IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

24 Pagini V  « < 19 20 21 22 23 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fara Dumnezeu nu este nimic
TLP
mesaj Mar 1 2009, 08:59 AM
Mesaj #601

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 187
Inscris: 15-June 08
Utilizatorul numarul: 1 233

Dragi atei, propun să ne convertim la Dreapta Credinţă! Azi am descoperit o pagină web cu "Invataturi crestin ortodoxe pentru suflet, minte si trup" ale lui Daniil Pravoslavnic şi am realizat că e spre binele nostru să păstrăm învăţăturile Părintelui!

http://luminasfanta.wordpress.com/

Citeaza
Posibila parteneră pe care alegeţi să o întâlniţi trebuie să nu fie frumoasă. Frumuseţea este arma diavolului şi de ea trebuie să ne ferim. Femeia ortodoxă nu trebuie să atragă, ea îi este dată bărbatului pentru procreere şi întreţinerea casei.

Înainte de întâlnire nu uitaţi să vă spălaţi. Un adevărat creştin ortodox este curat nu numai la suflet ci şi la trup. Nu folosiţi săpunuri parfumate şi nici parfumuri dau deodorante. Acestea sunt invenţii diavoleşti, menite să ne abată atenţia de la calea cea dreaptă. Copiii Domnului trebuie să miroasă natural, aşa că după ce vă spălaţi frecaţi-vă pe trup cu Biblia până căpătaţi mirosul Ei sfânt. Dacă partenera voastră preferă un bărbat cu miros mai puternic, mergeţi la Patriarhie şi cereţi o biblie îmbrăcată în piele de capră. Fireşte, va trebui să o plătiţi, dar Dumnezeu are întotdeauna ce face cu banii voştri. Vouă nu vă sunt necesari, Dumnezeu vă va da mereu ce şi cât vă trebuie. Banul e ochiul Dracului, aşa că trebuie dat Bisericii să-l sfinţească şi folosească cu chibzuinta.

La întâlnire purtaţi-vă natural. Spuneţi partenerei voastre exact ce aşteptaţi de la ea, câţi copii trebuie să facă, în cât timp şi neapărat aflaţi dacă ştie să gătească mâncare de post. Întrebaţi-o dacă o atrage ideea de sex. Dacă răspunsul e da, fugiţi, v-a fost scoasă în cale de însuşi Satan. Dacă totuşi credeţi că ar putea fi o bună creştină, duceţi-o în curtea primei biserici şi legaţi-o bine de un copac sau de gard, împreună cu un bileţel către preotul locului. Când va veni la biserică, acesta va şti ce să facă cu ea.

Ca ultim sfat, nu o cereţi în căsătorie mai devreme de doi ani de la prima întâlnire. O adevărată creştină trebuie să ştie să rabde.
A intrat şi Lapona Antigel în horă în secţiunea de comentarii:
Citeaza
Drept graiesti! Caci femeia e spurcata din nastere si de fapt nici nu e om si supusenie datoreaza nu numai barbatului ci si soacrei atotputernice! Femeia nu trebuie sa sminteasca barbatul cel intelept si sa nu il abata de la calea cea dreapta cu sulemeneli si podoabe diavolesti, ci sa umble cu capul plecat, basma si par pe picioare, carele tot de la Domnul Dumnezeu e dat.

Daniil Pravoslavnic:
Citeaza
Canta sufletul in mine cand citesc asemenea cuvinte intelepte si de bun simt. Adevarat zic tie, al tau e raiul.
Eu mă declar convertit! Nu uitaţi să vizitaţi mereu: Lumina Sfântă =) http://luminasfanta.wordpress.com/
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_sim33.
mesaj Mar 2 2009, 03:18 PM
Mesaj #602

Guests

Citeaza (TLP @ Mar 1 2009, 08:59 AM) *
Dragi atei, propun să ne convertim la Dreapta Credinţă! Azi am descoperit o pagină web cu "Invataturi crestin ortodoxe pentru suflet, minte si trup" ale lui Daniil Pravoslavnic şi am realizat că e spre binele nostru să păstrăm învăţăturile Părintelui!

http://luminasfanta.wordpress.com/

Daniil Pravoslavnic:
Eu mă declar convertit! Nu uitaţi să vizitaţi mereu: Lumina Sfântă =) http://luminasfanta.wordpress.com/

+Quote Post
TLP
mesaj Mar 3 2009, 08:28 AM
Mesaj #603

Membru veteran

Ce a facut ştiinţa pentru tine
"Am înţeles problema citind remarca cum că ştiinţa e în regulă atâta vreme cât nu atacă religia. Atâta vreme cât nu atacă religia ea nu trebuie să fie băgată în seamă şi nimeni nu trebuie să înveţe nimic. Poate fi deci separată de societate cu excepţia aplicaţiilor ei, şi astfel să fie izolată. Apoi ne chinuim să le explicăm oamenilor lucruri care nu au motiv să vrea să ştie. [..] Sugerez că poate suntem prea politicoşi."
-- Richard Feynman

Iată un mesaj din partea unei cititoare a unui blog prieten:
Citeaza
ti-ai dori, in timp ce popii, TOT OAMENI, si multi altii mor de foame, sa investim in Stiinta.
Dragul meu, stiinta asta dupa care tot tanjesti, nu tine de foame. nici pentru profesorii pe care ii plangi, nici pentru popii pe care ii denigrezi.
O sa te revolti din nou. Da. . . , pentru tine nici biserica nu tine de foame, dar pentru unii (multi), inimaginabil de saraci si de bolnavi Biserica Ajuta spre deosebire de stiinta.
Păi eu rămân blocat când aud chestia asta.

I. Fără ştiinţă:

După Benevolenţă vs Suferinţă citire:
Citeaza
Vârsta speciei umane nu este stabilită cu exactitate, dar ea este de ordinul sutelor de mii de ani. Să luăm o valoare conservatoare de 100.000 de ani. În 98.000 din aceştia existenţa oamenilor a fost plină de suferinţă şi de durere: muream pe capete de la dureri de măsele sau de la banale pneumonii, durata medie de viaţă nu depăşea câteva decenii, iar mortalitatea infantilă atingea cote de 50% pentru copiii de sub 4 ani. Fără antibiotice, orice infecţie te putea omorî. Ştiinţa medicală era practic inexistentă, iar anestezicele se rezumau la "ciuperci magice".

Eram înfricoşaţi de noapte, de foc, de dezastre naturale, de eclipse sau alte fenomene neîndeajuns înţelese, molime care au decimat populaţia umană în repetate rânduri la care se mai adaga şi ce ne-am făcut cu mâna noastră: regimuri politice tiranice, războaie pentru teritorii, pentru femei şi alte asemenea.
II. Cu ştiinţă

După Eroi ai umanităţii citire:
Citeaza
Norman Borlaug a fost şeful echipei de cercetători sponsorizată de Fundatia Rockefeller şi Fundatia Ford ce a pus bazele Revoluţiei Verzi - o serie de inovaţii în agricultură între anii 1940-1960 ce au salvat de la înfometare 2.000.000.000 de oameni în contextul creşterii rapide populaţiei globale.
Tehnologiile dezvoltate sunt combinaţii specifice de culturi cu organisme modificate genetic sau hibrizi şi intervenţia prin irigaţii, pesticide şi fertilizarea solului.
După Sindromul Epigonii Reloaded citire:
Citeaza
Acestea sunt faptele:
- trăim în cea mai civilizată şi paşnică epocă din istoria omenirii.
- speranţa de viaţă a atins cel mai înalt nivel din istoria speciei noastre: în restul timpului durata medie de viaţă nu depăşea câteva decenii, iar mortalitatea infantilă atingea cote de 50% pentru copiii de sub 4 ani. Fără antibiotice, orice infecţie te putea omorî. Ştiinţa medicală era practic inexistentă, iar anestezicele se rezumau la "ciuperci magice".
- chiar şi Războaiele Mondiale au curmat viaţa unui procent mai mic din populaţiile ţărilor aflate în război decât mureau în invaziile din antichitate. Au murit mulţi oameni pentru că în primul rând erau mulţi oameni, fiindcă modernitatea le-a asigurat condiţiile în care ei să prospere.
Iată ce spune Ingersoll despre darurile economice şi intelectuale aduse lumii de către gândirea raţională şi de ştiinţă:
Citeaza
Aceste binecuvântări n-au căzut din cer. Beneficiile aceasta n-au venit din mâinile preoţilor. N-au fost găsite în catedrale sau în spatele altarelor - nici n-au fost căutate cu lumânări sfinte. N-au fost descoperite de ochii închişi ai rugăciunii, nici n-au venit ca răspuns la invocaţii superstiţioase. Ele sunt roadele libertăţii, darurile raţiunii, observaţiilor şi experimentelor - şi pentru toate acestea, omul îi este dator omului.

Recomand următorul clip:
http://www.tangle.com/view_video.php?viewk...ff0e8a15d6df78e

Eu nu pot decât să trag concluzia că tanti nu ştie pe ce lume trăieşte. Diferenţa dintre omul junglei care se închina la spiritele pădurii şi era norocos dacă ajungea să se reproducă înainte de a fi mâncat de un prădător sau răpus de o boală şi omul aflat în situaţia ei care are capacitatea de a înconjura globul în 24 de ore, poate comunica cu oricine instantaneu, are apă caldă, servicii medicale, siguranţă, etc, a adus-o ştiinţa.

Următorul clip rezumă cel mai bine opinia mea faţă de spusele ei:

Everything is amazing, nobody is happy...
http://www.youtube.com/watch?v=jETv3NURwLc

Pentru traiul bun în care se huzureşte ea mulţumeşte peretelui pe care şi-a atârnat icoana sau crucea şi îşi învaţă copiii acelaşi lucru. Idiocracy.

Şi cum anume îi ajută popii pe săraci? Ridicând biserici hidoase? Ateologu' a spus-o cel mai bine în BOR - Sac fără fund II:
Citeaza
Daţi-ne, numai, banii, că apoi vedem noi ce facem cu ei. S-ar _putea_ să-i ajutăm un pic, un pic şi pe cei defavorizaţi, dacă nu uităm sau dacă nu apar cumva proiecte niţel mai importante *tuşeşte*tedrala Neamului*tuşeşte*.
Mulţumim lui Toma pentru următoarea odă Homerică:
Citeaza
Vasectomia
Salveaza Romania,
Iar steriletul
Ajuta intelectul (natiei; n.a.)
V-aţi prins acum de ce e adesea religia împotriva contracepţiei şi împotriva avorturilor? Alea previn şi încetinesc recrutarea de oameni predispuşi genetic spre sclavia ignoranţei.

Vezi şi:

* Nu trăim în era raţiunii
* Ştii pe ce lume trăieşti? II - Trolii Ştiinţei
* Metastaza prostiei în România

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj Mar 3 2009, 08:58 AM
Mesaj #604

Guests

Citeaza (TLP @ Mar 1 2009, 08:59 AM) *

hmmm...o fi ruda cu mine?

laugh.gif laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_60EC6A.
mesaj Mar 4 2009, 06:01 PM
Mesaj #605

Guests

Citeaza (TLP @ Mar 3 2009, 08:28 AM) *
Ce a facut ştiinţa pentru tine
"Am înţeles problema citind remarca cum că ştiinţa e în regulă atâta vreme cât nu atacă religia. Atâta vreme cât nu atacă religia ea nu trebuie să fie băgată în seamă şi nimeni nu trebuie să înveţe nimic. Poate fi deci separată de societate cu excepţia aplicaţiilor ei, şi astfel să fie izolată. Apoi ne chinuim să le explicăm oamenilor lucruri care nu au motiv să vrea să ştie. [..] Sugerez că poate suntem prea politicoşi."
-- Richard Feynman

Iată un mesaj din partea unei cititoare a unui blog prieten:Păi eu rămân blocat când aud chestia asta.

I. Fără ştiinţă:

După Benevolenţă vs Suferinţă citire:II. Cu ştiinţă

După Eroi ai umanităţii citire:După Sindromul Epigonii Reloaded citire:Iată ce spune Ingersoll despre darurile economice şi intelectuale aduse lumii de către gândirea raţională şi de ştiinţă:
Recomand următorul clip:
http://www.tangle.com/view_video.php?viewk...ff0e8a15d6df78e

Eu nu pot decât să trag concluzia că tanti nu ştie pe ce lume trăieşte. Diferenţa dintre omul junglei care se închina la spiritele pădurii şi era norocos dacă ajungea să se reproducă înainte de a fi mâncat de un prădător sau răpus de o boală şi omul aflat în situaţia ei care are capacitatea de a înconjura globul în 24 de ore, poate comunica cu oricine instantaneu, are apă caldă, servicii medicale, siguranţă, etc, a adus-o ştiinţa.

Următorul clip rezumă cel mai bine opinia mea faţă de spusele ei:

Everything is amazing, nobody is happy...
http://www.youtube.com/watch?v=jETv3NURwLc

Pentru traiul bun în care se huzureşte ea mulţumeşte peretelui pe care şi-a atârnat icoana sau crucea şi îşi învaţă copiii acelaşi lucru. Idiocracy.

Şi cum anume îi ajută popii pe săraci? Ridicând biserici hidoase? Ateologu' a spus-o cel mai bine în BOR - Sac fără fund II:Mulţumim lui Toma pentru următoarea odă Homerică:V-aţi prins acum de ce e adesea religia împotriva contracepţiei şi împotriva avorturilor? Alea previn şi încetinesc recrutarea de oameni predispuşi genetic spre sclavia ignoranţei.

Vezi şi:

* Nu trăim în era raţiunii
* Ştii pe ce lume trăieşti? II - Trolii Ştiinţei
* Metastaza prostiei în România

Fundatia Rockefeller a fost fondata de tatal lui David Rockefeller , cel care vrea astazi sa instaureze dictatura mondiala. Omul asta a fost cel mai rapace capitalist in vremea lui. Nu avea absolut nici o morala in domeniul afacerilor. A ajuns la pe la 45 de ani sa capete o boala care il facea sa manance doar biscuiti cu lapte. In rest organismul lui nu accepta nici un alfel de organism. Doctorii ii mai dadeau de trait doar cateva luni. 'Intamplator' a citit Biblia si si-a dat seama ca intreaga lui viata e goana dupa vant si ca de intreaga lui avere adunata cu multa truda si cu pretul sanatatii lui se va bucura altul care nu a muncit deloc pentru ea.
Atunci in situatie disperata in care se afla s-a rugat Dumenzeului Bibliei asa cum s-a priceput el. Boala a disparut si els-a facut bine. Din acel moment a inceput sa cheltuiasca foarte multi bani pentru ajutorarea saracilor si a infiintat fundatia care ii poarta numele unde a investit miliarde de dolari pentru cercetari in domeniul medicinei. A mai trait inca pe atat si a murit pe la 90 de ani satul de zile

+Quote Post
Vizitator_aquila55.
mesaj Mar 29 2009, 03:53 PM
Mesaj #606

Guests

Citeaza (dorinteodor @ Nov 16 2008, 12:26 PM) *
brandy2ro,

zici tu: "Noi pe acest pamant ne nastem GOI , ORBI,.. fara sa stim carui plan/mental suntem asignati..."

eu l-as invinovati pe dumnezeu pentru chestia asta. ne-a facut imperfecti, ne-a dat fel de fel de defecte.....vrea sa-i selecteze pe cei buni, bag seama.....daca este asa, dumnezeu este un timpit; nu faci ceva prost si pe urma ii judeci pe cei pe care chiar tu i-ai creat asa.... ce vrea dumnezeu sa demonstreze? ca daca ne-a facut cu defecte o sa traim cu aceste defecte? vrea sa vada daca putem sa ne corectam? sa ne judece pentru asta?

asa cum am mai spus, dumnezeu ne-a izgonit din rai fara religie si fara biblie. pur si simplu ne-a aruncat la gunoi. asta este marele pacat facut de dumnezeu contra oamenilor si pentru asta nu o sa-L iert niciodata....

Ma scuzati ca intervin dar din cate am citit si am citit ceva(desi sunt departe,foarte departe de a fi citit mult sau a fi exhaustiv in informatii)nimeni cu atat mai putin ilustrul darwin a reusit sa argumenteze temeinic teoria evolutionista, de aceea sau gasit unii mai inteligenti putin care sa combine cele doua teorii (evolutionista si creationista) si astfel sa inventeze creationismul stiintific desi acestia isi au temelia argumentatiei pe o temelie si mai nesigura... dar este a lor si se mandresc cu asta...cel putin si-au pierdut intreaga lor viata cercetand ,cautand sa inteleaga cine?;ce?; de ce?: cand?: cum?: si parerea mea este ca nu trebuie sa denigram, sa folosim injurii la adresa lor sau sa folosim expresii frumoase dar care in interpretarea lor deduc intelesuri josnice.....Despre tine cel care spuneai ca esti ateu? ... cred ca ar trebui sa te mai gandesti putin pt ca eu nu cunosc nici un ateu in aceasta lumeci doar oameni care se ascund in spatele acestui zid destul de puternic... cel mai mare ateu al omenirii cel care a fost singurul care si-a permis sa spuna ca Dumnezeu a murit a fost nevoit la finalul vietii sale sa recunoasca ca viata fara Dumnezeu este in zadar..... socoteste tu singur si fii sincer cu tine nu cu mine.....Dorinteodor tu ai dreptate in parte in ceea ce spui, istoria biblica spune clar ca Dumnezeu ne-a creat, ca apoi am pacatuit si ne-a alungat din locul pe care il crease pt noi, ca a rostit blesteme aspupra omului, a femeii... dar nu ne-a alungat goi,ci ne-a facut hainesi nici orbipt ca a facut un plan de mantuire pt noi aceeasi sursa unde scrie ca am fost indepartati de Eden(Rai) spune si ca Dumnezeu a *trimis pe singurul Sau Fiu ca jertfa ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.Nu stiu cat de mult crezi in lucrurile acesteadar oare mai poate fi fondata ura noastra asupra unui Dumnezeu care a parasit cerul,slava sa ia chip de om si sa se lase batjocorit pt ceva ce nu era vinovat El ci Adam?si noi la randul nostru prin pacatele pe care le comitem?????judeca si tu singur daca ai avea puterea sa iti jertfesti fiul pt a ma salva pe mine care nu ma cunosti di oarecare situatie in care m-am bagat singur..????

+Quote Post
TLP
mesaj Apr 1 2009, 07:53 AM
Mesaj #607

Membru veteran

FWD: Miracol la Iasi - Uimitor!!!

Ceea ce urmeaza s-a intamplat la Spitalul Militar din Iasi, pe data de 22 Martie 2009. Spitalul si mass-media nu au raportat acest eveniment fiindca nu si-l pot explica si NU VOR CA TU SA STII DESPRE ASTA! Dar s-a intamplat, fiindca eu si altii am fost martori. Ceea ce vei citi in continuare nu vei auzi niciodata la stiri!

In fata Bancii Comerciale un sofer a trecut pe rosu si a avut loc un accident. Masina a fost lovita de un autobuz ce trecea prin intersectie in acelasi timp, iar soferul masinii a murit la impact. Masina s-a rostogolit, a lovit un trecator, iar impactul i-a despicat acestuia burta.

O ambulanta l-a transportat rapid pe barbat la spital, incercand sa il mentina in viata. Daca nu primea atentie medicala imediata, viata sa s-ar fi sfarsit.
La intrarea de urgenta a spitalului, asistentele si medicii au reactionat rapid. Cei mai experimentati au fost chemati in sala de urgente.

Brusc, a aparut un barbat langa intrarea in sala de urgente. A ajuns inainte ca pacientul sa fie transportat cu targa la operatie, si vorbea cu un accent ciudat, punandu-si mainile peste pacient si zicand "Esti vindecat, in numele Domnului.". Privirea de pe chipul lui era pe deplin senina si relaxata.

Medicii au protestat si i-au cerut barbatului sa plece. Rezidentul-sef tocmai urma sa-l impinga pe barbat afara cand dintr-o data pacientul s-a ridicat, constient. S-a uitat la abdomen. Ranile i s-au vindecat. Sangerarea s-a oprit. Rezidentul-sef si-a pus mainile pe abdomenul barbatului ca sa-l palpeze. Camasa pacientului a ramas sfasiata, dar trupul ii era intact, ca si inaintea accidentului.

Toti cei prezenti s-au uitat la pacient. Medicii nu mai puteau rosti niciun cuvant. Apoi toata lumea s-a intors sa il vada pe cel care a infaptuit miracolul - dar acesta a disparut.

Daca crezi in miracole, trimite acest miracol la inca 10 oameni, ca sa stie si ei ca miracolele inca au loc si astazi, si ca toata STIINTA MODERNA NU LE POATE EXPLICA astazi mai mult decat putea acum 2000 de ani.

Dupa ce il trimiti, PLEZNESTE-TE de zece ori, fiindca ce ai citit mai sus nu s-a intamplat. A fost o poveste inventata ca sa te pacaleasca. Daca ai crezut-o, esti credul si inseamna ca vei crede orice, atata vreme cat apare intr-un email sau intr-o Biblie.

Acum că ai aflat şi tu că miracolele există, ce poţi face?

* Trimite acest mesaj la toate persoanele din lista ta!
* Fă un .PPS cu poze inspiraţionale, icoane şi muzică bisericească, uploadează-l pe net şi bagă un comment cu linkul, să avem ce trimite mai departe smile.gif

+Quote Post
Vizitator_EB473C.
mesaj May 8 2009, 05:06 PM
Mesaj #608

Guests

Citeaza (6B2F1C @ Feb 19 2009, 10:16 PM) *
Omul fara credinta in Dumnezeu este exact ca boul: munceste, mananca, bea si se inmulteste.

Vroiati sa spuneti taur, nu? Ca boul nu se inmulteste... ca nu mai are cu ce, saracu'. Doar daca n-ati descoperit dumneavoastra ca de fapt se inmulteste prin diviziune, iar in cazul acesta ar trebui sa anuntati asta in toate cercurile stiintifice ca sa luati premiul Nobel.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj May 18 2009, 10:53 AM
Mesaj #609

Guests

Citeaza (6B2F1C @ Feb 19 2009, 10:16 PM) *
Omul fara credinta in Dumnezeu este exact ca boul: munceste, mananca, bea si se inmulteste.

ashea

si care e diferenta fata de un om cu credinta in dumnezeu? rugaciunea la cai verzi pe pereti?

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 22 2009, 11:16 AM
Mesaj #610

Guests

De ce trebuie sa avem credinta in Dumnezeu?Pentru ca alta cale de a intra in legatura cu Dumnezeu nu exista. Pe Dumnezeu il cunoastem in masura in care Dumnezeu ni Se descopera noua. Daca ni Se descopera Dumnezeu, noi trebuie sa avem credinta ca sa primim descoperirea lui Dumnezeu. Fara aceasta credinta, n-avem posibilitatea sa ne apropiem de Dumnezeu. De unde stim? Din faptul ca Domnul Hristos, de la inceputul propovaduirii Sale i-a indemnat pe oameni la credinta. Daca citim Sfanta Evanghelie de la Marcu, gasim indata cuvintele de propovaduire spuse de Domnul Hristos: "S-a implinit vremea si s-a apropiat imparatia lui Dumnezeu. Pocaiti-va si credeti in Evanghelie" (Marcu 1, 15). Acestea sunt cele dintai cuvinte spuse de Domnul Hristos ca propovaduitor, iar intre ultimele cuvinte pe care le gasim in Sfanta Evanghelie de la Marcu sunt si cuvintele: "Cel ce va crede si se va boteza se va mantui, iar cel ce nu va crede se va osandi" (Marcu 16, 16). De ce e necesara credinta? Pentru ca alta cale de a intra in legatura cu Dumnezeu nu exista. "De poti crede, toate sunt cu putinta pentru cel credincios", a spus Domnul Hristos candva, catre un om care avea un fiu paralizat, iar omul a zis: "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele" (Marcu 9, 24). Deci si cred, si nu cred. Cred, dar nu cred destul; credinta mea e oscilanta, e fluctuanta, nedeplina, e fara putere, nu ma angajeaza, deci credinta mea e putina; as vrea sa am credinta multa, as vrea sa am o credinta care sa depaseasca obisnuitul vietii pe care o traiesc.Haideti sa vorbim ceva si despre ce credem despre Dumnezeu, pentru ca una este sa stii, si alta este sa crezi. Sunt atatia oameni care de fapt nu cred in ceea ce stiu despre Dumnezeu. Si am intalnit foarte multi oameni care au cunostinte despre Dumnezeu, dar nu se identifica cu ele in asa fel incat sa si creada in ceea ce stiu. Sunt si absolventi de Teologie, de pilda, care stiu multe despre Dumnezeu, dar ei nu traiesc o viata de credincios. Nu pentru ca n-ar sti, ci pentru ca stiu si nu cred. Nu cred in existenta lui Dumnezeu, nu cred in Dumnezeu ca persoana, nu-i intereseaza existenta lui Dumnezeu. Deci una este sa stii, si alta este sa crezi. Daca stii, dar nu crezi, cunostinta nu-ti foloseste la nimic. Sunt doua lucruri deosebite informarea si formarea; informarea o castigam din carti, din ceea ce ne spun cei din jurul nostru, din informarea pe care ne-o dau cei care vin in legatura cu noi. Apoi insa, ce credem din ceea ce stim, pentru ca una este sa fii informat, si alta este sa fii format; nu toti cei informati sunt si formati, nu toti cei informati sunt inspirati, nu toti cei care primesc niste informatii ajung si la convingeri.Despre Fericitul Augustin se spune ca s-a gandit sa scrie o carte despre Dumnezeu, o carte de informare; si, pe cand era preocupat de aceasta, s-a intamplat sa fie pe malul marii si la un moment dat a vazut un copil care a facut o groapa in nisip si lua apa din mare cu un vas si o turna in groapa.Fericitul Augustin l-a intrebat ce face acolo, iar copilul i-a zis ca vrea sa mute marea in groapa pe care o facuse in nisip. Auzind aceasta, Fericitul Augustin s-a gandit ca ceea ce vrea copilul acela sa faca, la fel vrea si el cand isi propune sa scrie o carte despre Dumnezeu. Cum sa-L poti cuprinzi pe Cel necuprins in mintea marginita?! Si atunci, a renuntat la gandul de a scrie o carte despre Dumnezeu.Astept opiniile voastre.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj May 22 2009, 01:18 PM
Mesaj #611

Guests

Citeaza (silviu @ May 22 2009, 11:16 AM) *
De ce trebuie sa avem credinta in Dumnezeu?Pentru ca alta cale de a intra in legatura cu Dumnezeu nu exista. Pe Dumnezeu il cunoastem in masura in care Dumnezeu ni Se descopera noua. Daca ni Se descopera Dumnezeu, noi trebuie sa avem credinta ca sa primim descoperirea lui Dumnezeu. Dumnezeu.Astept opiniile voastre.

Daca ni se descopera noi trebuie sa avem credinta ca sa ni se descopere...mi se pare rationament circular.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 22 2009, 04:43 PM
Mesaj #612

Guests

Citeaza (lepton @ May 22 2009, 01:18 PM) *
Daca ni se descopera noi trebuie sa avem credinta ca sa ni se descopere...mi se pare rationament circular.

Pentru a-L putea cunoaste pe Dumnezeu nu exista decat calea credintei.Trebuie sa credem in adevarul revelatiei divine ,care este unica modalitate de aflare a adevarului absolut,de cunoastere a Divinitatii.Omul nu poate sa-L cunoasca fara ca El sa aduca la cunostiinta omenirii adevarul despre Sine.Singura sursa de cunoastere a lui Dumnezeu este insusi El deoarece mintea omeneasca nu poate sa descopere acest adevar prin "propriile ei forte"fiind mult prea complex pentru capacitatile ei.Omul este asemenea copilului mic care mai intai invata(de la parinti apoi de la scoala) unele lucruri despre lumea in care traieste,pentru ca mai tarziu sa le si inteleaga

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj May 24 2009, 09:42 AM
Mesaj #613

Guests

Citeaza (silviu @ May 22 2009, 04:43 PM) *
Pentru a-L putea cunoaste pe Dumnezeu nu exista decat calea credintei.Trebuie sa credem in adevarul revelatiei divine ,care este unica modalitate de aflare a adevarului absolut,de cunoastere a Divinitatii.Omul nu poate sa-L cunoasca fara ca El sa aduca la cunostiinta omenirii adevarul despre Sine.Singura sursa de cunoastere a lui Dumnezeu este insusi El deoarece mintea omeneasca nu poate sa descopere acest adevar prin "propriile ei forte"fiind mult prea complex pentru capacitatile ei.Omul este asemenea copilului mic care mai intai invata(de la parinti apoi de la scoala) unele lucruri despre lumea in care traieste,pentru ca mai tarziu sa le si inteleaga

Pai pana una alta credinciosii sunt niste copii care invata de la alti copii (alti credinciosi), parintii si scoala sunt cam inexistenti.

Eu n-am auzit de vreun sfant parinte sau ceva de genul care sa fi zis la un moment dat: "pana acuma credeam, acum nu mai am nevoie pentru ca in sfarsit am inteles". A ramas numai cu credinta, nu a inteles nimic nici macar mai tarziu.

+Quote Post
Vizitator_silviu.
mesaj May 25 2009, 04:29 PM
Mesaj #614

Guests

Citeaza (lepton @ May 24 2009, 09:42 AM) *
Pai pana una alta credinciosii sunt niste copii care invata de la alti copii (alti credinciosi), parintii si scoala sunt cam inexistenti.

Eu n-am auzit de vreun sfant parinte sau ceva de genul care sa fi zis la un moment dat: "pana acuma credeam, acum nu mai am nevoie pentru ca in sfarsit am inteles". A ramas numai cu credinta, nu a inteles nimic nici macar mai tarziu.

Pai niciun parinte nu a zis asa ceva fiindca s-a convins de valabilitatea lucrurilor in care a crezut.Tu pleci din start de la premisa ca lucrul in care el crede este fals si atunci e normal ca ajungi la o astfel de concluzie.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj May 26 2009, 06:03 AM
Mesaj #615

Guests

Citeaza (silviu @ May 25 2009, 04:29 PM) *
Pai niciun parinte nu a zis asa ceva fiindca s-a convins de valabilitatea lucrurilor in care a crezut.Tu pleci din start de la premisa ca lucrul in care el crede este fals si atunci e normal ca ajungi la o astfel de concluzie.

NU, eu plec de la comparatia pe care ai facut-o. Parintii ii invata pe copii. Copiii trebuie sa creada un timp ce la spun parintii fara sa accepte dovezi. In schimb parintii au experimentat deja pe pielea lor ce ii invata pe copii, iar acestia la randul lor vor ajunge sa se convinga ca invataturile sunt adevarate, deci credinta nu-si mai are locul de la o varsta incolo..
In religie in schimb si aia care invata tot pe credinta se bazeaza, pana in ultima secunda de viata nimeni nu are nici cea mai mica dovada ca ce crede e adevarat.
Voiam sa-ti demonstrez ca analogia pe care ai facut-o e gresita.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj May 28 2009, 10:57 AM
Mesaj #616

Guests

Citeaza (antigelu @ May 18 2009, 10:53 AM) *
ashea

si care e diferenta fata de un om cu credinta in dumnezeu? rugaciunea la cai verzi pe pereti?

Lenin si Stalin erau atei si din cauza lor au muzit zeci de milioane de oameni iar omenirea a ajuns in pragul razboiului nuclear intre sovietici si americani. Daca Lenin si Stalin ar fi crezut in Dumnezeu milioane de vieti ar fi putut fi salvate. Ateismul duce la genocid.

+Quote Post
Vizitator_olandezu.
mesaj May 28 2009, 11:21 AM
Mesaj #617

Guests

Ioane, fanatismul ideologic si in particular cel religios a provocat si provoaca majoritatea grozaviilor din istorie si din prezent. In numele crestinismului, cu biblia intr-o mana si sabia in alta au fost exterminate populatii intregi. Deci crestinismul duce la genocid.

Sa faci asemenea afirmatii este o prostie. Nici ateismul nici crestinismul in sine nu sunt responsabile pentru prostia omeneasca.

Citeaza (Ion @ May 28 2009, 10:57 AM) *
Lenin si Stalin erau atei si din cauza lor au muzit zeci de milioane de oameni iar omenirea a ajuns in pragul razboiului nuclear intre sovietici si americani. Daca Lenin si Stalin ar fi crezut in Dumnezeu milioane de vieti ar fi putut fi salvate. Ateismul duce la genocid.

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj May 28 2009, 11:27 AM
Mesaj #618

Guests

Citeaza (olandezu @ May 28 2009, 11:21 AM) *
Ioane, fanatismul ideologic si in particular cel religios a provocat si provoaca majoritatea grozaviilor din istorie si din prezent. In numele crestinismului, cu biblia intr-o mana si sabia in alta au fost exterminate populatii intregi. Deci crestinismul duce la genocid.

Sa faci asemenea afirmatii este o prostie. Nici ateismul nici crestinismul in sine nu sunt responsabile pentru prostia omeneasca.

Marx spunea ca religia e opiumul popoarelor. Iar ideologia bazata pe lucrarile lui a dus la moartea a zeci de milioane si inrobirea a miliarde. Stalin a fost infinit mai rau decat Inchizitia sau alte fenomene de acest gen. Faptele arata ca ateismul a dus la genocid si inrobire de popoare- vezi Uniunea Sovietica, stat ateu.

+Quote Post
Vizitator_antigelu.
mesaj May 28 2009, 12:39 PM
Mesaj #619

Guests

Citeaza (Ion @ May 28 2009, 10:57 AM) *

pai majoritatea rusilor si americanilor sunt crestini
de ce s-a ajuns in pragul razboiului nuclear?

nici ateismul nici crestinismul nu duc la genocid
ci omul

+Quote Post
Vizitator_Ady.
mesaj May 31 2009, 12:15 AM
Mesaj #620

Guests

Citeaza (EA37F9 @ Feb 19 2009, 08:44 PM) *
Cred ca la limba romana ai fost corigent, nu stii sa distingi in nici un fel limbajul literal de cel metaforic.
Biblia nu vorbeste in nici un fel ca liliacul este o pasare. Si in fond limbajul folosit astazi este diferit ce cel de acum 3000 de ani dar cei care au tradus Biblia din limbile vechiului testament in limbi moderne au folosit cuvinte din limbajul modern. Cand Biblia vorbeste despre hipopotan in carea Iov, vorbeste de fapt despre dinozauri, descrierea din Iov seamana mult mai mult cu un dinozaur decat cu hipopotanul de astazi.
Cei care a tradus insa Biblia nu a avut ce termen sa foloseasca si a folosit hipopotanu, daca s-ar traduce astazi cu siguranta s-ar folosi cuvantul dinozaur.
Cand vorbeste Biblia de rotunjimea pamantului si spune ca pluteste pe nimic, descrie in mod figurativ exact ce stim si noi astazi, ca pamantul pluteste si ca are forma aproximativ sferica.
Cat despre Turnul Babel care ajungea pana la cer , normal ca nu era infinit de inalt, e clar si pentru un copil de clasa intai ca descrierea aia vorbeste de un turn foarte inalt acolo unde oamenii planuiau sa fuga in caz ca mai vine un potop nimicitor.
Trebuie sa fii prea prost ca sa interpretezi scrierea de acolo ca fiind un turn infinit de inalt.

+Quote Post
Vizitator_Ady.
mesaj May 31 2009, 12:32 AM
Mesaj #621

Guests

Citeaza (EA37F9 @ Feb 19 2009, 08:44 PM) *
Cred ca la limba romana ai fost corigent, nu stii sa distingi in nici un fel limbajul literal de cel metaforic.
Biblia nu vorbeste in nici un fel ca liliacul este o pasare. Si in fond limbajul folosit astazi este diferit ce cel de acum 3000 de ani dar cei care au tradus Biblia din limbile vechiului testament in limbi moderne au folosit cuvinte din limbajul modern. Cand Biblia vorbeste despre hipopotan in carea Iov, vorbeste de fapt despre dinozauri, descrierea din Iov seamana mult mai mult cu un dinozaur decat cu hipopotanul de astazi.
Cei care a tradus insa Biblia nu a avut ce termen sa foloseasca si a folosit hipopotanu, daca s-ar traduce astazi cu siguranta s-ar folosi cuvantul dinozaur.
Cand vorbeste Biblia de rotunjimea pamantului si spune ca pluteste pe nimic, descrie in mod figurativ exact ce stim si noi astazi, ca pamantul pluteste si ca are forma aproximativ sferica.
Cat despre Turnul Babel care ajungea pana la cer , normal ca nu era infinit de inalt, e clar si pentru un copil de clasa intai ca descrierea aia vorbeste de un turn foarte inalt acolo unde oamenii planuiau sa fuga in caz ca mai vine un potop nimicitor.
Trebuie sa fii prea prost ca sa interpretezi scrierea de acolo ca fiind un turn infinit de inalt.

Vad ca esti priceput in domeniu si ai explicatii.
Poate ai niste raspunsuri si pentru mine.
De exemplu, ai putea sa-mi explici cum ar putea creste iarba si verdeata fara lumina soarelui? Sau cum putea fi seara si dimineata fara sa existe soarele?
Sau cum ar putea fi Pamantul "creat" inaintea soarelui si a tuturor celelalte stele?
Poate imi spui de unde a aparut pe planeta a doua femeie?! Sau poate ai citit si tu pe undeva ce se intampla cu urmasii nascuti din frate si sora?!
Cand in biblia ta se vorbeste despre "taria cerului", ce ar trebui sa inteleaga un drept-credincios? Desigur, ca cerul e infinit...
De rudimentul cozii la om ai auzit? Si tu il ai. Asta e dovada vie ca te tragi dintr-un soi de maimuta, chiar daca tu iti doresti din tot sufletul sa fi fost facut din lut.

Desigur, astea sunt simple greseli nesemnificative....sau poate vrei sa ne convingi ca fac parte din adevarul absolut scris de cineva acum 3.000 de ani...si ca tot ce scrie acolo e adevarat pur si simplu pentru ca biserica a facut niste dogme si canoane si noi trebuie doar sa credem si sa nu cercetam. Ei bine, daca-i da cuiva prin cap sa cerceteze... THE END

http://www.revistamagazin.ro/content/view/2995/21/

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jun 18 2009, 09:45 PM
Mesaj #622

Guests

Foarte frumos titlul si adevarat.Fara D-zeu nu este nimic....doar ca aceasta afirmatie nu are legatura cu nici un cult sau biserica.Bisericile au legatura cu banii si cu un job fara munca dar cu bani neimpozitati.
In schimb D-zeu exista in tot si nimic nu este in afara sa,nici sus ,nici jos...totul este ceea ce in limbaj comun apare ca D-zeu.
Turnul din babilon avea constelatiile pe el,traducerea de balta este gresita.Nu era un turn catre cer,ci avea cerurile inscrise pe el.

Si,da,mie imi da prin cap sa cercetez.
Ptr cei care mai cunosc cat de cat ...precum si ptr fanaticii " credinciosi " dar fara cunoastere: cititi cu atentie epistola catre evrei din NT.Scrie acolo ca Isus este un alt preot in ordinul lui Melkisedek,iar preotia lui nu poate fi transmisa.Este o fraza simpla ,enigmatica ...dar care darama dogme si fundatii false .

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Jun 19 2009, 04:20 PM
Mesaj #623

Guests

Gogule, nu-ti mai raci gura de pomana (iti zic la modul cel mai serios)! Mataluta iti imaginezi ce semnificatie au cele cateva randuri pe care le-ai scris? Sincere felicitari, Gogule.

+Quote Post
Vizitator_Max.
mesaj Jun 21 2009, 09:27 AM
Mesaj #624

Guests

Fratilor intru Credinta Adevarata! De vre-o 2 zile sufletul mi-e chinuit de o intrebare! Faceti-va mila crestineasca si luminati acest rob nefericit:
Daca Eva nu musca din mar ar mai fi existat acest topic pe forumul de la HotNews?

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Jun 21 2009, 11:28 AM
Mesaj #625

Guests

Nu.

+Quote Post
Vizitator_Celula nervoasa.
mesaj Jun 21 2009, 01:37 PM
Mesaj #626

Guests

Citeaza (Max @ Jun 21 2009, 09:27 AM) *
Fratilor intru Credinta Adevarata! De vre-o 2 zile sufletul mi-e chinuit de o intrebare! Faceti-va mila crestineasca si luminati acest rob nefericit:
Daca Eva nu musca din mar ar mai fi existat acest topic pe forumul de la HotNews?

Sigur ca da! Dar erau muuuult mai putini cei "credinciosi" pentru ca din lipsa cronica de vitamine poate nu s-ar mai fi putut imperechea cu propria progenitura (si aceasta la randul ei la fel), atat de intensiv.

Singura sansa sa nu se iroseasca resursele planetei pe tampenii de genul asta ar fi fost sa-i ramana-n gat! Sa nu mai purceada deloc a se imperechea si a comite incest, sa nu mai existe astazi atatea cazuri de defecte genetice rezultate din incestul creationist, care sa promoveze prin scoli si misionarism manuale, teorii si ipoteze depasite de mii de ani!
Biblia e o carte buna pentru ca reda modul de gandire, metodele si felul in care oamenii la vremea respectiva incercau sa gaseasca raspunsuri la intrebari pe care si noi astazi inca ni le mai punem, si sa-si explice diferite fenomene si legi ale naturii.
Se poate spune ca sta la baza tuturor stiintelor. e o carte de istorie a primilor pasi (Geneza) si e evolutiei lor (noul testament, continuat cu Coranul: vezi ca acolo Allah e un pretext folosit de Muhammad pentru a introduce noi legi... ca societatea se schimbase la vremea aia si nu mai ajungeau cele 10 porunci si toleranta, solutie propusa de Iisus).
societatea s-a dezvoltat, religiile la fel! dar bieninteles ca exista intotdeauna oameni care vor sa ramana pe loc, la momentul pana la care o pricep ei. Nu ma supar pe voi, daca nu va puteti imagina ca Pamantul e rotund, nici macar cand il vedeti fotografiat de satelit, ca exista un Univers, ca sistemele sunt dinamice si fara sa le-o comande cineva in fiecare secunda, ca daca lor le curge nasul e cel mai probabil vorba de un virus si nu de o pedeapsa... etc.
Nu te poti supara pe un om cu handicap psihic!
Principiul tolerantei va trebui sa ramana intotdeauna valabil, altfel ne-am sfasia pana si propri copii pentru ca nu vor sa accepte ce credem noi. Prin urmare Isus a fost unul dintre geniile speciei numite om... un vizionar, mult peste nivelul intelectual al adeptilor lui actuali!
Prin urmare biblia si toate celelalte texte religioase ar trebui studiate la capitolul istoric, in cadrul stiintelor pentru care prezinta vreo relevanta.
Amin si sa va fie de bine!

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Jun 21 2009, 03:40 PM
Mesaj #627

Guests

Nici noi nu ne suparam pe tine ca nu stii ca sistemele dinamice sunt dinamice pentru ca le-o "comanda" legea conservarii energiei si nici pentru ca nu faci nici o diferenta intre conceptille cosmologice / escatologice si practicile rituale ale diferitelor religii. smile.gif

+Quote Post
mesaj Jun 22 2009, 07:49 AM
Mesaj #628

Guests

Citeaza (pitecantropul @ Jun 21 2009, 03:40 PM) *
Nici noi nu ne suparam pe tine ca nu stii ca sistemele dinamice sunt dinamice pentru ca le-o "comanda" legea conservarii energiei si nici pentru ca nu faci nici o diferenta intre conceptille cosmologice / escatologice si practicile rituale ale diferitelor religii. smile.gif

eu nu am spus ca sistemele nu-s guvernate de vreo lege, ci ca dinamica lor nu e coordonata prin comenzi perpetue ale unei divinitati.
Cat despre facut diferente intre diferite concepte si conceptii, nu sunt istoric al religiilor si nici nu mi-am propus sa scriu tratate de nici un fel. Am argumentat, cat am putut de simplu, pe intelesul tuturor "credinciosilor", raspunsul sarcastic (poate nu ti-ai dat seama) la o intrebare absurda, in care se sugera ca fara pacatul originar nu ar fi existat omenirea, ci Adam si Eva ar efectua in pielea goala si in ziua de azi plimbari necontenite prin gradinile nesfarsite ale raiului...

+Quote Post
Vizitator_pitecantropul.
mesaj Jun 22 2009, 06:11 PM
Mesaj #629

Guests

Iarta-ma daca raspunsul meu l-ai luat drept ofensiv, nu era nimic altceva decat o gluma. Nu sunt credincios dar nici ateu, prefer sa ma consider agnostic ceea ce imi permite sa nu ignor apriori nici un fel de ipoteza oricat de "nebuneasca" ar parea. Postez rar pe forumul asta, doar daca gasesc vreo opinie interesanta sau amuzanta pentru ca discutiile de aici "aduc" binisor cu un dialog al surzilor.

+Quote Post
mesaj Jun 22 2009, 06:46 PM
Mesaj #630

Guests

Citeaza (pitecantropul @ Jun 22 2009, 06:11 PM) *
Iarta-ma daca raspunsul meu l-ai luat drept ofensiv, nu era nimic altceva decat o gluma. Nu sunt credincios dar nici ateu, prefer sa ma consider agnostic ceea ce imi permite sa nu ignor apriori nici un fel de ipoteza oricat de "nebuneasca" ar parea.

e Ok, eu te-am iertat! Mai ramane sa vedem ce zice Domnul smile.gif...
nici eu nu sunt atee (desi poate uneori ma cam infurii, dar nu pe divinitati), si probabil ca fac parte din aceeasi categorie cu tine... nu m-am gandit si refuz sa ma categorisesc. am si eu religia mea care ma ajuta sa supravietuiesc: incerc sa pricep, ca cica am fi capabili de rationament logic...

Citeaza (pitecantropul @ Jun 22 2009, 06:11 PM) *
Postez rar pe forumul asta, doar daca gasesc vreo opinie interesanta sau amuzanta pentru ca discutiile de aici "aduc" binisor cu un dialog al surzilor.

eu sunt la a 2-a recidiva smile.gif.
s-ar putea sa ai dreptate in privinta surzilor. dar presupun ca au invatat sa citeasca, macar asta nu le-o interzice credinta...
eu sper sa mai apara ceva demn de discutat. biggrin.gif

+Quote Post

24 Pagini V  « < 19 20 21 22 23 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 01:06 PM