IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Motopolitist accidentat are nevoie de ajutor urgent, singurul moto-politist din Braila are nevoie de noi
webSorin
mesaj Jul 22 2011, 07:04 AM
Mesaj #1

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 15-July 11
De la: bucuresti
Utilizatorul numarul: 28 828

Duminica seara, un jmeker de la PDL, fiu de preot milionar, implicat in gașca "băieților deștepți" care s-au imbogatit revanzand curent electric, insotit de tuta aia de natalia mateut, facea slalom cu mertanu' printre masini, de la Constanta spre Bucuresti. Un politist din Braila, detasat in Constanta pe perioada sezonului estival, i-a facut semn sa opreasca. Ala n-a oprit, politistul s-a urcat pe motocicleta, a pus sirena si girofarul in functiune si a plecat dupa ei. Intr-o curba periculoasa, intre Castelu si nu mai stiu ce localitate, in jud. Constanta, a pierdut controlul motorului si s-a lovit frontal de o masina care circula regulamentar din sens opus. Soferul a incercat sa-l fereasca iesind in dreapta pana s-a frecat de parapetul metalic care exista in zona, dar n-a putut sa-l evite.

Pe politist il cheama Dobrila Georgian Cristian. Este singurul motopolitist din Braila. A insistat foarte mult sa fie adusa motocicleta in Braila, i-a fost trimis un jaf reciclat pe care l-a reparat si intretinut din banii personali. A participat la marsuri moto impreuna cu alti motociclisti. Este unul din rarii polististi verticali, care nu spun "saru-mana, nashule" interlopilor locali (le-a luat permise, le-a dat amenzi, etc). Este unul dintre rarii politisti la care te uiti cu respect. Eu ii vad des in trafic si ma uit la ei ca la niste frati mai mari.

Acum, cand va scriu, este internat la Spitalul Floreasca, in Bucuresti. A fost operat la maini, are cateva coaste fracturate si plamanii perforati. Astea se vindeca. Problema e ca are doua vertebre fracturate (una lombara si una toracica). Din fericire, casca (cumparata si ea din bani proprii, ca cele cu care sunt dotati sunt varza - se sparg daca le scapi din mana pe scari) l-a ferit de leziuni la cap si coloana in zona cervicala, care s-ar fi lasat cu paralizie, in cel mai bun caz.

Duminica seara a fost dus la Spitalul Judetean Constanta (a fost mutat la Floreasca luni), unde i-au testat raspunsul la stimuli la membrele inferioare. Raspunsul a fost bun, dar ulterior s-a pierdut si de vina este, se pare, un hematom care apasa pe coloana si care evolueaza si nu raspunde la tratament. Se impune o operatie care nu poate fi facuta in tara si familia vrea sa-l duca la o clinica in Viena. Din pacate transportul (pe calea aerului, ca stim cu totii cum sunt soselele in Romania) costa 15000 EUR. Exista formularul E112, care ar face toata treaba asta gratuit, dar formalitatile dureaza. MAI-ul se implica si el, dar si acolo dureaza. Georgian are nevoie de ajutor ACUM. Nu peste o saptamana, nu maine, nu poimaine.

Mai multe detalii aici: http://www.obiectivbr.ro/deschidere/58875-...ui-dobrila.html
Exista un cont deschis pe numele lui, in care noi, motociclistii din Bucuresti, am inceput sa depunem bani. Mentionez ca la cont are acces sotia lui, si ca singura lor grija acum este sa-l duca pe Georgian la Viena pentru a putea fi salvat de paralizie.

RO37 RZBR 0000 0600 0271 8928 Titular de cont DOBRILA CRISTIAN GEORGIAN deschis la banca Raiffeisen

Orice suma conteaza!
Va multumim!

--------------------
[b]Neatentia mea te costa bani, neatentia ta ma poate costa viata![/b]
Go to the top of the page

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- webSorin   Motopolitist accidentat are nevoie de ajutor urgent   Jul 22 2011, 07:04 AM
- - Myth   Eu vad aici o singura problema: un motociclist a i...   Jul 25 2011, 02:03 PM
|- - Toxic   Citeaza (Myth @ Jul 25 2011, 02:03 PM) Eu...   Jul 28 2011, 04:58 AM
||- - Laur006   Citeaza (Toxic @ Jul 28 2011, 04:58 AM) O...   Jul 28 2011, 05:27 AM
|- - tsunami   Citeaza (Myth @ Jul 25 2011, 03:03 PM) Eu...   Jul 28 2011, 05:41 AM
|- - Closed   Citeaza (tsunami @ Jul 28 2011, 05:41 AM)...   Jul 28 2011, 03:04 PM
|- - tsunami   Citeaza (Closed @ Jul 28 2011, 04:04 PM) ...   Jul 28 2011, 10:14 PM
- - Daniel   Casa de Asigurări Județeană are obligația să ...   Jul 26 2011, 08:42 AM
- - gika   Mie mi-e clara treaba, a tot reparat la mobra cat ...   Aug 3 2011, 07:21 PM
- - Andrei   pentru unii observ ca a fost doar un accident. mar...   Aug 10 2011, 11:10 AM
- - Andrei   nu pot sa inteleg insa de ce Casa de Asigurari sta...   Aug 10 2011, 11:22 AM

Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th December 2017 - 06:28 AM