IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> De unde cumparam produse romanesti?, Cu ce salvam economia romaneasca?
Vizitator_robert.
mesaj Nov 18 2008, 09:35 AM
Mesaj #1

Guests

Sa protejam economia romaneasca cuparand produse fabricate in Romania!

La alimente sa spunem ca se poate: zahar, ulei de floarea soarelui, carne, legume si fructe. Produsele electrocasnice le cumparam de la arctic, masinile de la dacia. Hainele de unde le umparam? Incaltamintea? Calculatoarele?

Si chiar daca ne apuca patriotismul brusc, cum ramane cu libertatea de alegere.? Sunt produsele romanesti de calitate astfel incat sa se justifice pretul.?

Am frigider de la arctic, nu pentru ca ar fi calitativ superior fata de alte marci, ci pentru ca arctic oferea un frigider de dimensiuni mici si eu nu aveam nevoie de ditamai frigiderul.

Daca ar fi sa exportam produse din Romania, care credeti ca ar avea succes in afara? Recunosc ca mie nu-mi vine nici un produs in minte.

Voi ce produse romanesti cumparati?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_smaranda.
mesaj Nov 18 2008, 09:53 AM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (robert @ Nov 18 2008, 09:35 AM) *
Sa protejam economia romaneasca cuparand produse fabricate in Romania!

La alimente sa spunem ca se poate: zahar, ulei de floarea soarelui, carne, legume si fructe. Produsele electrocasnice le cumparam de la arctic, masinile de la dacia. Hainele de unde le umparam? Incaltamintea? Calculatoarele?

Si chiar daca ne apuca patriotismul brusc, cum ramane cu libertatea de alegere.? Sunt produsele romanesti de calitate astfel incat sa se justifice pretul.?

Am frigider de la arctic, nu pentru ca ar fi calitativ superior fata de alte marci, ci pentru ca arctic oferea un frigider de dimensiuni mici si eu nu aveam nevoie de ditamai frigiderul.

Daca ar fi sa exportam produse din Romania, care credeti ca ar avea succes in afara? Recunosc ca mie nu-mi vine nici un produs in minte.

Voi ce produse romanesti cumparati?

dacia logan - 70.000 euro/bucata.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 18 2008, 07:23 PM
Mesaj #3

Guests

alimentele romanesti sunt cel mai usor de gasit, in rest e cam greu. nu se mai fabrica aproape nimic cel mult produse care la randul lor sunr aprope suta la suta facute din importuri doar forta de munca daca mai e romanesca. De ex eu cumpar u sampon romanesc care e si mai scump si mai prost decat altele straine si pentru ca nu gasesc mereu gel de dus romanesc folosesc acelasi sampon

+Quote Post
Vizitator_Marcel.
mesaj Nov 18 2008, 11:39 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (smaranda @ Nov 18 2008, 09:53 AM) *

Produsele romanesti au codul de bare citit din partea stanga 594. Dar mai puteti sa consumati putina energie, ajutati balanta comerciala, ro. importa 50%din energie. Pt. mai multe informatii cum sa economisiti energie cititi aici: http://www.salvaeco.org/html/sfaturi-ecologice.php

+Quote Post
Vizitator_O persoana oarecare.
mesaj Nov 20 2008, 10:32 AM
Mesaj #5

Guests

Eu cumpar anumite produse romanesti, si sunt multimit de ele. Intr-adevar, cred ca sunt o gramada despre care nu stiu.

Am primit de dimineata un link pe messenger, cu adresa asta: www.produsin.ro

Din cate am inteles, e un site care asta vrea sa faca, sa adune impreuna cat mai multe dintre produsele romanesti, si sa educe publicul din Romania cum sa le recunoasca. Mie mi se pare o idee foarte tare!

+Quote Post
Vizitator_Romanica.
mesaj Nov 20 2008, 11:07 AM
Mesaj #6

Guests

Problema e ca se produce extrem de putin in Romania, iar din ceea ce se produce oferta e foarte scazuta.
Electronice, aproape zero.
Imbracaminte, da, dar foarte scump, in comparatie cu ceea ce poti cumpara in Ungaria, Austria.
Alimente, da, dar daca compari cu ceea ce se importa din Vest si citesti etichetele, vezi ce chimicale baga autohtonii si te ingrozesti.
Autoturisme, da, dar foarte limitat, calitativ dar si constructiv.
Asa ca, sa consumi din Romania suna frumos dar inseamna un mare sacrificiu.

+Quote Post
antique
mesaj Nov 20 2008, 11:59 AM
Mesaj #7

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 25
Inscris: 23-May 08
Utilizatorul numarul: 470

Citeaza (smaranda @ Nov 18 2008, 09:53 AM) *

acum mi-am dat seama. de asta a intrat dacia in criza. nu s-a mai cumparat loganul cu 70 mii E bucata!

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Nov 20 2008, 12:07 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Romanica @ Nov 20 2008, 11:07 AM) *
Problema e ca se produce extrem de putin in Romania, iar din ceea ce se produce oferta e foarte scazuta.
Electronice, aproape zero.
Imbracaminte, da, dar foarte scump, in comparatie cu ceea ce poti cumpara in Ungaria, Austria.
Alimente, da, dar daca compari cu ceea ce se importa din Vest si citesti etichetele, vezi ce chimicale baga autohtonii si te ingrozesti.
Autoturisme, da, dar foarte limitat, calitativ dar si constructiv.
Asa ca, sa consumi din Romania suna frumos dar inseamna un mare sacrificiu.

ma indoiesc ca produsele romanesti sunt pline de chimicale iar cele importate nu. nu sunt in domeniu dar sunt o persoana ce incearca sa cumpere cat mai multe alimente romanesti...asa ca la partea de alimente stam inca foarte bine....nu poti compara legumele cumparate din piatza cu cele de import, sau carnea(de ex. de pui) cu imensitatile de bucati de pui americane....era intr-o perioada o mare nebunie cu aceste produse congelate. scuze daca am incurcat tzara de origine. ...sau iaurtul....sau D-zeu stie ce altceva.
da, ca sunt mai scumpe merele romanesti sau produsele romanesti este adevarat, dar cred ca motivele nu tin de actuala discutie.

la imbracaminte la fel.....multi nici nu mai cauta....e la moda sa-ti cumperi din carrefour/mall nu stiu ce bluze si din start, plecam de la premisa ca sunt scumpe si de proasta calitate. si oricum copilului ii va fi rusine sa spuna ca are hanorac de la sc confectii sa pentru ca la noi nu conteaza ultima carte citita ci ,ce haine ti-ai mai achizitionat.

dar, din pacate romanii cam atat pot face.....alimente,imbracaminte.....restul importam deoarece romanul de rand asta isi doreste.

a fost cineva in tot acest an ,in weekend, in p-tza amzei? producatori romani din diferite regiuni veneau cu produse traditionale. dar ma intreb, cate persoane erau dispuse sa-si sacrifice plimbarea in mall si mancatul la KFC pentru astfel de produse?

+Quote Post
Vizitator_post_eat.
mesaj Nov 20 2008, 12:45 PM
Mesaj #9

Guests

Ideea nu e sa protejezi economia RO, ci sa te protejezi pe tine:

1. Pe termen scurt: legumele si fructele romanesti, desi mai boccii si mai buboase, sunt m.m. gustoase (si sanatoase, cred) decat importurile fade si inselatoare. M-am saturat de rosii turcesti, ceapa olandeza, usturoi chinezesc, mere italienesti samd.
2. Pe termen mediu / lung: balanta de plati s-a descentrat din '90 incoace, din cauza importurilor. Pe de o parte s-au cheltuit miliarde (marci, dolari si ulterior euro) pe lucruri care se gaseau / gasesc si la noi. Daca autoritatile nu fac (nici nu au cum, vs politica comuna EU), fiecare dintre noi poate sa decida ce e mai bine pentru el. As vrea sa vad macar dintre importatori in faliment, mai degraba decat pe producatorii romani (asa retarzi, cum sunt unii dintre ei).

Recunosc faptul ca e un domeniu unde nu pot sa-l imit pe baselu'. Eu n-o sa renunt asa curand la passat ca sa ma dau cu loganu'. E chestie de imagine / siguranta / comoditate (nu continui, pt ca s-a discutat deja pe forum).

+Quote Post
Vizitator_Mia.
mesaj Nov 20 2008, 01:04 PM
Mesaj #10

Guests

Vorbiti de parca ati fi toti vegetarieni. Nu e vorba de legume si fructe (clar mai bune cele romanesti, desi fiti siguri ca se baga ingrasaminte chimice la greu si nimeni nu controleaza), ci de mezeluri, branzeturi, dulciuri, conserve. Daca va uitati pe etichete unui parizer venit din Germania, ala mai are si carne.

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Nov 20 2008, 01:29 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Mia @ Nov 20 2008, 01:04 PM) *
Vorbiti de parca ati fi toti vegetarieni. Nu e vorba de legume si fructe (clar mai bune cele romanesti, desi fiti siguri ca se baga ingrasaminte chimice la greu si nimeni nu controleaza), ci de mezeluri, branzeturi, dulciuri, conserve. Daca va uitati pe etichete unui parizer venit din Germania, ala mai are si carne.

nu doresc sa fiu rautacioasa, dar parizerul asta si inseamna: resturi!

+Quote Post
Vizitator_maniu.
mesaj Nov 21 2008, 08:43 AM
Mesaj #12

Guests

Incaltaminte: exista multe fabrici romanesti, care au o piata de desfacere zonala (ma refer la zone ale tarii). De exemplu, in nord si est puteti gasi incaltaminte produsa de Denis sau Marelbo (localizate in Suceava), sub marci proprii. Sunt produse de calitate si ieftine. Din cate stiu, Marelbo executa comenzi si pentru Leonardo. Dar sa stiti ca cele doua companii importa o parte din materia prima.

Imbracaminte:
- exista firme romanesti consacrate cu produse foarte bune: Secuiana (costume, pantaloni marca Adam's, sacouri), dar 80% din marfa merge la export. Sunt si alte companii din Targu Secuiesc sau Sf. Gheorghe cu produse excelente, iar multe dintre acestea produc in lohn pentru marci celebre.
- Braiconf (Braila) este una din cele mai cunoscute companii producatoare de camasi si ofera produse de calitate.
- lenjerie intima, pijamale, tricouri: Sofiaman (Tg Neamt), produse de calitate extrem de buna, Jolidon (Cluj-Napoca parca)
- sosete: Mondex (Sibiu)

+Quote Post
Vizitator_Autogreen.
mesaj Nov 21 2008, 12:17 PM
Mesaj #13

Guests

In Romania se fabrica o gramada de chestii, problema e ca noi nu am aflat de ele.
Spre exemplu cutiile de viteza pentru Mercedes A classe se fabrica la Cugir, daca nu ma insel. Cabluri pentru BMW se fabrica prin Mures.
Telefoanele Nokia din seria 1000 sunt fabricate la Jucu.
Rulmentii pentru o serie mare de autoturisme, inclusiv japoneze se fabrica la Brasov si Alexandria, rulmenti grei la Ploiesti.
Iar lista poate continua la nesfarsit.

Ideea e ca in supermarket poti alege dintre un malai romanesc si unul unguresc fara sa faci niciun compromis de calitate. Cam la genul asta de alegeri am putea la sigur.

+Quote Post
Vizitator_iulia.
mesaj Nov 21 2008, 12:34 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Autogreen @ Nov 21 2008, 12:17 PM) *
In Romania se fabrica o gramada de chestii, problema e ca noi nu am aflat de ele.
Spre exemplu cutiile de viteza pentru Mercedes A classe se fabrica la Cugir, daca nu ma insel. Cabluri pentru BMW se fabrica prin Mures.
Telefoanele Nokia din seria 1000 sunt fabricate la Jucu.
Rulmentii pentru o serie mare de autoturisme, inclusiv japoneze se fabrica la Brasov si Alexandria, rulmenti grei la Ploiesti.
Iar lista poate continua la nesfarsit.

Ideea e ca in supermarket poti alege dintre un malai romanesc si unul unguresc fara sa faci niciun compromis de calitate. Cam la genul asta de alegeri am putea la sigur.

D-nul Basescu sustine ca 80% din produsele din supermarket sunt romanesti....ma intreb unde o fi fost? in afara de malaiul propus de autogreen si de putzine alte produse, eu sincer nu prea vad!:)

+Quote Post
Vizitator_Gina.
mesaj Nov 21 2008, 01:07 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (iulia @ Nov 21 2008, 12:34 PM) *
D-nul Basescu sustine ca 80% din produsele din supermarket sunt romanesti....ma intreb unde o fi fost? in afara de malaiul propus de autogreen si de putzine alte produse, eu sincer nu prea vad!:)

Am in fata o ciocolata Heidi cu cafea. Stiati ca este produsa de Heidi Chocolats Suisse S.A. in Romania, comuna Pantelimon si are codul de bare 594...... Deci este sau nu un produs romanesc????

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 21 2008, 01:12 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (iulia @ Nov 21 2008, 12:34 PM) *

In Carrefour, de exemplu, marea majoritate a produselor alimentare (si nu numai, mai sunt si articole de imbracaminte si incaltaminte, menaj, cosmetice, etc.) sunt romanesti. Sunt mult mai multe decit credeti dar este adevarat ca multi producatori isi aleg nume straine si este cam greu sa stii cine ce este.

Ideea este ca, daca tot dai un ban pe produs, este mai bine ca acel ban sa se duca in salariul unui roman decit al unui strain; daca tot vor fi someri din cauza crizei, mai bine mai putini la noi si mai multi la turci (de exemplu). Si sa nu spuneti ca produsele chinezesti sau turcesti din bazar sunt de calitate.

In alte tari acest gen de patriotism este mai des intilnit pentru ca fiecare se gindeste ca o asemenea atitudine le asigura si lor salariile.

Pentru fiecare somer intrat in somaj noi, cei care mai muncim, trebuie sa platim ajutorul de somaj. Nu este mai simplu si mai ieftin sa cumparam produse romanesti, astfel incit somerul sa ramina angajat si sa traiasca din munca lui si nu din munca noastra?

Incercati sa ginditi si din punct de vedere economic, nu faceti altora o favoare ci va ajutati pe voi insiva.

+Quote Post
Vizitator_sile.
mesaj Nov 21 2008, 01:45 PM
Mesaj #17

Guests

Este. Tot ce incepe cu 594 e produs in Romania, consumati cu incredere smile.gif
Citeaza (Gina @ Nov 21 2008, 01:07 PM) *
Am in fata o ciocolata Heidi cu cafea. Stiati ca este produsa de Heidi Chocolats Suisse S.A. in Romania, comuna Pantelimon si are codul de bare 594...... Deci este sau nu un produs romanesc????

+Quote Post
Vizitator_dana eugenia moinescu.
mesaj Nov 21 2008, 04:57 PM
Mesaj #18

Guests

well ... si eu as cumpara produse romanesti - daca ar fi de calitate ... dar, de obicei, comparatia este cea de genul dacie vs passat (ca tot vb de masini) - iti poti lua un logan super-dotat cu 20,000 eur (sa zicem) sau un passat mai mic si fara multe fite cu aceiasi bani ... eu as prefera vw, pt ca dc - doamne feri - se intampla vreun accident, in dacie mori sigur, ca cedeaza tabla - pe cand in vw mai ai o sansa smile.gif
remember bancul care zice de "testul cu pisica" la felurile de masini - 'pe unde scotea pisica mustatile, mai bagam niste chit', ziceau 'ai nostri' qed

+Quote Post
Vizitator_Cocolina.
mesaj Nov 21 2008, 05:56 PM
Mesaj #19

Guests

Ciao!deci-io stau in italia,deja imi vien sa dau in coma de produsele lor-atat doar c asunt frumos ambalate si mai de calitate.Dar!!!!!!!!
ROMANIA e tara mea si decat sa somaze ai nostri am face bine sa luam atitudine,e atat de usor!In primul rand achizitionarea tutoro produselor lactate,branzeturi,unt romanesti,orez,dulciuri,legumele toaaaatte,fructele toate,mezeluri tipo salam sibiu,carnati plai,salam sasesc etc.Zahar,ulei,hartie igienica,servetele,articole de uz casnic vezi de la linguri,oale etc.Sunt scarbita de lipsa de gust si calitate a fructelor de prin strainataturi,parca ai manca cauciuc,ca sa nu mai spun de carne lor umflata cu substante cancerigene si care odata gatita se face dintr-o ditamai halca de carne o chiftea gumoasa.Treziti-va romani,c animeni nu ne va ajuta,mai avem si noi un pic de spirit nationalist !La anu ma intorc in tara mea de tot!!!!!

+Quote Post
Vizitator_ele.
mesaj Nov 21 2008, 07:10 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Musafir @ Nov 21 2008, 01:12 PM) *
In Carrefour, de exemplu, marea majoritate a produselor alimentare (si nu numai, mai sunt si articole de imbracaminte si incaltaminte, menaj, cosmetice, etc.) sunt romanesti. Sunt mult mai multe decit credeti dar este adevarat ca multi producatori isi aleg nume straine si este cam greu sa stii cine ce este.

Ideea este ca, daca tot dai un ban pe produs, este mai bine ca acel ban sa se duca in salariul unui roman decit al unui strain; daca tot vor fi someri din cauza crizei, mai bine mai putini la noi si mai multi la turci (de exemplu). Si sa nu spuneti ca produsele chinezesti sau turcesti din bazar sunt de calitate.

In alte tari acest gen de patriotism este mai des intilnit pentru ca fiecare se gindeste ca o asemenea atitudine le asigura si lor salariile.

Pentru fiecare somer intrat in somaj noi, cei care mai muncim, trebuie sa platim ajutorul de somaj. Nu este mai simplu si mai ieftin sa cumparam produse romanesti, astfel incit somerul sa ramina angajat si sa traiasca din munca lui si nu din munca noastra?

Incercati sa ginditi si din punct de vedere economic, nu faceti altora o favoare ci va ajutati pe voi insiva.

+Quote Post
mett
mesaj Nov 21 2008, 09:48 PM
Mesaj #21

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 21-November 08
Utilizatorul numarul: 4 854

Eu n-as putea spune daca produsele pe care le-am cumparat pana acum au fost sau nu din .ro, criteriul meu fiind in principal gustul si apoi pretul (desigur, daca era ok pentru bugetul meu)

Ma bucur ca am aflat ca produsele romanesti se pot identifica dupa codul cu 594 la inceput, motivul pentru care am intrat pe acest mesaj a fost tocmai sa aflu cum pot gasi aceste produse. Cat priveste calitatea lor, cred ca ar trebui sa nu ne mai dam singuri in cap, si strainii fac produse proaste (exemplul cel mai evident este China) cum si romanii fac produse foarte bune. E mai mult o meteahna a romanului sa se autoflageleze putin, ca sa simta mai bine placerea dupa aceea smile.gif

Revenind la produse, este evident ca acest consum care acum este dorit de autoritati ( asta dupa ani de zile timp in care agricultura romaneasca a ajuns la pamant, industria la fel si orice alt domeniu cu potential a fost impartita si vanduta la fiare vechi) va duce la o crestere a productiei locale. Problema este: putem face fata la asa ceva? Da, imi doresc sa mananc rosii cu gust cum erau in copilarie, dar cat vor costa?. Da, vreau o masina sigura, oare Logan-ul poate sa-mi ofere asta fara sa faca rabat la calitate?

Nu contest profesionalismul celor care produc aceste produse, cred insa ca economia romaneasca nu este pregatita pentru asa ceva. Noi suntem un popor predispus spre consum, nu spre productie. Inerent, multe produse vor fi importate (sa nu uitam ca la noi importul depasteste exportul cu mult). Si da, sunt firme de afara care au reprezentate sau fabrici deschise aici, dar sunt putine. Mana de lucru nu mai este la fel de ieftina ca acum cativa ani, deja unele fabrici se inchid. Iar eu nu ma vad transformandu-ma in fermier, poate cand voi fi pensionar smile.gif

Masurile guvernantilor ar trebui sa vizeze in primul rand cresterea productiei prin planuri bine puse la punct si pe termen mediu spre lung. In al doilea rand, cercetarea ar trebui sa fie incurajata pentru gasirea de solutii viabile (nu plante modificate genetic sau alte idiotenii de acest gen). Daca va uitati pe Discovery Science, un chinez propune crearea de ferme in interiorul oraselor, blocuri de ferme care sa ofere hrana proaspata si ecologica. Idea este chiar demna de luat in seama, sistemul inventat nu presupune de ex cresterea plantelor in pamant, nu se folosesc ingrasaminte ci doar factori nutritivi etc.

Deci, solutii exista. Cate se vor aplica in Romania?

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Nov 22 2008, 03:48 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (mett @ Nov 21 2008, 09:48 PM) *
Eu n-as putea spune daca produsele pe care le-am cumparat pana acum au fost sau nu din .ro, criteriul meu fiind in principal gustul si apoi pretul (desigur, daca era ok pentru bugetul meu)

Ma bucur ca am aflat ca produsele romanesti se pot identifica dupa codul cu 594 la inceput, motivul pentru care am intrat pe acest mesaj a fost tocmai sa aflu cum pot gasi aceste produse. Cat priveste calitatea lor, cred ca ar trebui sa nu ne mai dam singuri in cap, si strainii fac produse proaste (exemplul cel mai evident este China) cum si romanii fac produse foarte bune. E mai mult o meteahna a romanului sa se autoflageleze putin, ca sa simta mai bine placerea dupa aceea smile.gif

Revenind la produse, este evident ca acest consum care acum este dorit de autoritati ( asta dupa ani de zile timp in care agricultura romaneasca a ajuns la pamant, industria la fel si orice alt domeniu cu potential a fost impartita si vanduta la fiare vechi) va duce la o crestere a productiei locale. Problema este: putem face fata la asa ceva? Da, imi doresc sa mananc rosii cu gust cum erau in copilarie, dar cat vor costa?. Da, vreau o masina sigura, oare Logan-ul poate sa-mi ofere asta fara sa faca rabat la calitate?

Nu contest profesionalismul celor care produc aceste produse, cred insa ca economia romaneasca nu este pregatita pentru asa ceva. Noi suntem un popor predispus spre consum, nu spre productie. Inerent, multe produse vor fi importate (sa nu uitam ca la noi importul depasteste exportul cu mult). Si da, sunt firme de afara care au reprezentate sau fabrici deschise aici, dar sunt putine. Mana de lucru nu mai este la fel de ieftina ca acum cativa ani, deja unele fabrici se inchid. Iar eu nu ma vad transformandu-ma in fermier, poate cand voi fi pensionar smile.gif

Masurile guvernantilor ar trebui sa vizeze in primul rand cresterea productiei prin planuri bine puse la punct si pe termen mediu spre lung. In al doilea rand, cercetarea ar trebui sa fie incurajata pentru gasirea de solutii viabile (nu plante modificate genetic sau alte idiotenii de acest gen). Daca va uitati pe Discovery Science, un chinez propune crearea de ferme in interiorul oraselor, blocuri de ferme care sa ofere hrana proaspata si ecologica. Idea este chiar demna de luat in seama, sistemul inventat nu presupune de ex cresterea plantelor in pamant, nu se folosesc ingrasaminte ci doar factori nutritivi etc.

Deci, solutii exista. Cate se vor aplica in Romania?

Stiu ca suntem in plina campanie electorala, dar ce au guvernantii cu subiectul? Este vorba doar ca eu sa cumpar un produs romanesc astfel incit tu sa ai un salariu si sa iti poti pastra locul de munca. Iar eu o sa sper ca tu iti vei da salariul tot pe un produs romanesc, astfel incit si eu sa pot lua un salariu si sa imi pot pastra locul de munca.

Restul, faptul ca ca economia tarii o sa cresca si ca guvernantii or sa o gestioneze cum stiu ei este partea a doua si unul dintre efecte. Ideea este ca trebuie sa ne mai si ajutam intre noi si sa nu asteptam totul de la altii.

Eu cumpar de ani de zile fructe si legume doar din piata si, pe cit posibil, de la taranul cu miini muncite si nu de la precupeata cu unghiile vopsite, pentru ca vreau ca taranul ala sa vina si la anul si sa imi vinda din produsele lui care au gust si sunt sanatoase. Daca eu, si cei ca mine, nu mai cumparam de la taran, nici el nu mai are bani sa isi continue productia, nici eu nu mai am produse de calitate. Si pierdem amindoi, nu-i asa?

Prefer sa ajut la crearea unei situatii de win-win pentru ca este cea mai buna pentru noi toti, decit una de win-lose, din care doar temporar eu sunt cel care cistiga.

+Quote Post
mett
mesaj Nov 22 2008, 09:28 AM
Mesaj #23

Membru
**

Postari: 15
Inscris: 21-November 08
Utilizatorul numarul: 4 854

Din pacate, guvernantii au mult de a face cu acest subiect. Tot din pacate, nu cred in coincidente ca aceasta in care cineva, un guvernant, isi aduce aminte ca exista economie romaneasca inainte de alegeri si ca e cazul sa consumam produse romanesti, nu sa importam ca nebunii. Orice situatie extrema, ca se numeste criza in economia romaneasca, inundatie in Romania, pod rupt (creat de romani) etc nu este decat un pretext pentru populism in cazul lui Base, Tari & Co (exemplul cel mai clar este accidentul de la Petrila). Si evident, Base nu putea rata momentul. Dar asta chiar este cu totul alta poveste

Eu cred ca pentru a ne ajuta intre noi, pentru ca eu sa produc produse romanesti a.i sa iau un salariu din banii cu care tu imi platesti produsul, trebuie intai sa-l pot produce, la o calitate acceptabila, sa-l pot vinde repede, la pretul necesar ca sa-mi acopar cheltuielile de productie + un mic profit, intr-o piata calma, dominata de reguli de comert, unde productia locala este stimulata prin masuri luate de...guvern.

Spuneai de acei tarani de la care cumperi. Si el trebuie sa aiba cum sa-si cultive pamantul, cum sa-si vanda acele produse si unde. Zau, nu stiu cati dintre noi mergem la portile taranilor sa ne cumparam produsele. Implicit, el va face deplasarea catre piete, va cauta profitul, va plati impozite, va reinvesti daca considera ca merge totul bine etc

Mai este un aspect legat de produsele romanesti. Increderea pe care o avem in aceste produse. De cand ma stiu am fost invatat ca produsele nemtesti sunt de calitate, chinezariile sunt niste petarde iar la produsele romanesti ai nevoie de noroc (va aduceti aminte de Dacia 1310, unde era o adevarata loterie ca sa iei una careia sa i se inchida usile, sa nu ploua inauntru si sa nu te lase in drum dupa primii km). Mentalitatea mi s-a schimbat intre timp, dar inca mai am probleme in a cumpara mancare care nu vad cum este pregatita (am patit-o de doua ori asa ca acum suflu si in iaurt smile.gif ), a lua o masina produsa in Romania (da, sunt tributar ideii ca Loganul costa mai mult decat face, calitativ vorbind). DAR, am purtat ani de zile pantofi de sport de la Pionierul pentru ca acolo lucra mama mea si era suficient sa-mi dea incredere. Asta este ce avem nevoie, sa ni se redea increderea.

Acum cativa ani cand a fost problema cu gripa aviara, producatorii de carne de pui s-au unit pentru a ne arata ca este ok sa consumam aceste produse. Increderea mi-a fost redata, iata ca acum consum fara probleme. Gandirea de acest tip poate face diferenta intre produse si ma va face pe mine sa cumpar produsele romanesti in detrimentul celor straine. Si daca eu sunt unul care pune pret pe gust, altii se gandesc intai la pretul produsului. Iar pana acum, importurile s-au dovedit mai ieftine decat produsele locale.

+Quote Post
Vizitator_teo.
mesaj Nov 24 2008, 03:15 PM
Mesaj #24

Guests

Corect mett, importurile ofera, din pacate, produse mai ieftine (nu neaparat si mai bune) dar pretul are un cuvant de spus pentru multa lume. Cel mai bine se vede de sarbatori cand omul cumpara carne din import pentru ca este mai ieftina decat cea produsa la cativa zeci de km de piata. Implicit, ajungi sa te intrebi de ce, iar motivele tin de cum isi gestioneaza afacerea, de capacitatea de productie, de echipamentele folosite etc.

Eu as vrea sa mananc numai produse romanesti, dar nu vrea sa dau bani mai multi pe un produs de aceeasi calitate doar pentru ca trebuie sa sustin economia romaneasca. Stiu, suna "dur" dar pana la urma, o viata am si vreau s-o traiesc, nu sa astept ca guvernantii (iata ca ne intoarcem la ei) sa ia niste masuri ca sa stimuleze productia locala, masuri care de cele mai multe ori sunt ineficiente sau trecatoare, ei nu sunt in stare nici macar sa faca o strategie pentru accesarea banilor de la UE.

+Quote Post
Vizitator_maxi.
mesaj Nov 24 2008, 03:42 PM
Mesaj #25

Guests

Cu putina atentie la ceea ce cumperai, reusesti sa-ti satisfaci mare parte din nevoi cu produse romanesti. 25-30% din total e normal este sa fie de import (nu poti produce vanilie sau avocado), ceea ce e normal.
Dupa cum arata cifrele, mare parte din veniturile romanilor se duce pe alimente (in UE, Romania are cea mai mare cota de venit alocata alimentelor).
Asadar, comportamentul la achizitionarea de alimente are cel mai mare impact, mult mai mult decat electrocasnicele sau imbracamintea. Trebuie intai sa inveti sa mergi, pe urma sa fugi. Daca pornind de la alimente se stimuleaza consumul de produse autohtone in general, nu vor ezita sa apara tot mai multe produse romanesti non-alimentare. Este un cerc virtuos, care ne poate permite sa ne dezvoltam mai bine industria (chiar daca vine capitalul strain la noi) si in fine sa avem chiar mai multa capcaitate de import decat daca am ramane in continuare dependenti de importuri, fara sa producem noi insine valoarea adaugata.

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 24 2008, 07:54 PM
Mesaj #26

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (dana eugenia moinescu @ Nov 21 2008, 05:57 PM) *
well ... si eu as cumpara produse romanesti - daca ar fi de calitate ... dar, de obicei, comparatia este cea de genul dacie vs passat (ca tot vb de masini) - iti poti lua un logan super-dotat cu 20,000 eur (sa zicem) sau un passat mai mic si fara multe fite cu aceiasi bani ... eu as prefera vw, pt ca dc - doamne feri - se intampla vreun accident, in dacie mori sigur, ca cedeaza tabla - pe cand in vw mai ai o sansa smile.gif
remember bancul care zice de "testul cu pisica" la felurile de masini - 'pe unde scotea pisica mustatile, mai bagam niste chit', ziceau 'ai nostri' qed

dacia nu costa 20,000, ci mai putin de jumate. passatul nu costa 20,000, ci mai mult.
loganul este omologat conform normelor europene si functioneaza ca orice alta firma de asamblare din straintate.
eu zic ca daca nu stii despre ce e vorba sa nu aduci pisica in discutie.
loganul de aceesi calitate se vinde in toata europa (si se vinde!), mai putin uk. de anul asta uk-ul importa sandero.
loganul se asambleaza in brazilia, argentina, columbia, maroc, iran, rusia, china, india, mexicul (cred ca le-am prins pe toate), iar furnizorii care lucreaza pentru logan lucreaza si pentru bentley si bugatti, daca ai auzit, ceva ce da clasa vw.

vreti nu vreti, romania progreseaza. si asta incepand de prin 2000-2002.

am vazut accidente cu dacia si nimeni N-A MURIT SIGUR!, asa ca las-o mai moale

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
tsunami
mesaj Nov 24 2008, 07:57 PM
Mesaj #27

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

gustul legumelor si fructelor romanesti nu l-am simtit nicaieri in lume. si m-am plimbat destul.
abia astept sa ajung in romania pentru motivul asta

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_vikolina.
mesaj Nov 26 2008, 04:35 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Marcel @ Nov 18 2008, 11:39 PM) *
Produsele romanesti au codul de bare citit din partea stanga 594. Dar mai puteti sa consumati putina energie, ajutati balanta comerciala, ro. importa 50%din energie. Pt. mai multe informatii cum sa economisiti energie cititi aici: http://www.salvaeco.org/html/sfaturi-ecologice.php

Nişte lucruri simple pe care de cele mai multe ori le ignori, dar puţin+puţin=consum redus de energie.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Alina..
mesaj May 27 2010, 06:50 PM
Mesaj #29

Guests

Puteti cumpara incaltaminte dama din piele, foarte apreciata pe pietele din europa de vest si statele unite, care este produsa 100% in Romania, in cluj, fabrica CLASS SHOE.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Cristina..
mesaj May 27 2010, 10:05 PM
Mesaj #30

Guests

Eu una ... muncesc intr-o meserie care implica un contact cu produsele romanesti. Anume, avem o afacere in familie, un aprozar. Si ne ducem in diferite targuri, unul care "contine" numai turci, greci si alte natii d'astea ... si altul care are si taranime si tiganime care cumpara produse de la taranime si le vinde.

Problema se pune in felul urmator: o mica estimare rotunjita si apreciata la ochiometru, imi spune ca din 100% de clienti care cumpara din magazinul meu, 80% vor prefera produse straine. Chiar acum am rosii romanesti cu 7 lei kg., langa rosii turcesti cu 4,9 kg. Si nu-mi spuneti ca cele mai romanesti sunt mai bune. Gust in fiecare zi din produse, si am incercat si eu aceste rosii romanesti si sunt inecacioase si evident fortate. Si mai scumpe. Si ... nu ... nu pentru ca exista o mafie a importurilor. Ci pentru ca taranul roman nu e un prost, si vede ca daca in targul unde vinde este singurul sau mai sunt inca 2 (sa zicem) ca el care vinde rosii, pretul va fi automat mult mai ridicat decat, poate, in ziua urmatoare cand sunt 10 care vind rosii. Concurenta, ce sa-i facem. In plus, taranul roman stie ca exista mitul produselor romanesti si-ti va umfla pretul, chiar daca nu se justifica.

De ce cumpara clientul in marea lui majoritate produse straine. Ca sa ne enerveze pe noi! biggrin.gif Nu acum, pe bune ... cateodata, ca si vanzator, ma apuca dracii cand vad cum stau si scormonesc prin mere (am uitat sa specific ca suntem aprozar cu autoservire) si pigulesc fiecare mar in parte, desi majoritatea nu-i mananca si coaja. Nu au cunostinta faptului ca un mar mai patat, in afara de faptul ca este romanesc, nu este atat de tratat ca un mar din italia, perfect si neted, dar evident plin de chimicale. Pe el (si scuzati-ma de generalizare) nu-l intereseaza! Daca nu e perfect, daca nu e rotund si frumos, daca nu straluceste sa-i ia ochii ... nu e bun. De aceea in acest moment se vand mai bine rosiile turcesti. NU pentru ca sunt mai ieftine. Clientii care vin, au tendinta prima data de a lua romanesti. dar cand le vad asimetrice, putin verzi la codita, nu sunt toate de aceeasi marime, nu arata perfect ... nu le mai iau. Pur si simplu.

In afara de asta ... exista si problema taranului roman. Care este un talhar pana la sange. Preferam sa facem afaceri cu turci sau greci, decat cu romanii. Sunt in stare sa-ti traga tepe una dupa alta. Turcul stie sa-si faca un client fidel, pe roman nu-l intereseaza. La turc nu trebuie sa stai minute in sir sa-i verifici marfa. La roman e musai. De la chestii de genul, saci de cartofi plin de pamant sa cantareasca mai mult, saci de castraveti udati pana la refuz sa cantareasca mai mult, baxuri de marfa care sunt aranjate ceva gen ... deasupra numai frumuseti (un rand), jos numai nenorociri, etc. ... ajungi la concluzia ca romanul habar nu are negustorime ... si de fapt nici agricultura, pentru ca tot ce face este efemer, doar in ideea de a castiga bani acum, nu ca o afacere pe viitor.

Iar taranul roman NU plateste impozite, taxe ... sau alte d'astea. Prea putini au certificat de producator, de pe urma caruia statul sa si ia niste bani. (in caz ca nu stiati .... exista o foarte mare evaziune fiscala pe tema fructelor si a legumelor ... inclusiv de la straini intra foarte multe tiruri cu fructe si legume, pentru care nu se platesc nimic. Iar taranul nostru, cu atat nu e mai "legal". Pentru a fi "legal" taranul trebuie sa obtina un astfel de certificat, care nu e greu de obtinut dar implica plata de taxe ... si asta e de fapt foarte greu) Restul castiga bani cu duiumul vara, in loc sa si-l investeasca in tractoare, ingrasaminte si alte lucruri utile pentru agricultura ... isi trage mertan, vila si alte d'astea, ca apoi sa se planga ca nu-i mai merge afacerea ca statul nu i-a dat bani pentru tractor ... Hai sa fim seriosi, altii cum pot ... numai romanul stie sa se smiorcaie...

Oricum ... astea sunt parerile mele de pe urma experientei cu produsele de pe piata la acest capitol si cu clientii (scuzati-mi cacofonia). E adevarat, un produs crescut pe sol mioritic e uneori mai aromat decat unul strain. Insa, raportul calitate/pret ... e mai avantajos pentru straini.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th August 2019 - 05:13 PM