IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_Vizitator.
mesaj Dec 2 2008, 06:38 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (alex @ Dec 2 2008, 04:55 PM) *
Nu, evident, a sustine asa ceva e ca si cum ai spune ca bucurestenii "e" destepti si provincialii sunt prosti. Categoriile sunt prea largi. Dar credinta in dumnezeu nu are treaba cu ratiunea si implicit cu inteligenta. Roger Bacon, filozof si unul din putinii oameni de stiinta adevarati din evul mediu crestin sustinea ca ratiunea trebuie sa primeze in munca lui stiintifica, mai putin in ce priveste studiul scripturii care nu trebuia supus analizei rationale.

Poti fi un om foarte inteligent in viata de zi cu zi si in acelasi timp sa-ti suspenzi "facultatile intelectuale" temporar, cand e vorba de biblie. O groaza de oameni educati fac asa.

Ai dreptate, sunt o groaza de oameni cum spui tu.

Cu singura diferenta ca suspendarea e mai mult o transformare a facultatilor intelectuale, daca vrei. E simplu si in acelasi timp complicat.

Ca e complicat sta dovada numarul de atei incrancenati de pe forum. smile.gif

Dar simplu este, pentru ca odata ce vezi prezenta vie a lui Dumnezeu incepi sa traiesti altfel experienta acestei vieti, cu toate ale ei.

Dar ce este intr-adevar miraculos este ca odata ce vezi lucrurile asa, lucrurile insele incep sa se schimbe. Daruiesti lumii dragoste, bine si frumos si lumea incepe sa raspunda.

Unde ramane totusi complicat este ca raul din lume ramane si nu e usor sa tii harul de a primi si darui dragoste. Dar cand iti amintesti si te adapi de la Dumnezeu cu el si apoi ii ajuti si pe cei din jur, lucrurile incep sa se vindece.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_tot ateu.
mesaj Dec 2 2008, 06:45 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (iul @ Dec 2 2008, 12:17 PM) *
Vrei sa spui ca orice ateu are IQ-ul mai mare decat orice credincios ? Si daca nu poti sustine o asemenea aberatie, de ce ai aruncat cu lozinca de spalat creiere ca biblia este pentru oameni cu 'o capacitate de ratiune indoielnica' ?

Amice fie ca iti convine sau nu .. asta e adevarul.
Un IQ mai ridicat iti ofera o intelegere mai buna a lumii in care traiesti si te protejeaza de minciunile care iti sunt sevite in fiecare clipa. Nu e cazul tau ( din nefericire pentru tine ). Daca nu esti capabil sa intelegi cum functioneaza religiile ( care e adevaratul lor scop .. nu cel declarat ).. ce inseamna un mecanism de control social .. ce rost are sa te simti jignit .. ? Darwin a avut dreptate dar s-a inselat intr-un singur aspect. Evolutia functioneaza diferentiat chiar si in interiorul aceleiasi specii. Ar trebui sa intelegi ca unii sunt mult mai aproape de maimute decat se crede si rezultatul e perfect vizibil . Masa nu are opinie proprie ci sugerata ( in cazul tau de o simpla carte ..) Opiniile tale in realitate nu iti apartin .. dar inca odata IQ pe care il posezi nu-ti permite sa intelegi asta. Poate ar fi interesant sa-ti administrezi testul MENSA ( doar ca sa te convingi singur ca am dreptate) O sa te convingi ca desi ai creierul odihnit ( sa lecturezi o carte si sa ignori restul de milioane de carti nu provoaca oboseala =)) .. fie vorba intre noi .. chiar daca e cel mai reusit SF .. ca sa nu-i zic altfel ) n-o sa intelegi prea mult =))

+Quote Post
Vizitator_stefan.
mesaj Dec 2 2008, 06:53 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (pandas_thumb @ Dec 2 2008, 10:06 AM) *
Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

esti un dobitoc............

+Quote Post
Vizitator_Icsulescu.
mesaj Dec 2 2008, 07:20 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Koluk @ Dec 2 2008, 06:06 PM) *
Dumnezeu este o nevroza. (rog pe aceasta cale nevroticii sa nu ma tarasca in polemici sterile)

Credinta in Dumnezeu reprezinta o reactie normala nevrotica a firilor slabe care nu concep ca protectia parentala inceteaza in momentul in care ei devin adulti. Inventarea unui tata atotputernic rezolva frica de a lua decizii, recte si riscul de a gresi. Totul este trecut in puterea Tatalui, iar ilogica ce survine cateodata este o presupusa logica superioara. Ramanem astfel etern copii. Deci ne-responsabili de actiunile noastre.

Asta-i tot. E atat de simplu, incat e greu de inghitit. Mai mult: mie fiecare dovada a existentei divinitatii mi se pare exact contrariul. aici e partea care ma amuza permanent. Haideti sa va impartasesc opiniile mele - nevroticii, pliz don't disturb me - in aceasta directie.

Plimbarea moastelor sfantului X.
Pai cum, frate? E crestin sa pui in racla BUCATI de om sau sfant? In loc sa le lasi sa se odihneasca in mormant, tu le exhibi, asa cum era aratat cearceaful patat de sange in mijlocul nuntii, semn ca fata a fo mare? Oare ce spune dumnezeu - if up stairs - de o astfel de procesiune? Nevrotici pupand cu foc geamul raclei, oameni care spera ca vor fi sanatosi o viata intreaga daca vor atinge... nu e usor dezgustator sa-ti vezi de sus copiii facand asa ceva? eu zic ca da...

Icoanele care plang
patetic. Oare Dumnezeu - if up stairs - chiar nu gaseste altceva mai bun de facut, de comunicat cu muritorii?

Fecioara Maria era virgina, l-a nascut pe Iisus, continuand sa fie apoi vigina
Pe bune, cui ce-i pasa daca era sau nu virgina, daca a ramas sau nu virgina? De ce dumnezeirea se defineste prin existenta si rezistenta unui himen? E chiar patetic si pervers.

Botezul
Cica daca nu esti botezat, Dumnezeu nu te poate proteja. Atat de slab e el, facatorul de lumi? Conteaza stropitul cu mir si apa? Trist. Asta inseamna ca nu e un Dumnezeu atotputernic, ci doar un mic vraci care in lipsa potiunilor si leacurilor si incantatiilor e neputincios.

As putea prelungi lista la nesfarsit, adaugand patetismul existentei giulgiului, a sangelui care se lichefiaza in timpul unei slujbe si tot felul de povesti nevrotice. Dar mai simplu iau logica in brate si intreb cerul:

Hei, tu, Doamne! Unde erai cand mi l-ai luat pe Kurt Cobain? Cand n-ai stiut sa-i alini durerile de stomac, astfel incat sa nu se apuce de heroina, astfel incat sa nu ajunga intr-o depresie masiva astfel incat sa apese pe tragaciul pustii a carei teava ...

Hei, tu, Doamne! unde erai cand ultimul de pe lista, cu voia noastra, Ion Iliescu a devenit primul pe lista si a nenorocit viitorul tarii mele?

Hei, tu, Doamne! Unde erai cand slujitorii tai l-au ars pe Giordano Bruno pentru simplul fapt ca se prinsese ca nu pamantul e centrul universului?

Hei, tu, Doamne! Unde erai cand Fred, hamsterul meu s-a ascuns exact in tocul usii atunci cand eu intram in camera? Ce, nu stiai ca am doar 14 ani si ca Fred insemna foarte mult pentru mine? Crezi c-am invatat ceva din asta?

Hei, tu, Doamne! Unde erai cand nazistii "procesau" 20 000 de "unitati" pe zi la Auschwitz? Sau mai bine spus: unde erai cand slujitorii tai, bazandu-se pe jocul de cuvinte Iuda-Iudaism, au lansat perfida invinuire ca evreii nu sunt altceva decat "ucigasi de Dumnezeu"?

Hei, tu, Doamne! Unde erai cand Grissom, White si Chaffee au ars de vii intr-un accident la sol, in loc sa zboare cu misiunea Apollo 1?

Iti multumesc pentru tot ce ai facut pentru noi, muritorii. Esti un intelept si un dulce. Banuiesc ca ai motivele tale pentru toate cele enumerate mai sus. Banuiesc ca lumea e mai buna fara cei 6 milioane de evrei, fara Giordano Bruno, fara cei trei astronauti, fara Nirvana... Si in ceea ce ma priveste, exista o ratiune, nu, pentru care Fred si Sorin nu sunt langa mine ci langa tine. Cum care Fred? Hamsterul meu, ai uitat? Cum care Sorin? Varul meu, de numai 21 de ani, cancer la plamani, ai uitat?

Te pup si ne vedem pe lumea ailalta. Pa pa!

MARS !

+Quote Post
Vizitator_icsulescu.
mesaj Dec 2 2008, 07:24 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (stefan @ Dec 2 2008, 06:53 PM) *

de acord total ...
astia nu merita bagati in seama de fapt ...
cum pana mea frate sa indraznesti sa spui ca te-ai convins tu ca nu exista Dumnezu ???
asta e un topic de agatat persoane care ii baga in seama ... ca sa aibe trafic pe topic
iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac !

+Quote Post
Vizitator_un cercetator cu IQ-ul foarte fo.
mesaj Dec 2 2008, 07:31 PM
Mesaj #36

Guests

sunt fizician - cercetator . doctor chiar in ale fizicii , dar inca nu mi-am masurat IQ ul blink.gif
dupa teoriile unora de aici s-ar zice ca e unul foarte mic avand in vedere faptul ca sustin cu toata stiinta ca exista Dumnezeu !
este de netagaduit !
nu are nevoie de dovezi !

nu sunt depresiv , nevrotic , schizofrenic ...

+Quote Post
Vizitator_icsulescu.
mesaj Dec 2 2008, 07:37 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Curiosul @ Dec 2 2008, 02:59 PM) *
Eu eram agnostic pana am citit forumurile de pe hotnews.
Acum am aflat ca ateismul a stat la baza comunismului desi nu toti ateii sunt comunisti.

Dar gandirea atee a facut posibil programul comunist de eliminare a viziunilor diferite despre lume si asta a dus la milioane de crime si suferinta si in Romania si in alte parti. Totodata "Daca nu este Dumnezeu care sa mentina un echilibru atunci trebuie noi sa facem de toate". Si cand Partidul a facut de toate (inginerie sociala, colectivizare) a iesit ce a iesit.

Apoi am aflat ca gandirea atee conduce si la alte consecinte negative nelegate de comunism. De exemplu, daca nu mai considera copilul ca un dar de la Dumnezeu atunci unii oameni au inceput sa aleaga sexul copilului. Si asta a dus deja la macro-dezechilibre sociale, deocamdata observe in china, india si anglia dar se pare ca problema se agraveaza pentru ca nimeni nu poate controla asta.

Am mai aflat ca exista si transumanismul, urmarea ideologica a umanismul ateu. El vine cu multe probleme si vorbeste iresponsabil de modificari genetice si clonare reproductiva netinand seama de implicatiile fata de drepturile omului si fata de echilibrul ecologic si urmari pe termen lung. Pentru ca pentru gandirea atee nu este Dumnezeu care sa mentina un echilibru si sa aiba grija de o groaza de lucruri si atunci ateul se crede stapanul universului si gandeste ca poate face orice cu natura si cu noi.

Eu am inceput sa il caut pe Dumnezeu.

Dar deodata am dat peste multi care imi spun una si alta si ca Dumnezeu e asa si altfel. Sa citesc cartea asta, ba asta, ba ailalta.

Complicat.

Totusi, nu renunt.

Eu mi-am gasit pana acum niste repere care sa ma ajute sa discern.

Daca e sa avem vreo sansa sa nu distrugem planeta cu vreo bomba sau cu stilul nostru consumerist de viata, sa nu transformam societatea intr-un iad pe pamant trebuie ca avem nevoie de mai multa responsabilitate, de mai multa blandete, de mai multa iubire.

Totul bun si frumos dar eu ma descopar ca ma enervez, ca uneori nu sunt bland, nu sunt mereu responsabil de ce fac si zic, si nu pot iubi decat poate pe cativa apropiati.

Si atunci o sa caut pe Dumnezeu care sa ma invete cum sa iubesc, cum sa fiu mai bland, cum sa fiu mai responsabil.

Totul bun si frumos dar acum mi-au aparut probleme de metoda.

Ca deodata mi-au aparut in fata o groaza care se ofera sa ma invete sa fiu bland, smerit si iubitor.

Complicat dar perseverez. Cum sa ii disting.

Eh, aici cred ca o sa ma ajute si El ca in povestea cu Praslea care era ajutat de albina sa discearna intre fata de imparat si celelalte fete:)

Bravo !

+Quote Post
Vizitator_sibianu.
mesaj Dec 2 2008, 08:30 PM
Mesaj #38

Guests

Si eu sunt ateu.
Am citit Vechiul testament, Noul testament de pe vremea cand eram copil, chiar de mai multe ori (ma punea bunicu sa citesc).
In timp am tot relfectat la ceea ce am fost invatat de catre familie vis a vis de crestinism, la ceea ce am citit direct in Biblie, logica, filozofie, alte surse de cunoastere, stiinta etc.
Spre finalul liceului deja aveam argumente solide de ce nu cred in Dumnezeu in combinatie cu teoria creatiei si am inceput sa imi sustin cu tarie opiniile ateiste. Nu a fost un eveniment concret care m-a facut sa imi schimb opiniile, ci pur si simplu mai multe lucruri care sunt sustinute in Vechiu/Noul testament sunt inconsistente rau de tot.
Ar dura zeci de ani de discutii interminabile, filozofie proprie, va spun doar concluzia : sunt ateu si gata.
Pana la urma nu caut o consolare in alt cult, pentru ca pur si simplu nu simt nevoia.
Nu cred ca alte miscari religioase din cele la care am avut acces informational pana acum, detin ei vreo dovada ca au pus in evidenta in vreun fel o Entitate creatoare (gen D-zeu,etc).

Nu tin sa fac mare caz ca eu sunt ateu, si nici nu ma mai obosesc sa conving crestinii de orice orientare ca eu am dreptate si unde gresec ei.
Nu fac o cauza din a duce lupte de convingere si nici nu ma intereseaza razboaiele tembele dintre confesiuniile crestine.

Sincer urasc habotnicia si prostia tipica asociata cultului ortodox (cult pe care il cunosc si care l-am practicat un numar prea mare de ani, regret ca am pierdut timpul).
Schimb canalul la stiri cand se transmite de la tot felul de evenimente gen SeFe Paraschieva, unde dementii fac coada, nu dorm cu zilele, stau in frig si unii lesina pe acolo, cu scopul de a saruta ceva ce ei cred ca e sfant (parti dintr-un cadavru ciopartit) etc. Nici nu vreau sa imi aduc aminte ca mi se face greata de dementa lor.

Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 2 2008, 08:42 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (iul @ Dec 2 2008, 02:57 PM) *
Mestere, daca-ti bagi picioarele in adevarul istoric e decizia ta si-ti respect dreptul la eutanasiere morala.

Dar te informez cu regret ca documentele istorice care ne relateaza despre Isus si care sunt adunate in colectia Noului Testament fac obiectul cercetarii istorice si arheologice si pana acum au rezistat cu succes. Aceste documente au logica si coerenta interna, acuratetea transmiterii fiind verificata prin metoda criticii textuale. Numarul de manuscrise este impresionant, depasind orice alta istorie scrisa. Singura dificultate de a accepta scrierile apostolilor este de ordin moral, pentru ca implicatiile in viata personala ar fi devastatoare (pocainta + credinta).
Sa respingi Biblia ca marturie inseamna sa respingi exact culegerea de relatari multiple despre Isus.

Aleluia!
Greu de scapat din tentaculele credintei odata ce te agata. Cand esti indoctrinat incepi sa consideri Biblia ca fiind document istoric.
Da-mi un link in care sa vad un astfel de document. Daca sunt asa de multe tb sa fie si pe internet.

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 2 2008, 08:56 PM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (Curiosul @ Dec 2 2008, 02:59 PM) *
Eu eram agnostic pana am citit forumurile de pe hotnews.
Acum am aflat ca ateismul a stat la baza comunismului desi nu toti ateii sunt comunisti.

CE?

Dar gandirea atee a facut posibil programul comunist de eliminare a viziunilor diferite despre lume si asta a dus la milioane de crime si suferinta si in Romania si in alte parti. Totodata "Daca nu este Dumnezeu care sa mentina un echilibru atunci trebuie noi sa facem de toate". Si cand Partidul a facut de toate (inginerie sociala, colectivizare) a iesit ce a iesit.

Comunismul nu a stat la baza comunismului. AHHAHHa
ma amuza forumul asta din ce in ce mai tare.
Comunistii au vazut in religie un concurent in ceea ce priveste autoritatea si au vrut totul: oamenii sa-i vada statul ca fiind autoritatea suprema nu D-zeu.
Deci ceea ce face religia a facut si comunismul si alte regumuri de genul si anume:
SUPUNERE!
Be free, nu fi obiectcul unui D-zeu inventat de srtamosii tai! De fapt esti, dar tragic e ca nu stii asta.

Apoi am aflat ca gandirea atee conduce si la alte consecinte negative nelegate de comunism. De exemplu, daca nu mai considera copilul ca un dar de la Dumnezeu atunci unii oameni au inceput sa aleaga sexul copilului. Si asta a dus deja la macro-dezechilibre sociale, deocamdata observe in china, india si anglia dar se pare ca problema se agraveaza pentru ca nimeni nu poate controla asta.

Despre ce vorbesti? Stiu ca in China nr-ul barbatilor este cu mult mai mare decat al femeilor, dar ce legatura are asta cu D-zeu?
Despre Anglia si India nu stiu nimic. Nu zic ca nu au si ei o problema cu un dezechilibru de felul asta, doar ca eu nu am auzit nimic. O sa ma informez

Am mai aflat ca exista si transumanismul, urmarea ideologica a umanismul ateu. El vine cu multe probleme si vorbeste iresponsabil de modificari genetice si clonare reproductiva netinand seama de implicatiile fata de drepturile omului si fata de echilibrul ecologic si urmari pe termen lung. Pentru ca pentru gandirea atee nu este Dumnezeu care sa mentina un echilibru si sa aiba grija de o groaza de lucruri si atunci ateul se crede stapanul universului si gandeste ca poate face orice cu natura si cu noi.

Vorbeste in numele tau te rog. Nu poti sti tu ce gandesc toti ateii

Eu am inceput sa il caut pe Dumnezeu.

Multa bafta! laugh.gif

Dar deodata am dat peste multi care imi spun una si alta si ca Dumnezeu e asa si altfel. Sa citesc cartea asta, ba asta, ba ailalta.

Complicat.

Totusi, nu renunt.

Eu mi-am gasit pana acum niste repere care sa ma ajute sa discern.

Daca e sa avem vreo sansa sa nu distrugem planeta cu vreo bomba sau cu stilul nostru consumerist de viata, sa nu transformam societatea intr-un iad pe pamant trebuie ca avem nevoie de mai multa responsabilitate, de mai multa blandete, de mai multa iubire.

Totul bun si frumos dar eu ma descopar ca ma enervez, ca uneori nu sunt bland, nu sunt mereu responsabil de ce fac si zic, si nu pot iubi decat poate pe cativa apropiati.

Si atunci o sa caut pe Dumnezeu care sa ma invete cum sa iubesc, cum sa fiu mai bland, cum sa fiu mai responsabil.

Totul bun si frumos dar acum mi-au aparut probleme de metoda.

Ca deodata mi-au aparut in fata o groaza care se ofera sa ma invete sa fiu bland, smerit si iubitor.

Complicat dar perseverez. Cum sa ii disting.

Eh, aici cred ca o sa ma ajute si El ca in povestea cu Praslea care era ajutat de albina sa discearna intre fata de imparat si celelalte fete:)

Daca tu ai fost vreodata agnostic inseamna ca eu sunt Papa de la Roma.
Dupa reziduul religios ce-l scuipi ma gandesc ca in sufletul tau niciodata n-ai pus la indoiala existenta lui D-zeu. I might be wrong though.

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 2 2008, 09:28 PM
Mesaj #41

Guests

am mai zi cineva aici ca D-zeu nu este imposibil nici macar din pct de vedere matematic.
Eu sustin contrariul: este ilogic pana si in urma unui rationament elementar. Sunt multi ce stiu sa rationeze in alte domenii ce necesita multa logica, inteligenta si ratiune, dar cand e vb de D-zeu, creierul lor inceteaza in a mai functiona. Numesc asta indoctrinare.

"D-zeu este atotputrenic" este o absurditate din pct de vedere logic.
Celor ce s-au informat cat de cat in legatura cu asta, credinciosi si atei deopotriva, s-au lovit de n ori de propozitia:

"poate D-zeu sa faca un pietroi atat de mare incat nici macar El sa nu-l poata ridica?"

Credinciosii au si venit cu o explicatie: "D-zeu poate sa faca orice lucru care nu este o contradictie logica"
Come on... e penibil de-acuma. Au gasit ei explicatia. Stiu ei ca asa e felul care lucreaza D-zeu. De fapt, cred ca da, stiu, din moment ce ei l-au inventat tot ei pot sa spuna cum sunt caile Lui. tongue.gif
Oamenii de stiinta si ateii (nu consider ca sunt una si aceeasi) macar au onestitatea de spune "nu stiu"

Religia este cea care pretinde ca are toate raspunsurile. Daca se poate explica e bine, daca nu, atunci aasa a vrut D-zeu. Religia-i ca o pisica care cade intotdeauna in picioare.

Concluzia este ca atunci cand ai creierul spalat, vei cauta raspunsuri care sa-ti satisfaca prejudecatile si le vei gasi intotdeauna. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 2 2008, 09:34 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (McNistor @ Dec 2 2008, 09:28 PM) *
Celor ce s-au informat cat de cat in legatura cu asta, credinciosi si atei deopotriva, s-au lovit de n ori de propozitia:

"cei", nu "celor"
scuze, dar nu recitesc decat dupa ce postez tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_constantindanciu.
mesaj Dec 2 2008, 09:37 PM
Mesaj #43

Guests

RASPUNS>
nu ma intereseaza nimic despre tine ca persoana si sa stii ca nu scriu ca sa te felicit ca esti ateu. Nu, ba chiar mi-as dori sa fiu infantil si ignorant incat sa mai cred in ceva sau in cineva. E mult mai usor sa repeti ce spun altii decat sa gandesti cu mintea ta. Dar asta e o alta poveste. Pe scurt, superstitia vine din teama , teama din ignoranta si necunoastere si uite asa cu ajutor muuuuult din partea oricarei autoritati ni se vara pe gat religie cu forta, deoarece oamenii au acest obicei gragar de a se lua unii dupa altii. Pe scurt, desi mi-as dori sa fiu ignorant uite ca nu pot si de aceea, cu timpul, chiar daca am dorit sa fiu ca ceilalti fericiti si ignoranti, uite repet ca nu pot deoarece nu exista nici un fel de dovezi, de nici un fel, care macar sa ne induca o idee de ceea ce ar fi DIVINITATEA. Sigur, se poate specula si de ce nu anima povesti si iar povesti de te umfla rasul cu pastori, beduini etc etc care vezi bine fac si desfac. Ce-ar fi daca si in ziua de astazi cineva ar pretinde ca e fiul lui D... sau ca D... ii dicteaza sa scrie sub hipnoza. In cel mai bun caz internat si sedat. Ba chiar elecrosocuri, bine ca nu se mai fac. Eu am doua intrebari, daca mi-e permis> De ce religiile seamana intre ele in ceea ce priveste fundamentele de iubire, iertare, ajutorarea aproapelui etc etc si chiar daca o exprima in forme diferite ele in esenta sunt la fel. Ai zice ca sunt de inspiratie divina, numai ca toate perceptele morale ale oricarei religii sunt in concordanta cu ceea ce vrea majoritatea, oameni familisti etc etc adica religii de bunatate, speranta si evitatea raului in diferite forme. De aceea sunt excluse religiile violente care nu se adreseaza familiilor. Apoi, alta intrebare, de ce statele politice si toate autoritatile sunt atat de preocupate de aceasta problema religioasa, nu cumva aceasta este facuta ca sa justifice ordinea sociala? Din tot ce spun si nu e tot ce cred, religia este NECESARA doar pentru ordinea sociala, economica si politica a societatilor umane. Ideea e simpla> Daca va spun eu X-ulescu ca e bine sa nu furi sa iubesti aproapele etc mna ia lumea in ras, cine esti tu baaaa, sa imi spui mie ce sa fac, dar daca spune Dumnezeu, sa te fereasca D.... sa nu respecti ca apare forta statului care ti-o da peste ochi. Si uite asa, politicul si religia s-au avut ca fratii si culmea ca regimurile autoritare sunt cele care insista pe campanii de "credinta" in ceva sau cineva. Pe scurt, cand nu e D.... e seful statului pe post de D....
Si uite asa omenirea de 20 de mii de ani tot schimba la religii si culmea ca nimanui nu ii pasa sa faca o Evaluare a credintelor sa vada daca macar vreo una a fost macar folositoare la ceva. Sa nu ma faceti sa-mi aduc aminte cat RAU a facat si face CRESTINISMUL dar si Islamismul, ca cat il proclama pe Dumnezeu mai tare cu atat sunt mai periculoase. Cu bine si nu asttept nimic de la nimeni. Viata este asa cum ti-o faci si are o mare doza de hazard. Daca iti merge bine este of course deoarece esti un bun crestin, iar daca nu iti merge desigur te-a batut Dumnezeu care se zice ca e IUBIRE si nu vechil pe mosia unora ca Becali etc. Cu bine si traiti-va viata frumos, in respect fata de semeni, in curatenie si daca mai faceti cate o greseala imediat reparati=o nu de alta dar va bate D.....

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 2 2008, 09:46 PM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (iul @ Dec 2 2008, 02:57 PM) *
Mestere, daca-ti bagi picioarele in adevarul istoric e decizia ta si-ti respect dreptul la eutanasiere morala.

Dar te informez cu regret ca documentele istorice care ne relateaza despre Isus si care sunt adunate in colectia Noului Testament fac obiectul cercetarii istorice si arheologice si pana acum au rezistat cu succes. Aceste documente au logica si coerenta interna, acuratetea transmiterii fiind verificata prin metoda criticii textuale. Numarul de manuscrise este impresionant, depasind orice alta istorie scrisa. Singura dificultate de a accepta scrierile apostolilor este de ordin moral, pentru ca implicatiile in viata personala ar fi devastatoare (pocainta + credinta).
Sa respingi Biblia ca marturie inseamna sa respingi exact culegerea de relatari multiple despre Isus.

Nu prea ai nimerit-o cu adevarul istoric aici...cel putin din cate stiu eu. E simplu sa admiti doar probele care iti convin, adica ale cercetatorilor "crestini", asta insemnand cu rezultatul cercetarii deja stabilit.

Cercetand biblia poti observa (daca ai taria sa admiti asta) cum legenda lui Iisus s-a amplificat in timp pe masura ce evangheliile au fost scrise. So much for "logica si coerenta interna".

Uite de exemplu in evanghelia dupa Matei, capitolul 15:

22. Şi iată o femeie cananeiancă, din acele ţinuturi, ieşind striga, zicând: Miluieşte-mă, Doamne, Fiul lui David! Fiica mea este rău chinuită de demon.
23. El însă nu i-a răspuns nici un cuvânt; şi apropiindu-se, ucenicii Lui Îl rugau, zicând: Slobozeşte-o, că strigă în urma noastră.
24. Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel.
25. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă.
26. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor şi s-o arunci câinilor.

Aparent, Iisus al tau chiar se credea Mesia asteptat de evrei, doar ocazional facand bine si altor neamuri si numai dupa lungi rugaminti. Halal iubire de aproape! de aici si pana la ce a scos sf. Pavel din personajul Iisus ("Ci dimpotrivă, văzând că mie mi-a fost încredinţată Evanghelia pentru cei netăiaţi împrejur, după cum lui Petru, Evanghelia pentru cei tăiaţi împrejur") e cale lunga.

In plus, cica Mesia era din neamul lui David dupa profetii, dar genealogia din Matei si cea din luca spun ca Iosif era din neamul lui David, dar Iosif nu era tatal lui Iisus. Cam aiurea profetie, nu s-a implinit. Si chiar daca facem un efort de vointa si ignoram aspectul asta, intrebarea de 100 de puncte e: cine era tatal lui Iosif?

Raspunsuri posibile:
1. Eli, fiul lui Matat, fiul lui Levi
2. Iacov, fiul lui Matan, fiul lui lui Eleazar
3. Intreaba un prieten pastor
4. Intreaba publicul crestin

Crede-ma, singura cale a crestinului educat e cea a lui Tertulian: Credo, quia absurdum.

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Dec 2 2008, 10:12 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (marina @ Dec 2 2008, 04:12 PM) *
Ma intreb ... retoric daca se va epuiza vreodata subiectul ...
Oricum nu cred ca este un Topic potrivit ...
Cine l-a cunoscut pe Dumnezeu nici nu poate vorbi despre asta pentru ca pur si simplu nu exista cuvinte in DEX care sa reprezinte corect unicitatea acestui moment .

Dumnezeu se simte nu se gandeste ...
Dumnezu se tace nu se vorbeste ...
Pe Dumnezeu il cunosti atunci cand vrea si El ... Atunci cand se coboara El la om nu cand omul isi inchipuie ca se poate ridica la El ...

Eu cred . Pentru mine Dumnezeu este un Adevar de netagaduit ...
Dar nu stiu sa argumentez in fata cuiva ... Nici nu vreau .
Pentru ca cunosterea lui Dumnezeu este un moment de intimitate sufleteasca pe care nu il poti dezvalui asa pe un forum on line .

Sunt putini cei care stiu si pot a vorbi despre asta .
Sunt oamenii aceia cu chip transparent de atata lumina ... sunt oamenii aceia ca au L-au primit pur si simplu si care nu au cerut dovezi si explicatii ...

+Quote Post
Vizitator_dorinteodor.
mesaj Dec 2 2008, 10:19 PM
Mesaj #46

Guests

exista atei in romanica?

daca ar exista ar trebui ca sa avem nunti fara mersul la biserica. greu de crezut ca sint prea multi care se casatoresc fara biserica. astia de-si zic "atei" sint de fapt "secularizati" adica trateaza biserica asa cum trateaza orice firma de prestari de servicii.

exista crestini in romanica?

greu de crezut luind in considerare nivelul de coruptie....

cred ca cel mai bine ne caracterizeaza spiritul secularist. pentru cine nu stie, secularismul inseamna (pe scurtatura) sa aduci in zona economicului toate cele care apartineau sacrului religios....

faptul ca unii se declara credinciosi, patrunsi de spiritul crestin, este treba lor. si astia, credinciosii, tot secularizati sint deoarece credinta lor este bazata pe frica de moarte, de ce este dupa (deci credinta "profunda" din motive practice).

nu cred ca vre-unul declarat crestin practicant traieste dupa principiile crestine. nici nu ar avea cum deoarece baiatul lui dumnezeu a intemeiat religia pe doua principii sinucigase: primul zice ca daca primesti o palma sa intorci si celalalt obraz si al doilea zice sa imparti averea ta saracilor si sa mergi pe pustii si sa te rogi pentru a doua venire a lui....

concluzia pare a fi ca, indiferent de cum ne declaram, sintem secularizati cu diverse orientari (atei, credinciosi practicanti,...)

+Quote Post
Vizitator_mircea.
mesaj Dec 2 2008, 10:21 PM
Mesaj #47

Guests

"Pe Dumnezeu il cunosti atunci cand vrea si El "; Eu cred ca Dumnezeu vrea sa Se faca cunoscut tot timpul "Eu stau la usa ta si bat". Noi suntem cei care ii deschidem sau nu usa. Uite cat de delicat este Hristos, nu se baga cu bocancii in sufletul omului. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_fritz.
mesaj Dec 2 2008, 10:22 PM
Mesaj #48

Guests

Citeaza (sibianu @ Dec 2 2008, 08:30 PM) *
Si eu sunt ateu.
Am citit Vechiul testament, Noul testament de pe vremea cand eram copil, chiar de mai multe ori (ma punea bunicu sa citesc).
In timp am tot relfectat la ceea ce am fost invatat de catre familie vis a vis de crestinism, la ceea ce am citit direct in Biblie, logica, filozofie, alte surse de cunoastere, stiinta etc.
Spre finalul liceului deja aveam argumente solide de ce nu cred in Dumnezeu in combinatie cu teoria creatiei si am inceput sa imi sustin cu tarie opiniile ateiste. Nu a fost un eveniment concret care m-a facut sa imi schimb opiniile, ci pur si simplu mai multe lucruri care sunt sustinute in Vechiu/Noul testament sunt inconsistente rau de tot.
Ar dura zeci de ani de discutii interminabile, filozofie proprie, va spun doar concluzia : sunt ateu si gata.
Pana la urma nu caut o consolare in alt cult, pentru ca pur si simplu nu simt nevoia.
Nu cred ca alte miscari religioase din cele la care am avut acces informational pana acum, detin ei vreo dovada ca au pus in evidenta in vreun fel o Entitate creatoare (gen D-zeu,etc).

Nu tin sa fac mare caz ca eu sunt ateu, si nici nu ma mai obosesc sa conving crestinii de orice orientare ca eu am dreptate si unde gresec ei.
Nu fac o cauza din a duce lupte de convingere si nici nu ma intereseaza razboaiele tembele dintre confesiuniile crestine.

Sincer urasc habotnicia si prostia tipica asociata cultului ortodox (cult pe care il cunosc si care l-am practicat un numar prea mare de ani, regret ca am pierdut timpul).
Schimb canalul la stiri cand se transmite de la tot felul de evenimente gen SeFe Paraschieva, unde dementii fac coada, nu dorm cu zilele, stau in frig si unii lesina pe acolo, cu scopul de a saruta ceva ce ei cred ca e sfant (parti dintr-un cadavru ciopartit) etc. Nici nu vreau sa imi aduc aminte ca mi se face greata de dementa lor.

Faptul de a fi sau nu ateu nu tine, cred eu, de vreo situare la dreapta sau la stanga spectrului religios. Poti fi un om cumsecade, devotat societatii si familiei, intelept si precaut, fara a avea "protectia" vreunui sfant, zeu, dumnezeu etc. de ce ateii nu pot fi pur si simplu oameni. Am citit pe forul ca ateii trebuie neaparat sa fie asociati cu comunistii, infractorii de ordin genetic, SF etc etc, de ce nu sunt pur si simplu oameni respectabili care vad in religie o comportare a semenilor lor, un mod de raportare la viata si doar atat. De ce trebuie sa fii cumva altfel adica eventual dezorientat sexual, intelectual. Esti ateu si cu asta gata, nu trebuie nici sa faci prozeliti si nici sa intrii in conflict cu altii semeni care au dreptul sa fie drogati intelectual cu povesti religioase. E OK, oamenii traiesc si in China si in Africa fara macar sa aiba privilegiul de a-l fi cunoscut pe Mantuitorul nostru. Si uite ca nu e nic o problema nici pentru japonezi, indieni ca nu primit CUVANTUL.
Cu respect pentru toti oamenii care pot judeca dupa fapte si nu dupa vorbele altora, numai respect.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 2 2008, 10:26 PM
Mesaj #49

Guests

Citeaza (fritz @ Dec 2 2008, 10:22 PM) *
Faptul de a fi sau nu ateu nu tine, cred eu, de vreo situare la dreapta sau la stanga spectrului religios. Poti fi un om cumsecade, devotat societatii si familiei, intelept si precaut, fara a avea "protectia" vreunui sfant, zeu, dumnezeu etc. de ce ateii nu pot fi pur si simplu oameni. Am citit pe forul ca ateii trebuie neaparat sa fie asociati cu comunistii, infractorii de ordin genetic, SF etc etc, de ce nu sunt pur si simplu oameni respectabili care vad in religie o comportare a semenilor lor, un mod de raportare la viata si doar atat. De ce trebuie sa fii cumva altfel adica eventual dezorientat sexual, intelectual. Esti ateu si cu asta gata, nu trebuie nici sa faci prozeliti si nici sa intrii in conflict cu altii semeni care au dreptul sa fie drogati intelectual cu povesti religioase. E OK, oamenii traiesc si in China si in Africa fara macar sa aiba privilegiul de a-l fi cunoscut pe Mantuitorul nostru. Si uite ca nu e nic o problema nici pentru japonezi, indieni ca nu primit CUVANTUL.
Cu respect pentru toti oamenii care pot judeca dupa fapte si nu dupa vorbele altora, numai respect.

Vrei sa stii de ce e musai ca religiosii sa-i vada pe atei drept niste criminali imorali? Pentru ca sa nu dezerteze. Ce s-ar face popimea fara turma pe care sa o pastoreasca?

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 2 2008, 10:28 PM
Mesaj #50

Guests

textul asta este cat se poate de reprezentativ despre ce inseamna credinta:
o manifestare emotionala (halucinanta cateodata) care n-are nicio legatura cu realitatea. este pur subiectiva si asa trebuie sa ramana.

n-am nimic cu oamenii care-l "simt" pe D-zeu, dar atunci cand halucinatiile lor incept sa-si faca simtita prezenta si in comportamentul lor social, incep sa ma enervez.
de pilda zicea cineva aici in threadul asta (ca reply la zisele mele cum ca omul modern este mult mai moral decat biblia) ca avortul si homoxesualitatea sunt contra-exemple la ce-am afirmat eu.
aici incep sa ma enervez, pentru ca religia otraveste si incetoseaza mintea multor nefericiti (desi ei ar infirma nefericirea lor).

legat de avort: obisnuieste-te cu el. traim intr-o societate seculara si asta inseamna ca parerile tale (sau ale mele) religioase nu conteaza. avortonul este un embrion, o bucata de carne fara constiinta. punct. degeaba imi zici ca "ar fi devenit cineva". daca o luam asa si sperma esuata pe gresia din baie sau ovulul ce-si gaseste sfarsitul pe un absorbant ar fi putut sa fie cineva daca s-ar fi cuplat.

legat de homosexualitate: nu prea are treaba cu morala, pt ca homosexualitatea, cu unele exceptii in care unii tineri se considera gay din teribilism, referindu-ma strict la homosexualii veritabili, nu este indusa dupa nastere ci este un fenomen natural, observat si la animale. daca te nasti intr-o minoritate, nu inseamna ca nu tb sa ai drepturi egale cu cei din majoritate.

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 2 2008, 10:30 PM
Mesaj #51

Guests

ma refeream la textul asta:

"Ma intreb ... retoric daca se va epuiza vreodata subiectul ...
Oricum nu cred ca este un Topic potrivit ...
Cine l-a cunoscut pe Dumnezeu nici nu poate vorbi despre asta pentru ca pur si simplu nu exista cuvinte in DEX care sa reprezinte corect unicitatea acestui moment .

Dumnezeu se simte nu se gandeste ...
Dumnezu se tace nu se vorbeste ...
Pe Dumnezeu il cunosti atunci cand vrea si El ... Atunci cand se coboara El la om nu cand omul isi inchipuie ca se poate ridica la El ...

Eu cred . Pentru mine Dumnezeu este un Adevar de netagaduit ...
Dar nu stiu sa argumentez in fata cuiva ... Nici nu vreau .
Pentru ca cunosterea lui Dumnezeu este un moment de intimitate sufleteasca pe care nu il poti dezvalui asa pe un forum on line .

Sunt putini cei care stiu si pot a vorbi despre asta .
Sunt oamenii aceia cu chip transparent de atata lumina ... sunt oamenii aceia ca au L-au primit pur si simplu si care nu au cerut dovezi si explicatii ..."

+Quote Post
Vizitator_fritz.
mesaj Dec 2 2008, 10:48 PM
Mesaj #52

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 2 2008, 02:47 PM) *
Sper ca nu la mine te referi cu "Cine spune ca stiinta a demonstrat ca nu exista Dumenzeu nu este decat un ignorant."
Stiinta nici macar nu se ocupa de (in)existenta lui D-zeu. Daca din intamplare da peste EL in drumul ei, atunci poate s-ar ocupa si cu asta. Pana atunci, nu.

"Si ateismul si crestinismul se bazeaza pe credinta." Asta e o perla, nu te supara.
Ateismul se bazeaza pe lipsa de credinta. Daca eu afirm ca exista Grifoni (creatura fantastica), iar tu nu crezi asta, inseamna ca esti a-Grifonist? Ce credinta are ateul? Nu-ti trebuie credinta sa nu crezi ca exista ceva anume. Sa cred in ceva, pentru mine se reduce la dovezi. Nu exista dovezi, nu cred!
"cred in inexistenta lui X" (om religios) -diferit de- "nu cred in existenta lui X" (ateu).

Cred ca e o confuzie intre credinta si religie. Nu prea cred ca stiu exact ce definim prin religie. Daca eu cred ca oasele cuiva mort acum 200 de ani imi pot ajuta sa trec examenul la mate, e religie sau credinta in propria mea idee ca acele moaste pot sa imi ajute la ceva? Poate sunt eu in umbra dar nefiind definit clar sau nici macar unitar DIVINITATEA uite ca nu stiu sa ma raportez la ea, dar , de ce sa nu improvizez.
In esenta nimeni nu imi poate definii cat de cat divinitatea ce este si cu ce se mananca ci doar in termeni foarte foarte largi de traire, simtire etc etc de nu mai stii daca esti drogat, in coma sau in transa religioasa. Eu sunt mai analitic si vreau cineva sa imi raspunda macar una sau doua trasaturi cuantificabile ale lui Dumnezeu. Cu bine si sincer respect pentru cei ce reusesc sa creada in Dumnezeu, e o mare performanta.

+Quote Post
Vizitator_boemul.
mesaj Dec 2 2008, 11:04 PM
Mesaj #53

Guests

Citeaza (Vizitator @ Dec 2 2008, 06:38 PM) *
Ai dreptate, sunt o groaza de oameni cum spui tu.

Cu singura diferenta ca suspendarea e mai mult o transformare a facultatilor intelectuale, daca vrei. E simplu si in acelasi timp complicat.

Ca e complicat sta dovada numarul de atei incrancenati de pe forum. smile.gif

Dar simplu este, pentru ca odata ce vezi prezenta vie a lui Dumnezeu incepi sa traiesti altfel experienta acestei vieti, cu toate ale ei.

Dar ce este intr-adevar miraculos este ca odata ce vezi lucrurile asa, lucrurile insele incep sa se schimbe. Daruiesti lumii dragoste, bine si frumos si lumea incepe sa raspunda.

Unde ramane totusi complicat este ca raul din lume ramane si nu e usor sa tii harul de a primi si darui dragoste. Dar cand iti amintesti si te adapi de la Dumnezeu cu el si apoi ii ajuti si pe cei din jur, lucrurile incep sa se vindece.

Pot sa te intreb ceva? Daca te-ai fi nascut in China sau Mongolia, India si nu ai fi fost educata intr-o anumita religie, ai mai fi simtit prezenta luminoasa, vie si calda a lui Dumnezeu? De unde stii ca aceeasi stare de relaxare si implinire spirituala nu o ai si facand altceva, scriind o poezie, privind natura, gandind la spatiu si nemurire, la istorie etc etc. de unde stii ca senzatia vine de la Dumnezeu, ai carnet de membru, contact direct, confirmare de rugaciune. Chestia ca dupa ce l-ai cunoscut. Cum, spune-mi si mie, cum de esti sigura ca senzatia vine de la Dumnezeu. Eu sincer te admir ca poti sa ai astfel de senzatii si trairi care sunt intr-adevar o binecuvantare pentru orice om. Cu respect.

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Dec 2 2008, 11:33 PM
Mesaj #54

Guests

Recunosc ca pentru mine de vina a fost "nemernicul" ala de Hawking, cu al lui "Univers intr-o coaja de nuca".
Intamplator am facut mai multa fizica decat normal la scoala. Si in clasa a XII-a se invata principiul lui Heisenberg.
N-am mers mai departe cu fizica dar ani mai tarziu l-am citit pe Hawking si dupa un efort intelctual considerabil am inceput sa inteleg cum e cu principiul ala al nedeterminarii. Recunosc ca si in ziua de azi am tendinta de a prefera sa cred intr-o fiinta superioara decat sa recunosc ca universul e atat de complex.
Dar incetul cu incetul imi vine mintea la cap si incep sa-mi dau seama ca e preferabil sa ma descurc cat mai bine in situatia data decat sa astept sa-mi pice para malaiata in gura lu' natafleata de la un zeu.
Si apropo pentru aia care au aceiasi problema ca mine pot sa stea cuminti intr-un colt pana le trece dilema.

+Quote Post
Vizitator_Hipparchus.
mesaj Dec 3 2008, 12:38 AM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (Gelu @ Dec 2 2008, 02:33 PM) *
Nu e nici o alta prostie mai mare decat sa spui ca 'sunt ateu si sunt mandru de asta'.

Ba da, chiar exista o prostie cu mult mai mare. Ai ghicit este vorba despre prostia de a crede orbeste in tot felul de basme, la fel de reale ca Harry Potter sau Capra cu Trei Iezi, oricat de absurde, copilaresti, ilogice si contradictorii ar fi acestea. Te recunosti aici misticule?

Citeaza
Cine spune ca stiinta a demonstrat ca nu exista Dumenzeu nu este decat un ignorant. Dumnezeul despre care vorbeste Biblia este in afara sferei de cunoastere a stiintei si nu poate fi 'demonstrat' sau 'infirmat' de stiinta.

Pai stiinta nu trebuie sa demonstreze nimic aici. E de datoria misticilor sa aduca dovezi, ca doar pretind ca exista (ca asa zice logica), iar pana acuma n-au fost in stare sa aduca absolut nicio dovada in sprijinul lor. Nu ca ar conta prea mult lipsa dovezilor pentru un mistic ce se respecta, doar datoria credinciosului este sa creada fara a cerceta, chiar impotriva logicii sau a dovezilor, oricat de puternice.

+Quote Post
Vizitator_Hipparchus.
mesaj Dec 3 2008, 12:56 AM
Mesaj #56

Guests

Citeaza

Multumim pentru inca o opinie foarte bine argumentata, ca majoritatea opiniilor veneratorilor de moaste de altfel smile.gif

Citeaza ( @ Dec 2 2008, 07:24 PM) *
de acord total ...
astia nu merita bagati in seama de fapt ...

Pai daca 'astia' nu merita bagati in seama la ce te mai obosesti sa postezi cu atata incrancenare pe aici? Nu era mai bine sa faci vreo 50 de matanii in schimb?

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 3 2008, 01:00 AM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (Hipparchus @ Dec 3 2008, 12:38 AM) *
Pai stiinta nu trebuie sa demonstreze nimic aici. E de datoria misticilor sa aduca dovezi, ca doar pretind ca exista (ca asa zice logica), iar pana acuma n-au fost in stare sa aduca absolut nicio dovada in sprijinul lor. Nu ca ar conta prea mult lipsa dovezilor pentru un mistic ce se respecta, doar datoria credinciosului este sa creada fara a cerceta, chiar impotriva logicii sau a dovezilor, oricat de puternice.

Demonstreaza tu ca NU exista D-zeu! Acuma sa te vad...

Cam asa ar zice un credincios.
De parca s-a trezit cineva intr-o buna zi sa zica "nu exista D-zeu" inainte ca macar cineva sa fi pomenit de numele Lui. Este tocmai invers: cineva s-a trezit sa zica ca EXISTA D-zeu, prin urmare e datoria lui sa demonstreze ca exista.
Nu ai cum sa demonstrezi ca X nu exista (si de aici NU rezulta ca X exista) din moment ce o dovada asupra existentei presupune observarea lui X sub o forma sau alta (perceptie directa sau manifestare indirecta care e obiectiva, adica un experiment sau predictie ce se poate repeta la infinit de catre oricine nu precum simtirile unora pentru prezenta divina) in lumea fizica, reala. Daca nu se poate demonstra prin metoda stiintifica, atunci afirmatia ca X exista ramane la nivel de speculatie.
Nu pot sa pricep de ce unii oameni cred in speculatii, dar probabil ca asa e natura omului. Aici sunt si eu vinovat (ca doar sunt si eu om) si am crezut in multe teorii conspirationiste fara dovezi foarte elocvente, dar pana la a crede intr-o forta supranaturala care e constienta si "are grija" de noi... e drum lung pentru mine. Probabil infinit de lung.

+Quote Post
Vizitator_Hipparchus.
mesaj Dec 3 2008, 01:12 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (un cercetator cu IQ-ul foarte fo @ Dec 2 2008, 07:31 PM) *
sunt fizician - cercetator . doctor chiar in ale fizicii , dar inca nu mi-am masurat IQ ul
dupa teoriile unora de aici s-ar zice ca e unul foarte mic avand in vedere faptul ca sustin cu toata stiinta ca exista Dumnezeu !

E bine ca tu insuti ai puterea de a recunoaste asta :).

Citeaza
este de netagaduit !
nu are nevoie de dovezi !

:)))))
Banuiesc ca faci misto, altfel nu vad ce rost aveau ultimele 2 afirmatii, d'aia ti-am si raspuns ca atare.

Totusi ar fi bine sa amintesc ca problema corelarii credintei cu capacitatea intelectuala si-au mai pus-o si altii pe la case mai mari. Nature a facut vreo 3 sondaje, pe parcursul a cateva zeci de ani chiar. Atei sau agnostici se declarau vreo 93% dintre oamenii de stiinta de top intervievati. Apoi mult mai recent a fost un sondaj al Royal Society (UK) care ajunsese la rezultate asemanatoare (95% atei si agnostici). Cifrele vorbesc de la sine pentru categoriile in cauza.

+Quote Post
Vizitator_gregmo.
mesaj Dec 3 2008, 01:53 AM
Mesaj #59

Guests

Situatia este urmatoarea:

Tot ce exista in univers, fizic (materie) si imaterial, se supune legilor fizicii. Totul este stiinta.
Problema apare in momentul in care omul vrea sa inteleaga totul stiintific. Astazi, dupa cateva zeci de mii de ani de evolutie omul cunoaste o picatura din "oceanul stiintei" dar vrea sa inteleaga tot oceanul cu ajutorul picaturii.

Pentru lucrurile pe care nu si le poate explica "stiintific" are nevoie de explicatii de alta natura, spirituala.

Dumnezeu exista pentru ca este insusi spiritul uman, "softweareul" fiintei umane. O persoana daca are incredere in ceva va reusi in ceea ce intreprinde. Fara incredere ii va fi mult mai greu sa aiba succes in orice intreprinde. Unii reusesc sa isi gaseasca increderea prin credinta in Dumnezeu asa cum este el prezentat de Biserica (oricare biserica) altii sunt mai pragmatici si au incredere in ei fara sa apeleze la Biserica. Este ecelasi lucru dar in alta forma.

Dumnezeu poate insemna orice pentru oricine, depinde ce vrei tu sa insemne.

PS: Se spune ca ateii sunt cei mai mari credinciosi, pentru ca afirma si cred cu tarie, netagaduit, ca Dumnezeu nu exista. Deci cred in ceva. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Dec 3 2008, 02:09 AM
Mesaj #60

Guests

De cele mai multe ori avem in fata o atitudine destul de puerila. Aia nu stiu ca asa si pe dincolo. De o parte unii zic ca ceilalti sunt ignorati ca nu au "dovezi", pe de alta parte unii cu niste idei nedigerate. Si unii si altii au pretentia ca stiu adevarul. E o joaca de copii.

Daca e sa ne luam numai dupa stiinta si cercetare, ar trebui sa fim oarecum circumspecti pentru ca de foarte multe ori ipotezele de lucru se schimba si apar paradoxuri sau se ajunge la concluzia ca modelele erau pur si simplu false. Asa ca in chestiuni pana la urma de viata si de moarte, atitudinea ca stiinta zice asa si pe dincolo e destul de puerila.

Cineva facea aluzie aici la Hawkings. Cartea aia despre istoria universului e interesanta, dar chiar daca el e un tip extrem de inteligent, asta nu inseamna ca le stie pe toate. Si Einstein a fost un tip extrem de inteligent si totusi s-a inselat cu mecanica cuantica. Asa ca sa nu ne grabim cu concluziile.

Si ca sa nu sar prea grabit peste niste lucruri, pana la urma chiar si logica ne poate juca feste. Stiti cum e cu teoria lui Godel, ca matematica (cea mai exacta dintre stiinte) este incompleta. Adica sunt afirmatii care se nu se pot demonstra nici infirma din interiorul sitemului de axiome. Asa ca de unde aceasta atitudine ca stiinta stie? Ca foloseste ipoteze de lucru e altceva. Dar concluzille temporare nu pot fi luate ca absolute.

Ce este in ultima instanta materia? Aici s-a mers din, paradoxal, simplu la complex. Fata de ce complexitate este la nivel subatomic, cata simetrie si mai ales ce structuri matematica sunt implicate numai in formularea acestor fenomene, incat ii trebuie unui student de doctorat cativa ani buni numai sa inteleaga limbajul, parerea noastra ca stim e pur si simplu copilareasca. Si ca sa continui, toata intelegerea noastra despre materie se pare ca se evapora in matematica, un domeniu, as spune mai degraba o limba, mai mult decat necesara, dar care este foarte departe de intelegerea obisnuita a omului de rand. E ca si cand ai vrea sa descrii unui orb un peisaj superb la rasarit de soare.

Evolutionismul sufera de prea mult reductionism. Lucrurile sunt asa de complexe incat o simpla descriere nu rezolva din misterul ei ci mai mult o ameteste. E de cele mai multe ori o poza mai degraba decat o teorie care prezice si care poate fi utilizata dincolo de partea propagandistica.

Si in ultimul rand, toate cercetarile din ziua de azi sunt sponsorizate de diverse companii, grupuri de interese sau pur si simplu sunt directionate de diverse comitete si comisii care au un anumit factor uman in ele, asa ca o oarecare subiectivitate. Vorbimi aici de cercetarea serioasa nu de maruntisuri.

Pe de cealalta parte, lumea religioasa vine cu argumente destul de tocite, invechite si destul de sforaritoare. Asta mai ales atunci cand sunt luate din lumea lor de existenta si trantite in tavalugul asa zisei stiinte.

De exemplu, existenta lui Dumnezeu, pro si contra este atacata cu argumente diferite, de ambele parti. Fiecare venind cu agumentarea ei, de cele mai multe ori destul de nepotrivita pentru cealalta parte. Existenta lui Dumnezeu poate fi luata ca o ipoteza de lucru, pe de o parte, dar nu prea are nici un efect la nivel macroscopic. Lucrarea adevarata e mai degraba in detalii, cum ar fi de exemplu lumea subcuantica ce este de o complexitatea iesita din comun. Acolo, structura este atat de profunda si atat de complexa incat scenariul prin care zice ca s-ar fi ajuns la starea asta printr-o selectie probabilistica e mai degraba o speculatie decat o argumentatie, noi neavand posibilitatea testarii de astfel de teorii. Mai e un scenariu prin care ar exista o infinitate de universuri, din care al nostru e cel mai bun pentru ca asa s-ar potrivi lucrurile, e mai degraba un concept science fiction decat stiinta. Oare nu e mult mai simplu sa atribuim asta lui Dumnezeu decat unor teorii si speculatii fara nici o valoare?

Acesta e doar unul din argumentele in care pur si simplu acceptarea existentei lui Dumnezeu e mult mai simpla si mai normala decat o ipoteza chinuita si nenaturala.

Si asta ne duce la o alta intelegere a lucrurilor, anume religia nu e in contradictie cu stiinta ci mai degraba interpretarile si "politizarile" lor. Argumentele reduse si scoase din lumea se denatureaza si devin sinistre de cele mai multe ori.

De cele mai multe ori religia este vazuta ca un panaceu pentru oamenii slabi si care cauta un refugiu. Si Dumnezeu e vazut ca o psihologizare mai degraba. Ca o proiectie a noastra mai degraba. De aici si usuratatea cu care este refuzat si contestat. De multe ori si din cauza preotilor sau a reprezentatilor lui in diverse organizatii, cum ar fi bisericile. Dar felul asta de a argumenta este foarte similar cu cel prin care ne facem o parere despre diverse materii prin imaginea pe care n-a lasat-o profu' respectiv. De exemplu faptul ca profu' de mate ne naspa nu inseamna ca matematica e o aiureala.

Daca lasam sabloanele si citim din literatura crestina de la inceputuri, scrisa de oameni care erau la vremea lor niste oameni foarte foarte bine pregatiti pentru epoca de atunci, o sa ramanem surprinsi de perspectiva asupra lucrurilor. Asa o sa redescoprim modele adevarate nu niste denaturari cu care suntem bombardati astazi.

Mai mult izvoarele din primele secole crestine au fost mult mai aproape de spiritul adevarat al crestinismului. Cum ne putem explica faptul ca milioane de oameni au murit martirizati? Pentru o ideologie nu a murit nimeni de buna voie. Este ceva acolo ce nu poate fi inteles la suprafata.

Si ca sa incheiem, concluzia e ca stim putine dar avem impresia ca stim multe, sau poate de multe ori ce e important. De multe ori suntem niste nestiutori cu pretentii.

+Quote Post

104 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
12 Utilizatori care citesc acest topic (12 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 24th September 2018 - 07:40 AM