IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  « < 102 103 104  
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_Cine suntem.
mesaj Mar 12 2018, 08:36 AM
Mesaj #3091

Guests

Citeaza (Un om de bine @ Mar 9 2018, 04:18 PM) *
Cica se duce Darwin la Academie, sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu.

- Dragi auditori, vedeti creionul acesta?
- Il vedem!
- Inseamna ca el exista.
- Vedeti foaia aceasta?
- O vedem!
- Inseamna ca ea exista.
- Il vedeti pe Dumnezeu?
- Nu il vedem!
- Inseamna ca nu exista.

Un oarecare iese din auditoriu si se adreseaza:

- Dragi auditori, vedeti foaia domnului profesor?
- O vedem!
- Inseamna ca ea exista.
- Vedeti barba domnului profesor?
- O vedem!
- Inseamna ca ea exista.
- Vedeti creierul domnului profesor?
- Nu il vedem!
- Inseamna ca nu exista.

"Cei ce spun ca vin de la Dumnezeu, vin de acolo, iar cei ce spun ca se trag din maimuta, se trag din maimuta".
- Dan Puric, "Cine suntem", Ed. Playtera, 2008

nothing personal tongue.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Odin von Asgard.
mesaj Mar 12 2018, 12:56 PM
Mesaj #3092

Guests

Citeaza (Cine suntem @ Mar 12 2018, 08:36 AM) *
"Cei ce spun ca vin de la Dumnezeu, vin de acolo, iar cei ce spun ca se trag din maimuta, se trag din maimuta".

Mda! Ei bine as incepe cu "Amicus Plato, sed magis amica veritas".

Desi Dan Puric este fara niciun dubiu in om erudite, cult si deosebit de intelligent, omu' are niste "preferinte" ca sa ma exprim foarte elegant. Ele sunt: romanismul (in sens nationalist) familia traditionala, si credinta (in opinia mea, este un pic cam Taliban). Din pacate el s-a nascut prea tarziu, ar fi fost un exceptional filozof si ideolog al Legionarilor.
Sunt departe de a ma compara cu el, dar asta nu ma va impiedica sa imi spun opinia: omu' vorbeste, frumos, cursiv, intelligent...dar tot palavre (cuvinte goale/limba de lemn - insa in alt sens (si cu multe clase peste) cea folosita de comunisti). In rest, tot respectul pentru el.
Revenind, "mi-e prieten Platon, dar mai prieten imi este adevarul". Imi place sau nu ne inrudim cu mamutele, in mod special cu cimpanzeii bonobo, cu pan troglodites si ai de departe cu gorilla si urangutanul. Eu oricum, iubesc animalele si nu am o problema cu chestia asta cu inrudirea foarte apropiata dintre noi si primate).

+Quote Post
Vizitator_Oaca, Cârna si Virgil.
mesaj Mar 13 2018, 05:06 PM
Mesaj #3093

Guests

Citeaza (orisicat @ Mar 11 2018, 06:06 PM) *
Yo ma-ntreb ce crede tripleta Oaca, Cârna si Virgil despre forma pamantului, avind in vedere ca n-a fost intr-un satelit sa vada cu cei sase ochi de tripleta. Crede ca-i rotund? Da' tripleta o fi fost in Patagonia? O fi vazut-o cu propriii ochi? O exista oare Patagonia? Alaska?

Respectiva tripleta nu "crede" nica', pen'ca respectiva tripleta ie total atee, original benson-nexam trucaj. Iar relativ la rotund, Patagonia, Alaska si conexe pe respectiva tripleta o doare drept in vulva, respectiv penis in cazu lu Virgil, recte subectu ie cu totu si cu totu altu... De ce trebuie traversata strada atunci cind se vede o scoala?!?

+Quote Post
Vizitator_Oaca, Cârna si Virgil.
mesaj Mar 13 2018, 05:08 PM
Mesaj #3094

Guests

Citeaza (Odin von Asgard @ Mar 11 2018, 06:45 PM) *
Muoltumesc frumos pentru "executie"!
1. Da, stiu ca pare hilar si nereal ca niste oameni au reusit sa calculeze distanta de la Pamant la Soare (si - implicit - raza/dimensiunea) Pamantului acum mai bine de 4,700 de ani. Ca idee pentru a masura inaltimea unui munte/cladire (sau distanta de la Pamant la Soare) care este dpdv geometric acelasi lucru. Pare in lucru complicat, insa, in realitate avem nevoie doar de o unitate de masura m/picior/cot piramidal cunostiinte de geometrie si inteligenta. NIMIC ALTCEVA. Acum fie eu nu m-am exprinat foarte calr fie dvs nu ati inteles: calculele respective NU sunt "scrijelite" undeva (si prin urmare supuse eroziunii/distrugerii in decursul timpuli), ci sunt continute de constructia Marii Piramide din Gizeh. Dovezi CA COnstunctia NU contine "intamplator" dimensiunile respective : intrati pe google map si tastati Great Pyramid of Giza, selectati map apoi satellite. Veti vedea in complex de 3 (TREI) Riramide cu fetele PERFECT ORIENTATE catre punctele cardinal. Ca idee, dvs.sitti unde este Nordul (cu precizie de 5 MOA) precizie pe care egiptenii au atins-o la aceste constructii? Cele mai precise pusti cu luneta (de astazi, la peste 4,700 de ani de la constructia lor) au 3 MOA asta ca sa aveti un punct de reper.
Nu stim ca autorii acelor calcule erau egipteni, dar la oara aceea doar egiptenii si cum mesopotanienii puteam face asemenea calcule (dar acestia din urma erau in razboi cu egiptenii, si ma indoiesc ca le-ar fi transmis tehnologia de calcul). Extraterestrii? Ma faceti sa rad! Pentru ca acest calcul il poate face ORICE COPIL DE CLASA aVa. Am sa fac o paranteza pentru a vedea ce inseamna "fereastra tehnologica" asta de dragul teoriei ca sa testam impactul unei civilizatii extraterestre. Universul are cca 14 miliarde de ani. Daca consideram doua Pamanturi IDENTICE, cu aceeasi evoluite, doar ca unul a aparut fix la momentul t=0 iar altul (Pamantul nostru 9,5 miliarde de ani mai tarziu) intre cele 2 civilizatii ar fi in decalaj 14 miliarde de ani. Foarte mult! Ce inseamna 1 milliard de ani decalaj? Acum 1 milliard de ani, pe Pamant erau NUMAI organisme unicelulare/ameobe. Buuun, hai sa venim mai aproape: consideram casuntem in luna august 1595 la Calugareni. Mihai Vitezul impotriv lui Soliman Pasa 15,000 de oameni contra 100,000 de turci. Daca am lua in calcul tehnolgia din 1995 (F 15, Lynx, Leopard 2, tunuri de camp, mitraliere si ceva lunetisti), in total 100 de oameni, in cca 2 ore INTREAGA ARMATA OTOMANA AR FI ANIHILATA=0 supravietuitori cu NICIO PIERDERE. Daca ai avea ocazia sa-i explici acest lucru lui Mihai Viteazu inainte de batalie te-ar socoti un nebun, pentru ca el, in 2 ore nici macar nu putea sa-si puna armata in pozitie de lupta, daramite sa o mai si castige, si inca fara nicio pierdere. In realitate, Mihai a pierdut lupta de la Calugareni (a fost doar o victorie tactica). Si discutam de in decalaj tehnologic de DOAR 400 de ani, NU 100,000 de ani nu 1 milliard de ani!!!!! Revenind: Care extraterestrii?!
2. Nu, nu am fost personal. Adica am fost dar nu m-a preocupat problema. Ati descries nste cazuri particulare care sunt perfect reale si pot aparea exact asa cum le-ati descries. Dar...daca luam 1,000 de cazuri (deci umblam cu statistica) aceste devin nerelevante, iar regula este data de ceea ce am sustinut eu.
3. Patrat: proiectia (functie de distante si pozitie) poate fi NICIO UMBRA, O LINIE DREAPTA, UN PATRAT, UN ROMB SAU UN PARALELOGRAM. (patrat=inaltimea =0), daca este un cub atunci putem vedea un patrat sau un poliedru - depinde de pozitii si distante. Oricum NU SUNTEM IN CAZUL ACESTA.
4. NU l-m vazut din satelit/naveta/racheta. Poate ca Magellan a mintit cand afirmat ca ainconujrat Pantul (si toti ceide dupa el Sir Francis Drake, etc.).
5. Ador intrebarea asta cu "De ce nu se mai transforma maimutele in oameni astazi?" Raspuns: cine ti-a spus ca nu se mai trenasforma? Daca vrei sa probezi/testezi aceasta teorie SI SA O INFIRMI este EXTREM DE SIMPLU: a) Te rogi de Barbos ca timpul tau sa treaca de 1,000,000 de ori MAI INCET DECAT TIMPUL NOSTRU, te duci in jungle si observe evolutia. 2. Il rogi pe Barbos sa iti dea voie sa traiesti 1,000,000 de ani (ca sa poti observa evolutia) sunt sigur ca daca ii explicit ca cererea ta este pentru un scop nobil NU se va opune. Pentru el e simplusa iti dea aceasta putere, nu uita ca el (toti trei, Barbosu' Joshua, si Sfantu' Duh) este Atotputernic si poate face ce vrea muschiuletu' lui, da?

Vrajeala proasta, da' de cea mai proasta factura! Sa argumentez?

+Quote Post
Vizitator_Samantha Fox.
mesaj Mar 13 2018, 05:09 PM
Mesaj #3095

Guests

Duamneee, ce sut in c.oa.ie i-ai tras...

+Quote Post
mesaj Mar 13 2018, 07:04 PM
Mesaj #3096

Guests

Citeaza (Oaca, Cârna si Virgil @ Mar 13 2018, 05:08 PM) *
Vrajeala proasta, da' de cea mai proasta factura! Sa argumentez?

Nu te obosi! Ca sa argumentezi iti trebuie neuroni. Si nu din aia care iti intra in gura o data cu acadeaua lu' Homohaci sau Corneliu...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Mar 14 2018, 01:06 PM
Mesaj #3097

Guests

“Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.” (Voltaire )

+Quote Post
Vizitator_ruj pe buze.
mesaj Mar 16 2018, 06:42 PM
Mesaj #3098

Guests

Citeaza (Odin von Asgard @ Mar 12 2018, 12:56 PM) *

Desi Dan Puric este fara niciun dubiu in om erudite, cult si deosebit de intelligent, omu' are niste "preferinte" ca sa ma exprim foarte elegant. Ele sunt: romanismul (in sens nationalist) familia traditionala, si credinta (in opinia mea, este un pic cam Taliban). Din pacate el s-a nascut prea tarziu, ar fi fost un exceptional filozof si ideolog al Legionarilor.
Sunt departe de a ma compara cu el, dar asta nu ma va impiedica sa imi spun opinia: omu' vorbeste, frumos, cursiv, intelligent...dar tot palavre (cuvinte goale/limba de lemn - insa in alt sens (si cu multe clase peste) cea folosita de comunisti). In rest, tot respectul pentru el.
Revenind, "mi-e prieten Platon, dar mai prieten imi este adevarul". Imi place sau nu ne inrudim cu mamutele, in mod special cu cimpanzeii bonobo, cu pan troglodites si ai de departe cu gorilla si urangutanul. Eu oricum, iubesc animalele si nu am o problema cu chestia asta cu inrudirea foarte apropiata dintre noi si primate).

evita nuntile si botezurile. nu de alta, da tre sa intri-n biserica si te faci dreak de tot ca.catu

+Quote Post
mesaj Mar 16 2018, 08:37 PM
Mesaj #3099

Guests

Pentru ca esti IMPERTINENT, ia cu paine d-aici:
Nu, Sfintia Ta, NU, NU SI IARASI NU. Nu intru in Biserica. Stii de ce? Pentru ca nu stu daca voi da de vreun homlau care pretinde "ca face lucrare Domnului" in timp ce pe el ilmanca "okiu' maro" sau are chef sa suga o "acadea".
Din dragoste mare pentru BOR las mai jos (impreuna cu sursele de unde provin informatiile) lista bulangi.ilor din BOR:
Unii ca sa se fereasca de ei iar alti ca sa si-i "apropie"
Fratia dosnicior din BOR:
Ambrozie Meleacă – episcop al episcopiei Giurgiului, nu este absolvent de Seminar Teologic.
Andrei Andreicuț (cu numele de mirean Ioan Andreicuț) – mitropolit al Mitropoliei Clujului (martie 2011), fost informator al Securității cu numele de cod „Ionicăˮ (dosar de rețea nr. 354), racolat pentru posibilitățile sale de a „penetra în intimitatea elementelor fost greco-catoliceˮ.
Antonie (Leonida) Plămădeală (născut la 17 noiembrie 1926 – decedat la 29 august 2005) – fost înalt ierarh al Bisericii Ortodoxe Române, mitropolit ortodox al Ardealului (1982-2005), membru de onoare al Academiei Române, fost deținut politic, devenit colaborator al Securității.
Calinic Argatul – Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului (homosexual; în 2007, a fost deconspirat de C.N.S.A.S. ca fiind colaborator al Securității, încă de pe când era ghid la mănăstirea Căldărușani, dar peste un an a fost reabilitat printr-o decizie definitivă Curții de Apel București).
Calinic Dumitriu Botoșăneanul – Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor (acuzat că întreține relații sexuale cu femei).
Casian Crăciun – Arhiepiscop al Dunării de Jos (homosexual, informator al Securității, bate preoții în altar).
Ciprian Spiridon Câmpineanu – Arhiepiscop al Buzăului şi Vrancei, vlăstar al mănăstirii de homosexuali de la Crasna (homosexual, implicat în numeroase[10] scandaluri[11]).
Corneliu Onilă[12] – episcop al Hușilor (homosexual), implicat în cel mai recent scandal de homosexualitate din cadrul Sf. Sinod al B.O.R.
Daniel Ciobotea[13] (cu numele de mirean Dan Ilie Ciobotea) – Patriarh al B.O.R. (bănuit de homosexualitate, mare consumator de whisky, fumător de trabuc, bănuit că este ofițer S.I.E. cu gradul de general, mason de grad 33, protejat de frații de/ cu șorțuleț; are o fată, căsătorită cu băiatul lui Laurențiu Strezea – Mitropolitul Ardealului. B.O.R. și Daniel au fost vehement criticați ca urmare a reacției[14] întârziate și violente în cazul tragediei din clubul „Colectivˮ[15]).
Epifanie Norocel (născut la 14 decembrie 1932 – decedat la 7 ianuarie 2013) – fost Episcop de Buzău (informator al Securității, acuzat de adulter, fiind tatăl unui copil ilegitim, conceput cu soția unui preot).
Galaction Stângă – Episcop al Alexandriei şi Teleormanului (iubire mare cu un anume Serafim, diacon, șofer și consilier, și cu Sebastian – starețul de la mânăstirea Pantocrator, jud. Teleorman).
Gherasim Cristea (14 noiembrie 1914 – 9 aprilie 2014 ) – a fost un cleric ortodox român, care, vreme de 30 de ani, a îndeplinit funcția de Episcop titular al Eparhiei Râmnicului și Argeșului.
Gurie Gorjeanul – Episcopul Devei și Hunedoarei, caracterizat ca „O mare Doamnă în viațăˮ!
Ieronim Crețu – Vicar Patriarhal, a fost caterisit de Sinodul Patriarhiei Ierusalimului[25] (09 mai 2011), reprimit de B.O.R. și hirotonit[26]Episcop Vicar Patriarhal (29 mai 2014).
Ioachim Giosanu – Arhiepiscopul Romanului și Bacăului (bănuit de homosexualitate, batjocorește preoții și canoanele B.O.R., la beție se laudă că are un castel în Franța, unde a și fost cleric și superior al unei mănăstiri ortodoxe).
Iosif Pop – Arhiepiscop și Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale – în curs de evaluare.
Irineu Dogaru zis și „Dogărițaˮ – Arhimandrit la biserica de la Cotroceni, supranumit „duhovnicul S.P.P.” (implicat în scandalul[29] de pedofilie[30] cu Doru Iuga, fostul director de la fostul OTV).
Se recomandă caterisirea acestui individ.
Irineu Pop – Arhiepiscop al Alba Iuliei (în curs de evaluare).
Irineu Duvlea (nu face parte din B.O.R.), fost stareț al mănăstirii Sâmbăta, fost Episcop Auxiliar al Episcopiei Ortodoxe Române a Americii (O.C.A.).
A fost scos din rândul clerului de către membrii Sfântului Sinod din America, după ce a fost acuzat, în repetate rânduri, de către românii din Episcopie de „partizanat cu B.O.R.ˮ și că ar avea înclinații homosexuale/ pedofilie[33].
Iustin Hodea Sighețeanul – Episcop al Maramureșului și Sătmarului (homosexual, în facultate era alintat „Fetițaˮ).
Lucian Mic – Episcop al Caransebeșului, fost stareț al mănăstirii Miron, ctitorită de Patriarhul Miron Cristea[36], primul patriarh al B.O.R. Încă de atunci este cunoscută iubirea lui Lucian cu părintele consilier Costică, zis „Chiorulˮ.
Macarie Drăgoi (născut cu numele Marius Dan Drăgoi) – Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord (sediul la Stockholm) – în curs de evaluare.
Mihail Filimon – Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române din Australia și Noua Zeelandă (homosexual, implicat în acte de pedofilie), fost ucenic al Arhiepiscopului Calinic Argatul.
Miron Cristea (1868-1939) – a fost primul Patriarh al B.O.R. (între 1925-1939).
Conform justițiarul.ro[39], Miron Cristea are trei mari păcate.
„În primul rând, s-a încurcat cu o curvă, și anume politica. Între 1927-1930 a fost regent, între 1938-1939 a fost prim-ministru.
În al doilea rând, în timp ce era prim-ministru, au fost uciși, din ordinul regelui Carol al II-lea, pus în executare de sluga sa credincioasă și asasină, Armand Călinescu, liderii legionari în frunte cu Corneliu Zelea Codreanu.
În al treilea rând, în timpul patriarhatului său au avut loc, punctul culminant fiind în 1935, masacrul de la mănăstirea de rit vechi Cucova, organizat de autoritățile bisericești, de cele civile și de jandarmi creștini de rit vechi (așa-zișii stiliști), soldat cu 5 morți (unii împușcați, alții înecați în fântâna mănăstirii) și 28 de grav răniți, cu trimiterea în închisoare a supraviețuitorilor, cu distrugerea icoanelor și a cărților sfinte, cu distrugerea mănăstirii și transformarea ei în livadă.
Nestor Vornicescu[40] (1 octombrie 1927 – 17 mai 2000) – Mitropolit al Olteniei (de la 23 aprilie 1978), membru de onoare (1992) al Academiei Române.
Este de notorietate relația homosexuală dintre activul Nestor Vornicescu și pasivul Vincențiu Grifoni – episcop al Sloboziei și Călărașilor, poreclit și „Madam Vornicescuˮ.
Nicodim Munteanu (născut cu numele Nicolae Munteanu, 6 decembrie 1864 – 27 februarie 1948) a fost al doilea patriarh (după Miron Cristea) al Bisericii Ortodoxe Române (30 iunie 1939 – 27 februarie 1948), păstorind până la moarte, membru de onoare al Academiei Române.
Nifon Mihăiță – Arhiepiscop al Târgoviștei (homosexual și informator al Securității; a semnat note informative despre Ion Rațiu și Regele Mihai).
Paisie Lugojanul (nume real: Ioan Gheorghe) – Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, bănuit de homosexualitate, implicat într-un scandal uriaș cu fonduri europene.
Petroniu Florea Sălăjeanul – Episcop al Sălajului. Implicat în numeroase scandaluri cu preoții din subordine, utilizarea de fonduri financiare colectate de la credincioși în alte scopuri decât cele inițial angajate în fața acestora.
Pimen Zainea (născut cu numele Vasile Zainea) – Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor (informator al Securității, acuzat de poliție politică, acuzat de relații sexuale cu femei).
Sebastian Pașcanu – Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Slatinei și Romanaților (fostul iubit al lui Ciprian Spiridon Câmpineanu – Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei). Apreciat pentru vocea sa, asemănătoare cu cea a Irinei Loghin, la diferite sindrofii duhovnicești ale înalților prelați.
Serafim Joantă – Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.
Sofronie Drincec (cu numele de mirean Radu Ștefan Drincec) – Episcopul Oradiei și Bihorului (homosexual, simoniac[51], implicat în numeroase scandaluri[52] și alte fapte grave[53], conform presei locale[54]).
Teoctist Arăpașu (cu numele de mirean Toader Arăpașu, născut la 7 februarie 1915, Tocileni, județul Botoșani, decedat la 30 iulie 2007, București – vezi aici) – fost Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române între anii 1986-2007, considerat „(…) omul de curte al Ceaușeștilor, cu deosebire al ei, care semnase fără crâcnire demolarea tuturor bisericilor existente la vedere (…).ˮ[56]
Teodosie Petrescu (născut Porcu Macedon) – Arhiepiscop al Tomisului, poreclit „Șpagoveanuˮ, este homosexual[63], acuzat de relații cu minori[64], simoniac, informator al Securității, implicat în politica de susținere a P.S.D., aflat sub control judiciar din octombrie 2016, inculpat pentru fraudarea de fonduri europene în cazul fermei Nazarcea, jud. Constanța).
Teofan Savu Sinaitul (născut cu numele Dumitru Savu) – mitropolit al Moldovei (homosexual și informator al Securității. Se spune că tatăl său are fișă de bolnav psihic.
Timotei Prahoveanul[67] (născut cu numele Cristinel-Gabriel Aioanei) – episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Se spune despre el că este „sora de cruceˮ a lui Gurie Gorjeanul – episcopul Devei și Hunedoarei, acesta fiind caracterizat ca „O mare Doamnă în viațăˮ.
Varlaam Ploieșteanul[68] (fost Vasile Merticariu) – fost preot Vicar la Mitrropolia Moldovei, în timpul când Mitropolit era Daniel, în prezent este Episcop Vicar Patriarhal (bețiv notoriu).
Varsanufie Gogescu[69] – Arhiepiscopul Râmnicului Vâlcea (bisexual).
Vincențiu Grifoni[70] – poreclit „Păpușa ucigașăˮ, se pare din cauza faptului că și-a dat semnătura pentru ca Teoctist să fie operat de doua oară, fapt care s-a dovedit a-i fi fatal! (vezi articolul „Adevărul despre Moartea Patriarhului. Cea mai completă anchetă din presa română asupra morții Patriarhului Teoctistˮ, vezi aici) – fost Episcop Vicar Patriarhal și Secretar și al Sf. Sinod al B.O.R., în prezent este Episcop al Sloboziei și Călărașilor, urmare a alegerii sale de către Sf. Sinod, în ședința din data de 18 iunie 2009.
NEVREDNICI SUNT!
P.S. – pentru a va edifica despre starea de spirit existentă în cadrul Sf. Sinod, lecturați următoarele articole:
– „Război total în BOR. 27 de episcopi homosexuali se coalizează împotriva Patriarhuluiˮ (vezi aici).
– „FRĂȚIA DOSNICILOR!? Episcopul Hușilor provoacă un cutremur în Biserica Ortodoxă Română!ˮ (vezi aici).
[4] https://ro.wikipedia.org/wiki/Calinic_Argatu
[5] https://ro.wikipedia.org/wiki/Calinic_Dumitriu
[6] https://ro.wikipedia.org/wiki/Casian_Cr%C4%83ciun
[7] http://ftoub.ro/dmdocuments/Carstoiu%20Jus...an%20-%20cv.pdf
[8] https://ro.wikipedia.org/wiki/Veronica_Gur%C4%83u
[9] https://ro.wikipedia.org/wiki/Ciprian_Spiridon
[10] http://www.newsbuzau.ro/eveniment/7142-inc...e-la-petru-voda
[11] https://saccsiv.wordpress.com/2015/05/15/ip...putul-fratilor/
[12] https://ro.wikipedia.org/wiki/Corneliu_Onil%C4%83
[13] https://ro.wikipedia.org/wiki/Patriarhul_Daniel
[14] http://www.click.ro/news/national/reactia-...m-fost-invitati
[15] http://adevarul.ro/news/politica/sondaj-in...6cda/index.html
[16] La data de 9 noiembrie 1975, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales ca episcop-vicar al Arhiepiscopiei Tomisului și Dunării de Jos, cu titulatura de „Tomitanul” și reședința la Constanța (sediul Arhiepiscopiei se afla la Galați).
[17] Pr. prof. Ion Buga, „Rugați-vă pentru fratele Teoctistˮ, 2005, Editura „Coresiˮ S.A., Bucureşti, pag. 337-340.
[18] https://ro.wikipedia.org/wiki/Galaction_St%C3%A2ng%C4%83
[19] http://www.crestinortodox.ro/biserica-orto...ului-71022.html
[20] http://www.indiscret.ro/vechi/240/dezvalui...eprobabile.html
[21] http://www.justitiarul.ro/7950-2/
[22] https://saccsiv.wordpress.com/2014/04/14/ip...rian-fageteanu/
[23] http://www.crestinortodox.ro/biserica-orto...anul-70965.html
[24] Președintele României Ion Iliescu i-a conferit lui Ieronim Crețu (29 noiembrie 2002) Ordinul național Serviciul Credincios în grad de Cavaler, „pentru crearea și transmiterea cu talent și dăruire a unor opere literare semnificative pentru civilizația românească și universală”.
[25] http://acvila30.ro/apel-al-clericilor-si-c...-ierusalimului/
[26] http://patriarhia.ro/un-nou-episcop-vicar-...arhal-5822.html
[27] https://ro.wikipedia.org/wiki/Ioachim_Giosanu
[28] https://ro.wikipedia.org/wiki/Iosif_Pop
[29] http://adevarul.ro/news/bucuresti/parohul-...ae7/index.html#
[30] http://www.mediafax.ro/social/ancheta-la-a...-dogaru-8536771
[31] https://ro.wikipedia.org/wiki/Irineu_Pop
[32] https://ro.wikipedia.org/wiki/Irineu_Duvlea
[33] http://www.stiripesurse.ro/scandal-imens-i...nt_1204774.html
[34] https://ro.wikipedia.org/wiki/Iustin_Hodea
[35] https://ro.wikipedia.org/wiki/Lucian_Mic
[36] https://ro.wikipedia.org/wiki/Miron_Cristea
[37] https://ro.wikipedia.org/wiki/Macarie_Dr%C4%83goi
[38] http://www.roeanz.com.au/episcop-mihail-au...nda-biografia-p
[39] http://www.justitiarul.ro/7950-2/
[40] https://ro.wikipedia.org/wiki/Nestor_Vornicescuhttp://www.crestinortodox.ro/religie/ips-n...scu-120193.html
[41] https://ro.wikipedia.org/wiki/Nicodim_Munteanuhttp://www.crestinortodox.ro/biserica-orto...eanu-71037.html
[42] http://www.buciumul.ro/2015/02/27/s-a-inta...e-27-februarie/
[43] https://ro.wikipedia.org/wiki/Nifon_Mih%C4%83i%C8%9B%C4%83
[44] http://preottilitagheorghe.blogspot.ro/201...l-gheorghe.html
[45] https://ro.wikipedia.org/wiki/Coslogeni,_C%...%C4%83ra%C8%99i
[46] https://ro.wikipedia.org/wiki/Paisie_Gheorghe
[47] https://ro.wikipedia.org/wiki/Pimen_Zainea
[48] https://ro.wikipedia.org/wiki/Sebastian_Pa%C8%99canu
[49] https://ro.wikipedia.org/wiki/Serafim_Joant%C4%83
[50] http://www.eparhiaortodoxaoradea.ro/ierarh
[51] http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-...ene-129454.html
[52] http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-...cii-129661.html
[53] http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomandari...-florin-puscas/
[54] http://observator.tv/social/pedeapsa-socan...ant-203419.html
[55] https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoctist_Ar%C4%83pa%C8%99u
[56] Pr. prof. Ion Buga, „Rugați-vă pentru fratele Teoctistˮ, 2005, Editura „Coresiˮ S.A., Bucureşti, pag. 51.
[57] Idem, pag. 337.
[58] Pr. Ion Buga, „Fascinația haosuluiˮ, 2009, Editura „Sf. Gheorghe-Vechiˮ, Bucureşti, pag. 74-90.
[59] „Autocefalie, Patriarhie, Slujire Sfântăˮ, Editura Institutului Biblic, București, 1995, pag. 507-508
[60] http://www.justitiarul.ro/7950-2/
[61] Pr. prof. Ion Buga, „Rugați-vă pentru fratele Teoctistˮ, 2005, Editura „Coresiˮ S.A., Bucureşti, pag. 103.
[62] https://ro.wikipedia.org/wiki/Teodosie_Petrescu
[63] http://rezistenta.ro/i-o-dai-la-cioc-lui-t...filul-teodosie/
[64] http://rezistenta.ro/un-minor-abuzat-sexua...asa-ceva%CB%AE/
[65] Pr. prof. Ion Buga, „Rugați-vă pentru fratele Teoctistˮ, 2005, Editura „Coresiˮ S.A., Bucureşti; Pr. Ion Buga, „Fascinația haosuluiˮ, 2009, Editura „Sf. Gheorghe-Vechiˮ, Bucureşti.
[66] https://ro.wikipedia.org/wiki/Teofan_Savu
[67] https://ro.wikipedia.org/wiki/Timotei_Aioanei
[68] https://ro.wikipedia.org/wiki/Varlaam_Merticariu
[69] https://ro.wikipedia.org/wiki/Varsanufie_Gogescu
[70] https://ro.wikipedia.org/wiki/Vincen%C8%9Biu_Grifoni
[71] http://www.indiscret.ro/vechi/240/dezvalui...eprobabile.html

+Quote Post
Vizitator_Sylver Cheetah 53.
mesaj Mar 16 2018, 11:05 PM
Mesaj #3100

Guests

Citeaza (Un om de bine @ Mar 9 2018, 04:18 PM) *
Cica se duce Darwin la Academie, sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu.

- Dragi auditori, vedeti creionul acesta?
- Il vedem!
- Inseamna ca el exista.
- Vedeti foaia aceasta?
- O vedem!
- Inseamna ca ea exista.
- Il vedeti pe Dumnezeu?
- Nu il vedem!
- Inseamna ca nu exista.

Un oarecare iese din auditoriu si se adreseaza:

- Dragi auditori, vedeti foaia domnului profesor?
- O vedem!
- Inseamna ca ea exista.
- Vedeti barba domnului profesor?
- O vedem!
- Inseamna ca ea exista.
- Vedeti creierul domnului profesor?
- Nu il vedem!
- Inseamna ca nu exista.

Auzisem glumiţa asta retardată atribuită şi lui Einstein...
O mizerie. E tot ce pot să spun.
Citeaza (Oaca, Cârna si Virgil @ Mar 11 2018, 10:44 AM) *
Daca Darwin a dat cu adevarat o lovitura atunci a dat-o doar prin prisma faptului ca noi, astazi, ne c.ac.am pe noi de frica doar cand ne punem intrebarea: "De ce maimutele de astazi nu mai evolueaza si nu mai devin oameni?"

Evoluţia are loc în sute de mii de ani. Poate milioane.

+Quote Post
Vizitator_Căcănarul de la Hamangia.
mesaj Mar 22 2018, 07:59 PM
Mesaj #3101

Guests

Citeaza (Odin von Asgard @ Mar 16 2018, 08:37 PM) *
Pentru ca esti IMPERTINENT, ia cu paine d-aici:
Nu, Sfintia Ta, NU, NU SI IARASI NU. Nu intru in Biserica. Stii de ce? Pentru ca nu stu daca voi da de vreun homlau care pretinde "ca face lucrare Domnului" in timp ce pe el ilmanca "okiu' maro" sau are chef sa suga o "acadea".
Din dragoste mare pentru BOR las mai jos (impreuna cu sursele de unde provin informatiile) lista bulangi.ilor din BOR:
Unii ca sa se fereasca de ei iar alti ca sa si-i "apropie"
Fratia dosnicior din BOR:
Ambrozie Meleacă – episcop al episcopiei Giurgiului, nu este absolvent de Seminar Teologic.
Andrei Andreicuț (cu numele de mirean Ioan Andreicuț) – mitropolit al Mitropoliei Clujului (martie 2011), fost informator al Securității cu numele de cod „Ionicăˮ (dosar de rețea nr. 354), racolat pentru posibilitățile sale de a „penetra în intimitatea elementelor fost greco-catoliceˮ.
Antonie (Leonida) Plămădeală (născut la 17 noiembrie 1926 – decedat la 29 august 2005) – fost înalt ierarh al Bisericii Ortodoxe Române, mitropolit ortodox al Ardealului (1982-2005), membru de onoare al Academiei Române, fost deținut politic, devenit colaborator al Securității.
Calinic Argatul – Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului (homosexual; în 2007, a fost deconspirat de C.N.S.A.S. ca fiind colaborator al Securității, încă de pe când era ghid la mănăstirea Căldărușani, dar peste un an a fost reabilitat printr-o decizie definitivă Curții de Apel București).
Calinic Dumitriu Botoșăneanul – Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor (acuzat că întreține relații sexuale cu femei).
Casian Crăciun – Arhiepiscop al Dunării de Jos (homosexual, informator al Securității, bate preoții în altar).
Ciprian Spiridon Câmpineanu – Arhiepiscop al Buzăului şi Vrancei, vlăstar al mănăstirii de homosexuali de la Crasna (homosexual, implicat în numeroase[10] scandaluri[11]).
Corneliu Onilă[12] – episcop al Hușilor (homosexual), implicat în cel mai recent scandal de homosexualitate din cadrul Sf. Sinod al B.O.R.
Daniel Ciobotea[13] (cu numele de mirean Dan Ilie Ciobotea) – Patriarh al B.O.R. (bănuit de homosexualitate, mare consumator de whisky, fumător de trabuc, bănuit că este ofițer S.I.E. cu gradul de general, mason de grad 33, protejat de frații de/ cu șorțuleț; are o fată, căsătorită cu băiatul lui Laurențiu Strezea – Mitropolitul Ardealului. B.O.R. și Daniel au fost vehement criticați ca urmare a reacției[14] întârziate și violente în cazul tragediei din clubul „Colectivˮ[15]).
Epifanie Norocel (născut la 14 decembrie 1932 – decedat la 7 ianuarie 2013) – fost Episcop de Buzău (informator al Securității, acuzat de adulter, fiind tatăl unui copil ilegitim, conceput cu soția unui preot).
Galaction Stângă – Episcop al Alexandriei şi Teleormanului (iubire mare cu un anume Serafim, diacon, șofer și consilier, și cu Sebastian – starețul de la mânăstirea Pantocrator, jud. Teleorman).
Gherasim Cristea (14 noiembrie 1914 – 9 aprilie 2014 ) – a fost un cleric ortodox român, care, vreme de 30 de ani, a îndeplinit funcția de Episcop titular al Eparhiei Râmnicului și Argeșului.
Gurie Gorjeanul – Episcopul Devei și Hunedoarei, caracterizat ca „O mare Doamnă în viațăˮ!
Ieronim Crețu – Vicar Patriarhal, a fost caterisit de Sinodul Patriarhiei Ierusalimului[25] (09 mai 2011), reprimit de B.O.R. și hirotonit[26]Episcop Vicar Patriarhal (29 mai 2014).
Ioachim Giosanu – Arhiepiscopul Romanului și Bacăului (bănuit de homosexualitate, batjocorește preoții și canoanele B.O.R., la beție se laudă că are un castel în Franța, unde a și fost cleric și superior al unei mănăstiri ortodoxe).
Iosif Pop – Arhiepiscop și Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale – în curs de evaluare.
Irineu Dogaru zis și „Dogărițaˮ – Arhimandrit la biserica de la Cotroceni, supranumit „duhovnicul S.P.P.” (implicat în scandalul[29] de pedofilie[30] cu Doru Iuga, fostul director de la fostul OTV).
Irineu Pop – Arhiepiscop al Alba Iuliei (în curs de evaluare).
Irineu Duvlea (nu face parte din B.O.R.), fost stareț al mănăstirii Sâmbăta, fost Episcop Auxiliar al Episcopiei Ortodoxe Române a Americii (O.C.A.).
A fost scos din rândul clerului de către membrii Sfântului Sinod din America, după ce a fost acuzat, în repetate rânduri, de către românii din Episcopie de „partizanat cu B.O.R.ˮ și că ar avea înclinații homosexuale/ pedofilie[33].
Iustin Hodea Sighețeanul – Episcop al Maramureșului și Sătmarului (homosexual, în facultate era alintat „Fetițaˮ).
Lucian Mic – Episcop al Caransebeșului, fost stareț al mănăstirii Miron, ctitorită de Patriarhul Miron Cristea[36], primul patriarh al B.O.R. Încă de atunci este cunoscută iubirea lui Lucian cu părintele consilier Costică, zis „Chiorulˮ.
Macarie Drăgoi (născut cu numele Marius Dan Drăgoi) – Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord (sediul la Stockholm) – în curs de evaluare.
Mihail Filimon – Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române din Australia și Noua Zeelandă (homosexual, implicat în acte de pedofilie), fost ucenic al Arhiepiscopului Calinic Argatul.
Miron Cristea (1868-1939) – a fost primul Patriarh al B.O.R. (între 1925-1939).
Conform justițiarul.ro[39], Miron Cristea are trei mari păcate.
„În primul rând, s-a încurcat cu o curvă, și anume politica. Între 1927-1930 a fost regent, între 1938-1939 a fost prim-ministru.
În al doilea rând, în timp ce era prim-ministru, au fost uciși, din ordinul regelui Carol al II-lea, pus în executare de sluga sa credincioasă și asasină, Armand Călinescu, liderii legionari în frunte cu Corneliu Zelea Codreanu.
În al treilea rând, în timpul patriarhatului său au avut loc, punctul culminant fiind în 1935, masacrul de la mănăstirea de rit vechi Cucova, organizat de autoritățile bisericești, de cele civile și de jandarmi creștini de rit vechi (așa-zișii stiliști), soldat cu 5 morți (unii împușcați, alții înecați în fântâna mănăstirii) și 28 de grav răniți, cu trimiterea în închisoare a supraviețuitorilor, cu distrugerea icoanelor și a cărților sfinte, cu distrugerea mănăstirii și transformarea ei în livadă.
Nestor Vornicescu[40] (1 octombrie 1927 – 17 mai 2000) – Mitropolit al Olteniei (de la 23 aprilie 1978), membru de onoare (1992) al Academiei Române.
Este de notorietate relația homosexuală dintre activul Nestor Vornicescu și pasivul Vincențiu Grifoni – episcop al Sloboziei și Călărașilor, poreclit și „Madam Vornicescuˮ.
Nicodim Munteanu (născut cu numele Nicolae Munteanu, 6 decembrie 1864 – 27 februarie 1948) a fost al doilea patriarh (după Miron Cristea) al Bisericii Ortodoxe Române (30 iunie 1939 – 27 februarie 1948), păstorind până la moarte, membru de onoare al Academiei Române.
Nifon Mihăiță – Arhiepiscop al Târgoviștei (homosexual și informator al Securității; a semnat note informative despre Ion Rațiu și Regele Mihai).
Paisie Lugojanul (nume real: Ioan Gheorghe) – Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, bănuit de homosexualitate, implicat într-un scandal uriaș cu fonduri europene.
Petroniu Florea Sălăjeanul – Episcop al Sălajului. Implicat în numeroase scandaluri cu preoții din subordine, utilizarea de fonduri financiare colectate de la credincioși în alte scopuri decât cele inițial angajate în fața acestora.
Pimen Zainea (născut cu numele Vasile Zainea) – Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor (informator al Securității, acuzat de poliție politică, acuzat de relații sexuale cu femei).
Sebastian Pașcanu – Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Slatinei și Romanaților (fostul iubit al lui Ciprian Spiridon Câmpineanu – Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei). Apreciat pentru vocea sa, asemănătoare cu cea a Irinei Loghin, la diferite sindrofii duhovnicești ale înalților prelați.
Serafim Joantă – Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord.
Sofronie Drincec (cu numele de mirean Radu Ștefan Drincec) – Episcopul Oradiei și Bihorului (homosexual, simoniac[51], implicat în numeroase scandaluri[52] și alte fapte grave[53], conform presei locale[54]).
Teoctist Arăpașu (cu numele de mirean Toader Arăpașu, născut la 7 februarie 1915, Tocileni, județul Botoșani, decedat la 30 iulie 2007, București – vezi aici) – fost Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române între anii 1986-2007, considerat „(…) omul de curte al Ceaușeștilor, cu deosebire al ei, care semnase fără crâcnire demolarea tuturor bisericilor existente la vedere (…).ˮ[56]
Teodosie Petrescu (născut Porcu Macedon) – Arhiepiscop al Tomisului, poreclit „Șpagoveanuˮ, este homosexual[63], acuzat de relații cu minori[64], simoniac, informator al Securității, implicat în politica de susținere a P.S.D., aflat sub control judiciar din octombrie 2016, inculpat pentru fraudarea de fonduri europene în cazul fermei Nazarcea, jud. Constanța).
Teofan Savu Sinaitul (născut cu numele Dumitru Savu) – mitropolit al Moldovei (homosexual și informator al Securității. Se spune că tatăl său are fișă de bolnav psihic.
Timotei Prahoveanul[67] (născut cu numele Cristinel-Gabriel Aioanei) – episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor. Se spune despre el că este „sora de cruceˮ a lui Gurie Gorjeanul – episcopul Devei și Hunedoarei, acesta fiind caracterizat ca „O mare Doamnă în viațăˮ.
Varlaam Ploieșteanul[68] (fost Vasile Merticariu) – fost preot Vicar la Mitrropolia Moldovei, în timpul când Mitropolit era Daniel, în prezent este Episcop Vicar Patriarhal (bețiv notoriu).
Varsanufie Gogescu[69] – Arhiepiscopul Râmnicului Vâlcea (bisexual).
Vincențiu Grifoni[70] – poreclit „Păpușa ucigașăˮ, se pare din cauza faptului că și-a dat semnătura pentru ca Teoctist să fie operat de doua oară, fapt care s-a dovedit a-i fi fatal! (vezi articolul „Adevărul despre Moartea Patriarhului. Cea mai completă anchetă din presa română asupra morții Patriarhului Teoctistˮ, vezi aici) – fost Episcop Vicar Patriarhal și Secretar și al Sf. Sinod al B.O.R., în prezent este Episcop al Sloboziei și Călărașilor, urmare a alegerii sale de către Sf. Sinod, în ședința din data de 18 iunie 2009.
NEVREDNICI SUNT!
P.S. – pentru a va edifica despre starea de spirit existentă în cadrul Sf. Sinod, lecturați următoarele articole:
– „Război total în BOR. 27 de episcopi homosexuali se coalizează împotriva Patriarhuluiˮ (vezi aici).
– „FRĂȚIA DOSNICILOR!? Episcopul Hușilor provoacă un cutremur în Biserica Ortodoxă Română!ˮ (vezi aici).
[4] https://ro.wikipedia.org/wiki/Calinic_Argatu
[5] https://ro.wikipedia.org/wiki/Calinic_Dumitriu
[6] https://ro.wikipedia.org/wiki/Casian_Cr%C4%83ciun
[7] http://ftoub.ro/dmdocuments/Carstoiu%20Jus...an%20-%20cv.pdf
[8] https://ro.wikipedia.org/wiki/Veronica_Gur%C4%83u
[9] https://ro.wikipedia.org/wiki/Ciprian_Spiridon
[10] http://www.newsbuzau.ro/eveniment/7142-inc...e-la-petru-voda
[11] https://saccsiv.wordpress.com/2015/05/15/ip...putul-fratilor/
[12] https://ro.wikipedia.org/wiki/Corneliu_Onil%C4%83
[13] https://ro.wikipedia.org/wiki/Patriarhul_Daniel
[14] http://www.click.ro/news/national/reactia-...m-fost-invitati
[15] http://adevarul.ro/news/politica/sondaj-in...6cda/index.html
[16] La data de 9 noiembrie 1975, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales ca episcop-vicar al Arhiepiscopiei Tomisului și Dunării de Jos, cu titulatura de „Tomitanul” și reședința la Constanța (sediul Arhiepiscopiei se afla la Galați).
[17] Pr. prof. Ion Buga, „Rugați-vă pentru fratele Teoctistˮ, 2005, Editura „Coresiˮ S.A., Bucureşti, pag. 337-340.
[18] https://ro.wikipedia.org/wiki/Galaction_St%C3%A2ng%C4%83
[19] http://www.crestinortodox.ro/biserica-orto...ului-71022.html
[20] http://www.indiscret.ro/vechi/240/dezvalui...eprobabile.html
[21] http://www.justitiarul.ro/7950-2/
[22] https://saccsiv.wordpress.com/2014/04/14/ip...rian-fageteanu/
[23] http://www.crestinortodox.ro/biserica-orto...anul-70965.html
[24] Președintele României Ion Iliescu i-a conferit lui Ieronim Crețu (29 noiembrie 2002) Ordinul național Serviciul Credincios în grad de Cavaler, „pentru crearea și transmiterea cu talent și dăruire a unor opere literare semnificative pentru civilizația românească și universală”.
[25] http://acvila30.ro/apel-al-clericilor-si-c...-ierusalimului/
[26] http://patriarhia.ro/un-nou-episcop-vicar-...arhal-5822.html
[27] https://ro.wikipedia.org/wiki/Ioachim_Giosanu
[28] https://ro.wikipedia.org/wiki/Iosif_Pop
[29] http://adevarul.ro/news/bucuresti/parohul-...ae7/index.html#
[30] http://www.mediafax.ro/social/ancheta-la-a...-dogaru-8536771
[31] https://ro.wikipedia.org/wiki/Irineu_Pop
[32] https://ro.wikipedia.org/wiki/Irineu_Duvlea
[33] http://www.stiripesurse.ro/scandal-imens-i...nt_1204774.html
[34] https://ro.wikipedia.org/wiki/Iustin_Hodea
[35] https://ro.wikipedia.org/wiki/Lucian_Mic
[36] https://ro.wikipedia.org/wiki/Miron_Cristea
[37] https://ro.wikipedia.org/wiki/Macarie_Dr%C4%83goi
[38] http://www.roeanz.com.au/episcop-mihail-au...nda-biografia-p
[39] http://www.justitiarul.ro/7950-2/
[40] https://ro.wikipedia.org/wiki/Nestor_Vornicescuhttp://www.crestinortodox.ro/religie/ips-n...scu-120193.html
[41] https://ro.wikipedia.org/wiki/Nicodim_Munteanuhttp://www.crestinortodox.ro/biserica-orto...eanu-71037.html
[42] http://www.buciumul.ro/2015/02/27/s-a-inta...e-27-februarie/
[43] https://ro.wikipedia.org/wiki/Nifon_Mih%C4%83i%C8%9B%C4%83
[44] http://preottilitagheorghe.blogspot.ro/201...l-gheorghe.html
[45] https://ro.wikipedia.org/wiki/Coslogeni,_C%...%C4%83ra%C8%99i
[46] https://ro.wikipedia.org/wiki/Paisie_Gheorghe
[47] https://ro.wikipedia.org/wiki/Pimen_Zainea
[48] https://ro.wikipedia.org/wiki/Sebastian_Pa%C8%99canu
[49] https://ro.wikipedia.org/wiki/Serafim_Joant%C4%83
[50] http://www.eparhiaortodoxaoradea.ro/ierarh
[51] http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-...ene-129454.html
[52] http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-...cii-129661.html
[53] http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomandari...-florin-puscas/
[54] http://observator.tv/social/pedeapsa-socan...ant-203419.html
[55] https://ro.wikipedia.org/wiki/Teoctist_Ar%C4%83pa%C8%99u
[56] Pr. prof. Ion Buga, „Rugați-vă pentru fratele Teoctistˮ, 2005, Editura „Coresiˮ S.A., Bucureşti, pag. 51.
[57] Idem, pag. 337.
[58] Pr. Ion Buga, „Fascinația haosuluiˮ, 2009, Editura „Sf. Gheorghe-Vechiˮ, Bucureşti, pag. 74-90.
[59] „Autocefalie, Patriarhie, Slujire Sfântăˮ, Editura Institutului Biblic, București, 1995, pag. 507-508
[60] http://www.justitiarul.ro/7950-2/
[61] Pr. prof. Ion Buga, „Rugați-vă pentru fratele Teoctistˮ, 2005, Editura „Coresiˮ S.A., Bucureşti, pag. 103.
[62] https://ro.wikipedia.org/wiki/Teodosie_Petrescu
[63] http://rezistenta.ro/i-o-dai-la-cioc-lui-t...filul-teodosie/
[64] http://rezistenta.ro/un-minor-abuzat-sexua...asa-ceva%CB%AE/
[65] Pr. prof. Ion Buga, „Rugați-vă pentru fratele Teoctistˮ, 2005, Editura „Coresiˮ S.A., Bucureşti; Pr. Ion Buga, „Fascinația haosuluiˮ, 2009, Editura „Sf. Gheorghe-Vechiˮ, Bucureşti.
[66] https://ro.wikipedia.org/wiki/Teofan_Savu
[67] https://ro.wikipedia.org/wiki/Timotei_Aioanei
[68] https://ro.wikipedia.org/wiki/Varlaam_Merticariu
[69] https://ro.wikipedia.org/wiki/Varsanufie_Gogescu
[70] https://ro.wikipedia.org/wiki/Vincen%C8%9Biu_Grifoni
[71] http://www.indiscret.ro/vechi/240/dezvalui...eprobabile.html

Mult efort, de proasta calitate si inutil daca nu ne dati si numele profesorilor si doctorilor care au colaborat cu Securitatea si care, in plus, mai iau si spaga. Sa-mi bag pla care o mai intra la vreo ora de Fizica sau Matematica. Sau care o mai intra intr-un spital, sau mai stiu eu ce cotet demn de numele asta, sa-si trateze hemoroizii...

+Quote Post
mesaj Mar 23 2018, 09:01 AM
Mesaj #3102

Guests

Citeaza (Căcănarul de la Hamangia @ Mar 22 2018, 07:59 PM) *
Mult efort, de proasta calitate si inutil daca nu ne dati si numele profesorilor si doctorilor care au colaborat cu Securitatea si care, in plus, mai iau si spaga. Sa-mi bag pla care o mai intra la vreo ora de Fizica sau Matematica. Sau care o mai intra intr-un spital, sau mai stiu eu ce cotet demn de numele asta, sa-si trateze hemoroizii...

Sfiintia Ta,
NU ai nevoie de Spitale ca te rogi lu' iubitoru' de oamanei si iel iti da sanatate! Chiar daca manaci virusi de HIV cu paine, nu te imbonavesti, ca pe tine te ocroteste Barbosu'. PS. Hemoroizii NU se trateaza in spitale, ci se trateaza cu Homohaci sau poate TeoDOSNICU Spagoveanu. Oricum ai o lista, allege tu de-acolo unu'.
NU ai nevoie de profesori ca sa inveti (ca toti prostii) tu trebe sa te rogi lu' Lumina si lu' Adevaru' si iel te face Cel Mai Intelept OM din Univers, peste noapte si fara iefort. Constat ca din pacate, nu te-ai rugat sufficient!
Nu ai nevoiesa-ti dau io vreo lista, pentru ca, te rogi, si ti-o da Atotstiutoru', da' ai grija sa nu fie si numele tau pe ia, a popimea SE STIE (vezi in lista!) ca a dat cu subsemnatu' pe la Manastirea Secu, ca sa ramana cu Parohiie=masini de facut bani NEGRI, fara controale, fara ANAF si fara chitante...
Sa auzim de bine Sfiintia ta! Aaaaa si sa nu uit: cum se face ca pana si in Basme sunteti personajul negativ, alaturi de Span, Zmeu si alte dihanii?

+Quote Post
Vizitator_popa sapca.
mesaj Apr 1 2018, 07:16 PM
Mesaj #3103

Guests

Citeaza (Căcănarul de la Hamangia @ Mar 22 2018, 07:59 PM) *

laugh.gif

Citeaza (Odin von Asgard @ Mar 23 2018, 09:01 AM) *
Sfiintia Ta,
NU ai nevoie de Spitale ca te rogi lu' iubitoru' de oamanei si iel iti da sanatate! Chiar daca manaci virusi de HIV cu paine, nu te imbonavesti, ca pe tine te ocroteste Barbosu'. PS. Hemoroizii NU se trateaza in spitale, ci se trateaza cu Homohaci sau poate TeoDOSNICU Spagoveanu. Oricum ai o lista, allege tu de-acolo unu'.
NU ai nevoie de profesori ca sa inveti (ca toti prostii) tu trebe sa te rogi lu' Lumina si lu' Adevaru' si iel te face Cel Mai Intelept OM din Univers, peste noapte si fara iefort. Constat ca din pacate, nu te-ai rugat sufficient!
Nu ai nevoiesa-ti dau io vreo lista, pentru ca, te rogi, si ti-o da Atotstiutoru', da' ai grija sa nu fie si numele tau pe ia, a popimea SE STIE (vezi in lista!) ca a dat cu subsemnatu' pe la Manastirea Secu, ca sa ramana cu Parohiie=masini de facut bani NEGRI, fara controale, fara ANAF si fara chitante...
Sa auzim de bine Sfiintia ta! Aaaaa si sa nu uit: cum se face ca pana si in Basme sunteti personajul negativ, alaturi de Span, Zmeu si alte dihanii?

Hai, las-o cum a cazut...

+Quote Post
Vizitator_ruj pe buze.
mesaj Apr 1 2018, 07:27 PM
Mesaj #3104

Guests

Citeaza (Musafir @ Mar 14 2018, 01:06 PM) *
“Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost.” (Voltaire )

Bre, pelicane, in momentul in care primul ticalos il intalneste pe primul prost nu se naste Religia, ci poporu
roman. Pe ce lume traiesti? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 2 2018, 05:02 AM
Mesaj #3105

Guests

Citeaza (Odin von Asgard @ Mar 12 2018, 12:56 PM) *

Ce v-ati propus de Paste: va veti ascunde intr-o pestera mare si nestiuta de nimeni?

+Quote Post
mesaj Apr 2 2018, 08:49 AM
Mesaj #3106

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 2 2018, 05:02 AM) *
Ce v-ati propus de Paste: va veti ascunde intr-o pestera mare si nestiuta de nimeni?

Ador astia care se dau baleen la ,,,apa mica! Pentru ca si-o iau!
Nu stiu ce este aia Paste/Pasti. Am auzit acest cuvant dar suna altfel ii spunea Pesah in ebraica, adica pasare. Sarbatoarea evoca eliberarea everilor din sclavia egipteana. De fapt,Moise si Aaron au sacrificat in miel si cu sangele lui au manjit/insemnat cadrul usilor unde locuiau evreii ca Barbosu sa nu le omoare si lor intaiul nascut. Da?
Asta cu sacrificiul mielului dar atentie, neaparat parte barbateasca si nevatamat=sanatos este o obsesie mai veche la evrei. Fac o paranteza: din aplecarea catre "partea barbateasca" rezulta ca lu' Barbosu' nu prea ii place ...scoicutza. I-a placut doar intr-o noapte, pe cea a lu' Fecioara Maria care - repet pentru necunoscatori - era FEMEIA LUI JOZEF. Subliniez acest lucru ca sa vedeti cati bani da Barbosu' pe propriile sale porunci dar date p'limii: "Sa nu ravnesti la femeia altuia!". Nu mai mentionez aici, ca nici macar nu a avut koa.ie, l-a trimis pe Duhu' Sfant sa faca ticalosia asta. Buuun, sa revenim la cestiune si anume sacrificiul melutzului, pardon mielului ca se intelege...altceva! Deci lu' Barbosu' i-a placut jertfa lu' Abel "adica cel intai nascut din oile sale gras si frumos, iar spre jertfa lui Cain (grau) nu s-a uitat". Eheee, deducem ceva si mai interesant de aici: ca lu' Barbosu' ii place CARNEA frageda si grasa, iar grau'=postul, infranarea ie pentru prosti. Doar jupanii are dreptu' la carne si sa se tavaeasCA CU femeile altora...Acum, sarbatoarea taierii mielului=Sarbatoarea Sacrificiului a fost preluata si de mahomedani.
In sfarsit, ca sa raspund intrebarii: de Paste tai sacrifice in miel in numele Barbosului si imi manjesc canaturile usii cu sangele lui, iar daca nu am usa la pestera, o sa manjesc peretii intrarii, ca noi suntem credinciosi, nu...Doar nu o sa-l suparam pe marele nostru MODEL - zis Adevaru' si Lumina - Barbosu' nu?

+Quote Post
mesaj Apr 3 2018, 06:48 PM
Mesaj #3107

Guests

Citeaza (Odin von Asgard @ Apr 2 2018, 08:49 AM) *
Ador astia care se dau baleen la ,,,apa mica! Pentru ca si-o iau!
Nu stiu ce este aia Paste/Pasti. Am auzit acest cuvant dar suna altfel ii spunea Pesah in ebraica, adica pasare. Sarbatoarea evoca eliberarea everilor din sclavia egipteana. De fapt,Moise si Aaron au sacrificat in miel si cu sangele lui au manjit/insemnat cadrul usilor unde locuiau evreii ca Barbosu sa nu le omoare si lor intaiul nascut. Da?
Asta cu sacrificiul mielului dar atentie, neaparat parte barbateasca si nevatamat=sanatos este o obsesie mai veche la evrei. Fac o paranteza: din aplecarea catre "partea barbateasca" rezulta ca lu' Barbosu' nu prea ii place ...scoicutza. I-a placut doar intr-o noapte, pe cea a lu' Fecioara Maria care - repet pentru necunoscatori - era FEMEIA LUI JOZEF. Subliniez acest lucru ca sa vedeti cati bani da Barbosu' pe propriile sale porunci dar date p'limii: "Sa nu ravnesti la femeia altuia!". Nu mai mentionez aici, ca nici macar nu a avut koa.ie, l-a trimis pe Duhu' Sfant sa faca ticalosia asta. Buuun, sa revenim la cestiune si anume sacrificiul melutzului, pardon mielului ca se intelege...altceva! Deci lu' Barbosu' i-a placut jertfa lu' Abel "adica cel intai nascut din oile sale gras si frumos, iar spre jertfa lui Cain (grau) nu s-a uitat". Eheee, deducem ceva si mai interesant de aici: ca lu' Barbosu' ii place CARNEA frageda si grasa, iar grau'=postul, infranarea ie pentru prosti. Doar jupanii are dreptu' la carne si sa se tavaeasCA CU femeile altora...Acum, sarbatoarea taierii mielului=Sarbatoarea Sacrificiului a fost preluata si de mahomedani.
In sfarsit, ca sa raspund intrebarii: de Paste tai sacrifice in miel in numele Barbosului si imi manjesc canaturile usii cu sangele lui, iar daca nu am usa la pestera, o sa manjesc peretii intrarii, ca noi suntem credinciosi, nu...Doar nu o sa-l suparam pe marele nostru MODEL - zis Adevaru' si Lumina - Barbosu' nu?

Poate nu am fost clar cu Sarbatoarea eliberarii evreilor din sclavia egipteana=Pesach si vreau sa fac urmatoarele precizari:
Iubitoru' de oameni in marea sa intelepciune si milostenie a promis ca va ucide pe primul nascut din Egipt fie om fie dobitoc. Acum, chiar daca el este Atotstiutor, ca sa nu cumva sa se strecoare vreo eroare le-a spus lui Moise si lui Aaron sa manjeasca pragurile usilor unde stau evreii ca, pe acestia sa nu ii "pedepseasca"=sa le omoare primul nascut.
Anumiti anticrestini si vanduti Ghiavolului ar putea carcoti ca ce fel de Iubitor de Oameni poate fi acest Barbos daca el OMOARA oameni fara nicio vina alta decat ca traiau in Egipt? Raspunsul cel Drept este ca Barbosu' ie intr-adevar iubitore de oameni deoarece NU ii omoara cu ura si dusmanie ci, cu multa dragoste de aproape, tipica unui bun crestin. Deci, omoru' nu se pune!
La fel si cu Atotstiinta, Barbosu' fiind batran, nu mai vede bine noapte si era posibil ca evreii sa umble de colo colo, asa ca a solicitati, in mod legitim un ajutor ca sa-si "intareasca Atotstiinta", nu vi se pare normal?

+Quote Post
Vizitator_gea la caruta.
mesaj Apr 10 2018, 05:31 PM
Mesaj #3108

Guests

Citeaza (Odin von Asgard @ Apr 3 2018, 06:48 PM) *
Poate nu am fost clar cu Sarbatoarea eliberarii evreilor din sclavia egipteana=Pesach si vreau sa fac urmatoarele precizari:
Iubitoru' de oameni in marea sa intelepciune si milostenie a promis ca va ucide pe primul nascut din Egipt fie om fie dobitoc. Acum, chiar daca el este Atotstiutor, ca sa nu cumva sa se strecoare vreo eroare le-a spus lui Moise si lui Aaron sa manjeasca pragurile usilor unde stau evreii ca, pe acestia sa nu ii "pedepseasca"=sa le omoare primul nascut.
Anumiti anticrestini si vanduti Ghiavolului ar putea carcoti ca ce fel de Iubitor de Oameni poate fi acest Barbos daca el OMOARA oameni fara nicio vina alta decat ca traiau in Egipt? Raspunsul cel Drept este ca Barbosu' ie intr-adevar iubitore de oameni deoarece NU ii omoara cu ura si dusmanie ci, cu multa dragoste de aproape, tipica unui bun crestin. Deci, omoru' nu se pune!
La fel si cu Atotstiinta, Barbosu' fiind batran, nu mai vede bine noapte si era posibil ca evreii sa umble de colo colo, asa ca a solicitati, in mod legitim un ajutor ca sa-si "intareasca Atotstiinta", nu vi se pare normal?

bre, nea odine, trecui cu bine pastele, bre? ti-ai vopsit oula si ti-ai mancat mielu? pardon, scuze, ai vopsit oua si ai mancat miel, ateule? hahahaha

+Quote Post
mesaj Apr 11 2018, 07:04 PM
Mesaj #3109

Guests

Citeaza (gea la caruta @ Apr 10 2018, 05:31 PM) *
bre, nea odine, trecui cu bine pastele, bre? ti-ai vopsit oula si ti-ai mancat mielu? pardon, scuze, ai vopsit oua si ai mancat miel, ateule? hahahaha

Dragul meu Popo (atat profesie cat si inclinatie d-aia rusionasa),
Nu folosesc bre ca ie expresie de provenienta turcica, de la necredinciosi.
Am trecut cu bine - multumesc de intrebare! - Pesahul, Pastele Catholic si cel Ortodox. Presupun ca intrebarea ta se refera la Pesahul Ortodox. Acum, eu NU am ce sarbatori, ai mei nu au fost niciodata sclavi in Egipt, asa ca nu am de ce sa fac sacrificii animale.
P-orma eu nu cred ca un mort poate invia (in intraga Istorie a Pamantului de cca. 4,38 miliarde de ani niciun organism viu nu a inviat cu exceoptia lui Unsu' sau Alesu'. Este adevarat ca au inviat: Ra, Isis si multi altii, dar ei erau Zei si nu erau nascuti de o femeie.
P-orma eu cred ca "Dumnezeu si-a sacrificat propriul fiu pentru iertarea pacatelor noastre" este o afirmatie pe care nu o poate lua de buna nici macar ultimul .... din Univers. Adica Marele Creator, Cel care nu are varsta, Atotputernic si Atotstutor isi sacrifica propriul fiu pentru niste ameobe nenorocite de pe o planete de la capatul Universului?Tu asa ai face cu cpoilu tau? L-ai lasa sa moara pentru ca niste bul,angii sa urle din toti rarunchii in BiseriCA CA CAt le pare lor de rau pentru Unsu'?
P-orma eu nu vad sacrificiul despre care voi tot vorbiti:l-a luat pe Salvatoru' dintr-o lume rea, pizmasa si periculaosa si l-a asezat de-a dreapta sa in Gradina Edenului, facandu-l Imparat al lumii. Pai poate fi asta sacrificiu??? Cand toti babuinii de pe aici viseaza sa ajunga acolo??? Nu vreau sa crezi ca sunt invidious, da' mie imi pare o RASPALATA chestia asta!
P-orma aia cu vopsitu' oolelor pun pariu ca nu stii de la ce vine...Iepulasu si oole sunt simboluri ale mitologiei GERMANE si au legatura cu primavara si cu reproducerea - imi statea pe limba un verb care incepe cu f! Pentru ca vechii Germani credeau ca astfel, natura si cuplurile vor fi fertile si vor face rod (adica la oameni cum ar veni sa faca copii). Toate astea se intamplau intr-o zi speciala ziua in care noaptea era egala cu ziua (astazi ii zice echinoctiu de primavera) si iata cum am ajuns la Unsu' si la invierea sa. Vezi cum ajungi la mana mea, chiar pretinzand ca esti crestin? Ca tot de traditiile mele pagane te legi!
P-orma de unde stii ca sunt Ateu? Eu am spus doar ca nu cred in Barbos asa cum il descrie Biblia Asta inseamna ca nu cred in cel la care te inchini tu (aici sunt politicos, as putea spune la fel de bine ca eu cred ca umbli cu o cioara vopsita si mai si faci bani de pe urma ei si a prostilor care te cred - ceea ce dpdv moral este foarte jos...
P-orma Pastele/Pesahul este despre jertfa mielului si NU despre mancatu' lui! Jertfa se face ca sa imbunezi zeii!!! Au, scuza-ma! Am uitat de Marele Iubitor de Oameni care in marea sa iubire omora...oameni asa ca nu vad de ce i-ai sacrifice ceva, ca oricum tot - in marea sa iubire! - omoara oamani! Imi vine sa rad cand ma gandesc ca Iubitoru a dat porunca la p'lime sa nu omoare oameni ca este pacat! Da' ce sa vezi? Poruncile ie doar pentru fraieri, nu? Chiar si pe...lumea ailalta!

+Quote Post
Vizitator_Suricata007.
mesaj cu 4 saptamani in urma
Mesaj #3110

Guests

Eu consider credinta in ateism sau intr-o religie, ca o alegere personala si consider ca oricine are dreptul sa-si schimbe aceasta optiune ca urmare a experientei capatate de-a lngul vieti.
Nu vad nici un motiv de mandrie sau rusine pentru oricare alegere sau refuzul de a avea o optiune pe aceasta tema.
Acestea fiind spuse, vreau sa adaug ca simt recunostinta si respect fata de inaintasii mei care au reusit sa-mi transmita motivul si metodele de a celebra pe cei nou nascuti sau pe cei care isi unesc vietile in casatorie precum si a onora cu respect pe cei care nu mai sunt intre noi.
Nu sunt mandru si nici nu imi este rusine ca sunt cetatean al unei tari crestine, dar sincer doresc ca acest aspect al vietii social-spirituale sa ramana protejat pentru urmasii nostri.

Toate cele bune

+Quote Post

104 Pagini V  « < 102 103 104
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizatori care citesc acest topic (7 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd June 2018 - 04:35 PM