IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

104 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Sunt ateu si ma mandresc cu asta
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 3 2008, 02:57 AM
Mesaj #61

Guests

Citeaza (gregmo @ Dec 3 2008, 01:53 AM) *
Situatia este urmatoarea:

Tot ce exista in univers, fizic (materie) si imaterial, se supune legilor fizicii. Totul este stiinta.
Problema apare in momentul in care omul vrea sa inteleaga totul stiintific. Astazi, dupa cateva zeci de mii de ani de evolutie omul cunoaste o picatura din "oceanul stiintei" dar vrea sa inteleaga tot oceanul cu ajutorul picaturii.

Pentru lucrurile pe care nu si le poate explica "stiintific" are nevoie de explicatii de alta natura, spirituala.

Dumnezeu exista pentru ca este insusi spiritul uman, "softweareul" fiintei umane. O persoana daca are incredere in ceva va reusi in ceea ce intreprinde. Fara incredere ii va fi mult mai greu sa aiba succes in orice intreprinde. Unii reusesc sa isi gaseasca increderea prin credinta in Dumnezeu asa cum este el prezentat de Biserica (oricare biserica) altii sunt mai pragmatici si au incredere in ei fara sa apeleze la Biserica. Este ecelasi lucru dar in alta forma.

Dumnezeu poate insemna orice pentru oricine, depinde ce vrei tu sa insemne.

PS: Se spune ca ateii sunt cei mai mari credinciosi, pentru ca afirma si cred cu tarie, netagaduit, ca Dumnezeu nu exista. Deci cred in ceva. smile.gif

se spune? cine spune? credinciosii spun
vezi ca am explicat mai sus cum e cu credinta la atei
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Interesant.
mesaj Dec 3 2008, 06:37 AM
Mesaj #62

Guests

Citeaza (pandas_thumb @ Dec 2 2008, 10:06 AM) *
Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

Salutare tuturor... Trebuie sa constat ca discutia provocata de cel care se defineste ateu a provocat multe reactii interesante. Ceea ce eu as vrea sa spun aici este urmatorul fapt: de ce, draga ateule, in ultima parte a mesajului tau, DORESTI sa ai confirmari din partea celorlalti cat priveste teoria ta? De ce ai nevoie de a fi intarit de altii in convingerile tale? Eu cred ca, logic vorbind si daca esti sincer in totalitate cu tine insuti, ar trebui sa vezi de unde vine aceasta dorinta de relationare.
Cat priveste reactia unuia dintre forumisti, si anume, ca Dumnezeu este o forma sau alta de incredere... as vrea sa o intreb pe respectiva persoana urmatorul lucru: "daca prin incredere se poate obtine orice, de ce o persoana care este bolnava de cancer sau Sida nu poate sa se vindece prin incredere? Vreu sa spun ca am cunoscut cateva cazuri de oameni bolnavi de cancer care au incercat din rasputeri si prin toate mijloacele umane sa se vindece de aceasta boala... si nu au reusit. Dar iata ca in momentul in care au mers intr-un loc sfant (nu-l numesc aici pentru a nu face publicitate), au avut parte de ... vindecare. Totul documentat cu analize medicale si expertize de specialitate... atat inainte cat si dupa: explicatia medicilor a fost: "noi stim ca avea cancer, chiar metastaza, asa cum rezulta din documentele de analize, dar acum nu mai are: nu stim cum s-a vindecat!" - este fraza cuvant cu cuvant. Sigur, nu se face publicitate, pentru ca adevaratele "vindecari" de tipul acesta nu obtin spatiu in mijloacele de informare in masa, dar exista. E de ajuns sa se mearga - cu ochii mari deschisi si cu inima fara prejudecati - in unul din aceste locuri crestine si va avea ocazia sa constate ca ideea-Dumnezeu nu e nici o inventie omeneasca si nici o autosugestie psihologica!
Tuturor, cu deplin respect fata de propriul mod de gandire... le doresc sa aiba ocazia sa "faca experienta Celui-care-ne-depaseste!"

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 3 2008, 06:47 AM
Mesaj #63

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (Vizitator_Observator. @ Dec 2 2008, 04:27 PM) *
In Statele Unite, 75% din populatie se declara drept "crestin credincios" si 10% atei.
Tot in Statele Unite, in rindul populatiei penitenciarelor, 75% sint crestini credinciosi, si
2 (doi) % atei.

ei, ca sa vezi si tu cum incepe lumea sa creada in Dumnezeu cand da de greu...

+Quote Post
gigel de luxembo...
mesaj Dec 3 2008, 07:05 AM
Mesaj #64

Membru veteran

Postari: 629
Inscris: 25-October 08
Utilizatorul numarul: 4 440

Citeaza (McNistor @ Dec 2 2008, 10:28 PM) *
legat de homosexualitate: nu prea are treaba cu morala, pt ca homosexualitatea, cu unele exceptii in care unii tineri se considera gay din teribilism, referindu-ma strict la homosexualii veritabili, nu este indusa dupa nastere ci este un fenomen natural, observat si la animale. daca te nasti intr-o minoritate, nu inseamna ca nu tb sa ai drepturi egale cu cei din majoritate.

ce spune religia despre homosexualitate e clar si nici nu cred ca te intereseaza.

sa vedem ce spune evolutionismul despre homosexualitate. pai spune asa, "survival of the fittest", cum or sa se perpetueze homosexualii atunci? e clar ca nu sunt "the fittest" in cazul asta.

iar despre exemplele din lumea animalelor: da, ai dreptate, exista homosexualitate si in lumea animalelor, nu neaga nimeni asta, insa observa, te rog, tot fenomenul, care este pozitia acelor animale homosexuale in cadrul grupului din care fac parte si cum sunt tratate de restul grupului.

concluzia este ca homosexualii sunt niste accidente nefericite. sunt de acord ca trebuie primiti si ei in societate insa nu ca si cum ar fi perfect normala si NATURALA orientarea lor ci exact asa cum sunt, niste acccidente.

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 3 2008, 07:05 AM
Mesaj #65

Guests

Citeaza (Interesant @ Dec 3 2008, 06:37 AM) *
explicatia medicilor a fost: "noi stim ca avea cancer, chiar metastaza, asa cum rezulta din documentele de analize, dar acum nu mai are: nu stim cum s-a vindecat!"

yep. asa fac oamenii cu bun simt: zic ca nu stiu.
teocratii lui peste stiu: god did it.

din nou, astept dovezi ca D-zeu exista.

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 3 2008, 07:16 AM
Mesaj #66

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 3 2008, 07:05 AM) *
ce spune religia despre homosexualitate e clar si nici nu cred ca te intereseaza.

sa vedem ce spune evolutionismul despre homosexualitate. pai spune asa, "survival of the fittest", cum or sa se perpetueze homosexualii atunci? e clar ca nu sunt "the fittest" in cazul asta.

iar despre exemplele din lumea animalelor: da, ai dreptate, exista homosexualitate si in lumea animalelor, nu neaga nimeni asta, insa observa, te rog, tot fenomenul, care este pozitia acelor animale homosexuale in cadrul grupului din care fac parte si cum sunt tratate de restul grupului.

concluzia este ca homosexualii sunt niste accidente nefericite. sunt de acord ca trebuie primiti si ei in societate insa nu ca si cum ar fi perfect normala si NATURALA orientarea lor ci exact asa cum sunt, niste acccidente.

trag la fiare vreo 2-3 ani si apoi iti intru-n casa sa te casapesc cu tot cu familie. doar e survival of the fitest, nu?
cred ca ar trebui sa facem o disctinctie intre om si restul animalelor. odata cu tehnica, ratiunea si morala, la om a cam disparut selectia naturala.
daca as vrea pentru vreun motiv ca selectia naturala inca sa mai aiba un cuvant de spus in societatea umana, as vrea mai degraba ca ea sa "nimceasca" prostii decat homosexualii. ei nu vor disparea pentru ca anaomalii genetice apar si la odraslele iesite din parinti heterosexuali, prin urmare gay-ii se vor naste permanent.
accident se numeste cand doua masini se ciocnesc lol.
anomaliile fac parte si ele din "natural"

+Quote Post
Vizitator_interesant.
mesaj Dec 3 2008, 07:23 AM
Mesaj #67

Guests

Citeaza (McNistor @ Dec 3 2008, 07:05 AM) *
yep. asa fac oamenii cu bun simt: zic ca nu stiu.
teocratii lui peste stiu: god did it.

din nou, astept dovezi ca D-zeu exista.

Sa-mi fie cu iertare... stiu ca fizicienii pana nu vad nu cred. Iti doresc sa poti avea ocazia sa constati: eu am avut ocazia si stiu ca o voi mai avea... Trebuie doar sa ai ochi care sa vada cu adevarat si onestitate obiectiva, libera de orice prejudecata (chiar si teista) pentru a recunoaste ca exista in lume lucruri care nu se explica decat recurgand la Cineva!
Mult succes, rabdare si onestitate gnoseologica!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Gabriel..
mesaj Dec 3 2008, 07:24 AM
Mesaj #68

Guests

De ce doar imbecilii analfabeti se mandresc cu asta? (Inainte de-a intra pe forumuri de-astea, ar trebui sa te pui la punct cu limba romana!) O sa vezi, poate nu asa de tarziu cum te-ai astepta, ca Dumnezeu (Iti convine, nu-ti convine, Dumnezeu se scrie, totusi, cu majuscula) exista. Sper pentru tine, nefericitule, ca nu va fi prea tarziu!

Eu sunt ateu. Am fost stampilat crestin ortodox la nastere, si am continuat sa ma consider o persoana religioasa pana am terminat liceul. In timpul facultatii am avut cateva revelatii personale, prin care mi-am dat seama ca viata poate incepe si poate avea sens si fara o creatura superioara/divinitate/dumnezeu. Nu cred in viata de apoi. Cred ca atunci cand mori, dispari ca si fiinta, e ca si inainte sa te fii nascut, cand nu existai. Trist, dar adevarat. Cred in evolutionism. Cred ca calorile morale exista prin ele insele, nu au nevoie de suport religios.

Vreau sa stiu cati mai sunt in aceeasi situatie ca si mine? Cum si cand ati ajuns sa realizati ca nu va puteti impaca cu ideea unui dumnezeu? Ce eveniment din viata v-a facut sa va schimbati complet opinia despre religia cu care ati crescut?

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 3 2008, 07:50 AM
Mesaj #69

Guests

Citeaza (interesant @ Dec 3 2008, 07:23 AM) *
Sa-mi fie cu iertare... stiu ca fizicienii pana nu vad nu cred. Iti doresc sa poti avea ocazia sa constati: eu am avut ocazia si stiu ca o voi mai avea... Trebuie doar sa ai ochi care sa vada cu adevarat si onestitate obiectiva, libera de orice prejudecata (chiar si teista) pentru a recunoaste ca exista in lume lucruri care nu se explica decat recurgand la Cineva!
Mult succes, rabdare si onestitate gnoseologica!

Multumesc pt gandurile bune si cred ca multi crestini (a se citi credinciosi) sunt oameni de cinste, cum de altfel si printrei atei sunt tot felul de cretini. suntem oameni cu totii si asta e de-ajuns.
problema mea cu religia e una mai veche, dar e a mea si nu vreau sa o impun cu forta. cel mult sa deschid ochii oamenilor pentru a vedea minciuna cu care traiesc toata viata. nu voi persecuta niciodata pe cineva care nu-i de acord cu mine, pot insa sa ridiculizez ceea ce crede (opinia o ridiculizez, nu persoana).
nu vad o necesitate in a recurge la "Cineva". probabil ca atunci cand esti f bolnav sau ai o problema f mare esti dispus sa incerci orice (as face-o si eu dupa ce raman fara optiuni) si slabiciunea asta a omului e exploatata din plin de catre biserica, oricare ar fi ea.

+Quote Post
Vizitator_altcineva.
mesaj Dec 3 2008, 07:51 AM
Mesaj #70

Guests

Uf, abia acum am gasit topic-ul asta - multumesc, Mihai!

De mult ne batea gindul, pe mine si pe inca foarte putini cunoscuti ca mine, sa facem ceva in privinta celor care, la replica "sunt ateu", raspund "las' ca te bate pe tine Dumnezeu" (si li se mai pare si o replica tare buna!).

Exista o asociatie care, pe undeva, se aseamana in intentie (v. www.humanism.ro), dar eu/noi aveam in cap ceva mai in genul Skeptic's Guide to the Universe (http://www.theskepticsguide.org/) sau Skeptic (http://www.skeptic.com/) - asta pentru cei ca drept-credinciosii de mai sus, dar mai ales pentru cei care cred in homeopatie (ce-i aia? oare macar stiu?) sau paranormal sau alte de-astea.

Sigur, sansele de a fi linsat in primele 10 zile de la infiintare nu sunt neglijabile... Drept-credinciosii ar sari imediat cu bita rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Oblama.
mesaj Dec 3 2008, 08:27 AM
Mesaj #71

Guests

Citeaza (altcineva @ Dec 3 2008, 07:51 AM) *
Uf, abia acum am gasit topic-ul asta - multumesc, Mihai!

De mult ne batea gindul, pe mine si pe inca foarte putini cunoscuti ca mine, sa facem ceva in privinta celor care, la replica "sunt ateu", raspund "las' ca te bate pe tine Dumnezeu" (si li se mai pare si o replica tare buna!).

Exista o asociatie care, pe undeva, se aseamana in intentie (v. www.humanism.ro), dar eu/noi aveam in cap ceva mai in genul Skeptic's Guide to the Universe (http://www.theskepticsguide.org/) sau Skeptic (http://www.skeptic.com/) - asta pentru cei ca drept-credinciosii de mai sus, dar mai ales pentru cei care cred in homeopatie (ce-i aia? oare macar stiu?) sau paranormal sau alte de-astea.

Sigur, sansele de a fi linsat in primele 10 zile de la infiintare nu sunt neglijabile... Drept-credinciosii ar sari imediat cu bita rolleyes.gif

Ca sa isi justifice modul de gindire, multi vad ca vin cu fel de fel de link-uri. Ma intreb oare cine le-o accesa. mai ales ca sint recomandate de persoane cu un usor handicap dupa parerea mea. De ce nu veniti cu argumente mai solide de genul spamu-rilor care iti spun ca vei muri in x zile daca nu-l trimiti mai departe?!
Eu intotdeauna incerc sa reduc lucrurile la cit mai simplu posibil. Nu cred ca e nevoie de citate din biblie sau cine stie ce manuscrise pro sau contra.
In acest moment societatea noastra este ceea ce numim varza in termeni mai academici. Se intimpla lucruri aberante in jurul nostru. Acum, ce ar fi daca macar jumatate dintre cei care se declara politicieni crestini, ar avea macar o urma de credinta?. Ce ar fi daca in momentul in care ar pune la cale un furt ( numit de ai afacere) le-ar fi frica de notiunea D-zeu si s-ar mai gindi odata? Extinzind, credeti ca societatea ar fi mai buna daca o parte dintre noi am avea o urma din ceea ce numim frica de Dzeu? Eu cred ca singura noastra speranta ramine asta. Daca vom crede ca totul sta in justitie ca institutie, si altele asemenea, cred ca o sa fim foarte dezamagiti.

+Quote Post
Vizitator_Cristina.
mesaj Dec 3 2008, 09:31 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (iul @ Dec 2 2008, 11:11 AM) *
Care au fost acele revelatii personale ? Termenul de 'revelatie' presupune ca o inteligenta superioara sa-i faca cunoscut unei inteligente inferioare adevaruri la care acesta din urma nu are acces. Cine anume ti-a facut acele revelatii ?
Sunt interesat sa ne impartasesti mai multe despre cum respingerea lui Dumnezeu te-a facut o persoana mai matura, mai responsabila, mai miloasa, mai iubitoare, mai familista.
Poti detalia cum anume valorile morale exista 'prin ele insele' ? Este cumva ceva inexplicabil sau mistic in legatura cu aceste valori ?

+Quote Post
Vizitator_gioni.
mesaj Dec 3 2008, 09:59 AM
Mesaj #73

Guests

Ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni ca mine in romania.

Va salut.

(evident ma refer la atei/agnostici)

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 3 2008, 10:11 AM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (gioni @ Dec 3 2008, 09:59 AM) *
Ma bucur sa vad ca mai sunt si oameni ca mine in romania.

Va salut.

(evident ma refer la atei/agnostici)

Mda... Voltaire le cerea unor musafiri sa-si exprime parerile ateiste cu voce mai joasa, pentru ca nu cumva servitorii, auzind ca nu exista Dumnezeu, sa-l casapeasca si sa-l jefuiasca.
Daca stau si ma gandesc, sunt o gramada de crestini care au facut puscarie in comunism pentru credinta lor, dar nu am auzit de persecutia ateilor... Si culmea, in democratie tot crestinii sunt blamati si ridiculizati.

+Quote Post
Vizitator_Alex.
mesaj Dec 3 2008, 10:54 AM
Mesaj #75

Guests

Interesant cum se incing spiritele cand e vorba de Dzeu. Si eu sunt ateu, sau mai degraba agnostic pt. ca in lipsa oricaror dovezi ca exista sau nu dzeu prefer sa cred ca exista, in fond, ce e mai bine, dupa moarte sa se sfarseasca totul sau sa se continue intr-un fel? (dar ma rog, cum credinta e foarte slaba nu prea are efect, poate cine stie pe patul de moarte imi schimb parerea smile.gif)

Dupa ce am citit biblia, pasaje din coran si diverse texte budiste si de alte religii (remarcati va rog literele mici) le consider defectuoase pe toate. Insa cum toate au si partile lor bune, nu tin neaparat sa conving pe altii de opinia mea. Si cum se pare ca prea luati in serios treburile astea uitati un link sa va mai distrati:

http://kyberion.wordpress.com/2008/11/29/d...d-have-any-fun/

Numai bine si mai scrieti smile.gif

P.S. Chiar nu a observat nimeni ca Dzeu e de fapt un mare calculator? Sunt chiar singurul care crede asta? Pt . o dovada chiar matematica, luati computerul personal si multiplicati-i puterea procesorului, memoria RAM si harddisk-ul la infinit si ce obtineti? Vi se pare absurd? Pana si cu puterile noastre limitate putem dubla puterea acestora la fiecare 2-3 ani. Prelungiti trendul pe vreun 1milion de ani si uitati-l pe dzeu.

+Quote Post
Vizitator_rex.
mesaj Dec 3 2008, 10:59 AM
Mesaj #76

Guests

Sunt ateu. Si nu ma mandresc cu asta. Dar nici nu ma simt vinovat ca nu sunt ca cei care cred. Cred ca ma priveste numai pe mine. Ce ma deranjeaza e ca cei care cred nu inteleg ca a crede e numai problema lor. Nu trebuie sa arate calea nimanui, nu trebuie sa il blameze sau sa il condamne daca nu crede ca el. "O sa ajungi in iad, daca nu crezi! Dumnezeu ii va lua langa El numai pe cei ce i se supun si cred in El". Religia este din punctul meu de vedere doar un spectacol. Nu cred in prostiile astea cu a arata calea celui ratacit, sa il poata descoperi pe Dumnezeu. Nu cred prostiile astea cu bisericile ca fiind locasuri cu proprietati diferite de ale altor constructii. Si nici ca preotii raspandesc cuvantul lui Dumnezeu sau duc la indeplinire nu stiu ce ritualuri care ne feresc de rau sau ne duc sufletul acolo unde trebuie. Toate astea sunt niste spectacole care au existat de-a lungul intregii istorii a omenirii. Unii cred in ele, altii nu.
Pentru mine explicatia e simpla: nu Dumnezeu l-a creat pe Om, ci Omul l-a creat pe Dumnezeu. L-a creat din ratiuni morale, politice, sociale. L-a creat pentru a avea un scop, un tel definit. L-a creat pentru a avea un sprijin, dar mai ales pentru a da explicatii unor fenomene si trairi pe care nu le putea intelege. Unii au nevoie de Dumnezeu, unii nu. Sunt si persoane care au avut diferite experiente spirituale in care considera ca l-au gasit pe Dumnezeu. Dar marea majoritate a celor care cred, cred doar din frica, sau pentru ca asa au fost invatati, pentru ca asa e traditia, pentru ca asa se simt in randul lumii, sau pentru ca au nevoie sa creada, au dat de greu si au nevoie de un sprijin.
Ar fi multe de zis, multe intrebari de pus... Dar pentru ce? Liberul arbitru e esenta existentei noastre, pana la urma, libertatea de a decide pentru noi insine ne decide traseul vietii, nu vreo forta superioara. Cel mult pot accepta existenta unei forte neexplicate pana acum care sa ne dea constiinta. Dar la fel de bine aceasta forta poate fi un sir de reactii chimice. Complex, dar nimic mai mult.

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 3 2008, 11:11 AM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (iul @ Dec 3 2008, 10:11 AM) *
Mda... Voltaire le cerea unor musafiri sa-si exprime parerile ateiste cu voce mai joasa, pentru ca nu cumva servitorii, auzind ca nu exista Dumnezeu, sa-l casapeasca si sa-l jefuiasca.
Daca stau si ma gandesc, sunt o gramada de crestini care au facut puscarie in comunism pentru credinta lor, dar nu am auzit de persecutia ateilor... Si culmea, in democratie tot crestinii sunt blamati si ridiculizati.

Ateii (care se declara astfel) sunt relativ putini si mai si keep a low profile pentru ca asta e doar o convingere a lor, ei nu trebuie sa converteasca pe altii.

Nu stiu daca ai observat dar comentariile ateilor de aici, chiar si cele virulente, sunt doar raspunsuri la propaganda religioasa.

In teoria evolutiei se spune ca cel mai mare competitor pentru un individ e un alt individ de aceeasi specie (ei se lupta pentru aceleasi resurse).

In cazul de fata specia e "religie", indivizii sunt ortodoxia, catolicismul, cultele protestante, islamul, mozaismul etc. ia resursa o reprezinta sufletele oamenilor smile.gif

De aceea cel mai mare inamic pentru o religie e o alta religie, ateismul e pe locul 2. In lupta intre religii si-au dat credinciosii in petec. Uita-te la musulmanii sinucigasi care se sacrifica pentru credinta lor (oare asta o fi insemnand ca islamul e adevarat? doar oamenii aleg voluntar sa moara pentru allah, mahomed & co.) si la raspunsurile crestine (iti recomand filmul "Jesus Camp" sa vezi acolo spalare pe creier practicata de penticostalii lui bushulika, discipolii lui Pavlov intra in pamant de rusine).

Credinciosii au pornit totdeauna cu entuziasm in cruciade, jihad etc. ca sa si-o dea in fonfeta unii altora, nu au nevoie de atei (inca) pentru a-si satisface instinctele animalice.

In plus, daca gaseau vreun ateu si voiau sa-l aranjeze il faceau mai intai satanist(a), vrajitor(oare), inchinator la idoli (ai materiei, etc. mai era pe aici cineva care spunea ca si ateii sunt de fapt credinciosi) asa ca ateii nu intra in statistici de genul asta smile.gif

+Quote Post
Mda
mesaj Dec 3 2008, 11:35 AM
Mesaj #78

Membru
**

Postari: 92
Inscris: 21-July 08
Utilizatorul numarul: 1 931

sincer? eu cred ca esti ateu si ti-e teama de asta, ca altfel nu scriai pe forum ca te "mandresti". cred ca de fapt tu vrei sa vezi tot felul de variante, incercand sa iti raspunzi la intrebarea "o fi bine ce fac?" care te cam macina wink.gif
um om care e sigur ca alegerea facuta este corecta, nu mai deschidea aceasta discutie.

+Quote Post
rakkone
mesaj Dec 3 2008, 11:44 AM
Mesaj #79

Membru veteran

Postari: 152
Inscris: 18-May 08
Utilizatorul numarul: 210

Citeaza (McNistor @ Dec 2 2008, 09:28 PM) *
"D-zeu este atotputrenic" este o absurditate din pct de vedere logic.
Celor ce s-au informat cat de cat in legatura cu asta, credinciosi si atei deopotriva, s-au lovit de n ori de propozitia:

"poate D-zeu sa faca un pietroi atat de mare incat nici macar El sa nu-l poata ridica?"

Credinciosii au si venit cu o explicatie: "D-zeu poate sa faca orice lucru care nu este o contradictie logica"
Come on... e penibil de-acuma. Au gasit ei explicatia. Stiu ei ca asa e felul care lucreaza D-zeu. De fapt, cred ca da, stiu, din moment ce ei l-au inventat tot ei pot sa spuna cum sunt caile Lui. tongue.gif

Sofism foarte ieftin. DACA Dzeu exista, atunci este atotputernic. DACA este atotputernic, atunci poate creea, daca ar vrea, un pietroi de orice dimensiune si greutate, punct. DACA este atotputernic, poate ridica orice pietroi de orice dimensiune si de orice greutate, punct. Fiind atotputernic si perfect nu poate face lucruri gresite, a face ceva impotriva sa ii este imposibil prin definitie.
Legi doua propozitii logice separat in ideea ca Dzeu este atotputernic, folosesti doua sensuri diferite ale cuvantului poate (a avea posibilitatea, capabilitatea si a avea puterea). Pleci de la premisa ca e atotputernic, dar in deductia ta consideri ca nu este atotputernic, de unde tragi concluzia ca nu este atotputernic. Come on...

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 3 2008, 11:47 AM
Mesaj #80

Guests

ai evitat intrebarea mea simpla: crestinii (si ma refer aici la o mana de crestini carora nu le poti reprosa nimic tu ca ateu) au facut puscarie pe vremea comunistilor pentru credinta lor;cum se face ca nici un ateu nu a trebuit sa sufere pentru strict pentru ateismul lui sub comunisti ?

+Quote Post
Vizitator_dumitru nicolae.
mesaj Dec 3 2008, 12:05 PM
Mesaj #81

Guests

mai omule esti nebun ,citeste biblia mai vb

+Quote Post
Vizitator_alex.
mesaj Dec 3 2008, 12:07 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (iul @ Dec 3 2008, 11:47 AM) *
ai evitat intrebarea mea simpla: crestinii (si ma refer aici la o mana de crestini carora nu le poti reprosa nimic tu ca ateu) au facut puscarie pe vremea comunistilor pentru credinta lor;cum se face ca nici un ateu nu a trebuit sa sufere pentru strict pentru ateismul lui sub comunisti ?

Presupun ca intrebarea imi era adresata mie.

De fapt tu ai inceput cu o afirmatie: crestinii au fost persecutati sub comunisti. Am o replica: imensa majoritate a romanilor erau crestini cand comunistii au luat puterea (si crestini de aia veritabili cu spovedanii, post, moaste, religie in scoala etc., nu ca azi). Sper ca nu sugerezi ca toti au suferit din cauza religiei lor.

Hai sa fim cinstiti. Regimul comunist a ridiculizat cel mult religia in mod oficial.

Motivul adevarat pentru care unii au suferit nu era crestinismul in sine, ci faptul ca bisericile erau poli de putere cu influenta imensa asupra maselor. Unde tu zici "a marturisi credinta" ei ziceau " a face propaganda religioasa" si asta ii deranja de fapt.

Pretextul pentru care erai inchis nu era religia ta, ci erai gasit legionar (garda de fier era o miscare de inspiratie ortodoxa), spion (catolicii si protestantii aveau biserici mama in vest cu care tineau legatura) sau poponar (celibatul trebuie sa aiba vreun motiv, nu era el de florile marului)

Crede-ma ca daca un ateu se ridica impotriva sistemului fie si numai cu vorba era bagat la zdup la fel de repede ca cel mai pios crestin.

Gandeste-te putin: daca erau comunistii atat de porniti impotriva crestinismului (ei de fapt negau orice religie) de ce n-au exterminat toate confesiunile si n-au daramat toate lacasele de cult in 50 de ani. Le-o fi fost greu?

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Dec 3 2008, 12:09 PM
Mesaj #83

Guests

@gigel: Gigele te-as crede daca n-as fii de acord cu principiul antropic. Universul este asa cum este ca sa-l pot observa eu.
Daca universul era diferit eu nu exista si nu-mi mai puneam problema.
Hawking e prea meserias ca sa fie uman. :->

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 3 2008, 12:25 PM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (rakkone @ Dec 3 2008, 11:44 AM) *
Sofism foarte ieftin. DACA Dzeu exista, atunci este atotputernic. DACA este atotputernic, atunci poate creea, daca ar vrea, un pietroi de orice dimensiune si greutate, punct. DACA este atotputernic, poate ridica orice pietroi de orice dimensiune si de orice greutate, punct. Fiind atotputernic si perfect nu poate face lucruri gresite, a face ceva impotriva sa ii este imposibil prin definitie.
Legi doua propozitii logice separat in ideea ca Dzeu este atotputernic, folosesti doua sensuri diferite ale cuvantului poate (a avea posibilitatea, capabilitatea si a avea puterea). Pleci de la premisa ca e atotputernic, dar in deductia ta consideri ca nu este atotputernic, de unde tragi concluzia ca nu este atotputernic. Come on...

am folosit "poate" doar cu sensul de "a avea capabilitatea", care e cam tot una cu "a avea puterea"
si din nou un credincios esueaza in raspunde clar la intrebare: da sau nu?
plec de la preimisa ca e atotputernic pt ca asta sustine religia.
cum adica nu poate face lucruri "gresite"?
cum adica "impotriva sa"?
esti ambiguu.
de fapt dai o explicatie caracteristica credinciosilor, care se rezuma cum am zis mai sus (nu poate face decat lucruri care nu reprezinta contradictii logice)

oricum nu este important ce poate face El si ce nu.
important mi se pare daca El exista sa nu.
pana acuma e la stadiul de speculatie si nu am nimic impotriva celor care aleg sa creada in mituri, dar cand incep sa ia decizii care ma influenteaza si pe mine, atunci incep sa ma enervez. nu dau exemple acuma

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Dec 3 2008, 12:27 PM
Mesaj #85

Guests

Citeaza (alex @ Dec 3 2008, 12:07 PM) *
Motivul adevarat pentru care unii au suferit nu era crestinismul in sine, ci faptul ca bisericile erau poli de putere cu influenta imensa asupra maselor. Unde tu zici "a marturisi credinta" ei ziceau " a face propaganda religioasa" si asta ii deranja de fapt.

Pretextul pentru care erai inchis nu era religia ta, ci erai gasit legionar (garda de fier era o miscare de inspiratie ortodoxa), spion (catolicii si protestantii aveau biserici mama in vest cu care tineau legatura) sau poponar (celibatul trebuie sa aiba vreun motiv, nu era el de florile marului)

Crede-ma ca daca un ateu se ridica impotriva sistemului fie si numai cu vorba era bagat la zdup la fel de repede ca cel mai pios crestin.

Gandeste-te putin: daca erau comunistii atat de porniti impotriva crestinismului (ei de fapt negau orice religie) de ce n-au exterminat toate confesiunile si n-au daramat toate lacasele de cult in 50 de ani. Le-o fi fost greu?

1. Deci, dupa zicerile tale, puteai sa-ti declari credinta sus si tare cata vreme nu erai 'pol de putere' (patriarh etc) !? Ia mai gandeste-te...
2. Ateul se ridica impotriva sistemului pe motive ateiste sau din lipsa de mancare si caldura ?
Ocolesti esenta intrebarii mele. De ce comunismul nu a persecutat ateismul ??? Si de ce ateii cei buni la suflet nu au militat pentru dreptul prapaditilor de credinciosi la libertatea constiintei ?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Dec 3 2008, 12:27 PM
Mesaj #86

Guests

Ateu!
Sa-mi explice si mie cineva cu ce greseste ala care e nascut intr-o jungla din Asia, este crescut si moare sub religie budista!.. sau orice alta religie.. Crestinismul este o poveste spusa de prea multe ori. Existenta divinitatii nu implica automat monoteismul, cu atat mai putin confirma crestinismul..

Mi se pare cat de cat rezonabil sa crezi ca exista o putere divina fara sa ai o dovada, dar sa spui ca religia ta e cea buna si a vecinului e gresita pentru ca.. hmm.. iti place mai mult o poveste decat alta.. asta vine din inocenta sau din interes.. si stim cu totii ca preotii in Romania primesc salarii de la stat, ceea ce contravine religiei lor, deci sunt niste ipocriti care, in cel mai bun caz, se mint pe ei insisi.

In vechiul si noul testament divinitatea isi demonstreaza de nenumarate ori existenta prin actiuni clare, ca in toate religiile. Atunci sa-mi explice si mie cineva de ce in ultima vreme.. de cateva mii de ani, cam de cand s-au scris aceste 'povesti', au incetat sa apara si aceste dovezi. Cum este posibil ca acelasi zeu care a ales sa hraneasca niste amarati rataciti in desert nu face nimic atunci cand mor milioane de nevinovati in razboaie? E cam inconsecvent.. smile.gif

La fel de bine as putea si eu sa sustin ca toate 'dovezile' sunt de fapt actiuni ale unor extraterestrii care s-au jucat cu imaginatia limitata a civilizatiilor timpurii.. Nimeni nu ma poate contrazice, la fel cum nici eu nu pot dovedi acest lucru.

+Quote Post
Vizitator_123.
mesaj Dec 3 2008, 12:34 PM
Mesaj #87

Guests

Citeaza
legat de avort: obisnuieste-te cu el. traim intr-o societate seculara si asta inseamna ca parerile tale (sau ale mele) religioase nu conteaza. avortonul este un embrion, o bucata de carne fara constiinta. punct. degeaba imi zici ca "ar fi devenit cineva". daca o luam asa si sperma esuata pe gresia din baie sau ovulul ce-si gaseste sfarsitul pe un absorbant ar fi putut sa fie cineva daca s-ar fi cuplat.

e nu zau???...
pai daca o luam dupa logica ta si un copil de 1 luna, 1 saptamana sau 1 an e tot o bucata de carne fara constiinta... lor de ce sa nu le dam in cap daca ne trezim ca incep sa ne enerveze.... intelegi mataluta?
deci... cine hotaraste ce valoare are un copil in prima secunda de la fecundare, dupa 1 luna sau 9?... sau dupa 1 zi, 1 luna sau 1 an de la nastere?... tu ateul?..."societatea" seculara?... supunem la vot??
vezi tu, in lipsa Lui Dumnezeu/adevarurilor absolute toate regulile, moralitatea, ce e bine si ce e rau.... devin toate relative, la mica intelegere, dupa bunul plac... adica cam ce observam din belsug in jurul nostru facand parte din mult iubita voastra societate seculara

Citeaza
legat de homosexualitate: nu prea are treaba cu morala, pt ca homosexualitatea, cu unele exceptii in care unii tineri se considera gay din teribilism, referindu-ma strict la homosexualii veritabili, nu este indusa dupa nastere ci este un fenomen natural, observat si la animale. daca te nasti intr-o minoritate, nu inseamna ca nu tb sa ai drepturi egale cu cei din majoritate.

hahaha... pai mai baiatule, si violul, crima, canibalismul, infanticidul sunt tot fenomene naturale observate la animale... deci dupa logica ta daca sunt naturale si le fac si animale, suntem justificati si e totul ok, sa-i dam bataie nu?
in fine.... daca iei in brate ideea ca oamenii sunt niste animale si se trag din maimuta, banuiesc ca e inevitabil sa ajungi sa te comporti si sa ai o logica de maimuta smile.gif)

www.thetruth.uv.ro

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Dec 3 2008, 12:43 PM
Mesaj #88

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 3 2008, 06:47 AM) *
In Statele Unite, 75% din populatie se declara drept "crestin credincios" si 10% atei.
Tot in Statele Unite, in rindul populatiei penitenciarelor, 75% sint crestini credinciosi, si
2 (doi) % atei.

ei, ca sa vezi si tu cum incepe lumea sa creada in Dumnezeu cand da de greu...

hahaha, frumoasa incercarea ta de a abate atentia de la faptul ca majoritatea infractorilor provine din randul credinciosilor. Oricum cifrele prezentate in sondajul de mai sus nu cred ca sunt prea actuale. Uite conform Federal Bureau of Prisons, vreo 83% dintre puscariasi sunt iudeo-crestini, pe cand din randul ateiilor, desi vreo 8-15% din populatia USA, doar vreo 0,2% sunt la bulau (long live Google!). Ca iti place sau nu, astia sunteti smile.gif

+Quote Post
Vizitator_McNistor.
mesaj Dec 3 2008, 12:43 PM
Mesaj #89

Guests

Citeaza (123 @ Dec 3 2008, 12:34 PM) *
e nu zau???...
pai daca o luam dupa logica ta si un copil de 1 luna, 1 saptamana sau 1 an e tot o bucata de carne fara constiinta... lor de ce sa nu le dam in cap daca ne trezim ca incep sa ne enerveze.... intelegi mataluta?
deci... cine hotaraste ce valoare are un copil in prima secunda de la fecundare, dupa 1 luna sau 9?... sau dupa 1 zi, 1 luna sau 1 an de la nastere?... tu ateul?..."societatea" seculara?... supunem la vot??
vezi tu, in lipsa Lui Dumnezeu/adevarurilor absolute toate regulile, moralitatea, ce e bine si ce e rau.... devin toate relative, la mica intelegere, dupa bunul plac... adica cam ce observam din belsug in jurul nostru facand parte din mult iubita voastra societate seculara

nici nu ma mai chinuiesc sa aduc argumente...
avortul este legal. deal with it or suffer in silcence!

hahaha... pai mai baiatule, si violul, crima, canibalismul, infanticidul sunt tot fenomene naturale observate la animale... deci dupa logica ta daca sunt naturale si le fac si animale, suntem justificati si e totul ok, sa-i dam bataie nu?
in fine.... daca iei in brate ideea ca oamenii sunt niste animale si se trag din maimuta, banuiesc ca e inevitabil sa ajungi sa te comporti si sa ai o logica de maimuta smile.gif)

violul, crima, canibalismul, infanticidul sunt fenomene care fac rau celui de langa tine. nu sunt subiective, sunt cat se poate de obiective. nu cunosc pe cineva caruia ii place sa fie torturat (si ma refer la tortura adevarata cu taiat de membre, nu la masochistii aia care se bat la fund cu paleta).
homosexualitatea nu face rau nimanui, obiectiv vorbind. daca tie iti face rau, e problema ta, mie de exemplu nu-mi face. deci e o problema de subiectivitate.

inca unul care esueaza...

+Quote Post
Vizitator_rex.
mesaj Dec 3 2008, 12:53 PM
Mesaj #90

Guests

Citeaza (Vizitator_alin. @ Dec 3 2008, 12:27 PM) *
In vechiul si noul testament divinitatea isi demonstreaza de nenumarate ori existenta prin actiuni clare, ca in toate religiile. Atunci sa-mi explice si mie cineva de ce in ultima vreme.. de cateva mii de ani, cam de cand s-au scris aceste 'povesti', au incetat sa apara si aceste dovezi. Cum este posibil ca acelasi zeu care a ales sa hraneasca niste amarati rataciti in desert nu face nimic atunci cand mor milioane de nevinovati in razboaie? E cam inconsecvent.. smile.gif

Vreun credincios poate sa raspunda la asta, va rog? A trecut timpul minunilor si al profetilor? Cei ce pretind in ziua de azi ca vorbesc cu Dumnezeu sunt priviti ca fiind nebuni chiar de catre credinciosi convinsi... Ba chiar se pun diagnostice si se aplica diferite tratamente...Nu prea am auzit de credinciosi care sa salveze viata vreunui profet, eliberandu-l din spitalul de nebuni...Dar presupun ca acum nu mai au oamenii nivelul de cultura ca cel de pe vremea lui isus sau al Ioanei d'Arc... Se vede ca si perceptia lui Dumnezeu si a faptelor sale se schimba odata cu trecerea timpului...
Si ma intriga si pe mine chestia asta cu multiplele religii... Iadul trebuie sa fie un loc mare, daca trebuie sa includa toti budistii si altii ca ei, care nu se inchina lui Dumnezeu...Si daca stau bine sa ma gandesc, raiul e ca un club exclusivist, in care ai sanse minime sa ajungi... Si de ce Dumnezeu nu s-a manifestat la fel pentru toti oamenii, de ce nu suntem toti crestini?

+Quote Post

104 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizatori care citesc acest topic (7 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 14th December 2018 - 12:23 PM