IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Tipuri de Emigranti / Tipuri de Ramasi, Experiente personale, discutii despre cei ce au plecat, si cum au plec
Vizitator_Till Eulenspiegel.
mesaj Jan 21 2010, 02:17 PM
Mesaj #1

Guests

Un nou topic;
Astazi, eu vad 4 categorii :

1. Categoria Unu, emigranul care are bafta de a pleca cu un contract de munca, obtinut deja din românik
E cel mai avantajos, de regula nu ai nevoie de examene de limba, de atestari de diplome, etc.

2. Pe locul doi se afla bursierii si bursierele; de regula, pleaca pe o perioada limitata, chipurile " la studii".
Nu au nevoie de prea multe formalitati. Câteodata obtin chiar si o bursa
Odata ajunsi acolo, ei, si mai ales ele, încep sa alerge dupa un "bastinas", care, prin casatorie / concubinaj, le permite sa-si prelungeasca dreptul de sedere, chiar sa obtina nationalitatea mult visata

3. Adusii, sau adusele; reprezinta categoria sotilor, sotiilor, amantelor, amantilor, adusi (cumparati) de unul din categoriile 1 sau 2, sau chiar de un indigen întâlnit pe internet pe yahoo messenger, sau pe un forum gen "matrimoniale.it". De astia nu e prea usor; cam trebe s-o ia de la capat cu totul, adica daca vor sa fie si altceva decât a "desperate housewife".
Au de învatat o limba, de atestat diplome, de gasit un loc de munca.
Avantajos însa ca au un acoperis, si un sponsor, pentru o perioada de vreme cel putin, pâna dobândesc nationalitatea si se pot gândi la un divort, si la promovarea în pozitia "1" sau "2" de deasupra, urmând, la rândul lor, sa aduca un "3".

4. Emigrantii "puri" si cinstiti. Cei mai adevarati. O iau de la ambasada, pleaca cu catel si purcel, în tarile care înca mai permit asa ceva. Pe undeva prin australia, papua guineea, canada, noua zeelanda, tasmania, etc.
Ei trebuie sa le faca pe toate, sa-si gaseasca casa, masa, jupâneasa, sa-si atesteze diplomele, sa gaseasca de lucru.

PS: nu vorbesc aici de capsunari si zidari. Dar daca as vorbi, i-as încadra la categoria 1.4, sau 4.1

Comentarii
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_roman american.
mesaj Jan 21 2010, 09:03 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Till Eulenspiegel @ Jan 21 2010, 02:17 PM) *
Un nou topic;

1. Categoria Unu, emigranul care are bafta de a pleca cu un contract de munca, obtinut deja din românik
E cel mai avantajos, de regula nu ai nevoie de examene de limba, de atestari de diplome, etc.

2. Pe locul doi se afla bursierii si bursierele; de regula, pleaca pe o perioada limitata, chipurile " la studii".
Odata ajunsi acolo, ei, si mai ales ele, încep sa alerge dupa un "bastinas", care, prin casatorie / concubinaj, le permite sa-si prelungeasca dreptul de sedere, chiar sa obtina nationalitatea mult visata

3. Adusii, sau adusele; reprezinta categoria sotilor, sotiilor, amantelor, amantilor, adusi (cumparati) de unul din categoriile 1 sau 2, sau chiar de un indigen întâlnit pe internet pe yahoo messenger, sau pe un forum gen "matrimoniale.it". De astia nu e prea usor; cam trebe s-o ia de la capat cu totul, adica daca vor sa fie si altceva decât a "desperate housewife".
Avantajos însa ca au un acoperis, si un sponsor, pentru o perioada de vreme cel putin, pâna dobândesc nationalitatea si se pot gândi la un divort, si la promovarea în pozitia "1" sau "2" de deasupra, urmând, la rândul lor, sa aduca un "3".

4. Emigrantii "puri" si cinstiti. Cei mai adevarati. O iau de la ambasada, pleaca cu catel si purcel, în tarile care înca mai permit asa ceva. Pe undeva prin australia, papua guineea, canada, noua zeelanda, tasmania, etc.
Ei trebuie sa le faca pe toate, sa-si gaseasca casa, masa, jupâneasa, sa-si atesteze diplomele, sa gaseasca de lucru.

PS: nu vorbesc aici de capsunari si zidari. Dar daca as vorbi, i-as încadra la categoria 1.4, sau 4.1

Comentarii

Cei care zici tu ca stau cel mai bine si pleaca cu munca si cu viza stau de fapt cel mai prost. Cel putin in America pentru ca nu au acte si le ia FOREVER sa isi ia acte normale. Cel mai bine stau cei care vin direct cu acte pentru ca au libertatea de miscare.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Jan 22 2010, 08:34 AM
Mesaj #3

Guests

La ce-ti foloseste clasificarea asta pana la urma? Ce faci cu ea? Cu ce ajuta? Pe cine?

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Jan 24 2010, 11:30 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (roman american @ Jan 21 2010, 09:03 PM) *
Cei care zici tu ca stau cel mai bine si pleaca cu munca si cu viza stau de fapt cel mai prost. Cel putin in America pentru ca nu au acte si le ia FOREVER sa isi ia acte normale. Cel mai bine stau cei care vin direct cu acte pentru ca au libertatea de miscare.

tu unde naiba ai vazut ca Till a zis ca prima categorie sta cel mai bine ? a zis doar ca sunt baftosi, ceea ce nu include si "stau cel mai bine"

+Quote Post
mesaj Jan 24 2010, 11:31 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 08:34 AM) *
La ce-ti foloseste clasificarea asta pana la urma? Ce faci cu ea? Cu ce ajuta? Pe cine?

te ajuta pe tine sa-ti ocupi timpul cu intrebari existentiale

+Quote Post
mesaj Feb 5 2010, 09:05 AM
Mesaj #6

Guests

cu alte cuvinte, scopul în SINE, este sa devii "american", chiar daca nu ai nici un sfant în buzunar ?
Culoarea pasaportului e cea ce determina fericirea maxima ?

+Quote Post
mesaj Feb 5 2010, 09:06 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Jan 22 2010, 08:34 AM) *

Adica ce bani îmi ies din astea, sau cum ?

+Quote Post
Vizitator_gigi marga.
mesaj Feb 5 2010, 01:29 PM
Mesaj #8

Guests

Cat iti ia? de obicei sunt 4..5 ani pana iti iei green-card-ul, asta in conditiile in care atunci cand ai semnat contractul de munca ai cerut si sponsorizare pentru obtinerea GC din partea angajatorului, altfel cam esti fiul ploii...
Putini sunt cei care vin direct cu drepturi... si oricum pentru asa ceva trebuie sa stai si sa astepti in tara finalizarea actelor, care de obicei ia ceva timp... uneori ani de zile si mult stres. Parerea mea e ca e mai bine sa vii cu drept de munca (fara libertate de miscare), dar macar esti acolo (unde iti doresti?!?) si asteptarea e mult mai usoara, probabil si stres mai putin.
Situatiile difera de la caz la caz, iar generalizarile sau clasificarile nu prea vad la ce ajuta!?

+Quote Post
mesaj Feb 5 2010, 01:36 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (gigi marga @ Feb 5 2010, 01:29 PM) *
Cat iti ia? de obicei sunt 4..5 ani pana iti iei green-card-ul, asta in conditiile in care atunci cand ai semnat contractul de munca ai cerut si sponsorizare pentru obtinerea GC din partea angajatorului, altfel cam esti fiul ploii...
Putini sunt cei care vin direct cu drepturi... si oricum pentru asa ceva trebuie sa stai si sa astepti in tara finalizarea actelor, care de obicei ia ceva timp... uneori ani de zile si mult stres. Parerea mea e ca e mai bine sa vii cu drept de munca (fara libertate de miscare), dar macar esti acolo (unde iti doresti?!?) si asteptarea e mult mai usoara, probabil si stres mai putin.
Situatiile difera de la caz la caz, iar generalizarile sau clasificarile nu prea vad la ce ajuta!?

în europa asta asa de denigrata, prin unele tari vin românasii verzi cu câte un contract, stau f'o 5 ani, si hop-tzop au si luat nationalitatea, asa te trezesti ca acuma sunt frantuji, germani, italieni, sau mai stiu eu ce.

+Quote Post
mesaj Feb 11 2010, 01:01 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza
în europa asta asa de denigrata, prin unele tari vin românasii verzi cu câte un contract, stau f\'o 5 ani, si hop-tzop au si luat nationalitatea, asa te trezesti ca acuma sunt frantuji, germani, italieni, sau mai stiu eu ce.

arata-mi tu roman naturalizat neamtz in 5 ani doar pe baza rezidentei, si-l pap. deocamdata legea germana spune minim 8 ani (7 daca faci nu-sh ce curs de integrare). avand in vedere ca Canada ti-o da dupa numai 3 ... cine e numaru unu, numai unu, unu unu ? tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_THE Till Eulenspiegel.
mesaj Feb 11 2010, 01:06 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Feb 11 2010, 01:01 PM) *
arata-mi tu roman naturalizat neamtz in 5 ani doar pe baza rezidentei, si-l pap. deocamdata legea germana spune minim 8 ani (7 daca faci nu-sh ce curs de integrare). avand in vedere ca Canada ti-o da dupa numai 3 ... cine e numaru unu, numai unu, unu unu ? tongue.gif

daca scopu tau e naturalizarea, da, proabil ca ala e numaru unu.
doi la mâna, sper ca esti înfometat bine, pentru ca am f'o 4-5 amici nemtalai (acuma) care au fost naturalizati, dar nu mai sunt si români.
Si chiar si mai repede de 5 ani.

Cât despre "legea germana", asta e ca si la noi, difera de la land la land, asa ca nu ai cum sa zici "legea germana" în totalitate.

+Quote Post
Vizitator_Emigrantul cocalar.
mesaj Feb 11 2010, 01:20 PM
Mesaj #12

Guests

Mai exista o categorie de emigrant care face foame si doarme pe strada si intra pe forumurile romanesti sa se laude cat de bine traieste el. Intra la punctul 69 si se numeste emigrantul cocalar.

+Quote Post
Vizitator_Emigrantul cocalar.
mesaj Feb 11 2010, 01:21 PM
Mesaj #13

Guests

Genul asta de emigrant unde intra?!

http://www.youtube.com/watch?v=SZWTR_WSCtg

+Quote Post
Vizitator_The TILL.
mesaj Feb 15 2010, 04:01 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Emigrantul cocalar @ Feb 11 2010, 01:20 PM) *
Mai exista o categorie de emigrant care face foame si doarme pe strada si intra pe forumurile romanesti sa se laude cat de bine traieste el. Intra la punctul 69 si se numeste emigrantul cocalar.

laugh.gif
Asta e din categoria strugurii îs acrii, si d-aia comentez eu pe aici

+Quote Post
Vizitator_Gast.
mesaj Feb 24 2010, 12:46 PM
Mesaj #15

Guests

@Till: legea nemtzeasca prevede 8 (OPT!!!) ani de rezidenta, 7 daca faci curs de integrare, pina sa-ti poti depune pt cetatenie. Ce ai auzit tu pe metoda Zvonacee sunt fie "etnici" (doar ca aveau ciobanesc german in curte wink.gif), casatoriti deja cu cetatean german (4 ani) si cam atit.

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Feb 25 2010, 01:56 PM
Mesaj #16

Guests

Oricum:

se emigreaza, dar de ce ?
ca sa se ia o alta nationalitate, în principal, da ?

câti au ajuns sa îndeplineasca conditiile (fie si cei 8 - OPT) ani în Germania, si au zis, neeeah, eu nu am venit aici ca sa-mi schimb pasaportul, ci doar ca sa traiesc mai bine.

Ia sa va vedem, istetilor ?

+Quote Post
Capsunaru BC
mesaj Feb 25 2010, 05:15 PM
Mesaj #17

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 95
Inscris: 6-February 10
Utilizatorul numarul: 18 573

Citeaza (THE Till @ Feb 25 2010, 01:56 PM) *
Oricum:

se emigreaza, dar de ce ?
ca sa se ia o alta nationalitate, în principal, da ?

câti au ajuns sa îndeplineasca conditiile (fie si cei 8 - OPT) ani în Germania, si au zis, neeeah, eu nu am venit aici ca sa-mi schimb pasaportul, ci doar ca sa traiesc mai bine.

Ia sa va vedem, istetilor ?

Emigrezi in principal sa iti fie mai bine, pasaportul vine ca ceva free si atunci de ce nu..
Iar alta nationalitate vine cu alte drepturi (si obligatii ). Daca orice pasaport din Eu va fi egal, deocamdata nu e, atunci interesul va scadea puternic pt alta cetatenie din UE.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Feb 25 2010, 07:52 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Eu locuiesc in Italia si de vreo 3 ani ar fi trebuit sa imi depun actele pt cetatenie dar am renuntat!Nu ma intereseaza sa devin cetatean italian,nu vreau sa am in buzunar passport altul decat cel romanesc,nu voi accepta niciodata sa renunt la cetatenia romana si m-as simti frustrata sa stiu ca m-am lepadat de originile mele si de valorile mele...Am si asa toate drepturile ca orice cetatean al UE,nu vad de ce ar schimba cu ceva situatia sa am alta cetatenie.Sunt multi romani care si-ar vinde si pe ma-sa numai sa aiba pasaport strain,sunt multi care isi renega originile si limba chiar...mi-e sila de acesti parveniti...

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_DSF.
mesaj Feb 25 2010, 10:02 PM
Mesaj #19

Guests

Un nou topic;

...

...

"Chipurile, la studii"? "incep sa alerge dupa un 'bastinas'"? Si eu care credeam ca am plecat cu alte scopuri... mai "academice". Oh, cat de tare am putut sa ma insel. Multumesc Herr Eulenspiegel pentru cuvintele tale deschizatoare de ochi. Acum pot sa las dreacului balta scoala si sa dau iama prin singles bars sa-mi gasesc o tuta pe care s-o vrajesc cu accentu-mi exotic. Si dup-aia sa intru inapoi pe forumul asta, deja expert in emigrare, si sa incep sa emit pareri si categorisiri cu iz de sulf printre hoardele de fraieresteni care au fost prea prosti sa faca la fel ca mine.

Inca o data, iti multumesc. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Feb 26 2010, 01:59 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Cocolina @ Feb 25 2010, 07:52 PM) *
Eu locuiesc in Italia si de vreo 3 ani ar fi trebuit sa imi depun actele pt cetatenie dar am renuntat!Nu ma intereseaza sa devin cetatean italian,nu vreau sa am in buzunar passport altul decat cel romanesc,nu voi accepta niciodata sa renunt la cetatenia romana si m-as simti frustrata sa stiu ca m-am lepadat de originile mele si de valorile mele...
Din ce stiu eu, parca Italia permite dubla cetatenie, nu trebuie sa renunti la cetatenia romana pentru asta. Sigur te-ai interesat bine?

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Feb 26 2010, 07:34 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Capsunaru BC @ Feb 25 2010, 05:15 PM) *
Daca orice pasaport din Eu va fi egal, deocamdata nu e, atunci interesul va scadea puternic pt alta cetatenie din UE.

DEOCAMDATA nu e.
Aici ai pus punctele pe "i".
Dar unde e mândria de a reveni la românik, la coada la intrarea în tara, si a scoate un pasaport "de alta culoare" ?
Ai ?

Eu locuiesc in Italia si de vreo 3 ani ar fi trebuit sa imi depun actele pt cetatenie dar am renuntat!

Deci, iata, la Italik, dupa doar 3 ani de rezidenta, ma rog, de frecat menta pe acolo, hopa, noul pasaport la tipla, nout, nout.

Sunt multi romani care si-ar vinde si pe ma-sa numai sa aiba pasaport strain,sunt multi care isi renega originile si limba chiar...mi-e sila de acesti parveniti...

Asta ziceam si eu.
Conationalii nostri, când îi întrebi, îti fac o întreaga teorie ca au plecat din cauza drepturilor omuilui, etc, etc, dar , de fapt, abia asteapta sa ia pasaport nou si sa se întoarca la românik sa arate ei cine sunt

Citeaza (DSF @ Feb 25 2010, 10:02 PM) *
"Chipurile, la studii"? "incep sa alerge dupa un 'bastinas'"? Si eu care credeam ca am plecat cu alte scopuri... mai "academice". Oh, cat de tare am putut sa ma insel. Multumesc Herr Eulenspiegel pentru cuvintele tale deschizatoare de ochi. Acum pot sa las dreacului balta scoala si sa dau iama prin singles bars sa-mi gasesc o tuta pe care s-o vrajesc cu accentu-mi exotic.

cum ca adica nu o faci deja cool.gif
adica stai singurel în camin //. si pui banii la soseta ca sa poti sa te întorci dupa cei 2 ani de masterat la românik, si sa construiesti maret viitorul patriei !

Citeaza (adip @ Feb 26 2010, 01:59 AM) *
Din ce stiu eu, parca Italia permite dubla cetatenie, nu trebuie sa renunti la cetatenia romana pentru asta. Sigur te-ai interesat bine?

Daca si cu parca, pe dânsa oricum nu o intereseaza acest aspect, nu întelegi ?

+Quote Post
Vizitator_Vancuvaru.
mesaj Feb 26 2010, 01:40 PM
Mesaj #22

Guests

Un nou topic;

1. Categoria Unu,
2. Pe locul doi
3. Adusii, sau adusele;
4. Emigrantii "puri" si cinstiti.

Pus asa, subiectul era valabil acum vreo cativa ani. Intre timp, din diferite motive, categoriile 1-4, cum le zici tu, nu prea mai au membri. Pentru ca nu prea se mai emigreaza, din diferite motive.
In schimb, e la mare pret plecatul la munca, pe perioada limitata (capsunari in Europa)

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Feb 26 2010, 02:03 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Vancuvaru @ Feb 26 2010, 01:40 PM) *
Pus asa, subiectul era valabil acum vreo cativa ani. Intre timp, din diferite motive, categoriile 1-4, cum le zici tu, nu prea mai au membri. Pentru ca nu prea se mai emigreaza, din diferite motive.
In schimb, e la mare pret plecatul la munca, pe perioada limitata (capsunari in Europa)

Te contrazic :
se emigreaza înca;
cel putin categoria "plecat la bursa pe doi ani ca sa ramân pe douajde ani" e foarte în floare.

+Quote Post
Vizitator_margareta.
mesaj Feb 26 2010, 08:32 PM
Mesaj #24

Guests

+Quote Post
mesaj Mar 4 2010, 01:57 AM
Mesaj #25

Guests

Eu locuiesc in Italia si de vreo 3 ani ar fi trebuit sa imi depun actele pt cetatenie dar am renuntat!Nu ma intereseaza sa devin cetatean italian,nu vreau sa am in buzunar passport altul decat cel romanesc,nu voi accepta niciodata sa renunt la cetatenia romana si m-as simti frustrata sa stiu ca m-am lepadat de originile mele si de valorile mele...Am si asa toate drepturile ca orice cetatean al UE,nu vad de ce ar schimba cu ceva situatia sa am alta cetatenie.Sunt multi romani care si-ar vinde si pe ma-sa numai sa aiba pasaport strain,sunt multi care isi renega originile si limba chiar...mi-e sila de acesti parveniti...

sa fii romanca verde in alta tara, ce poate fi mai inaltator de atat ? cinste lor, cinste lor, cinste tricolorilor

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Mar 4 2010, 12:12 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Vancuvaru @ Feb 26 2010, 01:40 PM) *

pai si aia nu doar ca sa ramâna, pleaca ????
Sau sa faca banu si sa se întoarca la românik sa arate cine sunt ei ?
Nu prea mai tine asta

+Quote Post
Vizitator_ella.
mesaj Mar 4 2010, 03:51 PM
Mesaj #27

Guests

Un nou topic;

Comentarii

+Quote Post
Vizitator_ella.
mesaj Mar 4 2010, 03:55 PM
Mesaj #28

Guests

Ai uitat sa precizeci si a 5 categorie: cei care obtin cinstit o bursa de studii ( prin Ambasadele tarilor in care vor pleca sa studieze) si care odata ajunsi acolo, dupa ce isi termina studiile isi gasesc de lucru fara sa fie ajutati de nimeni.. a se citi de un "el" sau "ea" bastinas(a)..
e cazul meu by the way.. am dat concurs si am obtint bursa de studii prin ambasada ( bursa data de Ministerul Afacerilor Straine al tarii respective) si dupa ce mi-am terminat studiile mi-am gasit de lucru fara sa am nevoie de ajutorul unui el sau ele...

+Quote Post
Vizitator_THE Till.
mesaj Mar 4 2010, 05:39 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (ella @ Mar 4 2010, 03:55 PM) *
Ai uitat sa precizeci si a 5 categorie: cei care obtin cinstit o bursa de studii ( prin Ambasadele tarilor in care vor pleca sa studieze) si care odata ajunsi acolo, dupa ce isi termina studiile isi gasesc de lucru fara sa fie ajutati de nimeni.. a se citi de un "el" sau "ea" bastinas(a)..
e cazul meu by the way.. am dat concurs si am obtint bursa de studii prin ambasada ( bursa data de Ministerul Afacerilor Straine al tarii respective) si dupa ce mi-am terminat studiile mi-am gasit de lucru fara sa am nevoie de ajutorul unui el sau ele...

pe cinstitelea, adicatelea.

Dupa ce ti-ai terminat cu stralucire teza, de ce nu te-ai întors la patria mama, sa pui umarul ?
Patria care te-a hranit.

Si acum, ce planuri de viitor ai ?
Te vei încadra în categoria celor care vor aduce un "3" ? Sau vei cauta cu disperare transpirata un bastinas, care sa-ti scurteze apreciabil durata asteptarii graal-ului denumit pasaport strainez ?

+Quote Post
Vizitator_Ella.
mesaj Mar 5 2010, 12:54 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (THE Till @ Mar 4 2010, 05:39 PM) *
pe cinstitelea, adicatelea.

Dupa ce ti-ai terminat cu stralucire teza, de ce nu te-ai întors la patria mama, sa pui umarul ?
Patria care te-a hranit.

Si acum, ce planuri de viitor ai ?
Te vei încadra în categoria celor care vor aduce un "3" ? Sau vei cauta cu disperare transpirata un bastinas, care sa-ti scurteze apreciabil durata asteptarii graal-ului denumit pasaport strainez ?

m-am intors, ca sa "pun umarul" asa cum zici tu.. si mi s-a spus ca sunt prea calificata pentru Romania... asa ca intre a fii somer in propria tara si a lucra pentru a lasa ceva in urma ta, alegerea nu a fost greu d efacut..
Si las-o mai moale cu patria care te-a hranit.. patriotisme ieftine care se vad numai in Romania..
Sunt acrii strugurii cand altcineva in afara d etine reuseste in viata, nu-i asa???

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
17 Utilizatori care citesc acest topic (17 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2019 - 08:46 AM