IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

234 Pagini V  « < 231 232 233 234 >  
Reply to this topicStart new topic
> Scoaterea orelor de Religie din scoala. O decizie inteleapta?, Discutii pro si contra
Vizitator_lepton.
mesaj Apr 10 2011, 05:21 PM
Mesaj #6961

Guests

Citeaza (Andrei @ Apr 9 2011, 02:16 PM) *
Eu sunt de acord.
Propun si urmatoarele capitole in curricula:
.......
Proliferarea denominatiunilor protestante. Studii de caz: mormonismul si Joseph Smith, adventismul si Ellen White, Martotii lui Iehova si Charles Taze Russell

Tinere, nu intelegi pluralul? Un studiu comparat al religiilor ar fi mai nimerit decat "ce ni se dezvaluie din faptele apostolilor si epistole". Istoria religiilor nu e istoria poporului evreu descrisa propagandistic.
Deci incepem de la politeism, samani, egipteni, sumerieni etc. trecem prin religiile din antichitatea clasica, apoi shintoism, hinduism, budism, iudaism apoi prin crestinism, gnosticism, zoroastrism, islam si altele ca ele.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Apr 10 2011, 06:53 PM
Mesaj #6962

Guests

Citeaza (Mens Sana @ Apr 9 2011, 07:15 AM) *
Eu nu sunt de acord cu orice religie si cu oricine sustine ca e religios.

Mda, m-am prins: tu ai religia adevarata, ceilalti sunt niste eretici rataciti. Daca as avea 5 lei pentru fiecare fraza ca asta pe care am auzit-o...

Citeaza
Prietene Lepton, nu cred ca are vreun rost sa continuam o discutie de felul asta. Dupa cum am mai spus, pe tine nu te intereseaza adevarul, te intereseseaza sa "dai peste gura" "opozitiei". Sari peste argumentele mele, le rastalmacesti etc Pe mine nu ma intereseaza o disputa de felul asta.

Poti sa-mi atragi atentia daca "sar" peste un argument si-l discutam iar. Numai verifica intai sa nu fi fost discutat deja. N-are sens sa tocam de mai multe ori, stii proverbul...

Citeaza
Nu am avut intentia sa conving pe cineva de ceva, pentru ca fiecare om se covinge singur, daca vrea. Daca nu vrea, nu exista nici un argument destul de bun pentru el. Am vrut doar sa vezi ca exista si alte puncte de vedere si ca punctele tale de vedere cam scartaie pe alocuri.

De acord cu prima fraza. Chestia esentiala e sa te analizezi si pe tine cu aceeasi rigurozitate cu care ii analizezi pe altii. Stiu ca exista si alte puncte de vedere (si stiu de mult) dar le-am gasit total neconvingatoare. Ai incercat tu ceva, dar cu citate stil watchtower nu faci mare branza.

Citeaza
Acestea fiind zise, sa fii sanatos si sa te gandesti ca adevarul nu e influentat de atitudinea noastra fata de el. Oricat l-am nega, adevarul ramane adevar.

Amin, brother! Doar sa tii minte sa fii la fel de critic si cu propriile convingeri.

+Quote Post
Vizitator_Lucifer.
mesaj Apr 11 2011, 07:20 AM
Mesaj #6963

Guests

Sambata noaptea a fost o comedie neagra englezeasca - destul de simpatica de altfel. De acolo am retinut un banc tematic pe care m-am gandit sa vi-l spun si voua - asa ca sa mai descretim atmosfera:

Dumnezeu si sf.Petre stau de vorba:
- Petrica, vreau sa plec in concediu.
- Doamne, du-te pe Luna.
- Nu-mi place acolo ca nu e atmosfera.
- De ce nu te duci pe pamant?
- Nu se poate, am mai fost acolo si am cunoscut o evreica draguta si mai vorbeste lumea despre asta si dupa 2000 de ani!

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 11 2011, 12:28 PM
Mesaj #6964

Guests

Citeaza (lepton @ Apr 10 2011, 05:21 PM) *
Tinere, nu intelegi pluralul? Un studiu comparat al religiilor ar fi mai nimerit decat "ce ni se dezvaluie din faptele apostolilor si epistole". Istoria religiilor nu e istoria poporului evreu descrisa propagandistic.
Deci incepem de la politeism, samani, egipteni, sumerieni etc. trecem prin religiile din antichitatea clasica, apoi shintoism, hinduism, budism, iudaism apoi prin crestinism, gnosticism, zoroastrism, islam si altele ca ele.

Nu am zis ca lista mea are pretentia de a fi exhaustiva, dar totusi, camasa e mai aproape de trup decat haina, nu?

+Quote Post
Vizitator_Ciprian Opinca.
mesaj Jun 15 2011, 12:00 PM
Mesaj #6965

Guests

Citeaza (silviu @ May 16 2010, 03:17 PM) *
Obligativitatea religiei consta in faptul ca scoala trebuie sa asigure elevilor aceasta disciplina indiferent de numarul lor,elevul/parintele alege sau nu religia.Statutul religiei este unul special asemenea sportului care e obligatoriu dar in cazul in care elevul din motive medicale nu poate face sport e scutit(singura diferenta dintre cele 2 e ca la religie se face o cerere,la sport se aduce o adeverinta de la medic).Daca religia ar fi optionala atunci ar exista si alte discipline alternative...sa-ti dau un exemplu,....daca 15 elevi dintr-o clasa aleg sa faca religie,iar 10 aleg altceva este aleasa religia pe care trebuie o faca toti chiar daca nu doresc fiindca in cazul materiilor optionale hotaraste majoritatea...la fel daca 10 ar alege religia si 15 altceva ,cei 10 nu ar putea studia religia(fapt care intra in contradictie cu Constitutia care spune ca in scolile de stat invatamantul religios este organizat si garantat prin lege).Daca religia ar fi facultativa(eu nu am cunostinta ca ar exista vreo materie facultativa si cum se desfasoara) scoala nu ar putea asigura profesori pentru aceasta disciplina intrucat nu se pot asigura norme didactice pentru ore facultative.Repet nu te obliga nimeni sa participi la aceste ore ,obligatia e a scolii de a asigura predarea acestei discipline.Daca s-ar fi adoptat varianta guvenului exista posibilitatea ca unii directori pentru a completa norma didactica a unor profesori(de ex istorie) puteau introduce in locul orei de religie istoria culturii de ex,ceea ce incalaca dreptul constitutional al elevilor de a frecventa orele de religie....lucrul acesta l-a recunoscut si ministrul care a acceptat ca exista aceasta posibilitate
Mai de mult am pus o intrebare biggrin.gife ce nu are acelasi statut si darwinismul ca si religia? De ce nu ai dreptul sa depui cerere ?Pana una alta cei care se pot plange ca sunt discriminati sunt adeptii religiei....religia poti sa nu o frecventezi,darwinismul e obligatoriu ca vrei sau nu
Nu stiu cat de "practicanta" esti si nici ce metodologii ai citit,dar religia se studiaza dupa o programa scolara care face referiri la notiuni esentiale despre religia careia ii apartine elevulSfanta Treime,Fecioara Maria,sfintii,pildele date de Mantuitor,viata Sa etc).In celelalte tari UE te asigur ca in majoritatea se studiaza intr-o forma sau alta educatia religioasa,dar in Grecia si Austria se studiaza religia ortodoxa respectiv catolica pe parcursul a cate 2 ore.saptamana
E dreptul vostru sa protestati dar vreau sa-ti spun ca in 2007 cand s-a pus problema eliminarii religiei din liceu ,Patriarhia a strans 140 mii de semnaturi impotriva acestei initiative.Parlamentul European recunoaste dreptul fiecarui stat de a decide cum considera(nu uita ca exista state cu religie de stat in Europa).In ceea ce priveste CEDO in mattie 2010 a admis recursul Italiei impotriva scoaterii crucifixelor din scoli....

+Quote Post
Vizitator_Ciprian Opinca.
mesaj Jun 15 2011, 01:37 PM
Mesaj #6966

Guests

Fraţilor întru Hristos de ce sa atacam ce avem mai scump în aceasta tară.Religia e un bun al întregului neam omenesc,fie de altă credinţă,în fond trebuie să căutăm credinta adevărată care izvorăşte din izvorul Sfintei Treimi.Ca religie majoritară în Romînia suntem crestini ortodocsi si aceasta e un mare merit al domnitorilor care au luptat pentru neatîrnarea neamului romînesc şi pentru ortodoxia neamului omenesc. Religia e un bun moral si spiritual al poporului romanesc si trebuie să mergem cu ea înainte pînă la intrarea noastră în mormînt.Un crestin trebuie să fie practicant al religiei pîna la moartea sa. Credinta vine din auzire şi mîntuirea prin faptele bune împletite cu credinţa, ori fără religie nu avem nici credinţă nici fapte bune.Vorbim de celălalte ţări că nu au implementată religia în programa scolară, ce ne doare pe noi capul de ce fac ei,ei fac parte din popoarele care s-au rupt de Ortodoxie la 1054,deci la ei nu e nimic bun,decat baza materială. Am auzit pe o doamnă că copilul ei e prea fraged,şi nu vrea să-l facă preot, 12 ani e prea mult să învete religie, atunci care e soluţia doamnă,îl lăsaţi de capul lui 12 ani de zile fără să studieze religia şi ce o să se întîmple cu el dacă nu se hrăneşte cu Dumnezeu la orele de religie, o să fure,o să bea,o să dea în cap şi ferească Dumnezeu se întoarce si împotriva dumneavoastră şi nu vreti lucrul acesta,nici eu nu vi-l doresc. Religia îl inobilează pe om,îl creste duhovniceste,îl face să simtă iubirea făţă de aproapele lui,îl apropie mai mult de Dumnezeu şi de semenii lui,îl face să devină un om moral.Biserica încearcă să-i dea omului şansa de a fi mai bun,şi de al ajuta să se mîntuiască prin Iisus Hristos,care ne-A scos din păcat prin Jertfa de pe Cruce şi Învierea Sa. Ce ne oferă azi societatea sau televiziunile mai puţin Trinitas Tv, violuri,crime,săracie,sinucideri etc....poate creşte un copil sănătos aşa,eu zic că nu, de aceea Biserica îi dă şansa copilului să crească cum trebuie hrănindu-se din iz vorul care îi dă apă vie şi aceasta numai în Iisus Hristos prin Duhul Sfînt care se revarsă asupra Bisericii şi ale celor care se împărtăşesc din Tainele Bisericii cu Trupul şi Sîngele lui Hristos real prefăcute la Epicleză....fă pîinea aceasta în Cinstit Trupul Hristosului Tău, vinul acesta în Cinstit Sîngele Hristosului Tău trimiţînd asupra lor Duhul Tău cel Sfînt,jertfă adresată Tatălui pentru a trimite pe Duhul Sfînt care purcede din veci din EL,iar prin împărtăsire ne facem părtasi cu Hristos pentru împărăţia cerurilor,devenim hristofori,purtători de Dumnezeu.Religia trebuie să dăinuiască în inimile oamenilor şi în scoli pînă la sfîrsitul veacurilor.Aţi văyut ce am păţit ca neam pentru necredinţa noastră am prins două razboaie mondiale şi în ziua de azi ne merge din ce în ce mai greu,fără religie ajungem în fundul iadului. Aţi auzit de cetatea Ninve din scrierile Vechiului Testament,cînd Dumnezeu vrea să distrugă cetatea şi îl trimite pe proorocul Iona să le vestească asta, şi Iona nevroind să ducă o veste rea se suie în corabie şi producîndu-se o furtună pe mare cu valuri înalte,toţi s-au înspăimîntat, iar Iona ştiind că se întîmplă toate acestea din cauza lui se aruncă în mare şi este înghiţit de un chit la porunca lui Dumnezeu,ce o să păţim noi oare dacă scoatem religia din scoală, mai mari necazuri o să avem decît Iona. După trei zile Iona este eliberat din pîntecele chitului şi merge la împăratul cetăţii Ninve să-i spună ce vrea Dumnezeu să facă cu cetatea, atunci toţi locuitorii cetăţii în frunte cu împăratul s-au dezbrăcat de hainele lor au intrat în saci şi şi-au turnat cenuşă în cap,iar Dumnezeu văzînd pocăinţa lor nu a mai distrus cetatea.Să ne pocăim şi noi de păcatele noastre şi asta o putem face numai în Biserică, religia este parte integrantă a Bisericii,dacă scoatem religia din şcoală este ca şi cum am îngropa sufletul nostru în iad.Pentru că spune Mîntuitorul Iisus Hristos Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa, acestea trei vin prin religie în Duhul Sfînt.Aceasta o mărturiseşte crezul Bisericii,prin credinţa în Sfînta Treime,religia trebuie să dainuiască în inimile oamenilor în scoli,oriunde în lume,şi numai aşa va fi o lume mai bună.Toţi ai noştri au luptat pentru ortodoxie,şi religia e ortodoxie numai în Sfînta Treime.Dacă vă iubiţi copii lasaţii să înveţe religia,ceea este bun pentru educaţia lor morală şi religioasă şi pentru toate neamurile care vor veni după noi. Dacă fac greşeli şi nu-i certaţi asta nu mai este iubire ci este încurajare la a face răul,iar cu timpul o să se întoarcă împotriva părinţilor lor pentru că nu i-au învăţat de mici să facă deosebirea dintre bine şi rău.Iar religia îi învaţă să facă deosebirea dintre bine şi rău, şi să înflorească societatea,unde există bine răul dispare.Concluzie sunt pentru păstrarea religiei în şcoli ,aşa să-mi ajute Dumnezeu pînă la sfîrşitul vieţii mele de pe acest pămînt.Doamne ajută.

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Jun 24 2011, 03:05 PM
Mesaj #6967

Guests

Revin cu prima intrebare adresata de catre domnul Pavel Corut marelui ..... Prea ..Fastacitului ....

Stimate domnule Daniel Ciubotea,

Nu folosesc in scrisoarea mea rangurile de patriarh sau preafericit, deoarece ma adresez omului Daniel Ciubotea, asa cum il cunosc: inteligent, cult, framantat de responsabilitatile unei functii aflata in contradictie cu propria constiinta de personalitate complexa si evoluata, din acest secol luminos. Sunteti primul om din aceasta tara care poate clarifica gravele contradictii din mintile a milioane de adepti judeo-crestini si va rog sa o faceti. In acest scop, va rog sa folositi un post de televiziune, cu un anunt prealabil care sa concentreze atentia celor interesati, pentru a raspunde urmatoarelor intrebari din sfera dumneavoastra de activitate:

1. Dumnezeu este autorul gravelor infractiuni descrise in Biblia aprobata de sinodul BOR, cum ar fi pruncucidere, genocid, instigare la fratricid si paricid, instigare la inselaciune si furt, protejarea unor incestuosi, proxeneti si perversi, doritori de sacrificii umane etc? Chiar si cel mai putin cult om din tara crede ca Dumnezeu poseda cele mai nobile insusiri de personalitate, cum ar fi creativitatea, atotcunoasterea, moralitatea desavarsita, non-violenta etc. Cum sa intelegem noi, oameni simpli, modelul abominabil de Dumnezeu pe care ni-l oferiti prin Biblie, mai ales prin Vechiul Testament? Sa ne comportam la fel de infractional?Nu putem, deoarece suntem oameni civilizati, creatori si morali. Ce cred copii nostri, carora le bagati religia cu de-a sila in cap, despre acest model? Nu cumva, prin punerea faptelor abominabile din Biblie in sarcina lui Dumnezeu, savarsiti o grava blasfemie? Nu cumva, in textul original al Bibliei, nu era vorba de Dumnezeul nostru perfect, ci de niste abominabili zei ai salbaticilor israeliti, cum ar fi Sabaot, Iahve, Adonai, Eli, Elohim? Daca raspunsul este afirmativ, cum va permiteti sa savarsiti o blasfemie atat de cumplita si sa faceti partasi la ea naivii religiosi care va cred slujitorul Domnului?

Va reamintesc , ca nici pana acuma nu s-a gasit macar unul din cadrul BOR sa dea un raspuns !

Se pare ca Silviu , Mihai si alti iubitori de Dumnezeu nu mai au raspunsuri .
Iata alte 3 intrebari pe care Pavel Corut le-a adresat marelui conducator al BOR , preafastacitul ....

6. Daca Jeshua zis si Isus Christos a fost fiul lui Dumnezeu, de ce promisiunea lui de a cobori imparatia cerurilor pe Pamant, in timpul vietii apostolilor, nu s-a confirmat? De ce secta religioasa notri, din care a derivat judeo-crestinismul, s-a divizat in 15-20 de culte si secte care s-au confruntat si se confrunta violent? De ce Isus Christos n-a oprit crestinii sa se dezbine si sa lupte intre ei? De ce Isus Christos a permis ca, in numele sau, sa fie ucisi circa un miliard de pamanteni? Isus Christos a fost fiul lui Dumnezeu sau un mistic judeu semisalbatic, asa cum erau toti oamenii din urma cu 2000 de ani?

7. Jeshua a recomndat adeptilor sai sa nu se inchine in public, ca fariseii, ci in cea mai linistita camera din casa lor. Primul martir al crestinatatii, sfantul Stefan, a fost lapidat de farisei pentru ca le-a strigat un adevar de necontestat Cel Atotputernic nu incape in constructie facuta de mana omeneasca. Daca fondatorii religiei judeo-crestine v-au spus clar sa nu faceti lacase de cult, de ce cheltuiti banii populatiei pe constructii faraonice? De ce puneti naivii sa se inchine la intalnirea unor biserici? De ce va incalcati propriile dogme?

8. Fondatorul religiei dumneavoastra, Jeshua, v-a recomndat sa nu adunati averi pe Pamant, ci in ceruri. De ce incalcati aceasta porunca, spoliind populatia in mod direct, prin taxe religioase si indirect, cu ajutorul statului ai carui lideri i-ati corupt la acest gest incorect? Ce avere poseda BOR in prezent si din ce surse a strans-o? Cate miliarde de euro a primit BOR de la statul roman, prin retrocedari, donatii, subventii si ajutoare salariale? Ce faceti cu aceste averi dumneavoastra, „slujitorii Domnului Isus Christos”? De ce luati taxe si de la oameni care nu va imbratiseaza ideile, folosind forta coercitiva si fiscala a statului? E corect?

Incepem sa ne apropiem de adevarul pentrucare BOR tine motzis sa ramana in scoli materia Religie !

Acuma sa va mai aduc in fatza unor intrebari la care nici cel mai tare crestin nu raspunde ! Silviu si Mihai , pe unde bantuitzi de nu mai datzi replici ?

Iata alte intrebari ( au fost adresate prea fastacitului teotrist Ciobotea Ilie Daniel ) la care mafia BOR nu da raspuns !

12. Religia iudeo-crestina se bazeaza pe frica de Dumnezeu. In textul original al Bibliei, Moise afirma ca zeul tribal Iahve a venit sa bage spaima in desfranatii de israeliti semisalbatici, pentru a-i face ascultatori, dar calugarul Ieronim a identificarea dintre Iahve si Dumnezeu, cu ocazia traducerii Bibliei in limba latina, in sec. 3 e.n. Iahve este Dumnezeu? Trebuie sa ne temem de Dumnezeu ori sa-i acordam toata increderea noastra? Psihologia a demonstrat ca frica este un sentiment negativ, care naste ura la adresa celui care infricoseaza. Ne invatati sa-l uram pe Dumnezeu? In timpul modern, nici animalele nu se dreseaza cu frica. Cu atat mai putin, nu putem educa oamenii cu spaima.

13. Conform apocrifelorbiblice, Jeshua zis si Isus Christos s-a nascut pe data de 28 martie in Nazaret, iar pana in sec 4 e.n. ziua lui de nastere s-a sarbatorit pe 18 aprilie si pe 29 mai. De ce ati schimbat locul nasterii lui in Betleem, unde n-a fost nici un recensamant in acel an? De ce ati schimbat data nasterii pe 25 decembrie, de Craciunul arian sau de sarbatoarea Sol invictus? Ce semnifica acest fals probat cu propriile dumneavoastra documente? Conform evangheliilor canonice, Jeshua zis si Isus Christos a fost rastignit la doua zile dupa terminarea Pesahului ebraic, la o data fixa, deci. De ce schimbati in fiecare an ziua mortii si invierii? Sarbatoriti de fapt, un anume eveniment astronomic, care nu are nimic de-a face cu povestea evanghelica?

14. Dumneavoastra, judeo-crestinii, va arogati dreptul de a judeca morala adeptilor si folositi sintagma inselatoare morala crestina. Ce fel de modele morale indicati mirilor in ziua cununiei? Mirelui ii spuneti sa se poarte ca patriarhul Avraam, un proxenet care-si trimitea sotia sa se prostitueze cu faraonul, un tip lipsit de orice credinta in Dumnezeu si predispus la orice compromis pentru a supravietui si a castiga. Miresei ii recomandati sa se veseleasca ca Sara, o femeie desfranata, care intretinea relatii sexuale contra cost cu faraonul si a incercat sa procedeze la fel cu regele Abimeleh. Ii mai recomandati miresei sa se inmulteasca ca Rasela, o idolatra care se inchina la terafimi (serafimi) din lut, o hoata care a furat idolii parintesti si o mincinoasa care si-a mintit tatal pentr a pastra idolii. Le mai dat ca exemplu de moralitate pe Iacob-Israel, un escroc care i-a luat fratelui dreptul de mostenire pentru un blid de linte, si-a inselat tatal pentru a-i fura binecuvantarea si averea, si-a inselat socrul pentru a-i lua turma, apoi s-ar fi luptat cu insusi Dumnezeu.

Biblia abunda in fapte imorale savarsite inclusiv de Jeshua zis Isus Christos. De pilda, Jeshua a blestemat un smochin sa se usuce pentru ca , intamplator, nu avea rod cand ii era lui foame. Jeshua a blestemat orasele in care n-a fost bine primit. Jeshua bea cot la cot cu scursurile societatii. Jeshua a amenintat Omenirea ca a venit sa semene dezbinare chiar si in familii iar amenintarea lui s-a confirmat. Jeshua nu se spala pe maini inainte de a manca etc. Evanghelia e plina de imoralitati si manifestarile orgolioase ori misogine ale „iubitorului de oameni” Jeshua.

Vechiul Testament abunda in crime, jafuri, tradari, furturi, inselaciuni, silnicii, omoruri. Aceasta este morala judeo-crestina?
Reply With Quote
IonelS
View Public Profile
Trimite un mesaj privat pentru IonelS
Caută toate mesajele de IonelS
Vechi 31.10.2010, 23:25:56
IonelS IonelS is offline
Senior Member

Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Implicit
15. Daca preotii sunt slujitorii Domnului, ed ce savarsesc infractiuni si fapte imorale, incepand de la blasfemii si terminand cu perversiuni sexuale? De ce BOR a tacut malc atunci candguvernarea crestin-democrata a legalizat homosexualitatea, o fapta profund imorala si interzisa de legile divine, dar se opune legalizarii prostitutiei, o practica naturala? BOR este interesata sa dezvolte homosexualitatea? De ce? De ce dvs, ca patriarh, n-ati exclus din breasla monahala calugarii homosexuali dovediti cu probe, ci i-ati mutat de colo, colo?

16. Cum se explica faptul ca, dupa introducerea religiei in scoli si o agresiva propaganda religioasa, faptele imorale si infractionale au crescut in natiunea noastra, incepand de la copii si adolescenti? Au crescut jafurile, perversiunile sexuale, consumul de droguri si alcool, libertinajul public, coruptia politicienilor sprijiniti de BOR etc. Sa credem ca BOR este o simpla organizatie de tip mafiot, care nu are nimic in comun cu Divinitatea, ci isi vede numai de afacerile ei?

17. De ce BOR nu este interesata de viata cetatenilor din tara? In 20 de ani de dezmat religios, BOR s-a imbogatit, numarul bisericilor a crescut vertiginos, dar nivelul de trai al cetatenilor a scazut dramatic. In aceasta perioada, natiunea noastra a pierdut un milion de oameni morti si doua milioane de imigranti. Pentru cine a facut BOR atatea biserici, daca natiunea moare sub ochii nepasatori ai preotilor?

18. Religia judeo-crestina practica magia prin contigenta si alte falsuri similare? De exemplu, de ce spoliaza naivii care ating moastele unor indivizi pretinsi sfinti, falsul brau al Maicii Domnului, icoane pretins facatoare de minuni? Toate acestea constituie infractiuni de inselatorie si trebuie pedepsite conform legii penale romane. De ce icoanele si moastele n-au produs ploi la nevoie si nu le-au putut opri cand a trebuit? Nu-i o salbaticie sa pui oamenii sa se inchine la niste ciolane ale unor necunoscuti din trecutul salbatic si la niste lemne vopsite? Unde vreti sa duceti acest neam?

In sclavagism? De cand sunt cetatenii robii lui Dumnezeu si nu oamenii lui Dumnezeu?

19. De ce judeo-crestinismul se adreseaza Divinitatii nepoliticos, la persoana a doua singular, tutuindu-l pe Dumnezeu, de parca ar fi pascut porcii impreuna? De ce, in schimb, foloseste formula de politete Domnia Voastra pentru niste vremelnici lideri pacatosi cat incape? Cum sa va ajute Dumnezeu, daca il insultati in toate felurile posibile?

20. De ce amenintati mereu oamenii cu sfarsitul lumii terane? Apolcalipsa lui Ioan, un delir al unui nebun mistic, este o astfel de amenintare. Omul amenintat sufera psihic, se teme, se demobilizeaza de la invatatura si munca, isi dezvolta asteptari negative care il imbolnavesc si-l ucid. Cate astfel de crime au pe constiinta preotii judeo-crestini? Ati amenintat ca, in anul 2000, va veni Isus Christos calare pe un nor, sa judece populatia. Acum amenintati ca sfarsitul lumii va veni pe 21.12.2012. Ce va fi la acea data?

Poate va intrebati pentru ce fac ( obligatoriu ) copiii risipa de energie si timp pentru participarea la ora de religie .

Si eu imi pun intrebarea , oare ce mai minte profesorul de religie ?

Continui cu a completa intrebarea repetand intrebarile puse de domnul Pavel Corut , Preafastacitului Teotrist Ciobotea Ilie Daniel > Cel mai mare sef peste BOR si platit din bani publici degeaba angry.gif :

2.Stiintele au demonstrat ca molecula noastra de Univers, veche de circa 13.5 miliarde de ani, contine cateva cateva sute de miliarde de galaxii aflate in expansiune prin spatiul universal. Galaxia noastra, Calea Lactee, are un diametru de 100.000 de ani lumina, astfel ca sistemul nostru solar, cu un diametru de 13.5 miliarde de kilometri, pare un bob de orez situat intr-un brat interior al ei, in vecinatatea stelei Betelgeusa, din constelatia Orion. In aceste conditii, cum putea Dumnezeul Universului cobori pe un fir de praf numit Terra, sa devina mai mic decat un microb, pentru a crea cele expuse in Biblie? Nu cumva Dumnezeu este mult mai mult mai grandios decat maruntii zei elohim si Sabaot imaginati de anticii israeliti? Daca zona noastra de Univers are 13.6 miliarde de ani, Soarele nostru 4.5 miliarde de ani si Pamantul, 4.4 miliarde de ani, cum va explicati ca Biblia, pretins inspirata divin, afirma ca geneza universala a avut loc in anul 3760 i.e.n.? La acea data, pe teritoriul tarii noastre existau comunitati de europizi, egiptenii aveau doua regate, sumerienii si pelasgii scriau etc. Care este adevarul despre geneza universala, cel din Biblie sau cel descoperit de stiinte?

3. Conform evangheliilor canonice, aprobate de institutia pe care o conduceti, judeul Jeshua, zeificat ulterior sub numele de Isus Christos, credea in zeii abominabili din Vechiul Testament si in miturile infirmate de stiinte din acest text. Conform Talmudului, a fost procreat de o jidoaavca, Miriam, inainte de casatorie, din relatii sexuale cu soldatul roman Pandera. Nici o sursa istorica serioasa nu-l mentioneaza pe Jeshua. Cum poate un individ semisalbatic, inchinator la zeii abominabili din Vechiul Testament, total necunoscator cu privire la modul de aparitie si functionare a sistemului nostru universal, sa fie declarat fiul lui Dumnezeu, ba chiar si Dumnezeu? De cand un soldat roman, Pandera, a ajuns Sfantul Duh? Putea Sfantul Duh sa coboare din plan divin, sa fecundeze o jidovcuta semisalbatica, in contra propriei porunci precizata in Biblie si in apocriful lui Enoh? De ce timp de 325 de ani, pana la conciliul de la Nikeia, Jeshua a fost considerat numai un reformator religios, apoi a fost declarat fiul lui Dumnezeu si parte din Divinitatea vazuta, in mod monstruos si irational ca „sfanta treime”? Nu cumva imparatul Constantin a amenintat episcopii cu moartea de la acest conciliu, sa voteze aceasta blasfemie? De altfel Jeshua a afirmat mereu ca este fiu de om si-l numea tata pe unul din zeii salbatici israeliti, Eli. Conform evangheliilor canonizate, Jeshua a intrebat simplu, omeneste, plin de disperare Eli, Eli, de ce m-ai parasit? Credeti ca un fiu al lui Dumnezeu ar fi trait ca un salbatic, s-ar fi lasat torturat si ar fi invocat ajutorul unui zeu tribal israelit?

4. Conform Evangheliei dupa Matei, Miriam a avut sapte copii: Jeshua, Icob, Iosif, Iuda, Simon, Melha si Esa. Cum se face ca la conciliul de la Efes, Miriam a fost declarata Fecioara si Maica Domnului? Aveau salbaticii episcopi competenta de a face o astfel de declaratie ori au savarsit o blasfemie? O femeie care a nascut sapte prunci poate fi fecioara?

5. Toti oamenii de stiinta care au civilizat Umanitatea au facut minuni palpabile, care demonstreaza ca au fost soli divini, trimisi sa ne lumineze mintile si sa ne modeleze moral personalitatile. Numai in ultimii 200 de ani, dupa ce teroarea judeo-crestina a mai slabit, acesti soli divini ne-au oferit minuni cum ar fi energia electrica, telefonul, radioul, becul electric, televizorul, avionul, elicopterul, motorul cu explozie, racheta spatiala, statia orbitala etc. Dumneavoastra cum probati pretentia de slujitori ai lui Dumnezeu? Aveti vreo legitimatie semnata de insusi Atotputernicul? Ati facu vreo minune? In caz afirmativ, aratati ce minuni ati savarsit! Sugestionarea si conditionarea psihica a naivilor religiosi nu este o minune, ci o actiune negativa, care poate duce la alienare, deoarece preotii nu cunosc psihicul uman.

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Jul 17 2011, 07:25 AM
Mesaj #6968

Guests

9. Daca Dumnezeu a creat tot ce exista in Univers, cine a creat personajele malefice antidivine satan, diavol, drac, demon etc.? Si-a creat Dumnezeu adversari? Daca au aparut din alta parte, de ce Dumnezeu nu-i distruge? In slujbele dvs spuneti ca Dumnezeul l-a surpat pe Diavol. Daca l-a surpat, cum se face ca, ulterior, sustineti ca exista? Nu cumva prin inventarea diavolului, vreti sa explicati si sa scuzati defectele omenesti? Nu cumva slujitorii religiosi si cei indoctrinati de ei creaza diavoli cu imaginatia lor, lansandu-i in mentalul colectiv, sub forma de entitati psihoenergetice receptabile telepatic de persoane nevinovate? Nu cumva aceasta este cauza multor alienari si crime justificate religios? Sa va amintesc cati oameni au foist ucisi de fanaticii religioasi in Romania, numai in ultimii 20 de ani?

10. Religia judeo-crestina practica cea mai cumplita forma de rasism, rasismul justifcat divin. Ea afirma ca un singur popor terran, evreii, a fost ales de Dumnezeu si o singura tara, Israelul, este sfanta. Acest fapt creeaza sentimente de frustrare si de inferioritate copiilor nascuti in alte tari si popoare, precum si resentimente la adresa poporului evreu. E adevarat ca evreii sunt singurul popor ales de Dumnezeu si tara lor, singura tara sfanta? Daca e adevarat, cum se explica faptul ca, dupa aparitia acestor afirmatii, evreii au fost prigoniti in intreaga lume? Dumnezeu e sadic, sa-si supuna poporul ales la suferinte? Cum se explica faptul ca in Israel n-a fost si nu exista pace, desi e „tara sfanta”? Cum se explica faptul ca arienii, o rasa nealeasa de Dumnezeu si necreatoare de religii, au facut cele mai multe minuni din ultimile doua secole? Ei au inventat motorul cu aburi, motorul cu explozie, becul electric, telefonul, radioul, televizorul, avionul naveta spatiala, calea ferata etc. Cine i-a inspirat sa faca aceste lucruri bune, daca nu Dumnezeu? De ce Dumnezeu n-a inspirat indivizi din „poporul ales” sa descopere si sa inventeze aceste bunuri si valori civilizatoare? E Dumnezeu un salbatic care se da cu capul de ziduri ca rabinii sau un civilizator de oameni?

11. Cum explicati aparitia celor trei rase principale, europida, negroidasi mongoloida, fiecare cu subrasele ei, fiecare cu patru grupe sangvine, cu RH pozitiv si negativ, din cuplul primordial Adam si Eva, de o singura rasa, cu o singura grupa sangvina si cu un singur tip de RH? Puteau aparea rasele actuale numai in ultimii 5760 de ani? Cum se explica faptul ca scrieri sumeriene si carpatine anterioare genezei biblice vorbesc deja de mai multe rase? Nu cumva crearea cuplului primordial Adam-Exa si pacatul originar savarsit de ei este o poveste puerila, pe care n-o mai cred nici ....datii mintal? De unde si-a luat Cain sotie, daca singura femeie de pe Terra primordiala era mama sa Eva? Prin incest repetat nu se putea, deoarece ar fi dus la degenerarea si disparitia Omenirii dupa cateva generatii.

21. Care este pozitia dvs fata de atrologie, vrajitorie, samanism si superstitii? De regula, in ziare si reviste, stirile religioase apar alaturi de astfel de informatii iar diverse calugarite concureaza cu ***cile vrajitoare la inselat naivii cu pretinse minuni.

22. Care este pozitia dvs fata de constructia faraonica si inutila, botezata pompos catedrala manturii neamului? Neamul nostru se va mantui cu niste ziduri scumpe sau cu credinta, cunoastere, creatie si comportare morala? Cat va costa aceasta sandrama mistica si de unde sunt banii cu care o veti ridica? De ce ati luat bani de la gurile flamanzilor, prin intermediul statului, pentru a construi aceasta monstruozitate inutila? Chiar nu intelegeti ca Omenirea se indreapta catre viitor, astfel ca peste decenii, nimeni nu va mai avea nevoie de biserici si catedrale? La primul contact stabil cu extraterestrii, toate religiile se vor prabusi iar acest contact este iminent.

23. V-ati dat seama ca bisericile contribuie la raspandirea bolilor infectioase, prin sarutarea icoanelor si folosirea unei singure lingurite pentru cuminecatura? Oamenii nu realizeaza ca au luat microbii, deoarece nu se imbolnavesc imediat, ci dupa o perioada de incubatie a virusilor. Ce veti face? Veti continua sa imbolnaviti lumea?

24. Judeo-crestinismul este monoteist sau politeist? Daca e monoteist, cum se face ca incercati sa-l inlocuiti pe Dumnezeu cu diverse constructii speculative, inventate de salbaticii din urma cu 16 secole si ati creat un intreg panteon de zei numiti sfinti? Nu sint prea multi pentru sanatatea mintala a practicantilor?

25. Preotii sint prestatori de servicii religioase platite de populatie, deci, liberi profesionisti. E cinstit ca ei sa ia salarii si de la stat? Sint ei cinstiti cand iau taxele de la populatie, atat fata de oameni, cat si fata de Patriarhie? Nu cumva majoritatea preotilor inseala si populatia si Patriarhia, bagand in buzunar sumele incasate? Ce faceti dvs cu salariul de la stat, caci primiti tot ce va trebuie gratis. Cand veti decide sa renuntati la salarii si sbventii statale?

Domnule Daniel Ciubotea, poporul care v-a dat un cec in alb vrea sa mai afle multe de la dvs, in mod direct, cum a discutat si cu cel mai important om din stat, Presedintele Romaniei. Aveti urmatoarele posibilitati de actiune:

1. Va faceti ca ploua, sperand ca, peste spusele mele, se vor asterne tacerea si uitarea. In acest caz, gresiti enorm, caci voi relua periodic intrebarile, din ce in e mai multe si mai incisive iar populatia va fi nemultumita ca patriarhul nu vine la televizor sa clarifice problemele.

2. Puteti trimite un purtator de cuvant sa balmajeasca niste vorbe masluite. Populatia va fi dezamagita de lasitatea dvs.

3. Va luati inima in dinti si, folosindu-va inteligenta, puteti incerca sa pacaliti populatia, dand raspunsuri pe langa intrebari. Majoritatea vor descoperi ca-i inselati si va voir taxa fara mila .

4. Nu-mi plac revolutiile, dar daca raspundeti cinstit la aceste intrebari, veti destrama perfidele mituri salbatice ale judeo-crestinismului. Atunci voi striga in gura mare ca sinteti un OM.

Va asteptam cu nerabdare, la dezvaluiri, nu la confruntari violente.

Pavel Corut.

De ce se preda elevilor la ora de minciuna religioasa povesti aiurea despre asa zisa RELIGIE ?

Chiar trebuie sa-i prostim numai ca in viitor sa fie buni platnici unor hoti care alcatuiesc asa numitul BOR condus de marele Prefastacit Teotrist Ciobotea ?

Pana cand se mai admite o asemenea tampenie in cadrul invatamantului obligatoriu ?

Pentru cei care vor sa pupe Icoane si sa linga Racle cu hoituri sa fie deschise cursuri la Biserica , unde popa sa le bage la cap minciunile asa cum vrea el , ca tot e platit degeaba ! Nu sa mai aruncam ceva bani pentru plata unor profesori de religie , ca tot e tara saraca !

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Aug 11 2011, 11:26 AM
Mesaj #6969

Guests

Se pare ca nimeni e mai mult de cat toti cei care doresc sa nu mai fie predata religia in scoli .
Se moare de foame , dar Guvernul inca mai pompeaza sute de milioane de Euro in vistieria bisericii Oertodoxe .
Nu sunt bani pentru pensii , dar sunt bani pentru Biserici ! nu sunt bani pentru cadrele didactice , dar sunt bani pentru asa numitii profesori de religie !
Nu sunt bani pentru Medici , dar din Buget se platesc POPII cu toata conducerea lor !
Se impoziteaza tot ce se poate , dar nu se atinge nimeni de BOR !
Pana cand se mai admite nepasarea fata de cetateanul de rand si pana cand mai are BOR puterea sa prosteasca atat de multi creduli ? Ce rahat de minuni a facut Patriarhul Romaniei de se lafaie pe pozitie ?
Cum de mai pot crede oamenii ( in mileniul 3 ) ca cineva colo sus ne iubeste ?! Cum d r a c u ne iubeste cand oamenii mor pe capete din motive bine cunoscute , dar tot la lins Racle si pupat Icoane merg , ba mai mult umfla si buzunarele unor nemernici numiti slujitori ai Domnului ( poate domnului Ciobotea ) ?
Nu vede nimeni in ce lux se lafaie acei slujitori ai bunului Dumnezeu ?
La BAC s-au dus multi elevi ( au trecut mai intai pe la Biserica ) si apoi au picat cu brio ! Nu au invatat ca nu exista minuni ci doar a invata te ajuta sa sti ( ce trebuie ) , nu RUGACIUNILE ii fac pe destepti ci studiul !
Incepe azi , maine , scoala si la deschidere iara behaie mai bine de jumate de ora POPA . Pentru ce trebuie sa participe POPA la deschiderea anului scolar ? Pai trebuie sa-l cunoasca elevii si sa-l viziteze la Biserica , sa-i mai umfle un pic bunastarea !
Le urez Credinciosilor sa traiasca BINE doar din Rugi si pupat + lins toate cele din Biserica . Asa sa-i ajute Dumnezeu !

+Quote Post
Vizitator_un nene.
mesaj Sep 21 2011, 05:30 AM
Mesaj #6970

Guests

Ce-i fraților, cu retardații ăștia pe-aici care nu știu să folosească corect cuvintele limbii române? Băăă, sunteți niște dobitoci băă, religia este susținută în școală de 86 % dintre români. Voi, aștia care mâncați căcat pe-aicea, nu sunteți decât niște cururi goale cu care i-e rușine țării. Voi trageți țara asta în jos, retardaților!

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Sep 21 2011, 02:11 PM
Mesaj #6971

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (un nene @ Sep 21 2011, 06:30 AM) *
Ce-i fraților, cu retardații ăștia pe-aici care nu știu să folosească corect cuvintele limbii române? Băăă, sunteți niște dobitoci băă, religia este susținută în școală de 86 % dintre români. Voi, aștia care mâncați căcat pe-aicea, nu sunteți decât niște cururi goale cu care i-e rușine țării. Voi trageți țara asta în jos, retardaților!

Usere inflamator, inca una din asta si ne parasesti.Locul asta nu e pentru vedete ca tine care scrii de pe un cont si de pe nenumarate nickuri de musafir. Pricipit?

+Quote Post
Vizitator_avy.
mesaj Oct 23 2011, 10:18 PM
Mesaj #6972

Guests

...daca religia nu mai exista nici legea numai exista...priviti cum e socetatea de azi...fiecare fura pe fata ucide minte violeasa si toate nelegiurule acestea...si guvernul,conducerile nu pot face numic...contrabanda de droguri..terorismul...lumea nu poate sa le compat, de ce?pentru ca religia e optoinala,,religia nu se invata in scoli,nu se tii in scoli programe de etica morala crestina,,,daca socetatea ar accepta aceste lucruri ar stii cum sa combata probleme lumi..o tara fara Dumnezeu e depravata,dezbinata...de aceia se intampla catastrofe,ca lumea e indiferenta,,necredinceoasa,,si se va prabusi curand...uitati la marii oameni ai lumi,care a pus religia si credinta pe primul loc,,ce realizari a facut..Michelangelo..davinci,,,newton.einstein,dostojewski etc.

+Quote Post
Vizitator_avy.
mesaj Oct 23 2011, 10:54 PM
Mesaj #6973

Guests

...va sfatuiesc sa va documentati inainte de acombate ceva...cititi religiile antice a greciei...a chinei..talmudul coranul..hinduismul budismul,iudaismul,musulmani..Karl Marx...un anticrestin...ce a scris despre iad si rai dumnezeu si satan.in DAS KAPITAL..TOLSTOI in scriire sale..daca mari oameni,fiziceni arheologi,istorici, etc..nu au avut argumente impotriva LUI DUMNEZEU,si impotiva creeatie sale..voi care habar nu aveti...care nu ati facut o descoperire ,ceva maret.care nu ati facut ceva bun in lumea asta,aveti argumente false..fiecare religie sa inspirat din religia adevarata,,budistii cred intr-o lume mai buna si in energii rele..hindusmul in spirite rele si bune..musulmani la fel..toti au un dumnezeu bun si un satan...daca ceva atat de prostesc a rezistat decenii secole intregii si nu sa pierdut si a ajuns la noi?poate ceva mincinos sa rezist ata?mii de oameni si-au dat viata pentru ceva mincinos?poate un om normal sa moara pentru religia lui..daca nu e ceva real care a traito si a experimentato?cum poate o explozie si o evolutie sa creeze o natura perfecta?dece nu a evoluat omul cu 4 maini.dece nu a evoluat elefantul de exemplu sa fii o lume de mamuti?sau extraterestri?dece e apa si nu e foc?dece e oxigen si nu inspiram heliu sa altceva? pentru ca exista un Dumnezeu care ne-a creeat si acreat totul perfect,,pentru noi...dar pentru ca Lucifer,vechiul serafim,care la aruncat Dumnezeu pe Pamant,inspira oamnei cu otrava si distortioneaza adevarull..de aceasta sunt atatea falsuri...si minciuni in lume.. va recomand sa cititi cartile lui RICHARD WURMBRAND,un fost politicean,ateu si comunist..un lingvist care cunostea 10 limbi straine.un teolog si pastor luteran.

+Quote Post
Vizitator_avy.
mesaj Oct 24 2011, 12:02 AM
Mesaj #6974

Guests

....hei oameni..stiiiti ca cine a descoperit medicamentele a fost crestin?cine a inventatmotorul a fost crestini?isac newton si einstein au fost doi evrei din poporul lui Dumnezeu au fost crestiini?fostul presedinte LINCON ABRAHAM al Americi a fost crestin?si ca in perioada aceea A MERICA A FOST CEA MAI PROSTPERA?ELVIS PRESLEY A fost baptist..stiiti ca la VATICAN SE ascund foarte multe manuscrise ce dovedesc ca EXISTA Dumnezeu?si carti scrise de mari istorici si savanti cat si de apostoli si alti profeti?stiiti cat sau luptat comunismul sa distruga religia si credinat si nu au reusit?stii ca calcule principale la vapoare se iau de la vechea arca a lui noe?pe care au distruso ateii ca sa nu creada oameni in evenimentele ce le dovedeste Biblia?stiiti ca bibilia sa scris acum mii de ani ,si ca abea recent sau scriis teoriile evolutionismului si cartile anticriste?dece Martin Luther a fost expulzat,ca a scris ceva mincinos sau ca a scris ceva adevarat ce ii mustrau pe mai mari statului?de ce Michelangelo a pictat Capella sixtina cu Creeatia si nu a pictat maimuta evoluata?de ce atunci cand omule e la stramtoare si pe cale sa maora striga catre Dumnezeu?de ce nu striga la satan sau la stramaosii lor maimuta care astazi culmea nu mai evolueaza.stiiti ca pe dolarul american scrie in Dumnezeu ne incredem?de ce romanii la revolutie din 89 au strigat la dumnezeu...si ca Dumnezeu e cu noi,cand au venit armata?sunt mii de dovezi si carti care au fost distruse si ascunse care dovedesc stiintific si istoric ca biblia e adevarata..de atei si anticrestini ca sa nu cunoasca lumea adevarul....de ce biblia si Dumnezeu e atat de mult controversata?si nu e altceva cum ar fi budismul darwinismul?pentru ca biblia si DUMNEZE e adevar si satan vrea sal distruga aces adevar si sa duca lumea in ratacire..si a duso..stiiti pentru ce se pregatesc uniunea europeana si evreii?cititi adevaratele secrete ale lumi ascunse..si veti gasi toate aceste ain biblie scris..

+Quote Post
Vizitator_O decizie inteleapta.
mesaj Nov 4 2011, 01:24 PM
Mesaj #6975

Guests

Nu sunt impotriva educatiei religioase sub forma educatiei "despre religie". Sunt insa impotriva etichetarii copiilor cu religia parintilor, atunci cand copiii sunt prea mici sa isi formeze opinii proprii.

Consider ca trebuie sa li se predea copiilor despre multitudinea de religii diferite, ca sa poata delibera mai tarziu in aceasta privinta. A-i spune unui copil: "esti un copil crestin" sau "esti un copil musulman", este o rautate.

Mi se pare daunator sa i se spuna unui copil ca este membru al unei religii doar pentru ca parintii lui sunt asa. In cele din urma, orice copil ar trebui sa realizeze singur ca datorita unei intamplari s-a nascut intr-o familie crestina sau musulmana etc. Obiectez cu privire la propagarea cu predilectie a unei religii.

+Quote Post
Vizitator_nereligiosul.
mesaj Nov 6 2011, 05:13 PM
Mesaj #6976

Guests

Citeaza (O decizie inteleapta @ Nov 4 2011, 01:24 PM) *
Nu sunt impotriva educatiei religioase sub forma educatiei "despre religie". Sunt insa impotriva etichetarii copiilor cu religia parintilor, atunci cand copiii sunt prea mici sa isi formeze opinii proprii.

Consider ca trebuie sa li se predea copiilor despre multitudinea de religii diferite, ca sa poata delibera mai tarziu in aceasta privinta. A-i spune unui copil: "esti un copil crestin" sau "esti un copil musulman", este o rautate.

Mi se pare daunator sa i se spuna unui copil ca este membru al unei religii doar pentru ca parintii lui sunt asa. In cele din urma, orice copil ar trebui sa realizeze singur ca datorita unei intamplari s-a nascut intr-o familie crestina sau musulmana etc. Obiectez cu privire la propagarea cu predilectie a unei religii.

Maniera actuală de predare a religiei corespunde perfect definiţiei îndoctrinării: predarea se face de o manieră confesională, oferindu-se o singură viziune asupra fenomenului religios. Se urmăreşte izolarea copiilor de orice concepţie alternativă prin sfaturi de genul “Să ne alegem prieteni credincioşi!” sau prin catalogarea drept “păcătoşi” a celor “care cred altfel decât ne învaţă Biserica Ortodoxă”

În unităţile de învăţămînt de stat trebuie păstrată o strictă neutralitate religioasă, iar în cadrul orelor de Religie trebuie predată Istoria Religiilor şi nu doar viziunea particulară a unui anumit cult, indiferent care ar fi acela.

+Quote Post
Vizitator_Umanistul Secular.
mesaj Nov 24 2011, 12:02 PM
Mesaj #6977

Guests

Nu suport cand se pronunta asupra acestor aspecte oameni complet neavizati sau tot felul de prozeliti, care nici macar nu cunosc argumentele Umanismului Secular, dar care nu ezita in a-si da cu parerea sau a insirui cuvinte fara niciun sens. Problema este ca se pierde esenta discutiei si ca multe dintre aceste persoane confuze nu fac decat sa mistifice sau chiar sa omita in mod intentionat adevaratele probleme aflate in falia dintre cele doua pozitii oarecum antagonice. Astfel de zeloti religiosi isi fac un obicei in a evita cu sarm niste chestiuni importante, fiind mult prea preocupati cu zugravirea unei aure false a partii adverse.

Alta problema ar fi aceea ca marea majoritate a teistilor tind sa fie imuni la orice fel de argumente logice/umane, ancorand emotii subiectului si neputand astfel sa discute in mod argumentat. Cu alte cuvinte, religiosii tind sa ia ca pe un afront orice afirmatie aflata în dezacord cu credinta (lor), fiind astfel greu de intretinut o dezbatere obiectiva cu acestia. Cred ca se poate observa din diversele comentarii ce apar la asemenea post-uri sau thread-uri.

Vi-l propun ca exemplu negativ pe Andrei Gaitanaru, un alt sclav al tiraniei supreme a teologiei, care pe lângă explicații fantasmagorice în legătură cu dialogul omului cu invizibilul, precum si cu relația pe care icoana o instituie cu cel care o privește (pe descopera.ro), elucubrează evlavios despre \"lucrul Domnului\" și în ziarul Lumina, primul ziar creștin din România:

"La finalul Sfintei Liturghii, părintele Adrian Făgeţeanu a venit înspre mine. Era senin, liniştit şi bucuros de faptul că sosirea noastră - aşteptată şi, în acelaşi timp, neprevăzută - ilustra, o dată în plus, sensul universal al Liturghiei. Pe chipul său se citea faptul că această împlinită întâlnire fusese pusă în act de Naşterea, Răstignirea şi Învierea Domnului. Prezenţa sa îmi spunea că ne-am întâlnit pentru că Altcineva a vrut să fim împreună, cu noi şi cu El.\" Andrei Găitănaru - Ziarul Lumina, 22 Decembrie 2010, Cu toții împreună umanismsecular.blogspot.com

Acest domn scria in Dilema Veche nr. 391, din perioada 11-17 august 2011, despre cum vede dansul problema educatiei despre religie si despre cum se raporteaza la ideile Umanismului Secular, creand o reprezentare complet falsa a umanistilor seculari si a ideilor propuse de acestia, vorbind mai degraba despre o viziune persoanala pe care o asociaza inadvertent cu sirul de caractere \"Umanism Secular\".

Datorita multitudinii acestor imagini aparute, ca raspuns la o problema foarte concreta, consider ca este necesar sa se precizeze faptul ca oricine considera ca dogmele si ideologiile ar trebui testate in loc de a fi acceptate pur si simplu, pe baza de credinta, care aprecieaza libertatea de gandire. de exprimare si de constiinta, orice persoana sceptica fata de existenta unui taram supranatural, careia raspunsurile oferite de religie ii sunt nesatisfacatoare, care sustine toleranta religioasa si separarea bisericii de stat in timp ce imbratiseaza principiile democratiei si drepturile omului, care considera ca moralitatea poate exista independent de autoritatea divina si ca gandirea critica impreuna cu metoda stiintifica ofera cele mai de nadejde mijloace pentru acapararea de noi cunostinte, se poate numi umanist secular.

Umanistii seculari nu doresc doar posibilitatea participarii (in principiu) la orele de religie specifice fiecarei credinte, iar problema nu este unde ii trimitem pe cei fara religie, ci dupa cum s-a mai spus si mai inainte, problema este catehizarea elevilor. Asoctiatia Secular-Umanista din Romania afirma ca in unitatile de invatamant de stat trebuie pastrata o stricta neutralitate religioasa. Nu ce a inteles (sau ce a vrut sa inteleaga) domnul Gaitanaru Andrei si altii asemeni lui. Este usor sa se arunce la cosul de gunoi algoritmul atat de labirintic al stiintelor, in schimbul fructului dogmatic, mult mai apetisant, gustos si usor de digerat. Daca veti intreba la intamplare un elev din Romania cum a aparut omul, va raspunde probabil ca a fost creat din tarana, de catre Dumnezeu, la fel ca regnurile, care au aparut spontan acum 6000 de ani, aruncand astfel in derizoriu siintele.

Acesta este problema, oameni dragi si nu alta.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Nov 24 2011, 01:01 PM
Mesaj #6978

Guests

Citeaza (Umanistul Secular @ Nov 24 2011, 12:02 PM) *
Nu suport cand se pronunta asupra acestor aspecte oameni complet neavizati sau tot felul de prozeliti, care nici macar nu cunosc argumentele Umanismului Secular, dar care nu ezita in a-si da cu parerea sau a insirui cuvinte fara niciun sens. Problema este ca se pierde esenta discutiei si ca multe dintre aceste persoane confuze nu fac decat sa mistifice sau chiar sa omita in mod intentionat adevaratele probleme aflate in falia dintre cele doua pozitii oarecum antagonice. Astfel de zeloti religiosi isi fac un obicei in a evita cu sarm niste chestiuni importante, fiind mult prea preocupati cu zugravirea unei aure false a partii adverse.

Alta problema ar fi aceea ca marea majoritate a teistilor tind sa fie imuni la orice fel de argumente logice/umane, ancorand emotii subiectului si neputand astfel sa discute in mod argumentat. Cu alte cuvinte, religiosii tind sa ia ca pe un afront orice afirmatie aflata în dezacord cu credinta (lor), fiind astfel greu de intretinut o dezbatere obiectiva cu acestia. Cred ca se poate observa din diversele comentarii ce apar la asemenea post-uri sau thread-uri.

O misconcepție des întâlnită despre ateism este că, fără o entitate supranaturală, oamenii nu ar avea niciun motiv pentru a se purta moral. Aceast raționament se bazează pe o premisă greșită, care presupune că oamenii se poartă într-un mod etic numai pentru că le-ar fi frică de repercursiunile pe care comiterea unui act ilegal ar putea să le aibă.

Majoritatea teiștilor tind să conecteze religia cu moralitatea într-un mod în care una devine de neconceput fără cealaltă. Astfel, religia adevărată, pură, te face o persoană morală, în timp ce a fi o persoană morală necesită religie adevărată. Niciuna dintre cele două afirmații nu este corectă, conexiunea dintre religie și moralitate fiind în cel mai bun caz una incidentală.

Ideea că religia este necesară pentru un comportament etic, sau că ateii nu au motive să fie morali fără Dumnezeu sau religie, reprezintă cel mai des întâlnit mit despre ateism și se dovedește a fi contraintuitivă când istoria dezvăluie un număr important de acte imorale comise în numele religiei sau "în numele Domnului". Câteva exemple ale unui astfel de comportament includ Inchiziția, Cruciadele și recentele crime împotriva unor doctori de avorturi in Statele Unite, comise de fundamentaliști creștini.

+Quote Post
Vizitator_Optimistul.
mesaj Mar 19 2012, 03:48 PM
Mesaj #6979

Guests

Ar trebui sa nu fim de acord cu tehnicile imburuienatoare practicate de religii. Imaginativa o buruiana la marginea unui lan de porumb. Buruiana spune ,"eu sunt adevarul" Porumbul " draga buruiana si eu am adevarul meu, dar nu ma deranjeaza daca tu crezi in alt adevar, am rugamintea sa imi respecti opinia ca eu o respect pe a ta si daca vei fi un exemplu bun o sa analizam filozofia ta. Imi pare rau porumbule, eu sunt adevarul si asa buruiana se pune pe treaba napadind intregul lan de porumb. Nu o sa vedeti niciodat o religie sa iubeasca democratia. Va rugam sa dati un exemplu de religie neimburuienatoare ca s-o laudam.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 4 2012, 12:07 AM
Mesaj #6980

Guests

Citeaza (Optimistul @ Mar 19 2012, 03:48 PM) *
Ar trebui sa nu fim de acord cu tehnicile imburuienatoare practicate de religii. Imaginativa o buruiana la marginea unui lan de porumb. Buruiana spune ,"eu sunt adevarul" Porumbul " draga buruiana si eu am adevarul meu, dar nu ma deranjeaza daca tu crezi in alt adevar, am rugamintea sa imi respecti opinia ca eu o respect pe a ta si daca vei fi un exemplu bun o sa analizam filozofia ta. Imi pare rau porumbule, eu sunt adevarul si asa buruiana se pune pe treaba napadind intregul lan de porumb. Nu o sa vedeti niciodat o religie sa iubeasca democratia. Va rugam sa dati un exemplu de religie neimburuienatoare ca s-o laudam.

Biserica Monstrului Zburator de Spaghete. Iata cele 8 sugestii(un fel de decalog):

1.Aș prefera să nu faci prozelitism. Nu e vreo problemă dacă unii nu cred în mine, nu sunt atât de vanitos.
2.Aș prefera să nu folosești existența mea ca mijloc de a oprima, subjuga, pedepsi, eviscera sau pentru a fi rău cu ceilalți.
3.Aș prefera să nu judeci oamenii după felul în care arată, se îmbracă și vorbesc.
4.Aș prefera să nu ai comportament ofensator.
5.Aș prefera să nu ataci ideile bigote, misogine, excrecabile ale celorlalți pe stomacul gol. Mănâncă mai întâi.
6.Aș prefera să nu construiți sinagogi/biserici/temple/moschei/altare de milioane de dolari pentru mine când banii ar putea fi mai bine întrebuințați pentru (alege):
stârpirea sărăciei
medicină
pace în lume
7.Aș prefera să nu spui că vorbesc cu tine. Nu ești atât de interesant. Și ți-am zis să-ți iubești confrații.
8.Aș prefera să nu faci altora ce ție nu ți-ar plăcea să ți se facă.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Nov 14 2014, 05:39 PM
Mesaj #6981

Guests

In sfarsit, primul pas catre normalitate. E un pas mic pentru scoala, dar un pas urias pentru Romania.

Progresul, emanciparea, civilizatia autentica isi fac loc, incet-incet, prin noroaiele conservatorismului cu iz regresiv, anticipand sosirea la tribuna reprezentativa a Romaniei a unui emisar al progresului.

Primul pas fiind facut, sa vedem care vor urma, si cat de repede se va trece de la predarea religiei ortodoxe la predarea istoriei religiilor, in paralel cu evolutionismul.

Dar, mai intai, sa vedem, in anul scolar urmator, cam cati copiii vor urma, la cererea lor sau a parintilor lor, cursurile de religie.

Mergeti la vot ! Acum se pare ca merita !

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Nov 17 2014, 08:05 AM
Mesaj #6982

Guests

Da ... ! ... Se pare ca a meritat ... ! ...

Si acum ne putem cere dreptul la o educatie corecta si, mai ales, emancipata a copiilor si nepotilor nostri.

Afara cu religia ortodoxo-securista din scolile statului !

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Dec 10 2014, 07:35 AM
Mesaj #6983

Guests

Citez din "Hotnews actualitati":

... Judecatorii CCR au decis definitiv si obligatoriu ca cei care trebuie sa faca solicitare sunt parintii care doresc ca orele de Religie in scoala sa fie urmate de copiii lor. ... Astazi, Patriarhia sustine "sistemul national de invatamant nu prevede posibilitatea existentei disciplinelor cu statut facultativ".

Rezulta ca, aplicand atat cerinta CCR cat si observatia PR, orele de religie din scolile de stat trebuie sa dispara.
Definitiv si irevocabil, ca si cei care le-au introdus si sustinut de-a lungul timpului.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Mar 8 2015, 09:54 AM
Mesaj #6984

Guests

Media face cunoscut ca 80 - 90 % din elevi au fost inscrisi la orele de religie ca urmare a cererilor depuse de parinti.

Procentul este foarte apropiat de cel a unor alegeri masluite, motiv pentru care eu am banuiala ca este vorba de o frauda masiva, in care au fost implicate scolile, biserica si autoritatile statului.

Daca scolile ar fi obligate sa afiseze public numele copiilor, pe clase, ai caror parinti au facut cereri de inscriere la orele de religie, frauda ar iesi repede la iveala, iar scolile ar fi implicate in obtinerea unei reputatii de scoli infractionale, unde copiii sunt invatati sa fure, sa insele, sa minta etc.

Impresia mea este ca s-a mers pe ideea fraudarii pentru finantare. Se va merge in paralel si pe tolerarea absentelor, pentru a nu exista reactii din partea celor care nu au depus cereri, dar se pot trezi cu copiii pedepsiti pentru absenteism. Ar putea exista fie cereri masluite, semnate in fals, fie cereri inexistente inregistrate ca existente.

Ar fi de-a dreptul scandalos sa aflam ca s-a apelat la frauda pentru a sifona bani de la stat pentru a intretine aparatul parazitar, periculos chiar daca banuiala mea se adevereste, al cardasiei dintre stat, biserica si politicieni.

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Mar 9 2015, 01:44 PM
Mesaj #6985

Guests

Citeaza (fgh @ Mar 8 2015, 09:54 AM) *
Media face cunoscut ca 80 - 90 % din elevi au fost inscrisi la orele de religie ca urmare a cererilor depuse de parinti.

Procentul exagerat, mai mare decat al credinciosilor declarati, si rapiditatea cu care s-a facut actiunea ridica semne de intrebare privind autenticitatea ei.

+Quote Post
Vizitator_no future.
mesaj Mar 9 2015, 06:15 PM
Mesaj #6986

Guests

Citeaza (fgh @ Mar 8 2015, 09:54 AM) *

Procentul este foarte apropiat de cel a unor alegeri masluite, motiv pentru care eu am banuiala ca este vorba de o frauda masiva, in care au fost implicate scolile, biserica si autoritatile statului.

Daca scolile ar fi obligate sa afiseze public numele copiilor, pe clase, ai caror parinti au facut cereri de inscriere la orele de religie, frauda ar iesi repede la iveala, iar scolile ar fi implicate in obtinerea unei reputatii de scoli infractionale, unde copiii sunt invatati sa fure, sa insele, sa minta etc.

Impresia mea este ca s-a mers pe ideea fraudarii pentru finantare. Se va merge in paralel si pe tolerarea absentelor, pentru a nu exista reactii din partea celor care nu au depus cereri, dar se pot trezi cu copiii pedepsiti pentru absenteism. Ar putea exista fie cereri masluite, semnate in fals, fie cereri inexistente inregistrate ca existente.

Ar fi de-a dreptul scandalos sa aflam ca s-a apelat la frauda pentru a sifona bani de la stat pentru a intretine aparatul parazitar, periculos chiar daca banuiala mea se adevereste, al cardasiei dintre stat, biserica si politicieni.

telenovele, manele, moaste, Paraschieva.

+Quote Post
Vizitator_lepton.
mesaj Mar 10 2015, 04:09 PM
Mesaj #6987

Guests

Citeaza (fgh @ Mar 9 2015, 01:44 PM) *
Procentul exagerat, mai mare decat al credinciosilor declarati, si rapiditatea cu care s-a facut actiunea ridica semne de intrebare privind autenticitatea ei.

S-ar putea ca cifrele sa fie putin umflate, dar nu cred. Cel mai probabil cererea (fiind tipizata din cate stiu) s-a completat la presiunea cadrelor didactice (directori, diriginti, profesori de religie, alti profesori habotnici etc.), elevii fiind indemnati mai cu frumosul mai cu amenintarea sa o aduca semnata de parinti sau sa o semneze ei daca erau la liceu.
Citisem un articol de acum cateva saptamani cum ca initial erau destul de putine cereri (mai putin de 50%) si atunci au inceput sa traga tare. Profesorii de religie erau disperati ca se desfiinteaza posturi s.a.m.d.

Oricum, decizia CCR e un pas spre normalitate si o veste buna din mai multe motive: primul si cel mai important e ca ortodocsii nu mai pot privi propria confesiune ca pe ceva de la sine inteles, care se confunda cu calitatea de roman, starea default, in timp ce ceilalti sunt niste ciudati. Faptul ca trebuie sa faca o cerere ii aduce cu picioarele pe pamant si ii face constienti de faptul ca sunt doar o religie printre multe altele si, in cadrul acesteia, o confesiune ca multe altele. Al doilea e ca bisericile si in special BOR-ul nu mai primesc nehotaratii pe tava, e nevoie de campanii ca aia cu Puric si Conector sa ii convinga. Si campaniile alea trebuie facute an de an pentru ca procentul ala de 90% sa se mentina. In al treilea rand, procentul ateilor/agnosticilor era in recensaminte de sub 1% din cate tin minte. De la sub 1% la 10% deja e un salt imens. Si e de-abia primul an.

+Quote Post
Vizitator_biznis erika.
mesaj Mar 10 2015, 06:48 PM
Mesaj #6988

Guests

Citeaza (lepton @ Mar 10 2015, 04:09 PM) *
S-ar putea ca cifrele sa fie putin umflate, dar nu cred. Cel mai probabil cererea (fiind tipizata din cate stiu) s-a completat la presiunea cadrelor didactice (directori, diriginti, profesori de religie, alti profesori habotnici etc.), elevii fiind indemnati mai cu frumosul mai cu amenintarea sa o aduca semnata de parinti sau sa o semneze ei daca erau la liceu.
Citisem un articol de acum cateva saptamani cum ca initial erau destul de putine cereri (mai putin de 50%) si atunci au inceput sa traga tare. Profesorii de religie erau disperati ca se desfiinteaza posturi s.a.m.d.

Oricum, decizia CCR e un pas spre normalitate si o veste buna din mai multe motive: primul si cel mai important e ca ortodocsii nu mai pot privi propria confesiune ca pe ceva de la sine inteles, care se confunda cu calitatea de roman, starea default, in timp ce ceilalti sunt niste ciudati. Faptul ca trebuie sa faca o cerere ii aduce cu picioarele pe pamant si ii face constienti de faptul ca sunt doar o religie printre multe altele si, in cadrul acesteia, o confesiune ca multe altele. Al doilea e ca bisericile si in special BOR-ul nu mai primesc nehotaratii pe tava, e nevoie de campanii ca aia cu Puric si Conector sa ii convinga. Si campaniile alea trebuie facute an de an pentru ca procentul ala de 90% sa se mentina. In al treilea rand, procentul ateilor/agnosticilor era in recensaminte de sub 1% din cate tin minte. De la sub 1% la 10% deja e un salt imens. Si e de-abia primul an.

100% de acord. Bizniserica e un biznis excelent, aproape la fel de bun ca politica (nu intimplator au malluri in aceiasi curte la Izvor). Daca-si pierde musteriii, o sa adune managerul Daniel mai putin banet.

+Quote Post
N-joy
mesaj Apr 8 2015, 10:43 AM
Mesaj #6989

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 3
Inscris: 8-April 15
Utilizatorul numarul: 33 782

Citeaza (DanDaniel @ Oct 23 2008, 04:47 PM) *
Sa va povestesc simplu: eu, ca parinte nu vreau sa am copiii indoctrinati cu niste "invataturi" ale unor ... nu mai zic acum cum sunt preotii.

mda... din pacate putine lucruri bune pot invata copiii de la preotii din ziua de azi angry.gif

+Quote Post
Vizitator_fgh.
mesaj Apr 12 2015, 06:11 PM
Mesaj #6990

Guests

Citeaza (N-joy @ Apr 8 2015, 10:43 AM) *
mda... din pacate putine lucruri bune pot invata copiii de la preotii din ziua de azi angry.gif

Scuze, dar v-aş contrazice ... Eu cred că au foarte multe de învăţat, dar releee ...

+Quote Post

234 Pagini V  « < 231 232 233 234 >
Reply to this topicStart new topic
8 Utilizatori care citesc acest topic (8 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th August 2019 - 04:12 PM