IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

> Civilizatia din supermarket, cum sa educam cumparatorii?
Vizitator_casieru`.
mesaj Oct 29 2008, 12:26 PM
Mesaj #1

Guests

Gasesc pe forumuri insulte si lucruri nashpa despre oamenii care lucreaza in supermarket. Pana sa lucrez si eu credeam ca eu clientul sunt cel mai important. Dar nu stiam ca am si responsabilitati. Nimeni nu spune ca unii clienti sunt de-a dreptul absurzi si necivilizati. Oamenii ar trebui sa invete ca exista reguli de bun simt care care iti usureaza viata si te poti bucura de cumparaturi respectandu-le, nu devii nervos si incepi sa te iei de oameni pentru ca nu mai ai rabdare sa astepti.

Oameni buni, daca spargeti o sticla nu fugiti ca impuscatii de la locul faptei. chemati pe cineva sa vina sa curete, altfel mizeria se imprastie, copii vostri calca in cioburi.

Mai sunt clienti care desfac produse care nu se mai pot vinde dupa aceea sau le muta in cele mai ciudate locuri, daca se hoatarasc sa nu le cumpere. Asa ajung pui congelati pe rafturile cu haine (nu e o gluma)

Sunt clienti care te intreaba ceva despre un produs si apoi pleaca sau nu te mai baga in seama. Vorbesti la pereti pentru ca apoi sa-ti repete intrebarea ca ei nu au fost atenti, se uitau in alta parte sau vorbeau cu cineva.

Sunt oameni care insista pana la injurii sa vina cu caurciorul la casele pentru cosuri. Sunt oameni care nu respecta casele pentru invalizi si femei insarcinate si cand le spui te intreaba, "da ce esti tu insarcinata?".

Sunt clienti care vin si mananca efectiv in magazin, lasa amabalajele si nu platesc niciodata pentru ce consuma sau la iesirea din magazin, arunca ambalajele pe jos desi sunt cosuri special amenajate. Altii isi lasa produsele pe banda si fug sa mai aduca produse. In timpul asta oamenii vocifereaza ca si cum e vina ta ca se intarzie procesul de vanzare.
Mai sunt oameni care isi pun cosul fix langa scaunul casierei.

Cand se inchide casa, se uita toti indignati, unii chiar comenteaza. Hello, suntem si noi oameni si avem dreptul la o pauza, la asta nu va ganditi?

Nu mai zic despre oameni care nu vad corect preturile si ofertele. Poate uneori nu se uita cu atentie si asta nu e chiar un semn de lipsa de civilizatie

Oameni buni, asta nu ineamna sa faci cumparaturi!

Nu ma intelegeti gresit. Nu toti sunt asa. Dar ar trebui sa fim mai civilizati

Cumparaturi fara stres va doresc!
Go to the top of the page

+Quote Post

Start new topic
Raspunsuri
Vizitator_Gheorghe.
mesaj Oct 29 2008, 01:35 PM
Mesaj #2

Guests

Lumea vazuta din cealalta parte a "tejghelei" rolleyes.gif

Exista insa un tupeu al cumparatorilor care cred ca buzunarele inlocuiesc bunul simt. Acum doua zile o doamna foarte intepata s-a apucat sa o bodoganeasca pe o vanzatoare de la Angst ca de ce ii da salam gata feliat.
- Ce stiu eu ce imi dai tu acolo.
- Doamna, asta e politica firmei, daca vreti va feliez separat, a zis vanzatoarea amabil
- Cata nesimtire, a continuat femeia aceea, dati-mi o condica de reclamatii, ceva, s-a enervat ea si mai tare, uitandu-se in jur dupa aprobare. Nimeni n-a aprobat-o.

Mie mi s-a parut genul ala de comunista care crede ca i se cuvine totul, inclusiv sa o o umileasca pe saraca vanzatoare, care spre lauda ei, si-a pastrat calmul si stapanirea de sine.

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 29 2008, 02:04 PM
Mesaj #3

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (casieru` @ Oct 29 2008, 01:26 PM) *
Gasesc pe forumuri insulte si lucruri nashpa despre oamenii care lucreaza in supermarket. Pana sa lucrez si eu credeam ca eu clientul sunt cel mai important. Dar nu stiam ca am si responsabilitati. Nimeni nu spune ca unii clienti sunt de-a dreptul absurzi si necivilizati. Oamenii ar trebui sa invete ca exista reguli de bun simt care care iti usureaza viata si te poti bucura de cumparaturi respectandu-le, nu devii nervos si incepi sa te iei de oameni pentru ca nu mai ai rabdare sa astepti.

Oameni buni, daca spargeti o sticla nu fugiti ca impuscatii de la locul faptei. chemati pe cineva sa vina sa curete, altfel mizeria se imprastie, copii vostri calca in cioburi.

Mai sunt clienti care desfac produse care nu se mai pot vinde dupa aceea sau le muta in cele mai ciudate locuri, daca se hoatarasc sa nu le cumpere. Asa ajung pui congelati pe rafturile cu haine (nu e o gluma)

Sunt clienti care te intreaba ceva despre un produs si apoi pleaca sau nu te mai baga in seama. Vorbesti la pereti pentru ca apoi sa-ti repete intrebarea ca ei nu au fost atenti, se uitau in alta parte sau vorbeau cu cineva.

Sunt oameni care insista pana la injurii sa vina cu caurciorul la casele pentru cosuri. Sunt oameni care nu respecta casele pentru invalizi si femei insarcinate si cand le spui te intreaba, "da ce esti tu insarcinata?".

Sunt clienti care vin si mananca efectiv in magazin, lasa amabalajele si nu platesc niciodata pentru ce consuma sau la iesirea din magazin, arunca ambalajele pe jos desi sunt cosuri special amenajate. Altii isi lasa produsele pe banda si fug sa mai aduca produse. In timpul asta oamenii vocifereaza ca si cum e vina ta ca se intarzie procesul de vanzare.
Mai sunt oameni care isi pun cosul fix langa scaunul casierei.

Cand se inchide casa, se uita toti indignati, unii chiar comenteaza. Hello, suntem si noi oameni si avem dreptul la o pauza, la asta nu va ganditi?

Nu mai zic despre oameni care nu vad corect preturile si ofertele. Poate uneori nu se uita cu atentie si asta nu e chiar un semn de lipsa de civilizatie

Oameni buni, asta nu ineamna sa faci cumparaturi!

Nu ma intelegeti gresit. Nu toti sunt asa. Dar ar trebui sa fim mai civilizati

Cumparaturi fara stres va doresc!

good, acum, ai discutat problemele astea si cu managerul tau?
adica la timpul pe care ti l-a luat sa scrii asta, compuneai o scrisoare pragmatica eventual cu solutii, acolo unde te pricepi si informezi managementul.
uite cum vad eu:

problema 1.
cand se sparg sticle/borcane nu aflam decat mult timp dupa ce s-a intamplat.
Rezultate posibile:
Pericol de accidentare si de actionare in judecata. Datorita acestui fapt, ca aflam mult dupa ce s-a intamplat, calea de acces e murdara pe o suprafata mai mare si necestia o cheltuiala mai mare curatarea zonei.
Rezolvarea situatiei:
-un numar superior de angajati langa rafturile cu sticle si borcane
-camere cu circuit inchis in special in zonele vizate
-schimbarea cimentului cu mochete cauciucate
-rafturi cu obiecte fragile in apropierea casierilor
-etc

problema 2.
clienti care desfac ambalajele produselor si muta locul lor pe alte rafturi
Rezultate:
Pierderi de partea magazinului si/sau de partea furnizorilor
Rezolvare:
-aranjarea rafturilor cu obiecte care pot fi desfcute in apropierea casierilor
-semne care indica faptul ca zona e sub supraveghere video, si eventual camere amplasate dein tavan
-aranjarea rafturilor in asa fel incat se poate observa cu usurinta daca un obiect este strain zonei
-cosuri speciale in care se pot depozita obiecte nedorite
-semne pe care sa scrie ca obiectele nedorite din cos pot fi inapoiate casierei.

problema 3.
nehotarati care lasa pe banda produsele si pleaca
rezultate:
clienti din coada nemultumiti
Rezolvare
-semne pe care se scrie ca acest lucru deranjeaza clientii si OBLIGA prin politica magazinului, ca persoana de la casierie sa cheme un ajutor si sa re-distribuie marfa in rafturi, daca persoana nu este la coada.

etc
etc
etc

voi nu sunteti pusi acolo sa faceti educatia, ci sa serviti si sa-i faceti fericiti pe clienti.
daca exista vreo problema rolul vostru nu este sa BLAMATI cumparatorii ci, sa gasiti solutii sa preveniti ca acest lucru sa fie posibil.

eu sunt foarte dezamagit de serviciul clientelei din europa.
pot spune char ca cel din romania am fost servit mai bine ca in franta si germania, dar e loc garla de imbunatatire.
v-ar trebui o vizita in america sa vedeti acolo la wal-mart cum se aplica religia clientului

Citeaza (Gheorghe @ Oct 29 2008, 02:35 PM) *
Lumea vazuta din cealalta parte a "tejghelei" rolleyes.gif

Exista insa un tupeu al cumparatorilor care cred ca buzunarele inlocuiesc bunul simt. Acum doua zile o doamna foarte intepata s-a apucat sa o bodoganeasca pe o vanzatoare de la Angst ca de ce ii da salam gata feliat.
- Ce stiu eu ce imi dai tu acolo.
- Doamna, asta e politica firmei, daca vreti va feliez separat, a zis vanzatoarea amabil
- Cata nesimtire, a continuat femeia aceea, dati-mi o condica de reclamatii, ceva, s-a enervat ea si mai tare, uitandu-se in jur dupa aprobare. Nimeni n-a aprobat-o.

Mie mi s-a parut genul ala de comunista care crede ca i se cuvine totul, inclusiv sa o o umileasca pe saraca vanzatoare, care spre lauda ei, si-a pastrat calmul si stapanirea de sine.

nu se raspunde ca "asta e politica companiei", ci:
"ma scuzati, cum ati dori marfa?"
vrea o condica?
vorbesti cu conducerea iti face un caiet si I-L DAI sa scrie in el daca asta o face fericita.

cauti sa o intrebi ce ar face-o fericita si incerci sa aplici asta.

cat priveste:
"mi s-a parut genul ala de comunista care crede ca i se cuvine totul..."
nu trebuie sa fii comunist sa ti se cuvina totul. TREBUIE sa ti se cuvina totul. tu dai banul, vanzatorii trebuie sa te faca fericit. de asta depinde daca cumparatorul mai vine la tine in magazin sau nu

mai e mult pana departe

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_Gheorghe.
mesaj Oct 29 2008, 02:53 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (tsunami @ Oct 29 2008, 02:04 PM) *
nu se raspunde ca "asta e politica companiei", ci:
"ma scuzati, cum ati dori marfa?"
vrea o condica?
vorbesti cu conducerea iti face un caiet si I-L DAI sa scrie in el daca asta o face fericita.

cauti sa o intrebi ce ar face-o fericita si incerci sa aplici asta.

cat priveste:
"mi s-a parut genul ala de comunista care crede ca i se cuvine totul..."
nu trebuie sa fii comunist sa ti se cuvina totul. TREBUIE sa ti se cuvina totul. tu dai banul, vanzatorii trebuie sa te faca fericit. de asta depinde daca cumparatorul mai vine la tine in magazin sau nu

mai e mult pana departe

Si nu te deranjeaza ca femeia aceea nu avea dreptate si ca umilea o vanzatoare care chiar n-avea nici o vina?
Dincolo de relatii comerciale exista si o decenta umana, pe care nu o mai vedem. Daca reducem totul la relatii comerciale, nu cred ca e bine pentru nimeni. Ok, poti sa zici ca sunt de stanga, admit ca se pot vedea lucrurile asa rolleyes.gif

+Quote Post
tsunami
mesaj Oct 29 2008, 03:39 PM
Mesaj #5

Sir Tsunami

Grup: Membri
Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (Gheorghe @ Oct 29 2008, 03:53 PM) *
Si nu te deranjeaza ca femeia aceea nu avea dreptate si ca umilea o vanzatoare care chiar n-avea nici o vina?
Dincolo de relatii comerciale exista si o decenta umana, pe care nu o mai vedem. Daca reducem totul la relatii comerciale, nu cred ca e bine pentru nimeni. Ok, poti sa zici ca sunt de stanga, admit ca se pot vedea lucrurile asa rolleyes.gif

asa e ghoerghe, personal, ma deranjeaza, o compatimesc pe vanzatoare.
din punctul meu de vedere, nu exista sa merg intr-un magazin sa nu glumesc cu vanzatoarele. sa le vezi fata.

dar....

ele nu-s puse acolo pentru un examen al meu, daca-s bine crescut sau nu. ni-s puse sa ma judece. rolul lor e foarte clar:
sa vanda si cumparatorul sa plece fericit de acolo, ca el sa mai revina. atat!
intr-un magazin trebuie facut totul ca omul care da banul sa plece mai mult decat multumit! indiferent de atitudinea cumparatorului. pentru ca de la cumparator vin banii, magazinul creste in vanzari, salarii etc.
dimpotriva daca faci fericit un om dificil si fara maniere, ai castigat un client serios.
caci el va veni la tine sa faca cumparaturi caci la alte magazine se simte prost ca vanzatoarea rade de el ca nu stie gerunziul verbului a fi.
nu trebuie sa te simti lezat ca un om te injura sau nu-mi vorbeste respectuos. daca-l faci sa plece si sa revina cu zambetul pe buze, ar trebui ca tu ca om sa fii fericit ca ai reusit ceea ce altii nu pot.

dar, de cate ori personalul, vanzatoarele discuta cu managerii si le spun lucrurile astea? de cate ori vin cu solutii?
stii ce fac vanzatorii? devin si mai acrii, raspund si ei obraznic, ii pun o marfa alterata in pachet "sa-l invete minte". si magazinul pierde, cumparatorul, societatea.
comunicarea lipseste. caietul de sugestii si reclamatii. fa-l fericit, daca asta il face pe el fericit, ce te costa?
castigi un client fara de care ai muri ca afacere

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post
Vizitator_dan.
mesaj Oct 29 2008, 03:59 PM
Mesaj #6

Guests

Chestia cu "clientul nostru - stapinul nostru" mi se pare o mare timpenie daca este dusa la extrem. Parerea mea este ca trebuie facut un efort rezonabil pentru a face un client multumit. In nici un caz sa i se pupe talpile sau cine stie ce aiureli, pentru ca se cade in ridicol. Daca dupa eforturi rezonabile clientul este tot nemultumit, atunci este foarte posibil ca el sa nu poata fi multumit niciodata.

+Quote Post

Posteaza in acest topic
- casieru`   Civilizatia din supermarket   Oct 29 2008, 12:26 PM
- - Gheorghe   Lumea vazuta din cealalta parte a "tejghelei...   Oct 29 2008, 01:35 PM
|- - tsunami   Citeaza (casieru` @ Oct 29 2008, 01:2...   Oct 29 2008, 02:04 PM
|- - Gheorghe   Citeaza (tsunami @ Oct 29 2008, 02:04 PM)...   Oct 29 2008, 02:53 PM
|- - tsunami   Citeaza (Gheorghe @ Oct 29 2008, 03:53 PM...   Oct 29 2008, 03:39 PM
|- - dan   Chestia cu "clientul nostru - stapinul nostru...   Oct 29 2008, 03:59 PM
|- - tsunami   Citeaza (dan @ Oct 29 2008, 04:59 PM) Che...   Oct 29 2008, 04:26 PM
- - cristina   sint de acord cu tine casierule, oamenii au dreptu...   Oct 29 2008, 05:13 PM
|- - tsunami   Citeaza (cristina @ Oct 29 2008, 06:13 PM...   Oct 29 2008, 09:46 PM
|- - clienta supermarket   Citeaza (tsunami @ Oct 29 2008, 09:46 PM)...   Oct 30 2008, 04:49 AM
|- - tsunami   Citeaza (clienta supermarket @ Oct 30 2008, 0...   Oct 30 2008, 06:31 AM
|- - unu' de prin SUA   Citeaza (tsunami @ Oct 30 2008, 06:31 AM)...   Oct 30 2008, 07:37 AM
||- - tsunami   Citeaza (unu' de prin SUA @ Oct 30 2008, ...   Oct 30 2008, 08:41 AM
|- - wal mart europe   Citeaza (tsunami @ Oct 30 2008, 06:31 AM)...   Oct 30 2008, 11:23 AM
- - zack   Discutia este retorica fiindca gasesti o gramada d...   Oct 29 2008, 05:30 PM
- - blorin   Din pacate criza de personal in ro genereaza efect...   Oct 30 2008, 08:19 AM
- - cristianz   Buna ziua tuturor, Sunt un alt client profund nemu...   Oct 30 2008, 09:12 AM
|- - vrabiutza   Citeaza (cristianz @ Oct 30 2008, 09:12 A...   Oct 30 2008, 09:41 AM
|- - dan   Citeaza (cristianz @ Oct 30 2008, 09:12 A...   Oct 30 2008, 10:52 AM
|- - iulia   Citeaza (cristianz @ Oct 30 2008, 09:12 A...   Oct 30 2008, 01:12 PM
|- - cic   Citeaza (cristianz @ Oct 30 2008, 09:12 A...   Oct 30 2008, 02:22 PM
|- - tsunami   Citeaza (cic @ Oct 30 2008, 03:22 PM) YUP...   Oct 30 2008, 03:05 PM
|- - irina   Citeaza (cic @ Oct 30 2008, 02:22 PM) YUP...   Oct 30 2008, 03:40 PM
- - eli14   Ca in multe alte situatii adevarul e mai la mijloc...   Oct 30 2008, 01:11 PM
- - Sergiu   Ce e stupid, este ca la noi se cere si PIN si semn...   Oct 30 2008, 02:21 PM
- - zack   Din pacate in foarte multe cazuri de la noi interv...   Oct 30 2008, 04:42 PM
|- - tsunami   Citeaza (zack @ Oct 30 2008, 05:42 PM) Di...   Oct 31 2008, 05:39 AM
- - 7F4FE1   de preturile "ascunse" nu ziceti nimica?...   Oct 31 2008, 06:56 AM
- - gigel de luxembourg   supermarket= locul unde totul e ieftin. adica si s...   Oct 31 2008, 08:08 AM
|- - zack   Citeaza (gigel de luxembourg @ Oct 31 2008, 0...   Oct 31 2008, 07:24 PM
- - allex720001223482738653   am vazut angajati care cred ca iti fac o mare favo...   Oct 31 2008, 01:34 PM
- - cristina   Citeaza (cristianz @ Oct 30 2008, 09:12 A...   Oct 31 2008, 06:34 PM
- - Zack   In SUA sotia mea plateste deseori cu cardul meu.Nu...   Oct 31 2008, 07:18 PM
|- - bobicraioveanu   Citeaza (Zack @ Oct 31 2008, 07:18 PM) In...   May 25 2011, 09:26 AM
- - _darthmaul   Atata nesimtire cata vad in supermarketuri nu am v...   Nov 1 2008, 04:26 PM
|- - megaimagine   Am aproape de casa un mega-image - si, fiind la in...   Nov 2 2008, 08:10 AM
|- - Cristian   Citeaza (megaimagine @ Nov 2 2008, 08:10 ...   Mar 1 2011, 03:15 PM
- - gigel 2007   Citeaza (casieru` @ Oct 29 2008, 12:2...   Nov 2 2008, 07:26 PM
- - magda   cea mai tare faza care mi s-a intamplat in Ro: ave...   Nov 3 2008, 05:21 AM
|- - tsunami   Citeaza (magda @ Nov 3 2008, 06:21 AM) pu...   Nov 3 2008, 06:55 AM
- - Cocolina   Eu am intrat intr.un magazin de incaltaminte si am...   Mar 2 2011, 05:05 PM
- - mrnmarius   ehehe magda nu mai suntem de mult timp 23 de milio...   Mar 30 2011, 12:25 AM
- - Angajat   Pentru toti cei care "chipurile" v-ati d...   Feb 9 2013, 08:14 AM
- - Gar Garitza   Cel mai bine imi fac cumparaturile online, acolo s...   Dec 27 2015, 01:55 PM

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th December 2019 - 01:30 AM