IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> EU cum imi inchiriez garsoniera ?
Vizitator_Ahernar.
mesaj Dec 3 2008, 07:30 AM
Mesaj #1

Guests

Am o garsoniera de 37mp CF-I intr-un bloc de 12 ani in Piata Victoriei (tronsonul cu Spring-Time , Tiriac ).Mobilata spartan rau de tot (pat-birou-scaune-masa-aragaz-frigider dar are termopane si AC ) . Am incercat acum 1.5 ani sa o inchiriez unei cunostinte cu 300E/luna si am luat teapa , din 4200 de euro ce trebuiau platiti , doar 1900 au ajuns in buzunarul meu . Acum trebuie sa o iau de la capat . Sunt multumit cu 300E pe luna (plus taxa aia pt stat), o inchiriez chiar si pe 5 ani , dar ce pot sa fac ca sa ma asigur ca nu mai patesc ce am patit ? M-ar interesa parerea unora care au inchiriat , cum au facut , la ce trebuie sa fii atent etc .
Multam !
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_marin.
mesaj Dec 3 2008, 08:37 AM
Mesaj #2

Guests

Vreau eu, dau banii in avans pe trei luni. Cum te pot contacta?
Citeaza (Ahernar @ Dec 3 2008, 07:30 AM) *
Am o garsoniera de 37mp CF-I intr-un bloc de 12 ani in Piata Victoriei (tronsonul cu Spring-Time , Tiriac ).Mobilata spartan rau de tot (pat-birou-scaune-masa-aragaz-frigider dar are termopane si AC ) . Am incercat acum 1.5 ani sa o inchiriez unei cunostinte cu 300E/luna si am luat teapa , din 4200 de euro ce trebuiau platiti , doar 1900 au ajuns in buzunarul meu . Acum trebuie sa o iau de la capat . Sunt multumit cu 300E pe luna (plus taxa aia pt stat), o inchiriez chiar si pe 5 ani , dar ce pot sa fac ca sa ma asigur ca nu mai patesc ce am patit ? M-ar interesa parerea unora care au inchiriat , cum au facut , la ce trebuie sa fii atent etc .
Multam !

+Quote Post
Vizitator_Ahernar.
mesaj Dec 3 2008, 09:16 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (marin @ Dec 3 2008, 08:37 AM) *
Vreau eu, dau banii in avans pe trei luni. Cum te pot contacta?

Si chiriasii mei de dinainte mi-au dat bani pe doua luni...apoi au luat o pauza de trei , au mai platit o luna , au mai stat doua etc . Ultima pauza a fost de 5 luni si am cedat nervos . La pretul asta nu cred ca duc lipsa de chiriasi potentiali , ci de persoane care sa-mi inspire incredere dupa ce am patit. Iar mai intai trebuie sa-i evacuez pe "fostii" sper sa nu-mi faca si aici probleme ca o sa mor de nervi !

+Quote Post
Vizitator_Iulia.
mesaj Dec 3 2008, 09:37 AM
Mesaj #4

Guests

Va inteleg situatia. Si eu sunt interesata de garsoniera respectiva. Va propun sa facem astfel: Ne intalnim si convenim o suma pentru avans (3 luni, de exemplu) si ulterior in felul urmator - in fiecare luna banii de chirie se platesc in avans, la inceputul lunii (sau chiar pe data de 20 a lunii precedente, daca asa este mai convenabil pentru dumneavoastra). Daca banii nu se platesc la data stabilita de comun acord, aveti dreptul sa ma evacuati din spatiu incepand cu 1 ale lunii pentru care nu s-a facut plata.
Facem si contract, daca vreti.
Ma intereseaza termen lung.

Multumesc mult,
Iulia Meirosu

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Dec 3 2008, 09:59 AM
Mesaj #5

Guests

Multam !

Decit sa iei chiria in avans pe "n" luni, mai bine ceri o garantie cit 2-3 chirii si pui conditia in contract ca, daca nu a platit chiria la termenul stabilit, sa poti sa-l evacuezi de drept. In felul asta ai si posibilitatea sa il dai afara daca nu plateste, si ai si o garantie din care poti, eventual, acoperi stricaciuni sau luna pentru pentru care nu a platit si devine timp pierdut cu evacuarea.

+Quote Post
Vizitator_Ahernar.
mesaj Dec 3 2008, 10:00 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Iulia @ Dec 3 2008, 09:37 AM) *
Va inteleg situatia. Si eu sunt interesata de garsoniera respectiva...

Suna bine . O sa trebuiasca sa studiez putin sa vad cata greutate are in romania un astfel de contract...
Am sa-mi fac un cont temporar de mail pe care o sa-l postez aici pt a lua legatura.

+Quote Post
Vizitator_Ahernar.
mesaj Dec 3 2008, 10:05 AM
Mesaj #7

Guests

Am uitat sa precizez , este la etajul 5

+Quote Post
Vizitator_ada.
mesaj Dec 3 2008, 10:22 AM
Mesaj #8

Guests

dupa parerea mea 300 E in Bucuresti e imens de mult.
ca atare, eu cred ca se vor ieftini ffff curand chiriile.
cum vanzarile au intrat la apa, asa o sa fie si cu chiriile care de regula scad un pic mai greu.
acum e inceput de iarna, sa vedeti ce o sa fie prin ianuarie, februarie, cand si cheltuielile sunt pe masura.
mometan asteptam sa scada....
o sa scada, sunt convins

+Quote Post
Vizitator_marin.
mesaj Dec 3 2008, 10:39 AM
Mesaj #9

Guests

Daca vreti, sunt gata sa va ofer la fiecare trei luni banii in avans pentru urmatoarele trei luni si sa las o garantie echivalenta cu chiria pe o luna. Cu va pot gasi?

+Quote Post
tibirk
mesaj Dec 3 2008, 10:47 AM
Mesaj #10

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 5-August 08
Utilizatorul numarul: 2 123

vrajeala de popa tuns asta cu preturile garsonierelor prin bucuresti..

eu stau in dr taberei de un an fix si platesc 260 de euro (2 cam). Imi trebuie cumva nebunia din centru? Raspuns Nu ferm.

am un var care sta in crangasi de vreo 3 ani...el plateste 230.

si bag mana in foc ca daca ma apuc acum sa caut gasesc apartament cu 2 camere mobilat, la 300 de euro

edit:

http://www.imobiliare.net/cautare-avansata...--100-300/-/--/

asta in primele 3 minute de cautare

+Quote Post
Vizitator_miki.
mesaj Dec 3 2008, 11:33 AM
Mesaj #11

Guests

In ce oras traiti fratilor care dati sub 300 si ce fel de lolcuinte ai inchiriat? IN apusului la cf 3, camine transformate in asa zise blocuri de garsoniere? sau apartament cu doua camere facut dintr-o garsoniera?
Mai cautati pe net si vedeti ca treaba cu sub 300 nu gasesti nicaieri, cat sa ai ceva mai mult spatiu decat o masa si un pat in jurul carora sa nu te poti invartii caci trebuie sa freci peretii. Pretul de care zice cel care a deschis acest subiect este super ok pentru zona respectiva
Mai e posibil ca cel care sa da tare cat de bine a gasit el la pret mic sa stea la nu stiu ce rude, care l-au pasuit dar in rest.... snoave, sau brasoave, cum vreti voi.

+Quote Post
tibirk
mesaj Dec 3 2008, 11:51 AM
Mesaj #12

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 5-August 08
Utilizatorul numarul: 2 123

Citeaza (miki @ Dec 3 2008, 11:33 AM) *
In ce oras traiti fratilor care dati sub 300 si ce fel de lolcuinte ai inchiriat? IN apusului la cf 3, camine transformate in asa zise blocuri de garsoniere? sau apartament cu doua camere facut dintr-o garsoniera?
Mai cautati pe net si vedeti ca treaba cu sub 300 nu gasesti nicaieri, cat sa ai ceva mai mult spatiu decat o masa si un pat in jurul carora sa nu te poti invartii caci trebuie sa freci peretii. Pretul de care zice cel care a deschis acest subiect este super ok pentru zona respectiva
Mai e posibil ca cel care sa da tare cat de bine a gasit el la pret mic sa stea la nu stiu ce rude, care l-au pasuit dar in rest.... snoave, sau brasoave, cum vreti voi.

1. Nu stau la rude nici eu si nici varul meu din crangasi nu sta la rude.

2. Tu nici macar nu ai citit link-ul ce l-am postat. Si am mentionat ca a durat doar 3 minute sa le gasesc pe net. In doua saptamani imi gasesc apartament bun in zona buna. In centru nu vreau sa stau din mai multe motive...chiar ii compatimesc pe nefericitii care stau in centru

toate bune si puneti osu la treaba si cautati nu mai puneti botul la preturile umflate de agentiile bucurestene care maine poimaine dau ortul popii...

+Quote Post
Vizitator_Ahernar.
mesaj Dec 3 2008, 03:02 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (tibirk @ Dec 3 2008, 11:51 AM) *
In centru nu vreau sa stau din mai multe motive...chiar ii compatimesc pe nefericitii care stau in centru

Depinde de unde ai job-ul . Eu ii compatimesc pe cei ce fac 3 ore in masina (ca mine doar ca eu parazitez ca pasager o masina a firmei si e pe degeaba mai putin timpul ).
Mda apropo de preturi , am vorbit cu chiriasii actuali si am obtinut promisiunea 124.1 ca o sa plateasca regulat de acum chiria si o sa-mi achite trei luni .Oricum mai stau doar pana la vara. Asta o sa-i puna in postura lui tibirk , si sa se laude ca stau cu 200E in Victoriei (no offence).
Ce mai stiu eu la mana I - Dristor , garsoniera langa metrou , 10/10 cam 250E

Pentru la vara in caz ca o sa mai fie cineva interesat , adresa mea este ahernar a t live . com

+Quote Post
Vizitator_Marius.
mesaj Dec 3 2008, 03:49 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (irina @ Dec 3 2008, 09:59 AM) *
... daca nu a platit chiria la termenul stabilit, sa poti sa-l evacuezi de drept. In felul asta ai si posibilitatea sa il dai afara daca nu plateste, si ai si o garantie din care poti, eventual, acoperi stricaciuni sau luna pentru pentru care nu a platit si devine timp pierdut cu evacuarea.

Total FALS! smile.gif) Atunci cand ai un contract, ca sa evacuezi un chirias trebuie sa ai o hotarare judecatoreasca. Varianta ta merge doar daca esti un recuperator si ai doua tone de muschi, iar chiriasul e un frizer cu 8 clase.

Daca nu ai contract, chiriasul te poate reclama la fisc. Ghici cine pierde? smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj Dec 3 2008, 04:24 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (ada @ Dec 3 2008, 10:22 AM) *
dupa parerea mea 300 E in Bucuresti e imens de mult.
ca atare, eu cred ca se vor ieftini ffff curand chiriile.
cum vanzarile au intrat la apa, asa o sa fie si cu chiriile care de regula scad un pic mai greu.
acum e inceput de iarna, sa vedeti ce o sa fie prin ianuarie, februarie, cand si cheltuielile sunt pe masura.
mometan asteptam sa scada....
o sa scada, sunt convins

fffff curand cam ce inseamna? 5 minute? 1 ora?
ada, cand vanzarile de case scad pot fi doar 2 motive:
1. toata lumea are deja unde sta, nu mai este cerere
2. nu mai are lumea bani de cumparat case, nu se mai dau credite

suntem in varianta 2. asadar,unde-or sa stea aia de nu mai pot cumpara case? voila! in chirie or sa stea, mai ada, mai.

+Quote Post
realwahl
mesaj Dec 3 2008, 04:53 PM
Mesaj #16

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 16-May 08
Utilizatorul numarul: 137

M-ar interesa parerea unora care au inchiriat , cum au facut , la ce trebuie sa fii atent etc .

Si eu am o garsoniera pe care o inchiriez, si eu mi-am luat teapa o data... insa m-am invatat mine.
In primul rand, ma imtereseaza doar persoane care au un venit stabil. Asta pentru a isi permite sa plateasca lunar chiria. De aceea cer adeverinta de la servici.
In al doilea rand, cer 2 luni garantie (cu doar o luna in avans). Astfel, daca omul pleaca mai devreme sau uita sa plateasca, depozitul acopera intretinerea+curentul+chiria neplatita+alte eventuale daune.
In al treilea rand, verific lunar plata facturilor.

In rest, nu accepta intarziere la plata chiriei. Asta e o regula de aur. Mai bine percepi chiria pe 5 ale lunii (daca salariul ii intra in 1), decat sa fii nevoit da accepti scuze ieftine de genul "mi-a intarziat salariul".
Trece in contract clauza ca "pentru fiecare zi de intarziere la plata chiriei, se plateste o majorare de 1.5%/zi, iar dupa 10 zile de intarziere, contractul se reziliaza automat si chiriasul va fi evacuat".

Daca vei aplica aceste masuri, riscul de a avea probleme se va reduce semnificativ. Orice chirias de buna credinta le va accepta, iar restul... nu ii dorec sa ii am ca si chiriasi!

Bafta!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Dec 4 2008, 12:58 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ Dec 3 2008, 04:24 PM) *
1. toata lumea are deja unde sta, nu mai este cerere
2. nu mai are lumea bani de cumparat case, nu se mai dau credite
suntem in varianta 2. asadar,unde-or sa stea aia de nu mai pot cumpara case? voila! in chirie or sa stea, mai ada, mai.

te-ai oprit prea repede.. unde vor sta aia care nu mai pot cumpara case?
a) unde au stat si pana acum!?
cool.gif inchiriaza casele/apartamentele care se inchiriau si pana acum
c) inchiriaza casele/apartamentele noi care nu se mai vand
d) inchiriaza casele/apartamentele expatilor care se retrag (nu sunt multi, dar tineau preturile foarte ridicate la apt de lux si implicit media)

in plus ar fi bine sa stii ca (astea le poti verifica pe insse.ro):
- populatia romaniei este in scadere,
- populatia bucurestiului nu a mai crescut de cativa ani,
- in romania este in acest moment o migratie din mediul urban in cel rural
- numarul de copii s-a redus cu vreo 35% in ultimele 2 generatii fata de perioadele anterioare

deci scade presiunea pe spatiul locativ.. sunt mai multe locuinte ca pana acum.. oricum peste 90% din populatie sunt proprietari.. oricum chiriile erau nesimtite comparativ cu venitul mediu..
singurul motiv pt care nu se prabusesc acum chirii si preturi este ca au proprietari care se descurca din alte venituri. dar pana cand?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 4 2008, 02:12 PM
Mesaj #18

Guests

nu ai toate datele problemei:
din moment ce se intampla o multime de tepe date de chiriasi, proprietarii de multe ori prefera sa mai astepte si atunci multe apartamente stau goale, vezi Franta, care are o politica de drepturi f mari pentru chiriasi ( ex: nu poti sa-i dai afara iarna , chiar daca nu platesc)
Deci daca chiriile vor scade mult, proprietarii se vor gandi mult mai bine inainte de a inchiria oricum, oricui si la orice pret.

+Quote Post
Vizitator_gimini.
mesaj Dec 5 2008, 08:43 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 4 2008, 02:12 PM) *
nu ai toate datele problemei:
din moment ce se intampla o multime de tepe date de chiriasi, proprietarii de multe ori prefera sa mai astepte si atunci multe apartamente stau goale, vezi Franta, care are o politica de drepturi f mari pentru chiriasi ( ex: nu poti sa-i dai afara iarna , chiar daca nu platesc)
Deci daca chiriile vor scade mult, proprietarii se vor gandi mult mai bine inainte de a inchiria oricum, oricui si la orice pret.

La ce rate au de platit stai linistit , ca proprietarii vor alerga in curand cu limba scoasa dupa fiecare suta de euro.

Se vor gandi mult si bine sa inchirieze?... ei, na? Asculta aici, nu doar ca nu se vor gandi, dar se va ajunge sa se inchirieze orice, cat mai repede si oricum, din foame de bani. Mai aveti putintica rabdare sa se trezeasca destui cu somajul la usa, ratele cat casa si cursul euro la 4,2 lei.

+Quote Post
Vizitator_florin.
mesaj Dec 6 2008, 12:51 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (realwahl @ Dec 3 2008, 04:53 PM) *
Si eu am o garsoniera pe care o inchiriez, si eu mi-am luat teapa o data... insa m-am invatat mine.
In primul rand, ma imtereseaza doar persoane care au un venit stabil. Asta pentru a isi permite sa plateasca lunar chiria. De aceea cer adeverinta de la servici.
In al doilea rand, cer 2 luni garantie (cu doar o luna in avans). Astfel, daca omul pleaca mai devreme sau uita sa plateasca, depozitul acopera intretinerea+curentul+chiria neplatita+alte eventuale daune.
In al treilea rand, verific lunar plata facturilor.

In rest, nu accepta intarziere la plata chiriei. Asta e o regula de aur. Mai bine percepi chiria pe 5 ale lunii (daca salariul ii intra in 1), decat sa fii nevoit da accepti scuze ieftine de genul "mi-a intarziat salariul".
Trece in contract clauza ca "pentru fiecare zi de intarziere la plata chiriei, se plateste o majorare de 1.5%/zi, iar dupa 10 zile de intarziere, contractul se reziliaza automat si chiriasul va fi evacuat".

Daca vei aplica aceste masuri, riscul de a avea probleme se va reduce semnificativ. Orice chirias de buna credinta le va accepta, iar restul... nu ii dorec sa ii am ca si chiriasi!

Bafta!

DIn pacate la noi nu prea poti face contractul cum vrei tu. Pentru a avea un contract legal trebuie sa-l inregistrezi la administratia financiara, unde nu te poti duce decat cu contractul lor standard, de o pagina.

+Quote Post
Vizitator_irina.
mesaj Dec 6 2008, 05:29 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (florin @ Dec 6 2008, 12:51 AM) *
DIn pacate la noi nu prea poti face contractul cum vrei tu. Pentru a avea un contract legal trebuie sa-l inregistrezi la administratia financiara, unde nu te poti duce decat cu contractul lor standard, de o pagina.

De unde ai scos asta? Eu inchiriez apartament de multi ani si intotdeauna merg cu contractul facut de mine. Cel propus de administratia financiara contine un minim de informatii si conditii pe care trebuie sa le contina un contract, dar nimeni nu m-a impiedicat pina acum sa adaug si alte conditii. Dar si conditiile suplimentare trebuie sa respecte legea (care stipuleaza, in general, ce tip de cheltuiala suporta proprietarul, respectiv chiriasul, si nu lasa loc pentru abuzuri).

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 8 2008, 08:36 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (gimini @ Dec 5 2008, 08:43 PM) *
La ce rate au de platit stai linistit , ca proprietarii vor alerga in curand cu limba scoasa dupa fiecare suta de euro.

Se vor gandi mult si bine sa inchirieze?... ei, na? Asculta aici, nu doar ca nu se vor gandi, dar se va ajunge sa se inchirieze orice, cat mai repede si oricum, din foame de bani. Mai aveti putintica rabdare sa se trezeasca destui cu somajul la usa, ratele cat casa si cursul euro la 4,2 lei.

pana una alta, cunosc 2 cupluri ce tocmai au fost anuntzati ca le creste chiria cu 100 eur. si nu au ce sa faca....deoarece mutatul acum, inainte de Sarbatori nu este recomandabil....ar cheltui mult mai mult.
nu sunt atat de optimista in privinta scaderii chiriilor.....

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Dec 8 2008, 10:23 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Musafir @ Dec 8 2008, 08:36 AM) *
pana una alta, cunosc 2 cupluri ce tocmai au fost anuntzati ca le creste chiria cu 100 eur. si nu au ce sa faca....deoarece mutatul acum, inainte de Sarbatori nu este recomandabil....ar cheltui mult mai mult.
nu sunt atat de optimista in privinta scaderii chiriilor.....

Chiriile scad. O simpla privire pe anuntul.ro arata ca au aparut din ce in ce mai multe garsoniere la 300 EUR/luna. Cele mai proaste deja sunt pe la 250-300.
Acum cateva luni erau foarte putine, marea majoritate erau la 350/400.

Nu prea cred ca au cum sa creasca chiriile in conditiile in care suntem in plina depresurizare a bulei imobiliare. Teoria ca oamenii nu isi mai permit sa cumpere dar o sa plateasca mai mult la chirie nu cred ca sta in picioare. In Bucuresti sunt foarte multe apartamente vechi de vanzare/inchiriere si o sa avem din ce in ce mai mult de unde alege pe masura ce incep sa se simta efectele crizei (macar psihologice/de incredere in mersul economiei daca nu chiar efecte imediate - lipsa de bani).

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Dec 8 2008, 10:43 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (gigel @ Dec 8 2008, 10:23 AM) *
Chiriile scad. O simpla privire pe anuntul.ro arata ca au aparut din ce in ce mai multe garsoniere la 300 EUR/luna. Cele mai proaste deja sunt pe la 250-300.
Acum cateva luni erau foarte putine, marea majoritate erau la 350/400.

Nu prea cred ca au cum sa creasca chiriile in conditiile in care suntem in plina depresurizare a bulei imobiliare. Teoria ca oamenii nu isi mai permit sa cumpere dar o sa plateasca mai mult la chirie nu cred ca sta in picioare. In Bucuresti sunt foarte multe apartamente vechi de vanzare/inchiriere si o sa avem din ce in ce mai mult de unde alege pe masura ce incep sa se simta efectele crizei (macar psihologice/de incredere in mersul economiei daca nu chiar efecte imediate - lipsa de bani).

Si inca ceva: luati cu valul de euforia cresterii neconditionate a economiei si a veniturilor, tindem sa uitam unde stam:

http://www.zf.ro/zf-24/ins-salariul-mediu-...27-lei-3630742/

Deci salariul mediu net in tara asta e de 350 EUR, in conditiile in care a crescut cu 22% intr-un an, procent urias pentru o economie asezata. La anu' sa zicem mersi daca mai creste, cu orice procent.

Sa zicem ca in Bucuresti o fi dublu, deci 700 EUR mediu net.
Parca nu e normal ca inchirierea unei garsoniere intr-un cartier periferic, gen Drumul Taberei sau Titan sa coste jumatate din salariul mediu. Sa nu uitam ca in chirie nu stau doar angajati din banci(se anunta restructurari serioase btw), IT, companii petroliere etc.

Pentru cine vrea sa stea in centru, in conditii bune e normal sa fie preturi mari, dar in cartierele muncitoresti vor mai scadea cu siguranta, pe masura ce cresc cheltuilelile cu intretinerea etc.

Dincolo de efectele concrete, criza asta va schimba mult in perceptia oamenilor: de-acum incolo ne vom gandi de doua ori inainte sa scoatem banii din buzunar si sa platim cat se cere, in ideea ca oricum lucrurile vor evolua in bine, ca salariile vor creste, ca vom avea si peste x ani job etc.
Pe masura ce vom auzi din ce in ce mai des de persoane concrete carora banca le-a scos casa la vanzare pentru ca n-au avut bani (1000 EUR/luna sau mai mult) sa plateasca rata, de oameni cu salarii mari (din banci, asigurari,imobiliare,intermedieri de tot felul) care raman fara job, vom intelege ca nu se poate sa platesti oricat pentru orice.

http://www.cotidianul.ro/economia_romaneas...inul-66945.html

http://www.cotidianul.ro/bancile_vand_case...pret-66891.html

+Quote Post
Vizitator_ignuta.
mesaj Dec 8 2008, 10:51 AM
Mesaj #25

Guests

"Tu nici macar nu ai citit link-ul ce l-am postat. Si am mentionat ca a durat doar 3 minute sa le gasesc pe net. In doua saptamani imi gasesc apartament bun in zona buna. In centru nu vreau sa stau din mai multe motive...chiar ii compatimesc pe nefericitii care stau in centru "

Eu l-am citit.Daca suni la ofertele care iti par bune iti raspunde o voce suava, cu "tocmai s-a dat" dar avem o alta oferta la fel de buna dar pretul e ceva mai mare".Adica undeva cu doua-trei sute mai mult.Cu alte cuvinte, afara-i vopsit gardu' , inauntru e leopardu'.Iar daca totusi dai peste un pret mic si e real, desi anuntul suna a lux, la fata locului iti dai seama ca "nimic nu e perfect pe lumea asta" vorba Micului Print si ca exista totusi un raport calitate/pret, deci e vorba de un compromis pe care trebuie sa-l accepti.Ori stai cu gazda pe capul tau si nu poti face nici un partzz fara sa ti-l contabilizeze,ori ai toaleta pe hol si gaz la butelie, ori n-ai bucatarie deloc si faci contract cu vecina pentru ceaiul de guturai, ori totul e ok in casa dar pe casa scarilor pute de trazneste a pipi de pisici si descoperi stupefiata ca vecina are vreo douazeci si ca isi fac veacul mai mult pe dependintele comune(scara,holuri).Una peste alta, din proprie experienta va spun ca e adevarat ca preturile pentru o garsoniera centrala si decenta din toate punctele de vedere nu se justifica, dar cum proprietarii speculeaza acest lucru iar cererea exista pe piata, deci si chiriasi care vor plati acest pret, preturile vor ramane inca mari.Nu se stie pentru cat timp, pentru ca incet incet chiriasii care lucrau in institutii financiare de regula, incep sa nu-si mai permita chiria,fie au fost disponibilizati, fie li s-au redus salariile.

+Quote Post
Vizitator_ignuta.
mesaj Dec 8 2008, 11:06 AM
Mesaj #26

Guests

"Chiriile scad. O simpla privire pe anuntul.ro arata ca au aparut din ce in ce mai multe garsoniere la 300 EUR/luna. Cele mai proaste deja sunt pe la 250-300.
Acum cateva luni erau foarte putine, marea majoritate erau la 350/400."

In urma cu cateva luni, ca in fiecare an de altfel, veneau studentii disperati ca nu au locuri in camin si isi storceau parintii de economii sau ii puneau sa se imprumute sa plateasca chirii exorbitante. Dar ce nu face omul pentru odrasla lui.Si tot in fiecare an, dupa ce se termina nebunia si se asezau toti pe la casele lor, chiriile incepeau sa se potoleasca,adica incolo prin decembrie-ianuarie.Si anul asta o sa fie la fel.Poate ca nu vor creste in acelasi hal in septembrie viitor, dar cele din centru nu vor renunta prea usor la pretul nejustificat de mare atata vreme cat vor exista potentiali clienti.

+Quote Post
Vizitator_presupusu.
mesaj Dec 8 2008, 11:11 AM
Mesaj #27

Guests

PENTRU CLARVAZATOAREA ...care sustine ca o sa scada chiriile !
Ai cautat vreodata sa stai cu chirie? Cred ca ti-e usor sa balmajesti cand stai cu mamica. Daca pretul era asa de mare , cum de in 5 minute a gasit pe cineva dispus sa-i dea cat a acerut + avans?! Din pacate nu poti sa stai in strada , sa faci greva asteptand sa scada preturile la chirii.

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj Dec 8 2008, 11:29 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (ignuta @ Dec 8 2008, 11:06 AM) *
"Chiriile scad. O simpla privire pe anuntul.ro arata ca au aparut din ce in ce mai multe garsoniere la 300 EUR/luna. Cele mai proaste deja sunt pe la 250-300.

In urma cu cateva luni, ca in fiecare an de altfel, veneau studentii disperati ca nu au locuri in camin si isi storceau parintii de economii sau ii puneau sa se imprumute sa plateasca chirii exorbitante. Dar ce nu face omul pentru odrasla lui.Si tot in fiecare an, dupa ce se termina nebunia si se asezau toti pe la casele lor, chiriile incepeau sa se potoleasca,adica incolo prin decembrie-ianuarie.Si anul asta o sa fie la fel.Poate ca nu vor creste in acelasi hal in septembrie viitor, dar cele din centru nu vor renunta prea usor la pretul nejustificat de mare atata vreme cat vor exista potentiali clienti.

Ai dreptate; totusi am impresia ca pana acum, dupa perioada de crestere septembrie/octombrie preturile au ramas la acelasi nivel; cu alte cuvinte, s-au dus doar in sus, au crescut brusc in perioada de varf dupa care s-au mentinut sau au crescut lent. Deh, daca vecinul Gogu a inchiriat cu suma x, eu n-oi fi mai fraier. E posibil sa ma insel, n-am urmarit cu atentie in ultimii ani...

Acum insa vad o scadere evidenta, si destul de consistenta procentual, de la 400 la 350/300 pentru multe zone.
Mai interesant insa, pare sa creasca oferta, adica sunt multe garsoniere scoase la inchiriat.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 8 2008, 11:58 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (ignuta @ Dec 8 2008, 11:06 AM) *

din pacate, nu sunt convinsa 100%. da, vor mai scadea dar nu impresionant.
iar in privinta odraslelor care isi storc parintii de bani, iti propun sa dai la medicina, an de an sa te zbati pentru loc in camin, sa ai sesiuni chinuitoare in galagie ....si sa vezi ce-ti ''storci'' parintii de bani....ca mutatul 6 ani din camera in camera nu este o placere...nici macar bursa nu-ti garanteaza o camera decenta!

+Quote Post
Vizitator_Ion.
mesaj Dec 8 2008, 12:44 PM
Mesaj #30

Guests

Motivul principal,in opinia mea,pentru care chiriile scad este ca pana la inceperea crizei au fost la vanzare zeci de mii de apartamente si garsoniere care au fost libere.Cand criza a lovit,proprietarii nu au mai dorit sa vanda,fiindca preturile au scazut.Acum ei vor oferi aceste proprietati spre inchiriere si automat preturile vor scadea pentru ca oferta va fi mare.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
13 Utilizatori care citesc acest topic (13 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 13th November 2019 - 06:36 PM