IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Proiect de lege impotriva taxei de prima inmatriculare, Parerile voastre sunt binevenite
Fara taxa de prima inmatriculare
Esti de acord sa platesti o suma modica anuala daca detii o masina mai veche de 5 ani ,inlaturandu-se astfel taxa de prima inmatriculare?
Da, sunt de acord [ 5 ] ** [50.00%]
Nu, sunt de acord [ 4 ] ** [40.00%]
Nu stiu [ 1 ] ** [10.00%]
Total voturi: 10
Musafirii nu pot vota 
Vizitator_intrus.
mesaj Mar 12 2010, 02:42 PM
Mesaj #1

Guests

O stire de ultima ora cu referire la rablele din Romania :

Programul “Rabla” ar putea suferi modificari

Astfel, de anul viitor, românii ar putea plăti pentru maşinile vechi duse la “Remat”, în loc să primească bani.Prin acest mod se incearca fortarea detinatorilor de rable sa apeleze la programul rabla in acest an.

Noul program va funcţiona după principiul european poluatorul plăteşte. Astfel, dacă acum cei care îşi duc maşina la casat primesc între 0,5 şi un leu pentru fiecare kilogram de fier vechi, pe viitor nu vor mai primi nimic.

România se numără printre ţările cu cele mai vechi parcuri auto din Europa. Vârsta medie a autoturismelor din ţara noastră depăşeşte 8,6 ani, ceea ce echivalează cu vârsta obişnuită de casare a autoturismelor din multe ţări europene.

* Citind acest articol, ma strecura o idee si ca orice idee idioata ma hotarai sa-i scriu domnului senator Urban Iulian despre ideea mea cu speranta ca poate se va infiripa un proiect de lege si astfel noi asti ….martalogii vom putea prinde si cate un beneficiu macar o data la un secol..Deci i-am trimis respectivul articol de mai sus completand-ul cu :

Domnule Urban,de departe se vede ca nu este vorba despre nici o” poluare”,adevarul gol golut esta ca DICTATURA FABRICANTILOR DE MASINI ,functioneaza si creeaza legi in Romania in avantajul lor fireste si inzecit in dezavantajul cetatenilor de rand.

Daca intr-adevar ne-ar durea foartea tare aceasta ”poluare” pot sa va rog sa propuneti un proiect de lege prin care sa fie desfiintata TAXA DE PRIMA INMATRICULARE si intocuita cu o taxa de vechime aplicata tuturor autoturismelor si autoutilitarelor care depasesc 5 ani vechime ,aceasta taxa crescanda fiind direct proportional cu vechimea acestora >Calculele sa se faca dupa niste criterii bine stabilite.
Imaginati-va cati bani s-ar strange la buget dat fiind faptul ca 85% din autoturisme si autoutilitarere din romania depasesc 5 ani vechime.
Taxa va fi modica insa raportat la nr de platitori suma colectata va fi foarte mare.Ati face un mare beneficiu celor care dores sa-si achizitioneze o masina second-hand si un si mai mare serviciu bugetului Romaniei.

—————————-

Acum ca e bine ,c-o fi rau …astept si parerile voastre Multi dintre noi stiu ca poti sa ai o masina de 4000 de euro adusa din afara ,mult mai buna ca un Logan nou.Insa putini sunt cei care au bani de o masina noua si sau restul de 6000-7000 mii de euro pentru programul rabla.

Traiasca dictatura….

http://salvatiromania.wordpress.com
Go to the top of the page

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 12 2010, 03:03 PM
Mesaj #2

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Taxa aia exista cu un scop si las-o acolo. Cei care isi aduc masini cu un milion de kilometri si catalizatorul praf sa fie buni de plata.

Dacia e compania care pus cel mai sanatos umar la sprijinirea economiei in 2009. Masinile sunt fiabile si nu pot fi comparate cu ce iesea pe poarta de la Mioveni anul trecut. Alte comparatii sunt inutile si rau voitorii vor sustine indiferent de argumente ca Dacia e "praf".

Cei care doresc neaparat o masina rulata pe drumuri bune pot achizitiona fara probleme una a carei taxa de prima inmatriculare nu depaseste 1000 de euro. Exemple sunt nenumarate. Sustin neconditionat taxa auto si aduc doua argumente imbatabile:
1. ori iti iei Logan/Sandero/Duster ori platesti taxa => sustii economia.
2. previne supraaglomerarea parcului auto cu masini mult poluante.

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 12 2010, 08:26 PM
Mesaj #3

Membru
**

Erata: nu pot fi comparate cu ce iesea pe poarta de la Mioveni SECOLUL trecut, nu anul, imi cer scuze.

Da, probabil ai dreptate la faza cu furnalul. De asemenea, 5 vapoare mari polueaza cat toate masinile din lume, sau - o masina EURO 4 elimina aceeasi cantitate de CO2 cat o vaca. In contextul in care vorbim noi, e irelevant. Eu stau in centrul Bucurestiului, tu probabil stai tot in oras. Sincer, ce preferi? Sa fie plin de masini Euro 1, maxim Euro 2, rulate in Germania, sau sa fie plin de Dacii Euro 4??? Ei??

In alta dezordine de idei: cati ani ai? Eu tin minte ca acum 15 ani ma inecam in orice mare intersectie. Acum pot sta in spatele unor masini cu geamul deschis fara sa ma deranjeze catusi de putin. Ghici care masini! Acelea cu un catalizator decent. Asta e diferenta, nene! Asta inseamna taxa pe poluare! Plamanii mei si ai tai. Atmosfera de-o bagam in noi eu si cu tine, si familiiile noastre. Reflecteaza!

+Quote Post
Vizitator_Ion Ion.
mesaj Mar 14 2010, 05:57 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 12 2010, 08:26 PM) *
Erata: nu pot fi comparate cu ce iesea pe poarta de la Mioveni SECOLUL trecut, nu anul, imi cer scuze.

Da, probabil ai dreptate la faza cu furnalul. De asemenea, 5 vapoare mari polueaza cat toate masinile din lume, sau - o masina EURO 4 elimina aceeasi cantitate de CO2 cat o vaca. In contextul in care vorbim noi, e irelevant. Eu stau in centrul Bucurestiului, tu probabil stai tot in oras. Sincer, ce preferi? Sa fie plin de masini Euro 1, maxim Euro 2, rulate in Germania, sau sa fie plin de Dacii Euro 4??? Ei??

In alta dezordine de idei: cati ani ai? Eu tin minte ca acum 15 ani ma inecam in orice mare intersectie. Acum pot sta in spatele unor masini cu geamul deschis fara sa ma deranjeze catusi de putin. Ghici care masini! Acelea cu un catalizator decent. Asta e diferenta, nene! Asta inseamna taxa pe poluare! Plamanii mei si ai tai. Atmosfera de-o bagam in noi eu si cu tine, si familiiile noastre. Reflecteaza!

daca o masina EURO 4 elimina aceeasi cantitate de CO2 cat o vaca, atunci orasul sa fie plin de vaci.
sa mergem la serviciu cu vaca. wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Mar 14 2010, 07:12 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (intrus @ Mar 12 2010, 03:32 PM) *
Deci sa intelegem de la tine ca in afara da cativa amarati de angajati de la uzinele Pitesti sa sustinem economia FRANTEI?pentru ca omule adevaratul profit acolo pleaca.

Francezului ii convine..materie prima aproape moca,salarii de mizerie(deci nu pierde ca la o uzina de la Renault unde salariul minim de de 2000 de Euro) forta de munca din belsug (caci ne apasa foamea tot mai mult) si tot asa...care-i beneficiul? Aaa,,,cumparati dacia si prospera de-i care siau dat mana din politicul romanesc...In concluzie omul de rand o ia la smochina cum se poarta in Romania.

Vorbesti de poluare? Un singur furnal polueaza intr-o zi cat toate vehiculele de pe glob in 20 de zile.-
Stii ce sa rezolvat la ultimul summit al ecologistilor ?Nimic. China,SUA,Germania,Japonia si alti colosi industriali ,nici nu au vrut sa auda despre poluare si restrictii.

In schimb asupresc amaratii sii forteaza sa cumpere ce vor ei.

Nu te mai lasa dus de val,televizorul spala creiere...daca alea sunt in ''deriva''.

De 80 de ori se polueaza mai mult prin fabricarea de noi masini dacat ar polua astea vechi ruland pe strazi zilnic.

Interesul este profitul dumnealor si manipularea clientului de a cumpara sub pretextul poluarii .

Renault are participatie de 51% la Dacia, restul e al statului roman. Ca atare nu tot profitul merge in Franta, si mai incasam si o multime de taxe, TVA pe masini, impozite pe salariu, mai sunt si firme care furnizeaza componente pentru Dacia... Ar fi multe de spus despre cat de meschin gandesc alde voi, despre cum ati fi in stare sa desfiintati industria auto nationala numai ca sa va puteti cumpara voi o rabla ruginita "de firma". Subscriu 100% la ceea ce a scris Fjord. N-aveti bani nici sa platiti intretinerea dar va pute Dacia, nu-i de nasul vostru...

+Quote Post
Vizitator_Lucian.
mesaj Mar 15 2010, 01:22 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (intrus @ Mar 14 2010, 02:53 PM) *
Statul roman nu castiga mai nimic.:

1- Materia prima e100% din Romania dar se face juma-juma la profit= 1-0 pt Renault
2-Statul roman fiind actionar majoritar plateste cele mai multe pierderi=2-0 pt Renault
3-Statul roman plateste si el angajatii de la uzina=3-0 pt Renault
4-Statul roman a sters datorii enorme la Renault.(binenteles pe comisioane) care-i beneficiul nostru.?Al omului de rand?

5- Orice contract de privatizare facut in Romania a fost facut in defavoarea Romaniei.

6-Renault nu o sa fabrice niciodata Logan in Franta -se vor injosi prea mult si nus„ prosti iar costa prea mult.
7- Toti nemtii care au cumparat Logan acum isi smulg parul din cap -(si le-au luat moca la programul rabla din Germania) -pt ca-s vai de mama lor facute din materiale de proasta calitate .

Sa desfiintam industria auto zici? Stai calm prietene ,toata industia Romaniei s-a dus.....au avut grija cei de la putere sa o desfiinteze in cei 20 de ani de hotie .
Cat despre saracia altora nui de ras...insa daca ai avea putin respect fata de conditia umana ,ai sti ca toti au un suflet si respectvi nevoi....toti isi doresc ceva de la viata .... insa sunt unii ca voi de bani gata care cred ca lor li se cuvine totul .

O sa vina si vremea cand toatea astea( case ,masini,ofuri si fite) vor fi desarte ....../si veti da socoteala pentru dispretul si rautatea voasta .
Tu esti dovada vie prin care se afirma ca rasa umana e cea mai josnica rasa de animale de pe pamant....

Lasand la o parte stilul agramat in care scrii, rar mi-a dat sa vad o asemenea insiruire de aberatii, afirmatii gratuite, rea-vointa, negativism romanesc clasic sau pur si simplu prostie curata. Mi-ar lua prea mult sa le demontez pe toate, dar vreau totusi sa precizez ceva: nu de saracia altora rad eu, ci de atitudinea lor de capre raioase cu coada pe sus, daca intelegi ce vreau sa zic. Daca fiecare si-ar vedea lungul nasului si s-ar intinde doar cat il tine plapuma am trai intr-o lume mai buna.

+Quote Post
Vizitator_gigiel.
mesaj Mar 15 2010, 01:48 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 12 2010, 03:03 PM) *
...
Sustin neconditionat taxa auto si aduc doua argumente imbatabile:
1. ori iti iei Logan/Sandero/Duster ori platesti taxa => sustii economia.
2. previne supraaglomerarea parcului auto cu masini mult poluante.

Vad ca esti hotarit si pari sa stii despre ce vorbesti.
Am si eu doua intrebari ceva mai tehnice la care mi se pare imposibil sa nu poti raspunde din moment ce esti atit de raspicat.
Se stie CLAR ca producatorul Dacia din Romania este Grup Dacia. Se stie CLAR ca Group Renault detine 99,9% din actiunile Grup Dacia. Se mai stie, tot atit de CLAR, ca statul francez detine 14% din actiunile Group Renault.
Intrebarea 1: ce economie sustii cind iti iei Logan / Sandero / Duster? A statului francez sau a celui roman?
Intrebarea 2: cit cistiga statul roman la o masina care, sa zicem, costa 10.000 de euro?

+Quote Post
Vizitator_gigiel.
mesaj Mar 15 2010, 01:58 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Lucian @ Mar 14 2010, 07:12 AM) *
Renault are participatie de 51% la Dacia, restul e al statului roman. Ca atare nu tot profitul merge in Franta, si mai incasam si o multime de taxe, TVA pe masini, impozite pe salariu, mai sunt si firme care furnizeaza componente pentru Dacia... Ar fi multe de spus despre cat de meschin gandesc alde voi, despre cum ati fi in stare sa desfiintati industria auto nationala numai ca sa va puteti cumpara voi o rabla ruginita "de firma". Subscriu 100% la ceea ce a scris Fjord. N-aveti bani nici sa platiti intretinerea dar va pute Dacia, nu-i de nasul vostru...

Lucian, nu e bine sa minti. Nu stiu de unde ai scos-o pe asta, cum ca 49% din actiunile Dacia Group sint ale statului roman pentru ca pe site-ul lor scrie CLAR:

RENAULT .......... 99,426938%
Altii ................. 0,573061%
Iata si link-ul: http://daciagroup.com/actionariat/capital-...ctionariat.html

Ca exercitiu, incearca sa mergi la Group Renault si sa vezi structura actionariatului si o sa ai o MARE surpriza: statul francez detine 14% din Renault. Si acum sa ne aducem aminte de premierul Tariceanu care la inceputul crizei a acordat un ajutor de vreo 15 milioane de euro catre Dacia. (vezi http://www.realitatea.net/uzinele-dacia-vo...ro_416911.html# ).
E adevarat ca statul roman cistiga de pe urma Dacia: cistiga din taxe si impozite, dar nu se stie clar in ce cuantum, eu n-am gasit si nici nu te pot intreba pe tine pentru ca se pare ca minti.

+Quote Post
Vizitator_gigiel.
mesaj Mar 15 2010, 02:09 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Lucian @ Mar 14 2010, 07:12 AM) *
[...] despre cum ati fi in stare sa desfiintati industria auto nationala [...]

Inca ceva si gata: nu exista industrie auto nationala. Punct. E ca si cum, daca Versace angajeaza, in Romania, 100 de croitorese ca sa faca niste rochii de seara, gata, se cheama ca sintem in elita internationala a fashion-ului. Nu sintem si ca drept dovada, Renault produce aceleasi masini si in Romania, dar si in Columbia, Brazilia, Rusia, Maroc, Iran, India si in Africa de Sud dar sub nume diferite: Dacia Logan, Renault Logan, Nissan Aprio sau Tondar 90. (pentru conformitate: http://en.wikipedia.org/wiki/Dacia_Logan ).

De exemplu, masina din imagine, desi pare a fi o Dacie Logan, e - totusi - un Nissan:

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 15 2010, 08:36 AM
Mesaj #10

Membru
**

Citeaza (intrus @ Mar 15 2010, 08:22 AM) *
Am o dacia de 20 de ani cu care merg pe strazile orasului.Mai am si 3 mii de euro stransi pentru o masina second din afara insa nu pot sa-mi cumpar datorita taxei de prima inmatriculare.Deci ,ca sa nu ma intaind mai mult decat ma tine plapuma imi sugerezi sa merg cu dacia aia veche de 20 de ani inca 20 de ani.
Deci dupa tine e mai moral,mai ecologic, mai confortabil ,mai calitativ sau cum vrei sa o iei :dacia de 20 de ani in locul unui Audi A4 de 9 ani cu euro 3.

Omule...e timpul sa inchei aici polemica cu tine,un non-sens arogant si probabil super p-----st.
Sfatul meu prietenesc : ia otrava.Daca ai progenituri ,da-le si lor,daca nu ,sa nu faci niciodata copii, caci inevitavil vor deveni pericol iminent impotriva umanitatii .

Cu 3000 de euro iti poti lua si in tara suficiente masini decente - Matiz, Cielo (cele mai fiabile masini produse in tara asta vreodata), Solenza (neoficial - cea mai buna Dacie), Fiesta, Corsa, Logan din 04-05 chiar Peugeot-uri mai noi de 10 ani toate. Imi pare rau sa o spun, dar nu e vina nimanui ca tu nu ai suficienti bani, dar ai pretentii.
Si sa sfatuiesti pe cineva sa comita sinucidere in masa nu mi se pare deloc "prietenesc". Din toate postarile tale pe acest topic pe care l-ai creat nu reiese decat agresivitate, nimic constructiv. O astfel de persoana ar putea fi foarte periculoasa cu volanul in mana.

+Quote Post
Vizitator_gigiel.
mesaj Mar 15 2010, 08:57 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (intrus @ Mar 15 2010, 08:22 AM) *
[...]
Omule...e timpul sa inchei aici polemica cu tine,un non-sens arogant si probabil super p-----st.
Sfatul meu prietenesc : ia otrava.Daca ai progenituri ,da-le si lor,daca nu ,sa nu faci niciodata copii, caci inevitavil vor deveni pericol iminent impotriva umanitatii .

Dom'le, hai sa facem un efort si sa nu ne mai jignim gratuit. Ce naiba, la 20 de ani de cind ne-am cistigat dreptul de a vorbi liber inca nu realizam ca folosind astfel de "argumente" nu reusim decit sa ne sabotam singuri discursul? Ce importanta are ca un om e "super p-----st", daca ideea lui e buna? Ca vorbim despre idei, nu despre persoane.
In alta ordine de idei, eu sint de acord cu o taxa de mediu. Dar nu taxa asta, care mi se pare profun nedreapta si facuta in sprijinul proucatorilor si importatorilor de autovehicule.
Taxa de mediu ar trebui sa indeplineasca doua mari conditii:
1/ sa se aplice tuturor factorilor de poluare: masini, vapoare, avioane, barci cu motor, fabrici, vaci.
2/ sa se aplice in functie de cit polueaza fiecare, nu de vechimea / capacitatea unei masini. De exemplu, eu daca merg cu o masina veche de 20 de ani 300 km pe an, poluez mai putin decit unul care merge cu un Euro 4 200.000 de km.

+Quote Post
corect
mesaj Mar 15 2010, 09:04 AM
Mesaj #12

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Citeaza (gigiel @ Mar 15 2010, 08:57 AM) *
Dom'le, hai sa facem un efort si sa nu ne mai jignim gratuit. Ce naiba, la 20 de ani de cind ne-am cistigat dreptul de a vorbi liber inca nu realizam ca folosind astfel de "argumente" nu reusim decit sa ne sabotam singuri discursul? Ce importanta are ca un om e "super p-----st", daca ideea lui e buna? Ca vorbim despre idei, nu despre persoane.
In alta ordine de idei, eu sint de acord cu o taxa de mediu. Dar nu taxa asta, care mi se pare profun nedreapta si facuta in sprijinul proucatorilor si importatorilor de autovehicule.
Taxa de mediu ar trebui sa indeplineasca doua mari conditii:
1/ sa se aplice tuturor factorilor de poluare: masini, vapoare, avioane, barci cu motor, fabrici, vaci.
2/ sa se aplice in functie de cit polueaza fiecare, nu de vechimea / capacitatea unei masini. De exemplu, eu daca merg cu o masina veche de 20 de ani 300 km pe an, poluez mai putin decit unul care merge cu un Euro 4 200.000 de km.

Foarte corecta ultima afirmatie.
Cel mai simplu este includerea ei in pretul benzinei; dar daca imi aduc bine aminte o astfel de taxa a fost inclusa acum cativa ani in pretul benzinei. De unde denumirea de "taxa de prima inmatriculare" si nu taxa de poluare.

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 15 2010, 09:50 AM
Mesaj #13

Membru
**

Citeaza (intrus @ Mar 15 2010, 09:26 AM) *
NU intelegi nu e vorba de pretentii ci de discriminarea romanilor...Suntem in UE daca un german cumpara o masina adusa din Romania sau de oriunde nu i se baga pe gat aceasta taxa abuziva cu caracter fascist.De ce sa nu am dreptul de a avea o masina pe care o poate cumpara oricine din Europa la aceeasi suma.??Dar asa suntem noi romanii....ne place sa stam capra. Cat despre sfaturi sa o lasam balta.... era o figura de stil..

Bine ca o dai la intors. De la vorba pana la fapta poate fi un pas extrem de mic. Cat despre dreptul neamtului - ai si tu acelasi drept - sa-ti iei o masina NOUA de unde vrei cu o taxa decenta de inmatriculare, comparativ cu valoarea masinii. Si stii tu exact cat costa inmatricularea unei masini SH in DEU? Ca eu n-am reusit sa aflu de pe net.

+Quote Post
Vizitator_Un cititor.
mesaj Mar 15 2010, 11:52 AM
Mesaj #14

Guests

In primul rand potrivit legilor europene taxa "noastra" de prima imatriculare este cam ilegala. Au starnit domnii de la centru, caci acum avem un alt centru, europeni fiind, putina furtuna, dar vad ca s-au linistit. Acum ca nu mai este Taricelu motoristu, de ce nu se face ceva si sa se aduca la o forma decenta taxa asta. Cel mai bine o taxa platita pe an: cat circuli atat paltesti si bineinteles in functie de norma de poluare, capacitate, noxe emanate aplicata la toti participantii la trafic. Ca asa vine domnu' cu RABA si polueaza de n ori mai mult decat un cetatean cu un Mondeo din 2003 TDCI, pe care il poti luat SH dintr-o tara din vest ....un exemplu doar.(raprtat la noxe pe cilindree). Si astfel se poate numi taxa de mediu caci acum e taxa preferentiala sau oricum numai nu de mediu.
Oricum daca nu ai bani poti alege si variante mai decente de autoturisme decat unul SH din Germania din 1995, un matiz , un Cielo pe GPL evetual. Toate cele bune si o democratie placuta!

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 29 2010, 03:18 PM
Mesaj #15

Membru veteran

Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

pana una alta,io trebuie sa platesc 1500 euro! angry.gif pe Honda CRV din 2007,in timp ce o rabla din 1900 toamna plateste 100 de euro! angry.gif deci de ce trebuie sa platesc io atata?dat fiind ca sunt conform cu normele de poluare??
Cata nesimtire la guvernantii astia,nu mai stiu cat si de unde sa mai jecmaneasca!

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Apr 30 2010, 04:32 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Cocolina @ Apr 29 2010, 03:18 PM) *
deci de ce trebuie sa platesc io atata?dat fiind ca sunt conform cu normele de poluare??

pen'ca nu ti-a ajuns o lancie ypsilon sau asa ceva, ai vrut ditamai SUV-ul, cu tractiune 4x4 integrala cuplabila automat, ca sa te dai mare ca te-ai ajuns !
Bine ti-au facut ca te pun sa platesti, sa te usture fundu acuma daca ai vrut sa te vada lumea ca tu "îti permiti"
La Planeta asta sarmana nu te gândesti ?

+Quote Post
Vizitator_gogu pintenogu.
mesaj Jul 21 2010, 10:32 PM
Mesaj #17

Guests

pentru cel cu pseudonimul "fjord":Esti cumva Tariceanu sau mai stiu eu ce nene interesat sa ne jupoaie aiurea?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd November 2019 - 09:16 PM