IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

12 Pagini V  « < 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
> 80% dintre motociclisttii autohtoni sunt pericol public si fonic?, politia rutiera e handicapata, adica oarba si surda.
kellogs
mesaj Sep 13 2010, 01:14 AM
Mesaj #301

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 5
Inscris: 13-September 10
Utilizatorul numarul: 23 684

Off topic:

Citeaza (un motociclist oarecare @ Sep 2 2010, 08:44 AM) *
Sa recapitulez postul dumneavoastra:
"N-am maşină, n-am motor, sunt pieton RATB-ist"... wink.gif insa postati parerea pe o sectiune numita "Masini, trafic, motoare si parcari"...

Iar OP, ca si mine, ca si toti ceilalti care NU folosesc mijloace de transport personale motorizate in orasele in care locuiesc (multumesc ca respectati ordinea si linistea publica, sanatatea dvs si pe a celor de langa dvs) NU AU nici un drept de a se baga in ciorba voastra nepoftiti la masa. Ei trebuie doar sa taca si sa inghita toate noxele si zgomotele produse de vehiculele motorizate.

Citeaza
Mi se pare mie, sau dumneavostra aveti treaba si noi va retinem!

Nu, nu ti se pare deloc! Noi avem treaba, iar dvs ne DERANJATI

Citeaza
E ca si cum m-as apuca eu acum sa dau sfaturi pe topicuri de fizica quantica doar pe baza unor documentare pe care le-am vazut in timpul liber.

Nu cred ca esti nevoit(a) sa constientizezi zilnic legile fizicii cuantice astfel ca bietele legi sa aibe ocazia sa te deranjeze; mormanele de tabla si combustibil din locul unde traiesti o fac zi de zi. Poate nu te deranjeaza pe tine, fi sigur(a) ca pe multi de langa tine ii deranjeaza insa.

Citeaza
Singura dumneavostra grija ar trebui sa fie doar traversarea strazii prin loc PERMIS.

Dupa cum s-a mai spus - traversare prin loc permis si dupa ce ne-am asigurat ca realmente nu exista pericole. Ma repet, nu suntem niste furnicute mental incapabile care trec in sir pe trecerea de pietoni toata ziua dintr-o parte in alta a strazii fara sa avem alte preocupari. Traficul din marile orase este o problema a marilor orase. Mai sus aveti si motivele principale.

On topic:

- dpdv al traficului, prefer o motoreta in locul unei masini. Traficul se mai degaja.
- dpdv al activitatilor intelectuale ce se desfasoara in general in orase, motocicletele sau orice alte motoizate ce produc zgomot in exces contribuie la rarirea parului locuitorilor din oras. Va rog, intelegeti ca lumea are treaba, iar dvs ii deranjati. Iar cand deranjul se repeta la fiecare 5 minute eu nu imi mai pot face treaba... Aici este un minus in speial pentru motociclete, care chiar daca nu au toba sparta sau lipsa tot produc un numar mut prea mare de decibeli. Nu se poate face nimic pentru reducerea acestuia ? Doar exista pusti cu luneta si amortizor de face "fas" in loc de "bum"
- mediu in care traim: in orase, nu mai bine o bicilceta daca tot va puteti tine echilibrul pe doua roti ?
- statisticile... arata atatea accidente rutiere in care motociclistii isi pierd vietile. Incapatanarea de a conduce un astfel de vehicul in pofida acestor statistici ramane un mister. Am un prieten care era sa o pateasca pentru a motorul sau a scapat nitel ulei fix sub roata din spate.

Drum bun

Aceasta postare a fost editata de kellogs: Sep 13 2010, 01:16 AM
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_gicu.
mesaj Sep 13 2010, 11:08 AM
Mesaj #302

Guests

Citeaza (adip @ Sep 2 2010, 12:27 PM) *
Venind din partea unui motociclist, sfatul ar fi trebuit sa fie "traversarea strazii prin loc PERMIS dar doar dupa ce v-ati asigurat ca nu sunt pericole" biggrin.gif

crezi ca la motociclisti nu se ia permisul "la kg in Arges"?

+Quote Post
Vizitator_nanas.
mesaj Sep 13 2010, 11:53 AM
Mesaj #303

Guests

Citeaza (mot33 @ Sep 2 2010, 11:10 AM) *
In primul rand, pentru mine "conflictul" motociclist - automobilist este un mister. In sensul ca, desi se vorbeste des despre asta, eu nu reusesc sa identific nici un conflict intre cele doua categorii de participanti la trafic.

atata timp cat legislatia nu s-a schimbat si se permite "slalomul" printre masini, conflictul e f clar- masinile care faceau slalom schimband benzile intr-o frenezie, nu o mai pot face, pt ca motocicletele fac acelasi lucru, dar avand un demaraj si o viteza net superioara, pot aparea brusc in ambele laterale.
Deci, masinile trebuie sa-si pastreze benzile si sa le schimbe numai dupa o asigurare f atenta si sa vada mult in spate, ceea ce oglinda retrovizoare nu permite.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Sep 13 2010, 11:56 AM
Mesaj #304

Guests

Trebuie mentionat si motivul pentru care motociclistii trec printre masini pt a se opri in fata masinilor :
Datorita soferilor care pleaca de la semafor haotic, pentru a evita riscul de a fi loviti /striviti intre 2 masini.

Cat despre accidente.....hai sa ne uitam mai atent la ele. 99% sunt din cauza ca un sofer retard nu s-a uitat in oglinda, nu a acordat prioritate sau pur si simplu vorbea la telefon. Apropo, noi nu vorbim la telefon in timp ce conducem.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Sep 13 2010, 12:32 PM
Mesaj #305

Guests

Citeaza (cristi @ Sep 13 2010, 11:56 AM) *
Trebuie mentionat si motivul pentru care motociclistii trec printre masini pt a se opri in fata masinilor :
Datorita soferilor care pleaca de la semafor haotic, pentru a evita riscul de a fi loviti /striviti intre 2 masini.

Cat despre accidente.....hai sa ne uitam mai atent la ele. 99% sunt din cauza ca un sofer retard nu s-a uitat in oglinda, nu a acordat prioritate sau pur si simplu vorbea la telefon. Apropo, noi nu vorbim la telefon in timp ce conducem.

Pai normal ca nu vorbiti. Sunteti prea ocupati sa faceti slalom printre masini. laugh.gif

Te rog explica-mi si mie ce intelegi prin soferi care pleaca haotic de la semafor.
Ca eu din experienta proprie am observat ca daca nu te bagi printre masinile stationate la semafor si circuli legal, stand pe mijlocul benzii pe care te-ai incadrat nu ai astfel de probleme.

+Quote Post
Vizitator_un motociclist oarecare.
mesaj Sep 13 2010, 05:51 PM
Mesaj #306

Guests

Citeaza (Nick @ Sep 13 2010, 12:32 PM) *
Pai normal ca nu vorbiti. Sunteti prea ocupati sa faceti slalom printre masini. laugh.gif

Te rog explica-mi si mie ce intelegi prin soferi care pleaca haotic de la semafor.
Ca eu din experienta proprie am observat ca daca nu te bagi printre masinile stationate la semafor si circuli legal, stand pe mijlocul benzii pe care te-ai incadrat nu ai astfel de probleme.

Asta pana se suie unu' pe tine, unu' care vorbea la telefon si "nu te-a vazut". Era s-o patesc asa si, de-atunci nu stau niciodata in spatele unei masini, la stop.
Daca mergi pe mijlocul benzii, cel putin cu motocicleta, s-ar putea sa-ti iei o pata de ulei, sau sa revina unu' din depasire direct peste tine.

Cititi mai oameni buni posturile anterioare si nu mai dati cu degetele aiurea in tastatura.

Cat despre cei care au sau nu drept sa posteze.... evident toata lumea are voie sa posteze dar mai conteaza si atitudinea, pentru ca daca si eu te bag in acceasi oala cu toti retarzii de pietoni care coboara din RATB si-mi sar prin fata autobuzului, sau intra in traversare pe unde li se scoala si, avand trafic din stanga ei se uita in dreapta; nu o sa te simti bine daca o sa-ti zic ca atunci cand sunt cu masina si faci o "faza d'asta" o sa-ti franez pe cap pentru ca meriti sa mori.
Cine nu ii place zgomotul de oras, sa se mute la tara, in varf de munte, nu sa-mi tina mie predici mai ales ca am toba stoc. Nici mie nu-mi place cand tipa nevasta-ta la tine de se aude de la 3 etaje, sau cand iti urla copii prin casa...

D'aia m-am si mutat din oras, ca vreau liniste.
Nici mie nu-mi place cand dau vecinii maneaua la maxim... nici mie nu-mi place cand vad "cazane tunate" cu tobe de Yamaha R1 care se deplaseaza "race" cu fenomenala viteza de 60km/h si ditai norul de fum in spate...
D'aia exista Politie, sa-i sunati, sa faceti reclamatie & shit.

In ceea ce priveste statisticile "colegu' de mai sus" cred ca a pus mana pe statisticile de la prostTv sau oTV...
Statisticile de la Politia Rutiera spun altceva, si anume ca 85% dintre accidentele in care au fost implicate vehicole pe doua roti (biciclete, mopede, scutere si motociclete) sunt cauzate de conducatorii de masini prin neacordare de prioritate cand vehicolul pe doua roti avea acest drept. De la iesire din parcare cu ochii la piXda de pe trotuar, la schimbarea directiei de mers fara a se asigura (semnalul e deja ceva prea mult) (in multe cazuri motocicleta circula PARALEL, pe alta banda), la vesnicul "left turn" facut ca si cum ar fi strada lu' masa.
Restul de 25% cuprinde de la erori de pilotaj la defecte mecanice, la stare de ebrietate, insa pe primul loc este lipsa experientei si motocicleta puternica.

Viteza e parte componenta nu si cauza determinanta.
Aaaa... ca motocicleta venea cu 220 - 280km/h si tataia din dacie s-a uitat in zare, a vazut lumina insa nu si-a inchipuit ca vine o racheta sol-sol deci s-a incadrat pe banda astfel "luand fata motocicletei" ceea ce a facut ca motociclistul sa moara un pic.... asemenea cazuri sunt extrem, extrem de rare.

Cele mai intalnite sunt :

-schimba banda peste tine,
-iese de pe strada direct pe banda 3 unde circuli tu si, nu-ti trece prin cap ca "ala" si-a cumparat strada pe unde circuli,
-iese din parcare fara sa se uite,
-intra pe stradute laterale, in principiu de pe cea mai indepartata banda si evident fara semnal insa cu smuncitura aferenta de volan...
-isi inchipuie ca daca are motocicleta in fata aceasta nu cedeaza trecerea la pietoni si se suie pe mine cand franez (ca nu l-a invatat masa despre distanta intre vehicole)...
-printre stradute, daca are obstacol pe banda se baga ca nesimtitul pe contrasens si asteapta sa ma feresc eu caci, deh, sunt pe strada lu' masa si nu-mi dau seama....
-in afara localitatii si nu numai, se baga in depasire pe baza "prioritatii de tonaj" cu toate ca-i vin eu din fata;
-in afara localitatilor sunt prea grabiti sa astepte 10 sec si-mi taie calea din scurt caci, in mintea lor de ratati isi inchipuie ca daca-i trimit 210kg la 130km/h in portiera stanga, isi inchipuie ca mai pleaca pe picioare de acolo (amandoi plecam in cosciug, desi eu am sanse mari sa sar peste masina si, doamne ajuta...)
- racerii de plastilina la volan de Logan, BMW, audi & Co, "tunat" sau nu, intra tare in curba insa n-au "skill" sa ia virajul caci e pe departe mai usor sa accelerezi in linie dreapta decat sa stii sa iei o curba corect; si "ma trezesc cu ei " pe banda mea, in mijlocul virajului. Majoritatea cretinilor dintre voi, franati ca retardatii in mijlocul curbei!
Dar sunteti plini de voi cand va turati " cazanu' " la semafor, insa habar n-aveti cei ala apex sau point fixation.

Sa le mai insir???

Ca sa nu mai zic ca noaptea prin oras e plin de cazane "tunate"... chiar mi-am propus la un moment dat ca timp de-o saptamana sa ies cu camera video pe marile bulevarde, noaptea si sa "documentez" cati dintre "zgomotosi" sunt motociclisti.

Pun pariu cu voi ca este vorba despre maxim, 30%... multi dintre voi habar n-aveti cum "suna" o motocicleta... ca sa nu mai zic de diferentierea intre o motocicleta si un scuter cu tobe sport!

In ceea ce priveste "permisul", ca sa-l linistesc si pe "amicu'" care, din postul sau pare ca abia acum a aterizat pe Pamant, spaga la categoria A nu exista, dragi prieteni.
Si va spun de ce.... pentru CA ITI RUPI GATUL in poligon daca esti prea smecher si ei sala cu bani.
Examenul teoretic este identic cu cel pentru B (exceptie facand cateva intrebari "specifice"), insa proba practica se tine in poligon si presupune executarea in limita de timp a unor manevre cu motocicleta pe niste marcaje desenate pe asfalt... asa ca nu prea tine... si de cand s-a adaugat si proba cu evitarea "obstacolulul"
la viteza... se pica pe capete...
Din scoala moto, desi e departe de a fi perfecta, iesi cu niste notiuni cat de cat ok care te ajuta daca nu sari direct pe motocicleta super-sport de +100cai.

"Smecherii" pe care-i vezi tu ca-si rup gatul pe la tv, 60% n-au carnet intocmai din aceasta cauza: cad in poligon si se lasa de scoala, de frica.
Scoala moto o termina numai pasionatii de moto, pe cand scoala de cat B o termina cu carnet orice retardat care nici nu stie sa scrie: da 200Eur la traseu si daca nu face vreo gafa majora, i se da carnetul.

Dupa cum am zis, din scoala moto mai inveti cate ceva, insa la B nu inveti decat sa stai la semafor.

Mi se pare extrem de amuzant ca ma corectati la cunostintele de teorie rutiera avand in vedere ca pana sa postez eu pe acest forum toti credeati ca motocicletele trebuie sa se deplaseze pe banda 1.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Sep 13 2010, 10:28 PM
Mesaj #307

Guests

Citeaza (un motociclist oarecare @ Sep 13 2010, 05:51 PM) *
Din scoala moto, desi e departe de a fi perfecta, iesi cu niste notiuni cat de cat ok care te ajuta daca nu sari direct pe motocicleta super-sport de +100cai.
Legislatia e facuta un pic cu picioarele si aici. In Australia, spre exemplu, ca P-plater (provisional license, mai putin de 2 ani de experienta) nu ai voie cu mai mult de 250cmc.
Ceea ce ai spus, insa, e foarte adevarat: soferii de pe masini sunt mult mai neatenti si imprudenti decat motociclistii si ei sunt cauza principala a accidentelor in care sunt implicati motociclisti. Mie mi s-a intamplat pur si simplu sa nu vad un biciclist noaptea cand voiam sa virez dreapta de pe drumul principal pe o strada laterala. Cand l-am observat eram deja iesit un aproape 2 metri pe contrasens si m-am oprit, dar veneau masini din sens opus si am avut noroc ca nu era nimeni in spatele meu si am avut loc sa ma repliez imediat.
Ochii in patru, dragi soferi, nu strica niciodata sa va mai asigurati inca o data inainte de a schimba directia.

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Sep 14 2010, 06:16 AM
Mesaj #308

Guests

Asta pana se suie unu' pe tine, unu' care vorbea la telefon si "nu te-a vazut". Era s-o patesc asa si, de-atunci nu stau niciodata in spatele unei masini, la stop.
Daca mergi pe mijlocul benzii, cel putin cu motocicleta, s-ar putea sa-ti iei o pata de ulei, sau sa revina unu' din depasire direct peste tine.

Cititi mai oameni buni posturile anterioare si nu mai dati cu degetele aiurea in tastatura.

Cat despre cei care au sau nu drept sa posteze.... evident toata lumea are voie sa posteze dar mai conteaza si atitudinea, pentru ca daca si eu te bag in acceasi oala cu toti retarzii de pietoni care coboara din RATB si-mi sar prin fata autobuzului, sau intra in traversare pe unde li se scoala si, avand trafic din stanga ei se uita in dreapta; nu o sa te simti bine daca o sa-ti zic ca atunci cand sunt cu masina si faci o "faza d'asta" o sa-ti franez pe cap pentru ca meriti sa mori.
Cine nu ii place zgomotul de oras, sa se mute la tara, in varf de munte, nu sa-mi tina mie predici mai ales ca am toba stoc. Nici mie nu-mi place cand tipa nevasta-ta la tine de se aude de la 3 etaje, sau cand iti urla copii prin casa...

Nici mie nu-mi place cand dau vecinii maneaua la maxim... nici mie nu-mi place cand vad "cazane tunate" cu tobe de Yamaha R1 care se deplaseaza "race" cu fenomenala viteza de 60km/h si ditai norul de fum in spate...
D'aia exista Politie, sa-i sunati, sa faceti reclamatie & shit.

In ceea ce priveste statisticile "colegu' de mai sus" cred ca a pus mana pe statisticile de la prostTv sau oTV...
Statisticile de la Politia Rutiera spun altceva, si anume ca 85% dintre accidentele in care au fost implicate vehicole pe doua roti (biciclete, mopede, scutere si motociclete) sunt cauzate de conducatorii de masini prin neacordare de prioritate cand vehicolul pe doua roti avea acest drept. De la iesire din parcare cu ochii la piXda de pe trotuar, la schimbarea directiei de mers fara a se asigura (semnalul e deja ceva prea mult) (in multe cazuri motocicleta circula PARALEL, pe alta banda), la vesnicul "left turn" facut ca si cum ar fi strada lu' masa.
Restul de 25% cuprinde de la erori de pilotaj la defecte mecanice, la stare de ebrietate, insa pe primul loc este lipsa experientei si motocicleta puternica.

Viteza e parte componenta nu si cauza determinanta.
Aaaa... ca motocicleta venea cu 220 - 280km/h si tataia din dacie s-a uitat in zare, a vazut lumina insa nu si-a inchipuit ca vine o racheta sol-sol deci s-a incadrat pe banda astfel "luand fata motocicletei" ceea ce a facut ca motociclistul sa moara un pic.... asemenea cazuri sunt extrem, extrem de rare.

Cele mai intalnite sunt :

-schimba banda peste tine,
-iese de pe strada direct pe banda 3 unde circuli tu si, nu-ti trece prin cap ca "ala" si-a cumparat strada pe unde circuli,
-iese din parcare fara sa se uite,
-intra pe stradute laterale, in principiu de pe cea mai indepartata banda si evident fara semnal insa cu smuncitura aferenta de volan...
-isi inchipuie ca daca are motocicleta in fata aceasta nu cedeaza trecerea la pietoni si se suie pe mine cand franez (ca nu l-a invatat masa despre distanta intre vehicole)...
-printre stradute, daca are obstacol pe banda se baga ca nesimtitul pe contrasens si asteapta sa ma feresc eu caci, deh, sunt pe strada lu' masa si nu-mi dau seama....
-in afara localitatii si nu numai, se baga in depasire pe baza "prioritatii de tonaj" cu toate ca-i vin eu din fata;
-in afara localitatilor sunt prea grabiti sa astepte 10 sec si-mi taie calea din scurt caci, in mintea lor de ratati isi inchipuie ca daca-i trimit 210kg la 130km/h in portiera stanga, isi inchipuie ca mai pleaca pe picioare de acolo (amandoi plecam in cosciug, desi eu am sanse mari sa sar peste masina si, doamne ajuta...)
- racerii de plastilina la volan de Logan, BMW, audi & Co, "tunat" sau nu, intra tare in curba insa n-au "skill" sa ia virajul caci e pe departe mai usor sa accelerezi in linie dreapta decat sa stii sa iei o curba corect; si "ma trezesc cu ei " pe banda mea, in mijlocul virajului. Majoritatea cretinilor dintre voi, franati ca retardatii in mijlocul curbei!
Dar sunteti plini de voi cand va turati " cazanu' " la semafor, insa habar n-aveti cei ala apex sau point fixation.

Sa le mai insir???

Ca sa nu mai zic ca noaptea prin oras e plin de cazane "tunate"... chiar mi-am propus la un moment dat ca timp de-o saptamana sa ies cu camera video pe marile bulevarde, noaptea si sa "documentez" cati dintre "zgomotosi" sunt motociclisti.

Pun pariu cu voi ca este vorba despre maxim, 30%... multi dintre voi habar n-aveti cum "suna" o motocicleta... ca sa nu mai zic de diferentierea intre o motocicleta si un scuter cu tobe sport!

In ceea ce priveste "permisul", ca sa-l linistesc si pe "amicu'" care, din postul sau pare ca abia acum a aterizat pe Pamant, spaga la categoria A nu exista, dragi prieteni.
Si va spun de ce.... pentru CA ITI RUPI GATUL in poligon daca esti prea smecher si ei sala cu bani.
Examenul teoretic este identic cu cel pentru B (exceptie facand cateva intrebari "specifice"), insa proba practica se tine in poligon si presupune executarea in limita de timp a unor manevre cu motocicleta pe niste marcaje desenate pe asfalt... asa ca nu prea tine... si de cand s-a adaugat si proba cu evitarea "obstacolulul"
la viteza... se pica pe capete...

"Smecherii" pe care-i vezi tu ca-si rup gatul pe la tv, 60% n-au carnet intocmai din aceasta cauza: cad in poligon si se lasa de scoala, de frica.
Scoala moto o termina numai pasionatii de moto, pe cand scoala de cat B o termina cu carnet orice retardat care nici nu stie sa scrie: da 200Eur la traseu si daca nu face vreo gafa majora, i se da carnetul.

Dupa cum am zis, din scoala moto mai inveti cate ceva, insa la B nu inveti decat sa stai la semafor.

Mi se pare extrem de amuzant ca ma corectati la cunostintele de teorie rutiera avand in vedere ca pana sa postez eu pe acest forum toti credeati ca motocicletele trebuie sa se deplaseze pe banda 1.

Aha, got it.
1. Am inteles - intre benzi nu exista pete de ulei.
2. De asemenea, daca stai intre benzi esti mai vizibil pentru sofer desi esti in unghiul mort al oglinzii sale laterale.

Auzi, de curiozitate, cat mai costa un permis de A pe la Pitesti? biggrin.gif

+Quote Post
mesaj Sep 14 2010, 07:41 AM
Mesaj #309

Guests

Citeaza (Nick @ Sep 14 2010, 06:16 AM) *
Aha, got it.
1. Am inteles - intre benzi nu exista pete de ulei.
2. De asemenea, daca stai intre benzi esti mai vizibil pentru sofer desi esti in unghiul mort al oglinzii sale laterale.

Ati inteles prost iar eu nu am timp sa repostez de fiecare data ce tot am scris si am tot scis pe acest topic!
Am observat ca principala activitate pe acest topic este rastalmacirea frazelor poate si din lipsa de argumente.

Asa, de dragul discutiei, daca stai printre masini, cand esti prea in fata esti chiar in dreptul portierei (geamului) din stanga / dreapta, iar cand stai mai in spate esti chiar in raza de actiune a oglizilor laterale (eu stiam ca oglinda laterala trebuie "setata" astfel incat sa-ti poti vedea si o "bucata" din masina proprie).

Se vede ca nu prea va este "comod" sa va uitati in acele oglinzi, caci altfel ati fi stiut de aceste lucruri, cred eu elementare!

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Sep 14 2010, 08:50 AM
Mesaj #310

Guests

Mai e inca o problema ignorata: aruncatul privirii peste umar inainte de a schimba banda, asa numitul head-check in tarile anglo-saxone, care in Romania nu se invata si nu se foloseste, fiindca soferul roman oricum le stie pe toate, nu mai are de invatat nimic. Verificarea asta trebuie facuta in asa fel incat din masina sa vezi ce se intampla in spatele stalpului central, practic pe geamul lateral al usii din spate. Exersata regulat aceasta verificare poate salva vieti, in special cand in unghiul mort sunt motociclisti scuteristi sau biciclisti. Pasii pentru schimbarea benzii in siguranta ar fi: oglinzi (centrala daca exista + laterala), semnal, head-check, manevra propriu-zisa.

+Quote Post
Vizitator_owene.
mesaj Sep 14 2010, 08:57 AM
Mesaj #311

Guests

Eliminand 100% din tobele zgomotoase, tot nu se va rezolva nimic.
Problema traficului in orase este exact problema aeroporturilor constientizata in anii '60: traficul este in crestere vrem sau nu vrem si asta aduce zgomot in crestere si cool.gif infrastructura nu evolueaza in acelasi ritm cu cresterea traficului deci apare congestionarea si problemele se amplifica in avalansa.
Am pus paralela cu aeroportul ca sa vedeti ca problema e aceeasi si intr-o metoda de transport fara tobe tunate, smecheri, ITP masluit, trafic dereglat, lipsa control trafic. In traficul auto tembelii cu tobe zgomotoase sunt niste varfuri deranjante, dar aduceti-va aminte cum a fost cu 5 ani inainte si cum e acum: nu-i asa ca zgomotul de fond a crescut? Credeti ca o sa scada?
Solutii: a) "viata la tara" cool.gif aparare anti-zgomot(termopane, gard viu, etc) dar pragul de zgomot o sa creasca in continuare, cu sau fara cateva tobe tunate si urlate. c)trecerea in masa la motorul electric va atenua o vreme problema - pneurile inca fac zgomot destul de mare; d)scumpirea excesiva a petrolului si in final terminarea lui va forta punctul c)

Cum multe boli de la cap incep, va doresc o viata echilibrata si cat mai lipsita de stres.

+Quote Post
Vizitator_Bibo.
mesaj Sep 14 2010, 02:49 PM
Mesaj #312

Guests

Citeaza (C_ris @ May 28 2009, 03:56 PM) *
Concret, Danemarca:
* asa-zisa taxa de inmatriculare este 100% din pretul masinii, dealtfel exista si o gluma proasta: "Cumperi doua masini si conduci una". Din acest motiv nu vezi pe strada mai mult de 20-30 de masini in centrul orasului. Si 5-6 masini la semafor, in rest aproape pustiu.
* amenzile pentru parcare ilegala sunt enorme, in jur de 100E - ia-ti vreo 4 si te-ai potolit
* nu ai far la bicicleta noaptea, 50E
* NU EXISTA SPAGA/'NEGOCIERE' ti-o iei si gata.

Ceea ce nu intelegem noi este ca nu e numai vina sistemului, schimbarea incepe doar de la noi, oamenii de rand ... mai ales in contextul oamenilor care ne conduc...

La noi, taxa de parcare sare de 200E, spre 300E mai exact (677-864 RON ridicarea de catra hingheri, plus 240 RON amenda la politie). Asa ca nu te mai plange ca statul nu lucreaza in favoarea voastra, a motociclistilor!....

+Quote Post
Vizitator_vasile.
mesaj Sep 15 2010, 12:09 PM
Mesaj #313

Guests

Citeaza (adip @ Sep 14 2010, 08:50 AM) *
Mai e inca o problema ignorata: aruncatul privirii peste umar inainte de a schimba banda, asa numitul head-check in tarile anglo-saxone, care in Romania nu se invata si nu se foloseste, fiindca soferul roman oricum le stie pe toate, nu mai are de invatat nimic. Verificarea asta trebuie facuta in asa fel incat din masina sa vezi ce se intampla in spatele stalpului central, practic pe geamul lateral al usii din spate. Exersata regulat aceasta verificare poate salva vieti, in special cand in unghiul mort sunt motociclisti scuteristi sau biciclisti. Pasii pentru schimbarea benzii in siguranta ar fi: oglinzi (centrala daca exista + laterala), semnal, head-check, manevra propriu-zisa.

exista oglinzi suplimentare de unghi mort- de altfel nu cred ca ai circumstante atenuante daca invoci faptul ca n-ai vazut ca era in unghiul mort...

+Quote Post
Vizitator_gaga.
mesaj Sep 15 2010, 12:25 PM
Mesaj #314

Guests

In ceea ce priveste "permisul", spaga la categoria A nu exista, dragi prieteni.
Si va spun de ce.... pentru CA ITI RUPI GATUL in poligon daca esti prea smecher si ei [size="5"][/size]sala cu bani.

dupa cum a-i ortografiat, nu poti nici macar sa citesti chestionarul - asa ca si tu l-ai luat in Arges...

+Quote Post
mesaj Sep 15 2010, 03:43 PM
Mesaj #315

Guests

Citeaza
dupa cum a-i ortografiat, nu poti nici macar sa citesti chestionarul - asa ca si tu l-ai luat in Arges...

Scrie si tu 20 000 de cuvinte in 5 posturi si vom vedea care-i mai ortograf...
Ce mor eu p'astia "de serviciu"... wacko.gif

+Quote Post
Vizitator_ma doare capu'.
mesaj Sep 15 2010, 09:00 PM
Mesaj #316

Guests

Citeaza (gaga @ Sep 15 2010, 12:25 PM) *

fugi si te ascunde pana nu te arata lumea cu degetul (cel mijlociu), ca esti agramat !

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Sep 16 2010, 08:23 AM
Mesaj #317

Guests

Citeaza (un motociclist oarecare @ Sep 14 2010, 07:41 AM) *
Ati inteles prost iar eu nu am timp sa repostez de fiecare data ce tot am scris si am tot scis pe acest topic!
Am observat ca principala activitate pe acest topic este rastalmacirea frazelor poate si din lipsa de argumente.

Asa, de dragul discutiei, daca stai printre masini, cand esti prea in fata esti chiar in dreptul portierei (geamului) din stanga / dreapta, iar cand stai mai in spate esti chiar in raza de actiune a oglizilor laterale (eu stiam ca oglinda laterala trebuie "setata" astfel incat sa-ti poti vedea si o "bucata" din masina proprie).

Se vede ca nu prea va este "comod" sa va uitati in acele oglinzi, caci altfel ati fi stiut de aceste lucruri, cred eu elementare!

Bun, bun. Las' ca acum am inteles.

Din acest moment o sa incep sa circul cu mijlocul meu de locomotie (fie masina, motocicleta, TIR, caruta sau tractor numai intre benzi). Stiam eu ca "desteptii" care au scris Codul Rutier nu aveau dreptate. Doar ca imi trebuia opinia atotstiutoare a unui motociclist oarecare.

Acum serios - tu mai citesti ulterior ceea ce scrii??

Foloseste-ti un pic neuronul si gandeste-te - unde esti tu mai vizibil? In campul meu vizual central (adica in fata mea sau in retrovizoare) sau in campul meu vizual periferic (adica in oglinzile laterale - care oricum in functie de masina au un punct mort)?
Nu mai debita prostii de genul "eram in fata lui la semafor dar nu m-a observat fiindca vorbea la mobil" ca sa disculpi practica voastra tampita de a face slalom printre benzi sau de a depasi masinile oprite la semafor.

Codul Rutier spune ca suntem toti soferi si toti trebuie sa respectam regulile de circulatie in vigoare.
Nu spune ca trebuie sa fiu eu de 10 ori mai atent ca sa nu te lovesc pe tine cand nu le respecti.

Daca nu intelegi sau nu vrei sa respecti acest lucru iti urez mult noroc in trafic - fiindca s-ar putea sa ai nevoie.

A, si de curiozitate, ce fel de motor ai?

+Quote Post
mesaj Sep 16 2010, 10:22 AM
Mesaj #318

Guests

Citeaza (Nick @ Sep 16 2010, 08:23 AM) *
Bun, bun. Las' ca acum am inteles.

Din acest moment o sa incep sa circul cu mijlocul meu de locomotie (fie masina, motocicleta, TIR, caruta sau tractor numai intre benzi). Stiam eu ca "desteptii" care au scris Codul Rutier nu aveau dreptate. Doar ca imi trebuia opinia atotstiutoare a unui motociclist oarecare.

Acum serios - tu mai citesti ulterior ceea ce scrii??

Foloseste-ti un pic neuronul si gandeste-te - unde esti tu mai vizibil? In campul meu vizual central (adica in fata mea sau in retrovizoare) sau in campul meu vizual periferic (adica in oglinzile laterale - care oricum in functie de masina au un punct mort)?
Nu mai debita prostii de genul "eram in fata lui la semafor dar nu m-a observat fiindca vorbea la mobil" ca sa disculpi practica voastra tampita de a face slalom printre benzi sau de a depasi masinile oprite la semafor.

Codul Rutier spune ca suntem toti soferi si toti trebuie sa respectam regulile de circulatie in vigoare.
Nu spune ca trebuie sa fiu eu de 10 ori mai atent ca sa nu te lovesc pe tine cand nu le respecti.

Daca nu intelegi sau nu vrei sa respecti acest lucru iti urez mult noroc in trafic - fiindca s-ar putea sa ai nevoie.

A, si de curiozitate, ce fel de motor ai?

Codul Rutier spune foarte multe lucruri, insa "soferii" tind sa uite foarte multe lucruri elementare.
Daca alegem sa ne strecuram printre masini, o facem pe barba noastra si cunoastem riscurile... ma indoiesc serios ca a fost cineva lovit pana acum printre masini (motociclist fiind).
Accidentele nu se intampla printre masini, deoarece este destul de safe atunci cand te comporti ca atare si nu-ti fortezi norocul si bunavointa colegilor de trafic.
Eu ma simt mai safe printre masini decat daca as fi pe linia de tramvai unde orice "nerabdator" poate iesi din coloana peste tine.
Am spus-o si in postarile mele anterioare, daca crosetezi printre masinile in miscare la un 80-90 km/h nu mai ai dreptul sa te plangi in caz de ai fost lovit. Ala nu mai este accident, este certitudine.
Cine face asa ceva, crosetat in viteza printre masini, aduna ceea ce planteaza.

Motociclistii nu se baga intodeauna printre masini, adica nu este o chestie definitorie, este mai degraba o optiune a fiecarui motociclist care, in functie de risc, avantaje si stare de dispozitie alege sa faca sau nu.
Dar sa punem problema invers, si anume, in intervalul 17.30 - 19.00 cateva mii de motociclisti care stau in coloana la semafor, precum masinile... Un astfel de comportament, se rasfrange direct asupra ta, posesorul de masina: timpul de asteptare la semafor, se dubleaza cel putin.
Asa ca, din punctul meu de vedere, ar trebui sa fiti recunoscatori ca ne strecuram printre masini.

Strecuratul printre masini, nu produce "deranj" soferilor care stau la stop atat timp cat ai suficient spatiu pentru a nu atinge masinile. Strecuratul printre masini produce insa fustrare printre soferii care stau la stop pentru ca, sa fim seriosi, pe motocicleta timpul de deplasare prin oras de la punctul A la punctul B se diminueaza simtitor.
Exemplu, eu am facut 20 min din Voluntari pana in Ap Patriei in intervalul 18 - 18.30 pe un traseu de calvar: Voluntari, Colentina Avion, Fundeni, capatul liniei 102 (costin georgian), titan, statuie salajan, energiticienilor, bobocica, vitan, IML Mina Minovici, soseaua Oltenitei, Ap patriei.

Politica mea este: daca am loc si nu deranjez, ma bag, atat timp cat coloana este oprita. Daca nu am loc, astept. Si daca mi se face loc, intodeauna multumesc celui in cauza.

In ceea ce priveste vizibilitatea, eu ma comport ca si cum as fi invizibil, pentru ca asta-i regula principala in oras: cu motocicleta esti invizibil.
Am scris si un set de reguli cateva posturi mai sus, dar cine sa le citeasca??
Poti sa stai si pe capota masinii, o anumita categorie de soferi sunt asa de comozi incat le este lene sa-si flexeze dishtu' mic pentru a pune semnalul...

Poti sa stai unghiul oricarei oglinzi, asta e fix pix daca soferul de la volan nu se uita in oglinzi si pune semnalul concomitent cu trasul de volan.

Ce scrieti dumneavoastra despre regulamentul rutier, este utopic, ceva gen "flower power", e suficient doar sa observati cati intorc pe linia continua si cati trec pe rosu...

Este ciudat cum soferii isi aduc aminte despre codul rutier numai cand le convine situatia (gen: de ce va strecurati printre masini), insa sunt loviti complet de amnezie in ceea ce priveste distanta de semnalizare a schimbarii directiei de mers, interzicerea parcarii sau opririi in sau la iesirea din viraj, intoarcerea pe linia continua, pastrarea distantei intre autovehicolele in mers si exemplele pot continua...

Aceasta "amnezie" ma face se cred despre "soferii" care folosesc argumentele legii numai cand situatia le convine, ca sunt fustrati de timpul petrecut la semafor.

Anul acesta nu a fost nici un accident care s-a petrecut din cauza ca motociclistul s-a strecurat printre masini. Nici anu trecut,de altfel. A existat insa un scuter care "a rupt" cateva masini stationate la semafor, insa scuterul nu este motocicleta si poate fi condus fara carnet.

In schimb au murit 5 motociclisti din cauza soferilor care au intors pe dubla continua. Unul dintre ei a murit nevinovat la Otopeni cand un cretin de politist a scapat masina de sub control si a intrat pe contrasens lovind frontal motociclistul.
Inchipuiti-va ce viteza trebuie sa fi avut masina aceea ca sa sara delimitatoarele de sens de beton!!

Daca stai sa faci o analiza cu statisticile in fata, cu fiecare caz in care a fost implicata o motocicleta intr-un accident, o sa rezulte ceea ce postam mai sus referitor la proncentaj.

Ai fi surprins cati soferi de masini habar n-au sa-si tina banda, cati taie linia continua in viraje... doar stai la Romana timp de 10 min, la acel mic viraj semaforizat. O sa-ti treaca dupa 10 min de observatii.

Pozitionarea motocicletei pe banda a fost combatuta de mine cateva posturi mai sus.

Puteti spune ce vreti, insa vorbitul la telefon in timp ce conduci, eu l-as pedepsi cu niste amenzi cat valoarea masinii pe care o conduci! Mi se pare strigator la cer sa iti permiti masina de 20.000 de eur, insa sa nu-ti permiti un hands-free.

Citeaza

Chiar Luni am fost pe la ai mei parinti si veneam de pe straduta cu iesire la strada Iriceanu Ion, cu intentia de a urca pe trotuar pentru parcare. La capatul stradutei pe care m-a aflam, trebuia sa fac stanga, pe trotuar, numai ca este diferenta de nivel asa ca eram atent cum urc, sa nu scap motocicleta turata in pietoni sau mai stiu eu ce.
Si cum eram eu PERPENDICULAR pe straduta in incercarea de a ma urca pe trotuar, m-am trezit cu un audi a4 franand chiar langa piciorul meu drept.... ghici ce? Era sa ma loveasca, (eram aproape stationat) pentru ca a intrat pe straduta din Iriceanu Ion, VORBIND LA TELEFON!

Iata, eu nu pot incadra evenimentul de mai sus in categoria "debitare de prostii", ci il pot incadra in categoria "stai draq acasa, sau i-a metroul daca nu esti in stare sa fii suficient de atent cand conduci o masina".

Citeaza

Diferenta intre mine si dvs. (aici pot include si peste 90% dintre conducatorii de masini) este ca eu nu ma bazez pe noroc atunci cand sunt in trafic. Sau pe simtul de atentie a celorlalti participanti la trafic.
Niciodata sa nu-ti lasi viata in mainile celorlalti sau sa te bazezi ca celalalt te-a vazut... d'aia n-am avut nici un incident pana acum, in trafic.

[quote]Nu spune ca trebuie sa fiu eu de 10 ori mai atent ca sa nu te lovesc pe tine cand nu le respecti./quote]
O intrebare am la fraza de mai sus? Daca la volan, sau la ghidon, nu trebuie sa fii "de 10 ori mai atent" sa nu lovesti pe cineva care greseste, ce te faci intr-o situatie in care un sofer greseste si ghinionul face sa fie la volanul unui TIR?? Caci si ei sunt oameni, nu?
Fraza dvs de mai sus induce senzatia urmatoare: cu cat numarul de roti e mai mare si greutatea/masa autovehicolului este mai mare, cu atat "factorul de comoditate" creste iar indicile de atentie scade.
Cu cat ai mai multe roti si tone in dotare, cu atat ceilalti trebuie sa se fereasca ei de tine!!

Ce pot sa mai zic...

+Quote Post
kellogs
mesaj Sep 16 2010, 09:29 PM
Mesaj #319

Nou venit
*

pentru ca daca si eu te bag in acceasi oala cu toti retarzii de pietoni care coboara din RATB.

Treaba e ca acesti pietoni reprezinta 5% din numarul pietonilor din Romania. Insa acele motociclete care ma deranjeaza intr-una reprezinta 95% din motocicletele din Romania. Dupa cum ne relatezi, dumneata esti in cei 5% - exceptia.

Citeaza
Cine nu ii place zgomotul de oras, sa se mute la tara, in varf de munte, nu sa-mi tina mie predici mai ales ca am toba stoc.

Pardon ? Aici m'am nascut, am crescut si am toti prietenii si familia. De ce sa fiu eu fortat sa plec ? Pentru ca altii nu stiu sa traiasca intr-un conglomerat urban fara a deranja pe altii, normal, nu ?

Citeaza
Nici mie nu-mi place cand tipa nevasta-ta la tine de se aude de la 3 etaje, sau cand iti urla copii prin casa...

Eu nu am facut atacuri la persoana. Te rog sa te abtii. Ori consideri ca nu trebuie sa mai facem copii ? Cat despre nevasta care tipa - un alt exemplu de individ care a lipsit la lectiile de educatie civica.

Citeaza

De apreciat ca doresti liniste, dar cu o motocicleta nu prea o poti avea decat cu multa grija. Am vazut foarte putine motociclete sa produca un numar de decibeli insuficient pentru a se face observate. Cu sau fara tobe sparte.

O solutie FOARTE buna este cea aplicata in Danemarca (si nu numai, ci in toate tarile nordice) dupa cum spunea ineva mai sus.

Toate bune

+Quote Post
mesaj Sep 17 2010, 06:25 AM
Mesaj #320

Guests

Citeaza (kellogs @ Sep 16 2010, 09:29 PM) *
Treaba e ca acesti pietoni reprezinta 5% din numarul pietonilor din Romania. Insa acele motociclete care ma deranjeaza intr-una reprezinta 95% din motocicletele din Romania. Dupa cum ne relatezi, dumneata esti in cei 5% - exceptia.

5% sunt aceia care deranjeaza! Ma refer strict la "forjatorii nocturni".

Pardon ? Aici m'am nascut, am crescut si am toti prietenii si familia. De ce sa fiu eu fortat sa plec ? Pentru ca altii nu stiu sa traiasca intr-un conglomerat urban fara a deranja pe altii, normal, nu ?

Exista adevar si in ceea ce spuneti insa sub categoria "altii", motociclistii sunt sub 5%. Daca ar fi s-o luam metodic problemele urbane nu au inceput si nu se vor termina cu motociclistii. Ma refer strict la educatie.
Caci este doar o problema de educatie, nu de vehicol.
Si intra in categoria "Asa cum vecinu' isi curata masina cu "muzica la maxim" Duminica dimineata la 9.00" ... sau cum "vecina de la trei ii comunica orar reteta vecinei de la doi care acum se afla pe trotuar, in fata blocului si, drace, iar este Duminica dimineta ora 9.00... oh well ... cel putin vecinu' nu mai face curatenie in masina"!...

Dupa cum am spus, motocicletele sunt masinarii de turatie neavand o caroserie care sa reduca zgomotul.
Si la masini, cu tot cu caroserie & shit, daca ai fi nevoit sa schimbi in intervalul 4000 - 7000 de rpm, ar face un zgomot infernal.
Ganditi-va ca majoritatea motocicletelor au peste 10.000 rpm. Chiar si cu tobe stock, nemodificate (cum este si a mea) la peste 6000 rpm, in trepte inferioare, urla de-o ia dracii.
Motocicletele, nu toate insa o mare majoritate, nu pot circula la 1500rpm caci, cam pe'acolo se afla relantiul.
Spre exemplu, a mea motocicleta are 16000 rpm, red-line'ul incepand la 14000, iar cuplul maxim la 10000.
Acolo ii place ei, la 10000... insa daca mergi in oras cu 10000 de rpm, nu apuci sa traiesti mult.
Eu o tin undeva intre 5 si 7-8000 rpm, in functie de treapta de viteza in care ma aflu.
Bunul simt iti spune ca, noaptea cand treci pe langa locuite, sa mergi in trepte superioare... ca nu-ti cad gradele de pe umeri.

Eu nu am facut atacuri la persoana. Te rog sa te abtii. Ori consideri ca nu trebuie sa mai facem copii ? Cat despre nevasta care tipa - un alt exemplu de individ care a lipsit la lectiile de educatie civica.

Imi cer scuze daca am lasat impresia de atac la persoana... am defectul de a folosi persoana a-doua ori de cate ori ma adresez unei categorii de oameni care ma irita. De cate ori vorbesc asa nu ma adresez unui user aparte (chiar daca-l citez) ci intregii categorii reprezentate de acel user.

Cel mai prost in tara asta este ca nu mai stim sa citim printre linii, si ca posedam un individualism dus la extrem. Totul este despre noi, persoana noastra, sau mai bine zis eu, eu, eu, numai eu...
Vedem numai extremele. Exemplul meu legat de copii este unu' din copilarie in care copii vecinului de deasupra pur si simplu ne-au terorizat prin galagia imensa produsa la orice ora.

Si acum, daca stau bine si ma gandesc, si cu riscul de a schimba subectul.... DA, unuii oameni nu ar trebui lasati sa faca copii. Unii oameni sunt atat de prosti si idioti incat nu pot fi lasati sa creasca copii.
Nu ma refer la conspiratii de natura genetica ci la prostia imensa pe care o vezi in unii oameni care stau cu chirie intr-o garsoniera, insa au doi copii.

Ma rog, deviem mult de la subiect, insa ideea ramane: este opinia mea ferma ca unii oameni ar trebui sa treaca un test pshihologic NASA style, si unul de inteligenta ... iar sub un anumit IQ sa nu aiba dreptul sa aiba copii.
Extremist sau nu, fara minim diploma de bac nu ai ce cauta la vot. Deasemenea, peste varsta de 65 de ani, votul tau nu ne mai intereseaza... oricum poate fi cumparat cu o galeata in care se afla o punga de zahar, una de malai, una de orez si un calendar.
Parerea mea...
Eu sunt pentru "dinte pentru dinte" in cazurile clare de rautate si criminalitate cu discernamant.

De apreciat ca doresti liniste, dar cu o motocicleta nu prea o poti avea decat cu multa grija. Am vazut foarte putine motociclete sa produca un numar de decibeli insuficient pentru a se face observate. Cu sau fara tobe sparte.

Exista putine motociclete care sa nu produca zgomot pentru ca este asa cum am spus mai sus: motor de turatie inalta= zgomot. Asta nu inseamna ca nivelul zgomotului nu poate fi tinut intr-un nivel acceptabil. Totul tine de educatie.

A fost si un experimnent facut undeva in "tarile cu apa calda" unde politistilor li s-au dau un prototip de motocicleta electrica care avea aceleasi dimensiuni si greutatea motocicletelor obisnuite de politie (touring-uri mari si grele), insa NU FACEA NICI UN ZGOMOT.
Intr-o saptamana au fost retrase toate deoarece sapte din zece au fost implicate in accidente si lovite de masini. Si nu-mi spuneti acum ca, politistii au mers cu 200 la ora in oras, si pe-o roata... Au instalat pe motocicleta sistem audio (boxe) care reda in mers turatia unei motociclete touring!
Imagine that!
O sa caut articolul si o sa-l postez...

Toate cele bune!

PS: sper ca am dat dovada de o inalta conduita lingvistica, ortografica si ortoepica....
Nu vrem sa-l deranjam pe "omu' de serviciu"... wacko.gif

+Quote Post
Vizitator_bycicle.
mesaj Sep 17 2010, 07:17 AM
Mesaj #321

Guests

Astia cu motociclete toonate si cu zgomot mare nu o fac pentru ca sa ajunga repede la servici. O fac ca sa se simta ei cocosi. E o chestie asa, de tupeu. Eu personal nu ii inghit pe cei care vor sa iasa in evidenta cu tot dinadinsul, mai ales in mod violent, facand zgomot ca o uzina. Mai mult, cu motocicleta te strecori greu printre masini, pui greu frana.

Pentru cei care vor sa ajunga repede la servici, solutia e sa mergeti cu bicicleta. Sau cu scooter-ul. E mai ieftin, mai simplu se intretinut. Scooterele moderne sunt silentioase si rapide. Si sunt mai inguste, incapi printre masini, esti mai safe, ai niste aparatori acolo pentru picioare, cat de cat.

Motocicleta a fost dezvoltata dupa cum vad eu, mai curand pt autostrada sau sosele libere, de-asta au sistem de racire eficient peste o anumita viteza, sunt bune la drum intins. Nu e de mers pe strazile din Buc cu 100 la ora. Motocicletele sunt fabricate in Germania/Japonia/China care au autostrazi, nene!! Voi le luati si pe urma va ganditi, ba unde o folosesc eu? Si vreti sa mergeti cu ele pe Mihai Bravu! Mi se pare ridicol si inuman sa le cereti celorlalti sa se adapteze la nevoia voastra, ca de, nu merg bine sub 100.

Solutia: Ati gresit, ati luat ceva prea puternic pt mers prin oras, luati altceva, si moto le folositi cand mergeti la mare. Daca tineti la mediu, prin oras mereti cu bicicleta sau cu metroul. Nu-mi vorbi mie de ajuns la servici, ca motociliclistii care se dau la liniuta la mine prin fata la 2 noaptea nu sunt chititi pe ajuns la servici devreme.

+Quote Post
mesaj Sep 17 2010, 07:51 AM
Mesaj #322

Guests

Citeaza (bycicle @ Sep 17 2010, 07:17 AM) *
...

Chestia cu scuterele si bicicletele se poate aplica si la posesorii de SUV-uri... deci tot o chestie sociala legata de educatie si de bun simt ramane...

+Quote Post
Vizitator_Simonel.
mesaj Sep 17 2010, 12:10 PM
Mesaj #323

Guests

Citeaza (Motociclist @ May 29 2009, 07:14 AM) *
Am motor.
Nu am tobe galagioase.
Merg cu maxim 60km/h in oras.

Acum 2 ani un pusti cu Audi a intors fara sa se asigure si am ajuns la spital cu mana rupta si totusi nu leg cabluri de stalpi ca sa moara soferii.

Am si masina.

Am si bicicleta.

Mi-am luat alt motor pentru ca-mi place si pentru ca e mai ieftin si polueaza mai putin si pentru ca o parchez mai usor si pentru ca ma misc mai usor din Drumul Taberei pana in centru si pentru ca am vazut ca fac si multi din vest.

Uneori merg cu bicicleta.

Nu sunt de acord cu motociclistii care fac zgomot noaptea. Si pe mine ma deranjeaza.

Totusi, nu cred ca aveti dreptul sa va transformati frustrarile in vorbe grele impotriva motociclistilor.
Nu toti sunt cocalari.

Sunt mult mai multi cocalari la volan.

Motociclistii adevarati formeaza o comunitate si uneori ajuta alti oameni in mod organizat.

Sper sa nu ma intalnesc cu voi pe strada si sa ma striviti cu masinile voastre doar pentru ca sunteti frustrati.

O zi buna.

Normal ca sunt mai multi cocalari la volan: statistic exista mai multe masini decat motociclete. Probabil ca proportia este undeva egala.
Ma enerveaza mult motocilcistii care tureaza bike-ul la maxim, dar si dobitocii cu masini pe care tureaza, la fel, noaptea prin centru. Acelasi zgomot.
Dar cel mai mult ma enerveaza dobitocii (si motocilcisti si soferi) care depasesc viteza legala (hai, daca ii dai 10 km/ora in plus e ok, in oras). dar cand mergi in oras cu 90-100, atunci sa nu se astepte sa ii dea prioritate toti. Justificarea este simpla: altul este timpul in care te poti baga in intersectie (cand ai de dat prioritate) la 100, comparativ cu 60. Este valabil si pentru masini si pt motoare. Simplu. Diferenta este ca ala cu motor, moare sigur la impact cand are 100/ora. Soferul are sanse mult mai mari sa scape (Daca are centura).

+Quote Post
Vizitator_inna.
mesaj Sep 17 2010, 01:15 PM
Mesaj #324

Guests

Niste retarzi penibil : forjeaza ( ce termen de cacao), modifica tobele. Sa i vada cine?

Totusi selectia naturala functioneaza: in fiecare saptamana mor cativa.

+Quote Post
Vizitator__Dexter.
mesaj Sep 17 2010, 03:06 PM
Mesaj #325

Guests

eu tare am impresia ca astia de strigati impotriva TUTUROR motociclistilor aveti o problema:
sunteti COMPLEXATI pentru ca va e FRICA sa urcati pe o motocicleta... wink.gif

urati ceea ce va face sa va simtiti ... limita curajului

+Quote Post
Vizitator_Cornel D.
mesaj Sep 17 2010, 06:41 PM
Mesaj #326

Guests

Numarul motociclistilor teribilisti/inconstienti e relativ mic raportat la numarul conducatorilor auto care merg tare. Nu acelasi lucru pot sa spun despre soferi.

Am venit in seara asta din Chitila pana in Drumul Taberei, cu motocicleta. Si iata ce am constatat:

1. Pitipoanca in Opel Tigra coupe, vorbind la telefon, pune frana brusc, fara nimic in fata, in conditiile in care avea tot blocul optic stanga defect (se vedea apa in el). Cum pastrez distanta, nu m-am suit linga ea wink.gif

2. In timp ce mergeam cu circa 60km/h o masina se urca pe mine, dupa care ma depaseste razant prin stanga ca sa opreasca 25 metri mai in fata la stop

3. Cel putin 3 masini au iesit de pe stazi laterale, fara sa-i deranjeze ca eram si eu pe acolo. Daca eram cu camionul ar fi stat la locul lor. Dar de ce sa ma mir, doar am vazut poze, facute vara asta in Constanta, cu un Matiz care nu a acordat prioritate unei coloane de TAB-uri!!

Sentimentul meu dupa acest drum: imi doresc sa am dreptul sa-i omor, sau cel putin sa-i schilodesc, pe toti acesti conducatori auto imbecili, teribilisti, care imi pun viata in pericol.

Nu am nimic cu jigodiile frustate ca trec pe linga ele la in timp ce sta coloana la semafor. Nu au decat sa putrezeasca in conservele lor. Doar ca imi doresc sa utilizez o bazooka pe toti cei care deschid usi (pe banda 2 sau 3) fara sa se asigure, schimba banda fara semnalizare si asigurare, intra in intersectie pana la mijloc desi au cedeaza trecerea si asa mai departe,

+Quote Post
Petru Moldovan
mesaj Sep 17 2010, 08:28 PM
Mesaj #327

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 5-March 09
Utilizatorul numarul: 6 878

Citeaza (Cornel D @ Sep 17 2010, 06:41 PM) *
Numarul motociclistilor teribilisti/inconstienti e relativ mic raportat la numarul conducatorilor auto care merg tare. Nu acelasi lucru pot sa spun despre soferi.

Am venit in seara asta din Chitila pana in Drumul Taberei, cu motocicleta. Si iata ce am constatat:

1. Pitipoanca in Opel Tigra coupe, vorbind la telefon, pune frana brusc, fara nimic in fata, in conditiile in care avea tot blocul optic stanga defect (se vedea apa in el). Cum pastrez distanta, nu m-am suit linga ea wink.gif

2. In timp ce mergeam cu circa 60km/h o masina se urca pe mine, dupa care ma depaseste razant prin stanga ca sa opreasca 25 metri mai in fata la stop

3. Cel putin 3 masini au iesit de pe stazi laterale, fara sa-i deranjeze ca eram si eu pe acolo. Daca eram cu camionul ar fi stat la locul lor. Dar de ce sa ma mir, doar am vazut poze, facute vara asta in Constanta, cu un Matiz care nu a acordat prioritate unei coloane de TAB-uri!!

Sentimentul meu dupa acest drum: imi doresc sa am dreptul sa-i omor, sau cel putin sa-i schilodesc, pe toti acesti conducatori auto imbecili, teribilisti, care imi pun viata in pericol.

Nu am nimic cu jigodiile frustate ca trec pe linga ele la in timp ce sta coloana la semafor. Nu au decat sa putrezeasca in conservele lor. Doar ca imi doresc sa utilizez o bazooka pe toti cei care deschid usi (pe banda 2 sau 3) fara sa se asigure, schimba banda fara semnalizare si asigurare, intra in intersectie pana la mijloc desi au cedeaza trecerea si asa mai departe,

Eu am numai permis de categoria A si detin numai moto si scuter, dar cred ca dumneata exagerezi cu postul asta:

1) Poate i-a cazut ceva pe jos, de genul rujul?
2) Pe mine m-au lovit mai multi cu oglinda in cot sau in umar chiar si la 100km/h pentru ca le e lene sa depaseasca cum trebuie pe un drum pustiu.
3) Nu stiai ca pe moto esti invizibil?

+Quote Post
kellogs
mesaj Sep 17 2010, 09:59 PM
Mesaj #328

Nou venit
*

Dupa ce am citit acest thread cam peste 50%, pot spune cam asa:

- nu ai cum sa mergi cu o motoicleta normala din zilele de azi fara sa o turezi la 4000 rpm sau asemanator. Cum izolarea fonica la un astfel de autovehicul este aproape zero, este de bun simt sa nu conduci asa ceva acolo unde mai sunt si alti oameni. Fara liniste e greu de supravietuit. Nu ma intrebati pentru ce / cine sunt gandite aceste autovehicule ca nu stiu. Si nu sunt ele singurul exemplu de inginerie / design / arhitectura anapoda. Probabil inginerii de acum 100 de ani nu se gandeau la repercusiunile din viitor.

- statisticile (toate, si cele dela otv, si cele dela politie, etc) arata cum se duc motocilclistii dincolo de nori zi dupa zi. Nu imi place zgomotul produs de motocicleta, insa in niciun caz nu imi place sa va vad lati pe sosele pe cei ce le conduceti. Nu e vina voastra de multe ori, dar asta nu inseamna ca trebuie sfidate aceste statistici... ori mizati pe o educare peste noapte a celorlalti soferi ?

- vreti musai 2 roti si sa nu dati la pedale...
@un_motocilcist_oarecare: experimentul cu motoretele electrice a condus la rezultate oarecum asteptate. Insa totusi, 7 din 10 ?? Acele motoelectrice sunt practic ca niste biciclete prin orase... si nu sunt pocniti biciclistii chiar asa rau. Totusi, e o solutie buna daca le mai dotezi putin - cu niste difuzoare care sa produca sunete la nivelul unei masini de exemplu, sau mai bine, cu niste girofare amplasate cu cap, astfel ca sa nu deranjeze pe ceilalti participanti la trafic, insa sa se faca si motoelectricele observate., cu sisteme radio de scurta bataie care emit incontinuu, iar atunci cand o masina sesizeaza aceste unde sa faca un zgomot ceva pentru a il avertiza pe sofer (desigur, cam SF, sau in orice caz impractic de implementat, dar pentru viitorul mai putin apropiat...).

Mai ganditi'va

+Quote Post
mesaj Sep 22 2010, 07:17 AM
Mesaj #329

Guests

Citeaza (kellogs @ Sep 17 2010, 09:59 PM) *
Dupa ce am citit acest thread cam peste 50%, pot spune cam asa:

- nu ai cum sa mergi cu o motoicleta normala din zilele de azi fara sa o turezi la 4000 rpm sau asemanator. Cum izolarea fonica la un astfel de autovehicul este aproape zero, este de bun simt sa nu conduci asa ceva acolo unde mai sunt si alti oameni. Fara liniste e greu de supravietuit. Nu ma intrebati pentru ce / cine sunt gandite aceste autovehicule ca nu stiu. Si nu sunt ele singurul exemplu de inginerie / design / arhitectura anapoda. Probabil inginerii de acum 100 de ani nu se gandeau la repercusiunile din viitor.

Usor usor, ajungem acolo: admiterea faptului ca este o problema de bun simt! Insa tot mai avem un pic de lucru deoarece replica dumneavoastra duce un pic a discriminare. Este ciudat ca va intrebati pentru ce sunt gandite aceste autovehicole (motociclietele), insa nu va intrebati ce mai cauta in circulatie camioanele de prin '70, autobuzele tot din aceeasi perioada si lista ar putea continua...
Deasemenea, cu riscul de a ma repeta, nu va intrebati nici de ce SUV-uri in Bucuresti cand aici n-ai loc nici sa-ti parchezi un TICO...

- statisticile (toate, si cele dela otv, si cele dela politie, etc) arata cum se duc motocilclistii dincolo de nori zi dupa zi. Nu imi place zgomotul produs de motocicleta, insa in niciun caz nu imi place sa va vad lati pe sosele pe cei ce le conduceti. Nu e vina voastra de multe ori, dar asta nu inseamna ca trebuie sfidate aceste statistici... ori mizati pe o educare peste noapte a celorlalti soferi ?

Exista, si in randul nostru, a motociclistilor, diverse pramatii, diversi smeii care se cred invincibili. Ciudat este cum "opinia publica" ii vede numai pe acei motociclisti care conduc fara carnet, sau produc accidente la viteza mare, insa, "opinia publica" este oarba la cazurile de genu asta, asta, asta, asta, asta, asta, asta si ... pot continua cu alte 10 - 15 cazuri (fara sa includem anii trecuti)

In cazurile de mai sus, "opini publica" e muta si se uita in alta parte. Se rezuma doar in a "sparge seminte" pe trotuar si a spune la tv cum ca "a auzit motocicleta facand zgomot, deci trebuie sa fi avut cel putin, da' cel putin 2500 km/h asa ca, chiar daca saracu' sofer a intors pe dubla continua sau a iesit din parcare uitandu-se dupa piXde, n-avea cum sa-l vada pe motociclist deoarece, motociclistii... sa fim seriosi, dom'le, e niste nebuni satanisti violatori de babe care nu merge decat cu 200 prin oras".

- vreti musai 2 roti si sa nu dati la pedale...
@un_motocilcist_oarecare: experimentul cu motoretele electrice a condus la rezultate oarecum asteptate. Insa totusi, 7 din 10 ?? Acele motoelectrice sunt practic ca niste biciclete prin orase... si nu sunt pocniti biciclistii chiar asa rau. Totusi, e o solutie buna daca le mai dotezi putin - cu niste difuzoare care sa produca sunete la nivelul unei masini de exemplu, sau mai bine, cu niste girofare amplasate cu cap, astfel ca sa nu deranjeze pe ceilalti participanti la trafic,

Mai bine zis, sa-i nu-i trezeasca din somn in timp ce stau la volan si le fuge gandul cine stie pe unde draq...
Am mers de multe ori "pe'afara" si de fiecare data nu pot sa ma obisnuiesc la traficul lor... Masini care te asteapta sa treci si dupa acceea se inscriu in trafic, soferi care pastreaza distanta fata de tine, soferi care nu se simt Shumi ori de cate ori vad o motocicleta si ei sunt la volanul unei masini cat de cat acceptabile din punct de vedere al puterii. N-am vazut pe unu' care sa vorbeasca la telefon in timp ce iese de pe vreo straduta...
De cate ori ies din tara, imi ia ceva timp sa ma obisnuiesc cu bunul simt si colegialitatea intalnita pe strazi.

insa sa se faca si motoelectricele observate., cu sisteme radio de scurta bataie care emit incontinuu, iar atunci cand o masina sesizeaza aceste unde sa faca un zgomot ceva pentru a il avertiza pe sofer (desigur, cam SF, sau in orice caz impractic de implementat, dar pentru viitorul mai putin apropiat...).

Mai ganditi'va

Mai degraba, sa iasa "o manuta din torpedou" care sa-i f. o palma...
Ceea ce spuneti dvs. este desprins din filmele cu Sandy Belle ... pe bune... la noi, a fost lovita o motocicleta de politie cu semnalele luminoase si acustice in functiune, undeva la in rond la Romana,.... a fost lovita motocicleta de politie IN TIMP CE ERA INCADRADA DE ALTE DOUA, deci, motocicleta lovita se afla intre alte doua motocicleta de politie, tot cu semnale luminoase si acustice pe On... iar "soferul" nu l-a vazut!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 22 2010, 09:37 AM
Mesaj #330

Guests

Citeaza (forumul civic @ May 28 2009, 01:09 AM) *
In ro se da carnetul moto in gluma, fara multe probe, la toti dementii infantili, care apoi se urca pe motociclete mai puternice de cit o msina.

Aaaa... ca motocicleta venea cu 220 - 280km/h si tataia din dacie s-a uitat in zare, a vazut lumina insa nu si-a inchipuit ca vine o racheta sol-sol

mai cunoastem cazuri de unii care se cred Napoleon, Ceausescu, etc. Odata cu motocicleta au aparut cei care se cred racheta sol-sol.
E clar unde le e locul...

+Quote Post

12 Pagini V  « < 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic
5 Utilizatori care citesc acest topic (5 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 15th October 2019 - 12:00 AM