IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >  
Reply to this topicStart new topic
> Moldovenii sunt romani?, teorii, istorii mai mult sau mai putin scrise
Vizitator_donypolo.
mesaj Jan 8 2010, 01:32 PM
Mesaj #61

Guests

sa stea DREKU de RUSNACI acolo unde sint.tot cu,comunisti au votat pina au vazut cum este cu ei
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_raul.
mesaj Jan 8 2010, 03:09 PM
Mesaj #62

Guests

Asa dualitate genealogica (ca sa nu-i spun curvasarie) nu am intalnit : nu cred sa existe in spatiul european asa hiene, cu dubla apartenenta la doua spatii imposibil de reconciliat...tot timpul sunt cu inimioara langa marea russie , beneficiaza de toate avantajele posibile (ca doar fara rusa esti smirt) si se comporta degajat peste tot in spatiul ex.sov; dar sunt si in UE (!!!), FARA NICI UN FEL DE SACRIFICII, cersindu-ne noua romanilor drepturile de a fi acceptati in WEST. Si noi, prin stimabilul prezidential bold, o facem pe fratii.
Imi pare rau, dar din propria experienta, nu reusesc sa-mi schimb scarba fata de acesti ruso-UE-romani.
Au fost odata podurile de flori...cine nu a vrut sa darame zidul ??? si era atat de firesc atunci...bineinteles norodul moldovean care viseaza ,cred , la cetatenia americano-rusa.
Svoloci !

+Quote Post
Vizitator_socrate.
mesaj Jan 9 2010, 05:42 AM
Mesaj #63

Guests

Daca trebuie sa judecam cu mintea si sa lasam emotivitatea de-o parte, ar trebui sa definim notiunea de "roman" si pe cea de "moldovean". Apoi sa vedem in ce masura notiunea de "moldovean" se potriveste cu cea de roman.

Griul este alb sau negru ? Dar un mulatru ? Un alsacian este neamt sau francez ? Sau moldovenii sunt rusi vorbitori de limba romana? Oare ardelenii sunt mai romani decat moldovenii?
Antimoldovenismul este asemanator cu antisemitismul unora ce se considera crestini! Si totusi Isus era evreu!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 14 2010, 06:02 AM
Mesaj #64

Guests

Citeaza (Val Verde @ Feb 10 2009, 10:29 PM) *
mai mult anecdotic, ati observat ca noi si cu rusii mai gatim ciorbe-borsuri? smile.gif

se pare ca românii ardeleni s-au folosit de apartenenta la ginta latină; latinitatea noastra este mai mult o declaratie politica decat un fapt ...
una peste alta, se pare ca avem mai multe neamuri care au contribuit la formarea poporului, putem include si popoare migratoare aici; ceea ce nu e neaparat de rău.
ei, bine ca suntem! smile.gif

Da...da....auzi?..ia sa nu mai maninci ciorbe cand te duci in Ardeal...da?...mbah...numa' la mancare va sta gandul....foame scrie pe voi....
Romanii nu s-au folosit de nimic, ei chiar sunt de sorginte latina....imi pare ca ai invatat istoria cu vre-o profesoara care face parte din hoardele migratoare...smile.gif))))))))))))))))

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Sorin..
mesaj Jan 14 2010, 06:23 AM
Mesaj #65

Guests

Hai sa fim seriosi !!! Zic ca sunt romani doar cei au interese in Romania. Eu am fost in Rep. Moldova si le-am zis ca vorbesc limba romana,la care raspunsul lor a fost...." nu-i romana ,ii limba moldoveneasca ". Deci trageti voi concluziile. Scopul lor este U.E. si primirea de pasaport romanesc.

+Quote Post
Vizitator_cuculet....
mesaj Feb 2 2010, 09:22 PM
Mesaj #66

Guests

Mai oameni buni, cetateni UE beneficiari ai planetei care se chiama Pamint, toti provenim din acelasi trib undeva, candva prin Africa, doar ca pe parcursul timpului din vremurile cele mai de demult ne-am inmultit ca sobolanii, asta e n-avem ce face daca ne place sexul...fiecare sa plimbat cu coliba in schinare si a dat la doamna barza cat la tinut puterile, de am colonizat intreaga planeta, si am iesit fiinta suprema pe glob dintre toate orataniile pamintului NOI am evoluat, dar inca nu se stie daca am iesit si invingatori sau cine va castiga in cursa evolutiei, totul inca se joaca pe muche de cutit...deci ce importanta mai are cine, care, ce si cum este, roman este cel care intelege expresia cuvintului indiferent de locatia lui pe glob, atunci cand te afli departe de casa si se pronunta ROMANIA iti tresare inima in piept indiferent cat de nationalist esti sau ce apartenenta culturala ai...trebuie sa simti ca esti roman sau englez ori german, iar daca nu simti nika anseamna ca esti pamintean...oare ce se va intampla prin viitorul cel indepartat daca omenirea va reusi sa colonizeze prin univers...probabil pass unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_Palpatine II.
mesaj Feb 2 2010, 11:02 PM
Mesaj #67

Guests

Cred ca intrebarea corecta e daca cetatenii R.Moldova sunt romani, nu daca moldovenii sunt romani.
Spun asta pentru si eu sunt moldovean, dar de la vestul Prutului. Si mie, si la restul moldovenilor de la vestul Prutului mi se pare ofensatoare intrebarea 'sunt moldovenii romani ?'. Totudi, desi sunt roman curat, nu voi renunta niciodata la apartenta subgrupului moldovenesc. E ca si cum ai intreba pe unul din Craiova: sunt oltenii romani ?

Confuzia asta induce multa frustrare in Moldova (si nu vb de R.Moldova, ci de zona Iasi-Suceava-Bacau-Vaslui-Piatra-Botosani-Galati-Vrancea).

Parearea mea de 'sholdovean': cei din R.Moldova nu preau au in comun mai nimic nici cu moldovenii din vechiul regat. Am 3 colegi cetateni R.Moldova si toti 3 isi spun moldoveni. Dar au nume rusesti, si uneori folosesc cuvinte rusesti cam cum folosim noi englezisme. Si uneori mai si vorbesc rusa intre ei (probabil nici rusa nu, probabil e un mixt de romana cu rusa).

Pana una alta, Stefan Cel Mare nu-si indemna ostenii cu strigari de genul 'Ribeata' (parca asa tin minte de la filmele rusesti ca se zice 'baieti').

Daca e sa depicam firul in patru, intrebarea corecta este: sunt cetatenii R.Moldova indreptatiti sa isi spuna moldoveni ? (pt cineva din Iasi, cei din R.Moldova numai moldoveni nu sunt - ci un mixt intre fosti moldoveni si rusi).

Grecia s-a opus din rasputeri ca Macedonia sa poarte numele de Macedoania. A zice moldovean cuiva in Romania e ca si cum l-ai injura. Ne batem joc de istoria noastra.

+Quote Post
Vizitator_muciflenduri c-tin.
mesaj Feb 3 2010, 02:56 AM
Mesaj #68

Guests

Citeaza (Palpatine II @ Feb 2 2010, 11:02 PM) *
Parearea mea de 'sholdovean': cei din R.Moldova nu preau au in comun mai nimic nici cu moldovenii din vechiul regat. Am 3 colegi cetateni R.Moldova si toti 3 isi spun moldoveni. Dar au nume rusesti, si uneori folosesc cuvinte rusesti cam cum folosim noi englezisme. Si uneori mai si vorbesc rusa intre ei (probabil nici rusa nu, probabil e un mixt de romana cu rusa).

Deh, e clar ca suferi de un complex de inferioritate, asa ca iti dai si tu cu parerea, poate te-o accepta careva.
Eu moldovean fiind, consider ca nu am mai nimic in comun cu un sholdovean ca tine, la fel cum nu am nimic in comun cu toti retarzii, indiferent de pe ce meleaguri provin.
Eu zic sa iti pastrezi energia pentru cluburi, e clar ca orice efort intelectual te epuizeaza, si e pacat.

Generalizari de doi lei 'am cunoscut 3 moldoveni, care-s asa si pe dincolo, deci toti sunt la fel' sunt la fel ca generalizarile celor care spune ca romanii sunt violatori. Si la drept vorbind, daca era sa ai 3 colegi din R. Moldova, doar nu erau sa ti-i trimita pe cei mai destepti. Ti-au trimis si ei asa cam pe masura ta, sa va puteti intelege.

+Quote Post
mesaj Feb 3 2010, 03:01 AM
Mesaj #69

Guests

'care spun', desigur

+Quote Post
Vizitator_mda.
mesaj Feb 3 2010, 08:07 AM
Mesaj #70

Guests

"moldovenii sunt romani?" blink.gif
asta-i din colectia:
1. romanii sunt romani?
2. scriu pe forum, deci exist! rolleyes.gif

WTF man! get a life.

+Quote Post
Vizitator_Mihai P.
mesaj Feb 3 2010, 08:40 AM
Mesaj #71

Guests

@muciflenduri c-tin: Atacurile la persoana nu-si au locul intr-o discutie civilizata.

Eu sunt de acord cu Palpatine. Avand in vedere ca o majoritate a moldovenilor basarabeni nu se considera romani (cel putin asa se pare dupa cum voteaza de ani buni), ar trebui sa ne aparam brandul de "Moldova".
Deja daca te recomanzi ca moldovean, cei mai multi inteleg ca esti din R. Moldova, ceea ce nu se intampla acum cativa ani.

+Quote Post
mesaj Feb 3 2010, 11:10 AM
Mesaj #72

Guests

Citeaza (Mihai P @ Feb 3 2010, 08:40 AM) *
@muciflenduri c-tin: Atacurile la persoana nu-si au locul intr-o discutie civilizata.

Eu sunt de acord cu Palpatine. Avand in vedere ca o majoritate a moldovenilor basarabeni nu se considera romani (cel putin asa se pare dupa cum voteaza de ani buni), ar trebui sa ne aparam brandul de "Moldova".
Deja daca te recomanzi ca moldovean, cei mai multi inteleg ca esti din R. Moldova, ceea ce nu se intampla acum cativa ani.

Nu am nicio intentie sa port 'o discutie civilizata' cu niste ghiolbani, ci incerc sa va transmit mesajul intr-o maniera pe care o puteti intelege.
E foarte clar ca ori aveti 20 de anisori si nu ati apucat sa traiti in comunism, ori sunteti tampiti de-a binelea.
Cat de bou trebuie sa fii ca atunci cand ai cizma ruseasca pe gat, e vorba de liberul arbitru in a alege sa vorbesti pocit sau sa iti numesti copilul Igor.
Ce te astepti? Ca toti moldovenii de peste prut sa fie eroi ai neamului? Sa fi rezistat pe baricade, intransigenti, fara sa dea un pas inapoi?
Sunt oameni, la fel de prosti sau destepti ca si voi si vecinii vostri. In timp ce vecinii tai doar au trebuit sa cante la adunarile partidului si sa voteze in unanimitate, la moldoveni a existat ceva in plus... incercarea de a-i dezradacina, de a-i face sa isi uite limba si neamul.
Nu ei au ales lucrurile astea, nu ei au votat democratic sa le vina zeci de mii de rusi de prin toate colturile uniunii sovietice, sa ii conduca. Nu ei au ales sa fie fortati sa studieze doar in limba rusa.

E ca si cum sora-ta ar fi violata de soldati, iar tu si imaculatii tai frati decideti ca nu mai e sora voastra, ca deh, si-a tras-o prin boscheti cu tot felul de nespalati, iar voi aveti un brand de aparat.
Auzi la el, brandul de moldovean. Care e brandul asta, prostule? Cel de betivi si curve?

+Quote Post
Vizitator_Mihai P.
mesaj Feb 3 2010, 01:04 PM
Mesaj #73

Guests

Citeaza (muciflenduri c-tin @ Feb 3 2010, 11:10 AM) *
Nu am nicio intentie sa port 'o discutie civilizata' cu niste ghiolbani, ci incerc sa va transmit mesajul intr-o maniera pe care o puteti intelege.
E foarte clar ca ori aveti 20 de anisori si nu ati apucat sa traiti in comunism, ori sunteti tampiti de-a binelea.
Cat de bou trebuie sa fii ca atunci cand ai cizma ruseasca pe gat, e vorba de liberul arbitru in a alege sa vorbesti pocit sau sa iti numesti copilul Igor.
Ce te astepti? Ca toti moldovenii de peste prut sa fie eroi ai neamului? Sa fi rezistat pe baricade, intransigenti, fara sa dea un pas inapoi?
Sunt oameni, la fel de prosti sau destepti ca si voi si vecinii vostri. In timp ce vecinii tai doar au trebuit sa cante la adunarile partidului si sa voteze in unanimitate, la moldoveni a existat ceva in plus... incercarea de a-i dezradacina, de a-i face sa isi uite limba si neamul.
Nu ei au ales lucrurile astea, nu ei au votat democratic sa le vina zeci de mii de rusi de prin toate colturile uniunii sovietice, sa ii conduca. Nu ei au ales sa fie fortati sa studieze doar in limba rusa.

E ca si cum sora-ta ar fi violata de soldati, iar tu si imaculatii tai frati decideti ca nu mai e sora voastra, ca deh, si-a tras-o prin boscheti cu tot felul de nespalati, iar voi aveti un brand de aparat.
Auzi la el, brandul de moldovean. Care e brandul asta, prostule? Cel de betivi si curve?

Deocamdata doar tu ai comportament de ghiolban.

Nu ma impotrivesc sprijinirii R. Moldova de catre Romania si cred ca Romania ar trebui sa pastreze in continuare deschisa poarta pentru unire.

Insa am impresia ca si printre tinerii basarabeni care nu au avut cizma rusa in gat si care au avut de unde sa se informeze sunt suficient de multi care nu se considera romani. Sunt acestia o majoritate? Probabil ca stii mai bine decat mine asta.
In orice caz, e dreptul lor sa nu se considere romani si sa isi construiasca o identitate nationala aparte. Daca ei vor asta, noi nu avem ce le face.

Dar daca aceasta e directia in care merge R. Moldova, atunci ar trebui sa isi construiasca identitatea lor diferita de cea de roman folosind alt nume.

Nu, e vorba de Moldova cu oameni simpatici si de viata si care a dat Romaniei o mare parte din cei mai de seama intelectuali.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 3 2010, 01:11 PM
Mesaj #74

Guests

Citeaza (romaneste @ Jan 31 2009, 04:27 PM) *
Recunosc ca discutia duce inevitabil la originile romanilor, la formarea poporului roman. As dori sa incepem cu discutia despre moldoveni, intrucit o buna parte din ei sunt dincolo de Prut. Am auziut o teorie (probabil lansata la kremlin) cum ca moldovenii ar fi slavi "romanizati", si mi s-a ridicat "o leaca" ( smile.gif ) tensiunea. Cam asta ar fi ...

BA, cat timp ti-ai pus neuronul la lucru ca sa fete un subiect ca asta?

sau poate ca nu esti retardat, ci doar un dezbinator nenorocit...

de acum incolo, cine mai scriu comentarii pe aceasta tema, va recunoaste tacit ca se incadreaza in una din categoriile de mai sus!

+Quote Post
mesaj Feb 3 2010, 02:21 PM
Mesaj #75

Guests

Citeaza (Mihai P @ Feb 3 2010, 01:04 PM) *
Insa am impresia ca si printre tinerii basarabeni care nu au avut cizma rusa in gat si care au avut de unde sa se informeze sunt suficient de multi care nu se considera romani. Sunt acestia o majoritate? Probabil ca stii mai bine decat mine asta.
In orice caz, e dreptul lor sa nu se considere romani si sa isi construiasca o identitate nationala aparte. Daca ei vor asta, noi nu avem ce le face.
Nu, e vorba de Moldova cu oameni simpatici si de viata si care a dat Romaniei o mare parte din cei mai de seama intelectuali.

Zau? Cate milioane de romani asculta manele, scuipa seminte si arunca hartii pe strada?
Ce, romanii nu au de unde sa se informeze cum e cu civilizatia?
N-or avea de unde sa invete ca nu e normal sa iti bati nevasta si copiii?
Nu le-a spus nimeni ca nu e normal sa fure si sa smenuiasca?

Si uite-a dracu' romani ca insista sa faca toate astea.

Eu pot sa ma intreb, voi manelistilor sunteti romani? Ca nu sunteti ca mine, si aveti gusturi de rahat, asa ca poate ar trebui sa apar brandul de roman...

In fine, vorba multa saracia omului... Prosti, nespalati, rusificati, badarani, ignoranti, destepti, rezonabili, frumosi si nobili, sunt toti deopotriva romani, la fel cum roman sunt Eminescu, Iorga, sau betivanul din Vaslui care isi violeaza fiicele.

+Quote Post
theorangebranch1...
mesaj Feb 3 2010, 03:06 PM
Mesaj #76

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 8-September 09
Utilizatorul numarul: 11 217

Numai un răuvoitor poate să scrie un asemenea titlu ca subiect! Cum adică, ești român și întrebi asta? Dacă nu știi că răspunsul e da, nu meriți să fii numit român și nu contează ce adaugi după. Gândești ca un comunist rus care se duce și ia cu forța pământul altuia, după care lansează întrebări deștepte .....

+Quote Post
Vizitator_Mihai P.
mesaj Feb 3 2010, 03:30 PM
Mesaj #77

Guests

Citeaza (muciflenduri c-tin @ Feb 3 2010, 02:21 PM) *
Zau? Cate milioane de romani asculta manele, scuipa seminte si arunca hartii pe strada?
Ce, romanii nu au de unde sa se informeze cum e cu civilizatia?
N-or avea de unde sa invete ca nu e normal sa iti bati nevasta si copiii?
Nu le-a spus nimeni ca nu e normal sa fure si sa smenuiasca?

Si uite-a dracu' romani ca insista sa faca toate astea.

Eu pot sa ma intreb, voi manelistilor sunteti romani? Ca nu sunteti ca mine, si aveti gusturi de rahat, asa ca poate ar trebui sa apar brandul de roman...

In fine, vorba multa saracia omului... Prosti, nespalati, rusificati, badarani, ignoranti, destepti, rezonabili, frumosi si nobili, sunt toti deopotriva romani, la fel cum roman sunt Eminescu, Iorga, sau betivanul din Vaslui care isi violeaza fiicele.

Bineinteles ca au si manelistii dreptul sa spuna ca sunt romani, dar nu au dreptul sa spuna ca doar ei sunt romani, si noi ceilalti nu. Si nici nu fac asta.
Similar, evident ca basarabenii sunt moldoveni, dar nu au dreptul sa spuna ca doar ei sunt moldoveni si mai ales nu au dreptul sa spuna ca moldovenii nu sunt romani. Sigur, nu spune nimeni explicit asta, dar intreaba un strain ce este Moldova si o sa-ti spuna ca e o tara de langa Romania, nicidecum o regiune istorica a Romaniei.

+Quote Post
Vizitator_archangel.
mesaj Feb 3 2010, 03:57 PM
Mesaj #78

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 8 2009, 09:50 PM) *
Este exact ca şi în cazul Germaniei şi Austriei. Sunt popoare diferite, uneori tradiţii diferite dar vorbesc o limbă asemănătoare. Moldovenii sunt moldoveni, românii sunt români ca şi apartenenţă la stat. Acum nu ştiu în ce sens doreşti să compari popoarele. Sunt multe asemărări, cât şi multe deosebiri. smile.gif

germanii si austriecii sunt aceasi natiune. lingvistic si cultural. si politic, pana la 1806

+Quote Post
Vizitator_Palpatine II.
mesaj Feb 3 2010, 09:57 PM
Mesaj #79

Guests

Citeaza (muciflenduri c-tin @ Feb 3 2010, 02:56 AM) *
Eu zic sa iti pastrezi energia pentru cluburi, e clar ca orice efort intelectual te epuizeaza, si e pacat.

Generalizari de doi lei 'am cunoscut 3 moldoveni, care-s asa si pe dincolo, deci toti sunt la fel' sunt la fel ca generalizarile celor care spune ca romanii sunt violatori. Si la drept vorbind, daca era sa ai 3 colegi din R. Moldova, doar nu erau sa ti-i trimita pe cei mai destepti. Ti-au trimis si ei asa cam pe masura ta, sa va puteti intelege.

Sincer, speram sa nu apara 'inteligenti' de tipul unor 'muciflenduri'. E plin TV-ul de asemenea persoane. Dar internet-ul e si mai liber la sportul 'scos fecale pe gura cu sau fara papion' (o fi un club la care se antreneaza? sa fie club totuna cu discoteca? )

'muciflenduri', poti continua! Sau extrapolezi pe baza de experiente personale, sau ai in general o atitudine de zarzavagiu , sau esti un soi de revoltat de meserie - Gica-Contra-for-ever (reciteste-ti raspunsul de mojic si zi ca nu am dreptate! dar obiectiv, la rece!).

Sugestie: poti spune cuiva ca nu esti de acord cu ideile sale si intr-un mod civilizat. Primul pas pentru a atinge acest obiectiv e sa nu mai urmaresti TV-ul (ia o carte) sau sa mergi la psiholog. Alta solutie nu vad pentru tine, mai, 'muciflenduri'.

+Quote Post
Vizitator_Palpatine II.
mesaj Feb 3 2010, 10:08 PM
Mesaj #80

Guests

E si asta o probabilitate (sa fiu tampit de-a binelea) - logica nu o exclude. Dar tot logica, pe baza limbajului care-l folosesti, zice ca te poti califica si singur cu un epitet demn de a fi atribuit lui Basescu sau Iliescu.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 19 2010, 04:53 PM
Mesaj #81

Guests

Citeaza (ghe. @ Feb 6 2009, 09:14 PM) *
intrebarea suna "prosteste" la prima vedere. dar se pare ca are o noima, cred ca vrei sa spui ca daca intrebi un basarabean (din aia carora le zicem moldoveni! off , ce greu e ...) ce etnie are, ai sanse 90% sa auzi raspunsul "etnie moldoveneasca". pai cum sa fie modovenii? ma gandesc ca buna parte din cultura romana izvoraste de acolo, din aceasta provincie romaneasca. zic eu ca sangele unei natii este cultura; si atunci, avem doua raspunsuri:
A) toti romanii sunt moldoveni ( smile.gif );
cool.gif moldovenii sunt romani, asa cum sunt si oltenii, si banatenii , si ardelenii , cu voia dvs. si bucurestenii biggrin.gif

Prietene am impresia ca vorbesti fara sa stii istorie mellow.gif . Adica cum poti tu sa-mi spui mie ca moldova este o provincie romaneasca, termenul de romania nici nu a existat inainte de marea unire, erau mai multe voevodate printre care moldova transilvania si tara romaneasca. Am observat ca va place sa spuneti despre Eminescu, Creanga,Neculce,Cantemir ca sunt romani car nu vreti sa-i accepati pe toti moldovenii. In totdeauna m-am mandrit cu faptul ca sunt moldovean in ciuda tuturor prejudecatilor, pentru ca stiu din ce popor ma trag si marea marte din cultura si literatura romana a fost creata de moldoveni.
Legat de rasismul fata de Basarabeni sa stiti ca nu a fost vina lor ca s-au separat, daca ati si fost mai atenti la orele de istorie ati fi stiut ca Basarabia a fost cedata de rege fara macar sa ridice un deget. Si sunt de acord cu moldovenii din Basarabia, cand ai intrebi ei iti vor spune ca sunt moldoveni, pentru ca romania nu a indraznit sa lupte pentru ce era al ei, si oamenii aia au o mandrie spre deosebire de multi romani, ei nu accepta sa spuna ca sunt romani si sa para milogi si din partea asta sa fie badjocoriti de niste inculti.
http://arhiva.voceabasarabiei.net/Poze/1_decembrie_1918.jpg

Basarabia dintre Nistru şi Prut este leagănul autentic al civilizaţiei româneşti. Fără Basarabia, România nu are trecut, prezent şi viitor.
definiţie de Dimitrie Cantemir în Descrierea Moldovei

Nu va place cand spuneti ca sunteti romani iar europenii va zic tigani, nu? e ar trebui sa reflectati aici, ca mie nu-mi e rusine sa spun ca sunt moldovean.

+Quote Post
Vizitator_miticu' popescu.
mesaj May 19 2010, 06:47 PM
Mesaj #82

Guests

Citeaza (Musafir @ May 19 2010, 04:53 PM) *
Prietene am impresia ca vorbesti fara sa stii istorie mellow.gif .

Cred ca tu prin "istorie" intelegi chestia aia inventata de cioloveci care prin partile voastre inca e cel mai imprevizibil lucru de pe lume.

Citeaza
Adica cum poti tu sa-mi spui mie ca moldova este o provincie romaneasca, termenul de romania nici nu a existat inainte de marea unire, erau mai multe voevodate printre care moldova transilvania si tara romaneasca.

Termenul de Romania exista din 1862. Marea Unire a avut loc in 1918, deci Romania exista cu cel putin jumatate de secol inainte.
Voievodate nu mai erau de mult in momentul Marii Uniri. Existau 2 principate, Moldova era unul din ele. Ceea ce azi e numit oarecum impropriu republica Moldova era gubernie cioloveca.

Termenul de "roman" e mult mai vechi si insemna serb sau iobag, intr-o era cand elitele de prin zona erau fie slavi fie cumani fie alte ... nationalitati conlocuitoare.

Citeaza
Am observat ca va place sa spuneti despre Eminescu, Creanga,Neculce,Cantemir ca sunt romani car nu vreti sa-i accepati pe toti moldovenii. In totdeauna m-am mandrit cu faptul ca sunt moldovean in ciuda tuturor prejudecatilor, pentru ca stiu din ce popor ma trag si marea marte din cultura si literatura romana a fost creata de moldoveni.

Ii acceptam bucurosi pe toti moldovenii care se accepta pe ei insisi. Mai exista retarzi (in special prin rusinea capitalelor europene numita Bucuresti) care au impresia ca ar fi mai buni decat altii, in special decat moldovenii. Dar au aceeasi parere despre moldovenii de pe ambele parti ale Prutului. Cu alte cuvinte nici ei nu fac diferente de genul celor pe care le faceti voi.
Ceea ce uitati si unii si altii e ca Unirea mica s-a facut prin alegerea domnitorului moldovean si pe tronul Valahiei. Prima capitala a principatelor unite a fost capitala Moldovei. Cand s-a mutat capitala intreaga curte a venit la BUcuresti. Probabil toti retarzii aia de care am vorbit au ADN moldovenesc prin tzesuturi.

Cultura si literatura romana...da, a fost intr-adevar creata in buna parte de moldoveni. Si cel mai mare poet si cel mai mare compozitor au fost intr-adevar moldoveni. Dar erau botosaneni care au produs opere ca "Ce-ti doresc eu tie dulce ROMANIE" si "Rapsodia ROMANA". Esti sigur ca vrei sa ti-i adjudeci? Mai citeste si asta:
http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/doina.htm

Citeaza
Legat de rasismul fata de Basarabeni sa stiti ca nu a fost vina lor ca s-au separat, daca ati si fost mai atenti la orele de istorie ati fi stiut ca Basarabia a fost cedata de rege fara macar sa ridice un deget. Si sunt de acord cu moldovenii din Basarabia, cand ai intrebi ei iti vor spune ca sunt moldoveni, pentru ca romania nu a indraznit sa lupte pentru ce era al ei, si oamenii aia au o mandrie spre deosebire de multi romani, ei nu accepta sa spuna ca sunt romani si sa para milogi si din partea asta sa fie badjocoriti de niste inculti.
http://arhiva.voceabasarabiei.net/Poze/1_decembrie_1918.jpg

Serioos? Pai si "moldovenii" din Basarabia au luptat cumva? Nu din cate stiu. E cea mai buna dovada ca suntem din acelasi aluat.
Mandria aia deosebita a voastra v-a impiedicat cumva sa va milogiti pentru gaz de la aceeasi indivizi care v-au regulat sistematic dupa metoda siberiana in timp ce beau vodca timp de vreo 200 de ani (cu un mic ragaz de 20)? Nu cred. Esti la fel ca un bucurestean cu gura mare. Numai lauda goala e de tine.
Cred ca de aia nu prea va suportati voi: ocupati aceeasi nisa in ecosistemul romanesc, aia a barbologilor.

Citeaza
Basarabia dintre Nistru şi Prut este leagănul autentic al civilizaţiei româneşti. Fără Basarabia, România nu are trecut, prezent şi viitor.
definiţie de Dimitrie Cantemir în Descrierea Moldovei

Esti bun sa-mi dai o sursa ptr. citatul asta? Mie mi se pare scos cam din putzul gandirii, nu de alta dar in timpul lui Cantemir Basarabia nu era intre Prut si Nistru, teritoriul asta a fost numit Basarabia de-abia din 1812. Pana atunci Basarabia era doar Bugeacul, care azi e in Ucraina.
Ar trebui tu sa reflectezi putin ca dintre toti moldovenii numai voi sunteti denumiti dupa un mitic.

Citeaza
Nu va place cand spuneti ca sunteti romani iar europenii va zic tigani, nu? e ar trebui sa reflectati aici, ca mie nu-mi e rusine sa spun ca sunt moldovean.

Tu esti convins ca europenii nu-si inchipuie ca Moldova e regiunea muntoasa a Bangladeshului? Sau vorbesti ruseste cu ei si-si inchipuie ca esti vreun racket si se kk pe ei de frica si asa obtii tu efectul dorit.

+Quote Post
Vizitator_oltean.
mesaj May 19 2010, 09:56 PM
Mesaj #83

Guests

Nu va mai faceti atita singe rau.Sintem toti romani,asta e.Ce,in Franta,cei care traiesc in Normandia se trag din gali?Aiurea,doar se stie ca sint vikingi.Sau bascii din Spania,ce legatura au cu ceilalti spanioli?Bascii se pare ca au cea mai veche limba din Europa.Se vorbeste de natiuni cam din sec.xviii incoace,cind in occident i-a nazarit unuia ideia de natiune pt ca aiureala cu feudele nu prea mai da roade,asa ca repede,repede fiecare s-a declarat natiune cum s-a priceput mai bine,a tras cu batul imprejur si gata,asta e tara mea,asta e poporul meu,adicatelea natia mea,si la ingramadeala nimeni nu i-a mai controlat sa vada,ba,da voi gavariti aceiasi limba?O laie.Ce-am gasit al meu sa fie.Si la faza asta noi am fost la coada de tot.Ca avem singe slav in noi cit cuprinde,e clar.Dar cred ca n-o sa poata niciodata cineva sa explice,cum de am vorbit toti aceiasi limba,pt ca indiscutabil,vorbim o limba extrem de asemanatoare.Si cum de ne-am imprastiat pe atita teritoriu,reusind sa pastram limba.In Italia te ia dracu cite dialecte sint.La noi astea numai dialecte nu sint.Pacat,daca eram si isteti,ajungeam departe.Daca nu ne-a incurcat dracu limba,ne-a incurcat mintile,si mai al dracu.Noapte buna.

+Quote Post
Vizitator_wauu.
mesaj May 20 2010, 08:16 AM
Mesaj #84

Guests

Citeaza (latinu' verde @ Apr 23 2009, 06:32 AM) *
Bine ma, daca e sa incepi asa italienii si spaniolii au sange germanic (au fost ocuptai si s-au amestecat cu gotii) francezii sunt de fapt un fel de germani (francii erau un popor germanic), englezii la fel.

Totusi nu asta e important, ci faptul ca romana si italiana se aseamana si daca asculti bine intelegi fraze intregi si din spaniola si din franceza. Ceea ce nu prea poti sa spui cand auzi sarba, bulgara, ucraineana ca sa nu mia zic de rusa. In concluzie noi suntem latini pe motiv de limba si cultura.

uite o fraza in bulgara:stoi baba na prag e plrti ciorapi.ce zici,ia intreaba un bulgar.

+Quote Post
Vizitator_moldoumano.
mesaj May 20 2010, 09:12 AM
Mesaj #85

Guests

Eu cred ca moldovenii se considera rusi dar de fapt sunt extraterestrii!

Iata un al exemplu prin care presa promoveaza discriminarea!

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 20 2010, 11:27 AM
Mesaj #86

Guests

Citeaza (romaneste @ Jan 31 2009, 04:27 PM) *
Recunosc ca discutia duce inevitabil la originile romanilor, la formarea poporului roman. As dori sa incepem cu discutia despre moldoveni, intrucit o buna parte din ei sunt dincolo de Prut. Am auziut o teorie (probabil lansata la kremlin) cum ca moldovenii ar fi slavi "romanizati", si mi s-a ridicat "o leaca" ( smile.gif ) tensiunea. Cam asta ar fi ...

Eu m-am nascut in Chisinau in timpul URSS, adica 1977. Bunica mea, Dumnezeu s-o odihneasca in pace, se ruga in fiecare seara si in fiecare dimineta astfel:
Doamne, doamne cersec Tata
Noi pe tine te rugam,
Lumineaza a noastra minte,
lucruri bune sa-nvatam,
caci tu esti parinte nostru
si al nostru tata esti,
care ne-nvata si ne creste
si toate cele bune
numai tu le implinesti.

Mare mi-a fost mirarea sa gasesc aceasta rugaciune intr-o carte de rugaciuni, care mi-a fost cadonata, sipe care scrie" Tiparita cu binecuvantarea Prea Sfintitului Calinic, Episcopul Argesului."

Mai stiu inca de la bunica, ca facuse 4 clase la romani si invatase caracterele latine, dupa ce "gloriasa Armata Rosie" ne-a eliberat si de la infiiintarea colosului U.R.S. S. bunica facuse rost de o biblie cu caractere chirilice, dar cu continutul in limba romana sau moldoveneasca, ziceti-i cum vreti voi. Port un un nume romanesc, si maica mea, Domnul s-o odehneasca in pace, purtase nume romanesc si chiar nume de familie romanesc (Morosanu Eleonora), dar niciodata nu s-a considerat romanca, desi s-a nascut la hotar cu Romania. O alta bunica, din partea mamei s-a considerat romanca, (Domnul s-ao odihneasca si pe ea) caci se nascuse prin liber arbitru in satul Medeleni, care este impartit de Prut in doua jumatati, cu o jumate in Moldova din Romania si cu alta jumate in Republica Moldova.
Numele tatalui meu este insa de origine ucraineana. In timpul U.R.S.S am facut scoala rusa, dupa desfiintarea U.R.S.S. in 1994 absolvisem liceul roman-german:"Mihai Kogalniceanu". Cu tata si cu fratele meu vorbesc in romana cu accent moldovenesc. Deja de ceva timp ma aflu peste hotarele tarii si datorita unor circumstante favorabile, m-am detastat de limba rusa si intre timp imi vine mai usor sa vorbesc romana decat rusa. Eu cred, ca moldovenii sunt romani, care au fost rusificati. "Moldovenii sunt legume romane, crescuti in pepeniera ruseasca."

+Quote Post
Vizitator_cineva.
mesaj May 20 2010, 12:30 PM
Mesaj #87

Guests

Pentru initiatorul topicului:
Raspunsul este evident: NU. Dupa ultimele cercetari, facute de fizicienii iranieni, s-a aflat ca sunt chinezi.

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Jun 12 2010, 12:47 PM
Mesaj #88

Guests

Moldovenii vor fi romani atunci cand romanii vor vrea ca acestia sa fie romani. Acum in Romania se vorbeste de cei din Basarabia ca fiind o populatie de romani inferiori iar cei din romania sunt superiori. In Basarabia de astazi pentru 10% din populatie e mandrie sa fii roman, pentru 60%e o rusine sa spui ca esti roman sua ca vorbesti romaneste, iar 30% sunt rusi sau moldoveni rusofoni care ii considera pe romanofoni foarte inferiori, retardati mintal, prosti si tarani. Asta e adevarul sunt din Balti in nordul tarii unde populatia intre romanofoni si rusofoni este de 50%.la 50%. In familia mea bunica din 1933 se considera basarabeanca, tata si mama moldovean-rusi si le e rusine sa spuna ca vorbesc romana sau sunt romani, iar eu cu fratele nascuti dupa '90 ne consideram romani basarabeni care urasc rusii. Acest factor depinde de cultura di familie si nivelul de educatie scolara. Din pacate acum statul ii apreciaza mult pe rusi si se orienteaza spre ei si daca mai continua asa vom pieri ca natiune caci o mare majoritate pleaca la munca anume in rusia, 80%din presa massmedia si radio tv sunt in limba rusa, la fel si diferite anunturi sau denumiri de intreprinderi, iar romaniei ii place asta si nu face nimic.
Dar ardelenii au fost 1000 de ani sub unguri si avem si noi speranta ca odata vom reveni si noi acasa la patria mama Romania Mare

+Quote Post
srelu
mesaj Jun 19 2010, 04:29 AM
Mesaj #89

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 12-March 10
Utilizatorul numarul: 19 069

Ce inseamna a fi roman ? Hagi (nume grec) este roman ? Regele Mihai (descendent al unei familii germane) este roman ?

In privinta mea, nu stiu nimic despre trecutul stramosilor mei. Poate ma trag dintr-o bulgaroaica violata de un turc. Cine mai poate sti ?

Cum stabilesti cine este roman ? Simplu, il intrebi. Daca raspunde afrimativ, este roman suta la suta chiar daca il cheama Ibrahim Li Peng. Singurul lucru important este ca el sa se considere roman, sa gandeasca si sa actioneze ca atare.

+Quote Post
tsunami
mesaj Jun 19 2010, 03:54 PM
Mesaj #90

Sir Tsunami

Postari: 5 035
Inscris: 25-July 08
De la: Bucuresti, deocamdata
Utilizatorul numarul: 2 011

Citeaza (srelu @ Jun 19 2010, 05:29 AM) *
In privinta mea, nu stiu nimic despre trecutul stramosilor mei. Poate ma trag dintr-o bulgaroaica violata de un turc. Cine mai poate sti ?

Cum stabilesti cine este roman ? Simplu, il intrebi. Daca raspunde afrimativ, este roman suta la suta

si daca zice nu, clatinand din cap ca un bulgar (ei considera "nu" datul din cap afirmativ, de sus in jos laugh.gif ), atunci ce-i mai faci? il consideri roman?

--------------------
Wake up 'n RIDE!

+Quote Post

5 Pagini V  < 1 2 3 4 5 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st November 2019 - 06:38 AM