IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Tepe pe Forex in Bucuresti, Experienta traita
Vizitator_Popescu Cristian.
mesaj Apr 1 2014, 01:29 PM
Mesaj #1

Guests

Tepe pe Forex

Sunt un patit in tranzactionarile pe piata forex. Nu zic ca nu se poate castiga prin acest sistem…dar trebuie sa fii foarte bine documentat si chiar in aceasta ipoteza este un joc de « alba – neagra ».
O strategie ar fi sa incepi cu o suma mica de bani de ex. 1.000 euro si sa tranzactionezi cu volume foarte, foarte mici timp de cateva luni pana te obisnuiesti cu sistemul de tranzactionare si cu piata.
Daca in schimb te lasi pacalit si investesti o suma mai mare de 5.000 euro fara a avea experienta – Esti o Victima Sigura.
Problema cea mare este insa in opinia mea faptul ca brokerii care te atrag in astfel de tranzactii Nu Sunt de Buna Credinta.
Schema de actiune
Te agata- Depui bani – Tranzactii initiale pe profit- Pierdere partiala- In cazul in care faci depuneri suplimentare Pierdere totala (max 1 luna) – Pierdere totala (in cazul in care nu faci depuneri – max 1 saptamana)
Rzultat cert – Pierdere Totala
=========================================================================
Vreau sa va atentionati sa va feriti de firma TO cu sediul in Bucuresti, cartier Aviatiei din mai multe motive :
a) sunt infiintati din 2013 cu sediul in Otopeni “pe stanga”– deci nu prezinta nici o garantie din punctul de vedere al stabilitatii pe piata si al unui istoric.
cool.gif sunt business introduceri pentru firma HF ME LTD– cu sediul in Cipru – in caz de litigii esti total descoperit – nu cred ca trebuie sa comentez mai mult.
c) politica firmei, din experienta personala – este pe distrugerea clientului – nicidecum centrata pe profitabilitatea lui. Te aburesc cu texte de genul – « daca tie client nu iti merge bine – nici noi nu mai castigam comisioane – deci o sa ne dam tot interesul ca totul sa mearga bine » - TEAPA.
Ei isi incaseaza comisioane pe langa tranzactii – din pierderile pe conturile clientilor.
d) Nu stiu cum sunt si alti brokeri din firma TO Invest dar va spun sa va feriti de MB si AC. Daca suna IB, sfatul meu este sa inchideti telefonul imediat – pentru a evita tentatia.
e) In primul rand daca va uitati la site – in comparatie cu alte firme de brokeraj imobiliar – este foarte « light ». Nu organizeaza nici cursuri cu potentialii investitori….si nici nu sunt furnizate informatii substantiale despre piata si tranzactii in general.
f) Nu se semneaza nici o hartie cu ei – nici macar o bucata de servetel  - deci raspunderea lor Zero
.
In Concluzie totul este « Varza » si din experienta personala va pot spune O Mare Teapa.
===============================================================================
Vreau sa va impartasesc experienta mea pentru a reusi sa evitati ceea ce am patit - eu cred ca au toti brokerii pe FOREX au un tipar de comportament si de actiune (imi cer scuze fata de brokerii de buna credinta – dar cred ca doar 5% dintre ei intra in aceasta categorie) :
1. Telefoane insistente pana reusesc sa te prinda in plasa. Te conving ca poti avea randamente foarte bune intr-un timp scurt.
3. Dupa ce te conving in sfarsit sa faci o depunere – in prima saptamana zici ca l-ai prins pe « Dumnezeu de un picior » - reusesti sa faci profituri bunicele de chiar 50% din cont….dupa care colapsul.
4. Ideea este ca iti castiga increderea si zici ca totul este in regula….apare si un factor psihologic…vazand castiguri rapide si relativ nemuncite…nu te poti opri. Deja in mintea ta iti faci planuri cum sa cheltuiesti banii daca ai reusi sa ai asemenea randamente in fiecare luna.
Un sfat : daca ai investit mai mult de 5.000 euro aici este momentul sa te opresti - pentru tranzactiile urmatoare vor fi un dezastru.
5. In acest moment – cand ai castigat si te simte multumit la telefon – incepe sa iti propuna « saptamana aceasta se prevad niste oportunitati extraordinare in piata , trebuie sa depui mai multi bani – dar stai fara grija – doar pe o perioada scurta de timp – max o saptamana – dupa care ii scoti ». Daca nu prinzi momeala asta (sa depui suplimentar) si sa treci la un nivel superior de tranzactionare… soarta ti-e pecetluita – deja nu mai esti interesant pentru ei – nu mai esti o « vaca buna de muls » si incepe Colapsul.
5. Un neexperimentat nu stie exact cum fluctueaza anumite valute si care este puterea « leverageului » (a gradului de indatorare). Sunt unele valute ce evolueaza foarte aleator. Este suficient ca « dragutul de broker » sa iti spuna sa faci o singura tranzactie pe un volum mic aparent (1 volum nu ti se pare mult) ca totul sa se duca de rapa.Si practic asta se si intampla – te suna (cum te-a sunat si in alte dati in care totul a fost OK si ai castigat) si iti spune sa faci o tranzactie sau mai multe pe o anumita valuta sau pe mai multe (dar care au evolutii corelate – daca una este in sensul in care nu trebuie – si cealalta este la fel).
In acest mod simplu  expunerea ta este foarte mare – si poti sa fii mai mult ca sigur ca operatiunea propusa de broker este in sensul exact opus de cum ar trebui sa fie.
Deci intr-o zi sau doua pierzi pe langa tot ce ai castigat – si tot ce ai depus initial. Explicatia : « a fost o fluctuatie neprevazuta pe piata – nimeni nu putea sa stie – un mare investitor a vrut sa miste pretul intr-o anumita directie si uita asa evolutia a fost nu cum ar fi trebuit sa fie ». Si cu aceaste « explicatie maiastra » te trezesti cu contul aproape gol dar si cu propunerea (cat tupeu) de a depune mai multi bani ca sa putem recupera ce am pierdut – ca doar ai vazut ce usor se pot castiga banii…
Daca nu depui – te lasa sa mori usor, usor si ti se duc si ultimii bani…
Daca depui – se mai anima un pic toata activitatea, cateva tranzactii bune, reusesti sa recuperezi ceva – dupa care iar intri pe procedura de Exterminare Totala.
Ideea este ca daca l-ai simti pe broker ca este aproape de tine si ca efectiv toate s-au intamplat dintr-un hazard , (evident ca se poate intampla si ca fiecare isi asuma un anume risc) parca nu ar fi atat de « neplacuta » pierderea ta dar stand si gandindu-te in urma mai multor tranzactii si deruland « filmul » – realizezi ca firul spre Pierderea Totala a fost ceva Dorit si Urmarit.
In concluzie – puteti incerca dar pe sume de max 1.000 euro si cu mare prudenta.
Go to the top of the page

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 2 2014, 06:08 PM
Mesaj #2

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Popescu Cristian @ Apr 1 2014, 02:29 PM) *
Tepe pe Forex

..........

In concluzie – puteti incerca dar pe sume de max 1.000 euro si cu mare prudenta.

Am sters numele (un anonim nu poate pune nume reale) dar subiectul pare sa merite.

+Quote Post
Sakura
mesaj Apr 3 2014, 01:41 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (Popescu Cristian @ Apr 1 2014, 01:29 PM) *
...O strategie ar fi sa incepi cu o suma mica de bani de ex. 1.000 euro si sa tranzactionezi cu volume foarte, foarte mici timp de cateva luni pana te obisnuiesti cu sistemul de tranzactionare si cu piata.
(...)

Aşa-i când ai ditamai internetul la dispoziţie dar refuzi să te documentezi ÎNAINTE de a face ceva. Am o puternică senzaţie că nici n-ai auzit de conturile demo, unde poţi tranzacţiona cât vrei, pe conturi cât de mari vrei (mai corect spus atât de mici cât eşti dispus la o adică să investesti), să înveţi mersul lucrurilor şi să experimentezi strategii.

Niciodată nu investeşti undeva bani reali fără să ai habar despre ce este vorba. Deci nu, nu încerci nimic pe 1000 sau pe orice altă sumă. Îţi alegi o firmă serioasă şi îţi faci un cont demo. Este simplu şi gratis, totul online. Când îl falimentezi (o vei face în mod SIGUR) faci alt cont demo. Şi tot aşa până ori ajungi să înveţi ceva şi treci eventual la un cont real MIC (pe care e f. probabil să-l falimentezi şi pe el), ori îţi dai seama că nici aici banii nu se fac uşor, nu-i de tine şi te retragi cu experienţa câştigată, fără a pierde bani reali. În ambele cazuri vor fi deciziile tale, strategiile tale, nicidecum un gigel care să te manevreze telefonic.

Firmele serioase de Forex le afli din discuţiile de pe net. Ca o idee, nu au reclame agresive şi evident mincinoase, gen cu Maria vânzătoarea şi Ion vidanjistul. Nu trimit spam pe email sau sms. Şi nici nu te caută la telefon cu abureli ca cele prin care ai trecut. Şi niciodată nu te vor îndemna să faci o tranzacţie sau alta. Sunt doar un intermediar care-ţi pun la dispoziţie o platformă tehnică de tranzacţionare. Mai departe pierzi sau câştigi pe mâna ta.

+Quote Post
Vizitator_INV.
mesaj Apr 3 2014, 02:08 PM
Mesaj #4

Guests

Tranzactiile pe Forex mi se par prea speculative. Problema lor e ca tranzactiile se fac prea des, investitorul pierzand banii pe comisioane. Daca ai bani, investitiile se fac pe termen lung, minim 6 luni cum Forexul e <alba neagra> pe perioade asa lungi ai 50% sanse sa castigi, dar nu foarte mult ca acum variatiile intre cursuri nu sant asa mari. cele mai bune investitii sunt in actiuni pe bursele din vest, daca poti face asta din Romania.
Unele nu vor creste prea mult in timp dar dau dividende mari (de ex. Shell, aproape 5% pe an), altele vor creste aproape sigur (de ex. Sony- sunt in situatia in care a fost Apple inainte de a da lovitura cu iPhone. Lovitura lor va fi cu realitatea virtuala, tehnologia s-a maturizat pentru a permite realizarea de headset-uri performante si ieftine, iar ei au deja majoritatea patentelor in domeniu, avand chiar un headset performant, dar costa peste 1000 de Euro). Important e ca inainte de a cumpara actiunile unei companii sa-ti faci temele si sa vezi la ce te poti astepta pe viitor.
Alte optiuni sunt Microsoft si BMW.

+Quote Post
Vizitator_mgs.
mesaj Apr 5 2014, 05:53 PM
Mesaj #5

Guests

Este o lume a parte care trebuie inteleasa.
Este adevarat ca brokerii onesti sunt aceia care nu te cauta si nici nu te "sfatuiesc". Odata trecut peste problema broker, toata responsabilitatea iti revine tie. Cursul este unul mondial si in afara anumitor "probleme" legate de stirile care ies (cand spread-ul poate diferi mult de la un broker la altul), va fi unic. Un broker nu va putea schimba cursul...
Punctul doi este problematic. Foarte multi cred ca forexul este un fel de cazinou (sau vad ca se vorbeste de "alba neagra"). Daca ajungi la ideea asta si nu reusesti sa treci peste este foarte bine sa te opresti si sa faci altceva. Nu e de tine.
Cine opereaza pe forex stie cat de greu este sa faci profit constant, cat trebuie sa te documentezi si foarte important cat trebuie sa te "antrenezi". Dar in nici un caz nu este un hazard. Toate miscarile pietei trebuiesc intelese si lucru foarte important trebuie sa existe o disciplina de fier. 10% este tehnica si 90% psihologie.

Deci cu alte cuvinte: e nevoie de multa munca ca sa poti face profit. Cu siguranta inainte de 3-5 ani de practica nimeni nu a ajuns la punctul de a face profit pe forex...

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj Apr 7 2014, 02:38 PM
Mesaj #6

Guests

FOREX... statistic 99% din cei care intra sa joace pe Forex in sistem leverage (tranzactionezi de 100/1000 ori suma depusa) pierd. Deci nu va mai pierdeti timpul cu prostii si treceti la munca.
Forex-ul este DOAR pentru profesionisti.

+Quote Post
Vizitator_leyland.
mesaj May 14 2014, 02:19 PM
Mesaj #7

Guests

Cineva a spus mai sus ca Forexul este doar pentru profesionisti. Asa este, nu e cazul sa va pierdeti timpul si banii mergand cu firmele astea speculative care promit marea cu sarea. E ca si cum tu n-ai carnet auto dar cineva ti-ar propune "sa te dai si tu un pic cu un Ferrari, eventual sa-i dai un pic viteza, sa simti si tu". Evident c-o s-ajungi in pom, in gard, in sant sau pe contrasens, intr-o alta masina.

Fara 2 ani minim de munca si invatat din greu, incluzand cateva mii de ore de charturi si price action, carti de specialitate si studiul tuturor metodelor pana gasesti una pe care o intelegi si ti se potriveste nici n-are sens sa te gandesti serios la Forex. Si toti anii astia pe demo, nu pe real. Altfel incep povestile gen "a venit unul si avea niste chei de la un Ferrari si mi-a zis ca...".

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj May 26 2014, 07:02 AM
Mesaj #8

Guests

Am lucrat 3 ani intr-o firma de tranzactionare in piata valutara.Domeniul este real, se pot face bani buni, dar este necesar sa ai o experienta de minim 3 ani.Intr-adevar forex, actiunile si derivatele implica riscuri mai mari, exista si o doza speculativa.Ideea este sa fii foarte cumpatat, sa elimini emotiile din tranzactionare.Domeniul este ptr cei cu psihicul tare, nu pt labili.Exista o vorba in acest domeniu ..."primul cont se pierde".Daca esti dispus sa iti asumi riscurile si esti constient ca ai nevoie de ani de experienta, poti incerca domeniul.Dar daca vrei castiguri rapide si mari, fugi si baga banii la 6/49 ca ai mai multe sanse.Succes

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj May 28 2014, 06:43 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Sakura @ Apr 3 2014, 01:41 AM) *
Aşa-i când ai ditamai internetul la dispoziţie dar refuzi să te documentezi ÎNAINTE de a face ceva. Am o puternică senzaţie că nici n-ai auzit de conturile demo, unde poţi tranzacţiona cât vrei, pe conturi cât de mari vrei (mai corect spus atât de mici cât eşti dispus la o adică să investesti), să înveţi mersul lucrurilor şi să experimentezi strategii.
...

Un cont demo nu te ajuta sa inveti sa tranzactionezi - el are rolul de a te familiariza cu modul de utilizare a platformei de tranzactionare. Pe un cont demo lipsesc cu desavarsire emotiile pierderii banilor.
Am un prieten care mi-a spus ca a castigat, pe un cont demo, echivalentul a 2 apartamente. Pot pune pariu, punand la bataie tot capitalul meu de tranzactionare, ca pe un cont real si-ar pierde banii in maxim 6 luni.
Subscriu la sfatul lui "Vizitator_Popescu Cristian" de a invata pe un cont real de 1000 de euro, tranzactionand microloturi (asta am facut si eu la inceput).

+Quote Post
carla2010
mesaj Jun 20 2014, 09:06 AM
Mesaj #10

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 11
Inscris: 30-November 10
Utilizatorul numarul: 24 776

Citeaza (Mihai @ May 28 2014, 06:43 AM) *
Un cont demo nu te ajuta sa inveti sa tranzactionezi - el are rolul de a te familiariza cu modul de utilizare a platformei de tranzactionare. Pe un cont demo lipsesc cu desavarsire emotiile pierderii banilor.
Am un prieten care mi-a spus ca a castigat, pe un cont demo, echivalentul a 2 apartamente. Pot pune pariu, punand la bataie tot capitalul meu de tranzactionare, ca pe un cont real si-ar pierde banii in maxim 6 luni.
Subscriu la sfatul lui "Vizitator_Popescu Cristian" de a invata pe un cont real de 1000 de euro, tranzactionand microloturi (asta am facut si eu la inceput).

Sunt intru totul de acord cu Mihai. Daca nu ai un minim de cunostinte in domeniu, nu ar trebui investesti toate economiile in ceva riscant. Sa fim seriosi - piata Forex are un grad mare de risc. Cel mai mic grad de risc il au obligatiunile, titluri de stat. Pe de alta parte, investitiile cu grad mic de risc aduc si castiguri mai mici, fata de cele cu risc mare

+Quote Post
Vizitator_victor.
mesaj Jul 9 2014, 12:27 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Popescu Cristian @ Apr 1 2014, 01:29 PM) *
Tepe pe Forex

Sunt un patit in tranzactionarile pe piata forex. Nu zic ca nu se poate castiga prin acest sistem…dar trebuie sa fii foarte bine documentat si chiar in aceasta ipoteza este un joc de « alba – neagra ».
O strategie ar fi sa incepi cu o suma mica de bani de ex. 1.000 euro si sa tranzactionezi cu volume foarte, foarte mici timp de cateva luni pana te obisnuiesti cu sistemul de tranzactionare si cu piata.
Daca in schimb te lasi pacalit si investesti o suma mai mare de 5.000 euro fara a avea experienta – Esti o Victima Sigura.
Problema cea mare este insa in opinia mea faptul ca brokerii care te atrag in astfel de tranzactii Nu Sunt de Buna Credinta.
Schema de actiune
Te agata- Depui bani – Tranzactii initiale pe profit- Pierdere partiala- In cazul in care faci depuneri suplimentare Pierdere totala (max 1 luna) – Pierdere totala (in cazul in care nu faci depuneri – max 1 saptamana)
Rzultat cert – Pierdere Totala
=========================================================================
Vreau sa va atentionati sa va feriti de firma TO cu sediul in Bucuresti, cartier Aviatiei din mai multe motive :
a) sunt infiintati din 2013 cu sediul in Otopeni “pe stanga”– deci nu prezinta nici o garantie din punctul de vedere al stabilitatii pe piata si al unui istoric.
cool.gif sunt business introduceri pentru firma HF ME LTD– cu sediul in Cipru – in caz de litigii esti total descoperit – nu cred ca trebuie sa comentez mai mult.
c) politica firmei, din experienta personala – este pe distrugerea clientului – nicidecum centrata pe profitabilitatea lui. Te aburesc cu texte de genul – « daca tie client nu iti merge bine – nici noi nu mai castigam comisioane – deci o sa ne dam tot interesul ca totul sa mearga bine » - TEAPA.
Ei isi incaseaza comisioane pe langa tranzactii – din pierderile pe conturile clientilor.
d) Nu stiu cum sunt si alti brokeri din firma TO Invest dar va spun sa va feriti de MB si AC. Daca suna IB, sfatul meu este sa inchideti telefonul imediat – pentru a evita tentatia.
e) In primul rand daca va uitati la site – in comparatie cu alte firme de brokeraj imobiliar – este foarte « light ». Nu organizeaza nici cursuri cu potentialii investitori….si nici nu sunt furnizate informatii substantiale despre piata si tranzactii in general.
f) Nu se semneaza nici o hartie cu ei – nici macar o bucata de servetel  - deci raspunderea lor Zero
.
In Concluzie totul este « Varza » si din experienta personala va pot spune O Mare Teapa.
===============================================================================
Vreau sa va impartasesc experienta mea pentru a reusi sa evitati ceea ce am patit - eu cred ca au toti brokerii pe FOREX au un tipar de comportament si de actiune (imi cer scuze fata de brokerii de buna credinta – dar cred ca doar 5% dintre ei intra in aceasta categorie) :
1. Telefoane insistente pana reusesc sa te prinda in plasa. Te conving ca poti avea randamente foarte bune intr-un timp scurt.
3. Dupa ce te conving in sfarsit sa faci o depunere – in prima saptamana zici ca l-ai prins pe « Dumnezeu de un picior » - reusesti sa faci profituri bunicele de chiar 50% din cont….dupa care colapsul.
4. Ideea este ca iti castiga increderea si zici ca totul este in regula….apare si un factor psihologic…vazand castiguri rapide si relativ nemuncite…nu te poti opri. Deja in mintea ta iti faci planuri cum sa cheltuiesti banii daca ai reusi sa ai asemenea randamente in fiecare luna.
Un sfat : daca ai investit mai mult de 5.000 euro aici este momentul sa te opresti - pentru tranzactiile urmatoare vor fi un dezastru.
5. In acest moment – cand ai castigat si te simte multumit la telefon – incepe sa iti propuna « saptamana aceasta se prevad niste oportunitati extraordinare in piata , trebuie sa depui mai multi bani – dar stai fara grija – doar pe o perioada scurta de timp – max o saptamana – dupa care ii scoti ». Daca nu prinzi momeala asta (sa depui suplimentar) si sa treci la un nivel superior de tranzactionare… soarta ti-e pecetluita – deja nu mai esti interesant pentru ei – nu mai esti o « vaca buna de muls » si incepe Colapsul.
5. Un neexperimentat nu stie exact cum fluctueaza anumite valute si care este puterea « leverageului » (a gradului de indatorare). Sunt unele valute ce evolueaza foarte aleator. Este suficient ca « dragutul de broker » sa iti spuna sa faci o singura tranzactie pe un volum mic aparent (1 volum nu ti se pare mult) ca totul sa se duca de rapa.Si practic asta se si intampla – te suna (cum te-a sunat si in alte dati in care totul a fost OK si ai castigat) si iti spune sa faci o tranzactie sau mai multe pe o anumita valuta sau pe mai multe (dar care au evolutii corelate – daca una este in sensul in care nu trebuie – si cealalta este la fel).
In acest mod simplu  expunerea ta este foarte mare – si poti sa fii mai mult ca sigur ca operatiunea propusa de broker este in sensul exact opus de cum ar trebui sa fie.
Deci intr-o zi sau doua pierzi pe langa tot ce ai castigat – si tot ce ai depus initial. Explicatia : « a fost o fluctuatie neprevazuta pe piata – nimeni nu putea sa stie – un mare investitor a vrut sa miste pretul intr-o anumita directie si uita asa evolutia a fost nu cum ar fi trebuit sa fie ». Si cu aceaste « explicatie maiastra » te trezesti cu contul aproape gol dar si cu propunerea (cat tupeu) de a depune mai multi bani ca sa putem recupera ce am pierdut – ca doar ai vazut ce usor se pot castiga banii…
Daca nu depui – te lasa sa mori usor, usor si ti se duc si ultimii bani…
Daca depui – se mai anima un pic toata activitatea, cateva tranzactii bune, reusesti sa recuperezi ceva – dupa care iar intri pe procedura de Exterminare Totala.
Ideea este ca daca l-ai simti pe broker ca este aproape de tine si ca efectiv toate s-au intamplat dintr-un hazard , (evident ca se poate intampla si ca fiecare isi asuma un anume risc) parca nu ar fi atat de « neplacuta » pierderea ta dar stand si gandindu-te in urma mai multor tranzactii si deruland « filmul » – realizezi ca firul spre Pierderea Totala a fost ceva Dorit si Urmarit.

In mod normal brokerul trebuie sa fie interesat ca tu sa castigi. Asa sunt toti brokerii internationali de buna credinta. Daca tu iti pierzi banii, acei bani nu le revin lor, ci se duc pe piata. In mod normal brokerul castiga din tranzactiile tale, indiferent daca sunt pe plus sau pe minus. E bine sa urmezi sistemul tqau propriu si eventual sa folosesti ponturile pe care ti le dau ei, dar verificandu-le - exista forumuri, informatii, site-uri.
Exista brokeri f seriosi pe piata.
In mod normal trebuie sa incepi cu un cont demo, apoi cu cateva sute de euro. Minim 2 luni de antrenament.
Exista si tranzactii 90 % sigure, dar iti trebuie experienta sa le mirosi si mai ales trebuie o mare disciplina.

+Quote Post
Vizitator_15 Ani de Forex.
mesaj Sep 22 2014, 08:20 AM
Mesaj #12

Guests

din statisticile publicate pe net 5% cistiga pe Forex... si cu cont Demo si fara... asa ca mai reflectati.

+Quote Post
Vizitator_15 Ani de Forex.
mesaj Sep 22 2014, 08:22 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (15 Ani de Forex @ Sep 22 2014, 08:20 AM) *
din statisticile publicate pe net 5% cistiga pe Forex... si cu cont Demo si fara... asa ca mai reflectati.

Am uitat sa mentionez ca restul de 95% pierd totul destul de repede.

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Sep 22 2014, 09:08 AM
Mesaj #14

Guests

Mai fratilor, ma tot "streseaza" cu telefoane si sms-uri unii care-si zic brokeri la o firma numita Euro Trade. E din acelasi "meci" social "jmecheri vs fraieri"? Pana acum nu am devenit fraier, ca nu am depus nici un ban in "contul" lor, dar vad ca ei nu s-au prins si ma suna saptamanal.

Intrebarea mea ar fi daca si ei intra in categoria "Tzepe pe Forex", fiindca ei zic din prima ca afacerea lor nu e de tip Forex...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Sep 26 2014, 08:42 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Laur006 @ Sep 22 2014, 09:08 AM) *
Mai fratilor, ma tot "streseaza" cu telefoane si sms-uri unii care-si zic brokeri la o firma numita Euro Trade. E din acelasi "meci" social "jmecheri vs fraieri"?

Evident. Ai dubii serioase? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_wasp.
mesaj Oct 27 2014, 09:06 PM
Mesaj #16

Guests

Desigur ca mirajul castigului mare si rapid va exista intotdeauna si te poate face sa nu mai gandesti rational...

Mie personal mi se pare o grozavie intreaga afacere. In primul rand este un joc cu suma nula. Nu repet ca papagalul o vorba auzita de la altii, ci stiu ce zic suficient de bine ca sa spun ca in acest caz, in lipsa unor informatii din piata (bias), pierderea sau castigul sunt absolut aleatoare.

Imi pare rau de pasionatii cu presupus know-how, dar asa da matematica.

In plus, cred ca acest tip de tranzactii este unul care a stat la baza crizei financiare incepute in 2008. Cu alte cuvinte, daca vreti sa stiti cum sa ajungeti sa faceti sa devina C-rated asset-urile unor companii A-rated (nu-i asa ca suna a ineptie aceasta propozitie ? ei, uite ca s-a putut!), atunci ascultati sfaturile acestor "brokeri" si mai puneti o caramida la cutare sau cutare prabusire.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th October 2019 - 11:58 PM