IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> TAXA RADIO TV, ANULATA DEFINITIV
Vizitator_rang.
mesaj Apr 13 2009, 05:51 PM
Mesaj #1

Guests

Firmele care nu au aparat de radio sau tv in sediu nu vor mai plati taxa radio-tv.
Nu vor mai plati nici firmele fara activitate.
Decizia a fost luata de Inalta Curte de Casatie si Justitie si este obligatorie.
A fost un topic amplu cu acest subiect pe hotnews in ultimele luni, dar nu l-am mai gasit.
Detalii despre anularea taxei gasiti aici:

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...-definitiv.html
Go to the top of the page

+Quote Post
Martens
mesaj Apr 14 2009, 01:26 PM
Mesaj #2

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 9
Inscris: 28-September 08
De la: Romania
Utilizatorul numarul: 3 360

Bravo.

+Quote Post
Vizitator_M.
mesaj Apr 14 2009, 04:13 PM
Mesaj #3

Guests

Pentru cei care citesc si sunt salariati al SRR si SRTV, va spun ca ceva e putred. ICCJ a anulat recursul SRR ca fiind netimbrat ( nu s-a platit taxa de timbru ), deci decizia era logica.

Se gaseste pe site-ul ICCJ.

+Quote Post
Vizitator_R.
mesaj Apr 14 2009, 04:16 PM
Mesaj #4

Guests

E timpul ca Guvernul si Parlamentul sa adopte o lege conform standardelor europene pentru cele 2 institutii publice de radio si TV.

Vom vedea ...

+Quote Post
Vizitator_ion.
mesaj Apr 14 2009, 06:43 PM
Mesaj #5

Guests

cred ca de fapt nu s-a obtinut mai nimic. de ce spun asta. in art.3 alin.1 se face referire la microintreprinderi in timp ce in aliniatul 2 se spune ?(2) Persoanele juridice cu sediul în România, inclusiv filialele acestora, precum ?i sucursalele ?i celelalte subunit??i ale lor f?r? personalitate juridic? ?i sucursalele sau reprezentan?ele din România ale persoanelor juridice str?ine, au obliga?ia s? pl?teasc? o tax? lunar? pentru serviciul public de radiodifuziune.?. eu zic ca nu conteaza ca s-a eliminat aliniatul 1 atata timp cat exista aliniatul 2 care obliga toate persoanele juridice la plata acestei taxe. mare atentie. LEGEA NU A FOST ABROGATA ci doar un aliniat din ea.

+Quote Post
Vizitator_Cristi.
mesaj Apr 22 2009, 04:30 PM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (ion @ Apr 14 2009, 06:43 PM) *
cred ca de fapt nu s-a obtinut mai nimic. de ce spun asta. in art.3 alin.1 se face referire la microintreprinderi in timp ce in aliniatul 2 se spune ?(2) Persoanele juridice cu sediul în România, inclusiv filialele acestora, precum ?i sucursalele ?i celelalte subunit??i ale lor f?r? personalitate juridic? ?i sucursalele sau reprezentan?ele din România ale persoanelor juridice str?ine, au obliga?ia s? pl?teasc? o tax? lunar? pentru serviciul public de radiodifuziune.?. eu zic ca nu conteaza ca s-a eliminat aliniatul 1 atata timp cat exista aliniatul 2 care obliga toate persoanele juridice la plata acestei taxe. mare atentie. LEGEA NU A FOST ABROGATA ci doar un aliniat din ea.

Ei, lasati, ca o sa se abroge si partea aceea. Chiar nu trebuie sa fiti atat de ingrijorat. As spune doar: "It's over. Get a decent job".

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Apr 22 2009, 04:49 PM
Mesaj #7

Guests

In primul rand, anunt hotnews.ro sa nu imi stearga mesajul.

Se va implementa si in Romania, o taxa audio publica la fel cu legislatia europeana si sa vedeti ce o sa mai duceti dorul vechii taxe.

Va dau un exemplu: Germania 17 eur. Si 5.52 eur pentru fiecare abonat la internet ( se receptioneaza radio si online) . Nu o sa fie 17 eur, dar la un moment dat se vorbea pe la CNA de 50 eur pe an la radio si 65 eur pe an la TV. Si o taxa platibila de agentii economici.

+Quote Post
Vizitator_Gelu.
mesaj Apr 22 2009, 06:06 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Mihai @ Apr 22 2009, 04:49 PM) *

Se va implementa si in Romania, o taxa audio publica la fel cu legislatia europeana si sa vedeti ce o sa mai duceti dorul vechii taxe.

Va dau un exemplu: Germania 17 eur. Si 5.52 eur pentru fiecare abonat la internet ( se receptioneaza radio si online) . Nu o sa fie 17 eur, dar la un moment dat se vorbea pe la CNA de 50 eur pe an la radio si 65 eur pe an la TV. Si o taxa platibila de agentii economici.

Mihai? Ion? Vasile? Avocatu? Activistu? Etc?

Germania face nota discordanta fata de restul Europei. Ca si Marea Biritanie, de altfel. Dar Europa nu e nici Germania, nici Marea Biritanie. Daca esti asa de bine informat, poate ne spui care este tara europeana in care nu se plateste NICI UN FEL de taxa radio-tv. Pentru ca pe aceea ar trebui sa o luam ca exemplu. Nu stii care este? Suna un prieten ...Si mai lasa prostiile cu "legislatia europeana". Nu exista asa ceva in materie de taxe radio-tv. Chiar crezi ca poti sa prostesti oamenii ? Si, apropos de Germania, nici macar acolo firmele care nu beneficiaza de servicii din partea posturilor lor nationale de radio si televiziune nu platesc nimic.

+Quote Post
Vizitator_SpiritCivic.
mesaj Apr 23 2009, 06:44 AM
Mesaj #9

Guests

Este minunat ! Incep sa ma bucur tot mai mult daca ma gandesc ca fiecare dintre noi contribuie prin ideile exprimate aici (si nu numai rolleyes.gif ) la viitorul comun. Evident ca divergentele exprimate demonstreaza atat opinii diferite cat si interese diferite...

Cei care lucreaza acolo unde se incaseaza banii respectivi sunt tristi... agita idei "revolutionare" privind noi taxe si biruri care - pe cat posibil - in viziunea lor ar trebui sa fie incasate chiar de catre institutiile carora li s-au diminuat sursele de venit... asa-i ?

Restul se bucura dar oarecum enigmatic, si asta deoarece bucuria eliminarii unui bir nedrept este umbrita de "spaimele" intretinute sistematic de ceilalti... cele cu "drobul de sare care... o sa vedeti voi ce... face... rolleyes.gif ".

In opinia mea, n-ar trebui sa ne preocupe cheltuielile daca veniturile ar fi pe masura lor iar aici cred ca este problema reala... cum prosperam atat ca indivizi cat si ca societate umana ? De ce nu gasim acele idei care sa ne motiveze, sa ne aduca prosperitate tuturorsi sa ne apropie ? De ce nu cautam resursele, veniturile printre celelalte... 6 miliarde de locuitori ai planetei ? Trebuie neaparat ca o parte dintre noi sa "taxeze" cealalta parte ?

Atentie...la limita... "divide et impera" ar putea insemna ca, de foame, as putea sa imi manac "mana cu care scriu" in folosul "capului", nu ? Si asta pentru ca unii, in alta parte fac asa... ? laugh.gif

Cred ca resursele aflate "portofelele" noastre trebuie utilizate mult mai eficient... iar bir-uitorii nu fac decat sa cheltuie...

+Quote Post
Vizitator_Petre.
mesaj Apr 25 2009, 07:13 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Mihai @ Apr 22 2009, 04:49 PM) *

Rog si eu hotnews.ro sa nu steraga mesajul lui Mihai. E memorabil. Ma refer in special la partea cu CNA-ul. Pentru cine nu stie, CNA nu are absolut nici o atributie legata de taxarea pentru serviciile posturilor nationale de radio si televiziune. Desigur, membrii CNA pot emite opinii personale. Cum ar fi, de exemplu, cea a domnului Rasvan Popescu - presedintele CNA - care s-a exprimat privitor la inechitatea taxei radio-tv. Domnul Mihai fie manifesta o totala ignoranta, fie, mai degraba, incearca sa bage un ghimpe in inima celor care se bucura de o victorie a Justitiei, la urma-urmei. Intr-un mod penibil, insa. Poate Mihai si colegii dumnealui ar trebui sa inteleaga ca este timpul ca cele 2 institutii-mamut nationale sa sufere o restructurare similara celei aplicate la nivelul intregii societati si sa nu mai astepte sa fie sustinuti la infinit de contribuabili persoane fizice si mai ales juridice ce se afla, de multe ori, la limita colapsului. Aceasta situatie ar trebui sa fie inteleasa in primul rand de guvernanti, care se incapataneaza sa mentina neatinsa structura SRR si SRTV. Ma intreb insa cat timp vor mai sacrifica adevaratii sustinatori ai economiei pentru a salva, printre altele, o existenta parazitara.

+Quote Post
Vizitator_modrogan.
mesaj Apr 25 2009, 08:41 AM
Mesaj #11

Guests

SRR si SRTv trebuie ori privatizate, ori transformate in institutii bugetare sadea; nu poti pretinde ca esti impartial si ai o reala utilitate civica de vreme ce te conduc oameni numiti dupa criterii extraprofesionale si functionezi ca o regie autonoma fesenista; as opta pentru privatizare, totusi.

+Quote Post
Vizitator_Mihai.
mesaj Apr 25 2009, 03:08 PM
Mesaj #12

Guests

Imi place ca ati reactionat imediat la acel raspuns.

Hai sa o luam pe rand.

Nu sunt salariat al SRR sau SRTv.

Referitor la Germania, acel calcul de taxa l-am gasit publicat intr-un articol. Vreau sa va spun ca in tarile europene exista radio si televiziune publica. Sursa de finantare pentru ele, este diferita si anume de la fonduri bugetare 100%, taxa si buget, taxe pe licente radio tv si taxe pentru detinatorii de aparate radio, Tv, abonati la internet. Problema este ca in fiecare tara (mai putin Romania), aceea sursa de finantare este aprobata de Parlament stabilindu-se exact valoarea, cine o plateste si cum se colecteaza. Nu CNA stabileste taxa, era la un moment dat o discutie despre cum ar trebui finantate cele 2 societati. La asta m-am referit.
Este necesara o restructurare, sunt de acord, trebuie o finantare coerenta si transparenta.

La noi exista Legea 41/1994, lege organica care poate fi modificata cu 75% (din cate stiu). Se doreste modificarea acesteia, care probabil va lamuri si aceasta problema. Oricum va fi, insa, tot timpul vor exista nemultumiti.

In legatura cu finantarea, va dau 2 exemple:

Norvegia : NRK se finanteaza prin taxe pe licentele radio Tv, si taxe impuse detinatorilor de radio, TV, abonati internet.

Franta: Anul trecut a fost eliminata publicitatea din prime time. Compensarea sumei (800 mil. euro) s-a facut prin virararea catre televiziunea publica a unei cote din publicitatea atrasa de televiziunile particulare si o taxa fixa pe fiecare abonat la internet.

Nici o televiziune sau radio public nu s-au privatizat in Europa. Iar incepand cu 2010/2011 televiziunile publice din europa trebuie sa treaca pe digital. Costurile? Din veniturile atrase.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Apr 27 2009, 05:42 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (M @ Apr 14 2009, 04:13 PM) *
Pentru cei care citesc si sunt salariati al SRR si SRTV, va spun ca ceva e putred. ICCJ a anulat recursul SRR ca fiind netimbrat ( nu s-a platit taxa de timbru ), deci decizia era logica.

Se gaseste pe site-ul ICCJ.

Nu sunt salariat al SRR sau TVR ... Nici nu inteleg prea bine de ce mesajul este adresat special angajatilor acestor doua institutii. Dar, nu este nimic putred in faptul ca recursul SRR a fost netimbrat. Pur si simplu s-a evitat irosirea unor bani. Pentru ca era un verdict previzibil. Pe data de 02.04.09 un recurs similar impotriva unei decizii in favoarea Web Consul SRL a fost respins de catre ICCJ. Si, probabil, orice decizie viitoare data in favoarea firmelor, de catre instantele judecatoresti din tara, are toate sansele sa ramana definitiva. Chiar contestata la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Pentru simplul motiv ca impunerea platii taxei radio-tv societatilor care nu beneficiaza de servicii din partea SRR si SRTV este, pur si simplu, ilegala.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Apr 27 2009, 07:27 PM
Mesaj #14

Guests

Eu tocmai am primit somatie de la firma aia care da spaga la Radio ca sa-i trimita scrisorile, ca sa platesc pe...2008 si 2009.

????

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Apr 27 2009, 07:31 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (George @ Apr 27 2009, 05:42 PM) *
Nu sunt salariat al SRR sau TVR ... Nici nu inteleg prea bine de ce mesajul este adresat special angajatilor acestor doua institutii. Dar, nu este nimic putred in faptul ca recursul SRR a fost netimbrat. Pur si simplu s-a evitat irosirea unor bani. Pentru ca era un verdict previzibil. Pe data de 02.04.09 un recurs similar impotriva unei decizii in favoarea Web Consul SRL a fost respins de catre ICCJ. Si, probabil, orice decizie viitoare data in favoarea firmelor, de catre instantele judecatoresti din tara, are toate sansele sa ramana definitiva. Chiar contestata la Inalta Curte de Casatie si Justitie. Pentru simplul motiv ca impunerea platii taxei radio-tv societatilor care nu beneficiaza de servicii din partea SRR si SRTV este, pur si simplu, ilegala.

Rectific, era vorba despre SC WEB INVEST GROUP SRL CLUJ NAPOCA (02.04.09)

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj May 4 2009, 05:15 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (George @ Apr 27 2009, 05:42 PM) *

Stimate domn,
Citez din DEX: ILEGÁL, -Ă, ilegali, -e, adj. 1. Care nu este în conformitate cu legea, care încalcă legea.

Atata timp cat legea spune asa, nu este ilegal. Poate imoral, poate cum vreti dvs. Chiar daca justitia a hotarat asa (si la Pasajul Basarab justitia a anulat o hotarare de primarie, pentru taxa tv, a anulat alineatul unui articol din HG 977 si 978), legislativul poate decide altceva.

Hotararea s-a bazat pe faptul ca acele HG interpreteaza un articol de lege organica (41/1994). In acest caz daca Parlamentul va vota noua lege, aceasta hotarare va deveni inaplicabila.

Nu ca sustin acest lucru, dar chiar daca nu ne convine ceva, va prezint o posibilitate. Si la pasaj s-a intamplat la fel. Guvernul a emis noua OUG prin care a anulat efectele hotararii din justitie. Dar poate ca acolo ne convenea mai mult.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj May 5 2009, 06:03 AM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (Vizitator_Radu. @ May 4 2009, 05:15 PM) *
Stimate domn,
Citez din DEX: ILEGÁL, -Ă, ilegali, -e, adj. 1. Care nu este în conformitate cu legea, care încalcă legea.

Atata timp cat legea spune asa, nu este ilegal. Poate imoral, poate cum vreti dvs. Chiar daca justitia a hotarat asa (si la Pasajul Basarab justitia a anulat o hotarare de primarie, pentru taxa tv, a anulat alineatul unui articol din HG 977 si 978), legislativul poate decide altceva.

Hotararea s-a bazat pe faptul ca acele HG interpreteaza un articol de lege organica (41/1994). In acest caz daca Parlamentul va vota noua lege, aceasta hotarare va deveni inaplicabila.

Nu ca sustin acest lucru, dar chiar daca nu ne convine ceva, va prezint o posibilitate. Si la pasaj s-a intamplat la fel. Guvernul a emis noua OUG prin care a anulat efectele hotararii din justitie. Dar poate ca acolo ne convenea mai mult.

In cadrul legislativ actual, taxarea firmelor pentru serviciile SRR si SRTV, indiferent daca poseda sau nu receptoare - asa cum spun HG 977/978 - este chiar ilegala, nu doar imorala. Aceasta deoarece Legea 41/1994, completata cu Legea 533/2003 (ultima emisa dupa elaborarea celor doua HG) stipuleaza clar: firmele platesc in calitate de beneficiare ale respectivelor servicii. Dincolo de faptul ca o hotarare de guvern are doar rolul de a completa o lege si nicidecum de a modifica un principiu de baza dintr-un document legislativ de clasa superioara (de altfel, acesta a constituit un punct de baza in pledoaria care a dus la anularea aliniatului disputat), ramane contradictia flagranta: sa platesti pentru un serviciu in calitate de beneficiar, indiferent daca posezi sau nu receptoare. Poate cunosc unii o alta modalitate de receptionare a programelor radio-tv. Ceea ce, in opinia mea, ar fi de dorit este elaborarea unor noi reglementari legale privitoare la SRR si SRTV, totul insotit de o restructurare din temelii a acestora. Sunt singurele citadele comuniste inca neatinse de realitatile cu care se confrunta restul societatii. Cu ale lor mii de angajati si canale inutile. << Referitor la problema pasajului Basarab, este o chestiune total diferita.

+Quote Post
Vizitator_Catalin Popa.
mesaj Dec 13 2010, 08:24 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (George @ May 5 2009, 06:03 AM) *
In cadrul legislativ actual, taxarea firmelor pentru serviciile SRR si SRTV, indiferent daca poseda sau nu receptoare - asa cum spun HG 977/978 - este chiar ilegala, nu doar imorala. Aceasta deoarece Legea 41/1994, completata cu Legea 533/2003 (ultima emisa dupa elaborarea celor doua HG) stipuleaza clar: firmele platesc in calitate de beneficiare ale respectivelor servicii. Dincolo de faptul ca o hotarare de guvern are doar rolul de a completa o lege si nicidecum de a modifica un principiu de baza dintr-un document legislativ de clasa superioara (de altfel, acesta a constituit un punct de baza in pledoaria care a dus la anularea aliniatului disputat), ramane contradictia flagranta: sa platesti pentru un serviciu in calitate de beneficiar, indiferent daca posezi sau nu receptoare. Poate cunosc unii o alta modalitate de receptionare a programelor radio-tv. Ceea ce, in opinia mea, ar fi de dorit este elaborarea unor noi reglementari legale privitoare la SRR si SRTV, totul insotit de o restructurare din temelii a acestora. Sunt singurele citadele comuniste inca neatinse de realitatile cu care se confrunta restul societatii. Cu ale lor mii de angajati si canale inutile. << Referitor la problema pasajului Basarab, este o chestiune total diferita.

+Quote Post
Vizitator_Catalin Popa.
mesaj Dec 13 2010, 08:34 AM
Mesaj #19

Guests

Anularea taxei radio-TV din 2009 (Curtea de Apel Cluj si ICCJ) profita doar MICROintreprinderilor (art. 3.1 din HG-uri 977 si 978/2003); in 24.11.2010 Curtea de Apel Oradea (minuta sentintei 314/CA/2010) a anulat si art. 3.2 din HG 978 (deci doar taxa TV), lucru de care pot profita TOATE intreprinderile care nu au receptoare TV si, implicit, nu sunt "beneficiari" ai serviciilor bagate pe gat de SRTv cu ajutorul nepotului matusii Tamara. Alte detalii, vezi aici: http://www.bihon.ro/stiri/oradea-bihor/art...101210-02531996 .

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd July 2014 - 09:41 AM