IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Closed TopicStart new topic
> ASIGURARE-CASCO
Cocolina
mesaj Apr 26 2010, 03:10 PM
Mesaj #1

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 319
Inscris: 14-November 09
De la: Oradea
Utilizatorul numarul: 15 480

Buna ziua!
Intentionez sa imi fac asiguarare Casco,am o masina noua,dar in multitudinea de optiuni nu reusesc sa ma decid.Sunt uneori sceptica pt ca am auzit ca unele asigurari nu mai vor sa plateasca in momentul unui accident,invoca clauze care mai de care mai dubioase...
Am avut o oferta de la Generali si de la Astra....nu stiu cum sa fac...
Va rog sa imi spuneti care sunt dupa parerea dvs cele mai bune,competitive si serioase firme de asiguarri in domeniul Casco.
Multumesc!

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_bizonu'.
mesaj Apr 27 2010, 06:08 AM
Mesaj #2

Guests

Mergi pe mana Groupama(fost Asiban) sau Bcr asigurari ! Preturi bune si servicii ok

+Quote Post
Vizitator_Dennanus.
mesaj Apr 27 2010, 07:33 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (bizonu' @ Apr 27 2010, 06:08 AM) *
Mergi pe mana Groupama(fost Asiban) sau Bcr asigurari ! Preturi bune si servicii ok

Nu v-as sfatui decit pt Allianz.Au o varianta rapida si mai ieftina pe net, Allianzdirect.ro.In rest sunt tot felul de parodii de asigurari (poate exceptind Generali) care atunci cind ti-e lumea mai draga te executa.Verificarea cea mai corecta se poate face la service-uri unde ti se spune de catre cei implicati cine despagubeste cu adevarat si cine iti ia doar banii.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 27 2010, 01:53 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Merci mult....am ramas totusi si mai deceptionata....cum e posibil ca avand asigurare Casco,sa intampini atatea probleme?Atunci ce sa mai vorbim despre cei cu RCA doar.... huh.gif
Credeam ca firmele mai mari sunt mai serioase si nu-si compromit reputatia.....mai ales cand esti nevoit sa platesti pe o asigurare de la 500 euro in sus...
Pana acum doar Generali credeti ca ar fi mai competenta si serioasa?sunt in dilema si nu as vrea sa am probleme pe parcurs.... mellow.gif

Aceasta postare a fost editata de Cocolina: Apr 27 2010, 01:53 PM

--------------------
Oameni suntem,ce poarta in ei-ganduri ca pietrele,uneori stele...si totdeauna un dor.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Apr 27 2010, 03:17 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Cocolina @ Apr 27 2010, 01:53 PM) *
Merci mult....am ramas totusi si mai deceptionata....cum e posibil ca avand asigurare Casco,sa intampini atatea probleme?Atunci ce sa mai vorbim despre cei cu RCA doar.... huh.gif
Credeam ca firmele mai mari sunt mai serioase si nu-si compromit reputatia.....mai ales cand esti nevoit sa platesti pe o asigurare de la 500 euro in sus...
Pana acum doar Generali credeti ca ar fi mai competenta si serioasa?sunt in dilema si nu as vrea sa am probleme pe parcurs.... mellow.gif

BCR si Alianz sunt cele mai serioase in caz de Doamne fereste!

+Quote Post
Vizitator_cristina67.
mesaj Apr 27 2010, 07:18 PM
Mesaj #6

Guests

Si eu garantez pentru Allianz pentru ca am fost despagubita la o dauna pe bunuri intr-o maniera eleganta dar in aceeasi masura si pentru Uniqa Asigurari. Alegerea este in final a ta pentru ca aici fiecare isi spune punctul de vedere.

+Quote Post
Vizitator_corect.
mesaj Apr 28 2010, 06:32 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Musafir @ Apr 27 2010, 03:17 PM) *
BCR si Alianz sunt cele mai serioase in caz de Doamne fereste!

BCR? Eu am avut numai probleme cu ei, si la casco si la rca. Cred ca glumesti....

+Quote Post
Cocolina
mesaj Apr 28 2010, 03:37 PM
Mesaj #8

Membru veteran

unsure.gif blink.gif unsure.gif

atunci....?

--------------------

+Quote Post
corect
mesaj Apr 29 2010, 07:24 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Eu m-am inteles foarte bine cu grupama, fosta asiban. E drept ca nu sunt cei mai ieftini dar merita.

+Quote Post
ovidew86
mesaj May 21 2010, 01:01 PM
Mesaj #10

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 17-May 10
Utilizatorul numarul: 20 505

O modalitate eficienta de a reduce valoarea casco este achizitionarea unui sistem de uramarire prin gps, eu mi-am instalat unul pe masina si am renuntat la asigurarea in caz de furt. Pretul unui sistem este echivalentul la casco in caz de furt poate chiar mai mic in functie de valoarea masinii. Mi-am luat acest sistem de la o firma din constanta Globaltech srl, instalarea a durat 40 min. Pe langa faptul ca am scapat de grija furtului acum pot sa vad si pozitia masinii oricand, traseele pe care le-a facut, viteza lucru foarte util pentru ca masina mai este condusa si de baiatul meu care doar ce si-a luat permisul.

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Oct 7 2010, 09:51 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (ovidew86 @ May 21 2010, 01:01 PM) *
O modalitate eficienta de a reduce valoarea casco este achizitionarea unui sistem de uramarire prin gps, eu mi-am instalat unul pe masina si am renuntat la asigurarea in caz de furt. Pretul unui sistem este echivalentul la casco in caz de furt poate chiar mai mic in functie de valoarea masinii. Mi-am luat acest sistem de la o firma din constanta Globaltech srl, instalarea a durat 40 min. Pe langa faptul ca am scapat de grija furtului acum pot sa vad si pozitia masinii oricand, traseele pe care le-a facut, viteza lucru foarte util pentru ca masina mai este condusa si de baiatul meu care doar ce si-a luat permisul.

Bine ca faci tu reclama...

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Oct 7 2010, 10:21 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (corect @ Apr 29 2010, 07:24 AM) *
Eu m-am inteles foarte bine cu grupama, fosta asiban. E drept ca nu sunt cei mai ieftini dar merita.

Nu numai ca nu sunt cei mai ieftini (au preturi chiar nesimtite), dar mie mi-au tinut masina in service 2 luni. Si asta in conditiile in care m-am dus la service partener (B...T Ford - sa nu se stearga commentul pe motiv de reclama laugh.gif ). De acolo mi-am luat si masina.

Piesele existau pe stoc, reparatia s-a facut in 4 zile (am si fost sa vad masina reparata), dar decontul s-a facut dupa 2 luni (ba ca persoana care se ocupa de dosarul meu de dauna este in concediu, ba ca au fost preluati de Groupama si ca au ceva probleme cu bazele de date etc. etc. etc.)

Eu acum lucrez cu Ardaful, dar nu pot sa iti spun prea multe pentru ca nu am mai avut dauna.

+Quote Post
Vizitator_Jiji.
mesaj Nov 11 2010, 01:03 PM
Mesaj #13

Guests

Eu va recomand comparatorul de asigurari de pe costo.ro: rca ieftin de aici.

+Quote Post
Cristi80
mesaj Nov 24 2010, 08:48 AM
Mesaj #14

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 24-November 10
Utilizatorul numarul: 24 691

Din ce stiu eu si ce-am mai vazut pe forumuri (ca de trei zile tot stau si citesc peste tot :-)) ) Generali sunt, intr-adevar, de incredere, cum zicea cineva mai sus, in sensul ca te despagubesc super repede si n-ai niciun fel de probleme cu ei. Si au si oferta cu reduceri, poti sa te uiti la ei pe site. Eu chiar o sa iau varianta asta in considerare.

+Quote Post
Vizitator_Caron.
mesaj Nov 24 2010, 09:07 AM
Mesaj #15

Guests

Generali sau Alliantz.

+Quote Post
Cocolina
mesaj Nov 24 2010, 09:08 AM
Mesaj #16

Membru veteran

Merci mult!

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj Feb 11 2011, 09:59 AM
Mesaj #17

Guests

Uite cateva site-uri de asigurari auto utile. Parerea mea este ca trebuie sa folosesti un calculator de RCA care sa aiba si preturile updatate la zi. Am facut cateva teste pentru a gasi cel mai ieftin RCA.

Doua variante OK sunt: Rca ieftin si RCA ieftina. Amandoua sustin ca ofera cel mai ieftin RCA din 2011. Nu stiu care o fi realitatea. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Apr 2 2011, 07:59 PM
Mesaj #18

Guests

Cele mai bune oferte de asigurari le poti afla doar pe de siteurile care compara mai multe oferte.Doar asa poti sa-ti cumperi un rca ieftin sau asigurare casco

+Quote Post
mrnmarius
mesaj May 21 2011, 07:02 PM
Mesaj #19

Membru veteran

Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Adevarul e ca au aparut zeci de firme care fact asigurari. Gasesti pe net anunturi pe toate siteurile mari. Insa eu zic cel mai bine sa iti faci o asigurare la firmele din top 5.

+Quote Post
Vizitator_A Googler.
mesaj May 23 2011, 08:31 AM
Mesaj #20

Guests

Daca te intereseaza strict cel mai ieftin rca, uite inca doua site-uri care compara tarifele RCA: RCA ieftin sau rcaieftin.ro.

Calculul pretului RCA se face repede, doar completezi cateva date.

Spor(t) !

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_laurentiu..
mesaj May 23 2011, 03:48 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Cocolina @ Apr 26 2010, 03:10 PM) *
Buna ziua!
Intentionez sa imi fac asiguarare Casco,am o masina noua,dar in multitudinea de optiuni nu reusesc sa ma decid.Sunt uneori sceptica pt ca am auzit ca unele asigurari nu mai vor sa plateasca in momentul unui accident,invoca clauze care mai de care mai dubioase...
Va rog sa imi spuneti care sunt dupa parerea dvs cele mai bune,competitive si serioase firme de asiguarri in domeniul Casco.
Multumesc!

Buna ziua.
Intrati pe www.estikains.ro si cereti o oferta CASCO.pt. autovehiculul d-vostra. Veti primi cea mai buna oferta !

+Quote Post
Vizitator_barakus.
mesaj Jun 2 2011, 09:28 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (A Googler @ May 23 2011, 08:31 AM) *
Daca te intereseaza strict cel mai ieftin rca, uite inca doua site-uri care compara tarifele RCA: RCA ieftin sau rcaieftin.ro.

Calculul pretului RCA se face repede, doar completezi cateva date.

Spor(t) !

Hai sa lamurim un pic lucrurile cu RCA ieftin sau CASCO ieftin. "Ieftin" este pentru ca asa au stabilit companiile de asigurari , nu siturile care poarta aceasta denumire, asa ca indiferent care este denumirea sitului, ieftin, microieftin, etc toate afiseaza aceleasi tarife RCA, sau CASCO.
Eu mi-am incheiat in decembrie asigurarea RCA prin interemdiul rcaland.ro
Oferta de atunci chiar era cea mai buna, acum vad ca au venit cu ceva nou. Daca suntei curiosi aruncati un ochi.

Informarea stimuleaza progresul!

+Quote Post
Lovelife
mesaj Jul 4 2011, 12:22 PM
Mesaj #23

Membru
**

Postari: 44
Inscris: 10-July 10
Utilizatorul numarul: 22 537

LA RCA nu este importanta firma la care faci RCA pentru ca aceasta va plati celui pe care l-ai pagubit tu si nu te priveste pe tine in cat timp ii face plata, cum decrg formalitatile. Dar in schimb atunci cand doresti sa faci o asigurare casca, este mult mai important sa alegi o firma care presteaza servici de calitate conform necesitatilor tale. Conteaza cat timp dureaza sa ifi faca constatarea, cum se misca dosarul daca sunt carcotasi cauta nod in papura ca sanu plateasca diverse stricaciuni, etc. Eu CASCO am avut pana acum la Aliantz, chiar daca sunt cei mai scumpi stiu ca nu raman cu masina in drum pentru ca cei de la asigurari nu vor sa plateasca nu stiu ce piesa stricata, acum am inteles ca si astra are asigurari bune, dar ramane de vazut

+Quote Post
Vizitator_danielden.
mesaj Jul 15 2011, 07:54 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (barakus @ Jun 2 2011, 09:28 PM) *
Hai sa lamurim un pic lucrurile cu RCA ieftin sau CASCO ieftin. "Ieftin" este pentru ca asa au stabilit companiile de asigurari , nu siturile care poarta aceasta denumire, asa ca indiferent care este denumirea sitului, ieftin, microieftin, etc toate afiseaza aceleasi tarife RCA, sau CASCO.
Eu mi-am incheiat in decembrie asigurarea RCA prin interemdiul rcaland.ro
Oferta de atunci chiar era cea mai buna, acum vad ca au venit cu ceva nou. Daca suntei curiosi aruncati un ochi.

Informarea stimuleaza progresul!

Asa este, rca ieftin din cate stiu este un portal care arata diferentele intre preturile diferitilor asiguratori si nu o face intotdeauna corect. Am vazut diferente notabile intre ce listeaza ei si ce arata asiguratorul pe site ul propriu. Ca sa intelegi ce vreau sa spun uite aici un exemplu.aici un exemplu. Vezi diferenta

+Quote Post
Vizitator_dorus.
mesaj Aug 20 2011, 09:04 AM
Mesaj #25

Guests

CitySmart.ro iti ofera asigurare rca online - la cel mai bun pret, online primesti o reducere de -25% fata de pretul de lista, asta da RCA ieftin!!
Si doar aici gasesti asigurare medicala de calatorie cu -30% mai ieftin!

+Quote Post
Vizitator_r a o.
mesaj Sep 15 2011, 04:37 PM
Mesaj #26

Guests

Daca ne permite moderatorul, va invitam pe http://daunatotala.ro in sectiunea Calculator dauna totala sa verificati daca asiguratorii va despagubesc corect in cazul unei daune totale

+Quote Post
Vizitator_Diana Codrean.
mesaj Oct 16 2011, 04:55 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Cocolina @ Apr 26 2010, 03:10 PM) *
Buna ziua!
Multumesc!

Sa nu va faceti asigurare la Omniasig!!!
Eu sunt extrem de nemultumita de Omniasig. Mi-am cumparat un Golf 5 nou nout in 2007 si mi-am facut asigurare CASCO la Omniasig. Eu intelegeam ca prin asigurare CASCO ti se asigura tot ce pateste masina: avarii, furt, vandalism etc. La o luna dupa ce mi-am cumparat masina am facut o pana in care mi s-a distrus cauciucul (bineinteles ca am dat intr-una din binecunoscutele gropi din Romania). Am mers eu linistita la Omniasig (ca doar am asigurare CASCO) ca sa-mi cumpere cauciuc. Cand ajung sa vorbesc cu ei, surpriza, daca nu mi s-a distrus si geanta ei nu ma despagubesc. Atunci am aflat ca exista si ceva excluderi la polita, totusi nu m-am alarmat atat de tare, mi-am zis ca asta e si mi-am cumparat singura cauciucul de 350 lei. In primul an m-am interest sa aibe polita de toate incluse (in fine, de toate nu cred ca se poate la Omniasig, portite gasesc ei tot timpul), incepand cu al doilea an i-am spus domnului care imi facea asigurarea sa o faca la fel ca in primul an, eu intelegand ca o polita la fel (influentata de reducerea sumei asigurate si de faptul ca nu aveam incidente).
Am avut extrem de mare grija de masina, in 4 ani am facut 30000 de km cu ea, am fost la verificare si mi-a spus ca masina e ca noua.
Acum 3 saptamani am venit de la munca si mi-am parcat masina in fata blocului, exact unde o pun de ani de zile. A doua zi, sambata, am mers in jur de ora 13:00 la masina deoarece vroiam sa plec cu ea. In drum spre ea, dau sa o deschid, aud ca se deschide, si cand ajung langa ea vad ca are geamurile negre. Initial nu m-am speriat, m-am gandit ca nu e masina mea, dar mi-am dat instant seama ca am auzit cand s-a deschis. Deschid usa si ma izbeste un miros puternic de ars. Am ramas socata cand mi-am vazut masina arsa toata in interior. Nici nu stiu cum am ajuns sus ca sa o anunt pe mami, sa vina sa o vada. Ea a sunat repede la asigurare, care ne-am indrumat sa sunam la politie. Se pare ca venind de la munca, deoarece era cald, am deschis un pic geamul din dreapta si mai mult pe cel din stanga ca sa se faca curent. Cand am ajuns acasa am inchis geamul din dreapta (am geamuri electrice), dar cel din stanga a ramas deschis de 2 degete. In acea noapte un romanas de-al nostru “foarte bine educat” s-a gandit ca nu ar strica sa-si bata joc de masina, ca doar nu-i a lui si bani sunt pe toate gardurile ca sa-ti cumperi alta (daca-l prind cred ca-i dau bataia pe care nu a primit-o in primii 7 ani acasa).
In fine, toata lumea incerca sa ma linisteasca spunandu-mi ca doar am asigurare si se va face masina mai devreme sau mai tarziu. Primul soc l-am primit lunea de la “domnul” care ne-a facut asigurarea, masina nu era asigurata de vandalism. Intreb si eu ca omu, de ce nu am asigurare de valdalism ca doar asa am cerut in primul an, dupa care am cerut sa continue in aceleasi conditii. “Pai doamna, polita de vandalism este o polita separata, nu mi-ati cerut sa o fac. Dar mi-ati spus de ea?????”. Acest domn lucreaza la 50 de metri de mine, dar de 3 saptamani nu a venit absolut deloc sa vada masina dupa care a primit comision timp de 4 ani!! Intr-un final, ca doar numai cand te doare te pui sa vezi, am citit polita care avea jumatate de pagina de daune asigurate si o pagina jumatate de excluderi.
Am sperat ca totusi o va include la daune-incendiu, am asteptat dovada de la politie (care bineinteles ca inca nu am primit-o ca doar justitia noastra “munceste de zor”), am chemat pompierii, s-a facut expertiza de la asigurare, mi-au trimis dosarul la Bucuresti, de la Bucuresti l-am transferat la Cluj, de la Cluj l-au transferat din nou la Bucuresti pentru ca este un caz special, ei de cand lucreaza in asigurari nu au intalnit nici un caz asemanator, la Bucuresti a mai trecut pe la 2 persoane, ca sa primim intr-un final raspuns ca nu ne-o asigura.
Inca nu-mi vine sa cred ca li se permite unor asiguratori sa-si bata in halul acesta joc de noi, oamenii de rand. Dupa ce timp de 4 ani le-am platit mai bine de 1500 de Euro aflu ca trebuie sa-mi suport eu paguba, ei se spala pe maini.
Aveti mare grija cand va faceti asigurare CASCO, daca va faceti, ca eu sigur nu-mi mai fac!
Sa nu va faceti asigurare la Omniasig ca sunt niste oameni de nimic, e ca si cum ai arunca banii pe fereastra!!!

+Quote Post
Vizitator_Ionut.
mesaj Nov 1 2011, 09:05 AM
Mesaj #28

Guests

Salut,
Am citit tot felul de pareri spuse acii pe acest totpic ... Eu unul mi-am facut pe CitySmar.ro asigurare RCA si recomand tuturor, a mers foarte usor, am platit cu cardul si am platit copie dupa polita de asigurare imediat pe email si originalul a 2-a zi gratuit prin curier.

+Quote Post
Vizitator_casco.
mesaj Nov 8 2011, 05:06 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Ionut @ Nov 1 2011, 09:05 AM) *
Salut,
Am citit tot felul de pareri spuse acii pe acest totpic ... Eu unul mi-am facut pe CitySmar.ro <a href="http://RECLAMA INTERZISA" target="_blank">asigurare RCA</a> si recomand tuturor, a mers foarte usor, am platit cu cardul si am platit copie dupa polita de asigurare imediat pe email si originalul a 2-a zi gratuit prin curier.

Aici se discuta despre CASCO, lua-v-ar dracu` de ....ii dracului care veniti cu reclamele voastre la RCA super-multi-ieftin...

+Quote Post
Vizitator_Madalin.
mesaj Nov 10 2011, 11:51 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (casco @ Nov 8 2011, 05:06 PM) *
Aici se discuta despre CASCO, lua-v-ar dracu` de ....ii dracului care veniti cu reclamele voastre la RCA super-multi-ieftin...

In asigurari, de obicei se aplica vorba : "Sunt prea sarac sa ma imbrac ieftin". Ma refer la societatile ieftine care vand produse ieftine pentru oricine, indiferent de ce masina are, varsta, etc.
Sfatul meu este : Fara Euroins, Carpatica, Bcr, nici macar la RCA, pentru ca puteti avea parte voi la randul vostru de un rca de la soc. mai sus mentionate si sunt convins ca nu v-ar prinde bine deloc, cu atat mai mult daca nu aveti o polita casco "valabila".
Societati premium asigurari : GENERALI, ALLIANTZ.
Stima.

+Quote Post

Closed TopicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 20th September 2014 - 10:01 PM