IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum sa imi vand terenul sau apartamentul? se mai vinde ceva?
Vizitator_adryali.
mesaj May 6 2009, 08:53 AM
Mesaj #1

Guests

Incerc de cateva luni sa imi vand ori terenul ori apartamentul ( din Timisoara) asta pentru ca au fost cumparate cu credite iar in conditiile actuale nu mai facem fata. Am incercat postarea anunturilor de vanzare pe internet dar pana acum nu am fost sunata ( desi am observat pe site ca au fost vizualizate de vreo 400 de ori anunturile)oamenii se uita si atat ... chiar nu se mai cumpara nimic? eu stiu ca toata lumea asteapta ieftiniri dar daca omul a contractat un credit macar spera sa poata inchide creditul prin vanzare nu sa ramana cu datorii dupa 2 ani de rate platite...
Ce ma sfatuti sa fac?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Ionela.
mesaj May 6 2009, 05:35 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (adryali @ May 6 2009, 08:53 AM) *
Incerc de cateva luni sa imi vand ori terenul ori apartamentul ( din Timisoara) asta pentru ca au fost cumparate cu credite iar in conditiile actuale nu mai facem fata. Am incercat postarea anunturilor de vanzare pe internet dar pana acum nu am fost sunata ( desi am observat pe site ca au fost vizualizate de vreo 400 de ori anunturile)oamenii se uita si atat ... chiar nu se mai cumpara nimic? eu stiu ca toata lumea asteapta ieftiniri dar daca omul a contractat un credit macar spera sa poata inchide creditul prin vanzare nu sa ramana cu datorii dupa 2 ani de rate platite...
Ce ma sfatuti sa fac?

Din nefericire, am constatat si eu ca piata este cam blocata. Vorbesc de zona Bucuresti. Fratele meu are un teren cu o cabana de vacanta (2 camere) in zona Snagov, 1200 mp, si se chinuie de vreo 5 luni sa-l vanda. E adevarat ca cere un pret cam mare dupa parerea mea (120.000 euro), dar nici el nu a avut succes.

+Quote Post
Vizitator_mugurel bancheru'.
mesaj May 7 2009, 07:18 AM
Mesaj #3

Guests

Ce ma sfatuti sa fac?

Cand ai facut creditul? Daca ai cumparat in 2007 - 2008 inainte sa se sparga bula imobiliara eu zic ca sunt slabe sanse sa mai recuperezi toti banii. Poate un 70%. Pentru restul trebuie sa platesti creditul din buzunarul tau (inclusiv dobanzile). Deci, degeaba speri sa inchizi creditul prin vanzare.

+Quote Post
Vizitator_dj_dilli.
mesaj May 7 2009, 08:13 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Ionela @ May 6 2009, 05:35 PM) *
Din nefericire, am constatat si eu ca piata este cam blocata. Vorbesc de zona Bucuresti. Fratele meu are un teren cu o cabana de vacanta (2 camere) in zona Snagov, 1200 mp, si se chinuie de vreo 5 luni sa-l vanda. E adevarat ca cere un pret cam mare dupa parerea mea (120.000 euro), dar nici el nu a avut succes.

Creca glumesti. 100 eur/mp era cerut in 2008 (bou cine dadea laugh.gif ). Fratele tau o sa vanda la pretu' asta cand o zbura porcu'. Daca va lua 45.000, sa zica mersi si sa dea si acatist.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 15 2009, 06:14 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (dj_dilli @ May 7 2009, 08:13 AM) *
Creca glumesti. 100 eur/mp era cerut in 2008 (bou cine dadea laugh.gif ). Fratele tau o sa vanda la pretu' asta cand o zbura porcu'. Daca va lua 45.000, sa zica mersi si sa dea si acatist.

Nici la 45 de euro nu o vanda. Daca apartamentele au scazut la jumatate la terenuri e jale. Cine vinde azi o face la maxim 25-30% din cat se cerea anul trecut.

+Quote Post
Vizitator_gigel de luxembourg.
mesaj May 16 2009, 09:36 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (Ionela @ May 6 2009, 05:35 PM) *

Pret cam mare? Eu zic ca e ABERANT de mare. 100 eur/mp este ffff mult deja, pt orice teren, intr-o tara in care salariul mediu pe economie e de nici 200 euro.
In concluzie: se vinde ORICE la PRETUL CORECT.

+Quote Post
pehash
mesaj May 16 2009, 05:33 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

Orice cladire isi pierde oricum din valoare cu timpul, mai ales daca nu e intretinuta, caz in care pe termen lung o sa bagi bani pe care nu-i scoti niciodata.... terenurile totusi sunt alta poveste. Daca ai de ales eu zis sa scapi de aparatament doar si sa faci un efort sa treci peste momentul acesta de criza fara sa vinzi terenul. Evident ca nu iti vei recupera banii in perioada urmatoare daca ai facut greseala sa cumperi chiar in momentul cand preturile erau la maxim, dar cu ce iei poti sa-ti mai platesti din credite. O refinantare ar fi ideala in acest moment cand dobanda la euro este sigur sub nivelul la care ti-ai luat tu creditele...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 17 2009, 07:17 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 16 2009, 09:36 AM) *
Pret cam mare? Eu zic ca e ABERANT de mare. 100 eur/mp este ffff mult deja, pt orice teren, intr-o tara in care salariul mediu pe economie e de nici 200 euro.

Sint agent imobiliar, da' poate imi explici tu ce e ala "pretu corect" cand vanzatoru cere 48 euro/mp (teren in Saftica, cu utilitati, intravilan, zona f buna cu case deja construite), potentialul cumparator ofera bani pe masa 40, iar vzatorul nu vinde, ca "a auzit ca pe o strada in spate altu' cere chiar 55", iar cand am intrebat cine e respectivu ca vreau sa vorbesc cu el mi s-a spus "e plecat in afara tarii, da' asa am auzit ca cere pretul asta de la altcineva care-l cunoaste".
Iti spun eu: piata e moarta, nimeni nu cumpara NIMIC, iar vanzatorii sunt niste timpiti, 99% din ei, nu s-au trezit din euforia anilor 2006-2007, care cred ca stau cu fundu pe un sac cu aur, in realitate paie. Asta-i adevarul gol-golut.

+Quote Post
Vizitator_Ovidiu.
mesaj May 17 2009, 03:10 PM
Mesaj #9

Guests

Sunt din Timisoara, sa stii ca la noi chiar se mai vinde inca fata de restul tarii doar ca oamenii au inteles in sfarsit ca vor avea de dat dublu la sf perioadei de creditare, deci nu dau banii asa usor.
Eram intr-un birt in TM unde un neica se lauda (si am aflat cu stupoare ulterior ca asa era) avea teren (vreo 3000) langa Mosnita pe calea Urseni cu aproape toate utilitatile (pretul atunci 75 EUR/mp), era rupt in dos dar zicea ca el nu-l vinde numai cand ajunge la 100 si poate sa mai astepte un an doi.
Cu mentalitatea asta nu faci nimic, asa ca i-am mai luat o bere, ca probabil se saturase de apa rece.

Pretul corect este corelat cu puterea de cumparare si nevoia de a sta in Timisoara (multi s-au cam saturat de orasul asta....cat despre putere - numai de rau: salarii inghetate, sabia deasupra capului non-stop, deci oamenii se gandesc mult pana sa-si faca un credit nou.)

+Quote Post
Vizitator_radu b.
mesaj May 18 2009, 08:42 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Ovidiu @ May 17 2009, 03:10 PM) *
Sunt din Timisoara, sa stii ca la noi chiar se mai vinde inca fata de restul tarii doar ca oamenii au inteles in sfarsit ca vor avea de dat dublu la sf perioadei de creditare, deci nu dau banii asa usor.
Eram intr-un birt in TM unde un neica se lauda (si am aflat cu stupoare ulterior ca asa era) avea teren (vreo 3000) langa Mosnita pe calea Urseni cu aproape toate utilitatile (pretul atunci 75 EUR/mp), era rupt in dos dar zicea ca el nu-l vinde numai cand ajunge la 100 si poate sa mai astepte un an doi.
Cu mentalitatea asta nu faci nimic, asa ca i-am mai luat o bere, ca probabil se saturase de apa rece.

Pretul corect este corelat cu puterea de cumparare si nevoia de a sta in Timisoara (multi s-au cam saturat de orasul asta....cat despre putere - numai de rau: salarii inghetate, sabia deasupra capului non-stop, deci oamenii se gandesc mult pana sa-si faca un credit nou.)

eu sint interesat de un teren in proximitatea bucurestiului si am vazut ca preturile au scazut foarte mult. este drept ca unii tot mai viseaza ca vor obtine preturi ca in 2007 sau 2008, insa de ex. am gasit lot de casa la sabareni cu 5000 de euro; consider ca pretul corect pe-aici se invirte, chiar daca inca nu am cumparat acel lot.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj May 18 2009, 05:00 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (radu b @ May 18 2009, 08:42 AM) *
eu sint interesat de un teren in proximitatea bucurestiului si am vazut ca preturile au scazut foarte mult. este drept ca unii tot mai viseaza ca vor obtine preturi ca in 2007 sau 2008, insa de ex. am gasit lot de casa la sabareni cu 5000 de euro; consider ca pretul corect pe-aici se invirte, chiar daca inca nu am cumparat acel lot.

ai dreptate privind pretul, dar ai grija pe unde e, sabareniul e un sat cu multi tigani, sa nu nimeresti intre ei

+Quote Post
Vizitator_Vasalie.
mesaj May 19 2009, 12:07 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (gigel de luxembourg @ May 16 2009, 09:36 AM) *

Gigele, nu esti up-datat, nu mai comenta daca esti in afara tabloului. Salariul mediu net pe economie e de vreo 320 euro. Si de fapt e sensibil mai mare, ca se lucreaza la negru din greu.
Care-o fi ala PRETUL CORECT ?

+Quote Post
Vizitator_eu.
mesaj May 20 2009, 03:38 AM
Mesaj #13

Guests

PRETUL CORECT este atunci cand nu vrei sa devii sclav pe viata in intervalul 9.00-20.00 la o firma, DOAR ca sa poti sta intre betoane gri in 30-40 mp.
imaginati-va o VIATA INTREAGA intre betoane din care sa-ti doresti sa iesi cat mai repede, pentru ca, nu-i asa, e inuman sa traiesti in 30-40 mp.(hai 50mp, treaca de la mine).
dar daca imparti la cati sunt in familie s-ar putea sa ramai cel mult cu 20 mp strict pt tine (camera ta adica)
ce poate fi mai nenatural???
Lemurianul ala de era veriga lipsa intre maimuta si om credeti c-ar fi evoluat in 20 mp?
si daca iesi din bloc, ce vezi pe strazi?
alte betoane, masini peste tot, mizerie, poluare, cate un copac uitat de la taiere de catre un dezvoltator lacom.
Dupa cum vad, se pregateste o involutie.
De altfel te uiti la TV si-ti dai seama la ce se uita lumea si te miri, dar vorba ceea, ce poti face intre betoane?
Si ca tabloul sa fie complet, imaginati-va copilul care nu are unde sa se joace in fata sau spatele blocului pentru ca e prea poluat, prea sunt masini peste tot de nu poti arunca un ac. Cu atatea masini e si periculos.

+Quote Post
Vizitator_gigel.
mesaj May 20 2009, 10:26 AM
Mesaj #14

Guests

Ce ma sfatuti sa fac?

Bineinteles ca se cumpara! Daca mi-l vinzi cu 1 EURO, il cumpar eu chiar acum. Probabil si cu 2. Daca vrei un milion de EURO nu il vinzi niciodata. Deci pretul este undeva intre 2 EURO si 1.000.000 EURO. Problema este daca tie iti convine sa il vinzi la acel pret !

+Quote Post
Vizitator_joanat.
mesaj Aug 11 2009, 08:57 AM
Mesaj #15

Guests

[quote name='gigel' date='May 20 2009, 10:26 AM' post='31923']
Bineinteles ca se cumpara! Daca mi-l vinzi cu 1 EURO, il cumpar eu chiar acum. Probabil si cu 2. Daca vrei un milion de EURO nu il vinzi niciodata. Deci pretul este undeva intre 2 EURO si 1.000.000 EURO. Problema este daca tie iti convine sa il vinzi la acel pret !
Terenul meu de 4800 mp la Bran, il cumparati cu 15 euro/mp?

+Quote Post
ddalex
mesaj Aug 11 2009, 09:39 AM
Mesaj #16

Membru
**

Postari: 23
Inscris: 27-February 09
Utilizatorul numarul: 6 766

Citeaza (gigel @ May 20 2009, 10:26 AM) *

Ce sa facem cu el ?

+Quote Post
hash
mesaj Aug 11 2009, 10:43 AM
Mesaj #17

Membru
**

Postari: 17
Inscris: 3-July 08
Utilizatorul numarul: 1 622

pana la bran din brasov fac cel putin 40 de minute cu masina. ca sa fac drumul asta zilnic, de 2 ori pe zi, la trafic maxim, nu mersi. departe rau.

si pentru 72000 numai terenul la o casa de vancanta, trebe sa fii diliu rau. asa mai bine-mi aduc o casuta de lemn in campul meu de cartofi de la harman (ca e la 15 minute de triaj) si stau in campul cu cartofi 'in vacanta'.

poate unu' care vrea sa-si faca pensiune.

+Quote Post
b@selu
mesaj Aug 11 2009, 11:19 AM
Mesaj #18

Nou venit
*

Postari: 4
Inscris: 10-November 08
Utilizatorul numarul: 4 688

Se pare ca exista un aspect pe care 99 % nu-l vad. Acela este faptul ca pana acum un an piata de cumparatori era formata din 2 categorii: cei care aveau nevoie de apartamentul, casa sau terenul respectiv si cei care nu aveau nevoie dar pentru ca toata lumea trebuia sa aiba o "investitie" imobiliara o faceau. In cea de-a doua categorie se inscriu si cei care nu aveau bani de-o investitie dar se imprumutau pentru investitie. Cea de-a doua categorie spera ca daca la un moment dat va vinde investitia isi va recupera banii si va si castiga o gramada de bani.
Acum ca a venit criza cea de-a doua categorie are mari probleme. Cei care au imprumutat bani ca sa faca investitia au intrat in panica vazand ca nu-si pot recupera nici banii investiti iar de profit... Cei care au facut investitia cu cash pot sa mai astepte o perioada pentru a mai indulci pierderea.
Vorbind despre a doua categorie observam ca ei erau si cumparatori si la randul lor vanzatori. Post criza- deci inca nu s-a atins pragul, numarul cumparatorilor de "investitii" va fi foarte mic. Cativa ani buni dupa criza lumea isi va aduce aminte de pierderile generate de investitiile imobiliare si va fi reticenta la a mai baga bani imprumutati in imobiliare. Asa ca raiul pre-criza nu va mai fi posibil o perioada destul de lunga post-criza.
Piata va fi formata din cei care cumpara pentru ca au nevoie si cei care au cash pe care nu stiu unde sa-l plaseze. Vor disparea speculatorii ocazionali. Vor ramane speculatorii adevarati care din asta traiesc. Tinand cont ca refacerea post criza va fi grea cei cu cash vor fi putini iar cei care au nevoie dar nu sunt solvabili dpdv financiar vor fi multi piata isi va relua cursul dar la o amploare muuuuuult diminuata fata de ce a fost pana acum.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Aug 11 2009, 12:17 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (joanat @ Aug 11 2009, 08:57 AM) *

Nu. Il cumpar cu 1 euro/mp, banii jos. Asta e oferta mea.

+Quote Post
Vizitator_Razvan Ungureanu.
mesaj Aug 11 2009, 01:56 PM
Mesaj #20

Guests

La maxim 10 euro/mp il cumpar eu, plata cash. Cu conditia sa fie in Bran (utilitati etc).

+Quote Post
bobby_tab1250247...
mesaj Aug 14 2009, 10:55 AM
Mesaj #21

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 14-August 09
Utilizatorul numarul: 10 472

Incearca o refinantare la credit, iti pot oferi o solutie, contact Bogdan Tabacu 0733.680.723, verida credit ifn. Sigur te pot ajuta.

+Quote Post
Vizitator_nana.
mesaj Aug 31 2009, 09:58 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Razvan Ungureanu @ Aug 11 2009, 01:56 PM) *
La maxim 10 euro/mp il cumpar eu, plata cash. Cu conditia sa fie in Bran (utilitati etc).

+Quote Post
Vizitator_dianacorbeanu.
mesaj Sep 3 2009, 12:01 PM
Mesaj #23

Guests

Ce ma sfatuti sa fac?

Poti sa incerci sa iti publici anuntul imobiliar pe cat mai multe site-uri de profil, trebuie sa fie cat mai vizibil.
Iti recomand site-ul pentru ca aici persoanele fizice pot sa puna anunturi imobiliare gratuit, cu poze, si sunt anunturi de vanzare, cumparare, ichiriere apartamente, case sau terenuri DOAR din Timis.
Merita sa incerci.

+Quote Post
Vizitator_BB0EC5.
mesaj Sep 3 2009, 12:07 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (dianacorbeanu @ Sep 3 2009, 12:01 PM) *
Poti sa incerci sa iti publici anuntul imobiliar pe cat mai multe site-uri de profil, trebuie sa fie cat mai vizibil.
Iti recomand site-ul Anunturi Imobiliare Timis pentru ca aici persoanele fizice pot sa puna anunturi imobiliare gratuit, cu poze, si sunt anunturi de vanzare, cumparare, ichiriere apartamente, case sau terenuri DOAR din Timis.
Merita sa incerci.

+Quote Post
Vizitator_Capsunaru.
mesaj Sep 3 2009, 04:37 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (b@selu @ Aug 11 2009, 11:19 AM) *
Se pare ca exista un aspect pe care 99 % nu-l vad. Acela este faptul ca pana acum un an piata de cumparatori era formata din 2 categorii: cei care aveau nevoie de apartamentul, casa sau terenul respectiv si cei care nu aveau nevoie dar pentru ca toata lumea trebuia sa aiba o "investitie" imobiliara o faceau. In cea de-a doua categorie se inscriu si cei care nu aveau bani de-o investitie dar se imprumutau pentru investitie. Cea de-a doua categorie spera ca daca la un moment dat va vinde investitia isi va recupera banii si va si castiga o gramada de bani.
Acum ca a venit criza cea de-a doua categorie are mari probleme. Cei care au imprumutat bani ca sa faca investitia au intrat in panica vazand ca nu-si pot recupera nici banii investiti iar de profit... Cei care au facut investitia cu cash pot sa mai astepte o perioada pentru a mai indulci pierderea.
Vorbind despre a doua categorie observam ca ei erau si cumparatori si la randul lor vanzatori. Post criza- deci inca nu s-a atins pragul, numarul cumparatorilor de "investitii" va fi foarte mic. Cativa ani buni dupa criza lumea isi va aduce aminte de pierderile generate de investitiile imobiliare si va fi reticenta la a mai baga bani imprumutati in imobiliare. Asa ca raiul pre-criza nu va mai fi posibil o perioada destul de lunga post-criza.
Piata va fi formata din cei care cumpara pentru ca au nevoie si cei care au cash pe care nu stiu unde sa-l plaseze. Vor disparea speculatorii ocazionali. Vor ramane speculatorii adevarati care din asta traiesc. Tinand cont ca refacerea post criza va fi grea cei cu cash vor fi putini iar cei care au nevoie dar nu sunt solvabili dpdv financiar vor fi multi piata isi va relua cursul dar la o amploare muuuuuult diminuata fata de ce a fost pana acum.

Ai uitat citeva aspecte, in primul rind efectul de turma. In SUA guvernul a facut eforturi imense pt a linisti efectul de vinzare in masa si sa dea un usor trend ascendent. In momentul creeari unui trend stationar sau usor crescator la preturi situatia se va schimba destul de mult pt ca toti cei care asteapta sa se produca acel bottom vor sari sa cumpere. De ex in Vancouver, BC faptul ca bancile au marit dobinzile afacut ca August, ultima luna cu dobinda mica sa fie record la vinzari si preturile sa sara cu 11%. In Ro dobinzile scad si se asteapta sa mai scada, la fel si preturile. Deci eu zic ca mai dureaza pina sa se miste ceva.
Deci de vindut vind numai disperatii iar de cumparat numai cei ce gasesc chilipiruri.

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Sep 4 2009, 07:09 AM
Mesaj #26

Guests

si eu am avut un teren linga Snagov si m-am adresat la Domnu Hirsh care a reusit sa-l vinda...vrei numarul lui de telefon ?..iata-l 0743073556
si succes
george

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Nov 2 2009, 08:03 PM
Mesaj #27

Guests

Ce ma sfatuti sa fac?

dapoi nai ce face vinde una mai departe in rate alta optiune nu cred ca poti gasi sati dea un avans sau sai cedez urmatorului client contractu daca intelegi ce vreau sa zic si macar ai scapat de o banca

+Quote Post
Vizitator_Elena.
mesaj Nov 21 2009, 09:22 AM
Mesaj #28

Guests

Pentru cei care doresc sa vanda un apartament le recomand site-ul imobiliare-particulari.net, eu am pus la ei un apartament cu 2 camere in zona Berceni si l-am vandut dupa 9 zile. Pe langa faptul ca l-am vandut foarte repede n-a trebuit nici sa platesc comision, le-am platit lor o taxa de vreo 200 lei pentru publicare, fotografii (trimit ei pe cineva la tine acasa si-ti fac niste fotografii de te miri si tu daca aia e casa ta rolleyes.gif )
Sper sa va fie de folos.
Succes!

+Quote Post
Vizitator_ANDRADA.
mesaj Jun 2 2010, 10:05 AM
Mesaj #29

Guests

Stie cineva cum merg vinzarile de apartamente in Iasi? cam cit e m patrat in Centru ?

+Quote Post
Vizitator_ANDRADU sugubatu'.
mesaj Jun 2 2010, 10:33 AM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (ANDRADA @ Jun 2 2010, 10:05 AM) *
Stie cineva cum merg vinzarile de apartamente in Iasi? cam cit e m patrat in Centru ?

un metru patrat in Centru = zece mii de centrimetri patrati in Centru.
sanatate,

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd December 2014 - 07:27 PM