IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Garsoniera Confort 3 - Merita?
Vizitator_Cristian.
mesaj Jun 29 2010, 08:46 AM
Mesaj #1

Guests

Doresc sa investesc intr-o garsoniera confort 3, de 10-12.000 de euro, in Bucuresti. Excluzand din start Ferentari si Rahova, raman Titan, Militari, Baicului, etc. Stiu ca sunt de 15-18 mp, stiu ca sunt sanse mari sa ai multi vecini dubiosi. Ma intereseaza cum se prezinta infrastructura si mai ales instalatiile intr-un astfel de bloc. Daca pot investi in niste tevi si instalatii ca lumea, fara sa ma afecteze cele din jur. Si mai ales, ce parere au ceilalti forumisti. Nu e totusi o suma mare, poate fi si o investitie de siguranta, sa pot spune ca am o casa numai a mea?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Simon Templer.
mesaj Jun 29 2010, 04:01 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Cristian @ Jun 29 2010, 08:46 AM) *
Doresc sa investesc intr-o garsoniera confort 3, de 10-12.000 de euro, in Bucuresti. Excluzand din start Ferentari si Rahova, raman Titan, Militari, Baicului, etc. Stiu ca sunt de 15-18 mp, stiu ca sunt sanse mari sa ai multi vecini dubiosi. Ma intereseaza cum se prezinta infrastructura si mai ales instalatiile intr-un astfel de bloc. Daca pot investi in niste tevi si instalatii ca lumea, fara sa ma afecteze cele din jur. Si mai ales, ce parere au ceilalti forumisti. Nu e totusi o suma mare, poate fi si o investitie de siguranta, sa pot spune ca am o casa numai a mea?

La banii astia mai bine iti iei un cavou, vecinii sunt linistiti si nu-s deloc dubiosi. De restul faci un minim de amenajari. Apoi te muti in casa pentru o perioada extrem de mare.

+Quote Post
big_fufu
mesaj Jun 29 2010, 05:32 PM
Mesaj #3

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 20
Inscris: 19-July 09
Utilizatorul numarul: 10 125

Banii nu sunt foarte multi, dar ai grija ca la bloc, intotdeauna vei depinde de vecinii tai, indiferent de cit de moderne iti schimbi tu tevile sau gresia. Daca restul nu schimba si ei in pas cu tine...degeaba investesti.
Pe de alta parte, daca e confort 3, cu siguranta nici vecinii nu sunt chiar de soi. E posibil sa fie si altfel, dar nu te amagi prea tare singur, ca risti sa ramii cu garsoniera pe cap.

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Jun 30 2010, 05:07 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Simon Templer @ Jun 29 2010, 04:01 PM) *
La banii astia mai bine iti iei un cavou, vecinii sunt linistiti si nu-s deloc dubiosi. De restul faci un minim de amenajari. Apoi te muti in casa pentru o perioada extrem de mare.

1. Numele Sfantului este Templar.

2. Nu ai alte treburi? Sa te duci cu capra la raze sau variante?

+Quote Post
Vizitator_akanom.
mesaj Jun 30 2010, 07:46 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Cristian @ Jun 30 2010, 05:07 AM) *
2. Nu ai alte treburi? Sa te duci cu capra la raze sau variante?

Face si omul o gluma, si tu iti pierzi simtul umorului. Glumele se mai intampla pe forum, insenineaza-te.

Sfatul meu personal e sa-ti tii banii frumusel daca nu vrei sa-i pierzi. O locuinta nu-i decat foarte rar o 'investitie', iar o garsoniera confort 3 cu atat mai putin. Probleme cu vecinii o sa ai garantat, iar orice instalatie intr-un bloc d'asta ori e facuta de la inceput intr-o doara, or au grija vecinii sa o demoleze la vreun scandal ceva. Parerea mea e sa cumperi asa ceva numai daca esti intr-o situatie limita, adica efectiv nu ai unde sa stai altundeva, si chiar si atunci ai iesi mai bine inchiriind ceva temporar - daca descoperi probleme care fac locul de nelocuit (vecini care sparg pereti in fiecare noapte, etc) te poti muta fara mari batai de cap.

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Jun 30 2010, 08:14 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (akanom @ Jun 30 2010, 07:46 AM) *
84E040Sfatul meu personal e sa-ti tii banii frumusel daca nu vrei sa-i pierzi. O locuinta nu-i decat foarte rar o 'investitie', iar o garsoniera confort 3 cu atat mai putin. Probleme cu vecinii o sa ai garantat, iar orice instalatie intr-un bloc d'asta ori e facuta de la inceput intr-o doara, or au grija vecinii sa o demoleze la vreun scandal ceva. Parerea mea e sa cumperi asa ceva numai daca esti intr-o situatie limita, adica efectiv nu ai unde sa stai altundeva, si chiar si atunci ai iesi mai bine inchiriind ceva temporar - daca descoperi probleme care fac locul de nelocuit (vecini care sparg pereti in fiecare noapte, etc) te poti muta fara mari batai de cap.

Eu ma gandeam ca masina e o investitie proasta, nu casa smile.gif Peretii aia de beton nu se devalorizeaza oricare ar fi fluctuatia pietei. Nu am unde sa stau, eu si sotia stam cu chirie de vreo 2 ani, si intentionam sa continuam asa, dar pentru orice eventualitate neplacuta sa nu ajungem cu pungile sub pod.
Ma gandeam ca o pot inchiria cu o suma modica si cat suntem sanatosi sa stam in continuare la confort 1 (dar fara grija ca nu avem unde sa ne retragem in caz de razboi tongue.gif)
Nu inteleg ce ar avea vecinii cu instalatiile de la mine din casa smile.gif ma interesa de fapt daca exista astfel de blocuri care sa nu arate ca in Bronx, vecinii sa fi facut cunostinta cu sapunul (macar saptamanal), sa intru in bloc seara fara sa tin mana pe spray si cutit si cu ochii in 6. Nu trece nimeni printr-o astfel de zona? N-a fost in vizita cat sa-si dea putin cu parerea in mod obiectiv?

+Quote Post
Vizitator_Un Observator.
mesaj Jun 30 2010, 09:04 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Cristian @ Jun 30 2010, 08:14 AM) *
Eu ma gandeam ca masina e o investitie proasta, nu casa smile.gif Peretii aia de beton nu se devalorizeaza oricare ar fi fluctuatia pietei. Nu am unde sa stau, eu si sotia stam cu chirie de vreo 2 ani, si intentionam sa continuam asa, dar pentru orice eventualitate neplacuta sa nu ajungem cu pungile sub pod.
Ma gandeam ca o pot inchiria cu o suma modica si cat suntem sanatosi sa stam in continuare la confort 1 (dar fara grija ca nu avem unde sa ne retragem in caz de razboi tongue.gif)
Nu inteleg ce ar avea vecinii cu instalatiile de la mine din casa smile.gif ma interesa de fapt daca exista astfel de blocuri care sa nu arate ca in Bronx, vecinii sa fi facut cunostinta cu sapunul (macar saptamanal), sa intru in bloc seara fara sa tin mana pe spray si cutit si cu ochii in 6. Nu trece nimeni printr-o astfel de zona? N-a fost in vizita cat sa-si dea putin cu parerea in mod obiectiv?

In Detroit s-au vandut, relativ recent, case de sute de metri patrati cu 5-10.000 USD.

Trebuie sa fii realist, sa admiti ca nu-ti permiti o investitie imobiliara deocamdata si sa nu ai complexe pe acest subiect pentru ca nu este nici o problema daca nu suntem toti proprietari. Fie folosesti suma disponibla pentru achitarea avansului necesar pentru un credit bancar sau faci economii in urmatorii ani pana cand suma acumulata va permite achizitia unui imobil. 15mp = camara, nu locuinta.

+Quote Post
Vizitator_Razvante.
mesaj Jun 30 2010, 09:28 AM
Mesaj #8

Guests

Am o astfel de garsoniera in Baicului pe Lunca Florilor. E destul de ingusta, cu tevile nu am avut probleme in 2 ani de cand o am, instalatia electrica a fost ok.Chiar a fost ok, am dat si mini petreceri cu 5-6 prieteni, am avut independenta mea,mutandu-ma din casa parintilor si fiind foarte relaxat.Cu vecinii nu am avut probleme, acum caut sa o inchiriez(420ron/luna) ca am terminat masterul, iar prietena mea mi-a propus sa ne mutam impreuna. Nu stiu daca as mai cumpara-o din nou, daca ar fi sa iau decizia in prezent, insa eu chiar nu am avut necazuri cat am stat acolo. Singura pb e legata de stransul gunoaielor,(gunoierii ajung rar in zona) pentru ca sunt foarte locuite unele cu 3-4 persoane.

+Quote Post
Vizitator_Cristian.
mesaj Jun 30 2010, 09:32 AM
Mesaj #9

Guests

@Observator: mai bine in "camara" decat cu credit bancar!

@Razvante: si cat vrei pe ea? rolleyes.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 1 2010, 10:08 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Cristian @ Jun 30 2010, 09:32 AM) *
@Observator: mai bine in "camara" decat cu credit bancar!

@Razvante: si cat vrei pe ea? rolleyes.gif

Incearca si pe B-dul Alexandru Obregia, in sectorul 4. Am stat cu chirie intr-o garsoniera cf II, nu III, dar cred ca sunt si III. Parerea mea ar fi macar cf II sa o iei ca oricum intri dintr-un hol de jumatate de metru direct in baie si in camera, iar intrarea in bucatarie(daca e separata - la cf III stiu ca nu este) se face din camera.

Pe Obregia am stat intr-un bloc foarte civilizat, pe mijloc garsoniere, pe lateral apartamente cu doua sau trei camere si in felul acesta mai erau si oameni civilizati printre chiriasi si ate aratari. Ce pot sa-ti spun ca e foarte mare galagie. Auzeam ce vorbesc vecinii din jur in casa si pe casa scarii. Usa de la intrare era langa marginea patului si aveam senzatia ca dorm pe scari. Probleme administrative nu am avut, dar in niciun caz nu as da banii pe asa ceva, decat daca i-as avea numerar si as sti ca intr-o zi ma mut macar la 2 camere cf II, urmand garsoniera sa o inchiriez - daca as avea-o, nu as vinde-o...

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 1 2010, 10:10 AM
Mesaj #11

Guests

E foarte important sa stii ca in multe blocuri unde sunt astfel de locatii - garsoniere cf III - nu exista gaz metan si de multe ori nici apa calda nu au. Asa ca mai bine mai strangi cateva mii de euro si iei un cf II - cel putin.

+Quote Post
Sakura
mesaj Jul 1 2010, 03:31 PM
Mesaj #12

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 147
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Şi eu zic că dacă nu ai nevoie disperată de garsoniera aceea acum imediat, mai bine mai strânge nişte bani şi mai ales urmăreşte evoluţia preţurilor. Nu cred că s-a ajuns la pragul minim, poate peste un an vei putea lua ceva mai bun. Până atunci mai aduni ceva bani şi cu puţin noroc mai scad şi preţurile, că de crescut nici o şansă.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st August 2014 - 06:16 AM