IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Vreau sa construiesc o casuta de lemn de 40 metri patrati la Poiana Stampei, /
Vizitator_Saveriu Suciu.
mesaj May 30 2009, 01:09 PM
Mesaj #1

Guests

Va rog sa ma ajutati.
Vreau sa construiesc o casuta din lemn la Poiana stampei. Sunt intermediar caci proprietarul nu se afla in zona si m-a lasat pe mine sa rezolv problema.
Are un teren in Bucovina aproape de Vatra Dornei, se afla la Poiana Stampei si vrea sa construiasca o casuta cu fundatie solida pentru ca terenul espe argilos-mlastinos. Pe fundatie sa ridice un schelet din sipca (lemn) nefinisata (adica in exterior sa se vada lemnul). In interior sa puna OSB, vata de sticla si apoi rigips ca finisare interioara. Tabla de alozinc pe acoperis, fara cos, fara soba (incalzeste cu calorifer electric). Sunt 2 dormitoare mici, o baie de 2.50, o bucatarie mica din care se face salonul unde se bea cafeaua cu o masuta mica cu 2 scaune. In total, 40 metri patrati.
Cat ma costa asa ceva de la A la Z, finisata (materiale de constructie + mana de lucru)?
Va rog sa imi raspundeti caci trebuie sa o scot la maximum maximorum 6000 de euro neaparat ca atatia bani are proprietarul de cheltuit.
Apoi, cat costa baia, bucataria si cele 2 dormitoare (cu minimum de mobilier si sanitare si cele mai ieftine) - sa fie maxim 2000 euro, caci atatia bani ii raman proprietarului de cheltuit.
Daca e dispus cineva sa ma ajute , va rog mult sa imi raspundeti.
Va multumesc
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Badea Ioan.
mesaj Jun 2 2009, 10:24 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Saveriu Suciu @ May 30 2009, 01:09 PM) *
Va rog sa ma ajutati.
Vreau sa construiesc o casuta din lemn la Poiana stampei. Sunt intermediar caci proprietarul nu se afla in zona si m-a lasat pe mine sa rezolv problema.
Are un teren in Bucovina aproape de Vatra Dornei, se afla la Poiana Stampei si vrea sa construiasca o casuta cu fundatie solida pentru ca terenul espe argilos-mlastinos. Pe fundatie sa ridice un schelet din sipca (lemn) nefinisata (adica in exterior sa se vada lemnul). In interior sa puna OSB, vata de sticla si apoi rigips ca finisare interioara. Tabla de alozinc pe acoperis, fara cos, fara soba (incalzeste cu calorifer electric). Sunt 2 dormitoare mici, o baie de 2.50, o bucatarie mica din care se face salonul unde se bea cafeaua cu o masuta mica cu 2 scaune. In total, 40 metri patrati.
Cat ma costa asa ceva de la A la Z, finisata (materiale de constructie + mana de lucru)?
Va rog sa imi raspundeti caci trebuie sa o scot la maximum maximorum 6000 de euro neaparat ca atatia bani are proprietarul de cheltuit.
Apoi, cat costa baia, bucataria si cele 2 dormitoare (cu minimum de mobilier si sanitare si cele mai ieftine) - sa fie maxim 2000 euro, caci atatia bani ii raman proprietarului de cheltuit.
Va multumesc

La banii astia poate se gindeste sa-si cumpere o rulota [1 bed room -4 to sleep !]
Bafta !

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 3 2009, 06:47 AM
Mesaj #3

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 304
Inscris: 26-January 09
Utilizatorul numarul: 6 088

Constructia te costa in jur de 300 EUR pe mp, mai ales ca ai teren nasol pt fundatie.

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj Jun 3 2009, 09:48 AM
Mesaj #4

Guests

S-o crezi tu ca 300E/m2, la tara rezolvi altfel cu lemnu'...

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 3 2009, 10:43 AM
Mesaj #5

Membru veteran

Citeaza (unu @ Jun 3 2009, 09:48 AM) *
S-o crezi tu ca 300E/m2, la tara rezolvi altfel cu lemnu'...

Care lemn ? Ala verde pentru cotete de porc ? Iti trebuie lemn de brad cat de cat uscat.

Desi daca citesti postul omului, zice ca vrea pe OSB. Sa-mi dai reteta cum prepari tu OSB-ul din lemn verde de la tara.

+Quote Post
Vizitator_Oarca lu Nae.
mesaj Jun 3 2009, 01:34 PM
Mesaj #6

Guests

La un teren mlastinos ia-ti o barca.

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 3 2009, 01:56 PM
Mesaj #7

Membru veteran

Mai degraba un bungalow pe piloni, de unde sa hranesti crocodili smile.gif
Acuma la subiect: am facut eu un calcul pentru niste baraci/ casute mai rasarite, unde sa stai vara la munte. Iesi pe la 300 euro/ mp, fara etaj, cu materiale modeste - medii.

+Quote Post
Vizitator_unu.
mesaj Jun 10 2009, 08:34 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Jun 3 2009, 10:43 AM) *
Care lemn ? Ala verde pentru cotete de porc ? Iti trebuie lemn de brad cat de cat uscat.

Desi daca citesti postul omului, zice ca vrea pe OSB. Sa-mi dai reteta cum prepari tu OSB-ul din lemn verde de la tara.

Daca tu asta ai inteles, ca se duce omu cu securea in spate si incepe sa taie la padure e clar...Las', continua sa promovezi pe aici preturile alea aberante si lasa pe altii care isi fac si si-au facut cu niste costuri mult reduse fata de aberatiile vehiculate de anumiti indivizi pe forumuri un "cotet de porci".

Guit. blush.gif

+Quote Post
iul_autentic
mesaj Jun 10 2009, 09:36 AM
Mesaj #9

Membru veteran

Ti se pare aberant 500 EUR/ mp construit pt o vila P+1 din beton si porotherm, centrala pe lemne Arca, gresie spaniola, tamplarie Rehau 4 camere, semineu, parchet lemn triplustratificat, tigla Bramac, termosistem de 10, tencuiala structurata etc ??? NU cred ca e mult pentru calitatea pe care ti-o descriu. Tu la ce bani scoti o casa de lemn cu dotari similare ? Singurul motiv pentru care postez este ca lumea sa nu-si bata joc de bani pe ce nu merita.

+Quote Post
Vizitator_Dedalus.
mesaj Jun 10 2009, 10:57 PM
Mesaj #10

Guests

In primul rand, devizul pe m2 e inselator ca naiba. Fa-ti deviz pe materiale si adauga manopera.

Foloseste preturile din zona. Cred ca nu poti primi ajutor real decat de la cineva din aceeasi zona, care stie preturile. In alte zone, situatia poate sa difere mult.

Nu prea vad care e afacerea cu lemn natur la exterior si rigips in interior, dar, ma rog, decizia omului.

Vezi cam cat ploua, si fa panta acoperisului cu atat mai ascutita cu cat ploua mai tare (panta iti va afecta costurile).

Nu stiu ce sol ai- "argilo-mlastinos" nu-mi spune nimic. Verifica totusi sa nu fii in zona inundabila a vreunui rau, ca pe-acolo e ceva ce cam seamana cu ce pari tu sa spui. Daca esti in zona inundabila, mai bine vinde terenul.

Cat priveste lemnul, parerea mea e sa mai vorbesti odata cu propietarul. Daca nu are timp nici macar sa-si faca un plan al casei cu tine (unul realist), ma indoiesc ca va sta prea mult in casa aia (reiese de altfel si din ideea de a inclazi cu calorifer electric), Daca e asa, nu cred ca are prea mare importanta ca peste 5 ani se stramba peretele odata cu uscarea lemnului...

Oricum, cred ca va rezulta ceva ca o baraca. Mai bine cumpara una gata facuta, si-ti raman si bani.

Fii atent ca doua dormitoare, un salon, o bucatarie si o baie (cat de mica) inghesuite in 40 de metri patrati e cam mult... Sigur ai inteles bine? De ce sa faci o bucatarie, daca tot ce faci in ea e sa fierbi cafeaua??? Mai bine fierbi cafeaua in salon, si gata.

De ce sa faci doua dormitoare asa mititele (ca mai mult de 10m2 fiecare nu cred sa fie poisibil)? Nu poti face unul cu doua paturi, eventual separate cu o cortina?

Compatimentarea cu rigips nu prea taie sunetele, ce rost au doua dormitoare?

Am vazut asa o casa hipercompartimentata, si propietarul a iesit din dormitor sa dea mana cu mine incolacindu-se dupa o coloana ce tinea nustiuce...

PS

Un apartament la bloc cu trei camere, decent, are cam 60-70 m2. Tu vrei sa faci 3 camere in cam jumatate din suparfata asta. Sa nu spui ca vrei si usi interioare in banii si, mai ales, in spatiul asta de submarin.

Eu as fi vazut un salon si o baie. Si atat.

Cam cum sunt casele taranesti de prin sec. XIX. Mi se pare ca e un Muzeu de tehnica taraneasca in Vatra Dornei, sau in Gura Humorului- oricum prin zona aia. Au si planuri de case, parca.

+Quote Post
Vizitator_SergiuS.
mesaj Jun 11 2009, 07:35 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Jun 10 2009, 09:36 AM) *
Ti se pare aberant 500 EUR/ mp construit pt o vila P+1 din beton si porotherm, centrala pe lemne Arca, gresie spaniola, tamplarie Rehau 4 camere, semineu, parchet lemn triplustratificat, tigla Bramac, termosistem de 10, tencuiala structurata etc ??? NU cred ca e mult pentru calitatea pe care ti-o descriu. Tu la ce bani scoti o casa de lemn cu dotari similare ? Singurul motiv pentru care postez este ca lumea sa nu-si bata joc de bani pe ce nu merita.

Asta da, calitate, intr-adevar...tamplarie Rehau - din PVC, nu ? Oau.
Centrala pe lemne...culmea confortului, da.
Semineul e electric ?

+Quote Post
Vizitator_iulian08.
mesaj Jul 28 2009, 03:09 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Saveriu Suciu @ May 30 2009, 01:09 PM) *
Va rog sa ma ajutati.
Va multumesc

+Quote Post
Vizitator_iul_autentic.
mesaj Jul 28 2009, 06:52 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (SergiuS @ Jun 11 2009, 07:35 AM) *
Asta da, calitate, intr-adevar...tamplarie Rehau - din PVC, nu ? Oau.
Centrala pe lemne...culmea confortului, da.
Semineul e electric ?

Imi pare rau, dar casa mea e pt conaisseuri. Centrala pe lemne Arca (marca nu o cunosti pt ca e de elita) Aspiro e din cauza locatiei intr-o zona superba de munte unde cade padurea pe mine.
Rehau 4 camere cu profil de 70 si spatiul vidat marit... da, e confort ca fara sa incalzesc casa am 10 grade cand afara sunt -15.
Semineul e deschis, pe lemne, proiectat de mine dupa multe studii, ca arhitectii ma trimiteau sa-mi cumpar surogat din ala de sticla din Bricostore smile.gif Se aude bradul trosnind iarna iar tirajul e atat de bun incat nu iese pic de fum.
Cum spuneam, pt conaisseuri...

+Quote Post
Vizitator_sovaiala alin.
mesaj Mar 7 2010, 01:38 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (iul_autentic @ Jul 28 2009, 06:52 PM) *
Imi pare rau, dar casa mea e pt conaisseuri. Centrala pe lemne Arca (marca nu o cunosti pt ca e de elita) Aspiro e din cauza locatiei intr-o zona superba de munte unde cade padurea pe mine.
Rehau 4 camere cu profil de 70 si spatiul vidat marit... da, e confort ca fara sa incalzesc casa am 10 grade cand afara sunt -15.
Semineul e deschis, pe lemne, proiectat de mine dupa multe studii, ca arhitectii ma trimiteau sa-mi cumpar surogat din ala de sticla din Bricostore smile.gif Se aude bradul trosnind iarna iar tirajul e atat de bun incat nu iese pic de fum.
Cum spuneam, pt conaisseuri...

CU 6000 DE EURO ITI FACI FUNDATIA SI INCEPI LA PERETI SI CAM ATAT,IN NICI UN CAZ NU O FACI LA GATA.SI FAZA CU LA TARA IEI LEMNUL DIN PADURE E O GLUMA,OMUL VREA RIGIPS LA INTERIOR,DACA LEMNUL NU E MACAR UN PIC USCAT,IN JUMATATE DE AN O SA NUMERE CRAPATURILE DIN PERETI CU RULETA.INDIFERENT CAT DE MULT S-AR STRADUI,LEMNUL CARE NU E USCAT LUCREAZA ATAT CAT VREA MUSCHIUL LUI.CU 6000 DE EURO NU ITI FACI DECAT DACA O FACI SINGUR,ADICA SA SCOTI TOTAL MANOPERA DIN PRET

+Quote Post
Vizitator_piticu.
mesaj Mar 7 2010, 12:57 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (sovaiala alin @ Mar 7 2010, 01:38 AM) *
CU 6000 DE EURO ITI FACI FUNDATIA SI INCEPI LA PERETI SI CAM ATAT,IN NICI UN CAZ NU O FACI LA GATA.SI FAZA CU LA TARA IEI LEMNUL DIN PADURE E O GLUMA,OMUL VREA RIGIPS LA INTERIOR,DACA LEMNUL NU E MACAR UN PIC USCAT,IN JUMATATE DE AN O SA NUMERE CRAPATURILE DIN PERETI CU RULETA.INDIFERENT CAT DE MULT S-AR STRADUI,LEMNUL CARE NU E USCAT LUCREAZA ATAT CAT VREA MUSCHIUL LUI.CU 6000 DE EURO NU ITI FACI DECAT DACA O FACI SINGUR,ADICA SA SCOTI TOTAL MANOPERA DIN PRET

http://www.casedinlemn.mobar.ro/ sfatul e, firma de specialitate, pt o treaba de calitate, cu garantie,
e bine sa apelezi la o firma - iti acorda inclusiv sfaturi functie de situatia locala.

+Quote Post
Vizitator_pop Bogdan.
mesaj Mar 7 2010, 05:45 PM
Mesaj #16

Guests

solutia este www.poianalacurilor.ro

+Quote Post
big_fufu
mesaj Mar 7 2010, 09:29 PM
Mesaj #17

Membru
**

Postari: 20
Inscris: 19-July 09
Utilizatorul numarul: 10 125

Mai oameni buni, cind n-avem bani de o treaba, mai bine nu ne apucam si gata.
Cabana la munte de 6 mii de euro e o gluma proasta si atit. Poti sa ii faci omului un mic hambar, nush...
Dar din banii astia jumate se duc numai pe acte, avize si autorizatii, ca sa nu vb de lucruri sfinte - asa numitul proiect, care unora li se pare cel mai minor aspect.
Nu va mai apucati sa construiti aiurea tot felul de chitimii, pt ca:
nr. 1 - cheltuiti banii omului aiurea, fara niste calcule prealabile
nr. 2 - fara proiect si autorizatie esti in ilegalitate si pasibil de probleme mult timp
nr. 3 - peisajul montan sau zona de padure vor fi agresate daca tot construim asa, la moft, tot soiul de prostii fara cap si coada. Nu mai spun ce parere am despre defrisat padurea....
In mod evident e deplasat sa te crezi un bogatan venit la munte in vacanta, daca tu ai doar 6 mii de euro pt constructie, si numai 2mii pt amenajare. Hai sa fim seriosi, 2 mii de euro sunt banii pt gresie, faianta si obiecte sanitare si manopera pt o baie de garsoniera. "la munte" inseamna loc fara electricitate, gaz, canalizare. Doar fosa septica daca o iei, ti-ai cam terminat bugetul. Bransamentul la curent costa cit juma de casa. Daca nu il faci...la ce mai faci constructia??? Poate nu stii, dar fara autorizatie de constructie nu primesti bransament la curent....si belele curg....
Mie mi se pare un demers fara sens....

+Quote Post
Vizitator_trust.
mesaj Jun 22 2014, 10:08 AM
Mesaj #18

Guests

,Multa vorba si nimic concret..Sincer eu mi am dorit o cabana,am facut la fel...m am interesat si m am sperita de toti cei care nu au facut nimic si vb de zeci de mii de euro...stai linistit...apucata incet, incet, cu cat ai si fa tu cum sti si ce sti mai bine daca iti doresti cu adevarat.cu sau fara sfaturi prea multe tot o faci.Cai"uta un model,cauta materialele care iti convin calitate-pret si apucate de treaba..un om sa te ajute la ce nu sti gasesti tu ca e plina ROMANIA asta de " mesteri".MULT SUCCES

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 3rd September 2014 - 04:35 AM