IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> abona-m-as si n-am cui ( vreau tv si net )
Vizitator_Teledependent.
mesaj Jul 25 2010, 08:51 AM
Mesaj #1

Guests

Tocmai mi-a expirat contractul de 2 ani la un mare provider . 140 lei pe luna pentru un net la limita de jos a acceptabilului , pentru o televiziune care mi-a murit la fiecare ploaie si pentru un telefon de care nu am nevoie , dar vine "la pachet" . Doi ani am platit si mi-am spus lunar , la plata facturii ,ca "data viitoare" o sa imi caut din timp o alta firma , mai decenta . Ma ajuta cineva cu un sfat ? E cineva multumit de provideru' lui ?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Unu multumit de serviciile TV si.
mesaj Jul 25 2010, 03:02 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Teledependent @ Jul 25 2010, 08:51 AM) *
E cineva multumit de provideru' lui ?

Eu sunt ala! Contacteaza ROMTELECOM-ul. De cand pe grecii care au cumparat Romtelecomul i-au preluat nemtii Romtelecomul ofera servicii de calitate la preturi acceptabile!

+Quote Post
Vizitator_Omul de la cablu.
mesaj Jul 25 2010, 03:30 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Teledependent @ Jul 25 2010, 08:51 AM) *
Tocmai mi-a expirat contractul de 2 ani la un mare provider . 140 lei pe luna pentru un net la limita de jos a acceptabilului , pentru o televiziune care mi-a murit la fiecare ploaie si pentru un telefon de care nu am nevoie , dar vine "la pachet" . Doi ani am platit si mi-am spus lunar , la plata facturii ,ca "data viitoare" o sa imi caut din timp o alta firma , mai decenta . Ma ajuta cineva cu un sfat ? E cineva multumit de provideru' lui ?

Ai omis urmatoarele amanunte:
- in ce oras / cartier locuiesti
- ce firme de cablu ai in bloc / casa / cartier
- ce fel de solutie iti doresti: Analogic, Digital, IPTV, tip 4P: TV, Internet Fix si / sau Mobil. Tel fix si / sau Mobil

revino cu raspuns si iti pot prezenta ofertele ca tu sa stii ce sa-ti alegi.

Indiferent insa de alegerea ta te sfatuiesc sa citesti foarte bine contractul inainte de a-l semna si daca din intamplare dai de vre-o clauza de reziliere conform Legii nr 161/2010 publicata in Monitorul Oficial in 19 iulie 2010 daca nu beneficiezi de o promotie clara si reala aceasta este ilegala.

+Quote Post
Vizitator_Teledependent.
mesaj Jul 25 2010, 03:50 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Omul de la cablu @ Jul 25 2010, 03:30 PM) *
Ai omis urmatoarele amanunte:
- in ce oras / cartier locuiesti
- ce firme de cablu ai in bloc / casa / cartier
- ce fel de solutie iti doresti: Analogic, Digital, IPTV, tip 4P: TV, Internet Fix si / sau Mobil. Tel fix si / sau Mobil

revino cu raspuns si iti pot prezenta ofertele ca tu sa stii ce sa-ti alegi.

Indiferent insa de alegerea ta te sfatuiesc sa citesti foarte bine contractul inainte de a-l semna si daca din intamplare dai de vre-o clauza de reziliere conform Legii nr 161/2010 publicata in Monitorul Oficial in 19 iulie 2010 daca nu beneficiezi de o promotie clara si reala aceasta este ilegala.

Bucuresti , sectorul 1 , zona Matache ( spre Dinicu Golescu ) . Contractul care a expirat era cu Romtelecom si nu-l prelungesc fiindca daca vreau net si televizor , imi baga telefonul cu forta pe gat . In plus , vor sa semnez un contract pe termen lung ceea ce mie nu-mi mai convine . In clipa asta am posibilitatea sa imi pun un net de cartier ( Opensys ) si sa-mi caut un provider de televiziune insa intotdeauna e bine sa ii intrebi si pe altii , mereu ajuta . Acum sa-ti spun si ce am nevoie : de ceva fara mari pretentii . Netul e pentru browsing , ( nu fac download ) si televizorul trebuie sa mearga pe canalele romanesti ( sa stau cu urechea-n stiri in timp ce imi fac treaba in atelier ) .

+Quote Post
Vizitator_ioio.
mesaj Jul 26 2010, 07:20 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Teledependent @ Jul 25 2010, 03:50 PM) *
Bucuresti , sectorul 1 , zona Matache ( spre Dinicu Golescu ) . Contractul care a expirat era cu Romtelecom si nu-l prelungesc fiindca daca vreau net si televizor , imi baga telefonul cu forta pe gat . In plus , vor sa semnez un contract pe termen lung ceea ce mie nu-mi mai convine . In clipa asta am posibilitatea sa imi pun un net de cartier ( Opensys ) si sa-mi caut un provider de televiziune insa intotdeauna e bine sa ii intrebi si pe altii , mereu ajuta . Acum sa-ti spun si ce am nevoie : de ceva fara mari pretentii . Netul e pentru browsing , ( nu fac download ) si televizorul trebuie sa mearga pe canalele romanesti ( sa stau cu urechea-n stiri in timp ce imi fac treaba in atelier ) .

Eu sunt nou abonat RCS cu conserva de HD. Nu am tel de la RDS-tel si nici nu mi-a fost bagat pe gat. Net nu am de ei, dar e ok pe browsing pe abonamentul cel mai mic. De semnalul de la cablu nu ma plang, e ok. Conserva de HD zice ca semnalul are intre 70-85%, depinde si de canal. Inainte am fost abonat UPC, dar am renuntat pentru ca au preturi mult prea mari pentru Romania.

+Quote Post
Turbocip
mesaj Jul 26 2010, 07:56 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 2
Inscris: 26-July 10
Utilizatorul numarul: 23 100

RDS am si eu si sunt multumit de ei .
Poti face mai multe tipuri de abonamente , eliminand sau adaugand din optiuni

+Quote Post
Vizitator_Padre_v.
mesaj Jul 27 2010, 08:48 AM
Mesaj #7

Guests

Si eu sunt in aceiasi situatie. Mai sunt la UPC pana la finele lui august. Stau in bloc la et.4. Cu tv-ul local am rezolvat: o borna de antena, citiva m. de fir rasucit in doua, borna la tv, firele agatate de perdea. Merge, mergea si pe vremea lu' Impuscatu'. Am promisiuni ca vor repara antena de bloc, alfel asi fi cumparat o antena de camera (cam 7o lei)
Cu net-ul oscilez intre RDS care mi-a tras cablu pana la usa, si Romtelecom care sunt scumpi, iar in trcut au fost unfrienly ca sa nu zic magari (mi-au restrictionat accesul catre unele numere cu care vorbeam ieftin afara, desi totul era legal; si asta din centrala locala). Am mai fost la un IP local care a fost bun, dar...am gasit fisiere nedorite stocate pe discul meu: ex. 'muzica lui Mita' !!
Iti doresc succes, si mie !

+Quote Post
Vizitator_Cifre.
mesaj Jul 27 2010, 10:35 AM
Mesaj #8

Guests

Am fost in aceeasi situatie, UPCul e infect cel putin in ceea ce priveste netul, asta pt ca la tv nu ma uit.
Trebuie sa iti definesti clar ceea ce te intereseaza cel mai mult. Pt mine netul este principalul factor pe care l-am urmarit in luarea deciziei. RCS-RDS ofera cele mai bune servicii de internet( Jitter mic si ping decent), plus ca benficiezi de aceleasi pachete la tv de hbo si alte mascarii la un pret mai mic decat al upcului. Nu am fost tentat de romtelecom deoarece am auzit niscaiva plangeri, desi nu stiu prea multe despre ei. Una peste alta romtelecom si RDS sunt singurele care au ceva de oferit pe partea de net.

+Quote Post
monis
mesaj Jul 31 2010, 09:33 PM
Mesaj #9

Nou venit
*

Postari: 5
Inscris: 31-July 10
Utilizatorul numarul: 23 174

Citeaza (Cifre @ Jul 27 2010, 10:35 AM) *
Am fost in aceeasi situatie, UPCul e infect cel putin in ceea ce priveste netul, asta pt ca la tv nu ma uit.
Trebuie sa iti definesti clar ceea ce te intereseaza cel mai mult. Pt mine netul este principalul factor pe care l-am urmarit in luarea deciziei. RCS-RDS ofera cele mai bune servicii de internet( Jitter mic si ping decent), plus ca benficiezi de aceleasi pachete la tv de hbo si alte mascarii la un pret mai mic decat al upcului. Nu am fost tentat de romtelecom deoarece am auzit niscaiva plangeri, desi nu stiu prea multe despre ei. Una peste alta romtelecom si RDS sunt singurele care au ceva de oferit pe partea de net.

Acum depinde si de zona in care stai si de infrastructura liniei. Am multi prieteni care se plang de RDS, ca sa nu mai vorbesc ca serviciul cu clientii lasa de dorit, iar daca iti pica netul poti sta si o saptamana fara. Eu am net de la UPC momentan, net care merge ok pentru browsing (cam asta fac in mare parte), dar nu iti recomand un provider. Cel mai bine e sa afli ce merge cel mai ok in zona ta.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alin..
mesaj Aug 1 2010, 12:04 PM
Mesaj #10

Guests

Net si tv de la rds

ab tv cu hbo , net super decent download 2mb/s din extern , 5-6mb/s din rds

pret pt amandoua 59 ron/luna , eu sunt multumit.

+Quote Post
Vizitator_nae.
mesaj Aug 1 2010, 02:15 PM
Mesaj #11

Guests

Recomand RDS; am preturi decente si servicii pe masura
Internet exceptional

am renuntat la UPC care sint obraznici , iti baga tot felul de chestii de gat si au preturi mai mare ca in tarile din vest

+Quote Post
Vizitator_Teledependent.
mesaj Aug 1 2010, 06:22 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Vizitator_alin. @ Aug 1 2010, 12:04 PM) *
Net si tv de la rds

ab tv cu hbo , net super decent download 2mb/s din extern , 5-6mb/s din rds

pret pt amandoua 59 ron/luna , eu sunt multumit.

suna bine ce spui , am sa sun la RDS . Cert e ca romtelecom m-a pierdut de musteriu . Sper sa nu-mi puna "astia" pe masa un contract pe 2 ani ca asa ceva eu nu mai semnez .

+Quote Post
Vizitator_monis.
mesaj Aug 2 2010, 07:05 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (nae @ Aug 1 2010, 02:15 PM) *
Recomand RDS; am preturi decente si servicii pe masura
Internet exceptional

am renuntat la UPC care sint obraznici , iti baga tot felul de chestii de gat si au preturi mai mare ca in tarile din vest

In ce zona stai de ai net la RDS "exceptional"? Ca eu de mult timp nu am mai auzit pe cineva care sa spuna asta..sincer..

+Quote Post
AntonH
mesaj Aug 10 2010, 12:46 PM
Mesaj #14

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 14-October 08
Utilizatorul numarul: 4 244

Si eu tot RDS am, TV digital cu HBO, net minim. Culmea, sunt multumit. Uptime peste 90% (in cei 4 ani de cand am net de la ei nu stiu daca a picat de vreo 3 ori), calitatea semnalului la TV e suficient, intreruperi foarte rare, eventual cand e o vijelie mai mare, anul asta cred ca s-a intrerupt de vreo 2 ori. Sper sa te ajute informatia asta.

+Quote Post
Vizitator_monis.
mesaj Aug 16 2010, 08:37 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (AntonH @ Aug 10 2010, 12:46 PM) *
Si eu tot RDS am, TV digital cu HBO, net minim. Culmea, sunt multumit. Uptime peste 90% (in cei 4 ani de cand am net de la ei nu stiu daca a picat de vreo 3 ori), calitatea semnalului la TV e suficient, intreruperi foarte rare, eventual cand e o vijelie mai mare, anul asta cred ca s-a intrerupt de vreo 2 ori. Sper sa te ajute informatia asta.

Esti unul din putinii norocosi care nu are probleme cu RDS. Si crede-ma ca la ei la sedii curg reclamatiile garla. Poate ai o echipa tehnica care isi face treaba pe zona ta sau...nu stiu..ma suprinde.

+Quote Post
Vizitator_ole.
mesaj Aug 17 2010, 06:25 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (monis @ Aug 16 2010, 08:37 PM) *
Esti unul din putinii norocosi care nu are probleme cu RDS. Si crede-ma ca la ei la sedii curg reclamatiile garla. Poate ai o echipa tehnica care isi face treaba pe zona ta sau...nu stiu..ma suprinde.

"monis" draga vad ca esti foarte activa pe forumuri de cateva zile decand ai aparut. Ce subtil te insinuezi tu in discutii si ce inocenta (sau sa-ti spun inocent) esti! E si asta o forma de a incerca sa atrageti clienti dintre cei neiinformati. Pacat ca cei actuali va parasesc. E mare disperarea, asa-i?

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Bucur..
mesaj Aug 17 2010, 11:30 AM
Mesaj #17

Guests

Am incercat sa ma abonez la Internet la RDS dar mi-au spus ca nu ofera suport de instalare daca am calculator cu Linux. Stie cineva daca Romtelecom te ajuta in aceasta problema?

+Quote Post
Vizitator_t sari.
mesaj Aug 17 2010, 11:52 AM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (Vizitator_Bucur. @ Aug 17 2010, 11:30 AM) *
Am incercat sa ma abonez la Internet la RDS dar mi-au spus ca nu ofera suport de instalare daca am calculator cu Linux. Stie cineva daca Romtelecom te ajuta in aceasta problema?

la Romtelecom nu conteaza ce calculator si sistem de operare ai .modemul de ADSL /VDSL este separat si iti da IP pe DHCp. totul e sa iti configurezi calculatorul sa isi ia singur IP , pe urma te duci pe modem (192.168.1.1) care functioneaza si pe linux si pe mac OS si iti schimbi tu setari in modem daca nu iti plac.

+Quote Post
Vizitator_monis.
mesaj Aug 17 2010, 07:05 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (ole @ Aug 17 2010, 06:25 AM) *
"monis" draga vad ca esti foarte activa pe forumuri de cateva zile decand ai aparut. Ce subtil te insinuezi tu in discutii si ce inocenta (sau sa-ti spun inocent) esti! E si asta o forma de a incerca sa atrageti clienti dintre cei neiinformati. Pacat ca cei actuali va parasesc. E mare disperarea, asa-i?

"ole" draga sa inteleg ca tu faci acest lucru...altfel nu vad care ar fi interesul tau in a ma urmari. Am cateva forumuri pe care intru si sub nici o forma ca sa fac reclama vreunui operator...cred ca traim intr-un spatiu liber si fiecare are dreptul sa isi exprime propria parere. Carcotasi ca tine voi gasi peste tot asa ca nu are rost sa stau acum sa imi pierd timpul pentru a discuta un nonsens cu tine.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th December 2017 - 08:49 PM