IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Closed TopicStart new topic
> Cat mai costa metrul patrat pe constructie
Vizitator_catalin.
mesaj Oct 28 2008, 03:05 PM
Mesaj #31

Guests

chiar acum sunt in toiul constructiei...lucrez cu o echipa care inca nu a plecat (asa am auzit ...sunt proprietari care schimba si cate trei echipe). pe mine ma costa 280 euro/mp la rosu.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_slomo ameleh.
mesaj Oct 28 2008, 07:51 PM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (Max @ Oct 6 2008, 05:38 PM) *
O casa dureaza 3 ani sa o faci si te imbatraneste cu 10 ani.

nu cred o casa se face rapid daca stii sa construiesti dar cum nu prea stim e greu foarte greu

+Quote Post
Vizitator_slomo ameleh.
mesaj Oct 28 2008, 07:53 PM
Mesaj #33

Guests

Citeaza (catalin @ Oct 28 2008, 03:05 PM) *
chiar acum sunt in toiul constructiei...lucrez cu o echipa care inca nu a plecat (asa am auzit ...sunt proprietari care schimba si cate trei echipe). pe mine ma costa 280 euro/mp la rosu.

Scump tare scump, la rosu asa pret?

+Quote Post
Vizitator_slomo ameleh.
mesaj Oct 28 2008, 08:04 PM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (ILIE @ Oct 14 2008, 08:05 AM) *
UNDE GASESC FIER-BETON LA PRET DE 2,75 LEI? CE ALTE MATERIALE S-AU MAI IEFTINIT? BETONUL CAT E? M-AM APUCAT DE CASA SI VREAU INFORMATII UTILE. ASTA VARA AM PLATIT 4,3LEI /KG DE FIER.

Iliuta tata ia in mana planurile casei scoate canditatile de materiale necesare cumpara tot fasoneaza fierul tot , treci la treaba sapa fundatia scoate totul la cota 0 , refa calculele inca odata si bafta ! trebuie sa ai meseriasi care stiu sa dea un nivel si sa faca o bolta la un geam in rest iese ok spor la treaba.

+Quote Post
Vizitator_Alex Oprea.
mesaj Oct 29 2008, 11:42 AM
Mesaj #35

Guests

Sper sa nu ma injure nimeni de pe aici, s-ar putea chiar sa va ajute un site cu materiale pt constructii www.furnizorconstructii.ro
In momentul asta otelul beton are pretul de 2,75 ron pe kg TVA inclus. Pretul include si transport in zona Bucurestiului pt cantitati de minim 5 tone.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 30 2008, 09:19 PM
Mesaj #36

Guests

buna parerea mea e ca faci bine ca-ti construiesti singur casa iesi mult mai bine asa,daca vrei iti pot da un sfat uite matusa mea a inchiriat toate utilajele de constructii de la o firma din Iasi si a iesit foarte bine.Daca vrei iti pot da datele firmei ptr a o apela:
sc.DAUNIA COSTRUZIONI.srl,str MITROPOLIT VARLAAM,nr 54 sau ai poti contacta la nr de tel 075xxxxx.Ai sa vezi vei gasi acolo cea mai buna oferta.

+Quote Post
DanDaniel
mesaj Nov 9 2008, 08:25 PM
Mesaj #37

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 7
Inscris: 23-May 08
Utilizatorul numarul: 489

Citeaza (Musafir @ Oct 30 2008, 09:19 PM) *
buna parerea mea e ca faci bine ca-ti construiesti singur casa iesi mult mai bine asa,daca vrei iti pot da un sfat uite matusa mea a inchiriat toate utilajele de constructii de la o firma din Iasi si a iesit foarte bine.Daca vrei iti pot da datele firmei ptr a o apela:
sc.DAUNIA COSTRUZIONI.srl,str MITROPOLIT VARLAAM,nr 54 sau ai poti contacta la nr de tel 075xxxx.Ai sa vezi vei gasi acolo cea mai buna oferta.

Se deplaseaza si in tara?

+Quote Post
Vizitator_dan voinea.
mesaj Nov 9 2008, 09:33 PM
Mesaj #38

Guests

Citeaza (iul @ Oct 6 2008, 07:15 AM) *
Eu am construit acum 2 ani cu 170 EUR mp la rosu (cu invelitoare) si 550 EUR mp la cheie (finisaje de calitate buna si f. buna, nimic luxos), in regie proprie. Azi cred ca as adauga 50% la aceste costuri.
vezi pe softpedia forum/ topicul Casa mea

subscriu la raspunsul de mai sus. si eu am incheiat de curand o intelegere pt construirea unei case de 180 mp din care 30 mp -garaj. Pretul pt materiale si manopera la rosu a iesit 200 euro mp,iar acum trebuie sa ma decid asupra finisajelor. am facut lucrarea la rosu in regie proprie cu oameni angajati la lucru cu ziua. am numit diriginte de santier un prieten pensionar care sa supravegheze calitatea lucrarilor si sa monitorizeze eficienta lucratorilor. ma astept ca la final sa nu depasesc 600 euro mp cu finisaje de calitate medie.
succes

+Quote Post
Vizitator_mastro niko.
mesaj Nov 11 2008, 01:45 PM
Mesaj #39

Guests

Citeaza (slomo ameleh @ Oct 28 2008, 07:51 PM) *
nu cred o casa se face rapid daca stii sa construiesti dar cum nu prea stim e greu foarte greu

nu e adevarat dak sti la cine sa apelezi se face ea chiar si in cateva luni

+Quote Post
Vizitator_falco.
mesaj Nov 12 2008, 02:16 AM
Mesaj #40

Guests

Eu am calculat acum 6 luni o cas in jur de 100m2 fara sa faci lux da fara rabat la calitate problema e ca , nu o poti face fara sa fii acolo arunci cu bani pe geam nu merge decit daca esti de fata si si atunci o sa iti scoata destui peri albi, daca te pricepi si stii ce si cum angajeaza doar munca bruta , mie mia iesit din calcule la 55000 eu zic ca la asta sa mai adaug macar 30 % da probil ar fi mai bine 50% de fiecare data se mai iveste ceva da la un 75000 cred ca se poate scoate 100m2 de calitate ffbuna , bafta , si sa postezi si cind ai terminat sa stim la cit ai iesit si alti care au mai facut sa mai dea detalii

+Quote Post
Vizitator_Vizitatorus.
mesaj Nov 26 2008, 06:32 PM
Mesaj #41

Guests

178 mp (incluzand garajul de 28 mp), constructie P + M, finalizata recent (sfarsitul lui octombrie), cost total al constructiei: 48.000 EURO. Asta inseamna cam 270 EURO/mp.
S-au folosit materiale de calitate, mana de lucru in regie proprie, materialele le-am achizitionat direct de la depozite, dupa un studiu prealabil al pietei. In pret am inclus si utilitatile: contract energie electrica, put propriu si fosa septica ecologica.

+Quote Post
Vizitator_Razvan.
mesaj Nov 26 2008, 07:13 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (Vizitatorus @ Nov 26 2008, 06:32 PM) *
178 mp (incluzand garajul de 28 mp), constructie P + M, finalizata recent (sfarsitul lui octombrie), cost total al constructiei: 48.000 EURO. Asta inseamna cam 270 EURO/mp.
S-au folosit materiale de calitate, mana de lucru in regie proprie, materialele le-am achizitionat direct de la depozite, dupa un studiu prealabil al pietei. In pret am inclus si utilitatile: contract energie electrica, put propriu si fosa septica ecologica.

Unde, in ce zona,
De unde ai cumparat materialele?
Ai un nr de tel de la echipa?
10x

+Quote Post
Vizitator_vladoiu.
mesaj Nov 27 2008, 07:35 AM
Mesaj #43

Guests

Citeaza (Guest @ Oct 14 2008, 03:30 PM) *
Asta e ceva nou... s-au ieftinit materialele de constructie? smile.gif parca nu prea as crede... eu anul trecut in primavara am platit in jur de 2.2 - 2.4 ron/kg... functie de grosimea barei... m-ar mira ca anul asta sa fie doar cu putin mai mult... ca exemplu, am cumparat de 3 ori caramida de la acelasi furnizor... in interval de o luna... 3 preturi diferite... sad.gif

Ca idee (si comoditate) e bine sa gasesti un furnizor aproape de constructie care sa si poata livra rapid... eu am facut o intelegere cu unul (pretul pietei, evident... aici nu gasesti super oferte) ca in ziua in care dadeam comanda (daca o dadeam dimineata) sau cel tarziu a doua zi sa fie marfa la locul faptei... iar plata o faceam cand mai treceam prin zona, putea fi si dupa cateva zile...

+Quote Post
Vizitator_cristea maricel.
mesaj Nov 27 2008, 08:14 AM
Mesaj #44

Guests

Citeaza (dmo @ Sep 5 2008, 07:36 AM) *
Salut!
Vreau sa-mi construiesc o casa, parter+etaj, care ar avea 180 de mp suprafata construita. Ca sa stiu daca mai restrang un pic din ea, date fiind preturile exorbitante ale materialelor de constructie, as vrea sa stiu, daca imi poate spune cineva, cam la cat m-ar duce metrul patrat de constructie, la preturile actuale, adaugand eventual inca vreo 15%, cat ar mai creste pana incep eu sa construiesc casa, in primavara 2009. Mentionez ca voi construi in regie proprie, fara firma. Initial ma gandeam sa nu dau mai mult de 60.000 pe constructia casei, avand in vedere ca un credit mai mare mi-ar fi cam imposibil sa obtin. Mersi anticipat pentru raspunsuri!

Draga Domnule
1)Sa nu dai in nici un caz bani in avans
2) Sa-ti angajezi un om de incredere care sa urmareasca ZILNIC lucrarile pe santier
3) Fa-ti de la inceput un necesar de materiale principale ( caramida , fier beton, ciment, var , lemn etc.), cumpara-le imediat si du-le la locul constructiei, dar asigura-te ca nu ti le fura nimeni
4) fa-ti gard si adu-ti curent electric si apa la locul constructiei + un wc !!!
Nu uita cel mai important lucru este sa ai un om de incredere zilnic ( daca se poate si noaptea ) la fata locului, daca este membru de familie este si mai bine!!!
Fara Firma iesi cel mai ieftin si fara mari batai de cap!!!
Eu am construit o casa de aprox .200 m patrti in aprox. 5 ani cu aprox. 65- 70.000 de Euro, dar fara firma!!!
Am fost furat si mi sa-u facut si lucrari de proasta calitate pt. ca nu am avut pe cineva de incredere la fata locului , permanent!!!
Mult succes si multa rabdare iti urez !!!

+Quote Post
Vizitator_iul.
mesaj Nov 27 2008, 09:29 AM
Mesaj #45

Guests

Cand iti faci o casa, poti sa fii si Basescu, daca nu te pricepi (trebuie sa inveti...) la cateva chestii fundamentale si nu le verifici personal pe perioada constructiei, tot prost iese. Vorbesc de rezistenta si casa la rosu. La finisaje orice se poate repara ulterior.

+Quote Post
Vizitator_cristimihai2004.
mesaj Dec 29 2008, 09:36 PM
Mesaj #46

Guests

Citeaza (Radu @ Nov 12 2008, 07:22 AM) *
In Cluj sunt echipe (destul de bune) care ridica in rosu pt 100ron/mp (~27euro/mp), dar pt demisol si mansarda se taxeaza 1/2 din suprafata (pt fiecare). Despre fier si alte materiale puteti cere oferte de la Clar Construct www.clarconstruct.ro (fier sub 2ron/kg la cantitati mai mari, beton 250ron/mc). Mare grija la instalatii, astea se defecteaza prima data daca sunt facute prost.
Mult succes.

salut , Radu ai putea sa-mi recomanzi niste echipe bune din Cluj?

+Quote Post
Vizitator_Cristian Gavrila.
mesaj Jan 9 2009, 03:11 AM
Mesaj #47

Guests

Echipa tanara de muncitori.Executam:
-Case la rosu;
-Case la gri;
-Case la cheie;
-Dispunem de autoutilitara;
-Materialele le puteti achizitionati si dvs. (va ajutam cu transportul);
-Exeutam finisaje;
-Lucram in regim propriu.

+Quote Post
Vizitator_Stefan.
mesaj Jan 9 2009, 12:24 PM
Mesaj #48

Guests

Salut!
Vreau sa-mi construiesc o casa, parter+etaj, care ar avea 180 de mp suprafata construita. Ca sa stiu daca mai restrang un pic din ea, date fiind preturile exorbitante ale materialelor de constructie, as vrea sa stiu, daca imi poate spune cineva, cam la cat m-ar duce metrul patrat de constructie, la preturile actuale, adaugand eventual inca vreo 15%, cat ar mai creste pana incep eu sa construiesc casa, in primavara 2009. Mentionez ca voi construi in regie proprie, fara firma. Initial ma gandeam sa nu dau mai mult de 60.000 pe constructia casei, avand in vedere ca un credit mai mare mi-ar fi cam imposibil sa obtin. Mersi anticipat pentru raspunsuri!

In primul rand vreau sa spun ca preturile materialelor de constructii se prabusesc. Sa nu uitam ca aceste preturi au crescut artificial in ultimii 5 ani. De exemplu pt ciment in 2008 se platea de 4 ori mai mult decat in 2005. Am avut cele mai mari preturi din Eu.

Daca pana acum firmele de constuctii ofereau niste preturi exagerate era datorita faptului ca nu ii interesa lucrari asa mici (o casa) decat cu profit 300%.
Acum multe din aceste firme nu au lucrari si se vor diviza in firme mai mici si vor lucra cu preturi decente.
Este o solutie sa lucrezi in regie proprie dar recomand sa apelezi la un arhitect. De preferat sa fie tanar , cu experienta . Incearca sa eviti arhitectii care sunt foarte ocupati. Acestia iti vor da cateva hartii si cateva sfaturi obosite ce le poti obtine si de la prieteni sau rude.

Cauta firme mici de constructii. Cere sa vezi cateva lucrari in derulare si vezi ce fel de oameni au, daca santierul e cat de cat curat si organizat.

Vezi si alte solutii pt structura casei. Am citit aici doar despre beton si caramida. Chiar atat de inapoiati suntem noi romanii? Dam buzna la depozite cumparam ciment si caramida si apoi dorim case de calitate cu pret rezonabil...
Cauta si case pe structura metalica si concentreazate pe izolatia casei.
O casa pe struct. met. se face mult mai usor , in timp mult mai scurt ceea ce implica manopera mai putina si bani mai putini. Aceste case sunt in primul rand mult mai usoare si mai rezistente si implica si o fundatie mai mica.
Cel mai greu pas este proiectul. In romania proiectantii nu stiu decat sa dea copy -paste unui proiect asemanator si sa ceara bani pe stampila lor de 2 lei.

Nici casele pe structura de lemn nu trebuie uitate.

Iti urez succes.

+Quote Post
Vizitator_cristy.
mesaj Jan 9 2009, 06:02 PM
Mesaj #49

Guests

Permite-mi sa te contrazic ..... lucrez in constructii si probabil ca ma pricep cat de putin .... In primul rand structura metalica este foarte scumpa si in al doilea rand iti trebuie utilaje ca sa ansamblezi structura (pe care bineinteles le vei inchiria si te vor costa enorm).
Daca inchei contract cu o firma te jupoaie de bani. Cel mai bine e sa-ti gasesti o echipa in regie proprie, care nici nu se compara la preturi cu firmele, iti ridici o casa din BCA ca se manevreaza ushor fiind caramida mare plus ca este si mai ieftin la pret decat porothemul sau eurothermul si ii aplici o izolatie cu polistiren de 5 si ai terminat tot balciu'.Ramane sa ii dai o lavabila de exterior sau o vopsea decorativa si e gata finisata pe exterior ....

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 14 2009, 10:38 AM
Mesaj #50

Guests

O casa este o investietie pe termen lung.Noi intelem acest lucru si venim in sprijinul dvs. oferindu-va solutii optime pentru realizarea proiectelor.Servicii complete,de la proiectare pana in stadiul final : casa mult visata.Impreuna vom ajunge la o solutie otima din punct de vedere estetic, tehnic si nu in ultimul rand financiar.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Cristina..
mesaj Feb 7 2009, 08:33 AM
Mesaj #51

Guests

Salut!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Cristina..
mesaj Feb 7 2009, 08:57 AM
Mesaj #52

Guests

Buna ziua,
Daca nu ati inceput lucrarile de constructie va rog sa ma sunati la nr. de tel: 0xxxxx, 075xxxxpentru a discuta despre proiectul Dvs. si apoi sa stabilim un pret pe MP construibil mai intai la rosu. Mentionez ca am si electrician autorizat ANRE.
In vederea realizarii constructiei va mai pot ajuta cu idei in folosul Dvs. ca beneficiar.
Va multumesc si astept un raspuns din partea Dvs. telefonic sau pe adresa de e.mail jassyzagh@yahoo.com.

Raspunsul este valabil si pentru alti beneficiari interesati.
P.S. Nu jupoi oamenii.... cool.gif

+Quote Post
Vizitator_Motocar.
mesaj Feb 11 2009, 02:28 PM
Mesaj #53

Guests

Salut!
Cat mai costa metrul patrat pe constructie

În aceste momente costa cam cât un kil de țuică de prună bălaie, ce te gâdilă la ....

Cine ghicește unde te gâdilă, primește Premiul Pulițăr !!!!

+Quote Post
Vizitator_dmo.
mesaj Feb 11 2009, 04:02 PM
Mesaj #54

Guests

Citeaza (falco @ Nov 12 2008, 02:16 AM) *
Eu am calculat acum 6 luni o cas in jur de 100m2 fara sa faci lux da fara rabat la calitate problema e ca , nu o poti face fara sa fii acolo arunci cu bani pe geam nu merge decit daca esti de fata si si atunci o sa iti scoata destui peri albi, daca te pricepi si stii ce si cum angajeaza doar munca bruta , mie mia iesit din calcule la 55000 eu zic ca la asta sa mai adaug macar 30 % da probil ar fi mai bine 50% de fiecare data se mai iveste ceva da la un 75000 cred ca se poate scoate 100m2 de calitate ffbuna , bafta , si sa postezi si cind ai terminat sa stim la cit ai iesit si alti care au mai facut sa mai dea detalii

Pana acum am terminat fundatia - m-a costat 22.000 RON, cu tot cu manopera (8.000 numai manopera). Pentru restul casei la rosu, am gasit o alta echipa, pentru ca cei cu care m-am inteles initial au cerut mai mult decat la inceput, dovedind lipsa de seriozitate). Dupa ce o termin la rosu, revin cu detalii.
Intr-adevar, o casa este greu de construit, normal ca nu bati din palme. Dar, pana la urma, reusesti sa o termini. Cat de repede, depinde de multe lucruri, dar in primul rand de banii de care dispui.

+Quote Post
Vizitator_dmo.
mesaj Feb 11 2009, 04:05 PM
Mesaj #55

Guests

Sper ca la rosu sa ies destul de bine, avand in vedere ca cea mai mare parte a materialelor am achzitionat-o inca de pe acum, la preturile actuale (muult mai mici decat in toamna).
Spor tuturor!

+Quote Post
Vizitator_MIRGIULIA CONSTRUCT.
mesaj Feb 18 2009, 09:14 PM
Mesaj #56

Guests

EXECUT LUCRARI IN CONSTRUCTII

CASE LA ROSU 60 EURO MP
CASE LA CHEIE 140 EURO MP
EXECUTAM RIGIPS.GLET,SAPE.TOTCE TINE DE FINISAJE

VA PUTEM OFERI SI PRETURI MAI BUNE SUNT PRETURI NEGOCIABILE LA CEREREA CLIENTULUI
RUGAM SI OFERIM SERIOZITATE

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 18 2009, 10:02 PM
Mesaj #57

Guests

Citeaza (MIRGIULIA CONSTRUCT @ Feb 18 2009, 09:14 PM) *
EXECUT LUCRARI IN CONSTRUCTII

CASE LA ROSU 60 EURO MP
CASE LA CHEIE 140 EURO MP
EXECUTAM RIGIPS.GLET,SAPE.TOTCE TINE DE FINISAJE

VA PUTEM OFERI SI PRETURI MAI BUNE SUNT PRETURI NEGOCIABILE LA CEREREA CLIENTULUI
RUGAM SI OFERIM SERIOZITATE

TEL:0337/....

Asa mare e foamea in Vrancea? smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 19 2009, 09:22 AM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (dmo @ Sep 5 2008, 09:02 AM) *
Ideea e ca daca as face cu firma m-ar costa triplu fata de regie proprie. Asta mi-a spus-o o cunostinta care a vrut initial sa construiasca cu firma, dar cand a vazut ce preturi cer, s-a lipsit. Plus ca un alt prieten a construit cu firma si are igrasie pe pereti si ii cade tencuiala, la nici un an de la constructie. De aici se vede cat de calificati au fost muncitorii. Am oameni pe care ma pot baza, de aceea m-am hotarat sa lucrez in regie proprie.
600 euro/mp - te referi la un tarif de firma? Sau estimativ la regie proprie? Mersi

Va oferim cele mai bune preturi pentru CONSTRUCTII SI FINISAJE CASE,VILE,HALE INDISTRIALE,SPATII COM.etc.
Pret manopera CASA LA ROSU:35-55 Euro/mp.
Pret Constructie Casa la ROSU:180-220 Euro/mp ( include manopera + materiale) .
Pret Constructie CASA LA CHEIE:350-350 Euro/mp (include manopera + materiale).
PS: Preturile sunt actualizate 2009 si contin TVA
Va oferim
• executie conform proiectului si a caietului de sarcini
• executie conform normative si legislatie in vigoare
• supravegherea si controlarea profesionala si eficienta a executiei si a intocmirii documentatiei de santier
• garantie pentru constructie conform Legea 10 privind calitatea in constructii.

BUCURESTI-ILFOV.

Pentru mai multe detalii precum si pentru organizarea unei intrevederi, va rugam sa ne contactati la:

Telefon: 07xxxx

+Quote Post
Vizitator_yasmina.
mesaj Feb 20 2009, 11:48 AM
Mesaj #59

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 19 2009, 09:22 AM) *
Va oferim cele mai bune preturi pentru CONSTRUCTII SI FINISAJE CASE,VILE,HALE INDISTRIALE,SPATII COM.etc.
Pret manopera CASA LA ROSU:35-55 Euro/mp.
Pret Constructie Casa la ROSU:180-220 Euro/mp ( include manopera + materiale) .
Pret Constructie CASA LA CHEIE:350-350 Euro/mp (include manopera + materiale).
PS: Preturile sunt actualizate 2009 si contin TVA
Va oferim
• executie conform proiectului si a caietului de sarcini
• executie conform normative si legislatie in vigoare
• supravegherea si controlarea profesionala si eficienta a executiei si a intocmirii documentatiei de santier
• garantie pentru constructie conform Legea 10 privind calitatea in constructii.

BUCURESTI-ILFOV.

Pentru mai multe detalii precum si pentru organizarea unei intrevederi, va rugam sa ne contactati la:

Telefon: 07xxxx

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 20 2009, 11:51 AM
Mesaj #60

Guests

Buna ziua mar interesa si un nr. de tel ptr contact sau o adresa de mail

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd October 2014 - 12:35 AM