IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> O banca escrocheaza copii, Cum Banca xxx a escrocat un copil
Vizitator_Marian Tanase.
mesaj Aug 12 2010, 08:18 AM
Mesaj #1

Guests

Va relatez urmatorul caz: fiica mea a avut un cont de economii la o banca destul de cunoscuta , unde a avut un depozit de 720 lei. Dupa 2 ani si jumatate, banca a binevoit sa-i restituie doar 710lei, restul fiindu-i retinut sub forma de comisioane lunare. Subliniez ca acest cont este unul de economii pentru copii!!
Iar banca nu face decat sa-i escrocheze.
Sunt curios daca veti avea curajul sa spuneti sau sa faceti ceva in sensul supunerii atentiei publice acest caz, fiind vorba de o banca “prestigioasa” care comite abuzuri.
Daca aveti curajul sa faceti ceva va pot pune la dispozitie documente.
Go to the top of the page

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Aug 12 2010, 03:40 PM
Mesaj #2

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Marian Tanase @ Aug 12 2010, 09:18 AM) *
Va relatez urmatorul caz: fiica mea a avut un cont de economii la o banca destul de cunoscuta, unde a avut un depozit de 720 lei. Dupa 2 ani si jumatate, banca a binevoit sa-i restituie doar 710lei, restul fiindu-i retinut sub forma de comisioane lunare. Subliniez ca acest cont este unul de economii pentru copii!!
Sunt curios daca veti avea curajul sa spuneti sau sa faceti ceva in sensul supunerii atentiei publice acest caz, fiind vorba de o banca “prestigioasa” care comite abuzuri.

domnule Marian ,cam asta se intimpla la orice banca pentru sume mai mici de 10000 lei ,asa ca am modificat putin titlul si am aprobat threadul .

+Quote Post
Vizitator_JOJO.
mesaj Aug 12 2010, 05:04 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Marian Tanase @ Aug 12 2010, 08:18 AM) *
Va relatez urmatorul caz: fiica mea a avut un cont de economii la o banca destul de cunoscuta unde a avut un depozit de 720 lei. Dupa 2 ani si jumatate, banca a binevoit sa-i restituie doar 710lei, restul fiindu-i retinut sub forma de comisioane lunare. Subliniez ca acest cont este unul de economii pentru copii!!

Mai dati-ne detalii.
Pe ce termen s-a facut depozitul? Ce dobanda ati avut la el? Ati facut lichidare la termen? Ce comision de retragere? Dobanda se capitaliza? A fost o campanie cu acest produs? Ce clauze aveati stipulate in contract? Functionarii de la ghiseu ce raspuns v-au dat?

In general astfel de cazuri se intampla la depozitele in valuta, unde dobanda este foarte mica si nu acopera de cele mai multe ori comisionul de retragere, asa ca te trezesti ca ridici mai putini bani decat ai depus.

+Quote Post
Vizitator_momentul adevarului.
mesaj Aug 12 2010, 05:39 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (JOJO @ Aug 12 2010, 05:04 PM) *
Mai dati-ne detalii.
Pe ce termen s-a facut depozitul? Ce dobanda ati avut la el? Ati facut lichidare la termen? Ce comision de retragere? Dobanda se capitaliza? A fost o campanie cu acest produs? Ce clauze aveati stipulate in contract? Functionarii de la ghiseu ce raspuns v-au dat?

In general astfel de cazuri se intampla la depozitele in valuta, unde dobanda este foarte mica si nu acopera de cele mai multe ori comisionul de retragere, asa ca te trezesti ca ridici mai putini bani decat ai depus.

Tu chiar lucrezi la o banca? unsure.gif Chiar esti o ea? ohmy.gif Whatever, chiar esti ok! smile.gif

+Quote Post
Vizitator_JOJO.
mesaj Aug 12 2010, 06:01 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (momentul adevarului @ Aug 12 2010, 05:39 PM) *
Tu chiar lucrezi la o banca? Chiar esti o ea? Whatever, chiar esti ok! smile.gif

1. da smile.gif
2. daa biggrin.gif
3. daaa laugh.gif

Merci wink.gif

+Quote Post
kin3zu78
mesaj Jan 10 2011, 06:59 AM
Mesaj #6

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 15
Inscris: 10-June 08
Utilizatorul numarul: 1 122

Nimic nou sub soare acum vreo 2 ani in urma am avut depozit pe 1 luna la BCR sucursala Diham cu clauza de reinnoire la expirarea termenului , dupa aproximativ 2 luni si un pic am lichidat depozitul inainte de implinirea celei de a 3 scadente avand o urgenta in familie. Surpriza a fost la casierie unde am retras suma de 4950 lei desi initial depusesem 5000 lei. Este bataie de joc !! Iar acum 2 ani erau totusi dobanzi destul de frumoase la lei.

+Quote Post
Vizitator_musafir.
mesaj Jan 10 2011, 08:03 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (kin3zu78 @ Jan 10 2011, 06:59 AM) *
Nimic nou sub soare acum vreo 2 ani in urma am avut depozit pe 1 luna la BCR sucursala Diham cu clauza de reinnoire la expirarea termenului , dupa aproximativ 2 luni si un pic am lichidat depozitul inainte de implinirea celei de a 3 scadente avand o urgenta in familie. Surpriza a fost la casierie unde am retras suma de 4950 lei desi initial depusesem 5000 lei. Este bataie de joc !! Iar acum 2 ani erau totusi dobanzi destul de frumoase la lei.

Cred ca nu te-a fortat nimeni cu pistolul la tampla sa faci acel depozit. Semnind un contract ti-ai asumat riscul. Acuma vrei sa-ti plangem pe umar?

+Quote Post
Lovelife
mesaj Jan 28 2011, 09:29 AM
Mesaj #8

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 44
Inscris: 10-July 10
Utilizatorul numarul: 22 537

Ianinte sa faceti un depozit bancar verificati toate comisioanele si taxele pe care le percepe banca, si abia apoi semnati hartiile, euam ales transivlania, pentru ca mi sa paratu ca are cel mai transparent sistem de comisionare, si chiar cele mai bune comisioane. Eu de exemplu la 1000$ am primit 1 cent dobanda pe o luna, dar am primit nu mi sa luat cum o pateam la BCR inainte
Eu am un mic cabinet de masaj si mai platesc furnizorii prin cont bancar si simt comisioanele pe tranzactie, mai ales ca am venituri meici, si 50 lei p[e luna cat imi lua BCR inseamna mult.

+Quote Post
Vizitator_asg.
mesaj Feb 7 2011, 05:33 PM
Mesaj #9

Guests

Cred ca e vorba de o eroare generata de banca de unde aveti depozitul. Ar trebui sa depuneti o reclamatie si sa se investigheze situatia.

+Quote Post
Vizitator_aura.
mesaj Feb 7 2011, 09:35 PM
Mesaj #10

Guests

PAI DK E ASA DE CE NU ATI SI SPUS DESPRE CE BANCA E VORBA CA SA STIE SI ALTII...

+Quote Post
Vizitator_AURA.
mesaj Feb 7 2011, 10:02 PM
Mesaj #11

Guests

Va relatez urmatorul caz: fiica mea a avut un cont de economii la o banca destul de cunoscuta , unde a avut un depozit de 720 lei. Dupa 2 ani si jumatate, banca a binevoit sa-i restituie doar 710lei, restul fiindu-i retinut sub forma de comisioane lunare. Subliniez ca acest cont este unul de economii pentru copii!!
Daca aveti curajul sa faceti ceva va pot pune la dispozitie documente. PAI SPUNETI DE LA CE BANCA SA STIM SI NOI

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 8 2011, 08:31 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (AURA @ Feb 7 2011, 10:02 PM) *
Daca aveti curajul sa faceti ceva va pot pune la dispozitie documente. PAI SPUNETI DE LA CE BANCA SA STIM SI NOI

Nu are relevanta.

Fiecare banca practica anumite comisioane. Probabil valoarea acestora a fost mai mare decat dobanda in decursul celor doi ani, mai ales fiind vorba de o suma mica.

Daca nu deschizi ochii, deschizi punga!

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj Feb 8 2011, 02:08 PM
Mesaj #13

Guests

Hai mai ca nu e chiar asa... ce naiba avem 80 de ani si nu pricepem... suntem totusi in 2011 ar trebui sa avem ceva cultura banking.

Banca iti ia un comision lunar de intretinere cont in valoare de .... completeaza tu din contract.
Banca iti ofera un procent de .... % anual.

In cazul in care valoarea depozitului este mica poti ajunge in situatia ta. Daca faci un calcul minimal ... vei observa ca dobanda ta de incasat in fiecare luna e mai mica decat comisionul de administrare al contului curent ... Si uite asa iti generezi datorii la banca in timp ce tu te astepti sa ai venit sad.gif

Din pacate nu poti inchide contul curent generator de comisioane si sa pastrezi doar contul de depozit... cica dobanda trebuie sa treaca pe acolo... chiar daca se capitalizeaza. asa o fi.

Iar pentru cei care lichideaza depozitul pe termen => 3 luni, inainte de implinirea termenului... uneori e normal sa iei mai putin decat ai depus. Sa zicem ca ai avut 50.000 lei depozit la termen de 3 luni. Dupa o luna ti s-a calculat dobanda la 50.000 cu procentul n pe perioada de 1 luna. Daca ai ridicat dobanda ca nu era cu capitalizare si dupa 2 luni si 3 zile te-a lovit necazul si ai lichidat depozitul... necazul nu vine niciodata singur. Ti se scade din depozit diferenta de dobanda necuvenita. Ca sa fiu mai explicit ... ai lichidat depozitul inainte de 3 luni dobanda cuvenita este cea de cont la vedere. Tu insa ai incasat o dobanda calculata la procentul n corespunzator termenului de 3 luni.

Si da lucrez la banca aia care te intreaba cu cine faci... dar nu in vanzari smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Seb.
mesaj Feb 8 2011, 02:33 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Marian Tanase @ Aug 12 2010, 08:18 AM) *

Esti sigur ca pe parcursul celor 2 ani si jumatate nu ai luat nici o dobanda pe banii respectivi?

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2017 - 12:00 PM