IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Ce acte si unde trebuie sa le depun pentru a obtine ajutorul de somaj?, dosar obtinere ajutor de somaj
Vizitator_Alina fara job.
mesaj Jul 5 2009, 12:50 PM
Mesaj #1

Guests

Buna ziua,

in luna mai a acestui an am fost disponibilizata - postul pe care eream incadrata s-a desfiintat. Mi s-a desfacut contractul de munca conf art. 65 alin 1 din Legea 53/2003 Codul muncii.

Deoarece in 2 luni de zile am avut doar 2 interviuri vreau sa-mi depun actele de somaj. Cum pana acum (in cei peste 10 ani de munca) nu m-am aflat niciodata in aceasta ipostaza va rog sa-mi spuneti de unde si cu ce sa incep.

Ce acte imi trebuie pentru a obtinere ajutorului de somaj?
Unde trebuie sa ma adresez? Carei institutii? Daca sunt mai multe care este ordinea?
Precizez ca am domiciliul stabil in Bucuresti, iar ultimul angajator are sediul social tot in Bucuresti.

Va multumesc,
Alina.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_leo.
mesaj Aug 28 2009, 05:30 PM
Mesaj #2

Guests

Dosarul se depune la Agenţia Teritorială pentru ocuparea Forţei de Muncă.

Dacă vreţi să primiţi ajutorul de şomaj, cereţi informaţii la Agenţiile pentru Ocuparea Forţei de Muncă sau accesaţi site-ul www.anofm.ro
Aţi rămas fără un loc de muncă şi vreţi să primiţi indemnizaţia pentru şomaj? Libertatea vă spune care sunt actele de care aveţi nevoie şi unde trebuie să depuneţi dosarul.

În prezent, indemnizaţia de şomaj reprezintă 75% din salariul de bază minim brut pe ţară, respectiv 405 lei. La această sumă se adaugă cote procentuale, în funcţie de vechime şi de salariu.

Pentru a primi indemnizaţia de şomaj trebuie să vă depuneţi dosarul la Agenţiile Teritoriale pentru Ocuparea Forţei de Muncă. Iată ce acte trebuie să conţină dosarul:

√ cerere pentru obţinerea indemnizaţiei;

√ carte de identitate (original şi copie);

√ acte de studii şi de calificare (original şi copie);

√ certificat de naştere (original şi copie);

√ certificat de căsătorie (original şi copie);

√ adeverinţă medicală din care să reiasă că sunteţi apt de muncă;

√ acte eliberate de organele financiare teritoriale din care să rezulte că nu aveţi alte venituri;

√ declaraţie pe propria răspundere că nu aveţi loc de muncă;

√ alte acte (după caz).

Trebuie să ştiţi că persoanele care au cotizat la stat minimum un an, la fel ca absolvenţii şi militarii, vor primi şomaj doar 6 luni. Persoanele care au cotizat cel puţin 5 ani la stat vor primi şomaj 9 luni, iar cele care au cotizat peste 10 ani vor primi ajutorul timp de un an.

+Quote Post
Vizitator_Adrian.
mesaj Dec 20 2010, 01:52 PM
Mesaj #3

Guests

Am primit un raspuns odata ca daca sunt student la zi nu pot primi somaj, chiar daca 2 ani am muncit cu carte de munca si postul pe care am fost a fost disponibilizat. Am toate acetele necesare... e adevarat ca nu pot primi fiindca sunt student?

Atunci ma gandeam la acte de studii sa duc doar diploma de bacalaureat.

+Quote Post
Vizitator_pohoata niculina.
mesaj Feb 17 2012, 11:48 AM
Mesaj #4

Guests

Ma numesc Pohoata Niculina am fost casatorita pe numele de Dringu Niculina am divorziat si am devenit pe numele de Pohoata am lucrat in fabrica sanicolau mare delphi anul 2000 acum locuiesc in italia am lucrat 12 luni in 2 ani si as vrea sa imi bag somaj aici in italia dar imi trebuie o dovada ca eu am lucrat la acesta fabrica ... Unde trebuie sa ma adresez ??

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2014 - 10:18 AM