IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> imi doresc din suflet sa emigrez...dar..., help
Vizitator_nikki.
mesaj Jul 10 2009, 05:40 PM
Mesaj #1

Guests

[font="Arial Black"][/font][size="2"][/size][color="#FF0000"][/color]

buna,

numele meu este Nicoleta, am 25 ani, am terminat o facultate cu specializarea in asistenta sociala, am finalizat deasemenea un program de masterat in audit financiar-bancar...momentan lucrez ca ofiter de credite intr-o banca...pe un salariu de mizerie sad.gif...mi-as dori foarte mult sa ajung in SUA, dar nu am nici o cunostinta acolo si nici cu limba nu stau extraordinar de bine ...credeti ca as avea vreo sansa?blush.gif care sunt pasii care trebuie urmati pentru a obtine viza? ...in speranta ca ma veti ajuta cu raspunsuri, va multumesc anticipat...

ps: PLEASSSEEE... smile.gif daca binevoieste cineva sa imi raspunda pe mail (nikkoletastan@yahoo.com) ...mii de multumiri smile.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Jul 11 2009, 02:29 PM
Mesaj #2

Guests

Sunt 2 tipuri de vize : immigrant si non-immigrant visas
Vizele de imigrant se obtin prin casatorie,loteria vizelor (dvlottery.gov),sau aplicatia unui angajator din SUA facuta penru tine!
Vizele de non-imigrant se impart in mai multe categorii:vize de business ,vize de turist,vize de munca!
In functie de fiecare viza in parte trebuie depuse documente specifice! pentru viza de turist-business(B1-B2) ai nevoie de o invitatie de la cineva din SUA ,un affidavit of suport si un interviu la ambasada SUA( usembassy.ro).
Pentru cele de munca,contract de munca ,preaprobarea departamentului de munca american,interviu.
In situatia ta cea mai buna solutie este o casatorie de convenienta cu cineva care a castigat loteria anul asta(dvlottery.gov),caz in care obtii green cardul(rezidenta) si dreptul de munca+ ssn(social security number).

+Quote Post
Vizitator_guest.
mesaj Jul 11 2009, 10:49 PM
Mesaj #3

Guests

nu ti-ai ales moment bun, eu zic mai asteapta cativa ani pana trece criza. E greu acolo si pentru cei care au multi prieteni/rude acolo, d'apoi fara sa stii pe nimeni.. Problema e ca studiile care le ai nu te vor ajuta, nu stiu ce se cere acolo pentru asistenta sociala, dar pentru audit financiar-bancar e nevoie sa faci studiile acolo, e ceva similar cu acel CPA (certified public accountant) care nu e foarte usor de luat si costa destul de mult. Parerea mea mai asteapta pana trece criza, sau orienteaza-te spre o tara mai apropiata, cel mai bine undeva unde deja mai cunosti pe cineva sau undeva unde ai o oferta de munca clara..

+Quote Post
Vizitator_Jonel.
mesaj Jul 12 2009, 12:58 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (nikki @ Jul 10 2009, 05:40 PM) *

(...mi-as dori foarte mult sa ajung in SUA, dar nu am nici o cunostinta acolo si nici cu limba nu stau extraordinar de bine ...

Ai mare grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se indeplineasca. Nu cred ca exista tara pe care sa o detest mai mult ca sua si ar fi tone de motive. In primul rand de acolo a plecat criza morala si mai apoi urmata de cea financiara. Daca Romania e vraiste acum, multe raspunsuri pot fi gasite in sua. casa lui satan este acolo sa nu uitati asta. Nu-ti vinde sufletul pe bani, vei regreta vesnic !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 12 2009, 03:48 AM
Mesaj #5

Guests

Acum hai sa ii uram si pe nemti, ca doar ei au sunt responsabili cu Holocaustul, sa nu ii uitam pe chinezi, ca deh, totul e facut in China, sau pe arabi ca detin tot petrolul. Astea sunt mecanismele economiei, cu caderi si cresteri economice, important e sa iei problema in brate si sa nu mai arunci cu vina in dreapta si stanga.
Referitor la topic, nu cunosc situatia din statele unite, dar stau de ceva vreme in Europa. Fac parte din aceeasi generatie ca si tine, deci nu sunt influentata de ura comunista pe care o vezi la cei care au plecat de 20. 30 de ani. Viata nu este roza nici aici, de munca se gaseste foarte greu, cum zicea cineva intr-un post anterior, studiile tale nu cred ca te ajuta foarte mult, mai ales ca ai sarit de la un domeniu la altul (pentru ei facultatea e ceva serios, nu doar o diploma).
Cred ca daca vrei sa emigrezi, ori pleci pe joburi necalificate, gen cules de capsuni, ori faci niste studii serioase si ai sanse in domenii mai bine platite.

+Quote Post
Vizitator_s.
mesaj Jul 12 2009, 06:28 AM
Mesaj #6

Guests

buna,

numele meu este Nicoleta, am 25 ani, am terminat o facultate cu specializarea in asistenta sociala, am finalizat deasemenea un program de masterat in audit financiar-bancar...momentan lucrez ca ofiter de credite intr-o banca...pe un salariu de mizerie sad.gif...mi-as dori foarte mult sa ajung in SUA, dar nu am nici o cunostinta acolo si nici cu limba nu stau extraordinar de bine ...credeti ca as avea vreo sansa?blush.gif care sunt pasii care trebuie urmati pentru a obtine viza? ...in speranta ca ma veti ajuta cu raspunsuri, va multumesc anticipat...

ps: PLEASSSEEE... smile.gif daca binevoieste cineva sa imi raspunda pe mail (nikkoletastan@yahoo.com) ...mii de multumiri smile.gif

Revin cu precizari!
Cu specializarea asistenta sociala ai sanse mari sa-ti gasesti de lucru mai ales in comunitatile romanesti! daca dai un search pe Oregon,Illinois,Arizona ,Georgia ai sa gasesti anunturi de angajare pentru profesia ta! Pentru inceput poti lucra fara acte,intrucat se practica asta,apoi faci un curs de 6 luni pentru atestat si o echivalare a diplomelor! Este un centru de echivalare a studiilor facute in Romania (am sa ma interesez care este ca nu-mi aduc aminte acum). Poti obtine apoi drept de munca de la un angajator si ssn. Trebuie sa iei in calcul faptul ca SUA este altceva decat Europa si multe din sistemul tau de valori s-ar putea sa nu se regaseasca acolo! Dar in linii mari,merita sa faci efortul intrucat e altceva ! vorbesc din experienta sinu te lasa descurajata d evulpile care spun ca strugurii sunt acri! wink.gif
PS.Incepe sa inveti engleza !

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 21 2009, 06:05 PM
Mesaj #7

Guests

personal consider ca are sanse slabe sa emigreze in state. A precizat ca nu are cunostinte aici care sa o ajute cu o eventuala viza turistica...desi nici aia nu e garantata chiar daca ai cunostinte aici. Apoi, presupunand prin absurd ca a luat viza, e super greu sa gaseasca ceva de munca pt ca nu are SSN. la negru.....iarasi nu vad cum ar putea lucra cu facultatea ei. E greu sa gasesti ceva de munca cu acte in regula si emigrant in specializarea pe care o are ea. la negru e imposibil.

eu zic sa nu mai viseze aiurea. Daca vrea sa emigreze....ori loteria vizelor si cum ii e norocul...insa nestiind pe nimeni aici va fi vai si amar de fundul ei. Ori sa caute sa se marite cu cetatean american.....iarasi destul de greu de infaptuit ca aia la ambasada nu-s dobitoci.

sau,....daca o tine sarsanaua.....sa incerce aici o specializare, vreun master ceva si sa incerce o bursa de studii...numa ca ii trebuiesc la vreo 30.000 de dolari numa pt scoala pt 2 anisori de specializare.

cum nu prea cred ca are nici bani......e mai bine sa stea pe fundul ei....si daca ii e scris sa ajunga in america...o sa ajunga cand nici nu se asteapta

+Quote Post
Vizitator_Me.
mesaj Jul 22 2009, 11:29 AM
Mesaj #8

Guests

buna,

Buna,

Vrei neaparat SUA? De ce nu incerci sa aplici pentru un masterat in Canada si apoi daca esti acceptata poti aplica pentru drept de sedere permanent-Landed Immigrant. Am doi prieteni de familie care asa au ajuns aici....acum 7 ani....si au deja cetatenia canadiana. Daca tot nu ai pe nimeni in State...Este adevarat ca in State te poti realiza mai repede din punct de vedere financiar, dar societatea canadiana este mai...umana! Gandeste-te bine! Multa bafta! Intra pe Yorku.ca si poate, cine stie.....

+Quote Post
Vizitator_spataru'.
mesaj Jul 22 2009, 11:49 AM
Mesaj #9

Guests

si eu as vrea sa plec din ro ,numai ca eu am pierdut primul tren,am deja 42 de ani si nu am facultate . de aceea ma gandesc serios daca sa fac pasul sau nu . plus ca am familie si copii. e greu aici dar nu stiu ce sanse as avea printre straini . nu mi-e frica de munca . nu prea vad cum as gasi de lucru acolo ,din cauza ca si ei au nevoie de servici .doar suntem toti in criza . ''acolo'' inseamna in orice tara civilizata .

+Quote Post
Vizitator_ginel.
mesaj Aug 28 2009, 03:11 PM
Mesaj #10

Guests

1. Viziteaza SUA. Cu o viza de turist. Acolo unde vrei sa emigrezi. Asta o sa-ti scuteasca o mare bataie de cap, ca o sa afli daca vrei sa emigrezi
2. Folosesti timpul de acolo sa-ti gasesti un angajator, pe acte sau neacte
3. Intoarce-te in Romania cand iti expira viza. Sub nici o forma sa nu stai mai mult
4. Du-te in US cu apele gata aranjate

Vezi ca US e tara complicata. Iti trebuie masina si minte foarte deschisa. Oamenii sunt mult diferiti.
Aaaa si nu uita. Emigreaza in US pentru ca-ti place in US. Daca emigrezi pentru banii o sa cresti numarul nefericitilor care s-au trezit prinsi acolo.

+Quote Post
Vizitator_Maria.
mesaj Aug 28 2009, 05:28 PM
Mesaj #11

Guests

buna,

Mai usor e sa ajungi in Canada, si sa-ti gasesti ceva de lucru in banci, deoarece sistemul bancar aici e solid. Dupa aia daca vrei in State, incearca cu loteria - ai mai multe sanse din Ca decat din Ro, din cate am vazut pana acum. Si cat esti in Ca, fa cateva specializari, masterate, ce vrei tu (pe care le poti plati lucrand vara). Si daca optezi pt asistenta sociala, tot bine e, ca aici se cauta din ce in cei mai mult domeniul asta... dar trebuie sa stii f. bine engleza (si franceza pt. Quebec).

Oricum, schimbarea e radicala, si imigrarea nu e pentru toata lumea. Multi s-au intors in Ro ca nu s-au adaptat/nu le-a placut/le era dor de sarmalute... etc. Cum spun si altii, daca pleci numai pt bani, nu o sa-ti placa. Daca pleci pt. alt nivel de trai (ma refer la ce poti face cu $10 in America de N si ce poti face in Romania sau Europa) si alta cultura (nu zic ca e mai buna sau mai rea - doar subliniez ca e diferita de cea balcanica). Iti urez succes, orice decizie vei lua!

+Quote Post
Vizitator_RN.
mesaj Jan 29 2010, 09:51 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Me @ Jul 22 2009, 11:29 AM) *
Buna,

Vrei neaparat SUA? De ce nu incerci sa aplici pentru un masterat in Canada si apoi daca esti acceptata poti aplica pentru drept de sedere permanent-Landed Immigrant. Am doi prieteni de familie care asa au ajuns aici....acum 7 ani....si au deja cetatenia canadiana. Daca tot nu ai pe nimeni in State...Este adevarat ca in State te poti realiza mai repede din punct de vedere financiar, dar societatea canadiana este mai...umana! Gandeste-te bine! Multa bafta! Intra pe Yorku.ca si poate, cine stie.....

In Canada faci bani mai repede (parerea mea), daca nu stai la inghesuiala prin orasele mari,sa lucri la birou.
Poti sa aduni o caciula de bani daca lucri (ca mine) pe la sonde la dracu-n praznic.

+Quote Post
Vizitator_Hiram Abiff.
mesaj Oct 7 2010, 04:44 PM
Mesaj #13

Guests

... mi-as dori foarte mult sa ajung in SUA, dar nu am nici o cunostinta acolo si nici cu limba nu stau extraordinar de bine ... credeti ca as avea vreo sansa?blush.gif

Limba se poate exersa ... laugh.gif Mai ales daca-ti plac limbile straine.

+Quote Post
mifty
mesaj Oct 7 2010, 05:51 PM
Mesaj #14

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 1 016
Inscris: 3-October 10
De la: Constanţa
Utilizatorul numarul: 23 978

chiar că limba e baza... una e să te înţelegi cât de cât cu omu', mai c-o bâlbă, mai... alta e să stai ca mutu' la linie!!! biggrin.gif

şi e valabil cam oriunde... aşa că dacă vă tună cumva de emigrat în estonia... smile.gif))))))))

+Quote Post
mrnmarius
mesaj Dec 31 2010, 05:05 AM
Mesaj #15

Membru veteran

Postari: 106
Inscris: 3-December 10
De la: timisoara
Utilizatorul numarul: 24 823

Despre vizele in australia ce stiti? sunt greu de obtinut?

+Quote Post
Vizitator_Lancaster.
mesaj Dec 31 2010, 01:15 PM
Mesaj #16

Guests

E drept că la sonde nu ai unde să-ţi cheltui banii şi trăieşti de fapt într-o baracă pe şantier, dar poţi demonstra oricui că locuieşti în Canada şi produci o căciulă de bani tongue.gif

Citeaza (RN @ Jan 29 2010, 09:51 PM) *
In Canada faci bani mai repede (parerea mea), daca nu stai la inghesuiala prin orasele mari,sa lucri la birou.
Poti sa aduni o caciula de bani daca lucri (ca mine) pe la sonde la dracu-n praznic.

+Quote Post
Vizitator_adip.
mesaj Dec 31 2010, 02:54 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (mrnmarius @ Dec 31 2010, 05:05 AM) *
Despre vizele in australia ce stiti?
Sunt mai multe tipuri de vize, ce te intereseaza?

+Quote Post
Vizitator_Gandalf.
mesaj Dec 31 2010, 04:38 PM
Mesaj #18

Guests

buna,

numele meu este Nicoleta, ...mi-as dori foarte mult sa ajung in SUA, dar nu am nici o cunostinta acolo si nici cu limba nu stau extraordinar de bine ...credeti ca as avea vreo sansa

intreaba-l pe "din_Canada_ajuns_ACASA" de pe forumul "Vreau sa plec in Canada"!

el le stie pe toate, stie ce se intimpla peste tot in lume, el te poate ajuta cu sfaturi, e un tip pe care te poti baza, ajuta toti romanii, mai ales pe cei din Romania! Nici el nu prea stie engleza dar se descurca.

succes

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Dec 31 2010, 08:56 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Gandalf @ Dec 31 2010, 04:38 PM) *
intreaba-l pe "din_Canada_ajuns_ACASA" de pe forumul "Vreau sa plec in Canada"!
Nici el nu prea stie engleza dar se descurca.

ti-ar placea ?

+Quote Post
Vizitator_incepatorii.
mesaj Jan 15 2011, 08:46 AM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Dec 31 2010, 08:56 PM) *
ti-ar placea ?

Sa cauti loc de munca necalificata ,in agricultura,hotelier,menaj,in CANADA,nu merita.

+Quote Post
Vizitator_din_Canada_ajuns_ACASA.
mesaj Jan 15 2011, 09:43 AM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (incepatorii @ Jan 15 2011, 08:46 AM) *
Sa cauti loc de munca necalificata ,in agricultura,hotelier,menaj,in CANADA,nu merita.

indubitabil, mai degraba cauti loc de munca necalificata ,in agricultura,hotelier,menaj,in Spania, Italia, Jermania ...

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Jan 17 2011, 08:20 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Jan 15 2011, 09:43 AM) *
indubitabil, mai degraba cauti loc de munca necalificata ,in agricultura,hotelier,menaj,in Spania, Italia, Jermania ...

care ar fi diferenta ?

+Quote Post
fLoreign
mesaj Jan 17 2011, 08:48 AM
Mesaj #23

Membru
**

Postari: 18
Inscris: 13-June 08
Utilizatorul numarul: 1 211

Citeaza (Till @ Jan 17 2011, 08:20 AM) *
care ar fi diferenta ?

Probabil ca in Europa mananci mai mult rahat din cauza rasismului vest-europenilor. In tot acest timp Canada este multi-etnica, iar in SUA, chiar daca rasismul anti-Obama este in floare, majoritatea romanilor sunt albi, deci se integreaza.

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Jan 17 2011, 08:56 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (fLoreign @ Jan 17 2011, 08:48 AM) *
, majoritatea romanilor sunt albi, deci se integreaza.

yeaps

+Quote Post
fLoreign
mesaj Jan 17 2011, 09:23 AM
Mesaj #25

Membru
**

Am zis "majoritatea".

+Quote Post
Vizitator_Till.
mesaj Jan 17 2011, 09:31 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (fLoreign @ Jan 17 2011, 09:23 AM) *
Am zis "majoritatea".

si ce ai cu minoritatea atuncia ?
Ei sa nu emigreze, sa crape de foame ?
Sau sa ramâna "acasa", si sa devina majoritatea ?
Ai ?
Cu rasismul cum te'mpaci ?

+Quote Post
Vizitator_Gicu.
mesaj Jan 17 2011, 10:49 AM
Mesaj #27

Guests

Cand esti fortat sa cedezi jumatate din munca ta catre guvern prin taxe care cresc mereu, atunci esti un SCLAV. Cand nu poti spune "NU" din cauza ca ai ipoteca, ca trebuie sa platesti impozite, taxe, asigurari, etc. atunci esti un SCLAV. Cand nu ai concediu esti un SCLAV.

Lasati-ma dragi cacanadieni sa traiesc linistit in tara mea, cel putin aici nu sunt un SCLAV.

+Quote Post
Vizitator_patrio(re)tard.
mesaj Jan 17 2011, 11:35 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Gicu @ Jan 17 2011, 10:49 AM) *
Cand esti fortat sa cedezi jumatate din munca ta catre guvern prin taxe care cresc mereu, atunci esti un SCLAV. Cand nu poti spune "NU" din cauza ca ai ipoteca, ca trebuie sa platesti impozite, taxe, asigurari, etc. atunci esti un SCLAV. Cand nu ai concediu esti un SCLAV.

Lasati-ma dragi cacanadieni sa traiesc linistit in tara mea, cel putin aici nu sunt un SCLAV.

No, pai fie cum spui tu. Cel mai bine e in tara unde nu cedezi nimic din munca si din furtisagul tau, poti spune intotdeauna "NU" pentru ca gasesti joburi super bine platite pe toate strazile, iar concediu ai 365 zile/an, fie ca muncesti, fie ca ba.
Aceasta tara se numeste Romania. Este o tara minunata din care au pleacat pana si tiganii, pentru ca e prosti si vrea sa plateasca taxe si sa munceasca ca niste sclavi, fara sa poata spune "NU"!
smile.gif)

+Quote Post
fLoreign
mesaj Jan 17 2011, 12:09 PM
Mesaj #29

Membru
**

Citeaza (Till @ Jan 17 2011, 09:31 AM) *
si ce ai cu minoritatea atuncia ?
Ei sa nu emigreze, sa crape de foame ?
Sau sa ramâna "acasa", si sa devina majoritatea ?
Ai ?
Cu rasismul cum te'mpaci ?

N-am nimic cu ei. Oricum, la emancipare culturala si drepturi civile sunt cu vreo 50 ani in urma negrilor din America. Merita sa mentionez asta macar azi, de ziua memoriala Martin Luther King.
Si am intalnit tigani prin America, e drept ca majoritatea sunt fosti copii abandonati in centrele de plasament romanesti. Dar asta se intampla la inceputul anilor 90, iar acum copiii sunt la facultate. Cei cu palarii mari si cele cu rochii colorate sunt in business-ul ghicitului in carti, nu o duc nici ei rau.

+Quote Post
Vizitator_Gicu.
mesaj Jan 18 2011, 01:12 PM
Mesaj #30

Guests

Stie cineva daca se emigreaza in Congo?!! pls help, aș pleca oriunde din România. Am inteles că în Congo se traieste bine, salariul e de 120.000 de coco pe luna și iti da multe asseturi.

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd December 2014 - 08:32 PM