IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Prima casa: sfaturi si sugestii?
Vizitator_Marius.
mesaj Aug 26 2009, 07:24 AM
Mesaj #1

Guests

Stiu ca s-a scris mult in presa despre acest program, am vazut si un reportaj/interviu facut de catavenci cu primii oameni din program, insa as vrea sa stiu daca sunt oameni care au aplicat si in ce conditii, chestii care nu apar in presa. Familia mea are un venit lunar de 4000 roni pe luna, nu mai avem credite, avem un copil nou nascut si stam cu chirie. As vrea sa stiu daca exista cineva intr-o situatie asemanatoare si cum s-a descurcat. Stiu ca sunt mai multe banci implicate in program, m-am uitat pe site-uri, dar nu stiu la care ar fi mai avantajos sa merg. Conditii ascunse sau orice alte informatie sunt binevenite. Multumesc. Marius
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_andreea.
mesaj Aug 26 2009, 10:13 AM
Mesaj #2

Guests

Buna Marius,
Iti pot spune ca am asteptat sa apara cea mai buna oferta la Prima Casa si am depus dosarul la B. Romaneasca. Daca citesti pe net despre conditiile lor sunt cei mai ok de pana acum. Totusi dosarul e in analiza de 1 saptamana, pt a obtine pre-aprobarea....destul de mult dupa parerea mea.....sa speram ca merita. Dar ca oferta, intr-adevar e cea mai buna, cea mai mica dobanda, fara comisioane (am intrebat, special), evaluarea este platita de banca la fel si suma anuala catre fondul national de garantare. Incearca.....a...mai e si Volksbank-ul, dar nu stiu nimic de comisioanele lor...

+Quote Post
Vizitator_goagle.
mesaj Aug 26 2009, 11:58 AM
Mesaj #3

Guests

Eu as zice sa nu te pripesti cu prima casa. Inteleg ca pare o afacere foarte buna dar e un pic gaunoasa.
Deocamdata, rata la casa s-ar putea sa fie cam la fel de mare ca si chiria de pe un apartament 2 cam(vreo 300E).
Problema apare cand Euriborul va creste cu vreo cateva procente suficient sa-ti salte rata la 400-450E. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla daca va mai creste cursul EUR/RON.
In proportie de 90% o sa ajungi sa dai spre 18M in vara anului ce vine.
Daca creste si Euro ... tare imi e ca vei plati spre 20M pe luna rata. Asta dintr-un venit de 40M/luna mai ales ca ai si copil mic ... mi se pare foarte mult.
Pe partea cealalta, chiriile dupa ce se vor pastra mai ridicate septembrie si octombrie ... vor mai scadea ceva.
Alt aspect pe care trebuie sa-l iei in considerare este siguranta locului de munca. Daca Doamne fereste se intampla sa-ti pierzi locul de munca (sotia poate sta acasa cu copilul) nu va vad foarte bine.(Se anunta ca iarna/primavara asta vor fi destul de grele).

Ce-ti spun acum, ia-o ca un sfat : Gandeste-te foarte bine daca poti sa duci creditul asta. Masoara de 10 ori(inclusiv scenariile cele mai negre) si taie o data.

+Quote Post
Vizitator_RomanulI.
mesaj Aug 28 2009, 08:55 AM
Mesaj #4

Guests

Pesimist mai est frate... vezi ca e posibil sa te calce o masina cand traversezi... eu zic sa stai numai in casa.. sau mai bine in padure ca si in casa ai vazut ca mai pica tavane

+Quote Post
Vizitator_ictin.
mesaj Sep 4 2009, 10:08 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (RomanulI @ Aug 28 2009, 08:55 AM) *
Pesimist mai est frate... vezi ca e posibil sa te calce o masina cand traversezi... eu zic sa stai numai in casa.. sau mai bine in padure ca si in casa ai vazut ca mai pica tavane

Eu pot sa spun oricui vrea sa se apuce de acest program SA STEA DEPARTE DE EL. Programul nu functioneaza. Eu insumi m-am bagat ca prostul in el de la inceput, am facut precontract pe 65 de zile ca sa fiu sigur. Dar banca a tinut dosarul la ea 4 saptamani, si acum mai am putin si imi expira precontractul si inca nu am raspuns de la fond, chiar daca sunt obligati sa dea raspuns in maxim 5 zile, poate sa dureze raspunsul fondului pana la 15 zile lucratoare deocamdata (pe viitor e posibil sa se mareasca aceasta perioada).
Asa ca problema la acest program nu e cum va evolua preturile sau rata in viitor. Intrebarea e: aveti pile suficient de sus puse ca sa fiti siguri ca o sa luati in final creditul su nu o sa pierdeti avansul cum deja au patit destui?

+Quote Post
Vizitator_Iuliana.
mesaj Oct 8 2009, 03:10 PM
Mesaj #6

Guests

Eu am depus dosarul la Prima Casa in luna august. in Octombrie ma mut in casa mea. La BRD s-au miscat foarte bine, iar la fond a stat dosarul 9 zile. Si am reusit!!! acum tre sa semnez contractul de vanzare-cumparare si sa ma bucur de viata.

+Quote Post
Vizitator_Iuliana.
mesaj Oct 8 2009, 09:38 PM
Mesaj #7

Guests

Eu am depus dosarul la Prima Casa in luna august. in Octombrie ma mut in casa mea. La BRD s-au miscat foarte bine, iar la fond a stat dosarul 9 zile. Si am reusit!!! acum tre sa semnez contractul de vanzare-cumparare si sa ma bucur de viata. Pot sa dau mai multe relatii la tel. 0743.019.039.

+Quote Post
Vizitator_ady.
mesaj Oct 13 2009, 03:59 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Iuliana @ Oct 8 2009, 09:38 PM) *
Eu am depus dosarul la Prima Casa in luna august. in Octombrie ma mut in casa mea. La BRD s-au miscat foarte bine, iar la fond a stat dosarul 9 zile. Si am reusit!!! acum tre sa semnez contractul de vanzare-cumparare si sa ma bucur de viata. Pot sa dau mai multe relatii la tel. 0743.019.039.

+Quote Post
Vizitator_andreea.
mesaj Oct 14 2009, 06:56 AM
Mesaj #9

Guests

Eu semnez maine contractul de vanzare cumparare si nu regret nici un moment faptul ca prin acest program am luat casa. E drept, la banca, BCR mi-au pus bete in roate pana in ultimul moment dar pana la urma am reusit. In opinia mea, programul mai rezista putin, mai ales in conditiile in care a picat guvernul Boc.....Au fost putini care si-au luat casa prin program, dar au reusit....dupa multi nervi......

+Quote Post
Vizitator_ana.
mesaj Oct 14 2009, 05:40 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (andreea @ Oct 14 2009, 06:56 AM) *
Eu semnez maine contractul de vanzare cumparare si nu regret nici un moment faptul ca prin acest program am luat casa. E drept, la banca, BCR mi-au pus bete in roate pana in ultimul moment dar pana la urma am reusit. In opinia mea, programul mai rezista putin, mai ales in conditiile in care a picat guvernul Boc.....Au fost putini care si-au luat casa prin program, dar au reusit....dupa multi nervi......

Dupa multe incercari pe la mai multe banci am depus si noi actele la BCR (22.09.2009). Pana in prezent avem aprobarea financiara si evaluarea. Acum dosarul e la juridic urmand dupa sa ajunga la fond. E greu de ajuns la final dar cred ca merita. Cu un credit normal luam (cu aceesi rata) o suma mult mai mica si nu reuseam sa ne luam nimic. Asa sper ca pana la sfarsitul anului sa putem sta in casa noastra. Asta daca nu se intampla ceva cu programul, acum ca a cazut guvernul. Bafta tuturor care s-au inhamat la lungul si anevoiosul program 'prima casa'. Cand se va termina vom uita tot chinul prin care am trecut si ne vom bucura in liniste de prima noastra casa.

+Quote Post
Vizitator_Primul fericit.
mesaj Oct 14 2009, 08:11 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (ictin @ Sep 4 2009, 10:08 AM) *
Eu pot sa spun oricui vrea sa se apuce de acest program SA STEA DEPARTE DE EL. Programul nu functioneaza. Eu insumi m-am bagat ca prostul in el de la inceput, am facut precontract pe 65 de zile ca sa fiu sigur. Dar banca a tinut dosarul la ea 4 saptamani, si acum mai am putin si imi expira precontractul si inca nu am raspuns de la fond, chiar daca sunt obligati sa dea raspuns in maxim 5 zile, poate sa dureze raspunsul fondului pana la 15 zile lucratoare deocamdata (pe viitor e posibil sa se mareasca aceasta perioada).
Asa ca problema la acest program nu e cum va evolua preturile sau rata in viitor. Intrebarea e: aveti pile suficient de sus puse ca sa fiti siguri ca o sa luati in final creditul su nu o sa pierdeti avansul cum deja au patit destui?

De curiozitate, la care banca ti-ai depus dosarul?
Ca eu am depus la Leumi si in 15 zile am primit aprobarea de la fond (plus analiza financiara a dosarului - care cred ca tine de banca) - si pile nu am pe nicaieri, lucrez in IT.
Mentionez ca am incheiat precontract pe 45 zile cu avans de 10.000 EUR.

Eu zic ca programul este OK si cei din banci se misca destul de repede.

+Quote Post
Vizitator_Gogu.
mesaj Oct 15 2009, 08:41 AM
Mesaj #12

Guests

Scuzati-ma, dar casa nu va fi cu adevarat a dvs. decat atunci cand veti plati ultima rata la banca ... peste 20-30 de ani. Pana atunci, la 3 rate restante ... pac, pac si casa e a statului.

+Quote Post
Vizitator_aplicant banca romaneasca.
mesaj Oct 15 2009, 09:47 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (andreea @ Aug 26 2009, 10:13 AM) *
Buna Marius,
Iti pot spune ca am asteptat sa apara cea mai buna oferta la Prima Casa si am depus dosarul la B. Romaneasca. Daca citesti pe net despre conditiile lor sunt cei mai ok de pana acum. Totusi dosarul e in analiza de 1 saptamana, pt a obtine pre-aprobarea....destul de mult dupa parerea mea.....sa speram ca merita. Dar ca oferta, intr-adevar e cea mai buna, cea mai mica dobanda, fara comisioane (am intrebat, special), evaluarea este platita de banca la fel si suma anuala catre fondul national de garantare. Incearca.....a...mai e si Volksbank-ul, dar nu stiu nimic de comisioanele lor...

Si eu am aplicat la B Romaneasca dar m-au dezamagit. Dupa 3 sapt mi-au spus ca mi se respinge dosarul fara imi spuna motivul. Am fost la Raiffeisen si in 4 zile mi-au preaprobat dosarul.

+Quote Post
Vizitator_GABY,TULCEA.
mesaj Oct 16 2009, 11:20 AM
Mesaj #14

Guests

BRAVO.
EU AM DEPUS DOSARUL LA BCR IN AUGUST
ACUM DEJA M-AM MUTAT.
AM REUSIT SA OBTINEM PRIMA NOASTRA CASA laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_GABY.
mesaj Oct 16 2009, 11:23 AM
Mesaj #15

Guests

PAC PAC CUM ZICI TU DAR DACA NU INCERCI NU VINE NIMENI SA TE ROAGE DACA NU CUMVA VREI O CASA
PAC
PAC
2

+Quote Post
Vizitator_Florescu I..
mesaj Oct 26 2009, 10:09 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (GABY,TULCEA @ Oct 16 2009, 11:20 AM) *
BRAVO.
EU AM DEPUS DOSARUL LA BCR IN AUGUST
ACUM DEJA M-AM MUTAT.
AM REUSIT SA OBTINEM PRIMA NOASTRA CASA laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Florescu I..
mesaj Oct 26 2009, 10:19 AM
Mesaj #17

Guests

Salut!
Si noi am palicat si am obtinut acest credit! Adevarul e ca nu ne-am fi putut vreodata realiza visul de a avea casa noastra daca nu incercam cu cest program! Nu nu incadram la un credit imobiliar obisnuit iar 40 si de mii de euro nu am fi reusit sa strangem nici intr-o mie de ani!
A durat nesperat de putin, in ciuda atator comentarii aruncate de-aiurea de tot felul de indivizi... In mai putin de o luna din mom semnarii antecontractului de v-c am semnat si contractul de vanzare-cumparare!doua sapt la banca, o sapt la fond, a mai durat pana a venit dosarul, hartii, etc. Dar atat! Noi am lucrat cu BRD. Cel mai mult a durat sa gasim apartamentul, caci javrele, ca nu ii pot numi altfel, de agenti imobiliari, nu vroiau sa se complice sa arate apartamente, cand auzeau ca suntem cu Prima casa!Fura efectiv anunturile proprietarilor din ziare si se trec pe ei si, astfel, nu poti ajunge sa vezi case daca ei nu vor sa iti arate!Si mai iau si o mie si ceva de euro pt ca dau un tel si isi misca dosu' o data cu tine! Dar, asta e! Daca puteti, trageti-le teapa si luati case fara ei!
Mult succes tuturor, programul chiar functioneaza!

+Quote Post
Vizitator_ioana.
mesaj Oct 27 2009, 10:06 PM
Mesaj #18

Guests

m-au innebunit agentiile imobiliare. de cand cu prima casa toate anunturile sunt ale lor si preturile au luat-o razna. am luat pana la urma la vitan real 2 camere dar am dat aiurea 64.000 eur in loc de 61.000 eur. vanzatorul ne-a spus ca el a vrut doar 61.000 eur , dar agentia i-s spus ca merge si cu 64.000 eur, diferenta urmand sa fie comisionul lor. prea tarziu o prietena mi-a zis de imobmanager.ro unde si-a gasit anunturi fara agenti. asta e - daca nu stii la timp, platesti! si culmea e ca agentii astia nu fac nimic de banii aia, decat dau un telefon si vin odata sa-ti arate apartamentul.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Oct 28 2009, 11:56 AM
Mesaj #19

Guests

si noi am reusit, ne mutam la inceputul lunii viitoare, cred (asa au fostii proprietari termen sa plece).
am stabilit cu ei de la inceput sa facem precontract pe 2 luni, sa nu pierdem avansul, iar, la randul nostru, am acceptat ca ei sa se mute dupa o luna de la semnarea actului de vanzare-cumparare.

am facut prin brd, in constanta, si am avut noroc de o functionara f competenta (daniela cimpoaie se numeste) - este esential sa nu greseasca ceva cu hartiile (enorm de multe), pt ca dosarul se intoarce din drum si pierzi timp.

chiar si asa a durat doua luni- bine, eu am avut si un concediu medical si au durat inca ceva niste proceduri suplimentare, aiureli birocratice

cum-necum, programul asta, care are si o componenta de pomana electorala, era singura noastra sansa sa luam imprumut pt casa - iar dobanda fixa e un mare avantaj...acum avem rata vreo 12 milioane si in cel mai naspa caz, cu euro la 5 lei si cu euribor la 9, n-ar trebui sa sara de 400-450 de euro; sa vedem

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Oct 28 2009, 12:00 PM
Mesaj #20

Guests

am uitat sa spun - merge sa negociati la sange comisionul cu agentiile imobiliare, care castiga magareste fara sa faca ceva justificat de banii aia; in plus, se afla si in conflict de interese, cum observa cineva.

acum, cred ca as fi in stare sa le cer comision la sfert, sau sa ia doar de la vanzator

+Quote Post
Vizitator_Oty.
mesaj Nov 1 2009, 08:20 PM
Mesaj #21

Guests

Eu sunt in curs de face prima casa. Este cineva care a reusit sa faca FARA ASIGURAREA DE VIATA? Eu fac la BRD si ei baga la inaintare asigurarea lor la BRD. Eu deja am asigurare de viata. La ei este de 5 ori peste nivelul pietei.
In plus este facultativa, asa scrie la Prima Casa la BRD. Ei cand am inceput sa adunam dosarul... au inceput cu asigurarea. Dar am analizat costul si e prea scumpa.
Voi ce ati facut?

+Quote Post
Vizitator_Victor.
mesaj Nov 3 2009, 08:48 AM
Mesaj #22

Guests

Persoanele care vor sa afle mai multe informatii despre programul Prima Casa sau sa afle despre produse similare, pot lua legatura cu mine la adresa de mail victor.coliban@creditzone.ro . Va multumesc.

+Quote Post
Vizitator_Corina.
mesaj Nov 5 2009, 04:38 PM
Mesaj #23

Guests

Noi facem creditul prin Alpha Bank, nu ne-au cerut asigurare de viata, doar asigurarea imobilului. Si asta trebuie sa o facem abia la final. Si merita sa negociati la sange comisionul agentiei...noi am dat 500 euro pentru o tranzactie de 75.000.

+Quote Post
Vizitator_MIHAELA.
mesaj Nov 12 2009, 02:19 PM
Mesaj #24

Guests

POATE SA IMI SPUNA CINEVA CAT A DURAT APROBAREA UNUI DOSAR LA BRD PENTRU CA EU ASTEPT DE 2 LUNI SI JUMATATE SI DESI ESTE IN ANALIZA DE 1 LUNA NU AU DAT NICI UN RASPUNS IAR LUNA VIITOARE NE EXPIRA DEJA ANTECONTRACUL DUPA CE CA L-AM PRELUNGIT O DATA

+Quote Post
Vizitator_catalin1.
mesaj Jan 12 2010, 11:09 AM
Mesaj #25

Guests

Salut,in cazul in care cineva este interesat de un credit de prima casa pot sa ii dau sfaturi, in aproximativ 30 zile dosarul de PC a fost aprobat si semnat.0700.964.826.Astept intrebari de la persoanele interesate

+Quote Post
Pocahontas_
mesaj Mar 8 2010, 03:24 PM
Mesaj #26

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inscris: 8-March 10
Utilizatorul numarul: 18 987

Conteaza peste ce functionar dai la banca..eu recomand sa mergeti la sucursale, deoarece la agentii dai peste persoane mai putin competente (au aparut ca si ciupercile dupa ploaie in perioada de "boom" si nu au avut timp sa se specializeze). De asemenea cred ca daca doresti un credit prima casa este mai bine sa te indrepti catre bancile care au un plafon mai mare (inseamna ca au multe dosare in lucru si nu esti tu unicul experiment prima casa din sucursala/agentia respectiva). Eu am avut noroc..mi-am luat in Arad un apartament cu 2 camere de la Ared si ei m-au pregatit psihic pentru experienta prima casa. Mi-au spus sa nu ma impacientez inainte de 2 luni, perioada in care se va finaliza si blocul in care mi-am ales eu apartament. Surpriza a fost ca la sfarsitul lunii februarie am primit si creditul si apartamentul (desi 2 luni expirau doar in 20 martie:) Pentru mine a fost singura varianta deoarece desi venitul in permitea sa achit o rata mai mare, avansul de care dispuneam era prea mic.

Ataseaza preview
Imagine atasata

+Quote Post
Vizitator_roman basarab.
mesaj Apr 5 2010, 05:23 PM
Mesaj #27

Guests

M-am interesat si eu de un credit prin prima casa si am reusit sa il iau.
Am gasit multe informatii utile pe www.casa-pri-casa.ro iar casa mi-am luato de pe
www.vile-si-apartente.ro va aveau cel mai bun pret plus ca au acceptat conditiile din prima casa.

Traseul e destul de complicat si implica cheltuieli.

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Apr 5 2010, 07:20 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (roman basarab @ Apr 5 2010, 05:23 PM) *
M-am interesat si eu de un credit prin prima casa si am reusit sa il iau.
Am gasit multe informatii utile pe www.casa-pria-casa.ro iar casa mi-am luato de pe
www.vile-si-apartente.ro va aveau cel mai bun pret plus ca au acceptat conditiile din prima casa.

Traseul e destul de complicat si implica cheltuieli.

Asa ... si daca vreti o banca buna de la care sa luati credit puteti intra la
www.reclama_ieftina.ro
si in plus daca vreti sa mai cumparati si casa puteti lua de la www.postacu_cel_destept_care_crede_ca_nimeni_nu-i_miroase_reclama_pusa_pe-un_site_cu_trafic_mare.ro

Sunt foarte profesionisti ... mai mai ca-i crezi =))

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 5 2010, 07:33 PM
Mesaj #29

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 220
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (gogu @ Apr 5 2010, 08:20 PM) *
Asa ... si daca vreti o banca buna de la care sa luati credit puteti intra la
www.reclama_ieftina.ro
si in plus daca vreti sa mai cumparati si casa puteti lua de la www.postacu_cel_destept_care_crede_ca_nimeni_nu-i_miroase_reclama_pusa_pe-un_site_cu_trafic_mare.ro

Sunt foarte profesionisti ... mai mai ca-i crezi =))

da un clic pe reclama lui smile.gif

+Quote Post
Vizitator_daniel.
mesaj May 11 2010, 08:13 PM
Mesaj #30

Guests

Oameni buni,dar ce avans se da cand se face precontract????????eu am sunat la banca(brd)si m-au sfatuit sa fac un precontract in care sa am o clauza prin care in cazul respingerii dosarului vanzatorul nu primeste decat o strangere de mana ....trebuie avans????toata lumea a dat avans???????ce sa intampla in cazul respingerii dosarului daca am dat avans??????????? cu siguranta nu pot pierde mii de euro si sa raman doar cu incercarea.

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 31st August 2014 - 02:12 AM