IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Prima casa: sfaturi si sugestii?
Pocahontas_
mesaj May 12 2010, 02:15 PM
Mesaj #31

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 6
Inscris: 8-March 10
Utilizatorul numarul: 18 987

Citeaza (daniel @ May 11 2010, 08:13 PM) *
Oameni buni,dar ce avans se da cand se face precontract????????eu am sunat la banca(brd)si m-au sfatuit sa fac un precontract in care sa am o clauza prin care in cazul respingerii dosarului vanzatorul nu primeste decat o strangere de mana ....trebuie avans????toata lumea a dat avans???????ce sa intampla in cazul respingerii dosarului daca am dat avans??????????? cu siguranta nu pot pierde mii de euro si sa raman doar cu incercarea.

Poti sa te intelegi cu vanzatorul sa dai un avans mai mic decat 5% urmand ca diferenta sa o achiti pana la data semnarii contractului, moment in care deja ai aprobat creditul. Si e bun sfatul celor de la brd, neaparat trebuie sa iti negociezi clauza in contract in cazul in care nu ti se aproba creditul sa iti primesti avansul inapoi.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_carla.
mesaj May 14 2010, 09:24 AM
Mesaj #32

Guests

Oameni buni,dar ce avans se da cand se face precontract????????eu am sunat la banca(brd)si m-au sfatuit sa fac un precontract in care sa am o clauza prin care in cazul respingerii dosarului vanzatorul nu primeste decat o strangere de mana ....trebuie avans????toata lumea a dat avans???????ce sa intampla in cazul respingerii dosarului daca am dat avans??????????? cu siguranta nu pot pierde mii de euro si sa raman doar cu incercarea.

Noi am facut credit Prima Casa 2 prin BRD, acum asteptam raspunsul celor de la Fond.
In antecontract noi am pus clauza "daca dosarul va fi respins din catre Fond sau banca, vanzatorul se obliga sa ii achite cumparatorului intreaga suma primita ca avans. "
De asemenea, nu am dat vanzatorului 5% din suma, ca era prea mult si am pus in antecontract o clauza de genul : "Vanzatorul a primit la data semnarii prezentului antecontract suma de X euro, urmand ca restul de bani sa fie primiti la data semnarii contractului de vanzate-cumparare dupa cum urmeaza: Y euro din surse proprii si Z euro din credit Prima casa obtinut de la BRD. " (X+Y >=5% din suma)
Acest pont cu avansul noua ni l-a zis cineva din banca. Ideea e ca in antecontract sa se vada clar ca din surse proprii aveti minim cei 5%.

E bine sa aveti si un termen mai larg pe antecontract, deoarece desi cei din BRD spun ca dureaza o luna jumatate, in realitate dureaza mult mai mult. La noi a stat dosarul in banca, pentru analiza, o luna de zile, desi erau toate actele in regula si ei spun ca dureaza maxim 10 zile pana fac ei verificarile la juridic si in centrala.

Foarte important este de asemenea consilierul care se ocupa de dosar. Ai un consilier bun lucrurile merg bine, altfel multa bataie de cap si stres aiurea.

Noi am mutat dosarul la alta sucursala BRD deoarece cei din sucursala unde il depusesem initial se miscau f greu. Dupa ce am mutat dosarul si am facut cateva sesizari in 2 zile am semnat dosarul de credit si s-au trimis toate actele la Fond.

Asa ca mult succes si va doresc sa nu aveti parte de stres si consilieri dezinteresati.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jul 27 2010, 10:10 AM
Mesaj #33

Guests

Se da un avans cel de 2% di program PC sau poti da mai mult.In precontract la notar se va scrie clar citet suma .... care o dai tu vanzatorului la data de.... Mai in josul paginii exista clauze si scrie asa:
Daca se retrage cumparatorul pierde avansu, iar daca se va retrage vanzatorul va plati cumparatorului suma dubla !. Asta este! Toti am procedat cu un avans pt programu PC! Multi au pierdut avansu , multi au intrat in posesia noului imobil
Succes!

+Quote Post
Vizitator_Anonim.
mesaj Aug 26 2010, 07:45 AM
Mesaj #34

Guests

Citeaza (Musafir @ Jul 27 2010, 10:10 AM) *
Se da un avans cel de 2% di program PC sau poti da mai mult.In precontract la notar se va scrie clar citet suma .... care o dai tu vanzatorului la data de.... Mai in josul paginii exista clauze si scrie asa:
Daca se retrage cumparatorul pierde avansu, iar daca se va retrage vanzatorul va plati cumparatorului suma dubla !. Asta este! Toti am procedat cu un avans pt programu PC! Multi au pierdut avansu , multi au intrat in posesia noului imobil
Succes!

Cei care si au depus dosarul PC august 2010 unde sunteti??? Stie cineva daca chiar exista acel tabel online cu lista dosarelor aprobate , actualizat??? www.fngcimm.ro Eu pe acte stie nu gasit mai nimic. decat contact.
Cine stie rog sa mi dea detalii, informatii !!

+Quote Post
Vizitator_daniel.
mesaj Sep 20 2010, 12:20 PM
Mesaj #35

Guests

Vorbeste cu notarul. Eu asa am facut. Iti scrie in antecontract ( precontract ) ca in cazul in care pana la data de "x" nu se rezolva , ori se poate reinoii precontractul ori te ramburseaza vanzatorul

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Iulian..
mesaj Oct 24 2010, 09:14 AM
Mesaj #36

Guests

Pana la 31.12.2010 este obligatorie incheierea asigurarii de locuinta denumita PAD (Polita de Asigurari impotriva Dezastrelor naturale). Acum poti contracta aceasta asigurare electronic, fara sa mai trebuiasca sa te deplasezi de acasa sau de la biroul tau. Pretul acestei polite este de aproximativ 85 RON, suma asigurata (pentru apartamente) este 20.000 EUR. Poti comanda aceasta polita cu un CLICK AICI. Plata o poti face prin transfer bancar, foaie de varsamant, internet banking sau cash la orice sucursala Raiffeisen Bank din Romania direct in contul UNIQA ASIGURARI iar polita ajunge la dvs. prin curier rapid. Taxa de livrare este 0 (zero) lei. Pentru detalii si plasare comanda CLICK AICI !

+Quote Post
Vizitator_Codrutica.
mesaj Nov 4 2010, 04:01 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (andreea @ Oct 14 2009, 06:56 AM) *
Eu semnez maine contractul de vanzare cumparare si nu regret nici un moment faptul ca prin acest program am luat casa. E drept, la banca, BCR mi-au pus bete in roate pana in ultimul moment dar pana la urma am reusit. In opinia mea, programul mai rezista putin, mai ales in conditiile in care a picat guvernul Boc.....Au fost putini care si-au luat casa prin program, dar au reusit....dupa multi nervi......

Hello,
felicitari pentru credit. Daca ai luat cu BCR-ul da-mi un semn si poate vei avea un pic mai putin de platit la rata, adica acel comision de 0.49% pe an. scrie-mi pe badeacodruta@yahoo.com

+Quote Post
stefan_stefania
mesaj Nov 7 2010, 08:35 PM
Mesaj #38

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 7-November 10
Utilizatorul numarul: 24 434

Ce sanse am eu sa primesc un credit prin prima casa pentru a putea cumpara un apartament daca am lucrat foarte putin in tara si am fost mai mult plecat la lucru in Italia. Fara vechime in munca(in Romania) credeti ca fondul o sa dea atentie si dosarului meu sau o sa ma respinga din start fara complicatii? Acum lucrez in tara de 5 luni de zile dar ma tem ca nu ajunge. Voi ce credeti? Poate cineva care a fost in situatia mea sa vina cu o parere, cu un sfat, cu un exemplu de dosar aprobat?

+Quote Post
Vizitator_Codrutica.
mesaj Nov 22 2010, 03:53 PM
Mesaj #39

Guests

felicitari pentru creditul Prima casa luat prin BCR!!!!!!!!!
Si iti este bine sa stii ca vei plati in plus peste 1000E acest comision de gestiune prevazut in contractul de garantare? (cazul meu: acest comision calculat in 30 de ani este de 3800 Euro )
Daca nu facem nimic.....Banca o sa ne calce in picioare.
Scrie-mi pe badeacodruta@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_george.
mesaj Nov 24 2010, 10:38 AM
Mesaj #40

Guests

fratilor am depus si eu la b. romaneasca si merge cam greu. sper sa reusesc pana la urma.. ce ma sfatuiti .... merita?

+Quote Post
Vizitator_ellllllla.
mesaj Nov 24 2010, 07:14 PM
Mesaj #41

Guests

In ce moneda ati luat creditul???? Sau pt ce optati euro sau lei?????????????

+Quote Post
Sakura
mesaj Nov 25 2010, 03:30 AM
Mesaj #42

Membru veteran

Postari: 147
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (ellllllla @ Nov 24 2010, 07:14 PM) *
In ce moneda ati luat creditul????

Noi am preferat în bancnote, că în monede era cam greu de cărat creditul... laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_eduard.
mesaj Nov 25 2010, 05:24 PM
Mesaj #43

Guests

A luat cineva credit de la Tiriac Bank sau Raifaissen??? Ce parere aveti? Nu ne hotaram la care sa depunem dosarul. Initial, a vrut la BRD, dar nu inteleg de ce rata lunara la ei este mai mare decat la celalalte, cam cu 10-15 euro.

+Quote Post
Vizitator_razcek.
mesaj Nov 28 2010, 07:56 AM
Mesaj #44

Guests

Buna ziua,
As vrea sa stiu , vanzatorul in ce moneda incaseaza banii in cont daca creditul ii este acordat cumparatorului in euro ,tinand cont ca regulamentul valutar al BNR prevede faptul ca in RO persoanele fizice pot transfera bani doar in RON .

+Quote Post
Vizitator_elllllla.
mesaj Nov 28 2010, 05:24 PM
Mesaj #45

Guests

Citeaza (razcek @ Nov 28 2010, 07:56 AM) *
Buna ziua,
As vrea sa stiu , vanzatorul in ce moneda incaseaza banii in cont daca creditul ii este acordat cumparatorului in euro ,tinand cont ca regulamentul valutar al BNR prevede faptul ca in RO persoanele fizice pot transfera bani doar in RON .

Din cate am inteles eu, se ajunge la o intelegere cu vanzatorul. Daca acesta doreste RON, creditul va trebui facut tot in RON ( dar dobanda este foarte mare), iar daca vrea euro si creditul trebuie sa fie tot euro. Probabil la banca iti vor spune sigur.

+Quote Post
Vizitator_stefan.
mesaj Jan 29 2011, 01:17 AM
Mesaj #46

Guests

Banii in contul vanzatorului se livreaza in moneda creditului si aici intervin doua lucruri:

1. Daca vanzatorul vrea sa scoata Lei va interveni diferenta de schimb valutar intre BNR si cursul de schimb al bancii respective sau intre zilele in care s-a semnat contractul si data extragerii.
2. Comisionul de retragere numerar la retragerea banilor.

Mare atentie cum discutati cu vanzatorii ca e posibil ca unii sa ceara ca voi sa platiti aceste comisioane. Mie unul nu mi se pare corect dar o varianta de mijloc ar fi o intelegere amiabila daca va place ceea ce cumparati.
Noi am semnat contractul de V/C pe 19 luna aceasta, iar creditul l-am facut la BCR. Daca aveti intrebari va pot lamuri cu pasii care trebuie urmati (stefandragan2003[at]yahoo.com).

Si noi tot pentru bancnote am optat ca monede erau mai multe de achitat...asa bancnotele sunt mai putine.
Sa va bucurati de casele cumparate si mult succes in platirea ratelor.

+Quote Post
Vizitator_Raluca Varga.
mesaj Feb 1 2011, 07:58 PM
Mesaj #47

Guests

Citeaza (stefan @ Jan 29 2011, 01:17 AM) *
Banii in contul vanzatorului se livreaza in moneda creditului si aici intervin doua lucruri:

1. Daca vanzatorul vrea sa scoata Lei va interveni diferenta de schimb valutar intre BNR si cursul de schimb al bancii respective sau intre zilele in care s-a semnat contractul si data extragerii.
2. Comisionul de retragere numerar la retragerea banilor.

Mare atentie cum discutati cu vanzatorii ca e posibil ca unii sa ceara ca voi sa platiti aceste comisioane. Mie unul nu mi se pare corect dar o varianta de mijloc ar fi o intelegere amiabila daca va place ceea ce cumparati.
Noi am semnat contractul de V/C pe 19 luna aceasta, iar creditul l-am facut la BCR. Daca aveti intrebari va pot lamuri cu pasii care trebuie urmati (stefandragan2003[at]yahoo.com).

Si noi tot pentru bancnote am optat ca monede erau mai multe de achitat...asa bancnotele sunt mai putine.
Sa va bucurati de casele cumparate si mult succes in platirea ratelor.

+Quote Post
Vizitator_Raluca Varga.
mesaj Feb 1 2011, 08:01 PM
Mesaj #48

Guests

Imi puteti da cateva exemple de dosare aprobate?

Exista vreo sansa sa se aprobe un credit de 40000 euro, unor persoane ce au venitul cumulat 3500 lei net?

Multumesc anticipat

+Quote Post
Vizitator_mikey.
mesaj Feb 3 2011, 03:15 PM
Mesaj #49

Guests

Exista careva pe forumul asta care are intr-adevar credit pentru prima casa? Impresia mea este ca gasim aici reprezentanti de la diferite banci care dau raspunsuri si mai sugereaza si intrebarile!
Bravo! Va faceti bine treaba!

+Quote Post
almeyda63
mesaj Feb 4 2011, 06:56 AM
Mesaj #50

Nou venit
*

Postari: 2
Inscris: 21-December 10
Utilizatorul numarul: 25 109

Citeaza (Raluca Varga @ Feb 1 2011, 08:01 PM) *

Exista vreo sansa sa se aprobe un credit de 40000 euro, unor persoane ce au venitul cumulat 3500 lei net?

Multumesc anticipat

eu am luat anul trecut 48000 eur cu salarii de 3200, de la otp bank...dar nu stiu inca cum e programul pe 2011...

+Quote Post
Vizitator_Nick.
mesaj Feb 4 2011, 07:19 AM
Mesaj #51

Guests

Multumesc anticipat

Daca nu mai ai alte credite cred ca DA.

Daca mai ai alte credite, alege o banca, du-te si intreaba.

+Quote Post
Vizitator_tropo.
mesaj Feb 7 2011, 12:45 PM
Mesaj #52

Guests

oricum pretul caselor nu este diferit cu mult fata de acum 2 ani. inainte 1e=3500 de mii acum 1e=4200

+Quote Post
Vizitator_georgian11.
mesaj Mar 21 2011, 04:34 PM
Mesaj #53

Guests

Buna tuturor

Am o intrebare care imi da mari batai de cap... in ce conditii se poate respinge dosarul de fondul de garantare? Am trecut prin toti pasii astia "minunati" ( juridic, evaluari, gasirea apartamentului..etc) si acum dosarul e la fond. cand trecuse termenul de 8 zile in care trebuia sa primim ok-ul, am primit un telefon de la banca, prin care am fost anuntati ca trebuie modificat ceva in evaluarea energetica (adresa nu era scrisa exact ca in CF, Bl C6, in loc de Bl 6 Sc B :)) ...stiu...absurd), a doua zi am trimis actele corecte...acum asteptam. Cat mai poate dura?? expira termenul...
Au existat dosare respinse de fond? din ce motive? oare daca ne-au spus ca trebuie rectificata acea greseala totul e pe drumul cel bun? Ati mai intalnit cazuri in care au mai trebuit rectificate anumite acte din dosar si apoi s-a aprobat de catre fond?

astept cu interes un raspuns...

PS: exista vreo metoda prin care se poate urgenta "traficul" la fond?

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Mar 22 2011, 09:47 AM
Mesaj #54

Guests

stai linistit ca asa am patit si eu. mai erau cateva zile si mi s-a spus ca declaratia aia precum ca nu ai casa ,nu este buna .am fost la notar din nou contracost ,bineanteles ,am trimis-o si s-a rezolvat .
am facut creditul la banca romaneasca si dosarul a durat cam 2 luni si putin cu tot cu semnarea contractului.

la un imprumut de 40.000 de euro platesc lunar cam 225 de euro
si nu le da comision la jigodiile alea de la imobiliare ca-si iau banii degeaba
daca sunte-ti destepti, (nu cum am fost eu ), va duceti cu agentia imobiliara, vedeti apartamentul si dupa aia tratati direct cu proprietarul, dar aveti grija sa nu semnati nimic la agentia imobiliara si chiar daca semnati sa faceti alta semnatura .
eu am dat 800 de euro comision si era neam cu mine persoana care are agentia imobiliara :ma gandeam ca poate mai lasa si el ceva ....dar nimic

+Quote Post
Vizitator_dodo.
mesaj Mar 22 2011, 08:13 PM
Mesaj #55

Guests

Citeaza (andreea @ Oct 14 2009, 06:56 AM) *
Eu semnez maine contractul de vanzare cumparare si nu regret nici un moment faptul ca prin acest program am luat casa. E drept, la banca, BCR mi-au pus bete in roate pana in ultimul moment dar pana la urma am reusit. In opinia mea, programul mai rezista putin, mai ales in conditiile in care a picat guvernul Boc.....Au fost putini care si-au luat casa prin program, dar au reusit....dupa multi nervi......

DUPA FOARTE MULTI NERVIII------CU BCR-------

+Quote Post
Vizitator_yoyoic.
mesaj Mar 25 2011, 03:22 PM
Mesaj #56

Guests

Oare mai am sanse daca depun dosarul acum pentru o casa prin Programul Prima Casa3...sau e prea tarziu? Se tot spune ca sunt foarte multe dosare depuse care asteapta raspunsul de la Fond...

+Quote Post
Vizitator_gabytza.
mesaj Mar 26 2011, 12:04 PM
Mesaj #57

Guests

Multumesc anticipat

Chiar am niste prieteni care au facut credit pentru 43.000 euro cu un venit net pe familie de 3.000 lei. Asa ca aveti sanse. Bafta multa.

+Quote Post
Vizitator_andrei.
mesaj Mar 27 2011, 03:32 PM
Mesaj #58

Guests

Citeaza (gabytza @ Mar 26 2011, 12:04 PM) *
Chiar am niste prieteni care au facut credit pentru 43.000 euro cu un venit net pe familie de 3.000 lei. Asa ca aveti sanse. Bafta multa.

Teoretic pentru un credit maxim de 57.000 euro aveti nevoie de un venit net de 2800 lei. Asta in cazul in care nu mai aveti copii in ingrijire, rate la banci, descoperiri de card, masina.

Depinde la ce banca solicitati creditul si ce factor de risc isi asuma ei.

+Quote Post
Vizitator_Ancuta.
mesaj May 14 2011, 02:40 PM
Mesaj #59

Guests

Salutare !

Am si eu o intrebare pentru cei care au procedat asemanator cu mine.
Eu vreau sa-mi depun dosarul pentru prima casa. Problema e ca am avut 4 ani de zile salariul minim, 544 ron.
Mi l-a marit de luna trecuta, am 2000 ron in mana, iar sotul meu are doar 1100 ron in mana. In total 3100 ron. Intrebarea mea este daca s-a confruntat cineva cu un refuz din partea bancii daca avem pe fisa fiscala de anul trecut, minimul pe economie.
Cam cate luni trebui sa ai marit salariul ca sa fii sigur ca nu te resping?

Merci !
Ancuta

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj May 15 2011, 05:15 AM
Mesaj #60

Guests

Ancuta , cred ca aveti sanse putin mai reduse din cauza asta.
Pentru un bancher normal dublarea salariului de la un an la altul ridica semne de intrebare (desi fiind vorba de salarii destul de reduse e normal). De foarte multe ori s-au ridicat salariile in acte doar pentru credite imobiliare .. asta pana acum 3 ani evident.
Pe de alta parte daca va calificati cu salariile actuale nu ar trebui sa fie probleme. Prima casa este facut sa ofere (teoretic) solutii pentru cei cu salarii mai mici (dar nu mai mici de 1500 RON smile.gif ).

+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th September 2014 - 09:24 AM