IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

18 Pagini V  « < 14 15 16 17 18 >  
Reply to this topicStart new topic
> Munca in Germania?
Vizitator_dom judecator.
mesaj Feb 12 2012, 05:34 PM
Mesaj #451

Guests

[quote name='aly ely' date='Feb 10 2012, 12:34 PM' post='232510']
intradevar asa este tepari sunt firmele SPY CLEAN si GOLDEN CLEAN scrieti oameni buni care ati lucrat la ei si vau tras teapa nu va lasati intimidati de ei
[/qu
INTRADEVAR CEI DOI DE LA SPY CLEAN SI GOLDEN CLEAN SUNT NISTE TEPARI : ATENTIE CARE VRETI SA VA CAUTATI DE MUNCA IN MÜNCHEN SA NU CADETI IN PLASA LOR

[quote name='domn judecator' date='Feb 12 2012, 05:34 PM' post='232874']
intradevar asa este tepari sunt firmele SPY CLEAN si GOLDEN CLEAN scrieti oameni buni care ati lucrat la ei si vau tras teapa nu va lasati intimidati de ei
[/qu
eu am gasit un anunt pe net cu firma SPY CLEAN si vroiam sa ma duk sa lucrez la ei chiar sunt tepari?

eu am gasit un anunt pe net cu firma SPY CLEAN si vroiam sa ma duk sa lucrez la ei chiar sunt tepari?
Pentru Veverita
Daca doresti sa iti rupi spatele muncind doua luni si dupaia sa nu-ti vezi banii plus ca nuu iti da de lucru numai cu taraita la inceput si nu te angajeaza cu nici un contract de munca , ce un contract de colaborare intre doua amarate de persoane fizice cum sunt in Romania , contractul este scris in limba Romana care in Germania nu au nici o valoare. Cititi-va contractul cei care munciti la ei si veti vedea ca nu aveti nici un drept numai sa taci si sa lucrezi. SUNT DOI BOSCHETARI AMARATI DIN ROMANIA ( SPY CLEAN ; GOLDEN CLEAN )

Inteleg ca te-au suparat, da' incearca sa vorbesti cu cineva, nu cu tine insuti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 14 2012, 11:17 AM
Mesaj #452

Guests

Pentru cei care au copii si se pregatesc de scoala:

http://romaningermania.ro/clasa-pregatitoa...a/#comment-2824

+Quote Post
Vizitator_ANABELA.
mesaj Feb 18 2012, 01:32 PM
Mesaj #453

Guests

[quote name='dom judecator' date='Feb 12 2012, 05:34 PM' post='232874']
[/qu
INTRADEVAR CEI DOI DE LA SPY CLEAN SI GOLDEN CLEAN SUNT NISTE TEPARI : ATENTIE CARE VRETI SA VA CAUTATI DE MUNCA IN MÜNCHEN SA NU CADETI IN PLASA LOR

[quote name='domn judecator' date='Feb 12 2012, 05:34 PM' post='232874']
[/qu

Pentru Veverita
Daca doresti sa iti rupi spatele muncind doua luni si dupaia sa nu-ti vezi banii plus ca nuu iti da de lucru numai cu taraita la inceput si nu te angajeaza cu nici un contract de munca , ce un contract de colaborare intre doua amarate de persoane fizice cum sunt in Romania , contractul este scris in limba Romana care in Germania nu au nici o valoare. Cititi-va contractul cei care munciti la ei si veti vedea ca nu aveti nici un drept numai sa taci si sa lucrezi. SUNT DOI BOSCHETARI AMARATI DIN ROMANIA ( SPY CLEAN ; GOLDEN CLEAN )

Inteleg ca te-au suparat, da' incearca sa vorbesti cu cineva, nu cu tine insuti.
[/size][size="4"][color="#FF0000"][/color]NU STIU DACA VORBESTE SINGUR DAR CE VORBESTE ESTE FOARTE ADEVARAT DOI BOSCHETARI CARE TRAESTE PE SPATELE ROMANILOR. SE DAU VICTIME CAND TE DUCI LA EI SA TE PRIMEASCA SA LUCREZI CA AU LUCRAT PT O DOAMNA SI LE-AU TRAS TEEEPA CUM A PUTUT SA FACA ASA CEVA CA IAU LASAT FARA NICIUN BAN DAR EI CARE SUNT MAI RAAAAAAIIII CA DOAMNA RESPECTIVA NU VAD ASTA NISTE MINCINOSI.

+Quote Post
Vizitator_Alexnadru.
mesaj Mar 4 2012, 10:29 AM
Mesaj #454

Guests

salut la toti,cine poate sa ma ajute cu o slujba in Germania de dorit Baden-Wurttenberg(am participat la un training in Friedrichshafen,mia placut foarte mult)asa ca pentru inceput pina voi invata mai bine limba germana.
Multumesc anticipat

+Quote Post
bloodrivers
mesaj Mar 6 2012, 06:36 PM
Mesaj #455

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 3-March 12
Utilizatorul numarul: 31 732

cine stie cum se poate de obtinut un permis de munca in Germania

+Quote Post
Vizitator_Tzepuit.
mesaj Mar 20 2012, 05:22 PM
Mesaj #456

Guests

As dori sa avertizez romanii care doresc sa vina la munca in Kaiserslautern la asa zisul dl. MIKE pe numele lui adevarat ********** DUMITRU care are anunturi in aproape toate ziarele din Romania cu nr.de tel; 0049.************ ca este un mare TEPAR care se imbogateste pe spatele romanilor cinstiti care cauta un loc de munca in constructii.Acest individ are o vrajeala la telefon de crezi ca l-ai intalnit pe cel mai cinstit om din lume dar realitatea este alta .......profita de faptul ca oamenii ajung la el fara bani si nu au unde sa stea decat in casele lui sau in cele inchiriate de el sii munceste cate 11/12 ore pe zi dandu-le bani de mancare[25-30 E sambata] iar la sfarsitul lunii cat considera el 200-300 E ......Iar pentru cei care au lucrat pentru el Oamenilor duceti-va si recuperati-va actele de la acest excroc pentru a nu va trezi ca aveti datorii catre statul german de care nu stiti nimic.

+Quote Post
Vizitator_loki.
mesaj Mar 22 2012, 07:14 PM
Mesaj #457

Guests

Citeaza (bloodrivers @ Mar 6 2012, 06:36 PM) *
cine stie cum se poate de obtinut un permis de munca in Germania

Eu l-am obtinut relativ repede adica 12 zile am aplicat pe 1 martie si in 12 era gata. Pentru asta am facut un dosar cu copii dupa diplome, contract de munca, inregistrarea de la primarie a locuintei, si bineinteles a venit unul dintre sefi cu mine la ZAV ca eu nu vorbesc germana. Si a dus el toate tratativele wink.gif.

+Quote Post
Vizitator_Deiu.
mesaj Apr 4 2012, 10:45 AM
Mesaj #458

Guests

permis de munca in 12 zile????

+Quote Post
Vizitator_crystal.
mesaj Apr 5 2012, 11:52 AM
Mesaj #459

Guests

Citeaza (Deiu @ Apr 4 2012, 10:45 AM) *
permis de munca in 12 zile????

Da,chiar daca e aproape de necrezut,si eu amobtinut permisul de munca destul de repede,in 10-12 zilesi asta era in anul 2009 in orasul Fulda.Acum depinde de locul de munca si de regiunea unde ai depus actele.Va salut si va doresc Paste fericit,oriunde va aflati.

+Quote Post
Vizitator_George.
mesaj Apr 23 2012, 09:31 PM
Mesaj #460

Guests

wink.gif
Citeaza (Viorel @ Apr 9 2010, 12:46 PM) *
Nu vad de ce ar fi asa "trist' ca o tara isi protejeaza proprii cetateni in fata strainilor, daca ar da drumul la noi macar asa cum este acum in Germania sa se angajeze chinezi sau africani puteti fi siguri ca niciodata un roman nu isi va mai gasi de lucru. In consecinta nu e cazul sa ne kkm pe noi ce "trist" si "nasol" e cu munca in Germania.
Din cate vad ca scriu cei de mai sus (ortografie + gramatica) par a fi genul de flaifushteri semi-analfabeti care pot cel mult accede la munci "capsunaresti" unde concurenta e mare ca tuturor la convine sa fie prosti pe salariile de aici, eu personal lucrand in landul BW in industria electronica ( nu la pus telefoane in cutie ci ceva mai sus pe scara ) nu am avut nici o problema pe partea administrativa si in al doilea an am urcat de la 4500 la 4700EUR, impozitul e mare, este adevarat, aproape 30%, dar ma voi insura si se injumatateste smile.gif.
Firma a facut cerere, nu a existat un candidat localnic cu calificarile necesare, au eliberat permisul de munca, AOK m-a luat sub aripa ei si totul e OK. Apoi au trimis si un inspector de munca sa vada daca fac ceea ce au zis angajatorii ca voi face si asta e, allles gute biggrin.gif.
Pe de alta parte a zburat puiul cu atza la munci capsunaresti, gen agricultura, ospatari si alte chestii semi/necalificate, au descoperit si ei ca e bine sa iei 1500EUR si sa nu te doara capul, asa ca mai draga invatati, invati si iar invatati si poate veti face ceva pe aici, daca nu, stati acasa si contribuiti la propasirea Romaniei pe noi culmi de succesuri tongue.gif

Buna seara,
Daca nu va suparati, eu sunt din Italia (circa 20 de ani), si cum ca pe aici s-au stricat treburile, ma gande-am sa incerc sa-mi gasesc ceva de lucru, in constructii, ca instalator, centrale termice si aer conditionat, meseri care o practic aici de circa 15 ani!!
Ce credeti, cate probabilitati am, daca am dreptul la munca, avand in vedere ca in Italia sun OK cu permis permanent, de fapt cum spuneam mai sus, am familie cu doi copii, casa, aici, dar adevenit destul de greu si ma gande-am ca poate in Germania ar mai fi o speranta! Apropo, stie cineva cat castiga un instalatos( +/-) pt. ca vreau sa fac o comparatie sa vad daca renteaza??
Va multumesc mult pt. timpul si raspunsul acordat!!
Tschüss din Stuttgart

+Quote Post
Vizitator_Gigi2012.
mesaj May 8 2012, 10:03 PM
Mesaj #461

Guests

Pentru cei care vor sa munceasca in Germania, fara comisioane si intermediari
http://munca-sezoniera.blogspot.com

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_alina..
mesaj May 10 2012, 09:31 AM
Mesaj #462

Guests

Citeaza (Andreea @ Jan 31 2011, 08:24 PM) *
Buna!As vrea sa pun si eu o intrebare,dc ma poate ajuta cineva..vrea sa plec si eu in Germania sa-mi caut un job dar nush ce sanse as avea sa ma angajeze neamtul..mi s-a spus ca daca nu plec din RO cu contractul de munca n-am nicio sansa sa ma angajez..am apelat la o firma de recrutari dar nu mi s-a parut seriaosa,m-au pus unele lucruri pe ganduri si mi-e frica sa plec intr-o tara straina si cu un bebe cand nu sunt sigura 100% de job.nu vreau sa iau teapa,cum am auzit ca au luat atatia! ..vreau sa plec impreuna cu familia adik sotul si fetitza de 8 luni! eu sunt profesoara de mate(nu ca ar conta),stiu engleza si stiu cat de cat si limba germana,oricum invatz! vreau sa-mi gasesc si o chirie dar am auzit ca nemtii nu-ti dau fara dovada ca lucrezi,cum este de fapt si logic..nush..poate sa ma lamureasac cineva,va rog?chiar nu am nicio sansa?? sau imi poate recomanda cineva o firma de recrutari?..pls..

+Quote Post
Vizitator_CATALINA.
mesaj May 13 2012, 03:47 PM
Mesaj #463

Guests

Buna ziua,am o intrebare pt ce ce au trecut prin situatia mea.SOTUL MEUA PRIMIT DREPTUL LA MUNCA PE 2 ANI PANA IN 2013.LA 6 LUNI DUPA ANGAJARE L AU DAT AFARA CE SE INTAMPLA CU ACTELE MAI SUNT VALABILE?SAU O LUAM DE LA CAPAT?VA MULTUMESC!

+Quote Post
Vizitator_Stan marieta.
mesaj Jun 5 2012, 05:27 PM
Mesaj #464

Guests

Cunoaste cineva un translator roman german in Augsburg?
Precizez ca am nevoie de asistenta pe parcursul unei consultatii medicale 1-1.5 ore, intr-o clinica din Augsburg.
marietastan@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_jobs in germany.
mesaj Jun 14 2012, 05:38 PM
Mesaj #465

Guests

Citeaza (Maria @ Apr 9 2010, 11:52 AM) *
Nu prea va imbatati cu apa rece! E foarte greu acuma pentru oricine daca nu e neamt sa ocupe un loc de munca in Germania. Chiar daca ai contract de munca cu vre-o firma, autoritatile trebuiea sa ti-l aprobe! Dar mai intai de toate acel loc de munca trebuie ocupat de un neamt, nu? Asa ca noi, ceilalti, stam frumos si asteptam, cam vre-o trei sau patru luni, pana niniun neamt nu vrea acel post, si numai dupa aceea... Sau, daca aveti curaj: ,, la negru". Cam asta-i situatia... Trist, dar macar stii la ce sa te astepti!

nu e chiar asa nasol
incercati pe http://www.spamingermany.com

+Quote Post
Vizitator_crystal.
mesaj Jun 29 2012, 02:50 PM
Mesaj #466

Guests

Citeaza (CATALINA @ May 13 2012, 03:47 PM) *
Buna ziua,am o intrebare pt ce ce au trecut prin situatia mea.SOTUL MEUA PRIMIT DREPTUL LA MUNCA PE 2 ANI PANA IN 2013.LA 6 LUNI DUPA ANGAJARE L AU DAT AFARA CE SE INTAMPLA CU ACTELE MAI SUNT VALABILE?SAU O LUAM DE LA CAPAT?VA MULTUMESC!

Salutare Catalina.Dreptul de munca primit de sotul tau e(a fost ) valabil numai pentru acel loc de munca pentru care a fost acordat.Pentru un nou loc de munca ii trebuie sotului tau un nou drept de munca.Dupa cum vad,postarea e mai veche si sper ca s-a rezolvat problema.Va doresc numai bine.

+Quote Post
Vizitator_aalexonne.
mesaj Jul 6 2012, 12:52 PM
Mesaj #467

Guests

salutari tuturor membrilor acestui forum,de ceva vreme citesc si caut informatii in vederea obtinerii permisului de munca aici in germania.am venit in germania anul trecut in 2011,adus prin cineva mi sa facut atunci un gewerbe,si un ameldung,dar sau dovedit a fii inutile deoarece nu mi sa oferit de munca ,respectivul sef un turc nu a mai avut nici o lucrare absolut nimic de lucru,a trebuit sa incep cautarile in stanga in dreapta binenteles foarte foarte greu nestiind limba germana absolut deloc,in cele din urma am reusit sa gasesc de lucru dar binenteles la negru si marele avantaj al meu a fost ca am venit cu masina personala si cu cateva lazi de scule ..am zis lasa sa fie in masina ca nu strica ..si sau dovedit ca au fost de f mare folos.de anul trecut si pana in prezent am reusit sa lucrez si sa castig relativ bine,undeva la 80 de euro pe zii dar si munca pe masura ,ultimul loc de munca lam avut tot la un turc care lucra cu o firma germana renumita in gresie si faianta ,am lucrat in jur de 4 luni de zile pt acest turc ,miam facut toate actele necesare intre timp si imi facuse un contract de minijob,dar problema a venit intro zii cand a venit sa i semnez niste facturi imense cu explicatia ca eu am voie sa facturez pana la 17.500 euro si ca nu o sa am nici un fel de problema ,binenteles ca nu am fost de acord si ma amenintat ca nu imi va da banii pana nu semnez,si atunci am luat o decizie f importanta iam cerut facturile cu pretextul sa vb cu un prieten care stie f bine cat am de platit sau daca voi avea de platit daca le semnez,eu le-am luat si am facut copii dupa ele,a 2 zii am mers la el si pana nu le-am semnat nu mia dat banii eu binenteles le-am mazgalit plus ca nu avea steunumerul ,a mentionat ca nu este nici o problema ca se ocupa contabila lui,dupa care ....miam luat inima in dinti si am mers la birou la firma mama la directorul principal care binenteles ca nu aveam nici un fel de vorba cu mine doar salutari pe santier si etc,am mers la birou cu acele copii de pe factura ,cu fluturasii care i aveam de la minijob care erau nici macar intrgi doar cate 200 de euro pe luna si am spus ca numai pot lucra pt acest om si am explicat totul cum stau lucrurile ,plus ca imi retinea si cate 100 de euro pe luna cu motivul ca sunt pt taxele de la minijob,s am spus ca vreau sa lucrez direct pt ei pt firma .in acel moment directorul firmei a ramas surprin a inlemnit,ma pus sa astept 5 minute in care a sunat la filiala mare din Berlin si a vorbit cu secretara firmei si a cerut cu patronul,si a avut acceptul patronului,precizez ca este o firma infintata de 20 de ani si care ia lucrari f mari adica placari cu faianta si gresie ,hoteluri ,scoli,hale ,supermarketuri.in acel moment mia cerut permisul de munca si rentenversichernugsnr,krankenkasse...contul in banka si mai multe ,mia intocmit contractul d emunka ,la 13,40 pe ora ,undeva la 2000 euro net pe luna,si mia zis sa ma duc la depun actele la Dusiburg la Z.A.V,am mers acoo si mi sau dat alte 2 formulare unul pt detalierea experientei..si etc si cel pt Arbetserlaubnis,mam intors inapoi la firma mi lau completat si pe acesta lau stampilat si celalat la fel completat stampilat s impreuna cu Arbaitsvertag -ul,in care sa specificat ca au nevoie imediat de permisul de munca pt a se incepe activitatea.si le-am depus astazi la Duisburg ,mi sa spus sa astept intre 4 si 6 saptamani.acum intrebarea mea este... poate din auzite din cazuri asemanatoare deci toate absolut toate actele sunt in regula? ce sanse am..? in a primi permisul ,sunt f nerabdator in raspunsul pe care il vor da, am muncit mult f mult am trecut prin multe si nici nu ma gandeam sa ajung pana la aceasta foaie pt ca este destul de greu .si cei ce sunt in germania stiu foarte bine la ce ma refer .dar totusi depinde totul de acest permis .cu stima si respect tuturor membrilor.Alexandru.

+Quote Post
Vizitator_buhus mihaela.
mesaj Aug 7 2012, 02:19 PM
Mesaj #468

Guests

EU AS VREA UN POST DE MUNCA AN AGRICULTURA DAR VREAU CEVA SERIOS

+Quote Post
Vizitator_srg.
mesaj Aug 22 2012, 09:28 PM
Mesaj #469

Guests

salut, ma poate indruma cineva cum sa aflu un loc de munca mai usor in augsburg? cam de o luna m-am mutat aici si o gramada de refuzuri am primit din partea angajatorilor . vorbesc engleza ,italiana, maghiara si acum invat germana si cu siguranta exista locuri de munca unde se lucreaza in echipa si sunt romani printre ei indiferent ce este de facut. Problema mea este ca nu cunosc pe nimeni aici care sa ma indrume putin doar.
Inainte am lucrat in italia in montaj de mobila si bucatarii dar situatia nu era prea stralucita pentru ca pentru aceeasi bani eram sofer, sef de echipa, manipulant .... adica trebuia sa fii multilateral dezvoltat laugh.gif fara orar de lucru biggrin.gif adica plecam din casa la ora 6 si ajungeam inapoi dupa ora 21 . Infine as dori sa-mi fac niste prieteni aici in augsburg ca sa am cu cine povestii sau sa beau o cafea o bericica laugh.gif sa aflu mai multe despre cum se traieste aici. sergiu007sergiu@yahoo.com

+Quote Post
Vizitator_LarisaD.
mesaj Aug 23 2012, 08:37 AM
Mesaj #470

Guests

LOCURI DE MUNCA IN COMPANII MULTINATIONALE PENTRU VORBITORII DE LIMBA GERMANA IN CLUJ SI BUCURESTI.

La acest moment, oportunitatile profesionale sunt adresate persoanelor vorbitoare de limba germana pentru urmatoarele domenii: Financiar, Hr sau aveti cunostinte de Customer Support.
Daca prezinta interes pentru dvs unul dintre domeniile prezentate mai sus, va rog sa imi trimiteti un mesaj pentru a va putea oferi mai multe informatii.

In cazul in care aceste oportunitati profesionale nu se pliaza pe domeniul dvs de activitate, am rugamintea de a transmite informatiile si persoanelor din jurul dvs, poate cineva va va multumi.

O zi cat mai frumoasa va doresc!

Larisa

+Quote Post
Vizitator_Hanna Barbara.
mesaj Aug 29 2012, 07:34 AM
Mesaj #471

Guests

De obicei oamenii sunt neseriosi, asa cum am vazut eu! Pe net am gasit un loc de munca in germania!Totul era okei, a fost prea frumoasa si am scris un mail la alandwirtschaft@yahoo.com . Scria ca putem sa mergem si individual si cu grupa.La sfarsit am strans 10 oameni si imi zicea ca nu mai sunt locuri! De ce nu mia zis ca sa mergem cu autocar, si este mai sigur!In fine, poate e sunt si niste oameni seriosi:)

+Quote Post
Vizitator_Monika.
mesaj Sep 30 2012, 07:02 PM
Mesaj #472

Guests

Citeaza (dani @ Apr 6 2010, 09:48 AM) *
Mersi pt raspuns,insa stiu poate asa voi zice si eu cind mi se vor rezolva toate problemele,insa deja sunt suparat pe ei ca asa compicati sunt,e normal isi apara fosta de munca proprie,dar daca ei de aici nu vor sa lucreze sa ne lasa atunci pe noi odata daca asa de lenesi is astia. Eu sunt prin preajma Köln-ului insa nu mai vreau sa aplelez la firma care am vrut sa merg pt ca is cam incepatori sefii si daca lor li se zice ca asa este nu imi da dreptul pt a lucra la ei asa si ramine si asta ma deranjeaza. Daca as gasi poate un romin peaici care sa fie cit de cit in ajutorul meu sa pornesc ca asa nu voi ajunge,numi place sa cer ajutoare insa e nasol acum pt mine,nu zic ca duc viata grrea aici dar numi place sa fiu intretinut. Ma gindeam sa deschid o firma am citit si despre asta ca nu sunt atit de mari restrictii in sensul de a deschide ceva insa nicicatunci nu am dreptul de munca ci doar dreptul de a lucra la firma mea atit,da si sa le platesc impozitele uriase ce cer ei aici. Nu stiu sincer ce sa mai fac,insa am vazut ca pot fii mijloace si aici rotunjite sa zic frumos,pt 2500 eu mi sa zis ca se rezolva si dreptul de munca cei adevarta si in asta nu stiu, dar nu vreau sa fac asa ceva pt cas multi bani pt mine acum .
Daca cineva ar avea vreo idee strict cum as putea face sau sa ajung la dreptul ala de munca sau cum ce sa fac si e prin preajma Köln-ului
Cu stima

Dan

+Quote Post
Vizitator_dorinpantea80@yahoo.com.
mesaj Oct 30 2012, 01:55 PM
Mesaj #473

Guests

Citeaza (srg @ Aug 22 2012, 09:28 PM) *
salut, ma poate indruma cineva cum sa aflu un loc de munca mai usor in augsburg? cam de o luna m-am mutat aici si o gramada de refuzuri am primit din partea angajatorilor . vorbesc engleza ,italiana, maghiara si acum invat germana si cu siguranta exista locuri de munca unde se lucreaza in echipa si sunt romani printre ei indiferent ce este de facut. Problema mea este ca nu cunosc pe nimeni aici care sa ma indrume putin doar.
Inainte am lucrat in italia in montaj de mobila si bucatarii dar situatia nu era prea stralucita pentru ca pentru aceeasi bani eram sofer, sef de echipa, manipulant .... adica trebuia sa fii multilateral dezvoltat laugh.gif fara orar de lucru biggrin.gif adica plecam din casa la ora 6 si ajungeam inapoi dupa ora 21 . Infine as dori sa-mi fac niste prieteni aici in augsburg ca sa am cu cine povestii sau sa beau o cafea o bericica laugh.gif sa aflu mai multe despre cum se traieste aici. sergiu007sergiu@yahoo.com

SALUT
ma numesc Dorin as vrea sa stiu daca ti-ai gasit in Germania de lucru in Romania este dezastru si m-ar interesa si pe mine un job in Germania .adresa mea de e-mail dorinpantea80@yahoo.com
mersi

+Quote Post
Vizitator_costi avram.
mesaj Jan 9 2013, 04:35 PM
Mesaj #474

Guests

mai sunt niste tipi care pun anunturi pe tocmai.ro cu joburi la hoteluri in belgia.nu iti ia comision dar cand ajungi acolo iti cere sa platesti 300-400 euro chiria dupa care ia banii si nu-i mai vezi.au facut treaba asta in olanda iar in ianuarie o vor face in belgia.aviz amatorilor

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_radu..
mesaj Jan 29 2013, 07:28 AM
Mesaj #475

Guests

Citeaza (Ana @ Jul 31 2011, 03:22 PM) *
Baiatul meu si prietena lui au reusit si ei si din luna aprilie 2011 lucreaza la un mcdonalds in Wiesbaden, au dreptul acela de munca pana la sf lu august. Muncesc f f mult, se chinuie sa invete germana, vb destul de bine engleza. Acum 2 sapt i-au spus baiatului sa faca actele pentru prelungire si erau f bucurosi, aproape ca nu mai simteau oboseala, a alergat 3 - 4 zile sa faca toate actele pentru amandoi. Ieri insa, fetei i s-a spus cand era la servici ca nu le mai pot prelungi contractele pt ca in sept intra un restaurant in renovare si trebuie sa ii aduca si pe cei de acolo sa ii imparta la celelalte mc-uri, asa ca abia din noiembrie cand termina renovarea le fac contracte. Copiii mei au ramas stupefiati, nu le vine sa creada, nu inteleg ce se intampla, au muncit si muncesc pe branci, fara comentarii, sefii erau foarte multumiti....Odata ce le-au cerut sa faca actele pentru prelungire, nici prin minte nu le-a trecut ca ar putea fi altfel... ei ( si chiar si eu) nu inteleg de ce i-au mai pus sa faca actele pentru prelungire, doar se stia mai de mult ca acel restaurant intra din sept in renovare...sunt inca zapaciti de vestea aceasta si foarte neincrezatori ca din noiembrie ar putea sa se intoarca ca si cum ar fi fost intr-un concediu fara plata. Mai au 1 luna la dispozitie si baiatul meu vrea, ca in primele libere pe care o sa le aiba (peste 3 zile) sa mearga la birouri si sa vada exact despre ce este vorba si daca se poate face ceva sa fie salvati ( asa vad ei situatia ca pe o salvare). Nu au timpul necesar pt asi cauta altceva pentru sept si oct, plus ca ei locuiesc la apartamentele mc-ului (li se opreste chirie desigur), permsiul de munca inteleg ca il au pentru mcdonalds...este complicat si mai ales pentru faptul ca nu au timpul fizic necesar pt a vedea daca pot gasi altceva ( nu la negru, le este frica de asa ceva) pana in luna noiembrie.....Spuneti-mi ceva, orice..... o impresie, o parere..... Multumesc mult ca m-ati ascultat

+Quote Post
Vizitator_pinzaru ionut.
mesaj Jan 31 2013, 02:06 PM
Mesaj #476

Guests

Citeaza (Musafir @ May 23 2011, 09:00 AM) *
Paradoxal insa nici macar teoretic nu. Si daca ai calificarea respectiva,prioritate au cetatenii germani si cei ai tarilor -vechi membre UE pentru care piata muncii este complet liberalizata,de aceea angajatorul este obligat oricum sa popularizeze postul vacant prin Arbeitsamt si sa ia in considerare toti angajatii. Insa,altfel spus, aceasta reglementare nu se aplica daca esti un specialist cu calificari individuale importante, cercetator ...etc etc.. Germania confruntandu-se cu o lipsa acuta de persoane cu studii superioare si apreciind ca aceasta criza nu se va ameliora nici in urmatorii zece ani, fapt pentru care se are in vedere schimbarea legislatiei pentru simplificarea echivalarii studiilor si atragerea de forta de munca inalt calificata imigranta.

Teoretic permisul de munca poate fi intr-o prima faza pe o perioada determinata de pana la trei ani insa angajatorii aplica pentru permise de munca de un an , preferand sa-l prelungeasca din an in an ptr ca in situatia in care aplica de la inceput pentru trei ani si in aceasta perioada vor sa te dea afara , trebuie sa-ti plateasca compensatii.

Faiantarii, macelarii, lucratorii la banda, in multe situatii ,nici macar nu sunt angajati direct de catre angajator, acesta nedorindu-si complicatii si preferand sa inchirieze serviciul de la agentii specializate de forta de munca axate pe branse si diverse tari din care aduc muncitori si care-si retin o parte procentuala din salariul muncitorului.

+Quote Post
Vizitator_CHELU MARIUS.
mesaj Feb 4 2013, 05:00 PM
Mesaj #477

Guests

SALUTARE LA TOATA LUMEA SUNT IN GRECIA SI AS VREA SA LUCREZ SI EU IN GERMANIA DAR NAM LA CINE SA CER AJUTOR IN ORCE MUNCA AGRICULTURA, FERME SI AS VREA SA STIU DACA POT LUCRA CU ACTELE DE GRECIA AST RASPUNS ASTA E FAACEBOOK MEU CHELU MARIUS V ROG FRUMOS

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 6 2013, 08:11 AM
Mesaj #478

Guests

Sunt foarte multe de spus relativ la ''munca in Germania''.
Pe scurt, as incuraja fara rezerve doar specialistii IT, vorbitori de germana sau engleza cel putin...
Se cauta in special cei cu studii superioare.
In rest, Germania pentru romani este foarte grea in lipsa unui contract de munca ferm, iar pentru cei care nu cunosc limba este aprope imposibil de supravietuit. Feriti-va de promisiuni si compromisuri si mai ales nu apelati la intermediari dubiosi.
Sfatul meu este sa nu va hazardati ''la noroc'', sau pe informatii ''din auzite'', neverificate macar pe un site oficial german. Germania nu este ca Spania sau Italia.
In plus, orice tentativa de a ocoli legea, va poate aduce neplaceri imense, cu repercursiuni pana in Romania.

Aici gasiti aproape tot ce va intereseaza, privind Legislatia Germana in general si cerintele pentru imigrantii romani :

spam

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 6 2013, 08:13 AM
Mesaj #479

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 6 2013, 08:11 AM) *
Aici gasiti aproape tot ce va intereseaza, privind Legislatia Germana in general si cerintele pentru imigrantii romani :

http://consilierjuridicgermanoroman.com/

+Quote Post
Vizitator_jojo.
mesaj Feb 11 2013, 12:19 AM
Mesaj #480

Guests

incearca in Burger King...o sa ti gasesti cu siguranta...Sau incearca in orasul de langa Augsburg--Gersthofen..e un Burger King acolo la care lucreaza niste prieteni.Eu am locuit in Augsburg 6 luni...sara_szeged@yahoo.com......(

+Quote Post

18 Pagini V  « < 14 15 16 17 18 >
Fast ReplyReply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th December 2014 - 09:28 AM