IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Inchidere cont BRD
Vizitator_popescu liliana.
mesaj Sep 21 2011, 07:30 PM
Mesaj #31

Guests

Citeaza (Florin @ Jun 24 2011, 06:57 AM) *
Ieri am fost la BRD sa fac o retragere din contul Ron.
Am intrebat cum mai stau cu soldurile.

Am aflat cu stupoare ca in contul USD nu mai am nici suma depusa initial !!!
Adica dobanda la depozitele in dolari e foarte mica si e mai mare comisionul de intretinere.

Vin si intreb:
Vi se pare normal ca eu, persoana fizica, sa pun la dispozitia unei banci o suma de bani si sa nu iau nici macar suma depusa ???

Mai mult, mi s-a spus ca daca vreau sa scot suma initiala trebuie sa mai depun o suma mica in dolari pentru completare. Si bineinteles sa suport si retragerea ca si comision.

Mi se pare incredibil!
Am decis sa lichidez toate conturile pe care le am la banca asta si sa nu mai apelez in viitor.

Prefer sa tin banii la saltea sau sa cumpar aur. sau ma mut la alta banca

Cei de la BRD, au o super promotie, recomanzi un prieten pt credit si castigi 100! a si blesteme toata viata!:))asa ca va recomand ca fugiti de BRD!!!!Am credit in EUR pt prima casa si mi-a crescut rata in 2 ani de la 320 de eur la 379 eur, asa ca ganditiva bine si nu aveti incredere in reclame !!!Imi vine sa plang cand ma uit pe grafic si constat cum se joaca ei cu comisioanele si dobanda in functie de EURIBOR!BAFTA!!
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_cristi.
mesaj Oct 25 2011, 03:36 AM
Mesaj #32

Guests

Citeaza (popescu liliana @ Sep 21 2011, 07:30 PM) *
Cei de la BRD, au o super promotie, recomanzi un prieten pt credit si castigi 100! a si blesteme toata viata!:))asa ca va recomand ca fugiti de BRD!!!!Am credit in EUR pt prima casa si mi-a crescut rata in 2 ani de la 320 de eur la 379 eur, asa ca ganditiva bine si nu aveti incredere in reclame !!!Imi vine sa plang cand ma uit pe grafic si constat cum se joaca ei cu comisioanele si dobanda in functie de EURIBOR!BAFTA!!

Mai aveam niste bani intr-un depozit....m-am dus la BRD sa-i scot pe toti....ii zic fetei de la ghiseu, ii retrag pe toti...imi spune puteti retrage 466...ok zic, dupa ce mi-i da intreb.....ati inchis contul? Nu...imi raspunde.....pai de ce, intreb! Daca nu a-ti solicitat asta! Adica eu vreau sa retrag toti banii dar sa raman cu contul activ! Zic inchide-l, oki face, va mai dau 1 ron din cei 3 care mai erau, pentru ca diferenta e comision! Adica in 10 minute, doua tranzactii , doua comisioane! Sa nu mai vorbim ca am avut la dansii 5000 ron, am facut 4 retrageri iar la sfarsit am pierdut din toata suma 400 roni! Timp de 5 luni.........Le dai bani si dupa 5 luni nu scoti nici macar banii care i-ai bagat! Mi se par niste nesimtiti si niste hoti!

+Quote Post
Vizitator_Lena.
mesaj Dec 30 2011, 10:38 AM
Mesaj #33

Guests

Am si eu o nedumerire. Daca le cer celor de la ghiseul BRD un act care l-am semnat cand am deschis contul curent, se poate sa-l primesc? Pentru ca am fost anuntata de vreo 2 zile ca trebuie sa ma prezint la ei pt inchiderea unui cont, de existenta caruia nu am habar.

+Quote Post
teose
mesaj Dec 30 2011, 01:54 PM
Mesaj #34

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 24
Inscris: 27-June 08
Utilizatorul numarul: 1 530

Citeaza (Ea @ Nov 9 2008, 09:17 PM) *
Instrucat nu mai am nevoie de contul de la BRD si banca percepe comision de administrare, m-am gandit sa inchid contul. M-am dus la ghiseu, spun ca vreau sa fac inchidere de cont si stupoare .. peste 2 luni abia, se poate; mi s-a spus ca mai intai renunt la card si abia peste 2 luni, eventual, sa revin pentru a completa hartiile de inchidere de cont.

Cum adica? Nu pot sa renunt la cont cand vreau eu? Clientul trebuie sa plateasca inca 2 luni comision de adminsitrare pentru ca vrea banca? Nu ca suma ar fi una colosala, dar ca idee ..in primul rand ca e vb de timpul meu si apoi ..ca nu vad sensul?

Chiar asa se procedeaza? am fost prost informata la ghiseu? Sa sun la BRD Buc? la OPC?

Merci.

Fiecare banca presteaza dupa propriile reguli. Am patit acelasi lucru la CEC. Facand insa ordine printre hartii, am gasit un contract incheiat cu Raifaissen, odata cu dechiderea unui cont necesar (in urma cu mai bine de un an) platilor curente. Am mers la banca sa vad care e soarta contului, chiar daca stiam ca e gol, dar nu vroiam sa inchei anul dator cu eventuale comisioane. Mi s-a spus ca, nefolosit mai mult de noua luni, contul a fost inchis automat. Alta Marie...

+Quote Post
Vizitator_Segiu.
mesaj Jan 20 2012, 07:17 PM
Mesaj #35

Guests

Citeaza (Florin @ Jun 24 2011, 06:57 AM) *
Ieri am fost la BRD sa fac o retragere din contul Ron.
Am intrebat cum mai stau cu soldurile.

Am aflat cu stupoare ca in contul USD nu mai am nici suma depusa initial !!!
Adica dobanda la depozitele in dolari e foarte mica si e mai mare comisionul de intretinere.

Vin si intreb:
Vi se pare normal ca eu, persoana fizica, sa pun la dispozitia unei banci o suma de bani si sa nu iau nici macar suma depusa ???

Mai mult, mi s-a spus ca daca vreau sa scot suma initiala trebuie sa mai depun o suma mica in dolari pentru completare. Si bineinteles sa suport si retragerea ca si comision.

Mi se pare incredibil!
Am decis sa lichidez toate conturile pe care le am la banca asta si sa nu mai apelez in viitor.

Prefer sa tin banii la saltea sau sa cumpar aur. sau ma mut la alta banca

BRD-ul este cea mai ordinara banca la ora actuala

+Quote Post
Vizitator_Vizitator.
mesaj Mar 18 2012, 11:58 AM
Mesaj #36

Guests

Macar bancile au un cadru juridic, in care controlul se exercita sau nu, ceea ce nu se intampla in cazul institutiilor financiare nebancare gen CAR-uri (analog si pentru Asociatiile de Proprietari) unde nu exista nici un control in gestionarea fondurilor decat unul formal, facut de cenzori.

La un CAR am contabil care este cenzor la administratorul de bloc unde locuieste, iar administratorul e cenzorul CAR-ului. Adica ne controlam noi pe noi !

Finantele nu sunt interesate decat de plata impozitului si a taxelor pe venituri din salarii si /sau indemnizatii.
CAR-urile sunt institutii nebancare financiare - IFN. Pe ei nu ii controleaza nici Banca Nationala, nici Curtea de Conturi.

Se dau contracte la negru, se iau bani frumosi pentru facilitarea contractelor, pentru compensarea fondului cu imprumutul neachitat de persoana fara a percepe penalitati. Intr-un cuvant spaga si jaf.

Macar la banci exista niste reglementari stricte, iar fondurile sunt gestionate in alta maniera.

+Quote Post
Vizitator_client brd sau nu.
mesaj May 31 2012, 08:59 PM
Mesaj #37

Guests

Citeaza (Segiu @ Jan 20 2012, 07:17 PM) *
BRD-ul este cea mai ordinara banca la ora actuala

am si eu niste patanii - pe care le consideram pana acum incredibile - cu aceasta banca.

aveam cont la ei - cont curent, cu un card atasat, niciun credit, nimic. intrau din cand in cand banii de salariu pe el. schimbandu-mi jobul, si cardul, contul a devenit mai mult sau mai putin inutil. vreau sa-l inchid, doamna de la ghiseu imi spune o poveste imbarligata cum ca, fiind contul deschis intr-un anumit an, trebuia sa platesc comision de inchidere de vreo 60 de lei. intreb de ce - cica asa am semnat. ii explic ca nici moarta n-as fi semnat o asemenea magarie - bancile sunt prin definitie niste institutii de hotit cu acte in regula, si nu am chef sa le ajut sa fraiereasca oamenii.
asa ca intreb: daca am semnat, trebuie sa existe, inregistrata, scanata dovada. - nu. in fine, inchid contul in orice conditii, numai sa scap de jeguri - cer o hartie ca a fost inchis contul - nici dintr-asta nu pot sa ofere. numa oi vedea ca nu-i, vorba cantecului.
trec ceva zile, sunt sunata sa mi se spuna ca, de fapt, nu trebuia sa mi se perceapa respectivul comision, ca data de deschidere a contului etc. etc. ma duc sa-l iau. evident, nu capat cei 60 de lei, ci doar vreo 50 - alte comisioane, de procesare - creierul BRD muncise din greu, si nu pe degeaba.
mai va cam o juma de luna, mai primesc un telefon: contul e viu si nevatamat, s-a produs o eroare, tre sa le dau comisionul.
inca n-am ajuns, din nou, pe la ei, dar e clar: se va lasa cu reclamatii in banca si in afara ei - OPC sau cine s-o fi ocupand de asa ceva.
nu as fi crezut ca o banca, fie ea si hoata, c-asa li-i felul, e totusi in stare de asemenea porcarii. si nu, nu e vorba de greselile unei operatoare. comision de inchidere ad hoc? operatiuni de inchidere esuate nu in ore, ci in zile si saptamani? come on! bancile vor sa intoarca omenirea in epoca de piatra...

+Quote Post
Vizitator_ktn91land.
mesaj Aug 18 2012, 09:54 AM
Mesaj #38

Guests

Din experientele mele, BRD si BCR au printre cele mai mari taxe si comisioane. Isi permit acest lucru deoarece au un portofoliu de clienti foarte mare asa ca nu se chinuie foarte mult sa fie atractivi din acest punct de vedere.
Cat priveste problema pusa initial cu inchiderea contului curent, chiar pe acesta mai exista plati in asteptare, acestea se proceseaza in maxim 2-3 zile daca prinzi si week-end-ul.
Daca, de acel cont curent este legata si o descoperire de cont/overdraft, atunci, intra-adevar inchiderea poate dura pana la 30 de zile.
Oricum, in nici un caz doua luni. O idee ar fi sa ceri parerea si a unui alt consultant sau sa suni la serviciul lor de clienti si vei obtine o a doua parere. Daca tot nu se rezolva, poti suna la OPC, dar sa nu-ti pui prea mari sperante in ei. Vor incepe prin: "Faceti dvs. o cerere ... "

+Quote Post
Vizitator_vizitator _nemultumit.
mesaj Aug 30 2012, 07:50 AM
Mesaj #39

Guests

Subscriu la parerea proasta despre BRD si la modul total neprofesional in care sunt tratati clientii la aceasta banca.
Am dorit sa deschid un cont de economii in euro la ei. M-am informat pe net, pe site-ul bancii despre optiunile existente, oprindu-ma la 2 tipuri de conturi. Informata deci despre ofertele lor, am ajuns, in jurul orei 16 (precizez ca programul BRD este pana la ora 17), la prima agentie BRD - agentia de pe bd. Obregia, unde am dat la ghiseu peste un tanar total nepregatit, care pe langa faptul ca nu a stiut sa prezinte oferta (detalii despre cele 2 tipuri de cont care ma interesau) mi-a adus la cunostinta ca pentru deschiderea unui cont sunt f. multe formulare de completat, contul poate fi deschis pana la ora 16,30 (de ce, daca programul bancii este pana la ora 17?!) si mi-a cerut o factura de utilitati de acasa, pe care evident nu o aveam la mine, si despre care am aflat ulterior ca nu este nevoie, intrucat eu solicitam deschiderea unui cont de economii, nu contractam un credit!!! - EVIDENT, ERA SFARSITUL PROGRAMULUI, IAR TANARUL NU MAI AVEA CHEF DE MUNCA.
Am plecat de la agentia sus mentionata, ajungand a doua zi la agentia BRD din Aparatorii Patriei, unde surpriza!!! - 2 tineri, domnisoara si baiat, la doua ghisee alaturate, total pe dinafara profesional. M-am adresat domnisoarei, spunand ce intentionez sa fac si cerandu-i parerea asupra carui tip de cont sa optez. A inceput nesigura, sa-mi povesteasca niste aberatii despre conturile despre care ii cerusem detalii: habar nu avea despre perioadele la care se capitalizeaza dobanda, despre zilele cand se calculeaza dobanda, ca sa nu mai precizez ca nu stia nici macar conditiile de administare ale contului, ma refer aici la comisionare, la suma minima care trebuie sa existe in cont pt deschidere. Ii cerea frecvent parerea colegului de ghiseu, la fel de "bine" pregatit si acesta. Evident ca am cedat nervos, am ridicat tonul la domnisoara respectiva, spunandu-i ca ceea ce imi prezinta ea este departe de ceea ce se regaseste in oferta bancii pe site-ul BRD. Spre surprinderea mea a fost deranjata ca nu e lasata sa abereze in continuare. La cat de prost esti pregatita, mi-ar fi rusine draga domnisoara sa ma mai uit in ochii vreunui client...
DRAGI DOMNI SI DOAMNE DIN CONDUCEREA BRD, CARE SUNT CRITERIILE DE ANGAJARE A ACESTOR TINERI?!
Sunteti o banca renumita, din cunostintele mele va situati pe locul 2 ca si profit, pe piata bancara, de ce admiteti ca acesti copilasi sa va faca institutia de ras?!
Nu spun ca toti angajatii BRD sunt asa, in final am mers la o a treia agentie, unde am reusit sa deschid acel cont, (felicitari domnisoarei care m-a consiliat si care mi-a deschis contul, a dat dovada de mult profesionalism si interes pentru ceea de face) - dar oameni buni, nu este posibil sa mergi la 3 agentii ale unei banci pentru un lucru atat de simplu precum deschiderea unui cont, sa pierzi atat de mult timp si energie...

Concluzia finala este ca daca voi putea evita sa lucrez in viitor cu banca sus mentionata, o voi face cu toata convingerea, mai ales acum ca am citit pe acest forum ca nu sunt singura nemultumita.

+Quote Post
Vizitator_nicolae ioana.
mesaj Oct 12 2012, 11:19 AM
Mesaj #40

Guests

Citeaza (popescu liliana @ Sep 21 2011, 07:30 PM) *

+Quote Post
Vizitator_Deea.
mesaj Feb 22 2013, 03:48 PM
Mesaj #41

Guests

Am un card de credit de la BRD si as dorii sa il inchid. am platit si ultima rata , iar doamna de la BRD mi-a spus sa trimit o cerere de inchidere card la o adresa de mail sau prin posta..... de unde pot lua cererea?....Chiar nu inteleg.....

+Quote Post
Vizitator_protestatar.
mesaj Apr 2 2013, 06:05 PM
Mesaj #42

Guests

Citeaza (vizitator _nemultumit @ Aug 30 2012, 07:50 AM) *
Subscriu la parerea proasta despre BRD si la modul total neprofesional in care sunt tratati clientii la aceasta banca.

N-as zice ca sunt neprofesionosti, din contra ...
Problema este alta si este valabila pentru aproape toate bancile din Romania
Conform teoriei bancare, sursa principala de venituri a bancilor este dobanda perceputa la creditele acordate. Cum creditarea nu merge, bancile s-au orientat imediat spre ceva ce inca mai merge, si anume spre conturile deponentilor, mai scurt, spre cele 12 milioane de carduri, o vaca tocmai buna de muls. Au marit nesimtit comisioanele de administrare a conturilor si asa se face ca ponderea comisioanelor egaleaza si chiar depaseste in cele mai multe cazuri ponderea veniturilor obtinute de banci din incasarea dobanzilor.

+Quote Post
Vizitator_lolo.
mesaj Mar 23 2014, 08:57 PM
Mesaj #43

Guests

Pt toti cei nemultumiti si doritori sa isi inchida conturile cu BRD, sper sa va ajute acest formular biggrin.gif

https://www.brdfinance.ro/assets/pdf/Cerere...eziliere%29.pdf[size="5"][/size]

+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th September 2014 - 09:43 PM