IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Acte pentru cumpararea unei masini, La cat pot ajunge ?
Vizitator_Jo.
mesaj Nov 25 2008, 09:44 AM
Mesaj #1

Guests

Cine a mai cumparat in ultimele 2-3 luni masini (inmatriculate in special)? imi puteti spune va rog la cat v-au ajuns toate cheltuielile ...acte, autorizari, taxe, timp ...
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_9CE208.
mesaj Nov 26 2008, 08:47 AM
Mesaj #2

Guests

Extind intrebarea .... cine a cumparat o masina inmatriculata (in special) in ultimulele 6-8 luni. Cam la cat v-au ajuns actele? .... Chiar nimeni nu si-a cumparat .... unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_Raspunsul tau.
mesaj Nov 26 2008, 01:48 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (9CE208 @ Nov 26 2008, 08:47 AM) *
Extind intrebarea .... cine a cumparat o masina inmatriculata (in special) in ultimulele 6-8 luni. Cam la cat v-au ajuns actele? .... Chiar nimeni nu si-a cumparat .... unsure.gif

Salut,

iata pasii pe care i-am parcus eu la inceputul lunii noiembrie a.c.
Precizez ca este vorba de o masina sh cumparata din Romania, cu numere de Romania si cu ITP valabil.

Primul lucru:
Programare la RAR
Drumul 1: La RAR in Voluntari – merge f repede, in Grivitei … nu recomand
- talon in original
- ITP valabil (este inscris pe talon
- Cartea de identitate a masinii in original
Acolo se plateste o taxa in functie de capacitatea masinii (pentru 1.4 eu am platit 89 ron)
Se asteapta maxim o ora … pana iti da inapoi cartea si nota de identificare RAR

Drumul 2: Directia financiara a sectorului / localitatii de care apartii.
De aici se obtine o viza pe fisa de inmatriculare de luare in evidenta in circumscriptia financiara. Aici trebuie sa ai un dosar care sa contina:
- Buletin identitate (copie + original)
- Fisa de inmatriculare (de pus stampila pe ea in dreapta sus)
- Carte de identitate (copie)
- Contract de vanzare cumparare (copie)
- Fisa de la administratia fiscala a fostului proprietar ca nu are datorii
De jos de la xerox obtii o cerere tip format A5 pe care o completezi inainte de a merge la ghiseu.

De aici obtii viza pe fisa de inmatriculare si un proces verbal de luare in evidenta a masinii. Daca vrei poti sa platesti impozitul la un alt ghiseu, daca tot esti acolo.
Este important sa ai copii xerox la toate actele.

Drumul 3: CEC
Cu cartea de identitatea la un CEC din sectorul / localitatea de care apartii se platesc cele 2 taxe :
Una de 50 de ron si una de 30 de ron

Drumul 4: RCA – se merge la o firma de asigurare si se face asigurarea obligatorie pe numele noului proprietar, atentie ca trebuie cu 48 de ore inainte de a merge la politie, pentru ca vechea asigurare isi pierde valabilitatea datorita schimbarii numelui proprietarului in acte

Drumul 5 : Politie Pipera / daca e vorba de Bucuresti / , cu dosarul complet pentru a se face inmatricularea.

• Cerere tip – vezi in atash
• Cartea de identitate a vehiculului (cu numele cumparatorului trecuta in ea) in original + copie XEROX
• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare semnata de fostul si actualul proprietar
• Cele 2 chitante in original de CEC
• Copia documentului de asigurare – a noului document, cu numele noului proprietar pe ea
• Contractul de vanzare – cumparare original
• Documentul de identificare a solicitantului (original + copie)
• Dovada de efectuare a ITP in termen de valabilitate
• Nota de identificare RAR
• Taxa numere care se plateste pe loc si obligatoriu cash 40 lei
In 2 ore de la depunerea dosarului primesti noile numere
In momentul in care te duci la ghiseul din politie impreuna cu dosarul cu acte trebuie sa ai si numerele de la masina in mana.

Ca timp e vorba de noroc, pentru mine rar-ul a fost 1 ora, Circa financiara 2 drumuri in zile diferite ca pe site-ul lor oficial lipseste din lista un act care e obligatoriu sa-l ai la tine, Cec 5 minute, Politie: 2 ore, drumul nu le mai pun ca difere de zi, traseu, localitate etc.

Bafta multa.

p.s. singurul loc unde din pacate nu au invatat ce inseamna bun simt si respect este la Drumul 2, in rest e ok.

+Quote Post
Vizitator_hoo.
mesaj Mar 23 2009, 03:04 PM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (Raspunsul tau @ Nov 26 2008, 01:48 PM) *
Salut,

Precizez ca este vorba de o masina sh cumparata din Romania, cu numere de Romania si cu ITP valabil.

Primul lucru:
Programare la RAR
- talon in original
Acolo se plateste o taxa in functie de capacitatea masinii (pentru 1.4 eu am platit 89 ron)

De aici se obtine o viza pe fisa de inmatriculare de luare in evidenta in circumscriptia financiara. Aici trebuie sa ai un dosar care sa contina:
De jos de la xerox obtii o cerere tip format A5 pe care o completezi inainte de a merge la ghiseu.

De aici obtii viza pe fisa de inmatriculare si un proces verbal de luare in evidenta a masinii. Daca vrei poti sa platesti impozitul la un alt ghiseu, daca tot esti acolo.

Cu cartea de identitatea la un CEC din sectorul / localitatea de care apartii se platesc cele 2 taxe :

Drumul 4: RCA – se merge la o firma de asigurare si se face asigurarea obligatorie pe numele noului proprietar, atentie ca trebuie cu 48 de ore inainte de a merge la politie, pentru ca vechea asigurare isi pierde valabilitatea datorita schimbarii numelui proprietarului in acte

Drumul 5 : Politie Pipera / daca e vorba de Bucuresti / , cu dosarul complet pentru a se face inmatricularea.

• Cartea de identitate a vehiculului (cu numele cumparatorului trecuta in ea) in original + copie XEROX
• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare semnata de fostul si actualul proprietar
• Copia documentului de asigurare – a noului document, cu numele noului proprietar pe ea
In momentul in care te duci la ghiseul din politie impreuna cu dosarul cu acte trebuie sa ai si numerele de la masina in mana.

Ca timp e vorba de noroc, pentru mine rar-ul a fost 1 ora, Circa financiara 2 drumuri in zile diferite ca pe site-ul lor oficial lipseste din lista un act care e obligatoriu sa-l ai la tine, Cec 5 minute, Politie: 2 ore, drumul nu le mai pun ca difere de zi, traseu, localitate etc.

Bafta multa.

p.s. singurul loc unde din pacate nu au invatat ce inseamna bun simt si respect este la Drumul 2, in rest e ok.

Aveti iedee daca e ok ce fac?
Am vrut sa fac un deal cu o anumita persoana, dar din cauza une neitelegeri in comunicare acea persoana nu mai vrea sa imi vanda masina. Eu imi doresc acea masina foarte mult si ma gandeam sa il pun pe varul meu sa o cumpere, iar apoi sa mi-o vanda (bineinteles toata treaba se face cu banii mei). Ideea e ca nu stiu daca e ok cand vreau sa ma duc sa o inmatriculez. Deci varul meu face contract de v-c cu respectivul iar apoi face un contract de vanzare cumparare cu mine, dar asta fara sa o mai treaca pe numele lui. Nu stiti va fii ok cu actele la inmatriculare?

+Quote Post
Vizitator_silviulik.
mesaj Mar 16 2010, 07:51 PM
Mesaj #5

Guests

Salut,

Primul lucru:
Programare la RAR
- talon in original

Bafta multa.

salut sper sa ma ajutati si pe mine. unde tre sa se prezinte neapart propietarul din contractul de vanzare - cumparere. vreau sa imi cumpar o masina si o inmatriculez pe numele mamei , dar eu ma voi ocupa de toate astele.

+Quote Post
Fjord
mesaj Mar 17 2010, 06:02 AM
Mesaj #6

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 88
Inscris: 26-January 10
De la: Bucharest, Romania
Utilizatorul numarul: 18 383

Iti prezint mailul catre un coleg, cu pasi completi si recomandati in caz de vanzare sau cumparare. Sunt niste chestii pe care ar trebui sa le stii cu privire la schimbul propriu zis.

1. Vanzare

Daca vine omul si ii place masina dumneavoastra, mergeti la un ghiseu unde scrie ca se fac acte de vanzare-cumparare. Cele mai multe sunt la Pipera, unde au mutat sediul Politiei Rutiere. Si la vechiul sediu de la Udristei au mai ramas chioscuri de-astea (sunt chioscuri in aer liber, detinute de mici patroni autorizati pentru treaba asta. Politia nu are treaba pana in momentul asta). Cumparatorul ia un exemplar al contractului, vanzatorul ia fisa de inmatriculare si cartea verde a contractului.

Dupa pasul asta exista doua variante.

a ) va da banii, ii dati cheile, talonul si masina. Va duceti a doua zi la administratia financiara de care apartineti. Fisa de inmatriculare + Cartea verde din contractul de vanzare-cumparare o predati alaturi de niste cereri tip la financiar, iar peste 24 de ore ridicati: o foaie de radiere (nu mai stiu exact cum se numeste) + fisa de inmatriculare cu timbru si stampila. Aceasta o predati cumparatorului care urmeaza mai departe pasii. Din momentul cand ati obtinut foaia de radiere ati scapat oficial de masina, a fost radiata fiscal, si nu va mai faceti nici o grija cu privire la ea.

b ) Pentru siguranta, unii cumparatori prefera sa faca schimbul bani – masina odata cu fisa de inmatriculare, adica sa mute pasul acesta la sfarsit. Asta pentru ca unii cumparatori de rea credinta vand masini cu datorii fiscale (amenzi, impozite neplatite). Asa am procedat si cand am vandut Matizul, schimbul la sfarsit.

2. Cumparare

Ca si cumparator, presupunem ca aveti in mana: cheile, talonul, cartea masinii, actul de vanzare-cumparare si fisa de inmatriculare timbrata si stampilata.

Preferabil sa o cumparati in zi de Luni-Vineri, pentru ca pasul urmator recomandat e sa-i faceti RCA si Casco si sa gasiti deschis la un sediu de incredere al unui asigurator (sub nici o forma nu incheiati asigurari pe strada, in masini amenajate sau cine stie ce chioscuri amarate). Urmatoarele doua zile puneti-o intr-un loc sigur, pentru ca de regula asigurarea RCA incepe de a 3-a zi. In primele doua zile, e valabila doar pentru politie, dar nu si pentru asigurator in caz de accident din vina dumneavoastra. In mine a intrat camionul a doua zi, cand nici RCA, nici CASCO nu intrasera in valabilitate din punctul de vedere al asiguratorului. Am reparat-o pe RCA-ul camionului, desigur.

Hartogaraie oficiala: mergeti la administratia financiara cu actele si copii dupa toate actele + un timbru fiscal de 2 lei parca (vi se spune exact cat cand faceti actul de vanzare-cumparare. Luati astfel in evidenta noua masina la administratia financiara, pe numele dumneavoastra. Primiti o foaie in acest sens, pe care o sa o prezentati la inmatriculare la Politie. O sa primiti si instiintarea de impozit, pe care o sa il platiti incepand cu anul urmator daca ne gasim in a doua jumatate a anului (nu sunt exact sigur de asta, dar e un amanunt minor).

Pas urmator: platiti o taxa de inmatriculare si una de talon. Una la Posta si una la CEC. Nu se pot plati amandoua in acelasi loc (ne omoara birocratia, stiu). Taxele insumeaza vreo 90 RON.

Sunati la 021-9672 si va programati la identificare la RAR. Cand sunati trebuie sa aveti cartea masinii in fata, pentru ca trebuie sa le spuneti seria cartii (o litera si 6 cifre). Cand va intreaba alegeti RAR Voluntari, nu e aglomeratie mare ca nu se mai inmatriculeaza masini second hand ca altadata si scapati repede.

Locatie RAR Voluntari: mergeti pe Colentina spre complexul Europa/Dragonul Rosu, tineti drumul principal, treceti de primul pod, si cand vedeti al doilea pod, faceti dreapta, coborati sub el, stanga sa treceti pe sub el si de acolo sunt indicatoare la fiecare curba. In 100-200 metri ati ajuns la RAR si acolo sunteti indrumat de angajati. Cand ajungeti la “standuri” vi se verifica seria de motor, sasiu, caroserie si desigur culoarea. Platiti o taxa (pana in 100 de lei pentru autoturisme, dar sa aveti destul la dumneavoastra, pentru orice eventualitate), apoi scoateti masina in parcarea lor. Dupa aproximativ ½ ora, va auziti numele in difuzoare si mergeti la ghiseul indicat sa ridicati certificatul de autenticitate. Acesta il veti prezenta la inmatriculare.

Ultimul pas e sa mergeti sa inmatriculati masina, la Pipera. Sediul e practic pe un camp, langa o strada, drum presarat de multi “binevoitori” dispusi sa va puna actele in ordine, sa incheie asigurari, etc. Nu-i bagati in seama. Prima intrare e pentru Ilfov, nu ramaneti la coada de aici. Ocoliti cladirea prin dreapta la intrarea pentru Bucuresti. Am spus “coada” pentru ca multi se inghesuie inainte sa inceapa programul, ca sa scape foarte repede. Oricum va merge repede, pentru ca sunt mult ghisee.

Predati la ghiseu: talonul vechi, cartea masinii, fisa de inmatriculare, certificatul de autenticitate, luarea in evidenta la financiar si copii dupa toate celelalte (ex: dupa act de vanzare cumparare). Sa va asigurati ca aveti un dosar aranjat cu toate originalele si copiile.

Va intoarceti dupa 2 ore sa va ridicati noul talon si cartea masinii cu dumneavoastra trecut ca nou proprietar. Cat timp nu aveti talon pentru masina, nu circulati cu ea!! Primiti o amenda consistenta daca va prinde.

Situatie: cel care vinde masina nu a inmatriculat masina pe numele lui, e doar intermediar. Nu neaparat tigan samsar, ci chiar firma. Asa a fost la mine.

Proprietar in talon: RCI Leasing, care a instrainat-o catre ADRAS, care mi-a vandut-o mie. Atat la financiar la luare in evidenta, cat si la politie, la inmatriculare, a trebuit sa prezint actele: contract de vanzare cumparare intre RCI Leasing si Adras (conform cu originalul) si intre ADRAS si mine (original+copie sa aveti); ambele fise de inmatriculare (originale! + sa le faceti copie). Fisa asta atesta ca cel ce vinde nu are datorii. Daca proprietarul talonului o vinde si masina mai e vanduta de 100 de ori, fara sa o inmatriculeze nimeni, trebuie sa prezentati 100 de fise de inmatriculare eliberate de financiar. Sper ca nu v-am incurcat, oricum situatia asta e mai putin probabila.

Placutele: daca nu pastrati numerele pe masina, le predati o data cu depunerea actelor de inmatriculare si le ridicati pe cele noi odata cu talonul si cartea. Momentan e bataie mare pe numerele preferentiale cu 3 cifre.

+Quote Post
Vizitator_Catalin.
mesaj Jan 5 2011, 10:43 AM
Mesaj #7

Guests

Unul dintre pasii specificati mai sus poate fi sarit. Puteti obtine o asigurare rca ieftin de pe o multime de site-uri, comandand-o online. Asigurarea va vine direct acasa, fara a fi nevoie sa va deplasati. In plus puteti sa faceti si comparatie intre ofertele de asigurare. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Andrei.
mesaj Jan 30 2011, 02:17 PM
Mesaj #8

Guests

Mai nou acea asigurare RCA ieftina de care spunea Catalin este valabila incepand cu a doua zi, nu din a 3-a.

+Quote Post
Vizitator_dorus.
mesaj Apr 15 2011, 09:24 AM
Mesaj #9

Guests

e greu cu asigurarile, cind e de luat banii merge super repede, cind e de dat e mai greu!
Am nevoie de un sfat, problema e ca si eu trebuie sa imi fac o asigurare rca ieftina ca imi expira si ma bate gindul sa imi fac la City Insurance ca am gasit online si e ieftin la astia si au calculator rca 2011 pe site, ai -25% reducere si cica iti vine acasa gratuit prin curier.
sa ma bag? sa nu ma bag?

+Quote Post
dorus2
mesaj Apr 15 2011, 09:28 AM
Mesaj #10

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 15-April 11
Utilizatorul numarul: 27 181

Citeaza (Andrei @ Jan 30 2011, 02:17 PM) *
Mai nou acea asigurare RCA ieftina de care spunea Catalin este valabila incepand cu a doua zi, nu din a 3-a.

e greu cu asigurarile, cind e de luat banii merge super repede, cind e de dat e mai greu!
Am nevoie de un sfat, problema e ca si eu trebuie sa imi fac o asigurare rca ieftina ca imi expira si ma bate gindul sa imi fac la City Insurance ca am gasit online si e ieftin la astia si au calculator rca 2011 pe site, ai -25% reducere si cica iti vine acasa gratuit prin curier.
sa ma bag? sa nu ma bag?

Aceasta postare a fost editata de dorus2: Apr 15 2011, 09:30 AM

+Quote Post
Vizitator_emmyl19.
mesaj Sep 13 2011, 10:45 PM
Mesaj #11

Guests

Stie cineva daca s-a modificat ceva in legatura cu taxele de mediu. Am urmatoarea situatie: Eu detin auto din 2001, cumparat si impatriculat prima data in 2001 de la RomCarsMotors si vreau sa fac un schimb cu un auto din 2002 adus in tara in 2006 platita taxa de prima-inmatriculare. Am inteles de la cineva ca acum trebuie sa platim amandoi nu stiu ce taxe de mediu foarte mari, aproape la fel ca cele de prima inmatriculare.. E ceva adevar in toata povestea asta sau doar un zvon ?
Va rog mult daca stie cineva si pasii care trebuie facut in cazul schimbului auto!
Multumesc!

+Quote Post
Vizitator_nr. matricol.
mesaj Sep 15 2011, 03:30 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (emmyl19 @ Sep 13 2011, 10:45 PM) *
Stie cineva daca s-a modificat ceva in legatura cu taxele de mediu. Am urmatoarea situatie: Eu detin auto din 2001, cumparat si impatriculat prima data in 2001 de la RomCarsMotors si vreau sa fac un schimb cu un auto din 2002 adus in tara in 2006 platita taxa de prima-inmatriculare. Am inteles de la cineva ca acum trebuie sa platim amandoi nu stiu ce taxe de mediu foarte mari, aproape la fel ca cele de prima inmatriculare.. E ceva adevar in toata povestea asta sau doar un zvon ?
Va rog mult daca stie cineva si pasii care trebuie facut in cazul schimbului auto!
Multumesc!

In 2006 nu se platea taxa de prima-inmatriculare. Daca te grabesti, nu te afecteaza cu nimic noile vise de a mulge mai mult de pe urma detinatorilor de masini de epoca, ambalate frumos in poleiala anti-poluare (visele...). Ca de undeva trebuie platita prima de casare si incurajata vanzarea de carutze noi si performante, doar nu din tranzactionarea certficatelor verzi... Iar schimbul tot cu vanzare-cumparare reciproca de bolizi putin obositi se lasa.
Succes!

+Quote Post
Vizitator_delia m.
mesaj Jan 6 2012, 07:24 PM
Mesaj #13

Guests

Va pot ajuta cu efectuarea traducerilor actelor necesare (inclusiv a legalizarii notariale, daca este cazul) in termene si conditii mult mai avantajoase decat multe alte birouri de traduceri.
Ex: germana: 31 lei/act - traducere (nu platesc TVA) - termen de executie aprox. 1 ora, in functie de volumul de lucru din momentul respectiv. Separat, legalizarea notariala: 44 lei / act - se realizeaza pe loc.
Puteti sa ne trimiteti actele pe internet si sa vi le trimit prin curier, daca nu puteti veni pana in Voluntari, unde avem sediul. (in cazul acesta plata se face prin virament bancar, pe baza facturii mele)
As vrea insa sa ne intelegem de la bun inceput cu privire la un aspect esential (care mie imi starneste nervii de cateva ori pe zi): va rog mult, daca solicitati serviciile noastre, nu ne intrebati pe noi daca e nevoie sau nu de legalizarea traducerilor sau "ce acte trebuie traduse".
Am citit pe forumuri discutii ale unor persoane iritate: "aia de la biroul de traduceri mi-au tradus un teanc de acte si le-au si legalizat, mi-au luat xxxx bani" sau "du-te la un birou de traduceri, ca stiu aia ce sa faca".
Asa incat, pentru a nu ne pune pe noi in situatia de a decide ceea ce va cer altii (adm. financiara, politie, RAR...), va rog, informati-va si spuneti-ne clar ceea ce doriti sa faceti, pentru ca puteti scuti bani (legalizarea e mai scumpa decat traducerea!!) si alergatura.
Sau… pot sa fac si eu ca alte birouri si sa va opresc la tradus 4 acte in loc de 2 si sa le legalizez desi nu va trebuie.
Recitind acest anunt, imi suna malitios, sa stiti ca nu a fost intentia mea! Sper sa prindeti ironia…
Contact pe mail, va rog: traduceri.delia@gmail.com

+Quote Post
Vizitator_peni.
mesaj Jan 22 2012, 08:44 AM
Mesaj #14

Guests

PAŞI ÎNSCRIERE MAŞINĂ NOUĂ – DACIA SANDERO:
- după obţinerea Cărţii de identitate a autovehiculului, mers la RAR, fără programare, pentru aplicarea foliei de securitate, când am fost eu nu era aglomerat, operaţiunea a durat max. 10 minute, nu se plăteşte nimic;
- Obţinerea tipizatelor şi completarea acestora la un birou de acte auto – Cartea de identitate a autovehiculului, facturile de cumpărare a autovehiculului, carte de identitate cumpărător, asigurarea RCA- minim 6 luni, timp – 10-15min., cost – 15 lei;
- de aici vi se dă o Fişă de înmatriculare cu care mergeți pentru vizat la Direcţia economică a Primăriei unde locuiţi pentru a fi luat în evidenţă cu maşina; aici veţi depune un dosar compus din: - cerere tip de acolo, copii după Cartea de identitate a autovehiculului, facturile de cumpărare a autovehiculului, carte de identitate cumpărător, timp – 30 - 40 min., Cost: - 52 lei taxa înmatriculare, 4 lei – taxa de viză şi durează 2 zile sau 14 lei şi o se pune pe loc viza, 2 lei constituirea dosarului;
- taxa poluare Finanţe, aici veţi depune un dosar compus din: - cerere tip de acolo, copii după Cartea de identitate a autovehiculului, facturile de cumpărare a autovehiculului, carte de identitate cumpărător, timp: depuneţi azi, ridicaţi Decizia privind stabilirea taxei a doua zi, în medie cam 20 min. /zi, cost: 2 lei constituirea dosarului, 1138 lei Taxa de poluare;
- taxa certificat înmatriculare – 37 lei la CEC sau BCR, timp – 15 min;
- când aveţi toate acestea reveniţi la biroul de acte cu toate documentele enumerate mai sus, pentru fotocopierea documentelor originale şi finalizarea dosarului, cost – 13 lei, timp – 10-15 min;
- depunerea dosarului la ghişeele serviciilor publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din oraşele reşedinţă de judeţ /mun. Bucureşti – să aveţi la îndemână în original: chitanţa cu care a-ţi achitat taxa de poluare, Cartea de identitate a autovehiculului şi cartea de identitate, cost: dacă luaţi numere la rând 40 lei le ridicaţi în 2 ore, dacă le luaţi preferenţial 85 lei le ridicaţi a doua zi, timp: 10-15min/zi.

+Quote Post
bodo4runner
mesaj Jan 23 2012, 08:22 PM
Mesaj #15

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 23-January 12
Utilizatorul numarul: 31 270

va salut! daca ma puteti ajuta cu o intrebare.tatal meu a cumparat acum 5zile o masina si acum s-a razgandit si vrea sa mi-o vanda mie,poate?retineti masina este din romania inmatriculata si in 5 zile nu a facut nici un demers pt rar,finante,cec,politie ,pe CI este trecut numele lui la instrainare.cum poate sa mi-o vanda?
masina e luata de la pers.juriduca vanzatorul a facut factura pe numele tatalui meu totul ok certificat fiscal,fisa inmatriculare ,talon,CI....se poate vinde acum?adica inainte de a parcurge pasii inmatricularii...
va multumesc! biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Tibby.
mesaj Jan 31 2012, 11:13 PM
Mesaj #16

Guests

Salut! Eu vreau sa imi cumpar o masina veche, in principiu una peste 30 ani (skoda s100 ) . nu stiu exact ce si cum , n am nicio treaba cu acest domeniu. Din cate am inteles,pot sa o inscriu ca vehicol istoric,ceea ce ma scuteste de taxe ( care or fi ele :-?? ) ;asa , dar ca sa obtin un certificat de vehicol istoric , costa 200 euro , din cate am citit pe siteul Retromobil.ro .
Intrebarea mea e urmatoarea: daca eu cumpar o masina , veche,dar inmatriculata deja in Romania , mai platesc ceva? Sau trebuie sa o reinmatriculez ( adica sa platesc 1241421951304837157 Euro) ?
Sa stiu ce sa fac... sa iau certif.de vehicol istoric,cu 200 euro,sau poate scap moca (1 mil-doua nu se pun..taxele la politie,etc)

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_bogdan..
mesaj Feb 29 2012, 07:40 AM
Mesaj #17

Guests

salut

pot solicita vanzatorului sa faca el identificarea la RAR ? sau neaparat trebuie sa o fac eu ca cumparator ?

bye

+Quote Post
Vizitator_marian.
mesaj Mar 3 2012, 07:22 PM
Mesaj #18

Guests

Am si eu o intrebare daca vreti sa ma ajutati?
Vreau sa cumpar un autoturism de ocazie,am vazuto imi place am hotarit sa o cumpar,numai ca am intimpinat o situatie cam cudata, zic eu.
vinzatorul nu era trecut pe cartea de indentitate a masini,are contract de vinzare cumparare si crtificatul fiscal,fisa de inmatricular stampilat de circa financiara cu o alta persoana si persoana respectiva cu propietarul titular pe cartea de indentitate a masini si acte de vizare cumparare intre ei,ca sa zic asa eu sunt a patra mina,va rog spunetim ,daca o cumpar pot sa o mai inmatriculez pe numele meu? am nevoie de un sfat ,va multumesc.

+Quote Post
Vizitator_andrei_Cluj.
mesaj Jun 18 2012, 05:46 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (Fjord @ Mar 17 2010, 06:02 AM) *
Iti prezint mailul catre un coleg, cu pasi completi si recomandati in caz de vanzare sau cumparare. Sunt niste chestii pe care ar trebui sa le stii cu privire la schimbul propriu zis.

1. Vanzare

Daca vine omul si ii place masina dumneavoastra, mergeti la un ghiseu unde scrie ca se fac acte de vanzare-cumparare. Cele mai multe sunt la Pipera, unde au mutat sediul Politiei Rutiere. Si la vechiul sediu de la Udristei au mai ramas chioscuri de-astea (sunt chioscuri in aer liber, detinute de mici patroni autorizati pentru treaba asta. Politia nu are treaba pana in momentul asta). Cumparatorul ia un exemplar al contractului, vanzatorul ia fisa de inmatriculare si cartea verde a contractului.

Dupa pasul asta exista doua variante.

a ) va da banii, ii dati cheile, talonul si masina. Va duceti a doua zi la administratia financiara de care apartineti. Fisa de inmatriculare + Cartea verde din contractul de vanzare-cumparare o predati alaturi de niste cereri tip la financiar, iar peste 24 de ore ridicati: o foaie de radiere (nu mai stiu exact cum se numeste) + fisa de inmatriculare cu timbru si stampila. Aceasta o predati cumparatorului care urmeaza mai departe pasii. Din momentul cand ati obtinut foaia de radiere ati scapat oficial de masina, a fost radiata fiscal, si nu va mai faceti nici o grija cu privire la ea.

b ) Pentru siguranta, unii cumparatori prefera sa faca schimbul bani – masina odata cu fisa de inmatriculare, adica sa mute pasul acesta la sfarsit. Asta pentru ca unii cumparatori de rea credinta vand masini cu datorii fiscale (amenzi, impozite neplatite). Asa am procedat si cand am vandut Matizul, schimbul la sfarsit.

2. Cumparare

Ca si cumparator, presupunem ca aveti in mana: cheile, talonul, cartea masinii, actul de vanzare-cumparare si fisa de inmatriculare timbrata si stampilata.

Preferabil sa o cumparati in zi de Luni-Vineri, pentru ca pasul urmator recomandat e sa-i faceti RCA si Casco si sa gasiti deschis la un sediu de incredere al unui asigurator (sub nici o forma nu incheiati asigurari pe strada, in masini amenajate sau cine stie ce chioscuri amarate). Urmatoarele doua zile puneti-o intr-un loc sigur, pentru ca de regula asigurarea RCA incepe de a 3-a zi. In primele doua zile, e valabila doar pentru politie, dar nu si pentru asigurator in caz de accident din vina dumneavoastra. In mine a intrat camionul a doua zi, cand nici RCA, nici CASCO nu intrasera in valabilitate din punctul de vedere al asiguratorului. Am reparat-o pe RCA-ul camionului, desigur.

Hartogaraie oficiala: mergeti la administratia financiara cu actele si copii dupa toate actele + un timbru fiscal de 2 lei parca (vi se spune exact cat cand faceti actul de vanzare-cumparare. Luati astfel in evidenta noua masina la administratia financiara, pe numele dumneavoastra. Primiti o foaie in acest sens, pe care o sa o prezentati la inmatriculare la Politie. O sa primiti si instiintarea de impozit, pe care o sa il platiti incepand cu anul urmator daca ne gasim in a doua jumatate a anului (nu sunt exact sigur de asta, dar e un amanunt minor).

Pas urmator: platiti o taxa de inmatriculare si una de talon. Una la Posta si una la CEC. Nu se pot plati amandoua in acelasi loc (ne omoara birocratia, stiu). Taxele insumeaza vreo 90 RON.

Sunati la 021-9672 si va programati la identificare la RAR. Cand sunati trebuie sa aveti cartea masinii in fata, pentru ca trebuie sa le spuneti seria cartii (o litera si 6 cifre). Cand va intreaba alegeti RAR Voluntari, nu e aglomeratie mare ca nu se mai inmatriculeaza masini second hand ca altadata si scapati repede.

Locatie RAR Voluntari: mergeti pe Colentina spre complexul Europa/Dragonul Rosu, tineti drumul principal, treceti de primul pod, si cand vedeti al doilea pod, faceti dreapta, coborati sub el, stanga sa treceti pe sub el si de acolo sunt indicatoare la fiecare curba. In 100-200 metri ati ajuns la RAR si acolo sunteti indrumat de angajati. Cand ajungeti la “standuri” vi se verifica seria de motor, sasiu, caroserie si desigur culoarea. Platiti o taxa (pana in 100 de lei pentru autoturisme, dar sa aveti destul la dumneavoastra, pentru orice eventualitate), apoi scoateti masina in parcarea lor. Dupa aproximativ ½ ora, va auziti numele in difuzoare si mergeti la ghiseul indicat sa ridicati certificatul de autenticitate. Acesta il veti prezenta la inmatriculare.

Ultimul pas e sa mergeti sa inmatriculati masina, la Pipera. Sediul e practic pe un camp, langa o strada, drum presarat de multi “binevoitori” dispusi sa va puna actele in ordine, sa incheie asigurari, etc. Nu-i bagati in seama. Prima intrare e pentru Ilfov, nu ramaneti la coada de aici. Ocoliti cladirea prin dreapta la intrarea pentru Bucuresti. Am spus “coada” pentru ca multi se inghesuie inainte sa inceapa programul, ca sa scape foarte repede. Oricum va merge repede, pentru ca sunt mult ghisee.

Predati la ghiseu: talonul vechi, cartea masinii, fisa de inmatriculare, certificatul de autenticitate, luarea in evidenta la financiar si copii dupa toate celelalte (ex: dupa act de vanzare cumparare). Sa va asigurati ca aveti un dosar aranjat cu toate originalele si copiile.

Va intoarceti dupa 2 ore sa va ridicati noul talon si cartea masinii cu dumneavoastra trecut ca nou proprietar. Cat timp nu aveti talon pentru masina, nu circulati cu ea!! Primiti o amenda consistenta daca va prinde.

Situatie: cel care vinde masina nu a inmatriculat masina pe numele lui, e doar intermediar. Nu neaparat tigan samsar, ci chiar firma. Asa a fost la mine.

Proprietar in talon: RCI Leasing, care a instrainat-o catre ADRAS, care mi-a vandut-o mie. Atat la financiar la luare in evidenta, cat si la politie, la inmatriculare, a trebuit sa prezint actele: contract de vanzare cumparare intre RCI Leasing si Adras (conform cu originalul) si intre ADRAS si mine (original+copie sa aveti); ambele fise de inmatriculare (originale! + sa le faceti copie). Fisa asta atesta ca cel ce vinde nu are datorii. Daca proprietarul talonului o vinde si masina mai e vanduta de 100 de ori, fara sa o inmatriculeze nimeni, trebuie sa prezentati 100 de fise de inmatriculare eliberate de financiar. Sper ca nu v-am incurcat, oricum situatia asta e mai putin probabila.

Placutele: daca nu pastrati numerele pe masina, le predati o data cu depunerea actelor de inmatriculare si le ridicati pe cele noi odata cu talonul si cartea. Momentan e bataie mare pe numerele preferentiale cu 3 cifre.

salut!
vreau sa cumpar o masina second inmatriculta in romania. pasii descrisi sunt valabile si zilele acestia?
stie eventual cineva in cluj cum se procedeaza/ unde trebuie mers pt rezolvare?
multumesc

+Quote Post
iulianpro
mesaj Aug 23 2012, 06:55 AM
Mesaj #20

Nou venit
*

Postari: 6
Inscris: 6-March 11
Utilizatorul numarul: 26 289

Recomandare pentru o asigurare casco si rca in rate aici

Salut,

Primul lucru:
Programare la RAR
- talon in original

Bafta multa.

+Quote Post
Vizitator_gigi marga.
mesaj Aug 28 2012, 02:51 PM
Mesaj #21

Guests

Salut,

Primul lucru:
Programare la RAR
...
...
...
Drumul 4: RCA – se merge la o firma
...
...

In primul rand felicitari celor care au depus munca informativa pentru a-i ajuta pe altii si a le usura procesul!

Sweet Jesus... ce de treaba si timp de pierdut!?

In USA mergi la dealer, negociezi pretul si daca iti place si te-ai hotarat platesti, dupa care te sui in masina, primesti actele si iti vezi de drumul tau. In vreo 2 saptamani primesti prin posta acasa noile numere si "cartea de identitate". Asigurarea este responsabilitatea ta daca ai platit full, daca nu, vei fi obligat de catre vanzator sa nu circuli fara ea - adica nu-ti da masina pe mana pana cand nu esti asigurat, chestie care se rezolva relativ repede cu 2..3 telefoane daca ai deja asigurare.
Case closed!

+Quote Post
Vizitator_dragos.
mesaj Dec 12 2012, 03:39 PM
Mesaj #22

Guests

Din alte postari am aflat: "După ce cumpărătorul înmatriculează mașina pe numele său, trebuie să vă dea un certificat de radiere (aflat la baza copiei de culoare albă a contractului de vânzare-cumpărare). Certificatul de radiere este necesar pentru ca să puteți radia FISCAL mașina din evidențele Administrație Financiare de care țineți. Adică să nu continuați să plătiți impozite și (eventual) amenzi pentru ea"
In alt site se afirma:"La primărie veți parcurge umătorii pași: veți depune la biroul aferent o declarație pe proprie răspundere de radiere din evidență a vehiculului, veți achita o taxă de timbru de 4 lei, după care va trebui să vă luați o serie de ștampile și semnături, inclusiv de la serviciul de urmărire amenzi"
Dupa codul rutier, din evidenta politiei se radiaza numai auto predate la centre autorizate de dezmembrare(deci se cere certificat de distrugere) sau se cere adeverinta de la primarie ca nu depozitezi pe spatiu public masina. Nu sint sigur daca fiscul te scoate din evidenta fara certificat de radiere de la politie, doar pe baza contractului de vinzare cumparare. Sau, e posibil, dar in evidenta politiei va ramine tot vechiul proprietar in cazul in care cumparatorul nu o trece pe numele sau. In orice caz, amenda e de 10 pina la 20 puncte, adica de la 1 la 2 salarii medii, si pentru vinzator si pentru cumparator, pentru: "neefectuarea radierii vehiculelor din evidenta, în cazurile si termenele prevazute de lege" (30 zile)

+Quote Post
Vizitator_dragos.
mesaj Dec 12 2012, 03:51 PM
Mesaj #23

Guests

Ceva e gresit la vinzare autoturism. Cumparatorul nu trebuie sa dea banii, pina cind vinzatorul nu aduce fisa fiscala ca nu are datorii, deci fisa fiscala intocmita la biroul de acte masini merge la vinzator si nu la cumparator .Se poate ca pe vinzator sa nu-l mai intereseseze daca poti inmatricula masina. Asa am patit eu, am platit masina la vinzatorul care nu era si proprietar, am avut noroc ca proprietarul din acte s-a prezentat la firma de acte cu buletinul. Fisa a ramas la mine si am platit impozitul, era interesul meu sa o inmatriculez, ca dadusem banii

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 1st November 2014 - 12:11 PM