IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Teapa data bancii, Teapa data bancii
Vizitator_Curios.
mesaj Oct 27 2011, 02:04 PM
Mesaj #1

Guests

Salut,

Am si eu o curiozitate : am un prieten care a plecat din tara si inainte de a pleca si-a scos banii de pe cardul de credit. El nu are nimic pe numele lui si a plecat intr-o alta tara ( membra UE ) sa lucreze cu acte.

Ce i se poate intampla? ca el este convins ca nimic.

Numai bine

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_bancher.
mesaj Oct 27 2011, 05:29 PM
Mesaj #2

Guests

nu o sa patesti nimic. scoate-i si du-te. smile.gif
interpolul va inchide ochii cu siguranta.

+Quote Post
sunt_ok
mesaj Oct 27 2011, 07:05 PM
Mesaj #3

Nou venit
*

Grup: Membri
Postari: 1
Inscris: 27-October 11
Utilizatorul numarul: 29 888

Salut,cu privire la amicul tau,ce afacut clar ca este cu dus/intors....Nu va mai putea avea nimic pe nume fiindca banca te executa in timp(poate doar daca da faliment/banca)...dar.........va plati el cindva intr-un fel sau urmasii lui.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Oct 28 2011, 08:51 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (sunt_ok @ Oct 27 2011, 07:05 PM) *
Salut,cu privire la amicul tau,ce afacut clar ca este cu dus/intors....Nu va mai putea avea nimic pe nume fiindca banca te executa in timp(poate doar daca da faliment/banca)...dar.........va plati el cindva intr-un fel sau urmasii lui.

dar pe el nu-l gasesc ca lucreaza in afara ( cu acte ) si ca are un cont, la o alta banca. etc ???

+Quote Post
Vizitator_gigi.
mesaj Oct 29 2011, 12:04 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Musafir @ Oct 28 2011, 08:51 AM) *
dar pe el nu-l gasesc ca lucreaza in afara ( cu acte ) si ca are un cont, la o alta banca. etc ???

Teoretic se poate. Adica nu e niciun secret ca bancile pot sa-ti share-uiasca credit history-ul cu alte banci chiar si din afara. Problema cea mare e data de ce va face banca de unde el a luat banii. Vor inchide ochii sau vor decide sa-si recupereze din pierderi ... iar daca se decid sa recupereze din pierderi cat de departe sunt dispusi sa mearga. Pentru sume relativ micute, sunt sanse bune sa scapi smile.gif

Intre noi fie vorba, cati bani ai luat? smile.gif

+Quote Post
Wasile
mesaj Oct 29 2011, 01:26 PM
Mesaj #6

Nou venit
*

Postari: 1
Inscris: 14-May 08
Utilizatorul numarul: 12

Drept cineva care lucrează prin recuperări creanțe, îți zic că-i nașpa.
Variante:
1. Banca de la care ai luat din România te dă și la banca mamă, care te caută prin diverse birouri de credite din țările în care mai activează. Deși asta nu se prea întâmplă acum, garantat o să existe așa ceva foarte curând la nivel UE
2. Se va vinde creanța, și recuperatorii te vor găsi și în țara unde ai ajuns și te vor suna / amenința / trimite notificări și SMS-uri, vor încerca să dea de angajatorul nou pentru poprire, etc.
3. Te întorci în țară. Te găsește banca și începe să te streseze să le dai banii.
4. Scapi.

În general nu-i bine să furi, deoarece este un risc cam mare. Cine nu riscă, nu câștigă, însă fii pregătit să-ți asumi consecințele (dobânzi, penalizări, cheltuieli suplimentare) dacă te prinde.

+Quote Post
Vizitator_JoJo.
mesaj Oct 29 2011, 03:05 PM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Wasile @ Oct 29 2011, 01:26 PM) *
Variante:
1. Banca de la care ai luat din România te dă și la banca mamă, care te caută prin diverse birouri de credite din țările în care mai activează. Deși asta nu se prea întâmplă acum, garantat o să existe așa ceva foarte curând la nivel UE
2. Se va vinde creanța, și recuperatorii te vor găsi și în țara unde ai ajuns și te vor suna / amenința / trimite notificări și SMS-uri, vor încerca să dea de angajatorul nou pentru poprire, etc.

Wasile, ori ai vazut prea multe filme SF ori esti nou in collection laugh.gif laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_titi palade.
mesaj Oct 30 2011, 06:23 AM
Mesaj #8

Guests

Variante:
3. Te întorci în țară. Te găsește banca și începe să te streseze să le dai banii.
4. Scapi.

În general nu-i bine să furi, deoarece este un risc cam mare. Cine nu riscă, nu câștigă, însă fii pregătit să-ți asumi consecințele (dobânzi, penalizări, cheltuieli suplimentare) dacă te prinde.

Cine fura?
Fiul meu a luat un credit cu buletinul in franci elvetieni echivalentul la 10 000euro.
El nu are nimic ,chiar si masina cumparata atunci a vindut-o caci nu mai putea plati ratele.(acum i le platesc eu).
A platit vreo 10 000 euro si mai are de platit tot vreo 10 000 caci banca a vindut creditele neperformante unei firme cu o adresa in strainatate (probabil a lui Vintu ) care a marit de 6 ori dobinda iar Bank Post este numai administratorul creditului.Daca el este in strainatate definitiv iar eu nu mai platesc ,ce se va intimpla?
Or sa-mi ia boii de la bicicleta
tongue.gif ...sa-l caute pe el ca sa le dea buletinul ca a girat cu buletinul... smile.gif

+Quote Post
Vizitator_titi palade.
mesaj Oct 30 2011, 06:35 AM
Mesaj #9

Guests

Cine fura?
Fiul meu a luat un credit cu buletinul in franci elvetieni echivalentul la 10 000euro.
El nu are nimic ,chiar si masina cumparata atunci a vindut-o caci nu mai putea plati ratele.(acum i le platesc eu).
A platit vreo 10 000 euro si mai are de platit tot vreo 10 000 caci banca a vindut creditele neperformante unei firme cu o adresa in strainatate (probabil a lui Vintu ) care a marit de 6 ori dobinda iar Bank Post este numai administratorul creditului.Daca el este in strainatate definitiv iar eu nu mai platesc ,ce se va intimpla?
tongue.gif ...sa-l caute pe el ca sa le dea buletinul ca a girat cu buletinul... smile.gif

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Oct 30 2011, 12:37 PM
Mesaj #10

Guests

Clasica poveste. Dorel imprumuta bani sa-si cumpere conserva, semneaza contractul prin care se angajeaza sa-i dea inapoi in nshpe ani si dup-aia cand nu mai poate onora contractul se plange ca e victima.
Si ce daca a luat 10k si trebuie sa dea inapoi 20k? Ala care i-a imprumutat banii si-a calculat un cost de oportunitate, banca si-a luat comisionul, firma de recuperari isi plateste si ea oamenii iar inflatia a mancat binisor din aia 10k. Bancile sunt firme de caritate?
Daca banii pe care i-a imprumutat banca erau din fondul tau de pensii oare cum ai fi reactionat daca iti spunea cineva ca asta e, nu mai are bani de rate.. stai si tu cativa ani fara pensie?....
Ii inteleg pe aia care se trezesc peste noapte cu dobanzi si clauze schimbate sa se planga, dar sa te plangi ca odrasla ta a imprumutat bani si acum ai ajuns tu sa-i platesti...

+Quote Post
Vizitator_glumerang.
mesaj Oct 30 2011, 12:58 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (pehash @ Oct 30 2011, 12:37 PM) *
Clasica poveste. Dorel imprumuta bani sa-si cumpere conserva, semneaza contractul prin care se angajeaza sa-i dea inapoi in nshpe ani si dup-aia cand nu mai poate onora contractul se plange ca e victima.
Si ce daca a luat 10k si trebuie sa dea inapoi 20k? Ala care i-a imprumutat banii si-a calculat un cost de oportunitate, banca si-a luat comisionul, firma de recuperari isi plateste si ea oamenii iar inflatia a mancat binisor din aia 10k. Bancile sunt firme de caritate?
Daca banii pe care i-a imprumutat banca erau din fondul tau de pensii oare cum ai fi reactionat daca iti spunea cineva ca asta e, nu mai are bani de rate.. stai si tu cativa ani fara pensie?....
Ii inteleg pe aia care se trezesc peste noapte cu dobanzi si clauze schimbate sa se planga, dar sa te plangi ca odrasla ta a imprumutat bani si acum ai ajuns tu sa-i platesti...

Nu ai inteles ce a zis omu' ala de-si zice tata. In primu' rind e vorba de o masina luata in rate? Nu in leasing? Pe care fi-su cica ar fi vindut-o. Hehe, stiu si eu cativa oameni care NU AU MAI PUTUT SA-SI PLATEASCA LEASINGU' si ca atare au dus masinile la firma de leasing si au dat cheile. Unul imi zicea chiar ca s-au ascuns de el sa-si mai ia banii o luna.

+Quote Post
Vizitator_aoleo.
mesaj Oct 31 2011, 07:12 AM
Mesaj #12

Guests

Citeaza

Am si eu o intrebare.
Cand afacerea bancara onesta se transforma in camatarie ordinara? Cand peste noapte de la sine putere iti mareste rata de 6 ori sau niciodata.

+Quote Post
Vizitator_profit or not profit (chestiune).
mesaj Oct 31 2011, 08:04 AM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (aoleo @ Oct 31 2011, 07:12 AM) *
Am si eu o intrebare.
Cand afacerea bancara onesta se transforma in camatarie ordinara? Cand peste noapte de la sine putere iti mareste rata de 6 ori sau niciodata.

Afacere bncara onesta? Cand mama prostilor o sa aiba sterilet, desigur. Banca nu-ti pune pistolul la timpla, iti da bani fiindca ceri si esti de acord sa semnezi niste hartii. Intelegi? DACA SEMNEZI, ESTI BUN DE PLATA. Nu conteaza ca te grabeai sa iei bani sa-ti cumperi repede masina.

+Quote Post
Vizitator_creditorul.
mesaj Oct 31 2011, 09:46 AM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (profit or not profit (chestiune) @ Oct 31 2011, 08:04 AM) *
Afacere bncara onesta? Cand mama prostilor o sa aiba sterilet, desigur. Banca nu-ti pune pistolul la timpla, iti da bani fiindca ceri si esti de acord sa semnezi niste hartii. Intelegi? DACA SEMNEZI, ESTI BUN DE PLATA. Nu conteaza ca te grabeai sa iei bani sa-ti cumperi repede masina.

Ce nu ti-e clar? In tara asta, inca de acum 2000 de ani, oamenii aveau dreptul la o cutie de beton, 3x3 metri, pe care sa o numeasca 'locuinta' si pe care sa se angajeze ca o vor plati cu munca lor pe nshpe ani.
E adevarat ca cei care o vand nu au muncit nici macar un an sa o construiasca (daca nu cumva au cumparat-o pe degeaba dupa '89) si nu raspund mai mult de 1-2 ani pentru greselile de executie, dar daca romanul nostru 'trebuie' sa aiba un trai 'decent', atunci e clar ca singura cale este sa devina sclavul bancii, indiferent de conditii, si sa-l imbogateasca peste noapte pe fostul proprietar.
Este foarte important de mentionat: cu atat mai mult trebuie sa plateasca, daca populatia scade...

Nu e prost cine cere...

+Quote Post
Vizitator_unde-i unu nu-i.
mesaj Oct 31 2011, 10:08 AM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (creditorul @ Oct 31 2011, 09:46 AM) *
Ce nu ti-e clar? In tara asta, inca de acum 2000 de ani, oamenii aveau dreptul la o cutie de beton, 3x3 metri, pe care sa o numeasca 'locuinta' si pe care sa se angajeze ca o vor plati cu munca lor pe nshpe ani.
E adevarat ca cei care o vand nu au muncit nici macar un an sa o construiasca (daca nu cumva au cumparat-o pe degeaba dupa '89) si nu raspund mai mult de 1-2 ani pentru greselile de executie, dar daca romanul nostru 'trebuie' sa aiba un trai 'decent', atunci e clar ca singura cale este sa devina sclavul bancii, indiferent de conditii, si sa-l imbogateasca peste noapte pe fostul proprietar.
Este foarte important de mentionat: cu atat mai mult trebuie sa plateasca, daca populatia scade...

Nu e prost cine cere...

dar reusesc sa se adune doi? Apoi trei? Apoi N? Apoi cei N angajeaza un consultant bancar AL LOR, care le spune ce produse bancare le flutura banca la nas?
PS: exemplul cu oamenii siliti sa ia bani de la banca e contrazis de penticostali, care se ajuta unii pe altii (nu te axa pe penticostali ci pe minunatele vorbe SE AJUTA). Eu sunt convins caa poti folosi sistemul ca sa-l invingi dar nu de unul singur.

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Nov 2 2011, 04:17 PM
Mesaj #16

Guests

Variante:
4. Scapi.

Ai dreptate... urmaritul dintr-o tara in alta nu se intampla nici in America de nord, dar se poate intampla intr-o buna zi. Ma gandesc la amenzile de circulatie care din cate am inteles, in Europa, vin din statul in care le-ai primit in statul in care ai domiciliul.

In alta ordine de idei toate aceste "tepe" duc la cresterea dobanzilor. Bancile, cu toate pacatele lor, nu sunt societati de binefacere si vor marii dobanzile ca sa-si recupereze pierderile. Un alt lucru care se foloseste pe larg in America de nord e ca atunci cand vrei sa te angajezi intr-un serviciu mai serios sau vrei sa locuiesti intr-o zona mai buna, sau mai ai nevoie de un imprumut in urmatorii 6-7 ani sa ti se verifice istoria de credit.

+Quote Post
Vizitator_UnCapsunarCanadian.
mesaj Nov 2 2011, 04:33 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (titi palade @ Oct 30 2011, 06:23 AM) *
    Cine fura?

ma indoiesc ca a putut sa vanda masina cu acte legale... In momentul in care-ti cumperi masina sau casa pe credit firma de leasing/banca iti pune la circa financiara de unde apartii o mentiune (imi scapa termenul in romana) si nu poti vinde bunul respectiv fara acordul firmei sau bancii... sigur se mai pot intampla si greseli. Daca nu ai girat pentru fiul tau eu ti-as recomanda sa nu mai platesti si sa-l lasi pe fiul tau sa se descurce. Daca ai girat nu prea ai de ales in special daca ai si alte bunuri/venituri. In aceasta situatie daca nu platesti vei fi dat in judecata si bunurile tale pot fi vandute sau ti se poate pune poprire pe venituri pana cand se recupereaza contravaloare creditului. Daca nu ai bunuri, dar ai bani la negru/gri ai putea incerca sa negociezi o scadere a creditului/dobanzii. Oricum ai putea sa le dai un telefon si sa negociezi... nu ai nimic de pierdut.

+Quote Post
    Vizitator_Capsunaru.
    mesaj Nov 3 2011, 03:56 PM
    Mesaj #18

Guests

Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Nov 2 2011, 04:17 PM) *
    Ai dreptate... urmaritul dintr-o tara in alta nu se intampla nici in America de nord, dar se poate intampla intr-o buna zi. Ma gandesc la amenzile de circulatie care din cate am inteles, in Europa, vin din statul in care le-ai primit in statul in care ai domiciliul.

In alta ordine de idei toate aceste "tepe" duc la cresterea dobanzilor. Bancile, cu toate pacatele lor, nu sunt societati de binefacere si vor marii dobanzile ca sa-si recupereze pierderile. Un alt lucru care se foloseste pe larg in America de nord e ca atunci cand vrei sa te angajezi intr-un serviciu mai serios sau vrei sa locuiesti intr-o zona mai buna, sau mai ai nevoie de un imprumut in urmatorii 6-7 ani sa ti se verifice istoria de credit.

Depinde cat e `teapa` de pe 100K in sus te urmareste si in alte tari. Nu stiu suma exacta care oricum difera de la banca la banca da stiu sigur (de la o banca) ca asa e.

+Quote Post
    Vizitator_jon.
    mesaj Nov 3 2011, 11:41 PM
    Mesaj #19

Guests

Citeaza (sunt_ok @ Oct 27 2011, 07:05 PM) *

nu va scapa chiar daca da faliment banca caci se da la recuperatori si astia nu te iarta,te gasesc si in gaura de sarpe mai ales acuma in UE, nu ytre buie decit sa puna numele si daca esti angajat imediat te gaseste,si e de rau .Un prieten tot asa a patit ,a dat banca falinent si a vindut creditu lui la recuperatori iar cind lau gasit avea de plata 17K dupa 2 ani desi el avea un credit de 3K, ne avind ce face a trebuit sa plateasca,altfel hienele de recuperatori te devoreaza.

+Quote Post
    Vizitator_black and white.
    mesaj Nov 4 2011, 11:21 AM
    Mesaj #20

Guests

Citeaza (profit or not profit (chestiune) @ Oct 31 2011, 08:04 AM) *

Ce misto e sa vezi totul in alb si negru fara nici o nunta de gri. Maniheismul la putere. Banca nu ti-a pus pistolul la timpla deci este 100% vina ta. Punct. End of all. Go to sleep.
    Hai sa vedem putin realitatea si nu SF-urile.
    Esti un om mediu cu inteligenta medie si venituri medii. Adica cum spunea Brucan faci parte din cei 80% care sunt oi proaste. Ai facut scoala la un liceu/facultate mediocra si nu ti s-a predat NIMIC din ceea ce inseamna economie. Chiar daca ti s-a predat ceva sunt doar niste definitii paralele cu practica. Avand o inteligenta medie citesti si tu cate ceva pe net, intreaba un prieten si asculta sfatul EXPERTILOR.
    Hai sa vedem ce spun EXPERTII sau ce spuneau.
    Acum 2-3 ani cand cei care au azi probleme cu creditele s-au imprumutat in mare majoritate EXPERTII (guvern, opazitie, presedinte, prim ministru, experti economici de la Banca nationala, Banca mondiala, de la TV, de prin toate revistele de economie) spuneau cam asa:
    1) economia va creste exploziv forever
    2) salariile se vor mari cu 50% in anul urmator. Asta au jurat toti politicienii din Romania si s-au votat in unanimitate si legi
    3) trebuie sters din dictionar cuvantul criza
    4) in curand si bancile din Romania vor imprumutat bani cu dabanzi de genul celor din occident (la acea vreme ) adica 2%
    5) reclame peste reclame unde toate bancile te trageau de mana sa iei credit doar cu buletinul si apoi sa dormi linistit ca nu vei acea probleme
    6) agentii de credit se comporta ca niste samsari si te mint pe fata in privinta comisioanelor (ascunse foarte bine de banca) si a riscurilor pe la care te expui
    7) toti vecinii si rudele tale si-au luat casa si masina pe credit si o duc foarte bine doar tu ai ramas de rasul cartierului
    8) joburi bune la discretie
    9) exista o unanimitate (experti +fraieri) care te invata si te imping sa iei credit. Politicienii promit in cor si se jura cu acde doveditoare de la toti expertii economici mondiali (minus vreo 2 care sunt declarati nebuni) ca totul va fi fabulos.
    Omul mediu isi face un calcul si spune pot sa duc atata credit care reprezinta 30% din venitul meu (rezonabil).

Dupa ce ia creditul vine guvernul sau patronul si ii spune :
    1) minus 20-50% la salar
    2) inflatia isi arata capul si toate preturile cresc
    3) tu sau nevasta esti dat afara si nu gasesc de munca
    3) banca isi majoreaza comisioanele, taxele, ratele, euro/francul creste desi se promisese de EXPERTI pe dos
    4) toti te fac tampit ca ai semnat desi acum 2 ani te faceau tampit ca nu vroiai sa semnezi imprumutul
    5) alti experti de pe forum iti explica ca nu ti s-a pus racheta intercontinentala la tampla
    6) eu nu ma aflu in aceasta situatie

Acum EXPERTII isi dau din nou cu parerea. Daca aduni 3 experti ai 13 pareri.

+Quote Post
    Sakura
    mesaj Nov 4 2011, 11:13 PM
    Mesaj #21

Membru veteran

Postari: 147
    Inscris: 2-June 08
    Utilizatorul numarul: 983

Citeaza (black and white @ Nov 4 2011, 11:21 AM) *
    Ce misto e sa vezi totul in alb si negru fara nici o nunta de gri. Maniheismul la putere. Banca nu ti-a pus pistolul la timpla deci este 100% vina ta. Punct. End of all. Go to sleep.
    Hai sa vedem putin realitatea si nu SF-urile.

Păi şi matale cam exagerezi aici. Chiar şi când "economia duduia" după cum spunea un prim-ministru răzgândac, erau destule voci care sfătuiau oamenii să fie mai precauţi, să se împrumute în moneda în care au şi câştigurile, să evite monezile exotice gen francul elveţian sau yenul japonez, să adune şi ceva avans la achiziţiile imobiliare ş.a.m.d. Inclusiv guvernatorul BNR, Mugur Isărescu a lansat în repetate rânduri astfel de mesaje. Căutaţi în arhiva hotnews.ro, este plin de ele. Dar aţi preferaţi să le ignoraţi, deoarece nu se potriveau cu viitorul roz la care visaţi. Este o chestie psihologică, omul are tendinţa să ignore semnalele care contrazic ceea ce doreşte el să creadă. Rezultatul? Este bun de plată!

+Quote Post
    Vizitator_alb si negru.
    mesaj Nov 7 2011, 12:03 PM
    Mesaj #22

Guests

Citeaza (Sakura @ Nov 4 2011, 11:13 PM) *
    Păi şi matale cam exagerezi aici. Chiar şi când "economia duduia" după cum spunea un prim-ministru răzgândac, erau destule voci care sfătuiau oamenii să fie mai precauţi, să se împrumute în moneda în care au şi câştigurile, să evite monezile exotice gen francul elveţian sau yenul japonez, să adune şi ceva avans la achiziţiile imobiliare ş.a.m.d. Inclusiv guvernatorul BNR, Mugur Isărescu a lansat în repetate rânduri astfel de mesaje. Căutaţi în arhiva hotnews.ro, este plin de ele. Dar aţi preferaţi să le ignoraţi, deoarece nu se potriveau cu viitorul roz la care visaţi. Este o chestie psihologică, omul are tendinţa să ignore semnalele care contrazic ceea ce doreşte el să creadă. Rezultatul? Este bun de plată!

Da, recunosc, ai dreptate. Erau vreo 100 de "experti" care te indemnau sa te imprumuti si vreo 2 care indemnau la prudenta.
    Prudenta si atat. Fara prea multe detalii sau explicatii.
    A si foarte important. Trebuie ascultati obligatoriu cei 100 de "experti" ca altfel Doamne pazesti cazi in teoria conspiratiei. Feritiva de teoria conspiratiei. Guvernul va vrea binele si are intotdeauna dreptate.

+Quote Post
    Vizitator_Wotan.
    mesaj Nov 8 2011, 07:18 PM
    Mesaj #23

Guests

Citeaza (black and white @ Nov 4 2011, 11:21 AM) *
    7) toti vecinii si rudele tale si-au luat casa si masina pe credit si o duc foarte bine doar tu ai ramas de rasul cartierului

Este absolut magnifica mostra de gandire "traiesc foarte bine pe credit". Faci parte fix din categoria "Dorel" cu "Hanu Ars". Ceea ce ai uitat sau mai curand NU stii este ca, DA se traieste EXTREM de bine din credit...numai ca afirmatia NU se refera la cei care IAU credit, ci la cei care DAU credit.
    P-orma aia cu joburi "bune la discretie" este o alta mostra de...Dorel. Averea Nea Dorel, pentru cultura ta generala, NU SE OBTINE din salariu INDIFERNET cat de bun ie iel=fara umar de bacsuri de Hanu' Ars ori din data angajarii (presupunem ca ai slujba de pe vremea cand Burebista a fondat statu' unitar dac!!!). Averea se face cand le dai la Doreilor cate un salariu de sclav 3-4,000 de Euro/luna (suficient cat sa-i faca sa viseze...erotic, dar insuficient pentru "marea evadare") iar ei crapa muncind pentru a-ti baga milioane de Euro in buzunar. SUB acest salariu se chiama ca esti sclav pe degeaba...Nu ai inteles nimic din Capitalism, unde BANU' ie REGE. Proletaru' doar viseaza, iar eu am TOT interesu' ca el sa viseze, la "vila", la masina, la vacanta mai de...neam pentru ca STIU ca atunci cand se baga sclav la banca RATA de 1,500-2000 de Euri il face sa stea in genunchi in fata mea, ori de cate ori am io chef, ba chiar si cand n-am chef se ofera el singur sa stea... laugh.gif
    Nu exista nimic mai costisitor pe lumea asta decat prostia in forma ei pura.

+Quote Post
    Vizitator_moshu.
    mesaj Nov 8 2011, 08:24 PM
    Mesaj #24

Guests

Platon sau Aristotel,nu mai stiu zicea -Democratia nu este o forma mai buna de organizare sociala dar se vede necesitatea unei schimbari.-Acu dupa 2000 de ani nush ce mare expert al lumii pe sticla zice ca si capitalismul este o porcarie dar la mom.de fata nu cunoastem alta forma de administrare.Eu zic ca nici nu exista interes, pt. ce ar schimba asta cei care pot cind capitalul e la buzunar nu la mine ce nu pot schimba nimic.Am experimentat zeci de ani comunismul ca sa demonstram lumii ce porcarie este in vremea cand capitalismul isi epuiza partile bune.Acum cand sa aflat ca si capitalismul e gunoi cine sa-l importe daca nu tara lu SH si a pateului expirat?

+Quote Post
    Vizitator_arpad.
    mesaj Sep 10 2012, 10:12 PM
    Mesaj #25

Guests

nu i se intampla nimic daca nu are ce sa ii ia banca, daca nu are nimic pe numele sau.eu stiu caz concret cineva care a luat credit cu buletinul undeva la 5000 de euro si nu a mai platit nici macar o rata inapoi. de la inceput la luat in ideea ca sa traga teapa bancii.intretimp banca vazand ca nu are succes in incercarile de recuperare, a trecut creditul in portofoliul unei firme de recuperare, cei de la firma l-au tot amenintat fie in scris fie la telefon.au incercat chiar sa il intimideze cu minciuni afirmand ca daca nu plateste au sa ii ia casa mamei sale. ideea e sa nu te sperii si sa fii informat, sa stii ca nu iti pot face nimic daca nu au ce executa de la tine.

+Quote Post
    Vizitator_Catalin Arabu.
    mesaj Jan 28 2013, 11:17 AM
    Mesaj #26

Guests

Citeaza (titi palade @ Oct 30 2011, 06:23 AM) *
    Cine fura?

Hahahaha nu se intampla nimik , nu stiu la ce ai platit 10000 € si eu am scos la fel acum 8 ani cu buletinul si aveam si proprietate si acum am doua proprietati cred ca ma uitat bankpostul de tot , eu cand am scos banii astia am scos cu buletinul si am platit decat vreo 6 luni mi-am luat apartament de bani si dupaia nu am mai platit nimik acum dupa 8 ani am apartamentul banca nu a facut nimik doar dadea telefoane sa ma informeze daca ma duc sa platesc se taie creditul la jumatate , deci e clar ca nu isi mai pot recupera banii dand credit cu buletinul , oare daca nu a recuperat in 8 ani credeti ca se pun acum sa imi ieie apartamentu , nu cred ca mai au dreptul , aveau ocazia de asa ceva !

+Quote Post
    Vizitator_Ana.
    mesaj Jan 31 2013, 09:29 AM
    Mesaj #27

Guests

Citeaza (arpad @ Sep 10 2012, 10:12 PM) *
    nu i se intampla nimic daca nu are ce sa ii ia banca, daca nu are nimic pe numele sau.eu stiu caz concret cineva care a luat credit cu buletinul undeva la 5000 de euro si nu a mai platit nici macar o rata inapoi. de la inceput la luat in ideea ca sa traga teapa bancii.intretimp banca vazand ca nu are succes in incercarile de recuperare, a trecut creditul in portofoliul unei firme de recuperare, cei de la firma l-au tot amenintat fie in scris fie la telefon.au incercat chiar sa il intimideze cu minciuni afirmand ca daca nu plateste au sa ii ia casa mamei sale. ideea e sa nu te sperii si sa fii informat, sa stii ca nu iti pot face nimic daca nu au ce executa de la tine.

Eu am un credit de 27000 lei si trebuie sa returnez 50500 lei. Mai am de returnat 18000 si chiar nu mai pot. Sunt pensionara acum si nu am nimic pe numele meu iar creditul s-a facut cu buletinul. Merita sa mai ma chinui sa achit sau sa nu mai dau nimic pt ca le-am dat totusi destul pana acum?

+Quote Post
    Vizitator_Dan Spanu.
    mesaj Feb 5 2013, 05:20 PM
    Mesaj #28

Guests

Cornel T din Barlad, administrator si patron la Tehnocontainer SRL, este un om de care este foarte bine sa va feriti. Pe unde a trecut a facut numai belele. A lucrat ca sudor la Contis SA Iasi de unde a plecat tragand o teapa. Apoi a fugit la Bucuresti unde a mai tras o serie de tepe. S-a oplosit la Barlad, unde a tras o teapa de 20 000 de euro la TMUCB Iasi si la alti furnizori de inca 50 000 euro. De aici a fugit la Galati unde a tras o teapa de 30 000 de euro. Tot la Galati si-a tepuit partenerii, luandu-le contractele si angajatii. A mai tepuit firme la Constanta, Campina, Medias, Ploiesti, Suceava, Botosani, Tulcea. Metoda lui favorita este de a lua marfuri pe credit pe care nu le mai achita si de a incasa avansuri fara a livra marfurile.
    Cornel T si-a tepuit angajatii pe care nu i-a platit. Cornel T a tras o teapa statului neplatind impozite si taxe de 200 de mii de euro numai pe Tehnocontainer Barlad. Acum si-a facut firma pe numele nevestei lui Sorina Mihaela T, pentru a induce in eroare furnizorii. Este scund, poarta mustata, ochi albastri, ten deschis, par blond saten usor grizonat si grasut. Are un talent deosebit de a cuceri oamenii cu o "mina" sincera si promitand multe.
    Este foarte bine sa va interesati daca prin preajma Dvs. este cumva acest dihor roscat, pentru ca daca este in zona, atunci va pregateste o teapa.

+Quote Post
    hotnewsadmin
    mesaj Feb 5 2013, 05:25 PM
    Mesaj #29

Administrator

Grup: Root Admin
    Postari: 1 220
    Inscris: 29-March 08
    Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Dan Spanu @ Feb 5 2013, 06:20 PM) *
    Cornel T din Barlad, administrator si patron la Tehnocontainer SRL, este un om de care este foarte bine sa va feriti. Pe unde a trecut a facut numai belele. A lucrat ca sudor la Contis SA Iasi de unde a plecat tragand o teapa. Apoi a fugit la Bucuresti unde a mai tras o serie de tepe. S-a oplosit la Barlad, unde a tras o teapa de 20 000 de euro la TMUCB Iasi si la alti furnizori de inca 50 000 euro. De aici a fugit la Galati unde a tras o teapa de 30 000 de euro. Tot la Galati si-a tepuit partenerii, luandu-le contractele si angajatii. A mai tepuit firme la Constanta, Campina, Medias, Ploiesti, Suceava, Botosani, Tulcea. Metoda lui favorita este de a lua marfuri pe credit pe care nu le mai achita si de a incasa avansuri fara a livra marfurile.
    Cornel T si-a tepuit angajatii pe care nu i-a platit. Cornel T a tras o teapa statului neplatind impozite si taxe de 200 de mii de euro numai pe Tehnocontainer Barlad. Acum si-a facut firma pe numele nevestei lui Sorina Mihaela T, pentru a induce in eroare furnizorii. Este scund, poarta mustata, ochi albastri, ten deschis, par blond saten usor grizonat si grasut. Are un talent deosebit de a cuceri oamenii cu o "mina" sincera si promitand multe.
    Este foarte bine sa va interesati daca prin preajma Dvs. este cumva acest dihor roscat, pentru ca daca este in zona, atunci va pregateste o teapa.

Daca ai dovezi, le Tribunal cu ele. Daca nu ai, nu mai pune nume intregi. Intelege: un anonim nu poate acuza un personaj cu nume si prenume.

+Quote Post
    Vizitator_geo.
    mesaj Mar 24 2013, 03:05 PM
    Mesaj #30

Guests

Am o singura problema cu camatarii asti numite mai nou banci. Eu nu vreau sa fiu recuperatorul lor si sa le opresc bani angajatilor mei. Imi iese mie ceva? Sa se descurce

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
    Reply to this topicStart new topic
    1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
    0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd September 2014 - 08:09 AM