IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

187 Pagini V  « < 63 64 65 66 67 > »   
Closed TopicStart new topic
> Colonizarea Galaxiei, o imposibilitate?
Vizitator_cuarcul gigel.
mesaj Sep 23 2011, 11:31 AM
Mesaj #1921

Guests

Scientists are baffled by experiments that appear to show subatomic particles known as neutrinos have exceeded the speed of light (BBC World News). Linkul e aici.

Dacă informaţia de mai sus se confirmă, eu zic că e ştirea Mileniului. Cu mult peste cazul Elodia şi la concurenţă cu nunta lui Borcea. Hehe. Una peste alta, parcă dintr-odată Galaxia nu mai pare aşa de îndepărtată... rolleyes.gif

Guess Who - Tot Mai Sus
Go to the top of the page

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 23 2011, 11:39 AM
Mesaj #1922

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (cuarcul gigel @ Sep 23 2011, 02:31 PM) *
Scientists are baffled by experiments that appear to show subatomic particles known as neutrinos have exceeded the speed of light (BBC World News). Linkul e aici.

Dacă informaţia de mai sus se confirmă, eu zic că e ştirea Mileniului. Cu mult peste cazul Elodia şi la concurenţă cu nunta lui Borcea. Hehe. Una peste alta, parcă dintr-odată Galaxia nu mai pare aşa de îndepărtată... rolleyes.gif
Daca Einstein se clatina e posibil ca nici Darwin sa nu se simta prea bine, nu?

+Quote Post
Vizitator_cuarcul gigel.
mesaj Sep 23 2011, 11:45 AM
Mesaj #1923

Guests

Citeaza (Uncle Sam @ Sep 23 2011, 11:39 AM) *
Daca Einstein se clatina e posibil ca nici Darwin sa nu se simta prea bine, nu?

Corect. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_nelu.
mesaj Sep 23 2011, 01:43 PM
Mesaj #1924

Guests

Einstein a cam fabulat cind a emis teoria relativitatii. Pentru a intelege fenomenele din univers ai nevoie de multa ratiune, gindire profunda, de intelegere in profunzime a universului si a fenomenelor care-l guverneaza. Stii si la ce te ajuta ca stii, daca nu gindesti, nu rationezi. Darvin nu are nici o legatura cu Einstein.

+Quote Post
Uncle Sam
mesaj Sep 23 2011, 05:24 PM
Mesaj #1925

Membru veteran

Postari: 517
Inscris: 27-May 08
Utilizatorul numarul: 727

Citeaza (nelu @ Sep 23 2011, 04:43 PM) *
Darvin nu are nici o legatura cu Einstein.
Nu o fi avand legatura dar ma gandeam la teorii care, asa cum se afirma in alte discutii, nici nu mai trebuie probate. Se pare ca nu e chiar asa.
In orice caz, la felul cum evolueaza stiinta si la surprizele pe care nu inceteaza sa ni le ofere, nu m-ar mira sa se ajunga sa se poata dovedi stiintific chiar existenta lui Dumnezeu.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Sep 23 2011, 06:49 PM
Mesaj #1926

Guests

Dar de ce ziceati ca nu putem coloniza galaxia?
Problema este rezolvata de vre-o 5 ani http://www.danemarca.dk/index.php?c=475
Nu stiu de ce oamenii uita de chestiile astea. laugh.gif

+Quote Post
mizrahind
mesaj Sep 23 2011, 09:18 PM
Mesaj #1927

Membru veteran

Postari: 199
Inscris: 12-January 11
De la: οπου γης πατρης תל אביב יפה
Utilizatorul numarul: 25 407

Citeaza (Altu @ Sep 23 2011, 06:49 PM) *
Dar de ce ziceati ca nu putem coloniza galaxia?
Problema este rezolvata de vre-o 5 ani http://www.danemarca.dk/index.php?c=475
Nu stiu de ce oamenii uita de chestiile astea. laugh.gif
Daca cunosteai putina astrofizica intelegeai cit de multe piedici exista ( nu doar viteza mica sau timpul de viata al cosmonautilor extrem de scurt ) si nu mai credeai toate aberatiile.

+Quote Post
Vizitator_Swami Blablananda.
mesaj Sep 25 2011, 01:30 PM
Mesaj #1928

Guests

Citeaza (mizrahind @ Sep 23 2011, 09:18 PM) *
Daca cunosteai putina astrofizica intelegeai cit de multe piedici exista ( nu doar viteza mica sau timpul de viata al cosmonautilor extrem de scurt ) si nu mai credeai toate aberatiile.

CODE
Profesorul Eugene Polzik si echipa sa de la Institutul Niels Bohr din cadrul Universitatii Copenhaga din Danemarca au reusit sa teleporteze obiecte pe distanta mai mare, folosind atat lumina, cat si materia. "Este un pas imens pentru stiinta pentru ca, pentru prima data, operatiunea implica teleportarea dintre lumina si materie, doua obiecte diferite. Una poarta informatia, iar cealalta reprezinta canalul care o depoziteaza", a explicat Polzik. Experimentul a folosit, pentru prima data, un obiect care continea mai multe miliarde de atomi. Cercetatorii au reusit sa realizeze teleportarea pe o distanta de jumatate de metru, insa sunt de parere ca distanta poate fi extinsa si mai mult. "Teleportarea dintre doi atomi singulari a fost realizata in urma cu doi ani de doua echipe, dar aceasta s-a intamplat pe o distanta de o fractiune de milimetru", a spus Polzik, membru al Centrului Fundatiei Daneze de Cercetari Nationale pentru Optica Cuantica. "Metoda noastra permite realizarea teleportarii pe distante mai mari, pentru ca implica lumina ca purtator al incarcaturii", a adaugat el

In linkul userului "Altu" se dau nume concrete si informatia se verifica; deci, pe ce te bazezi cand spui ca sunt aberatii? Oricum, nu erai tu acela care, doar cu cateva posturi in urma, spuneai cu multa siguranta ca tu crezi in E = MC^2 si ca vitezele superluminice sunt "interpretari gresite"? Data fiind descoperirea celor de la CERN (verificata de 15 000 de ori in ultimii 3 ani!), e clar ca te-ai facut de kko in cel mai umilitor stil posibil, dar vad ca nu te dai batut. laugh.gif In locul tau m-as abtine sa mai postez.

+Quote Post
mizrahind
mesaj Sep 25 2011, 08:57 PM
Mesaj #1929

Membru veteran

Citeaza (Swami Blablananda @ Sep 25 2011, 01:30 PM) *
CODE
Profesorul Eugene Polzik si echipa sa de la Institutul Niels Bohr din cadrul Universitatii Copenhaga din Danemarca au reusit sa teleporteze obiecte pe distanta mai mare, folosind atat lumina, cat si materia. "Este un pas imens pentru stiinta pentru ca, pentru prima data, operatiunea implica teleportarea dintre lumina si materie, doua obiecte diferite. Una poarta informatia, iar cealalta reprezinta canalul care o depoziteaza", a explicat Polzik. Experimentul a folosit, pentru prima data, un obiect care continea mai multe miliarde de atomi. Cercetatorii au reusit sa realizeze teleportarea pe o distanta de jumatate de metru, insa sunt de parere ca distanta poate fi extinsa si mai mult. "Teleportarea dintre doi atomi singulari a fost realizata in urma cu doi ani de doua echipe, dar aceasta s-a intamplat pe o distanta de o fractiune de milimetru", a spus Polzik, membru al Centrului Fundatiei Daneze de Cercetari Nationale pentru Optica Cuantica. "Metoda noastra permite realizarea teleportarii pe distante mai mari, pentru ca implica lumina ca purtator al incarcaturii", a adaugat el

In linkul userului "Altu" se dau nume concrete si informatia se verifica; deci, pe ce te bazezi cand spui ca sunt aberatii? Oricum, nu erai tu acela care, doar cu cateva posturi in urma, spuneai cu multa siguranta ca tu crezi in E = MC^2 si ca vitezele superluminice sunt "interpretari gresite"? Data fiind descoperirea celor de la CERN (verificata de 15 000 de ori in ultimii 3 ani!), e clar ca te-ai facut de kko in cel mai umilitor stil posibil, dar vad ca nu te dai batut. laugh.gif In locul tau m-as abtine sa mai postez.
Aaaaa ! Shalom yadedi ! Ti-as sugera un nick sugestiv si mai on topic : Swami teleportatu' . Ce zici? Dar si Swami Blablananda e destul de sugestiv si te reprezinta perfect! Stii? Citeam si eu cind eram mic Jules Verne sau H G Wells si mai tirziu vizionam Star Wars sau Star Trek si chiar Star Gate.Dar vine un timp in care realizezi ca o iei pe aratura si iti spui : Hey man ! It's time to grow up! Asa ca am un fix ! Sint Toma Necredinciosul si ma conving doar faptele. Ceea ce scrii tu sau altii ca au realizat la CERN este doar propaganda. Cum ar putea o investitie asa de mare sa se dovedeasca zadarnica, bani aruncati pe geam? Ceva trebuie sa spuna, iar cei mai putin avizati, Star Trekarii deja viseaza la teleportare. Daca esti atit de optimist si crezi ceea ce spui, meri'n Elvetia sa le dai vreo idee ca e noapte acolo in subteran si nu pot sa vada Bozonul lui Higgs. Ca sa accelereze protonii aproape de viteza luminii le trebuie aproape o saptamina, deci la un singur experiment. Cum au putut realiza in 3 ani 15000 de experimente? Am uitat cite saptamini are anul !

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Sep 26 2011, 06:24 AM
Mesaj #1930

Guests

Citeaza (mizrahind @ Sep 25 2011, 08:57 PM) *
Aaaaa ! Shalom yadedi ! Ti-as sugera un nick sugestiv si mai on topic : Swami teleportatu' . Ce zici? Dar si Swami Blablananda e destul de sugestiv si te reprezinta perfect! Stii? Citeam si eu cind eram mic Jules Verne sau H G Wells si mai tirziu vizionam Star Wars sau Star Trek si chiar Star Gate.Dar vine un timp in care realizezi ca o iei pe aratura si iti spui : Hey man ! It's time to grow up! Asa ca am un fix ! Sint Toma Necredinciosul si ma conving doar faptele. Ceea ce scrii tu sau altii ca au realizat la CERN este doar propaganda. Cum ar putea o investitie asa de mare sa se dovedeasca zadarnica, bani aruncati pe geam? Ceva trebuie sa spuna, iar cei mai putin avizati, Star Trekarii deja viseaza la teleportare. Daca esti atit de optimist si crezi ceea ce spui, meri'n Elvetia sa le dai vreo idee ca e noapte acolo in subteran si nu pot sa vada Bozonul lui Higgs. Ca sa accelereze protonii aproape de viteza luminii le trebuie aproape o saptamina, deci la un singur experiment. Cum au putut realiza in 3 ani 15000 de experimente? Am uitat cite saptamini are anul !

Fir'ar ea de astrofizica pe care n-am invatat-o! Bine ca n-am avut cursul asta, ca sigur il picam.
Nu stiu care este durata de viata a unei particule elementare inainte de a se combina cu altele sau a se converti in energie, dar ceea ce stiu e ca dezbaterile pot fi si mai pasnice.

Exemplul cu danezii arata ca, dintr-o stire, poti trage tot felul de concluzii. De exemplu o poti nega, spunand ca totul e propaganda sau o poti tolera, spunand ca o conspiratie mondiala a pus stapanire pe descoperire ca s-o foloseasca in cine stie ce scopuri obscure, samd.
Sau o poti citi cu atentie si sa-ti dai seama ca mai e mult pana departe, dar exista un inceput si exista preocupare pentru dezvoltarea tehnicii. Toate tehnologiile noi au inceput prin a fi prohibitive din punct de vedere energetic si financiar, dar in final au ajuns in viata de zi cu zi.

Mizrahind, eu inteleg ca ti-ai propus sa colonizezi personal galaxia. Mai modest, ma gandeam ca omenirea poate ca va avea o sansa vreodata, peste N generatii, sa iasa de aici, pentru ca e o rasa care functioneaza deocamdata expansiv. Si dupa cum se vede, Pamantul nu prea ne mai incape.

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Oct 4 2011, 11:39 AM
Mesaj #1931

Guests

Citeaza (Altu @ Sep 26 2011, 06:24 AM) *
Fir'ar ea de astrofizica pe care n-am invatat-o! Bine ca n-am avut cursul asta, ca sigur il picam.
Nu stiu care este durata de viata a unei particule elementare inainte de a se combina cu altele sau a se converti in energie, dar ceea ce stiu e ca dezbaterile pot fi si mai pasnice.

Exemplul cu danezii arata ca, dintr-o stire, poti trage tot felul de concluzii. De exemplu o poti nega, spunand ca totul e propaganda sau o poti tolera, spunand ca o conspiratie mondiala a pus stapanire pe descoperire ca s-o foloseasca in cine stie ce scopuri obscure, samd.
Sau o poti citi cu atentie si sa-ti dai seama ca mai e mult pana departe, dar exista un inceput si exista preocupare pentru dezvoltarea tehnicii. Toate tehnologiile noi au inceput prin a fi prohibitive din punct de vedere energetic si financiar, dar in final au ajuns in viata de zi cu zi.

Mizrahind, eu inteleg ca ti-ai propus sa colonizezi personal galaxia. Mai modest, ma gandeam ca omenirea poate ca va avea o sansa vreodata, peste N generatii, sa iasa de aici, pentru ca e o rasa care functioneaza deocamdata expansiv. Si dupa cum se vede, Pamantul nu prea ne mai incape.
Prietene ! Eu sustin ca Galaxia sau sisteme solare fie si apropiate de noi ( Alfa Centauri situata la 4,2 ani lumina ) nu pot fi colonizate. Exista piedici prea mari. In al doilea rind sustin ca e chiar un nonsens sa ne gindim macar la asa ceva. Cum ar putea sa plece oamenii in masa ( milioane daca nu miliarde ) pe alte planete? De ce ar face-o? ce alta planeta ar putea fi primitoare pt cei ce-si distrug propria casa ( Pamintul ) ? Nu ar fi mai bine sa incercam aici pe Pamint sa traim in armonie si pace? Cel putin mie asa mi se pare mai simplu si usor de realizat. Ce rost ar avea calatoria in spatiu a citorva astronauti? Ar putea satisface doar acele persoane dar pt noi nu s-ar schimba NIMIC. De ce sa nu iubim Natura ce ne-a creat cu de toate aici pe Pamint si visam cu ochii deschisi la calatorii spre stele? Nu ati fost nici macar in India, China sau Japonia, nu stiti ce frumuseti naturale se ascund in Polinezia, Indochina sau in padurea Amazonului. Daca le-ati fi vizitat fie si in parte, va asigur ca nu ar mai vrea nimeni sa plece de pe Pamint. Ce alte planete pot avea frumuseti ca a noastra ? Cine ar da vrabia din mina pt cioara de pe gard ( de pe cer ) ?

+Quote Post
mesaj Oct 4 2011, 05:21 PM
Mesaj #1932

Guests

Citeaza (mizrahind @ Oct 4 2011, 11:39 AM) *
Cum ar putea sa plece oamenii in masa ( milioane daca nu miliarde ) pe alte planete? De ce ar face-o?

Conceptul de "suprapopulare" a planetei iti este chiar complet strain? In mai putin de 3 decenii viata pe Pamant va deveni un infern, din cauza agravarii crizei resurselor naturale (apa, petrol, soluri fertile etc). Daca nu va izbucni un nou razboi mondial, vom avea parte oricum de revolutii sociale radicale si ele se vor permanentiza, riscand sa arunce din nou omenirea in era intunecata a totalitarismului. Asta iti doresti pentru viitor, ca oamenii sa sufere non-stop? Esti cumva sadic sau doar incalificabil de prost? dry.gif Un om sanatos la cap nu poate sa-si doreasca decat tot ce e mai bun pentru omenire. De aceea colonizarea Galaxiei se impune ca prioritatea globala numarul unu pe termen mediu, nu pe termen lung excl.gif Trebuie inventate urgent noi tehnologii de transport interplanetar, mai ales ca descoperirea recenta a vitezelor superluminice de catre cercetatorii de la CERN ne ofera o perspectiva promitatoare in aceasta directie.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Oct 4 2011, 08:07 PM
Mesaj #1933

Guests

Exista piedici prea mari. In al doilea rind sustin ca e chiar un nonsens sa ne gindim macar la asa ceva. Cum ar putea sa plece oamenii in masa ( milioane daca nu miliarde ) pe alte planete? De ce ar face-o? ce alta planeta ar putea fi primitoare pt cei ce-si distrug propria casa ( Pamintul ) ? Nu ar fi mai bine sa incercam aici pe Pamint sa traim in armonie si pace? Cel putin mie asa mi se pare mai simplu si usor de realizat.

Piedicile sunt imense.Dar trebuie considerate si consecintele expansiunii omenirii.
Au avut succes actiunile chinezilor din ultimii 50 de ani pentru stoparea natalitatii? Indienii traiesc in armonie cu natura?
Nu sunt sigur ca omenirea va reusi sa ajunga la propria pace, cu atat mai putin la o solutie acceptabila in raport cu celalte specii si chiar regnuri, care per ansamblu ar constitui natura.

Ce rost ar avea calatoria in spatiu a citorva astronauti? Ar putea satisface doar acele persoane dar pt noi nu s-ar schimba NIMIC. De ce sa nu iubim Natura ce ne-a creat cu de toate aici pe Pamint si visam cu ochii deschisi la calatorii spre stele? Nu ati fost nici macar in India, China sau Japonia, nu stiti ce frumuseti naturale se ascund in Polinezia, Indochina sau in padurea Amazonului. Daca le-ati fi vizitat fie si in parte, va asigur ca nu ar mai vrea nimeni sa plece de pe Pamint. Ce alte planete pot avea frumuseti ca a noastra ? Cine ar da vrabia din mina pt cioara de pe gard ( de pe cer ) ?

Astronautii luati la nivel individual sau zborurile in jurul cuibului (Pamant) sunt doar experimente mai mult sau mai putin reusite. De aceea trebuie tratate ca experimente si nu ca excursii de duminica.
Experientele de turist ale unui eschimos in Polinezia pot fi extrem de placute. Dar se va intoarce pentru viata lui de la Cercul Polar si doar foarte putini vor migra de acolo, pentru ca a trai la +30 grade pe termen lung este deranjant pentru organisme nascute si crescut in jur de 0 grade.
Daca se uniformizeaza conditiile de viata, oamenii se vor muta fara mari probleme la distante mari pentru castiguri care pot parea ridicole (nu e ideea mea, asta am retinut de la Alvin Toffler).

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Oct 4 2011, 09:48 PM
Mesaj #1934

Guests

Citeaza (Altu @ Oct 4 2011, 08:07 PM) *
Piedicile sunt imense.Dar trebuie considerate si consecintele expansiunii omenirii.
Au avut succes actiunile chinezilor din ultimii 50 de ani pentru stoparea natalitatii? Indienii traiesc in armonie cu natura?
Nu sunt sigur ca omenirea va reusi sa ajunga la propria pace, cu atat mai putin la o solutie acceptabila in raport cu celalte specii si chiar regnuri, care per ansamblu ar constitui natura.

Astronautii luati la nivel individual sau zborurile in jurul cuibului (Pamant) sunt doar experimente mai mult sau mai putin reusite. De aceea trebuie tratate ca experimente si nu ca excursii de duminica.
Experientele de turist ale unui eschimos in Polinezia pot fi extrem de placute. Dar se va intoarce pentru viata lui de la Cercul Polar si doar foarte putini vor migra de acolo, pentru ca a trai la +30 grade pe termen lung este deranjant pentru organisme nascute si crescut in jur de 0 grade.
Daca se uniformizeaza conditiile de viata, oamenii se vor muta fara mari probleme la distante mari pentru castiguri care pot parea ridicole (nu e ideea mea, asta am retinut de la Alvin Toffler).
Uiti ca exista Natura, cu legi stricte. Legea echilibrului functioneaza perfect si iti pot da multe exemple. Daca exista in lungla multa iarba, se vor inmulti mult gazelele sau gnu; daca acestea se inmultesc mult, se vor inmulti si leii sau tigrii. La un moment dat iarba va fi deficitara si vor buri ierbivorele de foame sau vinate de animalele de prada. Cind se imputineaza vinatul, animalele de prada mor de foame. Repetindu-se asta de citeva ori, Natura singura induce un perfect echilibru intre iarba, vinat si animalele de prada. In echilibrul perfect, sint vinate doar animalele batrine, bolnave, slabe, etc. Fara interventia omului materialist care vede cistig in orice actiune a sa, Natura ofera variante de supravietuire si echilibrare a populatiei Globului si hranei necesare.
Va intreb eu acum: Credeti ca cei de la NASA si cei care subventioneaza marile proiecte cosmice se gindesc sa ne duca pe mine si pe voi pe o alta planeta pe care sa traim fericiti, departe de suprapopulatul Pamint?
Sa mai spun ceva : populatia Globului poate creste chiar si de 3-4 ori adica 25-30 mld si sa se poata hrani. daca asa ceva va fi posibil, vor trece sute de ani. Pina in 2050 populatia poate creste cu 50-60% ( cam 1 mld pe deceniu ). Nu va fi o problema semnificativa sa existe atunci 10-12 mld de guri de hranit, dar cert e ca nici eu si nici voi nu vom trai sa fim nevoiti sa colonizam o alta planeta datorita suprapopularii din 2050. Cei de la Nasa sau Galileo alimenteaza cu idei nereale spirite slabe si nedocumentate ca ale noastre.
NU VA FI POSIBILA O COLONIZARE PLANETARA SAU GALACTICA, si chiar daca ar fi fost posibil, nu sinteti voi aceia alesi sa fie salvati de la ''Suprapopularea Pamintului ''. Doar nu arunca ei miliardele de dolari pentru mine sau voi.

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Oct 4 2011, 10:11 PM
Mesaj #1935

Guests

Citeaza (Swami Blablananda @ Oct 4 2011, 05:21 PM) *
Conceptul de "suprapopulare" a planetei iti este chiar complet strain? In mai putin de 3 decenii viata pe Pamant va deveni un infern, din cauza agravarii crizei resurselor naturale (apa, petrol, soluri fertile etc). Daca nu va izbucni un nou razboi mondial, vom avea parte oricum de revolutii sociale radicale si ele se vor permanentiza, riscand sa arunce din nou omenirea in era intunecata a totalitarismului. Asta iti doresti pentru viitor, ca oamenii sa sufere non-stop? Esti cumva sadic sau doar incalificabil de prost? dry.gif Un om sanatos la cap nu poate sa-si doreasca decat tot ce e mai bun pentru omenire. De aceea colonizarea Galaxiei se impune ca prioritatea globala numarul unu pe termen mediu, nu pe termen lung excl.gif Trebuie inventate urgent noi tehnologii de transport interplanetar, mai ales ca descoperirea recenta a vitezelor superluminice de catre cercetatorii de la CERN ne ofera o perspectiva promitatoare in aceasta directie.
Daca continui sa jignesti nu dovedesti decit ca asta e singurul tau argument.
Afla ''inteligentule'' ca NASA si alte de astea gen CERN sau Galileo sint proprietati particulare si exista oameni care arunca miliarde de dolari din propriul buzunar pt cercetari. De ce ar face asta? Cumva din altruism? Din generozitate? Vor ei cumva pe bune sa salveze Planeta? Pai ei nu se gindesc ca zeci de mii de copii sau femei mor zilnic de foame in tari din Africa sau din lume si ar putea sa-i ajute din acest spirit altruist, dar prefera sa arunce banii pe proiecte spatiale care nu aduc beneficiile pe care le crezi tu cel putin pt urmatorii 30 de ani.
Poate ca dovedesc prin ideile sau spusele mele ca sint incalificabil de prost, asa cum spui. Dar cu siguranta pentru a descrie un creier ca acela pe care-l porti, nu exista corespondent in limba romana si nici in limbile pe care le cunosc. Putem insa inventa un termen, spre ex. Blablanandist.
Vreau sa te previn asupra unui pericol pt sanatatea ta : Prin pierderea zincului in timpul practicilor autoerotice repetate se produce debilitatea temporara sau permanenta si impotenta prematura. Asa ca ai grija ! Mai usor cu astea !
Evita pe cit posibil PornHub !

+Quote Post
mesaj Oct 5 2011, 06:28 AM
Mesaj #1936

Guests

Citeaza (mizrahind @ Oct 4 2011, 10:11 PM) *
Daca continui sa jignesti nu dovedesti decit ca asta e singurul tau argument.

Nu te-am jignit deloc, te-am intrebat cu toata onestitatea daca esti cumva sadic sau doar incalificabil de prost. Tu, in schimb, mi-ai raspuns cu injurii si aluzii obscene, ceea ce te descalifica total ca preopinent si ca fiinta umana.

+Quote Post
Vizitator_mizrahind.
mesaj Oct 5 2011, 07:50 AM
Mesaj #1937

Guests

Citeaza (Swami Blablananda @ Oct 5 2011, 06:28 AM) *
Nu te-am jignit deloc, te-am intrebat cu toata onestitatea daca esti cumva sadic sau doar incalificabil de prost. Tu, in schimb, mi-ai raspuns cu injurii si aluzii obscene, ceea ce te descalifica total ca preopinent si ca fiinta umana.
Mai bine renunta la genul asta de onestitate! Doar stii de pe alte topic-uri ! Problema nu e daca sint eu prost, sadic sau nesanatos la cap ( pt asta daca vrei deschidem un nou topic ) ci problema legata de acest subiect. Eu sint om cu oamenii si neom cu neoamenii. Am si eu defectele mele, ce sa-i faci? Daca te comporti frumos vei primi aceeasi moneda. Exista contradictii ideologice dar nu neaparat sa ne luam de par sau sa ne injuram ( ca eu slava Domnului stiu sa o fac in multe limbi ) ci sa aducem argumente si sa ne spunem o parere. Nu este nici unul arbitru sa descalifice pe cineva si nimeni destul de destept incit sa-i caracterizeze drept prosti pe altii. Asa ca tine seama de cum te exprimi si nu jigni nici in moduri oneste, daca vrei dialog. Daca vrei maidan, sa cautam un alt loc sau pe chat si vedem care injura mai dihai.

+Quote Post
mesaj Oct 5 2011, 02:22 PM
Mesaj #1938

Guests

Citeaza (mizrahind @ Oct 5 2011, 07:50 AM) *
Daca vrei maidan, sa cautam un alt loc sau pe chat si vedem care injura mai dihai.

Thanks, but no way. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_entanglatu'.
mesaj Nov 28 2011, 11:43 PM
Mesaj #1939

Guests

uf , pintea !ai facut copy/paste pe conceptul SG.

no, ceva genuine n-ai? o idee, ipoteza de lucru realiabila cat de cat...ceva fundamentat pe actualul niv. tech.+

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Nov 29 2011, 09:36 AM
Mesaj #1940

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (entanglatu' @ Nov 29 2011, 01:43 AM) *
uf , pintea !ai facut copy/paste pe conceptul SG.

no, ceva genuine n-ai? o idee, ipoteza de lucru realiabila cat de cat...ceva fundamentat pe actualul niv. tech.+

Copy/paste? Nu m-am limitat să prezint un concept, am demonstrat indubitabil că el există în realitate, ceea ce e cu totul şi cu totul altceva.

Şi la ce nivel tehnologic "actual" te referi? La cel al triburilor din Amazonia, al ţăranilor uitaţi de lume din Munţii Poiana Ruscă, la nivelul tău tehnologic sau la cel din "deep underground military bases"? huh.gif

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: Nov 29 2011, 09:38 AM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_entanglatu´.
mesaj Nov 29 2011, 11:42 AM
Mesaj #1941

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ Nov 29 2011, 09:36 AM) *
Copy/paste? Nu m-am limitat să prezint un concept, am demonstrat indubitabil că el există în realitate, ceea ce e cu totul şi cu totul altceva.

Şi la ce nivel tehnologic "actual" te referi? La cel al triburilor din Amazonia, al ţăranilor uitaţi de lume din Munţii Poiana Ruscă, la nivelul tău tehnologic sau la cel din "deep underground military bases"? huh.gif

bah,Pintea!..te pomenesti c-a fost realizat, -intre timp- acel faimos langevin black project si ei n-am aflat, n-am luat la cunostinta..sa-mi fie rusine.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Dec 6 2011, 09:40 AM
Mesaj #1942

Guests

galaxia s-a colonizat de multa vreme...http://www.scribd.com/doc/18575400/Piramidele-Din-Montauk

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 6 2011, 10:13 AM
Mesaj #1943

În Numele Adevărului

Citeaza (Musafir @ Dec 6 2011, 11:40 AM) *
galaxia s-a colonizat de multa vreme...http://www.scribd.com/doc/18575400/Piramidele-Din-Montauk

Poate, dar pledoaria mea nu viza neaparat o realitate, ci o potentialitate: si anume, combaterea suprapopularii Pamantului prin evacuarea lui partiala.

--------------------

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Dec 6 2011, 10:37 AM
Mesaj #1944

În Numele Adevărului

Citeaza (stii tu cine @ May 12 2011, 11:30 AM) *
Ce scop au Dragonii? smile.gif Pai, sa-ti spun ce am aflat pe filiera Pintea: Irina e constienta ca amerlocii sunt intr-atata de c.r.e.t.i.n.o.i.z.i incat nu vor face public programul "Stargate" nici in ceasul al doisprezecelea. Dat fiind ca ea poate calatori in Timp si stie sigur ca un mare tsunami solar se profileaza la orizontul urmatorilor ani, a luat hotararea sa protejeze omenirea de extinctie cu orice pret. Cum? Pai, simplu. The only possible way: niste Dragoni au coborat din spatiu si au intrat in miezul fierbinte al Pamantului, incepand sa-l manance sistematic din interior catre suprafata. Acesti Dragoni subterani vor atinge dimensiuni colosale iar atunci cand parjolul nimicitor al marii eruptii solare va ameninta Terra isi vor extinde campul energetic ca un scut peste scoarta terestra si vor intra in Hiperspatiu impreuna cu intreaga planeta! Tare de tot, nu? biggrin.gif Faza nasoala e ca pentru asta au nevoie sa se hraneasca si cu oameni, nu doar cu roca topita. Conteaza si calitatea energetica a hranei, evident. In prima faza, se vor hrani cu americani, care oricum trebuie sa plateasca pentru crimele fara numar impotriva umanitatii din Iraq si Afganistan. Dupa ce ii vor manca pe toti americanii (circa 300 de milioane de indivizi deveniti biftecuri), vor incepe sa manance c.r.e.t.i.n.o.i.z.i religiosi de aiurea (oameni fara educatie, idioti patentati, manelisti de pretutindeni), dar asta se va intampla mult mai rar pentru ca pana la acea data pericolul global va fi trecut. Apoi, logic, se va declansa dintr-odata cel mai amplu proces de Invatare din istoria omenirii, oamenii de toate varstele vor cauta in disperare sa acumuleze cat mai multe cunostinte stiintifice, sa se educe si sa-si educe copiii ca sa nu ramana PROSTI si sa fie mancati de Dragoni. Deviza acelor ani va fi: "invata, copile, ca altfel te ia dracu'!"

Dracu' (<--Draco=Dragonul) fiind acum exact acolo unde au intuit mii de generatii anterioare ca ii este locul: in subteran. rolleyes.gif

Aceasta e varianta hard way, sa speram ca nu va fi pusa in aplicare pana la capat. Oricum, scutul energetic al Dragonilor subterani protejeaza deja Terra de radiatiile cosmice, e activat chiar in momentul de fatza; si tot in momentul de fatza cohorte de americani brainless (in special fanatici crestini dar si fosti militari avizi de sange de copil afgan) sunt rapiti din casele lor de catre insectoizi, dusi adanc sub pamant si mancati de vii. Voi de unde credeati ca vine lozinca aia a ocupistilor, "Eat the rich!"?

--------------------

+Quote Post
zodiak
mesaj Dec 12 2011, 08:38 AM
Mesaj #1945

Membru veteran

Postari: 155
Inscris: 12-December 11
Utilizatorul numarul: 30 549

Salutare!
Am descoperit aici probabil cel mai vast forum/topic pe aceasta tema, de mult cautam asa ceva.

O stire de ultima ora arata ca NASA a reevaluat tehnologiile tardionice de propulsie si a dat un raspuns categoric: nici o tehnologie de propulsie subluminica nu ne va duce spre stele, practic vitezele au fost reestimate la cel mult 0,1% din viteza luminii in loc de 12-50-80% din c, iar costurile mult mai mari decat s-a preconizat ulterior (Daedal, Orion, Busard Ramjet, Longshot, propulsii fotonice, veliere cosmice, MHD, antimaterie, s.a.m.d).

Prin urmare raman valabile doar mijloacele neconventionale de propulsie din filmele sf, desi "gradul lor de necunostere" este foarte mare.

"Gaura de vierme" de genul celei din "Primeval" imi pare cea mai realista.

Gravitatia ori antigravitatia, nu au nici un amestec in problema propulsiei "supraluminice prin whormhole, transportul se realizeaza prin defazajul fata de aceasta realitate, practic pt. calator aceasta realitate se dizolva, se evapora, in timp ce alta prinde contur si acestea fara tunele spatio-temporale, gravitationale, etc.

http://www.newscientist.com/blog/space/200...ver-become.html

Aceasta postare a fost editata de zodiak: Dec 12 2011, 09:06 AM

--------------------
Star Wars _ Star Trek _ Alien _ Star Gate SG1

+Quote Post
Vizitator_entanglatu´.
mesaj Dec 12 2011, 10:06 AM
Mesaj #1946

Guests

măi zodiak,.. esoristule, ...ahahaha... în 2 timp şi trei mşcări aş putea să-ţi demonstrez "practic", atât io ,cât şi mr. pintea,-magicianulSF- auzi/ceteşti? cu ceea ce deja există: a,b,e,x,y,z.... măi zodiakule, se poate!...evident, dacă şi numai dacă nu s-ar mai tăia din sumele alocate cercetării, dacă şi numai dacă s-ar aplica ceea ce deja-teoretic/experimentalo...prototip....aplicat- de la exomateriale g.-absormante şi până la...hagaga...understood ?huh!
auzi măi Zodiakule...ce-aai zice tu dacă s-ar realiza o "catapulta" (orbital)geostaţionară, ceva gen lhc -ptr. a-ţi stimula imaginaţia- şi am lansa capsule realizate din exomateriale, capabile să întreţină viaţa la bord, cu o viteză aprox. v = c/2o.ooo ? ce zici, este posibilă realizarea unei asemenea "instalaţii" geostaţionare, peste/în câte decenii?

t. fizic
-brut
-măsurat

t brut
-real
-aparent

numai 2 ani la bord, cam câţi Ani terreştrii ar echivala...aaaaa !?.... cool.gif

+Quote Post
zodiak
mesaj Dec 13 2011, 06:22 AM
Mesaj #1947

Membru veteran

Citeaza (entanglatu´ @ Dec 12 2011, 10:06 AM) *
măi zodiak,.. esoristule, ...ahahaha... în 2 timp şi trei mşcări aş putea să-ţi demonstrez "practic", atât io ,cât şi mr. pintea,-magicianulSF- auzi/ceteşti? cu ceea ce deja există: a,b,e,x,y,z.... măi zodiakule, se poate!...evident, dacă şi numai dacă nu s-ar mai tăia din sumele alocate cercetării, dacă şi numai dacă s-ar aplica ceea ce deja-teoretic/experimentalo...prototip....aplicat- de la exomateriale g.-absormante şi până la...hagaga...understood ?huh!
auzi măi Zodiakule...ce-aai zice tu dacă s-ar realiza o "catapulta" (orbital)geostaţionară, ceva gen lhc -ptr. a-ţi stimula imaginaţia- şi am lansa capsule realizate din exomateriale, capabile să întreţină viaţa la bord, cu o viteză aprox. v = c/2o.ooo ? ce zici, este posibilă realizarea unei asemenea "instalaţii" geostaţionare, peste/în câte decenii?

t. fizic
-brut
-măsurat

t brut
-real
-aparent
numai 2 ani la bord, cam câţi Ani terreştrii ar echivala...aaaaa !?.... cool.gif

Doi amici pasionati (Gilldarida si Krylon) de pe alt forum au initiat doua teorii interesante ambele ce privesc implicarea gravitatiei, desi eu sunt sceptic in acest sens, eu nu prea cred in intuitia einsteiniana, toata bazata pe gravitatie.

In fine, haidem sa vedem ce spuneau acestia deoarece pe forumul actual abia am inceput sa-l citesc, dar o sa-l citesc in intregime desi nu prea am timp.

Gilldarida spunea ca am putea ecrana gravitatia cu un scut de plasma prin care am genera un camp electro-magnetic de o anumita fracventa si putere specifica, adica ceva in genul Heinsemberg-Schrodinger-Heim-Droscher, adica dupa tehnologia nazista secreta, mai nou testata pe bune de catre NASA si US Army.

Krylon propunea altceva, sa modificam constantele locale ale spatiului, modificand indicele magnetic de permeabilitate (MIU) a vidului cosmic, astfel lumina ar putea avea viteze superioare vitezei actuale in vidul cosmic normal, asadar am intra in domeniul tahionic.

Treaba cu catapulta o cunosc, dar nu stiu cat este "viteză aprox. v = c/2o.ooo", vrei sa spui cca. 10 km/s ?!

--------------------

+Quote Post
zodiak
mesaj Dec 13 2011, 07:18 AM
Mesaj #1948

Membru veteran

Cred ca te referi la dilatarea timpului la bordul navelor care zboara la viteze relativiste, adica foarte aproape de viteza luminii. Unii savanti au apreciat ca in 60 de ani cat ar arata ceasul de la bordul navei, am fi putut strabate galaxia pana in galaxia din Andromeda.

--------------------

+Quote Post
mizrahind
mesaj Dec 13 2011, 07:39 AM
Mesaj #1949

Membru veteran

Citeaza (cuarcul gigel @ Sep 23 2011, 11:31 AM) *

Guess Who - Tot Mai Sus
Informatia nu se confirma ! Viteza luminii IN VID are viteza C = 299700 km/s . Experimentul nu a fost facut in vid. la trecerea luminii prin diferite medii isi pierde din viteza liniara, pt ca interactioneaza cu materia intilnita, capatind astfel particularitatea de unda. La trecerea neutrino prin medii, interactiunea este extrem de slaba, considerata inexistenta, astfel neavind loc o pierdere de viteza liniara ca in cazul luminii. De aceea exista aceasta diferenta de care nejustificat te bucuri. Stii bancul ala cu iepurele si melcul care faceau concurs de alergari si melcul a ajuns primul? Cam asa si cu neutrino ( care de fapt are aceeasi viteza cu lumina.

+Quote Post
zodiak
mesaj Dec 13 2011, 07:51 AM
Mesaj #1950

Membru veteran

Citeaza (Lucian @ Dec 23 2009, 08:26 AM) *
Deocamdata e prea devreme sa ne gandim la colonizarea galaxiei, dar in apropierea noastra exista doua planete care s-ar preta la asa ceva. Este vorba de Marte si Venus, dupa cum v-ati dat seama. Care ar fi posibilitatile? Sa vedem:
Hai sa aruncam o privire si asupra celeilalte planete de tip terestru din sistemul solar, Venus. Dupa cum se stie Venus are dimensiuni si masa foarte apropiate de cele ale Pamantului, si ca atare gravitatia planetei ar fi corespunzatoare pentru oameni. Atmosfera foarte densa este compusa in principal din dioxid de carbon, o cantitate mica de azot si nori de acid sulfuric in straturile superioare. Temperatura foarte mare este cauzata in principal de efectul de sera al dioxidului de carbon. Ce s-ar putea face ca planeta sa poata fi adusa la conditii cat de cat capabile sa sustina viata? Sa examinam posibilitatile:

- Pentru reducerea temperaturii planeta ar putea fi intr-o prima faza "bombardata" cu asteroizi sau nuclee de cometa, deviate artificial de la traiectoria lor normala, care sa ridice nori de praf care sa blocheze radiatia solara. Dupa cum se stie cometele contin si apa, asa ca s-ar impusca doi iepuri dintr-un foc. Un impact major provovcat o data la fiecare cativa ani sau zeci de ani ar putea crea o "iarna nucleara" continua care ar duce la racirea semnificativa a suprafetei planetei.

- In a doua faza este necesara reducerea cantitatii de dioxid de carbon si generarea oxigenului in atmosfera. Pentru asta se pot folosi organisme extremofile prezente deja pe Terra sau unele noi produse prin inginerie genetica, de exemplu alge care sa consume dioxidul de carbon prin fotosinteza si sa elimine oxigen. Intr-un mediu fara dusmani naturali si cu conditii propice aceste organisme ar putea prolifera suficient de rapid (pentru asta e nevoie evident si de apa). Prin "exportarea" carbonului din atmosfera s-ar reduce semnificativ densitatea ei si presiunea pe care o exercita, iar suprafata planetei mai bogata in carbon ar deveni mai propice pentru sustinerea vietii. Intr-o atmosfera mai rece acidul sulfuric ar putea condensa, ar ajunge pe suprafata planetei sub forma de precipitatii, si prin neutralizare in contact cu metalele existente in crusta ar emana hidrogen care, combinandu-se cu oxigenul produs de algele extremofile ar putea genera noi cantitati de apa.

Venus are doua sanse reale, una sa acceleram efectul de sera supraincalzind planeta cu veliere-oglinzi pana la 900-1200C pt. ca CO2 atmosferic sa disocieze, iar alta sa generam bule de aerogel-helionic, un fel de polistiren extrem de rarefiat incarcat cu heliu sau hidrogen si opac la culoare, daca se poate din materiale venusiene locale. Astfel am criogena planeta la cca. -50C, ar ploua pentru prima data la suprafata acesteia, iar oceanele putin adanci de la suprafata (10-50 cm), ar incepe sa asimileze CO2 atmosferic.
Aceleasi bule-spuma expandata, dar transparenta-traslucida, ar putea fi folosita ca scut planetar impotriva radiatilor solare, avand in vedere ca Venus nu are camp magnetic, si tot acesta ar reflecta o parte importanta din radiatia nociva UV, IR si chiar vizibila, adica ar actiona selectiv asa cum ne-am dori noi. Acest scut ar avea grosimea de cativa cm si s-ar comporta ca un super-ozon.

Practic atmosfera venusiana pentru inceput ar fi irespirabila, dar mai apoi ar fi OK.

Apa o vom obtine din subteran (izvoare subterane), deoarece planeta va ramane un mare desert asemenea

--------------------

+Quote Post

187 Pagini V  « < 63 64 65 66 67 > » 
Closed TopicStart new topic
2 Utilizatori care citesc acest topic (2 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 9th December 2019 - 03:49 AM