IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Unde sunt oamenii seriosi din tara asta?, chiar nimeni nu mai vrea sa munceasca?
Vizitator_webSorin.
mesaj Jan 5 2012, 08:36 PM
Mesaj #1

Guests

Sunt plin de dezamagiri...
Spun asta deoarece de foarte mult timp caut persoane pe care sa le formez in domeniul web, pe partea de vanzari...

Detin o mica companie web care este in crestere si nu am oameni care sa-i trimit la clienti....
La interviuri vin numai d'astia "generatie bac 2011" care, pe langa ca nu stapanesc bine limba romana, te mai si intreaba "Dar, ce salariu oferiti?"...

Am fost sunat de o persoana interesata de job, care persoana, mai intai m-a intrebat ce salariu ofer... nici macar nu s-a prezentat... blink.gif

Pana acu' ceva timp am luat oameni in pregatire cu care faceam scoala zilnic...
Pregatire serioasa : ce-i aia un website, structuri de website-uri, ce-i aia optimizare seo, ce avantaje aduce ... etc etc. astfel incat acesti oameni sa poata purta o discutie tehnica la nivel informational cu un eventual client...
Dupa sarbatori nu mai raspund la telefon... ca sa primesc azi pe mail, sec, ca nu mai vor sa colaboram...
Eu visam deja ca le iau tablete (iPad 2), sa-i ajut la intalnirile cu clientii, laptop-uri .... am in lucru aplicatii de client management special gandite pentru a-i ajuta...

Se pare ca m-am umflat degeaba... as putea acum sa-i dau in judecata foarte usor si cu real succes, insa nu-mi sta in caracter, plus ca nu vreau sa-mi consum resursele aiurea, cu niste oameni care, in mod evident nu vor sa fie altceva decat sclavi...

Asa ca am decis ca mai bine imi restrang activitatea decat sa ma faca de ras un ametit d'asta de angajat care crede ca in viata succesul vine muncind 2 saptamani la unu', doua saptamani la altu' ...

Pe care-l mai aud ca se se plange ca nu-l angajeaza nimeni... ca nu sunt locuri de munca... ca nimeni nu vrea sa-i mai invete o cariera noua; promit ca-i meduzez fata!!

Mentionez ca pana anul trecut, am fost si eu angajat (am peste 15 ani de munca), deci nu m-am nascut "patron"... pur si simplu am decis ca este mai bine sa muncesc pentru mine...

Numele companiei mele nu este relevant, nu caut sa-mi fac reclama ci doar sa avem o discutie referitor la cele de mai sus. Cine stie, poate mai invat si eu cate ceva... poate cer prea mult sau poate's de dreptul idiot sa cred ca in romania anului 2012 mai exista oameni care vor sa munceasca.

Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_angajatu.
mesaj Jan 6 2012, 07:48 AM
Mesaj #2

Guests

Pe de o parte iti dau dreptate...pe de alta nu prea...

Pai cum frate, au intrebat nesimtitii cit salar le dai? smile.gif)) smile.gif)) pai si eu intreb la orice interviu....pusca mea, doar nu ma duc sa trag ca un bou pt altul si sa nici nu stiu dinainte pe ce pot conta...

Si doi...am inteles ca e un job de vinzari, de agent de nu stiu ce....pai alea is cele mai de kkao joburi posibile..si atrag evident cea mai slaba categorie de posibili angajati..

Da, pb ca ai nevoie de ceva negrisori sa iti faca munca de teren pe nimic...dar poate incerci sa alegi o altfel de abordare. Oricum...cine stie cit de cit kestii de gen promovare seo + alte vrajitorii IT nu vine sa bata tara contra procent cu "program flexibil = 24/24/7 smile.gif si in munca "de echipa" = sclavul trage, sefutii incaseaza.....
Daca ai "visat" sa le iei Ipad si laptop....mai bine "viseaza" sa creezi o mini echipa de oameni pe care sa ii motivezi cu adevarat, nu cu niste chestii cu butoane colorate.

Dar da, in Ro e greu sa gasesti 2-3 angajati ok, dar si fiindca cei competenti si seriosi sunt putini...e si mai greu sa ii pastrezi respectiv atragi in firma ta.
Modifica "mesajul" si poate vei avea mai mut succes

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jan 6 2012, 12:18 PM
Mesaj #3

Guests

Simplu:
1. Publici un anunt pentru 'juniori' in care sa explici foarte clar ca le oferi 1-2-3 luni pregatire si te astepti sa lucreze x ani pentru un salariu fix de nnn ron/eur + bonus din vanzari + ipad2 & stuff...
2. Publici separat anunt pentru cei care au deja experienta. Le ceri la aplicare minim o referinta de pe unde au lucrat si mentionezi in anunt ca se va da un test de cunostinte. Salariul il pui in anunt + bonus....

Vrei seriozitate? Ofera tu primul. Primul lor contact cu firma ta, si anume anuntul, este prima impresie.

+Quote Post
Vizitator_webSorin.
mesaj Jan 6 2012, 12:50 PM
Mesaj #4

Guests

Imi cer scuze daca exprimarea mea nu a fost corecta astfel incat dvs. ati inteles ca nu-i (n-a fost) o oferta serioasa...
Nu m-am facut bine inteles si, din pacate nu pot posta informatii referitoare la plata si salarizare precum nici despre procedurile mele de lucru, insa va asigur ca inca de la prima intalnire, accentul s-a pus pe seriozitatea de tipul "nu ma incurca ca sa nu te incurc"... De la inceput am acceptat faptul ca nu cunoaste domeniul si nu pot avea pretentii. M-au interesat doar oamenii buni pe vanzari, in relatiile umane etc. Restul se invata!

Totul se invata daca vrei si, in acelasi timp cineva te ajuta sa inveti.
A avut timp de gandire si apoi, tot suportul meu astfel incat persoana sa invete...
Nu stiu cine draq in tara asta te plateste doar sa fii prezent la o intalnire, fara sa aduci nici un aport ca aceasta intalnire sa aiba loc!! Eu am facut-o.

Vi se pare putin sa incasezi 320 eur doar ptr. ca ai fost prezent la doua intalniri si ai pasat pe mail niste raspunsuri de la mine la client si invers??? Si suma asta e doar comision... plus lipsa restrictiilor in ceea ce priveste programul de lucru, plus ca eu ii trimit clienti si nu tre' sa faca munca de lamurire, plus ca il si formez intr-un domeniu in care, daca esti bun, nu exista cuvantul "criza"...

Va rog, chiar nu este cazul de salarizare: nici un om intreg la cap nu risca sa-si piarda oameni buni din pricina banilor. Prefer sa dau eu de la mine, din punctul meu de vedere entitatea numita "om" este cel mai important asset in orice companie!

PS: ipad2-ul urma sa fie "surpriza" ... un ajutor din partea mea astfel incat sa nu se mai care la intalniri cu laptop-uri de + 2kg si "echipamentele" necesare unui laptop.

pehash ideea ta nu este rea deloc. multumesc. Momentan insa, nu mai vreau pe nimeni.
Daca ma lasa unu' din asta in timpul unei negocieri care poate dura mai multe zile... risc sa pierd un proiect din cauza unui care nu stie ce vrea de la viata...

Nu pot insa sa dau "salariu" cuiva care ma suna pentru detalii si prima lui intrebare este "Ce salariu oferiti?".
Am avut cazuri din acestea in care nici macar nu mi-a spus cum se numeste ci m-a luat direct cu salariu...
Voi ati angaja pe cineva care, pentru un post de vanzari nici nu se prezinta si va intreaba direct de salariu? Mie, astfel de persoane mi se par acei oameni care lucreaza o saptamana aici, o saptamana acolo ... stiti voi, pana apare ceva mai bun...

Apoi mai sunt si cei care, stiind ca este vorba despre o firma care activeaza in domeniul IT (anuntul continea clar activitate web, optimizare seo, creare site-uri si activitati conexe), scriu in CV:
- cunostinte PC: word, excel, windows XP, windows 7... blink.gif
Mai lipsea sa scrie ca stie si sa deschida calculatorul si gata, eram complet convins.

Oamenii astia chiar nu gandesc deloc? Ce se intampla cu vremurile in care, inainte de un interviu, stateai si te documentai despre respectiva companie cautand informatii pe net astfel incat sa nu te duci la interviu cat de cat pregatit???

+Quote Post
Vizitator_pehash.
mesaj Jan 6 2012, 01:01 PM
Mesaj #5

Guests

Sorin, cred ca esti de acord cu mine ca se poate o suma pe anuntul tau sau macar un interval relevant. Sper ca esti de acord si ca cele nshpe luni in care micul junior este 'obligat' prin contract sa lucreze pt tine rezolva pb neseriosilor care te suna sa te intrebe cat le dai... La fel, daca promiti un test de aptitudini, scapi si de soferii de camion care se dau programatori cu experienta.
Pare neobisnuit, dar e ceva atat de simplu... Gandeste-te doar cat timp liber vei avea in plus ca sa lucrezi pt tine.
Orice ai alege, bafta!

+Quote Post
Vizitator_mihai.
mesaj Jan 6 2012, 02:35 PM
Mesaj #6

Guests

Este adevarat ca nu sunt oameni seriosi prea multi.
Probleme
1)Abordarea salariului
Pe de alta parte la fiecare interviu la care am fost in 7 ani de munca se astepta de la mine sa spun cat vreau fara ca acea companie sa faca o oferta (iti dam in 200-500 Euro pentru pozitia asta de exemplu). De multe ori treceam prin procese de selectie incredibil de dure (si nu numai eu) pentru ca in final sa primesc o oferta sub minimul posibil pentru mine.
E cam complicat sa traiesti cand ai o chirie de platit dintr-un salariu de 400 de Euro de exemplu. E mai bine ca te intreaba pentru ca evident economisesc si timpul tau si al lor. Toata lumea are o suma minima (de supravietuire) si nu lucreaza doar ca hobby.

2) Ai nevoie de oameni de vanzari. In principiu aici e vorba de comision si de comunicare cu clientii. Cei care sunt cu adevarat buni la asta si in acelasi timp seriosi sunt dupa parerea mea rari. Iar parerea mea ca IT-ist este ca probabil ca astia de care vorbesc depasesc bugetul tau. Trebuie sa aiba cunostiinte tehnice bune >gen absolventi de liceu de informatica minim
si capacitati reale de interactionare cu oamenii . Deci cauti ceva rar-scump.
3) Oamenii care isi schimba job-ul. Cu regret pot sa spun ca am facut parte din aceia pana acum 3 ani pana cand nu mai imi gaseam nimic. Aici toti angajatorii se comporta la fel. Sa nu uitam insa ca este natura noastra ca oameni inteligenti sa cautam intotdeauna oportunitati mai bune. Si tu cred ca faci asta cu firma ta. Daca contractul la care lucrezi iti aduce 1000 Euro/luna (sa zicem) si esti abordat pentru un contract de 4000 Euro/luna nu cred ca vei continua contractul vechi fara o renegociere.

+Quote Post
Vizitator_Georgio.
mesaj Jan 6 2012, 02:41 PM
Mesaj #7

Guests

Din pacate piata muncii in IT din Romania e asa de proasta si din cauza angajatorilor. Intr-o tara normala din Europa veche, nimeni nu intreaba cat e salariul pentru ca se cunoaste in fiecare domeniu intervalul de salarizare practicat de firme. Exista un fel de acord social scris sau nescris in care nici angajatul nu viseaza cai verzi pe pereti nici angajatorul nu se crede stapan de sclavi. Ma repet, din pacate multe anunturi de angajari sunt pierdere de vreme pentru un IT-ist daca nu intreaba de salariu din prima. Piata IT a fost mult timp pervertita de atitudinea de "stapan de sclavi" avuta de unii angajatori.

+Quote Post
Vizitator_I'mInTheWrongBusiness.
mesaj Jan 6 2012, 04:15 PM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (webSorin @ Jan 5 2012, 08:36 PM) *
Spun asta deoarece de foarte mult timp caut persoane pe care sa le formez in domeniul web, pe partea de vanzari...

Detin o mica companie web care este in crestere si nu am oameni care sa-i trimit la clienti....
La interviuri vin numai d'astia "generatie bac 2011" care, pe langa ca nu stapanesc bine limba romana, te mai si intreaba "Dar, ce salariu oferiti?"...

Am fost sunat de o persoana interesata de job, care persoana, mai intai m-a intrebat ce salariu ofer... nici macar nu s-a prezentat... blink.gif

Prima greseala: in ziua de azi nimeni nu mai raspunde la telefon... numai daca vrei sa cumperi ceva se mai face o exceptie. Trebuia sa primesti cv pe email. In felul acesta ii vedeai si daca au vazut vreun calculator, daca aveau vreun email naspa (spune ceva despre o persoana serioasa) modul cum se prezentau in scris, etc.
Treaba cu salariul nici prin America de Nord nu se specifica in anunturi, insa e uzual ca firma, daca te contacteaza, sa te intrebe de la inceput... Asta pentru ca daca ceri un salariu mai mare decat bugetul lor nu mai esti considerat pentru acea pozitie iar daca ceri mai putin se merge inainte si poate in final ceri iese mai putin decat bugetul firmei... Ti-as sugera sa cerni aplicantii la telefon... Intreaba-i si depre salariu si vezi cum se prezinta la telefon. Dupa selectia cv + vorbitul la telefon poti sa chemi la interviu... unde deja sunt selectati o buna parte dintre aplicanti.. Vei avea acum posibilitatea sa-i vezi in actiune...

Pregatire serioasa

N-am inteles de ce cineva in sales trebuie sa aiba o asemenea pregatire tehnica... In momentul in care lucrurile merg bine cu un client si se trece la chestii tehnice persoana din sales poate apela la cineva tehnic pentru intrebari de acest fel... Despre cei din sales se spune ca trebuie sa fie in stare sa vanda un frigider eschimosilor nu sa si-l repare

Asa ca am decis ca mai bine imi restrang activitatea decat sa ma faca de ras un ametit d'asta de angajat care crede ca in viata succesul vine muncind 2 saptamani la unu', doua saptamani la altu' ...

Alta greseala dupa mine... fierul trebuie batut cat e cald, trebuie sa castigi cota de piata... intr-o buna zi clientii pe care ii ai se pot evapora si o sa constati ca piata e plina de concurenta si clientii lipsesc... Mai intotdeauna cei care au fost primii au avut de castigat

+Quote Post
Sakura
mesaj Jan 6 2012, 04:59 PM
Mesaj #9

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 148
Inscris: 2-June 08
Utilizatorul numarul: 983

Păi... dacă spui că oferi salarizare bună, trebuie în primul rând să ademeneşti agenţi de vânzări buni, nu să cauţi să formezi pe unii din carul cu necalificaţi. Fiind vremuri grele pe unele domenii, n-ar trebui să-ţi fie prea greu să găsesti oameni cu experienţă şi talent, nu neapărat în domeniul tău. De exemplu unuia care lucrează într-un showroom şi a asimilat o mulţime de noţiuni tehnice nu cred că i-ar fi imposibil să înveţe noţiuni dintr-un alt domeniu. Idem cei din departamentele tehnice ale unor supermarketuri (au de obicei salar mic, deci sunt uşor de "cucerit"). Important este să aibe talentul de a vorbi cu oamenii, de a se face înţeles şi plăcut.

După ce ai un număr cât de cât acoperitor de vânzători profesionişti, poţi începe şi căutarea noilor talente, de a căror instruire însă se vor ocupa în primul rând profesioniştii deja deţinuţi. Tu doar verifici/completezi procesul, că ar trebui să ai lucruri mai importante de făcut.

Cu ceva timp în urmă am lucrat în vânzări şi am prieteni care o fac şi în prezent. Te asigur că sunt destui profesionişti serioşi, dar depinde şi de tine să ştii unde să-i cauţi.

+Quote Post
teose
mesaj Jan 7 2012, 09:40 AM
Mesaj #10

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 24
Inscris: 27-June 08
Utilizatorul numarul: 1 530

Citeaza (webSorin @ Jan 5 2012, 09:36 PM) *

Am fost sunat de o persoana interesata de job, care persoana, mai intai m-a intrebat ce salariu ofer... nici macar nu s-a prezentat... :blink:

Pregatire serioasa : ce-i aia un website, structuri de website-uri, ce-i aia optimizare seo, ce avantaje aduce ... etc etc. astfel incat acesti oameni sa poata purta o discutie tehnica la nivel informational cu un eventual client...
Dupa sarbatori nu mai raspund la telefon... ca sa primesc azi pe mail, sec, ca nu mai vor sa colaboram...
Eu visam deja ca le iau tablete (iPad 2), sa-i ajut la intalnirile cu clientii, laptop-uri .... am in lucru aplicatii de client management special gandite pentru a-i ajuta...

Se pare ca m-am umflat degeaba... as putea acum sa-i dau in judecata foarte usor si cu real succes, insa nu-mi sta in caracter, plus ca nu vreau sa-mi consum resursele aiurea, cu niste oameni care, in mod evident nu vor sa fie altceva decat sclavi...

Pe care-l mai aud ca se se plange ca nu-l angajeaza nimeni... ca nu sunt locuri de munca... ca nimeni nu vrea sa-i mai invete o cariera noua; promit ca-i meduzez fata!!

Mentionez ca pana anul trecut, am fost si eu angajat (am peste 15 ani de munca), deci nu m-am nascut "patron"... pur si simplu am decis ca este mai bine sa muncesc pentru mine...

Numele companiei mele nu este relevant, nu caut sa-mi fac reclama ci doar sa avem o discutie referitor la cele de mai sus. Cine stie, poate mai invat si eu cate ceva... poate cer prea mult sau poate's de dreptul idiot sa cred ca in romania anului 2012 mai exista oameni care vor sa munceasca.

Mda... daca oamenii care te-au abordat cu "cat e salariul?", e jenant. Insa, la randu-mi, cand (dupa prezentarile reciproce) am cerut informatii vis-a-vis de salariu, am primit raspunsuri de genul "negociabil", "convenabil" sau "atractiv".
In ce priveste deschiderea pe care ai avut-o in activitatea de formare a cadrelor, trebuie (si poate fi lejer) rezolvata in instanta; astfel de spetze sunt castigate curent de angajator. Fireste, daca ai incheiat contracte in acest sens.
Indraznesc totusi sa imi mai pun o intrebare: daca indivizii care ti-au intors spatele ar fi urmat sa primeasca tablete si laptop-uri, in caz ca "erau cuminti", pregatirea(?) pe ce s-a efectuat? Pe computere-fosila din anii 2007?
Peste toate insa, trebuie sa te intrebi daca tu ai procedat corect, da capo al fine. Daca au plecat toti sau majoritatea, problema nu e doar in gradina lor.

+Quote Post
Vizitator_Unu'.
mesaj Jan 7 2012, 10:04 AM
Mesaj #11

Guests

Am auzit asta de nenumarate ori pe la teveu, in atelier cu ucenicu' meu. Ziceau angajatorii pe la tirguri: nimeni nu mai vrea sa invete o meserie, nimeni nu vrea sa lucreze, se asteapta toti sa le faci treaba etc. Noi aveam o vorba cand auzeam ca oamenii nu-si gasesc angajati: CU BANI AI INCERCAT?

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Jan 7 2012, 03:25 PM
Mesaj #12

Guests

Imi pare ca ai frustari si asta nu este bine!

Pe de alta parte cine spunea ca atunci cand te apuci sa bati un fier trebuie sa il bati cat este cald - bine zicea!
Ce o sa faci maine cand piata poate nu o sa mai ceara ceea ce ai putea sa oferi tu astazi, sau concurenta o sa creasca, sa fie puternica si tu asa de mic si fara clienti?

Mai bine ACUM pregateste-te pentru extindere si cauta solutii la problema ta!

Cred ca ai primit multe sfaturi bune aici pe forum!

Din experienta mea de viata, caci si eu ma frustrat mult si des, si, ei si, nu iesea nimic bun din chestia asta, am decis sa schimb placa.

Cu nesimtitul trebuie sa fii nesimtit, cu cel inteligent trebuie sa fii inteligent, s.a.m.d.
Cica chestia asta politica unii o numesc "smart power"!

Daca nesimtitul a cerut sa ii spui salariul, spune-l, intreaba-l mai departe amanunte despre el, si daca merita invita-l la interviu! In acest caz, sanse ca mitocanul sa ajunga la interviu sunt minime, dar poti sa controlezi tu conversatia la telefon, si, avantaj maxim, tu nu te mai frustezi. O iei asa cum cade si "have fun"! Nu te costa prea mult, aloci doar ceva timp unei convorbiri cu nesimtitul, pentru ca pana la urma nesimtitul vorbeste pe banii lui, castigi experienta cu mitocanul si in final te defrustezi.

In viata trebuie sa invatam sa discutam si cu astfel de oameni care exista langa noi, poate sunt majoritari, si care, uneori, ne mananca neuronii..

But you may have real fun to speak with and to see the stupid's face!!!
Enjoy life!

Asa ca mult succes si spor la recrutari fara frustari!

Oricum numarul de persoane responsabile/serioase este inca extrem de mic, si asta este inca un semn ca inca nu am iesit din miresmele comunismului! Acolo nu se cerea chestia de astea, doar la aia de dinainte, burghezii aia...

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 7 2012, 04:12 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (mary2011 @ Jan 7 2012, 03:25 PM) *
.................
Cu nesimtitul trebuie sa fii nesimtit, cu cel inteligent trebuie sa fii inteligent, s.a.m.d.
.................
Daca nesimtitul a cerut sa ii spui salariul[...]
.................
Oricum numarul de persoane responsabile/serioase este inca extrem de mic[...]

...si daca mai intreb daca salariul va fi platit in mod sigur, de exemplu in ultima zi a lunii, sunt de-a dreptul mojic.
Bine doamna, plateste-ma cat si cum crezi dumneata de cuviinta dar daca ma intrebi daca ma consider om responsabil/serios, sa stii ca o iau la fel de politicos ca pe o injuratura de mama!

Ca material suplimentar se pot consulta povestile cu Pacala si boierul. smile.gif

+Quote Post
Vizitator_zipper.
mesaj Jan 7 2012, 05:01 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (gogu @ Jan 7 2012, 04:12 PM) *
...si daca mai intreb daca salariul va fi platit in mod sigur, de exemplu in ultima zi a lunii, sunt de-a dreptul mojic.
Bine doamna, plateste-ma cat si cum crezi dumneata de cuviinta dar daca ma intrebi daca ma consider om responsabil/serios, sa stii ca o iau la fel de politicos ca pe o injuratura de mama!

Ca material suplimentar se pot consulta povestile cu Pacala si boierul. smile.gif

Doua fetze are moneda. Angajez si vreau sa stiu pe cine (ce primesc pentru banii mei); stiu sa fac X, cu cat ma platesti pentru munca. Angajatorule, cere competente minime si ofera un salariu minim care poate fi crescut pentru un plus de competente. Angajatule, spune la ce te pricepi si cere cat ofera alte firme pentru acelasi tip de competente. Undeva la mijlocul drumului ar trebui sa va intilniti.

+Quote Post
Vizitator_Altu.
mesaj Jan 7 2012, 05:50 PM
Mesaj #15

Guests

Sper ca nu tu ai publicat acest anunt
JOBSfaturile primite sunt OK, cu singura observatie ca tu vrei ca oamenii sa stie ce vand. Si sunt intru totul de acord cu asta. Vanzatorii trebuie sa stie in primul rand CUM SA VANDA, dar in acelasi timp CE SA VANDA.
Ai o multime de informatii pe Internet despre asta.
Calitatea oamenilor poate fi apreciata si din CV, dar o investigare minima e necesara. Daca poza se vede, se pot remarca 220 de aplicatii la un job fara descriere (!!!).
Acest gen de oameni trebuie sa fie eliminati fara dicutie.

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj Jan 10 2012, 07:11 AM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (gogu @ Jan 7 2012, 04:12 PM) *

Bine, reformulez: daca individul/individa a intrebat despre salariu, de ce nu raspunde!

Despre data de plata a salariului: chestiuni de detaliu care se va putea discuta dupa ce partile stabilesc ca vor incheia un contract - nu am auzit ca doua parti sa refuze semnarea unui contract de munca pentru ca nu s-au inteles la data de plata a salariului...

Daca firma este un rau platitor sunt alte modalitati de a afla acest lucru, oricum nu intr-o discutie telefonica cu cel care vrea sa angajeze...

Credeam ca am depasit etapa cu Pacala...

+Quote Post
Vizitator_calu-i balan la otv.
mesaj Jan 11 2012, 01:04 PM
Mesaj #17

Guests

ce maaa?unde e oaminii sariosi din tara asta?ete-aci,in colt la una mica...ce?zici ca nu sintem sariosi?pa'di ce nu sintem sariosi,ca i-ote,noi nu-ntrebam ce salar ne dai,ca n-avem nevoie...ala e chior,ala e schiop si io sint somer...ne da statu' ajutor...da' bine ca mi-ai spus ca te supara foarte cind te-ntreaba unu care vrea sa-ti lucreze ce salariu ii dai...al dracu smenar...i-auz'aci,tu-i dai de munca si el vrea salar...promit...cind oi veni la matale sa ma angajez,nu te-ntreb de salar,neam...mut,ca pestele...sa nu te supar pe al'de matale,dupe ce ca-mi faci un bine,sa fiu neam prost?nuuuuuu...matale esti tata-l nostru,matale esti apropritaru',zau asa,respect,saru-mina s'traiti...ptiuuuu,ai dracu e unii ma,ii strica omului ziua cu...ce salar imi dai,i-auzi ia...pai aia in comunism zicea ca o s-ajungem sa nu mai avem salar,primim de toate pe de-a moaca...pai si nu e bine?aia au spus,ca n-au mai apucat,da'au venit astia acu',ne FAC astia bucuria asta...ca am vazut io la dom'Barbu...eeei,asss,care dom'Barbu...dom'Barbu de la OTV,baaaaiii,ala e taticu nost'ba,in fiecare sara mai punem cu el de-un razboi mondial,de-un sfirsit de lume,de-o masonerie,a doua zi ne trezim si-o luam de la cap,trfandale,ce mai,proaspeti,rasi si barbieriti...ce mai punem la cale?pai ce stim si ne pricepem,un razboi mondial,un sfirsit de lume,o masonerie...asa,ca ma luai cu vorba,zicea unii acii'sa la dom'Barbu,ca cica banii dispare cit de curind,ca fiecare cind iasa de la munca(care are,care n-are sa duce direct de-acasa sau di la circiuma,de,fiecare de unde-are treaba),intra in orisice pravalie are nevoie si ia de-acolea'sa ce vrea el si ce-i trebuieste...daca te-a rugat vecinu sa-i iei si lui un parizer,un coniac,o masina de spalat,ce-are omu' nevoie,iei si-i duci,ca e fara salariu si fara bani...e toate la liber si la nevoie...aia e...prostii aia care intreaba de salar,aia nu l-au descoperit pe dom'Barbu...sefu'lu dom'Barbu daca ajunge in parliment,a zis ca guvernu'nu-l face el,ca-l facem noi,poporu',ca noi sintem stapini...asa ca voi astia care angajati,nu mai dati ba salar,ca acusica n-o sa mai fie nevoie de bani...scapati si voi sa ne mai dati salar,scapam si noi sa-l mai luam...le aranjeaza dom'Barbu si cu sefu'mnealui,dom'Dan din toamna...hai ca ma duc ca iasa acu'dom' Barbu si firseste lumea fara mine...hai,pa...

+Quote Post
Vizitator_webSorin.
mesaj Jan 11 2012, 02:16 PM
Mesaj #18

Guests

Citeaza (calu-i balan la otv @ Jan 11 2012, 01:04 PM) *
...

imi cer scuze insa chiar nu am rabdarea sa va citesc sulul de cuvinte neformatate...
pe dvs. in mod sigur, mai mult de a va pune o matura sau o cheie de 8 in mana, nu va poate ajuta...

e bine totusi ca ati descoperit internetul!

Problema nu a fost de salariu caci evident nu lucrau moka, problema este una de atitudine si prestanta care se preteaza pentru un vanzator.
Daca acea atitudine si prestanta lipseste pai mai pot trezi ca-mi vine la o intalnire business fara sa aiba unghiile taite sa ci draq mai stie cum... te astepti chiar la orice deoarece, "scaparile astea" vin la pachet si tradeaza insasi personalitatea si calitatea omului pe care-l ai in fata...

Va multumesc pentru informatiile furnizate...
Daca dvs. domnul "calul balan otv" considerati ca 320 eur incasati degeaba, doar pentru prezenta la o intalnire cu un client care nu mi l-a adus acel om de vanzari ci a venit tot de pe unul din site-urile mele, nu reprezinta insasi seriozitatea mea in ceea ce priveste relatia cu un angajat... inseamna ca, intr-adevar aveti o problema.
Teoretic nu trebuia sa-i dau nici un ban, mai ales ca i-am spus asta inca de la inceput cand l-am informat ca va fi platit doar din productia. A avut timp de gandire si el, cu gurita lui a spus "DA, vreau sa continuam:!

Nu i-a pus nimeni pistolul la cap si a stiut de la inceput cum sta treaba.
De unde sa-i dau salariu daca el nu produce nimic??? Din munca mea???
Am zis totusi sa-l si motivez, mai ales ca era si cu sarbatori ... asa ca am decis sa-i platesc acea suma cu toate ca n-a venit cu nimic. Pur si simplu a stat la masa discutiilor si nu a scos nici un cuvant. Pentru ca oricum era bata pe acest domeniu.

Si asa ajungem la scolarizare....
Nu stiu voi ce parere aveti, insa eu nu pot trimite un om la un client fara un minim de cunostinte in domeniu. Adica nu vreau ca respectivul client sa se simta exact cum mai mai simt eu pe la praktiker ori de cate ori intreb vreun "specialist" de pe raion: "cine draq l-a angajat p'asta ca nu stie de capul lui! ma mir ca nu uita draq sa respire!"
Nu pot sa risc a trimite oameni nepregatiti la clienti: dauneaza grav imaginii! Cum poti negocia contracte de optimizare seo de cateva mii de eur cand tu, ca vanzator habar n-ai cu ce se mananca aceasta optimizare seo si ce avantaje aduce??? Pe client il inteleg ca nu stie, insa noi d'aia suntem acolo: sa-l instruim, sa-l ajutam, nu sa-i furam banii...

Romania este clar cel mai frumos si cababil lucru care se putea intampla romanilor!!

+Quote Post
Vizitator_gogu.
mesaj Jan 11 2012, 02:48 PM
Mesaj #19

Guests

Uite dom'le cum mai pierdem inca un Bill G. mioritic 'tu-i mama ei de viata! sad.gif

+Quote Post
Vizitator_calu-i balan la otv.
mesaj Jan 11 2012, 04:06 PM
Mesaj #20

Guests

hai dom'sef,zau ziceam io asa in capu' meu ca nu te-as supara pe al'de matale sa ma pice cineva cu ceara...si i-ote cum te suparai fara sa-mi dau cu sama...ptiuuu,fi-mi-ar capu'al dracu sa-mi fie de prost ce sint...acu',nu te supara si matale asa simandicaros pe mine,de,io-s baiat sarac si prost,de,cum sa-i ceri unuia ca mine manere,io care facui sicoala la vremea mea cu tablita si condeiu in traista,nu io in traista,de,tablita si condeiu'in traista,fugeam la scoala si ne bateam pe drum si mai spargeam tablita,si la sicoala,aci,scrie daca mai ai pe ce,cu ce...ne batea de ne facea fleasca popa Pecingine,ca io cu el facui sicoala,deh,asa sa facea pe-ale vremuri educatia,nu ca acuma,mai cu iarba,mai cu clubu'(ce-o fi ala?),mai c-o poza-n play boy(o fi bine ce scrisai io aci?)...asa,ca oaminii prosti si saraci...si matale dom'sef imi ceri saaaa...sa nu stiu ce sa fac io cu scrisu',cum zici matale acii'sa,sa...for....sa forma...lasa-l dracu,daca nu-l stiu nu-l stiu si pace...pai al'de matale credeti dom'sef ca io de la tablita si condei,ajunsai asa de-al dracu'sa scriu io frumos pe dracia asta cu sirma de ilectrica-n ea?io acu',sa ma iertati s'trait,da' ziceam io asa in capu meu al prost,ma,daca egiptienii aia scriau ei asa pe chetre,si neste unii ii inteleg,daca grecii aia si arabii scriau ei pe sule de iez de capre si pe piei de vitei de vaca si iar asa,neste unii inteleg,ma,dac-oi scri si io asa cum ma duce capu',ia sa vad ma,pe mine m-o deslusi careva?eeehheeei,i-ote ca nu...acu,ar trebui sa ma rusinez,da'ma facui al dracu cind ma gindii io asa ca astia bagara peste tot masinarii din astia cu sirma-n cur,da'stai la coada la ei sa le dai bani(nu sa iei) mai al dracu'ca-nainte...pai?si-atunci,daca ei fac pe prostii pe bani,io care sint prost fara bani,adicatelea fara cheltuiala,sint mai vinovat ca ei?ete,drace,rusine?de unde si de ce?acu',io-ti dau matale dreptate,ca de,in treburilii astea ale lu' matale,asa-i,trebuie atitudine...ca vaz io neste copii saracii care-mi bat in usa mereu sa-mi dea aia,ailalta,sa fac si ei ca muncesc,vai de ea munca,taica,daca zici al'de matale ca din productie ii platesti,asa e bine,e gigea-ntii,ce mai,ca-n agricultura,ies io-n prag,ma uit la cer si zic:ma,dac-o ploua,oi minca,daca n-o ploua,m-oi scarpina,de facut ceva tot fac,degeaba nu stau..da vezi ma nene,aci in ce-ti spusai io lu' mata,ce fac io,fac pe spinarea si pe burta mea,da' ce vrei mata si cum vrei sa faci,cam faci pe spinarea si pe burta altuia,de,cam pute...i-auzi aci vorba,iti dau din productie...auz'ma nene,lasa dracu'ca e cam de rahat meseria asta,da' cel putin le-ati dat un nume frumos,ma,parca mi-e ciuda ca nu mai pot sa fiu si io,cum ii zice,asa,c-o-m-i-s,v-o-i-a-j-o-r,frumos al dracu,parca zici porumbel voiajor...da'io n-as mai face fata,ca io n-o am p-asta cu atitudinea...pai la vremea mea ce atitudine-mi trebuia?nici una...daca voiam sa-i vind unuia un cal orb de ochiu'sting,stam io in stinga lui si ala de-l cumpara aveam grija sa stea in dreapta...daca erea stirb de tot in gura,pai ii puneam capastru'la coada,daca mergea mergea,daca nu mergea gaseam io pe unii care bea adalmasu,de sete nu muream...asa ca iarta coane,de,sintem prosti,da'sintem multi...saru'mina sa traiti,trai-v-ar afacerilii...hai ma,la calu'balan,la calu'balan si saaaaaaua-i verde,ia-l coane Barbule,ia-l coane Barbuleee nuuuu mi-l pierdeeeeeee,of,of,ma taica maaaaaaaa....

+Quote Post
Vizitator_Unu'.
mesaj Jan 12 2012, 11:26 AM
Mesaj #21

Guests

Doua povesti pentru tine, dar mai 'nainte, cate ceva despre mine: sunt un om de vanzari, de fapt Marketing dar am lucrat preponderent 66% in vanzari (cu scoli adevarate, recunoscute oriunde in lumea asta), in Romania de12 ani, din care ultimii 4 in IT&C atat pentru SSMs cat si Multinationale in domeniu, iar in cei 8 ramasi IT&C infrastructura, comunicatii si electrice la super firme (no. 2 mondial).
Si acum povestile:
a) Ca angajator - am vrut pe cineva supertalentat...la webdesign (pentru un magazin online). Am gasit omu' si am discutat cu el. Vroia cinci + trei zerouri in euro net/luna. Ok, daca imi generezi 100 + trei zerouri pe luna, fiecare mie lipsa se taie direct din salariul tau. NU ai perioda de gratie, imi spui de cand doresti tu sa incepem. Nu am inceput niciodata!
cool.gif Ca angajat la o firma romaneasca (din IT vesnic...abonata la contractele cu statul). Am avut interviu cu o cucoana si - firma de recrutare - i-a spus cat vreau eu salariul (era un interval). La care dominta, mi-a spus, ok, trebe' sa aduci cca. 2 M Euro in primele trei luni (era in sectorul public!!!!) si ma astept cam tot asa in fiecare trimestru (rezulta 8 M pe an). Dar a gresit...la calcule pentru ca mi-a spus ca obiectivul meu este de 14 M Euro pe an. Si acum, ce inseamna 14 M Euro: la profitul companiei de cca 60% insemna 8,4 M Euro profit brut, hai de la mine, doar 7 M Euro. Daca acesta ar fi fost in INTREGIME alocat salariului meu insemna, 3,5 M Euro net si reprezenta salariul meu pe 117 ani adus IN FIECARE AN. (Nu am inclus niciun fel de bonus). De asemenea, 14 M Euro insemna nici mai mult nici mai putin de 25% din cifra de afaceri a companiei respective!!! Din respect pentru firma de recrutare, nu i-am spus domnitei de-a dreptul "Ce stii tu sa faci de banii astia?" Sau "Daca iti pun pe masa doar 12 M Euro cum stii ca sunt 12 si nu 14?" In sfarsit, daca as fi putut sa aduc 14 M Euro, vorbeam direct cu patronache al afacerii, ii subcontractam eu o parte din lucrari (avand grija sa opresc la crem de al crem pentru mine!) iar duduitza respectiva in cel mai bun caz mi-ar fi facut ...pantofii!

+Quote Post
Vizitator_webSorin.
mesaj Jan 12 2012, 02:32 PM
Mesaj #22

Guests

Eu am alte conceptii...
Avand in vedere ca am lucrat pe la diverse firme, unele mai mici, altele mai mari, am vazut cu ochii mei ce se intampla cand nu pui accent pe adevaratul asset al firmei: angajatul, omul de langa tine...

Eu prefer sa dau de la mine, din profit astfel incat sa-i ofer "angajatului" certitudinea unor venituri stabile fara indoieli... de aceea am si platit comisionul acelui vanzator fara ca acesta sa faca altceva decat sa fie prezent.

Asa stimulezi si respecti un om: platindu-l la valoarea acestuia, oferindu-i siguranta financiara.
Scopul meu in viata nu este sa-mi costruiesc cashi si sa-mi iau jeeep-uri, scopul meu in viata este sa am langa mine o echipa de max 10 oameni , sa fim o familie si, "sa rupem tot"...

Nu voi mari niciodata echipa ci voi schimba clasa de clienti, voi ridica pretentiile deoarece echipa va fi una de seniori...

Aceasta este conceptia mea...
Nu de tras pe angajati cum alti angajatori au tras pe mine...

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 12:55 AM