IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

5 Pagini V  « < 3 4 5  
Reply to this topicStart new topic
> Dl.Ungureanu- o mișcare deșteaptă- până unde ?
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Feb 14 2012, 06:52 PM
Mesaj #121

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Feb 14 2012, 06:37 PM) *
Pentru anul 2007 bugetul CAS-ului era pe excedent. In 2008 "le petit Boubou" Tariceanu cu ajutorul celor pe care nu trebuie, in opinia unora, sa-i judecam pentru nimic de la '89 incoace, PSDul, au facut varza bugetul tarii crescand pentru alegeri si pentru nimic altceva, salarii si pensii...
Alegeri pe care de fapt le-au pierdut, risipa fiind mai degraba pentru linistea sociala de care aveau nevoie. Aia a fost guvernare "dupa noi potopul". Si potopul a urmat. Cel mai mare succes al guvernarilor Boc nu este limitarea risipei bugetare si mentinerea tarii la suprafata in timp de criza ci tinerea liberalilor si pesedistilor departe de butoane. Inca un guvern Tariceanu si Grecia era subiectul numarul 2 zilele astea.
Go to the top of the page

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Feb 14 2012, 07:02 PM
Mesaj #122

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 543
Inscris: 28-February 09
De la: Orasul lui Bucur
Utilizatorul numarul: 6 789

Citeaza (Pintea @ Feb 14 2012, 06:35 PM) *
Eu nu am luat niciodata credite de la banca, dar sa luam cazul romanilor care au luat. Fie ca acestia lucrau la stat sau la privat, ei au fost clar afectati financiar de masurile scelerate luate de Boc la ordinul FMI (taieri de salarii, de indemnizatii pentru copii sau ajutoare sociale, concedieri, faliment al firmelor mici ca urmare a cresterii TVA-ului etc), bietii oameni nu si-au mai putut plati ratele la timp si astfel datoriile lor au crescut rapid in loc sa scada. Understood? dry.gif

Mie unul nu mi-ar fi placut sa traiesc intr-o tara ca Grecia acum... Masuri dure, da, dar necesare pentru a repara ce au stricat prietenii tai elefanti.... pardon, uslasii. Falimentul firmelor mici nu a fost provocat de cresterea tva, pentru ca, iti repet a mia oara cred, tva-ul este un impozit INDIRECT, nu vinzi, nu produci, nu servesti nu ai nici tva de plata. Preturile intradevar, au crescut cu diferenta de la 19 la 24, si pe alocuri, din lacomia unor comercianti, cu mult mai mult. Aici am fost toti loviti. Faptul ca schimburile economice de marfuri, produse si servicii au scazut in unele cazuri cu 50% a facut ca aceasta criza sa ne afecteze profund si asta iar din vina celor care ne-au condus pana acum. Nu au fost in stare in 18 ani sa implementeze legi benefice noua iar acum se tin toti de turul pantalonilor si tipa ca-i dictatura...
Apropo, "bietii oameni", in traducere libera toti needucatii care s-au vazut in posibilitatea luarii de bani de la banca, doar cu buletinul, pentru plasme si telefoane mobile, si care s-au imprumutat pana la 60% - 65% din TOT ce castigau nu si-au dat seama ca daca vor castiga cu 100 de lei mai putin lunar, vor avea o problema, care se va mari din ce in ce mai mult? Iacata a venit scadenta... vine intotdeauna, negresit...

Aceasta postare a fost editata de Zgabeartza Iftode: Feb 14 2012, 07:04 PM

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Feb 14 2012, 07:20 PM
Mesaj #123

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 14 2012, 06:35 PM) *
Eu nu am luat niciodata credite de la banca, dar sa luam cazul romanilor care au luat. Fie ca acestia lucrau la stat sau la privat, ei au fost clar afectati financiar de masurile scelerate luate de Boc la ordinul FMI (taieri de salarii, de indemnizatii pentru copii sau ajutoare sociale, concedieri, faliment al firmelor mici ca urmare a cresterii TVA-ului etc), bietii oameni nu si-au mai putut plati ratele la timp si astfel datoriile lor au crescut rapid in loc sa scada. Understood? dry.gif
Not understood! Dupa logica asta si daca nu ma mai duc la curve e tot din vina lui Boc ca mi-a redus salariul. In orice caz nu era vorba de credite performante sau nu ci de datoria nationala. Cea publica, platita de stat, este doar 22 miliarde din cele 100. Dar asta mi-a adus aminte de niste dispute care acum ar fi chiar amuzante daca le-as cita, prin care onorabili revoltati de aceasta datorie acum, spuneau atunci ca gradul de indatorare e o masura de prosperitate, ca creditul e motorul economiei si ca e bine ca oamenii si firmele iau credite. Dar nu ma obosesc sa le mai caut pe forumuri, sunt deja satul de astfel de "analize".

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 14 2012, 07:28 PM
Mesaj #124

Guests

Citeaza (Unchiul Sam @ Feb 14 2012, 06:52 PM) *
Cel mai mare succes al guvernarilor Boc nu este limitarea risipei bugetare si mentinerea tarii la suprafata in timp de criza ci tinerea liberalilor si pesedistilor departe de butoane. Inca un guvern Tariceanu si Grecia era subiectul numarul 2 zilele astea.

Asta e o tampenie absoluta, si am sa ti-o dovedesc cu argumente imposibil de respins.

Primo, Tariceanu nu a aplicat legea de crestere a salariilor profesorilor cu 50%, deci nu e de presupus ca ar fi procedat la cheltuieli exorbitante in 2009 daca ar fi ramas la butoane; ba dimpotriva, probabil ca ar fi luat aceleasi masuri ca Boc, mai putin cresterea TVA-ului si taieri de salarii (pentru ca nu ar fi avut de-a face cu FMI-ul).

Secundo, guvernul roman dispunea la inceputul anului 2009 de cateva zeci de miliarde de euro (20 de miliarde, mai precis) pe care Boc i-a pus deoparte pentru clientela de partid si i-a transferat in Rusia la ordinul lui Basescu, cum am aratat pe pagina 2 a topicului. E de presupus ca PNL si PSD ar fi procedat la fel daca ar fi fost la butoane? Categoric NU, pentru ca in 2009 Basescu era presedintele Romaniei, adica numarul unu in stat, iar ministrii penelisti nu l-ar fi bagat in seama daca el ar fi cerut sa se puna deoparte cele 20 de miliarde. Si miliardele alea nu ar fi putut fi dosite nici de PNL sau PSD, de frica SRI-ului controlat de Basescu. Premierul Tariceanu le-ar fi folosit pentru a plati pensiille si salariile la un nivel net superior celui de azi iar cetatenii romani ar fi fost mult mai fericiti si le-ar fi ras in nas europenilor aflati in criza financiara.

Tertio, Romania nu poate fi tratata comparativ cu nici o alta tara europeana, noi am fost si suntem protejati de Imparatie; dar Imparatia nu ne va ajuta daca noi nu ne ajutam singuri si nu ne debarasam de mentalitatea viermilor basisti, conform careia in 2008 s-au facut cheltuieli prea mari, nesustenabile. Toate acele cheltuieli erau sustenabile, dar guvernul Boc a scuipat in mana plina de bani intinsa de Imparatie si s-a facut sluga FMI-ului, impingand apoi poporul intr-o adevarata catastrofa socio-economica. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Feb 14 2012, 07:43 PM
Mesaj #125

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 14 2012, 07:28 PM) *
Asta e o tampenie absoluta, si am sa ti-o dovedesc cu argumente imposibil de respins.

Primo, Tariceanu nu a aplicat legea de crestere a salariilor profesorilor cu 50%, deci nu e de presupus ca ar fi procedat la cheltuieli exorbitante in 2009 daca ar fi ramas la butoane; ba dimpotriva, probabil ca ar fi luat aceleasi masuri ca Boc, mai putin cresterea TVA-ului si taieri de salarii (pentru ca nu ar fi avut de-a face cu FMI-ul).

Secundo, guvernul roman dispunea la inceputul anului 2009 de cateva zeci de miliarde de euro (20 de miliarde, mai precis) pe care Boc i-a pus deoparte pentru clientela de partid si i-a transferat in Rusia la ordinul lui Basescu, cum am aratat pe pagina 2 a topicului. E de presupus ca PNL si PSD ar fi procedat la fel daca ar fi fost la butoane? Categoric NU, pentru ca in 2009 Basescu era presedintele Romaniei, adica numarul unu in stat, iar ministrii penelisti nu l-ar fi bagat in seama daca el ar fi cerut sa se puna deoparte cele 20 de miliarde. Si miliardele alea nu ar fi putut fi dosite nici de PNL sau PSD, de frica SRI-ului controlat de Basescu. Premierul Tariceanu le-ar fi folosit pentru a plati pensiille si salariile la un nivel net superior celui de azi iar cetatenii romani ar fi fost mult mai fericiti si le-ar fi ras in nas europenilor aflati in criza financiara.

Tertio, Romania nu poate fi tratata comparativ cu nici o alta tara europeana, noi am fost si suntem protejati de Imparatie; dar Imparatia nu ne va ajuta daca noi nu ne ajutam singuri si nu ne debarasam de mentalitatea viermilor basisti, conform careia in 2008 s-au facut cheltuieli prea mari, nesustenabile. Toate acele cheltuieli erau sustenabile, dar guvernul Boc a scuipat in mana plina de bani intinsa de Imparatie si s-a facut sluga FMI-ului, impingand apoi poporul intr-o adevarata catastrofa socio-economica. dry.gif
Sincer am luat fraza cu fraza pentru ca chiar voiam sa dau un raspuns. N-am gasit nimic in afara de presupuneri, speculatii si deductii ciudate conform carora acum taiem in draci salarii si pensii ca sa stam la suprafata dar ar fi fost bine daca ramanea Tariceanu ca ar fi dat pensii si salarii si mai mari. Asa ca..no comment.

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Feb 14 2012, 07:45 PM
Mesaj #126

Membru veteran

Tertio, Romania nu poate fi tratata comparativ cu nici o alta tara europeana, noi am fost si suntem protejati de Imparatie; dar Imparatia nu ne va ajuta daca noi nu ne ajutam singuri .... dry.gif

Zeus = Basescu, Imparatu' = Nastase ...

QED

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 14 2012, 07:56 PM
Mesaj #127

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Feb 14 2012, 07:45 PM) *
Zeus = Basescu, Imparatu' = Nastase ...

Poreclele acestor lideri infami sunt o insulta abominabila la adresa Imparatiei Cerurilor, asa ca te rog sa te abtii. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 14 2012, 08:25 PM
Mesaj #128

Guests

Raspunsul la intrebarea din titlul topicului:

wub.gif

+Quote Post
Vizitator_vivi.
mesaj Feb 15 2012, 03:33 AM
Mesaj #129

Guests

La asa afirmatii aberante, comentariile nu se lasa scrise. Lucrezi la Radio Erevan ?

+Quote Post
Vizitator_Pintea9ad1.
mesaj Feb 15 2012, 03:54 AM
Mesaj #130

Guests

Citeaza (vivi @ Feb 15 2012, 03:33 AM) *
La asa afirmatii aberante, comentariile nu se lasa scrise.

Let's make it simple for you: enumera pretinsele aberatii din comentariul meu iar eu iti voi da replica punct cu punct. Esti capabila de un asemenea efort intelectual, nu?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 15 2012, 04:04 AM
Mesaj #131

Guests

Citeaza (vivi @ Feb 15 2012, 03:33 AM) *
La asa afirmatii aberante, comentariile nu se lasa scrise.

Sau poate te simti vexata ca te-ai lasat atata vreme manipulata in cel mai jegos stil posibil de securistii lui Basescu? Just asking. unsure.gif

+Quote Post
pehash
mesaj Feb 15 2012, 10:55 AM
Mesaj #132

Membru veteran

Postari: 398
Inscris: 27-May 08
De la: London
Utilizatorul numarul: 674

QUOTE (vivi @ Feb 15 2012, 04:33 AM) *
La asa afirmatii aberante, comentariile nu se lasa scrise. Lucrezi la Radio Erevan ?

Pintea traieste in lumea lui. Noi doar ii mai raspundem sa nu se simta singur. Nu te obosi sa-i mai citesti 'eseele', doar felicita-l pt imaginatie. Macar stii ca ai facut un om fericit.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 15 2012, 11:05 AM
Mesaj #133

Guests

Citeaza (pehash @ Feb 15 2012, 10:55 AM) *
Pintea traieste in lumea lui. Noi doar ii mai raspundem sa nu se simta singur. Nu te obosi sa-i mai citesti 'eseele', doar felicita-l pt imaginatie. Macar stii ca ai facut un om fericit.

Dacă eu trăiesc într-o lume aparte, cum se face că "imaginația" mea se bazează integral pe fapte iar "luciditatea" ta - doar pe iluzii? Hm? Să fie oare vorba de un deficit de inteligență?

+Quote Post
Zgabeartza Iftod...
mesaj Feb 15 2012, 12:11 PM
Mesaj #134

Membru veteran

On topic, Pintea, iata ce spune unul cu mult mai "dashtept" decat multi dintre noi:

In Romania, sistemul economic construit incepand din 1990 incoace a fost in mod eronat denumit capitalism. Aceasta este cea mai mare iluzie colectiva pe care au trait-o romanii. Punerea capitalismului la locul sau ramane cea mai mare provocare a Romaniei, asa cum a devenit pentru intreaga lume. Dar ar reusi un guvern care si-ar asuma in mod deschis acest obiectiv sa invinga clicile economice din Romania?

Asta este ce au reusit toti cei aflati la guvernare pana acum: NIMIC! Nimic pentru noi si tot pentru ei, evident!
Romania nu poate fi tratata ca oricare alta tara europeana pentru ca, in afara de politica si politruci, mai suferim de "sindromul mainii intinse", care nu are leac aici in tara...

Aceasta postare a fost editata de Zgabeartza Iftode: Feb 15 2012, 12:12 PM

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 15 2012, 04:48 PM
Mesaj #135

Guests

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Feb 15 2012, 12:11 PM) *
"In Romania, sistemul economic construit incepand din 1990 incoace a fost in mod eronat denumit capitalism. Aceasta este cea mai mare iluzie colectiva pe care au trait-o romanii. Punerea capitalismului la locul sau ramane cea mai mare provocare a Romaniei, asa cum a devenit pentru intreaga lume. Dar ar reusi un guvern care si-ar asuma in mod deschis acest obiectiv sa invinga clicile economice din Romania?"

Lucian Croitoru. Nu este exclus ca intervenţia dumnealui să fie o luare de poziţie a BNR faţă de dezvăluirile şocante pe care le-am făcut pe acest topic.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj Feb 24 2012, 08:08 AM
Mesaj #136

În Numele Adevărului

Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (???... @ Feb 10 2012, 04:13 PM) *
...mi-ai dat fiori,da' daca zici c-a zis-o petrica,e clar,asa e,ce? mai incape vorba?a cistigat el pariu' cu agricultura,cum dracu' sa nu vada un antonov la baneasa pe aratura cind e negura si bura...lai lai laaaaaiii....

In ultimii doi ani multi au râs de mine atunci cand am zis ca Petre Roman a declarat la TV, prin vara lui 2009, ca din "bugetul negru" al statului au disparut 20 de miliarde de euro. Si au râs nu neaparat pentru ca nu m-ar fi crezut, ci pentru ca nu îi dadeau gir lui Petre Roman, un cunoscut adversar al lui Basescu. Insa eu am urmarit zi de zi stirile in acel an. Si cand spun "zi de zi", I mean it. Asa am constatat cu stupoare ca, desi in februarie-martie 2009 armata romana si-a schimbat codurile in urma unui scandal de spionaj Romania-Rusia, la inceputul lunii iulie 2009 presa rusa il lauda pe Basescu in termeni bombastici, ca fiind unul din "cei mai de succes lideri europeni". Ce s-a intamplat intre timp asa de important incat rusii si-au schimbat cu 180 de grade atitudinea fatza de Basescu?

NIMIC.

Absolut nimic, frate. blink.gif Cel putin in plan mediatic. Cu exceptia unui eveniment aparent neinsemnat, transportul in Rusia a "catorva zeci de pastile de uraniu imbogatit de la uzina din Pitesti", transport efectuat in noaptea de 29 iunie 2009 cu un urias avion Antonov in temeiul unei intelegeri americano-ruse aprobate de ONU privind stocarea exclusiva de catre cele doua superputeri a materialului nuclear de prisos din celelalte state. Din acest fapt si din euforia ulterioara a rusilor eu am tras concluzia ca la bordul Antonovului au fost incarcati bani. Multi bani. Miliarde de euroi. Bani ai clientelei politice a PDL ascunsi departe de nasul Comisiei Europene, la Moscova. Asa ca --dintr-odata-- marturia extrem de dubioasa a lui Petre Roman a capatat credibilitate beton. Intelegi? Astfel mi-am format eu opinia inatacabila ca guvernul Basescu-Boc este vinovat de inalta tradare, si de-atunci incoace am facut tot ce a tinut de modestele mele puteri ca cei doi lideri infami sa plateasca pentru tradarea lor ingrozitoare. angry.gif

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
kansas
mesaj Feb 24 2012, 01:16 PM
Mesaj #137

Membru veteran

Postari: 211
Inscris: 22-February 11
Utilizatorul numarul: 26 083

Citeaza (Zgabeartza Iftode @ Feb 15 2012, 12:11 PM) *
On topic, Pintea, iata ce spune unul cu mult mai "dashtept" decat multi dintre noi:

In Romania, sistemul economic construit incepand din 1990 incoace a fost in mod eronat denumit capitalism. Aceasta este cea mai mare iluzie colectiva pe care au trait-o romanii. Punerea capitalismului la locul sau ramane cea mai mare provocare a Romaniei, asa cum a devenit pentru intreaga lume. Dar ar reusi un guvern care si-ar asuma in mod deschis acest obiectiv sa invinga clicile economice din Romania?

Asta este ce au reusit toti cei aflati la guvernare pana acum: NIMIC! Nimic pentru noi si tot pentru ei, evident!
Romania nu poate fi tratata ca oricare alta tara europeana pentru ca, in afara de politica si politruci, mai suferim de "sindromul mainii intinse", care nu are leac aici in tara...

Draga Iftode, te cred si te sustin, totusi...
Si totusi, ''dictatorul'' Basescu, marinarul jucator, dupa ce s-a luptat 8 ani cu clica PSD din structuri si cat de cat a domolit-o, iti imaginezi ce inseamna mafia PSD (?), a avut flerul necesar si suficient sa aduca un Prim ministru ambitios si rabdator ca un catar, care sa blocheze cel putin rostogolirea Romaniei spre haos, pe Dl Boc, iar acum, absolut genial, aduce un independent cu afinitati liberale, un tanar inteligent si cult, trecut prin ambele sisteme romanesti, cunoscator in profunzime a Romaniei, cu experienta in relatiile externe ale tarii si a serviciilor romanesti si straine, o speranta fireasca pentru Romania.
Ce facem noi, alegatorii de buna credinta, datori cu rabdare cel putin, in fata noului guvern, daca nu cu fireasca si sanatoasa sustinere, fiind constienti de razboiul permanent din culise purtat de Premier (si/sau Presedinte) cu propriile structuri, cu ''opozitia'', precum si cu inevitabilii adversari (de temut) externi...ce facem noi, liberalii necotizanti, cei care cautam cu inversunare o scanteie in intuneric ? - carcotim si altceva NIMIC .

Basescu a facut nimic-vizibil timp de 8 ani, dar nimeni nu l-a sprijinit sa faca ceea ce ne-am fi dorit cu totii, reforma si lupta reala impotriva coruptiei si evaziunii, a caracatitei mafiote PSD ! V-ati gandit vreodata la asta ?
Boc, si cei loiali lui Boc, au fost singurii prieteni ai Presedintelui si ai alegatorului, si asta se va consemna cu detasare de generatiile viitoare, pentru ca noua, astazi, ne este mult prea greu sa admitem.

Poate ar fi timpul sa uitam injuraturile si carcotelile in debara, macar pentru o vreme, si sa admitem ca Guvernul MRU are o sansa, si asta se datoreaza atat lui Boc cat si lui Basescu.

Acum e momentul cel mai potrivit sa sprijinim Guvernul.
Prin corectitudine si ratiune, cu gandul bun, fara prejudecati, cu speranta si cu solidaritate - cuvant ignorat, neinteles, aruncat la lada de gunoi prin incultura si prostie.

Liberali, fiti solidari cu Guvernul MRU - macar pentru o vreme !

--------------------
[size="5"]" Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili. "

Transparenta Totala a Banului Public este singura cale spre Progres si Democratie in Romania de astazi.[/size]

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 27 2012, 06:15 AM
Mesaj #138

Guests

Citeaza (kansas @ Feb 24 2012, 01:16 PM) *
iti imaginezi ce inseamna mafia PSD (?)

Concept SF? Mafia PDL, în schimb, e o realitate cât se poate de tangibilă.

+Quote Post
kansas
mesaj Feb 27 2012, 08:06 AM
Mesaj #139

Membru veteran

Postari: 211
Inscris: 22-February 11
Utilizatorul numarul: 26 083

Citeaza (kansas @ Feb 24 2012, 02:16 PM) *
[/i]
Liberali, fiti solidari cu Guvernul MRU - macar pentru o vreme !

precizez ca nu ma adresez ''liberalilor'' din PNL, partid 100% tradator prin alianta cu ucigasul Iliescu si ai lui sustinatori.

''PNL'' a avut posibilitatea sa faca opozitie, sa critice PDL si sa injure la Basescu fara limite, dar fara sa se alieze cu dusmanul dintotdeauna al firescului si al Legii : PSD!

TOTI membrii PNL care nu si-au dat pana acum demisia de onoare din PNL, vor ramane in arhive exact asa cum sunt : lupi in haine de oaie, tradatori bolsevici, cu nimic mai prejos decat idolul lor Ilici.

Toti cei care aveti aspiratii liberale dar nu sunteti inregimentati politic, toti aceia care respectati Legile tarii, si considerati ca HOTIA trebuie starpita odata pentru totdeauna, de la cel mai mic pana la cel mai mare evazionist, acum e momentul sa va dovediti asta.

Respectand Legea si demascand Hotia, cu orice risc, anonim daca nu se poate altfel, dar demascati-o!
Astfel veti sprijini nu doar Guvernul, ci voua va veti da o sansa pentru viitor, poate ultima.

Citez Pintea:
Concept SF? Mafia PDL, în schimb, e o realitate cât se poate de tangibilă.

Ceea ce este foarte adevarat din pacate. De aceea actualul GuvernulMRU- PDL are dusmanul Nr1 chiar in propriul partid!
Hotia si coruptia, increngaturile de cumetrie mafiote sunt generalizate. TOTI.

Romanii TOTI au indragit un singur fel de a fi solidari : prin furt !

Asta e prima schimbare fara de care nimic nu va merge in tara hotilor:

Solidaritate in corectitudine, fiecare la locul lui pe care il ocupa in societate.

(Si pentru asta, vreti nu vreti, vor veni legi din ce in ce mai aspre, taxe si impozite din ce in ce mai mari, pana cand va veti trezi ca de zeci de ani va furati caciula prin HOTIE generalizata.)

--------------------
[size="5"]" Cei pe care ii criticam au devenit deja imuni. Isi apara pozitiile cu o incrancenare iesita din comun. Un lucru insa ii deranjează la culme: sa le spui adevarul in fata. Dar mai ales sa-l afle si altii. Cu cat stim mai multi ce fac ei, cu atat sunt mai vulnerabili. "

Transparenta Totala a Banului Public este singura cale spre Progres si Democratie in Romania de astazi.[/size]

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 27 2012, 08:42 AM
Mesaj #140

Guests

Citeaza (kansas @ Feb 27 2012, 08:06 AM) *
precizez ca nu ma adresez ''liberalilor'' din PNL, partid 100% tradator prin alianta cu ucigasul Iliescu si ai lui sustinatori.

Ucigașul Iliescu? Ești cumva și tu vreunul dintre dinozaurii care regretă execuția cuplului Ceaușescu la Târgoviște? Sau poate că ești vreo victimă a intoxicării securisto-pedeliste "Iliescu a tras în noi după '22"? Wake up, man. Nu Iliescu și ai lui au tras în popor în decembrie '89, securiștii viitori-pedeliști din Mișcarea Impopulară au făcut-o. Inclusiv Băsescu al tău are mâinile mânjite de sângele martirilor Revoluției, am demonstrat asta mai presus de orice îndoială rezonabilă pe topicul de mai jos:

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=6851

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Feb 27 2012, 09:22 AM
Mesaj #141

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Pintea @ Feb 27 2012, 09:42 AM) *
Ucigașul Iliescu? Ești cumva și tu vreunul dintre dinozaurii care regretă execuția cuplului Ceaușescu la Târgoviște? Sau poate că ești vreo victimă a intoxicării securisto-pedeliste "Iliescu a tras în noi după '22"? Wake up, man. Nu Iliescu și ai lui au tras în popor în decembrie '89, securiștii viitori-pedeliști din Mișcarea Impopulară au făcut-o. Inclusiv Băsescu al tău are mâinile mânjite de sângele martirilor Revoluției, am demonstrat asta mai presus de orice îndoială rezonabilă pe topicul de mai jos:

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopic=6851

Pinteo, lasa componenta "personala" a mesajului. Stiu ca e modul tau de a obtine replici, insa incearca sa obtii replici LA CONTINUT, NU LA ATAC LA PERSOANA.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 27 2012, 10:10 AM
Mesaj #142

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Feb 27 2012, 09:22 AM) *
Pinteo, lasa componenta "personala" a mesajului.

OK. Dar întrebările mele nu erau impertinente, totuși, pentru că victimele unei psihoze netratate trebuie descoperite și ajutate să revină la realitate. În schimb, locul dinozaurilor e în muzeele de paleontologie, nu?

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Feb 27 2012, 10:27 AM
Mesaj #143

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Pintea @ Feb 27 2012, 11:10 AM) *
OK. Dar întrebările mele nu erau impertinente, totuși, pentru că victimele unei psihoze netratate trebuie descoperite și ajutate să revină la realitate. În schimb, locul dinozaurilor e în muzeele de paleontologie, nu?

Numai daca vrei, Pintea. Daca nu vrei, trebuie sa gasesti un loc unde sa ti se accepte atacul la persoana. La prima referire la indiferent ce user....

+Quote Post
Vizitator_Ropot de aplauze.
mesaj Feb 27 2012, 10:31 AM
Mesaj #144

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 27 2012, 08:42 AM) *
[b]Ești cumva și tu vreunul dintre dinozaurii care regretă execuția cuplului Ceaușescu la Târgoviște? Sau poate că ești vreo victimă a intoxicării securisto-pedeliste "Iliescu a tras în noi după '22"?

Dom'le, uite ca eu, fara a ma considera un dinozaur, regret executia alora 2 fiindca-deoarece-pentru ca ma gandesc ca ar fi fost bine daca ar fi fost in viata, macar el, sa ne expuna pe indelete siviurile speciei care a dat exemplare de la, de exemplu, Barladeanu, Iliescu si Brucan pana la, de exemplu, TRU si reputatul Tismaneanu. Sigur am fi fost mai curati, mai uscati si mai putin obositi de realizarea revolutiilor morale pana la cer atat de necesare natiei. Din nou, ma gandesc ca Iliescu a eclatat de bucuria de a nu fi in locul lui Nastase in momentul in care Basescu, aflandu-se fata in fata cu Nastase, l-a intrebat pe cel din urma "Adriane, cu ce a gresit poporul asta de are de ales intre doi comunisti?" Nu zic bine? unsure.gif

+Quote Post
Vizitator_Abra.
mesaj Mar 2 2012, 06:14 AM
Mesaj #145

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Feb 6 2012, 11:55 PM) *
Nu pot decât să salut numirea dlui. R.Ungureanu ca prim-ministru.

Poate-mi răspunzi la nişte întrebări:
1.Cine a semnat în 2005, cu ministrul de externe rus Serghei Lavrov, cel mai păgubos act din istoria postdecembristă a României, respectiv „Legea pentru ratificarea Protocolului dintre România şi Rusia privind inventarierea relaţiilor bilaterale”. Şeful diplomaţiei române a declarat atunci că „Nu există probleme între România şi Rusia”, prin actul respectiv uitându-se atât problema Basarabiei cât şi problema tezaurului românesc confiscat de Lenin în 1918.
2. Cine a semnat „Acordul referitor la înfiinţarea Fundaţiei Publice Româno-Ungare Gojdu”, prin care a fost exclus moştenitorul testamentar, Biserica Ortodoxă Română. Acordul a fost semnat la Bucureşti, în data de 20 octombrie 2005, cu ocazia unei reuniuni comune a guvernelor României şi Ungariei, fiind ratificat de partea română prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului Trădiceanu, nr. 183/200
3. Cum se poate că Ungureanu a intrat în 2004 în PNL şi în acelaşi an, în decembrie era numit ministru de externe, frumoasă evoluţie, nu?

+Quote Post
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Mar 2 2012, 10:38 PM
Mesaj #146

Guests

Citeaza (Abra @ Mar 2 2012, 06:14 AM) *
Poate-mi răspunzi la nişte întrebări:
1.Cine a semnat în 2005, cu ministrul de externe rus Serghei Lavrov, cel mai păgubos act din istoria postdecembristă a României, respectiv „Legea pentru ratificarea Protocolului dintre România şi Rusia privind inventarierea relaţiilor bilaterale”. Şeful diplomaţiei române a declarat atunci că „Nu există probleme între România şi Rusia”, prin actul respectiv uitându-se atât problema Basarabiei cât şi problema tezaurului românesc confiscat de Lenin în 1918.
2. Cine a semnat „Acordul referitor la înfiinţarea Fundaţiei Publice Româno-Ungare Gojdu”, prin care a fost exclus moştenitorul testamentar, Biserica Ortodoxă Română. Acordul a fost semnat la Bucureşti, în data de 20 octombrie 2005, cu ocazia unei reuniuni comune a guvernelor României şi Ungariei, fiind ratificat de partea română prin Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului Trădiceanu, nr. 183/200
3. Cum se poate că Ungureanu a intrat în 2004 în PNL şi în acelaşi an, în decembrie era numit ministru de externe, frumoasă evoluţie, nu?

Dragă Abra,

Acum hai să fim serioși și sobri- și să recunoaștem că dl.Ungureanu nu semna nimic de capul domniei sale- ca ministru de externe pentru simplul fapt că în general nici un ministru nu face ce-l taie capul- așa peste noapte. Mai ales miniștrii de externe- că te pormenești cu un conflict pornit de dl. X sau Y cu SUdanul sau mai știu eu cu cine. Deci, punctele 1 și 2 sunt justificate de faptul că domnia sa și-a dat o semnătură formală.
Referitor la punctul 3- nu știu dacă l-ai citit- dar dl.Ungureanu e un intelectual real- și merita să fie captat de PNL ( mai mult decât SRS-ul) și merita să devină și ministru de externe. Pur și simplu- ca și dl. Pleșu- pentru că era o valoare reprezentativă.

+Quote Post
Vizitator_Abra.
mesaj Mar 3 2012, 05:48 AM
Mesaj #147

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 2 2012, 10:38 PM) *
Dragă Abra,

Acum hai să fim serioși și sobri- și să recunoaștem că dl.Ungureanu nu semna nimic de capul domniei sale- ca ministru de externe pentru simplul fapt că în general nici un ministru nu face ce-l taie capul- așa peste noapte. Mai ales miniștrii de externe- că te pormenești cu un conflict pornit de dl. X sau Y cu SUdanul sau mai știu eu cu cine. Deci, punctele 1 și 2 sunt justificate de faptul că domnia sa și-a dat o semnătură formală.
Referitor la punctul 3- nu știu dacă l-ai citit- dar dl.Ungureanu e un intelectual real- și merita să fie captat de PNL ( mai mult decât SRS-ul) și merita să devină și ministru de externe. Pur și simplu- ca și dl. Pleșu- pentru că era o valoare reprezentativă.

Pentru a evita diminuarea valorii patrimoniului, Emanuil Gojdu a stipulat în testament condiția capitalizării anuale a unei părți a dobânzilor cuvenite și a stabilit o proporție între existent și rata anuală a dobânzilor destinate cheltuielilor pentru burse și alte ajutoare date tinerilor români ortodocși, care să susțină dezvoltarea patrimoniului Fundației. Astfel, a stabilit perioade de câte 50 de ani în privința proporției dintre capitalizarea dobânzilor și cheltuielile prin burse, după cum urmează:

1870-1920
1920-1970
1970-2020
2020-2070

În acest fel, Gojdu a exprimat valabilitatea obligatorie a testamentului său cel puțin până în anul 2070, fără a prevede lichidarea lui în acel an. Totodată era prevăzută interzicerea vânzării surselor productive ale patrimoniului, precum și transpunerea sa în bani până în anul 2070, conservându-l astfel ca sursă productivă pentru cei 200 de ani de activitate.

Deci, cel puţin până în 2070 ne puteam bate pentru moştenirea Gojdu.
Da, un ministru nu face ce-l taie capul. Este păpuşa pe care o manevrează cei din umbră. ACCEPTĂ SAU NU ACCEPTĂ SĂ LE FACĂ INTERESELE.

+Quote Post
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Mar 3 2012, 06:10 PM
Mesaj #148

Guests

Citeaza (Abra @ Mar 3 2012, 05:48 AM) *
Pentru a evita diminuarea valorii patrimoniului, Emanuil Gojdu a stipulat în testament condiția capitalizării anuale a unei părți a dobânzilor cuvenite și a stabilit o proporție între existent și rata anuală a dobânzilor destinate cheltuielilor pentru burse și alte ajutoare date tinerilor români ortodocși, care să susțină dezvoltarea patrimoniului Fundației. Astfel, a stabilit perioade de câte 50 de ani în privința proporției dintre capitalizarea dobânzilor și cheltuielile prin burse, după cum urmează:

1870-1920
1920-1970
1970-2020
2020-2070

În acest fel, Gojdu a exprimat valabilitatea obligatorie a testamentului său cel puțin până în anul 2070, fără a prevede lichidarea lui în acel an. Totodată era prevăzută interzicerea vânzării surselor productive ale patrimoniului, precum și transpunerea sa în bani până în anul 2070, conservându-l astfel ca sursă productivă pentru cei 200 de ani de activitate.

Deci, cel puţin până în 2070 ne puteam bate pentru moştenirea Gojdu.
Da, un ministru nu face ce-l taie capul. Este păpuşa pe care o manevrează cei din umbră. ACCEPTĂ SAU NU ACCEPTĂ SĂ LE FACĂ INTERESELE.

Dragă Abra, la fel și pentru tezaurul regelui SOlomon, tezaurul României de la ruși sau alte prostii pentru cei nevinovați întru duh. Mai există banii ăia ? Eu pun pariu că nu- încă din 1919- dacă nu i-au păpat bolșevicii unguri sigur că au fost ronțăiți de Ungaria lui Horty așa cum tezaurul nostru a fost consumat de muuuult de ruși.

+Quote Post
Vizitator_Abra.
mesaj Mar 3 2012, 07:04 PM
Mesaj #149

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 3 2012, 06:10 PM) *
Dragă Abra, la fel și pentru tezaurul regelui SOlomon, tezaurul României de la ruși sau alte prostii pentru cei nevinovați întru duh. Mai există banii ăia ? Eu pun pariu că nu- încă din 1919- dacă nu i-au păpat bolșevicii unguri sigur că au fost ronțăiți de Ungaria lui Horty așa cum tezaurul nostru a fost consumat de muuuult de ruși.

+Quote Post
Vizitator_Abra.
mesaj Mar 3 2012, 07:06 PM
Mesaj #150

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 3 2012, 06:10 PM) *

Că ni le-au ronţăit ruşii sau ungurii e problema lor. Problema noastră este să le revendicăm.
Nu-mi spune că dacă vine unul şi-ţi fură maşina, casa, ai să stai pasiv şi ai să te resemnezi.

+Quote Post

5 Pagini V  « < 3 4 5
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th January 2020 - 12:42 AM