IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Una pe zi de Neuronu'
Vizitator_Mai mult de un neuron.
mesaj Feb 18 2012, 02:23 PM
Mesaj #1

Guests

Baba Astopila face prognoze
Guvern, Ungureanu, PD-L

Da, PD-Lul s-a retras în munți și-și pregătește războiul de hărțuială a nătăflețului împotriva altora și mai nătăfleți. Hai să ne aruncăm, pe baza Astropilei, la prognoze pe termen scurt și mediu.

1. Dl.președinte Traian Băsescu va interveni în cel mai scurt timp- 1-4 săptămâni- cu o declarație din care va rezulta clar că el controlează și acest guvern, precum pre precedentul.
2. Elena Udrea/Boc vor interveni în cel mai sucrt timp 1-4 săptămâni cu o declarație că nu e un guvern la fel de bun ca fostul. Dl.Boc va adăuga și că a făcut declarația cu pantalonii pe domnia sa.
3. Dl.Ungureanu își va da demisia/ îi va răspunde obraznic lui Băsescu/ îi va face semn de rușinică lui Udrea/ nu va face nimic.
4. DNA va începe ancheta gestiunii udriere la MTDR. Se vor găsi documente incriminatorii- care vor arăta că pentru dl. președinte nu contează decât familia directă. Tolontan va face în direct o dezvăluire.
5. Bacalaureatul Babei va fi nașpa. Funeriu va fi regretat.
6. Dl.Boureanu revine în PNL.
7.Ponta sparge USL și se pregătește de guvernare cu PD-leul.
8.Crin sparge USL și pleacă în munți.
9. USL-ul se sparge de plictiseală. Dl.Ghișe deschide în munți un studio Realitatea.
10. Vine primăvara. Apar bălăriile bune de ciorbă. O vedetă se înneacă cu ciorbă de bălării.
Go to the top of the page

+Quote Post
mesaj Feb 22 2012, 12:26 AM
Mesaj #2

Guests

Dl.Ungureanu se pare că ”le-a luat fața” celor din USL. Problema este că domnia sa nu este legat prin nimic de PD-L- care se pare că se luptă cu PP-DD în popularitate. Dacă lumpenii lui Dan Diaconescu au mai mult în sondaje decât PD-Lul- PD-Lul e mort și îngropat- sincer păcat. Pentru că, cu toate păcatele sale reale- PD-Lul nu este PP-DD ci un partid care, cu un pic de șlefuire necesară- poate deveni interesant și frecventabil.
Dl.Ungureanu e până acuma interfața cu poporul al noului guvern. N-aș manifesta să-l dau jos- din simplul motiv că nu domnia sa e în chestiune- ci problema mult mai veche și mai spinoasă- respectiv Traian Băsescu.
Dacă dl.Ungureanu vrea să joace pe lângă dl.Băsescu rolul lui Boc- va fi un Boc 2 perceput identic și la fel- cu singura deosebire că va fi și mai antipatizat- pentru că dacă nivelul intelectual al fostului premier era cel care este- dl.Ungureanu e cu vreo 100 de trepte mai sus.
Ce-ar trebui să facă guvernul Ungureanu ? Minuni până la alegeri- în nici un caz că n-are cum. El ar trebui să facă câteva lucruri esențiale:
1. Comunicare. Să explice viitorilor votanți- pe înțelesul tuturor (ca pentru idioți- vorba unui coleg de-al meu) -totul- de la motivele pentru care este bine să avem regiuni- eventual și cu un grad de autonomie cât mai mare și până la ce le va aduce bun Legea Educației- de exemplu.
2. Îndepărtarea grupurilor de interese de cașcaval. Aici lucrurile stau simplu pentru un guvern care chiar dorește acest lucru. Pentru toate licitațiile serioase- să fie acceptate doar firme din străinătate cu un anumit pedigree. Dnii. Cășuneanu, Umbrărescu și compania să stea o tură- și chiar și mai multe- din banii statului- pentru că spre rușinea mea- că deh, oricum sunt ai noștri- nu pot enumera o realizare a respectivilor domni- care să poată fi menționată ca referință. Respectiv 1 asfaltare care ține de 5 ani, o șosea la standarde Europene, etc. Deși sună neplăcut- firmele românești- toate- trebuie excluse de la licitațiile peste 3 milioane de Euro. Iar contractele- trebuie încheiate cu penalizări serioase pentru neîndeplinirea obiectivelor de performanță- de ambele părți. Nu ți-am plătit banii pentru ce am recepționat- cade un cap din guvern. N-ai predat la timp în condiții calitative specificate ce trebuia- scoți matale un 30% din valoarea contractului ca penalizare. Așa se vor cerne firmele serioase- și mi-aș dori autostrăzi făcute de firme serioase- de Tehnica Radeon și alte firme de chirpici ale profitorilor PD-L,PSD.
3. Transparență. Mă văd nevoit să-l citez pe președinte- care spunea ceva despre modul în care fiecare leuț cheltuit trebuie justificat. Oki Doki, artichokee dar cu justificarea recuperării investițiilor. Am citit azi un interviu în cea mai PD-Listă limbă PD-L cu dl. Răzvan Murgeanu- care fără nici un fel de argumet logic spunea că investițiile în orice sunt bune și că trebuie făcute. Să construiești școli- după ce ai închis școli- sau să arunci milioane pe drumuri județene pe care circulă zilnic 2 căruțe, un măgar stingher și o mașină- nu înseamnă numai risipă PD-Listă ci și bătaie de joc pe banii statului. Dacă locuitorii dintre comunele A și B au nevoie de un drum bun- n-au decât să facă un parteneriat public- privat- să ofere forța de muncă și materialele- și să facă drumul cu cine vor ei, din banii lor și eventual și cu profitul lor. Prefer să plătesc o taxă de barieră- ca la Mamaia - la intrarea o dată la 5 ani pe drumul respectiv- decât să se ia din banii pe care îi virez eu statului pentru drumuri între nicăieri și niciunde sau pentru piste de schi și alte prostii fără nici un fel de viitor. Și pentru că tot vorbeam de transparență aș fi fericit să văd pe site-ul MDRT- studiile de fezabilitate pentru faimoasa telegondolă și pentru marile stațiuni internaționale de schi de pe Parâng- în care să fie prezentat și modul în care se vor recupera acești bani.
4. O explicație clară- la nivelul organelor centrale ale puterii- a cine face ce și de ce. De exemplu, de ce e nevoie de câte un purtăreț de cuvânt la fiecare agenție guvernamentală- și de ce nu poate unul din manageri- să preia și acest rol. Cum e cu managementul privat la firmele de stat- și unde a dat el rezultate- precum și ce face consilierul X al domnului ministru Y- sau chiar domnul ministru Y. Cu fișa de post și obiectivele de performanță după care va fi judecat domnul ministru Y care atenție- deși este pus politic de PD-L trebuie să răspundă în fața celor care-l țin acolo- adică plătitorii de taxe și impozite.
5.Să nu faccă prostii. ”Ciocul mic” se aplică perfect- inclusiv ca lessons learned din fosta guvernare boccie. Nu mă interesează ca un domn sau doamnă ministru să deschidă gura- decât atunci când are în mod sigur ceva de spus- și când poate să susțină ce vrea să spună el cu vorbele lui, fără ”branconaje”.
6. Să pară că le pasă. Nu vreau să văd- cel puțin până la alegeri- Vuittoane, Hermes-uri și alte alea purtate cu ostentație ca să dea peste nas poporului . Majoirtatea miniștrilor au bani de la mămica și tăticul- și totuși n-aș vrea să citesc prin ziare că dl. ministru X a venit cu Ferrari-ul la minister ci cu mașina ministerului.
7.Să învețe ceva- și să îl foloseacă în mod constructiv. Programul 8-16, de luni până vineri e OK- chiar frumos- pentru funcționarii de la ghișeu- cei care interacționează direct cu cetățenii. E absurd pentru cineva care și-a făcut până la ora 12 treaba- și ar putea pleca acasă- dar mai rămâne încă 4 ore să joace Solitaire pentru că așa îl obligă cutuma.

+Quote Post
mesaj Feb 27 2012, 07:51 PM
Mesaj #3

Guests

Un diplomat olandez tocmai ce a descoperit că Balcanii n-ar prea fi în Europa pentru că balcanicii nu apreciază arta culinară a lui nu știu cine și nu știu cine e Pippi Longstockings. Păcate fundamentale, ce mai. Pe lângă asta, comportamentul de superlași a trupelor olandeze de la Srebrenița este evident scuzabil, pentru că cum să sacrifici tu măcar 1 militar olandez pentru balcanicii ăștia urât mirositori ?
Acuma că Olanda este un fel de stătuleț care nu este nici pe cal , nici sub cal, nici îmbrăcat, nici dezbrăcat, care a luat exact vreo 10 ore să fie cucerit de armatele lui Hitler (nașpa, iugoslavii și grecii au durat vreo săptămână dar ce-i drept, ei nu prea aveau trădători la putere, ca și olandezii)- noi ăștia din Balcani care suntem oarecum mai vechi și mai spre turci știm. Așa cum știm totuși și de Rijk Museum, de Rembrandt și de alți iluștrii necunoscuți pe lângă care, ce-i drept, Lego-ul și Pippi sunt dominanți. Și așa cum ne amintim- cu duioșie, și de Anna Frank pe care bunii ei vecini olandezi au turnat-o la Gestapo și care a murit la Auschwitz. Deci dormiți în pace, dragi olandezi și mai lăsați când și când niște est- europeni să fie masacrați sub ochii mândrei voastre armate, pentru că nu-i așa, Europa începe doar pe podul care separă comunitățile musulmană și croată din Bosnia. După, sunt monștrii. Bau !

+Quote Post
mesaj Mar 7 2012, 10:42 PM
Mesaj #4

Guests

Baba Krokodila trebuie recunoscută ca profeteasă cel puțin la nivelul maya. Acum vreo 2 săptămâni făceam vreo 10 predicții- mutate de dl.administrator pe undeva- iar prima predicție era că dl.Președinte încă- avea să-i tragă covorul de sub picioare așa-zisului premier independent- dl. Ungureanu- cu prima ocazie. Domnia sa a făcut-o cu un perfect aplomb azi când a formulat ideea- năstrușnică- că trebuie restabilit salariul bugetarilor invitând ”coledji” din parlament să se gândească la ce și cum. Acuma probabil că neuronul meu funcțional la această oră are nevoie de o cură în Luxemburg(plec duminică, admiratorii pot să vină la eroport)- și că e cam obosit- dar parcă exista un oareșce guvern care făcea treaba asta cu bugetarii în funcție de mersul economiei și nu de dictatul prezidențial.
Ce-a făcut dl.Băsescu ? Exact figura cu Bocul- când i-a ordonat la TV să taie cu 25% salariile- dar oarecum pe dos. Este dl. Băsescu omul care ordonă dlui. Ungureanu ? Hmm, constituția parcă nu prevede așa ceva.
Sunt curios ce răspuns va da dl.Ungureanu. Răspunsul de bun simț- zice astropila babei Krokodila- ar fi un răspuns evaziv- la modul bancului. Pentru că dl.Ungureanu e un om finuț și sensibil ar trebui pur și simplu să se facă că nu aude indicățiile venite dintr-o epocă la fel de îndepărtată precum mamuții. Și în acest fel dl.Ungureanu va trebui să facă ceea ce în limbaj marinăresc se numește ”volta sub vânt” față de dl. Președinte, arătând că conduce- bine și independent- un guvern care știe despre ce e vorba în propoziție.
Acuma dacă dl.Președinte vorbea serios- cred că tiparnița de bani a Băncii Naționale va lucra 24 din 24 de ore la câți bani au câștigat în justiție profesorii, procurorii și medicii- iar respectivii după ce-și vor încasa banii cu dobândă vor putea să provoace inflație la Monte Carlo. Numai că dl.Președinte nu vorbește niciodată serios- și cred că a râs cu mâinile de burtă când ne vorbea de solidaritatea domniei sale cu poporul cel redus cu 25%. E, are și solidaritatea limitele ei și de aceea era extrem de important să luăm de la profesori pentru dna. Udrea și jucăriile ei stupide- și atenție, cred că există un oareșce conflict între dl.premier- și distinsa doamnă Telegondolă.

+Quote Post
mesaj Mar 7 2012, 10:45 PM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Feb 18 2012, 02:23 PM) *
Baba Astopila face prognoze
Guvern, Ungureanu, PD-L

Da, PD-Lul s-a retras în munți și-și pregătește războiul de hărțuială a nătăflețului împotriva altora și mai nătăfleți. Hai să ne aruncăm, pe baza Astropilei, la prognoze pe termen scurt și mediu.

1. Dl.președinte Traian Băsescu va interveni în cel mai scurt timp- 1-4 săptămâni- cu o declarație din care va rezulta clar că el controlează și acest guvern, precum pre precedentul.
2. Elena Udrea/Boc vor interveni în cel mai sucrt timp 1-4 săptămâni cu o declarație că nu e un guvern la fel de bun ca fostul. Dl.Boc va adăuga și că a făcut declarația cu pantalonii pe domnia sa.
3. Dl.Ungureanu își va da demisia/ îi va răspunde obraznic lui Băsescu/ îi va face semn de rușinică lui Udrea/ nu va face nimic.
4. DNA va începe ancheta gestiunii udriere la MTDR. Se vor găsi documente incriminatorii- care vor arăta că pentru dl. președinte nu contează decât familia directă. Tolontan va face în direct o dezvăluire.
5. Bacalaureatul Babei va fi nașpa. Funeriu va fi regretat.
6. Dl.Boureanu revine în PNL.
7.Ponta sparge USL și se pregătește de guvernare cu PD-leul.
8.Crin sparge USL și pleacă în munți.
9. USL-ul se sparge de plictiseală. Dl.Ghișe deschide în munți un studio Realitatea.
10. Vine primăvara. Apar bălăriile bune de ciorbă. O vedetă se înneacă cu ciorbă de bălării.

Baba marchează și 1-0 !!!!! GOOOOOOOL !!!! Punctul 1 s-a împlinit....

+Quote Post
mesaj Mar 10 2012, 12:53 PM
Mesaj #6

Guests

ANAF-ul- adică această instituție parazită care ar trebui dușmănită de către toți românii (alături de fiica lui incestuoasă-ANI) e și inutilă și mare consumatoare de fonduri. Dacă am vedea cât la sută din bugetul țării se duce pe ANAF ne-am cruci. Poate ANAF-ul să rămână- în maxim - 500 de oameni la nivel național ? Of course, my horse. Lucrurile sunt elementar de simple- dacă lucrezi sub contract- sau cu drepturi de autor- e și logic, și firesc și simplu- ca angajatorul să-ți plătească toate, toate dările. Așa se duce naibii și celebrul formular 200 și viața alături de sconcșii funcționari ANAF la ghișee și alte alea. Ție- ca angajat- plătit cu drepturi de autor- etc.- ți se dă salariul net în mână. Toată lumea e fericită ? Mai mult, dacă ești patron și firma ta are contul principal la banca Ț- iarăși e normal, logic și firesc ca pe baza declarațiilor date 1 dată/an- și eventual și electronic- ANAF-ul să oprească de la banca Ț acești bani. Respectiv banca Ț să-i transfere ANAF-ului.
Ce te faci dacă îți merge mai bine o lună și mai prost alta- dacă ai o fluctuație mare de personal, etc. ? Iarăși foarte simplu- un impozit unitar pe firmă- de- să spunem- 10.000 lei/anual. În anul următor, se face compensarea în plus sau minus. Așa se ajunge ca orice angajat cu acte în regulă- adică contract- și orice firmă viabilă să plătească un impozit la stat- și scăpăm și de Blejnar și fața lui de clonă de Duță respectiv de clonă de Băsescu.

+Quote Post
mesaj Mar 19 2012, 11:13 PM
Mesaj #7

Guests

Dacă dl.Președinte ar fi fost cownul Bozo am fi râs. Probabil. DIn păcate dl.Președinte nu e clownul Băsescu așa cum nu e nici regina mamă-Băsescu ci, iarăși din păcate- președintele României.
Deci, ROmânia cică ar fi un stat democratic în care partidul sau coaliția de partide aflate la putere numește prim-ministrul și guvernul. Sau cel puțin așa spune teoria. În perfect democratica Românie un guvern democratic numit- Boc n- demisionează fără a avea un vot de neîncredere în Parlament sau fără a fi forțat de presiunea străzii (să fim serioși- aveau dureri la vreo 5 m în fața sternului din cauza celor făcuți viermi de către dl.Urban).În logica ciudat de complicată a PD-Lului putem spune că PD-Lul și-a părăist un poșpor care a avut încredere în el- por nada, pentru că nu i-a cerut nimeni să demisioneze în masă.
Ok. Acceptăm că dl.Președinte se simte singur și sincer și i-a oferit șefia guvernului lui Ponta, așa cum oferi unui frate cocalar semințe. Doar că nu era vorba despre semințe ci despre conducerea unui popor, mic, neînsemnat, despre care dl.Președinte și dl.Boc știau mai bine ca poporul în sine care îi sunt nevoile- dar orișicum.
Și, pentru că o parte destul de bănoasă a meseriei mele presupune făcutul de scenarii, hai să le enumerăm:

1. Victoraș bea și el din apa plată pe care o bea dl. Președinte și accepta să devină prim-ministru. Hopa, scenariul ăsta l-am mai văzut cu guvernul Boc- PSD în 2008-2009. Nașpa, nu prea mergea. Victoraș devenea Boc n+1 și atât. USL s-ar fi rupt și gura baronilor PSD ar fi mâncat și ea ceva până la alegeri. Dacă-i lăsa UNPR-ul- care-i înlocuiește cu destul succes. Realitatea ? PD-L=PSD=UNPR- de la aceeași mamă și tată- Ion Iliescu. Chestia nu prea ținea atâta vreme cât UNPR-ul și PSD-ul n-ar fi vrut să se topească în PD-L. Și chiar să fi ținut- oare ar fi fost miniștri PSD în altă parte decât în posturi de găinari de mâna a 3-a ? Probabil că PD-Lul și-ar fi reluat discursul naționalist din 2007-2009 și ar fi alungat UDMR-ul de la putere- dar așa cum nu și-a dat seama unitesticularul dl.Sârbu- care pregătea din 2007 pupatul frățește în piețe- ar fi fost un mare shit reîncălzit. Dl.Ponta nu face minuni- nici măcar la comandă- deci n-ar fi avut de unde să aducă bunăstarea cu lăcustele PSD acolo unde lăcustele PD-L haliseră totul- iar unii mai erau și pe felie. Și apoi, ca să fim realiști- ar fi fost mai bun un guvern Ponta- PD-L decât actualul guvern Ungureanu ? Nu prea cred.
Rămânând la scenariul mai sus enunțat. Deocamdată, majoritatea, fie ea și simplă în Parlament o are PD-leaua. Deci o lege propusă de dl.Ponta- ar fi trebuit aprobată de PD-L. Hmmm, nu zicea Lăzăroiu că Victoraș e omul secret al PD-L ? Ba parcă da. Dar mângându-mi restul de neuroni mai mulți de 1- sincer nu văd ce lege ar fi putut da Victoraș alta decât Boc. Și care să fie acceptată de PD-Liști. Impozitul de 75% pe averea care depășește 1 milion de Euro ? Haida- de.
2. Dl.Președinte e generos și lasă să vină la guvernare nu doar pe Victoraș- ci tot USL-ul. Frumos, frumos, frumos. Suntem cumva în Transbașkiria- acolo unde țarul face ce vrea mușchii lui- sau în ROmânia țară din UE și parlamentară din 1990 încoace ? Cum s-ar fi descurcat un guvern USL cu o majoritate parlamentară PD-L+UDMR+minorități- se sparie gândul. Spre deosebire de prima variantă- care avea ca motto ”Victoraș are grijă de copiii PD-L”, a doua, ”Te iubesc de te omor, ia și un motocultor” ar fi fost cu surle și trâmbițe că un Parlament sănătos, ales de popor, pune la punct excesele guvernării ”ciocoiești” USL. Dădea bine la Gigi Becali și la publicul lui DD- dar tot aiurea pentru ciudata asta de democrație care pomenște ceva de alegeri, nu ?
3. Cea de-a 3-a variantă- cea care mă sperie cel mai mult- e că Președintele nostru chiar vorbea serios. Am mai spus că ar fi în stare să-și omoare nevasta și copiii doar ca să rămână la Putere- atunci de ce nu și PD-Lul ? În Februarie, dacă ne amintim, lumea striga ceva de Jos Băsescu și de anticipate, nu ? Tot atunci apăruse și dl. fost ofițer care pomenea ceva despre faptul că armata ar conduce mai bine decât civilii. Dacă nu erau niște bâguieli de om ciudat- cum au părut atunci- ci începutul unui proces mai serios ? Dacă în spatele dlui. fost ofițer mai erau și alții ? Ne amintim de un fost șef de Stat-Major care a fost dat foarte repede afară din armată acuzat de ”cezarism”. Dacă dl. Băsescu simțea pe surse că s-ar fi pus- independent sau nu de USDL- la cale un pronunciamento militar- reacția lui cea mai rapidă ar fi fost aplicarea legii lui Ohm ”Fiți oameni cu mine și voi fi și eu om cu voi”. Faptul că dl.Boc știa- și că a acceptat- mă face să cred că această variantă- cea mai rea pentru democrație în ROmânia- chiar s-a jucat în februarie 2012. Că de frica unui complot militar (ne aducem aminte faptul că vreo săptămână după declarațiile apropo de dl.Raed Arafat dl. Președinte n-a fost de găsit și că sub geamul Cotroceniului a fost mare miting mare care ar fi putut rapid degenera) dl. Președinte s-ar fi făcut și frate cu dracu doar ca să nu fie coborât din TAB și dus la un anumit zid din Târgoviște.
Nu vom ști probabil niciodată adevărul. Dar simplul fapt că dl. Președinte putea să-i propună dlui.Victoraș ROmânia precum un pește pe una din curvele sale- e destul să mă îngrozească.

+Quote Post
mesaj Mar 24 2012, 12:34 AM
Mesaj #8

Guests

Dl.Băsescu m-a impresionat până la lacrimi când a declarat astăzi că se va implica personal ca dl. Boldea să ajungă în țară. Ca și dl.Haysam de altfel sau ca și prietenul lui Vântu din Indonezia- mai știe cineva cum îl chema pe nefericitul ăla ? Acuma eu aș putea pune pariu pe faptul că dl.Boldea e în țară și se amuză copios de tristețea forțelor noastre de urmărire penală care când îl dau pe Ataturk, când în Kenya, când în alte părți necunoscute. Acuma hai să fim serioși- cu banii chipurile cheltuiți în Congo- Kenya dl. Boldea își făcea o mică operație estetică, dădea la cine trebuie din Poliția Română pentru un set de acte noi pe numele de Bo(l)dea, de exemplu, după care trăia fericit, până la capătul zilelor pe care le avea dumnealui- de exemplu în Elveția. Unde e suficientă civilizație pentru toți.
Acuma că PD-Lul se tot împuținează fiind folosit drept rezervație de vânătoare de bătrânul șef de carapace- nu mai e o noutate pentru nimeni. Oameni valoroși odată- gen Solomon- descoperă brusc că nu mai au valoare când se împiedică în afaceri de camarila președintelui- și ceva similar s-a petrecut și cu dl.Bo(l)dea. Faza fixă cu vama- de anul trecut- era menită să pună tunul pe vânatul mare- gen Blaga- dacă nu era cuminte și nu executa ordinele șefului de carapace.
În România nu poți să furi cum trebuie dacă nu dai dreptul (și stângul) partidului politic aflat la putere. .Axiomă sau cutumă ? Cred că amândouă. În cazul dlui.Boldea sunt dispus să pariez că un 15% din ce câștiga ajungea și la dumnealui. Îmi place la nebunie faza cu procurorii care fac perchiziție la oricine ( în timpurile băsesciene) și nu găsesc ditamai bomba atomică sau averea lui Rockfeller- ci ceasuri scumpe. Hai serios, altfel să muriți de râie, iubiți procurori ? Da banii, banii ăia serioși și nu fleacuri de 10...15.000 Euro aruncați pe ceasuri- unde or fi ? Aici dl.procuror Cărare care cică instrumentează cazul- cred că și-a făcut cărare cu dinții pe limbă să nu cumva să amestece PD-Lul la primire. Sunt convins că rechizitoriul are faze de râdem de ne pișăm pe noi- cum ar fi și faza scumpă nouă cu ”arestarea în lipsă”. Acuma sau limba română a făcut progrese remarcabile- sau limbajul chipurile ”juridic” românesc e cam de valoarea unei Eugenii ? Pentru că arestarea- înseamnă că pui naibii mâna pe el la stilul ”trenul trece printre văi- ca un șarpe lung- Boldea cu lanțul de picioare...”.
În rest, sunt dispus să pariez pe (re)venirea dlui. Bo(l)dea în țară. Adică cine e fraier rasta să creadă una ca asta ? Păi dacă dl.Băsescu ne-a spus că se va implica- sigur că îl vom avea pe dl.fost parlamentar exact așa cum îl avem pe Haysam.

+Quote Post
Vizitator_Serpico.
mesaj Mar 25 2012, 07:24 AM
Mesaj #9

Guests

degeaba constatam evidente, amice! cata vreme votul meu va fi egal cu votul tigancii analfabete cu 7 puradei dintr-un sat ialomitean (sau vasluian, sau salajean) totul va ramane asa cum e acum; musai sa diferentiem ponderea electorala a individului in functie de instruire si de impozitele platite, altfel soarta tuturor va fi hotarata mereu de cei multi dar pro...

+Quote Post
Mai mult de un n...
mesaj Mar 25 2012, 09:07 AM
Mesaj #10

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 114
Inscris: 24-March 12
Utilizatorul numarul: 31 745

Citeaza (Serpico @ Mar 25 2012, 07:24 AM) *
degeaba constatam evidente, amice! cata vreme votul meu va fi egal cu votul tigancii analfabete cu 7 puradei dintr-un sat ialomitean (sau vasluian, sau salajean) totul va ramane asa cum e acum; musai sa diferentiem ponderea electorala a individului in functie de instruire si de impozitele platite, altfel soarta tuturor va fi hotarata mereu de cei multi dar pro...

Dle.Serpico, da și poate...acuma dacă e să fim democratici, votul este egal. Pe de altă parte se pot găsi portițite nu să-i interzicem țigăncii să voteze ci să-i spunem că nu are dreptul să voteze dacă nu se poate citi pe liste- măcar atât. Sau, că nu poți fi ales parlamentar fără să ai studii superioare și să cunoști o limbă străină...

+Quote Post
Vizitator_IPS Pafnutie Atotstivuitorul.
mesaj Mar 25 2012, 09:21 AM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Serpico @ Mar 25 2012, 07:24 AM) *

Nu poti da vina pt actuala configuratie parlamentara doar pe tigani. E adevarat ca majoritatea tiganilor sunt basisti, dar ei sunt doar 2% din populatie. Adevarul trist e ca 5 milioane de romani au votat pt actualul presedinte din simplul motiv ca asa i-au indemnat Dan Diaconescu si Nicolae Guta. Tot cateva milioane de romani au votat PDL in 2008, extaziati de maneaua cu "ei cu ei, noi cu noi". Din aia cateva milioane, nu au cum sa fie toti analfabeti sau tigani. Ce e evident e ca prostia si tiganizarea au atins cote alarmante si intre cei care sunt, teoretic, educati.

Iar daca ar fi sa poata vota doar cei care platesc corect taxe (ceea ce ar fi in principiu corect, pe reversul principiului "no taxation without representation"), in Romania ar insemna ca doar bugetarii si pensionarii sa poata vota. In mediul privat, evaziunea fiscala e universala, de la buticul din colt pana la multinationale.

+Quote Post
Vizitator_...telenovele in reluare....
mesaj Mar 25 2012, 10:07 AM
Mesaj #12

Guests

...pe nenea ala pretin cu vintu il cheama nicolae popa,si sta cumintel la bulau in romanika...lumea stie,unii,ba...in rest asa e cum spui,basescu ii face scapati pe toti ca sa ramina sef peste carapace si sa-si primeasca peschesu'...asa l-a scapat pe tcaciuc,pe guru bivolaru,pe haysam de care zici,pe ala care era magnatu' cfr-ului,acuma pe asta,pe boldea...si io mai stiu ceva ce altii nu stie:din 1990 porcu asta de basescu ii face scapati pe infractori...din 1990,da,stiu io...si sa mor io daca nu si rivolutia a facut-o tot iel,chioru',a trimis teroristi ca erea iel acolo'sa,la anvers sau la revers,nu mai stiu,da' asta e prin franta sau belgia,habar n-am,si a trimis p-aia sa traga-n astia...stiu io,nu sint destept da-mi spune antena 3 tot...aaa,bine ca mi-am amintit,fugiti repede pe antena 3 ca basescu iar vinde arme la teroristi in marea neagra muntii carpati si delta dunarii,am auzit io cu urechile mle asara de la chirieac si ciuvica,scandal mare...si saptamina viitoare sigur basescu o sa vinda flota...si dupa pasti o sa dea un tun cu o casa din mihaileanu,asa erea vorba..(ce?astea s-au intimplat demult?pai si ce daca,se-ntimpla iar si iar...ce,prost esti azi si miine nu?esti prost pina la poarta raiului...)...

+Quote Post
Mai mult de un n...
mesaj Mar 25 2012, 07:31 PM
Mesaj #13

Membru veteran

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 25 2012, 09:07 AM) *
Dle.Serpico, da și poate...acuma dacă e să fim democratici, votul este egal. Pe de altă parte se pot găsi portițite nu să-i interzicem țigăncii să voteze ci să-i spunem că nu are dreptul să voteze dacă nu se poate citi pe liste- măcar atât. Sau, că nu poți fi ales parlamentar fără să ai studii superioare și să cunoști o limbă străină...

Probabil că a alfabetiza o conlocuitoare rromă este socotit ca rasism de admin-ul nostru, nu ?

+Quote Post
mesaj Mar 28 2012, 10:47 AM
Mesaj #14

Guests

Una din predictiile mele,ca PDL-stii destepti vor pleca din partid incepe sa se indeplineasca.L-am respectat pe dl.Frunzaverde de cand a spus deschis ca e cam de stanga cand PD ul se descoperise de dreapta.L-am respectat si ca ministru la mediu.Si ajungem acuma la subiect.Una din aburelile hotelierilor de pretutindeni este ca protejezi mediul daca nu ceri zilnic un prosop curat. O aiureala pentru ca mergi la hotel sa te simti bine,nu sa protejezi mediul.Sincer,ma cam doare-n tur de mediu,idem de generatiile viitoare si de toate aburelile ideologice ecologiste. O viata am-si vreau sa traiesc bine,nu sa las nu stiu ce multilor mei urmasi.
Dl.Frunzaverde poate fi considerat ca un prosop curat,PDL-ul ca o vrajeala eco.
PS:Un mare gandac se plimba astazi pe masa mea de la hotelul Intell din Rotterdam.O fi fost un gandac ecologic?

+Quote Post
Mai mult de un n...
mesaj Mar 28 2012, 07:15 PM
Mesaj #15

Membru veteran

Daca e sa stam stramb si sa judecam drept vom vedea ce alege PDL-ul acum-a fi partidul de pitici de gradina pentru dl.Basescu-de unde,daca cineva se asteapta de la mari eroisme e naiv sau de a fi un partid normal,fara tatuci, un partid care n-are nevoie de dl.Basescu decat cel mult sa-i spele geamul.Personal cred ca daca PDL vrea sa devina un partid adevarat trebuie sa se sparga acum,lasand pe pitic si pe Olive cu Popeye.Nu e o ocazie mai buna pentru asa ceva-dupa care ar fi timpul de o Mare Coalitie.Cu Marinelu navigand spre iceberg in fundal.

+Quote Post
kansas
mesaj Mar 31 2012, 05:21 PM
Mesaj #16

Membru veteran

Postari: 200
Inscris: 22-February 11
De la: http://www.youtube.com/watch?v=pagk0SJSpJQ&NR=1&feature=endscreen
Utilizatorul numarul: 26 083

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 28 2012, 08:15 PM) *
Daca e sa stam stramb si sa judecam drept vom vedea ce alege PDL-ul acum-a fi partidul de pitici de gradina pentru dl.Basescu-de unde,daca cineva se asteapta de la mari eroisme e naiv sau de a fi un partid normal,fara tatuci, un partid care n-are nevoie de dl.Basescu decat cel mult sa-i spele geamul.Personal cred ca daca PDL vrea sa devina un partid adevarat trebuie sa se sparga acum,lasand pe pitic si pe Olive cu Popeye.Nu e o ocazie mai buna pentru asa ceva-dupa care ar fi timpul de o Mare Coalitie.Cu Marinelu navigand spre iceberg in fundal.

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Mar 28 2012, 07:15 PM) *

...nu se va intampla.
...piticii de gradina nu reactioneaza nici daca Grivei ridica labutza din spate peste ei...
poate catziva fomisti (L)abili, vor mai sari in alte barci, si-atat.
....................
(topic interesant ,felicitari (si) HotNews, inca liber, deci se pare ca nu avem dictatura in Ro...dar nici democratie...
Cum s-ar putea numi oare visul asta urat care nu se mai termina de 22 de ani....cu douazeci de milioane''hipnotizate'' de incompetenti si infractori ? ... ''penalocratzie'' ??... neeeh...cred ca mai bine ''prostocratzie'', pentruca penalii sunt validati doar de unii dintre noi...intotdeauna mai multzi...)

STOP Prostiei !!!
Ataseaza preview
Imagine atasata

--------------------
Transparenta Totala a Banului Public este singura cale spre Progres si Democratie in Romania de astazi.

+Quote Post
Mai mult de un n...
mesaj Mar 31 2012, 09:34 PM
Mesaj #17

Membru veteran

Citeaza (kansas @ Mar 31 2012, 05:21 PM) *
...nu se va intampla.
...piticii de gradina nu reactioneaza nici daca Grivei ridica labutza din spate peste ei...
poate catziva fomisti (L)abili, vor mai sari in alte barci, si-atat.
....................
(topic interesant ,felicitari (si) HotNews, inca liber, deci se pare ca nu avem dictatura in Ro...dar nici democratie...
Cum s-ar putea numi oare visul asta urat care nu se mai termina de 22 de ani....cu douazeci de milioane''hipnotizate'' de incompetenti si infractori ? ... ''penalocratzie'' ??... neeeh...cred ca mai bine ''prostocratzie'', pentruca penalii sunt validati doar de unii dintre noi...intotdeauna mai multzi...)

STOP Prostiei !!!

Dle.Kansas, ignoranță și naivitate. Am ieșit din Revoluție cu 20 de milioane de oameni care erau conduși mai mult sau mai puțin. A făcut cineva educație acestor oameni- explicându-le măcar în mare ce e capitalismul, ce se așteaptă de la ei, ce e soceitartea civilă și cum pot participa la problemele polis-ului ? I-a învățat cineva care le e propriul interes și să voteze nu ținând cont de lunga serie de slogane de la ”Iliescu apare, soarele răsare” și până la prostiile cu țepe și moguli ? DIn păcate nu. Un popor educat, cu un nivel de trai acceptabil- e deja un popor liberal- și mai greu de condus de niște mediocrități gen Băse și ai lui.

+Quote Post
Mai mult de un n...
mesaj Apr 1 2012, 10:43 AM
Mesaj #18

Membru veteran

Acuma vreun an și ceva- când onor guvernul tocmai anunțase plaja lui minunată de măsuri pentru a lua aproape orice oricui- idioții- care încă mai există din belșug pe câmpiile țării- s-au revoltat în mod unanim- și stupid- ”las că știm cât câștigă creatorii ăștia, artiștii ăștia, las că știm cât de bine le merge. Beliți-i să le meargă la fel de prost ca și nouă”. Era plin atât Evenimentul Zilei cât și forumurile de astfel de îndemnuri. Attunci, una din puținele bresele care a avut curajul să spună un nu hotărât tâmpeniei guvernamentale a fost cea a artiștilor.
Oricine are cât de cât suflet și a fost în viața lui la o piesă de teatru- face parte din cealaltă tabără. Oricine a văzut că un actor moare- înainte de a muri cu adevărat- de mii de ori pe scenă- înțelege ce spun. Maestul Ion Lucian era o valoare națională recunoscută- avea titlul de Artist Emerit încă din vremuri pre-ceaușiste. E curios- nu ? Comuniștii și-au respectat valorile, inteligențele. Clasa politică de la putere n-a dat un ban pe ele. Maestrul Ion Lucian a purtat o ultimă și tristă bătălie cu niște animale care merită să fie scoase în afaara legii și vânate ca niște câini turbați. Atunci când tu- Minister de FInanțe- Prim-Ministru sau ANAF susții că dacă un om la 80 și ceva de ani cât avea maestrul la vremea aceea- nu-și poate lua și pensia (de rușine- 600 de lei- e o rușine nu pentru vremelnicii PD-Liști ci pentru ROmânia) și salariul de director pentru o creație- teatrul Excelsior- care nu importă și exportă arme- cum face fratele prezidențial (care e scutit în mod sigur de multe taxe și impozite pe care Ion Lucian și teatrul său Excelesior le aveau de plătit) - ci dimpotrivă aduce lumină pentru români- în acest caz soluția este una singură- astfel de dobitoci acerebrali, Boc, Blejnar și compania trebuie eradicați precum gândacii.
Azi, când a murit maestrul, lumea e un pic mai tristă. Azi, când a murit maestrul, gândacii de bucătărie PD-L- care n-au știut niciodată ce-nesamnă cultura pentru că nici n-au avut vreuna, se freacă de bucurie pe lăbuțe- am mai scăpat de unul contra. Azi atrebui să stabilim la nivel național O ZI de PROTEST CONTRA IMBECILILOR LA PUTERE. Și să nu uităm- că atât guvernările PSD- prin subsecretarul de stat Antonescu- și PNL- au sprijinit cultura. PD-L a distrus-o. Sper că Antena 3 va da diseară citate din PD-Liștii anului 2010 pentru a vedea cât de jos, cât de incredibil de jos sunt acești gândaci cu față umană.

+Quote Post
Mai mult de un n...
mesaj Apr 1 2012, 11:15 PM
Mesaj #19

Membru veteran

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Apr 1 2012, 10:43 AM) *
Acuma vreun an și ceva- când onor guvernul tocmai anunțase plaja lui minunată de măsuri pentru a lua aproape orice oricui- idioții- care încă mai există din belșug pe câmpiile țării- s-au revoltat în mod unanim- și stupid- ”las că știm cât câștigă creatorii ăștia, artiștii ăștia, las că știm cât de bine le merge. Beliți-i să le meargă la fel de prost ca și nouă”. Era plin atât Evenimentul Zilei cât și forumurile de astfel de îndemnuri. Attunci, una din puținele bresele care a avut curajul să spună un nu hotărât tâmpeniei guvernamentale a fost cea a artiștilor.
Oricine are cât de cât suflet și a fost în viața lui la o piesă de teatru- face parte din cealaltă tabără. Oricine a văzut că un actor moare- înainte de a muri cu adevărat- de mii de ori pe scenă- înțelege ce spun. Maestul Ion Lucian era o valoare națională recunoscută- avea titlul de Artist Emerit încă din vremuri pre-ceaușiste. E curios- nu ? Comuniștii și-au respectat valorile, inteligențele. Clasa politică de la putere n-a dat un ban pe ele. Maestrul Ion Lucian a purtat o ultimă și tristă bătălie cu niște animale care merită să fie scoase în afaara legii și vânate ca niște câini turbați. Atunci când tu- Minister de FInanțe- Prim-Ministru sau ANAF susții că dacă un om la 80 și ceva de ani cât avea maestrul la vremea aceea- nu-și poate lua și pensia (de rușine- 600 de lei- e o rușine nu pentru vremelnicii PD-Liști ci pentru ROmânia) și salariul de director pentru o creație- teatrul Excelsior- care nu importă și exportă arme- cum face fratele prezidențial (care e scutit în mod sigur de multe taxe și impozite pe care Ion Lucian și teatrul său Excelesior le aveau de plătit) - ci dimpotrivă aduce lumină pentru români- în acest caz soluția este una singură- astfel de dobitoci acerebrali, Boc, Blejnar și compania trebuie eradicați precum gândacii.
Azi, când a murit maestrul, lumea e un pic mai tristă. Azi, când a murit maestrul, gândacii de bucătărie PD-L- care n-au știut niciodată ce-nesamnă cultura pentru că nici n-au avut vreuna, se freacă de bucurie pe lăbuțe- am mai scăpat de unul contra. Azi atrebui să stabilim la nivel național O ZI de PROTEST CONTRA IMBECILILOR LA PUTERE. Și să nu uităm- că atât guvernările PSD- prin subsecretarul de stat Antonescu- și PNL- au sprijinit cultura. PD-L a distrus-o. Sper că Antena 3 va da diseară citate din PD-Liștii anului 2010 pentru a vedea cât de jos, cât de incredibil de jos sunt acești gândaci cu față umană.

Ce mă enervează îngrozitor ? Când admin-ul, pe care împotriva tuturor regulilor logicii îl socotesc încă un băiat bun- îmi ascunde postări care deranjează puterea. Dar el e Șeful....

+Quote Post
mesaj Apr 7 2012, 11:07 AM
Mesaj #20

Guests

Am ajuns să vedem cum va muri PD-Lul. Va muri ? Mda, nu are nici un fel de șanse. Chiar și eforturile- care probabil că vor proruce rezultate- ale dlui. MRU și ale guvernului păstorit de acesta- nu vor aduce nimic în plus. Atâta vreme cât nu îl poți lega pe actualul titular de la dezvoltare de dna. Udrea sau pe dl.Baba de dl.Miclea- guvernul MRU muncește harnic- dar degeaba în contextul viitoarelor alegeri. Degeaba pentru PD-L , pentru că MRU a sugerat că s-ar putea... să își facă un partid politic. Dacă ar fi să ne luăm după dl.Băsescu Traian, actual președinte, acest partid ar lua relativ nepătații din PD-L (aici avem o problemă cu excluderea lui Preda- probabila plecare a dnei. Macovei pentru că doar cu dl.Sever Voinescu nu se face primăvară) și niște nemulțumiți de Crin din PNL. PSD-ul iese categoric din jocuri atâta vreme cât structura organică a unui baron PSD- fie el Hrebe sau Oprișan- e total diferită de structura organică a prototipului MRU
Reîntorcându-ne la chestiune...
a.PD-Lul poate muri frumos. Fără să falsifice alegerile, fără să scoată nu știu ce dosare din pălărie, fără să-l aresteze la 2 zile înainte de alegeri pe dl.Ponta pentru nu știu ce sponsorizări. Ăștia sunt, au publicul lor credincios (chiar dacă vor fi depășiți de publicul credincios a lui DD) și gata. Cu puțină șansă vor intra în parlamentul următor pe locul minorităților altele decât UDMR.
b.PD-Lul poate muri urât. Cu dna. Udrea afirmând că toată opoziția e proastă (vezi afirmația recentă că ar fi un primar mai bun decât Oprescu, un președinte PNL mai bun decât Crin și un prim-ministru PSD mai bun decât Ponta). Cu votul prin corespondență introdus forțat și voturi din diasporă mai multe decât cele din țară. Cu tot felul de aluzii porumbace și de altă natură ale dlui.Băsescu. Cu manifestări gen anii 50. Cu dl.Boc care va solicita mărirea salariilor cu 2 zile înainte de alegeri. Etc. Reamintindu-ne lecțiile istoriei- în 2000 - principalul partid la putere- PNȚCD-ul- era cam în situația PD-Lului de azi. Toată moștenirea lăsată de Senior (a nu se citi Băsescu) era pierdută de gafele și bâlbele dlor. Ciorbea și Radu Vasile, de falimentele în lanț ale băncilor și de scandalul cu FNI. Introducerea lui Isărescu pe post de moaș(t)ă izbăvitoare n-a salvat nimic, așa cum n-a salvat nimic nici aruncarea lui Stolo în luptă la PNL (după ce în 1996 Stolo îl susținuse pe Iliescu public !!!). PD-Lul poate muri urât, membru de partid la beregata altui membru de partid. Țapi ispășitori- Udrea și Boc.
c.PD-Lul poate supraviețui. DIstanțându-se radical de Traian Băsescu (cu mulțumiri dar fără regrete), punând pe tușă pupăbăsiștii și devenind un partid respectabil, fără Prigoană și alții de teapa lui. Readucându-i în primele linii pe dnii. Cezar Preda, Costică Canacheu, Boureanu, Stolojan, Stoica. Și în general pe toți cei neloviți încă de scandaluri de corupție sau de altă natură. Lăsând în spate- ca eminențe gri- tripleta Videanu-Berceanu- Blaga. Lepădându-se de Udrea și de Anastase ca de Satana.
CU un PD-L curat și nebăsist se pot face alianțe fără nici un fel de problemă. Cu un PD-L curat și nebăsist- în care să predomine cu adevărat ideile reformatoare și nu mimarea lor- se poate face o Mare Alianță- să-i spunem Orizont 2020- orientată spre bunăstarea cetățeanului și nu spre cașcaval furat prost.
Ce va face PD-Lul ? Plecarea lui Frunzăverde- totuși unul din oamenii care a făcut partidul- la pachet cu Cristi Preda arată clar că deocamdată PD-Lului îi cântă Celine Dion. Precum Titanicului, odată...

+Quote Post
Vizitator_jap.
mesaj Apr 10 2012, 06:10 AM
Mesaj #21

Guests

Nene Neuron, daca tot ai in atatia in plus, poate ne luminezi cum e cu baiatul ala de-si pierde noptile la poker - ochii rosii o confirma dry.gif - si care baiat are pretentii prezidentiabile...Nici mai mult, nici mai putin !

Cat de ''ghinionisti'' sa fim ??? sa mergem pe mana unui chiulangiu cartofor si dictator -(cu proprii colegi din ''partid''), sa nu mai spun ca are evidente dezechilibre emotionale.

Cat de ''ghinionisti'' sa fim sa dam girul unei coalitii care propune un asemena monstruletz...sau sa zic mai bine : lipitoare ?!? Oamenii aia, useleii...sunt cu toate tziglele pe casa ??? ... ma cam indoi...

Aveti cuvantul, Domnilor neuroni !

+Quote Post
mesaj Apr 11 2012, 10:29 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (alex @ Apr 9 2012, 05:33 PM) *
De la Congresul USL, în Dubai
Victor Ponta a plecat în vacanță cu Sebastian Ghiță

Imediat după marea reuniune a celor trei partide care fac parte din alianța opoziției unite, președintele PSD s-a îmbărcat sâmbătă seara într-o cursă Tarom cu destinaţia Dubai.

Ponta, soția sa și cei doi copii au zburat la clasa business, iar numărul de bagaje descărcat la intrarea în aeroport a fost impresionant, scrie Evenimentul Zilei. Avionul a decolat de pe Aeroportul Henri Coandă la 19.40. Liderul social-democraților este însoțit în această vacanță de cinci stele de patronul Asesoft și al postului de televiziune Romania TV.

Eu mănânc în acest moment o stridie și ciocnesc un pahar de șampanie Mum. Pentru coafezele lipsite de cultură și lumpenii care se uită la telenovele- care formează publicul țintă al PD-L, probabil că este foarte important ce ne-ai comunicat matale, dle. Alex. Pentru un om normal sunt niște chestii normale- deși probabil că atunci când PD-lul bătea table pe coasta lui Azor - era un fapt normal. Dar noi trebuie să aflăm că Ponta a plecat în Dubai și nu la Mall, serviciu sau partid. Mulțumim pentru ne-informație.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Apr 11 2012, 10:42 AM
Mesaj #23

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 221
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Apr 11 2012, 11:29 AM) *
Eu mănânc în acest moment o stridie și ciocnesc un pahar de șampanie Mum. Pentru coafezele lipsite de cultură și lumpenii care se uită la telenovele- care formează publicul țintă al PD-L, probabil că este foarte important ce ne-ai comunicat matale, dle. Alex. Pentru un om normal sunt niște chestii normale- deși probabil că atunci când PD-lul bătea table pe coasta lui Azor - era un fapt normal. Dar noi trebuie să aflăm că Ponta a plecat în Dubai și nu la Mall, serviciu sau partid. Mulțumim pentru ne-informație.

Felicitari pentru stridie dar daca vrei sa comunici ce maninci, fa-ti un blog.

+Quote Post
Vizitator_Midia si Peroneul.
mesaj Apr 11 2012, 10:50 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (hotnewsadmin @ Apr 11 2012, 10:42 AM) *
Felicitari pentru stridie dar daca vrei sa comunici ce maninci, fa-ti un blog.

Admin rautacios, lasa omul sa manince stridi macar pe forum. Si daca vrea sa bea o sampanie tot pe forum, ce-ai tu cu omul?

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj Apr 11 2012, 11:03 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (Mai mult de un neuron @ Apr 11 2012, 10:29 AM) *

Deja Vu.
Sa trec in revista istoria recenta.
PNL la guvernare PDL in opozitie. Salarii mici=sa isi mai ia o slujaba, eu lucrez in doua parti, servicii medicale proaste=sa isi plateasca asigurarile nu sa munceasca la negru, greve= la munca nu la intins mana, liberali la Monte Carlo= bravo lor, sa bea sampanie ca sunt baieti destepti, pedelistii sunt ofticati ca ei nu isi permit

PDL la guvernare PNL in opozitie. Salarii mici=saracie, ati nenorocit populatia, servicii medicale proaste=nenorocire, ucideti populatia, greve=poporul nu mai suporta, pedelisti la Monte Carlo=ciocoii, se distreaza pe banii poporului (idem posetele si pantofii Elenei Udrea).

USL la guvernare PDL in opozitie : si ce daca s-au dus la Dubai... si eu mananc stridii, va ofticati

Totul e foarte simplu cand vrei.

+Quote Post
mesaj Apr 20 2012, 12:51 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (jap @ Apr 10 2012, 06:10 AM) *
Nene Neuron, daca tot ai in atatia in plus, poate ne luminezi cum e cu baiatul ala de-si pierde noptile la poker - ochii rosii o confirma dry.gif - si care baiat are pretentii prezidentiabile...Nici mai mult, nici mai putin !

Cat de ''ghinionisti'' sa fim ??? sa mergem pe mana unui chiulangiu cartofor si dictator -(cu proprii colegi din ''partid''), sa nu mai spun ca are evidente dezechilibre emotionale.

Cat de ''ghinionisti'' sa fim sa dam girul unei coalitii care propune un asemena monstruletz...sau sa zic mai bine : lipitoare ?!? Oamenii aia, useleii...sunt cu toate tziglele pe casa ??? ... ma cam indoi...

Aveti cuvantul, Domnilor neuroni !

Dragă domnule Jap,

Matale probabil că reprezinți completarea sloganului ”Plici de-aici” a cinstitutului și onestului dl.Prigoană. În rest, faptul că eu îmi petrec nopțile cu fetițe de 18...19 ani iar dl. X și le petrece la pocher- în timp ce dl.Prigoană s-a specializat în bătutul și divorțatul de nevastă- mi se pare exact la fel de semnificativ pentru alegător precum un cârnat regurgitat. Acuma dacă matale nu vrei să-l votezi pe dl.X e dreptul matale legal- dar dacă iei ca motivație faptul că e repetent, chiulangiu și că joacă pocher- cred că ai serioase probleme, nene.

+Quote Post
mesaj Apr 22 2012, 09:50 PM
Mesaj #27

Guests

Sincer, m-am bucurat la apariția PD-ului. Față de persoane nefrecventabile gen Iordache sau Bebe Ivanovici, de care era plin PSD-ul, PD-era un mare pas înainte.
PD a jucat rolul looser-ului până în 2004. După un scurt intermezzo în 1996-2000, când singura performanță a PD a fost să-i dea jos pe Ciorbea și Radu Vasile, PD-ul a intrat într-un cont de umbră. Vine putsch-ul care-l dă afară pe Roman și-l pune pe Băsescu. La un partid așa de mic nu se numește alegeri ci lovitură de palat. Roman era nesuferit datorită trecutului său părintesc- internaționalist- de nesuportat pentru Măgurilă și securitatea națională care de-abia aștepta un partid ca PD-Ul. Vine 2004 și lacrimile de crocodil ale lui Băsescu față de Stolo. În Realitate Stolo n-avea nimic, Securitatea îl avea totuși mai la mână pe Băse decât pe Stolo. Alegerile cu miros de fraudă din 2004 - când Băsescu ba acuză ba nu fraude- le perced pe cele din 2009.
PD-ul n-a fost niciodată un partid mai sus de marja de eroare. Traseismul politic din 2005...2006, cu Stolojan- această creață mixtură genetică între PSD,PNL și PD și Mona Muscă cea securistă cu acte în regulă l-au umflat nemăsurat. Și-a închipuit prostește că poate îngiți și PNL-ul pe principiul ”lasă că vă dăm noi...”. Toată lumea știe că PD-Lul a dat puternic din față, mai ales celor utili o perioadă, apoi aruncați ca pe ambalaje inutile.
PD-Lul a fost singura dată când a contat un partid bielă-manivelă, cu biela în Băsescu iar manivela în slabul de minte executant Boc. Toți ceilalți- de la Stolo și până la Blaga, de la Berceanu și până la Preda au fost lăsați în liniștea lor atâta timp cât nu deranjau mecanismul de distrugere a țării bielă- manivelă. Dacă ceri unui PD-List să spună ce a făcut PD-Lul bun în 8 ani de mandat bâjbâie. Că a lăsat justiția liberă- de parcă sub PNL ea era iobagă. Că a salvat țara de soarta Greciei- o aiureală. Esențialul e nu numai că Tăriceanu a adus nivelul de trai la un standard pe care nici cel mai academician PD-List nu-l va putea egala dar și că încasările la stat au fost de cel puțin 10 ori mai mari. Oamenii cu minte puțină, Boc, Băsescu și-au închipuit că soarele răsare când vor ei. Neh. Falimentul indus în România din 2010 încoace de Boc și Băsescu își găsește justificarea nu numai în termenul de genocid ci și în legile penale românești.
Singura șansă a PD-Lului este să renunțe deschis și pe față la hoitul lui Băsescu. Să recunoască că un neica-nimeni, mediocru și vulgar a fost 8 ani președinte de țară pentru că s-au păcălit- și în realitate PD-Lul l-a susținut pe Băsescu- așa cum e și normal.
PD-Lul se poate reinventa- ca un partid de nișă- al intelectualilor care se preocupă de agora. Cristi Preda, Sever Voinescu, dl.Paleologu sunt deja un nucleu. Dar singura lor șansă e să renunțe la imaginea boccie de stagnare răchițeleană pe motiv de ”no, ham” și să adopte inteligența reală, speculativă, a miticilor.
Văd PD-Lul ca un PAC cu soluții economice- pentru toată țara, inclusiv pentru ”masele” dde întreținuți închipuiți de Boc și Băsescu. Văd PD-Lul ca un partid creștin- ancorat în mila și căința creștină. Văd PD-Lul ca un partid cu adevărat democratic, unde nimeni nu va mai pune pumnul în gură celor care au opinii contrarii. În plus, văd PD-Lul curățat de oamenii-gunoaie- Prigoană, Udrea, Eba.

+Quote Post
Mai mult de un n...
mesaj Apr 25 2012, 10:45 PM
Mesaj #28

Membru veteran

Degringolada PD-L a avut momente de umor caragialesc la fazele cu dna. Anastase care și-a exprimat temerea pentru securitatea personală. Ceea ce ne face să fim niște purcei misogini și să spunem că dna. Anastase era mai deșteaptă defilând în costum de baie acum 20 de ani decât vorbind. Chiar și din Parlament care nu este neapărat o reuniune de oameni extrem de inteligenți. Dna. Anastase mai are mult până la valoarea unui I.G. Duca și nu e Ponta șeful Legiunii să o execute- pariez că n-ar fi în stare să taie nici o găină.
Problema groasă- dar groasă de tot este ce va fi după. Când USL (sau PDL) va fi câștigat alegerile și când ne vom vedea iarăși prin ochii cerșetorilor, prostituatelor și șuților români din Europa, iarăși prin haitele de câini maidanezi, mizeria zilnică atât din trup cât și din minte. Prin sistemul feudal de relații care-l leagă pe ministru de subordonat sau pe șeful de consiliu județean de ultimul portar de la Primăria din Vadu Șapcă. Prin iresponsabili care sunt în fruntea ANRE- cum ajung ei acolo ? - și care dau OK pentru o firmă de 2 lei să monteze gaze într-un oraș de parcă respectivii ar vinde panseluțe prin piață.
Ce va fi după ? Aș dori să văd USL-ul că revine la sistemul funcționarilor publici aleși pe criterii de competență și care să nu poată fi dați afară de boci care se îndoiesc de loialitatea lor. Aș vrea să văd USL-ul că își propune ca în 4 ani România să ajungă din urmă Cuba în ceea ce privește sistemul sanitar (țel extrem de ambițios pentru că Cuba are cel mai performant sistem sanitar din America de Sud). Aș dori să văd că micul întreprinzător are nevoie exact de 3 ore să-și facă o firmă care nu-l costă mai mult de 1000 de lei cu toate angaralele de început și că ANAF-ul taie lumina și toate facilitățile, confiscă tot ce prinde la firmele mici și mari care nu-și plătesc 6 luni impozitul.
Mi-aș dori să văd, după anii 60 România alfabetizată. Unde la show-urile Antenelor nu va spune nici o blondă că ziarul PCR se numea ”Convorbiri literare” .Și unde un nea Georghe, numai cu școala generală, să fie capabil să redacteze în orice moment din viața lui o petiție către autoritățile locale.
Mi-aș dori să văd dispărute obsesia mogulilor, trasului în țeapă și a ”morții prin compasiune” a caprei vecinului. Nu suntem cu toți egali, unii câștigă și vor câștiga mai mult decât alții. Nu vreau să existe o instituție care să aibă dreptul să-mi urmărească mie telefonul și să interpreteze comunicările mele către nevastă sau către partenerii de afaceri așa cum îi taie astăzi capul pe bravii procurori din ROmânia- care în proporție de 99.9% ar fi mult mai potriviți pentru culesul de mușețel. Aș dori să văd că în România se aplică legea UE și numai legea UE, că nu ți se ia și a treia piele de pe tine dacă ai 3 servicii și că dacă ești interceptat din greșeală statul îți cere oficial scuze și îți plătește și despăgubiri.
Aș dori să se renunțe la orice fel de cheltuieli gen mașini pentru parlamentari- sau deplasări la mic dejun cu rugăciune la Casa Albă- 4 ani- în favoarea bolnavilor incurabili din ROmânia. Care ar trebui să primească fără discuții toate medicamentele de care au nevoie, oricât de scumpe ar fi ele. Iar pe dl.Duță l-aș vedea (mă gândeam la ceva cu o funie și o macara dar voi fi acuzat că voi asasinate politice) deci pe dl.Duță l-aș vedea, conform pregătirii dumisale, întreținător de WC la Universitate. Cu Băsescu administrator bețiv de scară, Elena Udrea așteptându-l pe dl.Cocoș cu mâncare caldă seara când vine domnia sa acasă și având grijă și de cei 7 copii. Pe dl.Boc cu o viață lungă și fericită de cosaș la Răchițele iar pe dna. Vass la un ghișeu RATB .
După 23 de ani de la Revoluție o ducem mai rău ca înainte, suntem mai dezbinați, mai inculți și neinstruiți, mai bolnavi (apropo, TBC-ul fusese eradicat pe vremea comuniștilor. Avem vreo 5...7% din populația adultă TBC-istă azi). N-am reușit să luăm din Vest decât ce e mai rău- mizeria și promiscuitatea morală, drogurile și crima organizată. Să nu se înțeleagă că oi fi un puritan.Dar când citesc că circa 25% din elevii liceelor bucureștene au încercat cel puțin o dată droguri- despre care nu se auzise înainte de 1989- mă cuprinde o teamă rece- rece- despre cum va fi Românika în următorii 20 de ani. Înainte de disoluția inevitabilă dacă n-o oprim. Acum, după alegeri.

+Quote Post
Mai mult de un n...
mesaj Apr 27 2012, 09:33 PM
Mesaj #29

Membru veteran

Faptul că dl.Băsescu a înlocuit (de ce ?) guvernul slabului la minte Boc cu guvernul unui intelectual de marca lui Ungureanu- a fost o manevră întârziată cu vreo 4 ani și făcută la presiunea străzii- scoasă tot de prostia băsesciană cu Arafat. Nu s-a dat nici un fel de explicație de ce a fost înlocuit Boc dacă era așa de bun. Ne amintim de scremerile de prin 2009- când Stolo a refuzat- ca și dl.Croitoru- conducerea unui guvern de pitici, sclavii din minele de halva ale dlui. Băsescu.
Ce-au făcut guvernele PD-Liste ? Absolut nimic. În afară de faptul să calce în picioare orice fel de principii democratice și de bun simț pe motivații imbecile gen ”Eu am salvat ROmânia” și ”Eu știu ce e mai bine pentru România”. Dl.Ungureanu a fost unul din ultimii sacrificați pe tocătorul lui Băsescu. Cu o politică independentă la început, a trebuit să dea bani primarilor PD-L, să cedeze șantajului UDMR-ist și să accepte afronturile Băsesciene („nu m-am consultat nici o clipă cu premierul Ungureanu”).
PD-L, un partid sinucigaș. Nici măcar în ceasul al 12-lea, după ieșirea PD-Lului Boc de la guvernare, n-au apărut nici un program coerent PD-L, nici o atitudine coerentă PD-L. Ci doar cerința ca membri PD-L care îl depășeau în deșteptăciune pe premierul Boc în proporție de 10.000:1- vezi Cristi Preda- să tacă și să îngită promovarea unor nulități gen Prigoană. PD-Lul putea să moară frumos- cu oameni cinstiți aruncați în bătălii fără reușită. A ales să putrezească urât și mirositor, de viu. Cu guvernul USL baronii PD-L își pierd orice sprijin în teritoriu- pentru ei nu există decât 2 căi- decesul evident politic sau cerșeala la USL dacă vor fi primiți. Primii cerșetori ? Flutur, Pinalti, Blaga.
Vrabia mălai visează. Moțiunea de cenzură a trecut nu pentru că guvernul Ungureanu ar fi fost rău și prost- ci pentru că era adresat unei mentalități PD-Liste- de răi și proști, respectiv imovabilului Băsescu cu al lui pitic de grădină- Boc. Și-o fi cerșit azi Băsescu încă doi ani de președenție ? Dl.Băsescu e un vânat legal pentru miile de abuzuri făcute- așa că dacă dl.Ponta dă mâine sezon de vânătoare la Băsescu sunt sigur că servilul Morar îl va dota cu tot ce-i trebuie pentru a-l trimite pe Băsescu Unicul după gratii până la decesul său.
Ce-a arătat plânsul dnei. Plăcintă sau declarațiile dlui. Croitoru ? Că PD-L n-a fost niciodată un partid democratic ci doar bazat pe FuherPrinzip- iar Goebbels- Boc era totalmente departe de orice ființă gânditoare. Eu, dacă aș lucra la Antene aș pune până la alegeri doar mârlăniile împotriva României făcute de administrațiile PD-L. Ar fi suficient ca PD-leaua să dispară în neant.

+Quote Post
Vizitator_Portofelul plin și fin.
mesaj Jun 14 2012, 07:58 PM
Mesaj #30

Guests

Cred că trebuie să fi fost o ședință de râsul național. Parcă-l și văd pe dl.Boc, care aștepta laude pentru victoria de la Cluj, pe PD-Liști care se uitau cât de scurtă era fusta dnei. Udrea și-și spuneau ”Nuți s-a cam îngrășat de când nu mai suntem la putere” și pe veșnicii oportuniști (nu spui care) care-și făceau calendarul pe agende și tablete când să treacă la USL.
Domnilor și doamnelor, am fost conduși pentru aproape 4 ani de zile de acești oameni. Am aplaudat sau dat din gură împotriva lor cu senzația că ne jucăm ca handicapații- cu capul de ciment- poți să dai cât vrei cu capul, poți să ți-l și spargi, cimentul tot acolo rămâne. A rămas ceva ? Până la momentul Arafat circul Boc părea uns cu superglue la alternanță cu Antonel și Pontănel care părăsiseră deja parlamentul, lăsând circul să se desfășoare. Și pe dna. Anastase să facă din 80 170, și pe dl.Băsescu să treacă o lege a sănătății care favoriza cuplul Cocoș-Udrea. A fost suficient să intervină un singur om pentru a se vedea că românii n-au fost chiar adormiți de chelia hipnotică a președintelui sau de floricica și frunzulița verde pe pat Swarowski și poșete Vuitton a dnei Udrea (scuze dar dl.Boc adoarme pe oricine, oricând prin simpla sa prezență).
Ce ne spune nouă asta ? Că partidul fondat de Petre Roman- PD-ul- nu mai există și că niște clowni Bozo au ajuns să conducă România dând cu mopul, tăind lemne și făcând absolut orice în afară de ceea ce presupune o conducere. Că niște oameni de treabă- cum ar fi dl.Baconschi sau dl.Paleologu- sunt trecuți totdeauna dar absolut totdeauna pe altă listă, iar când încearcă să mârâie (vezi cazul Cristian Preda+Monica Macovei) tătuca spune ”Dacă eram eu președintele PD-L de mult îi dădeam afară”. Că democrația nu mai există în PD-L cam de când a devenit Buzila parlamentar european cu anasâna (o înțeleg perfect pe dna. Mungiu-Pippidi) fiind înlocuită de o camarilă cu singurul motto ”După noi, potopul”.
MRU- dacă chiar vrea să facă ceva- nu trebuie să încerce nimic cu un cadavru. În foarte mare putrefacție. Pentru că din PD-L nu pot fi izolați nici măcar cei 2 înțelepți care ar fi permis SOdomei să supraviețuiască. Toți sunt cam galben- verzi de ochii tătucăi....

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th December 2014 - 11:24 AM