IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Politica jucata ca la teatru
Vizitator_Vizitator_dan..
mesaj May 1 2012, 06:36 PM
Mesaj #1

Guests

Dupa parerea mea am asistat in seara asta la un spectacol de teatru televizat: anuntarea componentei guvernului Ponta. laude reciproce, felicitari, strangeri de mana calde si urari. Mi-a adus aminte de Epoca de Aur.

Parerea mea este ca USL are niste consilieri de imagine foarte buni, ca reusesc sa-si disimuleze intentiile prin discursuri bine alese. Realitatea este ca au impartit prada la trei guri flamande, ca o sa inceapa probabil numirile lor in ministere, institutii publice care normal ca nu erau fraieri sa le anunte.

Dar un punct mi-a retinut atentia, a pomenit de coruptie si o sa urmaresc un singur lucru decizia in cazul recursului pe care avocatii lui Adrian Nastase l-au facut impotriva condamnarii la inchisoare. Daca o sa fie data inchisoare cu suspendare, o sa fie spalat sau mai rau judecatoriilor o sa le fie frica sa se pronunte si o sa amane iarasi decizia, atunci vorbele goale ale lui Ponta si Antonescu nu cred ca o sa pacaleasca pe nimeni. Justitia nu se face vorbind despre ea la televizor ci condamnand marii corupti.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 1 2012, 07:15 PM
Mesaj #2

Guests

Citeaza (Vizitator_dan. @ May 1 2012, 06:36 PM) *
Parerea mea este ca USL are niste consilieri de imagine foarte buni, ca reusesc sa-si disimuleze intentiile prin discursuri bine alese.

Or fi avand consilieri buni, dar au si niste suporteri incredibil de usor de dus de nas.

Exista o vorba: "Daca pana la varsta de 30 de ani nu esti de stanga, esti lipsit de inima. Daca dupa varsta de 30 de ani nu esti de dreapta, esti lipsit de minte". Electoratul USL (de fapt PSD, pentru ca liberalism nu exista decat cu numele in partidele din RO.) este un electorat imatur, care spera sa aiba cineva grija e ei, "sa aiba cine le da o cana cu apa". Intalnirile lui Mazare cu pensionarii sunt absolut edificatoare la capitolul asta.

Sunt oameni crescuti si educati in comunism, asta le promitea Partidul la vremea aceea, ca va avea grija de toate problemele lor. Iar ei asta cauta si azi, un partid care sa le promita ca va avea grija de ei.

+Quote Post
Vizitator_Unchiul Sam.
mesaj May 1 2012, 07:54 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (Warrington @ May 1 2012, 07:15 PM) *
Intalnirile lui Mazare cu pensionarii sunt absolut edificatoare la capitolul asta.

E mai complicat.
Cand apare inconjurat de gagici, pozand in Playboy, in masini si cluburi de fite, in statiuni exotice este admirat de alta categorie. Si tot teoretic pensionarii ar trebui sa fie dezgustati de acest tip de caracter.
Dar romanul nostru cand isi alege un erou ii accepta absolut orice.
Imi pare rau sa ajung la concluzia asta dar alegatorul roman in momentul de fata nu are cum sa genereze alt gen de politicieni.
Cat timp exista fi fraieri, vor misuna smecherii care sa profite de ei.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 2 2012, 02:07 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza ((musafir nepoftit @ May 2 2012, 12:12 AM) *
În rest, să știi că educația în comunism era mult mai bună decât cea primită de matale

Aveam 21 de ani in 1989, asa ca am unele idei despre educatia din comunism.

și sunt dispus să-ți demonstrez în orice loc și la orice oră

Ai demostrat deja prin mesajele pe care le-ai scris pana acum, nu te mai deranja.

repeți lozinci PD-le-

Nu repet nici un fel; de lozinci, ar vrea PD-L sa aiba un ideolog ca mine! tongue.gif
Una din dramele Romaniei este ca PD-L se afla cel mai la dreapta spectrului politic, desi ideile sale sunt cam de centru stanga, in lumea civilizata. Iar cealalta drama este ca intre politica si economia romaneasca raporturile sun cele tipice pentru feudalism, iar PD-L nu a schimbat nimic la capitolul asta. Ba chiar dimpotriva, Boc a politizat si mai mult administratia. Din pacate, nu se poate spera ca USL va face ceva la acest capitol, asa ca ne mai vedem in 2016.

dar și la educația tehnică.

Mai ales! tongue.gif Cand la Electronica si Telecomunicatii se predau in 1989 aceleasi lucruri care se predau si in 1975, e de inteles de ce Romania n-a fost vreodata in stare sa fabrice un hard-disk sau macar un modul de memorie RAM.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 2 2012, 02:17 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (musafir nepoftit @ May 2 2012, 12:09 AM) *
”S-ar preta un prim ministru la găinării cu termopane- de exemplu ?”

Ba bine ca nu! biggrin.gif

Dar la un pariu cu Tiriac, pe un Mercedes, s-ar preta acelasi prim-ministru? rolleyes.gif
Dar sa le spuna textual ziaristilor, in plina conferinta de presa, ca pot "sa-i numere ouale", s-ar preta acelasi prim-ministru? cool.gif

Exista oameni lipsiti complet de demnitate, cand e vorba de spaga. Si cum crezi ca se compenseaza lipsa de demnitate? Prin manifestari de orgoliu.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj May 2 2012, 04:38 AM
Mesaj #6

Guests

Acum au aparut si detaliile despre oamenii USL-uli si pur si simplu te sperii:

- Daniel Constantin la Agricultura demonstreaza clar ca Ponta si Antonescu vor sa jefuiasca bugetul de stat, Dan Voiculescu, seful lui Constantin, fiind acuzat intr-un proces de un prejudiciu de 60 de milioane de euro prin achizitonarea a 3,6 hectare din patrimoniu ICA la un pret de 75 de ori mai mic. Voiculescu i-a imprumutat lui Daniel Constantin 300.000 euro.

- Florin Georgescu, fost ministru in guvernul Vacaroiu si refuzat de FMI in guvernul Nastase, a fost, în anul 2000, în conducerea Băncii de Investitii şi Dezvoltare (BID), instituţie controlată Sorin Ovidiu Vîntu.

-Mircea Diaconu, a facut trafice de influenta si abuz in serviciu pentru ca sotia lui sa primeasca o slujba la teatru. A recunoscut ca primit o vila de la Patriciu.

- Mariana Campeanu de la Munca este o alta babaciune, de un populism si demagogie neegalata cu o singura realizare in timpul Guvernului Tariceanu: a permis sute de mii de angajati fara forme legale adica la negru.

- Corina Dumitrescu, sotie de parlamentar PSD, rector al Universitatii Crestine "Dimitrie Cantemir" este in plin proces cu Ministerul Educatiei privind clasificarea universitatilor particulare.

- Eduard Hellvig, este secretar general al PNL si sefu de campanie al PNL, pus la Ministerul Dezvoltarii pentru a sifona banii europeni necesari campaniei electorale.

- Dan Nica, Ioan Rus si Rovana Plumb sunt fosti ministrii in guvernul Nastase, cel mai mafiot guvern al Romaniei din toate timpurile

- Titul Corlatean, un diplomat, a fost trimis la Justitie pentru a face praf activitatea procurorilor si judecatorilor care instrumenteaza dosare ale membrilor USL.

Teatrul ieftin oferit de USL se explica acum foarte bine.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_iulian..
mesaj May 2 2012, 05:18 AM
Mesaj #7

Guests

Victor Alistar este incompatibil, nu poate fi numit ministru.

Este un caz mai vechi al Agentiei, care a dat o decizie care a ramas definitiva si care isi produce efectele timp de trei ani, respectiv pana in august 2012. Potrivit acestei decizii, dl Victor Alistar este incompatibil cu orice functie publica, deci nu poate sa ocupe postul pentru care este propus, trebuie respectata legea", a declarat, la Digi Tv, Horia Georgescu.

+Quote Post
Vizitator_joseu.
mesaj May 3 2012, 07:53 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza
Dar romanul nostru cand isi alege un erou ii accepta absolut orice.

Foarte adevarat.
Da de teatrul acela : DRAGA STOLO!!! DRAGA STOLO ?!!??!HAHA!!HOOO??HIIII!HAAAA HAA???

VA MAI AMINTITI?
Premiul Oscar cu 2 mandate.

+Quote Post
Vizitator_titus steel.
mesaj May 3 2012, 12:06 PM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (cristina03 @ May 3 2012, 08:16 AM) *
Un joc de teatru e putin spus,

Fara imaginatie ce propuneti.Ei sunt niste artisti ,ar merita niste roluri in filme xxx deja se stie ca juni USL se pricep exemple sunt mazareii,robertino S.A.M.D.ponta nu sia schimbat nevasta tot in tabara de vara.Iar batrineii tariceanu si jucausu adrian ar intregi scenariu.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 3 2012, 12:53 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (titus steel @ May 3 2012, 12:06 PM) *
Fara imaginatie ce propuneti.

Nu fi naiv, ea face reclama la transpaletii Lampero tongue.gif
Nu e la prima postare. Vezi ca pe "transpalet" se poate da click, e un link acolo.

+Quote Post
Vizitator_titus steel.
mesaj May 3 2012, 01:03 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Warrington @ May 3 2012, 12:53 PM) *
Nu fi naiv, ea face reclama la transpaletii Lampero tongue.gif
Nu e la prima postare. Vezi ca pe "transpalet" se poate da click, e un link acolo.

Super tare ,chiar am crezut ca este o invitatie deschisa la munca de jos catre politicieni.Eu ii invitam la ascuns pietre sub calea ferata.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj May 3 2012, 01:30 PM
Mesaj #12

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (titus steel @ May 3 2012, 02:03 PM) *
Super tare ,chiar am crezut ca este o invitatie deschisa la munca de jos catre politicieni.Eu ii invitam la ascuns pietre sub calea ferata.

Cine? Am o optiune, zice asa: Sterge toate postarile userului (IPului) Yes/No. Care va sa zica transpaleti.

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj May 3 2012, 01:43 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza (Warrington @ May 2 2012, 02:17 AM) *
"sa-i numere ouale",

Pai, pana la urma niste ziaristi au numarat ouale si nu a iesit bine AN cu ele fata de declaratia de avere.

Mai, ce sa fie oare?
Probabil a gresit la aritmetica distinsul umanist pentru ca aritmetica nu este pentru orice, chiar daca odata ai fost PM.Cica chestiunea asta cu contabilitatile vine de la ... ca ei socotesc bine si repede, si mai ales stiu cum sa greseasca blush.gif Ma scuzati, dar este semn de apreciere... blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 4 2012, 04:29 PM
Mesaj #14

Guests

Citeaza (Vizitator_iulian. @ May 2 2012, 05:18 AM) *
Victor Alistar este incompatibil, nu poate fi numit ministru.

Victor Alistar macar are o scuza, e incompatibil datorita prevederilor legii. Dar Corina Dumitrescu este incompatibila dpdv intelectual, etic si moral cu calitatea de ministru, dupa tot show-ul lamentabil cu universitatea "StanDford" si "erorile materiale" din CV-ul domniei-sale tongue.gif

O poveste plina de invataminte din 1979: Zbigniew Brzenzinski il convinsese pe Jimmy Carter ca ar fi foarte util sa le lase sovieticilor impresia ca Statele Unite ar ajuta in mod deschis mujahedinii afghani, astfel incat URSS-ul sa invadeze Afghanistanul. Jimmy Carter a ascultat sfatul, iar sovieticii s-au comportat previzibil: in a doua zi de Craciun din 1979, tancurile sovietice au intrat in Afghanistan.

Moment in care Jimmy Carter, oarecum nedumerit, l-a intrebat pe Brzenzinski:
"- Bun, au invadat Afghanistanul, acum ce mai trebuie sa facem?"
Zbigniew Brzenzinski era total relaxat:
"- Acum nu mai trebuie sa facem nimic. Afghanistanul va fi Vietnamul lor" biggrin.gif

Nu stiu cine l-o fi convins pe Basescu sa-l desemneze pe Ponta premier, dar asta a rezolvat de la sine competitia electorala: nu mai e nevoie sa faca nimeni nimic pentru ca electoratul sa-l regrete pe MRU. Ponta si USL fac ei tot ce e nevoie biggrin.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 4 2012, 05:20 PM
Mesaj #15

În Numele Adevărului

Grup: Membri
Postari: 10 152
Inscris: 10-June 08
De la: Deva
Utilizatorul numarul: 1 133

Citeaza (Warrington @ May 4 2012, 06:29 PM) *
Nu stiu cine l-o fi convins pe Basescu sa-l desemneze pe Ponta premier, dar asta a rezolvat de la sine competitia electorala: nu mai e nevoie sa faca nimeni nimic pentru ca electoratul sa-l regrete pe MRU. Ponta si USL fac ei tot ce e nevoie biggrin.gif

Man, ai spus undeva pe forum ca ai vrea sa fii ideologul PDL. Daca intr-adevar esti genul wannabe si doresti sa fii "avocatul diavolului", atunci mai trebuie sa lucrezi serios la artificiile retorice, ca lasi o impresie la limita dintre deplorabil si penibil. mellow.gif No offence, I hope. Conform logicii tale, nimeni nu ar mai trebui sa-si asume riscuri in Romania, pentru ca e condamnat sa se compromita din start. Tu, de fapt, faci aici apologia neimplicarii politice si chiar a pasivismului. Conform aceleiasi logici, eu afirm ca degeaba te-ai pripasit prin Warrington, England, intrucat -avand asemenea conceptii comunistoide- nu vei reusi niciodata sa ai succesul pe care scontezi ca sa-ti vezi visele implinite.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 4 2012, 05:29 PM

--------------------
https://www.scribd.com/collections/3894082/Holosemantica

http://pintea-haiducul.simplesite.com/423681607

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 4 2012, 06:40 PM
Mesaj #16

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 4 2012, 05:20 PM) *
Conform logicii tale, nimeni nu ar mai trebui sa-si asume riscuri in Romania, pentru ca e condamnat sa se compromita din start. Tu, de fapt, faci aici apologia neimplicarii politice si chiar a pasivismului.

Atunci cand traiesti in plina nevroza, interpretarile fanteziste ale afirmatiilor altora te ajuta sa eviti in continuare contactul cu realitatea. dar nu si cu antena 3, din cate se vede! biggrin.gif

Pentru o persoana fara probleme psihiatrice, interpretarea celor afirmate de mine era mult mai simpla: Ponta nu e decat un demn continuator al coruptiei de partid si de stat promovata cu succes de Adrian Nastase, iar propunerea sa pentru Ministerul Educatiei dovedeste din plin asta, mai mult decat ar putea-o face orice retorica PD-L. Dupa mintea ta, Ponta se sacrifica de dragul natiunii, preluand in acest moment guvernarea? In cel mai rau caz, se sacrifica la presiunea baronilor din PSD infometati dupa atata opozitie.

Conform aceleiasi logici, eu afirm ca degeaba te-ai pripasit prin Warrington, England,

Imi pare bine ca recunosti cum ai ajuns la concluzia asta biggrin.gif Nu e decat o noua dovada asupra modului cum functioneaza mintea ta, generandu-si permanent o realitate proprie.

Am trecut o singura data prin Warrington, de cand sunt in Anglia. Si am stat acolo mai putin de o ora. Motivul pentru care folosesc acest nick-name ma priveste direct si personal.

Nu ma pot impiedica sa remarc din nou preocuparea ta pentru persoana interlocutorului, nu pentru ideile acestuia. Daca as fi psiholog, as spune ca nevroza ta se zvarcoleste de moarte cand cineva iti aseaza o oglinda in fata, pentru ca vezi in acea oglinda chipul Meduzei si nu te mai poti pacali. Dar cum nu sunt psiholog, n-o sa sustin asa-ceva tongue.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 4 2012, 06:43 PM
Mesaj #17

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 4 2012, 08:40 PM) *
Atunci cand traiesti in plina nevroza, interpretarile fanteziste ale afirmatiilor altora te ajuta sa eviti in continuare contactul cu realitatea. dar nu si cu antena 3, din cate se vede! biggrin.gif [...]

Imi pare bine ca recunosti cum ai ajuns la concluzia asta biggrin.gif Nu e decat o noua dovada asupra modului cum functioneaza mintea ta, generandu-si permanent o realitate proprie. [...]

Daca as fi psiholog, as spune ca nevroza ta se zvarcoleste de moarte cand cineva iti aseaza o oglinda in fata, pentru ca vezi in acea oglinda chipul Meduzei si nu te mai poti pacali. Dar cum nu sunt psiholog, n-o sa sustin asa-ceva tongue.gif

Man, acestea sunt cumva atacuri la persoana? Eu nu te-am atacat la persoana, ti-am atacat ideile, pentru ca sunt incoerente si nu reflecta realitatea. Daca vrei sa fii abject, cauta-ti alt forum.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 4 2012, 06:50 PM

--------------------

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj May 4 2012, 06:53 PM
Mesaj #18

Administrator

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 4 2012, 07:43 PM) *
Man, acestea sunt cumva atacuri la persoana? Eu nu te-am atacat la persoana, ti-am atacat ideile, pentru ca sunt incoerente si nu reflecta realitatea. Daca vrei sa fii abject, cauta-ti alt forum.

Pintea, nu mai fa referiri la persoana. Stiu ca asta e tehnica ta de a obtine replici si a fi ... important, dar incearca sa scrii la subiect.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 4 2012, 06:54 PM
Mesaj #19

Guests

Man, ai spus undeva pe forum ca ai vrea sa fii ideologul PDL.

N-am spus asa ceva, dar in schimb recunosc sincer ca as prefera sa am interlocutori care sa nu aiba nevoie de psihoterapie.

Daca as fi vrut sa fiu ideologul PD-L, nu as fi venit in Anglia. Ceea ce am sustinut eu a fost ca "ar vrea PD-L sa aiba un ideolog ca mine", ceea ce e destul de departe de ce-ai inteles tu. Cand am decis sa parasesc definitiv Romania, motivul a fost ca viata mea nu e destul de lunga pentru a avea rabdare pana cand asteptarile de la propria-mi persoana imi vor implinite intr-o tara ca Romania. Iar asta ramane valabil indiferent daca Romania este guvernata de PD-L sau de USL.

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj May 4 2012, 07:16 PM
Mesaj #20

Administrator

Citeaza (Warrington @ May 4 2012, 07:54 PM) *
N-am spus asa ceva, dar in schimb recunosc sincer ca as prefera sa am interlocutori care sa nu aiba nevoie de psihoterapie.

Daca as fi vrut sa fiu ideologul PD-L, nu as fi venit in Anglia. Ceea ce am sustinut eu a fost ca "ar vrea PD-L sa aiba un ideolog ca mine", ceea ce e destul de departe de ce-ai inteles tu. Cand am decis sa parasesc definitiv Romania, motivul a fost ca viata mea nu e destul de lunga pentru a avea rabdare pana cand asteptarile de la propria-mi persoana imi vor implinite intr-o tara ca Romania. Iar asta ramane valabil indiferent daca Romania este guvernata de PD-L sau de USL.

Pe tine te rog sa nu-l ajuti pe Pintea sa contabilizeze raspunsuri in urma atacului la persoana.

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 4 2012, 07:24 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 4 2012, 06:59 PM) *
Mie mi se pare ca exact asta ti-ai dori.

Ti se pare. Ce incercam eu sa spun era ca sunt mult prea bun pentru PD-L, care nu isi poate permite un ideolog ca mne tongue.gif

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 5 2012, 01:57 AM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Caracatița casnică @ May 4 2012, 10:41 PM) *
Acuma dacă ești născut după 1990 nu e vina matale- decât că îți lipsește informația pe care să-ți bazezi o judecată de valoare.

1. Am mai scris ca aveam 21 de ani in 1989.
2. Parerile mele deriva din faptul ca am vazut cum functioneaza alte tari, asa ca am niste explicatii privind motivele pentru care lucrurile merg asa cum merg in Romania.
3. "de stanga" in Romania inseamna cu totul altceva decat in vest. O anumita redistribuire a profiturilor din orice economie este absolut normala, dar ceea ce se intampla in Romania n-are nici o legatura cu asta. "Stanga" mioritica vrea sa controleze toata economia.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 5 2012, 06:25 AM
Mesaj #23

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 5 2012, 03:57 AM) *
"Stanga" mioritica vrea sa controleze toata economia.

Si asta e rau? Din ce punct de vedere? Reamintesc cititorilor ca presa occidentala ii facea publicitate acum cateva saptamani profesorului de economie Richard Wolff care sustinea ca "SUA trebuie sa renunte la capitalism". Capitalismul a murit, man, nu mai incerca sa-i dai baloane de oxigen. E chiar trendy in zilele noastre sa-ti doresti controlul intregii economii, "stanga" mioritica nu face decat sa fie in ton cu spiritul vremii.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 5 2012, 06:26 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_mary2011.
mesaj May 5 2012, 11:50 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 5 2012, 06:25 AM) *
Si asta e rau? Din ce punct de vedere? Reamintesc cititorilor ca presa occidentala ii facea publicitate acum cateva saptamani profesorului de economie Richard Wolff care sustinea ca "SUA trebuie sa renunte la capitalism". Capitalismul a murit, man, nu mai incerca sa-i dai baloane de oxigen. E chiar trendy in zilele noastre sa-ti doresti controlul intregii economii, "stanga" mioritica nu face decat sa fie in ton cu spiritul vremii.

Draga Pintea,

1, Daca confirmi ca PSD-ul / USL-ul asta urmareste cu economia este un bun castigat pentru forum.
Banuiesc ca vorbesti in cunostiinta de cauza. Ca vajnic aparator al celor mentionati anterior inteleg ca asta se doreste de catre acestia. Bravo!!!Altii poate vor sa aiba o alta economie.

2. Daca v-ati gasit mentorul in economie cred ca va puteti simti implinit. Bravo!!!

3. Cand ati facut aceea referire al acel profesor de economie - mi-am adus aminte ce speriati erau marea majoritate a americanilor in 2008-2009 ca statul nationalizeaza economia... Ce discutii erau...Mi se pareau deplasate pentru ca venind din tara lui ceausescu tema imi era cunoscuta si USA parea departe.
Uite ca nu erau ingrijorati chiar degeaba, noroc ca barcuta lor, ma rog "Enterprise"-ul lor merge in alta directie. Stiti ca nu se recomanda sa duci grija altora???

O zi senina va doresc cu multe perspective economice,

P.S.
Daca urmaresti un alt gen de economie de cenu incerci aici, aproape, in Ucraina, ori in Rusia, sau chiar mai departe in China - mareata tara, cu mareti conducatori- ? Aici experimentul este poate la scala prea mica si poate sa conduca chiar spre capitalism... rolleyes.gif

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 5 2012, 12:22 PM
Mesaj #25

În Numele Adevărului

Citeaza (mary2011 @ May 5 2012, 01:50 PM) *
Daca urmaresti un alt gen de economie de ce nu incerci aici, aproape, in Ucraina, ori in Rusia, sau chiar mai departe in China - mareata tara, cu mareti conducatori- ? Aici experimentul este poate la scala prea mica si poate sa conduca chiar spre capitalism... rolleyes.gif

Spre capitalism? huh.gif Niciodata. Economia Romaniei ori va fi de tip mega-corporatist ("Romania S.A.": link), ori nu va fi deloc.

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 5 2012, 12:33 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 5 2012, 06:25 AM) *
Capitalismul a murit

Capitalismul nu a murit si nu o sa moara niciodata, pentru ca face parte din insasi natura umana. In ziua cand ultimul stat socialist (Germania, de exemplu) o sa moara, oamenii o vor lua de la capat pe baza regulilor simple ale capitalismului.

In urma cu 25-30 de ani, Romania si URSS, cele mai retrograde state comuniste in materie de sistem economic, practicau in realitate capitalismul de stat, asta faceau. Asa-zisa "stanga" mioritica a dus Romania inapoi in feudalism, dpdv al relatiilor dintre politic si economic, dar asta se va rezolva de la sine: inapoierea pe care un asemenea sistem o asigura tarii va forta pana la urma revenirea la normalitate.

In alta ordine de idei, cel care ar fi foarte bine sa moara ar fi corporatismul, ceea ce e cu totul altceva. Dar nici asta n-a murit inca.

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 5 2012, 05:31 PM
Mesaj #27

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 5 2012, 02:33 PM) *
Capitalismul nu a murit si nu o sa moara niciodata, pentru ca face parte din insasi natura umana. In ziua cand ultimul stat socialist (Germania, de exemplu) o sa moara, oamenii o vor lua de la capat pe baza regulilor simple ale capitalismului.

In urma cu 25-30 de ani, Romania si URSS, cele mai retrograde state comuniste in materie de sistem economic, practicau in realitate capitalismul de stat, asta faceau. Asa-zisa "stanga" mioritica a dus Romania inapoi in feudalism, dpdv al relatiilor dintre politic si economic, dar asta se va rezolva de la sine: inapoierea pe care un asemenea sistem o asigura tarii va forta pana la urma revenirea la normalitate.

In alta ordine de idei, cel care ar fi foarte bine sa moara ar fi corporatismul, ceea ce e cu totul altceva. Dar nici asta n-a murit inca.

Dear Warrington, debitezi nonsalant clisee fara sens pe care le-ai preluat de-a gata de la altii, fara sa le treci prin filtrul ratiunii. Capitalismul nu face parte din natura umana, el e un sistem creat de rechini pentru rechini, nu e un sistem creat de oameni pentru oameni. Sigur ca el pare natural si foarte cool, dar asta pentru ca intotdeauna au existat rechini care si-au impus cu dintzii punctul de vedere. Vor mai exista si in viitor rechini, dar din ce in ce mai putini. Dincolo de un punct critic, vor mai ramane atat de putini incat instinctul lor de grup (si anume prezervarea sistemului) va fi serios afectat de inclinatiile filantropice individuale. Si atunci sistemul va colapsa brusc. Deja se vad semnele colapsului, tu nu vezi cati miliardari americani isi "doneaza" (chipurile!) averile? Nu stiu daca o fac benevol sau daca bancile la care si-au depus banii au dat faliment si ei incearca astfel sa salveze aparentele, dar fenomenul e naucitor, pentru ca nu are corespondent in alte perioade critice din epoca moderna.

In istoria societatilor moderne, adevarata lupta s-a dat tot timpul intre Capitalism si Democratie. Orice progres al Democratiei a implicat avantaje si riscuri pentru Capitalism, asa cum orice progres al Capitalismului a implicat avantaje si riscuri si mai mari pentru Democratie. Cat priveste Comunismul, el a insemnat Democratie Extremista (adica socialista), in timp ce fascismul a insemnat Capitalism Extremist (adica socialist). Astazi, sub presiunea insuportabila a Crizei, se produce debransarea definitiva a Capitalismului de socialismul care i-a fost atat de util, in multiple feluri, vreme de 150 de ani. Moare socialismul, dar nu si Democratia, evident. Democratia va continua sa creeze probleme Capitalismului chiar si atunci cand socialismul va fi mort si ingropat. Ba chiar se va ajunge pana intr-acolo incat partidele democratice ale zilei de maine vor fi acuzate de "comunism" de adversarii lor politici adepti ai puterii capitaliste de Stat. Exact ca in secolul XIX. De fapt, s-a intamplat deja in Romania, unde PNL-ul a infruntat asemenea acuze aberante din partea pedelistilor. Nu ar fi de mirare ca peste vreo 20 de ani prin "democratie" sa se inteleaga de fapt "comunism"... iar epitetul de "comunist" sa se transforme dintr-o insulta infamanta intr-un compliment!

In concluzie, nu exista nici o legatura intre democratie si capitalism, doar adversitate funciara: in capitalism alegerile sunt fraudate sistematic de partidele care au cei mai multi bani. Asa s-a intamplat in toata perioada interbelica in Romania, asa s-a intamplat si in 1996 si in 2004 si in 2008, cand partidele anti-pesediste au castigat alegerile cu bani americani. In 1992 si 2000 nu le-a iesit manevra pentru ca economia mersese prost in anii precedenti, poporul era mult prea furios si nu s-a lasat manipulat, a votat cu patriotii, nu cu tradatorii interesului national.

Stricto sensu, mai multa democratie era in comunism, desi -paradoxal- nu erau alegeri libere. De ce? Pentru ca atunci exista RESPONSABILITATE, conducatorii trebuiau volens-nolens sa dea socoteala in fatza membrilor propriului partid. Nu se putea arunca vina pe opozitie, pentru ca nu exista opozitie. Acesta e marele avantaj al partidului unic, forteaza politicienii la responsabilitate. In asa-zisele "democratii capitaliste" responsabilitatea e doar o vorba goala, oricat rau ai face tarii tot vei scapa basma curata, ca Basescu de pilda.

"Democratiile capitaliste" (o contradictie in termeni) sunt o gluma proasta, pentru ca in capitalism absolut toate alegerile sunt cumparate sau fraudate de cei care au cei mai multi bani. Iar conducatorii ineficienti nu pot fi penalizati de electoratul dezamagit, pierderea alegerilor NU e o penalizare dupa ce ti-ai facut plinul jefuind tara. Ergo, poporul nu are de fapt nici o putere in capitalism: dreptul de a vota e doar o iluzie a Puterii, Puterea adevarata inseamna control strict si alegatorii nu au nici un fel de control asupra guvernantilor dupa ce ii voteaza.

Sistemul pluripartit nu poate asigura control democratic, el asigura doar controlul statului respectiv de catre marii capitalisti pe baza principiului "divide et impera". Sistemul pluripartit nu asigura nici macar sanse egale pentru cetateni, sansele egale nu sunt oferite nicaieri in lume de pluripartitism ci de respectarea Legii. Stricto sensu, un cetatean chinez sau iranian are mai multe sanse de a influenta politica tarii sale decat un cetatean occidental, pentru ca cetatenii occidentali n-au controlat si nu vor controla niciodata nimic, statele lor au facut razboaie sau felurite abuzuri fara sa tina seama deloc de opinia publica.

Dat fiind ca termenul de "democratie" inseamna din punct de vedere etimologic "putere a poporului", rezulta -logic- ca asa-zisele "democratii capitaliste" nu sunt catusi de putin democratii. A existat in schimb democratie adevarata in sistemele comuniste, pentru ca acolo politicienii trebuiau sa dea tot timpul socoteala in fatza membrilor propriului partid, nu puteau arunca vina pe opozitie pentru esecurile guvernarii din simplul motiv ca nu exista opozitie!

Dupa cum vezi, sistemele comuniste (cu partid unic) forteaza politicienii la RESPONSABILITATE, in timp ce in sistemele capitaliste (pluripartite) responsabilitatea e doar o vorba goala, oricat rau ai face tarii ca politician nimeni nu te poate penaliza. Vezi cazul esecului aderarii Romaniei la Spatiul Schengen in 2011, pentru care Basescu si-a "asumat responsabilitatea", dar de fapt nici nu-i trece prin cap sa demisioneze. Asta ti se pare "responsabilitate"? Clar ca nu, e doar o vorba goala, pentru prostit lumea. Nu exista nici un fel de responsabilitate in capitalism, deci nu exista nici democratie.

Unii istorici renumiti, ca Arnold J. Toynbee bunaoara, sustin in mod intemeiat ca la baza progresului civilizational stau provocarile majore de mediu si colaborarea sociala, nicidecum competitia mult laudata de apologetii capitalismului. Desi in prezent se vehiculeaza pe scara larga ideea falsa ca sistemele comuniste ar fi colapsat din cauza ineficientei economice si lipsei competitiei. Dar atunci de ce nu a colapsat si China in '89? Adevarul e ca blocul comunist est-european a fost subminat si deturnat politic de agentii occidentali, ei au fost cauza colapsului: corporatiile aveau nevoie ca de aer de piete suplimentare de desfacere pentru ca pierdusera prea multi bani in timpul crizei financiare din 1987 si riscau sa intre in faliment.

Pe de alta parte, e adevarat ca tehnologia a progresat mai rapid in tarile capitaliste (unde viata nelinistita, in general, e o provocare majora de mediu social!) dar -ca o compensatie- si crizele economice s-au tinut lant, conducand la saracie progresiva, razboaie si instabilitate globala. Instabilitate careia i-a cazut victima si comunismul socialist in '89, dealtfel. Dar comunismul descojit de socialism a rezistat bine pe pozitii si astazi, prin intermediul influentzei ruso-chineze, a "revolutiilor iasomiei" si a miscarii "Occupy Wall Street", porneste in suprema sa epopee: ofensiva finala de cucerire a Lumii.

Trecutul trebuie asumat cu intelepciune si curaj. Tocmai de aceea eu nu am absolut nici un fel de problema sa "cochetez" cu comunismul, desi am convingeri democratice ferme, aproape anarhiste. Cat priveste "atrocele vremi" ale totalitarismului, ele au stat tot timpul sub semnul terorii militare provocata de capitalisti, care amenintau sa jefuiasca avutul popoarelor. Stalin, par egzamplu, nu ar fi fortat industrializarea URSS in anii '30 si exodul taranimii la orase pe principiul "devino muncitor sau mori!" daca Rusia Sovietica nu ar fi fost invadata pe scara larga de armatele Antantei in 1919 si daca Hitler nu ar fi intoxicat poporul german cu ideile sale expansioniste, "Lebensraum" si "Drang nach Osten". Comunistii, ca tot omul de rand preocupat de grijile lui zilnice, au fost tot timpul in defensiva iar capitalistii tot timpul in ofensiva: paradoxal, insa, iata ca cei care pierd acum pe plan global, in urma Crizei financiare, sunt capitalistii, adeptii agresivitatii si ai fortei brute.

Toata aceasta istorie este aproape ca o lectie aplicata de Daoism. Principiul feminin Yin invinge intotdeauna principiul masculin Yang.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 5 2012, 05:37 PM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 5 2012, 08:31 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 5 2012, 05:31 PM) *
Capitalismul nu face parte din natura umana, el e un sistem creat de rechini pentru rechini, nu e un sistem creat de oameni pentru oameni.

Daca iti imaginezi ca se deranjeaza cineva sa citeasca o asemenea postare kilometrica, te inseli.

Explica-mi altceva: daca nu e natural capitalismul, cine e normal sa detina mijloacele de productie?

Suntem un sat de 800 de case, pana acum am secerat graul manual si am treierat fiecare cu imblaciul propriu, dar in satul vecin (de ex., dincolo de Tisa ori dincolo de Dunare) tocmai a adus cineva o seceratoare-treieratoare. Vrem si noi una la fel, ca sa putem termina seceratul in 3 zile, sa nu ne prinda furtunile de vara cu graul pe camp. Cum facem sa o cumparam si cum facem sa platim oamenii care vor lucra cu ea? Respectivii sunt mecanici austrieci, nimeni din sat nu a mai vazut vreo treieratoare, asa ca nu stim s-o intretinem si sa lucram cu ea. Deci, cum procedam, ca sa evitam optiunile capitaliste naturale ?

+Quote Post
Pintea Haiducul
mesaj May 6 2012, 07:37 AM
Mesaj #29

În Numele Adevărului

Citeaza (Warrington @ May 5 2012, 10:31 PM) *
Daca iti imaginezi ca se deranjeaza cineva sa citeasca o asemenea postare kilometrica, te inseli.

Nu cred. smile.gif Adesea am fost criticat ca nu-mi dezvolt suficient ideile; ei bine, de data asta le-am dezvoltat sub forma unui posibil articol.

Citeaza
Explica-mi altceva: daca nu e natural capitalismul, cine e normal sa detina mijloacele de productie?

In opinia mea, regimul proprietatii e irelevant la scara afacerilor globale care asigura prosperitatea natiunilor. Proprietatea privata, de pilda, e naturala la scara microeconomica, dar nu la scara macroeconomica sau globala (nimeni nu este si nu poate fi proprietarul Terrei!). Iar capitalismul nu poate fi judecat decat la scara globala. Judecata mea este urmatoarea: este anormal ca statele sa permita unor persoane private foarte bogate sa se constituie in conspiratie politico-economica. Conspiratiile politico-economice sunt miezul (hardcore) sistemului capitalist si ele contribuie in timp chiar la subminarea statelor care le-au sustinut initial. Statele trebuie sa asigure persoanelor private libertatea de a detine oricata putere financiara sunt in stare sa obtina, dar aceasta putere financiara trebuie sa se exercite transparent, in interesul stabilitatii internationale si a bunastarii oamenilor. Daca ea nu se exercita transparent, ci sub forma unei conspiratii, statele trebuie sa intervina pentru a pune capat conspiratiei prin arestari in masa.

Aceasta postare a fost editata de Pintea Haiducul: May 6 2012, 07:51 AM

--------------------

+Quote Post
Vizitator_Warrington.
mesaj May 6 2012, 03:28 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (Pintea Haiducul @ May 6 2012, 07:37 AM) *
In opinia mea, regimul proprietatii e irelevant la scara afacerilor globale care asigura prosperitatea natiunilor.

Pana la scara afacerilor globale, oamenii au nevoie de lucruri relativ marunte: o locuinta, un pic de energie electrica, o sursa de apa potabila etc. Toate aceste lucruri marunte au devenit accesibile publicului larg numai si numai datorita capitalismului.

Daca erai un mare proprietar agricol in Evul Mediu, puteai construi un palat cu munca a mii de oameni. Dar pentru ca fiecare din oamenii obisnuiti sa poata avea o locuinta decenta, a fos nevoie de excavatoare, de buldozere, de locomotive etc. Toate acestea nu se pot realiza in afara capitalismului.

Daca esti un om liber, poti sa muncesti 20 de ani si sa-ti construiesti singur o casa. Dar nici in 10 vieti n-ai sa poti construi de unul singur un Boeing 747, o nava transatlantica sau o hidrocentrala. Pentru ca serviciile oferite de avion, de nava sau de hidrocentrala sa ajunga disponibile (in sensul de "affordable") pentru publicul larg, de asta e nevoie de capitalism. Chiar si daca e capitalism de stat, tot capitalism este.

Iar capitalismul nu poate fi judecat decat la scara globala.

Pana la scara globala, capitalismul e prezent in viata oamenilor de fiecare zi. Iar cand regimurile anti-capitaliste o iau razna (Romania lui Ceausescu, de exemplu) tot capitalismul reprezinta salvarea. Deocamdata, nu se cunoaste nici un exemplu de situatie opusa, in care statele capitaliste o iau razna si ajung salvate de state comuniste.

este anormal ca statele sa permita unor persoane private foarte bogate sa se constituie in conspiratie politico-economica. Conspiratiile politico-economice sunt miezul (hardcore) sistemului capitalist si ele contribuie in timp chiar la subminarea statelor care le-au sustinut initial. Statele trebuie sa asigure persoanelor private libertatea de a detine oricata putere financiara sunt in stare sa obtina, dar aceasta putere financiara trebuie sa se exercite transparent, in interesul stabilitatii internationale si a bunastarii oamenilor. Daca ea nu se exercita transparent, ci sub forma unei conspiratii, statele trebuie sa intervina pentru a pune capat conspiratiei prin arestari in masa.

E o logica absolut falsa. N-ai decat sa incepi arestari in masa in Romania si ai sa vezi cum te intorci imediat la nivelul de trai din 1947. Oamenii capabili or sa plece din tara, iar prostimea n-are decat sa se descurce cu uzinele existente, in care nu va fi capabila sa investeasca nici macar un euro. Statul va apela din nou la munca fortata (detinuti, armata, elevi si chiar salariati scosi din productie) si ai sa vezi atunci cum e sa traiesti cu adevarat in tara la care visezi biggrin.gif

+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 18th October 2019 - 03:56 AM