IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> Locuri din Romania, care trebuie vazute
Vizitator_Vizitator_Radu..
mesaj Jan 20 2010, 09:05 AM
Mesaj #1

Guests

Ma tenteaza sa fac un tur al Romaniei anul asta, si as vrea sa fac o lista cu locuri cunoscute sau mai putin cunoscute care trebuie neaparat vazute. Ma intereseaza in primul rand natura, peisaje, mai putin orase, manastiri.
Ma puteti ajuta ? smile.gif

V-am pupat !
Go to the top of the page

+Quote Post
kjh
mesaj Jan 20 2010, 03:12 PM
Mesaj #2

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 282
Inscris: 6-August 09
De la: undeva in Romania
Utilizatorul numarul: 10 366

Valea Oltului , Transfagarasanul= SUPERBISIM . cool.gif

--------------------

.......

+Quote Post
Vizitator_berger.
mesaj Feb 2 2010, 10:48 AM
Mesaj #3

Guests

Intra pe www.carpati.org
Si in drum spre Apuseni fa o escala la zecile castelele din Alba, Bistrita, Mures, Cluj, Hunedoara (mai ales Castelul Huniazilor, care este in topul celor mai misterioase castele din lume - acum este partial in renovare). Nu exista nici un coltisor de Ardeal care sa te dezamageasca; bineinteles, conditia este sa nu faci foarte multe "figuri", LOL.
Eu vorbesc din perspectiva iubitorului de Romania, caruia aceste ruine ii vorbesc...Poate altii au obiective turistice mai occidentale, la acestea eu nu ma pricep.

+Quote Post
kjh
mesaj Feb 2 2010, 01:05 PM
Mesaj #4

Membru veteran

Postari: 282
Inscris: 6-August 09
De la: undeva in Romania
Utilizatorul numarul: 10 366

...Sau mergi in nordul Moldovei , mai ales vara !
Este deosebit de frumos . Cei drept , eu am fost pe vremea inpuscatului . Era saracie mare , nu gaseai alimente iar de benzina ce sa mai spun , era la ratie . Dar tot ne-am descurcat .
Am ajuns pina la lacul Rosu . Superbisim totul .

--------------------

.......

+Quote Post
florinbadu125234...
mesaj Feb 2 2010, 01:57 PM
Mesaj #5

Membru
**

Postari: 54
Inscris: 7-September 09
Utilizatorul numarul: 10 980

Salina de la Praid. O sa-ti ia o luna de zile sa te trezesti din uimire...
Ar mai fi Biserica din Densus (loc misterios...) si Biertan.
Histria si Pestera Sf.Andrei.
Cetatea Neamtului (renovata de curand) si Humulesti (Casa lui Ion Creanga).

+Quote Post
Vizitator_maria.
mesaj Feb 2 2010, 02:24 PM
Mesaj #6

Guests

Cheile Ponorului, Pestera Ursilor, Pestera Scarisoara, Galeria Romana - Tara Motilor
Salina Turda
Vulcanii Noroiosi si Muzeul Chihlimbarului

+Quote Post
Vizitator_berger.
mesaj Feb 4 2010, 10:31 AM
Mesaj #7

Guests

//.

Prin Maramures poti calatori in lung si in lat, sunt pensiuni si locuri de campare, iar peisajul este minunat. Sighetu Marmatiei si imprejurimile lui merita vazute. Sunt locuri cu puternic specific romanesc - ma refer la pastrarea traditiilor; sigur s-a defrisat enorm, dar natura se vindeca mai usor dupa cei 40 de comunism+20 de neo-comunism decat mentalitatea oamenilor.
In weekend de exemplu voi merge la Cavnic sa ma intalnesc cu Pintea Haiducul pe partie - hehe. O camera la cabana costa 60 Lei/persoana, in living este un camin urias din piatra, cu busteni aruncati in foc, pe geam se vad crestele inzapezite, este liniste, este magie, este ceva care te face sa iti amintesti, vorba lui Tutea ca esti om : )

Comparand cu Valea Prahovei unde cel mai potrivit cuvant cred ca este NAVALA, Maramuresul pare o oaza.

+Quote Post
ralucamateas
mesaj Feb 4 2010, 10:53 AM
Mesaj #8

Nou venit
*

Postari: 7
Inscris: 4-February 10
De la: Bucharest
Utilizatorul numarul: 18 538

Nu rata in drum si Satele Magura si Pestera din Mtii Piatra Craiului. Peisajele sunt geniale! rolleyes.gif
http://picasaweb.google.com/iuliaen79/Pest...356386182976578

--------------------
laptopnews.ro

+Quote Post
Vizitator_sadwank.
mesaj Feb 9 2010, 09:17 PM
Mesaj #9

Guests

Ce idee buna, sa punem locuri din Romania! Thread-ul asta ar merge dezvoltat intr-un proiect, cu poze, filme, harti, articole, comentarii, recenzii etc.
Locul meu preferat e in spatele Manastirii Cozia, dar eu sint mai abscons, ma indoiesc ca le-ar place multora. Exista totusi un moment din zi, pe la asfintit, in care turistii pleaca si poti ramine singur intr-o liniste chiar solemna. Zidurile de piatra ale manastirii in spate, la picioare Oltul curge tacut iar in fata un deal-munte plin de copaci. Cel putin toamna, daca bate soarele pe sub nori, ai impresia ca esti pe alta lume.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 23rd July 2014 - 01:47 PM