IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

Reply to this topicStart new topic
> infiintare offshore, infiintare offshore
Vizitator_cecilia.
mesaj Jun 18 2012, 08:12 PM
Mesaj #1

Guests

as vrea sa infiitez un offshore,dar nu prea stiu cum functioneaza practic.srl pe care il am detine un hotel pe litoral si as vrea sa stiu cum as putea functiona cu o asemenea companie,majoritatea veniturilor realizate sunt din contracte cu agentiile de turism.ma intereseaza care este mecanismul si ce taxe mai platesc in romania,daca voi mai fi stresata de 50 de controale de la garda,pompieri,itm,sanepid etc.etc...si contul blocat de 20 de ori de adm financiara pt intirzieri de 15 zile...cum se vor derula contractele cu furnizorii gen salubritate sau autorizatiile de fuctionare de la primarie,de mediu sau pompieri?si cu personalul cameriste si receptioneri ?

multumesc aticipat pt raspuns
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_evazionistu.
mesaj Jun 18 2012, 09:22 PM
Mesaj #2

Guests

Offshore pentru hotel?
Hmmm
Interesant
Şi greşit

Poate, nu e sigur, dar poate scapi de gardă financiară, asta dacă nu te iau la ochi că au offshore.
Dar de pompieri, inspecţia sanitară, itm, ai celelalte nu scapi.

Offshore e pentru băieţii deştepţi, care nu lucrează cu publicul prea mult, doar intermediază chestii, gen energie, sau oferă "consultanta", sau orice altă chestie care poate funcţiona fără prea multe priviri asupra ei. Însă un hotel, restaurant, sau orice fine de servicii nu vă avea mari sanse să funcţioneze.

Amuzant tipic, să vedem ce răspunsuri mai vin.

+Quote Post
Vizitator_av. Mihai Costache.
mesaj Jun 19 2012, 12:22 PM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (evazionistu @ Jun 18 2012, 09:22 PM) *
Offshore pentru hotel?
Hmmm
Interesant
Şi greşit

Poate, nu e sigur, dar poate scapi de gardă financiară, asta dacă nu te iau la ochi că au offshore.
Dar de pompieri, inspecţia sanitară, itm, ai celelalte nu scapi.

Offshore e pentru băieţii deştepţi, care nu lucrează cu publicul prea mult, doar intermediază chestii, gen energie, sau oferă "consultanta", sau orice altă chestie care poate funcţiona fără prea multe priviri asupra ei. Însă un hotel, restaurant, sau orice fine de servicii nu vă avea mari sanse să funcţioneze.

Amuzant tipic, să vedem ce răspunsuri mai vin.

offshore este ptr optimizarea unor venituri si nu pentru operatiuni comerciale facute pe teritoriul Romaniei. In acest ultim caz, indiferent ce offshore aveti, datorita criteriului management & control veti fi impozitat cf unei firme romanesti si nu beneficiati de nici un avantaj datorat unei firme offshore.

in plus, sa fim clari - firme offshore sunt acele firme din paradisuri fiscale aflate in afara UE si nu firmele cu impozitare mica gen Cipru, Isle of Man etc etc

daca doriti un offshore ptr a scapa de controale si chestiuni de acest gen, nu se poate. daca doriti offshore ptr o impozitare mai mica si optimizare fiscala (a nu se confuda cu evaziunea si spalarea de bani, ce sunt ilegale) atunci aceasta este o solutie.

daca doriti informatii suplimentare vizitati blog.procese-avocat.ro

+Quote Post
Vizitator_iulker.
mesaj Jun 22 2012, 10:36 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza (cecilia @ Jun 18 2012, 08:12 PM) *
as vrea sa infiitez un offshore,dar nu prea stiu cum functioneaza practic.srl pe care il am detine un hotel pe litoral si as vrea sa stiu cum as putea functiona cu o asemenea companie,majoritatea veniturilor realizate sunt din contracte cu agentiile de turism.ma intereseaza care este mecanismul si ce taxe mai platesc in romania,daca voi mai fi stresata de 50 de controale de la garda,pompieri,itm,sanepid etc.etc...si contul blocat de 20 de ori de adm financiara pt intirzieri de 15 zile...cum se vor derula contractele cu furnizorii gen salubritate sau autorizatiile de fuctionare de la primarie,de mediu sau pompieri?si cu personalul cameriste si receptioneri ?

multumesc aticipat pt raspuns

Da' de ce v-ati saturat de controale, doamna Cecilia? oferiti servicii de rahat si vi-e ciuda ca primiti amenda pentru asta ?!
Nu spun ca asa e, habar n-am unde si ce hotel are d-na, dar nu vad alt motiv pentru care ai vrea sa scapi de controale decat daca nu esti in regula, e logic.
A, o fi ele multe, dar in sfera serviciilor sunt cam necesare, tocmai pentru ca noi, bietii clienti, sa nu laum tzeapa ca pana acum e litoralul autohton, adica preturi mari si calitate nashpa.

+Quote Post
Vizitator_Sashsa.
mesaj Jun 25 2012, 06:14 AM
Mesaj #5

Guests

in cazul tau poti folosi o companie off-shore doar ca solutie de optimizare fiscala, sau daca insisti neaparat, poti decide constituirea unui srl cu asociat unic si administrator o companie offshore...asta pentru a scuti impozitul pe dividente.
Iti recomand, ca si jurisdictie extracomunitara Delaware US, iar ca si solutie de optimizare fiscala incheierea de contracte de publicitate intre srl-ul tau si aceasta companie, astfel vei reusi sa stapanesti cu brio impozitul pe profit...vezi ca sunt unii care iti formeaza si firma in Delaware si , totodata, iti administreaza si contractele derulate.
Bafta

+Quote Post
Vizitator_susan.
mesaj Aug 26 2012, 09:08 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (iulker @ Jun 22 2012, 10:36 AM) *
Da' de ce v-ati saturat de controale, doamna Cecilia? oferiti servicii de rahat si vi-e ciuda ca primiti amenda pentru asta ?!
Nu spun ca asa e, habar n-am unde si ce hotel are d-na, dar nu vad alt motiv pentru care ai vrea sa scapi de controale decat daca nu esti in regula, e logic.
A, o fi ele multe, dar in sfera serviciilor sunt cam necesare, tocmai pentru ca noi, bietii clienti, sa nu laum tzeapa ca pana acum e litoralul autohton, adica preturi mari si calitate nashpa.

Poate s-a saturat de spagile pe care trebuie sa le dea oricum. Fie ca e in regula fie ca nu e oamenii drepti ai justitiei iti calca pragul usii si iti zic cu tupeu. Ne dai sau te facem sa dai? Cruda realitate. oricand gasesc ei o solutie de a te amenda.

Si poate s-a saturat sa dea 16% statului care nu me da nimic, doar ne ia.

Poate si 24% TVA-ul asta e mult prea mare pt dansa.

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 21st October 2019 - 12:30 AM