IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Mansarda de bloc. O mare tzeapa. Caz real., PRIMARIA SECTOR 3 aproba mansardarea ilegala a blocurilor
gikurtu122980325...
mesaj Jan 6 2009, 08:38 AM
Mesaj #1

Membru
**

Grup: Membri
Postari: 17
Inscris: 3-January 09
Utilizatorul numarul: 5 519

Problema: o mansarda se ridica ilegal pe un bloc.

Toata povestea si documentele aferente le gasiti aici : http://mansardare.wordpress.com
Nu avea rost sa scriu aici toata povestea ( e lunga).

Au fost sesizate toate institutiile statului abilitate sa ia masuri in astfel de cazuri (politie, primaria sector 3, judecatoria sector 3, inspectoratul de stat in constructii). Politia are puteri limitate, la judecatorie s-a depus plangere dar procesul poate dura si ani de zile. Cele doua institutii care puteau opri mizeria (primaria si ISC) nu ne baga in seama. Adica li se rupe.

In tot acest timp blocul se poate prabusi fara probleme .Chiar nu-i pasa numanui ?
Am deschis acest topic nu in ideea unei discutii pro/contra mansardare (gasiti alt topic pe tema sta). Este un caz real .
Chiar este posibil orice in Romania ? Institutiile statului pot incalca legea de voie iar noi asistam neputinciosi ?
Ceva idei ? Vreo solutie rapida ?
Ganditi-va ca vi se poate intampla si voua . Precedentul a fost creat ...

Citeaza
Imobilul mansardat: 4 etaje - 2 scari x 3 apartamente/etaj , acoperis tabla

Ce spune legea (avize prealabile) :

legea 50/1991 (privind autorizarea executării lucrărilor de constructii):

Anexa 1 :”2.5.6. „Acordul vecinilor, conform prevederilor legale in vigoare, exprimat in forma autentica, pentru constructiile noi, amplasate adiacent constructiilor existente sau in imediata lor vecinatate - si numai daca sunt necesare masuri de interventie pentru protejarea acestora -, pentru lucrari de constructii necesare in vederea schimbarii destinatiei in cladiri existente, precum si in cazul amplasarii de constructii cu alta destinatie decat cea a cladirilor invecinate. “”

legea 230/2007 (privind asociatiile de proprietari):

“Art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune.
Art. 41. - Modificarile constructive si utilizarea in alte scopuri a unor parti sau elemente de constructie ale cladirii, cum ar fi: ancorarea de reclame pe pereti, suspendarea de stalpi, pereti, scari interioare si altele asemenea, se vor putea face numai pe baza deciziei comitetului executiv, cu acordul proprietarilor direct afectati si, dupa caz, pe baza unui proiect tehnic intocmit de institutii de specialitate, verificat de un expert autorizat, precum si cu autorizatia pentru executarea de lucrari, eliberate in conditiile legii.
Art. 42. - Schimbarea destinatiei locuintelor, precum si a spatiilor cu alta destinatie decat aceea de locuinta fata de destinata initiala, conform proiectului initial al cladirii cu locuinte, se poate face numai cu avizul comitetului executiv si cu acceptul proprietarilor direct afectati cu care se invecineaza, pe plan orizontal si vertical, spatiul supus schimbarii. “

Deci fara acordul tuturor vecinilor de la ultimul etaj mansardarea nici nu intra in discutie. Mai sunt si alte aspecte legale dar ma voi opri la cele de baza (enuntate mai sus).

PRIMARIA SECTORULUI 3 sfideaza legea si aproba mansardarea unui bloc FARA A AVEA ACORDUL TUTUROR VECINILOR DE LA ULTIMUL ETAJ si in baza unei expertize tehnice cel putin hilara. (toata povestea si documentele aferente le gasiti aici).
Go to the top of the page

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Jan 6 2009, 10:06 AM
Mesaj #2

Membru
**

Cred ca daca postam ca si-a schimbat Guta BMW-ul era un topic de mare interes.
Oameni buni oricand vi se poate intampla si voua ! blush.gif

Sa inteleg ca este o problema minora ? angry.gif
Adica vine primarul si va mai face un etaj la casa si voi il lasati ?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 6 2009, 10:21 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 6 2009, 10:06 AM) *
si-a schimbat Guta BMW-ul

ce si-a luat?

+Quote Post
Vizitator_vlad.
mesaj Jan 6 2009, 10:25 AM
Mesaj #4

Guests

Nu te supara asa de tare, probabil ca e prea mult de citit si ori ii sperie pe oameni, ori nu considera ca au timp, ori considera ca blocul lor nu poate fi mansardat. Recunosc, eu ma fac vinovat de toate cele trei capete de acuzare.

Acum, stiam ca a fost un proiect pe tema asta, si se dorea mansardarea tuturor blocurilor acolo unde este posibil si inchirierea apartamentelor obtinute, banii urmand sa fie utilizati de asociatia de locatari pentru acoperirea cheltuielilor (reducerea costului intretinerii pentru ceilalti locatari). Eu la stadiul asta am ramas cu informatia, si cum nu am auzit de niciun bloc care sa fie mansardat, am presupus ca a picat proiectul.

Nu am citit ce ai scris pe blog, din motivele enumerate mai sus, insa din tonul tau presupun ca e vorba de o actiune ilegala (fara aprobari). In cazul asta, fireste ca nu poti fi de acord. Daca totul e facut cum trebuie, eu nu vad nimic rau in a mai castiga cateva apartamente fara sa se mai construi alte blocuri urate.

In ceea ce priveste faptul ca nu rezolvi problema pe oriunde te-ai duce si toata lumea iti baga bete in roate... aici as vrea sa pot spune ca sunt surprins de ghinionul pe care il ai, insa fara sa fiu genul care se lamenteaza de tara asta, problemele ei sunt clare, iar incalceala legilor si a institutiilor e una dintre ele. Una dintre cele mai mari, chiar.

Iti urez sincer succes.

+Quote Post
Vizitator_catalins.
mesaj Jan 6 2009, 10:32 AM
Mesaj #5

Guests

Am inteles ca Guta isi vinde agentia imobiliara nu BMW-ul.
Aha, si tot legat de acest subiect Adi de la Valcea a dat faliment cu o sala de fitness.

Ce spuneti?

+Quote Post
Vizitator_Alexia.
mesaj Jan 6 2009, 10:45 AM
Mesaj #6

Guests

Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 6 2009, 10:06 AM) *
Cred ca daca postam ca si-a schimbat Guta BMW-ul era un topic de mare interes.
Oameni buni oricand vi se poate intampla si voua ! blush.gif

Sa inteleg ca este o problema minora ? angry.gif
Adica vine primarul si va mai face un etaj la casa si voi il lasati ?

Totusi eu nu inteleg cate unele... Daca lucrurile stau asa cum spui, ati bagat actiune in justitie, ati sesizat toate forurile competente... de ce le permiteti muncitorilor respectivi accesul in bloc? Ca doar n-o sa se teleporteze pana la etajul 4 sau sa vina cu elicopteru', tot pe la parter intra...E asa greu sa va faceti toti locatarii scarii chei si sa nu le dati oricui/nimanui?

+Quote Post
Vizitator_qwwq.
mesaj Jan 6 2009, 11:31 AM
Mesaj #7

Guests

Zicea cineva mai sus ca de ce li se permite accesul muncitorilor.
Pai, aia nu chiar singuri si de capul lor s-au apucat sa construiasca acolo.
Au acordul unora, eventual si al administratorului, doar al celor de la ultimul etaj, care nu vor pe nimeni pe capul lor.
Si sincer, nu stiu cum te pui tu cu o firma, care a avut tupeul sa inceapa lucrari fara acte in regula. Cine stie ce mai pot avea tupeu (te trezesti cu mici sau mari neplaceri).

Singura solutie e sa chemi autoritatile, sa ii opreasca. Care autoritati probabil ca au fost "unse" putin sa se miste mai greu sau deloc.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 6 2009, 11:58 AM
Mesaj #8

Guests

Interesant subiectul.
De meserie sunt arhitect, pot spune ca sunt in tema cu ceea ce inseamna o autorizatie de construire, o expertiza si mai ales aspectul estetic al rezultatului.

Ideea de mansardare a blocurilor este foarte buna - atentie - acolo unde este posibil structural (adica daca structura existenta poate sustine noua constructie sau daca e posibila o consolidare) si estetic (sa nu fie o zona de protectie a unui monument...etc).
Sunt si alte aspecte care trebuie luate in considerare, la fel de importante - cele sociale - gen acord al vecinilor, rentabilitatea (consolidarea inseamna cheltuieli foarte mari)...etc. Nu trebuie uitat ca o mansarda inseamna familii in plus, rezulta aglomerarea zonei, deficit al locurilor de parcare (deja putine). Apare problema instalatiilor, racordurilor...ceea ce presupune multa implicare din partea proiectantilor (arhitectura, instalatii, structura).
Printr-o mansardare reusita, care sa respecte toate aspectele legale, sociale, arhitecturale...etc sunt convins ca s-ar putea ridica si calitatea blocurilor existente. Sunt foarte multe exemple bune in Europa - in Viena sunt foarte reusite.
Insa un proiect bun, care sa respecte totul descris mai sus, costa. Iar la noi, acei asa zisi investitori, incearca sa cheltuie cat mai putin, nerespectand nici macar legea ce sa mai spunem de alte aspecte.

Ceea ce prezinti in blog este dureros din toate punctele de vedere enumerate mai sus. Expertiza nu exista, imaginea rezultata este deplorabila. Este periculos pentru restul locatarilor, pentru viitorii proprietari si o rusine pentru arhitectul care a semnat proiectul si pentru arhitectul sef al primariei.
Sfatul meu este sa nu va lasati si sa faceti tot posibilul pentru impiedicarea sau chiar demolarea ceea ce s-a construit deja.

Multa bafta!

+Quote Post
Vizitator_9ABA57.
mesaj Jan 6 2009, 12:27 PM
Mesaj #9

Guests

Auzi, cum sa te pui tu c-o firma .. Abordare de iepure.

Pentru dreptul tau te duci si-n panzele albe! CEDO!

Cu filozofia asta ca a ta se poate pune usor picioru-n capu' prostimii.

Trebuie nervi tari si tenacitate. Autoritatile nu trebuie lasate sa rasufle! Copii dupa toate petitiile, reclamatiile , inregistrate cu data, stampila si semnatura si facut dosar. Cat mai gros.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jan 6 2009, 12:33 PM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (qwwq @ Jan 6 2009, 11:31 AM) *
Zicea cineva mai sus ca de ce li se permite accesul muncitorilor.
Pai, aia nu chiar singuri si de capul lor s-au apucat sa construiasca acolo.
Au acordul unora, eventual si al administratorului, doar al celor de la ultimul etaj, care nu vor pe nimeni pe capul lor.
Si sincer, nu stiu cum te pui tu cu o firma, care a avut tupeul sa inceapa lucrari fara acte in regula. Cine stie ce mai pot avea tupeu (te trezesti cu mici sau mari neplaceri).

Singura solutie e sa chemi autoritatile, sa ii opreasca. Care autoritati probabil ca au fost "unse" putin sa se miste mai greu sau deloc.

Mi se pare greu de crezut totusi ca aceasta firma chiar a bagat atatia bani, in aceste conditii si oricat de multa "ungere" ar fi folosit... Numai un singur vecin daca s-ar opune (din cei 16 existenti pe scara...), tot isi creeaza mari batai de cap ulterioare (tracasarea cu justitia, riscul mare sa nu gaseasca clienti, pusi pe "fuga" de informarile venite de la respectivul...pai eu as fugi ca dracu' de tamaie daca as fi in pozitia sa cumpar asa ceva si mi-ar zice careva "cucoana, take care, e litigiu aici!", etc... Cand mi-am cumparat apartam., am facut vreo 4 vizite in blocul ala, am vbit cu administratorul, cu vecinii care mi-ai iesit in cale si au fost cat de cat binevoitori...orice amanunt mi se parea interesant in luarea unei decizii...

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 6 2009, 12:45 PM
Mesaj #11

Guests

Ca eventuala solutie, ati putea sa va strangeti toti cei care nu sunteti de acord, si sa platiti o expertiza tehnica, pe care sa o faca un inginer constructor, o expertiza legala si corecta.
Apoi cu tot dosarul cu hartiile semnate, sesizari depuse datate ii puteti da in judecata.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 6 2009, 12:50 PM
Mesaj #12

Guests

Insa apare o alta problema - o expertiza a blocului va scoate la iveala si alte transformari facute de proprietari in apartamente - tranformari facute (mai mult ca sigur) fara aprobari.

+Quote Post
Vizitator_Eu.
mesaj Jan 6 2009, 12:52 PM
Mesaj #13

Guests

A rasuflat si afacerea cu mansardarea blocului de cand au picat preturile imobiliarelor.
Toti credeau ca vor da lovitura cu locuinta din pod. Cat de prosti pot fi romanii...
In cazul meu, bloc de 4 etaje, am propus mansardarea blocului pentru obtinerea unui spatiu suplimentar comun.
Se putea face spatiu de depozitare(intr-o anumita limita) dar si sala de sport.
Parazitii din bloc au inceput sa urle, ei doreau sa vanda "apartamente" si sa castige miliarde.
Sa vad acum ce vor mai vinde toti puturosii care au stat toata viata pe pomenile se la stat si acum plang ca nu mai iau sute de mii de euro pe apartamente.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 6 2009, 01:01 PM
Mesaj #14

Guests

Nu vreau sa fiu rau intentionat dar as vrea sa-l intreb pe initiatorul acestui topic, daca a facut modificari in apartament, el sau ceilalti ce nu sunt de acord cu mansardarea, ar fi de acord cu o expertizare a blocului?
Va amintesc ca orice renuntare la pereti dintr-un apartament presupune expertiza tehnica si proiect.
Chiar si o banala inchidere de balcon nu se poate face fara autorizare.
Dar cine respecta? Aplica cineva legea?

Repet, nu e rea intentie, iar parerea mea despre subiect se poate citi intr-o postare anterioara.
Scuze ptr offtopic.

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Jan 6 2009, 01:06 PM
Mesaj #15

Membru
**

Citeaza (adi @ Jan 6 2009, 12:50 PM) *
Insa apare o alta problema - o expertiza a blocului va scoate la iveala si alte transformari facute de proprietari in apartamente - tranformari facute (mai mult ca sigur) fara aprobari.

Asta este evident. Si lipsesc destui pereti. Din pacate acest lucru trebuia facut INAINTE de a incepe lucrarea. Iar Primaria NU trebuia sa accepte asa-zisa expertiza tehnica.
Si apropo de Inspectoratul de stat in constructii. Daca vrei sa darami o camara si te reclama vreun vecin in juma' de ora sunt la usa ta cu amenda gata completata.Ceea ce este corect.Acum insa considera ca mansarda nu reprezinta un pericol.

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Jan 6 2009, 01:10 PM
Mesaj #16

Membru
**

Citeaza (adi @ Jan 6 2009, 01:01 PM) *
Nu vreau sa fiu rau intentionat dar as vrea sa-l intreb pe initiatorul acestui topic, daca a facut modificari in apartament, el sau ceilalti ce nu sunt de acord cu mansardarea, ar fi de acord cu o expertizare a blocului?
Va amintesc ca orice renuntare la pereti dintr-un apartament presupune expertiza tehnica si proiect.
Dar cine respecta? Aplica cineva legea?

Repet, nu e rea intentie, iar parerea mea despre subiect se poate citi intr-o postare anterioara.
Scuze ptr offtopic.

Am fost de acord de la bun inceput cu expertizarea. Sunt de acord si acum. Traim intr-o zona care se cutremura din cand in cand. Blocul este din '68. Dupa atatea cutremure o expertiza este binevenita.
Nu am modificari in casa. Mi-a fost lene sa obtin aprobarile si am renuntat.

+Quote Post
Vizitator_adi.
mesaj Jan 6 2009, 01:18 PM
Mesaj #17

Guests

Tocmai de aceea cred ca trebuie facuta o alta expertiza, corecta de tata aceasta, care va spune in ce masura e posibila mansardarea, pentru ca sunt convins ca ceea ce fac ei acolo este de mantuiala. Astfel veti putea dovedi ca ceea ce se intampla nu este numai ilegal ci si periculos din acest punct de vedere.

Ar fi bine sa poti face cat mai multe poze - mai ales detalii constructive - daca ai acces pe terasa. Pozeaza imbinarea dintre constructia existenta si elementele noi, aplicarea termoizolatiei, tehnica de lucru. Toate acestea iti vor fi de folos ca dovezi.

Sunt si alte elemente care pot impiedica un santier :
- reclamatie la fortele de munca (sigur lucreaza cu muncitori la negru)
- reclamatie referitoare la aplicarea normelor de protectie ( casca ptr muncitori, ancorare, organizare de santier)
Acestea cred ca se pot face telefonic la foruri competente. Nu stiu cat ajuta, dar nu strica o intarziere si o neplacere ptr firma respectiva.

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Jan 6 2009, 01:26 PM
Mesaj #18

Membru
**

Citeaza (adi @ Jan 6 2009, 01:18 PM) *
Ar fi bine sa poti face cat mai multe poze - mai ales detalii constructive - daca ai acces pe terasa. Pozeaza imbinarea dintre constructia existenta si elementele noi, aplicarea termoizolatiei, tehnica de lucru. Toate acestea iti vor fi de folos ca dovezi.

Nu am acces pe terasa. Si probabil m-ar arunca de acolo rolleyes.gif
Pozele le fac cum pot. Calitatea lucrarii este indoielnica. Nu sunt constructor insa cand eram in armata am construit un grajd (era pe vremea lui Ceasca) si aceasta mansarda seamana izbitor cu mizeria aia de grajd care am construit-o. Singurele diferente vor fi la final cand mansarda va fi acoperita cu polistiren la exterior ,rigips si parchet la interior.

+Quote Post
Vizitator_goe.
mesaj Jan 6 2009, 03:31 PM
Mesaj #19

Guests

Eu stii ce nu pricep ? Astia de la Primarie daca tot erau hotarati sa faca o ilegalitate de ce nu le-au eliberat o autorizatie de demolare pentru blocul vechi si una de construire pentru un turn ? Faceau o gramada de bani .
Asa dintr-o mansarda ce dracu castiga? Numa' spaga cat au dat si nu mai ramane nimic. blink.gif

+Quote Post
Vizitator_Contra.
mesaj Jan 6 2009, 06:23 PM
Mesaj #20

Guests

Mai e un topic pe aici cu argumente pro si contra. Eu sunt contra. Dar ce se intampla aici depaseste multe limite.Chiar si pentru Romania.
Nemernicii aia de la ISC trebuiau sa opreasca lucrarea imediat. Daca darami o debara si te reclama vecinu' vin ca niste ulii. Dar in cazul asta si-au luat spaga si tac ca pestii.
De Negoita ce sa zic. Incredibil.Parea din alt aluat. Cat poate sa fie spaga sa se coboare la kkturi d'astea. La ce investitii sunt in sect.3 sa te cobori la mizeria mi se pare absolut jenant .

+Quote Post
Vizitator_h33t.
mesaj Jan 6 2009, 08:28 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (Contra @ Jan 6 2009, 06:23 PM) *
De Negoita ce sa zic. Incredibil.Parea din alt aluat. Cat poate sa fie spaga sa se coboare la kkturi d'astea. La ce investitii sunt in sect.3 sa te cobori la mizeria mi se pare absolut jenant .

Toate au un inceput. De pilda acum trei ani Motocicleanu-imaculatul a vandut o amarita de actiune cu un pret , asa ca pentru un prim ministru: zece mii de euro , citez: "o gluma". Toate au un inceput ...
Si eu votez impotriva mansardarii, presupunind ca:
1) nici unul din blocurile-mostenire din epoca de aur nu sunt proiectate pentru mansardare sau alte lucrari ce ingreuiaza constructia;
2) nu e cazul sa ne mai suim unul in capul celuilalt sporind inghesuiala din Bucuresti.
Si chiar asa, cum poti sa pui unul-doua etaje deasupra unei locuinte (bloc), fara sa asiguri locuri de parcare(SUBTERANE !!!!! ta-na-na! tongue.gif , parca asa se dau autorizatii de constructie locuinte) ?

+Quote Post
Vizitator_marlboro.
mesaj Jan 7 2009, 01:25 AM
Mesaj #22

Guests

Stimabile , daca si aici ai ajuns cu asa zisa problema ....chiar ai o problema . Pe toate forumurile si peste tot unde se poate , postezi ??? Chiar esti nemultumit ca n-ai scos de la aia cit sa-ti tragi o masina sau cit vrei tu ?????

+Quote Post
Vizitator_marlboro.
mesaj Jan 7 2009, 01:52 AM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (gikurtu1229803250247 @ Jan 6 2009, 08:38 AM) *
Problema: o mansarda se ridica ilegal pe un bloc.

Toata povestea si documentele aferente le gasiti aici : http://mansardare.wordpress.com
Nu avea rost sa scriu aici toata povestea ( e lunga).

Au fost sesizate toate institutiile statului abilitate sa ia masuri in astfel de cazuri (politie, primaria sector 3, judecatoria sector 3, inspectoratul de stat in constructii). Politia are puteri limitate, la judecatorie s-a depus plangere dar procesul poate dura si ani de zile. Cele doua institutii care puteau opri mizeria (primaria si ISC) nu ne baga in seama. Adica li se rupe.

In tot acest timp blocul se poate prabusi fara probleme .Chiar nu-i pasa numanui ?
Am deschis acest topic nu in ideea unei discutii pro/contra mansardare (gasiti alt topic pe tema sta). Este un caz real .
Chiar este posibil orice in Romania ? Institutiile statului pot incalca legea de voie iar noi asistam neputinciosi ?
Ceva idei ? Vreo solutie rapida ?
Ganditi-va ca vi se poate intampla si voua . Precedentul a fost creat ...

Taticu , te agiti degeaba . Firma are autorizatie , lucrarea este aproape gata , ce mai vrei ??? Asta este . Ai luat teapa nu te-ai scos . Ca fapt divers , la blocurile ceausiste de 4 etaje se accepta din start inca un etaj + mansarda . Asta deoarece se stie cum au fost facute . Faza cu incarcarea , adica greutatea mansardei , nu tine . Sti oare cit se descarca planseul cu materialele de sapa si izolatie care au fost pe el ??? Sti ca valoarea apartamentului tau creste prin aceasta mansardare si restul lucrarilor convenite intre parti ? Faci parte dintre cei care se opun cu orice pret mersului inainte , esti circotes si rau intentionat . Pacat ca lumea iti mai da atentie . Desi stai pe strada Parfumului , demersul tau miroase a KaKat . Nu cumva pe strada Parfumului stau numai colorati ??? Si crezi ca daca era ceva ilegal , se facea la doi pasi de primaria sectorului ???? Deci colorat si circotas ?

+Quote Post
gimini
mesaj Jan 7 2009, 05:20 AM
Mesaj #24

Membru
**

Postari: 20
Inscris: 20-July 08
Utilizatorul numarul: 1 920

Sincer sa fiu ma indoiesc ca apartamentul reclamagiului isi sporeste valoarea. Mansarda aia e oribila. Parca e casa de tigani, mai lipsesc turnuletele. Dati-va dracului jos din opinci si mergeti macar pana la Budapesta sa vedeti cum trebuie sa arate o mansarda. Nu am nimic impotriva ideii de mansarda dar porcaria aia chiar seamana cu un grajd, zau asa. Daca ar veni un agent imobiliar la mine sa-mi propuna sa cumpar un apartament in blocul ala intai m-as pisa pe mine de ras si dupa aia i-as spune sa stea el cu ma-sa la grajd. Ma si mir ca mai aveti tupeu sa faceti gura mare. Nu zic de greselile de ortografie care tradeaza un intelect la genunchiul broastei (potrivit tupeului, de altfel). De fapt numai cineva care scrie prost si-ar putea inchipui ca porcaria aia creste valoarea blocului.

+Quote Post
Vizitator_Victor Lambda.
mesaj Jan 7 2009, 06:39 AM
Mesaj #25

Guests

Citeaza (adi @ Jan 6 2009, 01:01 PM) *

Te rog, poti spune in ce act normativ este precizat acest lucru ?

+Quote Post
Vizitator_Tac'tu.
mesaj Jan 7 2009, 07:00 AM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (marlboro @ Jan 7 2009, 01:52 AM) *
Taticu , te agiti degeaba . Firma are autorizatie , lucrarea este aproape gata , ce mai vrei ??? Asta este . Ai luat teapa nu te-ai scos . Ca fapt divers , la blocurile ceausiste de 4 etaje se accepta din start inca un etaj + mansarda . Asta deoarece se stie cum au fost facute . Faza cu incarcarea , adica greutatea mansardei , nu tine . Sti oare cit se descarca planseul cu materialele de sapa si izolatie care au fost pe el ??? Sti ca valoarea apartamentului tau creste prin aceasta mansardare si restul lucrarilor convenite intre parti ? Faci parte dintre cei care se opun cu orice pret mersului inainte , esti circotes si rau intentionat .

"Firma are autorizatie" ... si Piedone de la sectorul 4 are permis de conducere - vezi "dosarul" Pitesti.
"Ca fapt divers , la blocurile ceausiste de 4 etaje se accepta din start inca un etaj + mansarda" - de unde ai scos-o? ai gasit fraza asta la o bere cu baietii?
"valoarea apartamentului tau creste" - las-o , nu tine; a zburat cioara, nu mai tine. care mai este "trendul" in afacerile imobiliare? nu cumva spre vanzari zero? ai? tongue.gif

+Quote Post
sema
mesaj Jan 7 2009, 07:58 AM
Mesaj #27

Membru
**

Inscris: 10-December 08
Utilizatorul numarul: 5 215

Desi stai pe strada Parfumului , demersul tau miroase a KaKat . Nu cumva pe strada Parfumului stau numai colorati ??? Si crezi ca daca era ceva ilegal , se facea la doi pasi de primaria sectorului ???? Deci colorat si circotas ?

Din cate am citit eu nu apare nicaieri strada unde se petrece actiunea. Faptul ca tu o stii, ca si tonul folosit, denota ca esti partas/beneficiar la "manarie".
Ai vrut sa pari ironic si ai reusit sa pari in schimb...sarac cu duhul (sa nu te jignesc de-a dreptul) !

+Quote Post
Vizitator_Georgescu.
mesaj Jan 7 2009, 09:48 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (sema @ Jan 7 2009, 07:58 AM) *
Din cate am citit eu nu apare nicaieri strada unde se petrece actiunea. Faptul ca tu o stii, ca si tonul folosit, denota ca esti partas/beneficiar la "manarie".
Ai vrut sa pari ironic si ai reusit sa pari in schimb...sarac cu duhul (sa nu te jignesc de-a dreptul) !

A luat-o marlboro... laugh.gif

Subiectul cu masardele a fost o alta (lunga) discutie pe forumul asta. Rezulta clar ca mansardarea aduce incomparabil mai multe DEZAVANTAJE decat avantaje celor din blocul respectiv. Avantajele sunt ale tzeparilor care le fac.

+Quote Post
Vizitator_qwery.
mesaj Jan 7 2009, 10:25 AM
Mesaj #29

Guests

Mansardarile sunt bune pentru orase care nu se prea pot exinde (intre munti, sau dealuri, sau au alte restrictii geografice).
Mansardarile ar fi bune la orase care au fost proiectate de la bun inceput mai aerisite, pentru a nu se simti aglomerarea suplimentara adusa de noile apartamente.

In Sibiu sunt foarte multe blocuri mansardate cu 1 sau chiar 2 etaje. Din pacate, sunt facute fara pic de gust. Teoretic, un oras frumos a ajuns sa fie uritit de aceste mansarde. Sunt si exceptii, unde mansarda s-a integrat in bloc, si zici ca asa a fost construit/proiectat, de la bun inceput, insa majoritatea sunt ca picate din avion.

In principiu, a nu fi deacord cu mansardarea nu are nimic de a face cu a te opune progresului, etc, etc.

Mansardarea mareste aglomerarea, plus necesitatea de noi locuri de parcare. Iar praful in ochi ca se vopseste fatada blocului, ca se zugraveste casa scarilor, etc, nu ma intereseaza.
Nici nu ma intereseaza eventualii bani, mai multi sau mai putini, pentru "rascumpararea" terasei.

Pentru un amarit e o suma frumusica, pentru o simpla semnatura. Pentru restul insa sunt mai multe probleme.

+Quote Post
gikurtu122980325...
mesaj Jan 7 2009, 12:29 PM
Mesaj #30

Membru
**

Taticu , te agiti degeaba . Firma are autorizatie , lucrarea este aproape gata , ce mai vrei ??? Asta este . Ai luat teapa nu te-ai scos . Ca fapt divers , la blocurile ceausiste de 4 etaje se accepta din start inca un etaj + mansarda . Asta deoarece se stie cum au fost facute . Faza cu incarcarea , adica greutatea mansardei , nu tine . Sti oare cit se descarca planseul cu materialele de sapa si izolatie care au fost pe el ??? Sti ca valoarea apartamentului tau creste prin aceasta mansardare si restul lucrarilor convenite intre parti ? Faci parte dintre cei care se opun cu orice pret mersului inainte , esti circotes si rau intentionat . Pacat ca lumea iti mai da atentie . Desi stai pe strada Parfumului , demersul tau miroase a KaKat . Nu cumva pe strada Parfumului stau numai colorati ??? Si crezi ca daca era ceva ilegal , se facea la doi pasi de primaria sectorului ???? Deci colorat si circotas ?

Taticu , nu ma agit degeaba. O sa o daram cotetul prin hotarare judecatoreasca .

+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizatori care citesc acest topic (4 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 22nd October 2014 - 10:22 PM