IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

34 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > »   
Reply to this topicStart new topic
> România, Democraţie Zero! Sau despre dreptul moral de a-i linşa pe tirani., Cine ne apără când instituţiile ignoră legea şi voinţa poporului?
Vizitator_babu clontu.
mesaj Dec 17 2012, 07:01 PM
Mesaj #811

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 17 2012, 06:47 PM) *
Daca nu votezi, atunci -conform Declaratiei Universale a Drepturilor Omului- nu te poti revendica drept parte a vointei poporului, altfel spus esti nul din punct de vedere civic si politic. Ce nu ti-e clar? huh.gif

Nu imi sunt clare pasajele, de fapt nu le gasesc, orisicata bunavointa as avea, unde se vorbeste, in cazul de neprezentarii la vot, de nulitate civica si politica sau ca nu ma pot revendica ca parte a vointei poporului. Sa-ti spun o chestie: am un act de nastere care dovedeste faptul ca sant nascut roman. In continuare urmeaza: tu mergi la vot, pe ploaie, in frig. Eu stau la televizor, sparg seminte si beau bere si fac misto de tine. Nu exista o lege care sa ma poata opri. Intelegi? Cand ai sa intelegi asta o sa-ti spun din toata inima "Bine ai venit in lumea civilizata, bah, Pinteo". Adica sa intelegi sa imi respecti dreptul la opinie si libera exprimare, adica conform Constitutiei, adica conform legii tongue.gif

Citeaza (Pintea @ Dec 17 2012, 06:47 PM) *
Potentialitatea există dacă există dorinta de cunoastere. Dacă nu, nu.

dry.gif Deci, da. dry.gif
Go to the top of the page

+Quote Post
hotnewsadmin
mesaj Dec 17 2012, 08:29 PM
Mesaj #812

Administrator

Grup: Root Admin
Postari: 1 241
Inscris: 29-March 08
Utilizatorul numarul: 1

Citeaza (Pintea @ Dec 17 2012, 09:10 PM) *
...........

fiindca insisti, pentru fiecare postare iti voi sterge altele cinci.

+Quote Post
Vizitator_abstract.
mesaj Dec 17 2012, 08:58 PM
Mesaj #813

Guests

Citeaza (babu clontu @ Dec 17 2012, 07:01 PM) *
Nu imi sunt clare pasajele, de fapt nu le gasesc, orisicata bunavointa as avea, unde se vorbeste, in cazul de neprezentarii la vot, de nulitate civica si politica sau ca nu ma pot revendica ca parte a vointei poporului. Sa-ti spun o chestie: am un act de nastere care dovedeste faptul ca sant nascut roman. In continuare urmeaza: tu mergi la vot, pe ploaie, in frig. Eu stau la televizor, sparg seminte si beau bere si fac misto de tine. Nu exista o lege care sa ma poata opri. Intelegi? Cand ai sa intelegi asta o sa-ti spun din toata inima "Bine ai venit in lumea civilizata, bah, Pinteo". Adica sa intelegi sa imi respecti dreptul la opinie si libera exprimare, adica conform Constitutiei, adica conform legii tongue.gif

Citeaza (babu clontu @ Dec 17 2012, 07:01 PM) *

Fii atent, iti dau un exemplu simplu, ca sa intelegi cum e cu dreptul de a-ti exprima optiunea:
Presupunem ca esti membru intr-un club, care are o anumita oragnizare si anumite reguli. Clubul are in total 10 membri.
In clubul asta se supun la vot deciziile. Fiecare membru are dreptul la vot, parerea fiecaruia (exprimata prin vot) conteaza in egala masura cu a celorlalti.
Toti membri sunt anuntati ca in seara asta se va decide prin vot liber cine va spala veceurile in urmatorii 4 ani.
Tie si inca altor 5 dintre colegii tai vi se pare o chsetiune minora sau nu vreti sa vi se reproseze dupa stiu eu ce (deci nu va intereaseaza chestiunea, aveti lucruri mai importante de facut sau fugiti de responsabilitate). Restul de 4 voteaza: 3 te aleg pe tine, unul alege un alt coleg. Conform regulamentului intern alegerea se considera valida si tu vei ocupa functia.

Desigur dreptul la opinie si libera exprimare iti va fi respectat in continuare, ba chiar esti liber parerea si sa faci misto de cei care-au participat la vot, atata timp cat pisoarele sclipesc de curatenie siin cazul in care ti-ar mai arde.. laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_babu clontu.
mesaj Dec 17 2012, 11:33 PM
Mesaj #814

Guests

Citeaza (abstract @ Dec 17 2012, 08:58 PM) *
Restul de 4 voteaza...

Remarca: aia 4 pierd timp pretios, in loc sa se apuce ei direct de vespasiene. Si pot sa-mi ceara si bani cand ma prind ca ma duc sa dau calul la apa.
Dinamica solidului ne invata ca pentru a ne putea deplasa, a merge intr-o directie oarecare, de exemplu, conditia Zero este ca propriile noastre picioare sa fie in contact ferm cu solul, sa fim cu picioarele pe pamant...

+Quote Post
Vizitator_advocatus diaboli.
mesaj Dec 18 2012, 11:36 AM
Mesaj #815

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 17 2012, 08:00 AM) *

Dacă documentul este un ”acord de colaborare interinstituțională” și nu un acord politic de coabitare, așa cum a precizat Ponta, atunci chestiunea devine infinit de gravă iar aranjamentul care a dus la semnarea documentului respectiv este impardonabil, lovit de nulitate și trebuie dezvăluit urgent publicului.

Primo: orice acord interinstituțional, mai ales când vizează activitățile Președinției și Guvernului, trebuie să fie făcut în baza unui cadru legal, publicat în Monitorul Oficial și avizat de Ministerul Justiției.

Secundo: dacă este acord instituțional, atunci el nu poate fi secret; dacă rămâne secret un document nelegal, nepublicat oficial și care vizează valori și principii constituționale, atunci Curtea Constituțională trebuie să se sesizeze din oficiu, asta în condițiile în care la semnarea documentului a asistat (nu știm în ce calitate) Crin Antonescu. Dacă este acord între Guvern și Președinție, ce rol a avut Crin Antonescu, șeful Senatului? Dacă Antonescu nu a informat din proprie inițiativă Parlamentul, în calitate oficială, atunci de ce era prezent? A fost de față pentru a pune condiții politice în timpul semnării unui acord interinstituțional? Refuzul de a da detalii are legătură cu eventuale clauze secrete din document?

Terțo: negocierea secretă a unui acord interinstituțional care vizează ”angajamente privind respectarea statului de drept si a Constitutiei Romaniei” fără prezența oficială a reprezentanților Parlamentului (șefii Camerelor) nu respectă procedurile existente, documentul fiind grevat de suspiciuni de condiționare politică din partea USL sau a Președintelui Băsescu. În mod normal, atât justiția din România cât și instituțiile europene ar trebui să chestioneze în detaliu condițiile de negociere (în context post-electoral, posibilitatea de a exista și clauze secrete între părți crește), să ancheteze baza legală și implicațiile constituționale și instituționale asociate acestui document.

În concluzie, liderii USL și Președintele Băsescu au încălcat orice regulă a Democrației, nu poți transforma problema respectării statului de drept în subiect de negociere secretă post-electorală și implicând doar o singură forță politică.

+Quote Post
Vizitator_abstract.
mesaj Dec 18 2012, 03:12 PM
Mesaj #816

Guests

Citeaza (babu clontu @ Dec 17 2012, 11:33 PM) *
Remarca: aia 4 pierd timp pretios, in loc sa se apuce ei direct de vespasiene. Si pot sa-mi ceara si bani cand ma prind ca ma duc sa dau calul la apa.
Dinamica solidului ne invata ca pentru a ne putea deplasa, a merge intr-o directie oarecare, de exemplu, conditia Zero este ca propriile noastre picioare sa fie in contact ferm cu solul, sa fim cu picioarele pe pamant...

Ei, vezi tu ca de la un anumit nivel incolo nu solidul face legea, ci istetul wink.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Jan 24 2013, 07:02 PM
Mesaj #817

Guests

Citeaza (Pintea @ Dec 17 2012, 08:00 AM) *
Termenul de depunere a demisiei se pare ca a expirat imediat dupa alegerile parlamentare, este singura explicatie plauzibila a intalnirii informale dintre Basescu, Antonescu si Ponta de miercuri noaptea (13 decembrie a.c., ora 1 AM; link) precum si a secretomaniei in care a fost invaluita acea intalnire. Vineri, 14 decembrie, Basescu si-a inaintat demisia oficialilor europeni, ocazie cu care intreaga presa romaneasca (una dintre cele mai abjecte bresle de pe faţa pamantului!) a plonjat voios in mocirla celor mai penibile ipoteze, avand drept unic scop "nobilul ideal" al dezinformarii populatiei. Singurul jurnalist cu coloana vertebrala (dar si cu fler politic!) ce a indraznit sa ne sugereze macar adevarul-adevarat este Dan Diaconescu, care ieri (aparent fara nici un motiv) i-a cerut lui Basescu sa-si dea demisia:

Mda, se pare ca termenul a expirat -in fine- si pe plan intern, maine (cel mai probabil) va exploda in presa stirea ca Presedintele Romaniei a demisionat din functie inainte de a pleca in turneul de 5 zile din America de Sud. Alta oportunitate nu va mai fi, in 7 februarie este urmatorul Consiliu European la care -logic- nu are cum sa mai participe. Si asta din simplul motiv ca "observations strongly suggest that he has already resigned": toate informatiile disponibile indica in directia ipotezei ca si-a inaintat deja demisia lui Barroso si Schulz (by the way, documentul acela pe care l-a plimbat la Consiliul European din 14 decembrie avea 4 file (care pot corespunde la 4 sau 8 pagini), am remarcat acest amanunt semnificativ in inregistrarile video date la TV, in timp ce "actul de coabitare" dat publicitatii avea 6 pagini (care pot corespunde la 3 sau 6 file, dar in nici un caz la 4!); a existat, deci, in mod clar o anexa secreta la acordul respectiv: demisia propriu-zisa).

http://media.hotnews.ro/media_server1/docu...ezidentiale.pdf

+Quote Post
Vizitator_banuitorul.
mesaj Jan 24 2013, 07:18 PM
Mesaj #818

Guests

Citeaza (Pintea @ Jan 24 2013, 07:02 PM) *
... documentul acela pe care l-a plimbat la Consiliul European din 14 decembrie avea 4 file (care pot corespunde la 4 sau 8 pagini), am remarcat acest amanunt semnificativ in inregistrarile video date la TV, in timp ce "actul de coabitare" dat publicitatii avea 6 pagini (care pot corespunde la 3 sau 6 file, dar in nici un caz la 4!); a existat, deci, in mod clar o anexa secreta la acordul respectiv: demisia propriu-zisa).

poate ca erau niste instructiuni referitoare la ce trebuie sa intreprinda cei doi in perioada urmatoare si niste fluturasi de salariu pe ultima luna, se stie doar ca noi controlam deja ESM-ul si bilioane de euro!

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Jan 24 2013, 07:49 PM
Mesaj #819

Guests

Citeaza (banuitorul @ Jan 24 2013, 07:18 PM) *
poate ca erau niste instructiuni referitoare la ce trebuie sa intreprinda cei doi in perioada urmatoare si niste fluturasi de salariu pe ultima luna, se stie doar ca noi controlam deja ESM-ul si bilioane de euro!

Geaba detinem noi un munte de bani daca Ponta tradatorul nu vrea sa ii cheltuiasca. dry.gif In decembrie i-a fost pus la dispozitie de catre ESM un buget de 220 de miliarde de euro, cei de la televiziunea Money.ro au dedicat atunci o intreaga emisiune acestei stiri extraordinare insa apoi informatia a fost secretizata de guvern in memorandumul de negociere cu FMI si acum nu se mai aude nimic de acei bani. Ba din contra, jegul de Ponta spune fatis ca nu are fonduri pentru autostrada Iasi-Targu Mures, pentru marirea salariilor medicilor rezidenti sau pentru rezolvarea crizei citostaticelor (link). angry.gif Ce suflet de bestie spurcata poate avea acest om? Cui ii este el loial pana la urma, Romaniei sau conationalilor bunicului sau, evreul Naumovici? Oare redresarea Romaniei chiar nu va fi posibila decat in extremis, prin exterminarea tuturor celor care au fost la putere dupa 1989?... angry.gif

+Quote Post
Vizitator_django.
mesaj Jan 24 2013, 08:08 PM
Mesaj #820

Guests

Citeaza (Pintea @ Jan 24 2013, 07:49 PM) *
... Ponta spune fatis ca nu are fonduri pentru autostrada Iasi-Targu Mures, pentru marirea salariilor medicilor rezidenti sau pentru rezolvarea crizei citostaticelor (link). angry.gif Ce suflet de bestie spurcata poate avea acest om? Cui ii este el loial pana la urma, Romaniei sau conationalilor bunicului sau, evreul Naumovici? Oare redresarea Romaniei chiar nu va fi posibila decat in extremis, prin exterminarea tuturor celor care au fost la putere dupa 1989?... angry.gif

Cateodata iti vine sa dai cu cutitu-n piatra, adica in simtirea ordonatorilor de bani si suflete...
Personajul in cauza este rudimentar si limitat, isi permite sa nu mai fie ipocrit cand s-a vazut cu sacii in caruta, cel putin o vreme. Dar nu el este cel mai periculos.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Jan 24 2013, 08:35 PM
Mesaj #821

Guests

Citeaza (django @ Jan 24 2013, 08:08 PM) *
Cateodata iti vine sa dai cu cutitu-n piatra, adica in simtirea ordonatorilor de bani si suflete...

FMI-ul e controlat tot de ESM (din 9 decembrie 2011) si ar fi fost de acord -in definitiv- ca Romania sa acceseze acei bani. Prin urmare, interdictii severe ar fi putut aparea numai din partea unei cabale criminale infiltrate la cel mai inalt nivel in guvernul Romaniei. Daca actualul buget va trece in Parlament asa cum a fost conceput, voi fi nevoit sa comanditez asasinarea primului-ministru, asa cum am mai facut-o in martie 2009 in cazul lui Băsescu. À la guerre comme à la guerre, nu pot sa-i las de izbeliste pe bolnavii de cancer si pe săracii Romaniei daca am posibilitatea sa actionez cumva pentru salvarea vietilor lor... The needs of the many outweigh the needs of the few... sleep.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Jan 29 2013, 09:40 AM
Mesaj #822

Guests

Citeaza (Pintea @ Jan 24 2013, 07:02 PM) *
Mda, se pare ca termenul a expirat -in fine- si pe plan intern, [...] in 7 februarie este urmatorul Consiliu European la care -logic- nu are cum sa mai participe. Si asta din simplul motiv ca "observations strongly suggest that he has already resigned": toate informatiile disponibile indica in directia ipotezei ca si-a inaintat deja demisia lui Barroso si Schulz (by the way, documentul acela pe care l-a plimbat la Consiliul European din 14 decembrie avea 4 file (care pot corespunde la 4 sau 8 pagini), am remarcat acest amanunt semnificativ in inregistrarile video date la TV, in timp ce "actul de coabitare" dat publicitatii avea 6 pagini (care pot corespunde la 3 sau 6 file, dar in nici un caz la 4!); a existat, deci, in mod clar o anexa secreta la acordul respectiv: demisia propriu-zisa).

http://media.hotnews.ro/media_server1/docu...ezidentiale.pdf

http://m.evz.ro/news/1021288

Alea jacta est. Daca nu si-a anuntat demisia saptamana trecuta, sunt sigur ca o va face pana in 7 februarie a.c., dupa cum a lasat Ponta sa se inteleaga.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Jan 29 2013, 10:08 AM
Mesaj #823

Guests

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2013, 10:58 AM
Mesaj #824

Guests

Citeaza (Pintea @ Jan 29 2013, 09:40 AM) *
http://m.evz.ro/news/1021288

Alea jacta est. Daca nu si-a anuntat demisia saptamana trecuta, sunt sigur ca o va face pana in 7 februarie a.c., dupa cum a lasat Ponta sa se inteleaga.

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-141722...a-bruxelles.htm

Mda, iata ca m-am inselat in mod grosolan in anticiparile mele, Ponta si Antonescu nu au de gand sa se debaraseze de acest gunoi uman, vor (sau sunt obligati) sa defileze cu el in lume pana in 2014. dry.gif Sunt sigur 1000% ca gunoiul si-a prezentat demisia la Consiliul trecut, din 14 decembrie, dar se pare ca liderii UE nu i-au acceptat-o, in ciuda presiunii publice din ţară si a dezbaterilor furtunoase pe care le-am initiat pe forum. Fratilor, sunt deprimat: nu mai pot face nimic pentru apararea statului de drept si a democratiei romanesti, traim efectiv in "Al Patrulea Reich", asa cum spuneam pe un alt topic, vointa popoarelor este irelevanta in ochii actualilor lideri europeni. Am sperat cu naivitate ca Imparatia sa dea inca din 2012 o lovitura de gratie acestui "Reich" diabolic pe care-l slujesc van Rompuy, Schulz si Barroso (viitori puscariabili, cu totii), dar Imparatia inca nu e suficient de matura si de influenta in plan politic, cu toate ca detine deja (via ESM) toata masa monetara a Uniunii. Democratizarea "Reichului" de la Bruxelles nu va fi posibila -din pacate- decat printr-o schimbare cataclismica, printr-un "coup d'état" atent planificat si pregatit cu mult timp inainte. Coagularea fortelor pozitive ale omenirii, va asigur, nu poate fi oprita de nimeni. Sa ne pastram -deci- credinta intacta, frati romani.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2013, 11:34 AM
Mesaj #825

Guests

"Al Patrulea Reich", odata devoalat public, vad ca nu pierde vremea, se pregateste de zor sa puna tunurile pe internauti:

Citeaza
Oficialii Parlamentului European vor cheltui până la aproximativ 2 milioane de euro pentru “monitorizarea opiniei publice” cu scopul de a identifica din timp dacă comentariile de natură politică ale internauţilor “au potenţialul de a atrage interesul media şi al cetăţenilor”, arată un document intern obţinut de cotidianul britanic The Telegraph.

„Comunicatorii instituţionali ai Parlamentului trebuie să aibă abilitatea de a monitoriza conversaţiile publice şi atmosfera în timp real, pentru a înţelege subiectele în tendinţe şi pentru a avea capacitatea de a răspunde rapid, într-o manieră relevantă şi cu ţintă, pentru a se alătura şi pentru a influenţa conversaţia, de exemplu, prin furnizarea de date relevante pentru dărămarea miturilor”, potrivit aceluiaşi document.

http://www.alinagorghiu.ro/2013/02/06/ce-se-rezolva-cu-asta/

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 7 2013, 11:36 AM
Mesaj #826

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2013, 10:58 AM) *
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-141722...a-bruxelles.htm

Mda, iata ca m-am inselat in mod grosolan in anticiparile mele, Ponta si Antonescu nu au de gand sa se debaraseze de acest gunoi uman, vor (sau sunt obligati) sa defileze cu el in lume pana in 2014. dry.gif

De ce nu vezi si partea buna ? NAPOLEON GASEA IN ORICE INFRANGERE O VICTORIE.
Avem un guvern legitim, o majoritate in legislkativ, ungurii au trecut - pe drept !!! - in opozitie...
Prezenta Impostorului nu face decat sa intareasca uniunea nationala, au demonstrat in 2 ani ca nu au isit intariti din confruntarea cu satana dry.gif Ma bucur sa constat ca Ponta si Antonescu au evoluat (poate n-au fost niciodata atat de prosti pe cat mi-au lasat impresia cand matura Basila cu ei...)
Sper sa fie la fel de intelepti in continuare, si sa-si vada de program - care inseamna reconstructia tarii - intr-o maniera TRANSPARENTA, si fara sa-l bage in seama pe idiotul badaran, care, repet, le fortifica vigilenta !
Reichul e ''multumit'' ca are sluga pe pozitie...
Mult a fost, putin a ramas, in plus, daca se modifica legea - idioata - a cvorumului minim pt referendum, cu un 30%...atunci sunt sperante ca TiBi sa mai dea prin gropi, si sa sara fara parasuta mai repede biggrin.gif

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 7 2013, 11:38 AM
Mesaj #827

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 7 2013, 11:36 AM) *
De ce nu vezi si partea buna ? NAPOLEON GASEA IN ORICE INFRANGERE O VICTORIE.
Avem un guvern legitim, o majoritate in legislkativ, ungurii au trecut - pe drept !!! - in opozitie...
Prezenta Impostorului nu face decat sa intareasca uniunea nationala, au demonstrat in 2 ani ca au iesit intariti din confruntarea cu satana dry.gif

erata:
Prezenta Impostorului nu face decat sa intareasca uniunea nationala, au demonstrat in 2 ani ca au iesit intariti din confruntarea cu satana smile.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2013, 12:05 PM
Mesaj #828

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 7 2013, 11:38 AM) *
Prezenta Impostorului nu face decat sa intareasca uniunea nationala, au demonstrat in 2 ani ca au iesit intariti din confruntarea cu satana smile.gif

Da, prietene, ai perfecta dreptate (mai putin comparatia mea cu Napoleon), dar pe fond e vorba totusi de o chestiune de principiu: respectarea suveranitatii poporului, exprimata prin referendum. Ideea de "sef al statului" si dementul in cauza au fost rejectate de popor in 29 iulie 2012, in pofida abuzului de drept monumental pus la cale de Zegrean&compania. Infruntand tsunamiul mediatic al sceleratilor basisti, Ponta si Antonescu si-au facut pana la urma datoria si l-au obligat pe dement sa-si depuna demisia la Consiliul European din 14 decembrie, dar iata ca Parlamentul European si autoritatile UE fac acuma front comun sa ne batjocoreasca suveranitatea nationala si sa ignore vointa cetatenilor romani exprimata prin vot. Eu nu vreau sa traiesc intr-o asemenea Europă, in care Barroso si van Rompuy urineaza cu nesimtire pe votul meu. Eu vreau Democratie, vreau Stat de Drept, nu dictatura ticaloasa a eurocratilor de la Bruxelles. Cum isi permit EI sa considere ca pot respinge demisia presedintelui unei republici europene atunci cand de fapt e vorba de o demitere prin referendum, nu de o demisie din motive personale? angry.gif angry.gif angry.gif E un abuz strigator la cer, dar nu va trece nepedepsit; de la asta li se va trage sfarsitul, au facut greseala fatala de a depasi "linia rosie" in relatia cu Romania...

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 7 2013, 03:34 PM
Mesaj #829

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2013, 12:05 PM) *
Da, prietene, ai perfecta dreptate (mai putin comparatia mea cu Napoleon), dar pe fond e vorba totusi de o chestiune de principiu: respectarea suveranitatii poporului, exprimata prin referendum. Ideea de "sef al statului" si dementul in cauza au fost rejectate de popor in 29 iulie 2012, in pofida abuzului de drept monumental pus la cale de Zegrean&compania. Infruntand tsunamiul mediatic al sceleratilor basisti, Ponta si Antonescu si-au facut pana la urma datoria si l-au obligat pe dement sa-si depuna demisia la Consiliul European din 14 decembrie, dar iata ca Parlamentul European si autoritatile UE fac acuma front comun sa ne batjocoreasca suveranitatea nationala si sa ignore vointa cetatenilor romani exprimata prin vot. Eu nu vreau sa traiesc intr-o asemenea Europă, in care Barroso si van Rompuy urineaza cu nesimtire pe votul meu. Eu vreau Democratie, vreau Stat de Drept, nu dictatura ticaloasa a eurocratilor de la Bruxelles. Cum isi permit EI sa considere ca pot respinge demisia presedintelui unei republici europene atunci cand de fapt e vorba de o demitere prin referendum, nu de o demisie din motive personale? angry.gif angry.gif angry.gif E un abuz strigator la cer, dar nu va trece nepedepsit; de la asta li se va trage sfarsitul, au facut greseala fatala de a depasi "linia rosie" in relatia cu Romania...

La Consiliul European de astazi se negociaza bugetul Uniunii pentru urmatorii 7 ani (link). Daca Irina, ca unica finantatoare a Europei, le va da pomanagiilor de acolo un singur eurocent fara sa le puna conditia ferma ca Basescu, Barroso, van Rompuy & compania de sunet sa zboare urgent din functie, atunci eu, Florin Imbrea alias Pintea, ma dezic de Imparatie, de Romania, de Umanitate si de tot ce inseamna Speranta, voi renunta la net si ma voi retrage in pustietate, undeva intr-un varf de munte. Sub legamant de vesnica singuratate...

Citeaza (Pintea Haiducul @ Jan 15 2013, 03:49 PM) *
@ Musafirul #4301:

Lasa carcotelile, ca nu mor caii cand vor cainii. Iar ESM-ul nu-i al meu, e al ei:

............................................................ wub.gif
http://www.new-euro-banknotes.eu/News-Even...RO-CASH-ACADEMY

Name: Irina
Nationality: Romanian
Occupation: Time Traveler
Function: Empress of Europe

http://forum.hotnews.ro/index.php?showtopi...mp;#entry276177

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Feb 11 2013, 10:49 AM
Mesaj #830

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2013, 03:34 PM) *
Daca Irina, ca unica finantatoare a Europei, le va da pomanagiilor de acolo un singur eurocent fara sa le puna conditia ferma ca Basescu, Barroso, van Rompuy & compania de sunet sa zboare urgent din functie, atunci eu, Florin Imbrea alias Pintea, ma dezic de Imparatie, de Romania, de Umanitate si de tot ce inseamna Speranta, voi renunta la net si ma voi retrage in pustietate, undeva intr-un varf de munte. Sub legamant de vesnica singuratate...

Deja a renuntat faimosul Pintea la net... Sper insa ca nu s-a retras in pustie, fiindca poate elevii sai il pretuiesc... asa cum e el. :-)

"Primul mesaj pe care il transmit este acela ca pentru bugetul urmator Romania are in plus 6 miliarde de euro fata de bugetul precedent, aflat acum in executie. Avem o crestere de 10% pe fonduri de coeziune si o crestere de 27% pe fondurile destinate Politicii Agricole Comune...", by T.B.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 11 2013, 11:30 AM
Mesaj #831

Guests

Citeaza (Laur006 @ Feb 11 2013, 10:49 AM) *
Deja a renuntat faimosul Pintea la net... Sper insa ca nu s-a retras in pustie, fiindca poate elevii sai il pretuiesc... asa cum e el. :-)

"Primul mesaj pe care il transmit este acela ca pentru bugetul urmator Romania are in plus 6 miliarde de euro fata de bugetul precedent, aflat acum in executie. Avem o crestere de 10% pe fonduri de coeziune si o crestere de 27% pe fondurile destinate Politicii Agricole Comune...", by T.B.

Parlamentul European încă nu a votat acest buget de mizerie, aşa că scuteşte-ne de citatele din Zeul tău hâd. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 11 2013, 11:59 AM
Mesaj #832

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 11 2013, 11:30 AM) *
Parlamentul European încă nu a votat acest buget de mizerie, aşa că scuteşte-ne de citatele din Zeul tău hâd. dry.gif

Daca vrei sa stii parerea mea, eu unul suspectez ca a fost un plan bine ticluit la mijloc, ca lui Barroso si van Rompuy li s-au taiat inopinat cele 43 de miliarde din suma alocata initial tocmai pentru ca Parlamentul European sa respinga bugetul si sa-i oblige astfel sa demisioneze. Ceea ce se va si intampla, de buna seama, ambii au devenit personae non gratae in ochii ESM-ului. rolleyes.gif N-o sa ma vezi tu vreodata retras ca un schimnic intr-un varf de munte, declamatia mea patetica era doar o figura de stil pentru a-mi exprima certitudinea absoluta ca lucrurile vor decurge exact asa cum e DREPT.

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Feb 11 2013, 12:12 PM
Mesaj #833

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 11 2013, 11:59 AM) *
Daca vrei sa stii parerea mea, eu unul suspectez ca a fost un plan bine ticluit la mijloc, ca lui Barroso si van Rompuy li s-au taiat inopinat cele 43 de miliarde din suma alocata initial tocmai pentru ca Parlamentul European sa respinga bugetul si sa-i oblige astfel sa demisioneze. Ceea ce se va si intampla, de buna seama, ambii au devenit personae non gratae in ochii ESM-ului. rolleyes.gif N-o sa ma vezi tu vreodata retras ca un schimnic intr-un varf de munte, declamatia mea patetica era doar o figura de stil pentru a-mi exprima certitudinea absoluta ca lucrurile vor decurge exact asa cum e DREPT.

<<Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca "mortul PDL" a atacat bugetul la Curtea Constitutionala ca sa arate ca inca "respira", apreciind ca romanii nu sunt interesati de concursul "care e mai viu, Vasile Blaga sau Elena Udrea, intrucat amandoi sunt morti", scrie Mediafax.>>
Pintea, mi se pare mie, sau ai inceput curatenia de primavara ? laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Feb 11 2013, 12:40 PM
Mesaj #834

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 7 2013, 03:34 PM) *
a)Daca ...[conditie1], fara ...[conditie2], atunci eu, Florin Imbrea alias Pintea, ...[promisiune]
cool.gif N-o sa ma vezi tu vreodata retras ca un schimnic intr-un varf de munte, declamatia mea patetica era doar o figura de stil pentru a-mi exprima certitudinea absoluta ca lucrurile vor decurge exact asa cum e DREPT.

Pe acelasi principiu, prietenii tai, Antonescu si Basescu (plus intregul Parlament) fac promisiuni electoratului incepand cu primul lor pas in politica. (Zic ca-s prietenii tai, fiindca eu unul m-am dezis/separat de domeniul asta al electoratului si partizanatului politic, demultisor, deci clar ca ai mei nu-s. Puteti sa vi-i votati, injurati, impuscati singurei, cat voiti, pe mine unul ma lasa rece toata cloaca politica: sustinatori/aplaudaci, politicieni, oameni de "afaceri"-cu-statul, etc.)

Atunci cand conditiile se indeplinesc, vin cu diverse justificari, "clarificari", explicatii, ale faptului ca nu-si pot tine cuvantul dat in public.
(Evident, aici nu e vb de tine si promisiunea ta. Inca nu s-au indeplinit conditiile 1 si 2. Doar ca am certitudinea absoluta ca lucrurile nu vor decurge DREPT. wink.gif )

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 11 2013, 12:51 PM
Mesaj #835

Guests

Citeaza (Musafir @ Feb 11 2013, 12:12 PM) *
<<Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca "mortul PDL" a atacat bugetul la Curtea Constitutionala ca sa arate ca inca "respira", apreciind ca romanii nu sunt interesati de concursul "care e mai viu, Vasile Blaga sau Elena Udrea, intrucat amandoi sunt morti", scrie Mediafax.>>
Pintea, mi se pare mie, sau ai inceput curatenia de primavara ? laugh.gif

Nu eu, poate Imparatia. Io-s doar agentu' ei de PR... sort of.

Da' cred ca Ponta n-a vrut altceva decat sa le arate pedelistilor ce viitor au daca mai baga contre si nu dispar urgent din peisaj. Am mai spus-o si cu alta ocazie, viitorul tuturor basistilor e crunt, e dincolo de orice distrugere umana pe care ti-ai putea-o imagina... I saw it. mellow.gif De exemplu, peste vreo 4 ani vei putea vedea in pasajul de la Universitate urmatoarea scena: baieti de 15-16 ani urinand pe Grigore Cartianu, la vremea aceea un biet homeless obosit care incearca si el sa traga un pui de somn pe niste cartoane... sleep.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 11 2013, 12:55 PM
Mesaj #836

Guests

Citeaza (Laur006 @ Feb 11 2013, 12:40 PM) *
(Evident, aici nu e vb de tine si promisiunea ta. Inca nu s-au indeplinit conditiile 1 si 2. Doar ca am certitudinea absoluta ca lucrurile nu vor decurge DREPT. wink.gif )

Dar bine, buey Laure (ba-laure? huh.gif ), ce fel de crestin te pretinzi tu a fi daca nu crezi in DREPTATE? Hm? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 11 2013, 01:03 PM
Mesaj #837

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 11 2013, 12:55 PM) *
Dar bine, buey Laure (ba-laure? huh.gif ), ce fel de crestin te pretinzi tu a fi daca nu crezi in DREPTATE? Hm? dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Laur006.
mesaj Feb 11 2013, 06:17 PM
Mesaj #838

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 11 2013, 12:55 PM) *

Sincer, intrebarea asta e mult sub ce ma asteptam de la tine (ok, nu ma refer la atacul la persoana; nici chiar atat de evoluat spiritual nu te consider laugh.gif )...

Nu pot sa cred ca nu stii in dreptatea cui cred crestinii. Chiar nu stii ca pt un crestin exact asa cum se desfasoara lucrurile acum, in prezent, este DREPT, este asa cum TREBUIE sa fie? (Te rog spune-mi ca nu vrei explicatii suplimentare... exemplul biblic al lui Iov ar fi suficient ca sa iti dai seama despe ceea ce vreau sa spun).

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 11 2013, 08:02 PM
Mesaj #839

Guests

Citeaza (Laur006 @ Feb 11 2013, 06:17 PM) *
Nu pot sa cred ca nu stii in dreptatea cui cred crestinii. Chiar nu stii ca pt un crestin exact asa cum se desfasoara lucrurile acum, in prezent, este DREPT, este asa cum TREBUIE sa fie? (Te rog spune-mi ca nu vrei explicatii suplimentare... exemplul biblic al lui Iov ar fi suficient ca sa iti dai seama despre ceea ce vreau sa spun).

Aha, deci pe tine te multumesc toate nedreptatile din lumea asta, saracia, suferinta copiilor si sclavia, nu te bate deloc gandul sa faci ceva ca sa lasi in urma ta o lume mai buna, nu? dry.gif Vai de tine si de sufletul tau, daca toti crestinii tai gandesc asa si daca exista undeva un Dumnezeu atotputernic, atunci in mod sigur el va crea Iadul in primul rand pentru cazarea voastra post-mortem...

"Tot ceea ce e necesar ca raul sa infranga e ca oamenii buni sa nu faca nimic." Edmund Burke (1729-1797)
"Cine s-a ridicat împotriva tăcerii a riscat totdeauna să se facă tăcere în jurul lui. Oamenii îţi iartă multe, dar nu-ţi iartă când le arăţi cu degetul laşitatea. Ei vor să pară nobili chiar când nu fac nimic pentru asta, sau mai ales când nu fac nimic." Octavian Paler (1926-2007)

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari...iruinta-raului/

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Feb 11 2013, 09:07 PM
Mesaj #840

Guests

Citeaza (Pintea @ Feb 11 2013, 08:02 PM) *
"Tot ceea ce e necesar ca răul să înfrângă e ca oamenii buni să nu facă nimic." Edmund Burke (1729-1797)
"Cine s-a ridicat împotriva tăcerii a riscat totdeauna să se facă tăcere în jurul lui. Oamenii îţi iartă multe, dar nu-ţi iartă când le arăţi cu degetul laşitatea. Ei vor să pară nobili chiar când nu fac nimic pentru asta, sau mai ales când nu fac nimic." Octavian Paler (1926-2007)

http://www.razbointrucuvant.ro/recomandari...iruinta-raului/

Laure balaure, mai comentezi ceva ori ba?

+Quote Post

34 Pagini V  « < 26 27 28 29 30 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 16th July 2018 - 10:08 PM