IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

6 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> USL - Romania 19-0. O scurta istorie a ultimelor 6 luni din Romania
Vizitator_Stefan.
mesaj Nov 26 2012, 06:27 AM
Mesaj #1

Guests

O scurta istorie a ultimelor 6 luni din Romania: urmariti penali, incompatibili, incompetenti, uniti impotriva justitiei.

2 Mai 2012
Ministrul Educatiei
Corina Dumitrescu
Este cercetata de inspectorii de integritate si rector al unei universitati la care predau foarte multi politicieni. Si-a falsificat CV-ul cu masterate si cursuri fictive. Potrivit CV-ului acesteia, a urmat cursuri la Universitatea „Standford“, lucru infirmat de catre Universitatea din SUA. Nu se stie daca au recomandat-o pentru functia de Ministru al Educatiei nenumaratele greseli de ortografie din CV.

3 Mai 2012
Ministrul pentru Strategii Guvernamentale
Victor Alistar
Este nominalizat ministru in ciuda interdictiei acestuia de a ocupa functii publice pentru ca incalcase Legea Transparentei fiind concomitent functionar public, director de ONG si sef la propriul cabinet de avocatura. Ca o ironie, Alistar era Directorul Executiv al Transparency International Romania. Alistar raspunde lansand-se in amenintari la adresa Agentiei Nationala de Integritate care a constatat ilegalitatea.

7 Mai 2012
Ministrul Educatiei
Ioan Mang
Este implicat intr-un rasunator scandal de plagiat. Cercetatori din Japonia, Israel si Taiwan l-au acuzat ca a preluat cuvânt cu cuvânt din lucrarile lor stiintifice, pe care le-a semnat cu propriul nume. Mang neaga acuzatiile de plagiat dar cercetatorii straini isi reclama contributiile originale.

7 mai 2012
Ministrul Agriculturii
Daniel Constantin
Presedintele PC-ului fondat de Dan Voiculescu este numit Ministru al Agriculturii. In declaratia de avere Dan Constantin apare cu o datorie de 295.000 euro fata de Dan Voiculescu, iar Dan Voiculescu este in proces cu Ministerul Agriculturii fiind acuzat ca a pagubit Institutul de Cercetari Alimentare cu suma de 60 de milioane de euro. In urmatorii ani dilema lui Daniel Constantin o sa fie cum sa-i plateasca lui Voiculescu 4.728 de euro lunar din datorie dintr-o leafa de 1000 de euro. Procesul a fost deja amanat pe 5, Decembrie pentru ca ministerul condus de domnul Constantin a uitat sa-si prezinte pozitia in fata judecatorului.

22 mai 2012
Balaban Grajdan
Numit de catre Victor Ponta Director Inspectoratul de Stat în Constructii
La cateva zile de la increderea acordata de Ponta, Grajdan trimite o adresa catre judecatori in Trofeul Calitatii avandu-l acuzat pe Adrian Nastase, in care declara ca institutia sa nu este parte prejudiciata incercand sa-l salveze pe Adrian Nastase. Este urmarit penal de DNA pentru retragerea institutiei in dosarul Trofeul Calitatii.

31 mai 2012
Ministru al Culturii
Mircea Diaconu
Numit ministru desi era urmarit penal inca din 4 ianuarie este anuntat ca procurorii extind cercetarile in lipsa pentru ca ministrul i-a anuntat ca nu se prezinta la proces "din motive obiective". Diaconu era urmarit pentru incompatibilitate dupa ce a ocupat in paralel functia de senator cu functia de director la Teatrul Nottara dar si pentru conflict de interese dupa ce si-a promovat sotia in cadrul teatrului la data de 27 aprilie 2007. Atunci Mircea Diaconu, fiind seful comisiei de evaluare a acordat nota 10 sotiei sale (mi se pare normal) si a angajat-o ca regizor la doua luni dupa ce aceasta luase diploma de licenta desi fisa postului cerea minim o experienta de un an. Folosul material al acesteia in urma contractelor a fost 29.112 lei.

7 Iunie 2012
Director Romgaz
Corin Emil Cindrea
A fost numit director general al companiei Romgaz de catre Ministrul Economiei Daniel Chitoiu desi din decembrie se afla pe lista celor 40 de urmariti penal pentru complot si subminarea economiei nationale în dosarul Interagro cu un prejudiciu de 126.000.000 dolari. Potrivit acuzatiilor, compania Interagro a miliardarului Ioan Nicuale a beneficiat de gaze ieftine din productia interna, în detrimentul populatiei
care a primit gaze scumpe importate din Rusia. Ce ti-e si cu social-democratia asta.

10 iunie 2012
Ministrul Educatiei
Liviu Marian Pop
Trimite un ordin prin care schimba componenta Consiliului National de Etica care trebuia sa ancheteze acuzatiile de plagiat aduse Ministrului Educatiei Ioan Mang. Printre noii membri numiti se numara fostul deputat PSD Petru Andea. Odata numit Ministru de catre Victor Ponta desfiinteaza Comisia de Etica in data de 29 iunie, chiar în timp ce aceasta dadea verdictul de

plagiat în cazul acestuia.

25 iunie 2012
Senatul Romaniei
Dan Voiculescu
O veste trista, Felix demisioneaza din Senat. Si nu, nu l-au apucat remuscarile ca si-a turnat la Securitate proprii verisori. Efectul demisiei lui Dan Voiculescu din Senat a fost mutarea dosarului de coruptie în care acesta era judecat de la Inalta Curte de Casatie si Justitie la Tribunalul Bucuresti. In dosarul privatizarii frauduloase a Institutului de Cercetari Alimentare, procurorii sustin ca Dan Voiculescu a cumparat 3,6 hectare de teren si un hectar de constructii in Baneasa, la un pret de 75 de ori mai mic decât cel real. Vestea buna
este ca Dan Voiculescu a revenit pe listele electorale USL si-l puteti vota inca o data pe 9 decembrie.

2 iulie 2012
Ministru al Educatiei
Ecaterina Andronescu
Senator PSD numita ministru dupa ce in noiembrie 2011 a socat lumea academica romaneasca initinad alaturi de Catalin Voicu si alti 30 de senatori PSD un proiect de lege care prevedea ca cei fara bacalaureat se pot inscrie in Universitati. In plus, proiectul obliga statul roman sa-i finanteze pe acestia "cel putin la nivelul ajutorului de somaj". Devine clar motivul pentru care Ponta declara in septembrie 2012 ca daca vrem scoli trebuie sa modificam cota unica. In sus normal. Daca tot veni vorba de bani, eu tot stau sa ma intreb de ce USL nu impoziteaza vamesii cu 2 vile si 3 masini de lux cumparate dintr-un salariu de bugetar. Dar probabil ca nu inteleg eu social-democratia-liberala-conservatoare romaneasca.

20 iulie 2012
Primul Ministru
Victor Ponta
Obtine doctoratul cu o lucrarea plagiata coordonata de Adrian Nastase in 2003. Plagiatul este o forma de furt si Romania devine primul stat european care are un premier plagiator. Pe 28 iunie declara in El Pais ca: "voi demisiona daca se constata ca am plagiat". Pe 20 iulie, Comisia de Etica a Universitatii Bucuresti confirma plagiatul determinand ca a plagiat 115 pagini din 297 si ca a copiat integral opt pâna la
10 pagini consecutive. In locul demisiei, schimba componenta Consiliului National de Atestare Diplomelor Universitare in seara dinainte analizei plagiatului. Nici Elena Ceausescu nu a vazut asa ceva.

31 iulie 2012
Ministrul Economiei
Gelu-?tefan Diaconu, fost ?ef al Vamilor in guvernul Tariceanu ?i fin al senatorului liberal Dan Radu Ru?anu este numit administrator provizoriu al companiei Electrica. A fost probabiul recomandat de experienta fiind urmarit penal din 2011 pentru înselaciune si abuz în serviciu, fiind acuzat ca în 1996, în calitate de director al Bankcoop Neamt, ar fi falsificat un contract de credit. Nici un motiv de ingrijorare: desi Bankcoop a intrat în faliment in anul 2000, Electrica e momentan doar in insolventa.

6 august 2012
Ministrul Afacerilor Externe
Andrei Marga
A reusit sa se faca remarcat intr-un timp foarte scurt faultand Romania prin declaratii ca: 'Putin e un om foarte competent, ar fi bine ca liderii din Europa si de la noi sa fie la fel de competenti'. Acum se pare ca liderii europeni nu au fost asa bucurosi de sfaturi din moment ce mai numara o data fondurile europene pe care le dau Romaniei. Plecarea lui ar fi fost o veste buna daca nu ar fi fost numit ulterior la conducerea Institutului Cultural Roman unde a continuat declarand ca vrea sa promoveze la nivel international caroliferul ca o inventie romaneasca.

6 august 2012
Ministru pentru Relatia cu Parlamentul
Dan Sova
In martie, in urma scandalului provocat de declaratia sa ca Holocaustul nu a existat in Romania, fusese revocat din functia de purtator de cuvant al PSD iar Ponta si-a cerut scuze pentru declaratiile acestuia de atunci. Parea ca e ceva normal sa fie sanctionat din moment ce Primaria Municipiului Iasi acordase titlul de cetatean de onoare pentru 6 supravietuitori ai Pogromului de la Iasi iar in 2010 fusese descoperita o groapa comuna cu 36 de victime. Dar se pare ca de fapt a fost promovat, in august fiind numit ministru. fara nici o legatura, Ponta a fost in 2007-2008 senior partner in "Sova &Asociatii" de la care a primit printr-un contract de sponsorizare si o masina de raliu Mitsubishi Lancer Evolution, evaluata la 50.000 de euro. Sova s-a mai facut remarcat acuzand o jurnalista ca a fi dezinformat la Bruxelles, dar in urma anchetei Radioului Public acuzatiile s-au dovedit false.

10 august 2012
Ministru pentru Administratie
Victor Paul Dobre (PNL) a demisionat dar este acuzat procurori de abuz în serviciu contra intereselor publice în forma calificata. Acesta a intervenind in timpul Referendumului, incercand sa diminueze în mod nelegal numarul de alegatori de pe listele electorale. Ciudat e ca realitatea l-a contrazis si in zeci de localitati au fost la vot peste 100% din aleagatorii de pe liste recordul apartinand comunei Colonesti 184,28% daca le ignoram pe cele care au mers la vot in slipi alaturi de Radu Mazare.

24 Septembrie
Ministerul Economiei
Daniel Chitoiu
Daniel Chitoiu declara ca "Licitatia pentru Oltchim a fost corecta. Raspund cu functia". Circul TV care a urmat cu DD si Ponta in roluri principale a fost unic. Asteptam urmatoarele privatizari marca Chitoiu si dar sfatuim miile de salariati din companii de stat sa inceapa deja sa-si caute de munca. Iar pentru ecologistii din Romania, conform Mediafax Chitoiu a declarat pe 1 Iunie 2012 despre Rosia Montana: "Sunt convins ca acest proiect va demara în acest an". Ponta si noi va linistim: nu va demara decat dupa alegeri.

25 septembrie 2012
Ministrul Sanatatii
Vasile Cepoi
Cel ce trebuia sa redacteze noua lege a Sanatatii este acuzat de catre ANI pentru fapte de coruptiei si conflict de interese pentru perioada in care a fost director al Directiei de Sanatate Publica Iasi. In aceea perioada, a aprobat un proiect cu fonduri europene in cadrul POSDRU pentru ca ulterior sa se angajeze impreuna cu sotia la beneficiarii proiectului obtinand 42.440 de euro. Cepoi a intrat in conflict de interese potrivit articolului 253 indice 1 din Codul Penal care stabileste ca ilegala îndeplinirea, în exercitiul atributiilor de serviciu, a unui act ori participarea la luarea unei decizii prin care s-a realizat, direct sau indirect, un folos material pentru sine, sotul sau, o ruda ori un afin pâna la gradul II inclusiv. Dar noi romanii suntem intelegatori cu d-astea.

4 Octombrie
Parlamentul Romaniei
Parlamentarii USL Madalin Voicu si Nicu Paun au initiat un proiect de lege prin care 4.500 de puscariasi ar putea fi pusi in libertate. Legea lor cerea sa fie iertati de pedeapsa cei inchisi pentru fapte considerate mai putin grave, cum ar fi coruptie, furt sau fals. USL dovedeste ca protestele pe care le organizeaza de fiecare data cand un membru de partid e suspectat de coruptie, nu sunt intamplatoare ci sunt parte din programul lor de guvernare: promovarea coruptiei si protejarea coruptilor. Dar te-ai fi asteptat sa se abtina macar pana dupa alegeri. Oricum stirea este o veste buna pentru blogger-ul Adrian Nastase.

19 octombrie 2012
In sfarsit un motiv de bucurie! Gigi Becali a devenit candidatul oficial al PNL pentru Parlament! Surprinzator, CTP a facut o pauza de la subiectul lui unic de 5 ani si s-a declarat scarbit.

9 noiembrie
Vicepresedintele Comisiei SRI din Parlament
Ion Stan(PSD)
Acuzat de trafic de influen?a si urmarit penal. Acesta cica a cerut, de la un om de afaceri care l-a si denuntat, 130.000 de lei pentru cheltuieli din campania electorala, în schimbul influentei pentru obtinerea unor contracte. Auzind ca s-a aflat, Victor Ponta a declarat despre acuza?iile aduse lui Ion Stan: "?i ce sa facem, sa-l împuscam?!". Asa ca ramane pe listele USL si puteti sa-l votati pentru ca Ion Stan candideaza pentru Camera Deputatilor in Dambovita. Puteti sa-l votati si indirect din toata tara pentru ca voturile din toata tara vor fi redistribuite.

Acesta a fost „cel mai cinstit guvern“ din istoria post­de­cembrista, cum l-a numit premierul Ponta. Nu va e frica ce o sa fie in urmatorii patru ani?
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 27 2012, 08:01 AM
Mesaj #2

Guests

PDL-Romania : 2.000.000 la 56.

In vara Basescu si gasca racneau in chinuri ca este lovitura de stat cu executii in masa pe stadioane si ca la alegerile pentru demiterea presedintelui s-au frauda 2 milioane de voturi.
Afirmau senin fara sa clipeasca ca au dovezi beton.
Comandouri de procurori DNA (aia care se ocupa special de MAREA CORUPTIE) au fost trimisi in sate si fugarea fara citatie in zi de sarbatoare babele in jurul bisericii ca sa le forteze sa jure pe biblie. Apropo in biblie scrie foarte clar ca nu este bine sa juri. Ambasadorul SUA ca sa isi ia tainul se jura ca a vazut el din satelit cum s-au furat 2 milioane de voturi si a zis ca are dovezi.

Acum procurorii spun ca sunt 50 sau 100 nu mai stiu sigur de SUSPICIUNI de frauda. Asa cum stim cu totii ca sunt de incompetenti procurorii numiti personal de Basescu majoritatea suspicunilor vor cadea rapid in instanta.

Nu ma pot abtinu sa nu remarc o mare prostie. Basescu a spus aseara ca guvernele nu se numesc pe baza de povesti si ca nici un pretendent la functia de prim ministru nu a venit cu un proiect de buget ca sa primeasca nota de trecere de la domnul diriginte.
Ii informeze pe aceasta cale pe simpatizantii lui Basescu si pe Basescu personal ca in in toate tarile de democratice guvernul si primul ministru nu se aleg ca la X Factor sau la Vocea Romaniei pe baza de examen oral cu proiect de buget sustinut in fata presedintelui.

GUVERNELE SE ALEG CU VOTURI!!!!!!

Voturile alegatorilor pentru parlamentari si apoi voturile parlamentarilor pentru guvern. Greu e cu democratia pentru unii.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 09:25 AM
Mesaj #3

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 27 2012, 08:01 AM) *
PDL-Romania : 2.000.000 la 56.

In vara Basescu si gasca racneau in chinuri ca este lovitura de stat cu executii in masa pe stadioane si ca la alegerile pentru demiterea presedintelui s-au frauda 2 milioane de voturi.
Afirmau senin fara sa clipeasca ca au dovezi beton.
Comandouri de procurori DNA (aia care se ocupa special de MAREA CORUPTIE) au fost trimisi in sate si fugarea fara citatie in zi de sarbatoare babele in jurul bisericii ca sa le forteze sa jure pe biblie. Apropo in biblie scrie foarte clar ca nu este bine sa juri. Ambasadorul SUA ca sa isi ia tainul se jura ca a vazut el din satelit cum s-au furat 2 milioane de voturi si a zis ca are dovezi.

Acum procurorii spun ca sunt 50 sau 100 nu mai stiu sigur de SUSPICIUNI de frauda. Asa cum stim cu totii ca sunt de incompetenti procurorii numiti personal de Basescu majoritatea suspicunilor vor cadea rapid in instanta.

Nu ma pot abtinu sa nu remarc o mare prostie. Basescu a spus aseara ca guvernele nu se numesc pe baza de povesti si ca nici un pretendent la functia de prim ministru nu a venit cu un proiect de buget ca sa primeasca nota de trecere de la domnul diriginte.
Ii informeze pe aceasta cale pe simpatizantii lui Basescu si pe Basescu personal ca in in toate tarile de democratice guvernul si primul ministru nu se aleg ca la X Factor sau la Vocea Romaniei pe baza de examen oral cu proiect de buget sustinut in fata presedintelui.

GUVERNELE SE ALEG CU VOTURI!!!!!!

Voturile alegatorilor pentru parlamentari si apoi voturile parlamentarilor pentru guvern. Greu e cu democratia pentru unii.

Geniule, guvernele se formează, nu se aleg. Hai să te învăţ o lecţie "cultură civică" de gimnaziu: la alegerile parlamentare se aleg oameni care reprezintă partide politice, o viziune şi nişte idei concrete. Indivizii grupaţi în Parlament pot forma sau nu o majoritate capabilă să ofere un prim ministru. Acesta din urmă este PROPUS de grupurile parlamentare, iar preşedintele POATE SAU NU să-l NOMINALIZEZE. În final, prim ministrul formează guvernul. Deci, eu ca votant nu pot să-mi aleg ministrul de finanţe, că nu-l suport pe Georgescu, şi nici prim ministrul, că mi-e ruşine cu Ponta. Până una alta, preşedintele are dreptul moral de a respinge un candidat dacă îl găseşte nepotrivit pentru funcţia de prim ministru. Că îl va folosi sau nu, sau nu va rămâne consecvent, asta e altă poveste, dar guvernele nu se aleg cu voturi. Mai treci pe la şcoală şi lasă TV-ul.

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 27 2012, 10:20 AM
Mesaj #4

Guests

Citeaza
Geniule, guvernele se formează, nu se aleg.

Si te rog nu fa pe prostul. Hai sa fugim in jurul cuvintelor si sa ne prefacem ca nu intelegem.
Exemplu : "În final, prim ministrul formează guvernul. " Si ma rog cum formeaza primul ministru guvernul nu cumva ALEGAND persoanele care vor ocupa functiile de ministri?? Si primul ministru este format sau este ales?

Ceea ce am spus eu in esenta si cred ca persoanele cu bun simt au inteles este ca orice guvern normal are nevoie ESENTIAL de sprijin popular manifestat in mod democratic prin vot - adica parlamentari si are nevoie doar MARGINAL de presedinte.

Basescu cel care ne tot ameninta ca el se intoarce la popor brusc in ultimele discutii a intors-o (s-a rasuceanu pentru a mia oara) si acum spune ca la formarea (ca sa te fac fericit) guvenului singurul lucru care conteaza este examenul oral in fata presedintelui.

Eu am spus ca singurul lucru care conteaza este examenul in fata in fata alegatorilor la urne. Ai voturi ai parlamentari , ai parlamentari poti forma (esti fericit?) guvernul. Presedintele e ca CSM - avizul sau este consultativ.

Numai un tiran si camarila lui pot sustine ca nu conteaza ca un partid are 60% in parlament el cunoaste mai bine interesele poporului si v-a numi prim ministru de la un partid cu 10%.

Hai Basescu. Mai este un loc liber langa Nastase. Tocmai a iesit motivarea condamnarii lui Nastase si domnul judecator (banuiesc ca numit personal de Basescu) a spus ca nu sunt probe dar il baga pe Nastase la parnaie ca sa dea un exemplu. Chiorul e chiar mai bun de dat exemplu decat Bombonel. Sper sa il judece acelasi judecator.
Din punctul mei de vedere Basescu e vinovat peronal ca sef direct al DNA, CSM, SRI, SPP, Procuratura etc. in ultimii 7 ani ca nu a reusit sa il bage pe Nastase pentru minimum 20 de ani la parnaie intr-un proces clar de furt. Asa cum spunea Basescu personal Nastase a furat un miliard de dolari.

Guvernele se ALEG in mod indirect de catre alegatori si NU SE ALEG IN MOD DIRECT DE CATRE TIRAN BASESCU.

Vreau sa iti amintesc cum a inceput dictatura regala a lui Carol II. A inceput prin alegerea la bunul sau plac a celor mai nepotrivit prim ministri.
Basescu a dat-o in bara masiv cu M. R. Ungureanu. De frica poporului l-a ac eptat pe Ponta dar promite ca data viitoare va face cum vrea muschii lui si o va face mult mai lata decat cu M. R. Ungureanu.
Hai Basescu.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 10:46 AM
Mesaj #5

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 27 2012, 10:20 AM) *
Guvernele se ALEG in mod indirect de catre alegatori si NU SE ALEG IN MOD DIRECT DE CATRE TIRAN BASESCU.

Isarescu?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 11:07 AM
Mesaj #6

Guests

Vreau sa iti amintesc cum a inceput dictatura regala a lui Carol II.

De ce nu iti amintesti cum a fost ales Hitler? Iti spun eu:democratic.
(recunosc ca m-am inspirat dintr-un articol din HN..sa nu fiu acuzat de plagiat).

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 11:40 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 11:07 AM) *
De ce nu iti amintesti cum a fost ales Hitler? Iti spun eu:democratic.
(recunosc ca m-am inspirat dintr-un articol din HN..sa nu fiu acuzat de plagiat).

De fapt, nu a fost numit democratic, ci printr-o decizie abuziva a presedintelui Hindenburg, pe 30 ianuarie 1933. Partidul hitlerist, NSDAP, nu numai ca nu detinea majoritatea absoluta in Reichstag, dar nu era nici macar pe primul loc, era pe locul 2 dupa social-democrati. In plus, suferise o infrangere electorala relativa in toamna lui '32 (la alegerile din 6 noiembrie 1932 a luat mai putine mandate fatza de alegerile precedente, din iulie acelasi an). Presedintele Hindenburg l-a numit atunci in functia de cancelar pe un fost general, Kurt von Schleicher, care s-a compromis rapid in ochii Sistemului prin masuri pro-social-democrate, asa ca Hitler a ramas ultima solutie a intunecatilor de capitalisti, iepurele din joben, cu toate ca pana atunci toti decidentii politici germani se ferisera de el ca de ciuma.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 11:45 AM
Mesaj #8

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 11:07 AM) *

By the way, comentariul meu anterior iti poate da o idee relativ exacta despre "valoarea" articolelor care apar pe pagina principala a site-ului. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 11:55 AM
Mesaj #9

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 11:40 AM) *
De fapt, nu a fost numit democratic, ci printr-o decizie abuziva a presedintelui Hindenburg, pe 30 ianuarie 1933. Partidul hitlerist, NSDAP, nu numai ca nu detinea majoritatea absoluta in Reichstag, dar nu era nici macar pe primul loc, era pe locul 2 dupa social-democrati. In plus, suferise o infrangere electorala relativa in toamna lui '32 (la alegerile din 6 noiembrie 1932 a luat mai putine mandate fatza de alegerile precedente, din iulie acelasi an). Presedintele Hindenburg l-a numit atunci in functia de cancelar pe un fost general, Kurt von Schleicher, care s-a compromis rapid in ochii Sistemului prin masuri pro-social-democrate, asa ca Hitler a ramas ultima solutie a intunecatilor de capitalisti, iepurele din joben, cu toate ca pana atunci toti decidentii politici germani se ferisera de el ca de ciuma.

'On election day, 6 March 1933, the NSDAP's share of the vote increased to 43.9%, and the party acquired the largest number of seats in parliament.'..de pe Wiki.
Altu care credea intr-un sistem single-party.
Hitler,Ceausescu si...Pintea! laugh.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 11:59 AM
Mesaj #10

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 11:55 AM) *
'On election day, 6 March 1933, the NSDAP's share of the vote increased to 43.9%, and the party acquired the largest number of seats in parliament.'..de pe Wiki.
Altu care credea intr-un sistem single-party.
Hitler,Ceausescu si...Pintea! laugh.gif

Precisely. Ma afecteaza la fel de mult asocierea abuziva pe care o faci cu asocierea tuturor crestinilor din ziua de azi cu ororile Inchizitiei. dry.gif

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 12:03 PM
Mesaj #11

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 11:59 AM) *
Precisely. Ma afecteaza la fel de mult asocierea abuziva pe care o faci cu asocierea tuturor crestinilor din ziua de azi cu ororile Inchizitiei. dry.gif

Erata: "ca si" in loc de "cu".

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 12:06 PM
Mesaj #12

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 11:59 AM) *

Nu e o asociere ci doar o constatare.Asa ai spus.
Si e vorba de ideologie si nu de statut.
Citind insa despre Hitler ma cutremura asemanarile cu USL..

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 27 2012, 12:08 PM
Mesaj #13

Guests

Citeaza
Isarescu?

Bai Nae, Guvernul Isarescu a trecut prin parlament cu 50%+1? Da sau NU?
Aia care au votat in parlament au fost alesi democatic prin vot de poporul Roman? Da sau Nu?

Acum spune-mi un prim ministru intr-o tara democratica ales de presedinte si care sa nu treaca de parlament.

Acum deoarece Basescu este singurul unicul si the only one care detine interesul national (in conturi in insulele Caiman parca) poate te alege pe tine prim ministru si faci un guvern care sa nu mai treaca prin parlament. Cam asa spunea Basescu ca ar fi corect. Ceva de genul Parlamentul este consultativ.

Si dovezile zdrobitoare de la americanii care nu mint niciodata privind cele 2 milioane de voturi furate cand le scoate Basescu. Asta apropo de mincinosi.

+Quote Post
Vizitator_Dan Chiriac.
mesaj Nov 27 2012, 12:11 PM
Mesaj #14

Guests

"procurori numiti de Basescu" = informatie falsa
"judecator numit de Basescu" = informatie falsa
Apropos, Adrian Nastase a fost condamnat de un complet format exclusiv din judecatoare, nici un judecator.
Constitutia Romaniei, Art. 85, alin. 1:
"Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament."
Constitutia Romaniei, Art. 103, alin. 1:
"Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament."
In rest, gargara multa.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 12:13 PM
Mesaj #15

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 12:06 PM) *
Citind insa despre Hitler ma cutremura asemanarile cu USL..

Si care ar fi ele, ma rog? dry.gif Hai, elucubreaza in voie, intoxicarile propagandei negre a basismului trebuie sa se defuleze undeva si acesta mi se pare un spatiu adecvat. Nu uita, ai atatea prostii in cap ca abia mai poti sa pasesti, nu vreau sa cazi in cap pe strada si sa faci comotie cerebrala...

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 27 2012, 12:14 PM
Mesaj #16

Guests

Apropo pentru Nae care nu stie istorie nici macar comunistii din Moscova nu au castigat alegerile. Au organizat alegeri generale (ca prostii) si le-au pierdut catastrofal. De nervi au pus mana pe arme si au arestat si trimis in lagar parlamentarii care castigasera cinstit. Comunistii au instaurat dictatura cu pusca in mana nu cu votul.

Sincer nu prea stiu nici un singur caz de tiranie aparuta prin vot popular. Poporul stie intotdeauna ce e mai bine.
Tirania apare intotdeauna cand un ins (Basescu) si grupul din jurul sau (Udrea, Videanu etc.) spun exact ca Basescu ca ei stiu cel mai bine care este interesul national si vor ignora rezultatul de la vot.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 12:22 PM
Mesaj #17

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 27 2012, 12:14 PM) *
Sincer nu prea stiu nici un singur caz de tiranie aparuta prin vot popular. Poporul stie intotdeauna ce e mai bine.
Tirania apare intotdeauna cand un ins (Basescu) si grupul din jurul sau (Udrea, Videanu etc.) spun exact ca Basescu ca ei stiu cel mai bine care este interesul national si vor ignora rezultatul de la vot.

Asa e, sunt intru-totul de acord cu opinia ta si -in calitate de brainiac pasionat de Istorie- ii confer cordial valoarea unei expertize.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 12:25 PM
Mesaj #18

Guests

Si te rog nu fa pe prostul. Hai sa fugim in jurul cuvintelor si sa ne prefacem ca nu intelegem.
Exemplu : "În final, prim ministrul formează guvernul. " Si ma rog cum formeaza primul ministru guvernul nu cumva ALEGAND persoanele care vor ocupa functiile de ministri?? Si primul ministru este format sau este ales?

Ceea ce am spus eu in esenta si cred ca persoanele cu bun simt au inteles este ca orice guvern normal are nevoie ESENTIAL de sprijin popular manifestat in mod democratic prin vot - adica parlamentari si are nevoie doar MARGINAL de presedinte.

Basescu cel care ne tot ameninta ca el se intoarce la popor brusc in ultimele discutii a intors-o (s-a rasuceanu pentru a mia oara) si acum spune ca la formarea (ca sa te fac fericit) guvenului singurul lucru care conteaza este examenul oral in fata presedintelui.

Eu am spus ca singurul lucru care conteaza este examenul in fata in fata alegatorilor la urne. Ai voturi ai parlamentari , ai parlamentari poti forma (esti fericit?) guvernul. Presedintele e ca CSM - avizul sau este consultativ.

Numai un tiran si camarila lui pot sustine ca nu conteaza ca un partid are 60% in parlament el cunoaste mai bine interesele poporului si v-a numi prim ministru de la un partid cu 10%.

Hai Basescu. Mai este un loc liber langa Nastase. Tocmai a iesit motivarea condamnarii lui Nastase si domnul judecator (banuiesc ca numit personal de Basescu) a spus ca nu sunt probe dar il baga pe Nastase la parnaie ca sa dea un exemplu. Chiorul e chiar mai bun de dat exemplu decat Bombonel. Sper sa il judece acelasi judecator.
Din punctul mei de vedere Basescu e vinovat peronal ca sef direct al DNA, CSM, SRI, SPP, Procuratura etc. in ultimii 7 ani ca nu a reusit sa il bage pe Nastase pentru minimum 20 de ani la parnaie intr-un proces clar de furt. Asa cum spunea Basescu personal Nastase a furat un miliard de dolari.

Vreau sa iti amintesc cum a inceput dictatura regala a lui Carol II. A inceput prin alegerea la bunul sau plac a celor mai nepotrivit prim ministri.
Basescu a dat-o in bara masiv cu M. R. Ungureanu. De frica poporului l-a ac eptat pe Ponta dar promite ca data viitoare va face cum vrea muschii lui si o va face mult mai lata decat cu M. R. Ungureanu.
Hai Basescu.

Preşedintele numeşte un prim ministru oferit de coaliţia câştigătoare (deşi, poate există persoane mult mai competente) - citeşte Constituţia. Avizul său nu e consultativ, din simplul motiv că apoi Parlamentul trebuie să legitimeze Guvernul său, iar dacă acesta pică la învestire, atunci se reiau demersurile. Deci stai liniştit, că perioada lui Carol II e apusă, că are mecanisme anti-prost. În privinţa formării unei echipe guvernamentale, numai la noi e obligatoriu ca aceasta să fie compusă numai din membrii alianţei câştigătoare. Normal ar fi ca un Guvern să conţină specialiştii pe domenii şi nu doar diverşi no-name sau oameni aflaţi în conflict de interese. Iar aici întreaga clasă politică e de vină, nu numai PDL/Băsescu. Că Băsescu a vorbit de partidul câştigător cu 50% şi nu de vreo alianţă (în 2011), află că aşa e în politică: avea nevoie de oameni cu viziuni comune şi cu care să lucreze. Dar pentru alţii e "tiranul" care nu a cenzurat Internetul sau presa şi care "şi-a pus oamenii lui unde a vrut" (inclusiv de la PSD - George Maior). Patetic!

Oricum, revenind la topic, iniţiatorul acestuia a arătat clar că USL nu e "cel mai cinstit guvern" postdecembrist, şi nici pe departe unul competent. Nici măcar nu a avut un program de guvernare sau un proiect de buget, ci doar scopul de a-şi scăpa din oameni din puşcărie, ceea ce a reuşit doar parţial (Voiculescu e încă liber). Şi revenind la "tiranie" şi alte lucruri amuzante, treaba cu caloriferul de la ICR tare democratică e! Sau cu Monitorul Oficial. Sau cu subordonarea justiţiei Parlamentului. Sau ştirile nu le urmăreşti... Băsescu mai are de învăţat ca să ajungă dictator.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 12:38 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 27 2012, 12:14 PM) *
Apropo pentru Nae care nu stie istorie nici macar comunistii din Moscova nu au castigat alegerile. Au organizat alegeri generale (ca prostii) si le-au pierdut catastrofal. De nervi au pus mana pe arme si au arestat si trimis in lagar parlamentarii care castigasera cinstit. Comunistii au instaurat dictatura cu pusca in mana nu cu votul.

Poporul ştie mai bine, dar asta nu înseamnă că şi alege mai bine. Sunt două lucruri diferite, iar istoric vorbind, tirania apare când nu există mecanisme care să o prevină sau să o sancţioneze. Şi mă refer la capacitatea "poporului" de a o face, când o vede. Să nu uităm că în 1938, în ciuda instaurării unui regim autoritar, acel FRN a cunoscut o creştere incredibilă a numărului de membri (ajungând la 4-5 mil.), în loc să ia bâta şi să facă curăţenie. La fel şi 1990, când în loc să mai iasă în stradă să forţeze aplicarea legii lustraţiei, a ieşit la vot şi l-a ales în majoritate netă pe conservatorul Iliescu, un apropiat al lui Ceauşescu.

În ziua de azi, dacă nu ies 200-300 de oameni plătiţi de vreun partid sau altul, oamenii îşi văd de vieţile lor. Părerea mea e că dictatura se instalează de regulă încet, subtil, dar sigur. În România, în 2002 puţini erau cei care-l înjurau pe Iliescu, acum Băsescu e cea mai des înjurată persoană publică; în Iaşi, în 2011, Băsescu a fost huiduit tot timpul, iar el a înghiţit fiecare vorbă (să nu mai zic de Boc, căruia i-au luat microfonul cei anti-Roşia Montană anul trecut la Alba Iulia, de 1 decembrie - am fost martor); anul ăsta, Ponta aflat în campanie la Iaşi, a fost huiduit şi a pus jandarmii pe ei. Deci, despre ce vorbim?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 12:40 PM
Mesaj #20

Guests

Citeaza (Geos89 @ Nov 27 2012, 12:25 PM) *
Dar pentru alţii e "tiranul" care nu a cenzurat Internetul sau presa şi care "şi-a pus oamenii lui unde a vrut" (inclusiv de la PSD - George Maior). Patetic!

Au existat, in istoria Umanitatii, tirani care au anulat Democratia dar nu si Libertatea, tirani care au anulat Libertatea dar nu si Democratia si tirani care le-au anulat pe ambele. Din prima categorie fac parte Basescu, Tito si toti monarhii absolutisti, din a doua categorie fac parte Cezar si Franco iar din a treia categorie fac parte Mussolini, Hitler, Stalin si Ceausescu.

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 12:44 PM
Mesaj #21

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 27 2012, 12:08 PM) *
Bai Nae, Guvernul Isarescu a trecut prin parlament cu 50%+1? Da sau NU?
Aia care au votat in parlament au fost alesi democatic prin vot de poporul Roman? Da sau Nu?

Acum spune-mi un prim ministru intr-o tara democratica ales de presedinte si care sa nu treaca de parlament.

Acum deoarece Basescu este singurul unicul si the only one care detine interesul national (in conturi in insulele Caiman parca) poate te alege pe tine prim ministru si faci un guvern care sa nu mai treaca prin parlament. Cam asa spunea Basescu ca ar fi corect. Ceva de genul Parlamentul este consultativ.

Si dovezile zdrobitoare de la americanii care nu mint niciodata privind cele 2 milioane de voturi furate cand le scoate Basescu. Asta apropo de mincinosi.

Mai,ce le mai sucesti!
Prima data zici ca poporul alege acu ca Parlamentul (ales) poate decide cine sa fie Prim,poate sa fie Benny Hill,daca e propus de catre 'alesi' e ok.
Te-ai incurcat in propria ta logica.
Nu inteleg unde bati,pe cine a propus Basescu? Esti vizionar? Sau crezi intoxicatii si pedepsesti fapta inainte ca ea sa aiba loc?

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 12:47 PM
Mesaj #22

Guests

Citeaza (Geos89 @ Nov 27 2012, 12:38 PM) *
La fel şi 1990, când în loc să mai iasă în stradă să forţeze aplicarea legii lustraţiei, a ieşit la vot şi l-a ales în majoritate netă pe conservatorul Iliescu, un apropiat al lui Ceauşescu.

Mda, atat de "apropiat" incat a ordonat trimiterea lui in fatza plutonului de executie. Aproape ca aud zgomotul metalic stresant al disonantelor cognitive din mintea ta... dry.gif Pe tine nu te deranjeaza sa traiesti in acea continua poluare sonora?

+Quote Post
Vizitator_Nae.
mesaj Nov 27 2012, 12:50 PM
Mesaj #23

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 12:13 PM) *
Si care ar fi ele, ma rog? dry.gif Hai, elucubreaza in voie, intoxicarile propagandei negre a basismului trebuie sa se defuleze undeva si acesta mi se pare un spatiu adecvat. Nu uita, ai atatea prostii in cap ca abia mai poti sa pasesti, nu vreau sa cazi in cap pe strada si sa faci comotie cerebrala...

Incercarea unei lovituri de stat (subordonarea instutiilor)
Inlocuirea din pozitii importante a celor care ii sunt impotriva cu oamenii lui.
Nationalismul ......nu conteaza parerea celor de afara..
Amenintarea cu eliminarea fizica..(la asta esti expert,nu?)

Ii pui o mustacioara lui Cacarau si ai si imaginea completa.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:00 PM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 12:40 PM) *
Au existat, in istoria Umanitatii, tirani care au anulat Democratia dar nu si Libertatea, tirani care au anulat Libertatea dar nu si Democratia si tirani care le-au anulat pe ambele. Din prima categorie fac parte Basescu, Tito si toti monarhii absolutisti, din a doua categorie fac parte Cezar si Franco iar din a treia categorie fac parte Mussolini, Hitler, Stalin si Ceausescu.

Democraţia şi libertatea merg mână-n mână; unde una nu e, nu e nici alta şi asistăm eventual la o intoxicare (ex: cazul republicilor "democrat-populare", în esenţă state comuniste).

+Quote Post
Vizitator_toteu.
mesaj Nov 27 2012, 01:04 PM
Mesaj #25

Guests

Citeaza
Preşedintele numeşte un prim ministru oferit de coaliţia câştigătoare (deşi, poate există persoane mult mai competente)

Da, asta scrie in constitutie doar ca Basescu a spus ca el e singurul care detine bine ascuns intr-un seif interesul national si ca pe baza acestui interes national (proprietate privata Traian Basescu) el va numi prim ministru pe cine vrea muschii lui.

Citeaza
La fel şi 1990, când în loc să mai iasă în stradă să forţeze aplicarea legii lustraţiei, a ieşit la vot şi l-a ales în majoritate netă pe conservatorul Iliescu, un apropiat al lui Ceauşescu.

Imi pare rau ca nu mai gasesc articolul scris de un reputat analist englez care demonstra ca in ciuda acelorasi tip de argumente pe care le invoci tu "Poporul ştie mai bine, dar asta nu înseamnă că şi alege mai bine. " britanicii au facut alegerea corecta la vot de la al doilea razboi mondial incoace (perioada de care se ocupa articolul).

Si imi pare rau sa te dezamagesc dar dupa revolutie poporul a facut bine ca la ales pe Iliescu pentru un motiv banal de simplu: taranisti &co. nu erau pregatiti de guvernare din nici un punct de vedere. Desi poporul le-a dat cativa ani timp sa se organizeze si apoi le-a dat o sansa vezi guvernul Ciorbea si CDR-ul taranisti si toti ceilati s-au dovedit un dezastru la guvernare. O guvernare catastrofala si sincer am votat cu ei si mi-am pus mari sperante in ei.

Citeaza
Poporul ştie mai bine, dar asta nu înseamnă că şi alege mai bine.

O afirmatie care suna bine dar care e incredibil de gresita.
Cand sunt liber am voie sa imi iau propriile decizii bune sau rele si sa suport consecintele bune sau rele. Daca vine cineva si imi spune : tu nu stii sa alegi bine aleg eu in locul tau asta se numeste dictatura, cineva iti DICTEAZA ce sa faci si devii sclav. Eu sunt satul de pe vremea comunistilor sa mi se faca binele cu forta. Vreau libertatea de a alege EU indiferent ca am ales bine sau rau.

Nu vreau sa mai aleaga in locul meu Basescu, Mechel si ambasdadorul SUA pe motiv ca ei aleg mai bine.
Intr-o singura fraza tocmai ai demonstra ca in esenta nu intelegi deloc democratia. In tine ai un miez tiranic.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:07 PM
Mesaj #26

Guests

Citeaza (Nae @ Nov 27 2012, 12:50 PM) *
Incercarea unei lovituri de stat (subordonarea instutiilor)

Daca ar fi existat o tentativa de "lovitura de stat", chipurile, autorii ei ar fi fost arestati imediat. N-a fost arestat nimenea din USL, deci n-a existat nici o lovitura de stat. Logic.

Citeaza
Inlocuirea din pozitii importante a celor care ii sunt impotriva cu oamenii lui.

Asa se procedeaza intotdeauna in societatile democratice atunci cand un partid preia puterea in stat. Te rog io, ia niste pastile pentru revigorarea memoriei sau mananca niste bomboane cu ciocolata (contin lecitina), starea memoriei tale este deplorabila si ma ingrijoreaza din ce in ce mai mult, mai ales ca ti-am mai atras atentia de vreo 2-3 ori pe alte topicuri asupra conditiei ei precare.

Citeaza
Nationalismul ......nu conteaza parerea celor de afara..

Si de ce ar conta pentru tine, ma rog? Esti sclavul lor fidel?

Citeaza
Amenintarea cu eliminarea fizica..(la asta esti expert,nu?)

Da, dar nu vorbeam de mine, Haiducul, ci de USL.

Citeaza
Ii pui o mustacioara lui Cacarau si ai si imaginea completa.

"Cacarau" inseamna "marinar beat", deci aici iti dau dreptate 100%:

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:11 PM
Mesaj #27

Guests

Citeaza (Pintea @ Nov 27 2012, 12:47 PM) *
Mda, atat de "apropiat" incat a ordonat trimiterea lui in fatza plutonului de executie. Aproape ca aud zgomotul metalic stresant al disonantelor cognitive din mintea ta... dry.gif Pe tine nu te deranjeaza sa traiesti in acea continua poluare sonora?

Pui efectele drept cauze? Sau chiar nu înţelegi cum a funcţionat/funcţionează nomenclatura? Stalin l-a dus la groapă pe Lenin şi pe toţi care i-au stat în cale, Brejnej l-a înlăturat pe Hruşciov, Ceauşescu l-a denigrat pe Dej, Iliescu pe Ceauşescu, toate acestea cu un singur scop - puterea. Doar pentru că a ordonat omorârea lui Ceauşescu, nu înseamnă că Iliescu nu a profitat de pe urma influenţei sale, pupându-l în dos, aşa cum "mentorul" său a făcut-o cu Dej.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:12 PM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Geos89 @ Nov 27 2012, 01:00 PM) *
Democraţia şi libertatea merg mână-n mână; unde una nu e, nu e nici alta

Eu ma refeream numai la libertatea de miscare si de exprimare (pentru ca la ele te refereai tu), nu si la libertatile cetatenesti garantate prin lege care sunt fundamentul democratiei. Poti sa ai Libertate de miscare si de exprimare fara a avea Democratie, a fost cazul tuturor monarhiilor absolutiste din istorie, vezi Imperiul Tarist ca exemplu.

+Quote Post
Vizitator_Pintea.
mesaj Nov 27 2012, 01:16 PM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Geos89 @ Nov 27 2012, 01:11 PM) *
Ceauşescu l-a denigrat pe Dej, Iliescu pe Ceauşescu, toate acestea cu un singur scop - puterea. Doar pentru că a ordonat omorârea lui Ceauşescu, nu înseamnă că Iliescu nu a profitat de pe urma influenţei sale, pupându-l în dos, aşa cum "mentorul" său a făcut-o cu Dej.

Omiti faptul esential ca Iliescu a venit la putere pe un urias val revolutionar si ca a castigat primele alegeri prezidentiale libere cu peste 80% din voturi. Care tiran a trecut vreodata testul alegerilor? angry.gif Basescu le-a fraudat grosolan pe cele din 2009 si a fraudat si referendumul de demitere din acest an, silindu-i pe oamenii lui din CCR sa-i asigure un verdict favorabil.

+Quote Post
Vizitator_Geos89.
mesaj Nov 27 2012, 01:24 PM
Mesaj #30

Guests

Citeaza (toteu @ Nov 27 2012, 01:04 PM) *
O afirmatie care suna bine dar care e incredibil de gresita.
Cand sunt liber am voie sa imi iau propriile decizii bune sau rele si sa suport consecintele bune sau rele. Daca vine cineva si imi spune : tu nu stii sa alegi bine aleg eu in locul tau asta se numeste dictatura, cineva iti DICTEAZA ce sa faci si devii sclav. Eu sunt satul de pe vremea comunistilor sa mi se faca binele cu forta. Vreau libertatea de a alege EU indiferent ca am ales bine sau rau.

Nu vreau sa mai aleaga in locul meu Basescu, Mechel si ambasdadorul SUA pe motiv ca ei aleg mai bine.
Intr-o singura fraza tocmai ai demonstra ca in esenta nu intelegi deloc democratia. In tine ai un miez tiranic.

Păi, dacă e "indiferent ca am ales bine sau rau", atunci nu se mai pune problema dacă omul alege bine sau nu, ci doar de faptul că poate alege. Şi prin urmare, ce am zis eu devine irelevant din simplul fapt că moralitatea e un subiect irelevant. Eu înţeleg democraţia, şi nu înseamnă doar că eu pot alege şi-mi pot exprima punctul de vedere, pentru că e posibil să greşesc şi pentru mine şi asta contează. Îmi pare rău că alţii nu gândesc decât cu pumnul sau cu stomacul. De-aia avem nevoie de mecanisme care să controleze astfel de atitudini sau puncte de vedere. Dar rămân la impresia că suntem o societate profund coruptă, rămasă la nivel de capitalism de secol XVII-XVIII (XIX pentru România), în care burta şi portofelul rămân la ordine de zi, lipsindu-ne de conservatorismul moral de care ducem lipsă, în ciuda nivelul încrederii pe care o avem în Biserică.

+Quote Post

6 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 19th September 2014 - 05:46 AM