IPB
X   Mesaj de pe site
(Mesajul se va inchide in 2 secunde)

Bine ati venit pe Forumul Hotnews!
Cititi regulamentul Forumului inainte de a publica.

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cum va platiti facturile?, Ajutati-ma sa nu mai alerg prin oras
Vizitator_Vornicu.
mesaj Jun 23 2008, 10:18 AM
Mesaj #1

Guests

Am vazut o multime de oameni care primesc salariul pe card si se apuca sa scota banii de la ATM ca sa isi plateasca facturile. E o problema de educatie/mentalitate sau e o problema cu mica diferenta de bani pe care ii dai bancii, ca sa nu mai alergi prin oras, sa nu mai stai la cozi? Sau e o problema de incredere in serviciile bancii?

In ceea ce ma priveste, recunosc ca e vorba de educatie si de nestiinta. Incredere am, pana una alta biggrin.gif

M-am interesat si iata ce modalitati de plati am:

ATM - da, se poate plati direct prin ATM
Internet Banking - riscul cu pishing e infim, pentru un om normal. Problema este cu sistemul, care uneori nu prea functioneaza
Mobile Banking - nu l-am incercat, dar cica e ok
Acord cu Banca - banca transfera automat sumele de plata furnizorilor de utilitati si ratele bancare in lei (facturile merg direct la banca)

Daca are cineva experienta in modalitatile acestea de plata, va rog o apreciere, care sistem e mai bun?

Am auzit ca exista o problema cu sistemul informatic de la Electrica. Adica sunt oameni care s-au trezit cu facturile neplatite, dar cica nu din vina bancii. De aceea e foarte bine de verificat lunar extrasele de cont.
Problema este ca Banca nu-si asuma nimic daca se intampla ceva, mandea plateste tot.

Daca mai puteti sa-mi recomandati metode de a nu mai alerga prin oras v-as fi recunoscator.
Go to the top of the page

+Quote Post
Vizitator_alex M..
mesaj Jun 23 2008, 11:11 AM
Mesaj #2

Guests

Folosesc cu incredere BRD-NET.
Platesc foarte simplu si rapid facturile la :
1) EON GAZ ROMANIA - e implementat ca si servicul FACTURI
2) ENEL BANAT - aici a trebuit sa adaug contul ENEL manual ( e foarte usor si asta pt ca ai sev. VOCALIS la dispozitie)
3) ROMTELECOM (facturi )
4) RDS (manual )

De asemenea, ca si facturi direct poti sa platesti vodafone, orange si multe altele si ma gandesc ca lista se va completa

La furnizori cu conturi altele decat BRD se percepe ceva comision , nu stiu cat exact dar destul de mic cat sa merite sa nu fac deplasare si coada de rigoare.

Cu alte cuvinte, BRD-NET primeste o bila alba de la mine. Sunt foarte multumit.

+Quote Post
Vizitator_dc.
mesaj Jun 23 2008, 11:18 AM
Mesaj #3

Guests

Din ce am incercat, prarerile mele sunt urmatoarele:

Cel mai simplu - facturi de telefonie mobila, la ATM. Opeartorii de telefonie mobila sunt cei mai interesati sa iti ia banul, asa ca te lasa sa platesti N facturi de pe acelasi card. Furnizori de tipul Romtelecom sau compania de electricitate iti cer sa semnezi o intelegere prealabila la banca, aferenta unui singur cont de client. Deci de pe un card nu poti plati decat factura unui singur client. Cam stupid. Oricum sistemul e cel mai sigur dintre toate.

Internet banking - nu teama de phishing ma roade, ci modeul de procesare si bugurile ascunse ale aplicatiilor lor (am descoperit vreo doua de astea in aplicatia unei banci careia insa nu-i dau numele, ca le-au rezolvat intre timp). Una peste alta e comod, mai ales daca ai si alte tipuri de facturi decat de telefonie mobila (adica din cele care nu se pot plati la bancomat sau necesita pentru asta formalitati suplimentare)

Mobile banking - n-am incercat

Acord cu banca - suna comod, dar practic e la latitudinea furnizorului ce bani se extrag (el initiaza cererea, banca doar efectueaza operatia). Daca apare vreo greseala pe factura (care e de obicei in defavoarea ta), patimesti mult pana cand recuperezi banii. Mai bine hotarasti tu inainte ce pleaca din cont, decat sa repari erorile altora.

+Quote Post
Vizitator_Vornicu.
mesaj Jun 23 2008, 11:21 AM
Mesaj #4

Guests

Hm, nu spun la ce banca, dar am intampinat multa vreme dificultati la Internet Banking.
Acum din fericire merge.
Dar ti-ai facut un calcul cat platesti in plus, fata de situatia in care ai plati cu cash?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 23 2008, 11:28 AM
Mesaj #5

Guests

Internet Banking al unei banci Austriece cu galben si negru tongue.gif...iti urmaresti si extrasul de cont cand vrei tu, faci schimbul valutar, iti vezi creditele, iti vezi cardul de credit, faci plati, poti sa iti programezi plati automate. 1 EUR abonament pe luna, comisioane aproape la jumate fata de cele din agentii. Practic, daca salariul iti intra in cont, nu prea trebuie sa mai dai pe la agentie deloc.
N-am avut probleme ever cu securitatea!

+Quote Post
Vizitator_Musafir_Musafir_Musafir_Musafir_.
mesaj Jun 23 2008, 11:32 AM
Mesaj #6

Guests

Folosesc cu incredere banii. Fiecare are povestile horror cu bancile. Colegi cu milioane lipsa din cauza soft-ului de doi lei al fiecarei banci, etc. In plus, ala care plateste cu cardul la magazin e injurat de toti din spatele lui pt ca trebuie sa astepte enorm pana ii vine confirmarea.
Scoate o suma moderata de bani si cheltuieste-i numai pe aia. Asa vei putea sa ai si control mai bun asupra a ce cumperi.

+Quote Post
Vizitator_Amand_ina.
mesaj Jun 23 2008, 11:34 AM
Mesaj #7

Guests

Citeaza (Vornicu @ Jun 23 2008, 10:18 AM) *

Cum pot plati direct la ATM? Multumesc.

+Quote Post
Vizitator_Valentino.
mesaj Jun 23 2008, 11:35 AM
Mesaj #8

Guests

Da fratilor desteptativa odata, este adevarat, prin Internet banking reduci cu pana la 70% cheltuielile pentru plata datoriilor. Daca eu sunt la serviciu panala ora 17.30-18.00 si la banca inchide la 17 sau 18 cum platesc eu factura telefonul sau ratele, buna intrebare.... Daca ar fi sa ma invoiesc de la serviciu ma pun rau cu sefu`, daca ma invoiesc tre sa iau un taxi o masina etc si ma costa aprox 30 ron o astfel de alergatura cu riscul de a nu ma incadra in timpul invoit, iar nu in ultimul rand tre sa scoti banii ca mai apoi sa-i depui (datoriile). Folosesc de 4 ani cu succes Raiffeisen Online si merge super iar pe la banci nu am mai dat. E ok?

+Quote Post
Vizitator_Musafir.
mesaj Jun 23 2008, 11:44 AM
Mesaj #9

Guests

sunt super fericit ca le pot plati (aproape) pe toate cu Internet Banking...comisionul tranzactie face toti nervii+benzina+timpul deplasarii pe la ghisee.
Din pacate IFN-urile cu care lucreaza shop-urile de electrocasnice nu permit plata ratelor prin nici o modalitate electronica :(

+Quote Post
Vizitator_scatalinus.
mesaj Jun 23 2008, 12:47 PM
Mesaj #10

Guests

De circa 7 ani de zile platest fara nici o problema la bancomatele BCR.
Este adevarat ca BCR solicita o conventie de plata pentru fiecare tip de plata in parte. Dar daca mergi intr-o zi la banca cu toate facturile (si ai si un card la ei) se poate incheia in mai putin de 15 minute. Configurarea sistemului lor dureaza cca. 7 de zile dupa care poti plati orice factura oricand la orice bancomat al lor; ce e mai important: fara comision.

Ce platesc eu: curent, telefon (toate telefoanele posibile), internet RDS, telefon RDS, tv RDS.

Avantejele care le vad eu fata de DirectDebit (cand plateste automat banca in locul tau) sau in Internet Banking, este ca acestea implica de multe ori comisioane, IB are nevoie si de conexiune de internet si este de asemenea si destul de complicat de folosit pentru o mare parte din romani care nu au foarte mare contact cu Internetul sau computerele in general.)

Dezanvantaje plati bancomat: se mai intampla din cand in cand, sa gasesti un atm defect. Dar BCR are destul de multe....

+Quote Post
Vizitator_lumi.
mesaj Jun 23 2008, 01:34 PM
Mesaj #11

Guests

mai este si varinta cu plata la oficiile postale. inchid la 8 seara si incaseaza mai toate tipurile de facturi. asa faceam intr-o perioada: le adunam pe toate si mergeam o singura data si le plateam la of postal cel mai apropiat.

acum folosesc cu incredere internet banking si nu am avut niciodata probleme. de asemenea, la telefoanele mobile facturile le platesc direct pe site-urile operatorilor. mi-e mai comod pentru ca vine si mail de confirmare a platii si mai este si gratuit. m-au enervat cei de la distrigaz cand am vazut ca daca ma duc pe site-ul lor sa platesc ma taxeaza cu 3 lei de factura, iar daca platesc prin internet banking platesc 1 leu. si ei vor sa le vizitezi site-ul? no way....

la cumparaturi folosesc in proportie de 90% card-ul pentru ca sunt valori mari si nu mai umblu de foarte mult timp cu cash la mine. e mai sigur.. cat despre clientii din spatele meu care ma injura... nu as intelege de ce pentru ca in majoritatea magazinelor POS-urile functioneaza foarte bine.

nu sunt fan cozi la ATM in fiecare zi de salariu si nici a banilor tinuti in casa.

+Quote Post
Vizitator_Aldo.
mesaj Jun 23 2008, 04:07 PM
Mesaj #12

Guests

Am vazut o multime de oameni care primesc salariul pe card si se apuca sa scota banii de la ATM ca sa isi plateasca facturile. E o problema de educatie/mentalitate sau e o problema cu mica diferenta de bani pe care ii dai bancii, ca sa nu mai alergi prin oras, sa nu mai stai la cozi? Sau e o problema de incredere in serviciile bancii?

In ceea ce ma priveste, recunosc ca e vorba de educatie si de nestiinta. Incredere am, pana una alta biggrin.gif

Internet Banking - riscul cu pishing e infim, pentru un om normal. Problema este cu sistemul, care uneori nu prea functioneaza
Acord cu Banca - banca transfera automat sumele de plata furnizorilor de utilitati si ratele bancare in lei (facturile merg direct la banca)

Daca are cineva experienta in modalitatile acestea de plata, va rog o apreciere, care sistem e mai bun?

Am auzit ca exista o problema cu sistemul informatic de la Electrica. Adica sunt oameni care s-au trezit cu facturile neplatite, dar cica nu din vina bancii. De aceea e foarte bine de verificat lunar extrasele de cont.
Problema este ca Banca nu-si asuma nimic daca se intampla ceva, mandea plateste tot.

Daca mai puteti sa-mi recomandati metode de a nu mai alerga prin oras v-as fi recunoscator.

Eu, o parte din facturi le platesc prin ATM, cele de telefonie mobila chiar de pe site-ul furnizorului, iar alte facturi (de ex. gazul pentru care BCR nu are incheiata conventie cu furnizorul), le platesc prin site-ul e-facturi.ro. Din pacate, pentru curent nu am nicio metoda alternativa de plata, ENEL Banat neavand incheiat conventii nici cu BCR, nici cu site-ul e-facturi.

+Quote Post
Vizitator_Loke.
mesaj Jun 24 2008, 06:54 AM
Mesaj #13

Guests

Si la mine sunt destul de imprastiate. Imi platesc mobilul prin internet banking, hostingul prin e-facturi, netul direct pe site-ul furnizorului, abonamentul la cablu tv direct la caserie, telefonul fix la banca. Ratele la credit le platesc tot prin Internet banking, de fapt fac trasfer dintr-un cont in altul.

+Quote Post
Vizitator_Adama.
mesaj Jun 24 2008, 06:52 PM
Mesaj #14

Guests

Folosesc de ani de zile InternetBanking de la BancPost si nu am avut nici un fel de probleme.
Il recomand cu caldura

+Quote Post
Vizitator_aaa.
mesaj Jun 26 2008, 11:01 AM
Mesaj #15

Guests

Internet Banking e cel mai comod.

Sunt multe banci care ofera Internet banking gratis.
Multe banci au acum acorduri cu furnizorii de utilitati si nu-ti mai iau comision.
Il platesti cand ai vreme, pc sa ai si net.
Pentru facturi mici-mici am vazut ca poti plati (testat la astia cu gazul) o suma mai mare si cateva luni nu mai ai treaba cu ei. Faza asta nu tine daca mergi sa platesti la ghiseu, ca nu vrea tanti sa incaseze mai mult decat ai pe factura.
E bun, ca poti plati si alte facturi (a bunicii de la tara, de exemplu).
Iti poti gestiona mai bine banii. Daca ai depozite, le poti sparge si muta banii in contul curent sa-ti faci platile.

si ATM-ul merge, dar nu are atatea optiuni de plata, plus ca tot trebuie sa iesi din casa si sa te duci pana la el.

+Quote Post
Vizitator_anavarga.
mesaj Jun 26 2008, 01:36 PM
Mesaj #16

Guests

Stiti ceva despre internet bankingul de la banca transilvania? Este?, functioneaza?
Eu am cont la ei si mi se vireaza si salarul la ei si mi-ar fi cel mai usor...
merci

+Quote Post
Vizitator_nina.
mesaj Jun 26 2008, 04:09 PM
Mesaj #17

Guests

self bank de la ING biggrin.gif

+Quote Post
corect
mesaj Jun 27 2008, 12:48 PM
Mesaj #18

Membru veteran

Grup: Membri
Postari: 413
Inscris: 14-May 08
De la: Bucuresti
Utilizatorul numarul: 7

Internet banking de la ING. Merg platite si ratele pentru ca am cont in care depun banii de rata.

+Quote Post
Vizitator_eliberator.
mesaj Jul 2 2008, 07:04 PM
Mesaj #19

Guests

Citeaza (anavarga @ Jun 26 2008, 01:36 PM) *
Stiti ceva despre internet bankingul de la banca transilvania? Este?, functioneaza?
Eu am cont la ei si mi se vireaza si salarul la ei si mi-ar fi cel mai usor...
merci

am eu BT24 si am si la UNICREDIT-Tiriac online, si mai nou trebuie sa mi se activeze si cel de la BCC.

BT24 merge doar din Internet Explorer. Functioneaza doar de pe anumite calculatoare unde iti instalezi un certificat de autentificare.
Costa 2.5RON/luna, sau daca esti medic este o promotie cu moca 6luni wink.gif...
Sincer, eu il folosesc pentru a-mi sinconiza programul de contabilitate cu platile ce le fac de pe card. Si pentru transferuri intre conturi. Stiu ca merge sa platesti de la ATM unele facuturi.

In rest recomand Online-ul de la HVB! smile.gif)

+Quote Post
Vizitator_Iorgu.
mesaj Jul 3 2008, 12:39 PM
Mesaj #20

Guests

Cu greu.. Sincer

+Quote Post
Vizitator_aurelian.
mesaj Jul 3 2008, 05:01 PM
Mesaj #21

Guests

internet banking, direct debit si online cu cardul. in momentul de fata un singur furnizor nu-mi accepta niciuna dintre modalitatile mentionate anterior: asociatia de proprietari:))

+Quote Post
Vizitator_Der ekonomist.
mesaj Jul 3 2008, 05:30 PM
Mesaj #22

Guests

Am online banking de la HVB (acum Unicredit Tiriac Bank) sunt client de trei ani si(+) - pe vremea aceea HVB era singura banca din Romaina care oferea acest serviciu personelor fizice.
Foate multumit, imi pot plati facturile si daca sunt in Patagonia. In plus, economisesti o groaza de timp deoarece platesc absolut tot din birou sau de acasa (rate la banci, card de credit, impozite la casa si la casa de vacanta (in alta regiune ca si utilitatile ei!!!), orice factura posibil si imposibila, utilitati sau comenzi online etc.). Atentie: nu ai nevoie de card sau de POS ca sa efectuezi tranzactiile - esti cum ar veni - propiul tau bancher iti poti face plati, deschide depozite, efectua schimb valutar, plati in valuta, etc. etc etc...
Pot plati orice comanda, facuta oriunde in lumea asta prin ordin de plata.
Fireste, exista si dezavantaje: servicul te costa! La nivel de un an (calendaristic) se aduna sute de lei...

+Quote Post
Vizitator_joebarricciano.
mesaj Jul 16 2008, 06:55 AM
Mesaj #23

Guests

Eu am cont internet banking la Otp,se numeste Otp Direkt, si merge super bine.Recomand tuturor,costa 1 euro pe luna,dar si alerte prin sms extra, te anunta daca ai primit bani sau ai retras din cont in acelasi timp pe telefon.Mi se pare idee buna si sigura.Cat despre plata de factura, in contul tau poti sa adaugi facturi predefinite asa fel nu trebuie sa schimbi toate datele.Sunt foarte multumit, scapi de multe griji.

+Quote Post
Vizitator_cati.
mesaj Jul 16 2008, 07:31 AM
Mesaj #24

Guests

Citeaza (joebarricciano @ Jul 16 2008, 06:55 AM) *
Eu am cont internet banking la Otp,se numeste Otp Direkt, si merge super bine.Recomand tuturor,costa 1 euro pe luna,dar si alerte prin sms extra, te anunta daca ai primit bani sau ai retras din cont in acelasi timp pe telefon.Mi se pare idee buna si sigura.Cat despre plata de factura, in contul tau poti sa adaugi facturi predefinite asa fel nu trebuie sa schimbi toate datele.Sunt foarte multumit, scapi de multe griji.

Eu am Internet Banking de la ING si singura factura pe care n-o pot plati prin intermediul lor e intretinerea...

Plus RCS-RDS unde prefer sa platesc la casierie intrucat au un mare talent sa te puna sa mai platesti o data si n-am chef de certuri aiurea

+Quote Post
Vizitator_KirpYck.
mesaj Jul 16 2008, 09:29 AM
Mesaj #25

Guests

Raiffeisen on line de cca.6 luni m-a scapat de drumuri si cozi !!! pana acum nu am intampinat nici o problema, platesti oricand, la orice ora, in orice zi smile.gif))

+Quote Post
Vizitator_Mishu M.
mesaj Apr 21 2009, 05:42 PM
Mesaj #26

Guests

eu am inceput sa folosesc mobile bankingul de la good.bee (BCR). recomand: simplu si ieftin.

+Quote Post
Vizitator_Vizitator_Bogdan..
mesaj Apr 23 2009, 01:14 PM
Mesaj #27

Guests

Folosesc de aproape 2 ani Raiffeisenonline (serviciul de Internet banking de la Raiffeisen Bank) si sunt foarte multumit. Sunt costuri modice si se pot face transferuri in orice cont in orice banca.
Au si serviciul prin care poti face contract cu ei pentru majoritatea furnizorilor, sa plateasaca banca din cont furnizorii pe care ti-i alegi tu si merge bine si asta. (eu imi platesc abonamentul la mobil asa).
Au de vreo jumatate de an niste pachete de optiuni prin care daca folosesti servicii de genul asta iti reduci destul de mult si costurile.
Iti recomand sa treci pe la ei sa vezi, pe mine ma ajuta destul de mult.

+Quote Post
Vizitator_Amalia.
mesaj Apr 28 2009, 07:32 AM
Mesaj #28

Guests

Citeaza (Mishu M @ Apr 21 2009, 05:42 PM) *
eu am inceput sa folosesc mobile bankingul de la good.bee (BCR). recomand: simplu si ieftin.

Cum functioneaza de fapt? pe site-ul BCR nu vad nimic de good.bee...

+Quote Post
Vizitator_Mishu M.
mesaj Apr 29 2009, 09:10 AM
Mesaj #29

Guests

Citeaza (Amalia @ Apr 28 2009, 07:32 AM) *
Cum functioneaza de fapt? pe site-ul BCR nu vad nimic de good.bee...

E o firma din grupul Erste, numita good.bee.
Vezi pe site-ul lor www.goodbee.ro sau la *4146.

Mishu

+Quote Post
Vizitator_Online.
mesaj Apr 29 2009, 09:10 PM
Mesaj #30

Guests

Internet banking prin Unicredit (fostul HVB). Mai am acces si la Fastbanking (Bancpost) care e ceva mai prost dpdv functionalitati dar utilizabil.

Nu am mai vazut un ghiseu de plati de ani de zile ! Totul merge uns: telefoane, electricitate, gaze. Singura exceptie este intretinerea la care trebuie sa ma deplasez la administratie si sa platesc cash - deh ...

Obisnuiesc sa platesc in avans unele facturi, de ex. telefonia mobila. Avantaje: fac mai putine viramente si deci mai putini bani pe comisioane (si nu, dobanzile daca as fi pastrat banii in cont nu acopera comisioanele de transfer), mai putin timp pierdut. In loc de cateva minute pe luna, cateva minute la 3-4 luni.

Mai folosesc ebankingul si la plati mai mari, de genul excursii sau chiar obiecte mai scumpe (mobilier, plasma) la care depasesc limita de transfer pe card. E mai sigur, mai rapid, comision mai mic, etc. Sigur, e un timp de astepare de o zi-doua dar nu-i bai.

Am avut in 2 randuri probleme cu Electrica la care e problematic sa recunoasca id-ul de client din detaliile platii, dar dupa ce am trimis extrasul pe fax au rezolvat repede ...

+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizatori care citesc acest topic (1 Musafiri 0 Useri anonimi)
0 Membri:

RSS Lo-Fi Version acum este: 31st August 2014 - 04:14 AM