Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Comune din jurul Bucurestiului
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Imobiliare
pagini: 1, 2, 3, 4
danycleo
Buna tuturor,
As vrea sa va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra despre comunele din jurul Bucurestiului. Intentionez sa-mi cumpar o casa dar nu stiu exact unde sa o cumpar.
Cei care stati in aceste comune, puteti sa-mi spuneti va rog avantaje si dezavantajele statului acolo?
Multumesc frumos
Domnesti
Citeaza (danycleo @ Mar 12 2009, 12:14 PM) *
Buna tuturor,
As vrea sa va rog sa-mi spuneti si mie parerea voastra despre comunele din jurul Bucurestiului. Intentionez sa-mi cumpar o casa dar nu stiu exact unde sa o cumpar.
Cei care stati in aceste comune, puteti sa-mi spuneti va rog avantaje si dezavantajele statului acolo?
Multumesc frumos

Domnesti.
Avantaje:
- aproape de Bucuresti (incepe dupa 2 km de la Valea Oltului, poti avea casa la max. 8-9 km de la Valea Oltului)
- soseaua respectiva nu e cale majora de intrare/iesire din Bucuresti (deci ceva mai liber)
- utilitatile principale sunt disponibile cam peste tot (gaze, curent, preluare gunoi, posta, internet prin fibra optica)
- restaurant de f. buna calitate (dar nu ieftin) - Casa Domnesti
- preturile sunt inca la un nivel acceptabil fata de alte zone mai de fite (in jur de 100 Euro/mp)
- cu primaria n-am avut nici o problema la avize pt. constructie... foarte ok, saritori, fara spaga
- la anumite ore nu sunt probleme de trafic (dar trebuie sa stii acele ore)
Dezavantaje:
- strada principala intre centura si Clinceni e distrusa
- nu exista canalizare/apa curenta
- primarul e mai preocupat de propriile investitii decat de cele pentru comuna (a se citi ca nu face nimic din care nu are un avantaj material)
- nu exista pasaj peste centura, rezulta:
- daca ai ghinion sa prinzi bariera se formeaza o super coada si stai destul de mult... astia pun bariera cu 15-20 min inainte sa treaca trenul)
- la orele de varf pe drumul prelungirea ghencea - domnesti e destul de aglomerat si fara bariera
- aproape la orice ora e aglomeratie mare pe centura pe cele doua sensuri spre domnesti datorita faptului ca prioritatea e pe drumul de Domnesti
- au promis de cativa ani ca incep constructia acelui pasaj, dar nici o sansa, se pare sad.gif
- masina personala e un must... exista si ratb (extrem de rar) si microbuze... n-as merge pe acesta varianta

Concluzia cu transportul: daca pleci in jur de 8, poti sa faci cam 1 ora pana in piata unirii... daca pleci in jur de 9:30 faci cam 30-35 min... la fel si la intoarcere, dupa ora 20 poti face si 20 min din piata unirii pana in dristor... totul e sa nu circuli la ore de varf...

Daca mai ai si alte intrebari referitoare la Domnesti, shoot! Eu am ales acolo deoarece mi s-a parut raportul optim pret-calitate din toate punctele de vedere.
Domnesti
Citeaza (Domnesti @ Mar 12 2009, 03:14 PM) *
Domnesti.
Avantaje:

Scuze, emoticonul ala suparat din header e o greseala... smile.gif
ion
Citeaza (Domnesti @ Mar 12 2009, 03:15 PM) *
Scuze, emoticonul ala suparat din header e o greseala... smile.gif

acum cu criza poti sa-ti iei si-n Primaverii.
Suburbanu`
Iti recomand Sabareni sau Gulia. Aflate in zone impadurite, utilitati (gaze, curent electric, cablu tv), infrastructura e dezvoltata, avand toate strazile si ulitele asfaltate, nu exista probleme cu transformatoarele de curent.
Se ajunge repede in Bucuresti, fiind situate imediat după Chitila.
In Otopeni/Baneasa ajungi in maxim 25 minute.
Liniste, nu sunt minoritati smile.gif
Dezavantaj: au cate o singura scoala, de calitate discutabila (dezavantaj daca aveti copii)
ionut
de aproape 2 ani m-am mutat la sabareni. recomand aceasta localitate avand in vedere accesul in bucuresti. sunt vreo 3 posibilitati. prin militari, pe la rosu chiajna li pe la chitila, depinde de unde ai nevoie sa ajungi. zona linistita cu multa verdeata, inconjurata de paduri, mult mai bine pozitionata decat gulia sau tartasesti, si cu preturi inca accesibile.
eugen_180
Buna tuturor,
Multumesc frumos
Musafir
parerea mea e sa stai in bucuresti
in comune te lovesti de investitori strategici adica speculanti.
din cauza lor acum speculeaza pana si taranul proprietar
daca insa vrei fosa in curte e ok
marius
Citeaza (ionut @ Mar 13 2009, 11:14 AM) *
de aproape 2 ani m-am mutat la sabareni. recomand aceasta localitate avand in vedere accesul in bucuresti. sunt vreo 3 posibilitati. prin militari, pe la rosu chiajna li pe la chitila, depinde de unde ai nevoie sa ajungi. zona linistita cu multa verdeata, inconjurata de paduri, mult mai bine pozitionata decat gulia sau tartasesti, si cu preturi inca accesibile.

Salut vecine. Cred ca te stiu. Stai la numarul 44? E frumos in Sabareni. Asteptam cati mai multi bucuresteni. E ff linistita zona si are multa verdeata. Eu am in gradina mult marar, patrunjel si leustean; iar ca preturi ...le dau ieftin.
Guest
blink.gif
sonny
Gulia tata,super drum,liniste,au bagat canalizare,nu sunt minoritarii acolo,mie imi place ....................m-am mutat pe 04 decembrie,am luat o casa noua la 95.000 euro...............prima sapt mi-a fost greu acum nu ma mai intereseaza nimic.......sper sa pot plati ratele la banca.succes
Vizitator_alin.
Deci voi va mutati cu totul in comunele alea? Eu credeam ca omul intreaba de o casa pt weekend. Nu pot si nu vreau sa-mi imaginez ce inseamna sa faci in fiecare zi 15-20km la munca si inapoi.. 2-3 ore in trafic.. Daca vrei sa mai iesi seara din casa ce faci? Te duci la o sezatoare la fantana satului? Sau poate sunt eu demodat si ma mai duc si la munca huh.gif Mi-ar placea sa ma trezesc dimineata langa o padurice, un lac, aer curat, fara simfonia masinilor, dar daca pretul pe care trebuie sa-l platesc este ca 10% din viata si mi-o petrec doar alergand intre oras si casa mai bine zic pas. Cu copiii cum va descurcati? smile.gif
Ideea de casa in suburbii si naveta zilnica a aparut in tarile din vest dupa ce au extins sistemele de transport in comun pana in aceste suburbii. La noi se pare ca a prins doar ca un moft, nu si partea practica. Peste 20 de ani cand nu vor mai exista pensionari care sa-si permita un apartament in centru va fi interesant.
Suburbanu`
Citeaza (Vizitator_alin. @ Mar 13 2009, 06:59 PM) *
Deci voi va mutati cu totul in comunele alea? Eu credeam ca omul intreaba de o casa pt weekend. Nu pot si nu vreau sa-mi imaginez ce inseamna sa faci in fiecare zi 15-20km la munca si inapoi.. 2-3 ore in trafic.. Daca vrei sa mai iesi seara din casa ce faci? Te duci la o sezatoare la fantana satului? Sau poate sunt eu demodat si ma mai duc si la munca huh.gif Mi-ar placea sa ma trezesc dimineata langa o padurice, un lac, aer curat, fara simfonia masinilor, dar daca pretul pe care trebuie sa-l platesc este ca 10% din viata si mi-o petrec doar alergand intre oras si casa mai bine zic pas. Cu copiii cum va descurcati? smile.gif
Ideea de casa in suburbii si naveta zilnica a aparut in tarile din vest dupa ce au extins sistemele de transport in comun pana in aceste suburbii. La noi se pare ca a prins doar ca un moft, nu si partea practica. Peste 20 de ani cand nu vor mai exista pensionari care sa-si permita un apartament in centru va fi interesant.

2-3 ore in trafic poti sa pierzi si daca circuli cu masina, de exemplu, de la Orizont, la Piata Muncii.
Oricum, recomand transportul in comun, iar guri de metrou se gasesc la intrarile in oras: Pacii, Republica, 1 Mai, Pipera, etc. Nu e greu sa parchezi masina in apropierea metroului si sa mergi cu metroul oriunde vrei.
Este adevarat ca daca ai casa in afara orasului, pierzi in trafic mai mult decat cei care locuiesc in oras, dar faptul ca atunci cand ajungi acasa, nu mai trebuie sa asculti aceeasi muzica precum vecinul de deasupra, sau sa asculti angoasele si certurile manifestate de vecinul de alaturi, nemaivorbind de claxoanele care se aud de afara, etc., parca ar compensa eventualul deranj cu timpul suplimentar in trafic.
Iar copii parca cresc altfel in curte, si nu intre blocuri. Parerea mea. smile.gif
danycleo
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Eu muncesc in Bucuresti si m-ar interesa sa-mi fac o casa unde sa stau mereu. Intradevar ideal ar fi sa fie aproape de un metrou adica sa nu depind de masina prin Bucuresti caci cu toti stim cum e traficul blink.gif
O sa ma uit exact unde sunt comunele de care m-ati sfatuit mai sus smile.gif
Mai astept pareri wink.gif
danycleo
Stiu ca prin militari traficul este foarte aglomerat. Care e cea mai apropiata statie de metrou la care pot ajunge de acolo?

Citeaza (ionut @ Mar 13 2009, 12:14 PM) *
Radu B
Citeaza (ionut @ Mar 13 2009, 11:14 AM) *

intr-adevar, e interesant Sabareniul, insa preturile la terenuri sunt foarte mari. Duminica am fost pe acolo si am sunat la un nr. afisat pe un stilp, la un nene care avea loturi de vinzare de 650 mp. cerea 45 euro mp, iar cind i-am spus ca as fi dispus sa discut de la 20 euro - in conditiile in care loturile respective erau in extravila, la marginea satului - a crezut ca-mi bat joc de el. cit ar fi pretul real, stie cineva?
kin3zu78
45 eur / mp este destul de exagerat , mai ales ca in comuna jilava ( gaze, curent, telefon, cablu, net , canalizare etc ) drum asfaltat , am gasit la 30 eur.mp negociabil !!
eugen
incearca in dragomiresti!!!!! marfa ,ai tot ce vrei! rolleyes.gif
Suburbanu`
Citeaza (Radu B @ Mar 24 2009, 07:42 AM) *
intr-adevar, e interesant Sabareniul, insa preturile la terenuri sunt foarte mari. Duminica am fost pe acolo si am sunat la un nr. afisat pe un stilp, la un nene care avea loturi de vinzare de 650 mp. cerea 45 euro mp, iar cind i-am spus ca as fi dispus sa discut de la 20 euro - in conditiile in care loturile respective erau in extravila, la marginea satului - a crezut ca-mi bat joc de el. cit ar fi pretul real, stie cineva?

Gasesti locuri de casa de aproximativ 650 mp si cu 15.000 Euro/parcela. Si care au curentul si gazul la capatul locului. Depinde pe cine ai gasit sa intrebi
Suburbanu`
Citeaza (danycleo @ Mar 23 2009, 07:05 PM) *
Stiu ca prin militari traficul este foarte aglomerat. Care e cea mai apropiata statie de metrou la care pot ajunge de acolo?

Din Sabareni, imediat poti ajunge in Chitila, si de acolo ajungi la metrou la 1 Mai.
Daca ai drum prin zona Militari, din Sabareni ajungi in Ciorogarla, de acolo intrii pe autostrada Bucuresti-Pitesti, faci dreapta si ajungi la statia metrou Pacii.
danycleo
Spune-mi, te rog, cu trasportul in comun cum se poate ajunge in Bucuresti.
Deocamdata nu am copii dar intentionez sa fac si as vrea sa ma asigur ca pot ajunge la scoala si fara sa depinda de o masina.
Multumesc frumos

Citeaza (Suburbanu` @ Mar 24 2009, 01:33 PM) *
Din Sabareni, imediat poti ajunge in Chitila, si de acolo ajungi la metrou la 1 Mai.
Daca ai drum prin zona Militari, din Sabareni ajungi in Ciorogarla, de acolo intrii pe autostrada Bucuresti-Pitesti, faci dreapta si ajungi la statia metrou Pacii.
mogo
Mogosoaia:

Avantaje:
- canalizare, apa, curent, gaze, asfalt partial anul asta si total la anul
- eu lucrez pe pe langa metrou Aviatorilor: cu masina fac 25 minute, cu RATB 50 - 70 minute
- cand se va deschide metroul pana la Laromet, 5 minute pana la metrou cu masina
- 15 - 20 de minute pana in zona comerciala Baneasa
- 15 - 20 de minute pana la ambele aeroporturi
- 20 de minute pana in zona comerciala Militari si iesirea pe autostrada spre Pitesti
- viata la tara: aer curat, cer senin noaptea, udat peluza, cultivat flori, gratar cand ti se scoala, piscina gonflabila in curte sa se balaceasca copiii, balansoar etc.

Dezavantaje:
- dus copiii la gradi cu masina (si in viitor la scoala, cel putin pana cand au 11-12 ani sa se descurce singuri)
- tigani cam 10 - 20 %, partea buna ca in general sunt florari, nu sunt saraci si nu fac mari probleme
- pret mare la teren, in zona mea, in varful bulei ajunsese cam 200 euroi; acum cred ca o fi pe la jumate, nu stiu, depinde si de puterea ta de negociere si de cat de disperat este apropitarul sa scape de el.
Suburbanu`
Citeaza (danycleo @ Mar 24 2009, 02:22 PM) *
Spune-mi, te rog, cu trasportul in comun cum se poate ajunge in Bucuresti.
Deocamdata nu am copii dar intentionez sa fac si as vrea sa ma asigur ca pot ajunge la scoala si fara sa depinda de o masina.
Multumesc frumos

Exista maxi taxi care pleaca din sat la 30 minute. Mai exista si o cursa preoraseneasca, dar care pleaca mai rar, asa ca nu o recomand smile.gif.
Suburbanu`
Citeaza (Suburbanu` @ Mar 24 2009, 02:58 PM) *
Exista maxi taxi care pleaca din sat la 30 minute. Mai exista si o cursa preoraseneasca, dar care pleaca mai rar, asa ca nu o recomand smile.gif.

Am uitat sa precizez ca exista si o statie CFR: Halta Sabareni.
rezident
Buna tuturor,

In SV Bucurestiului sunt comunele Bragadiru (cea mai scumpa si aglomerata), Buda si Cornetu. Sunt cele mai mici preturi
din toate zonele apropiate de Buc, pentru ca este inversul fitelor de "locuit in nord". Soseaua E 70 este libera, 2 benzi pe sens, stare foarte buna, nu e aglomerata. Preturile terenurilor la jumate fata de Domnesti.

Ca la orice zona abia aparuta nu exista canalizare, apa curenta sau drumuri asfaltate. Exista in schimb aer curat, liniste, curent si gaze.

Sunt cam 9 km pana la intrarea in Buc si 15 km pana la Unirii.

Exista autobuze ratb si microbuze mai multe linii, dar intr-adevar masina e necesara.

Eu fac zilnic naveta si cei 10 km nu au cum sa te deranjeze, fiindca faci maxim 10 min pana in Buc si apoi 60 minute oriunde te-ai duce.....deci ce mai conteaza.....
danycleo
Multumesc tuturor celor care ati raspuns.
Ma intereseaza cat mai multe pareri deci care stati prin jurul Bucurestilor va rog sa fiti amabili si sa-mi impartasiti din experienta voastra.
ali
Citeaza (danycleo @ Mar 24 2009, 03:54 PM) *
Multumesc tuturor celor care ati raspuns.
Ma intereseaza cat mai multe pareri deci care stati prin jurul Bucurestilor va rog sa fiti amabili si sa-mi impartasiti din experienta voastra.

Ciolpani.

35 km de Bucuresti , pe DN1.

Langa padure,zona linistita, vile, fara tigani si fara tarani.

cam 40-45 minute cu masina , Pipera-Ciolpani, cam atat fac si de la Pipera la Titan.
Didina
Chitila

Drum pina in Bucuresti 10 min pina in Victoria, seara dupa ora 20 la intoarcerea de la birou fac drumul de la Opera in Chitila in 15 min

Curat , liniste, toate utilitatile, padure

Copii chiar cresc mai bine in curte si in aer liber exista un parc deondrologic abia amenajat

Ai un super market Plus f bine aprovizionat

Nu sunt tigani in cantitati mari

Ai si ceva restaurante

Dezavantaje

Daca ai copii ii duci la scola sau gradi cu masina biggrin.gif dar nu este chiar asa rau ( fiica mea va face in curind 10 ani si nu am simtit asta ca o povara)

Nu prea se face home delivery in zona ai doar doua restaurante in Chitila care accepta sa iti livreze acasa diverse produse

DAR DIFERENTA DIN PUNCT DE VEDERE AL CALITATII TRAIULUI ESTE ENORMA
Gogu Pintenogu
Eu as merge pe comunele limitrofe autostrazilor existente.

Nu m-am interesat, dar banuiesc ca exista terenuri la preturi infim mai mici. Ca avantaj ar mai fi ca pe autostrada, 20-30 km nu inseamna mare lucru ca si timp.
Dezavantaj: nu se poate fara masina.

PS:<offtopic> Am niste prieteni care aveau niste bani in vara lui 2007, prea putini pentru apartament si pentru a-si face o casa. In concluzie si-au cumparat teren in 1 Decembrie(ca investitie). Au platit la vremea respectiva vreo 40E/mp. Terenul pozitionat foarte bine, in planul 2, cu gaze, apa,lumina, asfalt in poarta. Terenul (vreo 5000m) fusese parcelat de proprietar. Ei au luat un lot de 500m. Intre timp s-au ridicat acolo vreo 3 vile si mai era una in constructie(anul trecut in toamna).Intre timp CRED ca au bagat si canalizare?

Intre timp oamenii au mai pus ceva bani deoparte.

Acum oamenii sunt in dilema:
1) Sa vanda. Nu stiu ce pret ar lua, dar banuiesc ca ar lua cam cat au dat pe el. Banii ar fi prea putini pentru un apartament in Buc. Plus ca si ei isi dau seama ca nu prea e bine sa vinzi in plina criza.
2) Sa contruiasca ceva acolo. Bani de un inceput de proiect ar fi, dar nu pentru toata casa. Plus ca le e frica sa bage toti banii familiei in casa, care sa nu fie terminata si sa se trezeasca peste cateva luni ca unul dintre ei e concediat ... Avantajul lor este ca n-au credite.
3) Sa ramana in expectativa, totusi pretul terenurilor va mai scadea si isi dau seama ca daca apeleaza la varianta 1 .. acum este ultimul tren.

Mi se par toate variantele interesante, dar nu as putea sa zic cu certitudine ca una este peste alta.
Voi ce credeti?
shatzi
Citeaza (Gogu Pintenogu @ Mar 24 2009, 08:09 PM) *
Am niste prieteni care aveau niste bani in vara lui 2007, prea putini pentru apartament si pentru a-si face o casa. In concluzie si-au cumparat teren in 1 Decembrie(ca investitie). Au platit la vremea respectiva vreo 40E/mp. Terenul pozitionat foarte bine, in planul 2, cu gaze, apa,lumina, asfalt in poarta.

prieteneii tai o sa-si dea seama ce inseamna sa faci investitii fara sa ai habar de domeniul in care intri. sugereaza-le un test: sa scoata terenul la vinzare cu 20 de euro si sa vada daca ii suna cineva timp de o saptamina.

uite de-asa s-a marit bula imobiliara in Romania, ca au crezut toti inginerii TCM sau absolventele de limbi straine ca pot face afaceri imobiliare, ca apartamentul pe care il cumpara sau terenul-investitie va ajunge la dublu, triplu, de sase ori, de doispe ori etc...
vorbeam zilele trecute cu un consultant imobiliar - in adevaratul sens al acestei meserii, nu zilisteni - si mi-a spus: nu cumpara nimic, ai sa vexi ce lux iti cumperi in iarna cu 10-20.000 de euro..
mogo
Citeaza (Didina @ Mar 24 2009, 05:49 PM) *
Chitila

Drum pina in Bucuresti 10 min pina in Victoria, seara dupa ora 20 la intoarcerea de la birou fac drumul de la Opera in Chitila in 15 min

Curat , liniste, toate utilitatile, padure

Copii chiar cresc mai bine in curte si in aer liber exista un parc deondrologic abia amenajat

Ai un super market Plus f bine aprovizionat

Nu sunt tigani in cantitati mari

Ai si ceva restaurante

Dezavantaje

Daca ai copii ii duci la scola sau gradi cu masina biggrin.gif dar nu este chiar asa rau ( fiica mea va face in curind 10 ani si nu am simtit asta ca o povara)

Nu prea se face home delivery in zona ai doar doua restaurante in Chitila care accepta sa iti livreze acasa diverse produse

DAR DIFERENTA DIN PUNCT DE VEDERE AL CALITATII TRAIULUI ESTE ENORMA

Salut,

Eu stau in Mogosoaia si pot confirma ca Chitila s-a ridicat mult in ultimul timp.
Dar, te rog, nu mai exagera in privinta timpului parcurs pana in oras.
10 minute pana in Piata Victoriei? De la iesirea din Chitila pana in Piata Victoriei sunt 8,7 kilometri. Asta inseamna o medie orara de 52 kilometri la ora. E imposibil. Ai 30 de treceri de pietoni pe soseaua Chitilei, gatuirea pe sub Pod Constanta, unde 2 benzi si un tramvai din Bucurestii Noi + 2 benzi si 1 tramvai din soseaua Chitilei devin doar 2 benzi + 1 tramvai, stop la Chibrit, inca 3 stopuri pana la Piata Domenii, stop la Ion Mincu, stop la Banu Manta, stop la Piata Victoriei. Plus ca omul probabil este interesat de plecare din Chitila la orele 7-8-9 ca sa ajunga la servici nu la 3 dimineata. Daca totusi tu faci 10 minute pana in piata Victoriei si nu esti ruda cu Schumacher esti de evitat in trafic:)
balo
uitati-va si la balotesti. e aproape de baneasa shopping center, aeroport, in viitor de autostrada si mai bine pozitionat pt excursii la munte. eu mi-am luat 500mp anul trecut, e adevarat pe varf de pret la 130 eur/mp dar nu regret pt ca in acelasi timp am vandut doua camere in buc cu 110. mai pun inca 70 de mii si o sa am o casa pe pamant la max 135-140 de mii intr-o zona superba de vile si aproape de padure. am asfalt, curent si gaz iar apa/canalul sunt in curs de amenajare. n-as mai locui in bucuresti sa ma platesti...

cine e interesat sa-mi dea un mesaj, langa mine mai sunt doua parcele de 5 si 700 de m, cred ca acum proprietarul le da si cu o suta/mp.
Suburbanu`
Conteaza mult si pretul/mp al terenului.
Eu unul nu as da 100 EUR/mp, oricat de aproape de Bucuresti ar fi localitatea. La o suprafata de 500 mp, pretul terenului se ridica la 50.000 EUR. Utilitatile pe teren (gaz, electricitate, apa, etc) le aduci cu minim 5.000 EUR, iar o casa de 150 mp construiti o finisati cu minim 60.000 EUR. Si asta daca o ridicati in regie proprie, cu riscurile de rigoare (stres, agitatie, etc.).
Un calcul sumar ne arata ca efortul financiar se ridica la o suma cu care poti usor sa iti achizitionezi un apartament cu 3 camere in Bucuresti, central.
Cu 100 EUR/mp gasesti parcele de teren de vanzare in Bucuresti (de exemplu, pe strada Aurel Persu, sau aproape de Nicolae Grigorescu).
shatzi
Citeaza (Suburbanu` @ Mar 25 2009, 12:42 PM) *
Conteaza mult si pretul/mp al terenului.
Eu unul nu as da 100 EUR/mp, oricat de aproape de Bucuresti ar fi localitatea. La o suprafata de 500 mp, pretul terenului se ridica la 50.000 EUR. Utilitatile pe teren (gaz, electricitate, apa, etc) le aduci cu minim 5.000 EUR, iar o casa de 150 mp construiti o finisati cu minim 60.000 EUR. Si asta daca o ridicati in regie proprie, cu riscurile de rigoare (stres, agitatie, etc.).
Un calcul sumar ne arata ca efortul financiar se ridica la o suma cu care poti usor sa iti achizitionezi un apartament cu 3 camere in Bucuresti, central.
Cu 100 EUR/mp gasesti parcele de teren de vanzare in Bucuresti (de exemplu, pe strada Aurel Persu, sau aproape de Nicolae Grigorescu).

foarte bine punctat. vremurile s-au schimbat foarte mult fata de anul trecut, si inca se vor schimba. de exemplu am gasit parcele de 500 mp in Sabareni cu 5500 euro - omul chiar vrea sa vinda, nu doar se lauda ca are un teren, asa cum fac cei care scot la vinzare parcele cu 45-50-100 euro mp. la toamna si acesti 5500 o sa vi se para mult.
Suburbanu`
Apropos de preturi, sunt curios ce suma vi s-ar parea corecta si reala pentru o casa, sa zicem de 150 - 180 mp construiti, cu 500 mp teren, situata intr-o localitate limitrofa Bucurestiului.
ciordescu
Citeaza (Suburbanu` @ Mar 25 2009, 01:57 PM) *
Apropos de preturi, sunt curios ce suma vi s-ar parea corecta si reala pentru o casa, sa zicem de 150 - 180 mp construiti, cu 500 mp teren, situata intr-o localitate limitrofa Bucurestiului.

maxim 80.000
marius
Citeaza (Suburbanu` @ Mar 24 2009, 01:29 PM) *
Gasesti locuri de casa de aproximativ 650 mp si cu 15.000 Euro/parcela. Si care au curentul si gazul la capatul locului. Depinde pe cine ai gasit sa intrebi

as fi si eu interesat de un loc de aproximativ 600 mp la 15.000 euro parcela. din cate am inteles si de la alti prieteni zona sabareni inca renteaza. poate imi da cineva mai multe detalii despre preturile din aceasta zona ca sa pot sa-mi fac o parare. totusi 40 euro pe mp mi se pare mult, in jur de 20, 20 si ceva as fi dispus. plus ca mai am un prieten care ar vrea sa luam impreuna 2 parcele alaturate
marius
Citeaza (shatzi @ Mar 25 2009, 01:27 PM) *
foarte bine punctat. vremurile s-au schimbat foarte mult fata de anul trecut, si inca se vor schimba. de exemplu am gasit parcele de 500 mp in Sabareni cu 5500 euro - omul chiar vrea sa vinda, nu doar se lauda ca are un teren, asa cum fac cei care scot la vinzare parcele cu 45-50-100 euro mp. la toamna si acesti 5500 o sa vi se para mult.

abia acum am vazut mesajul dvs si sunt interesat de cel putin 2 loturi. va rog dati-mi si mie un nr de telefon al persoanei cu parcelele din sabareni. mailul meu este /@yahoo.co.uk . va multumesc
Suburbanu`
Citeaza (marius @ Mar 25 2009, 09:42 PM) *
as fi si eu interesat de un loc de aproximativ 600 mp la 15.000 euro parcela. din cate am inteles si de la alti prieteni zona sabareni inca renteaza. poate imi da cineva mai multe detalii despre preturile din aceasta zona ca sa pot sa-mi fac o parare. totusi 40 euro pe mp mi se pare mult, in jur de 20, 20 si ceva as fi dispus. plus ca mai am un prieten care ar vrea sa luam impreuna 2 parcele alaturate

Poti contacta proprietarul unor asemenea parcele la /@yahoo.com
Zzzzz
am eu un teren construibil la un pret rezonabil in Domnesti/Clinceni . Mail la /@yahoo.com
Suburbanu`
Citeaza (Zzzzz @ Mar 26 2009, 09:05 AM) *
am eu un teren construibil la un pret rezonabil in Domnesti/Clinceni . Mail la /@yahoo.com

Intravilan?
Vizitator_Bogdan.

100.000
Goguta

Eu as zice ca 80kE e fair, dar acum fiecare cere cat vrea.

In general nu conteaza cat mi se pare mie sau tie ca e fair ... conteaza piata... si asta e data de cerere si oferta. Nu sunt vreun soi de economist, dar vreo doua reguli de-astea mi-au mai intrat si mie-n cap.
Hai sa le luam pe rand ...
-- Cererea - eu am zis deja ca as da 80kE (daca i-as avea).

-- Oferta - dezvoltatorul are 2 elemente ale costului: terenul si constructia.
Preturile difera foarte mult de la teren la teren si de la dezvoltator la dezvoltator. Si anume:

1) Terenul "in camp" costa infim fata de un teren ... cat de cat bine pozitionat si cel mai important , cu utilitati.

Ziceam undeva in thread-ul asta de niste prieteni care si-au cumparat in 2007 teren in zona 1 dec ... cu 40E/mp.
Am alti prieteni care si-au cumparat in zona Adunatii Copaceni, teren, "in camp" in 2009-Ian, cu 10E/mp.

Primii au apa, curent si gaze in poarta, si-s vecini cu 3 vile ... ultimii au 4 araci batuti in mijlocul unei parcele unde nici cu "jipanu" nu intri daca ploua.

2) Casa in sine, la rosu ... nu costa imens ... banuiesc ca te duce la vreo 200E/mp(nu lucrez in constructii, tot ce zic sunt estimari). Ceea ce te omoara la cost sunt finisajele. Astea variaza in functie de ce-ti place si de cat de adanc ai buzunaru'.

Acum faci tu calculul cam cat costa ... mai bagi un 10% pentru banca si inca un 10% profit(ca deh ... e criza) si ai pretul pe care ti-l ofera vanzatorul.
In plus ... mai ai si o marja de eroare ... spre exemplu, unii "dezvoltatori" au strans deja ceva cheag si nu au luat banii de la banca ... drept urmare o sa incerce sa isi traga o cota mai mare de profit ... si vor fi mai putin receptivi la ofertele tale. Altii sunt datori vanduti si ... pot sa-si mai scada profitul lor personal ... doar sa vanda.

Toate astea-s povesti ... problema e ca eu nu am aia 80kE pe care as fi dispus sa-i dau pe-o casa la marginea Bucurestiului. Ne-avand banii astia , poate "dezvoltatorul" sa lase si la jumatate ... ca eu tot n-am bani sa-i dau.
N-am bani din doua motive:
1) Salariul meu e mic raportat la pretul pe care-l cere "dezvoltatorul" sau invers "dezvoltatorul" cere un pret prea mare raportat la salariul meu.
2) Nu pot sa ma imprumut la banca.

Deci piata e blocata.
Din punctul meu de vedere eu mai pot astepta sa scada preturile la case si terenuri
Din punctul de vedere al unui "dezvoltator", el cand scade pretul ii scade si profitul. Cand materialele erau ieftine si o echipa de baieti din moldova costa mai nimic totul era bine ... profitul era mare, constructorul avea de unde scadea. Partea naspa e ca in ultimii ani preturile la materiale si la mana de lucru a crescut in draci ... deci s-a diminuat intrucatva profitul.
Sa luam cazul cel mai bun(pentru mine): dezvoltatorul renunta total la profit si decide sa-mi vanda. Din cauza ca el a construit scump, pretul casei ramane mare si eu nu pot cumpara. Ca mine sunt multi, asa ca el nu vinde nimic. Nu vinde o perioada ... dupa care banca vine sa-i ceara ratele ... daca are de unde le plati ... bine ... daca nu ... incearca sa isi extinda imprumutul la banca. Daca umbla cu zeci de milioane de E ... banca o sa-l pasuiasca . Daca e un soi de popandau pus pe-n-avutire ... banca o sa-i dea cu flit si o sa-i confiste casele.

Concluzie: Vb multa saracia omului ! Hai Romania !
Suburbanu`
Pretul unei case noi este format din costul terenului pe care a fost ridicata, al materialelor de contructie si al fortei de munca, costul cu autorizatiile si avizele, costuri cu creditarea, costuri de promovare si, bineinteles, profitul dezvoltatorului.
Daca mai pui si utilitatile care trebuie aduse la teren (electricitate, gaze, apa, canalizare), fiecare cu proiect distinct, se mai adauga ceva.
Din experienta proprie, o casa de 150 mp plus garaj de 28 mp finisata, cu utilitatile trase, cu gardurile facute plus curtea amenajata, este greu sa o construiesti sub 70.000 EUR. Adica undeva sub 500 EUR/mp. Si asta fara fantezii exagerate in ceea ce privese finisarile.
La pretul respectiv mai pui si pretul terenului, care si la 20 EUR/mp, de exemplu, un teren de 500 mp tot costa 10.000 EUR.
Si asa iese pretul cel mai des propus in acest forum: 80.000 EURO. Dar la acesta mai trebuie adaugat si costul cu creditarea, daca exista, cu promovarea, avizele, etc, plus un minim de profit al dezvoltatorului. Si pretul creste.
Nick
Citeaza (marius @ Mar 25 2009, 09:51 PM) *
abia acum am vazut mesajul dvs si sunt interesat de cel putin 2 loturi. va rog dati-mi si mie un nr de telefon al persoanei cu parcelele din sabareni. mailul meu este /@yahoo.co.uk . va multumesc

As fi si eu interesat de o parcela in Sabareni , ma puteti ajuta cu un nr. tel sau mail?
Va multumesc pentru raspuns.
teose
Citeaza (danycleo @ Mar 12 2009, 01:14 PM) *
Buna tuturor,
Multumesc frumos

Salut,
Eu am renuntat la buletinul de Bucuresti, dupa ce eu si nevasta-mea (bucuresteni de trei generatii) am hotarat ca nu e tarziu nici la 48/41 de ani sa schimb calvarul gunoiului urban cu o oaza de liniste si confort, pe care sa o nmesc, fara rezerve, "acasa". M-am mutat, in urma cu mai bine de un an in comuna (acum orasul) Pantelimon si nu regret. E drept, am studiat bine miscarea angajand chiar un consultant de specialitate (2000 euro), deoarece ofertele abunda de tzepe. Traisem si o experienta nefasta anterior, cand am schimbat apartamentul dintr-un bloc ultracentral pe o casuta mirifica, langa Parcul Carol, dar gaunoasa asemeni unui ou clocit si frumos vopsit.
Dupa ce baiatul meu a terminat liceul si a dobandit carnetul de conducere am pornit la treaba. Nu am tinut la sudul capitalei; am vazut case peste tot: in Popesti, Domnesti, Rosu, Jilava etc. Am cautat, conform indicatiilor specialistului, o casa semifinisata ("la gri") pentru a putea depista eventuale hibe, cu o suprafata generoasa a cladirii si terenului, acces rezonabil si utilitati. Am gasit.
Casa se afla la 3 km de Cora-Pantelimon si - contrar celor aruncate de anterior de carcotasi - distanta pana la Pta Rosetti/Romana/Unirii poate fi parcursa lejer in 40 de minute. Terenul are o suprafata de 280 m iar suprafata utila este de 170m, cu o amprenta a cladirii de 90 .
Achizitia "la gri" mi-a permis sa verific structura de rezistenta, aplicarea materialelor si instalatiile. Mi-au ramas de montat centrala, sanitarele exterioare, usile, gresia si faianta. Izolarea interior/ext era realizata, asemeni conexiunii la apa curenta. Canalizarea este in lucru, pe strada urmand sa fie terminate ultimele patru case. De altfel, fosa septica nu ma deranjeaza, intr-un an si jumatate nefiind nevoie sa o golesc inca.
Despre serviciile publice locale, no coment: salubrizare 100%, cablu, Internet, gaze, banci, farmacii, comert on-line, transport public (maxi taxi si RATB), service, supermarketuri la doi pasi etc. Cineva amintea mai sus de tigani. Si eu am fost indoit la inceput; reprezinta 30% din populatie. Am avut ulterior surpriza sa constat ca majoritatea sunt bogati si - daca nu ai de-a face cu ei - nu ai ce le reprosa. Sunt mult mai linistiti si onesti decat taranii amarati, pripasiti la periferia Bucurestiului. Minoritatea saraca a tiganimii (chiar) se ocupa cu cate ceva, in general servicii, termopane, mecanica, animale, constructii, agenti de politie.
Localitatea se intinde in trei sectoare locative inconjurate de tot atatea lacuri, spatiu in care traiesc 20.000 de locuitori. Dupa cum ti-am spus la inceput, trebuie sa deschizi insa bine ochii cand iei o hotarare. Chiar daca impasul pietei imobiliare a coborat preturile, tzeparii trebuie sa-si comercializeze operele fara sa intre in competitie. Fara graba si cu toate simturile ascutite, poti deveni proprietarul unei vile la pret de apartament. Mai ales acum cand constructorii adevarati coboara preturile odata cu scaderea costurilor la materiale. Cel care mi-a vandut mie casa are acum inca sase identice, la un pret cu 20% mai mic. Parca regret, dar ma uit la gazonul din gradina si la pomii infloriti si imi trece.Click pentru atasamente
Musafir
Sabareni e super OK ! Trebuie sa ai masina si nu trebuie sa ai copii ! Intradevar nu sunt tigani in zona!
Estimat

Daca construitesti in regie proprie (nu cumperi una gata facuta de cineva), la cheie, finisaje medii ok, utilitatile conectate, centrala, statie de epurare (daca nu e canalizare), put + instalatiile aferente (daca nu e apa curenta), gard, ceva amenajari la exterior - aprox. 130000 Euro (teren inclus)... vorbesc din proprie experienta... daca scazi la finisaje probabil ajungi la ceva peste 100000... 80000 (cum ziceau pe aici) mi se pare total nerealist... sunt atatea cheltuieli la care nici nu va ganditi... iar dupa asta mai trebuie si utilata/mobilata...

Din pacate am vazut multi care s-au infipt sa-si construiasca o casa crezand ca se descurca ei cu bugete mai mici si au ramas cu ea neterminata... incercati sa vorbiti cu cineva care a construit si sa luati un deviz a ceea ce a facut real acolo... chiar daca nu luati exact aceleasi materiale ca si el, gasiti la fiecare un pret estimativ... adunati si vedeti ce da... e mult mai mult decat estimati cu degetul in aer sa vedeti din ce parte bate vantul...
Razvan
Citeaza (kin3zu78 @ Mar 24 2009, 07:51 AM) *
45 eur / mp este destul de exagerat , mai ales ca in comuna jilava ( gaze, curent, telefon, cablu, net , canalizare etc ) drum asfaltat , am gasit la 30 eur.mp negociabil !!

In Clinceni 12 euro/mp pt 2.500mp
Oska
Citeaza (danycleo @ Mar 23 2009, 06:54 PM) *
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Eu muncesc in Bucuresti si m-ar interesa sa-mi fac o casa unde sa stau mereu. Intradevar ideal ar fi sa fie aproape de un metrou adica sa nu depind de masina prin Bucuresti caci cu toti stim cum e traficul blink.gif
O sa ma uit exact unde sunt comunele de care m-ati sfatuit mai sus smile.gif
Mai astept pareri wink.gif

Una din zonele cele mai bune este cea cu IMGB-ul, adica comunele Vidra si Berceni. Au gaze, apa si canalizare (in lucru, din cate am auzit). Dar cel mai mare avantaj este transportul cu metroul. De la metrou, se mai fac 10 minute cu masina pana in comunele astea care au deja cartiere in dezvoltare. Exista gradinite si scoli. Soseaua e buna acum, au reparat-o.
Un mare avantaj in zona asta sunt hipermarket-urile si mallurile (vezi Mall Arena, se va face si mall Sun Plaza), chiar ai de unde sa alegi: Real, Carrefour, Selgros, Metro, Obi, Hornbach, Plus, toate sunt intr-un loc, aproape unul de altul. De piata nu mai zic, ca astea doua sunt comune de legumicultori, deci, se pot cumpara produsele de la ei direct.
Mai exista un avantaj care, zic eu, conteaza: exista in apropiere spitale de urgenta si sunt spitale mari - Bagdasar si Sf. Ioan.
Este si spitalul de copii, Budimex prin zona.
In cazul celorlalte zone din jurul Bucurestiului nu ai spitale aproape si nu multa lume se gandeste la asta, dar, daca, Doamne fereste, ai o urgenta, minutele parcurse pana la un spital pot fi foarte importante.

Iar preturile, cel putin in Vidra, am auzit ca au scazut ff mult, iti iei teren destul de mare si cu 7000 euro.
Si alte zone din sud sunt atractive ca pret la ora asta, dar doar spre comunele astea exista linia de metrou.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.