Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Romani fara vize in Canada?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Lumea-i lunga si e lata
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Mda
Citeaza (ION AL LUI MOCANU @ Aug 17 2008, 08:17 PM) *
i-ti raspund cu o intrebare: cu ce te ajuta sa-ti ajuti familia ,neamul
{copiii ,fratii ,parintii } ,adica , asa cum spui tu for real ?

pai e simplu, ii pot ajuta si fara sa ridic in slavi o tara care nu merita atata "patos"
ION AL LUI MOCANU
Citeaza (Mda @ Aug 18 2008, 05:10 AM) *
pai e simplu, ii pot ajuta si fara sa ridic in slavi o tara care nu merita atata "patos"

Nu. raspunde-ti la intrebarea : de esti ,,familist"? si o sa afli raspunsul si la intrebarea ta . Analiza SWOT a familistului. Si te rog sa-mi spui. Multumesc
Franc
Citind postarile pe aceasta tema nu pot sa nu remarc "tonul" agresiv cu care se raspunde la unele postari, cum dealtfel nu pot sa nu remarc agresivitatea si limbajul folosit de unii care se cred mai destepti. Parerea mea este ca faptul ca ai ales sa ramai sau sa pleci in/din Romania nu-ti da dreptul sa-i judeci pe ceilalti care au luat hotararea de a sta sau de a emigra.... si nici nu ne face mai destepti. Sunt convins ca unora din ambele situatii le pare rau pentru hotararea luata si, dintr-un motiv sau altul, este prea tarziu sa mai revina asupra ei. De aici, presupun , si frustrarea. Avantaje si dezavantaje sunt de ambele parti, fie ca ne convine sau nu. Greseli gramaticale si de exprimare am vazut si la cei care au ramas dar si la cei care au plecat...de asemenea si lasitate , si lipsa de bun simt. Faptul ca postam si ne spunem parerea pe acest forum nu inseamna ca toti ceilalti trebuie sa fie de acord cu opinia noastra....Romani fara vize in Canada? De ce nu?
Tsunami
am trait in canada 11 ani

acum locuiesc in germania.
in sept. plec in franta pentru 4 luni, apoi in romania pentru cel putin 3 ani, s-ar putea definitiv, cine poate stii? cred ca-s tigan la origine de nu-mi place sa stau locului....

nu-s patriot (adica nu simt nimic cand ma gandesc la romania, canada) si ma bucur (desi in canada am purtat un aptipild pe spatele masinii cu romania, in germania port unul cu canada).
pentru ca patriotismul m-ar "lega", ar fi o constrangere in plus, un motiv de nefericire..

pentru cei care-s patrioti (de-o parte si de alta), jos palaria, aveti tot respectul meu.
cu voi se vor ridica tarile in care traiti.
eu nu pot iubi ceva vag. si tara e ceva vag pentru mine.
unde se termina? unde incepe? e un roman de la iasi mai special decat unul de la chisinau?
e un om din giurgiu diferit de unul din ruse?
imi respect vecinii, societatea, incerc sa contribui la societatea in care traiesc prin spirit civic. faceam curatenie in fata si spatele casei cat am fost in canada, impreuna cu vecinii. ii ajutam. votam in locul in care traiam (votat pentru canada nu pentru romania).
ce altceva?

imi place deopotriva sa merg si in canada si in romania. fiecare are particularitatile ei.
cineva se plangea de plajele canadiene

vancouver island e un loc minunat sau insulele din strait of georgia.
in nord, salbaticiunea british columbiei cat si a alaskai e ceva de vis
in partea cealalta a continentului plajele din prince edward island n-au egal, ca nici salbaticiunea coastei nova scotia, sau mareele din new brunswick (cele mai mari din lume)
Musafir
Sunt un roman idiot. Imi iubesc tara , si dupa 10 ani de SUA m-am intors acasa. DUpa ce mi-am revenit dintr-o teapa monumentala (cu 6 zerouri in orice valuta ) datorata naivitatii mele si increderii pe care - inca - o am in oameni , m-am angajat. Nu pot sa spun ca ma voi imbogati din cat castig , dar nici nu sunt stresat de perspectiva de a nu-mi ajunge banii pentru cheltuielile cotidiene si un concediu- doua pe an. ce am observat , ca idee generala este ca cei care au ramas acasa in aceasta perioada cat timp am fost plecat se descurca -acum- cel putin onorabil . Pot indrazni sa spun ca pe termen mediu sunt mai castigati ca mine. Celor ce vor sa plece din tara le pot spune 2 lucruri 1- nu se mai merita dpdv financiar , diferentele de salarizare sunt mult mai mici decat erau acum 5 -10 ani 2 chiar daca este un castig pe termen scurt , pe termen lung aceasta optiune e defavorizanta. . Un alt motiv pentru care nu le recomand prietenilor si cunoscutilor sa plece este ceva mai egoist , sa spunem , e faptul ca ma doare sufletul pentru orice roman care paraseste definitiv tara. Eu consider ca fiecare om s-a nascut intr-un anumit loc dintr-un motiv anume , deci romanii ar trebui sa fie romani , indienii - indieni , negrii - africani samd.
Cat priveste societatea nord-americana e o societate falsa, care rezista strict din ratiuni financiare. Nu au un trecut comun care sa-i lege - sudistii s-au batut cu cei din nord , albii nu-i plac pe sud-americani , care nu-i plac pe indieni , si tuturor nu le place pe negri , si asta pe buna dreptate. In schimb , nimeni nu spune asta, din cauza ca ar fi etichetati ca rasist , xenofob ,samd , si astfel si-ar pierde sansele de a mai produce ceva. Putini sunt cei ce isi permit acest lux , iar pentru asta au toata admiratia mea.
Motivul pentru care nu am ramas este aceasta fatada falsa pe care ti-o afiseaza majoritatea oamenilorde acolo. Chiar daca mai avem multe decade pana sa ajungem la nivelul lor de dezvoltare , nu asi da niciodata tarisoara asta mica in care traiesc acum pe oricare dintre marile state nord-americane.
Ca loc de vizitat , le recomand cu caldura oricui - sunt tari in care oamenii din nimic fac ceva fantastic, iar o idee pusa in practica face visele palpabile , lasand deoparte faptul ca in acest moment este de-a dreptul o afacere sa mergi sa vizitezi si sa faci si cumparaturile acolo.
Deci , dragi romani , vizitati , dar incercati sa reveniti acasa. Daca nu e mai bine pentru voi aici , acum , cu siguranta va fi , si destul de repede.
iri23
Citeaza (UnCapsunarCanadian @ Jul 11 2008, 11:13 AM) *
Nu stiu de ce crezi ca toti suntem niste lasi. Ca sa faci pasul pe care noi l-am facut trebuie sa ai curaj, mult curaj sau sa fi inconstient... Cand am luat primul job in Canada (btw era mai mult decat salariul mediu al unei familii canadiene dupa statisticile oficiale) crezi ca m-au angajat si m-au tinut pentru minunata engleza pe care o vorbeam sau pentru ca eram roman? Am stat noua ani in Romania si cand am plecat castigam 150 US pe luna. La primul job in Canada(cateva luni au fost pe contract) castigam intr-o zi mai mult decat castigam in Romania intr-o luna. Cum crezi ca m-am simtit? Timpul a trecut, salariul meu a mai crescut, a mai scazut, a mai crescut din nou, dar impreuna cu sotia castigam de 2.5 ori mai mult decat o familie canadiana. Crezi ca am fi putut realiza lucrul acesta in Romania? Nu! Am stat 9 ani in Romania si stau de 9 ani in Canada... Ce am realizat in Canada in 9 ani nu asi fi putut realiza in 9 vieti in Romania de pana in 2000 sau 2007.

Asa cum iti spunea la inceput, mi-a trebuit mult curaj si mi-a fost frica, frica ca o sa ajung in Romania un pensionar amarat cu 70 US pensie (pe vremea aia), ca nu o sa am sa dau spaga la doctori cand o sa fie nevoie, ca o sa ma uit la vitrine si nu o sa am bani sa-mi cumpar cele necesare de zi cu zi... mi-a fost si frica ca nu o sa reusesc in Canada, dar am analizat toate pros si cons si am decis ca merita efortul sa incerc si acum zic ca a meritat...

numai bine
UnCapsunarCanadian

PS: Inainte sa vin in Canada aveam banii de Canada la Banca Internationala a Religiilor... In anul urmator cand eram in Canada, banca a dat faliment

Ca dumneata sunt multi care in Romania au facut mai mult decat ai sa realizezi in 9 vieti in Canada . Iar despre BIR - ce zici de Enron sau de MCI Worldcom?
grasu
Citeaza (Musafir @ Jul 10 2008, 02:35 PM) *
Dragii mei,nu aveti ce cauta in Canada,si reporterul care a scris acel articol o stie ca nu se va intampla asta nici peste 10 ani ,romanii sunt sub nivelul de existenta,daca v aintereseaza o mica comparatie,Africa e mai bine cotata decat Romania. Aici in Canada,nu merge cu marlania cu cersetoria organizata care prinde in Europa,aici cum te-a prins,te impacheteaza si via Romania.Am vazut intr-o zi o tiganca cersind la uncolt,de soc ce aveam,nici nu puteam articula vreun cuvant,dar nu a durat 5 minute si au venit baietii cu duba si au imbarcat-o rapid.M-am bucurat mult,dar tot inca eram socat.Au mai fost bande de romani care cica erau bine organizate si au fost prinse furand de la vilage de valeurs,tradus inseamna ca furau de la un magazin cu lucruri d emana a saptea mobila haine etc,lucruri f ieftine cu care nu t eimbogatresti,sau facut numai de cacao,apoi a mai fos tun cas cu niste hoti de bancomate,dar dupa fete se vedea clar proveninenta si etnia lor,dar le spunea romani.Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii avem nevoie de viza sa mergem in America care ne este tara vecina,asa ca nu o sa permita canadienii libera intrare.De fapt imi aduc aminte ca spune ao dat apremierul Canadei,cand veti fi la nivelul economic celor din UE,atunci cu siguranta veti avea libera intrare,dar dupa cum stiti ceea ce s eintampla in tara,saracia si promiscuitatea si toate la un loc,luativa gandul si nu va mai imbatati cu apa rece ca nu merge.

Auzi mai "voi, canadienii" ce bine mi-ar pare daca ati lua si voi teapa, adica sa se introduca vize pt "voi, canadienii" pt UE!!! Sa va vad atunci pe "voi, canadienii" ce-o sa mai ziceti. Stati in desertul vostru cu uragane si case de carton si mancati carne de foca pana-o sa crapati de grasi si ignoranti ce sunteti! Sunt curios sa stiu cati prieteni "canadieni" ai sau te duci tot la o biserica "romaneasca" si te intalnesti tot cu "canadieni" naturalizati?
Apropo, nu locuiesc in Romania, dar nu asi veni in Canada nici macar in vizita! Din pacate a trebuit sa vin o data la "voi, canadienii", si a trebuit sa ma milogesc la consulatul vostru bilingv pt o viza amarata (business visa).
La (ne)revedere in UE!
Mda
Citeaza (grasu @ Aug 18 2008, 11:08 PM) *
Auzi mai "voi, canadienii" ce bine mi-ar pare daca ati lua si voi teapa, adica sa se introduca vize pt "voi, canadienii" pt UE!!! Sa va vad atunci pe "voi, canadienii" ce-o sa mai ziceti. Stati in desertul vostru cu uragane si case de carton si mancati carne de foca pana-o sa crapati de grasi si ignoranti ce sunteti! Sunt curios sa stiu cati prieteni "canadieni" ai sau te duci tot la o biserica "romaneasca" si te intalnesti tot cu "canadieni" naturalizati?
Apropo, nu locuiesc in Romania, dar nu asi veni in Canada nici macar in vizita! Din pacate a trebuit sa vin o data la "voi, canadienii", si a trebuit sa ma milogesc la consulatul vostru bilingv pt o viza amarata (business visa).
La (ne)revedere in UE!

Ne lasi cu UE-le tau plin de tigani... romani? wink.gif
rex domine
Citeaza (Mda @ Aug 19 2008, 05:19 AM) *
Ne lasi cu UE-le tau plin de tigani... romani? wink.gif

Bine zis wink.gif! Astia sunt suficient de destepti sa nu permita oricarui gealat sa le "calce pragul". Sfatul meu: Calatoriti cat mai mult posibil! Aveti ce vedea/invata wink.gif
Mda
Citeaza (grasu @ Aug 18 2008, 11:08 PM) *
La (ne)revedere in UE!

si apropo de iubita ta uniune, UE...

se face o discriminare mult mai mare decat s-a facut in SUA vreodata. presupun ca stii ca daca esti roman, nu esti prea bine vazut/primit si nu ai atatea avantaje ca ceilalti europeni. in schimb in SUA/Canada esti doar un imigrant si atat. nu se uita nimeni urat la tine ca esti roman. asa ca nu mai pupa in ... uniunea asta care nu are niciun pic de uniformitate si transparenta pentru imigranti.
cand in europa cetatenii se vor numi europeni si nu romani/bulgari, asa cum in America esti american, mai discutam wink.gif
grasu
Citeaza (Mda @ Aug 19 2008, 09:16 AM) *
si apropo de iubita ta uniune, UE...

se face o discriminare mult mai mare decat s-a facut in SUA vreodata. presupun ca stii ca daca esti roman, nu esti prea bine vazut/primit si nu ai atatea avantaje ca ceilalti europeni. in schimb in SUA/Canada esti doar un imigrant si atat. nu se uita nimeni urat la tine ca esti roman. asa ca nu mai pupa in ... uniunea asta care nu are niciun pic de uniformitate si transparenta pentru imigranti.
cand in europa cetatenii se vor numi europeni si nu romani/bulgari, asa cum in America esti american, mai discutam wink.gif

FYI afla ca nu e chiar asa cum crezi tu (ai confirmat faptul ca esti ignorant qed). Englezii de la firma germana unde lucrezi m-au acuzat ca am mai multe drepturi/sanse decat ei !!! Eu zic sa mai calatoresti nitel prin afara minunatei SUA si sa te mai documentezi (a, nu CNN sau discovery channel). Apropo, mai ai pasaport, ca pe la voi pe acolo nu prea se obisnuieste "sa se aibe" pasaport, ca de, voi sunteti "americani"!
se pare ca esti rupt de realitate in privinta discriminarii rasiale sau de orice fel sau esti indoctrinat rau de tot de "american dream" si de "democratia" model din USA. nu dau sfaturi pt ca nu sunt buricul pamantului, si nu imi pierd timpul cu un ignorant care nu vrea sa invete.
Revenind la ce am comentat mai sus, idea era (prea subtila pt "voi, canadienii sau americanii", ca voi nu mai aveti nici o identitate, sunteti "americani" sau dupa caz "canadieni". insa nu puteti nega faptul ca ati plecat dintr-o tara numita Romania cu bune si rele, dar va este ciuda ca altii, romanii din Romania, si surprinzator UE, au reusit sa isi indeplineasca propriul "american dream" in Europa (Romania inclusiv). Dar asta e, strugurii sunt acrii, iar voi nu mai sunteti "cei mai destepti" ca ati plecat.
PS: M-ar interesa sa-ti cunosc povestea (motivele) pt care ai plecat din Romania. Asta ca sa vezi ca nu sunt ignorant si vreau sa "invat" din experientele altora.
Cheers
Tsunami
Citeaza (grasu @ Aug 19 2008, 01:00 PM) *
FYI afla ca nu e chiar asa cum crezi tu (ai confirmat faptul ca esti ignorant qed). Englezii de la firma germana unde lucrezi m-au acuzat ca am mai multe drepturi/sanse decat ei !!! Eu zic sa mai calatoresti nitel prin afara minunatei SUA si sa te mai documentezi (a, nu CNN sau discovery channel). Apropo, mai ai pasaport, ca pe la voi pe acolo nu prea se obisnuieste "sa se aibe" pasaport, ca de, voi sunteti "americani"!
se pare ca esti rupt de realitate in privinta discriminarii rasiale sau de orice fel sau esti indoctrinat rau de tot de "american dream" si de "democratia" model din USA. nu dau sfaturi pt ca nu sunt buricul pamantului, si nu imi pierd timpul cu un ignorant care nu vrea sa invete.
Revenind la ce am comentat mai sus, idea era (prea subtila pt "voi, canadienii sau americanii", ca voi nu mai aveti nici o identitate, sunteti "americani" sau dupa caz "canadieni". insa nu puteti nega faptul ca ati plecat dintr-o tara numita Romania cu bune si rele, dar va este ciuda ca altii, romanii din Romania, si surprinzator UE, au reusit sa isi indeplineasca propriul "american dream" in Europa (Romania inclusiv). Dar asta e, strugurii sunt acrii, iar voi nu mai sunteti "cei mai destepti" ca ati plecat.
PS: M-ar interesa sa-ti cunosc povestea (motivele) pt care ai plecat din Romania. Asta ca sa vezi ca nu sunt ignorant si vreau sa "invat" din experientele altora.
Cheers

te inseli mestere.
acu americanii au nevoie de pasaport.
a fost necesar sa-i tina-n tara ca altfel cheltuiau banii la canadieni...

discriminat n-am fost nici in canada nici in usa, nici in germania, franta, elvetia, luxembourg.
cine crede altfel e numai din cauza atitudinii lui. trebuie sa intelegeti ca oamenii pot fi diferiti de voi si fara sa aibe ceva cu romanii.
in europa nu-si strange nimeni buzunarul cand aude ca-s roman, nu-mi verifica credit cardul cand le spun in momentul inregistrarii ca am pasaport romanesc si, sincer, imi e mult mai usor cu pasaport romanesc decat cu pasaport canadian (am si d-ala, dar il tin exclusiv pentru calatoriile spre america de nord)
sunt in europa care-or fi nationalisti, care judeca pe om din tara din care provine. eu n-am intalnit, iar daca intalnesc, de regula nu discut cu astfel de idioti.
am pretentia sa fiu pe picior de egalitate cu orice alt om. si pana acum cu cateva neinsemnate exceptii, asa si sunt considerat.

pace si desfiintarea vizelor va doresc
Tsunami
am uitat sa mentionez motivul plecarii din romania acu aproape 12 ani.

ma mancau talpile si imi era sete de lume.
nu-mi pare rau. si inca mi-e sete.
partea proasta e ca ma plictisesc repede. cred ca-s tigan. ii place numai pe drum.

acu-s bucuros ca romania a devenit o alta tara. asa ca o revenire inseamna iar ceva nou.

sanatate
demon
Citeaza (rex domine @ Aug 19 2008, 08:53 AM) *
Bine zis wink.gif! Astia sunt suficient de destepti sa nu permita oricarui gealat sa le "calce pragul". Sfatul meu: Calatoriti cat mai mult posibil! Aveti ce vedea/invata wink.gif

Bine zis ! Astia sunt suficient de destepti sa nu permita oricarui gealat sa le "calce pragul". Sfatul meu: Calatoriti cat mai mult posibil! Aveti ce vedea/invata

good point
grasu
discriminat n-am fost nici in canada nici in usa, nici in germania, franta, elvetia, luxembourg.
cine crede altfel e numai din cauza atitudinii lui. trebuie sa intelegeti ca oamenii pot fi diferiti de voi si fara sa aibe ceva cu romanii.
in europa nu-si strange nimeni buzunarul cand aude ca-s roman, nu-mi verifica credit cardul cand le spun in momentul inregistrarii ca am pasaport romanesc si, sincer, imi e mult mai usor cu pasaport romanesc decat cu pasaport canadian (am si d-ala, dar il tin exclusiv pentru calatoriile spre america de nord)
sunt in europa care-or fi nationalisti, care judeca pe om din tara din care provine. eu n-am intalnit, iar daca intalnesc, de regula nu discut cu astfel de idioti.
am pretentia sa fiu pe picior de egalitate cu orice alt om. si pana acum cu cateva neinsemnate exceptii, asa si sunt considerat.

pace si desfiintarea vizelor va doresc
[/quote]
de acord cu tine. ma bucur ca mai sunt si romani "calatori" ca tine, caruia nu-i este rusine ca vine din romania.
bafta in continuare, oriunde te-ai afla!
Romanian Canadian
Singura mica mare problema cu Vancouverul este ca este plin intr-o proportie de 70% de chinezi, care de altfel au ridicat preturile la case artificial facind ca o garsoniera sa coste 300 000$....si ca nu se prea gaseste de munca...smile.gif

Citeaza (Tsunami @ Jul 25 2008, 02:03 PM) *
vancouver-ul este unul dintre cele mai minunate locuri de pe pamant.
nu cred ca ploua 200 de zile pe an. e o statistica mult exagerata.

si nu sunt de acord cu sfaturi de genul: "du-te acolo", "esti prost daca nu mergi dincolo"
e libertate si fiecare sa-si aleaga itinerariul singur

referitor la postul de mai sus, mi se pare un pic fals sa spui ca toronto se aseamana in privinta climei cu romania.
iarna este mult mai lunga, mai rece, iar vara este foarte fierbinte si cu umiditate mult mai mare decat in orice parte a romaniei.

dar are si ontario frumusetea lui. cum o are si romania si sua si germania, si aruba etc.

calatoriti fratilor ca viata e una.
de-aia ma bucur la vestile de desfiintare a vizelor

succese tuturor
Romanian Canadian
O singura intrebare ...de ce este jale cu J in America. Am trait si in Canada si in America. America nu se compara cu jaful de Canada sub nici o forma. Totul este mai bun in America, sunt mii de oportunitati, munci, scoli, locuri de vizitat, locuri unde sa traiesti...la ce exact te referi cind zici "jale"?

Citeaza (Tsunami @ Jul 30 2008, 08:12 AM) *
okay, and your point is.....

si eu sunt plecat de multi ani, dar de fiecare data merg in romania cu placere.
nu locuiam prea departe de locul in care zici ca traiesti (apropo, lungimea iernii in partea aia a lumii, ma darama)
in sud am fost si eu in vacanta. $2,500? sure, se poate chiar si mai ieftin, numai ca nu-mi plac conditiile. iti recomand o aruba, curacao, san martin, chiar si-un varadero la 4+ stele.

in romania nu stiu unde ai locuit. sunt zone si zone, asa cum sunt si-n ottawa, toronto, windsor, calgary sau chiar vancouver. asta sa ma limitez numai la canada. daca trec in state, e jale cu "j" mare.
in europa e mai curat ca-n bucuresti nu pentru ca nu se face murdar, ci pentru ca cineva face TOT TIMPUL curat. se arunca pe jos "big time". daca vreti poze, dati de stire.

dezradacinat?
who cares? u?
ma puteti considera cum vreti. daca ma simt insultat, o sa replic. eu fac ceea ce simt.
n-am nici o problema sa traiesc in romania. de fapt, de la anu, o sa traiesc acolo pentru cel putin 2 ani. abia astept. ce-o sa fac dupa? who the hell knows? australia, america de sud, mai sunt multe locuri pe pamantul asta.
cu romanii am avut si-o sa mai am probleme. ele au inceput odata cu emigrarea. am fost blamat pentru ca nu ma implic in congregatii religioase ortodoxe romane (o biserica romaneasca tot timpul va fi in razboi cu alta biserica romaneasca), deci, biserica s-a taiat complet de pe lista. am fost blamat ca nu ma implic in organizarea comunitatii romanesti (numai cuvantul "comunitate" imi da fiori), asa ca s-a redus de tot iesirile in cadru exclusiv romanesc.
nu pentru ca as avea ceva impotriva romaniei sau romanilor, dar TOT TIMPUL se va gasi cineva care va stii ce-i mai bine sa faci tu! adica dispare libertatea pe care eu o caut. si, sa fim seriosi, n-am plecat din tara pentru a manca aceleasi sarmale, am plecat pentru a gusta si sushi, cury chicken, fish & chips etc.

am format imreuna cu alt prieten un grup cu care ieseam in special la ski. ne stransesem peste 30. in grup nu erau neaparat romani si simbolul grupului era libertatea. nimeni nu intreaba cat castigi, unde lucrezi, de ce ai plecat mai devreme, de ce nu vii data viitoare, de ce nu e bine in tara etc.
acum am parasit grupul. acum sunt in germania pentru un proiect, il voi continua in franta de prin septembrie, pentru a-l finaliza in 2 ani in romania. asa cum am mai zis, abia astept sa ajung in franta in septembrie, si abia astept in sa ajung in bucuresti din iarna.

pentru cei ce cititi randurile astea, am o parere pe care tin sa o stiti:
e minunat sa poti umbla, sa poti cunoaste si alti oameni, alte obiceiuri. nu judecati tot ceea ce nu puteti intelege doar prin prisma experientei voastre. ceea ce e diferit de valorile voastre, catalogati doar: "asta e DIFERIT, poate voi intelege mai incolo". si raspundeti la zambetul oamenilor, pentru ca, cu timpul, sa fiti voi insiva cei care generati zambete.

o viata plina de impliniri si desfiintarea tuturor vizelor va doresc
Mda
Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 19 2008, 07:48 PM) *
O singura intrebare ...de ce este jale cu J in America. Am trait si in Canada si in America. America nu se compara cu jaful de Canada sub nici o forma. Totul este mai bun in America, sunt mii de oportunitati, munci, scoli, locuri de vizitat, locuri unde sa traiesti...la ce exact te referi cind zici "jale"?

da, asta nu inteleg nici eu la multi: se chinuie sa ia viza de canada cand america e la 2 pasi si e mult mai frumos/mai multe oportunitati samd.

dar na, fiecare cu alegerea lui.

eu as face invers: imigrare in america, excursii prin canada.
Canada/America
Citeaza (Mda @ Aug 19 2008, 08:17 PM) *
da, asta nu inteleg nici eu la multi: se chinuie sa ia viza de canada cand america e la 2 pasi si e mult mai frumos/mai multe oportunitati samd.

absolut corect. Canada e Moldova Americii.
lumea se chinuie sa ia viza de Canada pentru ca sa iei viza legal este ceva mai complicat. si se poate discuta mult si bine pe tema asta.
Tsunami
Citeaza (grasu @ Aug 19 2008, 04:59 PM) *
de acord cu tine. ma bucur ca mai sunt si romani "calatori" ca tine, caruia nu-i este rusine ca vine din romania.
bafta in continuare, oriunde te-ai afla!

in curand o sa ma aflu in romania si o sa am nevoie de bafta. sa fie. si tie la fel si sanatate.
cat despre romani calatori.. am mai intalnit. cei carora le este rusine unde s-au nascut si crescut.. ii cam compatimesc. sincer. sunt oamenii care au umbra asta peste ei toata viata. tot timpul incearca sa fie "altcineva" si in speta isi pierd respectul comunitatii in mijlocul careia traiesc. apoi dau vina tot pe locul nasterii de modul in care-s tratati. cam asta e o imagine generala a lor. ba chiar unu m-a intrebat, ce le fac de le place sa mearga cu mine la un "pub" dupa servici? "fii tu" i-am zis, si o sa-ti placa. n-a-nteles! acum, in germania, colegii de servici, cand se spune vreo gluma buna si rad, imi tgraduc gluma in engleza (nu stiu nici un pic de germana), sa rad si eu si sa vin cu comentarii. iar cand e de plecat la plantul din romania, cei care nu pleaca se uita cu invidie la cei care merg in vizita. asta-i imaginea generala. imi pare rau pentru cei care refuza s-o vada astfel.

Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 19 2008, 07:33 PM) *
Singura mica mare problema cu Vancouverul este ca este plin intr-o proportie de 70% de chinezi, care de altfel au ridicat preturile la case artificial facind ca o garsoniera sa coste 300 000$....si ca nu se prea gaseste de munca...smile.gif

nu ma deranjeaza in proportie asa mare chinezii (doar ca circula enervant de incet)
sa fim seriosi. preturile-s mari, dar nici $300k o garsoniera. tocmai si-a luat un prieten in surrey cu vreo $75k un apartament cu 2 camere (1 bedroom)
preturile nu chinezii le-au ridicat, ci olimpiada si constructiile pentru olimpiada. iar acum si cu munca e okay. mult mai bine decat a fsot acum vreo 4-5 ani.

Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 19 2008, 07:48 PM) *

nu stiu la ce jaf de referi si nu chiar totul e mai bun in sua. fiecare tara cu particularitatile ei. tu alegi ce-i mai bun pentru tine. si cam asta-i

Citeaza (Mda @ Aug 19 2008, 08:17 PM) *

poate scri si cum se imigreaza in sua

de ce-am impresia ca esti acelasi user cu canada/america? laugh.gif

Citeaza (Canada/America @ Aug 19 2008, 10:08 PM) *
absolut corect. Canada e Moldova Americii.
lumea se chinuie sa ia viza de Canada pentru ca sa iei viza legal este ceva mai complicat. si se poate discuta mult si bine pe tema asta.

daca pledezi pentru a ajunge si munci ilegal in sua sau canada... mersi, nu-i de mine. romania e un paradis pe langa viata de ilegal in sua / canada. daca crezi altfel, nu stii ce vorbesti.
sua nu are o politica de imigrare cum are canada, australia, noua zeelanda

sanatate
Romanian Canadian
Nu te deranjeaza chinezii pentru ca probabil nu ai trait in Vancouver inainte sa vina ei...sau pentru ca nu muncesti cu ei. De curiozitate, unde locuiesti? In legatura cu Surrey nu te prea cred ca prietenul tau a dat 75k pe doua camere, numai daca nu si-a luat un jaf. Si ai uitat sa zici ca Surrey este capitala violentei in BC si este locul unde s-au adunat cei mai multi indieni, este intr-un fel Ferentariul Vancouverului.
Sa zici ca olimpiada a ridicat preturile imi confirma ca abia te-ai mutat acolo de cel mult de 5 ani.
In USA se ajunge cu viza NAFTA sau bineinteles cu mult cunoscuta loterie. In legatura cu a sta ilegal in SUA este mult mai bine sa stai ilegal in SUA decit in Canada. Poti munci tot felul de munci, poti stringe bani sa platesti avocat etc. Munca la negru este mult mai usor de gasit in USA....
In caz ca te intrebi eu sunt legal in US dar am cunoscut multi romani ilegal in USA unii din ei care faceau mai multi bani ca mine.

Citeaza
nu ma deranjeaza in proportie asa mare chinezii (doar ca circula enervant de incet)
sa fim seriosi. preturile-s mari, dar nici $300k o garsoniera. tocmai si-a luat un prieten in surrey cu vreo $75k un apartament cu 2 camere (1 bedroom)
preturile nu chinezii le-au ridicat, ci olimpiada si constructiile pentru olimpiada. iar acum si cu munca e okay. mult mai bine decat a fsot acum vreo 4-5 ani.

nu stiu la ce jaf de referi si nu chiar totul e mai bun in sua. fiecare tara cu particularitatile ei. tu alegi ce-i mai bun pentru tine. si cam asta-i

poate scri si cum se imigreaza in sua

de ce-am impresia ca esti acelasi user cu canada/america? laugh.gif

daca pledezi pentru a ajunge si munci ilegal in sua sau canada... mersi, nu-i de mine. romania e un paradis pe langa viata de ilegal in sua / canada. daca crezi altfel, nu stii ce vorbesti.
sua nu are o politica de imigrare cum are canada, australia, noua zeelanda

sanatate
Tsunami
Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 20 2008, 03:08 PM) *
Nu te deranjeaza chinezii pentru ca probabil nu ai trait in Vancouver inainte sa vina ei...sau pentru ca nu muncesti cu ei. De curiozitate, unde locuiesti? In legatura cu Surrey nu te prea cred ca prietenul tau a dat 75k pe doua camere, numai daca nu si-a luat un jaf. Si ai uitat sa zici ca Surrey este capitala violentei in BC si este locul unde s-au adunat cei mai multi indieni, este intr-un fel Ferentariul Vancouverului.
Sa zici ca olimpiada a ridicat preturile imi confirma ca abia te-ai mutat acolo de cel mult de 5 ani.
In USA se ajunge cu viza NAFTA sau bineinteles cu mult cunoscuta loterie. In legatura cu a sta ilegal in SUA este mult mai bine sa stai ilegal in SUA decit in Canada. Poti munci tot felul de munci, poti stringe bani sa platesti avocat etc. Munca la negru este mult mai usor de gasit in USA....
In caz ca te intrebi eu sunt legal in US dar am cunoscut multi romani ilegal in USA unii din ei care faceau mai multi bani ca mine.

fals, am trait si erau destui.

uite casa de 75k
http://www.mls.ca/PropertyDetails.aspx?vd=...pertyID=6797013

fals, capitala violentei e hastings, east side. surrey e okay. nu mor mai multi oameni decat in toronto sau detroit sau new york. vancouver e un oras foarte curat.

acum traiesc in germania, nu stiu insa ce relevanta are
am fost in vancouver acum o luna

nu olimpiada a ridicat preturile, ci constructiile.

daca ilegal se castiga mai mult decat legal (desi e o tampenie), cine te obliga sa lucrezi legal?

get real man, am cunsocut ilegali, de la romani la mexicanis i puerto-rico-ani, chinezi, indieni si nu ti-as dori sa traiesti ce traiesc ei.
au ei bani sa plateasca un avocat? u don't know wot u talking about.
sa vorbim de asigurari de sanatate? de cat costa scoala?
nu ma porni ca nu vreau sa aduc murdaria din state. ar fi pacat.

nu ma-ntreb daca esti legal sau nu, nu ma intereseaza, nu-mi place insa sa cumpar gogosi.
we okay now?
any other details?
Romanian Canadian
East Hastings din Vancouver este doar o strada unde stau drogatii, nu stiu despre ce vorbesti. Este o strada in centrul orasului care nu are nimic de-a face cu cumparatul de case.
Surrey este locul unde locuiesc indienii din India si daca intradevar ai trait citi ani zici ca ai trait atunci probabil stii asta. Si probabil stii ca tot ei sunt mafia de acolo. Asa dupa cum si Richmondul este locul unde locuiesc chinezii din Hong Kong si Burnaby Metrotown unde locuiesc cei din China.
In legatura cu crescutul preturilor totul a inceput in 1995 cind Canada a deschis usile milionarilor din Hong Kong care au fugit de-acolo ca le-a fost frica ca China o sa le ia averile. Au venit in Vancouver si cumparau case de 70k cu 1 mil. Piata de real estate a fost la pamint pentru oamenii de rind care nu si-au mai permis sa mai cumpere nimic pentru ca totul era dictat de chinezi. Asta a tinut pina in 2005 cind am plecat eu. Daca zici ca in trei ani s-au schimbat lucrurile este foarte posibil probabil din cauza mortgage crisis din US.
In legatura cu America si cu ilegalii, nu compara ilegalii romani cu cei mexicani. In general romanii ajung ilegali dupa ce au venit aici cu viza. Majoritatea pe coasta de vest muncesc la ingrijit de batrini sau la restaurante. La ingrijit de batrini poti ajunge la 4000 cash pe luna cu totul platit. Munca grea dar se fac bani.
Asigurarile de sanatate sunt in general acoperite de companie daca muncesti legal. Taxele sunt un sfert de cit platesti in Canada. Scolile publice sunt gratuite si sunt foarte ok avind in vedere ca iti poti permite sa stai intr-o zona decenta. Iti vorbesc despre coasta de vest. Daca nu ai copii si esti inca tinar si poti trage atunci fara discutie america este cea mai buna optiune.

Citeaza (Tsunami @ Aug 20 2008, 05:21 PM) *
fals, am trait si erau destui.

uite casa de 75k
http://www.mls.ca/PropertyDetails.aspx?vd=...pertyID=6797013

fals, capitala violentei e hastings, east side. surrey e okay. nu mor mai multi oameni decat in toronto sau detroit sau new york. vancouver e un oras foarte curat.

acum traiesc in germania, nu stiu insa ce relevanta are
am fost in vancouver acum o luna

nu olimpiada a ridicat preturile, ci constructiile.

daca ilegal se castiga mai mult decat legal (desi e o tampenie), cine te obliga sa lucrezi legal?

get real man, am cunsocut ilegali, de la romani la mexicanis i puerto-rico-ani, chinezi, indieni si nu ti-as dori sa traiesti ce traiesc ei.
au ei bani sa plateasca un avocat? u don't know wot u talking about.
sa vorbim de asigurari de sanatate? de cat costa scoala?
nu ma porni ca nu vreau sa aduc murdaria din state. ar fi pacat.

nu ma-ntreb daca esti legal sau nu, nu ma intereseaza, nu-mi place insa sa cumpar gogosi.
we okay now?
any other details?
Tsunami
nu cred ca are rost sa continuam.
ai ceva date care sa sustina ceea ce zici?
4000 cash?
300,000 garsoniera in vancouver?

asa ne certam pana maine.
daca vrei iti caut si alte locuri cu preturi. preturile-s mari, dupa 2002 au luat-o razna, dar nici asa cum spui tu.
adica un apartament intr-un high rise in bby cu 2 dormitoare, 2 balcoane, 2 wc-uri, de vreo 150mp, 2 locuri in garaj si tot luxul il iei pe la 250-280. ceea ce e mult, dar nu o garsoniera la 300k. las-o ca makane
Romanian Canadian
Ok vad ca vrei statistici oficiale:
http://chineseinvancouver.blogspot.com/200...ely-to-buy.html

"In statistics released for February 2007 by the Canadian Real Estate Association on average MLS prices in urban areas across the country, the Greater Vancouver area had the most expensive housing in Canada, with average resale price of $531,688." - In traducere ' in statisticile din FEB 2007 Canadian Real Estate Association spune ca comparativ cu preturile din centrele urbane din Canada zona Vancouverului sunt cele mai scumpe cu o medie de vindere $531 688.
Mai jos: 13% din locuitorii Vancouverului spun ca ar considera sa cumpere un apartament de 3 camere (doua dormitoare) la pretul intre 400 000 - 600 000 etc etc...

13% of Vancouver respondents indicate they would consider paying between $400,000 and $600,000 for a two-bedroom unit, more than twice the five-city average of 6% for that price range and almost twice the number of respondents in the Greater Toronto Area (7%). The most popular price range for Vancouverites, Calgarians and Torontonians is from $200,000 to $400,000, with 61%, 69% and 57% choosing this option respectively.

"The fact that Vancouverites are more willing to consider buying higher-priced condos - and condos in general - reflects real estate market realities in the city," said Peggy Barnett, TD Canada Trust's Zone Sales Manager, Personal Credit, Western Canada. "Vancouver currently has the highest average condo prices in Canada."

A recent study of the condominium market has shown that the average Vancouver condo price in 2006 was $289,344, compared with $262,456 in Calgary, $239,816 in Toronto and $169,899 in Montreal. The average price for the four cities was $240,378."

Pentru neinformati, condo inseamna apartament.
Nu prea stiu in ce Vancouver ai trait tu....sorry to say that

Citeaza (Tsunami @ Aug 20 2008, 06:30 PM) *
nu cred ca are rost sa continuam.
ai ceva date care sa sustina ceea ce zici?
4000 cash?
300,000 garsoniera in vancouver?

asa ne certam pana maine.
daca vrei iti caut si alte locuri cu preturi. preturile-s mari, dupa 2002 au luat-o razna, dar nici asa cum spui tu.
adica un apartament intr-un high rise in bby cu 2 dormitoare, 2 balcoane, 2 wc-uri, de vreo 150mp, 2 locuri in garaj si tot luxul il iei pe la 250-280. ceea ce e mult, dar nu o garsoniera la 300k. las-o ca makane
andix
Citeaza (marius @ Jul 10 2008, 08:01 PM) *
Nu cred ca merita pentru inca cativa sa bati jumatate pamantul si sa vii acasa doar cand mor parintii. Bineinteles ca poti lucra la cercul polar si acolo castigi mai mult, dar daca nu-ti pasa decat de bani si nu de sanatate, mai bine iti vinzi organele.

rahat de taur. adica bullshit. eu lucrez la cercul polar in Canada si crede'ma ca mi'e foarte bine aici, n'am nici o problema cu sanatatea (adica vreuna noua, dobandita aici).
nu mai vorbiti din clisee si fara sa aveti habar de ce se intampla. ati auzit ca "e frig la cercu' polar si e nasol tare, tata, da' sunt multi bani."
ca sa ne lamurim odata pentru totdeauna: e frig iarna, da, se ajunge uneori si la -40, -50, dar astea sunt exceptii. media zilnica iarna e -20, dar nu te pune nimeni sa iti construiesti igloo si sa locuiesti in el.
iar "multi bani" inseamna si foarte mari preturi, pentru ca daca la Toronto benzina e 125 centi / litru, aici sus e 141. just so you know. factura la gaze imi vine iarna $500 la casa cu 3-bedroom. iar internetul LIMITAT e $80 pe luna. nu mai spun cat e mancarea sau cat costa hainele.
dupa ce vii aici intelegi ca nu vii pentru bani. Nordul fie iti place, fie nu, punct. nu exista cale de mijloc. si chiar daca e vara scurta, nu as da'o pe nici o vara dintr'un oras mare canadian. sorry. I think I'm slowly becoming a Northerner.

cat despre libera circulatie si vizele scoase pentru romani, lasati. daca nu v'ati prins pana acum, presa vinde informatie si prostii de ziaristi tre' sa isi scoata si ei banu' de mers in bar din ceva. si atunci arunca pe piata o gulguta din asta, si toti cumpara ziaru' sa vada daca e adevarat. ce dracu... de ce si'ar aprinde canadienii paie in cap cu romanii cand ei au alte probleme cu indienii si chinezii, ca sa le amintesc numai pe cele vizibile? nu, stati linistiti, emigrarea e singura solutie daca vreti in Canada, dar va previn - nu va asteptati sa va "dea" statul canadian ceva - tre' sa pui osu' la treaba daca vrei sa ai de mancare.

iar celor care zic ca e nasol cu $8 / ora, le transmit urmatoarele: stai la $8 / ora DACA VREI SI NU TE DUCE CAPU'. nu o sa ma dau mare acum cu cat fac eu, nu are nici un sens - atata pot sa zic, ca dupa doua luni de stat la banii astia mi'am dat seama ca pot mai mult de atat. fie citeste inainte sa emigrezi, ca sa stii la ce sa te astepti, fie stai pe ... acasa si nu mai pleca nicaieri, pentru ca daca te plangi ca esti platit mai prost ca in rromania, inseamna ca nu meritai sa emigrezi in the first place.

my two cents.
andix
Citeaza (Tsunami @ Aug 20 2008, 06:30 PM) *

amazing...
nu te supara ca te intreb, chiar stai in GVA? nu, nu e nimic personal aici dar stiu pe cineva intr'un high-rise in Burnaby langa Lougheed Mall, care a dat si da, cu tot cu interest si restul, spre 490k pe 2-bdr + den. si e cu tot luxul si cartele la intrare si la lift si la restul.

cat despre garsoniera de 300k, ai incercat un 1-bdr in Coal Harbour? smile.gif just asking.
Tsunami
Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 20 2008, 07:11 PM) *
Ok vad ca vrei statistici oficiale:

Pentru neinformati, condo inseamna apartament.
Nu prea stiu in ce Vancouver ai trait tu....sorry to say that

hai lasa vraja ca stii ce am vrut sa spun.
sa-mi arati tu o garsoniera "studio" in traducere libera cu 300k
in ce vancouver am trait eu n-ai tu treaba. nu de sila am plecat de acolo, nu de romani am plecat din romania. poate tie ti-o greu s-o recunosti.
ai gasit casa din likul meu cu 75k?
vrei sa-ti gasesc condos in bby cu 150 - 200k?
e usor si pentru tine
mergi pe mls.ca si gasesti acolo cate vrei

nu statisticile ma intereseaza. stii doar, si nici bloguri chinezesti. stiu ca exista si-s multi, dar pe mine nu m-au deranjat.

si sa-mi mai arati cum se castiga 4000 cash pe luna ca ilegal in america, sau ma rog un site in care sa scrie ca angajeaza oficial ajutor la batrani cu 60k pe an.

pana atunci lasa-ma, nu cumpar ceea ce spune oricine. deci incheiem discutia pana vii cu datele, da?
Tsunami
Citeaza (andix @ Aug 20 2008, 07:45 PM) *
amazing...
nu te supara ca te intreb, chiar stai in GVA? nu, nu e nimic personal aici dar stiu pe cineva intr'un high-rise in Burnaby langa Lougheed Mall, care a dat si da, cu tot cu interest si restul, spre 490k pe 2-bdr + den. si e cu tot luxul si cartele la intrare si la lift si la restul.

cat despre garsoniera de 300k, ai incercat un 1-bdr in Coal Harbour? smile.gif just asking.

era vorba de studio de 300k nu de 1 bedroom si nici cea mai scumpa din downtown.
el (de fapt tu) asa te-ai exprimat. ca o garsoniera (obisnuita) ajunge la 300k

incetezi acum?
oricum poti bate campii cat vrei nu-ti mai raspund
Omu
Daca aceste comentarii erau scrise in engleza sau in orice alta limba oricine le-ar citi putea spune ca e vorba despre romani (din Romania sau din toata lumea, toti suntem la fel). Cum cineva spunea la fotbal si la politica tot romanul se pricepe sa critice de aceea mergem asa de bine si la fotbal si in politica. Cam asta e si aici si cam pe toate forumurile.
Eu zic in primul rind sa fim oameni nu cred ca conteaza ca suntem romani, canadieni, americani sau europeni, ca traiesti in Romania sau in alta tara, conteaza sa fim oameni.
De ce nu putem noi romanii san e bucuram de fericirea altuia sau sa ne intristam la suferinta unui roman oriunde ar fi acesta. Sa ne bucuram de cei care au plecat in Canada si au reusit, sa ne bucuram ca a reusit sa isi ia o casa (din carton, lemn, caramida dar pe care el e fericit ca o are) sau sa ne intristam pt cel care nu a reusit inca sa-si cumpere o casa. Sa fim bucurosi pt cei care vor sa stea la bloc si sunt fericiti in apartament, sau sa suferim cu cei care nu au cel putin un acoperis deasupra capului. Sa ne bucuram pt cei din Bucuresti sau din alt oras ca a reusit sa-si cumpere o casa si cistiga mai mult ca un Canadian sau un American si sa fim alaturi de cei care abia le ajung banii de pe o zi pe alta. Sa fim alaturi de cei care vor sa plece definitive sau daor sa viziteze Canada deoarece nu mi se pare corect sa nu ai libertatea de a calatori unde vrei si cind vrei. Cu ce sunt canadieni sau americani mai presus decit romanii sa aiba posibilitatea de a calatori oriunde doresc, doar pt ca au auvut noroc si s-au nascut in Canada sau America. Nu mi se pare correct de loc dar asta e viata. Asa ca eu doresc tuturor romanilor sa poata pleca fara vize oriunde doresc.
Totusi dupa parerea mea aici ar trebuie sa fie mesaje ca intre prieteni sa se discute sincer si sa ne ajutam uni pe altii. Daca cineva cere lamuriri pt cum se ajunge in Canada (si totusi se pot obtine vize daca se vrea) sau daca vrea sa emigreze sa primeasca un sfat bun sau o parere.
Dumnezeu sa ne ajute. Un OM.
eu si gata
Citeaza (marius @ Jul 10 2008, 08:01 PM) *
Cred ca unii sufera de multa infatuaree in Canada si nu au fost de mult in Romania. Sa stiti ca a murit Ceausescu si nu mai e coada la carne, eventual de Craciun la caseria din Mall. Din ceea ce a spus cineva, minimul e 8 CAD/ora, adica 5 EUR, adica 850EUR pe luna. Nu stiu cum e cu impozitul dar banuiesc ca salariul net e mai mic. La ora actuala la capsuni in Spania se castiga 700EUR si poti veni acasa cu low costul cu 100EUR. Nu cred ca merita pentru inca cativa sa bati jumatate pamantul si sa vii acasa doar cand mor parintii. Bineinteles ca poti lucra la cercul polar si acolo castigi mai mult, dar daca nu-ti pasa decat de bani si nu de sanatate, mai bine iti vinzi organele.

esti tare frate cu commul asta care l-ai lasat aici,sa stii ca e adevarat ca aia vin in romania doar cand le mor parintii sau nici atunci poate si o fac pe canadezii cu noi romanii,iar in italia sau spania se castiga mai bine ca in canada. Atat se mai sperie romano-canadezii astia de vreo invazie romana acolo de parca le furam sunca din fasole. Viva Italia si capsunele in Spania
Sabrina
Citeaza (juju @ Jul 12 2008, 12:08 PM) *
Fiecare a ales din varii motive. Dar Canada e o tara mare, la fel ca si SUA spre deosebire de Suedia. Clima difera spectaculos de la est la vest si de la nord la sud. De ex in Vancouver abia daca ninge, sint max 35 grade vara si minim -5 iarna. Abia daca ninge o saptamina, iar vara este foarte uscat si placut. Pe de alta parte Toronto are alta clima, cu zapada cca 6 luni si cald cam 4-5. Cea mai placuta clima este cea din california. La mijlocul Canadei de prin Kelona pina in Regina clima e asemanatoare cu cea din Ro.
De asemeni Canada este mult mai toleranta cu emigrantii spre deosebire de europa unde nationalismul si discriminarea sint mult mai puternice.
Cit priveste civilizatia, depinde cum o definesti. De ex in europa mi se pare penibil sa platesti un WC (si miroase de trazneste pe sub podurile din Amsterdam si Paris) spre deosebire de America unde e unul gratis si curat chiar si in mijlocul unui parc national. La stil si toale europenii stau net mai bine, americanii nu au gust. La curatenie pe strazi si in parcuri as zice ca depinde de la tara la tara si oras la oras. De ex Paris era plin de rahati de ciini neluati de posesorii javrelor.
Una peste alta as zice ca trebuie ca tie sa iti placa unde stai si nu trebuie sa generalizezi.

Nu cred locuiesti in Canada, ca nu prea le-ai nimerit. Confunzi Toronto cu Montrealul iar Vancouverul numai veri uscate nu are.
Toronto poate avea ierni fara zapada, sau ierni cu zapada de 1-2-max 3 luni (Jan-Febr), veri calde si toamne calde si f lungi. Clima se aseamana cu Romania.
In Montreal sunt insa ierni lungi si aspre. In general sunt diferente de 10 grade C intre Mtl si To.
Europa e frumoasa, dar xenofoba. Cum e sa fi roman in Europa?
kknadianu
Citeaza (Sabrina @ Aug 21 2008, 03:56 AM) *
Nu cred locuiesti in Canada, ca nu prea le-ai nimerit. Confunzi Toronto cu Montrealul iar Vancouverul numai veri uscate nu are.
Toronto poate avea ierni fara zapada, sau ierni cu zapada de 1-2-max 3 luni (Jan-Febr), veri calde si toamne calde si f lungi. Clima se aseamana cu Romania.
In Montreal sunt insa ierni lungi si aspre. In general sunt diferente de 10 grade C intre Mtl si To.
Europa e frumoasa, dar xenofoba. Cum e sa fi roman in Europa?

Ba cred ca locuiesc in canada, si chiar in toronto. Dar deh, e greu sa spui cum e adevaru'. E deprimant sa inceapa frigul in noiembrie si sa se termine la sfirsitul lui mai. De ex, ia zii-mi matale, ca zici ca esti de pe acolo si vremea e ca in romania (poate ca la miercurea ciuc sau vatra dornei) cind a fost prima ninsoare in 2007 si cind a fost ultima ninsoare in 2008. Apoi, aceeasi intrebare cind a fost primul inghet si ultimul. Apoi, matematic, faci o diferenta si iti dai singur raspunsul, inainte de a induce in eroare pe bietii cititori de pe forum.
Musafir
chiar... de ce Canada si nu US pt imigrantii romani?
Tsunami
ba p-ardon. in vancouver daca nu se uda iarba vara.... cam se ofileste.
in vancouver verile sunt foarte uscate IN COMPARATIE cu toronto.
vara in toronto nu se poate fara aer conditionat, si asta in principal din cauza umiditatii, pe cand in vancouver aerul conditionat e o raritate

Citeaza (Musafir @ Aug 21 2008, 10:39 AM) *
chiar... de ce Canada si nu US pt imigrantii romani?

pentru ca sua nu are un program de imigrare asa cum are canada
pentru ca mie in canada mi se pare mai sigur (armele nu-s la "liber")
pentru ca in canada beneficiezi de un program de asistenta medicala obligatoriu
pentru ca in canada sistemul scolar e mult mai ieftin (subventionat in parte si de guvern)
Romanian Canadian
Confirm ceea ce a scris tsunami...dar numai una din ele, cele cu imigrarea.
In legatura cu armele per capita populatia Canadei detine mai multe arme decit americanii. Asta cu armele este o propaganda din Canada la care trebuie sa recunosc ca am ascultat si eu. Cind m-am mutat in America am ramas surprins cit de linistita si safe este comparativ cu Canada. Am trait prin trei orase in Canada in zone foarte decente. Mi-a fost sparta masina de nenumarate ori. In America niciodata. Pot spune ca ma simt mult mai in siguranta in America decit in Canada - vorbesc Seattle.
In legatura cu programul de asistenta medicala este adevarat ca este platit de guvern dar pentru asta platesti peste 40% in taxe. Cind am plecat din Canada la ultimul salariu platisem 47% taxe. La americani platesc 23%, si sunt acoperit medical de la munca. Daca muncesti la o companie decenta in America, si se gasesc slava domnului, esti acoperit cel putin 90% pentru medical.
Sistemul scolar nu imi dau seama la ce se refera Tsunami...daca se refera la universitati da, este mai ieftin dar sunt si mai putine si mult mai putine oportunitati de burse. Am facut facultatea acolo deci sunt informat.
Cine vrea sa compare cele doua tari ar trebui sa se intrebe daca este asa de rau in America cum de locuiesc aici (legal) 300 de mil de oameni si in Canada 30 de mil cu toate ca in Canada anual vin cite 250 mii de imigranti cu familiile lor...

Citeaza (Tsunami @ Aug 21 2008, 11:42 AM) *
pentru ca sua nu are un program de imigrare asa cum are canada
pentru ca mie in canada mi se pare mai sigur (armele nu-s la "liber")
pentru ca in canada beneficiezi de un program de asistenta medicala obligatoriu
pentru ca in canada sistemul scolar e mult mai ieftin (subventionat in parte si de guvern)
Tsunami
Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 21 2008, 02:56 PM) *
Confirm ceea ce a scris tsunami...dar numai una din ele, cele cu imigrarea.
In legatura cu armele per capita populatia Canadei detine mai multe arme decit americanii. Asta cu armele este o propaganda din Canada la care trebuie sa recunosc ca am ascultat si eu. Cind m-am mutat in America am ramas surprins cit de linistita si safe este comparativ cu Canada. Am trait prin trei orase in Canada in zone foarte decente. Mi-a fost sparta masina de nenumarate ori. In America niciodata. Pot spune ca ma simt mult mai in siguranta in America decit in Canada - vorbesc Seattle.
In legatura cu programul de asistenta medicala este adevarat ca este platit de guvern dar pentru asta platesti peste 40% in taxe. Cind am plecat din Canada la ultimul salariu platisem 47% taxe. La americani platesc 23%, si sunt acoperit medical de la munca. Daca muncesti la o companie decenta in America, si se gasesc slava domnului, esti acoperit cel putin 90% pentru medical.
Sistemul scolar nu imi dau seama la ce se refera Tsunami...daca se refera la universitati da, este mai ieftin dar sunt si mai putine si mult mai putine oportunitati de burse. Am facut facultatea acolo deci sunt informat.
Cine vrea sa compare cele doua tari ar trebui sa se intrebe daca este asa de rau in America cum de locuiesc aici (legal) 300 de mil de oameni si in Canada 30 de mil cu toate ca in Canada anual vin cite 250 mii de imigranti cu familiile lor...

pai mate, seattle nu e in america
seattle, san francisco, chicago chiar, boston e ceva asa... mai curat
ia pune detroit, new york si aproape toata zona estica de fapt

in vancouver si mie mi-a fost sparta masina de 3 ori. in ontario (waterloo) nada.
ba uitam sa-mi incui si usa la casa.

orasele mari atrag mizerie.

da, ma refeream la colegii si universitati.

okay, si n-am spus ca ar fi rau in america.
cat despre debitl de imigranti in canada... e cam vorba de 1 milion pe an.

tocmai am venit de la tine din oras. nu stiu daca chiar te-am vazut la pike market si la starbucks.
Romanian Canadian
Ai confirmat fara sa vrei de ce este mai bine in America...uita-te cite orase ai enumerat acolo: seattle, san francisco, chicago chiar, boston...eu as adauga si parti din California de Sud. America este totul despre oportunitati unde sa te muti, nu iti place intr-un oras, te poti muta in altul. In Canada ai cam 3 optiuni si gata, si daca vrei vreme buna numai un - Vancouverul care este un oras extraordinar daca nu ar fi atitia chinezi in el....
Pai credeam ca esti prin Franta sau germania....

Citeaza (Tsunami @ Aug 21 2008, 03:06 PM) *
pai mate, seattle nu e in america
seattle, san francisco, chicago chiar, boston e ceva asa... mai curat
ia pune detroit, new york si aproape toata zona estica de fapt

in vancouver si mie mi-a fost sparta masina de 3 ori. in ontario (waterloo) nada.
ba uitam sa-mi incui si usa la casa.

orasele mari atrag mizerie.

da, ma refeream la colegii si universitati.

okay, si n-am spus ca ar fi rau in america.
cat despre debitl de imigranti in canada... e cam vorba de 1 milion pe an.

tocmai am venit de la tine din oras. nu stiu daca chiar te-am vazut la pike market si la starbucks.
framan
Citeaza (Robert @ Jul 9 2008, 07:12 AM) *
In curand se pare ca se vor elimina vizile pentru romani. Este o veste buna? Exista o oportunitate pentru romnii din tara? Exista locuri de munca disponibile pentru romani? In ultimul timp am citit ca nici Canada nu o duce prea grozav. As aprecia niste raspunsur de la romanii care traiesc in Canada. Mersi.

draga Robert!! cine te-a informat ca se vor ridica vizele de Canada,te-a informat foarte prost.Vizele nu se vor ridica nici in urmatorii 20 de ani,legat de nivelul de trai pot sa te informez ca in Canada inca se traieste bine,economia inca este in crestere,tinand seama ca dupa arabia saudita are al doilea mare bazin de petrol din lume la fel si la gaze naturale nevorbind de restul de minerale ,sistemul medical este unul dintre cele mai bine puse la punct din lume,la fel si cel de ajutor social,in rest Robert ce iti recomand daca ai de gand sa emigrezi legal sa aplici sunt sigur ca ai toate sansele sa te califici la programele ce le au la ambasada Canadiana din Bucuresti dar sa te astepti la cel putin 2-3 ani de asteptare.
Bafta si sa ai o zi buna
Tsunami
Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 21 2008, 03:15 PM) *
Ai confirmat fara sa vrei de ce este mai bine in America...uita-te cite orase ai enumerat acolo: seattle, san francisco, chicago chiar, boston...eu as adauga si parti din California de Sud. America este totul despre oportunitati unde sa te muti, nu iti place intr-un oras, te poti muta in altul. In Canada ai cam 3 optiuni si gata, si daca vrei vreme buna numai un - Vancouverul care este un oras extraordinar daca nu ar fi atitia chinezi in el....
Pai credeam ca esti prin Franta sau germania....

ai ghicit
sunt in germania si de la 1 in franta. de la anu in bucuresti

am fost in concediu in alaska si am stat in vancouver. tot atunci am trecut si prin seattle, insula si am mai mers o data la mt baker

bineinteles ca si partile din california sunt okay (personal as prefera seattle in sua si victoria in canada).

n-am afirmat niciodata ca america nu e o tara minunata. am fost derajat de cei care arunca cu noroi in canada fara motiv. nu stiu cine-a fost si nici nu stau sa caut

sanatate

tu nu dormi noptile? jeez
Tsunami
Citeaza (framan @ Aug 21 2008, 03:37 PM) *
draga Robert!! cine te-a informat ca se vor ridica vizele de Canada,te-a informat foarte prost.Vizele nu se vor ridica nici in urmatorii 20 de ani,[...]

tu de unde esti asa sigur?
ai vreo informatie oficiala sau vorbesti doar ce ai vrea tu?

invidia asta.....
Romanian Canadian
Canada cred ca este excelenta ca o tara de tranzitie, poate fi misto sa si traiesti acolo atita timp cit te simti bine. In legatura cu alegerile care le-ai zis sunt total de acord cu tine - Seattle rocks si Victoria este excelenta.
Pai noaptea dorm acum este 9 dimineata aici smile.gif
Enjoy Germany wink.gif

Citeaza (Tsunami @ Aug 21 2008, 03:44 PM) *
ai ghicit
sunt in germania si de la 1 in franta. de la anu in bucuresti

am fost in concediu in alaska si am stat in vancouver. tot atunci am trecut si prin seattle, insula si am mai mers o data la mt baker

bineinteles ca si partile din california sunt okay (personal as prefera seattle in sua si victoria in canada).

n-am afirmat niciodata ca america nu e o tara minunata. am fost derajat de cei care arunca cu noroi in canada fara motiv. nu stiu cine-a fost si nici nu stau sa caut

sanatate

tu nu dormi noptile? jeez
Tsunami
Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 21 2008, 04:07 PM) *
Canada cred ca este excelenta ca o tara de tranzitie, poate fi misto sa si traiesti acolo atita timp cit te simti bine. In legatura cu alegerile care le-ai zis sunt total de acord cu tine - Seattle rocks si Victoria este excelenta.
Pai noaptea dorm acum este 9 dimineata aici smile.gif
Enjoy Germany wink.gif

am avut de ales sa raman in canada (waterloo, on, unde aveam cam de toate, casa, masina, motocicleta tare, nevasta cu servici, heheee), state (din pacate in indiana, unde indiferent unde te-ai uita e numa porumb si flat, fara mare, fara ski, cu sosele drepte) si europa - romania. am ales-o pe asta din urma. peste 3 ani oi mai vedea.

stiu cat e ceasul acolo, am trait pe coasta vestica 6 ani. 10 ore cu romania, 9 cu europa de vest. in plus, mi-am creat o sectiune la pagina de email cu orele oraselor cu care lucrez. si seattle e unu dintre ele. asa ca esti doar la un click away de aflarea timpului. avusesem impresia ca ai mai scris si-n timpul noptii.

un weekend bun
ION MOCANU
[quote name='tsunami' date='Aug 1 2008, 05:58 AM' post='1511']

nu stiu, cand va citesc, sper ca d-astia fara tara, ne-patrioti ca mine sa fie putini. sunteti de tot respectul pentru faptul ca va iubiti tara. eu nu inteleg insa acest sentiment cum nu-l inteleg nici pe americanul care isi da viata pentru tara lui. dar, departe de mine sa rad de ceea ce nu inteleg, sa rad de sentimente.

Americanul NU isi da viata ptr tara lui, se duce sa LUPTE ptr tara lui. E altceva.E bine totusi ca nu razi ,inseamna co nu esti superficial ci echilibrat. io
Tsunami
Citeaza (ION MOCANU @ Aug 23 2008, 12:53 PM) *
nu stiu, cand va citesc, sper ca d-astia fara tara, ne-patrioti ca mine sa fie putini. sunteti de tot respectul pentru faptul ca va iubiti tara. eu nu inteleg insa acest sentiment cum nu-l inteleg nici pe americanul care isi da viata pentru tara lui. dar, departe de mine sa rad de ceea ce nu inteleg, sa rad de sentimente.

Americanul NU isi da viata ptr tara lui, se duce sa LUPTE ptr tara lui. E altceva.E bine totusi ca nu razi ,inseamna co nu esti superficial ci echilibrat. io

false mate, i'm in the club.

nu ma-ntorc in romania pentru ca-s patriot.
merg inainte in romania (e o diferenta), pentru faptul ca-i alta tara si merita s-o cunosc. daca tot is acolo, de ce sa nu-ncerc sa traiesc civilizat si cu spiritul civic cu care as trai oriunde in lume. prin asta o sa ajut tara. cum o s-o ajut si cu cunostintele dobandite din experienta din afara.
dar as fi ipocrit sa zic ca ma-ntorc din patriotism.

chiar privesc situatia cu nerabdare si interes.

sanatate
Mda
Cand ma gandesc numai cati idioti care asculta toata ziua manele si urla ca nebunii la orice ora din zi si din noapte - am in spatele blocului, numai de patriotism nu-mi arde, asa ca nu ii inteleg pe cei care sunt patrioti. Pentru ce? Pt o tara plina de mizerie, tigani, hoti, manelisti, gropi si inca in 1900?
ABC
Citeaza (Mda @ Aug 23 2008, 05:27 PM) *
Cand ma gandesc numai cati idioti care asculta toata ziua manele si urla ca nebunii la orice ora din zi si din noapte - am in spatele blocului, numai de patriotism nu-mi arde, asa ca nu ii inteleg pe cei care sunt patrioti. Pentru ce? Pt o tara plina de mizerie, tigani, hoti, manelisti, gropi si inca in 1900?

Well... cam asa ma gandesc si eu. Pt cine si de ce?! La anu' termin facultatea si o sterg din tara, cel putin din Bucuresti (it's a must!) cu toate ca am serviciu bun aici (lucrez intr-un minister), pur si simplu m-am saturat de mitocanie si tiganisme (aka cocalarism). Plec cativa ani, nu ma intereseaza asa tare componenta financiara insa vreau sa traiesc intr-un stat civilizat, imi odihnesc mintea si apoi imi fac curaj sa ma intorc, poate-poate facem ceva... Sper sa nu gresesc. Imi incerc norocul in SUA.

peace! wink.gif
gabriela trif
Citeaza (Generalul Store @ Jul 13 2008, 02:53 AM) *
Cu sau fara viza de Canada, romani, ascultati un sfat: STATI ACASA!!! Sau, daca gasiti ceva prin Europa, fie si temporar, mergeti acolo. Evitati America de Nord. E un mare JEG, indiferent ca e vorba de US ori Canada. Muncesti o viata sa platesti rate si ipoteci ca sa te alegi cu o casa de carton (ma rog, din panouri de lemn) si cu o masina sau doua care, dupa ce ai terminat ratele, ajung rable pe care le vinzi la sfert de pret (aici masina e absolut necesara, fara ea esti legat de maini si de picioare, mergi zilnic zeci sau chiar sute de kilometri). Mancarea e infecta, plina de hormoni de crestere, antibiotice , OMG-uri si alte porcarii, plus ca are gust de carton presat, de cauciuc, de orice in afara de gustul normal. Cine vrea alimente cu gust bun merge la magazinele est-europene, italiene ori libaneze si plateste mai mult. Ritmul de viata e infernal, stressul e enorm, alergi de dimineata pana noaptea, la munca esti tratat ca un robot (mai exact lucrezi asa cum vrea boss-ul la ritmul indicat de el, altfel zbori urgent), ti se pune in carca mereu mai mult decat poti duce, concediile sunt ridicol de mici, 9-14 zile calendaristice (nota bene, calendaristice, nu lucratoare!), putand beneficia de o saptamana in plus de abia dupa 5 ani de serviciu neintrerupt pt aceeasi companie si aceeasi filiala (in general nu se sta mai mult de 5 an la o companie, iar cand iti schimbi serviciul o iei de la capat cu 9-14 zile de concediu!). Drepturile muncitorilor sunt mult mai reduse decat in Europa. Unele companii interzic cu desavarsire sindicalizarea. Daca ai posibilitatea sa lucrezi in mediu sindicalizat e mai bine, daca nu - esti supus abuzurilor si presiunilor psihice (se discuta mereu in presa canadiana despre aceste abuzuri, exista si legi impotriva lor, dar in general un muncitor care a suferit un astfel de tratament are sanse aproape nule in justitie). In Canada (mai ales in Quebec) viata de familie e un dezastru, traiesc intr-o promiscuitate cvasitotala, numarul casniciilor scade mereu, preferandu-se concubinajul (majoritatea cuplurilor care traiesc in concubinaj si au copii nu se casatoresc niciodata). Invatamantul e la pamant, elevii ies din licee fara sa stie sa scrie corect, cu o cultura generala mai redusa decat a unui elev de gimnaziu din Romania, iar profesorii sunt groaznic de slabi (ca sa va dau un mic exemplu, va puteti inchipui un profesor de matematica facut dintr-un mecanic care a ramas de mai multe ori corijent la obiectul cu pricina???), acest fiind si unul din motivele pentru care multi dintre ei nu beneficiaza de nici un respect din partea elevilor. In general, tineretul n-are respect pentru nimic: scoala, familie, religie... Ca tot veni vorba de religie: in Canada, bisericile (in primul rand catolice si anglicane) se inchid una dupa alta, sunt transformate in restaurante, magazine, camine de batrani, hoteluri, sali de sport s.a.m.d., ba unele au fost chiar demolate (ce, credeati ca numai comunistii demoleaza biserici???). Sistemul de sanatate canadian e un dezastru, e o criza crescanda de medici si de stabilimente de sanatate (asta in tmp ce medicii straini sunt supusi discriminarilor si injosirilor de tot felul!).Petru a ajunge la un medic specialist ai nevoie de minimum 5 luni, iar daca ai ghinionul sa ai nevoie de o interventie chirurgicala, poti astepta ani de zile. Lipsa de medici (fie ei generalisti ori specialisti) face ca urgentele sa fie arhipline, iar pacientii sa astepte si 12 ore in urgenta!Sistemul canadian de sanatate e monopol de stat (mai putin unele domenii precum fizioterapia, optomeria, chirurgia estetica,stomatologia si unele chirurgii), motiv pentru care nuexista concurenta din partea sistemului privat.
Exista totusi si unele lucruri bune.Exista multe parcuri, terenuri de sport, terenuri de joaca, piste ciclabile, patinoare, poti face sport fara sa fii deranjat de derbedei. Circulatia rutiera e mult mai civilizata decat in Romania, iar lumea - mai amabila (desi e vorba de o amabilitate de fatada, care tine ma mult de un sistem de relatii sociale decat de educatie). Spaga, coruptia si scandalurile politice exista si aici, dar la un nivel sensibil mai redus decat in Romania. Insa, credeti-ma, nu se merita atatea sacrificii pentru atat de putin... Dragi romani, acum Romania are mai mute perspective decat in urma cu 10-15 ani. Intrarea in UE inseama un imens pas inainte si totodata siguranta ca nu ne putem intoarce la mineriade, pesedizare, cripto-comunism si toate mizeriile care ne-au distrus dramul de sperata de dupa '89... Da, acum SE POATE REALIZA CEVA IN ROMANIA!!! Acum SE POATE lupta cu birocratia si coruptia, spre deosebire de anii 1990-2000, cand nu exista nici o speranta de mai bine . Noi avem un cheag aici, avem copii nascuti aici, copiii traiesc de cand se stiu in aceasta lume si e greu sa ne rupem de ea, s-o luam a treia oara de la inceput. Voi, insa, aveti o sansa imensa de a recladi Romania si de a trai bine ACASA. SUCCES MAXIM!!!

m-ati speriat rau ....de ce considera unii ca nu este bine in canada....trebuie sa muncesti sa ai ceva si singura diferenta intre romania
gabriela trif
deci singura deosebire intre romania si canada este ca in romania nu faci nimic doar te duci la servici...aici daca lucrezi iti poti permite ca sa iti cumperi o casa chiar daca este mai greu...dar speri...pe cand acasa nu faci nimic deocamdata.....asta este parerile sunt impartite....stiu oameni cu facultate...care nu au avut ambitie sa faca nimic si stiu oamneni fara studii superioare care au facut treaba si mai ajuta si familia din romania....
andix
fiecare tara are o politica prin care incearca sa isi tina valorile in ograda proprie. acuma, diferenta e ca tarile pe care noi le numim "civilizate" fac asta prin incentive reale, cum ar fi salarii competitive, conditii de viata decente (ca sa nu spun iar "civilizate") si o multime de alte lucruri bune la casa omului: sistem medical, sistem de educatie, infrastructura, sisteme de asigurari si sisteme bancare.

romania, spre deosebire de aceste tari, are un program de pastrare a valorilor putin mai "original". plateste vreo 15 idioti care fac research pe forumurile cele mai citite si se apuca sa planteze catastrofe d'astea gen PROTV. din care citez mai jos:

- stati in romania ca e jale in canada/sua.
- sistemul de rate te aduce la sapa de lemn
- justitia iti dezbina familia
- sistemul educativ iti distruge copilul
- am eu niste prieteni care au divortat in 2 luni dupa ce au emigrat
- dupa 3 luni cand te prinzi care e treaba vrei imediat acasa si regreti ca ai plecat
- emigrarea e o afacere, tarile care te primesc vor sa iti ia banii...

... precum si alte c*caturi pe care mi'e prea sila sa le amintesc aici.

dar nu pot sa nu observ ca asemenea idioti ("plante", se numesc ei de fapt) traiesc in continuare si mai ales, ca altii "pun botul" la aberatiile scrise de respectivii idioti.

o sa'mi permit sa pun aici o concluzie - cine crede in asemenea tampenii si se sperie de ele merita sa stea dracului in romania, pentru ca a picat prima faza a procesului de selectie. e mai usor pentru cei care intocmesc dosarele de emigrare, ca au de'a face cu mai putini incapabili. deh. nu toata lumea se naste inteligenta, si nu oricine poate sa ajunga astronaut.

dezbatem de pomana, majoritatea comentariilor sunt off-topic (hai sa recunoastem, s'a pornit de la vize si s'a ajuns la cearta, preturi la locuinte si patriotism), si totul e in cel mai bun spirit "romanesc" (in sensul negativ al cuvantului): mahala damboviteana.

poa' sa spuna oricine orice, puteti sa'mi dati la cap (la figurat, ca pana in Northwest Territories nu cred ca puteti ajunge), viata merge inainte iar aia care stiu sa si'o faca traiesc bine. ailalti dau din gura pe forumuri. cat despre "unde e mai bine", unora le place birocratia, mizeria, traficul aglomerat si prostitutia politica, altora le plac autostrazile pe care se poate circula, aerul curat si linistea. nu poti sa ii faci omului bine cu forta si nu te poti c*ca in gusturile lui. da, putem sa ne dam mari cu cate masini avem in driveway sau cat de mult putem fura fier vechi, dar cui foloseste? pentru ca daca ai strigat crezul tau pe un forum, pana la urma seara cand te duci la culcare tot ala esti: acelasi ratat, sau acelasi realizat.

sanatate!
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.