Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Romani fara vize in Canada?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Lumea-i lunga si e lata
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Mda
Citeaza (ABC @ Aug 23 2008, 06:55 PM) *
Well... cam asa ma gandesc si eu. Pt cine si de ce?! La anu' termin facultatea si o sterg din tara, cel putin din Bucuresti (it's a must!) cu toate ca am serviciu bun aici (lucrez intr-un minister), pur si simplu m-am saturat de mitocanie si tiganisme (aka cocalarism). Plec cativa ani, nu ma intereseaza asa tare componenta financiara insa vreau sa traiesc intr-un stat civilizat, imi odihnesc mintea si apoi imi fac curaj sa ma intorc, poate-poate facem ceva... Sper sa nu gresesc. Imi incerc norocul in SUA.

peace! wink.gif

Si ca o completare la ce am spus in postul anterior, sa iti zic cum ma trezesc eu dimineata in bucuresti (fortat):

- pe la ora 2-3 inca mai joaca tiganii din spatele blocului table si vorbesc despre cum sa fii smecher la puscarie: trebuie sa ai cafea si tigari. foarte interesant de altfel
- pe la 4 cand se duc acasa se trezeste cate unul sa urle cat il tin plamanii, ca sa ne trezeasca pe toti
- pe la 5-6 incep toti cainii sa latre si se incropeste de o serenada de latraturi
- pe la 7, zilnic, un dobitoc de vecin isi ambaleaza dacia pana ii rupe motorul, el cica o repara (zilnic?!)
- tot pe atunci incepe "concertul" de manele si muzica populara, ca deja le stiu pe de rost
- pe la 8 incep aia cu "fiaaaaaaaaaaaarrrrreeeeeeeeeeeeeeeeeee veeeeeeeeeeeeeechiiiiiiiiiii"

DECI MAI DORMI DACA POTI!!!

e vara si nu pot sa stau cu geamul inchis, deci varianta asta se taie. zilnic se intampla asa si nimeni din blocurile din careul asta nu "se baga". ba mai mult, cand te iei de plozii astia cretini care stau 30 ore/zi afara si fac ca toate animalele, se trezesc parintii lor ca tipa si ei la tine pe motiv ca "ce te iei ma de copilu meu?!"

ca sa nu zic ca de multe ori ziua isi inchiriaza atv-uri si se dau cu ele pe aici. ca sa nu mai zic ca toti au mobil cu mp3 domne si bineinteles.... manele! aceleasi melodii zi de zi.

daca chemi politia, astia oricum nu au niciun Dumnezeu, si te trezesti cu masina sparta si alte belele, deci si asta se exclude.

mai pe romaneste, in tara asta de ... am ajuns la cheremul tiganilor, manelistilor, prostilor, samd.

cum dracu sa nu vreau sa emigrez?! sau cum dracu sa nu urasc tara?!

o sa spuneti ca poate stau eu intr-un cartier de .... asa este, sunt de acord. doar ca asa e cam in toate, am mai stat in multe locuri in bucuresti. de aceeasi "muzica" ai parte: caini, tigani, prosti, manele. cuvintele cheie care definesc tara asta.

si cand iesi in oras, nu poti sa stai langa o intersectie si sa nu auzi injuraturi si claxoane... degeaba.
asa ca cel putin in bucuresti, totul e o badaranie.
Tsunami
Citeaza (Mda @ Aug 24 2008, 05:52 AM) *
Si ca o completare la ce am spus in postul anterior, sa iti zic cum ma trezesc eu dimineata in bucuresti (fortat):

- pe la ora 2-3 inca mai joaca tiganii din spatele blocului table si vorbesc despre cum sa fii smecher la puscarie: trebuie sa ai cafea si tigari. foarte interesant de altfel
- pe la 4 cand se duc acasa se trezeste cate unul sa urle cat il tin plamanii, ca sa ne trezeasca pe toti
- pe la 5-6 incep toti cainii sa latre si se incropeste de o serenada de latraturi
- pe la 7, zilnic, un dobitoc de vecin isi ambaleaza dacia pana ii rupe motorul, el cica o repara (zilnic?!)
- tot pe atunci incepe "concertul" de manele si muzica populara, ca deja le stiu pe de rost
- pe la 8 incep aia cu "fiaaaaaaaaaaaarrrrreeeeeeeeeeeeeeeeeee veeeeeeeeeeeeeechiiiiiiiiiii"

DECI MAI DORMI DACA POTI!!!

e vara si nu pot sa stau cu geamul inchis, deci varianta asta se taie. zilnic se intampla asa si nimeni din blocurile din careul asta nu "se baga". ba mai mult, cand te iei de plozii astia cretini care stau 30 ore/zi afara si fac ca toate animalele, se trezesc parintii lor ca tipa si ei la tine pe motiv ca "ce te iei ma de copilu meu?!"

ca sa nu zic ca de multe ori ziua isi inchiriaza atv-uri si se dau cu ele pe aici. ca sa nu mai zic ca toti au mobil cu mp3 domne si bineinteles.... manele! aceleasi melodii zi de zi.

daca chemi politia, astia oricum nu au niciun Dumnezeu, si te trezesti cu masina sparta si alte belele, deci si asta se exclude.

mai pe romaneste, in tara asta de ... am ajuns la cheremul tiganilor, manelistilor, prostilor, samd.

cum dracu sa nu vreau sa emigrez?! sau cum dracu sa nu urasc tara?!

o sa spuneti ca poate stau eu intr-un cartier de .... asa este, sunt de acord. doar ca asa e cam in toate, am mai stat in multe locuri in bucuresti. de aceeasi "muzica" ai parte: caini, tigani, prosti, manele. cuvintele cheie care definesc tara asta.

si cand iesi in oras, nu poti sa stai langa o intersectie si sa nu auzi injuraturi si claxoane... degeaba.
asa ca cel putin in bucuresti, totul e o badaranie.

mare ti-e gradina....

emigrati fratilor care vreti, nu inteleg de ce va trebuie acordul meu. dac-o dati in bara nu trebuie sa injurati pe nimeni.
daca va simtiti rau in romania, ar fi pacat sa nu incercati sa mergeti acolo unde credeti ca veti fi fericiti.

eu cred ca voi fi fericit in romania pentru o perioada. okay, si?

subiectul era insa cu totul altul.

succese
Si eu
Citeaza (Romanian Canadian @ Aug 21 2008, 04:07 PM) *
Canada cred ca este excelenta ca o tara de tranzitie, poate fi misto sa si traiesti acolo atita timp cit te simti bine.

http://www.youtube.com/watch?v=Mz3RdcW21RI...feature=related
un roman
Citeaza (gabriela trif @ Aug 24 2008, 01:51 AM) *
deci singura deosebire intre romania si canada este ca in romania nu faci nimic doar te duci la servici...aici daca lucrezi iti poti permite ca sa iti cumperi o casa chiar daca este mai greu...dar speri...pe cand acasa nu faci nimic deocamdata.....asta este parerile sunt impartite....stiu oameni cu facultate...care nu au avut ambitie sa faca nimic si stiu oamneni fara studii superioare care au facut treaba si mai ajuta si familia din romania....

Poate vorbesti din proprie experienta cu statul la serviciu. Nimeni nu spune ca nu exista locuri de munca unde se sta (cateodata chiar pe banii statului din nefericire), dar hai sa nu generalizam. Si da, mi-am permis sa imi cumpar o casa aici in Romania, in rate intr-adevar, si la timpul potrivit pana sa sara preturile si la noi.
Exista avantaje si pentru emigranti si pentru cei care raman aici, iar eu unul nu as putea sa plec in primul rand din cauza familiei ,a prietenilor, si ca imi place aceasta tara cu bunele si relele ei. Acum, cum spunea cineva cu citeva pagini in urma, diferentele salariale nu mai sunt atat de importante ca in urma cu 10-15 ani. Lucrurile incep sa se aseze si la noi asa ca motivele emigrarii incep usor, usor sa dispara.
Ceea ce nu suport eu sunt oamenii care arunca cu noroi in Romania (si au postat destui pe aici), si cand ajung acolo incep sa ne faca si pe noi prosti, si sa spuna ca e asa bine acolo, curge numai lapte si miere, etc. E clar pentru toata lumea totusi ca intradevar e ceva mai bine in Canada/SUA, ceva-ul ala e suficint de mare? E o intrebare la care fiecare trebuie sa raspunda pentru el. Iar cei ce sunt plecati sa fie mai cumpatati in afirmatii ca si ei au plecat tot de aici, si au fost educati in acelasi sistem de invatamant pe care il renega acum (dar stiu totusi unde e Tailanda de ex), si si-au tratat cariile la stomatologii de aici (nu la 800$ ci la 25$ - pretul actual), si alte exemple de acest tip. Da, coruptia e mult mai mica afara, strazile sint mai bune si politia isi face mai bine treaba (ca d-aia nu arunca nimeni coji de seminte pe strada, nu ca vezi doamne ce civilizati sint oamenii).
Sint patriot oare? Daca prin asta se intelege sa tin curat pe strada, sa tund gardul din fata blocului (comunist), sa imi platesc taxele la stat (chiar daca se fura din ei), sa nu injur tara in care am crescut, si mai ales sa imi tin capul sus si sa nu imi fie rusine ca sint roman, da sunt patriot. Si tind sa cred ca sunt suficienti ca mine incat sa mergem mai incet sau mai repede inainte.

P.S. Si cei care spun ca Romania traieste din banii pe care ii aduc ei din afara sa se abtina de la asemenea afirmatii sa verifice statisticile .
Tsunami
Citeaza (un roman @ Aug 25 2008, 10:47 AM) *
Poate vorbesti din proprie experienta cu statul la serviciu. Nimeni nu spune ca nu exista locuri de munca unde se sta (cateodata chiar pe banii statului din nefericire), dar hai sa nu generalizam. Si da, mi-am permis sa imi cumpar o casa aici in Romania, in rate intr-adevar, si la timpul potrivit pana sa sara preturile si la noi.
Exista avantaje si pentru emigranti si pentru cei care raman aici, iar eu unul nu as putea sa plec in primul rand din cauza familiei ,a prietenilor, si ca imi place aceasta tara cu bunele si relele ei. Acum, cum spunea cineva cu citeva pagini in urma, diferentele salariale nu mai sunt atat de importante ca in urma cu 10-15 ani. Lucrurile incep sa se aseze si la noi asa ca motivele emigrarii incep usor, usor sa dispara.
Ceea ce nu suport eu sunt oamenii care arunca cu noroi in Romania (si au postat destui pe aici), si cand ajung acolo incep sa ne faca si pe noi prosti, si sa spuna ca e asa bine acolo, curge numai lapte si miere, etc. E clar pentru toata lumea totusi ca intradevar e ceva mai bine in Canada/SUA, ceva-ul ala e suficint de mare? E o intrebare la care fiecare trebuie sa raspunda pentru el. Iar cei ce sunt plecati sa fie mai cumpatati in afirmatii ca si ei au plecat tot de aici, si au fost educati in acelasi sistem de invatamant pe care il renega acum (dar stiu totusi unde e Tailanda de ex), si si-au tratat cariile la stomatologii de aici (nu la 800$ ci la 25$ - pretul actual), si alte exemple de acest tip. Da, coruptia e mult mai mica afara, strazile sint mai bune si politia isi face mai bine treaba (ca d-aia nu arunca nimeni coji de seminte pe strada, nu ca vezi doamne ce civilizati sint oamenii).
Sint patriot oare? Daca prin asta se intelege sa tin curat pe strada, sa tund gardul din fata blocului (comunist), sa imi platesc taxele la stat (chiar daca se fura din ei), sa nu injur tara in care am crescut, si mai ales sa imi tin capul sus si sa nu imi fie rusine ca sint roman, da sunt patriot. Si tind sa cred ca sunt suficienti ca mine incat sa mergem mai incet sau mai repede inainte.

P.S. Si cei care spun ca Romania traieste din banii pe care ii aduc ei din afara sa se abtina de la asemenea afirmatii sa verifice statisticile .

romane, de mult n-am citit ceva sa-mi mearga la suflet.
bravo nene!
tu esti dovada ca mentalitatea se schimba si acasa. ma bucur si m-as bucura sa te-ntalnesc, mai mult chiar sa te am vecin sa taiem gardul impreuna si sa culegem hartiile dupa ce se topeste zapada.

de plecat din romania, daca eram acum in situatia sa plec n-o mai faceam.
asa e, e diferit in vest. nu spun ca-i mai bine sau mai rau. pentru unii e mai bine, pentru altii, mai rau. problema este ca pana ajungi la un nivel acceptabil as simti ca pierd timpul.
daca as dori sa plec din romania, as pleca cu post aranjat. asa am plecat si din canada catre romania.
altfel nu cred ca merita

sanatate
ION MOCANU

Asa e fartate. Ai grait asa cum tre. Io acum sunt somer, dar nu plec afara .De ce ? Ptr ca am casa,auto ,apartament, pamanturi,padure. Am ca sa mananc{are sotia serviciu bunicel} ; afar ce sa fac? sa castig bani.cati?20-30 000 de euro......,dar in cati ani? si ? ce fac cu ei ?schimb auto...... si cam atat.....ca de cumparat ceva:casa sau terenuri n-am nici o sansa aici in tara...... daramite afara. Cred totusi ca cei care vb de rau tarisoara asta cam regreta ca au plecat.
Tsunami
Citeaza (ION MOCANU @ Aug 25 2008, 03:17 PM) *
Asa e fartate. Ai grait asa cum tre. Io acum sunt somer, dar nu plec afara .De ce ? Ptr ca am casa,auto ,apartament, pamanturi,padure. Am ca sa mananc{are sotia serviciu bunicel} ; afar ce sa fac? sa castig bani.cati?20-30 000 de euro......,dar in cati ani? si ? ce fac cu ei ?schimb auto...... si cam atat.....ca de cumparat ceva:casa sau terenuri n-am nici o sansa aici in tara...... daramite afara. Cred totusi ca cei care vb de rau tarisoara asta cam regreta ca au plecat.

sunt multe lucruri de facut afara.

daca n-ai fost sa traiesti acolo, n-ai cum sa le stii, sa le conosti. e "diferit" fara discutie.
cat si cei care au plecat. n-am regretat nici o secunda. n-o sa regret nici ca am plecat de acolo. caci fac exact ceea ce vreau.

am cunoscut romani care traiesc intr-adevar cu nostalgia romaniei in sange, care-si obliga copiii sa vorbeasca numai in romaneste care merg la toate adunarile romanesti etc, si am cunoscut romani care sunt deja straini.
nu-i mai intereseaza, vorbesc cu copiii in engleza. ii prefer pe astia din urma. cel putin is fericiti, copiii deja apartin altei societati.
si mai sunt ceilalti care vor doar "sa para". vin la adunari romanesti, la biseirici, dar vorbesc cu copiii in engleza. astia-s cei mai nostimi.

si sa stii ca iti dau dreptate pe undeva. cei care vorbesc de rau romania sunt cei din ultima catogorie. vor sa fie straini, dar cu ochii la televiziunea romana si pe ziare romanesti. ei vor sa-si demonstreze permanent ca au facut o alegere inteleapta. lor nu le merge bine cand romania se schimba in bine. si se schimba.

dac-ai fi fericit acolo unde esti, daca nu te-ar mai interesa de tara, chiar nu te-ar mai interesa de tara. ai rupe toate legaturile, parerea mea.

dar sa revenim la subiect. eu vreau sa se desfiinteze vizele pentru canada/sua pentru romani.
Ottawa
Citeaza (ION AL LUI MOCANU @ Aug 15 2008, 04:59 PM) *
Nici nu o sa intelegi vreodata. Daca e asa ,,mare fericire'' in Canada de nu emigreaza in masa vest-europenii acolo ?? Oricum, mie I-MI ESTE RUSINE DE CANADA. Stiti ce cred vecinii vostrii din sud despre voi. Stiu romani in Canada care primesc bani de la parinti din RO. Si tu draga plateste-ti rata la casa , poate peste 20 ani o sa fie a ta. Si apropo: daca Canada elimina vizele Esticilor , VOI=PIERDERI COLOTERALE PTR CANADA. Adio job emigrantilor....... ha ha.

lol...Imi vorbesti de parca ma cunosti de ani de zile...Cu ce m-ar durea pe mine daca se vor elimina vizele Esticilor?? Sint cetatean Canadian. Te intereseaza pe tine, sau pe altii in cit timp imi platesc eu casa? Pai asta conteaza la tine?? Principalul este sa ai cu ce s-o platesti, un job bun si respectabil, sa te plimbi, sa vizitezi lumea. Am 31 de ani, sint tinara....Si putin ma intereseaza ce cred altii despre Canada....Principalul este sa-mi placa mie. Nu-i asa?
Ottawa
Citeaza (ION AL LUI MOCANU @ Aug 15 2008, 05:48 PM) *
Am fost la Mamaia, adica pe Litoral.Plaja, nisip, valuri. Frumos. In nordul statiunii s-a construit enorm, pana la Navodari. Canadienilor voi? ceva plaja ? valuri? nisip ?NUUU. 6 LUNI IARNA. ... DE..... OTAWA, tu? Stii despre ce vb ? plaja ? valuri? nisip ? Mare ? Sau com zici tu....LOL....U NOW THAT ? SOOO... DU-TE SI PE LITORALUL CANADIAN.... Hu..a .... ce glume bune fac...ce i-mi place de mine......oricum Canada e pe LISTA MEA TURISTICA....cam pe locul 50 in afara tarii..... sa vad live cum omorati voi focile cu satarul..brrr........ Mai bine nu mai vin deloc: mi-am amintit de parintele unei romance din Canada sosit acolo, s-a imbolnavit a stat cateva saptamani in spital in Canada si fica lui are de platit vreo 400 000 de dolari Can. RUSINE CANADA. NICE draga Otawa. Sau nu.? urat ? 400 000 dolari Can ? reuseste sa-i plateasca toata viata ? NU-TI ESTE RUSINE DE CANADA ?

Da, am fost la mare. Si care-i scofala? Iei trenul de la gara de Nord, plina de mizerie si mai stiu eu ce, ajungi la mare si....care-i sofala intreb iar? Abia mi-am gasit un loc pe plaja plina de bisnitari, undeva unde nisipul nu era plin de rahat de ciine. Umblii cu geanta sub mina sa nu ti se fure, tineam copilul legat de mine, copil nascut si crescut in civilizatia canadiana. Platiti de va uscati la statiune, daca esti bisnitar, sau furi, sau ai multiple salarii, da, te descurci. Dar altfel?? Stringi ca o furnica tot anul sa te duci la mare, muste, gunoaie, rahat de toate animalele. Oameni care au lucrat in informatica 18 ani, cu 5 ani de facultate, cit au pensia..Stii? Hai ca-ti zic eu 250 Euro pe luna??? hahahahaha Pai ce fac eu cu 250 Euro, cind asta ma costa numai echipamentul de hockey al fiului me?? Nu mi-e rusine de Canada. SI ma bucur ca ai Canada a 50-a pe lista s-o vizitezi. Caci atunci, chiar mi-ar fi rusine!!!
Si ce te leaga pe tine focile?? Ai vreo treaba cu ele? Daca ati mai reduce din popluatia cinilor din Romania, poate nisipul de la mare ar fi mai curat!
O zi buna!
Ottawa
Citeaza (Ottawa @ Aug 25 2008, 07:14 PM) *
Da, am fost la mare. Si care-i scofala? Iei trenul de la gara de Nord, plina de mizerie si mai stiu eu ce, ajungi la mare si....care-i sofala intreb iar? Abia mi-am gasit un loc pe plaja plina de bisnitari, undeva unde nisipul nu era plin de rahat de ciine. Umblii cu geanta sub mina sa nu ti se fure, tineam copilul legat de mine, copil nascut si crescut in civilizatia canadiana. Platiti de va uscati la statiune, daca esti bisnitar, sau furi, sau ai multiple salarii, da, te descurci. Dar altfel?? Stringi ca o furnica tot anul sa te duci la mare, muste, gunoaie, rahat de toate animalele. Oameni care au lucrat in informatica 18 ani, cu 5 ani de facultate, cit au pensia..Stii? Hai ca-ti zic eu 250 Euro pe luna??? hahahahaha Pai ce fac eu cu 250 Euro, cind asta ma costa numai echipamentul de hockey al fiului me?? Nu mi-e rusine de Canada. SI ma bucur ca ai Canada a 50-a pe lista s-o vizitezi. Caci atunci, chiar mi-ar fi rusine!!!
Si ce te leaga pe tine focile?? Ai vreo treaba cu ele? Daca ati mai reduce din popluatia cinilor din Romania, poate nisipul de la mare ar fi mai curat!
O zi buna!

Si apropo, am uitat sa adaug...
De asta avem "medical insurance". Trebuie cumparata, si in felul asta vei fi recompensat 100$. Altfel cum? This is common sense. Nu-ti trebuie diploma sa-ti treaca prin cap ca-ti trebuie "travel insurance" cind calatoresti in afara tarii. Ori ai inteles tu gresit, or e povestea intoarsa pe dos. Pentru ca in Canada, nu incearca nimeni sa te jupoaie. So, if you wanna be cheap, asta este! Da banu'.
Am citit multe articole legate de "medicina" din Romania, si felul in care esti tratat prin spitale. Asa ca nu te mai lua de Canada. Look passed your own nose!
Tsunami
Citeaza (Ottawa @ Aug 25 2008, 07:14 PM) *
O zi buna!

laugh.gif laugh.gif
esti funny.
esti canadiana, ai copilul "cizelat" in societatea canadiana, iti pute romania, dar dai $1800 numai drumul sa te duci la mare, unde-ti pute-n continuare
la naiba, ai 2 saptamani concediu pe an si vii sa-mi zici mie balivernele astea?

sa-ti zic eu ce-ai facut?
ai citit ziarul si pui si un articol la misto.
si io-s tot canadian, tot cu pasaport, tot in mamaia am fost si nu mi-a mirosit. ba chiar m-am simtit bine. si o sa zici ca glumesc dar tot acolo am cunoscut 2 englezi, 3 americani si 2 olandezi. culmea e ca si lor le placea. cred ca au un virus romanii plecati in strainatate. de ce oare?

cat despre salariul meu pe care-o sa-l am in romania, tu n-ai cum sa-l ai in canada. s-au mai despteptat si romanii. altfel de unde mi-ar oferi mie atat? si nu din furt. poti sa crezi? ce zici, e posibil asa ceva?

Citeaza (Ottawa @ Aug 25 2008, 07:33 PM) *
Si apropo, am uitat sa adaug...
De asta avem "medical insurance". Trebuie cumparata, si in felul asta vei fi recompensat 100$. Altfel cum? This is common sense. Nu-ti trebuie diploma sa-ti treaca prin cap ca-ti trebuie "travel insurance" cind calatoresti in afara tarii. Ori ai inteles tu gresit, or e povestea intoarsa pe dos. Pentru ca in Canada, nu incearca nimeni sa te jupoaie. So, if you wanna be cheap, asta este! Da banu'.
Am citit multe articole legate de "medicina" din Romania, si felul in care esti tratat prin spitale. Asa ca nu te mai lua de Canada. Look passed your own nose!

hai sa fac si-o corectie.
se zice ca vei fi recompensat cu 100%. $100 e nimic, cand in canada la urgente te costa $2400 pe zi, daca n-ai asigurare.

nu incearca in canada sa te jupoaie?

nu ma porni.
canada e o tara frumoasa unde-am fost fericit si-mi face placere sa-mi amintesc doar de lucrurile placute, asa cum fac si cu statele si cu germania si cu franta si cu romania.
dar e departe de a fi perfecta.

eu iti propun sa comuti pe un forum exclusiv candian. la ce-ti mai trebuie romania anyway?
Ottawa
Citeaza (Tsunami @ Aug 25 2008, 08:02 PM) *
laugh.gif laugh.gif
esti funny.
esti canadiana, ai copilul "cizelat" in societatea canadiana, iti pute romania, dar dai $1800 numai drumul sa te duci la mare, unde-ti pute-n continuare
la naiba, ai 2 saptamani concediu pe an si vii sa-mi zici mie balivernele astea?

sa-ti zic eu ce-ai facut?
ai citit ziarul si pui si un articol la misto.
si io-s tot canadian, tot cu pasaport, tot in mamaia am fost si nu mi-a mirosit. ba chiar m-am simtit bine. si o sa zici ca glumesc dar tot acolo am cunoscut 2 englezi, 3 americani si 2 olandezi. culmea e ca si lor le placea. cred ca au un virus romanii plecati in strainatate. de ce oare?

cat despre salariul meu pe care-o sa-l am in romania, tu n-ai cum sa-l ai in canada. s-au mai despteptat si romanii. altfel de unde mi-ar oferi mie atat? si nu din furt. poti sa crezi? ce zici, e posibil asa ceva?

hai sa fac si-o corectie.
se zice ca vei fi recompensat cu 100%. $100 e nimic, cand in canada la urgente te costa $2400 pe zi, daca n-ai asigurare.

nu incearca in canada sa te jupoaie?

nu ma porni.
canada e o tara frumoasa unde-am fost fericit si-mi face placere sa-mi amintesc doar de lucrurile placute, asa cum fac si cu statele si cu germania si cu franta si cu romania.
dar e departe de a fi perfecta.

eu iti propun sa comuti pe un forum exclusiv candian. la ce-ti mai trebuie romania anyway?

Stii vorba romanului..."Se baga nea Ion ca-i si el om"....
Am 4 saptamini concediu pe an, daca asta te framinta pe tine...Asigurare medicala am, pensie asigurata am...Daca tot ai zis cit ai stat in Canada, sper ca esti familiar cu termenul de CS4 in cadrul Guvernului...Da? bun, si sper ca stii salariile lor. Da? Bun atunci..
Eu nu m-am legat de Romania sub nici o forma. Daca citesti primul meu post, chiar am zis ca mi-e dor de vremurile copilariei, petrecute acolo. Vorbeam de nivelul de civilizatie intre Romania si Canada, si chiar imi doresc sa ajunga toti romanii din Romania aici. Tu cu inca unu' aici va atacati de parca va vorbim personal. Nu te lamenta, nu avem treaba cu tine si de'alde Ion. De unde pina unde fac eu misto de un articol din ziar? Pai asta scrieti chiar voi, cei care traiti acolo. Misto-ul este deja facut, inainte sa citim noi, de aici.
Si asta este un forum care se leaga de Canadieni, si de patriotii romani. Daca te simti atacat, asta este parerea ta personala. Nu m-am comparat cu nimeni, si nici n-am chef. Au am experientele mele, si tu pe ale tale. Ma bucur ca cistigi, sa de-a Domnu' sa fii sanatos, sa-ti mearga treaba si cu asta basta.
Canada nu este perfecta, ca de altfel nici o tara in lume nu este. Nici oameni perfecti nu exista. Eu una am fost la spital, chiar la urgenta, cu copilul. Nu am platit nimic din buzunar. Si la guvern, intr-adevar, numai anumite lucruri sint 100% re-imbursed. Celelalte sint 80%. In privinta muncii privatizate, poate lurcrurile stau altfel. In ceea ce ma priveste, eu nu am dat niciodata bani la medici sau la emergency. Sper sa vorbim de acelasi lucru.
Marius
eu nu plec din motive financiare, oricati bani as avea sau nu in romania, sau in SUA sau in Canada, tot as pleca. pentru multe alte motive, pe care pot sa le spun "la pachet": civilizatie, frumusete, dezvoltare tehnologica. si bineinteles, mirajul, pentru ca si in Europa le gasesc intr-o cantitate mai mare sau mai mica (oricum mai mare decat in romania), dar nimic nu e mai placut decat tot procesul prin care treci ca sa ajungi "cineva" in America de Nord, decat sa iei autocarul si sa te duci in Spania. Vorba cuiva, e alta planeta wink.gif

Motivul financiar e doar unul din multele motive, doar o foarte mica parte.
un ficior fain
Poate vorbesti din proprie experienta cu statul la serviciu. Nimeni nu spune ca nu exista locuri de munca unde se sta (cateodata chiar pe banii statului din nefericire), dar hai sa nu generalizam.

Right...sau cum ar spune Shakespeare...indeed :-)

http://www.galeriafoto.com/photos/showphot...&thecat=509

De-ai nostrii din bobor.
KANADIANU
Frumos raspuns Generale Stroe! Sincer. Si eu sunt romano-canadian si va asigur ca nu merita efortul acomodarii in Canada. Romania este cu azi o tara a promisiunilor fata de Canada. In Canada si dupa 15 ani ai un usor accent prin care efectiv nu ai acces in lumea englezoilor canadieni. Acomodarea este pur si simplu un cuvant pentru a descrie faptul ca reusestidupa un timp sa te simti relativ bine intr-un cerc de romani canadieni impestritat cu alte etnii imigrante. Acomodarea este inexistenta in fapt. Cine vaspune altfel va minte. Cautati cu Google grupajul de cuvinte CACANADA SA NU SCUTURAM ZDREANTA CU ARTARUL si veti intalni niste linkri interesante pt a vedea si ce nu e OK cu Canada
Mda
ne-ai mai spus
Tsunami
Citeaza (Ottawa @ Aug 25 2008, 08:26 PM) *
Stii vorba romanului..."Se baga nea Ion ca-i si el om"....
Am 4 saptamini concediu pe an, daca asta te framinta pe tine...Asigurare medicala am, pensie asigurata am...Daca tot ai zis cit ai stat in Canada, sper ca esti familiar cu termenul de CS4 in cadrul Guvernului...Da? bun, si sper ca stii salariile lor. Da? Bun atunci..
Eu nu m-am legat de Romania sub nici o forma. Daca citesti primul meu post, chiar am zis ca mi-e dor de vremurile copilariei, petrecute acolo. Vorbeam de nivelul de civilizatie intre Romania si Canada, si chiar imi doresc sa ajunga toti romanii din Romania aici. Tu cu inca unu' aici va atacati de parca va vorbim personal. Nu te lamenta, nu avem treaba cu tine si de'alde Ion. De unde pina unde fac eu misto de un articol din ziar? Pai asta scrieti chiar voi, cei care traiti acolo. Misto-ul este deja facut, inainte sa citim noi, de aici.
Si asta este un forum care se leaga de Canadieni, si de patriotii romani. Daca te simti atacat, asta este parerea ta personala. Nu m-am comparat cu nimeni, si nici n-am chef. Au am experientele mele, si tu pe ale tale. Ma bucur ca cistigi, sa de-a Domnu' sa fii sanatos, sa-ti mearga treaba si cu asta basta.
Canada nu este perfecta, ca de altfel nici o tara in lume nu este. Nici oameni perfecti nu exista. Eu una am fost la spital, chiar la urgenta, cu copilul. Nu am platit nimic din buzunar. Si la guvern, intr-adevar, numai anumite lucruri sint 100% re-imbursed. Celelalte sint 80%. In privinta muncii privatizate, poate lurcrurile stau altfel. In ceea ce ma priveste, eu nu am dat niciodata bani la medici sau la emergency. Sper sa vorbim de acelasi lucru.

asa e, in canada nu cred ca ai cum sa ai asigurari particulare. sistemul e penrtu toti. dar are si el lacune. stiu oameni care au trecut in state pentru chirurgie pentru ca in canada ii programase peste multe luni, dar trebuie sa ai multi bani pentru asta. o operatie de fractura de bazin programata peste 16 luni e ridicol de mult.
oricum se munceste pentru repararea sistemului. o problema e procesul comunist de acreditare a doctorilor. dar sa nu mergem mai departe ca e mult de spus...

cand am fost in romania anul trecut a trebuit sa mergem la doctor pentru un consult. am facut programare. am ajuns, am vorbit cu doctorul. am platit analiza laboratorului (fara pile) iar la sfarsit pentru ca nu aveam domiciliul in romania... nu ne-au luat bani (cum naiba sa va iau bani pentru 15 minute). s-a intamplat in bucuresti. asta-i ultima mea experienta din romania. nu zic ca situatia se extinde peste tot sau ca nu-s docotri care-ti cer. mie nu mi s-a-ntamplat si se stia ca locuim in canada.

la salariu de 4 saptamani ajungi de regula in canada dupa 10 ani de munca. in europa am inceput cu 6 saptamani.
nu stiu de programul de care vorbesti. probabil lucrezi pentru guvern. acolo, da, ai protectie destul de buna.

cat priveste romania, daca nu scoteai in evidenta murdaria... nu replicam.
depinde ce cauti in concediu. daca vrei sa cauti mizeria o gasesti si-n aruba (apropo, recomand aruba daca ai posibilitatea)

Citeaza (Marius @ Aug 25 2008, 09:45 PM) *
eu nu plec din motive financiare, oricati bani as avea sau nu in romania, sau in SUA sau in Canada, tot as pleca. pentru multe alte motive, pe care pot sa le spun "la pachet": civilizatie, frumusete, dezvoltare tehnologica. si bineinteles, mirajul, pentru ca si in Europa le gasesc intr-o cantitate mai mare sau mai mica (oricum mai mare decat in romania), dar nimic nu e mai placut decat tot procesul prin care treci ca sa ajungi "cineva" in America de Nord, decat sa iei autocarul si sa te duci in Spania. Vorba cuiva, e alta planeta wink.gif

Motivul financiar e doar unul din multele motive, doar o foarte mica parte.

marius, merita.
daca esti deschis la valori noi, daca vrei sa cunosti oameni, sa bei cu ei, sa mananci cu ei, sa iubesti ca ei, o sa fi fericit.
nu e alta planeta, dar fiecare loc e diferit.
daca pleci cu atitudinea asta, o sa fii fericit.

Citeaza (KANADIANU @ Aug 26 2008, 04:20 AM) *
Frumos raspuns Generale Stroe! Sincer. Si eu sunt romano-canadian si va asigur ca nu merita efortul acomodarii in Canada. Romania este cu azi o tara a promisiunilor fata de Canada. In Canada si dupa 15 ani ai un usor accent prin care efectiv nu ai acces in lumea englezoilor canadieni. Acomodarea este pur si simplu un cuvant pentru a descrie faptul ca reusestidupa un timp sa te simti relativ bine intr-un cerc de romani canadieni impestritat cu alte etnii imigrante. Acomodarea este inexistenta in fapt. Cine vaspune altfel va minte. Cautati cu Google grupajul de cuvinte CACANADA SA NU SCUTURAM ZDREANTA CU ARTARUL si veti intalni niste linkri interesante pt a vedea si ce nu e OK cu Canada

depinde. pentru unii romania e o tara a promisiunilor, dupa altii e invers.
depinde de fiecare.

accentul... depinde unde lucrezi si cat vorbesti.
am fost in cuba si in autocarul in care mergeam intr-o excursie toti (canadieni, caci americanii au interdicitie) credeau ca-s american. chiar m-au intrebat cum de-am reusit sa intru-n cuba.
e chestie de exercitiu. si n-am stat decat 11 ani in canada.

acomodarea.
cand am plecat am fost cum e marius acum.
am ramas dezamagit de romanii din canada, asa ca am taiat relatiile cu biserica si comunitatea. si n-a fost rau deloc. dimpotriva. am avut (si inca aveam) prieteni romani, canadieni, chinezi, indieni, sarbi, nemti, iranieni, irakieni si nigerieni (cu nigerianu, cu iranianu si sarbu ma dadeam cu motocicleta in weekend-urile cu soare)

as merge in canada cu cea mai mare bucurie, fara sa clipesc. ca si in state. momentan cand spun "acasa" la america de nord ma gandesc. poate o sa ma schimb. cert e ca ma simt mai aproape de america decat de romania. stiu insa ca situatia se va schimba dupa ce voi trai o perioada in romania

sanatate
ION MOCANU
[quote name='Ottawa' date='Aug 25 2008, 08:26 PM' post='2611']
..
Vorbeam de nivelul de civilizatie intre Romania si Canada, si chiar imi doresc sa ajunga toti romanii din Romania aici. Tu cu inca unu' aici va atacati de parca va vorbim personal. Nu te lamenta, nu avem treaba cu tine si de'alde Ion. ....
Brrrrr. .... "ce-ti doresc eu tie dulce Romanie" in varianata Ottawa=toti romanii din Romania in Canada.Mai gresesc si io,mai spun prostii ,dar nici asa soro olteanca {ptr ca ai spus ca esti din Gorj.}.Apropo ,in casa bunicilor tai din Gorj mai sta cineva ? sau au plecat toti ? Casa copilariei tale ,a bunicilor, in ce stare e ?
ION MOCANU
[quote name='Ottawa' date='Aug 25 2008, 08:26 PM' post='2611']
. Vorbeam de nivelul de civilizatie intre Romania si Canada, si chiar imi doresc sa ajunga toti romanii din Romania aici.
Ottawa
Citeaza (Tsunami @ Aug 26 2008, 07:03 AM) *
asa e, in canada nu cred ca ai cum sa ai asigurari particulare. sistemul e penrtu toti. dar are si el lacune. stiu oameni care au trecut in state pentru chirurgie pentru ca in canada ii programase peste multe luni, dar trebuie sa ai multi bani pentru asta. o operatie de fractura de bazin programata peste 16 luni e ridicol de mult.
oricum se munceste pentru repararea sistemului. o problema e procesul comunist de acreditare a doctorilor. dar sa nu mergem mai departe ca e mult de spus...

cand am fost in romania anul trecut a trebuit sa mergem la doctor pentru un consult. am facut programare. am ajuns, am vorbit cu doctorul. am platit analiza laboratorului (fara pile) iar la sfarsit pentru ca nu aveam domiciliul in romania... nu ne-au luat bani (cum naiba sa va iau bani pentru 15 minute). s-a intamplat in bucuresti. asta-i ultima mea experienta din romania. nu zic ca situatia se extinde peste tot sau ca nu-s docotri care-ti cer. mie nu mi s-a-ntamplat si se stia ca locuim in canada.

la salariu de 4 saptamani ajungi de regula in canada dupa 10 ani de munca. in europa am inceput cu 6 saptamani.
nu stiu de programul de care vorbesti. probabil lucrezi pentru guvern. acolo, da, ai protectie destul de buna.

cat priveste romania, daca nu scoteai in evidenta murdaria... nu replicam.
depinde ce cauti in concediu. daca vrei sa cauti mizeria o gasesti si-n aruba (apropo, recomand aruba daca ai posibilitatea)

Intr-adevar Tsunami, sint de acord cu tine. Pentru cei care vor sa emigreze in Canada, astea sint experientele personale...
Cele 4 saptamini de vacanta, sint primite dupa 8 ani de lucru, fiecare incepind cu 3 saptamini. Insa....Mai sint alte multe zile pe linga aceste 4 (sau 3) saptamini. Ai 2 zile pe an, numite fiind "Volunteer day" and "Personal day", pe care le poti lua oricind doresti, fara sa dai explicatii nimanui. Mai sint alte 5 zile, numite "Familly related days", pe care tot la fel, le poti lua oricind. In final, sint "sick days", care acumulezi aproape 1 zi pe luna. Daca nu ti le iei, le poti retine. Deci, se adauga la cele 4 (sau 3) saptamini, inca 1 saptamina si.

In ceea ce priveste doctorii, am fost norocoasa si eu si familia sa nu avem probleme majore, gen operatii. Daca este urgenta, atunci atentia este imediat acordata. Iar cu asigurarea medicala a mea, nu am dat niciodata bani. Ai acel numit "health card" pe care il prezinti. Sind de acord cu Tsunami cind vorbeste de asteptari pentru vizite. Am prieteni care asteapata de luni de zile pentru un MRI, sau pentru un doctor specialist. Insa, se va schimba, sper!

Tsunami....Inca o data, niciodata nu m-am referit la Romania ca la ultima tara. Eu iubesc Romania, si am luat copilul in tara sa vada si el unde s-a nascut mama lui. Intr-adver, nestiind unde sa ma duc la mare, m-am dus exact unde mi-am amintit eu ca ne duceam cind eram copil. Nu am nimerit bine se pare smile.gif. Poate daca vrei, imi spui si mie unde sa merg data viitoare.
Indiana
Citeaza (Ottawa @ Aug 26 2008, 01:12 PM) *
[...]
Tsunami....Inca o data, niciodata nu m-am referit la Romania ca la ultima tara. Eu iubesc Romania, si am luat copilul in tara sa vada si el unde s-a nascut mama lui. Intr-adver, nestiind unde sa ma duc la mare, m-am dus exact unde mi-am amintit eu ca ne duceam cind eram copil. Nu am nimerit bine se pare smile.gif. Poate daca vrei, imi spui si mie unde sa merg data viitoare.

da' ce are draga Golful Hudson? smile.gif) Nu va ma place? sau poate oceanul atlantic tongue.gif
Ottawa
Citeaza (Indiana @ Aug 26 2008, 01:36 PM) *
da' ce are draga Golful Hudson? smile.gif) Nu va ma place? sau poate oceanul atlantic tongue.gif

da' ce are draga coada vacii cu stampila primariei? Hai ca ma faci sa rid! Si alea's bune.
Ottawa
Vorbeam de nivelul de civilizatie intre Romania si Canada, si chiar imi doresc sa ajunga toti romanii din Romania aici. Tu cu inca unu' aici va atacati de parca va vorbim personal. Nu te lamenta, nu avem treaba cu tine si de'alde Ion. ....
Brrrrr. .... "ce-ti doresc eu tie dulce Romanie" in varianata Ottawa=toti romanii din Romania in Canada.Mai gresesc si io,mai spun prostii ,dar nici asa soro olteanca {ptr ca ai spus ca esti din Gorj.}.Apropo ,in casa bunicilor tai din Gorj mai sta cineva ? sau au plecat toti ? Casa copilariei tale ,a bunicilor, in ce stare e ?
[/quote]

Poate de asta nu ne prea intelegem. Amindoi olteni?? De fapt, eu sint olteanca numai pe jumatate. in fine, nu ne-am inteles, si nu-mi prea place sa ma ia nimeni peste picior, mai ales cind nu am avut intentia sa jignesc pe nimeni.
Pe scurt, numai pentru tine....Am fost nascuta si crescuta la Bucuresti. La Gorj, a fost casa bunicilor, unde ne petreceam vacantele. De Gorj, Tismana, am cele mai frumoase amintiri pe care o fiinta umana le poate avea. Dealurile, lunca, prietenii copilariei, bunicii, Craciunul, bilciul de sinta Marie, pitzaraii smile.gif. Niciodata nu ma vei auzi zicind nimic despre Tismana mea draga. Insa, eram copila pe vremea aia. Acum, plecata de atiti ani, la 33 de ani ai mei, vad altfel lumea. Nu ma jigni in privinta asta, ok? Am re-vizitat Gorjul cu baiatul meu (pteam sa arunc banii in alta tara), si Bucurestiul, si marea. Insa daca tu imi spui ca lucrurile sint la fel in Romania ca acum 19 ani, atunci asta este parerea ta personala, si nu a mea.
Sint multe lucruri bune de zis despre Romania. Insa nivelul de civilizatie (Romania versus Canada) lasa de dorit.
Poate nu am folosit cel mai intelept ton, insa nu-mi ataca inteligenta si propria opinie, cool?

Casa bunicilor, in ochii mei, este neschimbata. Unchiul si matusa au iesit la pensie, si stau in ea. Singurul lucru care lipseste este dudul din fata casei, care l-au taiat fiindca era batrin. Atit. Insa amintirele de la Tismana, sint si vor ramine neschimbate...
eusebiudumitru
Citeaza (Musafir @ Jul 10 2008, 02:35 PM) *
Dragii mei,nu aveti ce cauta in Canada,si reporterul care a scris acel articol o stie ca nu se va intampla asta nici peste 10 ani ,romanii sunt sub nivelul de existenta,daca v aintereseaza o mica comparatie,Africa e mai bine cotata decat Romania. Aici in Canada,nu merge cu marlania cu cersetoria organizata care prinde in Europa,aici cum te-a prins,te impacheteaza si via Romania.Am vazut intr-o zi o tiganca cersind la uncolt,de soc ce aveam,nici nu puteam articula vreun cuvant,dar nu a durat 5 minute si au venit baietii cu duba si au imbarcat-o rapid.M-am bucurat mult,dar tot inca eram socat.Au mai fost bande de romani care cica erau bine organizate si au fost prinse furand de la vilage de valeurs,tradus inseamna ca furau de la un magazin cu lucruri d emana a saptea mobila haine etc,lucruri f ieftine cu care nu t eimbogatresti,sau facut numai de cacao,apoi a mai fos tun cas cu niste hoti de bancomate,dar dupa fete se vedea clar proveninenta si etnia lor,dar le spunea romani.Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii avem nevoie de viza sa mergem in America care ne este tara vecina,asa ca nu o sa permita canadienii libera intrare.De fapt imi aduc aminte ca spune ao dat apremierul Canadei,cand veti fi la nivelul economic celor din UE,atunci cu siguranta veti avea libera intrare,dar dupa cum stiti ceea ce s eintampla in tara,saracia si promiscuitatea si toate la un loc,luativa gandul si nu va mai imbatati cu apa rece ca nu merge.
eusebiudumitru
Mamaaaa....,,noi astia canadienii"...care faceti shocuri de la vreo tiganca.... laugh.gif ....Hai sa fim seriosi!....Va ti vazut cu un pasaport in buzunar , si sinteti canadieni?ma apuca diareeaaa cind vad si aud de ,,canadieni"sau ,,americani",,,irladezi" din astia ca voi care au uitat de unde sint!Eu stau in Irlanda de 7 ani ...am stat in Anglia 8 ani....si nu ma consider nici englez nici irlandez....si sint mindru ca sint roman! Daca te ar auzi Stefan Cel Mare sau Mihai VITEAZUL sau milioanele de tzarani si soldati romani, care si au dat viatza ca agarici ca voi sa vorbeasca limba romana,si nu turca sau altele.....ca voi sa aveti o identitate....ca mamele sau strabunicile voastre sa nu le frece turcii,......CRED,....CA SAR RASUCI IN MORMINT!Va este frica ca or sa navaleasca peste voi ,,CANADIENI"....HOARDELE DE ROMANI?SI OR SA VA IA LOCUL PRAPADIT DE MUNCA?DACA SINTETI CAPABILI....NU OR SA VA INLOCUIASCA NIMENI.....daca sinteti agarici....normal ca va e frica!.....Comparati ROMANIA cu Africa?Ma faci sa rid....agarici nazist si prapadit......saracule.....care ai ajuns si tu prin Canada!Tocmai am venit din concediu din America.....Si am avut ocazia sa vad o gramada de agarici ca tine ,,americani"din Romania.....care la tel si pe mesenger erau mari smecheri crezind ca fiind greu de ajuns pe acolo.....nu voi ajunge sa vad cit de ,,smecheri" sint ei.....dar din pacate ptr ei am ajuns....si am vazut....nu mai stiau pe unde sa se ascunda....cu scuze de 2 lei......ptr ca de fapt....asa zishii americani-romani.....erau ,,varza".Asa ca scuteste-ma cu ,,noi canadienii"!Ia in pana mea o carte de istorie a Romaniei si nu numai.....si lasa ifosele....nu pasaportul ala face omul....omul face pasaportul.....si indiferent unde te vei afla si ce pasaport vei avea....tot roman esti....indiferent ca vrei sau nu!Am si aici din astia ca tine:,,irlandezi" care nu mai vorbesc romaneste.....te apuca cacarea....ce sa spun?Eu am o fetitza care e nascuta aici in Irlanda.....si engleza e liba ei de baza.....dar asta nu inseamna ca nu vorbeste romaneste! In casa TREBUIE SA VORBEASCA ROMANESTE!!!!sA AUZIM NUMAI DE BINE.....,,CANADIENII LU PESTE PRAJIT!!!!!! laugh.gif [SPER SI SINT SIGUR CA SINT SI ROMANI DE OMENIE IN CANADA CARE NU AU UITAT CA SINT ROMANI.....NU FACEAM REFERIRE LA EI]
marius
Citeaza (Tsunami @ Aug 26 2008, 07:03 AM) *
nu e alta planeta, dar fiecare loc e diferit.

eh, Times Square, mai ales de revelion (si nu numai) este alta planeta smile.gif
eusebiudumitru
Citeaza (KANADIANU @ Aug 26 2008, 04:20 AM) *

Stiu cum e.....aseara am fost la un gratar la niste brasoveni de omenie aici in Dublin....fratele lui e in cCanada de citiva ani si ne spune mereu la tel cit e de ,,bine"...la fel ...acum citeva saptamini....la Miami Beach am intilnit un canadian de origine armeana cu sotia....gratare etc....oameni de calitate.....care la fel ne au povestit cit e de roz acolo....dar nu asta e important....acum in general peste tot e greu de la criza asta economica.....ce voiam sa subliniez e faptul ca unii au uitat unde sau nascut!Agarici prapaditi!
mda
eusebiudumitru, cu ce ma ajuta faptul ca sunt roman? sau de ce as fi mandru?

- ca suntem facuti de ras de catre tigani si romani plecati la furat/omorat/cersit prin strainatate?
- ca avem niste politicieni de tot rasul?
- ca inca suntem in anul 1900 cu dezvoltarea tehnologica si cu civilizatia?
- ca avem salarii mult mai mici ca americanii/canadienii, si preturi mai mari ca ei?
- etc etc etc.

deci, de ce as fi mandru ca sunt roman? sau mai rau, de ce as fi patriot?! e tara noastra "the best" in cercetare? avem numai oameni de calitate? suntem vestiti in toata lumea pentru inventiile noastre? avem programe spatiale de milioane de euro/dolari? am facut descoperiri in medicina? se inghesuie strainii la ambasada romaniei pentru o viza in tara asta "civilizata si dezvoltata"? avem sistem de invatamant modern si bine pus la punct? avem influenta internationala? suntem o mare putere? limba noastra e una de circulatie internationala? scriem carti, facem filme si documentare pe care le citeste/priveste tot mapamondul NU!
in schimb americanii, da!

deci? poate nu vad eu motivele pentru care sa fiu mandru ca sunt roman.
Mda
asta nu e relevant. normal ca intr-o tara civilizata si dezvoltata te simti mai bine. si de multe ori ti-e mai bine si dpdv financiar.
pentru multi, cetatenia romana e un rau cu care ne "mandrim", adica ne rugam de ambasade sa ne dea viza, ne ferim de italienii care vor sa ne linseze pentru ca un dobitoc de tigan le-a violat concetateana, samd.
da-mi motive de mandrie te rog. reale, nu "au murit...bla bla". nu m-ar fi deranjat deloc ca acum sa vorbesc germana in loc de romana. cu ce ma ajuta romana? ma ajuta doar in romania, atat! cu ce ma ajuta germana, engleza, franceza? pai, sunt cerute in toata lumea.

suntem mult prea mici pe langa occident si totusi avem gura cea mai mare ca noi suntem destepti, cei mai tari, si cei mai mandri. doar ca nu ne stie nimeni. decat de rau wink.gif
eusebiudumitru
Citeaza (Mda @ Aug 26 2008, 06:23 PM) *
asta nu e relevant. normal ca intr-o tara civilizata si dezvoltata te simti mai bine. si de multe ori ti-e mai bine si dpdv financiar.
pentru multi, cetatenia romana e un rau cu care ne "mandrim", adica ne rugam de ambasade sa ne dea viza, ne ferim de italienii care vor sa ne linseze pentru ca un dobitoc de tigan le-a violat concetateana, samd.
da-mi motive de mandrie te rog. reale, nu "au murit...bla bla". nu m-ar fi deranjat deloc ca acum sa vorbesc germana in loc de romana. cu ce ma ajuta romana? ma ajuta doar in romania, atat! cu ce ma ajuta germana, engleza, franceza? pai, sunt cerute in toata lumea.

suntem mult prea mici pe langa occident si totusi avem gura cea mai mare ca noi suntem destepti, cei mai tari, si cei mai mandri. doar ca nu ne stie nimeni. decat de rau wink.gif

Pai daca sinteti asa de occidentali....canadieni....germani...etc.....DE CE MAI VORBITI AICI IN ROMANESTE PE FORUMUL ASTA?DE CE?DE CE NU VORBITI IN LIMBILE ASTEA CERUTE ?.....CU CETATENII AIA MODEL AI EUROPEI? laugh.gif... DE CE NU CAUTATI UN FORUM IN LIMBA,,MARERNA-ENGLEZA-GERMANA" laugh.gif SAU CARE O FI EA?....VORBITI IN LIMBA ASTA SPURCATA ROMANEASCA.....VOI ASTIA CIVILIZATII laugh.gif laugh.gif
Mda
nu, o sa faca centrale eoliene si masini pe energie electrica (solara), ceea ce nu o sa vezi in romania nici in 200 de ani. au ei uscaturile lor, asa cum toate tarile au, doar ca noi avem gura cea mai mare. dupa cum gandesc romanii, mai mai ca zic ca suntem cea mai mare putere din lume, si toti ceilalti (mai ales americanii) sunt niste prosti obezi.

cum am mai spus, nu e vorba aici de cate vile au americanii, ci de ce ar trebui eu ca roman sa fiu mandru, in loc sa imi para rau ca sunt roman. nu merge cu datul la intors ca "au uscaturi". toti au. astept alte motive, pentru care sa imi pun eventual si seagul in fata casei si pe perete, asa cum face aproape orice american, care chiar are de ce sa fie mandru.

noi ne mandrim doar cu steagul UE, care ne-au bagat in uniune doar din interese, nu ca am fi noi cine stie ce tara. ne mandrim cu ce ne-au dat altii. ca tot zici ca te-ai plimbat prin America, probabil ca ai vazut ca pe toate institutiile si pe toate cladirile au steagul american, pe toate geamurile de la metrou si de la autobuze, samd. noi?
eusebiudumitru
Citeaza (Mda @ Aug 26 2008, 06:43 PM) *
nu, o sa faca centrale eoliene si masini pe energie electrica (solara), ceea ce nu o sa vezi in romania nici in 200 de ani. au ei uscaturile lor, asa cum toate tarile au, doar ca noi avem gura cea mai mare. dupa cum gandesc romanii, mai mai ca zic ca suntem cea mai mare putere din lume, si toti ceilalti (mai ales americanii) sunt niste prosti obezi.

cum am mai spus, nu e vorba aici de cate vile au americanii, ci de ce ar trebui eu ca roman sa fiu mandru, in loc sa imi para rau ca sunt roman. nu merge cu datul la intors ca "au uscaturi". toti au. astept alte motive, pentru care sa imi pun eventual si seagul in fata casei si pe perete, asa cum face aproape orice american, care chiar are de ce sa fie mandru.

noi ne mandrim doar cu steagul UE, care ne-au bagat in uniune doar din interese, nu ca am fi noi cine stie ce tara. ne mandrim cu ce ne-au dat altii. ca tot zici ca te-ai plimbat prin America, probabil ca ai vazut ca pe toate institutiile si pe toate cladirile au steagul american, pe toate geamurile de la metrou si de la autobuze, samd. noi?

VAZUT ,VAZUT.....CHIAR SI ROMANASHII ISI PUN ACOLO STEAGURILE LA USA....SA FIE SI EI IN RIND CU LUMEA laugh.gif...DAR INCA ODATA VA INTREB:DE CE NU VORBITI[SCRIETI]AICI IN ENGLEZA?DAR CE SPUN EU?DE CE MAI INTRATI AICI?SINTETI AMERICANI MINDRI DE VOI.....NU VAD SENSUL SA MAI FOLOSITI LIMBA ASTA A SARACILOR....HOTILOR....TIGANILOR VIOLATORI ETC laugh.gif
eusebiudumitru
Citeaza (Mda @ Aug 26 2008, 06:23 PM) *

C FACETI?VA MINDRITI CU ALTII?CU CE AU FACUT EI?AI FACUT TU CEVA ACOLO?AI CONTRIBUIT TU CU CEVA SOLID LA PROGRESUL LOR?NU....TE AI DUS ACOLO....HOP SI EU....GATA SINT AMERICAN.....FACEM NAVE SPATIALE,,NOI AMERICANII"....AIUREA
eusebiudumitru
Citeaza (cornel @ Jul 12 2008, 09:09 PM) *
Stimate canadian, nu inteleg ce te-a deranjat la romanul caruia i-ai raspuns atat de agresiv...Care mentalitate? Aceea de a nu-i fi greata de locul in care s-a nascut (si pe care nu a putut sa si-l aleaga...) din cauza unor semeni care se fac de ras rau de tot cam peste tot pe unde ajung? Te-a deranjat cumva referirea la cele doua clase cu care nu ar mai avea un emigrant in Canada sanse sa obtina o slujba buna in Romania? Sau esti putin deceptionat de tara in care ai ajuns si in care ai constatat ca nu toate raurile sunt de miere si nici toate slujbele bune pentru desteptii din Europa de est? ...Si ca asa-zisii "elitisti" romani contin si baieti descurcareti care si-au cumparat diplome in tara crescandu-si punctajul la emigrare si acum se lafaiesc pe toate forumurile "canadiene" cu aceleasi expresii de smecheri semianalfabeti de care clamezi a te fi saturat si aici, traind din ajutor social - fiindca pizza sunt prea mandri sa livreze si atacandu-si - cum altfel? - in principal conationalii mai putin inteligenti sau mai putin norocosi? Remarca legata de turistii romani de care voi (chiar,care "voi",canadiene? Esti deja reprezentantul intregii natiuni acolo sau presedintele patronatului din turism??) nu aveti nevoie iti tradeaza spuza de inteligenta - fiind de un ridicol monumental, iar tupeul de a-i cenzura unei fiinte umane dreptul de a fi sau nu mandra cu ceea ce este mi se pare de o josnicie compatibila doar cu mediul de care pari a incerca cu dezgust si agresivitate sa ne convingi ca ai fugit...Fii convins ca nici tu - chiar daca o sa vrei - nu vei putea sa duci Canada pe culmi si mai inalte de civilizatie si nici nu cred ca ai de ce sa te simti mandru de nivelul la care a ajuns deja...Tu nu ai contribuit cu nimic la asta, ci doar ai dat navala acolo la mai bine. Nu cred ca e un gest pentru care indeobste i se face cuiva statuie,dar e alegerea ta, ti-o respect si iti doresc sa te bucuri de ea. Lasa doar scarba si aroganta deoparte, ca nu o sa iti indulceasca si mai mult viata.
Una peste alta,poate ne spui tu cum trebuie sa arate mesajele postate de noi,romanii, ca sa fii multumit cand le citesti... Si asta e amprenta unui om cu mentalitate sanatoasa, nu-i asa, canadiene? Adica a ta,canadiene...

MERSI FRUMOS PRIETENE....AI GRAIT ADEVARUL....ERAM SINGUR AICI! smile.gif
SkyPower
Canada e terminata

Va cadea odata cu US pentru ca nu mai au o baza educationala solida. Muncitorii de calitate sunt agenti imobiliari si inginerii fac customer suport.
De cand China fabrica totul si scoate 3 milioane de ingineri pe an o sa se vada in maxim 3 ani prapadul.
Specula nu prea mai merge, afacerile bune le face China pe plan global, in sensul ca vine cu preturi de 3 ori mai mici la proiecte similare, etc.
Uitati Canada, sunt de 16 ani aici, am avut joburi de la 20 la 100 de kCAD dar cu taxe cu prostii nu aduni nimic. Plus ca m-am dus in Romania s-o ingrop pe mama si nici tata nu stiu cat o s-o mai duca. Emotional nu se merita, financiar e prea taxat, profesional a fost bine, evolutiv a fost bine. Alegeti si voi.
Canada face un social engineering de mare clasa. M-am prins tarziu ca valorile clamate sunt doar praf in ochi. Ei au nevoie de emigranti ca forta de munca si ei, canadienii, cu afacerile extrem de productive. Gen am o cunostiinta ,quebecoaza, care are licenta de import unt, face 120KCAD fara s a miset decat hartii. Eh! genul asta de autorizatii se da numai la ai lor. Ai nostrii pana se lumineaza, 10-12 ani, sunt terminati psihic de atatea obstacole si probleme de adaptare. Plus clima. Vive L'Europe unie !
Tsunami
Citeaza (eusebiudumitru @ Aug 26 2008, 07:26 PM) *
MERSI FRUMOS PRIETENE....AI GRAIT ADEVARUL....ERAM SINGUR AICI! smile.gif

cel caruia ii este rusine de locul in care s-a nascut, n-am prea mare respect pentru el.

am pasaport canadian si romanesc. aici in europa il folosesc numai pe cel romanesc. m-a ajutat mai mu decat ma ajuta cel canadian.

n-am intalnit NICIODATA pana acum vreunul care sa strambe din nas la faptul ca sunt roman. NIMENI, la NICI UN HOTEL nu mi-au verificat cartea de vizita in momentul in care am facut inregistrarea cu pasaport tomanesc, atentionandu-i ca voi plati la sfarsit cu credit card.
asa ca eu zic ca bateti campii cei care ziceti ca din cauza tiganilor avem noi de suferit. din punctul asta de vedere, vesticii sunt mai civilizati ca noi, care suntem in majoritate rasisti.

2. cu ce ma incalzeste istoria? am o identitate? cu ce sunt eu de vina sau norocos ca m-am nascut acolo? care este aportul meu la locul nasterii? a fost o intamplare. deci, ce legatura am eu cu stefan cel mare, hagi sau nadia comaneci?
ca bunica n-a fost regulata de turci?
well, strabunica a fost de romani dupa moartea lui decebal, si eu totusi m-am nascut intreg.

sa nu mai vorbesc de cat de fals mi se pare ipocrizia cu patriotismul din afara tarii.

iubesc canada, iubesc sua, iubesc germania, o sa iubesc si franta caci sambata plec acolo si iubesc si romania. sunt vinovat pentru asta?
atata vreme cat sunt in legalitate nu ma prea intereseaza alte pareri despre mine. daca o sa injurati canada si statele, asteptati-va sa intervin, daca injurati romania, voi face la fel.
nu-mi place violenta, nu-mi plac insultele
eusebiudumitru
Citeaza (Tsunami @ Aug 26 2008, 07:57 PM) *
cel caruia ii este rusine de locul in care s-a nascut, n-am prea mare respect pentru el.

am pasaport canadian si romanesc. aici in europa il folosesc numai pe cel romanesc. m-a ajutat mai mu decat ma ajuta cel canadian.

n-am intalnit NICIODATA pana acum vreunul care sa strambe din nas la faptul ca sunt roman. NIMENI, la NICI UN HOTEL nu mi-au verificat cartea de vizita in momentul in care am facut inregistrarea cu pasaport tomanesc, atentionandu-i ca voi plati la sfarsit cu credit card.
asa ca eu zic ca bateti campii cei care ziceti ca din cauza tiganilor avem noi de suferit. din punctul asta de vedere, vesticii sunt mai civilizati ca noi, care suntem in majoritate rasisti.

2. cu ce ma incalzeste istoria? am o identitate? cu ce sunt eu de vina sau norocos ca m-am nascut acolo? care este aportul meu la locul nasterii? a fost o intamplare. deci, ce legatura am eu cu stefan cel mare, hagi sau nadia comaneci?
ca bunica n-a fost regulata de turci?
well, strabunica a fost de romani dupa moartea lui decebal, si eu totusi m-am nascut intreg.

sa nu mai vorbesc de cat de fals mi se pare ipocrizia cu patriotismul din afara tarii.

iubesc canada, iubesc sua, iubesc germania, o sa iubesc si franta caci sambata plec acolo si iubesc si romania. sunt vinovat pentru asta?
atata vreme cat sunt in legalitate nu ma prea intereseaza alte pareri despre mine. daca o sa injurati canada si statele, asteptati-va sa intervin, daca injurati romania, voi face la fel.
nu-mi place violenta, nu-mi plac insultele

cred ca mai inteles gresit......nu am nimic cu america....canada etc......vorbeam de baietii care sau americanizat etc.....care nule pute romania acum.
Mda
apropo de steagul american pus de catre romanii plecati acolo in/la casele lor:
o fac pentru ca societatea in care sunt acum ii respecta si ii fac sa se simta oameni.
Tsunami
Citeaza (eusebiudumitru @ Aug 26 2008, 08:05 PM) *
cred ca mai inteles gresit......nu am nimic cu america....canada etc......vorbeam de baietii care sau americanizat etc.....care nule pute romania acum.

no worries, am vorbit la general

si sa stii ca nu esti singurul care are o parere despre emigrnatii romani. eu, de ex. ii impart in 3 categorii.
o sa scriu despre asta cand o sa am mai mult timp

sanatate
Tsunami
Citeaza (Mda @ Aug 26 2008, 08:43 PM) *
apropo de steagul american pus de catre romanii plecati acolo in/la casele lor:
o fac pentru ca societatea in care sunt acum ii respecta si ii fac sa se simta oameni.

de ce nu sunt eu de acord cu tine aici despre "respectul" pe care administratia americana il imparte cetatenilor ei? atata vreme cat nu e ilegal si nu ma deranjeaza, sa poarte fiecare ce simboluri considera

pe de alta parte eu cu ce sunt vinovat ca in loc de steagul canadian pe masina il aveam pe cel romanesc? stii care soferi erau cel mai "enervati"?
o sa razi, amercianii.
Mda
Citeaza (Tsunami @ Aug 27 2008, 05:31 AM) *
de ce nu sunt eu de acord cu tine aici despre "respectul" pe care administratia americana il imparte cetatenilor ei? atata vreme cat nu e ilegal si nu ma deranjeaza, sa poarte fiecare ce simboluri considera

pe de alta parte eu cu ce sunt vinovat ca in loc de steagul canadian pe masina il aveam pe cel romanesc? stii care soferi erau cel mai "enervati"?
o sa razi, amercianii.

ma refer la respectul societatii americane fata de tine ca om, adica lumea care zambeste la tine pe strada, in magazine, in institutiile publice, dupa care nu trebuie sa astepti mii de ani si nu trebuie sa te certi si nu esti trimis in 7000 de locuri ca sa rezolvi o problema, care iti ofera o gramada de oportunitati, samd.

sa iti povestesc o faza, care nu are legatura cu americanii, dar tot de respect: am fost acum 2 luni in Austria si m-am oprit in dreptul soselei ca sa fac niste poze. o masina a oprit inainte sa treaca prin dreptul meu. de ce? ca sa fac poza linistit si sa nu se bage in fata aparatului. ca sa nu zic ca in satul in care am fost (langa Viena) e luna pe jos, flori la toti stalpii, iarba taiata la milimetru, case ca noi, foarte frumos. in satul ala (care e nici 10% cat bucurestiul) am vazut ce nu o sa vad poate nici in 100 de ani intr-un sat de la noi, sau chiar in oras.
asta se numeste civilizatie, bun simt, dezvoltare. sunt motivele pentru care iubesc America.

doar ca din pacate pentru romanul "din topor" care nu stie sa aprecieze faptul ca el calatoreste prin America in timp ce multi concetateni de-ai lor abia ies din orasul/satul natal. nu pot sa ii "inghit" pe cei care sunt plecati in afara romaniei, si tot nu sunt multumiti. altii pentru o viza ar trece si ilegal pe sub gardul granitei din Mexic, iar romanii plecati nu mai apreciaza asta. pentru ei, America "sux". pacat ca au luat viza in locul cuiva care chiar isi doreste sa mearga si stie sa aprecieze.
Tsunami
Citeaza (Mda @ Aug 27 2008, 07:10 AM) *
ma refer la respectul societatii americane fata de tine ca om, adica lumea care zambeste la tine pe strada, in magazine, in institutiile publice, dupa care nu trebuie sa astepti mii de ani si nu trebuie sa te certi si nu esti trimis in 7000 de locuri ca sa rezolvi o problema, care iti ofera o gramada de oportunitati, samd.

sa iti povestesc o faza, care nu are legatura cu americanii, dar tot de respect: am fost acum 2 luni in Austria si m-am oprit in dreptul soselei ca sa fac niste poze. o masina a oprit inainte sa treaca prin dreptul meu. de ce? ca sa fac poza linistit si sa nu se bage in fata aparatului. ca sa nu zic ca in satul in care am fost (langa Viena) e luna pe jos, flori la toti stalpii, iarba taiata la milimetru, case ca noi, foarte frumos. in satul ala (care e nici 10% cat bucurestiul) am vazut ce nu o sa vad poate nici in 100 de ani intr-un sat de la noi, sau chiar in oras.
asta se numeste civilizatie, bun simt, dezvoltare. sunt motivele pentru care iubesc America.

doar ca din pacate pentru romanul "din topor" care nu stie sa aprecieze faptul ca el calatoreste prin America in timp ce multi concetateni de-ai lor abia ies din orasul/satul natal. nu pot sa ii "inghit" pe cei care sunt plecati in afara romaniei, si tot nu sunt multumiti. altii pentru o viza ar trece si ilegal pe sub gardul granitei din Mexic, iar romanii plecati nu mai apreciaza asta. pentru ei, America "sux". pacat ca au luat viza in locul cuiva care chiar isi doreste sa mearga si stie sa aprecieze.

in romania in fata blocului de cate ori ai ridicat o hartie?
eu, niciodata.
am ridicat insa in canada.
acum, sper sa ridic si in romania
Mda
Citeaza (Tsunami @ Aug 27 2008, 07:16 AM) *
in romania in fata blocului de cate ori ai ridicat o hartie?
eu, niciodata.
am ridicat insa in canada.
acum, sper sa ridic si in romania

nu ridic hartiile altora, dar nu arunc pe jos niciodata.
Un roman
Citeaza (Mda @ Aug 27 2008, 07:10 AM) *

Hai sa iti povestesc o faza: la mine la tara (bunicii mei sunt din Buzau, eu ma duc cam la o luna acolo, parintii cam la1-2 saptamani) avand o curte destul de mare am pus pe o portiune destul de mare gazon, pe care il taiem curent, o portiune de gard viu, partea dinspre gard pana la asfalt la fel cu iarba ("natur", nu gazon, dar si aceea trebuie taiata). Am plantat citiva pomi, toamna asta speram sa mai punem vre-o 10 bucati. Dupa cativa ani au inceput si vecinii din imediata apropriere sa faca acelasi lucru. Tu cind, si daca ai stat in Romania ai facut ceva asemanator? Sau macar la bloc daca ai un spatiu verde l-ai amenajat? Sau macar cum zice Tsunami ai ridicat o hartie de jos? Daca mai multi am face un lucru pentru a infrumuseta tara asta si ar arata mult mai bine.
Si de ce dai ca exemplu Austria si nu SUA? Ai remarcat ca usor usor se planteaza flori si gazon in Bucuresti? Si ca se amenajeaza mini parcuri in zonele unde se poate? Da, suntem mult in urma statelor vestice, dar nici sa dai cu noroi in tot ce nu e "Made in USA" si sa spui ca totul e perfect acolo si ca lumea iti zambeste peste tot. Nu am fost in State dar poate ne povestesti tu sau altcineva cum e in cartierele lor gen Ferentari. Sau de ce trebuie sa imi ia amprentele la intrarea in tara (si sa nu imi vinzi chestia cu terorismul ca nu asa se prind astia)?
E foarte usor sa denigrezi, dar e mult mai greu sa faci ceva. Ar trebui sa incerci, chiar acolo ca e tara ta acum. Bafta si nu imi mai spune tu motivele pentru care nu ar trebui sa fiu mindru ca sunt roman ca uscaturi sunt in fiecare tara. Gandeste-te ca sunt multe motive pentru care nu ar trebui sa fii mandru ca ai cetatenie SUA, dar totusi esti pentru ca si reversul este adevarat.
Tsunami
Citeaza (Mda @ Aug 27 2008, 07:41 AM) *
nu ridic hartiile altora, dar nu arunc pe jos niciodata.

nu te-am intrebat daca arunci. o dovada prin care demonstrezi ca iubesti tara, sau hai sa nu folosim cuvinte mari, prin care respecti societatea in care traiesti, respecti vecinii si vrei sa fii fericit(a) acolo unde traiesti este sa ridici o hartie din fata casei tale, sa sapi un copacel din gradina blocului, sa ajuti la astupatul unei gropi din fata strazii tale. nu ma intereseaza daca tu ai facut mizeria sau daca din intamplare altul a facut-o
Tsunami
in canada in est, langa toronto, unde am avut casa, in fiecare primavara de 2-3 ori TOTI vecinii ne strangeam si mergeam in spatele caselor spre padure sa stragem mizeria adunata acolo de la vant sau de la copii sau pusti.

era chiar "fun". partea proasta era ca nu ne platea primaria pentru asta, si daca noi n-o faceam n-o facea nimeni.
dar nu vreau sa ma uit pe geam si sa-mi fie sila. prefer sa ridic eu hartia aia. merita efortul.
pe strada am astupat o groapa la 20 m de casa mea. cand a venit masina sa toarne drive-way-ul pentru un vecin, am fost la tehnician cu o bere si i-am zis. o bere. cat m-a costat pe mine o bere? n-a vrut s-o ia.
am avut niste chiriasi noi care o seara au intrecut limita si au avut muzica tare. in loc sa-i reclam, am pus o scrisorica in cutia de scrisori cu contactul meu si i-am facut sa inteleaga ca m-au deranjat.
puteam sa le dau foc la casa, dar mie-mi place sa zambesc cand ma vad pe strada cu oamenii.

si-n romania se poate asta. oamenii nu-s diferiti, oricat ati incerca voi sa-mi demosntrati contrariul. daca ar fi diferiti, n-as mai merge in romania sa traiesc acolo. v-am mai zis ca n-am patriotismul in sange. patritismul meu inceteaza dincolo de capatul strazii. il numesc mai usor, spirit civic.

sanatate la toata lumea, fie ca sunteti romani, tigani, iraqieni, americani, canadieni, austrieci etc.
DarkDemon
Citeaza (ION MOCANU @ Aug 25 2008, 03:17 PM) *

ce vb tu omule, sa nu spui ca tu ai muncit pentru ele, sa le mostenesti e o diferenta, nu ai lucrat tu pt ele
ce spuneai ca esti somer si ca nevasta are un serviciu "bunicel" asta ce te face pe tine "tata de albine?"
toti care va laudati cu asa ceva, parerea mea sunteti penibili, si cum se spune esti un epigon care doreste doar sa mentina nu sa continue ceea ce au facut altii, parca asa ceva nu e ceea ce spune religia ta crestina, ca banuiesc ca esti crestin si cotizezi la biserica, "gaura neagra" cum o numesc eu
daca nu erau astia care sa plece afara, sa emigreze sa vada ceva nou sa aduca idei noi inca lucrai cu, catarul nici macar cu, calul ce sa mai vb ce tractor
DarkDemon
Citeaza (eusebiudumitru @ Aug 26 2008, 06:38 PM) *
Pai daca sinteti asa de occidentali....canadieni....germani...etc.....DE CE MAI VORBITI AICI IN ROMANESTE PE FORUMUL ASTA?DE CE?DE CE NU VORBITI IN LIMBILE ASTEA CERUTE ?.....CU CETATENII AIA MODEL AI EUROPEI? laugh.gif... DE CE NU CAUTATI UN FORUM IN LIMBA,,MARERNA-ENGLEZA-GERMANA" laugh.gif SAU CARE O FI EA?....VORBITI IN LIMBA ASTA SPURCATA ROMANEASCA.....VOI ASTIA CIVILIZATII laugh.gif laugh.gif

ce pot sa spun se pare ca nu intelegi, site-ul e facut pt oameni care vor sa plece, nu pt oameni care vor doar sa se certe cu cineva, ca asa sunt instruiti acasa; si vor sa afle parerile celor care sunt plecati deja
dar se pare ca intervin din astia ca si matale si care se simt ofensati ca cineva le jicneste tara in care ei traiesc si care nu face nimic pt ei, aaaaa sa nu uit, tu ai drept in tara ta o data la 4 respectiv 5 ani, in rest doar obligatii
ION MOCANU
Citeaza (DarkDemon @ Sep 3 2008, 07:16 AM) *
ce vb tu omule, sa nu spui ca tu ai muncit pentru ele, sa le mostenesti e o diferenta, nu ai lucrat tu pt ele
ce spuneai ca esti somer si ca nevasta are un serviciu "bunicel" asta ce te face pe tine "tata de albine?"
toti care va laudati cu asa ceva, parerea mea sunteti penibili, si cum se spune esti un epigon care doreste doar sa mentina nu sa continue ceea ce au facut altii, parca asa ceva nu e ceea ce spune religia ta crestina, ca banuiesc ca esti crestin si cotizezi la biserica, "gaura neagra" cum o numesc eu
daca nu erau astia care sa plece afara, sa emigreze sa vada ceva nou sa aduca idei noi inca lucrai cu, catarul nici macar cu, calul ce sa mai vb ce tractor

Ha..ha ....ha.....M-ai facut sa rad, Tu DarkDemon{adica DracuNegru]....Merci. Pentru o partedin ceea ce am ,am muncit,cealalta parte da am mostenit-o .Astia care au plecat la curu pamantului {Canada} au renuntat la mostenire.Si io ,, tata de albine" tre sa am grija de stupu asta sa nu-l manance soarecii,deoarece multe albine au plecat.Nu ma laud.Nu asta e intentia mea.Vreau sa sugerez ,,albinelor" plecate ca acesta e ,,stupul "lor si miere{proprietati si altele}aici vor avea cu certitudine.In alte roiuri vor fi albine de pripas, adica primele sacrificate la o criza. Vorbesti de continuitate.Dar continuitatea tzarii cine a realizat-o?nu noi cei care am ramas aici ? daca o tuleam si noi afar cine dreaqu ramanea aici ? unguretu? tiganetu?VOI ASTIA ,DACA VROIATI SA VA INTOARCETI ,{CARE VROIA EVIDENT}UNDE DREAQU VENEATI? IN UNGARIA MARE ? IN CSI ? IN REP ISLAMICA DOBROGEA ?NOI SUNTEM PENIBILI ? UAU ? I-MI STA MINTEA IN LOC......FAC CEVA PE BANII TRIMISI DE CEI DE AFARA. .....NOI DE ROMANII NOSTRII AVEM NEVOI. DE VOI. CA DE AER. Si Biserica a avut un rol important la continuitatea Romanismului. Asta o stii si tu G . S .
ION MOCANU
Citeaza (DarkDemon @ Sep 4 2008, 07:43 AM) *
TU SPUI CA VOM VENI IN ROMANIA PE CARE VOI O SA O DUCETI PE CULMI, DESI MA INDOIESC DE ASA CEVA, AU FOST ALTE NATII CARE AU INCEPUT DE LA -1 GEN JAPONIA SI CARE SUNT UNDE SUNT, IN SCHIMB NATIA ROMANA CARE A AVUT SI ARE VINDE TOT PE NIK ASA CA NU IMI SPUNE TU CA O SA FACETI MAREA CU SAREA, NU ZIC CA E IMPOSIBIL, DAR TREBUIE SA VA SCHIMBATI RADICAL

CE VB TU DESPRE UNGARIA MARE, DU-TE SI FA SI TU GURA MARE PRECUM FAC EI IN ROMANIA SCOLI SI PANCARDE SI TOT FELUL DE PORCARI SI MAI STAM DE VB, CE ATI FACUT? CEVA INSEMNAT IN PRIVINTA ASTA, MA INDOIESC DAR IN FINE
SI PT INFORMATIA TA INCA NU SUNT PLECAT DIN TARA DAR CEEA CE SE PETRECE MA DEZGUSTA

Sincer ma doare la 10 metri de ceva de cine se intorce si cine nu. Oricum parca e mai bine asa mai rari,cum suntem acum.Parca e mai multa liniste,mai relaxati.Mai bine asa mai putini.Mai sunt cativa ,,bronzati" care au ratacit drumul spre Vest ,dar stai linistit , in 2-3 ani or sa-l gaseasca si sa vezi ce curatenie totala o sa fie.Deja ma uit pe strada si ma minunez cateodata de cate lucruri bune vad.Mai sunt si cateva aspecte urate, dar dispar rapid.Zi ca nu este asa ?Sa-ti reamintesc cat au cumparat ungurii in Transilvania ? Nu cred ca este cazul. Stii si tu asta. Apropo de Canada: am avut niste cunostinte din Bucuresti ,care au plecat in Cacanada acum vreo 3 ani.Inainte au vandut apartamentul din Bucuresti cu aprox : 50 000 euro.Acum acel apartament este aprox 120 000 euro,deci in 3 ani au pierdut 70 000 euro.Stateau 3 ani fara sa faca nimic si aveau in plus 70 000 euro.Basca ca in Cacanada au cheltuit 25 000 euro {din cei 50 000 }si sau ales doar cu auto si stau cu chirie.Ce zici de asta?? Urat a ? Io cred ca da. Cand au plecat io le-am spus: ,,cumparativa fratilor un teren aici ,chiar daca nu va intoarceti,este o investitie".Ei ,,nu".Acum spune, in cati ani or sa aiba ei 120 000 euro???//?/in 10-15 ani ??
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.