Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Romani fara vize in Canada?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Lumea-i lunga si e lata
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
Hiram Abiff
Citeaza (exista Mos Craciun @ Sep 19 2010, 08:34 AM) *
Am si eu o întrebare on topic. In Canada trăiesc reni? unsure.gif

Cresc saracii ... dar nu mai e ca pe vremea ta Mosule. Astia din ziua de azi sunt organizati in union. Au si RRSP-uri. Plus ca nu treubie sa le mai dai cu biciusca pe spinari ca te baga la maltratare repetata de ren. E o crima grava asta. Si daca vrei sa-ti scapi barba matale eu zic sa trimiti pachetele cu FedEx-ul ... rapid si e net superiror UPS-ului.

Te astept la baza hornului, la ora stabilita, sa-ti dau alea.
purpurica
mai taceti ba din gura nu mai tot mancati ..... aiurea invidiosilor!peste tot in lumea asta e la fel nicaieri in strainatate nu o sa muncesti ca director daca la asta te referi,e normal sa muncesti in ce nu esti calificat si in canada sin in europa......asa ca nu mai vorbiti prostii si lasati invidia la o parte ca toti suntem oameni si toti avem dreptul sa ne castigam painea oriunde in lume iar viza se poate obtine,mai greu dar se poate obtine!
Burnaby's Mayor
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Jun 7 2010, 05:53 PM) *
nu stiu, ca eu n-am pasaport si n-aveam la nici o camasa buzunare asa mici ca sa pot sa pun resident cardul sa se vada biggrin.gif

bai .... tu esti un pompier amarat angajat la primarie in Burnaby in British Columbia din celebra tara Canada, stai si freci tulumba de pompieri cu peria de dinti si vii aici pe forumul asta sa te dai spectaculos?
Bai taticu zis si Radu777 pe forumul Montreal.ro, vezi ca te caut pe la remiza PSI si iti bag furtunu de la tiribomba in locu ala unde nu te bate vantu
io stiu ca ai timp liber carca, da daca mai te dai interesant pe forumu asta si mai faci mishto de romania zau ca te intalnesc
stai draq pe montreal.ro cu fratii tai
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Burnaby's Mayor @ Oct 5 2010, 08:10 PM) *
bai .... tu esti un pompier amarat angajat la primarie in Burnaby in British Columbia din celebra tara Canada, stai si freci tulumba de pompieri cu peria de dinti si vii aici pe forumul asta sa te dai spectaculos?
Bai taticu zis si Radu777 pe forumul Montreal.ro, vezi ca te caut pe la remiza PSI si iti bag furtunu de la tiribomba in locu ala unde nu te bate vantu
io stiu ca ai timp liber carca, da daca mai te dai interesant pe forumu asta si mai faci mishto de romania zau ca te intalnesc

bai labutza trista, grasunel ochelarist care inca stai cu parintzii, ia zi, ti-ai luat pastilele azi ? mai bine vezi sa nu ma impiedic eu de tine cand am butelia de oxigen in spate ... trage pe dreapta si opreste motoru cand ma vezi, asa cum scrie la lege ...
Ion

Am ras de am murit.. laugh.gif
Burnaby's Mayor
Citeaza (Ion @ Oct 6 2010, 11:13 AM) *

Pai zi si tu mai Ioane...sa vezi ce ciocane ai trag in gulie ca trec saptamana viitoare pe acolo. Il bat cu tubu ala de oxigen de ragaie bioxid de carbon.
Ion
Citeaza (Burnaby's Mayor @ Oct 6 2010, 12:35 PM) *
Pai zi si tu mai Ioane...sa vezi ce ciocane ai trag in gulie ca trec saptamana viitoare pe acolo. Il bat cu tubu ala de oxigen de ragaie bioxid de carbon.

Individul e stupid parcă el nu ar fi tot produsul acestei tari, asa cum e ea cu bune si cu rele.

Numai bine oriunde v-ati afla,
Hiram Abiff

Si ar fi vreun motiv sa nu se faca misto de Romania ? Ia uimeste-ma ... laugh.gif

Ce acrii sunt ...

Auzi pe mine vrei sa ma intalnesti ? wink.gif
Hiram Abiff
Citeaza (Ion @ Oct 6 2010, 11:13 AM) *

Bah voi ati inceput sa va clonati ? Nu ca ar fi o problema ... in felul asta scadeti IQ-ul Romaniei.

Ce ma uimeste pe mine este ca mort mort si tot mai scrii. laugh.gif
tzurlogen
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Sep 19 2010, 09:03 AM) *
eu zic c-a VOI ROMANII sa va mai ganditi unde a-ti facut scoala ...

si tu pe unde ziceai ca ai facut scoala?

mifty
la şcoala ajutătoare din burnaby de sus, judeţul columbia!!! smile.gif))

băi, io zic să băgaţi ciocu' mai mic, şi să vă vedeţi de montrealul vostru... altfel vă aduc aminte numele unui anumit premier al canadei!!! biggrin.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (tzurlogen @ Oct 6 2010, 05:19 PM) *
si tu pe unde ziceai ca ai facut scoala?

in orice caz nu acolo unde a facut-o cel caruia ii raspundeam ... ia mai uita-te o data la postare si poate poate o sa te prinzi care era ideea ...
gabby far
Citeaza (Vasile @ Jul 12 2008, 09:27 AM) *
Eu nu pot sa inteleg cum puteti trai acolo in Canada in frigul ala. Eu stau de 20 de ani in Suedia unde este mult mai cald ca in Canada si tot n-a reusit sa ma obisnuiesc. Am fost in USA de trei ori ca turist dar nu m-as muta acolo pentru nimic in lume. Tot mai frumos si mai civilizat este in Europa.
Se pare ca cei care au ales Canada sau USA, este doar pentru faptul ca nu au avut nici o sansa in vestul Europei. Ultima alternativa de a scapa de Romania.

doar o parere in canda sint locuri in care nu ninge niciodata ex vancouver
poate aveti ocazia sa vizitati canada sa aveti si un termen de comparatie despre frumos si civilizatie
polul nord nu inseamna canada
numai bine la toti romani din tara si din canada
mifty
Citeaza (purpurica @ Oct 2 2010, 12:02 AM) *
mai taceti ba din gura nu mai tot mancati ..... aiurea invidiosilor!peste tot in lumea asta e la fel nicaieri in strainatate nu o sa muncesti ca director daca la asta te referi,e normal sa muncesti in ce nu esti calificat si in canada sin in europa......asa ca nu mai vorbiti prostii si lasati invidia la o parte ca toti suntem oameni si toti avem dreptul sa ne castigam painea oriunde in lume iar viza se poate obtine,mai greu dar se poate obtine!

acum l-am zărit pe bulică ăsta!!!

auzi, "e normal"!!! =))
du-te mă, că numai în românia vezi directori cu 12 clase, şi primari cu 4, şi alea la ajutătoare!!! biggrin.gif

ups, şi canada, uitam... "a doua românie", nu???
doar că p'acolo se parleşte engleza... la fel de analfabet ca româna, este??? biggrin.gif
Till
Citeaza (mifty @ Nov 1 2010, 11:29 AM) *
acum l-am zărit pe bulică ăsta!!!

mah, nu cumva vroiai sa scrii altceva, bropabil ?
Hiram Abiff
Citeaza (Till @ Nov 1 2010, 12:16 PM) *
mah, nu cumva vroiai sa scrii altceva, bropabil ?

... e arab ... si bea apa botabila ... pentru ca ea curge pe sub botul camilei batrubede ... laugh.gif
mifty
bă, voi chiar credeţi că bulă n-are nevastă, copii, etc???
sau aveţi impresia că pe voi v-a adus barza??? rolleyes.gif
Hiram Abiff
Citeaza (mifty @ Nov 1 2010, 11:44 PM) *
bă, voi chiar credeţi că bulă n-are nevastă, copii, etc???
sau aveţi impresia că pe voi v-a adus barza??? rolleyes.gif

si care e legatura intre Bula ... noi ... si Romanii fara vize in Canada ?! laugh.gif
Till
Citeaza (Hiram Abiff @ Nov 2 2010, 05:15 PM) *
si care e legatura intre Bula ... noi ... si Romanii fara vize in Canada ?! laugh.gif

Bula se uita la voi doi (Hiram Abiff & canadocul ajuns ACASA) si se mineaza de felul in care v-o puneti unul altuia prin diverse orificii. Romanii raman fara vize.
Hiram Abiff
Citeaza (Till @ Nov 2 2010, 09:57 PM) *
Bula se uita la voi doi (Hiram Abiff & canadocul ajuns ACASA) si se mineaza de felul in care v-o puneti unul altuia prin diverse orificii. Romanii raman fara vize.

De unde pana unde bre tilica dragostea dintre mine si carnadoc ?! laugh.gif Ca suntem teoretic pe aceasi parte a balustradei balconului cu vedere la prostime ...

Si tu de unde ai mai inventat-o pe asta cu romanii nu au nevoie de viza ca sa vina aici .... nu ca pe retardatul de rnad l-ar avantaja intrarea fara viza de turist in Canada, dar intreb si eu laugh.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Hiram Abiff, esti prosta rau fetico, ala de a postat e clona lui tilica.
clona-neclona, tipu' te-a vazut ca te aplecai peste balustrada,
si in acel moment te-am patruns eu prin orificiul buco-anal.
in felul asta ti-am salvat viata, fraiero. laugh.gif
Hiram Abiff
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Nov 3 2010, 09:02 PM) *
Hiram Abiff, esti prosta rau fetico, ala de a postat e clona lui tilica.
clona-neclona, tipu' te-a vazut ca te aplecai peste balustrada,
si in acel moment te-am patruns eu prin orificiul buco-anal.
in felul asta ti-am salvat viata, fraiero. laugh.gif

Atunci daca tu crezi ca sunt o ea ... da-mi o limba tandra pe circumcizie. Poate o vezi mai de aproape si o sa intelegi si tu ca protuberantele sunt la baietei. Buco-analul e la amibe ca tine. laugh.gif

Marsh la culcare ca e noapte la romanica. Maine ai scoala baietel. Iar te asculta din geografie si iar o dai cu buco-analul. Chiar vrei sa ramai in analele hotnews-ului ? Mai ia-te in gura cu noi. laugh.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Hiram Abiff @ Nov 3 2010, 09:41 PM) *
Atunci daca tu crezi ca sunt o ea ... da-mi o limba tandra pe circumcizie. Poate o vezi mai de aproape si o sa intelegi si tu ca protuberantele sunt la baietei.

retardule, ai fost fotografiat la nudisti! chestia aia a ta are 2 cm in erectie, si se cheama cucui sau aparat de facut pipi, eventual poti sa-ti stergi okelarii de "protuberanta". laugh.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Nov 4 2010, 09:58 PM) *
retardule, ai fost fotografiat la nudisti! chestia aia a ta are 2 cm in erectie, si se cheama cucui sau aparat de facut pipi, eventual poti sa-ti stergi okelarii de "protuberanta". laugh.gif

retardule, mai intreaba ma-ta de mine ? da' sor'ta ?
Hiram Abiff

In general imi pl de barbita ta. De la un timp incoace, o sterg de baticul lu' ma-ta. E o placere. Tanti Nelly are batic de matase. Chiar o sti pe aia cu MATASE !? Ma-ta se de la turci. laugh.gif

Vai de capul tau. Esti neiesit din casa. Incerci sa faci glume de tocilar care se da si el baiat de cartier. Patetic. Esti varza. laugh.gif
Hiram Abiff
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Nov 4 2010, 10:33 PM) *
retardule, mai intreaba ma-ta de mine ? da' sor'ta ?

Mereu intreaba bre de tine. Zic ... "A crapat mah piticania aia de clona ?" ... "Dar ma-sa ?" laugh.gif

Azi m-a intrebat: "Rahatul ala cu ochi cand moare in chinuri ?" ... din astea ... femei rele ... laugh.gif
Hiram Abiff

okelarii !? ... esti genratia Hi5. Marsi ca ti se raceste grisul cu lapte. Lasa forumurile pentru oameni mari.

Bre pulete, ti-am zis ca de cand ti-a dat primul floc pe coi, nu mai ai voie sa vorbesti in diminutive ?

Vrei si tu baietel sa-mi vezi semnul de la Dodge, asa de la 1" deplasandu-se spre mufarina ta cu 65 mph ? aaaa, am uitat, esti minor, si iti trebuie si viza. Atunci marsh la culcare. E tarziu si esti in crestere. Dupa ce ca esti piticanie, o sa ramai si mai mic. laugh.gif
Musafir
Nu vor scoate niciodata viza pt canada,ieo teapa cine a spus,oricum cine ajunge in Canada munceste pe rupte acolo si cu atit ramai.
Eu am avut contract de munca pt canada sa muncesc si un ofiter de viza roman din ambasada Canada de la Bucuresti,a fost cu fata la cearceaf sa nu imi dea viza,dar bani au fost opriti.
Iti cer atitea acte de parca mergi la plaja acolo,cand am auzit de garantii imobiliare si 300 mii dolari in cont de minim 1 an pusi in cont,i-am explica ca bani si etc ramaneam aici si numai plecam,sint extra perversi si nesimtiti ce de la ambasada Canada din bucuresti strada kiselef.
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Musafir @ Nov 21 2010, 06:52 PM) *
Nu vor scoate niciodata viza pt canada,ieo teapa cine a spus,oricum cine ajunge in Canada munceste pe rupte acolo si cu atit ramai.

indubitabil
Citeaza
Iti cer atitea acte de parca mergi la plaja acolo,cand am auzit de garantii imobiliare si 300 mii dolari in cont de minim 1 an pusi in cont,i-am explica ca bani si etc ramaneam aici si numai plecam,sint extra perversi si nesimtiti ce de la ambasada Canada din bucuresti strada kiselef.

eh, se mai uita si ei la fatza omului inainte sa-i dea drumu din lagar ...
Till
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Nov 21 2010, 08:23 PM) *
eh, se mai uita si ei la fatza omului inainte sa-i dea drumu din lagar ...

daaaaa, nu-i admit decât pe aia mai tuciurii, asa, si cu privirea vie si stralucind de inteligenta ....

pe incapabilii ailalti îi re-routeaza catre destinatii de toata jena, suedia, germania, austria sau danemarca, poate chiar si spre usa laugh.gif

klavos78
Citeaza (Till @ Nov 23 2010, 11:05 AM) *
daaaaa, nu-i admit decât pe aia mai tuciurii, asa, si cu privirea vie si stralucind de inteligenta ....

pe incapabilii ailalti îi re-routeaza catre destinatii de toata jena, suedia, germania, austria sau danemarca, poate chiar si spre usa laugh.gif

Buna, ma numesc Claudiu si sunt din cluj napoca id meu e klavos78@yahoo.com si vreau s avorbesc cu romani care sunt in canada prin calgary in special sau in alte locuri far ranchiuna k multumesc
e prima dat in viata mea si am tot vrut sa postez unele mici intrebari pe astfel de situri, intradevar nu am vrut sa o fac sa nu intru in polemina, e chair miezul nopti si citesc cele scrise de circa 5 ore scuze dac nu scriu tocmai gramatical.pentru multi dintre noi este un vis asa cum a fost si pentru mine un vis de a ajunge altundeva adica un loc mai diferit de cel in care sunt sau in care mi-am facut viata acel vis era canada nici macar nu ma gandeam la bani ma gandeam la viitor si lka ce frumos sa fie viata chair da va fi pe scurt sau pe viitor intradevar se munceste pe acel salatiu de 2000 dolari si dupa o luna de zile de truda si munca de jos nu prea poti agonisi mare lucru dar te multumesc asa cum este pentru ca simti alceva, dorul de casa te macina si de doboara cel mai mult mai ales dac parinti sora si mama si tatal tau sunt acasa in romania, am plecatr in 2006 in montreal la ceva romani nu miam gasit de lucru fara referinte si ajutor mi s educeau banu repede acasa nu vroiam sa ma intorc fara bani cheltuiti era dea dreptul frustant pt mine asta era adevarul, si aveam o vecina care ma ajutat cu un job in calgary dupa un an am schimbat joburile destul de lejer dar cam pe acelasi salar si eram nemultumit caci doream sa strang repede bani s ama intorc acasa, situatia mea era mai dificila adica Visul meu de afi in canada caci am muncit doi ani in romania sa strang bani si am imprumutat la banca sa merg in canada drci visul meu devenit realitate si cred ca ma integrasem repede si rezsistasem deci visul avea sa se SPULBERE repede la vestea ca mama mea are CANCER si trebuie sa ma intorc sa fiu acasa pentru restul zilelor ramase de trait sa fim impreuna sa fiu langa ea, inevitabilul sa intamplat am ajuns casa in ianuarie 2008 si mama a murit dupa trei luni din 2008 au murit bunicul meu si bunica anul asta sora lui tata a murit, iar tatal meu s-a imbolnavit si si a trebuit sa fie operat, A FOST padete din viata mea cei doi ani de zile cu bune si frumoase , mie imi expira rezidenta la an u in aprilie si nu stiu cesa fac?????????? vreau s aprelungesc rezidenta si ma tot gandesc ca pe viitor sa ma reintorc cel putin mai astept umpic caci cu criza???? prieteni nu prea am de ajutata nu te ajuta nimeni trebuie specificat lucrul acesta si am investit vreo 10000 de dolari sa ajung si sa am rezidenta permanenta si acum????? ce sa fac??? cum s aprocedez??? incotro s-o apuc?? ce ar fi mai bine sa fac???? recunosc sunt nostalgic, singur nu as pleca, caci iar miar fi greu trebuie iar sa o iau de la inceput de la zero Acum nu stiu e cu criza asta nimeni nu prea discuta probleme serioase ci lucuri de distractie si contradictori is de atmosfera,, voi ar trebui sa luati in serios aceste lucruri pentru uni chiar insemna ceva , si sunt multi care sunt normali nu neaprat ipocriti, vreau s avorbesc si pe messenger , cu romani din cluj care sunt acasa acum sau cu cei care au fost pe mess sau pe e-mail sa-mi scrieti sa comunicam sa impartim impresi si solutii chiar imi doresc lucrul acesta, vroiam sa creez o publicatie cu romani de pretutindeni ar trebui s ane ajutam intre noi nu sa ne barfim si s ane certam sa fim uniti si sa luptam important e sa comunicam si sa spunem realitatea si adevarul nu sa ne ascundem, mie recunosc nu mie roz viata ma macin si ma framant din pacate asta e romania te lupti dar trebuie s apierzi tot timpul, DECI OTI CEI CARE VOR SA-MI SCRIE ASTEPT CU NERABDARE SI PRIETENIE SA DICUTAM SI SA COMUNICAM PE E-MAIL SAU MESSENGER FETE SAU BAIETI SAU FAMILII, trebuie sa ne iubim uni pe alti si trebuie sa ne ajutam asa putin cum se poate, iubesc oameni, iubesc romania si canada si alte tari iubesc toata lucrurile si alte tari anglia si cipru, dar trebuie s afim uniti indiferent cum suntem si s alasam orgoliile la o parte, va multumesc si imi cer scuze dac v-am deranjat, CLAUDIU +40754261917 SI e-mail: klavos78@yahoo.com, va pup
Maria
Flory, tu esti? unsure.gif
Un Canadian Ramas in Canada
Citeaza (AdrianSB @ May 20 2010, 06:07 PM) *
Ati abandonat mormintele stramosilor vostri pentru ce ..??? pentru mancare si stabilitate?Nu aveti viatza sociala si nici canadieni nu o sa fiti in vecii vecilor chiar cu buzunarele doldora (prietenia nu se cumpara cu viza)Probabil ca ati mintit ca sunteti catolici ci nu ortodoxi ca sa beneficiati de maximum de ajutor!Si acolo in Canada va prefaceti ca sunteti Canadieni....va feriti de romani si dormiti in ipocrizie si ignoranta.MORALA??::::Ati abandonat si lepadat tot ce aveati de parca v-ati vandut sufletul diavolului.Rupeti-va spatele si ridicati pe alti iar cand va indestulati material o chemati pe Mirabela Dauer ca sa va mintit ca ati inchiriat un colt de romanie.Dormiti mai departe in ignoranta voastra LASI PREFACUTI CE SUNTETI....

HaHaHa!!!
Am plecat din cauza celor ca tine, care improasca orice si pe oricine. Ajutor? Anul trecut, in plina criza, am facut peste 90000 cad net [dupa taxe] si fara prea mult efort. Si nu am vechime asa mare aici, doar 8 ani. Anul asta ma invart tot pe-acolo. Sunt destul de multi romani in Canada care o duc foarte bine. Cei care nu,...sunt frustrati ca tine, care nu fac nici un efort. Multi dintre noi, cei din Canada, si eu personal, aveam situatii foarte bune in Romania. Ce nu intelegeti "voi" este motivul pentru care am plecat. Banii nu sunt motivatia principala. Am prevazut inaintea multora cursul pe care se indrepta tara si am decis ca vrem altceva. Asa cum unii nu sunt potriviti pentru emigrare, asa si noi nu ne putem complacea in sistemul din tara. Viata sociala avem, nu ne duce tu grija. Avem si romani prieteni, putini si testati, ce-i drept, dar si canadieni. Si daca mi se intampla ceva, un canadian o sa ma ajute, nu un roman. Ca nu sunt in postura de a cere ajutor, e altceva. Canadieni suntem. O data ce stii engleza si esti serios, te accepta imediat sistemul, fara discriminare. Ceea ce este perceput de imigranti drept discriminare este nesiguranta ca la un job nu poti comunica si face ce trebuie sa faci. Si cand poti periclita siguranta si viata oamenilor, nu se joaca nimeni.
Sufletul, ti l-ai vandut tu, ca esti plin de ura. Si alt motiv pentru care am plecat din Romania este chiar Mirabele Dauer si cei ca ea (e.g., Adrian Paunescu).
Atata timp cat nu invatati sa fiti toleranti, sa ascultati macar parerile/ideile celorlalti si sa invatati din greseli, nu veti ajunge nicaieri.
Nu inteleg de unde atata inversunare si ura impotriva romanilor din Canada. Inteleg ca va este greu in tara, dar castigati ceva cu ura asta. Va place sa traiti inveninati de ura. Pacat. Ar trebui sa invatati de la noi, nu sa ne
Cineva a spus ca era ultima optiune daca nu reuseai in Europa. Cred ca am fugit cat mai departe. Si btw, traiu-i mult mai dulce si mai usor in Canada decat in Europa.
Lasi? Ignoranti?Mai gandeste-te.
Un Craciun Fericit tuturor romanilor!
Ardelean
Citeaza (Un Canadian Ramas in Canada @ Nov 24 2010, 08:08 AM) *
HaHaHa!!!
Am plecat din cauza celor ca tine, care improasca orice si pe oricine. Ajutor? Anul trecut, in plina criza, am facut peste 90000 cad net [dupa taxe] si fara prea mult efort. Si nu am vechime asa mare aici, doar 8 ani. Anul asta ma invart tot pe-acolo. Sunt destul de multi romani in Canada care o duc foarte bine. Cei care nu,...sunt frustrati ca tine, care nu fac nici un efort. Multi dintre noi, cei din Canada, si eu personal, aveam situatii foarte bune in Romania. Ce nu intelegeti "voi" este motivul pentru care am plecat. Banii nu sunt motivatia principala. Am prevazut inaintea multora cursul pe care se indrepta tara si am decis ca vrem altceva. Asa cum unii nu sunt potriviti pentru emigrare, asa si noi nu ne putem complacea in sistemul din tara. Viata sociala avem, nu ne duce tu grija. Avem si romani prieteni, putini si testati, ce-i drept, dar si canadieni. Si daca mi se intampla ceva, un canadian o sa ma ajute, nu un roman. Ca nu sunt in postura de a cere ajutor, e altceva. Canadieni suntem. O data ce stii engleza si esti serios, te accepta imediat sistemul, fara discriminare. Ceea ce este perceput de imigranti drept discriminare este nesiguranta ca la un job nu poti comunica si face ce trebuie sa faci. Si cand poti periclita siguranta si viata oamenilor, nu se joaca nimeni.
Sufletul, ti l-ai vandut tu, ca esti plin de ura. Si alt motiv pentru care am plecat din Romania este chiar Mirabele Dauer si cei ca ea (e.g., Adrian Paunescu).
Atata timp cat nu invatati sa fiti toleranti, sa ascultati macar parerile/ideile celorlalti si sa invatati din greseli, nu veti ajunge nicaieri.
Nu inteleg de unde atata inversunare si ura impotriva romanilor din Canada. Inteleg ca va este greu in tara, dar castigati ceva cu ura asta. Va place sa traiti inveninati de ura. Pacat. Ar trebui sa invatati de la noi, nu sa ne
Cineva a spus ca era ultima optiune daca nu reuseai in Europa. Cred ca am fugit cat mai departe. Si btw, traiu-i mult mai dulce si mai usor in Canada decat in Europa.
Lasi? Ignoranti?Mai gandeste-te.
Un Craciun Fericit tuturor romanilor!

RESPECTELE MELE. Good point, vorba romanului Cioroianu (ex ministru de externe)
Sarbatori fericite si tie, un an nou cat mai bun.
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (klavos78 @ Nov 24 2010, 01:20 AM) *
prieteni nu prea am de ajutata nu te ajuta nimeni trebuie specificat lucrul acesta si am investit vreo 10000 de dolari sa ajung si sa am rezidenta permanenta si acum?????

10k ca sa ajungi in Canada ? no offence, da' tre sa fii mare prost sa cheltui 10k pentru asta ... doar daca nu ai dat banii la vreo fufa sa se marite cu tine pentru rezidenta ...
Citeaza
ar trebui s ane ajutam intre noi nu sa ne barfim si s ane certam sa fim uniti si sa luptam important e sa comunicam si sa spunem realitatea si adevarul nu sa ne ascundem

indubitabil
Till
Citeaza (AdrianSB @ May 20 2010, 06:07 PM) *
Ati abandonat mormintele stramosilor vostri pentru ce ..??? pentru mancare si stabilitate?
Nu aveti viatza sociala si nici canadieni nu o sa fiti in vecii vecilor chiar cu buzunarele doldora (prietenia nu se cumpara cu viza)

aaaaa, nuuuu, mândrul si dreptul român ramas acasa nu se vinde asa simplu, pe o viza laugh.gif

ca sa fie EL prieten cu tine trebuie sa-l duci la cârciuma, sa-i dai de baut si crapat în stomacul lui lihnit, trebuie sa vii cu valiza plina de cafele si ciocolate cu alune, sa aduci cartuse de kent si cafea wienner, doar asa poate catadicseste vajnicul plaies sa-ti zica "prietene" ...

ce stiti voi, un român adevarat se mituieste si se cumpara greu...
Elena
12. Aug.
-Ne-am cumparat o casa noua in Canada.
Sunt foarte emotionat.
Aici e atat de frumos.
Muntii sunt de o splendoare nedescrisa.
Abia astept sa ii vad acoperiti de zapada.

14. Oct.
-Canada. E cea mai frumoasa tara de pe Pamant.
Frunzele au primit toate acele minunate nuante
de culoare galbena si portocalie.
M-am plimbat cu masina prin natura si am vazut cativa cerbi.
Sunt atat de gratiosi.
Cerbii sunt cele mai frumoase animale.
Cred ca am ajuns in paradis.
Iubesc Canada.

11. Nov.
-Ziua sarbatorii nationale.
In curand incepe vanatoarea cerbilor.
Nu imi vine sa cred ca cineva poate sa ucida un animal atat de frumos.
Sper ca va ninge in curand.
E atat de frumos aici.

2. Dec.
-Azi noapte a nins pentru prima oara.
M-am sculat si am vazut ca este alb peste tot ca in cele mai frumoase vederi.
Am iesit afara, am curatat in fata casei si apoi ne-am batut cu bulgari de zapada (eu am castigat).
Cand a trecut masina de curatat zapada am curatat din nou in fata curtii.
Tara deosebita.
Iubesc Canada.

12. Dec.
-Azi noapte a nins iarasi.
Masina a curatat zapada din nou.
Ne-a blocat intrarea in curte.
Aici e splendid.

19. Dec.
-Azi noapte a nins iarasi.
N-am putut sa scot masina sa merg la lucru.
Aici e intr-adevar foarte frumos numai ca sunt obosit de curatat zapada (lopatarie).
Din nou masina aia blestemata.

22.Dec.
-Cacatul asta alb nu s-a oprit toata noaptea.
Am bataturi la maini de la lopata si ma doare spatele.
Aceasta maimuta cu masina parca se ascunde dupa colt si numai asteapta sa termin de curatat in fata curtii.
La naiba.

25. Dec.
-Craciun Fericit pe naiba.
A nins din nou zapada asta nenorocita.
Daca il prind pe homosexualul ala cu masina il omor.
Fu..le. ..... ca nu arunca mai multa sare (pt. topit zapada) pe sosele.

27. Dec.
-Azi noapte iarasi zapada.
Nu ies de trei zile din casa doar ca dau cu lopata intr-una dupa ce trece masina.
Nu pot pleca nicaieri, auto este blocat sub un deal de zapada si mai e si foarte frig pe deasupra.
Au spus ca la noapte va mai cadea inca 30 cm de cacatul asta de zapada.

28. Dec.
-Prognoza a fost proasta.
S-au mai depus 50 cm nu 30 cm.
Daca se continua asa nu se va topi pana la vara.
Masina de curatat a ramas blocata si maimutoiul a venit la mine sa imi ceara lopata.
I-am spus ca am rupt deja 6 curatand rahatul ce mi l-a aruncat in fata curtii.
Era cat pe ce sa ii dau in cap cu lopata.

4. Jan.
-Am iesit din casa in sfarsit.
M-am dus pana la alimentara sa cumpar de mancare si la intoarcere am lovit un cerb.
Auto avariat in valoare de $3000.
Bestiile de cerbi trebuie omorate.
Sunt peste tot.
De ce oare nu i-au omorat vanatorii toamna trecuta?

3. Mai
-Am dus masina la mecanic.
Incredibil cat de mult a ruginit de la sarea aia nenorocita care se arunca peste tot, tot timpul iernii ca sa topeasca zapada si tot degeaba.

10. Mai
-Ma mut in Florida.
Nu imi pot imagina cum cineva normal poate trai in Canada asta
mifty
mersic, tot voiam să le-o pun şi nu mai ştiam de unde s-o iau!!! biggrin.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
mifty, ia de-aici

2 Mai
Am incercat sa-mi iau bilet dar cel mai curand e pe 15 Iunie. Doamne, cati Romani pleaca! Ii inteleg.

13 Iun.
Imi dau seama ca ACASA e acum Canada unde e zapada cand trebuie sa fie zapada, unde e soare cand trebuie sa fie soare, unde imi pot lasa masina deschisa si cu cheile in ea pe strada, unde caini gasesti doar de cumparat sau pe gratis de la magazine, unde nu sunt injurat pe strada, unde nu sunt gropi sa-mi rup picioarele, unde imi pot controla temperatura in casa, unde am aer conditionat, unde vanzatoarele au placerea de a ma servi si nu bunavointa de a-mi face un serviciu, unde soarele se reflecta in geamurile zgarie-norilor si nu in gunoaiele de pe strada, unde “spaga” nu exista decat printre grupurile de emranti care vor sa transforme Canada in Romania, China, Uganda, unde lumea iti spune “Yes, please”, “No, please” si “Excuse me” in loc de “Da nu vezi, de ce mai intrebi?”, “Nu ba!” si “Uita-te ba pe unde mergi bai ochelaristule”, unde in caz de urgenta sosesc politia (in masini), pompierii si salvarea in acelasi timp. Poate nici Canada nu e perfecta dar macar acolo mai sunt inca oameni care cred acest lucru

15 Iun.
E clar ca toate greselile se platesc! Nu am realizat ca am depasit cele 6 luni cat aveam dreptul sa stau in afara Canadei si prin urmare mi s-a refuzat intrarea.

http://jurnal.emigrareviza.ro/jurnalul-unui-emigrant/
curiosul
Citeaza (ott @ Jul 30 2008, 04:34 PM) *
Ca de altfel, m-am asteptat sa nu fie inteles ceea ce am scris, no surprise here. Mai citeste o data, si poate vei intelege mai bine. Nu mi-e rusine de tara mea...Avem atitea de aratat lumii, istoria noastra...Mmmmmda Insa intr-adever, mi-e rusine sa aud vinzatoarea de la aprozar luindu-mi copilul de 5 ani la "misto", (ca la asta observi ca sintem faimosi). Mi-e rusine sa-mi aduc prietenii de aici si sa fie furati prin autobuze (139 din Bucuresti). Insa, in afara de mitocaniile, si genul de a vorbi, si spaga si coruptia, a la Romania, a mai ramas ceva din tara mea de care mi-e dor. Si astea sint amintirile, de care vorbeam.
Aici, nu mirosi "toaleta" de la distanta, pe unde am umblat in Romania in 2003, o miroseai de la 1 km.
Aici, nu merge ca la Romania, cu spaga si datu'n cap la colt de strada, cu alba neagra. Aici ai un prezent linistit, si un viitor asigurat daca te tii de treaba. Orice meserie este apreciata daca te tii de ea.
Vino si tu in Canada...de ce nu? Sint multi aici pe forum care nu te vor, insa eu ce treaba am cu tine? Nu vii pe spinarea mea! Vii pe spinarea lor. si vei vedea cum e treaba. Daca nu-ti place, du-te inapoi...Personal (si parerea mea nu contreza), eu nu am nimic impotriva subiectului.
Veniti!
Suza-ma, insa da, sint fericita aici, sint mindra ca sint romanca...Si da, imi lipsesc amintirile. Insa vremurile alea, oriunde oi fi in lume, nu se mai intorc niciodata. Life goes on...

Care este motivul pentru care pe un forum in limba romana scrii in engleza?
O7BAAO
Ce'i aia Canada? laugh.gif
Vizitator_dan.
Citeaza (Musafir @ Jul 10 2008, 02:35 PM) *
Dragii mei,nu aveti ce cauta in Canada,si reporterul care a scris acel articol o stie ca nu se va intampla asta nici peste 10 ani ,romanii sunt sub nivelul de existenta,daca v aintereseaza o mica comparatie,Africa e mai bine cotata decat Romania. Aici in Canada,nu merge cu marlania cu cersetoria organizata care prinde in Europa,aici cum te-a prins,te impacheteaza si via Romania.Am vazut intr-o zi o tiganca cersind la uncolt,de soc ce aveam,nici nu puteam articula vreun cuvant,dar nu a durat 5 minute si au venit baietii cu duba si au imbarcat-o rapid.M-am bucurat mult,dar tot inca eram socat.Au mai fost bande de romani care cica erau bine organizate si au fost prinse furand de la vilage de valeurs,tradus inseamna ca furau de la un magazin cu lucruri d emana a saptea mobila haine etc,lucruri f ieftine cu care nu t eimbogatresti,sau facut numai de cacao,apoi a mai fos tun cas cu niste hoti de bancomate,dar dupa fete se vedea clar proveninenta si etnia lor,dar le spunea romani.Asa ca fratilor dupa cum a mai scris cineva,noi canadienii avem nevoie de viza sa mergem in America care ne este tara vecina,asa ca nu o sa permita canadienii libera intrare.De fapt imi aduc aminte ca spune ao dat apremierul Canadei,cand veti fi la nivelul economic celor din UE,atunci cu siguranta veti avea libera intrare,dar dupa cum stiti ceea ce s eintampla in tara,saracia si promiscuitatea si toate la un loc,luativa gandul si nu va mai imbatati cu apa rece ca nu merge.

Vizitator_dan.
Mai incet cu "noi canadienii". Eu cred ca ai fost un amarat in Romania, foarte posibil complexat , si cred ca esti la fel de amarat si complexat si in Canada. In principiu romanii care au ales sa emigreze in Canada au dorit sa-si piarda urma, adica ceva de genul- aveau stea in frunte si nu puteau scapa de ea aici, ex. domnisoare amatoare de chefuri care nu mai gaseau pe cine sa prosteasca, domni prieteni cu Bahus, etc. Sunt si emigranti seriosi din Romania dar acestia au fost pacaliti sa emigreze in Canada si regreta profund acest lucru. Emigrantii romani seriosi s-au dus in tari civilizate precum Germania, Austria, Elvetia, Anglia. etc, si nicidecum Canada. Sa fim seriosi, Canada este o tara exotica, frumoasa de vizitat, dar si tarile Africane sunt frumoase pentru turism...........
adip
Citeaza (Vizitator_dan. @ Dec 30 2010, 09:18 PM) *
Emigrantii romani seriosi s-au dus in tari civilizate precum Germania, Austria, Elvetia, Anglia. etc, si nicidecum Canada. Sa fim seriosi, Canada este o tara exotica, frumoasa de vizitat, dar si tarile Africane sunt frumoase pentru turism...........
Superb laugh.gif laugh.gif laugh.gif
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (adip @ Dec 31 2010, 04:36 AM) *
Superb laugh.gif laugh.gif laugh.gif

pai doar se stie ca Australia, Canada sau US sunt tari de fosti puscariasi tongue.gif
Fireman jim
Citeaza (din_Canada_ajuns_ACASA @ Dec 31 2010, 08:54 PM) *
pai doar se stie ca Australia, Canada sau US sunt tari de fosti puscariasi tongue.gif

nu mumai de puscariasi ci si de emigranti ce locuiesc in remizele de pompieri si foarte prolifici pe forumuri
indubitabil in fiecare pompier din burnaby BC zace un psiholog in fiecare tulumba un vis de frustrat
n
Citeaza (Generalul Store @ Jul 13 2008, 01:18 PM) *
Mda... dupa un an de tras in jug (la propriu, fiindca, dupa cum stii, asa se munceste aici, esti stors ca o lamaie) te duci o saptamana ori doua in Cuba sau Dominicana ca sa stai cu burta la soare ... pe niste sume astronomice (2 persoane= 3500-4000 para). Aiurea, mon cher. De banii astia iei un bilet la Romanica , stai 2 saptaani si te simti bine cu neamurile si prieteni, si o saptamana mergi in Grecia, Tunisia, Croatia la preturi umane. Iesi mai ieftin... Sau daca nu, sacrifici statul la soare si mergi la un dentist de incredere ca sa te faca boboc fara sa dai 4-5000 de para. Think about...smile.gif)

oare? ne lasi cu abureala? locuiesc in sua de ceva ani si republica dominicana sa mergi matalica.. la mexic haway cu 1500 $ 7 zile ce are? dute in romania sa stai cu rudele pe 1000 $ biletu si lasa abureala! toti ciripiti ca e rau in america.. dar e rau pt romanasii fitzosi cu telefoane de manelisti si cafea cu 5 $ ! cine munceste are si are si concedii cu 2000 $ de sta la soare 10 zile fara grije.. ma intreb atat de irationali suntem incat nu vedem realitatea? slaviti Europa de parca curge lapte si miere ... sa fim realisti! spuneti adevarul cat e de usor sa traiesti si ce aveti in americi nu mai faceti pe nacajitii.. de atata cafea cu 5$ bere si marihuana ...
in sua unde stau romanasii au bmw si fitze dar nu case ! si plini de datorii... care e om si munceste are si nu se plange .. daca esti o jighodie in romania .. si trec anii fara sa ai nimic asa vei fi oriunde te muti! omul sfinteste locul! daca e om! deci... america e pt cei ce muncesc! cei ce vor ceva! nu pentru manelisti tigani si parveniti ~ bafta!
Goe
Citeaza (n @ Feb 27 2011, 06:52 PM) *
oare? ne lasi cu abureala? locuiesc in sua de ceva ani si republica dominicana sa mergi matalica.. la mexic haway cu 1500 $ 7 zile ce are? dute in romania sa stai cu rudele pe 1000 $ biletu si lasa abureala! toti ciripiti ca e rau in america.. dar e rau pt romanasii fitzosi cu telefoane de manelisti si cafea cu 5 $ ! cine munceste are si are si concedii cu 2000 $ de sta la soare 10 zile fara grije.. ma intreb atat de irationali suntem incat nu vedem realitatea? slaviti Europa de parca curge lapte si miere ... sa fim realisti! spuneti adevarul cat e de usor sa traiesti si ce aveti in americi nu mai faceti pe nacajitii.. de atata cafea cu 5$ bere si marihuana ...
in sua unde stau romanasii au bmw si fitze dar nu case ! si plini de datorii... care e om si munceste are si nu se plange .. daca esti o jighodie in romania .. si trec anii fara sa ai nimic asa vei fi oriunde te muti! omul sfinteste locul! daca e om! deci... america e pt cei ce muncesc! cei ce vor ceva! nu pentru manelisti tigani si parveniti ~ bafta!

Tu ai casa?Masina?Asigurare medicala?
Cati prieteni ai?
Ce faci in timpul liber?
mifty
Citeaza (Goe @ Feb 27 2011, 07:37 PM) *
Tu ai casa?Masina?Asigurare medicala?
Cati prieteni ai?
Ce faci in timpul liber?

tu ai casă?
maşină?
asigurare medicală?
câţi prieteni ai?
sunt din carne şi oase, sau pe toţi îi cheamă cutare.jpg?
ce faci în timpul liber (adică ăla în care nu eşti în faţa "ordinateur"-ului)?
Goe
Citeaza (mifty @ Feb 27 2011, 07:41 PM) *
tu ai casă?
maşină?
asigurare medicală?
câţi prieteni ai?
sunt din carne şi oase, sau pe toţi îi cheamă cutare.jpg?
ce faci în timpul liber (adică ăla în care nu eşti în faţa "ordinateur"-ului)?

Unde dai si unde crapa..duh.. blink.gif
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.