Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Depresia-un inamic de temut
Hotnews.ro Forum > Sanatate > Psihic
pagini: 1, 2
theditza04
Sunt convinsa ca multi dintre noi au avut perioade de depresie unii mai lungi,altii mai scurte dar toti au fost afectati de ea.De ce? cum ? si in ce fel? v-ati intrebat vreodata? unii zic ca e din cauza stresului,altii din cauza vremii,sunt persoane care cred ca are de-a face si cu poluarea iar altele cu aglomeratia urbana.Ei bine nu stiu la voi cum e,dar la mine cand se instaleaza,e grav.Nu-mi vine sa ies din casa si sa dau ochii cu nimeni.Nimic nu ma multumeste si fiecare lucru ma deranjeaza cumplit.Din pacate tine mai mult de cateva saptamani,perioada in care imi vine sa plec undeva in lume departe si sa uit de tot.De cele mai multe ori sunt depresiva si incerc sa gasesc cauza dar nu o gasesc.Am fost la doctor si mi-a recomandat niste pastile : http://genericbuy.info/?prod=celexa care sunt din ierburi si nu costa porea mult.Acum am inceput sa ma simt mai bine,sunt mai calma si mai rabdatoare si acord mai multa atentie celor din jur. biggrin.gif
Bioshock
Cert este ca orice tratament psihiatric se face pe termen indelungat,dar cand nu vei mai lua pastilele ce vei face?depresia nu este de la stres neaparat,ai avut un eveniment,ceva care te-a marcat profund si odata ce s-a instalat nu mai poti scapa indiferent de tratament,trebuie tu sa te obisnuiesti,sa te autocontrolezi.Cel mai bun remediu as zice este sa iesi in aer liber la plimbari cu prietenii mai ales cand incepi sa simti ca ceva te supara pe fond psihic,daca te inchizi in tine poate fi devastatoare,multi nu inteleg ca depresia este una dintre cele mai puternice boli care afecteaza psihicul,foarte multe morti in lume din urma acestei afectiuni,mai bine zis sinucideri.Iti urez sanatate si cine stie, vindecare rapida!
jazz
Lucrez intr-un domeniu in care vad de foarte multe ori diagnosticul: depresie situationala. E numita asa evident pt ca e cauzata de un episod critic din viata clientului si care a intristat profund persoana respectiva (de la despartiri de partener, la decesul persoanelor apropiate samd). Este o problema extrem de frecventa, din pacate. De cele mai multe ori, se prescrie medicatie, desi eu cred ca modul asta de tratare este abuziv si de multe ori nu ajuta, dimpotriva, individul devine dependent de anti-depresive si ca atare, sare din lac in put. Se mai prescriu in paralel si sedintele cu psihologul.

Concret, ca metoda anti-medicatie si anti-depresie, exista cea numita Relaxare progresiva publicata (RMP)de dr Edmund Jacobson in 1929. Este o metoda de relaxare musculara profunda si nu necesita imaginatie, vointa or autosugestie.

Un mini rezumat al metodei:

Procedura te invata sa-ti relaxezi muschii in 2 etape. Mai intai se aplica in mod deliberat tensiune pe anumite grupe de muschi, apoi atentia trebuie indreaptata spre observarea modului cum muschii se relaxeaza si cum tensiunea dispare.

Nu poti avea o senzatie de caldura in corp, de buna stare si in acelasi timp sa traiesti un stress psihic. Cand metoda este perfect stapanita se poate folosi ca o pastila anti-stress, anti-anxietate. RMP reduce rata pulsului si tensiunea arteriala.

Eficienta in:

in tratamentul tensiunii musculare, anxietatii, insomniei, depresiei, oboselii, sindromul colonului iritabil, spasmului muscular, durerilor de spate si gat, tensiunea arteriala ridicata, fobii moderate, balbaieli.

Inainte de a practica aceasta metoda consultati-va cu daca aveti una din urmatoarele istorii medicale: leziuni severe, spam muscular, probleme cu spatele .... pt ca tensionarea deliberata a muschilor poate duce la o exacerbare a oricarei conditii medicale pre-existente.
jazz
Citeaza (jazz @ Jun 2 2010, 06:59 PM) *
Inainte de a practica aceasta metoda consultati-va medicul , daca aveti una din urmatoarele istorii medicale: leziuni severe, spam muscular, probleme cu spatele .... pt ca tensionarea deliberata a muschilor poate duce la o exacerbare a oricarei conditii medicale pre-existente.

argatu

Vezi de pe linkul de mai jos foarte multe probleme psihiatrice

http://www.scribd.com/documents
Musafir
Numele meu este Flory am 20 de ani,traiesc impreuna cu parintii mei,tatal meu e genul de om care se respecta pe el,isi cumpara mereu tic-tac,dropsuri fiind pensionar el face piata pentru intreaga familie,i place sa manance la ore fixe cum il doare ceva isi cumpara repede pastile,e un om care se respecta,dar este genul de om care azi se duce intr-un loc il vorbeste pe unul de rau si cand se intoarce il vorbeste pe celalalt,mereu este vesnic nemultmit de viata lui,mama femeie harnica dar foarte artagoasa,face totul pentru mine,mancare,spala dar niciodata nu a stiut sa se apropie de mine ca o prietena,ne certam foarte des si jigneste omul la punctele sensibile.Cei 2 de cand au pierdut primul apartament lupta se si-l tina pe acesta,au trecut si ei prin multe,dar au o idee fixa despre bani ,si de foarte multe ori isi fac reprosuri unul la altul,chiar de la un timp ma acuza pe mine ca leam distrus vietile,se iau l cearta din cauza mea,arunca .Eu mai am 2fratii casatoriti.Eu din cauza unei profesoare care batea,apoi ma lasat primul prieten,apoi cel de al 2 lea ma inselat cu prietena mea ,de la varsta de 15 ani ma lupt cu o depresie,niciodata nu mi-au permis parintii sa-mi traiesc viata,am stat doar inchisa in casa,sa invat,am 20 de ani dar ma simt ca l 80 la varsta mea am mers doar de vreo 3 ori l disco,si tot mama mi a impus sa mi incep viata sexula si si l ora actuala sunt domnisoara.Ma simt foarte singura,multi nu intelege ce am,ma lasa singura la nevoie,pana nici fratii nu ma inteleg,deoarece uneori sunt mai recalcitranta datorita depresiei.Toata viata am stat inchisa in camera aceasta ,am probleme mari si l scoala deoarece de cand a aflat ca am probleme cu nervii diriginta nu ma suporta,as vrea foarte mult sa ma plimb,sa ma distrez,sa ma duc l munte,undeva unde sa-mi gasessc linistea interioara,singura prietena care o mai aveam nu mi a putut intelege nervii si a plecat akum vorbim dar relatia noastra de prietenie e foarte deteriorata.La scoala diriga ma priveaza de multe,e mereu cu ochii pe mn,anul trecut a vrut sa ma exmatriculeze,si am stat intr un parc 2 ore si am plans,apoi nu stiu cum am cazut la un examen care invatasem,am fost l 18 ani o saptamana cu mama l O STATIUNE MONTANA L CAMPINA unde trata si nervii,nu am vrut sa ma duc singura,ma speria ideea,era foarte frumos acolo,era aer curat,mai erau fete,puteai sa te plimbi sa vizitezi manastiri,era frumos numai ca intr o seara mi sa facut rau pentru ca nu eram obijnuita cu pastile.aM SUFERIT MULT DUPA iubit L AM IUBIT CA NIMENI ALTUL P LUMEA ACEASTA CHIAR L UN MOMENT DAT Am VRUT SA MA ARUNC DUPA UN POD DAR NU AM AVUT CURAJ,apoi am cunoscut un baiat,e de la tara,are un suflet foarte bun,e foarte harnic,munceste de la 14 ani pentru familia lui,e foarte sarac,abia are unde sa doarma mai are inca 2 fratii,unul din fratii are un handicap la calcat o masina cand era mic,tatal prietenului meu e alcoolic o bate p maica sa,si prietenul meu era singurul care aducea banii in casa.El e foare priceput in constructii dar de curand la dat afara.Nu mai suport sa stau cu ai mei,sa ma cert zilnic as vrea sa stau cu el dar la el nu am unde,are un teren langa casa dar nu are banii ca sa ne ridicam o casa,cu chirie e prea scump,iar apoi ne gandisem sa stam la mama in ploiesti isi lua de munca si strangeam si noi banutii ca sa facem casa,dar mama e foarte schimbatoare,aici zice ca da ca ne primeste,aici ca nu.Eu tin mult l el de fiecare data cand am vrut sa l las nu am putut,are suflet bun,cu toate ca devine violent cand e nervos,e cam necioplit,e de l tara,si timp de 3 ani ma cumparat cu banii ca sa nu ma piarda,adica imi lua tot felul de bluzite si eu acceptam pt ca aveam nevoie si parintii mei nu aveau ca sa mi ia fiind pensionari.As vrea sa uit de iadul care il traiesc cu mama si sa ma mut cu el dar nu sunt sigura p sentimentele mele,nu cred ca mai judec limpede,sunt foarte confuza,si uneori cred ca l iubesc si cred ca pot fi fericita doar eu cu mine,ca l pot cizela,uneori imi dau seama ca nu e pt mn,ca mie imi trebuia un baiat mai finut care sa ma scoata in lume,sa uit de toate problemele,dar mi-e greu sa l las si sa raman singura ca asa cum e el macar contez ca am pe cineva care ma iubeste ma protejeaza,in plus nu vreau sa i fac eu lui ce mi a facut mie primul prieten ca eu am trait o trauma.MEREU CAND VREAU SA L LAS ISI PLANGE DE MILA SPUNE CA SE OMOARA,ODATA CA SA L IERT SA PUS IN MIJLOCUL STRAZII SI BVENEA O MASINA.aVEM 3 ANI DE CAND SUNTEM IMPREUNA DAR NICIODATA NU MI A POVESTIT DE FAMILIA LUI,DE VIATA LUI EL SpUNE CA FACE ASTA CA SA NU MA SUPERE,E F SECRETOS,SE IMPRUMUTA MULT CA SA MI FACA P PLAC SI SE PREFACE CA TOATE LUCRURILE SUNT ROZ IN FATA MEA DAR EL FACE SACRIFICII MARI.in plus de 3 ani nu ma dus si p mn l familia lui acasa dar el vine des la mine i e rusine ca e sarac,in plus fratii mei il detesta ca e sarac,si tata lui nu a vrut sa se prezente la logodna noastra.Dar doar p el il mai am,desi imi pare rau ca eu mereu i am spus totul desp mn sunt o fire mai deschisa,si parca regret ca nu mi am trait viata sa cunosc si eu mai multi baietii pt ca l 15 ani cand fetele cunosteau baietii eu invatam,apoi cand nu am luat capacitatea am murit de durere,am stat o saptamana sa nu ies din casa,inchisa in mine,trista,imi pare rau ca am respins atatia baietii pt el.Pe de alta parte doamna doctora psihiatru ma bate l cap sa ma duc l voila sau predeal sa mai ies din mediul asta urat dar ma sperie idea,mi ar face bine un psihoterapeut sa vorbesc mult pt ca in sufletul meu sa strans niste rani care nu se mai sterg,eu naiva.mica,candva nu stiam ca lumea e rea,povesteam l toti orice, m au ranit multi,pacat ca nu am banii de psiholog.Iau de 3 ani antidepresive dar degeaba,cand plang ametesc ma simt slabita,ma dor mainile picioarele,dupa ceafa,imi amortesc mainile picioarele,lesin,scade glicemia,tensiunea,am palpitatii,fac atacuri de panica,vb urat,am cosmaruri,sufar de nervii l stomac,nu as avea nimic,patesc asta doar cand ma sperie cineva sau ma supar si plang.as fi vrut sa ma duc si l voila sau predeal dar mi e cam frica,in plus anul acesta dau bac -ul nici macar de munca nu pot sa mi iau pt ca diriga e cu ochii p mn si daca am o lipsa doar ma exmatriculeaza si pierd nu un an ci 3 ca eu am trecut prin sam (arte si meserii)plus 2 ani seral si ar fi pacat,nu pot nici sa muncesc,nici sa ma mut cu chirie nimic visez sa fiu fericita sa am ocasa mica dar frumoasa cu o alee mare si o gradina,as fi vrut mult sa fiu mamica tanara cand copilul meu va fi mare sa merg cu ea in discoteca,vreau fata pentru ca poate fata mea va fi mai fericita ca mn,copii nu stiu imi imblanzesc inima,uit de orice suparare,de obicei sunt foarte copilaroasa si lucrurile dragalase imi plac mult,dar e ciudat eu ma bucur de lucruri care alte fete nu se mai bucura,mai dau in mintea copiilor si ma dau in leagan,as fi in stare sa sar coarda sau sa stau cu lopatica in nisipi,fiecare lucru cat de mic si nesemnificant ma inveseleste prea mult,excesiv de mult,poate ca nu mi am trait copilaria,adolescenta.vreau sa ma duc sa escaladez muntii sa trabat tara in lung si in lat dar apoi vreau o viata linistita,multe flori o casuta mica si o fetita superba care sa i fac rochite sa o aranjez,va fi o noua flory,o flory mai fericita,si o sa i spun ce e bine si ce e rau,si o sa fiu mai prietenoasa asa cum mama nu a fost cu mn,o sa i dau mai multa libertate cum mama nu mi a dat.pe o parte as vrea si o nunta ca in povesti,merit la cat am suferit mai ales ca sunt domnisoara si akum,dar deocamdata traiesc in umbra,sunt derutata,confuza,ba vreau sa ma las de scoala sa mi iau d munca,ba sa ma mut cu chirie cu prietenul meu,uneor as vrea sa l parasesc ca sa mi traiesc viata,sunt intr un intuneric profund din care nu pot iesi.pe alta parte as vrea sa ma realizez in cariera,sa studiez l o facultate,dar nu mai am rabdare atatia ani desi sa stau cu mama e greu ca mereu ma face numai nebuna,ca ma duce l nebuni,eu o injur pentru ca din cauza ca plang vorbesc foarte urat,sunt o persoana care iubeste viata imi place sa cant am cantat si p scena si stiu ca as fi putut ajunge departe,boala ma tinut ocupata mi a pus o banda l ochii si au trecut anii din viata mea degeaba p langa mn,iata ca am 20 d ani dar eu nu mi amintesc ce am facut de l 15 si pana acum,imi place foarte mult sa ma imbrac elegant,toata lumea imi spune ca sunt frumoasa si eleganta,si daca nu as fi avut credinta in Dumnezeu as fi murit pana acum.ce sa ma mai fac?de ceva timp de fiecare data cand ma trezesc ma trezesc cu o tristete periculoasa care ma conduce spre moarte,si de vreo 3 sapt de cand am inceput sc,de cand el sa mutat l mn,ma trezesc neodihnita,fara putere in maini picioare,mi s inclesteaza,imi simt oasele fara forta,nu pot sa ma trezesc,cad ca intr un lesin,ma trrezesc fara energie,fac totul lent,chestia e ca pana seara tristetea se duce daca plec in alte locuri dar apoi a 2 a zi diminetata ma trezesc cu acceasi tristete care ma sperie,posibil sa fie de l somn,mi a fost greu ca am inceput sc(cu toate ca nu ma trezesc de dim)apoi venirea lui,si l inceput ma trezea in fiecare dim ca se ducea l munca si eu cand ma trezeste cineva din somn mi e rau am nervii l stomac,acum nu ma mai trezeste,si e bine,nu mai m am certat cu nimeni,totul e ok,cu toate ca inainte am facut crize de plans,m am certat,dar a trecut,dar ce ma sperie e tristetea periculoasa cu care ma trezesc in iecare dim,e ca o criza,imi trece numai dak ma descarc l cineva dak nu ma conduce spre moarte.ce sfaturi imi dati?
din_Canada_ajuns_ACASA
Citeaza (Musafir @ Sep 29 2010, 07:54 AM) *
ce sfaturi imi dati?

mai bine te duci in padure
tzurlogen
ce sfaturi imi dati?

ai putea sa-ti faci blog.
omul
ce sfaturi imi dati?

Flory, toti barbatii este mistreti, io zic sa iti dedici viata scrisului. Sunt sigur ca vei ajunge o a doua Hertha Muller.
maria
Cum sa nu fii depresata? Eu de exemplu nu pot sa ma hotaresc cu orele ce poseta sa asortez la pantofi. Plus ca problemele sentimentale ma dau gata. Misu de la guvern ma tot preseaza sa-mi maresc sanii, Mario de la multinationala sa-i reduc. Si ambii mi-au dat deja banii pentru asta. Pe de alta parte, Dorel de la scularie ma place asa cum sunt. Oare la care sa-i spun ca-s gravida?
mifty
maria: zi-i lu' Canadezu!!! biggrin.gif

restu: mă, voi nu v-aţi prins că primul post e reclamă la pastilele alea???

flory: deci ai 20 de ani, ai o relaţie cu un "şantajist sentimental", şi nişte părinţi care mai degrabă ţi-ar da cu ceva în cap...
bănuiesc că în afară de chestia cu nervii n-ai alte belele... sfatul meu: lasă tot, şi du-te!!!
găseşte-ţi ceva de muncă "pe-afară", sau măcar într-un oraş suficient de departe de al tău, să le fie greu alor tăi sau "logodnicului" să-ţi vină pe cap, şi fii optimistă!!!
măcar la 20 de ani abia începi viaţa, n-o termini!!!

era să uit: dacă pleci, nu dispera de la prima problemă!!!
o să mai ai destule, aşa că, urechile ciulite, ochii treji, şi nu-ţi pierde speranţa!!!
PsihologBucuresti
Numele meu este Flory am 20 de ani,traiesc impreuna cu parintii mei,tatal meu e genul de om care se respecta pe el,isi cumpara mereu tic-tac,dropsuri fiind pensionar el face piata pentru intreaga familie,i place sa manance la ore fixe cum il doare ceva isi cumpara repede pastile,e un om care se respecta,dar este genul de om care azi se duce intr-un loc il vorbeste pe unul de rau si cand se intoarce il vorbeste pe celalalt,mereu este vesnic nemultmit de viata lui,mama femeie harnica dar foarte artagoasa,face totul pentru mine,mancare,spala dar niciodata nu a stiut sa se apropie de mine ca o prietena,ne certam foarte des si jigneste omul la punctele sensibile.Cei 2 de cand au pierdut primul apartament lupta se si-l tina pe acesta,au trecut si ei prin multe,dar au o idee fixa despre bani ,si de foarte multe ori isi fac reprosuri unul la altul,chiar de la un timp ma acuza pe mine ca leam distrus vietile,se iau l cearta din cauza mea,arunca .Eu mai am 2fratii casatoriti.Eu din cauza unei profesoare care batea,apoi ma lasat primul prieten,apoi cel de al 2 lea ma inselat cu prietena mea ,de la varsta de 15 ani ma lupt cu o depresie,niciodata nu mi-au permis parintii sa-mi traiesc viata,am stat doar inchisa in casa,sa invat,am 20 de ani dar ma simt ca l 80 la varsta mea am mers doar de vreo 3 ori l disco,si tot mama mi a impus sa mi incep viata sexula si si l ora actuala sunt domnisoara.Ma simt foarte singura,multi nu intelege ce am,ma lasa singura la nevoie,pana nici fratii nu ma inteleg,deoarece uneori sunt mai recalcitranta datorita depresiei.Toata viata am stat inchisa in camera aceasta ,am probleme mari si l scoala deoarece de cand a aflat ca am probleme cu nervii diriginta nu ma suporta,as vrea foarte mult sa ma plimb,sa ma distrez,sa ma duc l munte,undeva unde sa-mi gasessc linistea interioara,singura prietena care o mai aveam nu mi a putut intelege nervii si a plecat akum vorbim dar relatia noastra de prietenie e foarte deteriorata.La scoala diriga ma priveaza de multe,e mereu cu ochii pe mn,anul trecut a vrut sa ma exmatriculeze,si am stat intr un parc 2 ore si am plans,apoi nu stiu cum am cazut la un examen care invatasem,am fost l 18 ani o saptamana cu mama l O STATIUNE MONTANA L CAMPINA unde trata si nervii,nu am vrut sa ma duc singura,ma speria ideea,era foarte frumos acolo,era aer curat,mai erau fete,puteai sa te plimbi sa vizitezi manastiri,era frumos numai ca intr o seara mi sa facut rau pentru ca nu eram obijnuita cu pastile.aM SUFERIT MULT DUPA iubit L AM IUBIT CA NIMENI ALTUL P LUMEA ACEASTA CHIAR L UN MOMENT DAT Am VRUT SA MA ARUNC DUPA UN POD DAR NU AM AVUT CURAJ,apoi am cunoscut un baiat,e de la tara,are un suflet foarte bun,e foarte harnic,munceste de la 14 ani pentru familia lui,e foarte sarac,abia are unde sa doarma mai are inca 2 fratii,unul din fratii are un handicap la calcat o masina cand era mic,tatal prietenului meu e alcoolic o bate p maica sa,si prietenul meu era singurul care aducea banii in casa.El e foare priceput in constructii dar de curand la dat afara.Nu mai suport sa stau cu ai mei,sa ma cert zilnic as vrea sa stau cu el dar la el nu am unde,are un teren langa casa dar nu are banii ca sa ne ridicam o casa,cu chirie e prea scump,iar apoi ne gandisem sa stam la mama in ploiesti isi lua de munca si strangeam si noi banutii ca sa facem casa,dar mama e foarte schimbatoare,aici zice ca da ca ne primeste,aici ca nu.Eu tin mult l el de fiecare data cand am vrut sa l las nu am putut,are suflet bun,cu toate ca devine violent cand e nervos,e cam necioplit,e de l tara,si timp de 3 ani ma cumparat cu banii ca sa nu ma piarda,adica imi lua tot felul de bluzite si eu acceptam pt ca aveam nevoie si parintii mei nu aveau ca sa mi ia fiind pensionari.As vrea sa uit de iadul care il traiesc cu mama si sa ma mut cu el dar nu sunt sigura p sentimentele mele,nu cred ca mai judec limpede,sunt foarte confuza,si uneori cred ca l iubesc si cred ca pot fi fericita doar eu cu mine,ca l pot cizela,uneori imi dau seama ca nu e pt mn,ca mie imi trebuia un baiat mai finut care sa ma scoata in lume,sa uit de toate problemele,dar mi-e greu sa l las si sa raman singura ca asa cum e el macar contez ca am pe cineva care ma iubeste ma protejeaza,in plus nu vreau sa i fac eu lui ce mi a facut mie primul prieten ca eu am trait o trauma.MEREU CAND VREAU SA L LAS ISI PLANGE DE MILA SPUNE CA SE OMOARA,ODATA CA SA L IERT SA PUS IN MIJLOCUL STRAZII SI BVENEA O MASINA.aVEM 3 ANI DE CAND SUNTEM IMPREUNA DAR NICIODATA NU MI A POVESTIT DE FAMILIA LUI,DE VIATA LUI EL SpUNE CA FACE ASTA CA SA NU MA SUPERE,E F SECRETOS,SE IMPRUMUTA MULT CA SA MI FACA P PLAC SI SE PREFACE CA TOATE LUCRURILE SUNT ROZ IN FATA MEA DAR EL FACE SACRIFICII MARI.in plus de 3 ani nu ma dus si p mn l familia lui acasa dar el vine des la mine i e rusine ca e sarac,in plus fratii mei il detesta ca e sarac,si tata lui nu a vrut sa se prezente la logodna noastra.Dar doar p el il mai am,desi imi pare rau ca eu mereu i am spus totul desp mn sunt o fire mai deschisa,si parca regret ca nu mi am trait viata sa cunosc si eu mai multi baietii pt ca l 15 ani cand fetele cunosteau baietii eu invatam,apoi cand nu am luat capacitatea am murit de durere,am stat o saptamana sa nu ies din casa,inchisa in mine,trista,imi pare rau ca am respins atatia baietii pt el.Pe de alta parte doamna doctora psihiatru ma bate l cap sa ma duc l voila sau predeal sa mai ies din mediul asta urat dar ma sperie idea,mi ar face bine un psihoterapeut sa vorbesc mult pt ca in sufletul meu sa strans niste rani care nu se mai sterg,eu naiva.mica,candva nu stiam ca lumea e rea,povesteam l toti orice, m au ranit multi,pacat ca nu am banii de psiholog.Iau de 3 ani antidepresive dar degeaba,cand plang ametesc ma simt slabita,ma dor mainile picioarele,dupa ceafa,imi amortesc mainile picioarele,lesin,scade glicemia,tensiunea,am palpitatii,fac atacuri de panica,vb urat,am cosmaruri,sufar de nervii l stomac,nu as avea nimic,patesc asta doar cand ma sperie cineva sau ma supar si plang.as fi vrut sa ma duc si l voila sau predeal dar mi e cam frica,in plus anul acesta dau bac -ul nici macar de munca nu pot sa mi iau pt ca diriga e cu ochii p mn si daca am o lipsa doar ma exmatriculeaza si pierd nu un an ci 3 ca eu am trecut prin sam (arte si meserii)plus 2 ani seral si ar fi pacat,nu pot nici sa muncesc,nici sa ma mut cu chirie nimic visez sa fiu fericita sa am ocasa mica dar frumoasa cu o alee mare si o gradina,as fi vrut mult sa fiu mamica tanara cand copilul meu va fi mare sa merg cu ea in discoteca,vreau fata pentru ca poate fata mea va fi mai fericita ca mn,copii nu stiu imi imblanzesc inima,uit de orice suparare,de obicei sunt foarte copilaroasa si lucrurile dragalase imi plac mult,dar e ciudat eu ma bucur de lucruri care alte fete nu se mai bucura,mai dau in mintea copiilor si ma dau in leagan,as fi in stare sa sar coarda sau sa stau cu lopatica in nisipi,fiecare lucru cat de mic si nesemnificant ma inveseleste prea mult,excesiv de mult,poate ca nu mi am trait copilaria,adolescenta.vreau sa ma duc sa escaladez muntii sa trabat tara in lung si in lat dar apoi vreau o viata linistita,multe flori o casuta mica si o fetita superba care sa i fac rochite sa o aranjez,va fi o noua flory,o flory mai fericita,si o sa i spun ce e bine si ce e rau,si o sa fiu mai prietenoasa asa cum mama nu a fost cu mn,o sa i dau mai multa libertate cum mama nu mi a dat.pe o parte as vrea si o nunta ca in povesti,merit la cat am suferit mai ales ca sunt domnisoara si akum,dar deocamdata traiesc in umbra,sunt derutata,confuza,ba vreau sa ma las de scoala sa mi iau d munca,ba sa ma mut cu chirie cu prietenul meu,uneor as vrea sa l parasesc ca sa mi traiesc viata,sunt intr un intuneric profund din care nu pot iesi.pe alta parte as vrea sa ma realizez in cariera,sa studiez l o facultate,dar nu mai am rabdare atatia ani desi sa stau cu mama e greu ca mereu ma face numai nebuna,ca ma duce l nebuni,eu o injur pentru ca din cauza ca plang vorbesc foarte urat,sunt o persoana care iubeste viata imi place sa cant am cantat si p scena si stiu ca as fi putut ajunge departe,boala ma tinut ocupata mi a pus o banda l ochii si au trecut anii din viata mea degeaba p langa mn,iata ca am 20 d ani dar eu nu mi amintesc ce am facut de l 15 si pana acum,imi place foarte mult sa ma imbrac elegant,toata lumea imi spune ca sunt frumoasa si eleganta,si daca nu as fi avut credinta in Dumnezeu as fi murit pana acum.ce sa ma mai fac?de ceva timp de fiecare data cand ma trezesc ma trezesc cu o tristete periculoasa care ma conduce spre moarte,si de vreo 3 sapt de cand am inceput sc,de cand el sa mutat l mn,ma trezesc neodihnita,fara putere in maini picioare,mi s inclesteaza,imi simt oasele fara forta,nu pot sa ma trezesc,cad ca intr un lesin,ma trrezesc fara energie,fac totul lent,chestia e ca pana seara tristetea se duce daca plec in alte locuri dar apoi a 2 a zi diminetata ma trezesc cu acceasi tristete care ma sperie,posibil sa fie de l somn,mi a fost greu ca am inceput sc(cu toate ca nu ma trezesc de dim)apoi venirea lui,si l inceput ma trezea in fiecare dim ca se ducea l munca si eu cand ma trezeste cineva din somn mi e rau am nervii l stomac,acum nu ma mai trezeste,si e bine,nu mai m am certat cu nimeni,totul e ok,cu toate ca inainte am facut crize de plans,m am certat,dar a trecut,dar ce ma sperie e tristetea periculoasa cu care ma trezesc in iecare dim,e ca o criza,imi trece numai dak ma descarc l cineva dak nu ma conduce spre moarte.ce sfaturi imi dati?

Cu depresia nu este de gluma!
Nu renunta la antidepresive decat daca psihiatrul iti spune ca este in regula. Ar fi bine ca in paralel sa te vezi si cu un psihoterapeut.
Intr-adevar medicatia te ajuta pe moment, iti permite sa-ti refaci resursele, dar un psihoterapeut te poate ajuta sa vezi viata cu mai multa incredere in ceea ce poti sa faci.
RECLAMA ZICI? NEAH

Este un grup la care poti sa participi fara sa platesti. Astfel, poti sa vorbesti cu ceilalti participanti despre problema ta.
minflo80
Pe langa psihiatru, psiholog si medicamentatia alopata mai sunt si produse naturiste/suplimente impotriva depresiilor, stresului si insomniilor.. cel mai mare avantaj al acestora este lipsa efectelor secundare. In cazurile grave este posibil sa nu fie suficiente, fiecare caz in parte este unic pana la urma.
adina
Citeaza (minflo80 @ Dec 24 2011, 01:21 PM) *
Pe langa psihiatru, psiholog si medicamentatia alopata mai sunt si produse naturiste/suplimente impotriva depresiilor, stresului si insomniilor.. cel mai mare avantaj al acestora este lipsa efectelor secundare. In cazurile grave este posibil sa nu fie suficiente, fiecare caz in parte este unic pana la urma.

e cineva interesat de un club al depresivilor? in bucuresti..o intalnire in care sa vorbim sa desfasuram diverse activitati..lasa-ti un mesaj
ilina1212
[Sunt o fosta pacienta cu depresie,anxietate si altele grave.Am facut terapie prin telefon cu cineva care m-a adus la o stare perfecta.Va las adresa mea de mess daca doriti sa o cautai pe persoana respectiva;ilina1212
Vivi99
Si eu am avut probleme cu o usoara depresie si anxietate si va spun din proprie experienta ca este foarte important sa citesti despre situatiile prin care treci, sa intelegi care sunt cauzele tulburarii tale si sa urmezi sfaturile pe care le gasesti, dar pe site-uri avizate, din surse sigure, informatii de incredere. Eu asa am facut si mi-am revenit, dar trebuie multa perseverenta. Cele mai bune informatii le-am gasit pe site-ul www.depresiv.ro.
viviana
Eu am incercat sa ma repun pe picioare singura. Am aflat de diferite tehnici de pe www.depresiv.ro, le-am aplicat si au functionat zic eu. Important e sa vrei sa faci o schimbare in viata ta, sa mai ai inca dorinta si puterea sa lupti cu astfel de boli.
limarom
Cred ca toti au perioade mai lungi sau mai scurte, mai dese sau mai rare de depresie. important este ca orice depresie are un motiv si acolo trebuie umblat. daca stiti motivul, atunci va trebui combatut. eu de cate ori am astefl de stari incerc sa imi fac de lucru si sa ies. afara vezi alti oameni si iti iei gandul.
Diana10
Buna! Cred ca sunt depresiva, am dureri de cap, sunt tot timpul obosita si nu ma pot concentra. Ce pot face sa trec mai repede peste asta? Sa ma duc la psiholog sau la psihiatru? Ajutoor!
Lexa
Citeaza (Diana10 @ Sep 12 2012, 02:38 PM) *
Buna! Cred ca sunt depresiva, am dureri de cap, sunt tot timpul obosita si nu ma pot concentra. Ce pot face sa trec mai repede peste asta? Sa ma duc la psiholog sau la psihiatru? Ajutoor!

Draga Diana, pentru Depresie exista un medicament bun numit Venlafaxina, pentru concentrare exista un medicament numit Acutil, dar exista o problema, in Psihiatrie nu exista medicamente bune, exista doar medicamente eficiente sau ineficiente si numai un medic de specialitate iti poate stabili un diagnostic si un tratament adecvat. Pentru ca toti suntem diferiti si reactionam diferit la emotii.
Am inteles ca vrei sa treci repede peste asta, ei bine nu se poate, daca, cu adevarat se demonstreaza ca esti depresiva un tratament poate dura de la cateva luni la cativa ani. Daca este vorba de ceva psihic, un psiholog te poate ajuta, daca este o dereglare chimica la nivelul creierului ( vezi Serotonina ) atunci ai nevoie rapid de un psihiatru. Pentru a evita o internare care poate sa fie o adevarata trauma iti recomand sa mergi mai bine la un cabinet particular si la un medic mai cu experienta, ceva de genul: Profesor Doctor in Stiinte Medicale pentru a fi sigura ca vei primi un diagnostic bun din prima. Iti doresc Sanatate si numai bine !

Eu am scris pe acest forum pentru ca am si eu o problema, sunt singur si am nevoie de o prietena, am in jur de 30 de ani si nu mai suport singuratatea. Nu pot alege o fata normala pentru ca si eu sunt depresiv si iau zilnic medicamente si toate fetele pe care le-am avut cand au aflat au fugit de mine. Id-ul meu este cataluca82@yahoo.com
Sper ca intr-o zi cineva sa vada acest mesaj si sa ma caute. Eu arat foarte bine, singura problema la mine sunt atacurile de panica si depresia. De aceea sper sa gasesc pe cineva care sa ma poata intelege, nu sa rada de mine pe la spate.
Va doresc tuturor Sanatate si tie Diana numai bine !
Cristina Cristea
e cineva interesat de un club al depresivilor? in bucuresti..o intalnire in care sa vorbim sa desfasuram diverse activitati..lasati un mesaj

Buna, Minflo.
Ai reusit sa faci grupul celor cu depresie?
Eu sunt psiholog si putem colabora pentru astfel de intalniri.

Cu mult drag,
Cristina smile.gif
http://vindeca-depresia.com/
ioana
Nu trebuie sa te panichezi pentru starile pe care le ai. Cu totii avem astfel de momente in viata. Eu te sfatuiesc sa mergi la un medic specialist si sa nu iti faci tu filme. Un psihiatru iti va spune exact ce ai si ce tratament sa urmezi, daca este cazul iti va prescrie antidepresive. Important este ca orice depresie are un motiv si doar un medic specialist ne poate ajuta sa ne dam seama unde s-a produs declicul. Eu de cate ori am astefl de stari incerc sa imi fac de lucru si sa ies, incerc sa ma gandesc la alte lucruri. iti recomand un site www.depresiv.ro acolo gasesti multe articole pe tema asta.
Maria
Buna Ioana! si eu citesc articolele de pe depresiv.ro si chiar ma ajuta. Incerc sa nu ma gandesc la faptul ca sufar de aceasta boala, dar uneori ma cuprinde o anxietate teribila, pe care pur si simplu nu o pot controla.
mihaela
Citeaza (theditza04 @ Apr 11 2010, 07:39 AM) *
Sunt convinsa ca multi dintre noi au avut perioade de depresie unii mai lungi,altii mai scurte dar toti au fost afectati de ea.De ce? cum ? si in ce fel? v-ati intrebat vreodata? unii zic ca e din cauza stresului,altii din cauza vremii,sunt persoane care cred ca are de-a face si cu poluarea iar altele cu aglomeratia urbana.Ei bine nu stiu la voi cum e,dar la mine cand se instaleaza,e grav.Nu-mi vine sa ies din casa si sa dau ochii cu nimeni.Nimic nu ma multumeste si fiecare lucru ma deranjeaza cumplit.Din pacate tine mai mult de cateva saptamani,perioada in care imi vine sa plec undeva in lume departe si sa uit de tot.De cele mai multe ori sunt depresiva si incerc sa gasesc cauza dar nu o gasesc.Am fost la doctor si mi-a recomandat niste pastile : http://genericbuy.info/?prod=celexa care sunt din ierburi si nu costa porea mult.Acum am inceput sa ma simt mai bine,sunt mai calma si mai rabdatoare si acord mai multa atentie celor din jur. biggrin.gif

bunica mea sufera de depresie, dar are si probleme cu tensiunea. crezi ca daca i-as da pastilele astea ar fi bune pentru ea? doare toata ziua, nu face nimic, nu vorbeste.... astept rasp. merci anticipat
Trofin
Daca vreti sa scapati de problemele cu panica si depresiile acestea prin care am trecut si eu si stiu cum e,cititi acatistul Sfantului Mucenic Efrem cel Nou,este numit ,,super-grabnic"ajutator si vindecator in aceste probleme.Si sa stiti ca o sa va faceti bine.Nu exista sa patiti ceva sau sa va pierdeti mintile cum se spune este doar niste stari de moment...astea sunt minciuni ca sa indoape cu pastile oamenii care se tem sa ,,nu-si piarda mintile"am trecut si eu prin senzatii de astea si nu mi-am pierdut nici o minte:))(vi se pare asta) Nu mai cautati raspunsuri pe internet ca mai mult o sa va sperie cu minciuni.Eu am avut nadejdea ca o sa ma fac bine si asa incet incet mi-am revenit.Aceasta nu trece de odata...sa zici:,,nici azi nu mi-a trecut ...sa vad cum ma simt azi"si iar sa cazi in stari ,,nashpa"trece un pic cate un pic ...cititi acatistul Sf.Mucenic Efrem cel Nou si sa mi raspundeti dupa ce v-ati facut bine.Luptati ca se poate.Si psihologii te zapacesc cu prostiile lor.eu am mers odata si pe urma nu m-am mai dus ci am luptat si m-am rugat lui Dumnezeu si Sf.Efrem cel Nou.M-am hotarat sa citesc acatistul si paraclisul o data pe zi timp de 40 zile(dupa 20 de zile eram alt om)Multumesc lui Dumnezeu si Sfantului Efrem.SE POATE SCAPA.In paralel mergeti si va spovediti ca sa fiti cu totul usurati.Va rog sa ma credeti ca o sa va faceti bine.Eu am trecut prin aceste stari din cauza ca am fost un drogat.si m-am lasat brusc.Nu va lasati inselati de imagini si altele(eu nu aveam curajul nici sa ma mai uit la televizor si sa aud vesti proaste ca ma panicam...si acum ma uit nu mai am nici o treaba.Sunt Crestin Ortodox...nu apartin vreunei secte.Doar ca stiu prin ce treceti si vreau sa va ajut.Uitati cateva despre viata si minunile Sf.Efrem Cel Nou:http://sfantul-mare-mucenic-efrem-cel-nou.blogspot.ro/
Moastele Sfantului le aveti la Manastirea Dragomirna jud.Suceava,Icoana facatoare de minuni la Sihastria Rarau,in Jud.Harghita la Sf,Gheorghe.Adresa mea de mail este trofinvlad89@yahoo.com,daca mai aveti nevoie de sfaturi si adrese.va pot trimite si niste iconite cu Sfantul gratis...nu caut sa fac bani ci doar sa impartasesc ajutorul Sfantului care m-a facut bine si pe mine.Si acatiste gasiti in librariile ortodoxe de pe google.Doamne ajuta.
Musafir
Citeaza (Trofin @ Apr 8 2013, 09:15 PM) *
SE POATE SCAPA.In paralel mergeti si va spovediti ca sa fiti cu totul usurati.Va rog sa ma credeti ca o sa va faceti bine.Eu am trecut prin aceste stari din cauza ca am fost un drogat.si m-am lasat brusc. Doamne ajuta.

Multumim Trofin,
Poate apar si alte marturii ale vindecarilor cu ajutorul ucenicilor lui Iisus si daruiti cu usurinta savarsirii de minuni, ca niste dumnezei si purtatori de Dumnezeu dupa HAR.
Doamne ajuta !

ACATISTUL Sfantului Efrem cel Nou :
http://sfantul-mare-mucenic-efrem-cel-nou....el-nou-nea.html

PARACLISUL Sfantului Efrem cel Nou :
http://sfantul-mare-mucenic-efrem-cel-nou....el-nou-nea.html
absent
Citeaza (Maria @ Nov 9 2012, 03:01 PM) *
Buna Ioana! si eu citesc articolele de pe depresiv.ro si chiar ma ajuta. Incerc sa nu ma gandesc la faptul ca sufar de aceasta boala, dar uneori ma cuprinde o anxietate teribila, pe care pur si simplu nu o pot controla.

incearca sa te detasezi de toate, sa fii prezent(a) in viata ta, macar pentru cateva clipe, atunci toate temerile, grijile, vor dispare, ele reprezinta proiectii din trecut sau din viitor.
tu poti stapani prezentul si simti viatza, daca inveti sa taci in sinea ta :
http://www.youtube.com/watch?v=0eAx_Xse3ZA
vizor
Citeaza (absent @ Apr 13 2013, 07:42 PM) *
incearca sa te detasezi de toate, sa fii prezent(a) in viata ta, macar pentru cateva clipe, atunci toate temerile, grijile, vor dispare, ele reprezinta proiectii din trecut sau din viitor.

uita-te pe vizor inainte sa lasi gandurile sa intre in casa inimii tale
cu timpul, vor obosi sa te mai caute

http://www.youtube.com/watch?v=ghzOYDZFIIE
Marina T
Intr-o perioada depresiva sau in care credem ca simtim pe pielea noastra aceasta stare , este recomandat sa faci multe lucruri care te binedispun fizic si psihic. Din ce in ce mai multi sufera de aceasta afectiune care este foarte periculoasa atat in randul barbatilor cat si al femeilor. Am vazut de curand un studiu in care scria ca femeile sunt de doua ori mai predispuse decat barbatii. Pe depresiv.ro am aflat asta si multe altele. Mi se pare foarte OK!
Elena Popa
Citeaza (Marina T @ May 21 2013, 11:35 AM) *
Intr-o perioada depresiva sau in care credem ca simtim pe pielea noastra aceasta stare , este recomandat sa faci multe lucruri care te binedispun fizic si psihic. Din ce in ce mai multi sufera de aceasta afectiune care este foarte periculoasa atat in randul barbatilor cat si al femeilor. Am vazut de curand un studiu in care scria ca femeile sunt de doua ori mai predispuse decat barbatii. Pe depresiv.ro am aflat asta si multe altele. Mi se pare foarte OK!

Buna
Am observat ca ai vorbit despre siteul despresiv.ro, ma bucur ca exista vizitatori ai siteului. Vreau sa spun ca pe mine m-a ajutat enorm pentru ca am aflat ce e cu mine cand treceam printr-o perioada mai grea din cauza unei relatii care s-a terminat cam urat, dar am trecut peste asta acum si datorita platformei depresiv.ro pentru ca am acumulat informatiile care erau necesare pentru a intelege ce se intampla si ca sa trec peste. Odata ce constientizezi care e problema devine mai usor dupa aceea sa o si rezolvi. Mult noroc tuturor!
miruna_codreanu
Buna! La mine starea de depresie a venit odata cu momentele stresante de la serviciu. Aveam sarcini din ce in ce mai multe si erau zile in care ajungeam acasa spre dimineata, fara sa ma mai pot odihni normal. Lipsa de somn, teama de a nu rezolva in timp activitatile m-au adus intr-o stare de depresie. Am luat tratamente inutile care mi-au facut mai mult rau, pana cand sa gasesc un remediu naturist eficient care pentru mine a insemnat o noua speranta. Bine spunea cineva pe aici ca puteti apela si la tratamente naturiste! Depress Forte si credinta cred ca m-au salvat. Am tinut cura 3 luni cu niste capsule pe baza de plante si acum am reusit sa-mi schimb jobul, am o stare de bine in permanenta si chiar am planuri mari cu viata mea. Aaa, probabil o sa ma apuc si eu sa citesc articolele de pe as face reclama dar yote ca nu pot. In afara de Depress va recomand sa va uitati neaparat la articolul acesta care pe mine m-a ajutat f mult: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6116249-venit-urta.htm
Sa auzim numai de bine! “Zambeste si lumea va zambi tu tine!”
Vizitator_Alina.
Depresia este o boala. Prin urmare, nu este o dovada de slabiciune de caracter, nici un soi de stare sufleteasca mai mult sau mai putin romantica si, mai ales, nu este o stare de care trebuie sa va fie rusine. Chiar si cei mai puternici oameni pot fi afectati: faptul de a fi deprimat nu va transforma intr-o “mimoza”. In curand veti putea sa reincepeti urcusul. Ca o masina care a ramas fara baterie, daca...http://www.psiholistic.ro/blog-psiholog-galati/depresia-sfaturi-utile/
Vizitator_Alina.
Depresia este o boala. Prin urmare, nu este o dovada de slabiciune de caracter, nici un soi de stare sufleteasca mai mult sau mai putin romantica si, mai ales, nu este o stare de care trebuie sa va fie rusine. Chiar si cei mai puternici oameni pot fi afectati: faptul de a fi deprimat nu va transforma intr-o “mimoza”. In curand veti putea sa reincepeti urcusul. Ca o masina care a ramas fara baterie, daca.reclama
zambet
Citeaza (miruna_codreanu @ Nov 8 2013, 11:45 AM) *
Sa auzim numai de bine! “Zambeste si lumea va zambi tu tine!”

zambet interior
Cu randament garantat, practicat de mii de ani in Asia, iata cea mai simpla si rapida metoda de iesire din cutie, revitalizare si vindecare fizica si psihica, dar si atingerea unui nivel superior al cognoscibilitatii, pe care nici nu-l banuiai vreodata :

Exerseaza minim zece minute pe zi, seara, in liniste, departe de orice stimul extern, fara sa te gandesti la nimic.
Singura tzinta e zambetul, fara alt mobil, fara sa-l raportezi la nimic.
A doua zi, efectul este surprinzator.
In timp, odata invatat corect, devine a doua natura, il poti folosi oricand in conditii diverse de stres, cu un singur ''click'': Goleste-ti mintea. Zambeste si atat.

Acum esti un om liber.
preventia sinuciderii
Din nefericire depresia continua sa ucida.

Dar inceputul sfarsitului inseamna totdeauna TACEREA !

Actul final poate fi prevenit !
Trebuie in primul rand larg mediatizat, promovat peste tot: Preventia inseamna comunicare, apoi metode de tratament corespunzatoare, specializate.
Se sinucid copii ramasi singuri, tineri, adulti, dar trebuie sa inelegem toti ca TACEREA este cea care ucide. Si uneori nepasarea.

1. Daca ai probleme pe care le simti ca iti intuneca orizontul, mintea, daca simti ca nu mai esti tu, vorbeste ! Fa un minim efort si mergi la un specialist, sau macar la un prieten adevarat.

2. Daca observati schimbari bizare repetate in comportamentul celor apropiati, rude, prieteni, colegi, vecini...nu ezitati sa initiati comunicarea, sa intrebati ce este in neregula, cu rabdare si blandete,
stiind ca tendinta celui suferind este de a ascunde aceste stari, din pudoare sau din incapacitatea de a rationa corect. De cele mai multe ori depresia modifica metabolismul creierului, deteriorand implicit perceptia asupra realitatii si odata cu ea si capacitatea de a comunica. Suferindul este prins intr-o gaura neagra. Desi pare acelasi om cunoscut, cu un comportament aproape normal, depresivul este la un pas de moarte. Trebuie ajutat imediat daca semnalul este dat, prin acele bizarerii caracterizate prin tristete prelungita, instrainare, lipsa de comunicare (sau afirmatii cu continut morbid, amenintari cu sinuciderea, etc).
Depresia este o neputinta, o incapacitate psihoafectiva temporara dar acuta, o suferinta profunda, ascunsa, nu o reavointa sau un capriciu, iar lipsa comunicarii face restul : ucide.
Nu judecati mobilul sau slabiciunea unui om, ci actionati doar pentru indepartarea crizei.

Cercul vicios al Depresiei, pe intelesul tuturor :

Creierul recationeaza (si) conform supei chimice pe care metabolismul specific creierului o pregateste la un moment dat, in urma unor comenzi puternice date de factori generatori de stres. Traumele puternice sau frustrarile repetate, oboseala, hrana insuficienta, determina atat stari psihoafective anormale cat si, concomitent, secretii hormonale in parametri anormali, rezultand tulburari de comportament acute care se pot croniciza.

Cercul vicios al metabolismului / chimismului creierului dereglat de emotii, deregleaza la randu-i echilibrul psihoafectiv, iar perceptia realitatii se distorsioneaza sau se diminueaza.

Omul intra intr-o spirala a dezechilibrului din care nu mai ''intelege'' cum sa scape altfel decat prin sinucidere.

Metoda de preventie a actului final al depresiei, sinuciderea, este COMUNICAREA.
Exprimarea problemei de catre cel in cauza daca este posibil, sau depistarea ei de catre cei apropiati suferindului, si initierea unui dialog sub forma unui interogatoriu discret, daca este cazul.
Apoi asistenta specializata cat mai repede posibil - medic psihiatru, medicatie, psihoterapeut, psiholog, intelegere in familie, etc.
pe plaiuri mioritice
dupa numarul de comentarii, se pare ca in Romania nu exista stres, toti sunt super strong la capitolul psihic
ar fi ideal smile.gif

Citeaza (preventia sinuciderii @ Sep 20 2014, 09:29 AM) *
Actul final poate fi prevenit !
dar trebuie sa inelegem toti ca TACEREA este cea care ucide. Si uneori nepasarea.

dar voi romanii sunteti asa o natie lipsita de solidaritate si pragmatism, pe voi va distruge instrainarea si orgoliul
foarte mult orgoliu, fudulie mai pe romaneste, oameni acriti peste tot, rar sa-ti dea cineva o informatie utila

lipsa de atentie, comunicare si compasiune e evidenta, majoritatea nici nu stiu ce este
mandria ostentativa e totul, daca aluneci cat de putin, nu-ti mai da nimeni nici o atentie, ce sa mai vorbim de ajutor in momente de cumpana - e ca o insulta, nu ?

majoritatea specialistilor romani, mai ales cei care au finalizat studiile pana in 1990 dar si dupa, sunt absolut rupti de ideea de implicare cu pasiune si competenta
halatul lor alb este un Everst de neatins pentru muritorii de rand - dar si cunostintele sunt la fel ca oxigenul de pe Everest - rarefiate sau lipsa ! (da stiu: au terminat cu zece pe linie, nu e suficient ?)

ma intreb daca exista specialisti pasionati in tara, care si-au asumat din pasiune profesia, si care sa polarizeze in proiecte de grup, pagini nationale, cu numar unic de apel, terapii de grup, noutati pe tema sanatatii mentale, asa, ca in vestul salbatic de peste drum :

http://www.healthyplace.com/other-info/psy...al-health-news/
Lămâia
Printre alimentele care pot compensa un metabolism deficitar, obligatoriu legumele si fructele proaspete :

Lămâia te scapă de stres

Datorită vitaminei C, B, calciului, fierului, fosforului, potasiului, magneziului, zincului, proteinelor și carbohidraților care să găsesc în aceasta, lămâia este benefică pentru sistemul nervos, fiind un antidepresiv puternic, reducând stresul și calmând nervii.
Vizitator_Mirela.
Eu nu am suferit de depresie in adevaratul sens al cuvantului, insa au existat anumite momente in care simteam ca imi pierd echilibrul si imi dispare pofta de viata. Din fericire avem acces nelimitat la informatie si m-am mai uitat pe un site, as face reclama dar yote ca nu pot. Am gasit multe informatii despre depresie si cum sa o combati, foarte de folos.
Sabina
Este foarte bun site-ul, intr-adevar. Si eu tot pe as face reclama dar yote ca nu pot intram atunci cand am avut probleme cu depresia si ma surprinde intr-un mod placut faptul ca oamenii incep sa depasesca bariera asta sociala care ii impiedica sa ia in serios boala si sa se trateze corespunzator. Gasiti multe sfaturi de la specialisti, raspunsuri si modalitati de tratament, este extrem de util!
Mihai
Citeaza (Sabina @ Oct 23 2014, 10:32 AM) *
Este foarte bun site-ul, intr-adevar. Si eu tot pe as face reclama dar yote ca nu pot intram atunci cand am avut probleme cu depresia si ma surprinde intr-un mod placut faptul ca oamenii incep sa depasesca bariera asta sociala care ii impiedica sa ia in serios boala si sa se trateze corespunzator. Gasiti multe sfaturi de la specialisti, raspunsuri si modalitati de tratament, este extrem de util!

Despre ce site e vorba?
Multumesc pentru raspuns!
hotnewsadmin
Citeaza (Mihai @ Oct 25 2014, 10:34 PM) *
Despre ce site e vorba?
Multumesc pentru raspuns!

nu mai tin minte, l-am filtrat. Aici e loc de discutii, nu de publicitate
mentosan
Citeaza (hotnewsadmin @ Oct 26 2014, 01:32 PM) *
nu mai tin minte, l-am filtrat.

pentru tinere de minte ar fi bine sa iei......
stai, ca am uitat ..
parca erau odata niste bomboane cu aer rolleyes.gif
Andreea245
Dupa moartea fratelui meu nu reuseam sa imi mai revin. A trecut o luna, au trecut doua, un an si eu, cea de dinainte de tragedie parea a fi doar o amintire indepartata. Am slabit 12 kilograme, eram efectiv piele si os, fara pofta de mancare si fara chef de viata. Am gasit pe internet site-ul as face reclama dar yote ca nu pot . Mi-am dat seama ca prezint simptomele depresiei si m-am adresat unui medic. Acum mi-am revenit si multumesc lui Dumnezeu mi-am putut relua viata.
startul
Primul pas e mai greu, dar restul vine de la sine smile.gif

Alexandru Barca
Psiholog, ofer sedinte de consiliere gratuite in ZZZ.
Contactati-ma la: 8989989
Lasa-ti un mesaj si va resun indata

STIU SA NU-MI FAC RECLAMA
bulgar
stimati domni si doamne poate in seara aceasta va mai luminez viata si scapati de povara aceasta dar intai trebuie sa lamurim niste lucruri.
Eu am avut anxietate generalizata cu atacuri de panica tot tacamul.
am cautat raspunsuri pe tot internetul nu am gasit........
se tine ascuns inca treaba aceasta din ce cauza apar toate lucrurile acestea nu va pot spune de ce dar eu stiu raspunsul....
hai sa incepem cu inceputul acea temere pe care o simteam eu in momentul de atac de panica era un alt tip de temere nu e aceasi temere care iti tot povestesc psihologii pentru ca ei nu au trecut prin ce am trecut noi sa vada cesimtim noi in momentele acelea eu m-am videcat de treaba asta si deabea atunci am facut diferenta intre temerea de atunci si temerea de cand m-am vindecat sunt doua temeri complet diferite.
dar sa nu mai lungim mult vorba din studiile si cercetarea mea proprie am sa strig cat pot eu de tare

FRATILOR!!!!!!!! TOATA TREABA CU ANXIETATEA ATACURI DE PANICA DEPRESIE VINE DE LA UNDELE ELECTROMAGNETICE TREZITI----VA!!!!!!!

VI SE ASCUNDE DE VOI CA SA VA DISTRUGA SANATATAEA!!!!!!!

ACUM!!! daca nu ma credei ce zic facem un experiment cei cu probleme luati-va un concediu min 2 sapt si mergeti la tara sau intr-un loc ferit de <<stalpi de inalta freventa>> <<antene de telefonie mobila>> si sa folositi cat mai putin ELECTROCASNICELE din casa adipa pana la urma la tara e cel mai bine si vedeti in 2 sapt va dispare toate problemele totul revine la normal veti si uita de anxietate
dar dupa ce reveniti in 1 saptamana va revin problemele inapoi..... aceasta de dovada ca eu am dreptate puteti face testul oricand si veti vedea ca am dreptate.
pentru protectie acasa ecranativa peretii sau dati sa domnu Goagal cusca lui Farraday si vedeti cum sa va protejati si ZICETI ADIO LA ANXIETATE DEPRESII ATACURI DE PANICA poate nu ajungeti sa va loveasca neamtu` alzheimer dar daca nu ajungeti sa va protejati acolo ajungeti fratilor
bulgar
eu nu prea am timp sa la intregistrez pe toate forumurile dar care sunteti va rog trimiteti informatia pentru a avea toata lumea acces la ea eu unde nu am nevoie de inregistrare o postez multumesc mult si sanata multa
CEZAR LEFTER
[size="2"][/size][color="#00FF00"][/color] AVETI MARE DREPTATE ESTE O BOALA INGROZITOARE MA ZBAT CU EA DE 8 ANI CU O TENTATIVA DE SINUCIDERE SUNT SI SINGUR INTR O CASA MARE DIVORTAT TRISTETEA SI SINGURATATEA MA OMOARA SI LIPSA DE COMUNICARE !!!!!!! LA MINE DACA NU ERA UN MARE PROFESOR DR PSIHIATRU ERAM DUS DE MULT DINSUL MA TINE PE LINIA DE PLUTIRE CAT S O MAI PUTEA SI IESIRILE LA PREDEAL LA INSTITUTUL DE BOLI NEVROTICE UNDE MA INCARC !!!!!!!!! CINE NU STIE DUREREA PSIHICA ESTE CRUNTA IN COMPARATIE CU CEA FIZICA !!!!!!! DACA VA FACE PLACERE SUNT UN PENSIONAR DE 49 DE ANI CU ACELASI NR DE TEL DE 18 ANI 0744512436!!!!!!!! CU STIMA SI SARBATORI ASA CUM PUTEM SA LE TRAIM NOI CU DUREREA NOASTRA !!!!!!!LA PC IMI PARE RAU NU POT SA COMUNIC DECAT PUTIN PRIN PC, UIT PAROLELE ,PC ESTE VECHI SI SINCER NICI NU MA PREA PRICEP DAR ASTA NU E O RUSINE !!!!!!!
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.