Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Exista extraterestrii! Astronautul Edgar Mitchell a recunoscut
Hotnews.ro Forum > Tell me what's e-happening on the Internet > Progresul tehnologic si Sfarsitul lumii
pagini: 1, 2, 3
Ala Micu'
O stire absolut incredibila!! Nu credeam sa citesc prea curand asa ceva:

"Unul dintre cei mai cunoscuti astronauti care au participat la misiunea Apollo 14, Edgar Mitchell, sustine ca extraterestrii au contactat Pamantul de mai multe ori. NASA a pastrat insa secretul timp de 60 de ani."

Pe HotNews:

Astronaut din misiunea Apollo 14: Extraterestrii exista si ne-au contactat, dar NASA o tine secret

Pe Daily Mail:

Apollo 14 astronaut claims aliens HAVE made contact - but it has been covered up for 60 years

Nu mai am cuvinte...
ala verde
Citeaza (Ala Micu' @ Jul 24 2008, 01:31 PM) *
Nu mai am cuvinte...

nici eu
Volcano
Tipu are 77 de ani, e probabil ramolit sau l-a platit cine stie ce organizatie.

Insasi ipoteza existentei extraterestrilor care ar fi ajuns la o dezvoltare tehnologica asemanatoare cu a noastra , cam in acelasi timp, e complet irationala.
Ala Micu'
Mda, si in cele din urma se va descoperi ca de fapt e depresiv si ia Prozac de 10 ani, nu? Sau si mai bine, va avea un accident de elicopter. Come on, people. Este foarte clar de ce a aparut aceasta declaratie acum. Da, ai dreptate este de vina faptul ca are 70 de ani. Dar nu pentru ca s-a ramolit ci pentru ca acest secret il apasa de prea mult timp.

Astronautii nu erau niste tampit. Este o persoana foarte inteligenta care stie cat de importanta este aceasta informatie pentru umanitate si nu vrea sa ia secretul cu el in mormant. Ce ar putea sa-i mai faca acum NASA sau CIA? Sa-i fure noaptea proteza de pe noptiera?

Poate ca in sfarsit vor avea curaj sa vorbeasca si alte persoane implicate. Nu stiu cata lume isi da seama, dar recunoasterea existentei unor alte fiinte inteligente in Univers cu capabilitati tehnice de a ne vizita ar putea sa schimbe complet lumea in care traim.
Cassus
Cum sa nu fi fost extraterestrii pe pamant, s-a facut si un serial pe tema asta, Stargate.
Elvis
Extraterestrii au fost in sfarsit deconspirati. NASA are cunostiinta de mai multe contacte ale civilizatiilor extraterestre cu pamantenii. Probabil ca ei traiesc chiar printre noi de mai mult timp. Semnele acestei coabitari pot fi detectate de un observator atent. Exista deja o intreaga gama de servicii care sa-i ajute pe extraterestrii sa se simta pe planeta albastra ca la ei acasa, pe planeta verde.

Sa vedem cum ar arata un sejur All Inclusive al unui extraterestru in Romania.

* Cazare pe litoral in oricare din statiunile Saturn, Venus sau Neptun.

* Mancare ca la mama extraterestra acasa: O salata de batoane Mars si Milky Way si o cafea de la Starbucks.

* Ne va vizita frumusetile patriei cu un Ford Galaxy.

* Va merge sa vada spectacolele Circului Globus.

* Isi va aranja o tunsoare emo la Frizeria CiUFOlici,

* Se va uita la televizor la finala Champions League, nestiind daca sa tina cu Extraterestrii (din Barcelona) sau cu Galacticii (din Madrid).

* Si la final, deoarece i-a placut atat de mult in Romania, va profta de criza imobiliara pentru a cumpara o locuinta ieftina intr-unul din complexurile rezidentiale: Infinity Residence, Garden of Eden sau Luna Park. Nu conteaza daca ele vor fi finalizate anul asta sau nu. Multumita relatvitatii lui Einstein, e de ajuns ca extraterestrul nostru sa dea o tura de citeva secunde la viteza luminii pentru a se intoarce pe pamint cu 100 de ani mai tarziu, tocmai la timp pentru inaugurare.

O singura dorinta mai avem. Sa ne spuna cat castiga Elodia ca expat pe planeta Rosie?
Alienul romanesc
Totul incepe sa capete sens... Valentin Stan, Dan Diaconescu, Funar
convair_long
Nu trebuie luat in ras ceea ce dezvaluie Ed Mitchell. Stie ce spune si cred ca are mare curaj. Sa urmarim daca nu cumva ii vor face de capatai in urmatoarele luni. Anul acesta, e pentru prima oara de cand stiu eu, cel putin, cand mai multe oficialitati din lume incep sa avanseze idei conform carora, stiu despre existenta extraterestrilor. Responsabilul Observatorului Astronomic de la Vatican e poate, cel mai celebru pana acum , avand in vedere locul in care lucreaza. Guvernul Britanic , prin anumiti oficiali militari, recunoaste unele fapte petrecute nu cu mult timp in urma, care fapte, pana acum erau clasificate. Si sunt multe alte exemple. Personal, cred ca vom asista din ce in ce mai mult la recunoasteri pe tot globul, din partea unor oficiali guvernamentali, iar dezvaluirile, probabil ca vor cunoaste o din ce in ce mai mare amploare, in sensul ca, vor fi aduse la vedere si probe materiale. Asta se vaintampla treptat, nu imediat. Probabil ca am inceput sa traim, inconstienti cei mai multi dintre noi, un anume nivel de criza, care necesita aceste dezvaluiri. Cel mai mare impact ar fi, din pacate, pt. Biserica. Ar fi o catastrofa adevarata pt. credinciosii din toata lumea, iar asta ar putea creea disfunctii grave la nivel religios si automat, la nivel social. Nu vreau sa merg mai departe cu presupunerile.
Ca si profit tehnic al acestor eventuale recunoasteri, ma gandesc doar la motorul antigravitational, care e deja cunoscut (nu si recunoscut), posibil tehnologie extraterestra, dar nu neaparat. Principiul de baza il cunosc si eu si nu se bazeaza decat pe legile fizicii. Nu e nimic de inventat ci doar de descoperit. Extrem de simplu. Dar, la fel ca si eventuala recunoastere a existentei extraterestrilor, e tinut secret pana la epuizarea surselor de petrol, altfel se intampla miscari sociale ca si in cazul de dinainte cu Biserica. State ca cele mari exportatoare de petrol, ar deveni sarace in 24 de ore de la punerea acestui motor in fabricatie de serie. Si asta e doar un exemplu.
Cam atat. Pentru schimb de idei , ID Messenger: convair_long
spionu
mah da chiar nu va dati seama totul a inceput de la cazul roswell shi cantinua cu area 51 B)exraterestrii exista numai ca de cind e inernetu inventat lumea nu stie ce sa mai creada ci te vede cite citeste cite aude pe net shi io cred ca acest astronaut a avut mare curaj sa declare asa ceva, io sunt de parerea ca lumea tre sa stie la ce sa se astepte in viitor
Robie
Lasat-i alien-ii cat castiga Elodia asta e important smile.gif)
capcaunul
bai, nu mai fabulati aici.. nu zic ca nu exista, dar sunt si ei la casele lor, la un peste, ceva.. iar restul sunt povesti, nu ne monitorizeaza si supravegheaza nimeni, asta'i wishfull thinking de oameni dezorientati.. ca si triunghiul bermudelor, zona 4.856.364, care exista dar nu au nimic de-aface cu extraterestrii. mosu' a zis clar ca nu a vazut dovezile cu ochii lui, ci ca a fost doar intr-un cerc in care a putut sa auda de asa ceva.. adica cioc boc treci la loc. a fost astronaut, si ce daca, si aia care a strabatut america ca sa-si injunghie rivala a folosit 'daiper' ca sa nu opreasca - dezechilibrati sunt peste tot, nu numai la noi in parlament
Musafir
In secolul asta, trebuie sa fii de-a dreptul cretin sa crezi ca esti singur intr-un Univers care inca nu stim cu certitudine daca e sau nu infinit. Noi, oamenii, abia reusim sa zarim o noua planeta in marginea sistemului nostrul solar. Din punctul nostru de vedere, suntem atat de inapoiati tehnologic incat am putea spune ca nu stim daca exista sau nu alte forme de viata in Univers. Si pun pariu ca existe alte forme de viata chiar in Milky Way.

Asteptati inca 5-10 ani.
adisaan
In Romania se va simti exact ca acasa....
Drosofila
Citeaza (Musafir @ Jul 25 2008, 06:57 AM) *
Si pun pariu ca existe alte forme de viata chiar in Milky Way.

Da, confirm banuiala ta. Chiar eu am gasit niste forme de viata destul de vioaie intr-un Milky Way expirat...
Musafir
@Vizitator_Drosofila: Cum spunea si Darwin... "esti prosti!"
costica
eu sunt extraterestru
Musafir
sa discuti despre extraterestrii pare asa de "retro".

personal, ma intereseaza ca exista sau nu extraterestrii cam la fel de mult cum ma intereseaza ultima poseta cumparata de monica columbeanu.

atata gargara s-a facut in ultimii cincizeci de ani pe tema asta, incat nu stiu daca declaratia lu' mos Mitchell mai misca pe cineva.
alien
mie mi se pare atat de ciudat ca extraterestrii astia( fratii mei, de altfel) s-au gandit sa aterizeze taman in sua, mai exact prin area 51 pe-acolo, sa-si lase cadavrele in state,( ca de, conditiile de cazare is mai bune) si sa comunice numai cu oficialii nasa. ok, probabil ca aia de la nasa au cele mai bune aparate de comunicare cu alienii aia. dar de ce cercurile alea in lanurile de grau sau ce cereale or fi is facute numa la fermierii americani? le prieste solul sau cum? de ce n-au aterizat si la noi, in balcani sa ne lase un cadavru si niste cercuri perfecte prin lanurile noastre? lamuriti-ma si pe mine, un biet alien ratacit prin romania sad.gif
iulisimo
Responsabilul Observatorului Astronomic de la Vatican in caz ca nu ti-ai dat seama, i-a luat in ras pe prosti care inca mai pun botu la idiotenii de astea. Intr-adevar e retro rau sa mai vorbesti despre asa ceva, si mai cred in asta doar cei labili psihici care au nevoie sa fie controlati, si care asteapta ca alcineva sa vina sa il scoata din mizeria in care traieste. Du-te tataie la psihiatru.....!
Musafir
Voi habar nu aveti ce inseamna univers, si vorbiti ca mari cunoscatori. Habar nu aveti cat inseamna sistemul nostru solar in galaxia noastra. Habar nu aveti cat inseamna galaxia noastra in univers. Sunteti la fel de semidocti ca cei care credeau sute de ani in urma ca pamantul e plat si ca soarele se invarte in jurul pamantului.
iulisimo
Vrianta corectata!
Responsabilul Observatorului Astronomic de la Vatican in caz ca nu ti-ai dat seama, i-a luat in ras pe prostii care inca mai pun botu la idiotenii de astea. Intr-adevar e retro rau sa mai vorbesti despre asa ceva, si mai cred in asta doar cei labili psihici care au nevoie sa fie controlati, si care asteapta ca alcineva sa vina sa ii scoata din mizeria in care traiesc. Du-te tataie la psihiatru.....!
de pe Anunaki
Citeaza (alien @ Jul 30 2008, 06:53 AM) *
mie mi se pare atat de ciudat ca extraterestrii astia( fratii mei, de altfel) s-au gandit sa aterizeze taman in sua, mai exact prin area 51 pe-acolo, sa-si lase cadavrele in state,( ca de, conditiile de cazare is mai bune) si sa comunice numai cu oficialii nasa. ok, probabil ca aia de la nasa au cele mai bune aparate de comunicare cu alienii aia. dar de ce cercurile alea in lanurile de grau sau ce cereale or fi is facute numa la fermierii americani? le prieste solul sau cum? de ce n-au aterizat si la noi, in balcani sa ne lase un cadavru si niste cercuri perfecte prin lanurile noastre? lamuriti-ma si pe mine, un biet alien ratacit prin romania sad.gif

Draga extraterestrule,

Alien-i astia si-au afisat mutritele chiar si prin Balcani. Cauta si tu pe Net si ai sa gasesti tone de articole in acest domeniu. De fapt se pare ca au contacte cu mai toate statele lumii. Americanii in schimb stiu cel mai bine dintre toti pamantenii sa se faca cunoscuti. Acolo e mama Marketingului. Site-urile de limba engleza sunt cele mai citite si deci cunoscute. Ai citit tu in ultima vreme site uri in limba rusa, araba sau chineza? Ma indoiesc.

Asa ca afli lucruri despre si cu americani, englezi, australieni, francezi, germani, canadieni.

Pe de alta parte, daca maine vom vedea pe stiri ca Bush cu sefu ONU cu Putin cu alti mai mari ai lumii cum recunosc OFICiAL ca au contact cu EI si ca sunt chiar multe rase si multe lumi atunci sa vezi nebunie.

Ce s-ar intampla pe burse? Ce s-ar intampla cu Biserica? Ce s-ar intampla cu manualele scolare ? Greu de spus.

Mai zicea cineva mai sus de motorul antigravitational. Pai ce facem cu industria actuala? O oprim brusc de maine? Adica tu care lucrezi sa zicem la Rompetrol sau Petrom, de maine esti somer, nevasta-ta e casnica ca sta cu ala mic, soacra sta la tine si ai grija si de ea ca pensia nu prea e mare. Ce facem atunci?

Sa zicem ca sunt solutii:

Am avea de maine, sa zicem, energie pe gratis. Buuuun. In cazul asta c-am toate produsele ar trebui sa fie aproape gratis. Mai avem nevoie de bani? NU.

Ce facem cu valoarea? Lucrurile vor devenii fara valoare, case, masini, terenuri etc., din moment ce energia necesara pentru a trai, comunica, merge de colo colo sunt practic gratis.

Si eu imi doresc ca in timpul meu sa ii vad cu ochii mei, sa ma ia si pe mine acolo la ei daca se poate, sa ma bucur de privelistea altor sisteme solare privite de ochii mei prin hublourile unei nave extraterestre si tot asa. Chiar vreau asta dar ai vazut cate trebuie rezolvate mai intai.

De cativa ani stau pe Net si ma informez pe tema asta. Tot ce stiu pana acum este ca sunt cateva dovezi puternice si la indemana oricui sa le vada care demonstreaza clar existenta EbE. Cine are ochi si discernamant poate vedea si afla. Toata problema consta in modul nostru de reactie la oficializare sau la recunoastere.

Cine este Dumnezeul nostru, atunci? unul care ne-a facut dupa chipul si asemanarea Lui?

ei, Alien ii au Dumnezeu? Daca da, atunci sunt doi Dumnezei?, sau e unul si acelasi dar se metamorfozeaza pentru fiecare specie?
alien
aha. deci ai mei frati sunt peste tot. dar de ce nu se fac prezenti? de ce se ascund? daca sunt o civilizatie superioara noua (din moment ce au ajuns pe planeta noastra inseamna ca ne sunt superiori), de ce nu vor sa fie aparitii publice? care le e teama? se ascund? sau ? isi prabusesc navele prin lume (acum am aflat ca si in balcani, evrika!), isi lasa cadavrele tot peste tot, dar se fac ca nu-s. si hmmm.nici nu vine nimeni sa-i ia pe astia ramasi singurei pe la noi. ce zici de sfarsitul anuntat al lumii din 2012? se spune pe anumite site-uri oficiale sau nu, ca are legatura si cu lumea extraterestra. ca ne vom alinia intre soare si planeta a 10-a. si ca atunci vom fi colonizati. daca extraterestii astia sunt atat de evoluati, de ce fac erori din astea? vin, ne sperie, se prabusesc, se ascund, si isi pregatesc timpul sa ne distruga sau sa ne colonizeze. daca sunt atat de evoluati, de ce ne speriem de atentatele lor? de ce o fiinta evoluata ar vrea sa distruga o lume, sa o ingenuncheze si nu sa o inteleaga sau sa fie partener cu ea? stiu ca fiecare vede ce crede, ce vrea, ce a invatat. dar daca ne depaseste ideea asta cu alienii? daca intr-adevar exista, de ce sunt ostili?
Musafir_alien
sau ar trebui sa ma documentez si mai bine, sa citesc site-urile alea in chineza si rusa si sa vad de fapt, ca oamenii au legat si prietenii cu alienii. smile.gif
alien
si daca tot au luat legatura cu noi, oamenii, cum de s-a dus taman la bush si la putin. au avut carti de vizita ale lor si au stiut unde sa-i gaseasca? de ce n-au venit la mine la balcon, sa stam la o cafea?
voi v-ati gandit ca extraterestru inseamna orice forma de viata din afara pamantului? nu suntem singuri in univers, inca nu-s asa de inchis sa cred asta. dar si microorganismele sunt forme extraterestre.microorganisme care s-au adaptat la alte atmosfere si forme de viata. ce ziceti daca extraterestru inseamna un virus care intoarce toate legile noastre, sau o celula ? si ala tot alien e
de pe Anunaki
Citeaza (alien @ Jul 30 2008, 09:10 AM) *
aha. deci ai mei frati sunt peste tot. dar de ce nu se fac prezenti? de ce se ascund? daca sunt o civilizatie superioara noua (din moment ce au ajuns pe planeta noastra inseamna ca ne sunt superiori), de ce nu vor sa fie aparitii publice? care le e teama? se ascund? sau ? isi prabusesc navele prin lume (acum am aflat ca si in balcani, evrika!), isi lasa cadavrele tot peste tot, dar se fac ca nu-s. si hmmm.nici nu vine nimeni sa-i ia pe astia ramasi singurei pe la noi. ce zici de sfarsitul anuntat al lumii din 2012? se spune pe anumite site-uri oficiale sau nu, ca are legatura si cu lumea extraterestra. ca ne vom alinia intre soare si planeta a 10-a. si ca atunci vom fi colonizati. daca extraterestii astia sunt atat de evoluati, de ce fac erori din astea? vin, ne sperie, se prabusesc, se ascund, si isi pregatesc timpul sa ne distruga sau sa ne colonizeze. daca sunt atat de evoluati, de ce ne speriem de atentatele lor? de ce o fiinta evoluata ar vrea sa distruga o lume, sa o ingenuncheze si nu sa o inteleaga sau sa fie partener cu ea? stiu ca fiecare vede ce crede, ce vrea, ce a invatat. dar daca ne depaseste ideea asta cu alienii? daca intr-adevar exista, de ce sunt ostili?

E simplu. sa presupunem ca noi am fi in locul lor si am descoperii o alta lume care se afla in dezvoltare tehnica si spirituala undeva relativ cu evul mediu al nostru. Ce am face? Ne-am arata rujul de pe buze si le-am canta ceva? Ne-am da jos din nave si am ciocni o tuica cu ei? Iti zic sigur ca nu. De ce?

Pai: In primul rand le schimbam perceptia despre ei si viziunea lor despre lume brusc si tot ce va urma in urma acestui fapt va fi un dezastru.

Ei, care merg la servici pe cal vor vedea in cer naveta Discovery cum aterizeaza pe lanurile lor sau in fata casei boierului din zona. Nu cred ca vor intelege ce se intampla. Cred ca o vor rupe la fuga pe cal sau pe langa. In final, daca lucrurile se irautatesc ne vor declara ZEI si cu asta basta. Ce vom spune noi va fi sfant.

Cum ar fi? sa le spui alora ca Pepsi e bautura sfanta?

Acum sa vorbim cum, in viziunea ta, Alien ii nostri se furiseaza prin paduri si tufisuri, isi lasa cadavrele doar la Area 51 mai sunt si ostili.

Daca erau ostili ne dadeau o batuta de nu ne vedeam. De fapt nici nu prea era cazul sa coboare de pe orbita. Ne dadeau laserele de sus, ce rost ar mai fost sa-si chinue pilotii printre padurici?

NU SE ASCUND. NOI ii ascundem exact pentru ce ti-am spus mai devreme.

Solutia este ca omenirea sa devina INCET INCET constienta de ei. Asta se face in ani de zile. De ce? Pentru ca e greu sa schimbi un obicei dar un mod de gandire? Gandeste te ca te muti in Nepal. Crezi ca rezisti obiceiurilor de acolo? mai mult, gandirii, metalitatii Nepalezilor?

Si acum hai sa vedem cat a evoluat omenirea in ultima suta de ani in comparatie cu intreaga istorie a ei.

Sti si tu. Nu e ceva ciudat aici? In o suta de ani am schimbat radical viziunea noastra despre noi si ce credem despre univers.

Sa vezi ce va urma in curand.
alien
aha. deci in 2012 o sa fie un fel de adunare generala, si ei o sa se apropie incet incet, si noi o sa incercam sa nu fugim prea tare sau sa ne speriem. si uite asa, facem cunostinta si ne imprietenim.
daca eu as da peste o lume mai involuata, stii ce as face (ce gandesc eu cu capul meu mic si sec). i-as analiza din departare, le-as descoperi gandire si ghici ce? i-as lasa in pace sa se autodezvolte pana ajung la nivelul meu de dezvoltare, si nu le-as baga pe gat pepsi ci i-as lasa sa bea in continuare ceaiul lor de frunze.
sau gandesc mai bine ca un extraterestru? hmm
alt_vizitator
Si atunci ce cauti aici?
de pe Anunaki
Sunt atat de multe lucruri ce pot fi aflate pe net. Iti dau un start.
TED.com , NASA.com, Tesla , Google video.

Lasa pe aia verzi su cu ochii mari ca, daca e, te cauta ei.

Pana atunci fa-ti un bine si pune mana pe maus.

Asa, incepi sa descoperi lumea in care traiesti, oameni care fac bine, care au ceva de spus, care o fac benevol si in folosul umanitatii, oameni care isi dedica viata cercetarii si de la care poti afla lucruri.

Mai descoperi in acelasi timp ca noi, cei de azi, suntem atat de inapoiati moral ca nici sa ne rugam in genunchi nu ne-ar primii omuletii verzi in tabara lor.

Gandeste-te numai la manifestarile noastre de animale involuate, cand suntem in stare sa ne batem in fata blocului cu vecinu' pentru un loc de parcare, cand esti in stare sa iei gatul unui om pentru un pol, cand cursa inarmarilor e inca o cursa, cand SIDA apare brusc si din senin, cand ne batem copiii cand suntem beti, cand razboiul este in actualitate ca forma de impunere si tot asa.

Cum crezi tu ca o sa ne imprietenim cu ei cand noi nu ne imprietenim cu noi?

Avem atat de mult de recuperat incat nici sa duci la curs intensiv umanitatea nu ne-ar ajunge un secol pentru a ajunge macar la stadiul unu (teorie Michio Kaku).
de pe Anunaki
2012 este finalul calendarului Maya care are la baza pozitia astrelor pe cerul nostru. De se termina acum, de ce nu mai in colo, nu stiu.

Ce am citit este ca acest calendar este foarte exact. Ca el corespunde cu alinierea sistemului nostru solar cu centrul galaxiei noastre unde salasuie si o mare gaura neagra. Tot atunci se schimba si in astrologie era.

De aici fabulatii cat cuprinde. Tot felul de neaveniti cu mintile aburinde dupa profit care te aburesc pe tine. E plina lumea de escroci.

Deocamdata nu avem decat sa fabulam pe tema asta caci certitudiniea va fi atunci si nu mai devreme.

Daca vrei sa te informezi pe tema asta cauta situri serioase care au tratat problema, nu bazaconii si filme pe youtube deocheate.

Daca intr-adevar se va intampla ceva urat eu nu prea vad cum ai putea sa scapi.

Asa ca noi sa fim sanatosi! smile.gif

Si legat de subiect, tipii astia, cosmonautii, chiar au vazut lucruri pe sus. Nu cred ca un asemenea om, care a dovedit ani la randul ca e sanatos la cap ca sa i se dea pe mana o racheta, ar ceda in fata banilor.

Alt exemplu este Prunariu, singurul roman cosmonaut si care nu e dus deloc cu capul in momentul asta, care spune clar ca evenimente inexplicabile stiintific au avut loc si chiar a trait asemenea evenimente.

Acestia sunt oameni de ascultat, nu de injurat.

Ia uite aici finalul finalului, bineinteles daca trecem de 2012 smile.gif)

http://www.revistamagazin.ro/content/view/108/20/
Licuriciul
Da' la tine pe Anunaki acolo sus e totu' in regula? Ai idee cite boli psihice sint in care oamenii spun lucruri care nu prea exista? Ai idee de putina astronomie si de dimensiunile universului, de distantele intre planete si galaxii, de probabilitatea ca doua civilizatii sa se produca in acelasi segment de timp si relativ aproape una de alta?

Cit despre lucrurile inexplicabile care se produc, sint doar atit, lucruri inexplicabile momentan, nu explicabile prin existenta extraterestrilor cum lasa unii sa se creada.
pamanteanul
Trebuie sa ne gandim ca exista inca foarte foarte multi oameni care nu pot sa conceapa ca mai exista si altcineva in universul acesta.

Biserica (crestinismul in mod special) a facut un rau fantastic omenirii si aici ma refer la faptul ca biserica credea ca detine adevarul absolut si restul trebuie sa asculte de ea (vezi de exemplu inchizitia, vezi de exemplu Darwin a carui teorie a avut foarte mult de furca cu prejudecatile oamenilor si exemplele pot continua).

Evident subiectul "extraterestrii" este un subiect foarte sensibil - informari si dezinformari cat cuprinde. Teorii conspirationiste la greu.

Mie mi se pare ca prea se incearca pregatirea lumii pentru niste "dezvaluiri senzationale".
de pe Anunaki
Citeaza (Licuriciul @ Jul 30 2008, 08:33 PM) *
Da' la tine pe Anunaki acolo sus e totu' in regula? Ai idee cite boli psihice sint in care oamenii spun lucruri care nu prea exista? Ai idee de putina astronomie si de dimensiunile universului, de distantele intre planete si galaxii, de probabilitatea ca doua civilizatii sa se produca in acelasi segment de timp si relativ aproape una de alta?

Cit despre lucrurile inexplicabile care se produc, sint doar atit, lucruri inexplicabile momentan, nu explicabile prin existenta extraterestrilor cum lasa unii sa se creada.

Sa o luam pe rand, mosule:

Am idee de boli si de ce spun cei bolnavi, dar asta nu inseamna ca si eu sunt bolnav si ca nu-mi dau seama cine e bolnav. De fapt, ca o paralela, sunt cateva "exemplare", rare intr-adevar, ce fac minuni din prisma mintii tale obisnuite. Sti la ce ma refer ..., dar nu intra ei in calcul acum.

Cine sunt "nebunii"?, cei care au documentat sau cei care investigheaza?

Documentele reale vin din surse gen spiitale de nebuni sau din zona serviciilor secrete si a armatelor diferitelor tari? Hartiile alea sunt scrise de pacientii lui Freud sau de angajati cu carte de munca cu teste neuropsihiatrice trecute?

Am si spus mai sus ca sunt multi sarlatani pe lumea asta dar asta nu inseamna ca nu poti face o selectie cu creierasul tau de om "integrat in societate".

Spune-mi atunci, care e parerea ta despre unii ca Einstein, Tesla sau ....

Parerea ta, astazi, cu siguranta se va coforma uzantelor vremii in care traiesti dar ce parere aveau aia care traira pe vremea astora pe care i-am citat? Pai, din punctul alora de vedere, Einstein era un "distrus" ce venea cu bazaconii, ca sa numai vorbesc de Tesla care la c-am speriat pe J.P. Morgan cand a descoperit ca poate da energie gratis TUTUROR, si care, normal ca i-a tras-o peste bot si i-a retras finantarea.

Sa numai zic de un alt mare om de stiinta german, caruia imi scapa acum numele acum, care l-a facut pe Einstein muci cu fasole inclusiv cu teoriile lui cu tot inca de pe vremea aia si care acum, este idolul "preafericitului" Stephen Hawking, cel cu gaurile negre si altele pe langa.
Apropo, asta din urma cum e? E dus sau cum? sa-ti zic ca doar ocupa catedra lui Newton.

Doi:

Am idei si depre astronomie si inteleg ce zici. Problema este daca intelegi TU noile teorii (de cativa anisori nascute) conform carora, poti calatorii mai repede decat fotonul respectand legile fizicii in vigoare. Ei? Ce zici? te bagi, sau mai dai din maus un pic pana imi raspunzi?

Trei:

Probabilitatea ca 2 civilizatii sa existe in acelasi timp este atat de mare exact cu ce s-a calculat acum vreo 40 de ani cred: 10.000 (zece mii) de civilizatii - ecuatia Frank Drake (cred), si "nebunu' " asta profesor universitar pe la fraierii de americani, iar numarul asta se refera DOAR la Calea Lactee, mosule.

Ca o fi adevarat, ca nu, am mai spus. NU STIU, stiu doar ca nu vreau sa mor pana nu aflu.
de pe Anunaki
PS.

Mission investigator Peter Smith said ice scooped up by Phoenix's robotic digging arm is now being analysed to see if conditions on Mars could have supported life.

"We're looking to understand the history of the ice, by trying to figure out if this ice has ever melted, and through melting has created a liquid environment that modifies soil," he said.

De la BBC citire, articol din 31 Iulie 2008.

Ce te faci cand o sa-ti citez peste cateva zile ca :
"Cu siguranta, cu mii de ani in urma, planeta Marte a fost plina de forme viata"

O sa zici ca sunt nebun. Cred.
Licuriciul
Uite aici o lectura pertinenta a lui Stephen Hawking referitoare la posibilitatea existentei vietii in spatiu:
http://www.hawking.org.uk/lectures/life.html

"What are the chances that we will encounter some alien form of life, as we explore the galaxy. If the argument about the time scale for the appearance of life on Earth is correct, there ought to be many other stars, whose planets have life on them. Some of these stellar systems could have formed 5 billion years before the Earth. So why is the galaxy not crawling with self designing mechanical or biological life forms? Why hasn't the Earth been visited, and even colonised. I discount suggestions that UFO's contain beings from outer space. I think any visits by aliens, would be much more obvious, and probably also, much more unpleasant. "

Nu mai da cu nume daca n-ai habar ce vorbesti. Uita-te abordarea rationala a unui om de stiinta nu la "ufologii" autodidacti care au citit numai romanele lui Arthur Clarke.

Lume stiintifica nu poate lua "ecuatia Drake" in serios, este interpretabila, relativa si se bazeaza pe estimarea fiecarui factor care poate fi gresita ori subiectiva. E doar o gaselnita buna pentru romanele SF. Vezi sectiunea "criticism" aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation

Tipul de la NASA are 78 de ani si probabil e senil deja, chiar daca in tinerete a fost astronaut (sau poate tocmai d-aia) colegii lui au fost draguti sa zica doar ca nu sint de acord cu el, cel care a facut revelatia secolului la un post de radio.

Programul american SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) s-a inchis dupa zeci de ani pentru ca nu au gasit nimic concret, de parca cineva ar reusi sa ascunda cea mai mare descoperire a omenirii, si anume ca nu sintem singuri in univers.

Iti urez succes in lecturile tale despre omuletii verzi.
Vallux
Citeaza (Licuriciul @ Aug 1 2008, 11:29 AM) *
Uite aici o lectura pertinenta a lui Stephen Hawking referitoare la posibilitatea existentei vietii in spatiu:

"What are the chances that we will encounter some alien form of life, as we explore the galaxy. If the argument about the time scale for the appearance of life on Earth is correct, there ought to be many other stars, whose planets have life on them. Some of these stellar systems could have formed 5 billion years before the Earth. So why is the galaxy not crawling with self designing mechanical or biological life forms? Why hasn't the Earth been visited, and even colonised. I discount suggestions that UFO's contain beings from outer space. I think any visits by aliens, would be much more obvious, and probably also, much more unpleasant. "

Nu mai da cu nume daca n-ai habar ce vorbesti. Uita-te abordarea rationala a unui om de stiinta nu la "ufologii" autodidacti care au citit numai romanele lui Arthur Clarke.

Lume stiintifica nu poate lua "ecuatia Drake" in serios, este interpretabila, relativa si se bazeaza pe estimarea fiecarui factor care poate fi gresita ori subiectiva. E doar o gaselnita buna pentru romanele SF. Vezi sectiunea "criticism" aici:

Tipul de la NASA are 78 de ani si probabil e senil deja, chiar daca in tinerete a fost astronaut (sau poate tocmai d-aia) colegii lui au fost draguti sa zica doar ca nu sint de acord cu el, cel care a facut revelatia secolului la un post de radio.

Programul american SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) s-a inchis dupa zeci de ani pentru ca nu au gasit nimic concret, de parca cineva ar reusi sa ascunda cea mai mare descoperire a omenirii, si anume ca nu sintem singuri in univers.

Licurici, eu sunt convins ca esti un tip rational, care vrea sa creada ca in lumea in care traim exista valori si reguli care se aplica, legi scrise si nescrise care fac ca lumea sa nu se destrame...
Apreciez punctul de vedere rational, pt ca fara ratiune, e clar ca nu se face nimic!
Dar aici nu vorbim DOAR despre ratiune! Vorbim si despre perversitatea umana.
Vorbim si despre fenomene care exista, in cel mai probabil mod, si care sunt si trebuiesc ASCUNSE publicului larg. Nu bag m
virus
Citeaza (Volcano @ Jul 24 2008, 01:51 PM) *
Tipu are 77 de ani, e probabil ramolit sau l-a platit cine stie ce organizatie.

Insasi ipoteza existentei extraterestrilor care ar fi ajuns la o dezvoltare tehnologica asemanatoare cu a noastra , cam in acelasi timp, e complet irationala.

ohmy.gif rolleyes.gif
sigur ca da, la 77 de ani s-a imbogatit fiind platit de niste iubitori de oameni verzi. Cine ti-a zis ca au ajuns in acelasi timp la o tehnologie asemanatoare? Ca daca citesti cu atentie articolul, o sa constati ca batranelul spune de tehnologia lor ca este cu mult avansata fata de a noastra. Poate au fost in etapa noastra de dezvoltare acum 400 mil de ani, sau 2 miliarde. Plus de asta, timpul este relativ. Daca ei calatoresc cu viteze superluminice si au depasit etapa einstein in privinta limitelor, poate navigheaza in timp(asa cum il percepem noi). Fizic vorbind, nu exista limite. Ipoteza ta este rationala numai in limitele stabilite de tine. In limitele cunoscute sau chiar cele pe care mi le pot eu inchipui, este perfect rationala.
reticeon
L-am auzit pe cosmonautul ing.Prunariu ,la Nasul,povestind ca pe litoralul nostru s-au putut observa ,fara urma de dubiu,OZN-uri,si de la inaltimea autoritatii sale a confirmat ,pentru telespectatori ,ca de multa vreme extraterestrii se afla in preajma Romaniei,de care ar fi interesati in chip particular!...Ma rog,daca spune dumnealui,orice este posibil,dar zau asa,de ce i-ar interesa pe niste cetateni din cine stie care cotlon si parloaga a Cosmosului taman Litoralul romanesc?!Ce,n-au unde inota printre alge si meduze,ca la noi,anul asta?Or fi aflat de serviciile hoteliere ,ca le prefera celor bulgaresti?! Si ,in general,in caz ca au nimerit prin marginea asta a Spatiului,cam infinit de felul lui,de ce ar zabovi prin preajma planetei,ce te pomenesti ca suntem atat de interesanti,cu poluarea,cu Darfour-urile,cu emigrantii ori cu lipsa vaccinurilor pentru cancer,etc.?Si,apoi,nu mi se pare posibil ca pe undeva in Univers sa evolueze pana la desprinderea de propria galaxie vreo societate de fiinte inteligente,si sa ne uitam la omenirea in care ne aflam:din momentul fabricarii armelor nucleare,din momentul folosirii ,in 1945,a bombei atomice,e clar ca oamenirea nu-si va supravietui pentru a ajunge,prin absurd ,sa se intalneasca direct cu vreo civilizatie extragalactica:SI ei,daca au descoperit,in evolutia lor legile naturii,legile fizicii ,atunci e clar ca au descoperit si bomba nucleara si ,ce credeti ?pai,evident ca or fi aruncat-o in capul cuiva de pe planeta lor,de vreme ce sunt niste sapiens-sapiens,ca altminteri,nu ne intereseaza,nu-i asa?!?Asadar,probabil ca trebuie sa fie la fel de implicati ca pamantenii nostri ,in fel de fel de mish-mashuri,trebuie ca se gandesc la niste alti "alieni",probabil ca si ei vad ca nu vor ajunge nicicand sa depaseasca nici macar sistemul lor solar,ca-i paste catastrofa atomica,cata vreme cineva dintre acei Sapiens a si apasat butonul,din greseala,sa zicem.
Musafir
Multe din fenomenele OZN si alien sunt reale, in sensul ca nu sunt sarlatanii. Totusi, ele au o cauza oculta. Multe din fenomene sunt induse in mintea audientei de catre spirite foarte puternice, malefice. Scopul este sa pregateasca o mare invazie oculta in zilele din urma. Daca verificati cu atentie, cei mai multi dintre cei care au trecut prin aceste experiente au probleme psihice, de posedare si opresiune.
Altcineva
@Vizitator_Musafir: Spirite foarte puternice? Malefice? Ce fumasi draga? Imi dai si mie?.. sa incerc si eu...
Seti
SETI, functioneaza.Ce-i drept, de foarte multi ani,se bazeaza pe suportul voluntarilor,care instaleaza un mic programel ce analizeaza o mic aparte din informatiile de la centru.
In acest mod, fiecare user care descarca programul si il ruleaza,devine o mica celula din alte sute de mii ,care alcatuiesc un supercalculator pentru analizarea datelor.

http://setiathome.ssl.berkeley.edu/
Seti
Aaa.. sa nu uit.De cateva saptamani,Congresul USA si-a fixat ca tinta si inchiderea telescopului,unde se aduna practic aceste informatii.

"The project has received no government assistance, relying instead on private funding. In addition, the Arecibo telescope is losing funding annually. Without a rise in contributions, it may shut down within a few short years. In the past, SERENDIP has resided on other telescopes, but the Puerto Rico location provides the greatest opportunity to date.
"
Musafir
sunt printre nooooooooooooi
de pe Anunaki
Citeaza (Licuriciul @ Aug 1 2008, 11:29 AM) *

Iata ce am spus eu:

"Sa numai zic de un alt mare om de stiinta german, caruia imi scapa acum numele acum, care l-a facut pe Einstein muci cu fasole inclusiv cu teoriile lui cu tot inca de pe vremea aia si care acum, este idolul "preafericitului" Stephen Hawking, cel cu gaurile negre si altele pe langa."

Ce legatura are ce am zis eu cu ce zici tu? Am spus eu ca S.F. a gasit omuleti? Nu. Incercam sa spun doar ca stiinta este, de cele mai multe ori, inaintea puterii de intelegere a celor ce sunt contemporani cu ea. ATAT.
S.F. NU era in context de omuleti.

SETI -
De ce au aruncat ani de zile atatia bani pe perioada in care a functionat?
Cine sau ce a reusit sa convinga Congresul American sa finanteze programul, in primul rand?
Tocmai ce am vazut un interviu pe tema UFO pe CNN unde erau adunati si sceptici si psedo cercetatori si ufologi si seful in exercitiu al SETI. Interviu recent si de gasit pe Youtube.
A fost inchis programul, intradevar, dar l-au redeschis. De ce?
Tipu' de la SETI era printre sceptici sau cel putin printre cei care doresc dovezi.

Tipul de la NASA se prea poate sa fie senil dar NU a spus ca a vazut el, ci ca a avut acces la personaje din "interior" care i-au confirmat banuielile.
Interviul asta a avut atata impact pentru ca este prima oara cand tipul asta recunoaste ceva legat de fenomen. Am citit interviul si spune de mai multe ori ca nu-l intereseaza domeniul si ca se ocupa de cu totul altceva.

DRAKE

Si asta a venit si el cu o teorie, ca cei mai multi oameni de stiinta de fapt. TOTUL se bazeaza pe TEORII.
Ai auzit de cineva care sa fi fost printr-o gaura neagra? A realizat pana acum cineva vreo Gaura de Vierme?
NUUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!

Simpple TEORII!!!!!

Atitudinea ta este de-nteles. Eu poate imi doresc ca maine sa avem intalnirea de gradul trei tu poate iti doresti ca maine sa-ti creasca salariul ca sa mai faci un credit la banca. Fiecare cu problemele lui.

Mie imi ajunge cat am si-mi petrec timpul citind cat mai multe, printre care si despre Omuleti.
In familie am un cercetator in stiinte exacte care ma mai indruma, imi mai arata unde incep sa bat campii si unde e calea buna. Discutiile noastre se bazeaza , in schimb, pe teorii.

Nici acum nu stim exact ce este lumina, cum sa unim cele patru forte, ce exista oricum unite fara sa vrem noi, daca universul este sau nu finit, daca timpul este sau nu relativ.

Mai bine dute la munca, da la gioale la colegi, pupa undeva sefu sa-ti creasca leafa si i-ati odata creditu' ala.
LOL.
Licuriciul
Citeaza (de pe Anunaki @ Aug 4 2008, 05:48 PM) *
Mai bine dute la munca, da la gioale la colegi, pupa undeva sefu sa-ti creasca leafa si i-ati odata creditu' ala.
LOL.

Aloo, tinere, atentie la ton te rog, nu ma impresionezi, iti spun politicos ca bati cimpii si mai bine ai face exact ce spui in loc sa visezi la omuleti verzi care or sa vina sa te scoata din ... cu tehnologia lor.

Cit despre mine, te-ai inselat din nou, ca de obicei. Iti sugerez sa nu mori de grija altuia.
de pe Anunaki
Tonul face muzica, deci nu-mi permit sa vorbesc asa decat daca sunt "interpelat" in acelasi mod. Citeste-ti postul, analizeaza-ti tonul si mai vorbim.

Daca observai, la final era un LOL cat casa ceea ce denota ca faceam un misto.
Daca nu te-ai prins inseamna ca, din punctul meu de vedere, nu ai simtul umorului, ca sa ma rezum la atat.

Tanar voi fi pana la moarte.
de pe Anunaki
Citeaza (Licuriciul @ Aug 4 2008, 07:51 PM) *
Aloo, tinere, atentie la ton te rog, nu ma impresionezi, iti spun politicos ca bati cimpii si mai bine ai face exact ce spui in loc sa visezi la omuleti verzi care or sa vina sa te scoata din ... cu tehnologia lor.

Cit despre mine, te-ai inselat din nou, ca de obicei. Iti sugerez sa nu mori de grija altuia.

Si de ce ma rog as muri de grija ta? De ce ma rog mi-as pierde timpul sa te impresionez pe tine, tinere?

Dialogul este permis. TU m-ai "discreditat", nu eu pe tine. Tinere.
Administrator
Putina moderatie, va rog. Ne facem naibii de bacanie in fata oamenilor alora... verzi.
Silkie
Aventura spatiala a avut mereu alte scopuri decat cel de cunoastere. Militar, de descoperire a unor noi produse de vandut publicului (vezi cuptoarele cu microunde) etc. Iar daca din existenta extraterestrilor nu se poate trage nici un beneficiu, ba dimpotriva, poate scutura sistemul social, atunci mai bine sa-i tinem departe de ochii publicului.
de pe Anunaki
Citeaza (Silkie @ Aug 5 2008, 08:55 AM) *
Aventura spatiala a avut mereu alte scopuri decat cel de cunoastere. Militar, de descoperire a unor noi produse de vandut publicului (vezi cuptoarele cu microunde) etc. Iar daca din existenta extraterestrilor nu se poate trage nici un beneficiu, ba dimpotriva, poate scutura sistemul social, atunci mai bine sa-i tinem departe de ochii publicului.

Corect si chiar as merge mai departe cu ideea. Multe lucruri sunt in continuare tinute la sertar exact pe acelasi considerent. Motorul pe hidrogen spre ex, ar putea schimba economia mondiala. Pui apa si merge. Ce avant economic ar lua tarile sarace. Dar nu, ele tre sa stea linistite si sa faca credite.
Cine ar mai cumpara arme, caci nu s-ar mai bate nimeni cu nimeni din moment ce toti au de toate.
Daca, sa presupunem, as fi pus mana pe o tehnologie avansata as pune-o la liber in folosul tuturor? Ce, as fi nebun? sa n-am si eu un avans acolo cat sa pot decide ce se scrie in manualul de istorie? Ca doar nu toti sunt Alexandru cel Mare sa te cucereasca si dupa aia sa fi liber.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.
IPS Driver Error

IPS Driver Error

There appears to be an error with the database.
You can try to refresh the page by clicking here