Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Cardul abonament RATB trebuie validat de fiecare data?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > Probleme cotidiene
Rurre
Cardul abonament pt un mijloc de transport in comun este OBLIGATORIU sa-l valizez la fiecare calatorie efectuata pe perioada valabilitatii abonamentului?

Daca da, cum de nu se autosesiseaza nimeni de aceasta ilegalitate?
SRI-ul e mic copil pe langa ce urmarire pot face ei in acest mod in care pot afla unde ai fost in anumita zi, la o anumita ora etc.
andreiu
Citeaza (Rurre @ Jun 5 2009, 09:13 PM) *
Cardul abonament pt un mijloc de transport in comun este OBLIGATORIU sa-l valizez la fiecare calatorie efectuata pe perioada valabilitatii abonamentului?

SRI-ul e mic copil pe langa ce urmarire pot face ei in acest mod in care pot afla unde ai fost in anumita zi, la o anumita ora etc.

si tot la fel de user o sa fie sa-i pacalesti smile.gif laugh.gif
Elenuta
Iata ce este scris pe site-ul RATB la sectiunea FAQ:

http://www.card.ratb.ro/web/static/intreba...punsuri.html#11

Eu cand am abonament nu validez.
mircea
eu nu mai am abonament pentru ca mi-am luat bicicleta smile.gif

insa nu l-am validat niciodata. Am verificat doar valabilitatea de cateva ori.

despre cineva care isi valideaza abonamentul de fiecare data (si am vazut berbecutzi din acestia cu gramada) ratb-ul va stii la orice ora (asa cum cineva spunea mai sus) pe unde si cand umbla.

unde mai pui ca poti sa eventual sa corelezi data/ora cu ceva capturi de pe camerele video din mijlocul de transport si iese un reality show de tot oskar-ul.
mircea
... am uitat sa iti raspund la paragraful SRI-related.

RATB, dat fiind ca e operator de date cu caracter personal conform nu stiu carei legi, se pare ca poate.

Exista insa si posibilitatea sa faci o cerere pentru a ordona stergerea datelor tale. Desi nu cred ca iti poti "pierde urma" facand o astfel de cerere.
Controlorul
Si care e problema ca stie ca umblii cu autobuzul?!
Daca vrea cineva sa stie ziua si ora, fi pe pace ca afla si unde ai coborat, pe la ce usa, daca erai cu cineva sau nu.

Cine are motive sa se fereasca ori este hot de buzunare, ori nu circula cu RATB-ul wink.gif
Hiksos
la fel este si in Timisoara, trebuie validat de fiecare data pentru ca ei sa stie cati calatoti circula pe fiecare linie sa stie cum sa organizeze traseele

e adevarat ca e aiurea treaba asta pentru ca se creaza imbulzeli la cititoare, mai ales ca exista chitante pe baza carora poti dovedi validitatea cardului
Ion
Potzi sa-ti faci card nenominal, pe care-l poate folosi orice persoana, asa ca SRI-ul sau de cine va este teama nu te poate controla.
Dedalus
Eu am abonament normal si mai folosesc si bilete de hartie.

Nu pricep ce e aia "validare"? Daca ai un abonament ce-i valabil una luna (electronic), atunci e clar ca poate fi verificat de controlor, pe aparatul respectiv. Adica, ar trebui "validat" exclusiv prin controlare.

Daca e abonament electronic si cu numar de calatorii, atunci e normal sa fie validat- adicatelea sa se extraga electronic una calatorie. Altfel e ca si cum ai merge fara bilet.

Daca e cu numar de calatorii, atunci de ce naiba sa fie nominal? Daca e pe perioada de timp- atunci dat- trebuie sa fie nominal. Dar daca e pe perioade de timp, de ce naiba mai trebuie validat (ma rog, eventual se poate "valida" pentru initiere).

Ori imi scapa ceva, ori, daca e chiar cum am scris, inseamana ca avea dreptate nenea Iancu: cumplit mestesug de tampire...
Astor
Pentru posesorii de abonament, este doar "RECOMANDATA" validarea cardului pentru a oferi informatii legate de nivelul de incarcare a anumitor linii. Obligatoriu nu este, am fost controlat de o gramada de ori cu abonament si tot ce a facut controlorul a fost sa verifice valabilitatea si sa-mi dea cardul inapoi.
Frankie
am abonament de 1 an si nu l-am validat niciodata
cand a fost control, mi l-au validat ei de fiecare data inainte sa-l bage in aparatul ala al lor
Mihai
Citeaza (Dedalus @ Jun 10 2009, 07:52 PM) *
Eu am abonament normal si mai folosesc si bilete de hartie.

Nu pricep ce e aia "validare"? Daca ai un abonament ce-i valabil una luna (electronic), atunci e clar ca poate fi verificat de controlor, pe aparatul respectiv. Adica, ar trebui "validat" exclusiv prin controlare.

Daca e abonament electronic si cu numar de calatorii, atunci e normal sa fie validat- adicatelea sa se extraga electronic una calatorie. Altfel e ca si cum ai merge fara bilet.

Daca e cu numar de calatorii, atunci de ce naiba sa fie nominal? Daca e pe perioada de timp- atunci dat- trebuie sa fie nominal. Dar daca e pe perioade de timp, de ce naiba mai trebuie validat (ma rog, eventual se poate "valida" pentru initiere).

Ori imi scapa ceva, ori, daca e chiar cum am scris, inseamana ca avea dreptate nenea Iancu: cumplit mestesug de tampire...

Cred ca era vorba despre Ion Creanga si nu I. L. Caragiale...
Astor
Citeaza (Rurre @ Jun 5 2009, 09:13 PM) *

Simplu spus, NU, nu e nevoie sa fie validat. RATB-ul mentioneaza ca ar fi frumos din partea noastra sa il validam pentru ca ei sa aiba o evidenta a incarcarii pe anumite linii la anumite ore, si sa stie ce linii sa suplimenteze.

Am abonament RATB de multa vreme si sunt controlat de cel putin 2 ori pe saptamana si chiar saptamana asta mi-a zis un controlor cand i-am zis sa nu mai verifice daca e validat pentru ca e abonament ca nu e nevoie sa il validez. Deci, nu e nici o problema daca validezi sau nu.

In cazul in care folosesti cardul drept portofel electronic, miscarea e alta. Trebuie neaparat validat, altfel se considera ca mergi fara bilet.

Toare bune.
Maria Magdalena
Stiri de ultima ora:

nimanui nu ii pasa unde mergeti voi cu autobuzul.

laugh.gif
pehash
avem noi o vorba: "cainele moare de drum lung si prostul.."

Daca la RATB este optional ce te faci la metrou ca e obligatoriu??? (daca ai abonamentul tot pe cardul ala de proximitate). Deci sindicalistii aia de la Metrorex te urmaresc non-stop! smile.gif Mai au si camere de filmat in toate statiile! E clar, este o conspiratie! Pun pariu ca transmit mesaje subliminale pe ecranele alea!

Chiar nu este evident ca o minte cu mai multe circumvolutiuni decat media s-a gandit ca ar fi bine sa stie la ce ore si in ce statii este mai aglomerat?

julianom
Este probabil, pentru ca au posibilitatea asta de a vedea fiecare persoana ce face cand circula cu ratb-ul si metrou.
Sunt spamer si n-ai ce-i face
john
Citeaza (Controlorul @ Jun 9 2009, 05:40 PM) *
Si care e problema ca stie ca umblii cu autobuzul?!
Daca vrea cineva sa stie ziua si ora, fi pe pace ca afla si unde ai coborat, pe la ce usa, daca erai cu cineva sau nu.

Cine are motive sa se fereasca ori este hot de buzunare, ori nu circula cu RATB-ul wink.gif

Ce berbec esti amice. Pai atunci sa-ti asculte si telefonul, sa iti puna camere video in dormitor daca nu ai nimic de ascuns nu? Din cauza unor berbeci pasivi ca tine incet incet nu o sa mai avem nicio libertate.
Uncle Sam
Citeaza (john @ Jul 12 2011, 03:25 PM) *
Ce berbec esti amice. Pai atunci sa-ti asculte si telefonul, sa iti puna camere video in dormitor daca nu ai nimic de ascuns nu? Din cauza unor berbeci pasivi ca tine incet incet nu o sa mai avem nicio libertate.
Aoleu dar sa vezi aia de la liniile aeriene. Aia stiu cum te cheama, numarul pasaportului, cati ani ai, unde urci, unde cobori, cate bagaje si ce greutate au...oribil, nu-i asa?
Omule, abonamentul ala e apa de ploaie, cine vrea sa te urmareasca o poate face 24 din 24 fara macar sa iti treaca prin cap.
bilos
hai ca sunteti tari voi va ganditi la amaratul ala de card cand cel mai mare dusman e de fapt prietenul vostru TELEFONUL are camera are microfon si daca e ceva are si GPS sa fim siguri nu de alta dar are o eroare de vreo 3-4 metrii...ca sa nu mai spunem ca daca nu are GPS nu e problema ca te gaseste dupa antena la care ai semnal ceva comparativ cu faza aia de la V...fone(sa nu facem reclama) ce iti arata zona in care esti si pe cel mai amarat telefon...asa ca mai ganditi-va aia care au o mare problema cu asta...aaaa si inca ceva nu inchide tel ca tot te aude daca vor...tongue.gif hai bafta prichindei si mai vb altele mai interesante:P
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.