Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
OK
Citeaza (ooooo @ Sep 4 2011, 09:23 AM) *
......
In fine, nu mlm-ul e de vina, e un sistem extraordinar de desfacere a produselor unei companii din toate punctele de vedere si are o sumedenie de plusuri daca ar fi fost realizat corect... Dar.... pe cine poti invinovati aici? Ca nu am fost noi educati asa cum trebuie? Ca ne e greu sa ne schimbam mentalitatea? Sau poate in general istoria e de vina?
Hai sa fim seriosi, in loc sa criticati pe cei care spre deosebire de cei ce critica cel putin se straduie sa inteleaga si sa aplice in practica acest sistem valoros, chiar daca fac gafe ( care sunt de acord ca-i costa un pic pe cei de cealalta parte a baricadei: cumparatorii), mai bine i-ati ajuta si le-ati spune ce va doare si va dezamageste pentru a putea construi si in aceasta directie macar o particica din ceea spre ce tindem toti, o viata mai buna si mai corecta. Nu fiti egoisti

Pentru inceput MLM ofera un venit sau o sursa de venit suplimentar, care poate diminua mult stresul. Angajatul are un salariu si poate fi imaginat ca un om care sta intr-un singur picior.
Cu un venit suplimentar sta pe doua picioare. Credeti ca este mai stabil si se simte mai bine?
Poate deveni o afacere cand atingi un nivel de piatra pretioasa si un IQ financiar mai bun. Aceasta implica investitie in educatie (capatarea abilitatilor) si dezvoltare sau cresterea valorii personale. Intr-un MLM in care pe produsele pe care le cumperi dai banii oricum lunar este greu sa ajungi in pragul falimentului. Banii investiti sunt banii cu care cumperi o carte lunar la inceput si pe care ii castigi din discount. Pe masura ce cresc veniturile poti sa investesti banii si in alte unelte. Veniturile cresc pentru cei care sunt educabili, se implica si solicita sprijinul echipei de indrumatori.
Este adevarat ca in afara primesc un salariu decent, ceea ce inseamna o ora muncita (vanduta) o ora platita.
In MLM acasa cu familia o ora muncita este rasplatita luna de luna pentru tot restul vietii. Ce aleg? De ce?
Este adevarat ca o parte din oameni pot sa faca vanzari si tot adevarat ca toata lumea cheltuie lunar bani pe ceea ce consuma, facandu-i pe altii cu bani.
Este inteligent ca atunci cand cheltui bani pe ceea ce consumi sa te faci si pe tine cu bani?
Vizitator_alin.
Citeaza (Razvan @ Sep 5 2008, 09:30 AM) *
Este vorba despre o schema piramidala deghizata in vinzare de produse. Oricat or sa sara de fund in sus toti MLMeii de pe aici, cita vreme plata (comisionul/salariul) tau nu se bazeaza pe vinzarea de produse ci pe numarul de alte persoane aduse in schema, este o teapa piramidala.

Si asta ti-o spune un economist cu multa experienta. Insa nu e nevoie sa ma crezi pe cuvint, poti sa te informezi de pe internet, cautind dupa "MLM pyramid scheme":

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme
http://www.vandruff.com/mlm.html
http://www.mlmlegal.com/schemes.html
http://www.youtube.com/watch?v=gbCDIrS7CHM
http://www.pyramidschemealert.org/psamain/home.html

Dincolo de zecile de diagrame pe care ti le face un MLM evangelist pe tabla, dincolo de orele de bullshit, mereu, ai o intrebare simpla la indemana, care te ajuta sa gasesti adevarul:

Sint eu platit din faptul ca vind MULTE produse, sau sint platit din faptul ca aduc MULTI oameni in organizatie? Bullshit-ul devine rafinat atunci cind incearca sa iti demonstreze ca vinzi MULTE produse pentru ca aduci MULTI oameni in organizatie. Dar limitarea asta artificiala (ai putea in teorie sa vinzi multe produse oricui, nu unui membru al sectei) este si cauza pentru care e o schema piramidala, caci numarul de produse pe care poti sa il vinzi este practic infinit, in timp ce numarul de oameni pe care poti sa ii aduci in organizatie, nu numai ca e finit, dar schema ii avantajeaza pe cei de la virf.

Bafta.
PS. Asta nu inseamna ca unii nu fac bani din MLM. Exact ca la Caritas. Doar ca fazanii de jos, n-au nici o sansa.

Nimeni intr-o afacere MLM, NU este platit pentru ca aduce multi oameni in organizatie, ci pentru ca acei multi oameni din organizatie consuma/ruleaza produsele companiei. Poti sa aduci 1000 de oameni pe luna in organizatie, dar daca acei oameni nu consuma/ruleaza produse, nu primesti nimic, pentru ca nu se plateste pe numar de oameni, ci pe rulajul de produse pe care acei oamenil il fac.

Linkurile pe care le-ai oferit tu sunt total eronate, pentru ca in ele se vorbeste despre schemele piramidale si nu despre afacerile MLM. Tu ai dat la cautare scheme piramidale. Cauta "MLM legal" sau "diferenta dintre mlm si scheme piramidale", daca vrei sa oferi o descriere corecta a subiectului si nu una eronata cum incerci sa faci, probabil pentru ca nu ai fost niciodata intr-o afacere MLM sau ai fost prea lenes sa pui osul la treaba si sa castigi din acest tip de afacere.

MLM-urile au o istorie de 50 de ani si functioneaza si in prezent, desi dupa spusele tale, pana acum toti oamenii ar trebui sa fie intr-un MLM (chiar si cei nenascuti inca). Nu mai vorbi doar sa te afli in treaba, daca nu stii absolut nimic despre subiect.

Hai ciao !
Victor
Acest forum este locul perfect unde poti invata sa faci diferenta dintre opinii si realitate smile.gif
Eu vreau sa urmez sfatul D-lui. Kiyosaki in ceea ce priveste MLM-urile. Si daca ar fi sa iau de bune toate informatiile de aici, fara a le verifica si fara a consulta parerile unor experti in domeniu, as putea sa ma las pagubas inainte de a fi incercat ceva! (cum fac oamenii in general cand vine vorba de afaceri/investitii de orice fel).
SI daca voua vi se pare corect sa dati sfaturi in necunostinta de cauza (doar din ce ati auzit de la familie, prieteni etc.) atunci ma tem ca parerile dumneavoastra nu ar trebui luate in considerare de nimeni.

adevar?
Citeaza (Victor @ Sep 28 2011, 07:44 PM) *
Acest forum este locul perfect unde poti invata sa faci diferenta dintre opinii si realitate smile.gif
Eu vreau sa urmez sfatul D-lui. Kiyosaki in ceea ce priveste MLM-urile. Si daca ar fi sa iau de bune toate informatiile de aici, fara a le verifica si fara a consulta parerile unor experti in domeniu, as putea sa ma las pagubas inainte de a fi incercat ceva! (cum fac oamenii in general cand vine vorba de afaceri/investitii de orice fel).
SI daca voua vi se pare corect sa dati sfaturi in necunostinta de cauza (doar din ce ati auzit de la familie, prieteni etc.) atunci ma tem ca parerile dumneavoastra nu ar trebui luate in considerare de nimeni.

Oamenii se ghideaza dupa "pareri", de aceea merge totul atat de bine in lume!
adevar?
Citeaza (adevar? @ Sep 30 2011, 11:46 AM) *
Oamenii se ghideaza dupa "pareri", de aceea merge totul atat de bine in lume!

Am constatat si ma bucur ca numarul adeptilor MLM a crescut surprinzator, din "calatoria" pe mai multe forumuri de specialitate.
Felicitari si tot inainte!
Yoooo
Citeaza (dori @ Jan 9 2010, 10:04 AM) *
biggrin.gif Aceeasi siguranta lipsita de experienta in domeniu.
Nu este primul meu mlm am mai fost si la avon si amway dar m-am oprit la gdi,unde am mai mult de 2 luni si nu am de gand sa ma las in urmatorii 10 ani ca sa nu ma gandesc pe termen prea lung.
Atata timp cat cei 10 dolari ii recupar luna de luna,tot ce e in plus e bine venit asa ca...de ce m-as lasa?

Am citit foarte mult despre ce inseamna cu adevarat MLM.
Oriflame, Amway, Avon ... ATENTIE ... nu sunt MLM-uri ... este o mare mare greseala ...
Daca vreti, MLM este Nu Skin ... Diferentele sunt atat de vizibile incat nu am sa va dau detalii, ci am sa va las sa google-iti wink.gif ...

Eu ma documentez de aproape o luna cu privire la MLM si companiile care sa bat in piept ca MLM-esc la un High level ... citesc principii analize, tratate (ca deh ... am pretentii ... macar asa ca simt si yo ca, terminand doctoratul mi-am format mana in cercetare:P ...) si cea mai apropiata abordare de ceea ce inseamna MLM ... o practica ... repet ... Nu Skin ...

Incercati sa nu va ghidati dupa pareri ... cercetati ... cautati ... analizati ... dezvoltati-va ... ganditi ... ca altfel ... ramanem draq de carutza ...

ATENTIE! Nu promovez o anume idee (inca nu am "aderat" la niciun MLM) ... insa ... le-am studiat pe toate ... toate cele 11 care supravietuiesc pe piata mondiala ... atat sunt ... doar 11 ... desi sunt 50 000 de asa zise MLM-uri ... care se infiinteaza anual ... diferentele sunt facute de: produse, stimularea anumitor calitasti umane si mai ales abordarea profesionala prin stimulare si nu impuneri ...

Think about IT !!!
pro mlm
Citeaza (adevar? @ Oct 1 2011, 08:51 AM) *
Am constatat si ma bucur ca numarul adeptilor MLM a crescut surprinzator, din "calatoria" pe mai multe forumuri de specialitate.
Felicitari si tot inainte!

Subscriu...si vin cu o invitatie pentru toti MLM-istii (din pacate inca nu e in codul de meserii o denumire ) la un seminar open, despre ce inseamna cu adevarat "mentorship" si nu numai .Seminarul este tinut de un trainer rus, si este o cu totul alta perspectiva despre MLM. Este recomandat in primul rand celor care au facut o profesie din MLM, dar si celor care inca nu sunt hotarati daca sa faca acest pas. Pentru mai multe detalii Reclama, zici ????????????/ ....va las sa decideti singuri.
O seara cat mai placuta...si succes in tot ceea ce afceti!
Andrei

Cei din MLM sunt legati de marca pe care sunt nevoiti sa o laude, sa o promoveze si sa o vanda indiferent de caracteristicile reale ale produselor.
Or in prezent un beneficiu major pt consumatori este ca pot sa aleaga de pe piata dintre cat mai multe marci, de la economice la premium.
Daca vreau pasta de dinti pot alege intre Aquafresh, Colgate, Signal, Sensodyne, Lacalut sau Blendamed. Daca vreau un parfum de calitate, de ce sa ma limitez la Oriflame sau Amway cand exista creatiile Guerlain, Givenchy, Jil Sander, YSL sau Lancome. La fel cu detergentii, trebuie sa uitam de Dero, Persil sau Bonux?
E nostim sa ii vezi pe fanatizati cum turuie despre produsele unei singure marci, de parca aceasta ar surclasa experienta si eforturile de cercetare si dezvoltare a sute sau mii de firme prezente pe piata si ale caror produse se gasesc usor in supermarketuri sau farmacii.
IFTIME DANIELA
Eu una am citit parerile voastre si sunt inpartite .Da lucrez in sistem mlm de 6 luni si castigurile deja se vad si persoanele din cercul meu de cunostinte familie etc care au dorit sa faca acelas lucru ii ajut cu drag cei ce nu au dorit leam respectat dorinta si ne intelegem foarte bine .
SISTEMUL MLM MA FACUT SA INTELEG CAT DE PRETIOS E TIMPUL CARE TRECE PE LANGA TINE SI MOMENTELE CU CARE NU TE MAI INTALNESTI [EU AM 2 COPII LA SERVICI MUNCEAM PROGRAM 12-24 SI NU PREA AVEAM TIMP DE COPII EI STATEA CU BONA ]SI PENTRU DRAGUL DE A STA LANGA COPII AM INCERCAT ACEST SISTEM PAREREA MEA E SUPER EU DEJA REZULTATUL FINANCIAR SUNT SUPER DA ESTE MUNCA EU 3 ORE PE ZI IMI DEDIC MLM SI SUNT CONSTIENTA CA TREBUI SAI ACORD TIMP CA SA PRIMESC BANI DAR PRECUM CONSTRUIESTI O CASA [FUNDATIE -FORMAREA ECHIPEI; NIVELUL-DEZVOLTAREA ECHIPEI ,ACOPERISUL DEJA SINGUR SISTEMUL MERGE ] EU DESCHID CALCULATORUL ZI DE ZI TRIMIT LINCUL SI SUNT PERSOANE CARE DORESC SI SE INSCRIU CONSUMA PRODUSE SI ELE SI EU SUNTEM PLATITE E SIMPLU NUMAI SISTEMUL SA STI SA IL ALEGIIN SISTEMUL IN CARE LUCREZ TOATA MUNCA MEA VA RAMANE MOSTENIRE LA 2 GENERATI DACA EU IN 6 LUNI DE MUNCA AM AJUNS SA IAU LUNA DE LUNA SALARUL CARE IL LOAM LA MUNCA CU STRE
S NERVI PROGRAM FIX DE CE NU ASI LICRA UN CONTINOARE IN MLM SALARIU CRESTE CU CAT ECHIPA MEA SE DEZVOLTA SI EU LUCREZ 3 ORE ZI DE ZI CIND VREAU SI POT CU CE GRESESC CA LUCREZ INTRUN SISTEM MLM
Vizitator_Dan.
DANIELA,

Te rog frumos sa nu mai folosesti majuscule, nu numai ca asta semnifica urlatul/tzipatul, dar e si mult mai greu de citit textul...

In ce priveste timpul tau liber, "muncitul" de doar trei ore pe zi (vezi ca aici ai cam gresit, tu nu MUNCESTI !), cred ca te minti singura, ca pe noi nu ne duci asa usor de nas...

Am un singur sfat ptr. MLM-isti, crutati-va prietenii si rudele de aceasta ciuma deghizata in "afacere".
Dar vai, in lipsa unei liste (renumita LISTA !!!), deci in afara listei sunteti morti, nu-i asa?!

Greu de gasit diferente intre MLM-isi si adeptii unor secte religioase.
Asta nu va da de gandit?

Dan
popa laurentiu
Citeaza (Vizitator_Iulian. @ Dec 1 2008, 08:49 AM) *
Raspunsul este dat pentru Prostu.

totusi de ce prostu? rolleyes.gif

Bani din reclame.
Am lucrat cativa ani in Cercetare de piată si stiu că se platesc sume uriaşe in anumite momente scurte. Companiile se spionează intre ele, fură informaţii si aplică ideea inaintea originalului de la concurenţă. Adesea au nevoie de o testare rapidă a perceptiei publicului şi sunt dispuse să plătească.
Ce ai de făcut? N-o să-ti vina sa crezi cat e de simplu.
Te loghezi aici RECLAMA? N-AS CREDE şi vizionezi reclamele apasand pe butonul “SURVEY”, apoi bifezi câteva răspunsuri si primeşti comision. Uneori apar mai multe reclame, alteori nu. Sunt bani de luat, chiar daca este ceva ocazional. De exemplu astăzi au fost Mitsubishi, Reebok si un Samsung. Am incasat 14$ pentru că am raspuns la 10 intrebari pentru fiecare. Banii se retrag prin paypal , minim 1000$. Dacă ai noroc şi sunt reclame multe ii poti face repede. Nu avem nimic de pierdut.

Distracţie placută.
Musafir
Citeaza (IFTIME DANIELA @ Dec 2 2011, 10:19 AM) *
Eu una am citit parerile voastre si sunt inpartite .Da lucrez in sistem mlm de 6 luni si castigurile deja se vad si persoanele din cercul meu de cunostinte familie etc care au dorit sa faca acelas lucru ii ajut cu drag cei ce nu au dorit leam respectat dorinta si ne intelegem foarte bine .
SISTEMUL MLM MA FACUT SA INTELEG CAT DE PRETIOS E TIMPUL CARE TRECE PE LANGA TINE SI MOMENTELE CU CARE NU TE MAI INTALNESTI [EU AM 2 COPII LA SERVICI MUNCEAM PROGRAM 12-24 SI NU PREA AVEAM TIMP DE COPII EI STATEA CU BONA ]SI PENTRU DRAGUL DE A STA LANGA COPII AM INCERCAT ACEST SISTEM PAREREA MEA E SUPER EU DEJA REZULTATUL FINANCIAR SUNT SUPER DA ESTE MUNCA EU 3 ORE PE ZI IMI DEDIC MLM SI SUNT CONSTIENTA CA TREBUI SAI ACORD TIMP CA SA PRIMESC BANI DAR PRECUM CONSTRUIESTI O CASA [FUNDATIE -FORMAREA ECHIPEI; NIVELUL-DEZVOLTAREA ECHIPEI ,ACOPERISUL DEJA SINGUR SISTEMUL MERGE ] EU DESCHID CALCULATORUL ZI DE ZI TRIMIT LINCUL SI SUNT PERSOANE CARE DORESC SI SE INSCRIU CONSUMA PRODUSE SI ELE SI EU SUNTEM PLATITE E SIMPLU NUMAI SISTEMUL SA STI SA IL ALEGIIN SISTEMUL IN CARE LUCREZ TOATA MUNCA MEA VA RAMANE MOSTENIRE LA 2 GENERATI DACA EU IN 6 LUNI DE MUNCA AM AJUNS SA IAU LUNA DE LUNA SALARUL CARE IL LOAM LA MUNCA CU STRE
S NERVI PROGRAM FIX DE CE NU ASI LICRA UN CONTINOARE IN MLM SALARIU CRESTE CU CAT ECHIPA MEA SE DEZVOLTA SI EU LUCREZ 3 ORE ZI DE ZI CIND VREAU SI POT CU CE GRESESC CA LUCREZ INTRUN SISTEM MLM

Doamne, sunteti penibili......toti vorbiti la fel....ca munceati , ca faceati, ca aveti copii, ca nu aveti timp.....bla bla..
Ia incercati sa va organizati timpul acela, sa nu va incarcati cu tot felul de nimicuri si o sa constatati ca faceti rost de timp....Doar trebuie organizare si planificare ...
Allex_Guest
Pe mine ma framanta asa, o intrebare. De ce majoritatea( zic majoritatea, ca vad ca mai sunt si exceptii) din reprezentantii MLM-urilor trebuie sa foloseasca apeltive de genul "sarac", "lenes, incostient", "fricosi", "slabi", "scalv","rob" si astea sunt cateva din ce am citit doar pe topicul asta? Daca tu esti atat de implinit sufleteste si financiar, de ce trebuie sa ma agresezi pe mine verbal pentru decizia mea de a nu ma alatura "Paradisului" tau? Este decizia mea si vreau sa fiu tratat ca un om normal, de aceeasi teapa cu tine, nu ca un ratat pe viata(la urma urmei, tu tragi de mine, nu eu de tine).
Si o alta neamurire, daca este o afacere asa profitabila si produsele sunt miraculoase, de ce nu le lasi pe acestea sa "vorbeasca" si sari in apararea lor? Daca exista calitate, consumatorii isi vor da seama si vor recomanda si cunoscutilor. Cunoscutii, cunoscutilor sai s.a.m.d Nu trebuie bagate pe gat.
Si daca majoritatea celor care critica pe aici, au parte de asa multe beneficii si de citez "vila cu piscina" sau mai stiu eu ce bunuri materiale obtinute din astfel de afaceri, de ce mai stai pe forum si mai porti astfel de discutii cu fraierii care muncesc ca robii? Ca sa convingi ce?
Singurul sincer a fost Laurentiu. A intrat de 2-3 ori, si-a exprimat pe fata punctul de vedere si acum isi vede linistit de viata lui pentru ca el nu are nimic de demonstrat. Nu a jignit pe nimeni, nu s-a dat drept exemplu si nici nu a recomandat si altora. Fiecare a inteles ce a fost de inteles din postul lui.
Un alt aspect ce am observat ca este interpretat eronat: daca cineva nu este de acord cu "afacerea" ta, nu este o jignire la adresa ta ca persoana! Fiecare este liber sa aleaga! Ar trebui sa ne respectam acest drept; fie ca este vorba de tabara "pro" sau tabara "contra".
Cheers!
Ion I
MLM (multi level marketing) ESTE SISTEM PIRAMIDAL

http://ro.wikipedia.org/wiki/Multi_Level_Marketing

chiar dacă este predat la facultă. au tot interesul să obțină bani fără să plătească salarii, astfel sunt uzurpate un număr mare de job-uri de pe piata muncii
Orice muncă trebuie remunerată nu doar recompensată prin comision.

Corect este: SALARIU (pentru munca efectuată) plus COMISION (pentru vânzarea respectiva)

Salariu implică contract de muncă cu plata contribuțiilor la stat, job-uri care ar iesi din zona gri in zona ALBA

Guvernul ar trebui să se trezească și să impoziteze aceste activități in același mod cum o face si cu angajatii unor SRL-uri obisnuite.
S-ar aduce la buget o grămadă de bani, care acum rămân in buzunarul celor din vârful piramidei.
Iar noi ne spargem capetele pe la cozi la șomaj. este ceva strigător la cer.
Ion I
Cu alte cuvinte:
MLM este EVAZIUNE FISCALĂ
cucu
Citeaza (Ion I @ Dec 22 2011, 11:39 AM) *
Cu alte cuvinte:

Ioane,ai numai evaziune in cap,habar nu ai pe ce lume traiesti,ai descoperit internetul abia acum sau nu ai trecut de clasa a II-a?
Mihai
Citeaza

De ce este un MLM o forma de evaziune fiscala? ca pe mine nu m-ai lamurit.
Este adevarat ca unii pot face evaziune fiscala vanzand produse de tip MLM daca vand cu un prt mai mare decat pretul pe care il cumpara ei ca membri, dar asta se face in multe afaceri, inclusiv taranul care isi vinde rosiile sau merele, sistemele se bazeaza de fapt pe bonusul pe volum de vanzari generat de cei pe care i-ai inscris in retea, si pentru banii astia fie eliberez tu factura de la firma ta cand incasezi banii fie iti opreste la sursa impozitul, asta este MLM si prin el nu se poate face evaziune mai mult decat face un patron de la orice SRL, prin comert da se poate.
Si MLM-urile au bubele lor si nu sunt putine, cea mai mare problema este manipularea si exagerarea
gabi tataru
salut, eu sunt in club vevex, e tot un fel de mlm cred

va invit si pe voi, se plateste intrarea dar se merita, cititi si o sa intelegeti

http://www.vevex.ro/component/comprofiler/...R-4EFB5FDB257C9

multumesc, hai sa facem bani :)
mlm-ist nu sluga
Citeaza (gabi tataru @ Dec 30 2011, 03:38 PM) *
salut, eu sunt in club vevex, e tot un fel de mlm cred

va invit si pe voi, se plateste intrarea dar se merita, cititi si o sa intelegeti

http://ciorba/component/comprofiler/...R-4EFB5FDB257C9

multumesc, hai sa facem bani smile.gif

Mda,"se plateste",buna treaba si smecherii si jigodiile ca tine profita de banii pe care-i dam noi,nu?asta este sistem piramidal,sa dai bani si sa nu obti nimic.
Musafir
Citeaza (mlm-ist nu sluga @ Dec 31 2011, 12:17 PM) *
Mda,"se plateste",buna treaba si smecherii si jigodiile ca tine profita de banii pe care-i dam noi,nu?asta este sistem piramidal,sa dai bani si sa nu obti nimic.

nu stiu daca club "cum vor ei" este sau nu este ceva care functioneaza, dar la ce atitudine negativa ai probabil urmeaza sa scrii ca si avon sau oriflame sunt tot niste smecherii si jigodii. imi pare rau sa iti spun asta, dar daca tu stai pe 30 decembrie si scrii aberatii pe forum in loc sa petreci sfarsitul de an pe la vreo cabana sau cu prietenii prin crasme (ca sa nu spun cluburi) atunci intre parerea ta si club vevex aleg sigur clubul rolleyes.gif
fanistef
Citeaza (Musafir @ Jan 3 2012, 11:28 AM) *
nu stiu daca club "cum vor ei" este sau nu este ceva care functioneaza, dar la ce atitudine negativa ai probabil urmeaza sa scrii ca si avon sau oriflame sunt tot niste smecherii si jigodii. imi pare rau sa iti spun asta, dar daca tu stai pe 30 decembrie si scrii aberatii pe forum in loc sa petreci sfarsitul de an pe la vreo cabana sau cu prietenii prin crasme (ca sa nu spun cluburi) atunci intre parerea ta si club vevex aleg sigur clubul rolleyes.gif

Daca vrei sa citesti mai multe despre MLM de la oameni cu experienta si care nu se acuza incearca <a href="http://reclama ratata.ro/index.php" target="_blank">reclama dijaba</a> unde vei gasi si detalii despre firmele de MLM dar si despre formare porfesionala.[/size][size="3"]
Musafir
Fratilor, noi nu suntem bre crestini de 2000 de ani? nu e pacat sa manipulezi oameni? ca vad ca nimeni nu pune punctul pe i; deci fac bani murdari,nu?
dori
Citeaza (Musafir @ Feb 13 2012, 01:33 PM) *
Fratilor, noi nu suntem bre crestini de 2000 de ani? nu e pacat sa manipulezi oameni? ca vad ca nimeni nu pune punctul pe i; deci fac bani murdari,nu?

smile.gif
Porunca nr 11:"Sa nu manipulizezi pe semenii tai"
Nu stiu daca manipulizarea e chiar un pacat,fiecarui om i s-a dat posibilitatea de a discerne ce e bine si ce e rau(de cand cu Adam si Eva) asa ca fiecare alege ce crede ca e bine sau da la o parte ce considera ca nu e bine.
Bani murdari nu sunt neaparat banii care nu sunt castigati prin sudoarea fruntii,ci sunt cei furati din diferite parti si prin diferite modalitati ,cum bine se face mai ales in Romania.Bill Gates nu stiu cat de mult transpira pentru a face cateva miliarde dar eu nu consider ca face bani murdari.Asa ca...sunt multe alte modalitati de a face bani,fara sa dai cu sapa.
Succes in afaceri,tuturor!
alida
Din pacate, neintelegerea eticii acestui sistem de catre unii dintre cei care lucreaza in sistemul MLM, si datorita vehementei si insistentei lor prea mari, au fost imprimata o parere total gresita, o reticenta si aproape as putea spune un stigmat asupra acestui sistem functional si complet legal (care din pacate se reflecta in faptul ca multi dintre oamenii care ar putea realiza ceva frumos aici in Romania, prefera sa mearga in strainatate si sa spele wc-uri sau sa hoinareasca someri pe strazile de acolo). Eu vorbesc in cunostiinta de cauza pentru ca da, lucrez intr-un sistem de tip MLM si sunt mandra de acest lucru pentru ca in niciunul dintre job-urile pe care le-am avut nu am intalnit atata spirit de echipa, entuziasm si pur si simplu bucurie de a munci cat am vazut si am de cand lucrez in acest sistem.
Plus ca este total adevarat faptul ca ceea ce poti castiga in 2-5-10 ani de munca si munca cinstita, fiindca tin sa va informez domnilor sau doamnelor care aruncati cu aberatii gen "evaziune fiscala" si alte elucubratii de gen, ca eu platesc impozitele la zi, mi-am deschis o firma pe care lucrez cu mult succes in acest sistem, am primit o masina de la compania pentru care lucrez, masina care este a mea personala am realizat lucruri pe care intr-un job normal de 8 ore pe zi nu le-as fi realizat nici in 100 de ani de munca.
Dar intr-adevar am muncit, si am muncit cinstit, si fara sa bag niciun prieten in spitalul de boli nervoase cu insistenta mea si nici nu mi-am pierdut niciunul din prieteni, am lucrat doar cu persoane cu mintea deschisa care la ora actuala sunt la fel de prospere si pe care i-am ajutat la succesul lor in aceiasi masura in care ei m-au ajutat la succesul meu. Si de asemenea, am avut ocazia sa cunosc oameni care erau in pragul disperarii, unii chiar al sinuciderii din cauza lipsurilor sau datoriilor, pe care acest sistem nu numai ca i-a adus pe linia de plutire ci i-a facut sa depaseasca cu mult nivelul la care ar fi visat vreodata. Deci asta este oameni buni sistemul MLM bine inteles, nu filtrat prin sita prejudecatilor sau a franturilor de informatii.

colnago
Alida, ai dreptate. Felicitari!
maria
Suntem in secolul 21 fiecare pote sa decida cum vrea sa si conduca afacerea .Dar daca nu risti nu castigi ,ca sa ai succes trebuie sa risti, ca in dragoste poti sa ai parte de multe dezamagirii
maria
Citeaza (alida @ Feb 29 2012, 09:25 PM) *
Din pacate, neintelegerea eticii acestui sistem de catre unii dintre cei care lucreaza in sistemul MLM, si datorita vehementei si insistentei lor prea mari, au fost imprimata o parere total gresita, o reticenta si aproape as putea spune un stigmat asupra acestui sistem functional si complet legal (care din pacate se reflecta in faptul ca multi dintre oamenii care ar putea realiza ceva frumos aici in Romania, prefera sa mearga in strainatate si sa spele wc-uri sau sa hoinareasca someri pe strazile de acolo). Eu vorbesc in cunostiinta de cauza pentru ca da, lucrez intr-un sistem de tip MLM si sunt mandra de acest lucru pentru ca in niciunul dintre job-urile pe care le-am avut nu am intalnit atata spirit de echipa, entuziasm si pur si simplu bucurie de a munci cat am vazut si am de cand lucrez in acest sistem.
Plus ca este total adevarat faptul ca ceea ce poti castiga in 2-5-10 ani de munca si munca cinstita, fiindca tin sa va informez domnilor sau doamnelor care aruncati cu aberatii gen "evaziune fiscala" si alte elucubratii de gen, ca eu platesc impozitele la zi, mi-am deschis o firma pe care lucrez cu mult succes in acest sistem, am primit o masina de la compania pentru care lucrez, masina care este a mea personala am realizat lucruri pe care intr-un job normal de 8 ore pe zi nu le-as fi realizat nici in 100 de ani de munca.
Dar intr-adevar am muncit, si am muncit cinstit, si fara sa bag niciun prieten in spitalul de boli nervoase cu insistenta mea si nici nu mi-am pierdut niciunul din prieteni, am lucrat doar cu persoane cu mintea deschisa care la ora actuala sunt la fel de prospere si pe care i-am ajutat la succesul lor in aceiasi masura in care ei m-au ajutat la succesul meu. Si de asemenea, am avut ocazia sa cunosc oameni care erau in pragul disperarii, unii chiar al sinuciderii din cauza lipsurilor sau datoriilor, pe care acest sistem nu numai ca i-a adus pe linia de plutire ci i-a facut sa depaseasca cu mult nivelul la care ar fi visat vreodata. Deci asta este oameni buni sistemul MLM bine inteles, nu filtrat prin sita prejudecatilor sau a franturilor de informatii.
bravo si mult succes pe mai de parte
Levi
va invit sa va alaturati in cea mai tanara echipa de constructori de retea :

spam
ELA
BUNA ! DE CE VA CERTATI PE UN SUBIECT PE CARE NU AVETI NIMIC IN COMUN CEL CE JUDECA NU ESTE INTR-UN SISTEM MLM SI CELALALT ESTE SI EU SUNT DAR NU MINT SI NU PACALESC PE NIMENI EU FAC RECLAMA LA PRODUSELE PE CARE LE-AM CONSUMAT SI MI-AU PLACUT NU FORTEZ PE NIMENI SA CUMPERE SAU PROMIT CA SE INBOGATESTE PESTE NOAPTE DAR CAND MERGEM LA MAGAZIN SI CUMPARAM UN PRODUS NU CUMVA SUNTEM PROSTITI DE ADAUSUL MARE VOI CE PLATITI LA UN PRODUS CHIRIA MAGAZINULUI ,VANZATOAREA ,AGENTUL ,DISTRIBUITORUL SI FIRMA CARE O PRODUCE AICI PLATITI FIRMA SI PE NOI DISTRIBITORI NU VA MAI CERTATI CA FICARE FACE CE CREDE CA E MAI BINE SI DACA STITI TOATE PRODUSELE VIN PE FACTURA NU ESTE O FRAUDA
Musafir
Citeaza (ELA @ Mar 31 2012, 03:32 PM) *
BUNA ! DE CE VA CERTATI PE UN SUBIECT PE CARE NU AVETI NIMIC IN COMUN CEL CE JUDECA NU ESTE INTR-UN SISTEM MLM SI CELALALT ESTE SI EU SUNT DAR NU MINT SI NU PACALESC PE NIMENI EU FAC RECLAMA LA PRODUSELE PE CARE LE-AM CONSUMAT SI MI-AU PLACUT NU FORTEZ PE NIMENI SA CUMPERE SAU PROMIT CA SE INBOGATESTE PESTE NOAPTE DAR CAND MERGEM LA MAGAZIN SI CUMPARAM UN PRODUS NU CUMVA SUNTEM PROSTITI DE ADAUSUL MARE VOI CE PLATITI LA UN PRODUS CHIRIA MAGAZINULUI ,VANZATOAREA ,AGENTUL ,DISTRIBUITORUL SI FIRMA CARE O PRODUCE AICI PLATITI FIRMA SI PE NOI DISTRIBITORI NU VA MAI CERTATI CA FICARE FACE CE CREDE CA E MAI BINE SI DACA STITI TOATE PRODUSELE VIN PE FACTURA NU ESTE O FRAUDA

Buna! Data viitoare, te rog sa scrii fara Caps Lock..Multumesc anticipat!
Cu toate adaosurile mari din magazine tot iesi mai ieftin decat produsele voastre minunate, detergentii vostri minunati si pasta de dinti fermecata. Si diferenta de bani iti ramane in buzunar.
Gasesti calitate si la preturi mai mici.
mlm-ist nu sluga
Citeaza (Musafir @ Apr 6 2012, 06:45 AM) *
Buna! Data viitoare, te rog sa scrii fara Caps Lock..Multumesc anticipat!
Cu toate adaosurile mari din magazine tot iesi mai ieftin decat produsele voastre minunate, detergentii vostri minunati si pasta de dinti fermecata. Si diferenta de bani iti ramane in buzunar.
Gasesti calitate si la preturi mai mici.

da,da.da,daaaaaaaaaaaaaaaaa,dada,sigur esti un om de calitate,ai bani in buzunar si sanatate ioc,dar deh,ai bani in buzunar si minte...ioc.eu unul sunt satul de prapaditi ca tine,nu le plang de mila ci ii invidiez cat de penibili sunt.nu mai bine de speli tu cu colgate si consumi produse farmaceutice,nu de alta dar ei sunt multmai bogati pe spinarea unor fraieri ca tine,sa ma anunti cant te premiaza cei de la golgate ca ai cumparat de 20 de ani aceiasi pasta,hai pa ,imi pierd timpul cu maimutoi ca tine,laMUNCAAAAAAAAAAAAAA.
Melemeu - nepotu' lui Ptolem
Off, bre oameni buni ca mult a mai fost de citit! Da' acu am terminat si am si concluzia:

MLM - ul este o schema piramidala care se bazeaza pe atragerea cat mai multor persoane, prin manipulare continua, pentru ca apoi sa le vinzi cu japca produse dubioase si scumpe. Mai simplu: ii atragi intr-un rahat si apoi li-l vinzi.

Incontestabil motorul afacerii este reteaua (piramida) si nu produsul! Urmatorul pas este vanzarea de orice, mai putin produsul in sine: de la excursii, seminarii pana la materiale promotionale, carti si ultimul pe lista, produsul. Toate aspectele sunt atinse prin manipulare, pacaleala etc.

In general, persoanele atrase sunt labile cel putin dintr-un punct de vedere: ori fac parte din familie si de rusine nu te refuza, ori sunt ignorante si nu le pasa, ori sunt retardate, asa cum ati vazut pe acest forum. Pentru acestia din urma sa cerem clementa. Apropo, DANIELA, ELA, tu chiar existi sau disimulezi pentru denigrarea domeniului? Esti cea mai tare, pana acum. Nu au parte de clementa persoane ( de ex. Alida ), care stiu foarte bine ce vor si care sigur nu cred in MLM, ci ii intereseaza doar banii care se fac.

Oameni care au studiat atent problema au spus ca doar cei de la varf castiga, ceilalti fiind pierzatori. Acesta este unul dintre motivele pentru care MLM - ul incepe sa fie restrictionat ca afacere in multe state din SUA, ca de acolo a plecat.

MLM - isti din toate tarile, uniti-va si rezolvati urmatoarea ecuatie: Daca toti oamenii ar fi mai educati, informati, civilizati, mai putin ignoranti cui ati mai vinde voi ? Cate afaceri s-ar prabusi, in frunte cu a voastra, pentru ca lumea nu mai poate fi pacalita ?

Concluzie: MLM = Pacaleala

PS: Voi cu voi, noi cu noi, asa ca usor cu tavaleala!

Wall Street Journel
Citeaza (Musafir @ Jul 12 2011, 07:35 AM) *
WALL STREET JOURNEL - The ultimate social business model

In 2010, direct selling companies generated over $125 billion in revenue in 150 countries through more than 75 million men and women who are changing lives serving others. This is the story of direct selling.

http://www.scribd.com/doc/59307044/Wall-St...-Business-Model

Melemeu - nepotu' lui Ptolem sau alti anti-mlm va rog sa explicati cu DOVEZI si NU PARERI cum afacerile mlm nu funtioneaza si sunt scheme piramidale (care defapt sunt ilegale) sau orice alte obiectii avand in vedere articolul de mai sus. Va multumesc.
eu care nu ma lupt cu prostii
Citeaza (Melemeu - nepotu' lui Ptolem @ Apr 10 2012, 10:55 AM) *
Off, bre oameni buni ca mult a mai fost de citit! Da' acu am terminat si am si concluzia:

MLM - ul este o schema piramidala care se bazeaza pe atragerea cat mai multor persoane, prin manipulare continua, pentru ca apoi sa le vinzi cu japca produse dubioase si scumpe. Mai simplu: ii atragi intr-un rahat si apoi li-l vinzi.

Incontestabil motorul afacerii este reteaua (piramida) si nu produsul! Urmatorul pas este vanzarea de orice, mai putin produsul in sine: de la excursii, seminarii pana la materiale promotionale, carti si ultimul pe lista, produsul. Toate aspectele sunt atinse prin manipulare, pacaleala etc.

In general, persoanele atrase sunt labile cel putin dintr-un punct de vedere: ori fac parte din familie si de rusine nu te refuza, ori sunt ignorante si nu le pasa, ori sunt retardate, asa cum ati vazut pe acest forum. Pentru acestia din urma sa cerem clementa. Apropo, DANIELA, ELA, tu chiar existi sau disimulezi pentru denigrarea domeniului? Esti cea mai tare, pana acum. Nu au parte de clementa persoane ( de ex. Alida ), care stiu foarte bine ce vor si care sigur nu cred in MLM, ci ii intereseaza doar banii care se fac.

Oameni care au studiat atent problema au spus ca doar cei de la varf castiga, ceilalti fiind pierzatori. Acesta este unul dintre motivele pentru care MLM - ul incepe sa fie restrictionat ca afacere in multe state din SUA, ca de acolo a plecat.

MLM - isti din toate tarile, uniti-va si rezolvati urmatoarea ecuatie: Daca toti oamenii ar fi mai educati, informati, civilizati, mai putin ignoranti cui ati mai vinde voi ? Cate afaceri s-ar prabusi, in frunte cu a voastra, pentru ca lumea nu mai poate fi pacalita ?

Concluzie: MLM = Pacaleala

PS: Voi cu voi, noi cu noi, asa ca usor cu tavaleala!

sa raspund:
mlm=multi level marketing,pentru tine,marketing pe mai multe nivele.
reteaua este formata din consumatori,asa cum tu consumi ceva de undeva asa consuma si mlm-isti si nu numai.
ma abtin la comentariul cu labili,probabil ai probleme de interpretare sau sociale.
se castiga in functie de nivelul obtinut si in functie de planul de marketing al firmei cu care colaborezi.
daca oamenii ar fi mai educati ar cumpara pe baza informatiilor si nu pe baza sentimentului de turma.
concluzia:habar nu ai despre ce vorbesti,fie esti frustrat,fie ai probleme cu varsta,fie nu ai citit vreo carte in viata ta,fie vrei sa pari omul informat intr-o lume dezinformata.
simplu:voi cu voi noi cu noi,insa nu e necesar sa predai tu lectii de marketing,mai ai putin si cazi in ridicol ,daca nu esti cumva deja intr-un rahat.

pe langa subiect:
mlm:reteapiramidala,corect,insa legala,asa cum un serviciu clasic are un director si multi altii care nu produc au si cativa fraieri care muncesc pe salariu minim pe economie,deci,cine incaseaza mai multi bani?
produsele:nu vad mai multi prosti in alta tara decat in romania,arunca tot felul de bazaconii in cos fara sa se uite macar la data de expirare,valoarea unor produse este egala cu zero,avand in vedere cat costa el la casa de marcat,exemplu:eugenia.oare pe patronii care au afaceri,ii intereseaza sa plateasca salarii mari sau sa obtina cat mai mult profit pe carca prostilor care produc?eu stiu pe ce baricada sunt,tu?
BG
"If I would be given a chance to start all over again, I would choose NETWORK MARKETING."
Bill Gates

Ok?
Melemeu, nepotu...
Citeaza (Wall Street Journel @ Apr 11 2012, 05:33 PM) *
Melemeu - nepotu' lui Ptolem sau alti anti-mlm va rog sa explicati cu DOVEZI si NU PARERI cum afacerile mlm nu funtioneaza si sunt scheme piramidale (care defapt sunt ilegale) sau orice alte obiectii avand in vedere articolul de mai sus. Va multumesc.

Cu placere!
Melemeu, nepotu...
Citeaza (eu care nu ma lupt cu prostii @ Apr 11 2012, 05:36 PM) *
sa raspund:
mlm=multi level marketing,pentru tine,marketing pe mai multe nivele.
reteaua este formata din consumatori,asa cum tu consumi ceva de undeva asa consuma si mlm-isti si nu numai.
ma abtin la comentariul cu labili,probabil ai probleme de interpretare sau sociale.
se castiga in functie de nivelul obtinut si in functie de planul de marketing al firmei cu care colaborezi.
daca oamenii ar fi mai educati ar cumpara pe baza informatiilor si nu pe baza sentimentului de turma.
concluzia:habar nu ai despre ce vorbesti,fie esti frustrat,fie ai probleme cu varsta,fie nu ai citit vreo carte in viata ta,fie vrei sa pari omul informat intr-o lume dezinformata.
simplu:voi cu voi noi cu noi,insa nu e necesar sa predai tu lectii de marketing,mai ai putin si cazi in ridicol ,daca nu esti cumva deja intr-un rahat.

pe langa subiect:
mlm:reteapiramidala,corect,insa legala,asa cum un serviciu clasic are un director si multi altii care nu produc au si cativa fraieri care muncesc pe salariu minim pe economie,deci,cine incaseaza mai multi bani?
produsele:nu vad mai multi prosti in alta tara decat in romania,arunca tot felul de bazaconii in cos fara sa se uite macar la data de expirare,valoarea unor produse este egala cu zero,avand in vedere cat costa el la casa de marcat,exemplu:eugenia.oare pe patronii care au afaceri,ii intereseaza sa plateasca salarii mari sau sa obtina cat mai mult profit pe carca prostilor care produc?eu stiu pe ce baricada sunt,tu?

Breee, tu te lupti cu prostii ! (cu s nu cu ș). Da, ai dreptate ! Nu am citit vreo carte, am citit mai multe si nu sunt intr-un rahat, ci in pat. Pe aia cu varsta nu o inteleg. Cum adica sa am probleme cu varsta ? Daca m-am certat cu ea ? Nu, breee, io nu ma cert cu nimeni ca e pacat !

Hai sa trecem la ale noastre ! Tot ce este marketing este manipulare, intr-un fel sau altul. Au recunoscut-o si americanii prin 2008. Doar ca lumea s-a cam plictisit de publicitate tv clasica, de radio nu mai vorbim. Asa au aparut vanzarile directe sau frecatul direct pe creierul clientului. Vanzarea directa presupune existenta unei oferte, a unei baze de date, a unui canal si strategie de comunicare etc. La voi nu sunt vanzari directe !

Io zic si recunosc ca hiper, supermagazinele, hard - discounterele manipuleaza din greu si iti baga in cos cam 50 % in plus cumparaturi inutile prin stimuli vizuali, olfactivi, auditivi. De asemenea, spun ca daca oamenii s-ar informa, s-ar prinde ca toti, inclusiv voi mlm -istii, nu doresc altceva decat sa ne sufle banii. Schema voastra e aceeasi marie cu alta palarie, doar ca felul vostru de vanzare e penibil. Atentie, nu tehnica ci felul vostru e penibil. Nu sunteti profesionisti si asta va face ridicoli pe cei mai multi dintre voi. Intr-un cuvant: ne faceti de ras pe noi, hotii profesionisti.

Ii puneti un M de la marketing, dar nu e marketing. Aici e diferenta ! Uite ca sa intelegeti: marketingul e hotul care iti intra pe geam iar daca il prinzi te face de-l conduci la usa, ii dai ce vrea pana la urma (baniii !) si-i plangi si pe umar! Voi, mlm - istii intrati pe geam, dar numai dupa ce il spargeti, apoi adormiti la locul faptei cu lumina aprinsa. E normal ca lumea sa se prinda ca afacerea voastra e blat.

Hai sa ne intelegem! Voi stiti ce e ala un plan sau planificare de marketing ? Daca ati citi cateva carti de referinta ati afla ca cele mai multe firme esueaza in planificare, pentru ca planul nu previzioneaza corect. De altfel teoria planificarii este puternic criticata in ultimii 30 de ani. Voi o sa reusiti ? Da, pentru ca ala nu e plan ci o idee fixa: trebuie sa aduci, cu orice pret, oameni care sa aduca alti oameni care sa aduca alti si alti oameni etc.

Bree, io am zis retardati! Pai nu am dreptate? Uite si tu cati va fac de ras: Daniela asta e tare de tot. Va repet: nu toti mlm -istii sun batuti in cap. Scrisul va da de gol. Oricum cei destepti o fac fara a crede in MLM ci doar pe principiul: pupa-l in bot si papa-i tot. Iar pe astia ii veti gasi mai spre varf.

PS. Incearca sa te lupti cu scrisul corect si nu cu tine: pune bre o pauza dupa virgula ca dor ochii si capu dupa tine. Pauza e tasta aia lunga.
cineva
Citeaza (Melemeu, nepotu... @ Apr 20 2012, 09:28 PM) *
Breee, tu te lupti cu prostii ! (cu s nu cu ș). Da, ai dreptate ! Nu am citit vreo carte, am citit mai multe si nu sunt intr-un rahat, ci in pat. Pe aia cu varsta nu o inteleg. Cum adica sa am probleme cu varsta ? Daca m-am certat cu ea ? Nu, breee, io nu ma cert cu nimeni ca e pacat !

Hai sa trecem la ale noastre ! Tot ce este marketing este manipulare, intr-un fel sau altul. Au recunoscut-o si americanii prin 2008. Doar ca lumea s-a cam plictisit de publicitate tv clasica, de radio nu mai vorbim. Asa au aparut vanzarile directe sau frecatul direct pe creierul clientului. Vanzarea directa presupune existenta unei oferte, a unei baze de date, a unui canal si strategie de comunicare etc. La voi nu sunt vanzari directe !

Io zic si recunosc ca hiper, supermagazinele, hard - discounterele manipuleaza din greu si iti baga in cos cam 50 % in plus cumparaturi inutile prin stimuli vizuali, olfactivi, auditivi. De asemenea, spun ca daca oamenii s-ar informa, s-ar prinde ca toti, inclusiv voi mlm -istii, nu doresc altceva decat sa ne sufle banii. Schema voastra e aceeasi marie cu alta palarie, doar ca felul vostru de vanzare e penibil. Atentie, nu tehnica ci felul vostru e penibil. Nu sunteti profesionisti si asta va face ridicoli pe cei mai multi dintre voi. Intr-un cuvant: ne faceti de ras pe noi, hotii profesionisti.

Ii puneti un M de la marketing, dar nu e marketing. Aici e diferenta ! Uite ca sa intelegeti: marketingul e hotul care iti intra pe geam iar daca il prinzi te face de-l conduci la usa, ii dai ce vrea pana la urma (baniii !) si-i plangi si pe umar! Voi, mlm - istii intrati pe geam, dar numai dupa ce il spargeti, apoi adormiti la locul faptei cu lumina aprinsa. E normal ca lumea sa se prinda ca afacerea voastra e blat.

Hai sa ne intelegem! Voi stiti ce e ala un plan sau planificare de marketing ? Daca ati citi cateva carti de referinta ati afla ca cele mai multe firme esueaza in planificare, pentru ca planul nu previzioneaza corect. De altfel teoria planificarii este puternic criticata in ultimii 30 de ani. Voi o sa reusiti ? Da, pentru ca ala nu e plan ci o idee fixa: trebuie sa aduci, cu orice pret, oameni care sa aduca alti oameni care sa aduca alti si alti oameni etc.

Bree, io am zis retardati! Pai nu am dreptate? Uite si tu cati va fac de ras: Daniela asta e tare de tot. Va repet: nu toti mlm -istii sun batuti in cap. Scrisul va da de gol. Oricum cei destepti o fac fara a crede in MLM ci doar pe principiul: pupa-l in bot si papa-i tot. Iar pe astia ii veti gasi mai spre varf.

PS. Incearca sa te lupti cu scrisul corect si nu cu tine: pune bre o pauza dupa virgula ca dor ochii si capu dupa tine. Pauza e tasta aia lunga.

hai mai dute dracu,saracule!
Musafir
Citeaza (cineva @ Apr 22 2012, 08:57 AM) *
hai mai dute dracu,saracule!

Raspuns clasic de indoctrinat..
AdCrys
Va salut.

Cati dintre cei care sunteti impotriva MLM-urilor faceti / ati facut parte dintr-un MLM?
Musafir
Citeaza (Melemeu, nepotu... @ Apr 20 2012, 08:12 PM) *
Cu placere!

Inca astept doveziile si nu parerile...sau nu intelegi diferenta?
Melemeu nepotu'
Citeaza (Musafir @ May 10 2012, 07:29 PM) *
Inca astept doveziile si nu parerile...sau nu intelegi diferenta?

Nu ti-am raspuns din lipsa de timp nu ca ai avea dreptate.

Facem un calcul, poate gresesc eu: 125 mrd $ venituri realizate prin intermediul a 75 mil. de oameni implicati. Rezulta ca fiecare a vandut de 1666 $, vreo 138 $ pe luna. Oare cat o fi profitul din suma de 138 $ pentru fiecare din cei 75 de mil. ? Va prindeti cu cifrele voastre !! Cei 125 mrd $ reprezinta practic venituri pentru companiile care vand prin mlm. Probabil profiturile sunt intre un sfert si 1/3 din aceste venituri sau chiar mai mari. Concluzia: profiturile sunt la firmele producatoare si grangurii de sus iar ceilalti sunt simpli consumatori.

S-au dat niste link-uri pe aici in care oameni care au studiat bine problema au zis ca e teapa pentru tilicari (cei multi) si castig pentru smenari (sefi). Nu stau sa ti le readuc aici, ne pierdem vremea.

Cele mai multe din vanzarile alea s-au facut in state acolo unde aia inca mai cred in vampiri. Am vazut ca pana si Bill Gates s-ar reapuca oricand de asa ceva. Ii urez succes ! Apropo, tu ai stat de vorba vreodata cu vreun american?

MLM asta, vreti nu vreti, nu face vanzari directe in modul in care acestea trebuie facute. O face intr-un mod personalizat care nu place la noi. Asta e cheia. Aici MLM-ul devine penibil. Vanzarile directe sunt incontestabil o metoda eficace de a vinde dar trebuie sa tii cont de metoda. Adica, de un plan, nu ce aveti voi, de profesionalismul vanzatorului, de etica etc.

S-o fi castigand, nu contest, dar nu cei multi.

"In 2010, direct sellingcompanies generated over $125 billion in revenue in150 countries through more than 75 million men and women [[u]b]who are changing lives serving others[/u][/b]."

Corina
Eu cred ca toata lumea trebuie sa aiba dreptul la pareri si ca daca unuia ii place MLM-ul nu inseamna ca e o prostie doar pentru ca nu ii place celuilalt. Mie mi se pare un mod grozav de a face bani multi muncind intr-un mod mai elegant si mai ales ajutandu-i pe ceilalti. Daca vrei sa vezi un MLM cu totul si cu totl deosebit si iesit din comun, inscrie-te gratuit pe : www.sitetalk.com/viata_prospera . Succes indiferent ce alegeti sa faceti!
Musafir
Nu am nimic cu nimeni situatia este in felul urmator :

O persoana din familia mea a inceput cu aceasta asa zisa afacere amway . In fiecare luna vine RATA cu coletul pe langa biletele de la seminarii carti cd-uri deplasari la sute de km . Aceasta persoana are o afacere care se misca in prezent toti bani ducanduse la amway, mai si lucreaza salariul tot amway, mai are si chirii bani primiti tot amway + ca se imprumuta non-stop pt HANDICAPATI SI JEGOSII astia de la amway .Curent nu intretinere nu gaz nu la toate toate e cu restante + majoriari . Cauta oameni si atat de spalat e creierul incat le plateste coletul numai sa nu il refuze .

Spuneti ftvmmv de handicapati care mai fac reclama pe aici ce e de facut ? Sotia vrea sa se desparta, are copii ...se gandea sa vanda si masina dar nu a vandut'o inca ...DISTRUGE FAMILII bai oameni buni ...asculta de indrumatori parca ar fi Dzeu ...il pune sa cumpere filtre de 3000ron si se imprumuta si cumpara ...prietenii nici nu ii mai raspund la telefon si se enerveaza si zice ca is prosti ca nu vor sa intre in afacere sau sa cumpere...are bagat vreo 500mil in produse si sute de oameni conectati si nu castiga nimic ....munceste pt putinii jegosi de sus care castiga si isi pun poze cu iahturi in caiet de vise ....
Ce e de facut dupa un MLM-ist
Mda ...vinde tot si cumpara produse amway si se duce la seminarii si excursii ..se desparte de sotie isi destrama casnicia ..ramane intr'un bordei si doarme pe cutiile de la amway ..si at daca mai are de unde imprumuta indrumatorii ii zice inca un pic hai ca poti ..cumpara ..dute pt echipa ..dute [prostule'
Musafir
Mai Musafirule .....eu sunt patit cu Amway ..te inteleg perfect...stiu ce inseamna.. Fostei neveste i-a intrat microbul asta in sange, bagat de ma-sa....tot asa...seminarii, cd-uri....rahaturi...si tot ea a bagat divort...Eu nu eram cu visuri din astea...eram mai tamp asa...in comparatie cu ei....
flaviucris
Citeaza (Razvan @ Sep 5 2008, 09:30 AM) *
Este vorba despre o schema piramidala deghizata in vinzare de produse. Oricat or sa sara de fund in sus toti MLMeii de pe aici, cita vreme plata (comisionul/salariul) tau nu se bazeaza pe vinzarea de produse ci pe numarul de alte persoane aduse in schema, este o teapa piramidala.

Si asta ti-o spune un economist cu multa experienta. Insa nu e nevoie sa ma crezi pe cuvint, poti sa te informezi de pe internet, cautind dupa "MLM pyramid scheme":

http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_scheme
http://www.vandruff.com/mlm.html
http://www.mlmlegal.com/schemes.html
http://www.youtube.com/watch?v=gbCDIrS7CHM
http://www.pyramidschemealert.org/psamain/home.html

Dincolo de zecile de diagrame pe care ti le face un MLM evangelist pe tabla, dincolo de orele de bullshit, mereu, ai o intrebare simpla la indemana, care te ajuta sa gasesti adevarul:

Sint eu platit din faptul ca vind MULTE produse, sau sint platit din faptul ca aduc MULTI oameni in organizatie? Bullshit-ul devine rafinat atunci cind incearca sa iti demonstreze ca vinzi MULTE produse pentru ca aduci MULTI oameni in organizatie. Dar limitarea asta artificiala (ai putea in teorie sa vinzi multe produse oricui, nu unui membru al sectei) este si cauza pentru care e o schema piramidala, caci numarul de produse pe care poti sa il vinzi este practic infinit, in timp ce numarul de oameni pe care poti sa ii aduci in organizatie, nu numai ca e finit, dar schema ii avantajeaza pe cei de la virf.

Bafta.
PS. Asta nu inseamna ca unii nu fac bani din MLM. Exact ca la Caritas. Doar ca fazanii de jos, n-au nici o sansa.

cris
nici eu nu eram de acord cu programele mlm tocmai din motivul ca iti racesti relatiile cu prietenii dar nu demult m-am inscris intr-un program mlm din care sper sa castig, Acest program nu vinde produse dar am putea spune ca vinde servicii . Ei bine cam toti (adik peste 99%) suntem deranjati de reclamele care sunt generate pe siteuri, ele pot fi scoase prin setarea browserului sa le blocheze. Un grup de 4 americani au inventat un add-on la browser care afiseaza peste reclamele siteului reclamele lor , prin faptul ca tu iti spalacesti ochii cu ele acestia te platesc. V-ati intrebat de unde castiga expertii google , facebook, sau yahoo, .... ei bine din reclame , voi puteti sa nu mai vedeti reclamele lor ci altele generate de acest program. As vrea sa va cer parerea despre acest program . El poate fi gasit la urmatorul link
https://www.jointopline.com/
afsro
Salut,
Sunt un MLM-ist convins dar nu pot suporta sa vand produse sau sa mi se vanda produse(aproape bagate pe gat),fie ele si de la amway,le cunosc si stiu ca sunt foarte bune dar totusi nu le folosesc pt ca sunt prea scumpe pentru buzunarul meu si a multora mai ales din Romania.
Am tot incercat diverse afaceri de prin 2008 dar nu am castigat absolut nimic,cu GDI,Asteria,BEAM ,PTC-uri si multe alte maruntisuri unde bagam bani dar nu iesea nimic.
In urma su vreo 7 luni am gasit pe youtube un video foarte interesant care mi-a atras atentia si am inceput sa studiez afacerea mai indeaproape.Dupa ce am studiato si am vazut zeci de persoane care spuneau acelasi lucru m-am inscris,si cu toate ca era o suma frumusica de platit la inceput m-am activat si acum pot spune ca e o afacere unde daca muncesti si stii cum sa muncesti poti castiga binisor sau foarte bine.
Am investit 50$ la inceput si pana acum am castigat in jur de 1000$ .
Stiind ca afacerile MLM devin o secatura pentru cei apropiati m-am hotarat sa nu invit nici un cunoscut pana nu voi castiga destul de bine,si intr-adevar acum au inceput sa para interesati si vin ei la mine.
Ca sa nu para ca vreu sa atrag pe altii in afacerea mea nu va dau nici un link ci va invit sa intrati pe google si sa cautati informatii despre Stiforp.
Toate cele bune MLM-istilor si ANTI MLM-istilor smile.gif
cineva
Citeaza (afsro @ Oct 4 2012, 08:17 PM) *
Salut,
Sunt un MLM-ist convins dar nu pot suporta sa vand produse sau sa mi se vanda produse(aproape bagate pe gat),fie ele si de la amway,le cunosc si stiu ca sunt foarte bune dar totusi nu le folosesc pt ca sunt prea scumpe pentru buzunarul meu si a multora mai ales din Romania.
Am tot incercat diverse afaceri de prin 2008 dar nu am castigat absolut nimic,cu GDI,Asteria,BEAM ,PTC-uri si multe alte maruntisuri unde bagam bani dar nu iesea nimic.
In urma su vreo 7 luni am gasit pe youtube un video foarte interesant care mi-a atras atentia si am inceput sa studiez afacerea mai indeaproape.Dupa ce am studiato si am vazut zeci de persoane care spuneau acelasi lucru m-am inscris,si cu toate ca era o suma frumusica de platit la inceput m-am activat si acum pot spune ca e o afacere unde daca muncesti si stii cum sa muncesti poti castiga binisor sau foarte bine.
Am investit 50$ la inceput si pana acum am castigat in jur de 1000$ .
Stiind ca afacerile MLM devin o secatura pentru cei apropiati m-am hotarat sa nu invit nici un cunoscut pana nu voi castiga destul de bine,si intr-adevar acum au inceput sa para interesati si vin ei la mine.
Ca sa nu para ca vreu sa atrag pe altii in afacerea mea nu va dau nici un link ci va invit sa intrati pe google si sa cautati informatii despre Stiforp.
Toate cele bune MLM-istilor si ANTI MLM-istilor smile.gif

a promova site-uri de tip matrix nu inseamna ca esti mlm-ist si nici afacerist,mai degraba un excroc!nu dau linkuri dar va atrag cu google,fii serios,prosti si smecheri am vazut destui la viata mea.
afsro
biggrin.gif
Citeaza (cineva @ Oct 5 2012, 05:23 AM) *
a promova site-uri de tip matrix nu inseamna ca esti mlm-ist si nici afacerist,mai degraba un excroc!nu dau linkuri dar va atrag cu google,fii serios,prosti si smecheri am vazut destui la viata mea.

Oricum nu ma consum pentru cateva"pareri personale" aruncate la intamplare doar ca sa iesi in evidenta si...cand ma gasesti pe Google(daca tot zici ca fac publicitate "cu smecherie" ,anunta-ma si pe mine sa ma bucur ca in sfarsit cineva m-a gasit printre miile de pagini afisate rolleyes.gif
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.