Help - Cauta - Membri - Calendar
Versiune intreaga: Afaceri MLM , da sau nu?
Hotnews.ro Forum > Actualitati > de toate, amestecate
pagini: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Giolondic
Citeaza (Alex @ Feb 15 2009, 06:28 PM) *
O fi asa, nu zic nu. Ideea e ca in MLM luna asta poti castiga 1300 ron, luna viitoare castigi 500 ron sau deloc.
Ei bine, o parte din banii astia se duc pe carti, cd-uri, seminarii si telefoane pentru prospectare.
Si unde ajungi?

unde ajungi nu conteaza, ai construit o piata de "consumatori" din care faci parte; ai o piramida de hranit , cu varful in jos/sus/pe dreapta/ pe stanga - orientarea piramidei fix cum e interesul sa spui. dar ai timp liber , poti sa impingi vantul, de pilda ...
ovidiu.cladoveanu
Nu o sa folosesc cuvinte jignitoare pentru ca ar insemna sa ma cobor la nivelul vostru de mahala.
Voi sunteti din era Ceausista si suferiti de mania persecutiei. Nu s-a dat nimeni grandoman, sau ca traieste din MLM. Am evidentiat pur si simplu o stare de fapt. Nu am detaliat acum toata viata, m-am legat strict la mlm.
Spunea careva de deseuri umane ? Nu inteleg. Voi chiar va uitati la alt film.....prietene vorbim de MLM si atat. Nu pomenesc de iahturi avioane particulare si alte diamante. Vorbesc strict de o afacere care creeaza un venit pasiv. E normal ca nu traiesc din MLM, dar voi cum va constipati la orice replica pro-MLM vi se pare ca va jigneste cineva.
Eu nu cred ca pe blog am pus informatii nule ? Daca pentru tine, a ramane agatat de sisteme vechi si a fi ateu inseamna informatii valoroase atunci poti sa nu mai intri pe blog. Am pus link-ul blogului ca sa inteleaga cine imi citeste mesajele ca incerc sa fiu cat mai echilibrat cu putinta.
La Giolondic nu are rost sa-i mai raspund, pentru ca deja e foarte constipat si pot sa-ti recomand un detoxifiant pentru colon.
Pentru Alex, imi cer scuze, poate nu am fost explicit.
Eu castig 1300 ron, dar practic si handbal, iar in vara urmeaza sa iau un post de profesor. MLM-ul e o optiune pe care trebuie sa o ai tot timpul si sa-ti construiesti reteaua timp de 4-5 ani continuu.
Discutia incepe sa devina constructiva...cu timpul deseurile care doar isca scandal se autoexclud de pe forum. E verificata treaba dupa multe forumuri mai mari.
Toate bune.
Alex
Citeaza (prostu' @ Sep 5 2008, 08:15 AM) *
Dupa parerea mea aceasta afacere este foarte buna pentru cel care a conceput-o si cativa "de la varf" (diamantele) iar in rest totul e gargara. Am conoscut oameni inplicati in aceste sisteme care in timp relativ scurt aproape ca si-au schimbat total valorile proprii cu cele ale companiei. Nu este un lucru atit de rau pentru cei care au "crescut" intelectual insa mi se pare total daunator in cazul celor care au decazut invatind din astfel de sisteme sa manipuleze oamenii si sa-si foloseasca aceste abilitati fara scrupule. Mesaj pentru MLM-isti:
Cum functioneaza sistemul??? f.... aproapele sau cum? cind o sa-i invete cei de la varf pe discipoli ca nu toti vor sa intre in asa ceva si ca atunci cind au un astfel de refuz e mai bine renunte? Chiar asa de important este profitul incat le permiteti unora sa-si distruga vietile prin indepartarea tuturor celor apropiati ? Chiar credeti ca puteti inlocui familia unora dintre ei?? pina unde mergeti? sunt curios. Banii conteaza dar pina unde?

Foarte bine spus.
Giolondic
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 15 2009, 06:40 PM) *
La Giolondic nu are rost sa-i mai raspund, pentru ca deja e foarte constipat si pot sa-ti recomand un detoxifiant pentru colon.

Extraordinara fraza! Merita sa ajunga un motto melemist! E chintesenta gandirii cladoveniene.
Hai ca mi-a trecut constipatia , ovidiu.cladoveanu ai fost de-a dreptul laxativ.
ovidiu.cladoveanu
Alex, de ce tara asta minunata nu se ridica impotriva sistemelor astea clasice ? Multinationalelor, Hypermarketurilor etc.
Nu a zis nimeni ca MLM-ul este o activitate initiata de un filantrop, este normal ca cei din varf castiga, dar gandeste-te ca intr-o afacere MLM fiecare nou venit are aceeasi sansa ca si cel dinaintea lui. Doar in jocurile piramidale este imposibil sa depasesti pe cel care te-a introdus in afacere. Nu degeaba recomand eu cele 2 carti.
La fel de important si urmatorul aspect pe care l-ai citat tu...legat de familii neamuri...nu se distruge nimeni aici.
Iti recomand totusi Alex sa citesti cartile si vei vedea ca totul este in limitele legii si ale moralitatii. Evident ca exista si uscaturi, dar daca de la uscaturi generalizezi la intreg vei face ca baiatul Gioconda sau Giogiolino cum se intituleaza.
Legat de casete si seminarii asta e doar la amway, repet nu generaliza !
Alex tu ai activat intr-o astfel de retea ? Daca da, cat timp ? Nu are sens sa discutam de pe pozitii antagonice.
Apar aici din ce in ce mai multi oameni "afectati" de viata in general. Nu are sens sa distrugem vietile si familiile oamenilor.
Despre Marconi spuneau ca e nebun si colegii de munca vroiau sa-l interneze ...iata ca acum folosim cu totii cate 2 telefoane mobile.
La noi abia acum se desteapta natiunea. In America 60% din oameni activeaza intr-o afacere MLM, in Asia 75-80% sunt vandute in sistem MLM. In Ungaria sa vezi rata de crestere a afacerilor din MLM.
Da da stiu, o sa spui acum ca Europa si ceilalti sunt altfel....nu fac discutii culturale si sociale. E o lege simpla, toate tarile in curs de dezvoltare urmeaza tendintele tarilor dezvoltate. Fie ca vrei sau nu vom ajunge si noi acolo.
M-am saturat de discutii contradictorii si apoi urmate de injuraturi. De ce nu discutam pe intrebari, raspunsuri, pareri ?
Toate aspectele ce sunt reclamate aici contra-MLM sunt duse toate la extrem. Daca tu vrei sa fii indoctrinat si sa visezi noaptea tot MLM e optiunea ta. Ideea ramane simpla, ai un produs si se vinde indirect printr-o retea. Castigi tu si le dai posibilitatea si celorlalti sa castige.
un tip cu bun simt
Nu stiu ce sa spun sau sa scriu,cert este ca aceste personaje cum ar fii:alex(cu "a "mic ),musafir,remusica si compania, sunt cativa dintre rebuturile societatii.Ei sunt miliardarii Romaniei,sunt oamenii de stiinta ai lumii,si totusi au un mare defect :au deseuri in cap,deseuri radioactive..Acum vreau sa-mi spun parerea despre aceste gunoaie radioactive(a se vedea cum reactioneaza):puturosi,needucati,lipsiti de simtul responsabilitatii si cei care au cele mai tari afceri si cei care cumpara produse de slaba calitate(precum viata lor),contribuabili la consignatii si supermarketuri,slugi pe tarlalele altora(mai este unul pe aici care este sluga la firma lui),negativisti convinsi dar si indobitociti cu diploma etc.Ma uitam la o emisiune pe sport.ro despre Marele sportiv "Marian Cozma" ,si am ajuns la o concluzie vis a vis de comportamentul vostru:sunteti acele gunoaie(dupa limbaj)care sunteti in stare sa dati cu cutitul.Niciodata nu o sa va ridicati la nivelul unui spirit de invingator,NICIODATA,asa ca daca va convine sau nu asta este tristul adevar despre voi.O sa veniti sa aruncati iar cu gunoi in noi,nu ne pasa ,pentru ca ne-am dat seama cat de ratati sunteti.
Alex cu "a" mic
Citeaza (un tip cu bun simt @ Feb 15 2009, 08:54 PM) *
Nu stiu ce sa spun sau sa scriu,cert este ca aceste personaje cum ar fii:alex(cu "a "mic ),musafir,remusica si compania, sunt cativa dintre rebuturile societatii.Ei sunt miliardarii Romaniei,sunt oamenii de stiinta ai lumii,si totusi au un mare defect :au deseuri in cap,deseuri radioactive..Acum vreau sa-mi spun parerea despre aceste gunoaie radioactive(a se vedea cum reactioneaza):puturosi,needucati,lipsiti de simtul responsabilitatii si cei care au cele mai tari afceri si cei care cumpara produse de slaba calitate(precum viata lor),contribuabili la consignatii si supermarketuri,slugi pe tarlalele altora(mai este unul pe aici care este sluga la firma lui),negativisti convinsi dar si indobitociti cu diploma etc.Ma uitam la o emisiune pe sport.ro despre Marele sportiv "Marian Cozma" ,si am ajuns la o concluzie vis a vis de comportamentul vostru:sunteti acele gunoaie(dupa limbaj)care sunteti in stare sa dati cu cutitul.Niciodata nu o sa va ridicati la nivelul unui spirit de invingator,NICIODATA,asa ca daca va convine sau nu asta este tristul adevar despre voi.O sa veniti sa aruncati iar cu gunoi in noi,nu ne pasa ,pentru ca ne-am dat seama cat de ratati sunteti.

Bai petrica frustrat al societatii pitestene. Eu mi-am exprimat o parere aici. Iar te-a apucat nebuneala?Parca te-a lasat o perioada. Ce te deranjeaza de fapt? Ca exista pe lumea asta oameni care sunt impotriva MLM-urilor? O sa existe mult si bine, stai linistit. O sa ai aceste discutii cat o sa traiesti. Fiecare cu convingerile lui.
Ce e nasol e ca se ajunge la cuvinte urate.
DA PETRICA, fac afaceri. Castig bani, nu multi ca tine. Si care e problema ta? Acuma te intreb eu pe tine asa cum intrebi de fiecare data: "Tu stii ce inseamna o afacere? Stii ce presupune ea? Nopti nedormite, lupta cu statul, de intrebi daca maine iti intra banii sa platesti angajatii ca te gandesti si ca au rate?
Tu esti indoctrinat de la seminarii ca afacerile "clasice" sunt conduse de
Citeaza
puturosi,needucati,lipsiti de simtul responsabilitatii si cei care au cele mai tari afceri si cei care cumpara produse de slaba calitate(precum viata lor),contribuabili la consignatii si supermarketuri,slugi pe tarlalele altora(mai este unul pe aici care este sluga la firma lui),negativisti convinsi dar si indobitociti cu diploma

Nu stiu la cat de indoctrinat esti daca ai face fatza in afacerile reale. Esti prea slab, te aprinzi si te enervezi usor.

Si inainte cand eram angajat, nu eram de acord cu doctrinele MLM-urilor. Am vrut altceva de la viata asta.
un tip cu bun simt
Citeaza (Alex cu @ Feb 15 2009, 09:36 PM) *
Bai petrica frustrat al societatii pitestene. Eu mi-am exprimat o parere aici. Iar te-a apucat nebuneala?Parca te-a lasat o perioada. Ce te deranjeaza de fapt? Ca exista pe lumea asta oameni care sunt impotriva MLM-urilor? O sa existe mult si bine, stai linistit. O sa ai aceste discutii cat o sa traiesti. Fiecare cu convingerile lui.
Ce e nasol e ca se ajunge la cuvinte urate.
DA PETRICA, fac afaceri. Castig bani, nu multi ca tine. Si care e problema ta? Acuma te intreb eu pe tine asa cum intrebi de fiecare data: "Tu stii ce inseamna o afacere? Stii ce presupune ea? Nopti nedormite, lupta cu statul, de intrebi daca maine iti intra banii sa platesti angajatii ca te gandesti si ca au rate?
Tu esti indoctrinat de la seminarii ca afacerile "clasice" sunt conduse de
Nu stiu la cat de indoctrinat esti daca ai face fatza in afacerile reale. Esti prea slab, te aprinzi si te enervezi usor.

Si inainte cand eram angajat, nu eram de acord cu doctrinele MLM-urilor. Am vrut altceva de la viata asta.

dar problema ta care e? ce te intereseaza pe tine ca eu o sug pe organ la toti sefii? asta e avantajul afacerilor multilevel, e avantajul nostru si voi nu pricepeti nimic, nici nu vreti sa invatati ceva va dati toti cu paraerea in necunostinta de cauza. asta e, va place sau nu, o facem in grup si va ofticati.
Alex
Citeaza (un tip cu bun simt @ Feb 16 2009, 06:26 AM) *
dar problema ta care e? ce te intereseaza pe tine ca eu o sug pe organ la toti sefii? asta e avantajul afacerilor multilevel, e avantajul nostru si voi nu pricepeti nimic, nici nu vreti sa invatati ceva va dati toti cu paraerea in necunostinta de cauza. asta e, va place sau nu, o facem in grup si va ofticati.

Puteti sa faceti baie in "diamante" si sa va aprindeti tigara cu hartii de 500 eur, ma doare fix in cot.
Chiar daca ajung la sapa de lemn si dau faliment, ma ridic din nou dar nu facand parte din MLM.
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (Alex @ Feb 16 2009, 11:08 AM) *
Puteti sa faceti baie in "diamante" si sa va aprindeti tigara cu hartii de 500 eur, ma doare fix in cot.
Chiar daca ajung la sapa de lemn si dau faliment, ma ridic din nou dar nu facand parte din MLM.

Am inteles Alex, parerea ta. Dar important este sa intelegem si ce te nemultumeste fata de sistem ?
Lasand la o parte glumele proaste, vreau sa-ti raspund in masura in care pot la intrebari.
Daca iti tratezi afacerea ca pe un hobby, asa va fi ....un hobby.
Daca vezi afacerea ca pe o sacosareala cu catalog....asa va fi.
Daca o vezi cu cotizatii si seminarii.....asa va fi.
Daca o vezi cu un pix si o foaie alaturi de un plan de marketig aprobat de Rodsa....intocmai va fi si contul din banca. (nu ma refer la mii de euro ci la cel putin un salariu pe media romaneasca).
Vorbim de lucruri de bun simt, nu de exacerbari ale unor situatii particulare din anumite mlm-uri.

P.S. : Nu vreau sa te atrag in nici un sistem, ca poate iar sunt inteles gresit.

Numai bine.
Lars
blink.gif
Inca mai exista excrocii aia de la amway ?
Eu ma gandeam ca au dat de mult faliment....
Am fost invitat la o prezentare stupida prin 96' (chiar pe la inceputurile lor pe aici) de catre un prieten si m-am dus pentru ca acel prieten nu mi-a dezvaluit motivul. Dupa 30 de minute eram deja afara spunandu-mi deschis pararea despre idiotenie. Priretenul meu s-a suparat groaznic atunci dar dupa vreo 3 ani mi-a dat dreptate !
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (Lars @ Feb 16 2009, 04:13 PM) *
blink.gif
Inca mai exista excrocii aia de la amway ?
Eu ma gandeam ca au dat de mult faliment....
Am fost invitat la o prezentare stupida prin 96' (chiar pe la inceputurile lor pe aici) de catre un prieten si m-am dus pentru ca acel prieten nu mi-a dezvaluit motivul. Dupa 30 de minute eram deja afara spunandu-mi deschis pararea despre idiotenie. Priretenul meu s-a suparat groaznic atunci dar dupa vreo 3 ani mi-a dat dreptate !

Asta e parere pertinenta ? "prezentare stupida" "idiotenie" ? Nu sunt in amway, dar aici aterizeaza doar oameni care nu stiu sa lege o fraza ? Vorbiti oameni buni cu subiect si predicat.
De ce consideri stupid sau idiotenie ? Concret, daca se poate.
Europeanul
Ovidiu, nu vrei sa te declaram "homosexual de onoare"? Si sa mai postezi si tu la Drepturile homosexualilor, la sectiunea Dezbateri pe termen lung?
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (Europeanul @ Feb 16 2009, 05:27 PM) *
Ovidiu, nu vrei sa te declaram "homosexual de onoare"? Si sa mai postezi si tu la Drepturile homosexualilor, la sectiunea Dezbateri pe termen lung?

Nu, multumesc.
Nu am de ce. Homosexualitatea e o boala. S-a dovedit stiintific. Nu exista Drepturile homosexualilor ci drepturile bolnavilor.
remusica
Citeaza (un tip cu bun simt @ Feb 15 2009, 08:54 PM) *
[...]O sa veniti sa aruncati iar cu gunoi in noi,nu ne pasa ,pentru ca ne-am dat seama cat de ratati sunteti.

IDEM
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (remusica @ Feb 16 2009, 05:42 PM) *
IDEM

Nu e nevoie sa jignim pe nimeni. Nimanui din afara nu ii este prezentata oportunitatea MLM asa cum ar trebui. Tocmai de aceea e si puzderia asta de sabloane nefundamentate.
Alex
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 16 2009, 02:58 PM) *
Am inteles Alex, parerea ta. Dar important este sa intelegem si ce te nemultumeste fata de sistem ?
Lasand la o parte glumele proaste, vreau sa-ti raspund in masura in care pot la intrebari.
Daca iti tratezi afacerea ca pe un hobby, asa va fi ....un hobby.
Daca vezi afacerea ca pe o sacosareala cu catalog....asa va fi.
Daca o vezi cu cotizatii si seminarii.....asa va fi.
Daca o vezi cu un pix si o foaie alaturi de un plan de marketig aprobat de Rodsa....intocmai va fi si contul din banca. (nu ma refer la mii de euro ci la cel putin un salariu pe media romaneasca).
Vorbim de lucruri de bun simt, nu de exacerbari ale unor situatii particulare din anumite mlm-uri.

P.S. : Nu vreau sa te atrag in nici un sistem, ca poate iar sunt inteles gresit.

Numai bine.

N-am nimic cu nimeni. Fiecare cum isi asterne asa doarme.
Mi s-a pus pata in special pe AMWAY NO WAY, si pe oameni gen petre , indoctrinati din cale afara, care daca nu alegi MLM nu esti om si nu faci bine. Restul sunt niste ratati.
Am intalnit si MLM-isti cu picioarele pe pamant, care iti respecta deciziile si lucrurile pe care le faci, chiar daca nu alegi calea lor. Dar majoritatea indoctrinatilor nu stiu sa se comporte.
Lars
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 16 2009, 04:48 PM) *
Nu sunt in amway...

Ei pe naiba... laugh.gif laugh.gif laugh.gif
BE_whatever
Discutia incepe sa devina constructiva...cu timpul deseurile care doar isca scandal se autoexclud de pe forum. E verificata treaba dupa multe forumuri mai mari.

.. raman aia cu ideile fixe .. tongue.gif

.. cred ca cel mai frustrant este sa vezi ca un prieten in care aveai incredere este in stare sa te duca de nas la o prezentare de-asta si sa-ncerce sa te spele pe creier vreme de-o ora si ceva cu niste argumente care nu stau in picioare (aka doctrina). De-aici si inversunarea celor din tabara adversa. Incercati, MLM-istilor, sa schimbati ceva in modul de abordare, pentru ca asta va face cei mai multi dusmani.

De ce va deranjeaza asa tare ca ne opunem indoctrinarii, de catre voi, a unor inocenti? Nu credeti ca merita sa afle si parerea celorlanti? Ca sa poata face alegerea in consecinta.
Ninu
Citeaza (BE_whatever @ Feb 17 2009, 10:05 AM) *

.. cred ca cel mai frustrant este sa vezi ca un prieten in care aveai incredere este in stare sa te duca de nas la o prezentare de-asta si sa-ncerce sa te spele pe creier vreme de-o ora si ceva cu niste argumente care nu stau in picioare (aka doctrina). De-aici si inversunarea celor din tabara adversa. Incercati, MLM-istilor, sa schimbati ceva in modul de abordare, pentru ca asta va face cei mai multi dusmani.

De ce va deranjeaza asa tare ca ne opunem indoctrinarii, de catre voi, a unor inocenti? Nu credeti ca merita sa afle si parerea celorlanti? Ca sa poata face alegerea in consecinta.

Dar pe voi de ce va deranjeaza cand este vorba de afacerile voastre?Apropo ,celorlalti nu celorlanti.
Vizitator_Mirela.
Citeaza (Alex @ Feb 16 2009, 08:10 PM) *
N-am nimic cu nimeni. Fiecare cum isi asterne asa doarme.
Mi s-a pus pata in special pe AMWAY NO WAY, si pe oameni gen petre , indoctrinati din cale afara, care daca nu alegi MLM nu esti om si nu faci bine. Restul sunt niste ratati.
Am intalnit si MLM-isti cu picioarele pe pamant, care iti respecta deciziile si lucrurile pe care le faci, chiar daca nu alegi calea lor. Dar majoritatea indoctrinatilor nu stiu sa se comporte.

Dar din cate am citit eu despre tine si afacerea ta,tu esti mai indoctrinat decat unul din mlm.Ieri am fost la un magazin de haine,mama,mama, ce tragea artagoasa aia de mine sa-i cumpar o bluzita.Ia uite ce zicea ea:e foarte buna,i-am cumparat si eu nepoatei mele,o intreb de cand ati cumparat-o si imi raspunde :IERI.Cat despre mlm si vanzari,sa0ti spun si tie ca in momentul cand spui ca ti-ai facut singur salar la firma ta ,te-ai vandut la firma,hahahahaaaaaa,ce mai afacerist.
ovidiu.cladoveanu
@Lars : Sunt peste 70 de MLM-uri in Romania. Exact cum ziceam, fiecare e destept. Uite ca a mai aparut unul.

Citeaza (BE_whatever @ Feb 17 2009, 10:05 AM) *

Eu cred ca tu nu poti intelege niste lucruri elementare. Nu vezi ca ai aceleasi fraze pe care le gasesti pe orice forum. Cand o sa te trezesti la realitate si cei ca tine la fel ?
Ce indoctrinare visezi ? Ai observat in ultimul timp ca lanturile de magazine preiau tot mai mult elemente constitutive ale afacerilor MLM ? Aaa, scuza-ma sunt indoctrinat si nu vad padurea de copaci.
Prietene citeste mesajul de pe pagina anterioara. Nu am ce discuta cu tine pana nu citesti cele 2 carti de baza.(sunt chestiuni pur teoretice, nu filosofii)
Esti ridicol, vii cu aceleasi cuvinte pe care nici tu nu le intelegi.
Partea proasta e ca vin altii si preiau si ei de la tine ce ai preluat si tu, fara sa treci prin filtrul ratiunii.
Ti-as oferi mingea la fileu sa-mi demonstrezi ce intelegi tu prin doctrina MLM, dar mi-e teama ca te pierzi pe drum.
Pe mine ma deranjeaza propagarea unei stupizenii, nu faptul ca nu intra unul sau altul in afacere.
Alex
Citeaza (Vizitator_Mirela. @ Feb 17 2009, 11:09 AM) *
Dar din cate am citit eu despre tine si afacerea ta,tu esti mai indoctrinat decat unul din mlm.Ieri am fost la un magazin de haine,mama,mama, ce tragea artagoasa aia de mine sa-i cumpar o bluzita.Ia uite ce zicea ea:e foarte buna,i-am cumparat si eu nepoatei mele,o intreb de cand ati cumparat-o si imi raspunde :IERI.Cat despre mlm si vanzari,sa0ti spun si tie ca in momentul cand spui ca ti-ai facut singur salar la firma ta ,te-ai vandut la firma,hahahahaaaaaa,ce mai afacerist.

Desteapta femeie sau barbat mai esti.
Ca sa te platesti pe tine daca ai firma, tre sa-ti faci salar , pentru ca banii aia sunt ai firmei, desi firma e a ta. E prea greu de inteles pentru tine? Se vede ca da. Imi platesc singur CAS, pensie etc, nu astept ca altii sa le pice ceva din cer.
Eu "ma vand" mie, nu ma vand la altii.
Eu nu vorbesc la fel cu sutele mlm-isti indoctrinati, aceleasi vorbe tot timpul. Eu n-am nevoie sa ma duc la seminarii sa ma incarc cu energie, n-am nevoie sa dau telefoane tot timpul ca sa-i inscriu pe altii, n-am nevoie de prieteni mlm-isti care pana si la WC te intreaba daca ai citit cartea cutare sau daca ai ascultat nu stiu ce CD.
Poate unii oameni au nevoie sa fie impinsi si stimulati motivational tot timpul si poate se hranesc cu asa ceva. Eu nu ma numar printre ei. Sunt multumit si fericit cu ceea ce am. Treaba merge, sunt sanatos si familia la fel .
Jerkass
Citeaza (prostu' @ Sep 5 2008, 08:15 AM) *
Dupa parerea mea aceasta afacere este foarte buna pentru cel care a conceput-o si cativa "de la varf" (diamantele) iar in rest totul e gargara.

Frate, ai descoperit...roata! Felicitari! Congratulation! Gratuliere!
Pentru cultura ta generala ca si a altor milioane de fraieri: TOATE, DAR TOATE AFACERILE - fara exceptie! - sunt extrem de bune pentru "diamante" si gargara pentru p'lime! Ca si politica: diamantele conduc/dau ordine iar...p'limea executa!
FRAIERE!
Paul
Citeaza (Alex @ Feb 17 2009, 02:33 PM) *
Treaba merge, sunt sanatos si familia la fel .

Câti membrii sunt in familia ta? Frați, surori mai ai? Ei ce mai fac, cum o mai duc?
prostu'
Citeaza (Jerkass @ Feb 17 2009, 02:49 PM) *
Frate, ai descoperit...roata! Felicitari! Congratulation! Gratuliere!
Pentru cultura ta generala ca si a altor milioane de fraieri: TOATE, DAR TOATE AFACERILE - fara exceptie! - sunt extrem de bune pentru "diamante" si gargara pentru p'lime! Ca si politica: diamantele conduc/dau ordine iar...p'limea executa!
FRAIERE!

Din punctul meu de vedere pot sa zic ca am reusit sa scot in evidenta exact ceea ce trebuia. In mlm-uri exista si oameni de treaba insa si deseuri ordinare care fac orice ,ORICE , sa-i prosteasca pe altii pentru ca 'activele' lor sa creasca . Acest subiect a strans in cateva pagini mai multi frustrati in stare de ORICE si a dezvaluit adevarata fatza a unora dintre mlm-isti cu acte in regula. Apreciez totusi si acei oameni echilibrati care au incercat sa fie obiectivi desi fac parte din acest sistem si sunt sigur ca si lor le-a palit obrazul de rusine cind anumite exemplare s-au manifestat agresiv si vehement.
Stimate jerkass , daca nu am reusit sa ma ridic la nivelul tau este doar pentru ca inca nu am invatat cum sa sar in ghena de gunoi si prefer sa nici nu invat.
Prefer p'limea in locul celor ca tine insa iti multumesc ca ai sacrificat o parte importanta din timpul tau pentru a ma analiza .
remusica
Revin din nou si inca o data smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 14 2009, 08:56 PM) *
[...]
Toti cei care au postat pe aici mesaje anti-mlm sunt pe dinafara complet cu fenomenul in cauza. Cred ca ei traiesc MLM-ul doar pe forum.
Pentru cei neavizati recomand doua carti :
1. Introducere in Managementul Sistemelor MLM
2. Principiile Network Marketing
[...] Pana nu cititi ce am scris in acest mesaj nu aveti "dreptul" sa spuneti nimic despre MLM.

Ovidiule, urmand logica ta pot sa iti spun ca tu nu ai dreptul sa spui ca e nasol sa mananci un ... atat timp cat nu ai citit o carte pe tema asta sau cat timp nu ai mancat deja un ... si sa vezi cum e din experienta proprie. Cu toate astea tu nu cred ca mananci ..., desi nu ai citit o carte care sa iti spuna ca asta e rau si nici nu cred ca ai mancat si nu ti-a placut. Pur si simplu iti dai seama ca e o tampenie sa mananci .... Asa e si cu mlm-ul, nu ma intreba cum dar majoritatea oamenilor chiar si fara studii de specialitate in domeniu, pe baza unei logici de bun simt si a unei oarecari scolarizari liceale/universitare isi dau seama ca sistemul financiar pe care voi il visati e absurd si ca nu poate exista, faptul ca exista se datoreaza indoctrinarii participantilor si vointei lor de a-l intretine (toti se viseaza diamanti, sa iasa acum unul care sa se jure cu mana pe inima ca nu vrea sa fie diamant) si nu unor ratiuni strict economice.

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 15 2009, 01:49 PM) *
[...]
Ba da, trebuie sa citesti nshpe carti, pentru ca Romanica asta e plina de personalitati enciclopedice care stiu totul din toate domeniile.
[...]
in toate tarile civilizate exista legi care sustin afacerile MLM.
[...]
Dar cum majoritatea de pe forum nu au lucrat nici macar o luna in MLM, nu inteleg ce parere pot sa aiba, la fel ca tata Floarea de la tara, unde Era informationala inca nu a ajuns.
[...]

Iar indemnul cu cititul cartilor despre mlm, iar te trimit mai sus.
Confunzi, afacerile mlm sunt maxim spus tolerate. Arata-mi un pasaj de lege care sustine mlm-ul
Pentru ca ne intrebi daca am lucrat in mlm, te-as intreba care este experienta ta cu afacerile clasice. Ai avut o firma, ai fost angajat pe o pozitie de conducere intr-o firma? Daca nu, cum iti poti da seama ca mlm e bun, restul sunt proaste? Ai citit o biblioteca de carti despre capitalismul clasic si nu te-a convins? Ce anume nu te-a convins? Ca nu inteleg in ce calitate ne vorbesti aici, prezentandu-ne avantajele mlm. Cand prezinti avantaje le prezinti in raport cu altceva.

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 15 2009, 02:14 PM) *
Bun, 9 ore plus 2 ore drumul dus-intors serviciu-acasa + 4-6 ore. Unde e libertatea ta ? Castigi bani si ce faci cu ei ? Te simti bine intr-o casa plina de gadgeturi ?
Eu nu am spus ca ma falesc cu bonusul meu fantastic, am vrut sa subliniez ca am un venit decent care imi ofera aceasta mare bogatie ...TIMPUL LIBER.
[...]
Va dau un pont gratuit : In MLM scopul principal este crearea unei organizatii de consumatori, nu de vanzatori. Dar pentru a afla si intelege acest lucru trebuie sa si lucrezi in domeniu. Pentru voi, chiar daca cititi asta nu veti intelege.

Nu e nimeni indoctrinat, pur si simplu vinzi o idee, o afacere. [...]

Ai inteles gresit, 4-6 ore pe saptamana nu pe zi. Daca vrei facem un tabel cu rentabilitatea pe ora a mea si rentabilitatea pe ora a ta. Recunosc ca a mea e mica si ca daca as lucra doar pt firma mea probabil as castiga mai mult, dar imi place cum am mai zis sa am garantia mai multor venituri. Daca timpul liber este aceasta enorma bogatie pentru tine, daca asta e telul supre, ai gresit meseria - fa-te somer si vei fi cel mai bogat om din lume.
Stiu ovidiule, asta incerc si eu sa iti zic: IN MLM SCOPUL PRINCIPAL (AL LOR) ESTE SA SE CREEZE O RETEA DE CONSUMATORI, NU DE VANZATORI. Totul frumos impachetat cu idei de independenta, da-i bizonului impresia ca are o afacere, ca iti este egal si il vei avea sclav pe vecie.
Din nou tampenia universal valabila in mlm-uri, cu afacerea. Daca ai avea un minim de cultura financiara, obtinuta in medii nepoluate de filosofii mlm, ai vedea ce inseamna in fapt o afacere. Este mult deosebita de ceea ce ai tu impresia ca este o afacere, v-au inlocuit in dictionar sensul acestui cuvant.

[...]MLM-ul e o optiune pe care trebuie sa o ai tot timpul si sa-ti construiesti reteaua timp de 4-5 ani continuu.
Toate bune.

Cam asta cred ca e si ceea ce isi doresc toti cei ce pun pe picioare mlmuri, bizoni care sa traga 4-5 ani (in care castiga un fel de vax albina, ca vaz doamne atunci construiesc afacerea) si care sa iasa dupa aia (cand in final isi dau seama ca e in van, ca efortul nu justifica beneficiile).
Apropo de excluderi autoexcluderi de pe forumuri, ai fost banat pe softpedia. Banuiesc ca alti incuiati si acolo, nu? smile.gif

Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 15 2009, 07:24 PM) *
Alex, de ce tara asta minunata nu se ridica impotriva sistemelor astea clasice ? Multinationalelor, Hypermarketurilor etc.
Nu a zis nimeni ca MLM-ul este o activitate initiata de un filantrop, este normal ca cei din varf castiga, dar gandeste-te ca intr-o afacere MLM fiecare nou venit are aceeasi sansa ca si cel dinaintea lui. Doar in jocurile piramidale este imposibil sa depasesti pe cel care te-a introdus in afacere. Nu degeaba recomand eu cele 2 carti.
[...]Despre Marconi spuneau ca e nebun si colegii de munca vroiau sa-l interneze ...iata ca acum folosim cu totii cate 2 telefoane mobile.
La noi abia acum se desteapta natiunea. In America 60% din oameni activeaza intr-o afacere MLM, in Asia 75-80% sunt vandute in sistem MLM. In Ungaria sa vezi rata de crestere a afacerilor din MLM.
[...].[/b]

Am bolduit expre, e un mare bullshit ceea ce afirmi. Intr-un mlm castigi cu cat te-ai inscris in afacere mai devreme, cu cat ai plaja mai mare de neinscrisi in jur. Adica esti printre primii intr-un anumit mlm, poti castiga. Intri intr-un mlm la ani buni dupa ce fiinteaza, iei cucu. Aici e inca o diferenta fundamentala (printre alte zeci) fata de o afacere clasica.
Din nou prostii universale cu mlm care domina lumea. Aceleasi tampenii si la Amway, te rog pune un link spre date oficiale cu 75-80 % alea, sau cu 60% in America. Va mint astia ca la gradinita, stati cu ochii mari si inghititi pe nerasuflate toate gogoritele, desenati planuri peste planuri si la sfarsitul zilei va da cu minus.

Mai baieti, in rezumat:
1) Spuneti ca mlmurile sunt geniale, sunt perfecte. Telefoanele mobile exista de 15 ani or so, in acest moment probabil statistic 1/2 sau 1/3 pamanteni are minim un telefon mobil. Afacerile mlm exista de zeci de ani, la nivel mondial probabil ca otzi fi cateva zeci de milioane. De ce crezi ca nu ati urmat aceeasi progresie? Oare lumea in ansamblu nu isi doreste mai mult? Sunt restul nebuni, orbi, neinformati si nu vad ce au sub nas? Este o conspiratie mondiala de ocultare a adevarului si a sanselor de a fi toti bogati?
2) Spuneti fiecare ca produsele voastre sunt cele mai bune in domeniul respectiv. Cu toate astea, pentru fiecare produs pe care il vindeti se vand produse echivalente (mult mai ieftine) in cantitati de sute de ori mai mari. Oare lumea nu isi doreste produsele voastre? Daca sunt atat de bune de nu au sarit in ochii tuturor prin calitate/avantaje?
NU,NU,NU,E o prostie studiata,lu
Citeaza (antiradar @ Sep 24 2008, 11:06 AM) *
100% de acord cu 'enemgabriel'
de-a lungul timpului mi-am dat seama ca intr-adevar imi petrec mult din viata in compania
unora care ma trag inapoi chiar daca nu o fac in mod voluntar
am ajuns la concluzia ca daca vreau sa realizez mai mult, va trebui sa construiesc si alte relatii
cu oameni care daca nu ma propulseaza inainte, cel putzin sa nu ma traga inapoi

raspunsul meu la cele doua intrebari de mai sus:
nu
da

sa fim sanatosi
ovidiu.cladoveanu
Buna seara Remus, multumesc pentru timpul acordat. Asta inseamna ca iti pasa smile.gif.
TE ROG INCEARCA SA TE DETASEZI DE FILOSOFIA AMWAY. Nu toate mlm-urile merg pe strategia Amway.
Scopul meu in viata nu este sa ajung Coroana Prezidentiala. Mi-as dori, dar e undeva mai jos.
Vreau sa fim cat mai la subiect daca se poate.
Nu trebuie sa-l citesc pe Philip Kottler sau cum s-o scrie ca sa inteleg o afacere clasica si principiile marketingului.
Intr-o afacere clasica vinzi ori servicii ori produse. Ai nevoie de clienti da ? Daca nu ai un rahat pe bat mai cu mot decat al vecinului sau diferit de supermarket poti sa te uiti la el ca nu se vinde singur. Asa ca te apuci ca in MLM si faci card de fidelitate, bagi puncte la fiecare produs si oferi reduceri, ca sa vina Nea Caisa la tine si sa nu mai mearga in Carrefour. (ca in MLM)
Sau mai e o varianta, ti-ai facut tu o "retea de clienti" pe care ai luat-o de la serviciu sau din apropiati....Deci ai prospectat prin apropiati.
Nu ca sunt indoctrinat, dar spune-mi tu, care e diferenta fata de un MLM. Prima ti-o spun eu. In firma ta adaosul iti ramane tie, in MLM adaosul 50% e al firmei 50% se imparte in retea si in functie de cat de "diamant" ajungi te apropii de acel 50% .
Hai sa ne detasam putin de clisee, vad ca nu citesti anumite pasaje din mesajele mele.
Vorbim de o afacere ...da ?
Lasam seminariile si indoctrinarile (la mine in MLM nu exista brain-wash tipic Amway).
Sa luam un exemplu cu APA, da ? Intri intr-un MLM cu apa. Water Company iti ofera o apa mai buna decat cea de la Carrefour dar iti da posibilitatea ca si tu sa castigi bani, nu doar ea, Water Company.
Nu te forteaza sa recrutezi, nu te forteaza sa bei mai multa apa decat media pe care o consumai inainte. Pur si simplu consumi o apa mai buna pt care platesti putin mai mult.
DIFERENTA : in Carrefour iei apa cu adaos poate 200%, iar in Water Company adaosul e doar 50%, dar recomandand apropiatilor poti chiar sa primesti niste bani pe chestia asta.
Nu inteleg care e problema ? Ce indoctrinare, ce imoralitate, ce indobitocire ? E o chestiune de bun simt Remus.
Normal ca poti exacerba toata ideea. Sa-ti iei apa cu tine peste tot unde mergi...si sa spui ca aceasta apa e panaceu universal si poti ajunge Triplu Diamant castigand jdemii de euro...da' asta e o tampenie, sa faci din acea apa mai mult decat este ea...o simpla apa.
Acum hai sa discutam la sentiment....si foarte concret :
Sotia varului meu a nascut recent si foloseste printre multe produse sampon si servetele sa stearga bebelusul. Din instinct, ma uit pe eticheta si vad toate substantele interzise si care sunt folosite de mecanici in garaje pt degresarea uleiului. Eu i-am recomandat niste produse din Germania dintr-un MLM, certificate BIO si a tergiversat raspunsul pana nu a mai zis nimic. Nu i-am zis de MLM, de afacere, de absolut nimic. DOAR PRODUSUL.
Cum te simti tu ca om, cand vezi pe cineva care cumpara astfel de produse din lanturi de farmacii la pret exorbitant ? Sunt asezate pe tot felul de piedestaluri si te imbie sa le cumperi.
End of story.
Pentru ce sa citesc carti despre capitalismul clasic, cand in 2009 pot sa-mi gestionez si dezvolt afacerea ONLINE. Cand am un sistem care lucreaza pentru mine.
Ce sanse are un tanar de 25 de ani sa se afirme ca antreprenor ? Mdaa... ar fi cateva. Sincer am cateva idei pe care as putea sa le implementez, dar nu fac asta pentru ca ma lovesc de impozite, taxe, SPAGA atunci cand vin controale.

Intr-un mlm castigi cu cat te-ai inscris in afacere mai devreme, cu cat ai plaja mai mare de neinscrisi in jur
Asta face parte din cele 12 obiectii clasice Remus. Ea se traduce in felul urmator : Piata este saturata sau se va suprasatura in curand. In afaceri nu exista acest concept de saturatie. El are loc doar in fizica sau chimie. De ex. Daca intr-o ceasca cu cafea pui o lingurita de zahar, aceasta se va dizolva, daca pui 30 de lingurite de zahar, atunci va apare fenomenul de suprasaturatie.
Si scolile de soferi ar trebui sa dea faliment pt ca toata lumea face scoala nu ? Dar apare elementul pe care cartile de capitalism nu l-au cuprins, nu-i asa ? Este vorba de rata de crestere a populatiei. In fiecare luna X oameni implinesc 18 ani si pot sa faca scoala de soferi, deci nu se satureaza nimic.
ERGO, in MLM pana cand rata de crestere a afacerii nu va fi egala cu rata de crestere a populatiei, NU VA EXISTA SUPRASATURARE. Si prin absurd, daca s-ar intampla, am fi cu totii Diamanti si alte natii de bijuterii MLMiste. Intelegi Remus ?

Apropo de excluderi autoexcluderi de pe forumuri, ai fost banat pe softpedia. Banuiesc ca alti incuiati si acolo, nu?

Ai citit mesajele de acolo ? Stii care a fost diferenta ? Faptul ca au intrat in discutie unii moderatori cu drept de ban si cand nu au mai avut ce cuvinte si replici sa rastalmaceasca au folosit arma prostului.
Eu nu cred ca am vorbit din cartea Shambalei MLMiste, am spus lucruri de bun simt si te rog sa ma corectezi unde am gresit.

Afacerile mlm exista de zeci de ani, la nivel mondial probabil ca otzi fi cateva zeci de milioane. De ce crezi ca nu ati urmat aceeasi progresie? Oare lumea in ansamblu nu isi doreste mai mult? Sunt restul nebuni, orbi, neinformati si nu vad ce au sub nas? Este o conspiratie mondiala de ocultare a adevarului si a sanselor de a fi toti bogati?
Ai ridica din sprancene daca ti-as spune ca cifra de afaceri a industrie de Vanzari Directe din Romania s-a dublat iar in prezent sunt peste 300.000 de distribuitori. Asta raportat la numarul de oameni activi in campul muncii (nu studenti sau pensionari) inseamna ceva.
Singura conspiratie de ocultare a adevarului cum spui tu, este mintea noastra. Nu spune nimeni sa fii bogat, dar cumpara inteligent nu mai ieftin.

Oare lumea nu isi doreste produsele voastre? Daca sunt atat de bune de nu au sarit in ochii tuturor prin calitate/avantaje?

Remus, daca iti voi scrie obiectiile pe care le scot oamenii cand le spui de produse, nu ai mai spune ca sunt filosofii din carti de indoctrinare. Oamenii cumpara pt ca e mai ieftin PUNCT. Oamenii recunosc avantajele si calitatea dar refuza pentru ca asa e omul. Doar daca vede la vecinu ca si el consuma atunci isi pune un semn de intrebare.
Oamenii sunt indobitociti de mass-media. Daca apare fondatoru de la Hofigal si zice de nu stiu ce ulei de catina, a doua zi numai ala se vinde. CAZ REAL. Si uite asa poate investesti si tu intr-o reclama si cumpara oamenii produsul tau....INDOCTRINATI FIIND. Nu cumpara pentru ca li s-a facut o prezentare a produsului in prealambil. Pur si simplu reclama a nuantat o stare de bine...fericirea sa zicem...si romanu cumpara pentru ca e ieftina si o sa-si mai ia.

te rog pune un link spre date oficiale cu 75-80 % alea, sau cu 60% in America.
Poti intra pe site-ul asociatiei care se ocupa de vanzari directe si o sa vezi cifre.
Poti sa verifici si aici http://wfdsa.org/statistics/index.cfm?fa=display_stats&number=3 sau aici http://wfdsa.org/statistics/index.cfm?fa=display_stats&number=2 si ultimul link aici http://wfdsa.org/statistics/index.cfm?fa=display_stats&number=1 la Romania sunt doar 210.000 pt ca nu cuprind toate MLM-urile.

Remus, voi incheia prin invitatia la lectura. Vad ca ai tras spuza pe turta ta. Citeste cartile, una din ele face parte dintr-o teza de doctorat.
De cate ori e nevoie sa repet, aici nu e vorba de intalniri masonice ci de oportunitati de a castiga bani. Daca iti plac seminariile si cd-urile poti merge la Amway.

Toate bune.
Alex
Citeaza
Lasam seminariile si indoctrinarile (la mine in MLM nu exista brain-wash tipic Amway).

De acord.
Citeaza
DIFERENTA : in Carrefour iei apa cu adaos poate 200%, iar in Water Company adaosul e doar 50%, dar recomandand apropiatilor poti chiar sa primesti niste bani pe chestia asta.

Sa zicem ca gasesti in Carrefour un filtru de apa care costa 1000 ron. Asta inseamna ca adaosul este 666.66 ron. Corect?
Daca este acelasi filtru ca la water comp adaosul este de 166.665, deci il cumperi cu 499.99 ron. Ar fi ceva daca e acelasi filtru, dar de regula in reteaua MLM sunt filtre cam de 2,3 ori mai scumpe, unele avand aceleasi principii de functionare. Un exemplu ar fi E-spring de la AMWAY NO WAY care costa 2 700 ron (pretul de achizitie daca esti inscris) si 3 480 ron la vanzare (deci castigi cam 780 ron). ideea este ca, ce face filtrul asta, fac si altele la un pret mai redus si ma bazez cand spun asta pe caracteristicile tehnice ale fiecaruia. Pretul este ridicat pentru ca adaosul respectiv trebuie sa hraneasca multi omuleti.

Citeaza
Ce sanse are un tanar de 25 de ani sa se afirme ca antreprenor ? Mdaa... ar fi cateva. Sincer am cateva idei pe care as putea sa le implementez, dar nu fac asta pentru ca ma lovesc de impozite, taxe, SPAGA atunci cand vin controale.

Are sanse sa stii. Trebuie doar sa cauti.
Dar tu nu platesti nici un impozit, nimic pe ce castigi din MLM?
ovidiu.cladoveanu
Citeaza
Are sanse sa stii. Trebuie doar sa cauti.

Salut Alex, sunt sanse, dar eu am ajuns la un punct in care sunt mai avantajat daca continui dezvoltarea retelei in detrimentul unei oportunitati clasice. In plus, nu am puterea financiara. Intotdeauna e nevoie de 2 parteneri sa faci ceva.

Citeaza
Dar tu nu platesti nici un impozit, nimic pe ce castigi din MLM?

Anul trecut s-a dat o lege prin care toate firmele sunt obligate sa vireze lunar impozitul pe profit (16%) . Deci platesc si eu taxe la Romanica.
Cu filtrele ce zici tu ai dreptate. Imi zicea cineva de un filtru la 3600 RON...pss am gasit intr-un alt MLM la 800 RON din Germania, deci calitate.
Trebuie sa fii foarte atent cand alegi un astfel de produs, trebuie sa studiezi piata. Ca e MLM sau ca e hypermarket, teapa poti sa o iei oriunde si sa platesti mai mult decat face.
Numai bine.
Alex
Citeaza
Anul trecut s-a dat o lege prin care toate firmele sunt obligate sa vireze lunar impozitul pe profit (16%)

Pe mine nu ma obliga nimeni sa virez LUNAR. Eu platesc la trimestru.
ovidiu.cladoveanu
Nu mai gasesc articolul de lege. Poate am zis eu gresit. Dar oricum, la firma unde sunt eu, impozitul de opreste la sursa.
Alex
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 18 2009, 10:33 PM) *
Nu mai gasesc articolul de lege. Poate am zis eu gresit. Dar oricum, la firma unde sunt eu, impozitul de opreste la sursa.

Ori se plateste lunar, ori trimestrial ori sub alte forme dupa caz.

CAPITOLUL V: Plata impozitului şi depunerea declaraţiilor fiscale
Art. 34: Plata impozitului
(1)Contribuabilii au obligaţia de a plăti impozitul pe profit trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul, dacă în prezentul articol nu este prevăzut altfel.
(2)Banca Naţională a României, societăţile comerciale bancare, persoane juridice române, şi sucursalele din România ale băncilor, persoane juridice străine, au obligaţia de a plăti impozitul pe profit lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoarele celei pentru care se calculează impozitul, dacă în prezentul articol nu este prevăzut altfel.
jim
Am citit cam tot ce s-a scris pe forum in acest topic.
Raspuns la Afaceri MLM , da sau nu? Ei bine, NU! uite asa!
Ovidiu Cladoveanu
Citeaza (jim @ Feb 19 2009, 08:11 PM) *
Am citit cam tot ce s-a scris pe forum in acest topic.
Raspuns la Afaceri MLM , da sau nu? Ei bine, NU! uite asa!

Acum iar o sa spuna oamenii ca am ceva cei care spun NU. E lipsit de bun simt sa raspunzi in doi peri, fara sa argumentezi.
Ceea ce ai scris tu se poate asemana foarte bine cu un comment pe Hi5. In fine, fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea.
Daca tot ai avut rabdarea sa citesti tot, o parere ar fi buna de consemnat aici.
RazTaz
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 17 2009, 10:06 PM) *
te rog pune un link spre date oficiale cu 75-80 % alea, sau cu 60% in America.
Poti intra pe site-ul asociatiei care se ocupa de vanzari directe si o sa vezi cifre.
Poti sa verifici si aici http://wfdsa.org/statistics/index.cfm?fa=display_stats&number=3 sau aici http://wfdsa.org/statistics/index.cfm?fa=display_stats&number=2 si ultimul link aici http://wfdsa.org/statistics/index.cfm?fa=display_stats&number=1 la Romania sunt doar 210.000 pt ca nu cuprind toate

...

Sursele tale ... e una. Hai sa vedem acum cit de credibila este aceasta sursa "stiintifica": "World Federation of Direct Selling Associatons" is ..."Founded in 1978, the WFDSA is a non-governmental, voluntary organization globally representing the direct selling industry as a federation of national Direct Selling Associations. The United States Direct Selling Association serves as the Secretariat for the Federation and is based in Washington DC.

Direct selling involves the marketing of products and services directly to consumers in a face-to-face manner, away from permanent retail locations.
Our membership consists of more than 57 national direct selling associations and one regional Federation, with one delegate from each association, as well as a number of regional and global officers, serving as the Board of Directors. "

Si inca ceva: Direct Selling nu e egal cu MLM. "Cioc, cioc, cumparati o carte?" nu e deloc egal cu "Cioc, cioc, nu vreti sa va faceti o afacere cu carti, cumparand carti (proaste si scumpe) numai de la mine si vinzindu-le numai altor fraieri de dedesupt pe care sa ii convingeti la rindul dvs ca astfel fac o afacere?"

Adica, tot voi, dragul meu. Dar nu, asta nu e indoctrinare. Ummm. Unde am mai vazut noi asta? Ah da, "'Knock knock, do you belive in Jesus Christ, our Saviour? Are you ready to be born again? The Gosspel of John says...." - same shit.

E ca si cum ai sustine teoria puritatii rasiale cu citate din Mein Kampf pe post de studiu stiintific independent.

Bafta.
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (RazTaz @ Feb 20 2009, 11:41 PM) *
Sursele tale ... e una. Hai sa vedem acum cit de credibila este aceasta sursa "stiintifica": "World Federation of Direct Selling Associatons" is ..."Founded in 1978, the WFDSA is a non-governmental, voluntary organization globally representing the direct selling industry as a federation of national Direct Selling Associations. The United States Direct Selling Association serves as the Secretariat for the Federation and is based in Washington DC.

Direct selling involves the marketing of products and services directly to consumers in a face-to-face manner, away from permanent retail locations.
Our membership consists of more than 57 national direct selling associations and one regional Federation, with one delegate from each association, as well as a number of regional and global officers, serving as the Board of Directors. "

Si inca ceva: Direct Selling nu e egal cu MLM. "Cioc, cioc, cumparati o carte?" nu e deloc egal cu "Cioc, cioc, nu vreti sa va faceti o afacere cu carti, cumparand carti (proaste si scumpe) numai de la mine si vinzindu-le numai altor fraieri de dedesupt pe care sa ii convingeti la rindul dvs ca astfel fac o afacere?"

Adica, tot voi, dragul meu. Dar nu, asta nu e indoctrinare. Ummm. Unde am mai vazut noi asta? Ah da, "'Knock knock, do you belive in Jesus Christ, our Saviour? Are you ready to be born again? The Gosspel of John says...." - same shit.

E ca si cum ai sustine teoria puritatii rasiale cu citate din Mein Kampf pe post de studiu stiintific independent.

Bafta.

Eu cred ca tie iti place sa folosesti cuvinte pompoase si nume de carti de care ai auzit pe Conquiztador.
Direct Selling nu e egal cu MLM - FALS. Vanzare directa este numele care s-a pastrat de la inceput. Acum, datorita tehnologiei nu trebuie sa mai mergi din usa in usa...de aceea ii zice marketing in retea....retea retea.
Uite ca a mai aparut inca unul care nu a citit toate mesajele.
"Managementul sistemelor MLM" este o carte care trebuie citita. Asa isi va da seama si noul inteligent ca se face de ras. Dar poate ca intentia lui a fost sa fie haios.
Nu stiam ca best-sellerul este o carte proasta si scumpa....dupa cum spunea cineva: Credeti ca educatia e scumpa, sa vedeti cat costa ignoranta.
Si acuma legat de misionarii astia care in din America. Ei nu au adevarata credinta dar il promoveaza pe Dumnezeu. Pare-mi-se mie ca si tu esti un pui de ateu....un rezultat al culturii nihiliste ce a inceput cu forta in perioada lui Ceausescu.
Oameni buni care cititi acest forum, repet... cititi aceste doua carti si veti vedea ca sunt lucruri de teorie aplicata in MLM. Nu e vorba de indoctrinare....
Iar pentru Tazmania...iti pot trimite cartea scanata daca ti se pare scumpa si nu ai bani.

O duminica frumoasa.
NOWAYBACK
Nu Italia, ci Romania este in deriva. Se vede din modul in care este tratata situatia creata, din reactiile politicienilor romani, ale mass-mediei, din postarile de pe forumuri. Romania este tara care nu poate sa-si hraneasca cei 20 de milioane de cetateni ai ei si este fericita ca vreo 2-3 milioane dintre ei si-au luat lumea in cap si bantuie prin Europa. Ca este vorba, printe cei plecati, si de cei mai rai si cei mai depravati, de pegra societatii romanesti este doar o circumstanta agravanta. Ce cauta in Italia asemenea scursori? Ce viitor isi cladesc clanurile de tigani, adapostite in cutii de carton, pe sub poduri si in marginea padurii? Vor sa fie lasati in pace sa fure? sa omoare? Sa violeze? Iar italienii sa se uite la ei cu intelegere europeana, ca deh, suntem frati de ginta latina? Ce libertate de miscare pentru bandele de proxeneti, de prostituate, de suti, de cersetori care au invadat Peninsula? Ce democratie europeana este aia care accepta ca infractori veniti din alta parte sa se aciueze in tabere insalubre la marginea oraselor si civilizatiei si sa se apuce de furat? Aici nu e vorba de patriotismul ranit al romanilor. Sa nu inteleaga cei care il pun pe tapet ca sunt complici morali cu bandele de raufacatori, ca nu sunt cu nimic mai buni decat fiarele care zac acum prin puscariile italiene, ca sunt din aceeasi samanta de raufacatori? Se tot bat apropouri despre criza din Italia, despre fascism, despre Mussolini. Cine ne pune sa dam buzna peste ei si sa-i nu-i lasam in durerea lor? Avem noi caderea morala, economica, intelectuala sa le dam altora lectii? Exista 27 de natiuni In Uniunea Europeana. Ati auzit vreodata de vreo revolta impotriva cehilor, ungurilor, croatilor, grecilor, portughezilor? De ce romanii? Ce are Europa cu ei? Sau, poate ar trebui sa ne intrebam, ce avem noi cu restul Europei? Oare, dincolo de granite si geografie, nici acum n-am ajuns sa intram in Europa? Adica, in lumea civilizata?
mamitza
Citeaza (NOWAYBACK @ Feb 22 2009, 11:58 AM) *
Nu Italia, ci Romania este in deriva. Se vede din modul in care este tratata situatia creata, din reactiile politicienilor romani, ale mass-mediei, din postarile de pe forumuri. Romania este tara care nu poate sa-si hraneasca cei 20 de milioane de cetateni ai ei si este fericita ca vreo 2-3 milioane dintre ei si-au luat lumea in cap si bantuie prin Europa. Ca este vorba, printe cei plecati, si de cei mai rai si cei mai depravati, de pegra societatii romanesti este doar o circumstanta agravanta. Ce cauta in Italia asemenea scursori? Ce viitor isi cladesc clanurile de tigani, adapostite in cutii de carton, pe sub poduri si in marginea padurii? Vor sa fie lasati in pace sa fure? sa omoare? Sa violeze? Iar italienii sa se uite la ei cu intelegere europeana, ca deh, suntem frati de ginta latina? Ce libertate de miscare pentru bandele de proxeneti, de prostituate, de suti, de cersetori care au invadat Peninsula? Ce democratie europeana este aia care accepta ca infractori veniti din alta parte sa se aciueze in tabere insalubre la marginea oraselor si civilizatiei si sa se apuce de furat? Aici nu e vorba de patriotismul ranit al romanilor. Sa nu inteleaga cei care il pun pe tapet ca sunt complici morali cu bandele de raufacatori, ca nu sunt cu nimic mai buni decat fiarele care zac acum prin puscariile italiene, ca sunt din aceeasi samanta de raufacatori? Se tot bat apropouri despre criza din Italia, despre fascism, despre Mussolini. Cine ne pune sa dam buzna peste ei si sa-i nu-i lasam in durerea lor? Avem noi caderea morala, economica, intelectuala sa le dam altora lectii? Exista 27 de natiuni In Uniunea Europeana. Ati auzit vreodata de vreo revolta impotriva cehilor, ungurilor, croatilor, grecilor, portughezilor? De ce romanii? Ce are Europa cu ei? Sau, poate ar trebui sa ne intrebam, ce avem noi cu restul Europei? Oare, dincolo de granite si geografie, nici acum n-am ajuns sa intram in Europa? Adica, in lumea civilizata?

Tu de unde ai scapat?Nu sti sa citesti in primul rand si in alta ordine de idei ai postat lucruri care nu ne intereseaza si nu fac subiectul acestei dicutii.
prostul
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Feb 22 2009, 11:23 AM) *
Eu cred ca tie iti place sa folosesti cuvinte pompoase si nume de carti de care ai auzit pe Conquiztador.
Direct Selling nu e egal cu MLM - FALS. Vanzare directa este numele care s-a pastrat de la inceput. Acum, datorita tehnologiei nu trebuie sa mai mergi din usa in usa...de aceea ii zice marketing in retea....retea retea.
Uite ca a mai aparut inca unul care nu a citit toate mesajele.
"Managementul sistemelor MLM" este o carte care trebuie citita. Asa isi va da seama si noul inteligent ca se face de ras. Dar poate ca intentia lui a fost sa fie haios.
Nu stiam ca best-sellerul este o carte proasta si scumpa....dupa cum spunea cineva: Credeti ca educatia e scumpa, sa vedeti cat costa ignoranta.
Si acuma legat de misionarii astia care in din America. Ei nu au adevarata credinta dar il promoveaza pe Dumnezeu. Pare-mi-se mie ca si tu esti un pui de ateu....un rezultat al culturii nihiliste ce a inceput cu forta in perioada lui Ceausescu.
Oameni buni care cititi acest forum, repet... cititi aceste doua carti si veti vedea ca sunt lucruri de teorie aplicata in MLM. Nu e vorba de indoctrinare....
Iar pentru Tazmania...iti pot trimite cartea scanata daca ti se pare scumpa si nu ai bani.

O duminica frumoasa.

Cred ca un om educat ca tine nu ar trebui sa-si permita rautati de genul -daca nu ai bani iti dau eu- dar asta e o alta problema si se poate vedea de la o posta ca vorbesti mai mult din carti si mai putin din experienta proprie. Este totusi de apreciat ca poti discuta cu un mlm-ist educat pentru ca mai devreme au aparut niste 'batzosi' care se dadeau in stamba cu inteligenta lor 'deosebita'. Este bine ca un sistem mlm sau altul a pus o carte in mana multor adepti ca ei sa-si mai deschida mintea insa multi dintre ei o iau serios pe aratura si ajung chiar sa incalce anumite libertati individuale in mod agresiv prin insitenta lor de a prezenta aceasta 'minunata afacere'. Nu toti vor mlm si nu toti au fost educati sau indoctrinati de mlm si nu toti considera mlm-ul afacerea secolului si asta pare sa va intre tare greu in cap unora dintre voi. Exista o 'cursa a soarecelui' si in mlm ,ca sa citez unul din autorii citati de tine mai devreme, insa nimeni nu vorbeste de ea. Nimeni nu le spune oamenilor ca exista si posibilitatea ca viata lor sa se degradeze foarte rau daca nu vor reusi in acest sistem.Partea cea mai naspa e ca acei pierzatori din mlm ,ca exista si foarte multi pierzatori ,isi revin mult mai greu pentru ca si-au stricat inclusiv relatia cu familia in cele mai multe cazuri asa ca e mult mai greu pentru ei sa primeasca o mana de ajutor tocmai de la cei pe care nu demult ai dezamagisera. In viata reala nu o sa vina nimeni ca in mlm sa-i pofteasca in "afacerea" lor chiar daca sunt considerati ratati asa cum anumite companii de mlm au nevoie de acesti ratati tocmai pentru a 'stoarce' tot de pe ei. In viata reala ratatii sunt ratati si pierzatorii pierzatori ,simplu ca buna ziua. Poate ar trebui sa recunosti aceste mici aspecte si sa realizezi ca un sistem nu poate salva lumea si cu siguranta nu se potriveste tuturor iar doar citirea unor carti nu inseamna nimic pentru majoritatea oamenilor pentru ca lipseste factorul cheie si anume motivatia. Tehnicile de motivare in mlm speculeaza mult mai agresiv emotinal oamenii decat o simpla reclama la TV iar asta pe majoritatea oamenilor ai deranjeaza. Inclusiv eu am fost poftit la 3 astfel de prezentari "care imi vor schimba viata" dupa cum spuneau ei si de fiecare data am fost bombardat vizual de oameni bine imbracati ce se dadeau un fel de guru al afacerilor si cei ce ma invitasera parca traiau prin acesti idoli ai lor ce imi faceau mie onoarea de a participa la acele intalniri. Am vazut multi mlm-isti ce faceau plecaciuni si se umileau in fel si chip ca sa atraga atentia "invitatului special" si mi-am dat seama de fiecare data din capul locului ce se intampla si la ultimele 2 prezentari am plecat fara ca macar acei oameni sa inceapa discursul. Prima data am stat pina la sfarsit dar apoi la celelalte am plecat pur si simplu iar acum de fiecare data cind cineva din anturajul meu mai pomeneste de "ceva care imi va schimba viata" refuz imediat imi vad de treaba. Asa-i viata ,cateodata mai pierzi si timp aiurea daca nu esti atent insa e mult mai rau de cei care isi pierd demnitatea intro lupta cu viata pentru a cauta scurtaturi catre succes si ajung sa faca aproape orice pentru asta.
Vizitator_Radu.
Citeaza
Nu toti vor mlm si nu toti au fost educati sau indoctrinati de mlm si nu toti considera mlm-ul afacerea secolului si asta pare sa va intre tare greu in cap unora dintre voi.

Ca mare dreptate ai. Cand imi zice cineva acum ca vrea sa-mi arate "ceva" ce imi va schimba viata, ma face sa rad. M-am dus de curiozitate o data si m-am lamurit. Poate o fi o sursa alternativa de venit, dar NU MULTUMESC. Unii melemei sunt penibili cu incercarile lor de planuri de afacerea secolului. Cand ii intrebi cat castiga pe luna, se fofilesc si folosesc tactica aia de a nu raspunde la intrebarea asta din prima.Cand le vezi entuziasmul ala fortat ca sa dea bine, sunt si mai penibili. Aia slabi de inger, gen PetreFLP de pe acest forum, care numai citatul ala cu buzunarul gol il stie, nu cred ca vor avea mare succes.
Sandu
si totusi trebuie sati spun ca eu cunosc 2 oameni care au mucit cinstit si sau scos din MultiLeveMarcket.
Vizitator_Radu.
Citeaza (Sandu @ Feb 26 2009, 06:44 PM) *
si totusi trebuie sati spun ca eu cunosc 2 oameni care au mucit cinstit si sau scos din MultiLeveMarcket.

Sunt si oameni cinstiti, nu zic nu, dar majoritatea indoctrinatilor habar n-au pe ce lume traiesc. Eu au lumea lor feerica si plina de vise cu diamante. E bine sa visezi, dar trebuie sa fii si realist.
ovidiu.cladoveanu
Un om educat, raspunde celor care musca de mana foarte fin si cu acelasi instrument. Nu vreau sa spun ca sunt educat. Experienta foarte vasta nu am, avand doar 25 de ani. Dar facand aceasta afacere, am inteles care e "mersul" .
Trebuie sa respecti metodologia si didactica.
Legat de ceea ce spune deziluzionat noul nostru partener de discutii, eu ii voi spune ca o afacere tot o afacere ramane. E legala, se castiga bani, se misca produse, care-i problema ?
Aaaaa, ca nu inteleg oamenii care e diferenta intre fabrica din anii 1950 si fabrica anilor 2000 asta e altceva. Cineva spunea foarte frumos despre "fabrica viitorului" : Ea va avea 2 angajati. Un om si un caine. Omul va avea grija sa hraneasca animalul, iar cainele va avea grija ca omul sa nu atinga echipamentele.
Din cauza asta nu ti se pare tie palpabila afacerea, pentru ca se bazeaza exclusiv pe informatie.

O sambat frumoasa
N
Citeaza (nikname @ Mar 1 2009, 02:06 PM) *
BAI ECONOMISTU LU PESTE !
TU CAND AI INTRAT PE SITE-URILE ALEA PE CARE LE ARATI CU MANDRIE , AI SI CITIT CE SCRIE ACOLO SAU DOAR AI PRIVIT POZELE.
TI SE PARE ILEGAL CA COMPANIILE PE CARE LE ENUMERI TU FUNCTIONEAZA LEGAL IN ROMANIA SAU CA UNII MAI <<PROSTI>> ,CASTIGA MAI MULT SI DAU LA STAT MAI PUTIN DECAT TINE ?
MAI STUDIAZA BAETICA,INAINTE DE A-TI SPUNE PAREREA. SAU DACA ESTE DOAR O PARERE PERSONALA,PASTREAZO PENTRU TINE.

Ba petre taci dr..ui , iar ai inceput cu jigniri?
ovidiu.cladoveanu
Este fermecator modul in care anumiti oameni scormonesc in cacao pentru a evidentia ... ce ? moralitatea MLMului ?
Cele 2 carti rezolva prea simplu toate aspectele ilegale,imorale ridicate de "antiMLMisti" .
Vrei sau nu vrei, cineva, ziua sau noaptea, 24 din 24 consuma produse. Fie ca esti fazanul de jos, fazanul smarald, sau pretendent la diamant prezidential, poti sa fii o parte integranta a unei rotite ce iti poate aduce un venit rezidual.
Toate firmele mari folosesc elemente constitutive ale MLMului. Cei din managamentul corporatist sunt fidelizati cu procente din compania pentru care lucreaza. In MLM oare cum o fi ?
A lucrat cineva din antiMLMisti in distributie ? Orice tip ? Pai daca nu ati lucrat, va spun eu cum e. Am trecut putin pe acolo. Zeci de oameni lucreaza pentru un bezmetic inteligent, care are grija ca directorii de filiala sa produca din ce in ce mai mult. Iar fazanilor, numiti agenti, li se dau graunte ca e afacerea lor dar de fapt castiga maxim 5% din volumul pe care ei il au lunar. Da da, sunt tipii aia care ies din masini albe la costum si cu o mapa sau eventual un PDA in mana.
Hai sa nu ne mai mintim si sa fim ipocriti...alegi sa muncesti pentru un gras pe care il vezi in tabloul de la intrarea in firma sau alegi ca un strain sau prieten de-al tau sa primeasca 5-10-15% din munca pe care o faci tu in MLM ?
Si acum piesa de rezistenta, poate vreun patron de SeReLeu, sau hai sa fiu ironic si sa-i denumesc generic SRListi, sa arate un plan de dezvoltare pe plan european al firmei lui cu mai putin de 100euro ? Hmm, pai e imposibil ?! Ta daaa...
Noapte buna
Alex
Citeaza (ovidiu.cladoveanu @ Mar 1 2009, 11:26 PM) *
Si acum piesa de rezistenta, poate vreun patron de SeReLeu, sau hai sa fiu ironic si sa-i denumesc generic SRListi, sa arate un plan de dezvoltare pe plan european al firmei lui cu mai putin de 100euro ? Hmm, pai e imposibil ?! Ta daaa...
Noapte buna

La ce-mi trebuie mie plan de dezvoltare european, in loc de unul local si e mult mai bine? Nu generaliza.
La scara mai mare e mai greu de controlat. Ca sa traiesti mai bine decat media, nu e nevoie sa te extinzi in toata tara sau UE. Ma rog, fiecare intelege pentru el ce inseamna castiguri multumitoare.
cfghfdj
Citeaza (Sandu @ Feb 26 2009, 06:44 PM) *

Şi ei sunt agramaţi?
ovidiu.cladoveanu
Citeaza (Alex @ Mar 2 2009, 12:28 PM) *
La ce-mi trebuie mie plan de dezvoltare european, in loc de unul local si e mult mai bine? Nu generaliza.
La scara mai mare e mai greu de controlat. Ca sa traiesti mai bine decat media, nu e nevoie sa te extinzi in toata tara sau UE. Ma rog, fiecare intelege pentru el ce inseamna castiguri multumitoare.

E vorba de ideea de a-ti dezvolta afacerea, sau de posibilitatea de a face acest lucru printr-un plan cat mai simplu.
Nefiind intr-un sistem puternic, un SRL nu se poate dezvolta mai mult decat ii permite mediul local si concurenta. Asta vroiam sa subliniez Alex, simplitatea.
Aceasta este versiunea "lo-fi". Pentru a vedea versiunea grafica integrala:click aici.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.